HET ROTTERDAMSCH PAROL Nederlandse ministers morgen naar Djogja Amerika is over Tsang niet erg tevreden Agent-inbreker pleegde 29 diefstallen Men kan niet winnen door een systeem Ons economisch perspectief is ondanks lichtpunten vrij somber Nog geen contact opgenomen met Commissie van Goede Diensten Be artikelen van mr. Fr ederiks Leider NSB-club in yrijheid Onderzoek gaat voort Oost-Java erkend als; „negara" Geen uitbreiding van de Staatsloterij Parijs krijgt stem in Ruhr-contröle Berlijn nog meer geisoleerd Presidenten gaan, orders blijven Gebrek aan paraatheid heeft communisten in de kaart gespeeld In schuilplaats een ruime keuze gevonden sleutels Spaak zal nieuwe poging doen DE ^VOETBALPOOLS Conclusie van professor Schuh DE BEGROTINGSDEBATTEN Minister v. d. Brink trekt de balans en adviseert: harder werken! Belastingvrij minimum wordt Verlaagd Omzetbelasting gaat van 3 op 3J4 pet. Weerbericht Vrijdag 26 November 1948 Eed. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prllsi pei week 0.32 per kwartaal 4,10. losae nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool*" Achtste jaargang, No. 277 IJltgove N.V. De Nleuwa Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur» B, de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker D« N.derta.ase rerertapdetesalie «ut morgen naar DJogJa. Bet «ad. schap, dat hesïaat uit de heren Stikken Sassen en Ncher met hun adviseurs vertrekken in de ochtend per -vllégtuig en sullen «nmiddelldkna' aankomst op het vliegveld Bpigja doorreizen naar Kaiioerang. Met een vliegtuig van de Commissie van Goede Diensten sullen morgen ook een aantal republikeinse adviseurs, «.sr. Sjahrir, Carmasetiawan. Soepomo eu Soedjono van Batavia naar DJogja reilen. Hatta sou, als tfln Vliegtnlg teen nieuwe veriraglng krijgt, vanmiddag te Djotja arriveren. Vragen aan ministers van Mr, v. Heupen Goedhart Het Eerste Kamerlid mr, G. J. v. Heuven Goedhart (Arb.) heeft aan de mjnister-president en aan de minister van financiën schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat twee ambtena ren, verbonden aan het ministe rie van financiën, gegevens, hun uit. hoofde hunner functies be kend, hebben verstrekt aan mr. K. J. FrederikSs gewezen secre taris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken, be ogende, althans wetende, dat mr. Frederiks die gegevens voor "pu blicistische doeleinden zou aan wenden? 2, Indien de voorgaande vraag be vestigend wordt beantwoord, is de regering dan niet van oor deel, dat, mede ter handhaving, van de reputatie van onkreuk baarheid van het- Nederlandse ambtenarencorps, tegen de in vraag 1 bedoelde ambtenaren gestrenge maatregelen dienen te worden, getroffen? J. Indien de regering de voorgaan de vraag bevestigend beant woordt, Is zij dan bereid mede te delen, welke maatregelen van harentwege tegen bedoelde ambtenaren zijn of zullen gor den genomen? (Van onze Amsterdamse corres pondent) De leider van de club van oud- -N.S.B.-ers. die -■Woensdag--door-de Rijkspolitie te Amsterdam werd opgespoord, is na verhoor weer in vrijheid gesteld. „Wij gaan door met ons werk, want wat is er tegen als wij onze behoeftige lotgenoten helpen wan neer niemand, zich iets van hen aantrekt?", zei hij, 'Hij Het zich kennelijk niet door zijn arrestatie imponeren. Een gewezen rechter-cornmissa- ris, die uiteraard juridisch is on derlegd en deel uitmaakt van de club, heeft ook gezegd met het werk te zullen doorgaan. „Tegen liefdadigheid hebben wij inderdaad niets", zei de advocaat fiscaal, mr. Gelinck, die de leiding van het onderzoek heeft, „maar het staat vast, dat zij ook ontvluchte politieke delinquenten helpen met bonnen, geld en onderdak." „Dat is maar een keer gebeurd en dat was een vergissing. Er kamen velen om ondersteuning en wij zijn niet geabonneerd op het politieblad", verklaarde de club leiding. Het onderzoek duurt intussen voort. De club droeg de naam Helpen". Zij had haar kwartier opgeslagen aan een Amsterdamse gracht, waar het bestuur de keuken van een rijwielstalling als verga derplaats gebruikte. De voortvluchtige politieke-delin- quent die bij vergissing geholpen werd is een ontsnapte N.S,B.-er, die in dienst was bij de club. De leden zijn in het bezit van een lid maatschapskaart De contributie bedraagt 50 cent per maand. Vermoedelijk hebben welgestel- den, die met het doel sympathise ren, ook grote bedragen gestort Een Jager tilt Gramsbergen slaagde erin te Anerveen (bij Gramsbergen) een wild varken, van 230 pond, dat ver moedelijk uit de richting Duitsland, daar Verzeild is geraakt, neer te leggen. De medische verzorging' plattelandsbevolking in Hongarije liet voor de oorlog alles te wensen over. Er worden thans maatregelen genomen om ook in de verst afge legen streken de nodige controle op de gezondheidstoestand van de boeren uit te oefenen. In Ury krijgt de 100-jarige 1st van Kemehetzky voor de eerste maal in zijn leven bezoek van de dokter, die hier bezig is zijn bloeddruk te meten. Gisteravond hebben een aantal leiders van federalistische deelstaten (Oost-Sumatra, Zuid-Sümatra; Oost Indonesië, West-Borneo, Madoera en West-Ja va) een uur lang een-onder houd gehad met de. Nederlandse mi nisters. De federalisten stellen er Prijs op, dat de Nederlandse minis ters met hen overleg plegen over de onderwerpen die met de Republiek worden besproken. Gisteravond hebben de minis ters ook gesproken mqt dr, Beel eri generaal Spoor. .Met de Coni-' - missie van Goede Diensten is nog geen contact'opgenomen. •- Pers ontstemd In perskringen heerst ontstem ming over het feit dat het nu-aan alle journalisten verboden is, naar republikeins gebied te reizen (aan vankelijk gold dit verbod-alleen voor buitenlandse journalisten, thans ook voor Nederlanders),. Het in vloedrijke Nederlandse blad De Nieuwsgier te Batavia noemt dit verbod „Het ergste dat gebeuren kon. Waarom wensen de autoritei ten de gebeurtenissen in de Repu bliek te verbergen? Het zal op de wereld een slechte indruk maken". Men vermoedt dat dr. Beel voor de ze order verantwoordelijk is. Sinds zijn aankomst is aan journalisten reeds tweemaal de toegang tot het vliegveld Kemajoran. geweigerd, waardoor de kans om .belangrijke politieke figuren te .interviewen, voorbij ging. Tijdens dr. Van Mooks bewind is nooit een verbod uitge vaardigd waardoor verslaggevers Djogja niet mochten bezoeken, Sprekend over de aanstaande on derhandelingen heeft Mohammed Natsir, de republikeinse minister van voorlichting, ineen radiotoespraak gezegd, dat de belangrijkste, kwestie tussen Indonesië en Nederland niet gelegen is in het vergelijk zelf, maar in het herstel van het geschokte ver trouwen, dat,-zoals Natsir zei, sinds het Nederlandse militaire optreden tegen de Republiek nimmer her steld was. Aneta verneemt, dat In de zitting van heden van de Oost-Java-con ferentie te Bondowoso, Oost-Java als negara en de conferentie als voorlopige volksvertegenwoordi ging door de voorlopige federale regering is erkend. In antwoord op een door som mige Tweede Kamerleden gestelde vraag deelt de minister van Fi nanciën in zijn memorie van ant woord mee, dat hij geen aanlei ding ziet tot principiële uitbreiding van de Staatsloterij. Voorts merkt hij op, dat de pu blicatie van de uitslagen der trek kingen in de dagbladen, -die vóór de oorlog gratis geschiedde (als „nieuws") in 1947 heeft plaats ge vonden tegen een gereduceerd ad vertentietarief, Dat heeft vrij veel geld gekost, zegt de minister. Op aandrang van de Algemene Reken kamer heeft hij besloten deze pu blicatie stop tc zetten. Ingevolge een aanbod van George i Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zal Frankrijk zit- tlng krijgen In de zogenaamde ..EBsen- c om nil ss ie". Dit lichaam, waarvan tct nu toe alleen Engelsen en Amerikanen deel uitmaakten, oefent toezicht uit op de staalfabrieken en de kolenmijnen van het Duitse Ruhrgebied. De Essen- coinnii6sle regelt het beheer van de Ruhrir.dustrie gedxn-er.de de periode dat er nog geen vredesverdrag met Duitsland bestaat. Op de 2esmngrndh eden conferentie, die zich in Londen bezighoudt: met de kwestie van het. bestuur der- Ruhrin- düs.trïe,-heeft. Hervé Alphand, de Franse vertegenwoordiger, een nieuw voorstel voor internationale contróle aan zijn Britse en Amerikaanse collega's voor gelegd. O/er de inhoud van het voor stel. dal thans'In Lor.den en Washing ton wordt bestudeerd, wilde AJpband echter niets zeggen. Het Britse en Amerikaanse militaire beestuur in Duitsland delen mede. dat postpakketten, geachenkpakketten inbe grepen. bestemd voor de Sowjet-zone en voor Berlijn, niet meer in ontvangst kunnen worden genomen voor vervoer door de Brits-Amerikaanse zone. Deze maatregel. Is genomen omdat de Sowjet- autoriteitën rileb hebben voldaan aan het verzoek goederenwagons welke In het Westen thuis' behoren, terug te zen- Na een proces van vier weken rijn te Praag acht personen ter dood veroor deeld op beschuldiging van samenzwe ring tege.n de republiek, met Bteun van de Amerikaanse contra-spionnagediënst. Zes hunner werden bij verstek veroor deeld." Zeven béklaagden kregen gevan genisstraffen. Een Zweedse fabriek van te- le/ooninstailafie's heeft van de president van een niet genöem-r' de republiek .een order gekregen tafc leuermg van een apparaat,' dat afgeluisterde, telefqonge-, sprekkèii liahregistréren.. De, naam pari de president of, van de républiek wordt'in- 't .bericht, niet' genoemd, maar, .de prest- dent is nadat:hij'zijn bestelling' had gedaan,, door "een rebohtrie' in zijn land 4en val- gebracht. Zijn: opvolgersheeft de "- order echter gehandhaafd. Maar, - zo zegt dér.dirécü'e-v'an deZweedse fabriek, misschien zal öp'de-le veringsdatum. wel weer een nietttüe 'preëident aan 'i 'bemind zyn, wént 'reutilttfies-zyn in ,het land van bestermmttg schering en inslag.; r De kostbaarste bóeken-uit de grote Berlijnse bibliotheken zijn tijdens de oorlog in de zoutmijnen in peiltgJieid gebracht. Nu zij weer ie voorschijn zijn gehaald, is gebleken, dat de bladen door het zout aan elkaar kleef den. Bij gebrek-aan betere, hulpmiddelen worden nu de badkuipen, die wegens kolengebrek toch niet gebruikt kunnen worden, te' hulp ge roepen om de aangetaste delen los ie weken en te ontvlekken. Met een fijn mesje worden de ergste zoutvlekken onder water verwijderd, ter wijl de dunste bladen eerst met lijm houdbaar worden gemaakt. Op deze wijze worden kostbare cultuurgoederen voor.het nageslacht behouden. - Ih plaats van Berlijners nemen, thans de boeken een bad. Half October kwam, zoals men zich fUit onze publicaties zal herinneren, de leiding van het Bloemendaalse politie corps tot de verrassende ontdekking, dat een Inbreker, die gedurende een half jaar een ware'terreur in de 'villa wijken had uitgeoefend'en- de politie steeds te slim af. ,was geweest, niemand anders was don een lid van het politie corps, de 24-jarige. agent A. .L. S„ die tijdens 'zijn nachteïïjke. diensturen met valse sleutels en door het indrukken van ruiten in de wohingen .binnendrong. De verdachte'agent liep in een val, die de chefs van het corps voor hem op stelden. -en Jegde bij zijn. verhoor een i volledige bekentenis af, waarbij'kwam vast te sta air dat zijn verloofde zich aan heling had schuldig gemaakt; Een'groot déél" van de gestolen goederen kon ln de-woning der verloofde worden achter- haald. -< De-, agent én zijn .verloofde, de 22-jarl- ge M. V., stonden. Donder dag, voor de Haarlemse rechtbank terecht. Tijdens 'de behandeling bleek dat zijn sleutels ^uitzocht*uit de bak op het polltiebureau,»xyaarin 'de' gevonden sleu tels gedeponeerdwerden. -Zijn verzame ling verborg hij: ergens in het'Bloemen- daalse bps. In totaal - pleegdeS. ,in- braken, plua de laatste. Die laatste keer werd hl} betrapt door zijn superieuren, dié langzamerhand de overtuiging had den gekregen dat S, de dader moest zijn eri daarom zelf óp patrouille gingen. Verdachte, gaf als motief op dat hij trouwplannen had en bovendien in de schulden stak. S. zou volgens getuigen een goede rol in de bezettingstijd heb ben gespeeld en veel gevaarlijk werk hebben opgeknapt. S. maakte een be trouwbare welwillende cn vriendelijke indruk. De officier eiste een gevangenisstraf van vijf jaren wegens diefstaL Be verloofde van,. S.. die hierna voor het bekje verscheen, verklaarde niet ge weten te hebben dat de goederen, die S. bij haar bracht, van diefstal afkom- 'stig waren. Zij meende, dat hij de goe deren van zijn inspecteur kreeg uit NSB inboedels. S., als getuige geboord, ver klaarde dit rijn verloofde inderdaad te hebben wijs gemaakt. Tegen haar luid de de els vier maanden wegens heling, waarvan de officier de opzet bewezen achtte. Gastons EysLiens, de katholieke minister van Financiën uit het af getreden Belgische kabinet, is niet geslaagd in. zijn poging om een nieuwe regering te vormen. Van morgen heeft prins-regent Karei wederom, aan Spaak opgedragen een nieuw kabinet samen te stellen, welke opdracht Spaak aanvaard heeft. United Press meldt uit Washing ton dat uit officiële rapporten uit China HHjkt, dat grote hoeveel heden munitie onbeschadigd in communistische handen zijn ge vallen. In welingelichte kringen werd gezegd, dat de wapens en munitie, gedeeltelijk van Ameri kaans fabrikaat, op het ogenblik gebruikt wordt door de communis ten Sn hun stryd in Noord-China. In deze Amerikaanse rege ringskringen was men scep tisch gestemd tegenover de be wering van de regeringtroepen, dat men niet in staat was bet materieel tijdig te vernietigen. Het verlies van dit belang rijke materiaal heeft in Was- hingtonse kringen de geneigd heid doen afnemen om de na tionalisten te helpen. Tot dusver hebben de communis ten voornamelijk beschikt over wapens en munitie, die werden overgenomen van de Japanners bij het einde van dc oorlog. In de Chinese communistische oorlog is slechts een klein deel wapenen ontdekt van Russisch fa brikaat Men zegt echter in Chine se en Amerikaanse kringen, dat de Russen de communisten hebben toegestaan gebruik te maken van de fabrieken in het Noorden om nieuwe voorraden „Japanse" wape nen aan te maken. Naar Reuter uit Nanking verneemt, vechten thans voor uitgeschoven colonnes van het door de communisten geleide leger op 30 km. afstand van Peking en op 40 km. van Tientsin, de twee sleutelsteden in Noord-China. De regering lieeft alle schepen in Tientsin en Tangkoe opgevorderd voor de evacuatie van troepen en militaire goederen uit de Pas van Sjan Hai Kwam in de Grote Muur en uit Tsjin Wang Tao, 240 km. verder Noordwaarts. Deze beide centra zijn reeds enkele weken aan de landzijde ingesloten, door de communistische legers, die thans Sjengfang, op 40 km. van Tientsin, hebben veroverd. De zware uitrusting en het personeel van Je voorzienings- basis der Chinese luchtmacht zijn van Peking naar Formosa en Tsingtao overgebracht. Deze la fcste stad wordt daardoor de voornaamste voor zieningsbasis var. Noord-China. In regeringskringen wordt er'..; op gewezen,- dat -deze -basis -de meest practische en de veilig ste is, door haar ligging aan zee en de aanwezigheid van de Amerikaanse marine. In het Zuiden zouden de com munistische generaals Tsjen en. Lin voorbereidingen treffen voor een nieuw groot off: isief tegen Feng- koe. Volgens berichten der Chinese De Verenigde Naties hebben een grote hulpverleningsactie ingezet voor de Arabische vluchtelingen in Palestina. Meer dan 2.000 tenten en 45.000 dekens zijn near de vluchtelingenkampen gezonden, waar velen tot dus ver op de naakte grond sliepen. Vanmorgen stonden voor de Rot terdamse kantonrechter ongeveer honderd verdachten van de drie voetbalpools, Setters, Pari-Mutuel en Strang om te luisteren naar de verklaring, die professor F. Schuh daar aflegde over de kansen die een ■peler heeft bij een voetbalpool. Prof. Schuh, die hoogleraar in de .vis- en natuurkunde' te Delft Is, kwam tot de volgendeconclusie: Bij zijn beantwoording van de leden der Tweede Kamer, die bij de begrotingsdebatten in eerste instantie het woord hebben gevoerd over economische zaken, heeft minister Van den Brink de balans opgesteld van dé huidige toestand van ons economische leven. Vervolgens kwam hij tot een meer gedetailleerde beantwoording van de gemaakte opmerkingen. Kort en goed noemde de minister de economische toestand van ons land zorgelijk. Zulks ln dc eerste pluals, omdat wü er niet In zjjn geslaagd de ex port tot meer dan de helft van de import op te. voeren. In de tweede plaats, omdat de arbeidsproductivi- teït nog steeds niet het peil van voor de oorlog heeft bereikt. In de derde plaats, omdat ons industriële appa raat in vele opzichten verouderd is en dringend modernisering behoeft. Ia de vierde en laatste plaats, om dat do economische verhouding tot Indonesië en Duitsland nog steeds verstoord is. Deze sombere perspectieven ver hinderden de minister niet ook de meer hoopgevende zijden, van ons economische leven te zien. In dit verband noemde hij de verheugende sociale vrede, die in ons land bestaat Voorts somde hy op de economische hulp uit Amerika, die ons in staat stelt het herstel uit te beu- wen en te consolideren; de ont wikkeling naar herstel van het evenwicht in de staatsbegroting; de beteugeling van de inflatori- sche tendenzen; de afnemende schaarste en de geringe werk loosheid. Om de verloren welvaart te her winnen, achtte de minister de voor naamste opgaven voor het ogenblik en de nabije toekomst, dat de in dustrialisatie. met kracht wordt ter hand genomen; dat de betrekkingen on economisch gebied met Duitsland en Indonesië worden hersteld; dat de Benelux tot stand komt; maar ook, dat het Nederlandse volk zich ook gedurende de eerstkomende ja ren nog zal weten te onderwerpen aan consumptiebeperkingen. Herstel van de welvaart moest men echter volgens de minister wel met deze beperking ver staan. dat het onder de huidige omstandigheden in geen geval mogelijk zou zyn het vooroor logse peil van welvaart voor het Nederlandse volk te bereiken. Er zal gespaard moeten worden, niet alleen door particulieren, maar ook door bedrijven. In dit verband wees de minister, op het gevaar dat verbonden is, aan het doen van te hoge winstuitkeringen. Nader, ingaande op het herstel van economische relaties met Indonesië en Duitsland, merkte de minister op, dat Duitsland weer deelj«dmoeten saan uitmaken van het West-Eurc- pese goederenverkeer. Gelukkig kan hij in .dit opzicht een vooruitgang vaststellen sedert het begin van dit jaar. Ten aanzien van Indonesië merkt hy op dat hervatting van het handelsverkeer eerst mogelijk zal zijn na herstel van orde ett 'rust. De economische samenwerking met België en Luxemburg wordt op Vele gebieden met kracht voorbe reid en uitgebouwd. De minister was het niet eens met de heer HoogcarspeJ (CPN), dat de Marshall-hulp ons zou. verplichten tot militaire uitgaven. Op Beneluxgebied is sinds kort een middenstandscommïssie in wer king. Over het beschikbaarstellen van deviezen aan fabrikanten heeft spr. advies ingewonnen bij de economi sche raad. Een beslissing kan spoedig worden verwacht. In verband met opmerkingen over de middenstand zeide spr., dat de gehele economische toestand zorge lijk is. Hij zette uiteen, dat de rege ring zich op het standpunt moest stellen, dat de loonbijslag n i e t mag warden doorberekend. Herziening der fiscale winstvaststelling is nodig- Daarbij zal blijken of doorbereke ning noodzakelijk is. Spr. deelde mede, dat hy overweegt de instel ling ener interdepartementale, com missie voor de middenStandspolitlek. Naar 's ministers oordeel verdient het Economisch Instituut voor de Middenstand een eigen financieel be staan, in dit licht zal hij deze zaak volgend jaar onder de ogen zien. Het aantal tabaksdetaillisten wekt geen bezorgdheid en over een sa menvoeging van vestigings- en ta bakswet wordt overleg gepleegd. De minister verzekerde, dat de textïel- voorziemng zijn volle aandacht heeft Nog deelde hij mede. dat per 1 De cember de toewijzing van papier voor de couranten op 3.000 ton per niaand zal worden gebracht en dat ds beperkende bepalingen voor de omvang der periodieken wordt op geheven. Aan het betoog van de minister gingen in de middaguren nog rede voeringen van acht Kamerleden vooraf, die wij hieronder kort sa menvatten. - De heer Wel ter (onafh. R.K.). constaterend, dat ons doodarme land een schyn van welvaart heeft ge wekt door links en rechts te lenen, betoogde, dat naar andere middelen moet worden gezocht om te komen tot beperking der tekorten op onze betalingsbalans. Voorts vroeg hij hoe de minister zich voorstelt de financiële kracht van de middenstand te bevorderen. De heer V er kerk" (A.R.) vond, dat het tijd wordt zich te realiseren wat actieve middenstandspolitiek in houdt, Van de regering verwachtte hij spoed en daadkracht ten opzich te van de middénstandsbelangen, o.m. bepleitte hij de noodzakelijk heid van verheffing van: hét am bacht en spoedige totstandkoming van de zogenaamde middenstands- wet. De heer N; van den Heuvel (KVP) vestigde de aandacht op de onrust over de prijspolitiek der re gering, welke onrust zich speciaal manifesteert in ambacht en detail handel. Dat de loonbijslag niet mag worden doorberekend, is de druppel geweest, welke de emmer deed over lopen. De deelnemer aan een voet balpool kan een niet onbelang rijke in vloed op zijn wiskundige hoop (kans) uitoefenen, maar JiÜ kan dit alleen door zijn ken nis van de speelsterkten der verschillende clubs en nletdoor een zorgvuldig overwogen sy steem, volgens welke de ver schillende formulieren op doel matige wjjze worden Ingevuld. Het rapport, dat de professor op gesteld had, bedroeg niet minder dan acht vellen. De verdediger maakte bezwaar tegen voortzetting van de zaak om dat zij niet in de gelegenheid was geweest kennis te nemen van het rapport van prof. Schuh. Zij wens te bovendien als tegen-deskundige de Engelse deskundige voor voet bal-pools Jack Boulder, medewer ker van de Sunday-Dispatch als getuige te laten verschijnen. De heer Bouledr heeft over de kans berekening bij voetbal-pools even eens een rapport opgemaakt waaraan wij het volgende ontlenen „De ondervinding heeft geleerd dat verscheidene mensen met een zekere regelmaat prijzen winnen in Engeland. Dus het blijkt, dat de pools niet een volkomen gok zijn. Myn eigen voorspellingen zijn tij dens 15 voetbalseizoenen, die van andere schrijvers steeds voor ge weest. Dit kan niet op toevallig heid berusten. Zekerheid is niet voor honderd procent te geven maar het komt aan op training". De zaak is daarop verdaagd tot over 14 dagen. CONSUMENTEN-CREDrET Voor consumentencrediet heeft de regering uitbetaald een bedrag van t 157.017.025. Het parlement had i 180.000.000 gevoteerd. In 1947 is op dit qrediet afbetaald t 10.337.582.48. Omdat het verzamelen van gegevens over de afbetalingen veel tijd vergt is het. volgens de minister van Fi nanciën, niet mogelijk een betrouw bare raming te geven van het be drag, dat in totaal zal worden afbe taald. Men weet, dat er meermalen ver halen hebben gecirculeerd, dat de besteding van het consumentencre diet zeer veel te wensen ove'rliet, „Mén" wist zelfs te vertellen, dat de mensen, die dit crediet hedden op genomen, het meestal uilgaven voor luxe dingen. Dc minister van Fi nanciën deelt nu in zijn memorie van antwoord fede, dat hij naar de besteding een enquête heeft laten instellen. Het resultaat daarvan is, dan minstens 95 procent van. het crediet óp nuttige wijze) is besteed. communistische radio is Hsoeisjou. „volledig geïsoleerd na de vernie tiging van veertien regeringsdivi- sies". Tien dezer divisies, aldus het communistische radiobericht, ston den onder bivel van generaal Hoeang Po Tao, op het Oostelijk front bij Hsoetsjou. De verbinding- tussen Hsoetsjou en Fengpce zou_ afgesneden zijn. Gelijk de minister van Financiën reeds heeft aangekondigd zal bin nenkort een voorstel tot verhoging i het belastingvrije minimum het parlement in een nota bereiken. Ook andere belaslingwyzigingen staan op het program van de rege ring. De minister stelt rich voor, dat dan een principieel debat, oyer de belastlngpolitiek kan worden gevoerd. Bij voorbaat deelt hij. echter *in: zijn memorie van antwoord mee,' dat z.i. in een verarmd land hetbé-' lastingvrije minimum in het algê-' meen lager zal moeten "zijn da'ri 'in" een welvarend land. Hij achthet- dan ook onjuist dat dé 'bedragen van 1940, herleid tot het huidige loonpeil, tot grondslag zouden moé ten dienen. Een regeling inzake de vrijstel ling van extra-besparing voor mid— denstanders, tuinders en boeren is' zover gereed, dat overleg daarover met de Stichting voor de Land bouw binnenkort kan beginnen. De minister is het niet eens met de Tweede Kamerleden, die van oordeel zijn dat bij een eventuele' vermindering van de belastingdruk het eerst vermindering van de on- dememingsbelasting in aanmerking komt. Ook vermindering van de om zetbelasting kan, volgens de minis ter, thans niet plaats vinden. Hij heeft Integendeel het plan de om- zetbelasting te verhogen van drie op drie en een hall procent. Hij wil wel overwegen in hoe verre er aanleiding bestaat- de eer-: ste levensbehoeften vrij te stellen "van -dèkcbélastli^; Advertentie l.M. Een tas gemaakt van de mooiste rundbox met een Amerikaanse 24 cm. beugel, gevoerd met prima zijde en een afwerking die een Franse tas evenaart. - Nergens, en wij weten wat er zo al te koop is, vindt U zc'n tas goedkoper dan 40 gulden. Dit is geen opruiming, ook geen partijkoop, maar 1e klas vakwerk. Door tijdige inkoop (lang vóór de prijsstijging van leer) zijn wij in staat deze tassen te verkopen tegen prijzen die voor dergelijke ruime modellen ongekend zijn. Nu koopt U ze a. MA in zwart en bruin w/H voor Ë+ff. Tot 5 Dec. (ook Maandag) zijn wij de gehele dag geopend, van 9 6 uur. - MATHÉNE5SERLAAN (PUKZ1CHT) GEEN VERANDERING Weersverwachting, geldig tot Zater- - dagavond. Drnog weer met weinig or geen. bewoIRing. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Gedurende de nacht meest lichte vorst bthal- ve op de Wndden-elian- den. Morgen overdag on geveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 27 Nov.: Zon op a.19. onder 16.36. Maan op 03.63. onder 15,00. 27 Nov.: Hoog water te Botterdam: le tij 1.33 uur, 2e tij 13.42 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1