HET ROTTERDAMSCH PAROOL Niet alleen een Rotterdams, ook een nationaal belang De havenstaking in Amerika duurt onverminderd voort Voormalige NSB-ers hadden geheime organisatie Egyptisch dreigement om de UNO te verlaten Gehuwde ambtenares vindt geen genade Heftige tonelen in Franse parlement Vliegveld Schieveen: Uitbreidingsmogelijkheden, een primaire eis Guerilla woedt op geheel Java Vrijdag eerste contact in Kalioerang? Hernieuwde uitbraak van de Stern-groep In zes dagen om de wereld Spaaks pogingen hebben gefaaid Spoorwegen onthullen gedenkplaten Revolutie in Venezuela Brits vaartuig vermist Arbeidsbureau camouflage voor politieke activiteit Bevreesd voor Zionistische drang tot expansie Nu de koninklijke reis niet doorgaat Boerenleider Roskam vandaag voor De begrotingsdebatten Doodstraf geëist, maar verdachte loopt vrij rond Geen verzachting van verlichtingsverbod Sinaasappelenbonnen aangewezen Socialisten en communisten verwijten - elkaar buitenlandse steun Weerbericht ■frwi Woensdag 24 November 1948 Red en Adin, Lange Ha fen 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prlji per week 0.32 per kwartaal 4.10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Hei Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 275 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers- Postgiro 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank le Rotterdam Directeur: B, de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Een Rotterdamse Schouw burg geheel gevuld met belang stellenden, waaronder vele vooraanstaand o persooitiykhe- den van stadsbestuur en uit scheepvaart-, handels- en in dustriekringen. zy hebben op Uitnodiging van het Geweste lijk Comité Luchthaven Rotter dam geluisterd naar een vyftal sprekers, die hun visie gaven op het vliegveld vraagstuk. \vy schrijven vraagstuk, maar stel len voorop, dat geen dezer sprekers do aanleg van een tweede vl'cgveld in het Westen des lands nog als een vraag stuk willen zien, maar de bouw van een vliegveld in de Schie- veense polder als de enig mo- geiyke oplossing beschouwen. Zie hier waarom. Burgemeester Oud, de eerste spreker, herinnerde eraan hoe onze voorouders by de aanleg van de havens hebben ge toond een vooruitziende blik tot in de verre toekomst te hebben beze ten. Dank zg dit vooru'tzien is Rot terdam groot geworden. Evenzo mag bij de aanleg van een vlieg- haven ons nageslacht nooit kunnen zeggen, dat wij de zaak te klein hebben gezien. Een vliegveld, moet ruime uitbrei dings mogeiyk'heden bezitten ook voor de verre toe komst, alduc ae burgemeester. Rot terdam zie- in Schieveen deze mo gelijkheden en pleit dnnrby niet voor een Rotterdamse zaak, maar voor nationale belangen. Mr. K. P. van de Mandele, spre kende namens de Kamer van Koop handel en Fabrieken, zeide, dat het plan Schieveen niet maar willekeu rig is, maar het resultaat van een langdurig en diepgaand onderzo ek. Het bed rijf sieve n wil Schieveen hebben, omdat het, wanneer het viiegwezen tot grotere ontwikke ling komt, voldoende armslag tot uitbreiding biedt. Het bedrijfsleven wil Schieveen ook hebben, omdat het ligt in het centrale punt van het gewest, zo dicht mogelijk bfj het industriecentrum en het haven gebied langs de Waterweg. Mr. H. Willernse, voorzitter van de Havenvereniging Rotterdam, wilde de opinie weergeven van de werker uit de haven. Dit is de ge wone man, die naar spr,-zeide; niets ïneer -van- de. zaak. begrijpt. Heeft niet minister Vos schriftelijk aan Rotterdam verklaard met de Schie- veenplannen in het algemeen ac- coord te kunnen gaan en Rotter- Botsingen bereiken record omvang In een -Nederlands communigué wordt meegedeeld dat 94 personen werden gedood en 31 ontvoerd tij dens de 240 incidenten, die in de af gelopen week op Java plaats von den. Dit is volgens het communiqué een nieuw hoogtecijfer sedert de Renville-overeenkomst, Voorts kwa men in deze periode voor: 82 geval len van plundering van regerings ambtenaren en de bevolking, 54 bot singen met Nederlandse patrouilles 290 gevallen van brandstichting en 19 gevallen van sabotage. Verder werden volgens de bekendmaking voertuigen, treinen, woningen en kazernes beschoten. Volgens U.P. wordt Vrijdag het eerste contact verv/acht tussen de Nederlandse en Republikeinse dele gaties. In Republikeinse kringen, te Batavia beschouwt men Kalioe rang, bij Djogja, als het meest waarschijnlijke ontmoetingspunt. Hatta, prof. Soepomo, Moh. Roem en dr. Leimena zullen bij de ko mende besprekingen de republiek vertegenwoordigen. Ofschoon Soe- tan Sjahrïr niet direct aan de on derhandelingen zal deelnemen, zal hij een belangrijke rol spelen als adviseur van Soekarno en Hatta. In Den Haag wordt medegeaeeld, de leden der Staten-Generaal, die als waar nemers aan de Zondag naar Indonesië vertrokken delegatie zijn tpegevoega, zijn de heren jhr. mr. M wan der Gofs van Naters, H. A. Korthals. H, J. W. A. Meyerink, prof. C. P M. Rorame en H. W. Tilanus. De Kamerleden zullen Woensdagavond van Schiphol ver trekken. Opgewacht door een groot aantal autoriteiten is vandaag de Nederlandse delegatie ap het vliegveld Kemajoran te Batavia aangekomen. Minister Sassen, die als eerste uit het vliegtuig wüs ge stapt, stond de pers te'woord. „Wij zijn hier om te trachten uitvoering te geven aan de wijzigingen, die kortgeleden in de Grondwet zun aangebracht. Voorzo ver het mijn regering betreft, kunnen wy' met de uitvoering van dit program ma onmiddellijk beginnen," zei mr. Sassen. Hij deelde mede. dat de Neder landse delegatie voor korte tijd m In donesië zal zijn, om daarna rapport uit te brengen, aan de regering in Den Haag. Uit een militair gevangenkamp bij Tel Aviv zijn veertien van de zeventien daar gevangen gezette leden van de groep Stern ontsnapt- Zij werden in verband met de moord op graaf Bernadotte gear resteerd. Dit is de derde maal, dat leden van deze groep uitbreken- De secretaris van de groep Stern heeft de Israëlische regering voor het hoog gerechtshof gedaagd cn verzocht „de reden te tonen waar om aan de strijders voor de vrijheid van Israel de status van een legale partij wordt ontzegd". j dam toestemming ge geven met de {voorbereiding der onteigeningspro cedures te beginnen? Heeft niet minister In 't Veld in Mei van dit iaar op de plek waar Schieveen komt officieel de Rotterdamse vlag gehesen? Wat.de gewone man wèl begrijpt is het feit, dat het viieg wezen nog In zijn kinderschoenen staat en dat in 1960 of '75 dit ge krakeel rond een vliegveld als vol komen belachelijk zal worden be schouwd Amerikaanse ervaringen Ir. J. A. C. Titlema, directeur van Gemeentewerken, heeft in opdracht van het Gemeentebestuur een reis naar Amerika en Canada gemaakt naar hij zefde niet alleen om kennis te nemen van de vorderingen op het gebied van de vliegveldbouw, maar ook uit te zien naar eventuele te kortkomingen. dio dan bij de aan leg van een Rotterdams vliegveld vermeden kunnen worden. De alles overheersende in druk, die hjj op deze studiereis had opgedaan, was deze, dat het bouwplan van een vliegveld zodanig dient te worden opge zet, dat het alle redelijke mo gelijkheden tot uitbreiding biedt. Amerika heeft in dat op zicht leergeld betaald. Spr. noemde eer .--ge reeks grote Amerikaan.*? treden op, welker vliegveldacconunedatle niet. te gen het groeiende luchtvaart- verkeer Is opgewassen gebleken en die thans bezig zijn een nieuw vliegveld te bouwen of het oude uit te breiden. Een. tweede belangrijk punt is, dat het luchtvrachtverkeer zich in Amerika zo snel ontwikkelt, dat het in de naaste toekomst het pas- sagiersverkeer verre zal overtref fen. Spr. achtte juist dit lucht vrachtverkeer, waarvan Rotterdam tot düsver afzijdig moest blijven, voor de haven van. de grootste be tekenis. Het vliegveld Schieveen zal het luchtvaartverkeer, hoe groot ook in de toekomst, steeds moeten kunnen opvangen. Ir. Tillema betreurde het, dat aan de wijze, waarop tegen Schie veen actie wordt gevoerd, elke ob jectiviteit ontbreekt. De bewering,'1 dat R.en_W. -niet. competent- tot oordelen zouden zijn, wees spr. van de hand. Gemeentewerken heeft spe cialisten op het gebied van vlieg veldbouw en grondonderzoek in dienst, die het gemeentebestuur van advies dienen. Spr. kon ook niet begriinen hoe het gemeentebestuur van Den Haag, dat een jaar gele den nog Ypenburg ongeschikt acht te, en zich uitsprak ten gunste van Schieveen, nu plotseling met een voorkeur voor Ypenburg uit de lucht is komen vallen. Voorts acht te spr. het rapport, dat het Labo ratorium voor Grondmechanica te Delft indertijd beeft uitgebracht, niet juist. Hierin staat bijv. dat op Schieveen palen van 12 meter no dig zijn, terwijl op Ypenburg de. stationsgebouwen op staal zijn ge fundeerd. Het Bureau heeft thans toegegeven, dat ook op Schieveen een fundatie op staal mogelijk is. Ir. Tillema vertelaarde tenslotte nog, dat dit de laatste maal zou zijn. dat Rotterdam zich in het openbaar over deze kwestie zou la ten horen. De heer C. Kolff, voorzitter van het Gewestelijk Comité luchthaven Rotterdam, sloot de rij van spre kers. Hjj stelde vast, dat de heer Diepen gelijk heeft als hp zegt, dat Ypenburg als E-veld aan de mini mum-eisen van bet I.C.A.O. kan voldoen. Hij constateerde echter te vens, dat in Nederland hogere eisen worden gesteld, dan de minimale van het I.C.A.O. en aan die hogere in Nederland geldende eisen kan Ypenburg niet voldoen. Het Co mité Luchthaven Rotterdam is er, aldus spr., meer dan ooit van over tuigd, dat Schieveen de juiste keuze is. Aan Rotterdam voor altoos de mogelykheid tot het stichten van een vrachtluchUijn naar een ander werelddeel ontzeggen, zou een dwaasheid zijn! r Dinsdagmorgen om 11.2? Is op het vliegveld Kastrup (Kopenhagen) geland" de beer Hendil, hoofdredacteur van „Extrnbladet", Hij beëindigde hiermede een reis om de wereld in zes dagen, 21 uur en 15 minuten. Per KIM. ging hij van Kopenhagen via Amsterdam, Karachi en Bangkok naar Shanghai De North Western Air Lines bracht hem via Tokio naar New Vork en daar stond het Scandinavian Airlines System gereed om hem met bekwame spoed naar Kopenhagen terug te brengen. Hendil wilde onderzoeken of de tljd- tabellen van de burgervliegdi engten overeenstemden met de werkelijkheid. Hij heeft ondervonden, dat zijn reis twee uur en 15 minuten minder tijd kostte, dan hö had getaxeerd. In totaal was Hendil 5563 minuten in de lucht. Hierbij legde hjj 35.675 kilometer af Jn 263 verschillende toestellen. Nu Eyskens (RK) met formatie belast De loop der gebeurtenissen heeft het optimisme, waarmede Paul Hen ri Spaak zich er aanvankelijk toe zette de Belgische regeringscrisis tot een oplossing te brengen, be schaamd. Hij heeft de hem verstrek te opdracht moeten teruggeven aan de prins regent, die thans de mi nister van financiën van het detms- sionnaire kabinet, de heer Eyskens heeft belast met de vorming van een nieuwe regering. Voor het falen van de heer Spaak worden drie oorzaken genoemd, In de eerste plaats wensten de katho lieken het aantal ministers terug te brengen van 19 op 14 of 15. Spaak wilde daar niet aan toegeven. Voorts wilden de katholieken dat het ministerie, dat met de verdeling van de Marshall-hulp aan België niet onder beheer van een socialis tisch minister zou komen. De derde tegenstelling liep over de bezetting van het ministerie van justitie Dit ministerie wordt opgeëist door de katholieken. De Spoorwegen zullen, weer in ver scheidene plaatsen gedenkplaten ont hullen ter nagedachtenis van perso neelsleden, die in de oorlog om het leven zijn gekomen. Wij vermelden hieronder de data, de plaatsnamen en de uren van de plechtigheden: 25 November, 10.15 uur, Zaltbommel 25 November 15.00 uur. Waardenburg [Café Waalbandijk)2 December 11 00 uur, Dieren-Doesburg 2 December 13.00 tmr~ Apeldoorn''(Ho tel Suisse); 7- December, 10.00 uur. Westervoort (Café Hugen); 7 December, 15.00 uur, Arn hem (Rest. National); 9 December, 10.25 uur. Den Dolder (Hotel Hiensch): 14 December, 14.30 uur, Didam (Café Hel men). Gepensionneerden vragen hogere toeslag De Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden,. de Bond van Gepensionneerden der Neder landse Spoor- en Tramwegen en de Algemene Militaire Pensïoenbond hebben een adres met een memorie van toelichting gezonden aan de raad van ministers, waarin zij er o.m. op wijzen, dat blijkens een mededeling van de, minister van binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer op 29 September de pen sioenen naar het unaniem oordeel van de Kamer en de regering te laag zijn. Daarom verzoeken de adressanten de raad van ministers het daarheen te leiden, dat op kor te tijd verbetering wordt gebracht in de financiële positie van de oud overheidsdienaren door redelijke verhoging van de percentages en de maxima van de bijslag op hun pensioenen. Radio-Caracas meldt, dat het le ger de regering van Venezuela om ver heeft geworpen. Het leger zou de toestand beheersen. Het opstandige leger staat onder leiding van majoor 'Mendoza. Men- doza verklaarde „verplicht" te zijn geweest de regering ten val te brengen, daar de regeringspartij, de „Liberal Aecion Bemoeratica" Ve nezuela naar „het bankroet" leidde. De hoop op een spoedige regeling van de staking van havenarbeiders aan de Amerikaanse oostkust werd Dinsdagavond kleiner, toen de werk gevers „eenstemmig besloten" de havenarbeiders geen nieuwe voor stellen té doen. De havenarbeiders besloten hun standpunt niet te wijzi gen. Meer dan 167.000 zakken internationale post liggen te New York tengevolge van de staking, opgestapeld. Van Nievelt. Goudriaan en Co. andere schepen die in feite voor de agenten te Rotterdam van de Black Diamond Steamship Corporation delen verscbepers mede, dat deze rederij ondanks de daaraan ver honden grote moeilijkheden en enorme kosten haar afvaarten van Rotterdam naar New York zo goed mogelijk zal handhaven. Daartoe werd eerst als extra schip 't Noor se motorschip Crux ingelegd, dat drie December van Rotterdam ver trekt en thans ook het stoomschip Alwaki gecharterd, dat 15 Decem- her naar Amerika zal afvaren. De Holland Amerika Lijn deelt mede, dat het motorschip Noordam Zaterdag naar New York zal ver trekken; indien de staking voort duurt zal het schip geen lading, doch alleen passagiers vervoeren. Het stoomschip Blijdendijk zal in ieder geval met lading naar Amerika afvaren. United Press deelt nog mede, dat de havenarbeiders van Haltfax thans bezig zijn de schepen Media van de Cunard White Star en de Westerdam van de Holland Amen- ka Lijn te lossen, doch hebben er bij te kennen gegeven, dat zg geen door de staking betrokken Noord- Amerikaanse havens bestemd zijn, zullen Jossen. Te New York arriveerden giste ren 137 passagiers van de Wester dam per trein uit Halifax. Het New Yorkse bureau van de HAL deelt mede, dat het vracht- en passagiers schip Edam aan bet einde van deze week te Hoboken (New Yersey), verwacht wordt. Aan boord van de Edam, die 10 November van Rot terdam vertrok, bevinden zich D? passagiers. Het 5267 ton metende Britse vrachtschip „Hopestar", met onge veer 29 personen aan boord, wordt vermist. Men vreest, dat het vee gaan is. Het schip was op weg van New Castle naar Philadelphia en seinde dertien November, dat het stormschade had opgelopen. Nadien is niets meer vernomen. Het vaar tuig had 18 November in Philadel phia aan moetenkomen. Voor de cp 5 December te houden gemeenteraadsverkiezingen in Berlijn liggen de kiezerslijsten thans ter inzage, teneinde te kunnen nagaan, wie voor deelname in aanmerking komt. Aangezien de Russische com mandant de verkiezingen in de oostelijke sector heeft verbodenzijn alleen in de drie westelijke sectoren de lijsten ter inzage gelegd. De Egyptische gedelegeerde An- draos Bey dreigde Dinsdag in een speciale zitting van de politieke commissie, dat Egypte de Verenig de Naties zou verlaten, indien Is raël een lid van de TJNO wordt. Tijdens de debatten over toela ting van nieuwe leden zei Andraos, dat binnen weinige dagen de Ver enigde Staten van plan zijn Israël voor te dragen als lid van de Ver enigde Naties. „Wanneer personen in een club worden opgenomen die sommige leden niet opgenomen wensen, is het enige wat overblijft voor de andere leden, om de club te verlaten," Andraos zei, „om te beginnen is Israël geen staat, het heeft geen grondgebied, geen gren zen en gezien de zionistische expansiedrang ben ik bang, dat die grenzen moeilijk vast te stellen zijn. Buitendien is Israel geen vredelievende na tie. Wanneer ment de Russen moet geloven; zo -giiig-èe' Egyptische af gevaardigde voort, roepen de Ame rikanen deze staat in het leven, ter bescherming van hun oliebelangen, wanneer men de Amerikanen hoort verneemt men, dat de Russen de Joden steunen omdat zij slechts een ding wensen: bases aan de Middellandse Zee om de droom van Catharina de Grote in vervul ling te doen gaan." Doch ongeveer op hetzelfde ogenblik, dat de Egyptische gede legeerde de eventuele aanvrage van Israël besprak, verklaarde de afgevaardigde van Israël dr. Eban Australië teleurgesteld en gedupeerd De ziekte van koning George en het afgelasten van de koninklijke reis naar Australië en Nieuw Zee land heeft een einde gemaakt aan de uitgebreide voorbereidingen voor deze tocht Ofschoon op Nieuw Zeeland de voorbereidingen nog slechts pas begonnen waren zien sommige commerciële instellingen en stadsbesturen zich tegenover aan zienlijke financiële, verliezen ge plaatst waarvan een deel betaald 2al moeten worden door verzekerings maatschappijen. In de hoofdstad van Australië, Canberra, was de startbaan van het vliegveld speciaal verlengd om bet toestel van de koning veilig te kun nen laten landen. Er waren uitge breide voorzorgen getroffen voor een filmopname van het koninklijke bezoek, medailles waren geslagen en boekjes gedrukt voor de kinderen ter gelegenheid van het bezoek. Speciale glaswaren waren gekocht voor de koninklijke banketten. in de kamer daarnaast waar de ge wone zitting van de politieke com missie plaats vond, dat Israël zich op het ogenblik waardig acht naar het UNO-üömaatschap te sollicite ren en gaf te kennen, dat Israël spoedig hiertoe een verzoek zou indienen. Eban maakte het voorstel van Engeland om de Negeh van Israël af te nemen belaenelijk door te zeggen: „Engeland beschouwt de Negeb als een „absurd en nutteloos stuk zand." In dat geval, mijnheer de voorzitter, komt de vraag op, waarom Engeland zich zoveel moeite getroost om de staat Israël van dit zeer onaantrekkelijke en niet begerenswaardige stuk grond te ontdoen." De dienst opsporing ontvluch te politieke delinquenten, een onderdeel vaa de rijkspolitie te Amsterdam, is er dezer dagen in geslaagd een vereniging, ge sticht door voorwaardelijk ver oordeelde politieke delinquenten, op te rollen. Het doel der vereniging was hulp en steun te verlenen aan oud- NSB-ers, die levensonderhoud zoe ken of om andere reden financiële hulp nodig hebben. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat ook ondergedokenen en voortvluchtige politieke delinquenten, evenals on gewenste vreemdelingen, door deze vereniging werden geholpen. Het hoofdkwartier was in een perceel te Amsterdam, waarin een soort arbeidsbureau was gevestigd en waar voort durend vergaderingen werden belegd. In dit perceel is een inval gedaan en de politie is er in geslaagd be scheiden, waaronder een kaart systeem cn de volledige administra tie in beslag te nemen. Bovendien konden verscheidene vooraanstaan de figuren in deze vereniging wor den gearresteerd. Het onderzoek wees boven dien uit, dat een van de mede werkers, een bekend radio propagandist uit de bezettings- De voor het Bijzondere Hof te Nijmegen dienende zaak tegen de voormalige boerenleider Ros kam, een Barnevelder van ge boorte, werd aangehouden tot he den, Woensdag 24 November, om kwart over twee in het gebouw van het kantongerecht te Nijme gen. Vanmiddag zal tevens uit spraak worden gedaan. Tegen een 38-jarige banketbak ker int Franeker is door de procu reur-fiscaal van het bijzonder ge rechtshof te Leeuwarden gisteren de doodstraf geëist, Bij verstek, want de man, die als landwachter en SS-er in de oorlog Friesland on veilig had gemaakt, is op 14 No vember j.I. uit het kamp Vught, waar hij opgesloten was, ontvlucht en sindsdien is hij onvindbaar. De minister van Economische Zaken heeft in antwoord op schrif telijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Cornelis- sen (VVD), medegedeeld, dat hij ten aanzien van het verbod van re clameverlichting geen enkele con cessie kan doen. Gezien de ernst van de toestand kan. de minister verzachting van de getroffen maatregelen ook tijdens de maand December niet' in over weging nemen. Aan het verbod tot verlichting van etalages vóór 18 en na 22 uur (op Zaterdag en Zondag vóór 16 en na 22 uur) en tot het ontsteken van lichtreclames zal derhalve met de grootst mogelijke gestrengheid de hand worden ge houden. Dinsdagmiddag heeft da Tweede Kamer de begroting van binnen landse zaken verder afgehandeld en tenslotte zonder hoofdeiyke stem ming aanvaard met aantekening, dat de communistische fractie ge acht wilde worden te hebben tegen- gesterad. Tevoren hebben enige leden nog het woord geroerd. De heer Van S1 e e n Arb.) meende een gebrek aan goede sa menwerking tussen regering en vakbeweging te constateren. Hij was tetter teleurgesteld over het afwijzend antwoord van de minis ter op de nerkingen inzake de oude pensioenen. Hij achtte het een onrecht, dat de onderwijzers niet de 2gratificatie krijgen, welke de andere ambtenaren wel ontvangen Ten aanzien van de gehuwde nmbtenares wilde de heer Roos- jen (A.R.) de sinds 1931 door de regering gevolgde gedragslijn zien voortt. De heer Beerninck (C.H.). be pleitte een voorschot van 16 voor de gemeenteontvangers. Verder vroeg hij of de minister wil gaan tn de richting van een landelijke ealarisregeling voor gemeentepersoneel met behoud der ge meentelijke autonomie. De minister van binnenlandse zaken, de heer Van Maarseveen zegde toe verscheidene suggesties nader te zullen overwegen. Richtlijnen voor de salariëring van personeel van gemeen- tesecretaneen zullen spoedig afkomen. In het georganiseerd overleg zullen al leen de drie grote vakcentrales worden betrokken. Bij de behandeling van de nieuwe pensioenwet zullen nog ver schillende vraagstukken aan de orde kunnen komen. Met bekwame spoed zal een ont werp worden ingediend om een speciale toeslag te verlenen aan de gepensionneerden. die door de sa menstelling van hun gezin in aan merking komen voor bijzondere hulp. De regering heeft besloten voor de ambtenaren een zelfde ge dragslijn toe tc passen als ten aan zien van de uitbreiding van de kin dertoeslag in het vnje bedrijf is gevolgd. De kwesties over onderwijzerssalaris sen en toeslagen behoren thuis bij de minister van onderwijs. In verband met de kwestie der gehuwde ambtenares merkte de minister op. dat sinds de be vrijding veel ambtenaren zijn ontsla gen. Waarom zou men meer met de ontslagen gehuwde vrouw te doen heb ben dan met de ontslagen ambtenaar? Spr. zeide zich af te vragen of dc over heid haar positieve taak het gezins leven zo goed mogelijk te doen run vervuld heeft als ze de gehuwde vrouw in dienst heeft. Hel standpunt der re gering ten deze is z.i. volkomen1 houd baar, rede lijk en juist. Nadat nog enkele Kamerleden hadden gerepliceerd, werd de begroting goed gekeurd. Bij de begroting van het departement van algemene zaken vroeg de heer Wagenaar (C.P.N.) nadere inlich tingen over de geheime dienst. Dc Cen trale Veiligheidsdienst heeft z.i, een gevaar tn zich. De minister-president, minister van algemene zaken, de heer Drees, zeide te menen, d t de heer Wagenaar zich te veel in het hoofd haalt wat een dergelijke dienst in totalitaire staten zou zijn. Na een korte verdere dlscusrJe werd de begroting goedgekeurd met aante kening, dat de C.P.N. legen was. De Kamer heeft verder aanvaard hot wetsontwerp tot goedkeuring van het vredesverdrag tussen de geallieerde en geassocieerde mogendheden en Italië, ondertekend te Parus op 10 Februari 1S47. In de middagvergadering werd nog een aanvang gemaakt mei de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de te legraaf- en telefoonwet 1904, waar- In met betrekking tot de verzorging van de radio distributie en ten be hoeve van een doelmatige exploita tie daarvan nadere voorzieningen worden getroffen. De heer B a e hg. (K.V.P.) gaf te ken nen. dat naar z«n mening deze wet niet tot stand behoort te komen en men moet terugkeren tot het vooroorlogse gedecentraliseerde vergunningenstelsel. De heer Verkerk (A.H.) bezag het ontwerp uit een oogpunt van rechtsher stel. Rechtsherstel beoogt terugkeer tot de oude verhoudingen, meende hij. De minister van verkeer cn water staat, de heer Spitzen, verdedigde het ontwerp uitvoerig, o.m. opmerkend, dat men een terugschroeven van de historie vraagt, een teruggang naar 1940. Technisch en economisch zijn er alle voordelen om de zaak in ééa hand te houden. Bij de replieken bleek, dat de bezwa ren met waren weggenomen. De mi nister verklaarde 2ich toen bereid tot nader overleg over de toekomstige exploitatie, in verband waarmede hij verzocht het ontwerp van de agenda af h voeren. Daartoe is vervolgens besloten. Te kwart voor elf werd de vergade ring verdaagd tot heden Woensdag middag tijd, gelden, die bestemd waren om gebruikt te worden voor de ondersteuning van politieke de linquenten, ten eigen bate aan wendde. Het onderzoek wordt nog voort gezet. Op grond hiervan kunnen op het ogenblik geen nadere bijzonder heden worden medegedeeld. Binnenkort zullen weer sinaas appelen beschikbaar worden ge steld. Men moet de bonnen 414 en 420 Algemeen uiterlijk 4 December a.s. bij een handelaar in groente en/of fruit inleveren. Bon 414 Al gemeen (voor houders van A-, B- en C-kaarten} geeft recht op 500 gram, bon 420 Algemeen (voor houders van D- en E-kaarten) op één kilogram sinaasappelen. De detaillisten moeten de bonnen ge plakt op opplnkvellen uiterlijk 7 Decem ber inleveren by een grossier in sinaas appelen. Dezen dienen de bonnen uiter lijk 9 December in te leveren by de rayonleidcr van het bedrijfschap voor groenten cn fruit, waaronder zij ressor teren. De rayonleiders moeten tenslotte uiterlyle 14 December de bonnen bij de distributiediensten inleveren ter ver krijging van een ontvangstbewijs. Instellingen moeten zich ter verkrij ging van sinaasappelen, tot de rayonlei- ders wenden, Naar mate de aanvoer van overzee voortgang heeft, zal op de ingeleverde bonnen kunnen worden afgeleverd. Er wordt dus geen aparte koapbon aange wezen. Het is nog niet zeker of deze distri- butae-op-bon bestendigd zal blijven, of dat mettertijd tot vrije consumptie kan worden overgegaan. Wat betreft de aanvoer tilt Italië, Spanje en. Palestina zijn de vooruitzich ten met somber. De invoer van Suri naamse sinaasappelen is voorshands nog onzeker. Citroenen zullen zonder bon in de handel worden gebracht. Dodenmasker van Mozart gevonden Het dodenmasker van. de Oosten rijkse componist Wolfgang Amadeus Mozart, dat meer dan 150 jaar weg was, is in een Weense tweedehands winkel door de beeldhouwer Willy Kauer ontdekt. Kauer was reeds lang op zoek naar dit masker, dat naar zijn me- _ning nog bestaan moest. Een com- "missie van deskundigen, waarin on- deg andere een professor in de ana tomie, een professor in de muziek geschiedenis en een beroemd Mo- zartkundige zitting hadden, hebben het maskér wetenschappelijk onder zocht cn zijn tot de conclusie geko men, dat het inderdaad het doden masker van Mozart is. Toch zal het onderzoek nog verder worden voort gezet, voordat het masker wordt tentoongesteld. Het zeer expressieve masker is in brons uitgevoerd en wijkt, naar ver luidt geheel af van de afbeeldingen van Mozart in Rokoko-stijl, die mu ziekliefhebbers zo wel bekend zijn. KONINKLIJKE FAMILIE ZOND TELEGRAM AAN ENGELSE KONING Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben gisteren een telegram met het bewijs van medeleven en de wens voor zijn spoedig volledig herstel gezonden aan de Engelse koning. Een telegram van dank daarvoor is op het koninklgk paleis Soest- rijk ontvangen. Het is Dinsdag in de Franse volksvertegenwoordiging tot hefti ge tonelen gekomen bij de behan deling van de wijze waarop en de mate waarin buitenlandse commu nistische partficn de Franse stakin gen financieel hebben gesteund. Door deze debatten is de stemming over de motie van vertrouwen m de regering Queuille tot heden uit- gcsleld. De communisten verweten de socialisten, dat zij zelve steun uit het buitenland ontvangen voor het voeren van hun propaganda. Zij wezen hierbij op de hulp die de Britse labour-party aan bet nood lijdende socialistische dagblad „Le Populaire" geeft. De socialist Laurent gaf dit feit toe, maar voegde er aan toe, dat uit dit hulpbetoon niet is voortgevloeid een slaafse afhan kelijkheid van de Franse socialis ten «an het politieke standpunt van Engeland, in het bijzonder ten aan zien van het Ruhrgebied. „Hetzelf de kan van U niet gezegd worden." voegde hij de communisten toe. De inzet van de debatten vorm de een communistische motie, waarin de instelling van twee com missies van onderzoek worden ge- eist, één om de rekeningen der communistische partij te onderzoe ken en een andere om die van het socialistische blad „1c Popu laire" na te gaan. Behalve Laurent (socialist) en Legendre (rechts re publikein) spraken ook vertegen woordigers van de radicaal-socia listen en van de republikeinse vrij heidspartij zich tegen de commu nistische motie uit. Premier Henri Queuille, die de communistische aanvoerder Duclos antwoordde, zei dat het bekend was, dat de communis ten nog andere bronnen had den dan de bankrekeningen. Vermoed werd, aldus de pre mier, dat zekere staven goud op de vrije goud markt te Pa rijs merken van Oostelijke oorsprong droegen. Zekere personen, die door diplo matieke onschendbaarheid worden gedekt, werden van deze goudhan del verdacht. Als het dossier com pleet was en de nodige bewijzen aanwezig waren, zou de regering aantonen op welke wijze de com munistische partij geholpen was, Queuille verklaarde, dat de communistische propaganda de soldaten tot ongehoorzaam heid had aangespoord. Als de bewijzen beschikbaar waren, zou de gerechtelijke actie be ginnen. Er was reeds één klacht ingediend. De regering heeft de assemblée verzocht de parlementaire on schendbaarheid op te heffen van twee communistische afgevaardig den, op grond van wat zij hebben gezegd in redevoeringen tot de stakers in het noordelijke kolen bekken. RUSTIG WEER WeeTSverwachting, gel dig tot Donderdagavond. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den, weinig wind cn van nacht plaatselijk lichte vorst en vornjng van nevel of mist. Dezelfde of Iets lagere temperatuur dan vandaag. Zon op B16, onder 16.37. Maan op 01 02. onder 14 35. 25 Nov.: Hoog water te Rotterdam: le tij 1117 uur. 25 NOV.;

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1