Rotterdam bóuivt Geen spel zonder inzet „Mijn neef is dokter, hij houdt van je" 5 DE RADIO - PROGRAMMA'S Kinderversjes van de bovenste plank HZ2333HHO Londense lekkernij Romantisch meisje het slachtoffer van vijftienjarig kind Een pech-reis Rotterdam bouwt! Belangrijke culturele manifestatie Mies Bouhuis ontvangt Zaterdag 27 November 1948 IN zijn Homo Ludens heeft onze onvergetelijke en onvervang bare Huizinga de culturele grond slag van het spel ontleed, en veie psychologen hebben over de ziel kundige grondslag er van het hun ne gezegd. Men komt hoe langer hoe meer tot de overtuiging, dat ook indien een spel volkomen on doelmatig en nutteloos en onopzet telijk wordt bedreven, het toch wel degelijk tot niet bewust beoogde resultaten en doeleinden leidt.. Spel zonder Inzet van H- van Grevelingen (Het We reldvenster, Amsterdam) geeft een beeld van de levenshouding van een groepje mensen uit de artïs- Letterkundige kroniek door Victor E. van Vriesland tieke, litteraire en journalistieke wereld van kort na de bevrijding en de schrijver wenst door die titel, die een voortreffelijke vondst is, deze houding samenvattend te karakteriseren. De keuze van deze ontredderde en stuurloze wereld tot stof voor de roman zou er ech ter ook toe kunnen leiden, te den ken dat het schrijven van een boek als dit eveneens een spel is zonder inzet. Het tegendeel is het geval. Voor.de schrijver moet het een in nerlijke bevrijding zijn geweest, dit boek te maken en wat ook ver der zijn intentie was, iets van dat bevrijdende moet uitstralen naar de lezer. Dat is dan de ongeweten functie achter dit spel geweest. H. van Grevelingen is het pseudoniem van dr. J. W. G. Verhage, die als oog arts te Hengelo op 35 October 1947 plot seling aan een hartaand.oer.tng overleed, niet ouder dan 37 jaar. HIJ debuteerde met ..Het Onverbreekbaar Zegel", een soort van trilogie, bestaande uit één groot verhaal, geflankeerd door twee kleinere en alle drie verbonden door de gedeeltelijke gelijkheid der personen. Vestdijk, die naar mijn mening teveel raffinement en berekening heeft ge zocht achter de compositorische opzet van „Het Onverbreekbaar Zegel", die m.l. juist niet zijn sterkste kant was, heeft wel oog gehad voor "de grote ver diensten van dit debuut dat vele kwa liteiten had die men eerder bij een reeds ervaren en gerijpt schrijver zou verwachten. De titel van deze triptiek is ontsproten aan het weemoedig in zicht, dat niemand ooit buiten zichzelf kan treden, het zegel van de eigen per soonlijkheid kan verbreken. Iets van dit gevoel vindt men ook ln het posthuum verschenen „Spel zonder Inzet" terug. Een Hollander, die in de oorlogsjaren met de geallieerde legers heeft meegevochten, komt-na de bevrij ding terug, vervreemd van zichzelf en anderen, en kan niet meer aarden en het onderbroken leven moeilijk hervat ten, De vrouw van wie hij hield is met een vriend van hem getrouwd; ais hij hen na lange aarzeling bezoekt, blijkt zy bij een bombardement omgekomen. Hij komt nu bij de Inmiddels hertrouw de vriend logeren en een „spel zonder inzet" begint tussen deze drie talent rijke maar zwakke en' onevenwichtige mensen, nog gecompliceerd door de gel delijke moeilijkheden van het echtpaar, waar de vriend aan tegemoet komt. Het slot is, dat de echtgenoot Verdwijnt en na enkele maanden een eind aan z(Jn leven maakt, waarna de beide anderen uiteengaan. INDIEN ooit de waarde der kunst als katharsi3 als gemoedszuivering duidelijk was, dan wel hier. Het onder werp immers is volkomen gebonden aan de decadente, wilszwakke, doelverloren. twijfelzieke na-oorlogsmentallteit. Deze wordt echter uitgebeeld op zo evenwich tige, beheerste wijze, zozeer vanuit de afstand der aandachtige en koele aan schouwing en in zulk soepel en rustig voornaam proza, dat die hele beklem mende geestesgesteldheid daarmede doorlicht wordt, aan het tijdelijke mo ment onttrokken, verhelderd, en' over- wonnen. Nergens vindt men effectbejag, ner gens worden grove middelen gebruikt. Dit proza is genuanceerd. Zij wier tong en verhemelte zjjn afgestompt door de te sterk gekruide en gepeperde spijzen welke veel hedendaagse litteraire scho tels. waaronder vooral veel volgens jong Amerikaans recept, hun bieden, kunnen deze roman beter ongelezen laten- Zij zullen teleurgesteld worden door dit zuivere en eerlijke werk, gelijk de ver dienstelijke maar te eenzijdig op de Ver enigde Stater, georiënteerde jonge criti cus Adriaan van der Veen in de N.R.C. teleurgesteld was door „Het Onver breekbaar Zegel" (11 Jan. '47). De oorzaak van het heengaan en daar mede van de ondergang van de echt genoot uit dit boek is natuurlijk een ge heel complex van aanleg, ervaringen en reacties, waarvan de schrijver met een zeker fatalisme en onontkoombare noodzaak doet gevoelen, welke de men sen tot pionnen maakt in een onbekend schaakspel. Maar de aanleiding was, dat de imvonpnde vriend de echtgenoot in zijn financiële moeilijkheden steunde met een groot bedrag dat hem tot zijn overigens niet voorziene vlucht in staat stelde. Wa3 dit alleen een neiging om te helpen, of speelde hierin mede het ver langen, de vrouw voor zich te winnen? Op bijzonder fijnvoelende wijze maakt de auteur hier de invloed van de onbe wuste drijfveren duidelijk en daarmede van het betrekkelijke van alle schuld begrip. Dit boek zet de traditie voort van de goede psychologische roman die, hoezeer doordrenkt met wijsheid om trent mensen en leven, niet propageert, polemiseert, bestrijdt of aanprijst Een boek als dit pleit dan ook, meer dan welke theoretische beschouwing, voor het pure werkstuk, tegenover de existentialisten en vele anderen die slechts willen weten van een „littérature engagée", d.w.z. waarin men met „in zet" van de eigen vitale belangen zich zelf op het „spel" zet. Het is nuttig dat een nog jong en door en door Neder lands schrijver heeft laten zien, dat ook dit soort van litteratuur nog alle be staansrecht heeft en dit recht wel altijd zal blijven houden naast een op meer buiten de kunst liggende overtuiging en werking gebaseerde letterkunde. Deze roman van Van Grevelingen is een spel zonder inzet, zo men wil, op sociaal- psychologisch terrein. Maar van een an- i der standpunt bezien is het nu juist de inzet van dit spel, dat het geen doel matige inzet heeft. De inzet immers is die van elk kunstwerk dat die naam. verdient. Het menselijk streven is er op gegaan en veredeld en in zeker opzicht vereeuwigd in de op het blijvende ge richte vorm. Stijl en verhaaltrant zijn bijna koel en zouden de oppervlakkige lezer zelfs eentonig kunnen lijken, te gelijkmatig en effen. Dat komt. doordat de span ningen hier niet direct (als subjectieve, regelrechte onthulling van de schrijver zelf) maar verwerkt aanwezig zijn. Men onttrekt zich moeilijk aan de grote be koring van dit op vrije, ontspannen, on getourmenteerde wijze schrijven over getourmenteerdheden. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 Avondprogramma HILVERSUM I: 33.00 Artistieke staal kaart; 39.30 "Wat doet de kerk?: 13.45 Keg. ultz.; 20.00 Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Promenade-orkest; 21.00 Soriaiistisch. commentaar; 21.15 Winkel van SJnkel: 22.00 Vindobona schrammel'n; 22.25 De mens en,zijn lief hebberijen: 22.40 Metropole-orkest; 23.00 Nieuws; 23,15 24,00 Dansmuziek. HILVERSUM II: 19.00 Nieuws; 19.15 Harmonie Concordia; 19.50 Voordracht; 20.00 Nieuwe; 20.05 De gewone man; 20.12 Vladimir Horowitz; 20.20 Lichtba ken; 20.50 Gram. platen; 21.00 Negen heit de klok; 21.45 Wie neemt de hand schoen op?; 22.00 Weekend serenade; 22.30 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 24,00 Avondcon cert. ZONDAG 28 NOVEMBER HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.18 Berl. Staatsopera-orkesl; 8,30 Voor de tuin; 8.40 intermezzo; 9.12 Ornitophilia's; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Meester-trio; 10.30 Briefgeheim: 10.50 De jonge Flierefluiters; 11.15 Triangel; 12.00 Achter het voetlicht; 32.15 Bandi Balogh; 12.30 Zondagclub; 12.40 Sky- masters: 13 00 Nieuws; 13.15 Mededelin gen; 13.20 Romancers: 33.50 Even afre kenen, heren!; 14.00 Cello en piano; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Concertge bouworkest; 16.30 Jascha Heifetz; 10.45 Sportrevue: 17.00 De Merels: 17.15 Pia nospel 17.30 Ome Keesje: 17.50 Voetbal len 18.00 Nieuws; 18.15 In gesprek met de IezeT; 18.30 Heg. ultz.; 19.00 IKOR; 20,00 Nieuws; 20.05 Beportagedienst; Reportagedienst; 20.15 Die Fledermaus; 20.55 Hoorspel; 21.25 Die Fledermaus; 22.00 Hersengymnastiek; 22.30 Waltztime 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram, muz. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws: 8.15 Berl. philh. orkest; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 8,45 New York Philh. symph. orkest: 10.00 IKOR; 11.30 Orgelspel; 11.45 Thomanerkoor; 12.15 Apologie: 12.33 Pianomuziek; 12.40 Orkest zonder naam: 12.55 Zonnewijzer; 33.00 Nieuws; 13.25 Orkest zonder naam; 13.50 Buffalo Bill; 14,05 Vioolmuziek: 14.35 Motetten van Palestrina; 15.05 Partijcongres 48 der K.V.P.; 15.15 Radio Philh. j.=xtet; 15.45 Bariton; 16.10 Reportage vo tbal; 16.25 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Na de kerkdienst: 19.15 Kent gij Uw bij bel; 19.30 Nieuws: 19.45 Philadelphia sympbonieorkest; 19.50 In 't Boeckhuys: 20.05 De gewone man; 20.12 Uit en thuis; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avond gebed; 23,00 Nieuws; 23.15—24.00 Avond concert. MAANDAG 29 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws: 7.15 Och tendgymnastiek; 7,30 Gr. platen; 8.00 Nieuws: 8.18 Gr. platen: 9.15 Gram. mu ziek; ïo.oo Morgenwijding; 10.20 Orkest Richard Crean: .10.30 Voor de vrouw: 10.45 De Regenboog: 11.20 Sopraan, alt en. piano; 11.40 Voordracht; 12.00 Ha- v/aiianklanken; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Voor het platteland; 12,38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Kalender; 13.20 Ac- cordeola; 13.50 Geraldo en orkest; 14.00 Jonge Nederl. kunstenaars: 14.30 Voor de vrouw; 14,45 Die lustigen Weiber von Windsor; 15.25 Hoorspel; 16.40 Cello en. piano; 17.00 De school is uit; 17.30 Tino Rossi; 17.45 Reg. uitz.; 16.00 Nieuws: 18.15 Varia 1820 Tonny Schilferstein 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Te deum Laudamus; 7.45 Een woord voor de dag; 8,00 Nieuws; 8.15 Gr. platen; 9.00 Viool en altviool: 9.15 Bezoek bil zieken 9.30 Waterstanden; 9.35 Frans concert: 10.15 Cello en piano f 10.30 Mor- Van oude en nieuwe schrijvers: 11.40 Zangreeital; 12.00 Werken van Paganipjj 12.30 Weeroverzicbt: 12.33 Ensemble Canzonetta: 13.00 Nieuws; 13.15 Man- dolinata: 13.45 Orgelmuziek: 14.00 Schoolradio: 14.35 Gr. platen; 15.00 Cel lo-recital; 15.30 Georg Kuhlenkampff, viool 16.00 Bijbellezing; 16.45 Haags blaaskwintet: 17.00 Voor de kleuters; 17.15 De Vijf Zapakara's; 17.30 Sans Souci; 18.00 Pianomuziek; lft.15 Sport; 18.30 Met band en plaat. Bij de stroom van boekjes met plaatjes voor kleinere kinderen, die regelmatig, maar speciaal tegen Sinterklaas op de markt komt cn waarbij men onder het vele kaf maar spaarzaam het koren vindt, is het een verademing het boekje van Han G. Hoekstra in handen te krijgen. Deze jeugdige dichter-jour- nalist heeft al eerder voortreffelijke kinderrijmpjes gemaakt, b.v. In het bun deltje „Het verloren schaap", dat eer jaar geleden bij Meulcnhof te Amster dam verscheen. Voor het Sinterklaasfeest van 1948 schreef hü „De ijsmuts van Prins Kar el", weer een alleraardigst verhaal, nu eens niet door een rijmelaar bijeen geflanst, maar technisch knap in elkaar gezet door een dichter die .diet vak" verstaat en daarbij de zeer moeilijke kunst ver staat volledig de kinderlijke toon te treffen. Hoort u maar hoe het begint: De kroonprins zou gaan schaatsen en dus moest hij een muts. Die muts die moest van wol zijn En bovenop verlangde hij een parel als een duivenei. Dit boekje is ideaal om voor te lezen aan zijn kinderen. Wim Bijmoer zorgde met aardige, eenvoudige prentjes in twee-kleurendruk, dat er ook nog wat te kijken valt en uitgever Meulenhof maakte van de hele uitvoering weer iets goeds. Bij dezelfde uitgever, in soortgelijke uitvoering, verscheen ttög een ander berijmd kinderverhaal, ook door Wim Bijmoer geïllustreerd: „Daantje Branie" door Anne Winkier—Vonk. Ook dit boekje geeft een aardig verhaal voor de kleuters om voor te lezen en het is ook wat Inhoud en vorm aangaat alles zins verantwoord, maar als gedicht is het niet zo knap en ook niet zo origi neel, al is het de vraag o£ de kinderen het daarom minder zullen appreciëren als het boekje van Hoekstra. In ieder geval kunnen we beide boekjes .warm aanbevelen. Advertentie 1. M. Er was eens een dame in Laren, Die dronk in de oorlog steeds Klare, Maar nu is ze blij Want „DE TIP" Is weer vrij En daar laat ze de Klare voor varen. Inz. de Hr J. S. te Hilversum ontv. 1 fles TIP. Iedereen die Rotterdam -passeert van Noord naar Zuid, ziet de flat met dertien etages. Dat ze er „van boven naar benedenwer ken spreekt tot de fantasie. Het is het nieuwste van het nieuwste. Olympisch logboek 1948 Slechts weinigen van ons hebben z persoonlijk kunnen meemaken, de Olympische Spelen van Londen. Maar toch blijven die Spelen voor alle Neder landers onvergetelijk. Wie las niet ge- Epannen de verslagen en uitslagen, in de kranten. En heeft ook U niet zitten juichen ln de bioscoop, toen U in het journaal Fanny Blankers die veel besproken hordenfinale zag winnen? Van de reportages door de radio hebben we maar weinig woorden gemist. Wie bovendien later nog Arthur Rank's grote kleurenfilm van de Olympische Spelen zag. wel, die had het gevoel, dat hem niet heel veel van dit grote sport gebeuren was ontgaan. En tóch had hfj er geen tastbare herinnering aan. Die wordt hem pas nu, of eigenlijk al au, geboden. „De Bezige Bij heeft een werkstuk uitgegeven van de sportjournalist Klaas Peereboom, dat we, de korte tijd in aan merking genomen sinds de Olympische Spelen zijn beëindigd, als voortreffelijk mogen, bestempelen. Peereboom's „Olym pisch Logboek 1948" werd een fris en fleurig boek van 260 pagina's, vlot en vaak heel boeiend geschreven en voor zien. van prachtige foto's en illustraties van de bekende caricaturist Usehl, Het is een begerenswaardig boek voor elke sportliefhebber, want de schrijver voert zijn lezer mee naar de Olympische voet bal- en hockeyvelden, langs de sintel- banen. in de zwembaden en onder de schijnwerpers der boksringea. Vanzelf sprekend besteedde hij de meeste aan dacht aan zwemmen en athïetiek, maar bij vergat de wedstrijden van onze wiel renners al evenmin als die der zeilers, aeiers of gewichtheffers. Tussen de 'edstrijden door tekende Peereboom interessante gesprekken op met top figuren uit de internationale sport wereld. En elke dag noteerde hij de voornaamste uitslagen. Ballet der Lage landen. Het ballet der Lage Landen geeft Donderdag 2 December een voorstelling de schouwburg. Uitgevoerd worden „Dansen in oude stijl", choreografie Bob Nijhuis, „Straat der Verbeelding" en .Notckraker-suite", choreografie Max Dooyes en „De Behekste Costuums", choreografie Leo Kersley (van Sadler's Wells), Sir George Aylwen is onlangs lord-mayor van Londen geworden, en hij heeft het traditioneel jaar lijks banket gegeven, waar op natuurlijk de schild padsoep niet mocht ont breken. Vier geweldige schildpadden waren daar voor door de lucht van Trinidad, naar de Engelse hoofdstad vervoerd en vóór ze als slachtoffers van de aanstaande Lucullische maaltijd de pan ingingen, werden, ze elk getracioerd op zes oesters en era fi.es champagne! Dit la-tste om her „variA «il opgewekt" te maken. Sinds jaar en dag ls de schildpadsoep een der voornaamste schotels op het lord-mayorsbanket, maar toch dateert het eer ste verschijnen van het gereeht van n& de tijd van de onsterfelijke Dick Whit- tington en zijn kat, die door de stadsklokken werd gewaarschuwd dat hij te rug naar Landen moest, als lord-mayor van die grote stad. Neen, het is pas ge durende 134 jaar dat de beroemde soep op het me nu prijkt en het geschied de voor de eerste maal toen „alderman" Samuel Birch tot hoogste stede lijke ambt werd benoemd. Dat was eigenlijk geen loncl van de burgerwacht bekleedde. Eén van zijn toneelstukken, „Het Aan genomen Kind" heeft ja renlang op het Londense toneelrepertoire geprijkt. En aangezien men alge meen zei, dat zijn gebak nog beier van kwaliteit wonder, want mr. Birch was kok. en pasteibakker van zijn beroep en in zijn zaak in Ccrnhill werd de schildpadsoep als spécia lité de la maiscn bereid. Het lag dus voor de hand. dat hij deze lekkernij ook vooral op zyn eerste ban ket geserveerd wilde zien. Overigens was mr. Birch een uiterst veelzijdig man. Hij dichtte, musiceerde en schreef drama's, terwijl hij bovendien de rang van ko- was dan zijn toneelwerk mag vrijelijk worden aan genomen dat deze „mr, Pattyman", zoals zijn bij naam luidde, een algemeen geacht en gezien burger was. Daarzonder zou hij het trouwens niet tot lord- mayor hebben gebracht! Nu mene» men echter niet, dat de schildpadsoep de hoofdschotel vormde op de banketten dier jaren. Toen acht jaar later een andere lord-mayor,' Willi am Heygate. zijn jaarlijks gastmaal gaf, serveerde men „slechts als éérste gang" niet minder dan kip, kuiken, kapoen koude ham, allerlei soorten rundvlees, kalkoen, tong. duivenpas- teien, kreeften, garnalen, krabben, hartige pastei tjes, zoete gerechten, sala des en groenten.De befaamde schildpadsoep was dit alles natuurlijk voorafgegaan en men mag veilig" aannemen dat er een dessert volgde met uitge zochte lekkernijen en de allerfraaiste staaltjes van bankstbakkerskunst, zoals een „landschap in gelei" van verschillende kleu ren, Ig onze sobere dagen moesten de gasten van Londen's lord-mayor het met heel wat minder stel len Maar de schildpad soep hebben ze ook dit maal niet ontbeerd. Van liefdeen oplichting (Van onze Amsterdamse correspondent) „Lurmano Nula Komtia" stond in het „Maleis" op een bedriegelqk, be trouwbaar uitziend lidmaatschapsbewijs van het „doktersfonds" een bruin stukje carton dat nu op het bureau kinderpolitie te Amsterdam ligt. Deze fantasiekaart is een der bewijsstukken in een geval van oplichting door een vijftienjarig meisje, waarvan een 23-jarige vriendin de dupe is geworden. De oplicHtsfer komt uit een fat soenlijk gezin. In het geheim maakte ze echter met een vriendje in enkele maanden 500 gulden op, die ze ge leidelijk haar vriendin had afhandig gemaakt." Thuis was ze vriendelijk en gewillig: haar ouders wisten van niets. Als kantoorbediende maakte ze kennis met haar slachtoffer. Die waa romantisch aangelegd en de kleine had dat al gauw door. Geraffineerd begon zij te praten over een fictieve neef, die dokter was in Indonesië. Zij praatte zo veel en zo lang over die dokter in het oerwoud, dat haar vriendin ongemerkt verliefd op hem werd. Hij heette inmiddels Emile Gijzen. De kleine zegde toe hem over haar vriendin te sullen schrijven en een week later kwam ze opdagen met een brief waarin „neef" schreef, dat alles wat het nichtje over haar vriendin had geschreven hem diep had getroffen. In enkele weken ont wikkelde zich. door „bemiddeling" van het meisje een vurige liefde. Toen kwam ze met een brief, waarin stond dat de dokter voor de jongens over zee een doktersfonds had opgericht ten behoeve van de medische verzorging. Men kon er lid van worden voor f.24.contant of f 5.— per maand. Zij liet een lid maatschapskaart zien. een keurig uitgesneden stuk carton, volgetikt met mysterieuze „Maleise" en zakelij ke Nederlandse mededelingen, ver lucht met uitgeknipte koppen van postzegels en reeds voorzien van een foto van de vriendin. Zij bad de naam alvast ingevuld: verloofde van Emile Gij zen- Vriendin betaalde - De vriendin betaalde en van toen af ging het vlot. De „dokter" schreef brieven en vroeg om sigaretten, die werden gegeven. Hij schreef, dat de vriendinnen maar vaak naar de bios coop gaan en dan de beste plaatsen moesten nemen. Hij zou ze later wel aan zijn verloofde terugbetalen. Die brave borst in het oerwoud was ech ter een verlegen jongen, want hij schreef cn beloofde alleen indirect, d.w.z. via het nichtje. Er kwamen brieven, waarin stond dat er gele genheid was voor de jongens-over zee om met een vliegtuig voor een maand naar Holland te gaan. Zij nesiërtje geadopteerd en dat kostte een tientje ende vriendin be taalde. De dokter had een vierjarig Indo- nesiertje geadapteerd en dat kosttte veel geld aan speelgoed en verzor ging. De vriendin betaalde,. Na enige tijd stuurde de oewvoud- dokter een foto-album, daarin ston den foto's van een man met een kind op zijn knie en een. vrouw ernaast. „Ik en mijn kind en mijn secreta resse" luidde het onderschrift. Bij de foto van een auto stond: „Dit is mijn auto". Onder een. plaatje van een groep mannen luidde het bij schrift: „Deze patiënten heb ik ge nezen". Het album was opgedragen aan „Mijn geliefde verloofde." De zaak kwam aan het licht door een toevalligheid. De vriendin woon de by een oud echtpaar, dat het vreemd vond nu er zo dikwijls een 15-jarig kind op visite kwam. Men waarschuwde de kinderpolitie die eens ging praten met de vriendin en van het nietsvermoedende slachtof fer het hele verhaal te horen kreeg. De ervaren politiemannen begrepen dat hier oplichting in het spel was. Nu -is de 23-jarige vriendin volko men'overstuur. Ze geloofde zo rots vast in het meisje, dat de oplichting nog jaren lang had kunnen door gaan Het enige wat mevrouw Virginia Ball wenste, was Engelhnd te be- zoekeh. Mevrouw Ball, de 34-jarige vrouw van eën chirurg uit Baltimore (ver enigde Staten), was tijdens de oor log de „moeder" van de Engelse zeelui, wanneer hun schip in dok. lag om nagekeken te worden op oorlogsschade. Tot de vrede kwam en met haar de uitnodigingen van tachtig Britse families aan mevrouw Ball om eens de Atlantische Oceaan over te steken, en op haar beurt van gastvrijheid in Engeland te genieten. Mevrouw Ball nam het aanbod, met genoegen aan Maar: 1. Doordat inmiddels in New- York de staking uitbrak, moest zij haar koffers zelf bezorgen op de kade, waar de „Queen Elisabeth", waarmee zij de overtocht zou doen, ligplaats had gekozen. 2. Terwijl zij 'naar New-York reed, raakten twee nieuwe banden van haar auto lek. 3. Haar bagage.kon tengevolge van de staking niet worden ingela den, 4. Een orkaan teisterde ae ge hele Oostkust der V.S. en het duur de enkele dagen, eer mevrouw Ball weer naar haar woonplaats kon te rugkeren. 5. Enige tijd later kreeg zij een nieuwe kans scheep te gaan, maar haar auto kreeg op weg naar de haven een panne. Ze huurde een taxi, waarmee hetzelfde gebeurde, 6. Eindelijk kwam zij aan boord van de „Queen Elisabeth". Het schip koos het ruime sop en me vrouw Ball was gedurende de ge hele reis zeeziek. 7. In Londen was geen hotelka mer meer vrij. Derhalve ging zij naar vrienden in Birmingham en. Edinburgh, bij wie 2e ziek werd. Zij moest'zich laten opnemen in een ziekeninrichting. 8. Zij zond haar bagage naar „West-End Hotel", maar tijdens het vervoer verdwenen, haar bezittin gen spoorloos. Ze moest haar vrienden de kleren terugvragen, die zij voor hen had meegebracht uit Amerika. 9. Mevrouw Ball werd weer ziek. •10. Ze merkte, dat het verblijf in het West-End Hotel bijna al haar geld opgeslokt had. 11. Haar koffers kwamen ten slotte aan, maar in plaats van kle ren bevatten zij stenen. 12. Zij haalde een Britse bank over haar geld te lenen. De bank verstrekte haar ponden, die in. Southampton door de douane wer den afgenomen. Oud en nieuw. Op de voorgrond de brug met leeuw en schild, rriet borstwering en lantaarnsDaar achter nieuwbouw. Lmks de Eras- musflat, rechts het skelet van de Incasso- plus Amsterdamse Bank. (foto boven) Diep gefundeerd eerst in de grond, schiet het bouwbos omhoog van V en D aan Rode Zand en Oude Hoogstraat. En de oude St. Lau rens staat in steigers te wachten tot ook daar aangepakt zal worden, (foto onder) De Laurens dateert van 1449. De grondvcrdieping van Vroom, en Dreesman vannu. Vijf eeuwen liggen daartussen. Spoedig sal Rot terdam tot de indrukwekkendste .steden van ons land behoren, <fo- zijnen andere foto's zouden dat kunnen betoyzen. Reina Prinsen Geerligs- prijs In de aula van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam is de Reina Prinsen Geerligsprijs 1948 uitgereikt aan Mies Bouhuis, die deze prijs verwierf met haar ver zendebuut „Ariadne op Naxos". Het bestuur van de Wagnerver- eniging, die in het vorige seizoen te Rotterdam drie voorstellingen heeft georganiseerd (Sadler's Wells ballet, Beggar's opera van Benja min Britten, en Ballet des Champs Elysées) waarvoor een voor Rotter dam ongekende belangstelling be stond, wenst ook voortaan haar culturele manifestaties aan Rotter dam niet te onthouden. Voor het seizoen 1948/49 kondigt zij de volgende uitvoeringen in tie Rotterdamse Schouwburg aan: le helft Januari 1949: Ballets de Paiis, met Roland Petit; begin April Tris tan und Isolde, muziekdrama van Richard Wagner, dirigent Erich Kleiber, regie dr. Lothar Waller- stein, Isolde Kirsten Flagstad, Tris tan Max Lorenz, het concertge bouworkest; Mei: Manen, opera van Massenet, leden van de Nederlandse Opera o.Lv. Pierre Monteux; Juli: Sadler's Wells ballet. Voor de verwezenlijking van de plannen van de Wagner-vereniging is medewerking toegezegd door de besturen van de verenigingen Al liance Fransaise, Eruditio Musica, de genootschappen NederlandEn geland en Nederland-—Frankrijk, de i Maatschappij tot bevordering der Toonkunst afd. R'dam, de Rotter damse Kunstkring, de Rotterdamse Kunststichting en Sociëteit Harmo nie.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 5