J Over leesboeken en voorleesboeken voor de kinderen I Koningin Nefertete Voor suikerziekte-patiënten Rijksadvocaat geschorst Nogmaals: de militaire missie te Berlijn VOlV®T sop' Roozenburg wereldkampioen op het dambord Radio-programma Alles eten.... bij goede indeling Majoor overtrad deviezenbesluit, dat hij zelf had helpen opstellen Een auto voor „drie paar schoenen" p&Utiecechéec - Op soek naar Zo won Roozenburg de titel: VRIJ NEDERLAND DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Donderdag 2 December 1948 3 HET is eocd .als kiudcren al vroeg lesiimen zelf boeken te lezen maar o, het is zo moeilijk voor hen de juiste lectuur te kiezen, want het schrijven van kinderboeken iB een kunst op zich zelf dte maar weinigen verstaan en daardoor komt er maar al te veel aan de markt en in de handen der kleinen, dat minder en vaak zelfs totaal ongeschikt is. Nu het tegen de Binterklaas loopt en vrijwel iedereen weer een boekje of een boek voor zijn kinderen koopt, mag daar nog wel eens op gewezen worden. Men kope niet zo maar op klc band en de titel alleen, maar men leze eerst eens In het boek of men late zich door een vertrouwde boekhandelaar voorlichten. TVOCH lezen alleen is niet vol- doende voor de kinderen, mis schien zelfs niet het allerbelang rijkste- Van de zeer grote, nog niet voldoende besefte waarde, voor de gezinsband, voor de sfeer in huis en voor de opvoeding van het kind in het algemeen, is het voorlezen. Een moeder, die haar kinderen voorleest, het verhaal nog eens met de kinderen bespreekt, de illustra ties bekijkt en eventueel toelicht, zal indien zij dit met begrip en liefde doet, haar kinderen, door de sfeer die ze er mee schept, een schat mee geven fn hun verdere leven, waaraan zij zich jaren later in mooie, lieve herinnering, het hart nog kunnen verwarmen. Evelien schreef daar reeds over. Maar met een voorleesboek is het al net als met een leesboek voor de kinderen. Het is niet alles goud wat blinkt en vooral in de boekjes voor heel kleine kinderen is er meer kaf dan koren. Een uitzondering ma ken b.v. de onlangs door ons be sproken kinderversjes van Han Hoekstra („De ijsmuts van Prins Karei") en Annie Winkler-Vonk („Haantje Branie", beide bij Meu- lenhof). „Het grote voorleesboek" Een andere uitzondering maakt ccn boek, waar wij ons nu al enige avonden met vrouw en kin deren in vermeien: „Het grote voorleesboek" van W. G. v. d. Hulst, met illustraties van W- G. v. d. Hulst Jr., dat door Zomer Keuning te Wageningen in een haast onwaarschijnlijk fraaie uit voering is uitgegeven. Dit boek voldoet aan alle eisen, die men aan een voor leesboek voor het gezin kan stellen. Het is geschreven door een onderwijsman, die de kin deren door en door kent, die weet wat ze geestelijk kunnen opnemen en verwerken, wat paedagogisch .verantwoord is, cn die bovendien de moeilijke kunst verstaat in zijn verhaal trant en taalgebruik de Mn- derlij ke toon te treffen. Men behoeft de verhalen uit dit boek, al voorlezende, niet steeds te „vertalen" in de kindertaal omdat de inhoud de kinderen anders „voorbij gaat", neen, men kan rus tig voort lezen en men 2ïet op de gezichten der kleinen, dat ze woord voor woord kunnen volgen en dat ze er geheelmin" zijn. Het zijn geen- grillige, fantastische verhalen, die ons in dit boek worden voorgezet en van sensatie is nergens ook maar het minst te bespeuren, de uitmuntend geschreven vertellin gen spelen zich geheel af in de kin derlijke sfeer en bijna steeds in het gewone, normale leven, dat de kin deren vertrouwd is en dat ze door deze verhalen nog beter leren ken nen, Het gaat over meisjes met kralen, jongens met een bal, oma met haar bril, over een sneeuw pop, een hondje of een geitje en over zo vele andere, doodgewone dingen; de sprookjeswereld komt een enkele keer om de hoek kijken en ook een paar verhalen uit de bijbel komen we tegen, alles even sober, onopgesmukt, zo geheel kin derlijk verteld. En dan die platen! We hebben ze niet geteld maar bijna elke pagina van dit 318 bladzijden tellende boek is geïllustreerd, met afbeel dingen in fraaie, zachte tinten en er is een groot aantal prachtige kleur en-illustraties, die elk een gehele pagina vullen. Het zijn geen kunstzinnige illustraties zonder meer, maar ze vervullen een func tie in bet verhaal, ze vertellen mee, ze „spelen" mee bij het voor lezen, ze ronden de vertelling af. Ze zijn in moderne opmaak langs en vaak ook door de tekst heen ge drukt en maken het boek alleen al voor plaatjeskijkers een lustoord. Daardoor krijgt dit werk nog een andere functie. Ze leert de kinde ren het goede boek, het waarlijk „mooie boek" kennen en waarde ren en het te beschouwen als een kostbaar bezit, waar men zuinig op moet zijn. Dit is het boek, dat wij 'iedere jonge moeder toewensen, dit zijn vertellingen, die wjj zouden willen zien voorgelezen aan alle kinderen van een jaar of vijf tot een jaar of tien. Omdat dit prachtige boek meer is dan een lust voor het oog, omdat er die sfeer in leeft, omdat er ons die warmte uit tegen straalt, die alle mensen en alle kinderen in deze koude, nuchtere wereld zo zeer van node hebben. „In 't kraaiennest" Nu nog een paar andere kinder boeken. In de eerste plaats, nu we het juist over W G, v, d, Hulst ge had hebben, kunnen we een her druk aankondigen van een ander boek van deze schrijver (ook door de Jr. geïllustreerd), n.l. „In 't kraaiennest", dat bij Bosch Keu- nmg te Baarn Is verschenen. Ook dit goed geschreven, boeiende ver haal voor jongens, behoort tot de goede soort kinderliteratuur. „In sprookjesland" En dan is er een uitstekend sprookjesboek zojuist van de pers gekomen, „In sprookjesland", door B. J. Douwes m J. Nowee. (Uitge geven bij H. ten Brink in Meppel). De heer Douwes is een bekend paedagoog, oud-directeur van de Kweekschool voor onderwijzers te Deventer en schrijver van taï van boeken op paedagogisch, didactisch en belletristisch gebied. U begrijpt het al: ook dit boek kunt u uw kinderen zonder bezwaar in han den geven. Het geeft de gewone, bekende sprookje:, als die van Roodkapje, Kleinduimpje, de Zeven Geitjes enz., gezellig, op kinderlijke toon verteld (al komen we nog al eens een onkinderlijk woord tegen als „doch", „stellig" enz.), blauw gedrukt, op fraai wit papier en met alleraardigste teke ningen in rood en blauw, van Jaap Veenendaal, Als leesboek èn als voorleesboek behoort dit fraai uit gevoerde werkje tot de goede soort. „Wat zong in hun hart" Een ander prima kinderboek is „Wat zong in hun hart" (uitgave Kluitman, Alkmaar), uit het Noors van Titt Fashmer Dahl, vertaald door M. J. Molanns-Stamperius. Dit aardig geïllustreerde boekje geeft de levensgeschiedenissen van drie grote componisten, Bach, Beethoven en Schubert, zó eenvou dig, zó waarlijk interessant en zó boeiend, dat de kinderen er meer in opgaan dan in welk avonturen verhaal ook. De jongens en meisjes drie lezen hoe deze 3 grote uit het rijk der muziek hun hele leven ge worsteld .j gezwoegd hebben, worden door dit boek nader tot de componisten en daardoor ook tot hun muziek gebracht en kunnen bovendien hun eigen karakter aan sterken. J30NDERDAG 2 DECEMBER 1948 HILVERSUM I: 19 00 Kobus Kwint: 1010 Avondschool; 19.45 Heg. uitz.; 20 00 Nieuws; 20 05 Echo van de dag: 20.15 Suor Angelica {opera); 21.15 Hoorspel; 21.45 Viool en piano: 22.15 Itahaans programma: 22.45 Internationale vraag stukken; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gram. platen. HILVERSUM II; 19.00 Nieuws; 19-15 Leger des HeiJs; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Ned. organisten; 20.00 Nieuws; 20 05 Frog, pral20.15 St. Nicolsas in Jtibeldam; 21.15 Gram. muziek; 21.30 famnie-corapetitie; 22.00 Gram. muziek; 22 05 Vaart der volken; 2225 Valerius Ned. gedenckclatick; 22 45 Avondover- cfenking; 23.00 Nieuws; 23,15 24.00 Werken van Alexander Glazoenof. VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 HILVERSUM. I: 7.—Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7 30 Albert Sandler en ork.: 8.— Nieuws: 8.18 Operette-progr.; S.50 Voor de vrouw; 9.— Robert Schu mann; 10.— Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.45 Quatremains; 11.05 Voordracht; 11.25 Fred Hartley; 12. Maria Zamora; 12 30 Weerpraatie12.33 Sport en Prognose; 12.45 Pierre Palla; 13.Nieuws; 13 15 Mededelingen; 1320 Fromenade-ork14.Kookkunst; 14.20 Omroepkamerorkest; 15Boeken schouw; 15 20 Omroepkamerorkest; 16. Orgelspel; 16,30 Tussen twaalf en zes tien; 17.— Filmland: 17.20 Wij en de muziek; 18.Nieuws; 18.15 Felicitaties; 13 30 Heg. uitz. HILVERSUM II; 7.— Nieuws: 7.15 Te deum laudamus; 7.45 Een woord voor de dag; 8.— Nieuws; 8.15 Gr. pl.; 9.— Fluit en piano; 9.15 Bezoek by jonge zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gr. pL; 10.15 Wiesbadener Collegium Musieum; 10.30 Morgendienst; 11.Strijkorkest; 11,30 Pianospel: 12.Cosmopolitans; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Metropoje- ork.; 13.— Nieuws; 13,15 Vrij en blij; 13.45 Pro arte-kwartet. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 BBC symph. ork.; 15.35 Omroep A Capellakoor; 16. Adventsvoordracht; 16 20 Gram. muz,; 16 40 Koperkwartet; 17.— Sinterklaas; 17.25 Meisjeskoor; 17.30 Pop. orgelspel IB.— Zes solosuites van Bach voor vio loncello; 18.30 Lezing W. Nieuweboer; 18.45 Geestelijke liederen. Advertentie 1. M. „Voor ons ouderen is bet niet zo heel erg, maar voor Uw dochtertje moet het wel een dagelijkse kwelling wezen," zegt de oudere vrouw en de vader zucht; „In deze tijd van Sinter klaas \»n Kerstmis is het werkelijk hard, dat het kind geen lekkers mag hebben. Mijn andere kinderen moeten stiefcum hun borstplaat]es en chocola opeten..." Patiënten en ouders van patiënten zit ten genoeglijk bij elkaar op krukjes in een lokaal van de School voor Vrou- wenarbeid in de Koningsveldcstraat en hier leert Mejuffrouw Slcts Wiebenga hun, hoe zij hun diëet moeten inrichten. Vroeger zei men eenvoudig tot alle saikerziektepatiënten: geen, of practisch geeu,. koolhydraten, dat wil zeggen: geen brood, geen meelspijzen, geen sui ker, geen aardappelen", en de stakkers moesten dat hun leven lang volhouden, terwijl het eigenlijk niet nodig was. Want een bepaalde hoeveelheid kool hydraten is voor ieder toegestaan, al leen moet zorgvuldig voor elk afzon derlijk worden uitgerekend, hoeveel. En wanneer men precies weet, hoeveel koolhydraten men mag gebruiken, dan is het een kwestie van berekenen, hoe men dat kwantum koolhydraten het best over zijn menu kan verdelen, zodanig, dat men zoveel mogelijk variatie krijgt en zoveel mogelijk gewoon mee kan eten. Want dat laatste is ook een be langrijk punt. De suiker-patiënt, die aan tafel diabetes-brood eet en alles apart gekookt moet hebben, is een veel ongelukkiger mens en voelt zich veel meer patiënt dan wie gewoon alles mee-ect, alleen in vrat kleinere porties. En om nu de patiënten te leren, hun diëet te berekenen, daarom zijn deze cursussen ingesteld. In feite al in 1942 door de Geneeskundige Dienst in Am sterdam. Tijdens en na de oorlog heeft men dit werk uitgebreid en sinds enige weken worden in Rotterdam lessen gegeven in twee huishoudscholen. Zó smakelijk weet Mejuffrouw Wie benga over het diëet te praten, op zo eenvoudige en duidelijke wijze geeft zij een inzicht in de mogelijkheden van menu-samenstelling, zo veel variaties en compensaties kan zij bedenken, dat wij begrijpen, dat al haar cursisten hier dolgraag komen. Tot slot krijgt iedereen een kopje bouillon, voorbeeld van een gemakke lijk te maken, gerecht, wat zo heerlijk is „als je eens trek in iets hebt". Van de suiker-patienten komt 10% op de cursussen, maar de ervaring heeft ge leerd, dat er 70% komen, wanneer er maar huisbezoek wordt gemaakt. Daar om is het zo belangrijk, zegt Mejuf frouw Wiebenga, dat ook in Rotter dam het huisbezoek wordt hervat, het persoonlijk contact tussen diëtiste en patiënt is nodig. In Rotterdam is het trouwens niet erg moeilijk, dat contact te krijgen, maar En een vissersplaatsje, waar wij laatst „klanten" voor de cur sus wierven, kostte het erg veel moeite. Tenslotte gingen toch alle suikerpatiën ten op een mooie dag met Zondagse kleren aan met ons mee naar de cursus In Leiden. Al jaren wisten ze precies van elkaar, wie „suiker had", maar zc waren hogelijk verbaasd, toen de domi nee ook meeging; „heeft dominee ook suiker?" was hun verwonderde uitroep. In Rotterdam bestaat nog steeds de gelegenheid voor suikerpatiënten om zich te melden en wel in de School voor Vrouwenarbeid, Koningsvelde straat en de Huishoudschool aan het Putseplein. Een cursus duurt vier weken, een avond of middag per week, en de kas ten kunnen moeilijk een bezwaar zijn: 1.50 voor de gehele cursus. Brand in kunstdarmen- fabriek te Amsterdam Vermoedelijk door kortsluiting brak gistermiddag brand uit In een fabriek van kunstdarmen aan de Amstel te Amsterdam. Enige bedienden gingen onmiddellijk aan het blussen en werden daarbij geholpen door de inmiddels ge waarschuwde brandweer. De schade ls niet zeer groot. Deze sardonisch grijnzende man is de Amerikaanse zwaarge wicht Lee Savold, die op 6 De cember in Lcmden in de ring gaat tegen Bruce Woodcock De rijksadvocaat te Arnhem, mi. C. de Kempenaer, is geschorst. De heer mr. W. Overkeek, officier van justitie tc 's-Gravenhage, aan wie de behandeling van corruptiezaken, waarbij ambtenaren zijn betrok ken, is opgedragen, heeft een ge rechtelijk vooronderzoek Ingeleid, De verhoren, die in Arnhem Moor de rechter-commissaris worden af genomen, zijn reeds aangevangen. Mr. de Kempenaer is namens d& heer B. Katz, kunsthandelaar te Dieren, opgetreden in de zaak tegen de Staat der Nederlanden, waarbij een vordering is ingesteld wegens verkoop van een aantal schilderijen, die tijdens de bezet ting naar Duitsland zijn gegaan. Deze vordering betrof een bedrag van enige millioenen. Wanneer het vooronderzoek aanleiding geeft tot een gerechtelijke vervolging, dan zal deze zaak te gelegenertijd die nen voor de Arrondissements rechtbank te Arnhem. Mr. de Kempenaer verklaarde, dat hij op dit feit geen commentaar wenste te leveren. Hij gaf er de voorkeur aan, de resultaten van het onderzoek af te wachten, daar hij volledig vertrouwen heeft in de Nederlandse rechtspraak. Destijds is gerucht ontstaan om de faits et gestes van de Nederlandse militaire missie te Berlijn; in het parlement werden vragen gesteld omtrent wonderlijke toestanden, aldaar heersende en als uitvloeisel van deze onge rustheid werd een commissie-Duiveman, later gevolgd door een commissie- Visser, benoemd, die klaarheid in de warrige zaken zou brengen. De kamer heelt van de uitslag dezer onderzoekingen weinig, althans niet voldoende gehoord, reden, waarom de militair-strafrechterlijke vervolging van enkele <en slechts een gering deel) der betrokken missie-officieren met meer dan gewone belangstelling is tegemoet gezien. De behandeling van de tenlastegelegde feiten immers die overigens van secundair belang bleken te zijn zou enig licht kunnen worpen op de nevelachtige ge beurt enigen te Berlijn. Zo stond onlangs voor de krijgs raad te velde West, zitting houdende te Rotterdam de luitenant S. terecht wegens het smokkelen van ten auto met enkele kilo's koffie, verkregen In Duitsland en hier te lande door enige manipulaties ten departemen- te van Financiën gedemilitariseerd en van Nederlands national!teitshe- wys voorzien. Woensdagmiddag behandelde de zelfde krijgsraad de zaak tegen de 42-jarige ex-res. majoor voor s. ciale diensten, Joh. Ph. N. te Was senaar. Majoor N. was ambtenaar op het ministerie van Overzeese Gebiedsde len en op verzoek van Buitenlandse Zaken ter beschikking gesteld van de missie te Berlijn. Zijn verdediger mr. Th. Bakker uit Den. Haag schet ste de ongeregelde toestand, die zijn cliënt bij zijn aankomst te Berlijn en ook daarna aantrof. De missie zelf was uitermate gebrekkig gehuisvest en letterlijk alles, wat aangeschaft moest worden, kon slechts door ruil in natura verkregen worden. Vrijwel geen enkel lid van de mis sie heeft zich aan de ijzeren wetten van deze ruilhuisbouding kunnen onttrekken. Zo had verd. N. met medeweten en goedkeuring van de generaal Humder (thans gouverneur van Suriname, red. H.R.F.) met le vensmiddelen, een oud pak en ge dragen schoenen een B.M.W.-auto gekocht van een Bulgaar, zekere Michael Margaritoff. Over de prijs van de B.M.W. lie pen de verklaringen van getuigen en verd. uiteen; de Bulgaar noemde een equivalent van HM 25.000, een ga ragehouder RUI 32.000 en verd. zelf RM 10.000. De president: Indien het waar is, Advertentie l. M. EEN RHENUS PRODUCT een avontuur van Peter Munnlk, door J. A. Ages - No. 8 Doch hij werd nu eenmaal als een. autoriteit op zijn speciaal gebied erkend tot zyn eigen voortdu rende verwondering en daarom was hij op vrijwel iedere interna tionale bijeenkomst van Egyptolo gen te vinden. Zo ook op de offi ciële opening van de Salon d'Egypte, waar hij als een der velen een spreekbeurt te vervullen had. Eerst sprak een Amerikaanse generaal, die knauwend vertelde hoe de Rus sen alle musea in hun bezettings zone leeghaalden en dat de Ameri kanen toen maar alle Egyptische schatten uit hun zone naar Wiesba den en vandaar naar Parijs gebracht hadden om ze daar achter een cor don MTVs onder bewaking te stel len. Dg generaal wees op het pronk stuk van de tentoonstelling: het trotse borstbeeld van Koningin Ne fertete, dat naast hem in volkomen rust in de glazen schrijn stond, waarin het op de juiste tempera tuur werd gehouden. „Deze dame hebben wij, soldaten, net zo goed geconserveerd als de knapste Duitsë geleerden.'' verze kerde hij. „Hitier is verliefd op haar geworden en daarom zal ze veiliger in Cairo zijn dan In Ber lijn.'* Onder gejuich stapte de Ameri kaan. met een grijns op zijn vol ge zicht van het podium om plaats te maken voor de elegante gestalte van de Egyptische gezant, die In welge kozen formuleringen de dank van zijn regering uitsprak over het ver heugende feit, dat Nefertete zou te rugkeren naar de oevers van de Nijl, waar zij haar leven had geleid aan de zijde van do grote pharao Echnaton. Van zijn plaats op de voorste rij luisterde Peter slechts met één oor naar dit alles en h(j merkte nauwe lijks, dat een Fransman na de Egyp tische ambassadeur het spreekge stoelte beklom, zozeer was Peter verdiept in de beeltenis van Nefer tete. Hij was onder de indruk van de hernieuwde kennismaking met de vorstin. Voor haar had hij vele uren in het grote Berlijnse mu seum doorgebracht. Dat was voor de oorlog en nu was zij nog scho ner en nobeler in zijn ogen gewor den. Hij verlustigde zich in de strakke lijnen van haar gezicht, tientallen eeuwen oud en toch zo modern. De wenkbrauwen als met één penseelstreek neergezet, edel van lijn als een oude Japanse prent en de mond, uitnodigend en op een afstand zo fraai als Peter geen vrouwenmond! ooit gezien had. Hy begon rustig met zjjn gehoor te prijzen en de aanwezigheid van slechts éên figuur te betreuren. En hij richtte een beschuldigende vin ger naar het beeld van Napoleon, die hij toen in een vurig en vinnig betoog beschreef als een kleinzielig en weed dictator. Peter merkte het tumult niet, dat er in de zaal gekomen, was. Er werd „foei" en „schande" geroepen, maar er waren ook, die warm applaudis seerden over deze anti-dietatoriale explosie. Toen floot iemand schril en dat deed Peters mond eensklaps verstommen. Met felle ogen zocht hij de zaal af, waar het even plot seling stil was geworden. Dit was een van de zeldzame ogenblikken, dat men een op ge won- Roozenburg is wereldkampioen dammen. In de gisteravond te IJmui- den gespeelde 19de ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap heeft de Rotterdammer door een overwinning op de Zwitser Rostan zijn puntenaantal op 31 gebracht. Aangezien geen der andere deelnemers dit aantal meer kan bereiken, heeft onze landgenoot zich hiermee verzekerd van de wereldtitel. meesters uiterst sterk behandeld, maar ingewikkelde situaties wer den stelselmatig vermeden en bij zonder spectaculair was deze partij dan' ook niet. Ten slotte ontstond een vrij onoverzichtelijk eindspel, dat zonder veel wederwaardighe den in remise eindigd?. Door dit resultaat heeft Keiler, Roozenburgs naaste concurrent 26 punten met nog 2 partijen te spelen. Hij kan dus op 30 punten komen, terwijl Roozenburg in totaal reeds 31 pun ten heeft verzameld. De Nederlander P. Roozenburg is thans dus officieel wereldkam pioen, terwijl de strijd om de 2e plaats voortduurt lussen Keiler en Ghestem, die maximaal 29 punten kan behalen. De stand na de 19e ronde luidt: 1. Roozenburg 31 pnt. (17 part.); 2. Keiler 26 pnt. (18); 3. Ghestem 23 pnt. (17); 4. Verpoest 22 (18); 5. Post 19 pnt (17); 6. Laros 18 pnt (17); 7. v. d. Staay 17 pnt. (17); 8. Perot 15 pnt. (17); 9- Chiland 13 pnt. (17); 30. Demesmaecker 4 pnt. (17); 11. Rostan 2 pnt. (18). De partij Rostan—Roozenburg, die voor de laatste het wereldkampioen schap dammen opleverde, bad het vol gende verloop; 1. 32—28, 17—21; 2. 37—32. 11—17: 3. 41—37; 6114. 31—27, 10—23 5. 28X33. 14X23; 6. 34—29, 23X34; 7. 39x30, 20—25 S, 44—39, 25X34 9. 39 x30. 21—26: 10, 50—44, 1—6 s 11. 44—39. 15—20; 12. 30—23, 17—21; 13. 25X14, 10X19: 14. 49—44, 5—10; 15. 33—28, 10—14; 16. 37—31, 25X37- 17. 42 X31, 21—26: IB. 47-42. 26 X 37; 19 42 x31, 14—20 20. 39—33, 28SS21. 44—39, 32—18; 22. 46—41, 7—12; 23. 41—37, 12—17; 24. 28—22, 17X 28 25. 33X22. 8—12; 26, 39—33, 8—14; 27. 33—28, 20—24: 23 40—34, 14—20; 29 43—30, 20—25; 30 43—43, 2-8- 31. 31—26. 4—32. 34—30, 25X34; 33. &>X30. 23—29; 34. 37—31, 29—33; 35 38X20, 16—21; 36. 27X7, 18x49; 37. 7X18, 13X331 en wart won. De uitslagen van de andere par tijen luiden: DemesmaeckerPost 11, Verpoestv. d. Staay 11, GhestemKeller 1I, PerotDa ros 02. Perot verloor tegen Laros door een grove openingsfout éên schijf. Daarmede was het pleit echter nog niet beslecht, want de Par Ij se kam pioen, die een grote routine heeft in voorgiftpartij en, verdedigde zich hardnekkig. Het werd de langste partij van de avond, waarin Laros na een strijd van meer dan 6 uur ten slotte won» Ghestem opende 3328 tegen Keiler, wat deze met 1822 be antwoordde. Na de_ in deze variant gebruikelijke uitruil ving bet mid- ispel aan met gelijke stand. Later bezette Keiler veld 22, ter wijl Chestem in zijn afwachtende houding volhardde. Het spel werd door beide groot den en driftige Peter zag en dat gaf een spanning tussen podium, en de zaal, die welhaast tastbaar was. Pe ter zocht de fluiter, maar hij vond de koele, geamuseerde ogen van Kubelin, doctor Joseph Andreas Kubelin. Peter opende zijn mond, maar hij kon Seen geluid uitbrengen. Toen strekte hij bezwerend de hand uit naar de plaats waar Kubelin tussen de mensen 2at, rustig, met gekruiste benen. Ieder volgde de richting van Pe ters arm en Kubelin verlengde die lijn door ook om te kijken. Toen riep Peter uit: „Deze zaal moet gezuiverd wor den. Behalve een versteende dicta tor hebben wij een berucht Nazi agent in ons midden, wellicht een oorlogsmisdadiger; ontvlucht uit een Nederlandse gevangenis, en ont- snaot naar Engeland, zit hij daar rustig." (Wordfc vervolgd) dat een paar gedragen schoenen RM 3500 kosttte, zou V dus voor 3 paar schoenen een BMW gekocht hebben? Eis 25.000 boete Op een gegeven ogenblik echter had de generaal Huender de ruilhan del verboden. Desondanks had verd. van een Nederlands burger in Ber lijn, zekere H., twee Hanomag- automobielen gekocht voor RM 40.000. De generaal was hierover zeer ont stemd geweest, niettegenstaande het feit, dat verd. op zeer vriendschap pelijke voet met hem omging. De auto's werden naar Nederland gesmokkeld onder de vlag van H.'s verhuizing naar ons land. Maj. N. had hiermee het deviezen- besluit 1945 overtreden en hij kon niet beweren van de inhoud hiervan onkundig te zijn geweest. De ironie van het geval wilde nl. dat N. zelf met enkele hoofdambte naren van Financiën dc uitvaardi ging van het besluit bad voorbereid. Terzake van het tweede punt van de tenlastelegging, de onrechtmatige verkrijging van een invoervergun ning van de centrale dienst voor in- en uitvoer, alsmede van een nationa- lilettsbewijs voor de drie auto's, achtte dc krijgsraad zich niet be voegd. De getuige D. N. den H., die hierover gehoord zou worden, kon na 3 té uur wachten onverrichterza- ke heengaan. In zyn requisitoir zei de auditeur militair maj. mr. A. M, Baron van Imhoff, dat de overtreding door verd. N. voor de staat een niet ge ring devlczenverlics betekende. Hg eiste een boete van f 25.000, subs 3 maanden hechtenis. In hef belang van Nederland De verdediger wees In zijn uitvoe rig pleidooi op de destijds algemeen gangbare opvatting, dat het Neder lands belang slechts gediend was. in dien zoveel mogelijk goederen uit Duitsland gehaald werden. Een soort officieuze, door de autoriteiten oog luikend toegelaten recuperatie dus, zoals mr. XJdink ten Cate met zijn Reconstruction Command had uit gevoerd. Hij verwonderde zich er ten zeerste over, dat van deze zaak zo veel werk was gemaakt en had cr op aangedrongen, dat deze zaak ge seponeerd zou worden. Waarom werd niet gerept van de aanzienlijke hoeveelheden röntgenapparaten, thermometers, injectienaalden en an dere medische instrumenten, die door N.'s bemiddeling naar Neder land waren gebracht? En de Hano- mags had N. overgedragen aan de stijfselfabriek „De Bijenkorf" die in de oorlog aan de Duitsers acht auto's was kwijtgeraakt. En indien de krijgsraad dan beslist formeel wilde zijn, zijn cliënt was nimmer officieel gemilitariseerd geweest. Mr. Bak ker meende ook, dat andere leden van dc missie, die niet in staat van beschuldiging waren gesteld, heel wat meer boter op hun. hoofd hadden dan majoor N. Hij verzocht de krijgsraad, alvorens haar oordeel over H dagen uit te spreken, de di recteur van het deviezenkantoor der Nederlandse Bank en dc gewezen majoor Coert tc hóren, die stellig een geheel andere visie op de zask zouden kunnen geven. TUINKALENDER 3 DECEMBER. Een vrij be kend a kamerplant is de Baeman- thus, ook wel Poederkwast ge naamd, welke benaming de plant ontleent aan haar typische vorm van bloem, die door lange narcr button stekende meeldraden tocl wat op een poederkwast gelijkt. Dc bol kan in hef laatst van dc tuinier of in. 't vroege voorjaar worden op gepot. Te midden van de brede, stevigs bladeren ontwikkelt zich dc bloemstengel. In de zomer vraagt dc plant vrij veel vocht cn nu en dan wat mest. 's Winters is de plant in rust. Van dc verschillende soor ten is de HaemautfHis albijlos tocl de -mooiste. Deze is altyd groen; de planten kunnen b(j goede behan deling een lange levensduur heb ben. Geen rendevoe Al meer dan twintig jaar ver huurt deze Mina kamers, met en zonder pension. Er waren wel eens rare kostgangers bij, welzeker, maar nooit onaangename snuiters die de stemming in hul? bedierven met kleine en groote ruzies om al les en nog wat. Ik had het nooit moeten doen, zei Mina, vroeger verhuurde ik alleen maar aan he ren, dames kwamen er bij mij niet in, veel te veel noten op haar zang en je ken het soms zo moeilijk zien of het wel nette meissies benne. Maar die juffrouw Lilly was nog zo'n beetje een kennis van 'n ken nis geweest, dus daar had Mina het dan op de zijkamer maar eens mee geprobeerd. Nou, was ze er maar nooit aan begonnen, wat een ellen de had zij met die kakmadam ge had en nou moest ze als fatsoen lijke vrouw zijnde waarachtig door dat schepsel nog hier voor 't ge recht komen ook. Kjjk, edelachtbare, sprak Mina, de heren bij mijn maggc als ze ver loofd benne, gerust hun. meissie op visite ontvangen, as ze maar vóór elven de deur uit zijn, dat voelt u wel, want ik mot aan m'n naam. denken. Nou, met de heren heb ik. nooit niet zóveel last gehad: die meneer van de voorkamer was al wat ouwer, van die man hoorde of zag je nooit wat en vrouwvolk daar hield hij zien niet mee op. Dan had ze nog twee jongere heren, die al lebei een meissie hadden, keurige fatsoendelijke meissies, niet dat op te zeggen. De eerste avond dat die juffrouw Lilly bij me was, kwam er al een heer op bezoek: me verloofde, zei de juffrouw, hij werkt ook in het kappersbedrijf, net als ik. Nou, ik zeg aangenaam, maak het u maar gezellig en ik breng ze nog een pot je thee ook. 's Nachts om een uur of twee moest ik met permissie even m'n bed uit en net toen ik de gang opkwam zag ik die heer de trap afsluipen. Twee dagen later zie ik ze thuis komen met een an dere heer: me broer zegt ze, ik zeg weer aangenaam, maar ik denk; ik zal jullie in de gaten houden. Nou» edelachtbare, als dat 'r broer was dan ben u me oom. Om een uur of tien klopte ik kwansuis eens op de deur. Het duurde zeker wei een minuut voor ze open dee, nou, ik zeg maar; welk meissie doet de deur op slot als d'r broer op -visite is. Ik zeg: meneer, wil u onmiddel lijk m'n huis verlaten en u, juf frouw ken vannacht nog blijven slapen, maar morgen moet u d'r ook uit, dat ken ik hier niet hebbe, 't is hier geen rendevoe. Een ogenblikje,'sprak de rechter» die zich moedig in de woorden stroom wierp: U geeft toch toe dat u de volgende morgen, toen. juf- frouw Lilly aan uw eerste somma tie niet onmiddellijk gevolg gaf, het meisje met de theepot op het hoofd hebt geslagen, vervolgens haar met een scherf aan de hand hebt verwond en tenslotte de vol gende beledigende woorden hebt toegevoegd. Nu, de rechter citeerde ze onbe wogen. Het waren niet herhaalbare qualificaties, die, over het hoofd van een vromv uitgegoten, niet veel meer van haar overlieten dan, een afschuwelijk ziek en aller diepst gezonken wezen, nog te min voor de schillenboer om mee te ne men. Mina gaf het volmondig toe en accepteerde haar straf: twintig gul den boete, zonder protest. Wel hoorden wij haar onder het weg gaan mompelen: nooit meer een juffrouw, ik maak van me huis geen rendevoe. Advertentie 1, M. Ceen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk nier een tube Hamea Gelei heeft oncvangeru, Drie mannen ontvlucht uit' Leeuwardens gevangenis Een tweetal Amsterdammers, op gesloten in de Leeuwarder gevan genis, was behulpzaam bij verbou wingswerkzaamheden op de bin nenplaats. Tijdens de mist wisten zij over een der muren te klimmen, en ondanks ijverig speuren is het nog niet gelukt hen terug te vin den. Een andere gevangene, we gens moord tot 20 jaar veroor deeld, waarvan hij 16 jaar had uit gezeten, werd voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij overtrad de voorwaarden en werd opnieuw in gesloten. Toen hij in het Diacones- senhuis moest worden opgenomen» nam ook hij de benen, en is tofc dusverre nog niet opgespoord. WORDEN! HET WEEKBLAD KAN WEKELIJKS BIJ U AAN HUIS BEZORGD WEEKABONNEMENT 22 CENT PROEFNUMMER WORDT U GAARNE OP AANVRAGE VERSTREKT DOOR DE BEZORGER VAN ,,HET ROTTERDAMSCH PAROOL" 24. Rob daalt af in het ruim en kijkt zijn ogen uit. Reusachtige machi nes staan hier opgesteld, die heus niet alleen ge bruikt zullen worden voor de voortstuwing van het schip. Met de grote generators, die hier gemonteerd staan, kan een flinke electri- sche energie worden op gewekt, maar waarvoor is al die stroom nodig? Veel wijzer wordt hij niet, ook al omdat een groot gedeelte van het schip hermetisch afge sloten blijkt te zijn. Bovendien moet hij uit kijken, want de monteurs en machinedrïjvers, die hier rondscharrelen mogen hem niet zien. Ten slotte komt hij in een grote ruimte, waarin een luchtafzuiger uitmondt. Met behulp van een schroevendraaier slaagt hij er in een stuk buis te demonteren, zodat hij in de ruimte kan kijken, üie zich hier achter bevindt. En wat hij dan ziet slaat hem met stomme ver bazing.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3