Koningin Nefertete J Rotterdam heeft een fraai natuurhistorisch museum Middenstand is ontevreden F0KKELMAN 3 Het zou iets groter moeten zijn Radio-programma Vliegdekschip als drijvend abattoir Iets voor Rotterdam? MUZIEK IN DE PROVINCIE Het subsidie-voorstel van Ged. Staten Er komen weer pinda's Moord op bevel „De f 1.toeslag willen wij in de prijzen doorberekenen" Longa disciplinair gestraft Op zoek naar Dame Mvra Hess Magistraal pianospel pMUUMChtec 0VERSCHIES WIJKLEVEN PADIO-REPARATIEDIENST COU7Y DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Dinsdag 23 November 1948 Vergeleken bij het enorme Mu- „um Boymans is het Natuurhisto risch museum, dat er schuin tegen over staat, een kleine villa. Bij de meeste Rotterdammers is het wei nig bekend. „Dat komt," vertelt ons le heer Pouderoyen, die met de leer Landsman conservator van het museum is, „doordat ons Mu- ■cum geen „kijkspulletje" is, geen nuseum waar men in- en uitloopt, let merendeel der Bezoekers be- taat uit deskundigen, mensen die :ich interesseren voor het leven 'an vogels en dieren in de v latuur. Dit wil echter niet zegt lat anderen niet welkom zijn, Met genoegen vertellen wij aan ieder een, wat hij maar van ons museum .veten wil. Af en toe komen hier -choolkinderen met hun onderwij zer en leerlingen van de academie ^aor beeldende kunsten om de op gezette dieren na te tekenen, maar over het algemeen overschrijdt het iantal bezoekers per jaar de 7.000 •liet. Heel merkwaardig leverde het jaar 1944 een record op; 13.0001 Gebrek aan ruimte In 192'' stichtte de heer G. van Roon, penningmeester van de afde ling Rotterdam van de Nederlandse Natuurhistorische* Vereniging, het museum, waardoor hij de plannen uitvoerde van de plotseling overle den secretaris des Tombe. De eerste verzamelingen vonden een plaats in diverse schoolgebouwen, maar men moest steeds opnieuw uitbrei den. Sinds 1935 is het museum on dergebracht in een villa aan de Mathenesserlaan, maar ook daar komt men reeds ruimte tekort. Enige tijd geleden is de bestuurs kamer het museum is het eigen dom van de Vereniging tot oprich ting en instandhouding van een Natuurhistorisch museum te Rot terdam ingericht tot expositie ruimte. Wanneer de oorlog er niet was tussen gekomen, had men vermoe delijk reeds lang zijn intrek geno men in een groter gebouw, maar thans zal men nog wel ettelijke jaartjes geduld moeten hebben. Het onaangename gevolg hiervan is, dat vele voorwerpen niet ten toongesteld kunnen worden en moeten worden opgeborgen, voor zover.... daarvoor plaats is. Het verstrekt natuurlijk niet de animo van de goede gevers, die het mu seum met schenkingen plegen te verrijken. Modern en deskundig Al is het museum dan niet groot, het is zeer modern en efficiënt in gericht. Lage, ruime „kamers" met vitrines vol opgezette dieren, tot de zeldzaamste dieren toe. Het mu seum beschikt over belangrijke re laties en de schenkingen maken een aanzienlijk aandeel van de kostbare collectie uit. Vele zeld-, zame vogelsoorten zijn in de oorlog opgeborgen ih "de kelders van Museum Boymans. Vogels, die .we zelden of nooit in Nederland zien; de pijlstormvogel, witkopeend (het eerste exemplaar, in Nederland ge vangen), een zwart-bruine wouw, een schreeuwa-end en een stelt- kluut (in 1828 gevangen!) De zoog dieren nemen een kleiner plaats in. We ontmoeten er de dieren, die nog slechts sporadisch voorkomen in het Oosten en Zuiden van het land, de boommarter en de das. „Het is maar goed, dat deze dieren, even als de visotter, c-nder de jachtwet vallen. Zij zouden spoedig geheel uitsterven!" meent de heer Poude royen. In het „overzichtskamertje" waar de bezoeker de inrichting van het museum duidelijk wordt staan de reusachtige kop van een Indische olifant en. van een nijl paard. De laatste die op een na de Advertentie I. M. MIER VINDT, dat een. oud ver haal opnieuw ver teld, zeer aardig kan zijn. Zo heeft de Heer F. J. Kers een oud gerecht opnieuw gemaakt. Hier Is het: WORTELEN MET UIEN Schaaf 1 kg. peen op rauwkostsehaai aan kleine stukjes, snipper li kg. uien Üjn en kook dit samen in 1. water met weinig zout en tets suiker gaar. laat op vergiet droog uitlekken, breng het groentevacht aan de kaok. met 30 gr, ba- ter en bind tot een sausje met wat aardappelmeel. Breng op smaak met ge hakte peterselie, wat soeparoma, roer er gare wortel en ui door; laat even na- stoven. Geef er verse aardappelen en gehakt bij. En geef dan weer wat druiven toe. Lekker, en 't spaart tijd voor Moe. Publ. Centr. Bur. v, d. Tuinbouwveilingen DINSDAG 23 NOVEMBER Avondprogramma HILVERSUM I; 19.00 Kobus Kwint; 19.10 Philadelphia Symph. orkest; 19.13 Henriëtte Bosmansi 18.45 Reg. uitz.; 20.00 Nieuws; 20.05 West -Europees com mentaar; 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein; 21.30 Mededelingen; 21.35 Ik zou zo graag; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.30 sopraan en plano; 23.00 Nieuws, 23 15—24.00 Franz Lehar. HILVERSUM II19.00 Nieuws; 19.15 Bhythme; 19.30 Dit is leven; 19.45 Pio niers; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man 20.12 Hoorspel; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws: 23.15— 24.00 Nationaal symphonie-orkest van Amerika. WOENSDAG 24 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gr.platen; 8.00 Nieuws; 8.18 Michel Elmer en orkest; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Strawmsky en Janacek: 10 00 Morgenwijding; 10.20 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Non stop pr,; 12.00 Gram. muz.; 12.30 Weerpraatje: 12.33 Voor de platteland: 12.38 Kilima Hawaiian?13.00 Nieuws; 13.15 Kalen der; 13.20 Accordeola; 13.50 Vera Lynn; 14.00 Gesproken portretten: 14.15 Jeugd- eoneert; 15.00 Hoorspel; 15.25 Regenboog 15 00 Roodborstjes; 16.15 Het stond In de krant; 15.45 Vragen staat vrij: 17.15 Gram. muziek; 18.00 Nieuws: 18.15 Va ria; 18.20 Tonny Schilferstein; 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws: 7.15 Te deum laudamus: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 815 Gr. platen; 9 00 Ochtendbezoek; 9 3ti Waterstanden; 9.35 Tsjaikofsky; 10.30 Morgendienst; 11.00 Kathleen Long, piano; 11-15 Hoor spel; 11,45 Concerto grosso van Handel; 12.00 Busch-strijkorkest; 12,30 Weer- overzieht; 12.33 Omroep a capellakoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade-orkest; 14.00 Pianoduo: 14.15 Sweelinck-kwar- tet; 14.35 Giaconda-ensemble; 15.00 Jeugdconcert; 16.00 Postzegelverzame laar; is is Voor onze jongens en meis jes; 17.30 Orgelspel; 17.45 Reg. ultz.; 18.00 Nederl. Koren en korpsen; 18.30 Orgelconcert, grootste in Nederland is, behoort tot de jongste aanwinsten. Walsvigbeenderen onder Rotterdam Buitengewóón interessant zijn de grote walvisbeen deren, die een der kamers van de benedenverdieping sieren. Men heeft ze gevonden in.... Rotterdam bij het puinruimen in 1940 aan de Westewagenstraat. Bij net bouwen van het Nieuwe Beurs gebouw werd een dergelijke vondst gedaan. Vermoedelijk hebben in de zeventiende eeuw in Rotterdam traankokcrijen gestaan. De heer Pouderoyen dringt er ten sterkste op aan, dat zulke vondsten, met vermelding van vindplaats en datum worden aangegeven. Het museum bezit enkele foto's van de Waddeneilanden, waar de walvisbeenderen werden gebruikt voor afrastering van weilanden en als schuurpaal voor koeien, en zelfs als grafstenen. 'n Tentoonstelling Op de bovenverdieping vindt men de vlinder collect ie bijzon der grote cn fraaie exemplaren uit Afrika en Zuid-Amerika, Des zo mers is er in het museum ook een kleine bijenstand en in een demon stratie-kastje kan men de bedrij vigheid der bijen gadeslaan. In 1939 kreeg het museum de gehele schelpenverzameling van de Rot terdamse diergaarde. Wegens plaatsgebrek heeft men ze echter moeten opbergen, evenals de rep tielen, vissen en planten. Bijzonder belangwekkend is ook de geologische afdeling, waar iede re belangstellende in de oudheid kunde en het bodemonderzoek zijn hart kan ophalen. Dank zij de af drukken in het harde steen van bomen en planten, die in het ter tiaire tijdvak afrotten en onder de grond tot steenkool verhardden, heeft men, vooral in Amerika, deze voorhistorische flora weten te „re produceren", en het museum heeft daarvan de afbeeldingen. Daardoor weet men nu ook, dat het kleine plantje de wolfsklauw, verwant is aan voorhistorische woudreuzen van meer dan dertig meter hoog. De kolen in onze kachel zijn op zijn minst £30 millioen jaar oud! Een stuk hout van een „Romeinse" brug, die in werkelijkheiu al 2 k 3000 j.aar voor onze jaartelling ge bouwd werd, is in het Drentse veen wondergoeöL bewaard gebleven. Bo vendien wordt, zoals men reeds weet, in dit domein der geologen een tentoonstelling gehouden "van haif-edelgesteenten, die zeer inte ressant te noemen is. Het zou een goed idee zijn, bij een bezoek aan deze tentoonstelling van de gele genheid gebruik te maken, het mu seum wat beter te leren, kennen! DAAR WERKEN NEDERLANDSE BOERENl Voor veehouders is dit gebied in het Westen van Canada een ideaal oord. De veeteelt is er het belangrijkste middel van bestaan en Canada is in staat, grote hoeveel heden vlees uit te voeren. Een Hilversumse oud-Indischman, de heer Sardeman, heeft enige tijd. geleden een lezing gehouden, waar in hij de mogelijkheid besprak van het inrichten van afgedankte vlieg dekschepen of droogdokken tot drij vend abattoir. In Indonesië heeft men met een abattoir-probleem te kampen, dat volgens de heer Sarde man opgelost zou kunnen worden dooi een. vliegdekschip van behoor lijke afmetingen in te richten tot slacht- en koelhuis, dat dan in de Javazee gestationneerd zou wor den of zelfs het slachtvee zou kunnen afhalen bij de leveranciers. Wij hebben eens geïnformeerd of een. dergelijk project iets voor Rot terdam zou kunnen zijn. Zoals be ken sukkelt onze stad reeds vele ja ren met het slachthuis-probleem. Reeds in 1911 waren er plannen voor een nieuw abattoir, maar late re ontwerpen van 1939 en zelfs van in en na de oorlog zijn tot nu toe niet tot uitvoering gekomen. Wij hebben de indruk gekregen, Aan het voorstel van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan Provinci ale Staten om voor de Jaren 1949 en 1950 aan het Residentieorkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest te zamen een subsidie te verlenen van f 20 ooo per jaar, ontlenen wij nog het volgende: De financiële moeilijkheden waarin beide orkesten sedert Jaren verkeren en die onder de tegenwoordige tijdsom standigheden nog groter dreigen te worden, maken hulp van de overheid wel zeer gewenst. Rijk en gemeenten (Den Haag en Rotterdam) verlenen elk een subsidie van 50% in de salarissen der orkestleden waardoor deze kosten voor 10ö% gegarandeerd zijn. Gok na het toekennen van deze be- Het debuut van Jan de Man in Amerika De jonge Rotterdamse pianist Jan de Man heeft op 18 dezer in de Car negie Recital Hall te New York zijn Amerikaans debuut gemaakt met oen programma dat geheel aan Cho pin was gewijd. Het concert werd ge geven onder de auspiciën van het Algemeen. Nederlands Verbond. De jeugdige kunstenaar speelde in een uitverkocht huis voor een audi torium, dat hoofdzakelijk uit Neder landers bestond. De New York He rald Tribune schrijft over de pres taties van De Man; „De Man speelt goed, zijn interpretatie getuigt van een opmerkelijke fijngevoeligheid Ofschoon zijn techniek niet buiten gewoon is, speelt hij vlot, met zeke re hand en met een reeks van nuan cen in de aanslag, welke hij oordeel kundig toepast. dragen echter is een sluitende exploi tatie der concerten niet te verwachten. Vooral "de concerten'In de "provincie buiten de belde grote steden, leveren in de regel aanmerkelijke tekorten op. Bij wijze van proef zou de provincie het voorbeeld van rijk en meenten kunnen volgen door een subsidie te verlenen, dat echter onder geen beding op enig andere overheids subsidie In mindering mag worden ge bracht. Met cijfers heeft het R. Fh. O. aannemelijk gemaakt dat ondanks rijks- en gemeentesubsidies per con cert in de provincie gemiddeld ccn ver lies wordt geleden van f 800 a 900. Staten achten het redelijk, dat de loca- litelt die toch eerst belanghebbende by deze uitvoeringen is, de helft fan. dit tekort.voor haar rekening neem1., Wan neer In dier voege van belan?stelling ter plaatse blijkt, zou een provinciaal subsidie kunnen worden toegekend, met een maximum van 400 per con cert gesteld zou kunnen worden. Het aantal concerten 'in deze provin cie buiten de steden Den Haag en Rot terdam bedraagt thans veertig. Ged. Staten zouden de mogelijkheid van uit breiding van. dit aantal tot maximaal vijftig willen openhouden. Binnen niet al te lange t3jd zullen voor het eerst sinds de oorlog weer pinda's voor het publiek beschik baar komen. Dezer dagen zullen enkele sche pen met ca. 3100 ton grondnoten uit Indonesië in. ons land aanko men. Een gedeelte hiervan (ca. 900 ton) zal, mits de noten van voi- doende kwaliteit zijn, worden ge brand en als pinda's in de handel gebracht. Voorts zal een hoeveel heid van ca. 1800 ton worden ver werkt tot pindakaas, terwijl de rest voor diverse andere doeleinden is bestemd. dat men tc Rotterdam met veel be langstelling; heeft kennis genomen van de ideeën van de heer Sarde man. Uiteraard zouden de voor- en nadelen van zijn plan nauwkeurig moeten worden afgewogen. Wel mag worden aangenomen, dat, wanneer de deskundigen tot de slotsom mochten komen dat een drijvend abattoir goedkoper uitkomt dan de bouw ven een nieuw slacht huis, dat dan de aanschaffing van een afgedankt vliegdekschip of droogdok en de inrichting hiervan tot abattoir niet onmogelijk is. Acht jaar met aftrek eiste de advocaat-fiscaal bij de Rotterdam se kamer van het Haagse Bijzonde re Gerechtshof tegen de thans 27- jarige G. Uitenbroek, autotechni cus uit Leïdschendam, die in April 1945 in de tuin van het kasteel te Amerongen op bevel een arrestant neerschoot. Verd. was na voor de Landstorm Nederland getekend te hebben bij de Feldgendarmerie be. land. Hij was daar o.m. belast met de bewaking van gevangenen en toen twee van hen 'n uitbraakpaging hadden gewaagd, die mislukt was, kreeg hij- -opdracht de arrestant Van Echtveld, die bij de Wasser- schutzpolizei- gedeserteerd- was, tijdens het luchten te liquideren. Na enig aarzelen, loste U de dode lijke schoten. De 52-jarige B. KnegjeLelong werd tot acht jaar veroordeeld. Om haar Joodse echt genoot voor deportatie te behoe den, was zij gedurende een aan zienlijke periode de Haagse S.D. behulpzaam geweest bij het opspo ren van Joodse Nederlanders. O-m. Het zij zich bij gevangenen in de cel opsluiten om vertrouwe lijke, voor de S.D. belangrijke me dedelingen los te krijgen. De eis was 12 jaar. „Willem Buys" brengt grote hoeveelheid geschenken mee Het m otorpassagiersschïp Willem Ruys wordt Donderdagmorgen vroeg uit Batavia te Rotterdam verwacht. De passagiers ontscheping begint om 8 uur. Het schip heeft meer dan 750 passagiers aan boord, onder wie 255 evacué's. Bovendien maakten ongeveer 125 passagiers de reis tot Southampton - mee. Onder de passagiers bevinden zich 200 kinderen. Het schip voert dit maal een recordlading met zich, t.w. 2300 ton, waarbij veel thee en tinerts en een grote hoeveelheid geschenkpakketten. De middenstanders zijn ontevreden over de wijze, waarop de regering heeft gemeend maatregelen te moeten nemen om de gevolgen van de afschaffing van de subsidies op levensmiddelen voor grote groepen arbei ders te moeten compenseren. Het voornaamste protest der winkeliers gaat cr vooral tegen, dat zij de f 1.toeslag niet mogen doorberekenen en dus uit hun eigen zakken moeten betalen. In verschillende steden kwamen de middenstanders bijeen om hun grieven, te bespreken. In Utrecht en Zwolle vergaderden de Chris telijke Middenstandersbond, in Rot terdam de Koninklijke Midden standsvereniging, in Amsterdam dc Moderne en in Den Haagvde Katholieke. Xn vrijwel al deze ver gaderingen kan men dezelfde klacht opvangen; de regering houdt bij haar loon- en prijspolitiek te weinig rekening met de kleine zelfstandi gen. Dat de middenstanders de f 1.— toeslag die zij cp zichzelf juist achten niet mogen doorberekenen noemen zij ce druppel, die de em mer met grieven doet overlopen. „Hoevele middenstanders hebben zelf geen f 3700.1 inkomen per jaar! Op hen wordt deze nieuwe verzwa ring van de sociale lasten afgewen teld," zei een der sprekers. Een an der zei: „De middenstand is steeds het hoofd van Jut, waarop de slagen neerkomen!" Vele wensen zijn in deze vergade ringen naar voren gekomen: de mid denstanders vragen van de regering de extra lasten over de hele linie van het bedrijfsleven te mogen door berekenen, waar dit mogelijk is zon der tot noemenswaardige verhoging van de kosten voor het levensonder houd te komen. Zij wijzen er verder op. dat de verlaging van de koop kracht een ernstig nadeel voor de middenstand betekent. Ten slotte was wel één van de belangrijkste eisen: er moet komen een kinder- bijslagreReling voor de kleine zelf standigen. De organisaties dringen er bij de regering op aan vóór het nemen van maatregelen t.a.v. de afschaf- Wegens het ongerechtigd uitkomen van de spelers van den Hout en Velt- huizen in het elftal van Longa. zijn drie gespeelde wedstrijden van deze Til- burgss eerste kiasser ongeldig ver klaard. Het zijn de wedstrijden tegen Maurits. Baron ie-D.N.L. en NOAD, dlc respectievelijk met 2—0, 1—0 en 10 door Longa werden gewonnen. Om *t damkampioenschap De uitslagen van de Maandag te Heer len gespeelde partijen voor de tiende ronde van het toumooi om het wereld kampioenschap dammen luiden: DemcsmacckerPerot 0—2 RostarKeiler 02 GesthemLaros 0—2 Chilaod—Roozenburg Postvan der Staay Verpoest was vrij. De stand luidt thans: t. Roozenburg 17 uit 9; 2. Keiler 13 uit 9; 3. Gesthem 12 uit 9; 4 en 5. van der Staay en Verpoest 10 uit 9; 6. 7 en 8. Laros. Perot „en Post 9 uit 0; Ontland 8 uit 9; 10. Dcrues- maecker uit 9 en 11. Rosian 1 jpit 10. i avontuur van Peter Mimnik, door 3. A. Ages - No. 1 EERSTE HOOFDSTUK Waarin Peter een oude kennis ontmoet. De Skymaster dreef in volmaakte just boven het donzen wolkendek. Het was warm in de kajuit en het gezoem van de motoren had er een sfeer van doezelige dommel ge bracht. Achter in de kombuis keek dc steward langs het gordijn over de rustende hoofden van de reizi gers. Hij schonk de laatste kop kof fie in, versierde met rappe handen het schoteltje met een klont, een le peltje en een schijf kruidkoek en keek op zijn horloge: 9 uur 20. Bin nen een kwartier zou bet vliegtuig over de Engelse kustlijn kruisen. „Het is zover," mompelde de ste ward, Hij bracht de kop naar de passagier in de achterste stoel. „Here you are, sir." De man met de donkere aartsva derlijke baard keck hem aan en trok vragend zijn wenkbrauwen op; de steward knikte en liep weg over het gangpad. Thank you," zei de passagier nog. Hij wachtte totdat de steward de deur van de stuurhut achter zich gesloten had. Toen dronk hij lang zaam zijn koffie en staarde daarbij over de rand van de kop naar het slordige haar van de lange man, die voor hem zat. Hij zette het blad onder zijn stoel en nam een tijd schrift van het kussen naast hem. Hij rolde het tot een buis en prikte ermee in de nek van de lange man. Die schrok uit zijn sluimer op, sperde zijn blauwe ogen open en. keek om. „Pardon," mompelde de mond boven de baard. De ander maakte een vergevings gezind gebaar en zag weer voor zich in het boek, dat op zijn knieën lag. Toen knipperde hij met zijn ogen en streek nadenkend langs zijn wang als trachtte hij een herinne ring te verlevendigen. Met een ruk draaide hij zich om en zag de felle blik, waarmee de gebaarde passa gier hem aanstaarde, uit tot spleten toegeknepen ogen, vervuld van koude vijandschap en verachting. Hij zag nog meer: zonnestralen speelden op het gladde metaal van Een pistool, dat deels verscholen on der het tijdschrift op hem gericht was. De blonde man opende zyn mond als wilde hij iets zeggen, maar de ander maakte een luchtig gebaar met de pistool en sprak zacht, zijn lippen nauwelijks bewegend: „Rustig mijn vriend. Ge hebt me herkend en ik kan geen risico ne men. Zie voor U uit en verroer U niet" De ander deed dit en trachtte in de seconden, die volgden, zijn ge dachten bezig te houden met het wollen zwembroekje, dat hij in Lon. den wilde kopen en de pot pinda kaas, die hij voor juffrouw Spoor moest meebrengen; maar hij over woog, dat een kogel stellig door de rug van zijn stoel zou heendringen, en hij kreeg juist een kriebelend gevoel tussen zijn schouderbladen toen een schreeuw de sluimer in de kajuit verscheurde. Er volgde een slag, het vliegtuig maakte een on verhoedse kanteling naar links en een koude luchtstroom wervelde over de hoofden van de passagiers. Een vrouw gilde; er waren passa giers, die opsprongen en radeloze gebaren maakten; door een tweede zwaai van het vliegtuig werden zij doorc enge worpen als lappenpoppen. Er was ook een mannetje, dat be hoedzaam. zijn hoed uit het bagage rek boven hem zocht en die plecht statig opzette Een vrouw verrees van de voor- ste stoel in de kajuit; zij hield zich I v® J?tenis" met moeite staande en schreeuwde 1 c met verdwaasde ogen boven de gie rende wind uit: „Ik zag hem!" Toen werd de deur van de stuur hut opengerukt. In de opening ver scheen het bleke gezicht van de ge zagvoerder en daarachter schemer de het witte jasje van de steward. (Word* vervolgd) Vijf zondaars van de weg Vijf drank-zondaars kunnen heel wat aanrichten, als zij het stuur over zichzelf en over een motorrij tuig kwijtraken. Het wordt hun te genwoordig kantonrechterlijk wel aan het inmiddels nuchter gewor den verstand gebracht, anders ko men er nog meer, die de trottoirs opzwieren, gevels in-rammen, hek ken oprollen en, wat het ergste is: levens bedreigen van onschuldige voetgangers en fietsers. De eerste der vijf de autohande laar F. v. d. H. kreeg 1 maand hechtenis en ontzegging voor 1 jaar; de tweede de chauffeur de G. kreeg een boete van 250 gulden subs. 50 dagen hechtenis en verder nog een maand hechtenis voor waardelijk en intrekking van zijn rijbewijs voor de tijd van een jaar met een proeftijd van twee jaar (hij had aan de Cadiclub een scha de aangericht van 200 gulden); de derde was een bouwkundige H. A. K. uit Hilversum, deze kreeg 250 gulden boete, subs. 50 dagen hech tenis, verder nog een maand hech tenis voorwaardeliijk en intrekking van zijn rijbewijs voor de tijd van een jaar met een proeftijd van twee jaren; de vierde was een ga ragehouder A. H. de R. hij hoorde dezelfde straf tegen zich vonnissen als no. drie; de vijfde een grossier in vlees C. P. kreeg de hoogste bóeie nl. 500 gulden subs. 50 dagen hechtenis, verder ook een maand hechtenis voorwaardelijk en in trekking van zijn vrij bewijs voor öe tijd van een jaar met de gebruike lijke proeftijd van twee jaren, nu wordt er maar gehoopt op hun al ler beterschap. Twee andere kantonrechterlijke vonnissen betroffen het oude ge lukkig slinkende euvel van „zich aan boord van een schip bestemd voor uitvaart te bevinden zonder dat zulks geoorloofd was". De ha venarbeider H. J. v. d. L. kreeg hiervoor tien dagen hechtenis en de buffetjuffrouw W. N. 1 maand fing van de subsidies op levens middelen en. andere maatregelen, die verband houden met de loon- en prijspolitiek, overleg te willen plegen met de Middenstandsbon den. Dame Myra Hess is ccn begena digd musicienne, een kunstenares in de diepste en omvatten dste be tekenis van het woord. Men hoorde om te beginnen een vertolking van Bach's partita in D gr. t. zó probleemloos, zó levend, zó zuiver-menselij k van uitdrukking, dat elke nadere omschrijving van deze ongekend grandiose weergave die niet anders 2ou kunnen zijn dan een matte afspiegeling van dat gene wat zich op het kil-strakke podium van de Koninginnekerk als een klankwonder voltrok. En hiermede zijn dan meteen de indrukken gegeven, die de interpre tatie van Beethoven's Sonate op. 31 No. 2 de Fantasie f kl. t. op. 49 van Chopin en de Handel-variaties van Brahms naliet. Hier zwijgt alle critiek, omdat er op dit magistrale pianospel niets te critiseren valt, Immers Dame Myra zij kreeg deze titel voor de grote verdiensten die zij het muziekleven van haar land tijdens de oorlog be wees verstaat het volkomen, en dat is tevens haar grote geheim, de toehoorder instrument en bespeler te doen vergeten en alleen maar de componist te laten spreken. Enige toegiften volgden. De ver rukte hoorders wérden gelukkig ge maakt met het door Dame Myra be werkte koraal van Bach: Jesu joy of mens desiring. Herman van Born Landgoed van Himmler wordt jeugdcentrum Dc evangelische jeugd van Han- nover heeft het 15 jaar geleden door Himmler gestichte landgoed Sachsenhain, in de nabijheid van Verden/Aller gehuurd, om er een centrum te vestigen voer de ker kelijke4 jeugd van Nedersachsen. Voor de in Sachsenhain nog onder gebrachte vluchtelingen zal m de buurt van Verden een gebouw worden gesticht, dat betere woon gelegenheid biedt en voor de ar beidenden betere gelegenheid hun werk te bereiken. Op de plaats, waar Himmler zijn landgoed sticMÏe "beeft, meer "dan 1C00 jaan jseleden, Karei de Grote 4500" Sachsers" verslagen. Himmfer liet er een oud-nedersachsiche boerderij bouwen, overgebracht uit de omgeving van Harburg, waar zij 200 jaar had gestaan. Later wil de hij hier ook een scholingscen trum voor de S.S. stichten. Tocht Toen Elisabeth en Alida op het Maasstation instapten voor de reis naar Woerden kenden zij elkander in het geheel niet, wildvreemden waren die dames voor elkaar. Zij zetten zich breed op de hoekplaat- scn tegenover elkaar en al spoedig was de hond die Elisabeth mee op reis had genomen aanleiding tot een hartelijk en intiem gesprek. Of dat een mooie hond was! En zo wijs als een mens. Herders benne toch ver standig, had Elisabeth gezegd en verder had zij uitvoerig verteld te gen Alida welke huiselijke omstan digheden het noodzakelijk maakten de hond mee op reis te nemen. De dames waren zeker wel twintig minuten, voor het vertrek al in de trein gestapt en in die tijd hadden zij elkaar haar hele levensgeschiede nis al verteld en zij zouden waar schijnlijk als goede vriendinnen te Woerden uitgestapt zijn laten ze nu allebei naar Woerden moeten indien zij het over het raampje eens hadden kunnen worden. Elisabeth namelijk reed achteruit eo had in het minst geen last van de frisse luchtstroom die door het raampje kwam. zodra de trein vaart had ge kregen. Alida daarentegen kreeg de volle tocht in het gelaat, zodat haar hoedje stond te trillen op haar hoofd. Zonder de medereizigers om advies te vragen was Alida opge sprongen cn had het raampje pot dicht gedaan. Dat zou ik nou niet doen, had Elisabeth vriendelijk gezegd, het 'S hier nogal benauwd met alles dicht, wacht ik zal het een eindje open zetten en zij liet het raampje een beetje zakken. Ik heb anders geen zin voor uw plezier kou te vatten, zei Alida al een weinig agressief, als ik nou zo goed in m'n vlees zat als u,- zou ik er misschien minder last van heb ben. maar de dokter heb gezegd dat ik op moet passen voor tocht, dat raampje moet dus dicht. Vijf minu ten had Elisabeth zich bij de2e toe stand neergelegd, mokkend en puf fend weliswaar, maar toen de hond jankgeluidjes liet horen en met een groot stuk van zijn tong uit z'n mond rhythmisch ging" zitten hijgen, was Elisabeth kordaat opgestaan, zeg gende: u ken me nog meer vertellen, juffrouw, maar het wordt Uier te be nauwd, kijk dat arme dier es.en wederom deed zij geheel zelfstandig en zonder ruggespraak met de twee rustige heren in de coupé het raam- p; een eindje open. Voor Alida had kunnen proteste ren had Elisabeth haar al voorge steld van plaats te venvïsselen, maar Alida had zeer bits geantwoord: ik ken niet tegen achteruitrije. Naar uit de mededelingen der dames aan de rechter blijkt, moeten zeer spoe dig reeds na deze laatste poging tot minnelijke schikking de fatale woor den gevallen zijn, de woorden die Alida het tientje boete uit de tas kloppen zouden. Zij zeide tot de dik ke, goedhartige Elisabeth: En nou gaat het raampje dicht en jij blijft er met je handen af, ge meen kreng van een wijf dat je ben. en toen volgden er nog een paar zinnen dit wegens hun onbetame lijkheid niet in de krant kunnen, maar waarvan de strekking een. ver gelijking van Elisabeth met haar teef was. die in het nadeel van de vrouw uitvieL En het was nog wel zo knus be gonnen. dat reisje. Advertentie l.-M. In. het voorlopig verslag van de begroting van het Ministerie van Binnenlandse Zaken wordt melding gemaakt van het initiatief tot het instellen van wijkraden. „Andere leden' 'aldus dit verslag, „wezen op de ontwikkeling van de wjjkgedachte in de grote steden", De winkeliers is medegedeeld, dat hun etalages tussen acht en negen uur en tussen 16.30 en 18 uur niet verlicht mogen zijn, de ge hele dag zo weinig mogelijk licht moet worden gebruikt en dat bui tenreclames verboden zijn. Het gemeentebestuur heeft de Berenstecg en omgeving nu toch van openbare verlichting voorzien, hetgeen, wel nodig was! - In Overschie hebben 709 per sonen een halve liter bloed ge offerd voor de bloedtransfusie dienst. De „donor"-avonden in de Groen van Prinstererschool verlie pen steeds uitermate vlot, De lei ding berustte bij dr. Roest Crollius, de firma Merbis verstrekte gratis melk. - De collecte voor „Draag el kanders lasten" heeft f 395,98 op gebracht. - Woensdag houdt de „Kerk naar Bulten" een samenkomst in de Ger. Kerk, aanvang acht uur. Ds. v. Wieringer., herv. predikant, en luit. de Heus van het Leger des Heils zullen het woord voeren over „Wat doen een Herv. predikant en Advertentie f. IW een officier van het Leger des Heils in de Ger. Kerk?" Solozang van mej. B. Klijnsmit. Donderdag organiseert de Efd. Overschie van de Ned. Chr. Vrouwenbond een ledenvergade ring in het Catechisatielokaal van de N.H. Kerk. Mej. A. v. Vlaar- dïngen uit Soest zal spreken over „God's Almacht in het tropenland". De onlangs gepensionneerde koster van de R.K. Kerk is onder scheiden met de Bene Merenti. De Deken van Schiedam heeft hem deze onderscheiding uitgereikt, De oudercommissie van de Pieter v. Aschschool heeft verga derd. Voorzitter C. Holzhauer, die zich niet herkiesbaar gesteld had, is gehuldigd wegens zijn vijftien jarig presidentschap. In fijn plaats is gekozen de heer C. v. Luyn. Mej. Gruys sprak over spraakont- wikkeling en voorts werd een bij enfilmpje vertoond, toegelicht door de heer v. Eek. De heer J. v. Duura behaalde bij de Jubileum Kanaricwedstrij- den in Den Haag drie eerste en twee ereprijzen. In het pand JDelftweg 130 is een poging tot inbraak gedaan. De inbrekers werden blijkbaar bij hun werkzaamheden gestoord en maak- ten zich uit de voeten. Hun werk tuigen zijn in beslag genomen. Het gemeentebestuur heeft de wijkraad bericht, dat overeenkom stig het verzoek bij de Chr. school, aan de Parallelstraat waarschu wingsborden geplaatst zullen wor den. 15. In een grote loods staan de twee machines opgesteld. Nou, het zijn indrukwekkende werk tuigen. „Het lijken wel tanks!" zegt Mona la- chend. Ja, daar lijken ze inderdaad wel op.'Maar een leger kun je met de ze gevaarten toch niet te lijf gaan. Rotswanden echter des te beter. Kijk, vooraan zitten twee enorm sterke bo ren, die zich met dreu nend geweld in het ge steente wringen en de massa los schudden. Een tandwiel, van reusachtige klauwen voor zien, maalt de steenmassa in brokken en zo graaft de machine zïchzell een weg door de rots. „Net wat we hebben moeten, Larry," zegt Harries. „En de prijs?" informeert hij dan. Majoor Ross noemt een hoge som. „En u kunt contant in dollars betalen?" informeert hij nog eens als voorzichtig zakenman. „In dollars!" bevestigt mr. Harries en om zijn woorden te onderstrepen maakt miss Mona haar tasje open en haalt er een rol bankbil jetten uit, die Ross en Rogers wel moeten overtuigen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3