Jrsda, Koningin Neferfete tl A Even met de Convair de lucht in Weinig belangstelling voor veelbelovend dansen W ereldkampioen Roozenburg zet zegereeks voort Huis voor zieke kinderen heöen.... A Spitse snufjes in soorten Mooie aanwinst van KLM Ballet der Lage Landen Hoe Post verloor van Roozenburg - Op zoek naar Protest van Europese zeelieden DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Vrijdag 3 December 1948 „U moet beslist eens naar on ze Convair 240 komen kijken," zei de heer Vogels, die perschef is bjj dc KLM en zo'n invitatie slaat men niet af, dat is duide lijk. Dus lieten wij ons op een. dag, dat het eens niet mistte, in >cn comfortabele bus meenemen 'ictemaal naar Schiphol, na het helaas wat voorbarige bord ,Hier komt luchthaven Rotter dam" zeker nog een uur ryden. En op Schiphol stond de nieuw ste aanwinst van onze lucht vloot, de Convairliner PH-TEF, geduldig op ons te wachten. Over comiorlabei gesproken, wij mensen anno 1948 zijn iets gewend maar deze Convair is zo kies en smaakvol ingericht en voorden, van een zo groot aantal spitse snufjes, dat men bet zich niet comfortabeler wensen kan, „Kent u het geheim van de stoe len?" vraagt de charmante stewar dess en zij wijst ons hoe wij de zachte zetels, kennelijk nauwkeurig afgestemd op de allergemakkelijkste houding van de meest verwende luiaard, met een knop in een nog lomere stand kunnen zetten. Boven, iedere stoel is een andere knop. waarmee wij ons automatisch frisse lucht kunnen laten toewuiven, koel in de tropen, warm als het vriest. Op ingenieuze wijze worden druk. temperatuur en vochtigheidsgraad op aangenaam peil gehouden. De wanden zijn bekleed met geluid dempend plastic zodat men zelfs bij het starten, als de twee motoren het zwaarst ronken, nog gemakke lijk een. genoeglijk babbeltje kan beginnen. Een babbeltje over dat starten bijvoorbeeld, want dat gaat ver bluffend snel. Nauwelijks hebben we in de gaten, dat we „los" zijn of we zweven al zo hoog, dat de kolossale hangars van Schiphol er uit zien als belachelijk kleine doos je?, waar een kind mee speelt. En terwijl we met een snelheid van een kleine 450 km per utvr een om metje maken boven Zuid-Holland, moeten we natuurlijk de pantry zien, een klein, vernuftig gecon strueerd keukentje, dat overigens weinig van een goed-hollandse keu ken weg heeft, maar waar toch allerlei culinaire kunsten bedreven Invmen worden We moeten het hoofd even om de Textiel-stelende familie veroordeeld De Amsterdamse familie, die naar Rotterdam reisde om in enkele wa renhuizen textiel"te gaan stelen en hiervoor veertien^ dagen geleden vo&r de Rechtbank terechtstond, hoorde, van daag de uitspraken. De 23-jarige dochter L. R. w. werd vrijgesproken, haar moeder K. W,S. kreeg twaalf maanden, waarvan acht maanden voorwaarde lijk en de vader, de 56-jarige mu zikant L. J. F. zes maanden voor waardelijk, De- recidivist W. W., een 30-jange autohandelaar te Botterdam, die met nog drie andere (rèeds berech te) mannen betrokken is geweest bij een mislukte overval op het huis van een'notaris te Drumpt (Gld.) hij had hen met zijn auto vervoerd werd tot tien maanden veroor deeld. De man had eveneens voor een auto-diefstal terechtgestaan. Zijn strafregister telde zestien von nissen. Radio-programma VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 HILVERSUM I: 19.— de tocht: 10.15 Accordeoia; 19.30 KetferWnd. en zun Gewqstcr.i lO^O Tien voor acht: 20. 20.05 Heunette Bosmans: 2030 Midden in de wereld: 20.55 Zo juist versche nen; 21.— Men vraagt: 21.30 De kermis der IJdelheid; 22.- Buitenlands week overzicht; 22,15 Swing and Sweet; 22.40 Vandaag; 22.45 Avond wij ding: 23.— Nieuws; 23.15 24,— Symph. avond concert. HILVERSUM XI: 19.— Nieuws; 19.15 Heg. Uitz.; 19.30 Actueel geluid; 19.45 C.W.V.-kwartier; 20,— Nieuws: 20.05 Frog prol.; 20.15 Meir.dert Bcekel- kwartet; 20.30 Hoorspel; 21.20 Omroep orkest; 22.— De nieuwe kerkorde van de Neüerl. Hervormde Kerk; 22.30 Di- vertimenti: 22.45 Avondoverdenking; 23.— Nieuws; 23.15 Gram. mus.; 23.47— 24,— Eenverxuto Franci met Scala-ork. ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 HILVERSUM I: 7,— Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gr, pi.; 8. Nieuws; 8.18 Gr. pi.; 9.30 Koorzang; 10,— Morgenwijding; 10.20 Voordracht; 10.35 Voor de arbeiders; 11,35 Pianospel; 12.— Alma de Sllva; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Vincentino; 13.— Reg. uitz.; 13.30 Metropole-ork.; 14.— Het Nederl. Lied; 14 20 Fredi Gardoni Musette-ork.; 14.30 L'armee de d'air; IB.— Uitz. over de Peel; 15 25 Residantle-ork.; 16.Vel- Ugheidskwartierlje 10.15 Malanda; 18.45 Spcrtpraatje; 17.Schijvenschouw; 17.30 Om en nabij de twintig: 18.— Nieuws; 18.15 Orgelspel: 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II; 7.— Nieuws; 7.15 Gram. muz.; 7.30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed; 8.Nieuws: 8.15 Gr. pl.; 9,Voor de vrouw; 9.05 Lond Philh. ork.; 9.30 Waterstanden: 0.35 Glasgow Orpheus koor; 10Voor de kleuters; 10 15 Vocaal kwartet; 10.45 Zonnebloem: 11,45 Schoolradio; 1215 Ktaas v. Bceck; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Klaas van Beeck; 12 55 Zonnewijzer; 13.Nieuws; 13.23 Muzikale melange 13 SO Film en toneel; 14.10 Paul Robeson; 14.20 En gelse les; 14.40 Omroepkamerorkest: 15.10 Naar het wonderland der muziek; 15.39 Viool en piano; 15.50 Katholieke arbeidersbeweging: 18.— Prcmenade- orkest; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans: 17.— De Wigwam; 18.— Kareol-septet; 18.39 Journalistiek week overzicht; lfl.45 Wie weet hoe deze piaat heet. Advertentie l. M dear van de cockpit steken, waar gezagvoerder Van Ülzen zich tussen een griezelig grote verzameling handles en meters en technische in gewikkeldheden volkomen thuis voelt, En ondertussen glijden de Kager- plassen, de Leidse Breestraat, het Vredespaleis onder ons voorbij. Wc hebben met ons veertigen de eerste sigaret amper gedoofd de rook is natuurlijk keurig weggetogen cn we zijn alweer op de terugweg. „Wilt u de riemen vastmaken?" en we doen het want dc piloot gaat demonstreren, hoe de schroeven van het vliegtuig in negatieve stand geplaatst kumnen worden, waardoor ze als remsehroeven gaan werken en dus de landingsuitloop korter wordt Maar al gaan we dan steil naar beneden en raakt het neuswiel de grond voor we het weten, eigen lijk zijn die riemen overbodig. Zon der schokken en vederlicht strijkt de zilveren vogel neer. Een aan winst om trots op te wezen. ,De jeugd van de straat" De Commissie voor de jeugdrecreatle van het Raadhuis stichtte op de scholen diverse clubjes voor de beoefening van gymnastiek, voordracht e.d. Om de ouders in de gelegenheid te stellen de prestaties van hun kinderen gade tc slaan, organiseert men van tyd tot tijd bonte avonden. Zo ook Donderdagavond in de Aula van de H.B.S. aan het Afri- ksanderplein. De wethouder van On derwijs en Volksontwikkeling, de heer J. v. d. Vlerk sprak een openingswoord, waarin hij zelde, dat de jeugd niet zo verwilderd is als velen denken, Elke jongen of elk meisje heeft speldrift en het is onze taak om die speldrift in goede banen te leiden. Het kind moet leren zijn vrije tijd goed te gebruiken. Er was een aardig programma. Het was een genot de kinderen ieder op een eigen wijze b.v. „Sneeuwwitje" op te zien voeren: natuurlijk werden er ook heel wat Sinterklaasversjes gezongen, als bijzondere attractie werden de woor den op het witte doek geprojecteerd, zodat ook de zaal uit volle borst mee zong. Vrijdagavond is er een dergelijk programma. Overvloed van werk, een kwart millioen' vrouwen te veel en de „econo- mie van de broekriem'', dat is een facet van de huidige sociale omstan digheden in de Oostenrijkse hoofdstad. Vrouwen en meisjes vinden em plooi in de bouwvakken. Hoe wonderlijk dachten wij Donderdagavond bij het aanschou wen van dc nauwelijks halfvolle Schouwburg hoe wonderlijk is het in Rotterdam gesteld met de be langstelling voor de dans. Enerzijds het locaal-patriotisme door dik en door dun, dat zelfs voor solo-uitvoeringen van stadgenoten zalen vol doet stromen, aan de ande re kant het gemakkelijke zwichten voor de lokroep van het buitenlands ballet, dat men „toch absoluut ge zien moet" hebben. Maar een, voor stelling van een eigen Nederlandse balletgroep, waarvan het bestaan al leen al van niet te schatten belang is voor de ontwikkeling der nog o, zo jonge vaderlandse dans- en ballet- kunst, trekt niet meer dan enkele De 20ste ronde van het tournooi1 om het wereldkampioenschap dam men, gisteravond te Rotterdam ge speeld, leverde de volgende uitslagen op: Post (Fr,)—Roozenburg (N.) 0—2; Ghestem (Fr.)Verpoest (B.) 11; V. d. Staay (N.)Chiland (Fr.) 2—0; Demesmaecker (B.)Laros (N.) 02; Perot (Fr.)—Rostan (Zw.) 1—1. De partij van de ex-wereldkam pioen Ghestem tegen de Belg Ver poest had een normale Hollandse opening, waarbij schijnbaar ter ver eenvoudiging door zwart veel werd uitgeruild. In een snel tempo ver dwenen .de schyvejvvan. het bord en toen er ruim een 'uur was gespeeld, was voor het eindspel een stand be reikt welke er zeer remise-achtig uitzag. Ofschoon Ghestem positioneel iets beter stond, bood hij bij de 26e zet remise aan, wat natuurlijk door Verpoest werd aanvaard. De partij van de Rotterdammer Van der Staay tegen de Fransman Chiland werd met 32-28 geopend, waarna Chiland door met 19-23 te antwoorden, direct bezit van het centrum ging nemen. Van der Staay behandelde de verdere opening heel sterk en hij bezorgde Chiland reeds spoedig een zwakke schijf op veld 22. Zoals in dergelijke stellingen vaak plaats vindt, had dit voor de Fransman een zeer nadelige opslui ting van zijn korte vleugel ten ge volge? In het middenspel wachtte Van der Staay een zet te lang met het voltooien van de opsluiting, waar door hij een stelLige winst zou heb ben geforceerd. Nog juist op tijd kon Chiland ze nu bestrijden met zeer houdbaar spel. In het verdere eindspel maakte Chiland echter een ernstige foutzet, waardoor de partij in enkele zetten voor hem verloren was De partij van de Belgische kam pioen Demesmaecker tegen onze land genoot Laros had eveneens een Hol landse opening, door zwart met 17-21 tegengespeeld. De Belgische kam pioen overtrof in deze partij zichzelf, want hij behandelde de opening en het middenspel uitstekend en bij een stand van tien om tien stukken was er van bepaald voordeel voor een van beide spelers nog geen spra ke. In het verdere middenspel dacht De vijfde partij van deze ronde tussen Post en de nieuwe wereld kampioen Roozenburg, had het vol gende verloop: 1. 34—29 1621; 2. 31—26 11—16; 3. 39—34 7—11; 4. 44 —39 1—7; 5. 5044 3924; 6. 32—28 18—22; 7. 37—32 14—19; 8. 34—30 20—25; 9. 29x20 25x14; 10. 30x24 19x30; 11, 35x24 21—27; 12. 32x21 16x27; 13 40—34 13—18; 14. 41—37 27—32; 15. 38x27 22x31; 1& 36x27 17—22; 17. 28x17 12x41; 18. 46x37 14—20; 19. 24—19 9—13; 20. 45—40 13x24; 21. 40—35 10—14; 22. 37—32 4—9; 23. 34—30 14—19; 24 32—27 5—10; 25. 43—38 10—14; 26. 47—41 8—13; 27. 30—25 19—23; 28. 41—37 2—S; 29. 37—32 24—29; 30. 33x24 20x29; 31. 48—43 7—12; 32. 35—30 11—17; 33. 4440 29—34; 34. 40x28 23x34. Wit geeft op. Demesmaecker naar dam te kunnen doorbreken, doch hij liep in een val, want Laros kon de schijf, die naar de damlijn zou gaan, teruggooien eïi er ontstond toen een eindspel, dat voor de Hollander een grote kans op winst had. Laros liet deze kans niet voorbij gaan en na een uitstekend eindspel legde hij op beide punten beslag. De stand is nu: 1. Roozenburg 33 pnt, (18 part.); 2. Keiler 26 pnt (18); 3. Ghestem 24 pnt (18); 4. Verpoest 23 pnt (19); 5. Laros 20 pnt (18); 6/7. Post en V. d. Staay 19 pnt. (18); 8. Perot 16 pnt. <18); 9. Chiland 13 pnt, (18); 10. Demesmaecker 4 pnt. (18); 11. Rostan 3 pnt (19), Aan de weg naar Maasoord, midden üt het land, tussen sloten en djjkeo ligt een klein paradijsje, waar zieke 1 dn deren nakuren, en kinderkimlefc „Margriet". In een hal komt men. binnen, waar het licht door gekleurde ramen valt en in da gangen heerst de stille bedrijvigheid en de steriele sfeer van een echt ziekenhuis; achter de deuren hoort men kleine kreetjes van de zuigelingen. 65 kinderen liggen In deze kliniek, vart nul tot vijf jaar. ln het hoofd gebouw zfjn 30 babies ondergebracht, ze liggen zo met z'n vövea or zes sen by elkaar in een kamer In houten kribjes. Er zijn een paar kamers, waar de heel zieke babies liggen; die kijken met ernstige ogen ujt stille wijze gezichtjes. Er ls een klein negertje by; de moeder 1b bi] de geboorte overleden en de vader ls nooit komen opdagen, gelukkig trekt dit kleine bruine kindje zich nog niets van deze dingen aan, hij ligt zoet In zyn kribje en wordt langzaam beter in de zon. honderden liefhebbers naar de Schouwburg. Omdat zij nu toevallig bijna uit sluitend Amsterdammers, in ieder geval niet-Rotterdammers telt? Het lijkt wel bijna of deze kinderachtige vraag bevestigend beantwoord moet worden. Een andere reden voor deze ver regaande ongeïnteresseerdheid is moeilyk te bedenken. Want hoe jong en onervaren nog, hoe weinig uitge balanceerd en soms tastend nog, het Ballet der Lage Landen mag zijn, een voorstelling, zoals het gisteravond gaf, hield meer in dan de belofte van een Nederlandse ballettraditie, ter- zijnertijd, over wie weet, hoeveel ja ren, in te lossen. Na het weinig overtuigende begin, de vier (schrijd-) Dansen in Oude Stijl van Bob Nijhuïs op muziek van Scarlatti kwamen allengs en steeds vcclvuldiger de momenten en ook perioden van oprechte dansvreugde en in de laatste „beelden" van Straat der Verbeelding zelfs van ontroe ring. Naar ons gevoel sprak het bal let hierin zijn meest zuivere, oor spronkelijke taal; de botsing tussen droomvisioen en werkelijkheid, steeds in variërende vorm terug kerend. kon aanleiding geven tot een. boeiende choreografie (van Max Dooyes), tot een verantwoorde dra matiek, die toch met het laatste woord kreeg en tot een sterk door leefde uitbeelding, waaraan het ge hele ensemble een haast inspireren de kracht gaf. Het divertissement De behekste costuums van Leo Kcrslcy (gast-choreograaf van Sadler's Wells) op muziek van Max Reger liet het ballet weer van een geheel andere, humoristische zijde zien. Het een voudige gegeven is aardig uitge werkt, maar men zou meer variatie wensen. Max Dooyes' Notenkrakersuite was het klassieke slot-vuurwerkje en hoe verheugend was het te merkGn, dat de oude vormen toch ook terdege beheerst worden, maar bovendien in een alleraardigst patroon verwe ven waren. Evenmin als bijv. Sadler's Wells volgt het Ballet der Lage Landen het ster-systeem; natuurlijk treden en kele leden Mascha ter Weeme, Ti- tia van Teeseling, Aart Verstegen, Max Dooyes, Karei Poons, Peter Leoneff wel naar voren, maar er bestaat niet die ijzige afstand tussen corypbeeën en corps de ballet, die sommige andere balletton zo onwe zenlijk en star kunnen maken. De techniek is over het algemeen redelijk (in het laatste werk zelfs meer dan dat), aan de soepelheid van overgangen cn de dansvastheid mankeert nog wel iets. Maar als het Ballet der Lage Lan den m dezelfde artistieke Ijjn en vanuit de zelfde mentaliteit verder werkt aan de vervolmaking van zijn reeds bewonderenswaardige presta ties, zal het zich niet de mindere hoeven te voelen van het internatio nale ballet. H. F. Reedijk, Kinderkliniek Margriet Zo verzorgd en schoon en gezel lig liggen de patiëntjes hier, dat men het liefst ook alle gezonde ba- bies eens een tydje in deze kliniek zou willen onderbrengen, maar dat is niet de bedoeling. De kinderkliniek „Margriet" is voortgekomen uit de Stichting Kin dertehuizen 1945. De Duitsers heb ben nog het gebouw neergezet, als een officierenbarak en vlak na de bevrijding werden er kinderen ver zorgd met hongeroedeem, kinderen die thuis niet verpleegd konden worden. Sinds 1946 is het karakter veranderd; vaak wordt dit door het publiek beschouwd als een kinder tehuis als Beatrix of Irene, maar het is nu een soort dependance van het Zul der- en andere ziekenhuizen, die hun kleine patiëntjes naar de kliniek doorsturen, zodat er weer bedden beschikbaar komen. Vooral kinderen met voedingsstoornissen of andere langdurige kwalen komen hier. Echte Margrieten Maar hoewel inrichting en ver pleging geheel die van een echt zie kenhuis zijn, is de sfeer toch an ders. Dit is een tehuis; de kinderen kunnen hier lang uitzieken, er wordt geen haast gemaakt om de bedjes vrij te krijgen. In de zomer kunnen zij heerlijk buiten liggen of spelen; de zaaltjes z^n huiselijk ingericht met pop petjes-kleedjes, speelgoedbeesten en kleurige prenten aan de muur. Behalve gediplomeerde verpleeg sters werken hier meisjes met Mulo of H.B.S., die bovenden een kinder verzorgingsdiploma hebben. En al die diploma's zouden nog niet toe reikend zyn, het gaat immers bo venal om toewijding en, „van kinde ren houden". Ze moeten echte /Margrieten" zijn, zegt de directrice Zuster Leeuw, die al 25 jaar in kinderzie kenhuizen werkzaam ls; ze moeten zich hier in dit afgelegen oord thuis voelen en ook een thuis voor dc kinderen kunnen maken. In een aparte keuken wordt de kindervoeding klaargemaakt en in een andere afdeling zijn meisjes met steriele kappen bezig de baby voeding in flesjes te doen. ln een ijskast staan lange ryen flessen klaar, voor ieder kindje een eigen fles met zijn naam erop. liggen, die stiller en witter en zoe ter zijn dan de anderen. De meesten hebben voedingsstoornissen, waar voor sommigen al meer dan een jaar hier zijn. Een eindeloos geduld is nodig om deze kindertjes tot eten te brengen en heel heel langzaam gaan zij vooruit. De kleine Hermie, een stil kindje met zijig rood kuifje en een wit muizensnuitje was pas weggehaald om doorgelicht te worden. Toen ze terugkwam kreeg iedereen een stralend-vriendelijk lachje en met een zucht van; eindeiyk thuis, ging ze weer liggen ln haar kribje. Geen wonder dat de kinderen zich hier zo thuis voelen, dat ze vaak moei lijk weer bij hun ouders kunnen wennen. Alleen die houten kribjes, dat is nog een doorn in het oog van Zus ter Leeuw en alle Margrieten. Hier moesten toch goede kinderbedjes zijn! Nu zitten alle verpleegsters leder vrij ogenblik op hun kamertje of in de huiskamer te borduren en te breien voor een grote bazar in Mei. En laten we hopen, dat uit de op brengst alle zieke kinderen hun eigen bedje zullen kunnen krygen. Advertentie l. t Fijne vleeswaren, Aromo No. 9 Met een sprong was Peter van het podium af en baande zich een weg door de mensen, die geschokt over eind waren gekomen Toen Peter vlak voor Kubelin ge komen was en zijn handen reeds naar hem uitstrekte, werd hij tegen, gehouden. „Maar monsieur Ie docteur," klonk het achter hem. „tl bedoelt toch niet deze man?!" En de greep om Peters arm werd zo stevig, dat hij zich niet terstond kon losmaken. Meteen waren er velen om hem heengedrongen en hoorde bij de hatelijke koude stem. van Kubelin. „Deze man lijdt aan hallucinaties. Voert hem weg. Hij is gevaarlijk." Van alle kanten werd nu ge schreeuwd en geduwd en verrassend snel in deze verwarring werden Kubelin en Peter met enkele ande- waaronder Peter in een flits politie-uniformen onderscheidde, naar een hoek van de zaaL gevoerd. Een opgewonden heer in jacquet sprak Peter toe: „Impossible, monsieur. Deze heer behoort tot'het corps diplomatique, U hebt ons in grote verlegenheid gebracht." Peter lachte luid. „Corps Diplomatique! Van het vergane Derde Rijk. Welzeker," Kubelin? gezicht was onbewogen. Hij maakte een vage beweging met de hand en zei tegen de omstanders: „Ik sta er op, dat U de Qvai d'Or- say opbelt en de Chef van het Pro- tocol naar mijn identiteit vraagt." „Maar Excellentie," stamelde de man in jacquet en hij veegde met nerveuze hand zijn voorhoofd af, „dat ia volstrekt niet nodig. Mille een avontuur van Peter Monnik, door J. A. Ages -S excuses. Als de docteur veront schuldigingen aanhiedt, kunnen wij dit incident wellicht vergeten." „Waanzin," riep Peter. „Deze man is een schurk. Waarom arresteert U hem niet onmiddellijk?" Maar nu werd Peter beetgepakt door twee agenten en hardhandig uit het Grand Palais verwijderd. „Bij Osiris!", hijgde Peter van woede, toen hij buiten stond onder de donkere Parijse hemel. Mensen bleven staan en zagen hem aan. Hij balde zijn vuisten in de zakken van zijn broek en stapte driftig naar de Champs Elysées. Met gebogen hoofd tussen de opgetrokken schouders liep hy voort langs het jachtende verkeer. Hij hoorde niets, hij zag niets, hij merkte de motregen, die begon te vallen, niet. Zijn lenge be nen wiekten over de Place de la Concorde, langs het glimmende as falt van de Boulevard St. Germain. Hij ging naar zijn hotel en hij wist niet, dat een schaduw hem van boom tot boom volgde; het was eer der een schim van een schaduw, zo mager tekenden de straatlantarens achter Peters z-wart silhouet het streepje af, dat zo hardnekkig bij hem bleef. Peter schudde zidh als een natte hond, toen hij het hotel binnen kwam. „Maar monsieur!", riep de pro- priétaire .ontsteld, toen zij hem zag, „waar is uw regenjas?" „Eh wat?", zei Peter. „Mijn re genjas? Dat is zo, ik heb hem in het Grand Palais laten hangen." Hij nam de sleutel van zijn ka mer en de brieven en kranten uit het rek en liep de trap opv De schim was buiten voor de deur blijven staan en betrok de wacht onder de arcade van het Odéon. Peter slingerde zijn benen op het bod en maakte de brief van Frido- Iin aarzelend open. Peter las niet verder Hij sprong van het bed af, bleef met zijn hak in de sprei haken, struikelde, krab belde op, sleurde de sprei mee naar dedeur, gaf er toen een driftige trap op en stormde het hotel uit. De wachters aan de poorten van het Grand Palais zagen een ver wilderde Peter de trappen beklim men. Zijn haren wapperden in nat te, blonde slierten langs zijn voor hoofd en hij maalde met armen en benen langs hen. voordat zij hera konden tegenhouden. Eerst in de grote zaal vertraagde hij zijn bewe- gingen. Er waren vele_ mensen sa mengestroomd: de officiële gasten en nieuwe bezichtigden de Egypti sche kunstschatten. (Wordt vervolgd) De bedjes... Nu gaan wy over het grote zon nige grasveld naar het bijgebouw, waar dekleuters zijn onderge bracht. Ook hier z$Jn kamertjes waar een paar heel zjeke kinderen Goede ontspanningsavond van Insulinde Het was onder een daverend ap plaus, dat de heer Wetsema, vice- voorzitter van de personeelsver eniging Insulinde, met niet minder dan zes bossen bloemen onder de arm het toneel beklom om evenzo vele dames van de toneelgroep der vereniging hulde te brengen vanwege het welverdiende succes, dat zii tezamen met een vijftal mannelijke partners hadden be haald, Het luchtig blijspelletje ,,De familie van mijn vrouw", ditmaal door Insulinde voor het voetlicht gebracht, heeft het talrijke Lloyd- en Ruyspersoneel de grote zaal van Palace kon het nauwelijks ber gen! zeer veel genoegen ver schaft. Met deze uurtjes van kostelijk plezier was de koek nog niet opl Integendeel. Even groot was de pret, toen Jan de Klerk cn zijn „Music Stars" begon met produce ren van vlotte dansmuziek voor een bal, dat tot twee uur duurde. EngelandZwitserland 6—0 In een wedstrijd, waarnaar 48.000 toe schouwers keken, heeft het Engelse na tionale voetbalteam gistermiddag te Londen een 8—0 overwinning behaald op Zwitserland. Met de rust was de stand 30. De wedstrijd werd geleld door de Nederlandse scheidsrechter Ka- rel van der Meer, die na afloop door Mr. Arthur Drewery, voorzitter van de Engelse keuzecammlssie, geprezen werd voor dc bekwame wijze waarop hij had geleld. Van de heer Thommon, presi dent van de Zwitserse voetbalbond, kreeg Van der Meer een uit hout ge sneden asbakje. Nel van Vliet niet naar Denemarken Enige tijd geleden nodigde de Deense zwembond Nel van Vliet, Dicky van Ekrls en Marie Louise Vacssen uit om medio Januari naar Denemarken te ko men. teneinde daar ln wedstrijden uit te komen. Zoals men weet wil Nel van Vliet niet meer op wedstrijden uitko men en n.u heeft de Deense zwembond ln plaats van de wereldrecordhoudster haar clubgenote Totmy Hom uitgeno digd. die nu de reis mee zal maken. Advert entte f M Er gaat niets hoven CUSTARD. MAÏZENA Vertegenwoordigers'van Euro pese zeeliedenorganisaties zullen binnenkort een onderhoud hebben met Harriman» de Amerikaanse ambassadeur "oor het plan-Mars hall, waarin zij uiting zullen geven aan de vrees, dat het registreren van schepen, in Panama, zoals de laatste tijd door Amerikaanse, Noorse, Zweedse en Canadese re ders wordt gedaan, de Europese koopvaardijvloten het hun toeko mende aandeel in het vervoer van ERP-goederen zal ontnemen. Naar te Londen wordt vernomen, hebben reeds voorbereidende be sprekingen plaats gevonden tussen de leiders van de International Seafarers Union en deskundigen van Harriman's staf. De zeelieden hebben zich ver enigd met het beginsel, dat 50 pro cent van de door Amerika te leve ren ERP-goederon naar Europa zal worden vervoerd in onder Ameri. koanse vlag varende schepen. Zij wensen dat de rest wordt vervoerd in Europese schepen. Doch naar een woordvoerder van de interna tionale federatie van transportar beiders tegenover Reuter verklaar de, kunnen de schepen, die naar de Panamese registers zijn overge schreven, eveneens concurreren voor de resterende vracht. Volgens deze woordvoerder is het deel van deze overschrijvingen ontduiking van belastingen en valutavoor schriften. en ontduiking van vei ligheids- en sociale voorschriften. Kunstenaars Nu kon ik mijn nieuwsgierigheid toch werkelijk niet langer bedwin gen. Al een paar maal had ik '3 avonds in de benedenverdieping van het SchieJandshuis een zacht licht zien branden achter de zwaar getraliede ramen. Ik wist wat dat beduidde; daar zaten gezellig bijeen le Rotterdamse kunstenaars, toneel meiers. schilders, litteratoren, mu zikanten, architecten en wie al niet, broederlijk verenigd in het kunste naar scentnan, dat immers laatst pledhtig geopend was. Nu heb ik altijd gehoord dat kunstenaars erg interessante mensen, rijn, zo heel anders dan gewone heden hè. Een schilder heb ik wel eens ontmoet, dat was toen ik dat doekje boven het buffet kocht. Veel bijzonders heb ik toen met aan die artist kunnen merken, het was niet eens erg rommelig op zijn atelier en de koop werd zakelijk gesloten, maar ja. voor klanten hou den die lui zich natuurlijk een beetje m, je moet ze onder mekaar meemaken, had ik weieens gehoord, dan merk je pas goed dat het kun stenaars zyn, echte arfisten, die over dingen praten waar een ge woon mens niet bij kan, maar ple zier maken kunnen ze ook, had ik wel eens gelezen. Toen ik nu van de week weer dat oude museum Boymans passeerde, besloot ik de stoute schoenen maar aens aan te trekken en ik stapte er binnen. Nou. het zag er keurig uit hoor. Een stemmig met schemer lampen verlicht zaaltje was het, en Se wanden waren beschilderd met allerlei zwevende figuren, erg mooi en artistiek natuurlijk, dat spreekt in zo'n milieu. In een makkelijke rieten stoel ging Ik een beetje ach teraf zitten en ik dacht: nou zal ik m'n ogen eens goed de kost geven en m'n oren wijd open zetten, dan kan ik morgen tegen m'n kennissen opscheppen over mijn ervaringen -net kunstenaars. Het was er niet druk. Aan de bar, op de krukken, zaten drie heren geanimeerd te praten, met elkaar. In de linkerhoek was een kringetje van een stuk of zes gasten en rechts zaten twee dames en twee heren gezellig een kopje koffie te drinken. Dat zijn vast to neelspelers en -speelsters, dacht ik, dat zie je zo, eorreet gekleed en keurige manieren, 'n beetje zwierig en suggestie! van gebaar, zo zagen toneelspelers er dus uit als zc niet op de planken stonden, maar je kon wel merken, dat ze in het dagelijks leven toch altijd een beetje bleven acteren, geen wonder ook als het je beroep is. nietwaar? Wie zijn dat, vroeg ik aan de kell ner, tersluiks naar die vier wij2end. Nou, zei de kellner, de namen weet ik niet precies, maar die linkse daar is een advocaat,- naast hem zit zy'n vrouw en die andere ls een dokter, ook met zijn vrouw. Die drie heren aan de bar, dat zijn zeker schilders, zei ik. want ik vond het echt iets voor schilders om op een ongemakkelijke kruk aan een bar te gaan zitten als er volop lege makkelijke stoelen zijn., Nee, schilders zijn het niet, sprak de kellner. die middelste is een bankdirecteur en de andere twea ztjn ingenieurs als ik me niet ver gis, aardige mensen allemaal. En die 2es daar in de hoek, ver volgde ik eerlijk gezegd een beetje teleurgesteld over mijn ervaring in hot ar listen hol. dat zijn muzikanten die lange met dat mooie haar, Is dat geen bekende dirigent? Nee, zei de kellner weer rustig en behulp zaam, het rijn geloof ik ambtenaren voor kunstzaken van het stadhuis. O, zei ik. Net toen ik onverrichter zake het lokaal wilde verlaten, kwamen er twee heren binnen, tiptop gentle men, ernstig en zakelijk pratend. Bepaald twee referendarissen, dacht ik. ik geloof dat ik op de Witte ver-v zcild ben. 't Waren Joan. Jjtemmelts en Paul Storm, de grote regisseurs en acteurs, zoals de portier me ge dienstig in het oor fluisterde, DESÏDERIUS Levenslang geëist tegen, Silbertanne-moordenaar Tegen Ernst Makowski, eertyds „Krimlnal-olDerasslstent" bij de SD en Sipo heeft de procureur-ficsaal bij hel bijzonder gerechtshof ln Den Hang gisteren levenslang geëist. Makowski hoeft zich ln Meppcl schuldig gemaakt aan hot bedrijven van een „Sibertan- nc-raoord". Advertentie l. M. METAALPOETS WATTEN poetst alle metalen SPIEGpLBLANK f A BR. SOLIHE CY.' PL MüID£SC?RACHT' S AMSTERDAM (Q Machineonderdelen van kalkoenen De inwoners van Londen zijn be gonnen voorbereidingen te treffen voor het Kerstfeest, Er komt dage lijks een stroom pakketten uit Noord-rerland naar de Engelse hoofdstad en zoals te begrijpen valt zijn er bij de verzenders van die pakketten talrijke mensen, die de strenge Engelse voorschriften op dit gebied overschrijden. Zo is bijvoor beeld de uitvoer van kalkoen uit Noord-lerJand aan beperkende be palingen onderhevig. Op allerlei wijzen tracht men de kalkoenen te verstoppen en dikwijls is het voor de douane-beambten niet mogelijk om alle pakketten op in houd te controleren. Daarom is de hulp van politiehonden ingeroepen, die aan verdachte pakketten moeten snuffelen en direct waarschuwen als zc iets ruiken. Zo worden thans kalkoenen ge vonden in pakketten met het op schrift: „Machine-onderdelen," of „Theater-coulissen." Een hoofdamb tenaar van de douane verklaarde, dat er helemaal geen bezwaar was tegen dc? uitvoer van één of twea kalkoenen, maar kisten, vol met dit gevogelte zouden toch maar in do zwarte handel te Londen verdwij nen. 25. Geen wonder, dat Rob stomverbaasd ls, wanneer hij naar binnen kijkt. Want... bevindt hij zich nog aan boord van een schip? Hij ziet zowaar een complete drukkerij I Kijk, vlak voor zijn neus rijn twee graveurs aan het werk. En er wordt hard ge werkt! Niemand kijkt op of om en zwaar dreünt een kleine pers, die ach ter in het vertrek staat opgesteld. Wat moet dat alles betekenen? Maar dan begrijpt Rob het in eens: hier worden de dollarbiljetten gemaakt, die Harries zo grif uitgeeft. De „Astra" heeft een complete valse-muntersbedrijf aan boord! En daarom ligt het schip zo vaak dagenlang voor anker in een kalme zee. Want bij woelig v/eer kunnen z& hier natuurlek niet werken. Kijk daar staan twee retoucheurs met elkaar te overleggen. Het moeten prima vaklui ztjn. En even verderop houdt een papierschepper een vel papier tegen het licht om het water merk te bekijken. Nou, Harries en Larry heb ben het zaakje wel goed voor elkaarl 0

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3