HET ROTTERDAMSCH PAROOL Goedkope textiel verdween langs sluikwegen Het kruikenschip van Schiedam Sla-olie komt op keuzebon Tweede Kamer komt op voor middenstandsbelangen Nederlandse delegatie te Batavia aangekomen Donderdag 25 November 1948 Achtste jaargang, No. 276 Opkoopsters belegerden de winkels, de gewone klant kreeg niets Rantsoen margarine en vet groter Diamantendiefstal opgehelderd Eerste Kamer vóór total isator Heeft de overheid te weinig aandacht voor detailhandel en ambacht? Onvindbare Pimpernel' bekent inbraak no. 169 China doet beroep op Amerika In Mei '49 snelheden tot 120 km! In loop van deze week naar Djokja Drama te Enkhuizen stelt de politie voor een raadsel Dagboek van vermoord meisje verschaft -«*•••. enige opheldering Ongezonde fantasie Meevallertje bij een tegenvaller Boomplantdag in West Kapelle Telt U ze even door beeldromans opgewekt? Niwin incasseerde een millioén in 10 weken Motie van vertrouwen voor de Franse regering Autobus rijdt in zee Nieuwe opdracht voor Spaak verwacht Onderaardse gang in Franeker Willtes geopereerd Weerbericht Rad en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prljsi per week 0,33 per kwartaal 4,10. losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 396544 Bankier» Amsterdamscbe Bcmk te Rotterdam Directeurt B. de Vries HoofdredacteurTh. Ramaker „Voordelige aanbleaiog van vitragestoffen. Aanvang van de verkoop morgenochtend oen tien uur", deze en dergelijke mededelingen plegen een grote aantrekkingskracht te bezitten. In de eerste plaat, natuurlijk op huls vrouwen, die hiermede eindelijk een kans zien een dringend vereiste vernieuwing In de huiselijke inventaris aan te brengen, maar bovendien op een legertje vrouwen, die er haar broodwinning in vonden deze goederen op |e kopen om ze ej,jers met Weer van de hand te doen. Naar „De Kruidenier" meldt, zullen de kruideniers in Januari een vaste bevoorrading met sla olie krijgen. De sla-olie zal dan gebracht worden op de keuze bon van margarine of boter of vet. Om de veertien dagen komt er dus.een bon uit voor marqa- rine of boter of vet of sla-olie. Tegelijkertijd zal dan ook het rantsoen worden verhoogd. Nederlandse rijkspolitie deed snel werk (•Van onze Amsterdamse corres pondent) Rijkspolitie uit Amsterdam heeft de te Bangkok- gepleegde diefstal van diamanten in enkele uren op gehelderd. Op 2 October, 's ochtends om tien uur, werd-de diefstal op bet vlieg veld van -Bangkok geconstateerd het ging om eerï- bedrag van 25 mille en om twee uur *s- middags was de Siamese politie zo vriende lijk even te kómen kijken. Een postambtenaar-wees twee collega's aan, die het wel gedaan zouden hebben. Deze'werden gearresteerd en opgesloten. Van verhoor of na der mnderzoek; kwam- -verder niets; Toen de Nederlandse politie-, ambtenaren in Bangkok arriveer den en de postzak, waaruit de dia manten gestolen waren, bekeken, ontdekten zij, dat het mes waarmée de 2ak, was opengesneden merk waardig gekarteld moest zijn en zij vonden het mes ook: Het eigendom van de man, die zün collega's had laten arresteren. Een paar uur la ter bekende deze ambtenaar dat hij en nog drie anderen het misdrijf hadden gepleegd. De weken tevo ren gearresteerde ambtenaar werd op vrije voeten gesteld en de schul dige ging achter, slot en grendel. Van de diamanten zelf is geen spoor ontdekt, maar zij kunnen niet op de markt worden gebracht, omdat het signalement te algemeen bekend is. Van een internationaal complot om diefstal te plegen uit de KLM- machines is geen sprake. Deze mis drijven worden gepleegd door ambtenaren die dienst doen op dè vliegvelden. In Cairo bleek dat de man, die 's nachts de vliegtuigen moet bewaken, omdat er in ver band met de oorlogsomstandighe den niemand op het vliegveld aan wezig mag zijn, degene is die zich ten nadele van de KLM verrijkte. Er warden thans maatregelen ge nomen om dit in de toekomst on mogelijk te maken. De econ. recherche van de A'damse politie is er in geslaagd in de' afge lopen elf maanden, via 1789 aanhou dingen, waarbij In totaal meer dan 1500 processen-verbaal vielen, klaar heid té brengen in een belangrijk deel dezer a-sociale praktijken. Er' is komen 'vast te staan, dat al leen reeds in de hoofdstad des lands een. kern van ruim 120 vrouwen er haar beroep, v^n maakte goedkope tektfe) op ie kopen en met zulk een winst weer van de hand te doen, aan marktkooplieden op; het Amstelveld en op hei Waterlooplein, dat zy er een netto-daggeld van veertig gul den van overhielden. Het was voor haar.de kunst te. we ten, te kómen, waar,, in Amsterdam, maar "ook daar buiten voordelige aanbiedingen in' textiel werden.ge daan. Zij hadden hiervoor een góed werkend informatieapparaat. Kwam dan de gróte dag, dat j een bepaalde winkel, een..billy.- 'ke aanbieding deed, dan zorg den zij ervoor in alie vroegte de winkel te belegeren. Aan textielpunten hadden zij geen gebrek en de rest volgde dan van zelf. Alles was .van: haar gaüing,-on- verschilflg of hef nu ging om heren- pycmajj, Knotten wol, gordijnstoffen, coupons, of handdoeken. Vaak zijn deze vrouwen er in geT slaagd de gehele voorraad te bemach tigen voordat een bonafide koopster aan de beurt kwam,' die dan het spijtige „uitverkocht" tè hóren kreeg. om aan deze 'a-sociale handelingen een eindte maken. 'Immers, de wei nige goedkope textiel, waaraan de arbeidersgezinnen zo zeer behoefte hebben, wordt op deze wijze in prijs omhooggejaagd, voor. het publiek het kan kopen en hierdoor wordt meer ellende veroorzaakt dan men oppervlakkig zo meent. Medewer king van het publiek om dit geraffi neerde spel te bestrijden, acht de po litie dringend noodzakelijk., De marktkooplieden zullen worden gé- arresteerd. wegens prijsopdrijving, de vrouwen wegens ongeoorloofde handel. Hen wacht gevangenisstraf tot een .maximum van vier jaar en eventueel ophéming in een rijks werkinrichting, terwijl de markt kooplieden bovendien door het rijks bureau voor textieluitgesloten zul len worden. De goederen', zullen uiteraard verbeyrd worden ver klaard. Samenwerking tussen' pu bliek en politie" kan aan dit euvel in korte tijd" een einde maken, De Eerste Kamer heeft gisteren met 24 tegen 14 stemmen hét. wets ontwerp tot wederinvoering van 'dê totalisatof aangenomen.' Dit ge- 'schièdde^ na zeer uitvoerige debat- jen; waarbij dé.fracties der ;K:V.P. V'.V.D. en,C.jP-.N.' en- ook hét.groot- ste deel ,van de P. v. .d, A.-£ractïe zich'voorstanders' toonden. Er te gen waren de 'enti-ré völutiohnai- rendè christëlij k-historischen en een minderheid Van de P. v. d. A.~ fractie. Ook de begroting voor Algemene Zaken maakte de tongen',los. Mr. Gv J. v a n.'H e u ven 'Go e d hart (Arbeid) meende, dat er bij de regerlngsvoorlich- ting iets niet Jn orde is. Er is geen behoorlijke coördinatie en centralisatie, zei hij. De a.r. heer Algra heeft geconsta teerd, da*, er in de voorlichting het Engelse element van beïnvloeding der pers is Ingeslopen. Minister-president dr. D r e e s zei. dat de regering zich bij haar. voorlichting grate zelfbeperking oplegt. Er is.' Een drieling is op zichzelf een-merkwaardigheid, maar de Betuwe kan er zich op beroemen een drieling te bezitten, die de eerbiedwaardige leeftijd van 75 jaar heeft bereikt. Vrijdag wordt'deze bijzondere ver jaardag gevierd en het zal zeker niet aan de nodige belangstelling ont breken. Bier zijn ze samengekomen in het huis van Mevr. J.^C. van Beek.de-Haas te: Herveld (links) om de herinneringen aan „die goeie ouwe tijd" nog eens op te halen. Middende heer G. J. de Haas, die in Tiel. woont, nog elke dag ztju koe melkt en in de boomgaard werkt. RechtsMevr. ,H. M. C. Cochius—de Haas uit Zetten, die nog alle werk zaamheden-verricht, die zich In haar huishouding voordoen. Regelrecht brachten rij haar "goe- SjaSSSUfS; St SS - -- 1 voorlichting gaat buiten de volksver- i tegen.waordiging ende -pérs om. Soms is het nodig, dat, de regering zich recht streeks wendt tot het volk, zoals' dat een enkele maal gebeurt via de radio. De. Kamer scheen,tevreden met 's mi nisters toelichting, want zij. aanvaardde de begroting z.'h.s. Een zelfde „lot" ,trof ook' het wetsontwerp tot herziening van de regeling .der provinciale financiën. deren naar marktkooplieden. Bij controle in enkele geval len is gebléven, dat betzelfde ar tikel dat 's ochtends in de win kel-was gekocht, reeds 's mid dags op de markt verscheen, waar het eveneens tégen inle vering van textielpunten,; ver krijgbaar was, maar dan tegen soms verdubbelde prijzen. Een-partij vitrage, die in de win kel voor 1.38 was ingekocht, no teerde nu l 3.75 per meter. Herer- pyama's van f 11.37 stegen io prijs tot f 19.— en handdoeken die eerst f 0.00 noteerden-liepen, pp,tot I 1.60.. De politic néémt met ingang van Woensdag zeer strenge maatregelen Énige tjjd geleden Werd de Ve- luwe geterroriseerd' door een inbre ker, die zich vooral toelegde op het stelen van distributiebescheiden en die de eigenaardigheid had "om na zijn misdaad steeds te vluchten mef een fiets o£ motorrijwiel, dat hij in het huis, waar hij had ingebroken, aantrof. Hij liet ^eze dan achter bg een station of eenbushalte, van waar hij zün reis vervolgde. Door dat de politie grote moeite had hem te vinden, kreeg hij de bijnaam „De onvindbare Pimpernel". Dezer da gen is een van zyn helers gearres teerd en tijdens het verhoor en de /confrontatie heeft Pimpernel zijn 169ste inbraak bekend. Het „monsterproces" dat tegen hem zal worden gevoerd, zal ge schieden v.oor de rechtbank te Zut- phen. Wellington Koo, de Chinese am- bagsadeur-in. de,V.S., heeft tijdens een bezoek aan 'president Truman een persoonlijk beroep op de presi dent gedaan de hulp aan de Chi nese nationalistische regering te vergroten. - Koo,zeide bemoedigd te zfjn door het antwoord van de president dat hij echter niet.'nader aan de pers meedeelde. Het Amerikaanse transportschip „Algol" wordt Maandag in Sjang hai verwacht 'met een lading kleine wapenen en munitie voor de cen trale Chinese regering uit de Ver enigde Staten. Op de hénen,"" die de grotere druk' kunnen verdragen, is men hij de Spoorwegen van plan -in Mei a.s. met snelheden te gaan rijden van maximaal 120 km, ,de grootste snelheid van vóór de oorlog. Thans is maximum snelheid 90 km. Aan hogere snelheden dan 120 km. wordt niet gedacht. De Tweede Kamer heeft Woensdag middag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting; van het departement van economische zajien. Bij de' algemene beraadslaging was te-, vens aan de orde de op 1 Juli 1948 door de heer Nederhorsfc: Ingediende motie van de volgende Inbond: „De Kamer, van mening, dat voor het herstel van de .Nederlandse volkshuishouding en vo.or de bevordering van een 7.0 groot mógelijke, rechtvaardig verdeelde, wel vaart en ëen - stabiele werkgelegenheid een belangrijke mate van socïaal-eco- nomijclie orderiing 1n het raam van de publiekdcchtelljke bedrijfsorganisatie vereist zal blijven, Juicht in beginsel de totstandkoming van de Europese econo mische samenwerking, toe, en verwacht, dat deze samenwerking aan bovenver melde politiek geen afbreuk zal doen". De' heef S ch. ni a l (C.H.) "wees op per fectionistische -tendenzen in. het depar tement en vroeg. zich. af of dit wel een gélukkig; verschijnsel Is, ..'Dat. -dé rohhs- ..-tei. streeft -naaréen jnt'sté -getalsterkte van het lager, 'hoger en -middelbaar personeeT j'ul.ehte hij toe. Over de be steding van-deviezen was spr. niét ge rust. Hij betoogde dat de middenstand de ambtenaren meer dan moe is, Voorts zeide hjj, dat men de Indruk, heeft, dat de taak van de detailhandel en het. ambacht door de overheid van ondergeschikt belang geacht wordt. De Lieer Koersen (KT.V.F.) consta teerde, dat nog slechts enkele stappen gezet zijn op;de weg der hcrstelpolltiek. De heer Vos (Arb.) vroeg aandacht voor het levenspeil Een eerste doelstel ling achtte hij het opstoten- dér pro ductie tot het peil van 1939, een tweede laak is het. bereiken van een zodanig peil per inwoner in de productie als in 1939, Met hét oog op de grote uitgaven aan alcohol en tabak zeide spr., dat op dit stuk volksopvoeding mo gelijk'en noodzakelijk is. TensJotla vroeg hij of de minister bet Indus- triaJisatieschema kan overleggen. De. heer Zegerlne Hadders (WD) vroeg de minister terugkeer tot de oude situatie voor de particuliere mij nen te .willen bevorderen. De heer Schil thuis (Arb.) meen de dat. men voorzichtig moet zijn met het geven van prijsvoorschriften. De heer M a e n e n (K.V.P.) noemde de invloed van ons land op de econo mische reconstructie van Duitsland zeer onbevredigend. De lieer Co'melissen (V.V.D.) gaf te kennen, dat meu in midden standskringen over het algemeen ver trouwen heeft in de doelstellingen van de minister. De bemoeiingen der diverse bedrijfschappen kunnen z.i. verminderd worden. De heer Stapelkamp (A.S.) bepleitte de noodzakelijkheid van In dustrialisatie en exportverhoging. De Nederlandse delegatie voorde onderhandelingen in Indonesië, be staande uit de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur Neher arriveerden YVoensdag te 13,50 uur op bet vliegveld van Batavia. Hoge Nederlandse militaire auto riteiten waren ter verwelkoming op het vliegveld aanwezig. De Ne derlandse hoge commissaris dr. h. J. M. Bcel ontbrak echter. Er werd geen reden opgegeven voor zijn af wezigheid. Mr. Sassen las uit naam van de dele gatie, een verklaring voor waarin ge zegd wordt dat het doel van de missie is het verwezenlijken van de so federale staten van Indonesië. „Wij vertegenwoordigers van Ne derland, hebben tot taak na een interim periode de vrije en souve- relne verenigde staten van Indone sië, verenigd en even vrij en sau- vcrein als het koninkrijk der Ne derlanden. In een duurzame Indo- nesisch-Nederlandse unie in het Je ven tc roepen. Wij zijn hier niet om te trachten dit program juist, nu te Verwezenlijken". Minister Sassen, die als het hoofd van de delegatie fungeert, voegde hier aan toe, dat het pTogram gebaseerd is op de verklaring van koningin tVlihei- tnina van 7 December 1942. De minister verklaarde voorts, dat de delegatie slechts korte tijd te Indonesië zal blij ven en stelde een persconferentie in het uitzicht. Welingelichte bronnen den- Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H9 en LS tot nader order geldig 2ïjn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H9 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stof jas. een lange witte jas. een laborato rium) as of een mouwschort. Op de bonnen L9 kan men kopen: een werk broek of werkjas.ie van keper, dril], sa tijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pilow. een korte witte jas, een koks buis of een korte stofjas. De bonnen H10 t/m H12 en L10 t/m L12 zijn nog niet geldig. De bonnen Hl t/m H8 en LI t/m L8 en de rantsoen bonnen FC en FD blij ven voorlopig geldig. Meer cokes door blokkade van Berlijn De Russische blokkade van Ber lijn en de tegenblokkade van de. .Westerse mogendheden zullen waar schijnlijk tot gevolg hebben, dat West-Europa voor de eerste maal na de oorlog over voldoende cokes voor de staalindustrie zal kunnen beschikken. Cokes is een van de grondstoffen, die door haar schaarste aanzienlijke stagnatie, veroorzaakt in het eco nomische herstel van Europa. Dat er thans veel meer cokes uit Duitsland voor West-Europa be schikbaar is, wordt voornamelijk toegeschreven aan het feit, dat er geen cokes van het Ruhrgebieö naar het Oosten gaat. „Ik zal de koningin hier van vertellen" hl tegenwoordigheid van prinses Wilhelmina is Woensdag een begin gemaakt met de beplanting van de kreek, die achter de dijk'te West- Kap elle is ontstaan bij de inundatie van Walcheren. Het plantsoen, dat hier komt, werd gedeeltelijk ge schonken door prinses Wilhelmina, gedeeltelijk door de Engelse Marine. Van Engelse zijde waren onder an dere aanwezig de Britse ambassa deur sir Philip Nicholls en de En gelse generaal Broods- Na de plechtigheid zeide prinses Wilhelmina dat zij het erg mooi en prettig had gevonden en dat zij blij was, dat de bevolkinghaar zo vrij had gelaten Haar afscheidswoorden luidden: „Ik zal de koningin vertel len hoe aardig het geweest is," .meenden nan 'dit jaar voor een xyüarde'üön rond vier millioen gul den aan Schiedanise jenever af neemt. Van de duizenden -kruiken die zo dagelijks de deuruitgaan, komen er slechts enkele terug. Erg gecharmeerd is men er intussen niet' op, vöorals «iet als blijkt, dat de lege kruiken gebruikt zijn- voor het bewarenvan petroleum of car bol. Dan verhuizen zij subiet naar de vuilnisbelt, evenals de nieuwe kruiken die de 'weerstandsproef van één atmosfeer niet kunnen doorstaan. Die hoop scherven heeft regelmatig een formidabele hoogte want een dertig tot veertig duizend afgekeurde kruiken per scheepsla ding is geen utizohderirig. A AN de Lange Haven, in -Schie- zl dam ligt een schip.een schip met kruiken. Lucas Bols is er de afnemer van en dan weet u wel zo ongeveer wat de bestemming van deze kruiken is. Netjes op elkaar gestapeld liggen ze in het ruim, rond driehonderd duizend; geen klein beetje zult u zeggen. Zo dach ten ook wij er over, maar insiders hebben oiis ervan overtuigd, dat zo'n voorraadje helemaal niets te betekenen, heeft. Schipper Wigman van de Hencor staat rustig zijn pijpje te roken achter de lier die de duizenden kruiken langzaam, maar zeker naar de wal doet ver huizenOok hem zegt zo'n vrachtje niets, want als je zo in .je leven bij elkaar wel een honderd millioén van die kruiken hebt vervoerd van de fabriek in Baumbach (Duits land.) naar Schiedam: dan maakt 'n hóeveelheid van driehonderd, dui zend helemaal geen indruk meer op je. Bij Bols denken ze er net zo over, - „Ik word vermoord, maar Matthie zal me helpen," ro luid de een zin uit het dagboek van de 16-jarige Annie Rolle, hel meisje, dat de vorige week te Enkhitizen door een 15-jarige scholier volgens diens eigen be kentenis van het leven werd be roofd. Vijf dagen zijn verlopen sinds Annie Rolle des avonds op het stille weiland achter de Noor- derdijk aan de rand van het IJsselmeer door haar jeugdige vriend, de 15-jarige Matthie B. werd gedood. De jongen, die leerling was in de derde, klasse van de HBS ter plaat se, heeft nog geen opheldering ge geven voor zijn daad. De politie staat dan ook voorshands voor ,ecn raadsel omtrent zijn drijfveren. Een dagboek, van ..het meisje, dat inmiddels is gevonden, biedt ech ter wellicht enige aanknopingspun ten voor de ontknoping van dit drama.' Hoé wel uit het onderzoek van justitie is gebleken, dat hier geen sprake is van een zedenmisdrijf, toch komt uit dagboeknotities naar voren, dat er in de verhouding tussen de beide kinderen een ongezond romantisch element een ral heeft gespeeld. De ouders menen thans gemerkt te hebben,,dat het meisje de laatste dagen een.ongewone nervositeit vertoond heeft. Bovendien heeft zij zich kennelijk vrij willig laten vastbinden op de „Schiet- berg", waar Matthie haar doodde. Over deze plaats komen verscheidene, notities in het dagboek voor: Het gehele dagboek ademt een geest uit van avontuur, gesproten uit de grote fantasie van een meisje in de puberteitsjaren. Men vraagt zich in Enkhulzen a£ of de beeld romans. waarvart het meisje er vele had gelezen, een slechte invloed hebben gehad. 'Van de jongen Is bekend/ dat: hij een - bijzonder enthousiast luisteraar was van radio hoorspelen. Met voorbedachten, rade Een reconstructie van. de misdaad heeft het volgende aan het licht ge bracht: i .Vrijdagavond, 19. November, haalde Matthie zijn ouders - van. de. trein en verliet daarnahet ouderlijk huls. om kwart voor acht. Ongeveer terzelÊdertyd begaf Annie zich op weg naar haar gymnastiekles. Zij is- daar echter niet verschenen. Enkele schoolvriendinnen beweren thans, dat zij haar alleen1 naar de Noorderdjjk hebben zien wandelen, waarbij het -zou zijn opgevallen, dat Annie niet groette. Waar het meisjes Matthieheeft ontmoet is niet bekend, want nog steads weigert 'de jongen, die thans in het Huis van Bewaring te Alk maar is opgesloten en uiterlijk een volkomen beheerste en onbewogen indruk maakt, ge detailleerde ver- klaringen af te leggen. Omstreeks acht uur zijn zij belden op de Noorderdijk aangekomen, over een slootje gesprongen en over een hek geklommen, om zich tenslotte naar het terrein te begeven, dat bekend staat als de „Schietberg" en waar tijdens de be zetting door de Duitsers werd geoefend. Hier heeft de jongen zijn vriendinnetje gedood. De jongen blijft echter bij een simpele bekentenis. Hij weigert per tinent verklaringen ai tc leggen, die over details handelen. Hij gedroeg zich tijdens zijn detentie op het politiebureau tc Enkhuizen bijzonder kalm, las een boek en at met smaak. Hij toonde geen spoor van berouw of schuldgevoel. Dinsdag is hij overgebracht naa Huis van Bewaring te Alkmaar, de justitie het onderzoek voortzet. het Afgelaste Australische reis, strop voor assuradeuren Het afstellen van de reis van ken dat de delegatie zich. voor het einde van de week naar Djokjakarta zal begeven. De Nederlandse delegatie was ver gezeld van een grote staf adviseurs. Ongeveer gelijktijdig met de aankomst van de Nederlandse delegatie werd be kend gemaakt, dat het correspondenten niet toegestaan zal worden naar Djok jakarta te gaan. Men verklaarde niet 1e weten hoe lang het verbod zou duren, maar nam aan, dat het minstens zo lang; zou duren tot de houding van de juist aange komen ministers duidelijk vaststond. Dit is de eerste keer. dat vanuit Batavia het betreden door journalisten van. repu blikeins gebied wordt verboden. De kerstpakket ten-actie van de Niwin is, naar thans kan worden vastgesteld, met volledig succes be kroond geworden. Zoals men weet, moesten voor deze actie die dit jaar voor de derde achtereenvol gende maal werd gehouden. iets minder dan 200.000 etiketten f 5.worden verkocht, opdat ieder Kerstpakket de naam en het adres van een Nederlandse afzender zou dragen. De laatste etiketten zijn, thans ner luchtpost naar Batavia verzonden, waar zij op de daar In middels gearriveerde Kerstpakket ten zullen worden geplakt, yoor deze groots opgezette actie waren ruim vrffhonderd Niwin-comlté'a werkzaam. Dank zij deze gezamen lijke krachtsinspanning is het ge lukt de benodigde een millioén gul den binnen de tijd van tien weken door het Nederlandse volk bijeen te doen brengen: De Franse nationale vergadering heeft Woensdag haar vertrouwen uitgesproken in de regering- Queuille, Met 317 tegen 164 stemmen en 43 onthoudingen werd een. commu nistische motie verworpen, waarin gevraagd werd een commissie in te stellen, welke, belast zou worden, met een onderzoek naar de beschul digingen van minister Moch tegen de communistische partij betreffen de de financiering van de mynwer- kerss taking. Deze commissie zou zichook moeten bezig houden met financiële hulpbronnen van het socialistische paxtijorgaan „Le Populaire". De aanhangers van generaal De Gaulle onthielden zich van stem- ming.' Dertien personen werden Woens dag gedood toen eert autobus door de leuning van een brug reed, die de eilanden Stora Essingen en Lilia Essingen in Stockholm verbindt De bus had voordat zij door de leuning reed een aanrijding gehad met een vrachtwagen. Een passagier van de bus werd gered. Hy wist uit de auto te sprin- gen voordat zij door de leuning brak. Een kr^an is terstond begon- nén met het lichten van do wagen, die in 20 meter diep water ligt KERST- EN NIEUWJAARS- GESPREKKEN MET DE WEST V..n 20 December tot en met 4 Januari 1949, behalve op de Zon dagen 26 December en 2 Januari, kunnen over de rechtstreekse radiotelefoon-verbindingen met Aruba, Curasao en Suriname Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken - tegen verlaagd tarief worden ge voerd. Men mag niet langer dan drie minuten spreken. Behandeling van want met een capaciteit van tien duizend kruiken per dag, doe je niet lang met eèn scheepslading, vooral niet als vrije verkoop en ko mende' feestdagen de productie op volle kracht doen draaien. Tachtig procent verdwijnt waar het buiten land, dat gedurende de eerste zes Schipper Wigman stoort zich echter aan al die getallen bitter weinig. Als Jrzyn" kruiken maar nu gevuld hun weg door de we reld beginnen, vaart hij allang op de Rijn. naar Baumbach, waar de .volgende a/levering reeds vieer voor hem -klaar staat. Gaston Eyskens, de katholieke mi nister van financiën uit het afgetre den kabinet-Spaak, schijnt ook geen kans te hebben gezien, de Belgische crisis tot een einde te brengen. Po litieke kringen, te Brussel verwacht ten gisteravond dat thans ander maal een beroep o& Spaak zou wor den gedaan. De voornaamste moeilijkheid is het vinden van een minister voor de administratie van het plan- Marshall, een post die door katholie ken en door socialisten wordt be geerd.- het Britse koningspaar naar Aus- zakeliike aangelegenheden is" niet tralie en Nieuw-Zeeland heeft de 1 ir" toegestaan. De aanvragen voor deze assuradeurs van. Lloytl ongeveer een kwart millioén pond gekost. De grootste enkelvoudige verze kering voor een bedrag van 25.000 pond was aangegaan door een fir ma die het officiële boek van de reis zou uitgeven en verspreiden. Andere belangrijke assurantïepolis- sen waren aangegaan door een fa brikant van vlaggedoek, öïe thans een geweldige voorraad bezit en door een Australisch dagblad, dat zeer kostbare voorbereidingen ge troffen heeft voor het verslaan van de tocht. De premie was in het be gin van het jaar tien guineas per 100 pond doch per October 15 gui neas, dat is 15 percent. Toen men werkzaamheden verrichtte in de tuin achter het oude huis van de uitgever Weer te Franeker, welke tuin san liet Hoge Bolwerk grenst, stiet men bij het graven op een grote steen. Toen deze na veel moeite verwijderd was, bleek er een groot gat. onder tc zijn, dat toegang gaf tot een onderaardse gang. Deze gang is twee meter hoog. Er staat echter 70 cm. water in, terwijl de bodem snel oploopt. Een Franeker oud heidkundige'heeft thans echter het plan opgevat, in een rubberboot onderzoe kingen te'gaan doen. Ook rijksmonu mentenzorg interesseert zich voor deze gang. Vijf Kamerleden vertrok ken naar Indonesië Uitgeleide gedaan door minister president dr, Drges, de minister van oorlog en vele kamerleden, vertrok ken heden vijf leden van de Staten Generaal, die als waarnemers aan de delegatie voor Indonesië zijn toegevoegd, naar Batavia, Het wa ren jhr. rar. M. van der Goes van Naters, H. A. Korthals, H. J. W A. Meyer ink, prof. C. P. M. Homme en H W, Tilanus ïn het Engelse parlement is een wetsontwerp in eerste lezing gebracht, dat de militaire dienstplicht in Enge land van 12 op 18 maanden brengt. Men verwacht, dat een gedeelte der labourfractie zyn afkeuring over het ontwerp zal uitspreken. Kesl- en Niuwjaarsgesprekken kunnen reeds thans worden inge diend bij de telefoonkantoren. Faas WUkcs, die Zondag wegens een liesbreuk niet mee kon doen tegen België, is reeds vanmorgen in het Sint Franciscusgasthuis door dr. Vos geopereerd. Er zullen zeker zes weken mee gemoeid zijn, voordat Wilkes weer zal kunnen spelen. Zodra hij uit 't ziekenhuis is, gaathij onder be handeling van dr. Keeven in Den Haag, een specialist in massage. Dr. Keeven, een oom van de voorzitter van Xerxes, heeft al zo lang als wij ons kunnen herinneren voetballers van „knietjes" en an dere onwilligheden afgeholpen. Er is vrijwel geen bekende voetballer aan te wüzen van Cas Ruffelse via Leen Vente nu lot Faas Wilkes die niet door dr. Keeven is be handeld. Koning van Xerxes is ook nog bij hem, doch dit is geen be letsel voor hem ora Zondag de plaats van Wilkes in te nemen. De voorhoede wordt dus: Seton, Ko ning, Rijshouwer, Beun en Barzi- lay. Verploegen komt weer op de rechtshalfplaats. Leen Wilkes is ook nog altijd niet de oude, in zijn plaats staat v. d. Peppel onder de lat. WEER NACHTVORST Weersverwachting, geldig tot Vrijdag avond. Droog weer met rvcinig of geen be wolking. Matige wind, in het uiterste Noorden van het land uit Westelijke richtingen, elders tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Vannacht lichte vorst, behalve op de Waddeneilan den. Morgenoverdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag, 2fi Nov.: Zon op 8.16. onder 16.36. Maan op 02.27. onder 14.47. 26 Nov.: Hoog water te -Rotterdam: le tij 0.20 uur, 2e tij 12.34 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1