Paul Godwin begon zijn loopbaan als wonderkind Koningin Nefertete «Wij gaan er op achteruit" 3 Leider van vermaard dansorkest werd ernstig concert-violist Radio-programma „Ja en Nee" door De Maasstadspelers Nu geen mensen, die „neen" zeiden MffiP ZEGT; Gratie mogelijk voor jeugdige politieke delinquenten Lees morgenavond wat er met Uw KASSABON gaat gebeuren Verbeuringen en boeten - Op zoek naar TUINKALENDER heöen.... s OVERSCHIES WIJKLEVEN Be vin nog steeds met ziekteverlof Detaillistenlijst DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Vrijdag 26 November 1948 I ndien U ooit de violist Paul Godwin op visite krijgt, geeft U 1 hem dan geen melk in zijn thee, maat een schijfje citroen, „Thé-spécial-è-la-Godwin". als U dit bestelt in de cantines van dc Hilversumse studio's, ral elke ober of dienster weten wat bedoelt. Want ,,thé-è-la-Godwin" is zo langzamerhand gemeen goed geworden, ook. voor de andere radio-artisten. HET ,J>AUL GODWIN-TSIO' tij- dens een uitzending. VXn.r.:" Paul Godwin, de pianist Jean Antoniëtti en de cellist Maurice Cantor Wie tegenwoordig in concert zaal of door de radio zftn prach tige vertolkingen hoort van Bach en Mendelssohn, kan zich moeilijk voorstellen, dat Paul Godwin vele jaren leider was van een beroemd Duit3 dans orkest en dat hij hot-jazz speel de. „Paul Godwin en zfln orkest", dc gramofoonplatenmaatschap- PÜ „Polydor" maakte er ontel bare opnamen van en ver spreidde de copieën btt millioe- nen over de hele wereld. Paul Godwin Is een buitengewoon ernstig en weinig spraakzaam man. Streng voor zich zelf, veeleisend tegenover zttn medewerkers, mee dogenloos in zijn critiek. Maar hij zal nooit nalaten, zfln waardering uit te spreken voor de prestaties van collega's, die mêt hem optre den. Wij herinneren ons een uitzen ding in een van de studio's te Hil versum. Paul Godwin leidde een klein orkest en een jong Nederlands zanger zou zijn medewerking ver lenen. Ben minuut of tien voor t$}d kwam de zanger de studio binnen. HjJ Hep op Godwin toe om 2ich aan hem voor te stellen. Deze was juist bezig nog enige passage's met het orkest door te nemen. Zijn blik bleef op de partituur gevestigd toen HIER-IS- Jl' '3 HILVERSUM g hij de jonge man vluchtig de hand reikte en hem zonder iets te zeggen een stoel wees. Maar toen de zanger zijn eerste Jied beëindigd had en de omroeper het volgende nummer aankondigde, Hep Godwin met uitgestrekte han den op de debutant toe. Bn van. zijn fluisterende lippen lazen wij: ..prachtig, dobsche, wunderbar, beautiful!" Hij spreekt met een eigenaardig accent, deze gezette, fors gebouw de kunstenaar En als een. bepaalde uitdrukking hem in het Nederlands niet zo gauw^te binnen wil schie ten, bedient hy zich van alle moge lijke andere talen. Het is moeilijk, het land van zfc'n herkomst te ra den. En dat is te begrijpen, als men hoort, dat hfi van jongs af aan door Europa heeft gezworven, gevierd, bejubeld en... opgejaagd. Een Stradivarius ALLEEN de ouderen onder ons zullen Zich het wonderkind Paul Godwin nog herinneren. Als zevenjarig jongetje speelde hö al viool, zonder dat hij een noot kon lezen. Dat deed hij in het hotelletje van zfln ouders, in Sosnowlecz, een stadje in Polen. Daar werd hij in 1912 ontdekt door een Russisch de serteur, de violist en paedagoog Kaplan. Deze nam de jongen mee naar Wenen en gaf hem les. God- win moet wel een bijzonder talent vol leerling zijn geweest, want twee jaar later trad hij al in het open baar op, met succes, maar gewan trouwd als ieder wonderkind. Op zijn vijftiende jaar verwekte hij ech ter een sensatie in Hamburg toen hjj daar een concert gaf. Een jaar later vinden we hem terug in Boedapest. Een vioolbou wer schenkt hem uit zijn collectie een tweehonderd jaar oude Stradi varius. En het is de vermaarde Hu- bary, die hem nu les geeft. De jeugdige Paul studeert, studeert en hjj verdient zijn brood en het les geld in de orkestbakken van bios copen en theaters. Maar dan begint Horthy zijn terreur onder de Joden in Hongarije. Paul Godwin vlucht HU en ztjn kostbare viool komen veilig in Berlijn. Hier is geld te verdienen voor de begaafde jonge ling. Niet met Handel en Beethoven maar in het amusementsvak; in de bioscoop en voor de gramofoon. VRIJDAG 2fi NOVEMBER 1348 Avondprogramma HILVERSUM Ir 19.00 Denk om de bocht; 10.15 Jan Vogel; 19.30 Nederland en zün gewesten; 19.50 Tien voor acht; 20.00 Nieuws; 20.05 Concertgebouw-trio; 20.30 Midden in de wereld: 21.00 Men vraagt; 21.30 Hoorspel: 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Swing and sweet; 22.40 Vandaag; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23,15 24.00 Symphc- nisch concert. HILVERSUM H: 19.00 Nieuws; 19.15 Heg. rntz. 19.30 Andre de Raalf en Jacq. Schutte; 19.45 De drie landen: 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Kareol-septet; 20.30 Bijbels luisterspel; 21.30 West-Europees concert; 22.37 Ac tualiteiten; 22 45 Avondgebed; 23,00 Nieuws; 23.15 Guus Jansen en solisten; 23.40 24.00 Gram. platen. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Lou Preager en orkest; 8.00 Nieuws; 8,18 GramP"J- ten; s.30 Werken van Dvorak; ÏO.CO Morgenwijding; 10.20 RadiofeuIUeton; 10.35 Voor de arbeiders; 11.40 Pianomu ziek; 12.00 Hawananklanken; 13.30 Weer- praatje: 12,33 Johan Jong en Cora May; 13.00 Heg. uitz.; 13.30 Vincentino: 14.00 Als een bonte vogelvlucht; 14.20 Pian'o- duo; 14.30 Harmonlemuziek; 15.00 Frie se uitzending; 15.25 Omroepkamerorkest; 16.00 Zo tegen vieren; 16.15 U,S.A.-ea- baret; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Spaanse en Zuid-Amerikaanse klanken; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Musette-klanken; 18.30 Reg. Ultz. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. mujsick; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. platen; 9.00 Voor de vrouw 9.05 Ochtendconcert; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Koorzang; 10.QO Voor de kleuters; 10.15 Gram. platen; 11.Q0 Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzen 13.00 Nieuws; 13.25 Klaas van Beeck; 13.50 Film en toneel; 14.10 Melachrino-strings; 1420 Engelse les; 14.40 Bafiio philh. .orkest; 15.25 Handenarbeid in de jeugdorganisaties; 15.40 Gram. platen; 16.00 Franse klan ken; 16.20 Verantwoordelijkheidsgevoel; 16.30 De schoonheid van het Gregori aans; 17.00 Wigwam; 18.00 Gram. pla ten; ia.30 Journalistiek weekoverzicht; 18.45 Wie weet hoe deze plaat heet. Lang: bljjft hfl tweede violiat, maar eindeiyk krjfgt hfl bjj de platen maatschappij een contract als con certmeester. De directeur van het Berljinse conservatorium wijst hem de deur. Voor „jazz-fiedelaars" is er geen plaats op ztjn school. Maar Paul Godwin apeelt verder. Radio, film en gramofoon maken hem beroemd. Hij wordt een vap <ie meest geliefde amusements-music! van zijn tijd, In de deftige dancing „Femina" komt de élite van de Duitse hoofdstad naar hem luiste ren. Boyd Bachman en vele andere latere „sterren" beginnen hun loop baan onder zijn leiding. Paul God win's carrière schijnt gemaakt. Maar dan komt Hitier aan de macht en Godwin, de Poolse Jood moet weer vluchten met achterla ting van ztjn bezittingen. Alleen zyn Stradivarius kan htj meenemen. Hij zwerft door vele landen en biyft steken in Nederland, in Mei 1940,.. Werken op Schiphol A LS gemengd gehuwde schijnt L gevrijwaard voor deportatie. Wei moet htf op Schiphol werken. In de plaats van viool en strijkstok hanteren zijn gevoelige, lenige vin gers schop en kruiwagen. Paul Godwin moet startbanen aanleggen. Toch kan hij het ongewone werk gemakkelijk volhouden, want ande re dwangarbeiders, die zjjn naam en zgn spel kennen, nemen het grootste deel van zyn werk voor hun rekening. Daarna volgt een angstige tjjd van onderduiken en vluchten, van het ene adres naar het andere. Als de bevrijding daar is, treedt Paul Godwin voor het voetlicht als een herboren mens Niet alleen kan hy weer vrij adem halen, maar hij heeft zich ook bijna geheel los ge maakt van de lichte muziek. Htf heeft zich in de oorlog, na tien- urige werkdagen en later in zijn onderduiktijd, weer toegelegd op de klassieke muziek en zich gespecia liseerd in het alt-vioolspel. Aan vankelijk horen wfi Paul Godwin alleen in het Amsterdams Strijk kwartet en sinds 1947 hoofdzake lijk door de radio, als solist en ïn tal van ensembles, o.a. „Alma Mu- sfea" (strijkers, clavecimbel, fluit ■en hobo) en het Paul Godwin-trio (viool, cello en plano). Ztjn gedaan teverwisseling van band-leider tot serieus concert-violist is in het Ne derlandse concertleven een open baring geweest. Deze grote amuse» mentsmuaicus heeft getoond ook in de klassieke muziek een der groten te ztin. Beperking voor levering slachtvee'opgeheven (Eigen bericht) De beperkende bepalingen voor de levering van slachtvee, die 1 October ingingen, zUn weer opge heven. Meeste Nederlanders zeggen: Toen de N.I.P.O.-enquêteurs on geveer veertien dagen geleden men sen uit alle rangen en standen on dervroegen over de prijsverhogin gen en de ïoonsveihoging van een gulden per week, bleken er slechts enkelen niet van gehoord te heb ben Minder dan van de on dervraagde steekproef nl. Vrijwel iedereen is dus van deze maatregel op de hoogte. Bijna 100 antwoordde -Ja" op de vraag: „Hebt U gehoord of gelezen over de prijsverhoging van brood, suiker, varkensvlees en anthraciet en over de loonsverhoging van een gulden per week?" Voor 't eerst in dc geschiedenis van het opinie-onderzoek in Neder land kon dus iedereen een mening hebben, omdat iedereen op de hoog te bleek te zyn. „Vindt U deze dingen samen (dus prijsverhogingen èn- loonsver hogingen) een goede of een. slechte maatregel?", konden de N.I.P.O.- interviewers dus ook aan iedereen vragen. 53 antwoordde: Slechte maat regel; 27 Goede maatregel; 20 Geen oordeel. Vervolgens vroeg het N.I.P.O.: „Wat denkt TT, gaat U door ^eze Advertentie I, M. Het heeft gevroren en dui komen spruitjes aan beurt. Op aanbeveling van <Je Heer P. J. Kers eet Mlep morgen: SPRUITJES IDEAAL Kook 1 kg. spruitjes in weinig water en wat zout gaar, laat ze op een vergiet droog uitlekken. Snb'd 1 dikke prei aan stukjes en fruit deze in 30 gr. boter mooi goudgeel, voeg er 1 afgestr. eetlepel kerrie en J,i 1. water by. Bind het vocht met aardappelmeel tot een sausje, breng op smaak met zout en soeparoma, Roer er voorzichtig de gare spruitjes door en laat even nastoven. (Geen. last meer van oprispingen). GESTOOFDE PREI MET APPELEN Hoer door gestoofde prei btJ het opdoen eens 2 keer fijn geschaafde appelen, vreemd, nieuw, maar fijn en gezond 1 Ziezo zegt Miep, dat weet lk weer. Voor „toe" geef Ut een halve peer. PubL Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen maatregel er zelf op vooruit, op achteruit of blijft het gelUk?" 69 antwoordde: Ik ga er op achteruit; 4% Op vooruit; 20 Blijft gel(jk en 7 Geen oor deel. De armsts mensen vinden het meeste, dat zij er op achteruit gaan. Van. de mensen met de laag ste inkomens zegt 72 dat, van die met iets minder lage inkomens 70%, van de middenklasse-ondervraagden 65% en van de welgestelden 67%. De N.I.P.O.-enquêteurs noteren bij elk vraaggesprek de grootte van het gezin. Daardoor kunnen wij de volgende onderverdeling der ant woorden maken: 1) 2) Alleenwonenden Gezin van 2 pers 3 4 5 6 7 en meer personen 7 14 1) Gaan er op achteruit; 2) Op vooruit; 3) Blijft gelijk; 4) Geen oordeel- Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. Op vragen van het Eerste Ka merlid, mr. E. Brongersma (AR) naar aanleiding van een artikel van mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst over „Vervroegde straf- beëindiging bij politieke delicten", heeft de minister van Justitie, de heer Wijers geantwoord, mèt de schrijver van het artikel van oor deel te zijn dat een deel der poli tieke delinquenten, aan wie een langdurige vrijheidsstraf werd op gelegd, in aanmerking zou kunnen komen voor voorwaardelijke in vrijheidstelling op een vroeger tijdstip dan de in art. 15 Wetboek van Strafrecht genoemde termijn (twee derde van de straftijd). Hierbij wordt vooral gedacht aan jeugdige wapendragers, van wie als regel niet kan worden gezegd dat hun tegen de veiligheid van de staat gerichte misdrijven, hoe ernstig deze ook moeten blijven beoordeeld, voortkomen uit een misdadige aanleg. Theoretisch zou het de voorkeur verdienen door wetswijziging gestelde termijn te verkorten. De minister geeft er echter de voor keur aan het beoogde doel te be reiken langs de weg van gratie. De snelle evolutie van de ama teur-toneelgroep ,De Maasstad spelers" is een opmerkelijk ver schijnsel. Want zij is het bewijs, dat een gezelschap, ondanks zijn prille leeftijd (van drie jaar), on danks het ontbreken van de sti mulerende support van een echt verenigingsleven en ondanks het „vloelende" karakter van zijn sa menstelling, een repertoire kan op bouwen, dat er zijn mag. De vertoning van „De Leeuwen dalers," waarvan de kern voor een goed deel door Maasstadspelers ge vormd werd, ligt nog vers in het geheugen en het blijspel in twee bedrijven „Ja en Nee", door Ken neth Borne, Donderdagavond voor de NIWIN in de Schouwburg ver toond, is hoewel natuurlijk op minder spectaculair plan een nieuwe schakel in het snoer der successen. „Ja en Nee" luidt de titel offici eel, maar het had ook kunnen zijn: „Het streven naar vereenvoudi ging", of „Kies de weg van de minste weerstand," De opeenvol gende lengten der bedrijven zijn omgekeerd evenredig aan de na tuurlijkheid van de oplossing der trouw-moeilijkheden. Nadat in het eerste bedrij f de veelbelovende jon geling Adrian vóór het vertrek naar de Perzische olievelden nul op het huwelijksrequest aan de twijfel zuchtige Joanna heeft gekregen (het Nee) en vervolgens zijn op rechte liefde heeft verklaard aan bet jongere zusje Sally, gaat het tweede bedrijf terug in de tijd en ontwikkelt zich na Joanna's ja woord ceteris paribus de arctische romance, die slechts door een reeks vulkanische"' ruzie-uit barstingen op temperatuur ge bracht kan worden. Ook dit Ja bevredigt niet, even min. als het vorige Nee en de epi loog brengt de korte, maar krach tige oplossing. Adrian neemt ten derde male afscheid van Joanna, als een vriend nu en het Ja of Nee komt in het geheel niet ter sprake. De jonge hulpprediker Bagshot schaart zich aan de zijde van Jo anna en. het zusje Sally volgt de claxonroep van Adrian's auto. De originele opzet van de bouw van het stuk wordt niet steeds ge dragen door een overeenkomstige dialoog, maar die lacunes had Ge rard Waar's beproefde regie voor treffelijk opgevuld door de enigs zins wonderlijke trekken van de domineesfamilie Jarrow op sommi ge plaatsen te concentreren. De verstrooidheid van de pas- Het fiiog om mondharmonica's. Een Vlaardingse winkqjier, J, had ze te koop voor prijzen van 8.50 tot 18,.- per stuk» Geen dezer prijzen kon genade vinden in de ogen van de prljsbeheer- smgsambtenaren. De tuchtrechter bleek het met deze opvatting geheel eens. Hij toornde bovendien tegen het met-opvol gen van de prijsaanduidingsvcorschnf- ten en hij veroordeelde de winkelier tot 40 boete en verbeurdverklaring van 23 in beslag genomen mondhar monica's. - 4.--K. Met een Rotterdams koopman, v, d. W., die aan wederverkopers een brand- blusapparaat tegen te hoge prijs aan bood en wiens administratie niet aan de terzake geldende voorschriften voldeed, liep het ongeveer evenzo af alleen be droeg de boete f 25, en betrof de ver beurdverklaring een drietal brandblus- apparaten. Vervolgens ging de zaak tegen de Rotterdamse fabrikant J. S., die aan groot- en kleinhandelaren doosjes pu naises verkocht voor 12,5 resp. 15 cent per doosje. Hiervoor werd hem niet al leen f 250 boete opgelegd doch tevens volgde ontneming van het met de over treding behaalde voordeel ad 1435,10. Een Rotterdams caféhouder, S. die geen prijsaanduiding had en koffie en limonade en spritskoeken te duur ver kocht moet die overtredingen bezuren met 25 resp. 125 boete. No. 4. „U wilt dan zeggen," meende Pe ter, „dat als hij eruit geduwd is, al- leen ik dat gedaan kan hebben. En dat is ook juist. Alleen, ik heb hem zelfs niet aangeraakt. Sterker nog Peter zweeg plotseling, Hij had het op zyn lippen om te vertellen, dat Kubelin hem met een revolver bedreigd had, maar hij zag het dwa ze van de situatie in. Waarom zou Kubelin hem een revolver in de rug gehouden hebben om ongehinderd uit het vliegtuig te stappen. Als Ku belin zelfmoord had willen plegen, zou hij als fanatik SS-man zich met vliégtuig en al hebben laten ver ongelukken. „Neen," zei Peter tenslotte^ „Uit gesloten mijne heren. Kubelin is geen man Voor zelfmoord." De inspecteur schoot naar voren en beschuldigend strekte hij zijn hand naar Peter Uit. „Hoe weet U toch, dat het Ku belin was?" Peter ging onrustig verzitten op .11^ «IaaI klï knrfnA „„KflKaatf. zijn stoel; hij begon zich onbehaag lijk te gevoelen. Hij merkte, dat hem iets hinderde; het was, alsof iemand in dit vertrek hem bespied de. Hij maakte een beweging om het spiegeltje uit zijn zak te nemen en erin ongemerkt de anderen, die achter hem zaten en stonden, gade te slaan. Maar hij bedacht, dat iedereen nu op hem lette en zich reeds op nieuwe schermutselingen met de strijdlustige inspecteur spitste. Met een ruk draaide Peter zich om. Toen zag hij, wie het was. die zijn ogen strak op hem gericht Held; ogen van een vijand, woede avontuur van Peter Munnik, door J. A, Ages en angst in een bleek en onbewo gen gericht. Toch had Peter die man deze dag voor het eerst ont moet. Hij begreep, dat hij reeds te ver was gegaan. Hij stond op en zei, rondziende: „Mijne heren Laten we ophouden met deze c'omedie. Ver geet onze vriend Kubelin, inspec teur. Ik maakte maar grapjes. Ge denken wij de arme monsieur Le brun en laten wy dan gaan slapen," „Wat!" stoof de inspecteur op. „Nu weer géén Kubelin!" „Neen, inspecteur, geen Kubelin meer." „Ik geloof U niet," sprak Sir Clarence langzaam. Vermoeid door het lange verhoor door een peinzende chief constable en een inspecteur, die de egypto loog met onverholen spijt zonder handboeien zag vertrekken, liet Peter zich met een zucht in rijn warme hotelbad zakken. Zijn neus hield hij juist boven het dampende water en hij bleef ?,o roerloos lig gen, totdat zijn huid begon te tin telen en alle Kubelins, valse baar den en politiemannen even schim mig voor hem werden als de Lon- dense mist buiten. Toen werd er op de deur geklopt en een dunne stem van een piccolo riep: „Half zeven, sir. De koffie' staat al in ITw kamer." Briesend dook Peter op, hulde zijn lange lichaam in een badhanddoek en opende de tussendeur. 'Hij liet zy'n ogen verlangend over de drie koffiekoppen glijden, die keurig in een ry op tafel stonden te roken en sprak toen tot de knaap in uni form: „Zeg tegen je chef, dat ik tevre den ben." De piccolo salueerde en verdween, en Peter zette zich behaaglijk ach ter zijn koffie-uitstalling Hij stak een pijp op en begon een brief te schrijven; aan mejuffrouw Fridolin Kersten in Amsterdam. Aarzelend tekende zyn pen- op het papier: (Wordt vervolgd) „Concordia"-concert De mannenzangveremging „Con cordia" zal onder leicb'ng van Piet van de Kerkhoff op Dinsdag 30 No vember een concert geven in Lom merrijk. Medewerkenden zijn Mea Naberman, sopraan, Margot Broe ders, harp en Jaap Stotijn, hobo. Een programma van klassieke, romanti sche en moderne werken zal worden uitgevoerd. Ein Deutsehea Requiem door Toonkunstkoor Het Toonkunstkoor. afd. Rotterdam, _a het Rotterdamsch Philharmomsch. Orkest geven Zaterdag 11 December 's middags ln de Komnginnekerk een uitvoering van Em Deutsches Requiem van Johannes Brahms. Vrijdagavond 10 December Is de vooruitvoering. 26 NOVEMBER. - Het uitbloeien van uw cyelame, kort nadat u hem aanschafte, ka» het gevolg zyn nan een te hope kamertemperatuur. Een cyclame mag niet te warm staanin een matig verwarmde of koele kamer bloeit se langer. Ook kan het geel worden van de bla deren en het afvallen ervan in ver band staan met het toedienen van koud water, zodat men hiermede ook rekening dient te houden. De aarde mag ook niet te nat zijn. Be gonia's houden van matige kamer- warmte. indien ze steeds bladeren en bloemen laten vallen kan de oorzaak hiervan liggen in te grote temperatuurschommelingen, tocht en te droge kamerlucht. Een plaats in het nolle licht verdient aanbe veling. Advertentie L M. East van zennwon Mijahardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. tor zelf, goed werk van Gerard Mallant bood daartoe menige gele genheid. Miep de Hollander gaf de onberekenbare Joanna knap genu anceerd weer en Doortje Beyn was een aanvallige, spontane Sally. Bob van Duiken speelde zijn. iets ge chargeerde grime gemakkelijk en vlot weg en ook de overige spelers gaven vaart aan de vertoning. Bloemen en veel applaus aan het slot. Mevr. A. M. van Munster van Heuven, presidente van het NIWIN comité, heeft het gezelschap dank gezegd voor zijn prestaties en bur gemeester en mevr. Oud en ver schillende autoriteiten voor hun belangstelling. De Kerstpaketten- actie voor de militairen over zee heeft in heel Nederland 1 millioen gulden opgebracht; Rotterdam heeft daarin een belangrijk aandeel met 100.000. H, F. REEDIJK Dr. Simons aanvaardt hoogleraarschap Donderdagmiddag heeft dr. D. Simons in een openbare senaats vergadering in. de aula van de Economische Hogeschool met een rede over „Bestuur en bestuurder" het buitengewoon hoogleraarschap in het gemeente- en provincierecht en de bestuurswetenschap aan. de hogeschool aanvaard. „Verbondenheid en tegenstel ling," aldus de nieuwe hoogleraar, „zijn. de hoofdelementen van de verhouding tussen bestuur en be stuurder. Zij moeten bij het on derzoek van welk vraagstuk ook der bestuurswetenschap in ogen schouw worden genomen. Men zou deze verhouding kunnen trachten af te leiden uit de wetten en ande re voorschriften, maar uit de ad ministratieve wet spreekt slechts gezag. Onze administratieve wetten alleen zouden bij ons slechts de mening kunnen wekken, dat wij leven onder een bij de wet gere gelde dictatuur." Dr. Simons sprak verder over de factoren die werken tot het aan vaarden van het bestuur, de kwes tie „algemeen belang" en het in grijpen van de overheid in het in dividuele leven. Aan het slot van zijn rede bracht dr. Simons dank aan de curatoren en de senaat. Advertentie l. M. LEESAVONDJE Gisteravond zou ik aan eindelijk dat mooie en spannende boek eens lezen en lekker by de kachel geze ten was ik er juist helemaal in ver diept toen de telefoon ging. Zeg, zei een stem aan de andere kant» kun je niet een uurtje naar ons toe ko men, we zitten Sïnterklaasrijmpjes te maken, maar we kunnen er niks van, ze vallen helemaal biet leuk uit, het rijmt niet goed en zo, kom jij nou even helpen, ik heb een. blikje echte Players voor je open gemaakt, hoe laat kom je? Ik antwoordde dat het me erg speet, maar dat ik er niet aan dacht mijn huis te verlaten deze avond, dichten jullie maar een eind weg, zei ik, 't is toch maar voor eigen gebruik. Of ze dan, als ze hele maal vastliepen met een regel nog even mochten bellen. Welja, zei ik, om niet al te onaardig te zijn. Die Jan en Hetty met hun gezanik al tijd, mompelde ik verstoord tegen m'n vrouw en nam de draad van het boeiende verhaal weer op. Kwartier later: telefoon. Zeg, wat rijmt er op schepjede zin luidt: Sint kocht dit mooie schepje ('t is iets van zilver, zie je). Nou, Bepje natuurlijk zei ik volkomen onge ïnteresseerd en een beetje woest, dat ik weer in mijn lectuur ge stoord was. Weer die kraakstem van Jan; ja maar het is bedoeld voor een zekere Loes, ik heb niks aan bepje, weet je niets anders? Nee, zei ik hoe langer hoe nijdiger wordend, zoek voor die schep maar een Bep en geef Loes een kroes en welterusten, ik ga nu sluiten. Met intense genegenheid nam ik het fijne boek weer op en 2wiepte op de vleugelen der verbeelding omhoog. Kwartier later: ring, de telefoon weer. Wees nou niet flauw, zeg (nu de Koerende stem van Hetty) en vertel eens gauw wat erop vulpen rijmt, we hebben al; Sint vond dat deze vulpenNou, zulken, na:uur3ijk gromde ik korzelig, schrijf maar op: Sint vond dat deze vulpen (dat heb je), nou: tweede regel: 'n cadeau was voor dezul ken (heb je 't> verder: die nimmer in hun leven, mt; kroontjespennen schreven. Nou, geluk ermee, zei ik haastig en belde al. Over mijn boek gebogen zat ik weldra weer vpt in Mexico, waar de roman speelde. Een half uur lang duurde die gelukstoestand wel. Toen ging de telefoon. Luister jij alsjeblieft even, zei ik tegen m'n vrouw en als Jan het is, zeg dan maar dat ik al naar bed ben. Vliegensvlug schoot ik weer naar Mexico, maar ik was zo weer re tour, want die lui hielden niet op met zaniken, ik moest even aan de telefoon komen. Blijf je zo, zei ik, nu echt nijdig. We zijn haast klaar, jubelde Jan, zeg nog eens even wat er rijmt op flik Stik, zei ik en smeet dc hoorn op het toestel. DESIDERIUS De transportcölonne van- het Ro de Kruis afd. Overschie heeft een prachtig succes behaald tijdens de landelijke verplegingswedstrijden in Utrecht. De helpsterscolonne be haalde de eerste prys. Temidden van de geselecteerde ploegen sleep te Overschie de wisselbeker in de wacht, terwijl de vier deelnemen- den ieder nog een personeelbeker- tje kregen. De R.K. E.H.B.O. „Don Bosco" vierde Dinsdagavond haar 25-jarig bestaan met een feestavond in het Verenigingsgebouw. Het toneelge zelschap K.A.B. uit Rotterdam voerde een alleraardigst toneel stukje „Over twaalf dagen voor middernacht" op. Mevr. Maat Bakker werd gehuldigd voor haar 25-jarig lidmaatschap. Van grote betekenis was de mededeling van voorzitter Bergers, dat alle E. H» B. O.-verenigingen in. Overschie gaan samenwerken. Overschie heeft in dit opzicht wel de primeur voor heel Nederland. Een vertegen woordiger van de samenwerken- verenigingen bood de heer Ber gers voor diens bemoeiingen bloe men aan. Maandag werd onder leiding van ds. v. d. Sluys in wijk drie der N. H. Kerk voor het eerst een wijk- avand gehouden in het gebouw „Samuel" aan de"Schans. Het doel, een nauwer contact te leggen tus sen predikanten, ouderlingen en wijkbewoners is zeker bereikt, want er was veel belangstelling. Ouderling Byl sprak over „Wat gaat hier gebeuren?" Tot bestuursleden van de afde ling Overschie van de Vrijzinnig Hervormden zijn gekozen mej, M. Niemans en de heer C, Kooystra. Mej. B. Molegraaf en de heer J. H. Scholten hebben bedankt als leiders van de jeugdclubs der Ger. Kerk bij het noodwoningenwerk. Zaterdag speelt de christelijke korfbalclub „Overschie" in Schie dam tegen O.D.I. Maandag gaf de duivensportver- eniging haar jaarfeest in het Ver enigingsgebouw. De beide kam pioenen van dit jaar, gebr. Poel man, werden gehuldigd en de heer K. v. Vliet kreeg ter ere van zijn 15 jaar lid zyn een onderscheiding. Een amusementsvereniging uit Rotterdam nam de rest van de avond voor haar rekening. De winkeliersvereniging heeft besloten, St. Nicolaas met vier Zw'artc Pieten Zaterdag naar Over schie te laten komen. Omstreeks twee uur hoopt de heilige man bij het Voorom te arriveren. Na de of ficiële ontvangst volgt een tocht door de straten van Overschie. De Hermandad" verleent haar altijd gewaardeerde muzikale assistentie. Van gewoonlijk welingelichte zijde verneemt Reuter, dat de Brit se minister van buitenlandse za ken, Ernest Bevin, die om gezond heidsredenen drie weken vacantia geniet aan de Zuidkust van Enge land, waarschijnlijk niet voor zes December weer aan het werk gaat. IN TE LEVEREN BONNEN DOOR DETAILLISTEN IN DE WEEK VAN 29 NOV. T.M. 4 DEC. Tabak. 127, 131 tabak (2 xts.) H 66 (1 rte,). Afgifte Coup. C 993, C 994. Tabaksdetaïllfsten moeten hun bonnen op Maandag 29 Nov. a.s. inleveren. De gegevens omtrent inlevering van overige artikelen, werden op genomen in het avondblad van 20 November j.l. Advertentie l. M. 19. Dank zij de kalme zee verloopt de over tocht goed, maar dan komt het lastigste deel van de tocht: de Bull- biters moeten door de tunnel worden geloodst en met deze vracht aan dek kan de „Astra" na tuurlijk niet duiken. Een kleine motorboot kan echter wel vrij door de grot varen. Harries geeft nu order een zwaar vlot te maken, dat net één Bullbiter kan-' dra gen. Het valt niet mee de zware machine op het vlot over te brengen, maar na enkele dagen van ingespannen arbeid kan de eerste boor machine toch de reis aanvaarden. Rob heeft nu gelegenheid de grot beter te bekijken. Hij ziet, dat halverwegen een sluisdeur is aangebracht, die als golfbreker dienst doet. Zo nauw is hier en daar de grot, dat zelfs het kleine mastje van de motorboot moet worden gestreken. „We hadden misschien beter de ingang aan de landzijde kunnen nemen," zegt Harries tegen Larry.' Rob spitst zijn oren. Is er nóg een ingang tot de tunnel? t 7

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3