Keuzentelescoop richt zich op het hemelruim Zo <wij slechts in de Sint Weg van de cacaoboon naar chocolade leidt door vele machines Vliegveld Waalhaven' wordt industrieterrein 3 Steeds dieper in verre regionen van het universum Nu vele geheimen ontsluierd? Detaillistenlijst Ook Tuinbouwveiling Z.H.E. sal er nieuw complex stichten Onder hoogspanning werd gewerkt aan de Decern ber-voorraad Bonen niet direct bruikbaar door ANNA BLAMAN Zaterdag 4 December 1948 A AN °E BOUW van'de sroolste telescoop ter wereld in de sterre- i 1 wacht op Mount Palomar in California is de laatste hand geleed en het gewichtig moment is aangebroken, dal de reusachtige spiegel van vpf meter middellijn op het firmament wordt gericht Hoe wil met dit gigantisch Instrument moeten omgaan, aldus heeft dr. Edwin Hubble directeur van de Mount Palomar Sterrewacht, verklaard, weten wil precies, maar wat w» ermee ontdekken rullen is ook voor ons sterre- kondigen, nog een groot vraagteken. In leder geval stelt dit 'nieuwe, machtige hulpmiddel ons in staat met reuzenschreden verder door te dringen m de verre, onbekende regionen van hei universeel heelal. gevoelige telescopen van voorheen de afzonderlijke sterren niet te on derscheiden waren. Deze ontdekking was ongemeen belangrijk, want zij leidde tot dc voorstelling, die men zich thans van de wereld der nevel vlekken of spiraalvormige sterren massa's maakt. De regionen rondom ons eigen sterrenstelsel worden be schouwd als immens grote ledige ruimten. Echter op een afstand zó groot, dat het licht per seconde 300000 km. afleggend 500.000.000 jaren nodig heeft om van zo'n nevel vlek de aarde te bereiken, drijven andere sterrenstelsels rond, die op het onze gelijken en wier lichtstéfkte gemiddeld 100 milUoen maal krach tiger is dan die van onze zon. De derde phase in de geschiedenis der astronomie, het onderzoek van de wereld der sterrenstelsels, voor zover deze met de telescoop van de Mount Wilson kon worden ontdekt, zal nu mogelijk warden gevolgd door een vierde phase, t.w. die van de doorvorsing van het universum. Met behulp van de reuzen telescoop van de Mount Palomar zal een po ging worden gedaan de bouw, de aard en de wetten van het univer sum te leren kennen of te toetsen aan ontwikkelde theorieën, daarbij voortbouwend op de kennis en. er varing, die met de Wilson-telescoop zijn opgedaan. I Het hoefijzervormig onderstuk van de vijf meter telescoop opgesteld onder/n reusachtige koepel van de sterrewacht op de Mount Palomar. De indienststelling van de teles coop, waaraan twintig jaren van moeizame voorbereidende arbeid is voorafgegaan, is door de astronomen met groeiend ongeduld verbeid. In zonderheid in de afgelopen vijf en twintig jaren beeft de astronomische wetenschap grote vorderingen ge maakt, doch daarbij is men tevens op raadselen gestuit, die men lot dus ver niet vermocht te ontsluieren. De geleerden hopen, dat de reuzenteles- coop met haar onmetelijk grotere „actieradius" antwoord zal kunnen geven op verschillende vragen. Met „actieradius" zij ditmaal bedoeld de immense lichtgevoeligheid van de telescoop, waarmee zij bijvoorbeeld in staat zou zijn het licht van één brandende kaars op een afstand van 40,000 km te fotograferen! Doet de telescoop inderdaad wat men van haar verwacht, dan zullen de enorme kosten en moeiten die aap haar sa menstelling werden besteed ruim schoots worden vergoed door de rij ke vruchten, die het hemelonderzoek dan zal afwerpen, zowel ten behoe ve van de astronomie als van de che mische en natuurwetenschappen. In de geschiedenis van de astro nomie een heel oude geschiedènis! tekenen zich duidelijk drie pha- sen af. Onze voorouders hebben het eerst ons eigen zonnestelsel door vorst, waarna sterkere telescopen het onderzoek mogelijk maakten van het sterrenstelsel, waarvan ons zon nestelsel weer een minuscuul onder deel vormt. Omtrent de wisseling van de 18e en 19e eeuw was het de astronomen bekend, dat de reusach tige sterrenmassa, waarvan ook onze zon er een was, een begrensde om vang had. Maar van wat zich daar buiten nog moest bevinden had men niet het fiauwste idee. In die tijd was de studie van het universum de cosmologie jaren lang zuiver een kwestie van raden en gissen. De grote ontdekking Toen een vijf en twintig jaar ge leden de telescoop van de Mount Wilson, toenmaals met haar reflector van twee en een halve meter de grootste ter wereld, in dienst werd gesteld, werd daarmee een derde phase, een tijdperk van een storm achtige ontwikkeling van de sterre- kundige wetenschap, ingeluid. De nieuwe telescoop deed een grootse ontdekking! Met de voorheen, veel zwakkere telescopen had men reeds kleine lichtvlekken ontdekt, die, omdat ze cp wazige wolken geleken, de naam nebulae kregen. Duizenden van de ze nevelvlekken lagen over de ganse hemelkoepel verspreid. Met de telescoop van de Mount "Wilson werd onverwacht de duide lijkst zichtbare, nevelvlek geïdenti ficeerd als een onmetelijk grote sterrenmassa, zó ver van de aarde verwijderd, dat met de minder lïcht- De, nevelvlek in 't sterrebeeld van de JachthondenDe foto is geno men met de telescoop van de Mount Wilson, Duidelijk is de spi- raalvorm te zien. IN TB LEVEREN BONNEN DOOR HANDELAREN IN DE WEEK VAN 6 T.M. 11 DECEMBER 1948 "Vlees: 402 vlees (4 rts), X vlees (3 rts), X vlees (2 rts), 403 vlees IV& rts), 401 vlees. H 51 11 rts). Afgifte ontv. bew. MD 24209 met vleeszegels. Cou pures X 358. C 997, C SUB, C 999. Voor de coupures X 337, C 938, C 939, C 940 laatste gelegenheid tot inlevering. Af gifte ontv. bew. MD 24210 met vlees zegels. Vet: Zie onderstaand Vleeswaren: Zie onderstaand. Slagers moeten hun bescheiden op Maandag 6 Dec. a.s. inleveren! Bakkers moeten ln de weck van 611 Dec. coupures voor W-bloem afhalen. Uitgereikt zullen worden coupures D 155, 186, 119, 187, 182, 190, 183 cn 191. IN TE LEVEREN BONNEN IN HET TIJDVAK VAN 6 T.M. 18 DEC. 1948 Kaas: 411 alg., X kaas (2 rts), 417 alg., H 36 (1 rts). Afrekenen week 20—26 Juni. Handclsvcrlies 10% van het voor schot, vastgesteld in die week. Afgifte coup. C IOCS en C 1O09. Boter/marg./vet: B 425, C 427 (2 rts), 407, 412 alg., X boter, X marg. (t rts), 41B alg., H 31, H 32 (j'2 rts). Afgifte coup. C 1005 voor boter. C. 1005 en C 1007 voor marg./vet. Vleeswaren; 401, 441, 443 vlees, H 51 (1 rts), 402 Vices (4 rts). 442, X, Z vlees (3 rts), X, Z vlees {2 rts), 403 vlees (lVa rts). Afgifte coup. C 997, 998, 998. Eieren (gross.): 367 alg. (I rts), inle veren met een apart ontv. bew. MD 242 08, in veelvouden van 100 rts. Het res tant van deze bonnen tot een hoeveel heid van 99 rts.. moet worden opgezon den aan het Bedrijfschap voor Pluim vee en Eieren.' Afgifte coup. G 181. 182. X eieren. Z eieren (5 rts) en H 37 (1 rts). Voor de bon V eieren (5 rts) laatste gelegenheid iot inlevering. Af gifte coup. G 183. Zü, die moeten inleveren in de eerste of derde week. komen van 611 Dec. Zij, die moeten inleveren in de tweede of vierde week, komen van 12—IB Dec. De gegevens omtrent inlevering door tabaksdetaillisten op Maandag 13 Dec. a,s, zullen worden opgenomen ln het avondblad van 11 Dec. 1948. Het uitdijend heelal Een ander vraagstuk, dat op een oplossing wacht, is het probleem van. het uitdijend heelaL Men heeft na melijk vastgesteld, dat het_ van de nebulae tot ons komende licht, een. zeker verlies aan energie ondergaat. De geleerden kunnen voor dit lang zaam voortgaand energieverlies geen andere verklaring vinden, dan dat de nevelvlekken zich met grote snelheid van ons verwijderen en steeds verder in het heelal wegslin geren. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het energieverlies op een geheel andere wijze ontstaat en bijvoorbeeld berusten kan op een tot dusver nog niet bekende natuur wet. De nieuwe telescoop kan hopen- lijk dit probleem een. stap nader tot de oplossing brengen. Ontstaan der elementen Een. belangrijk punt van het werkprogram van de telescoop is ook het onderzoek naar het ontstaan en de ontwikkeling der verschillen de chemische elementen. De bestude ring der sterren, heeft geleid tot de' wetenschap, dat de bron van hun enorme onuitputtelijk schijnende energie, wordt gevormd door kern reacties, die zich vooral in het bin nenste,der reusachtige gasbollen vol trekken onder een druk en een tem peratuur, die een millioen maal gro ter en hoger zijn dan die, welke wjj op aarde kennen. Deze kernreacties zijn soms oorzaak van een verschrik kelijke sterren-explosie, de grootste aller ontploffingen. Dagen lang licht zo'n uiteenbarstcn.de ster of super nova hel op aan het firmament om dan langzaam, uit te doven. Met de nieuwe telescoop hoopt men de ener gie-ontwikkeling der sterren aan een nog verder gaande analyse te onderwerpen, wat mogelijk de ope ning van een nieuw hoofdstuk der kemphysica kan betekenen. Het probleem, tjlat daarmee nauw samenhangt, is het ontstaan en de ontwikkeling der chemische elemen ten, zoals wij die op aarde kennen. Men gelooft, dat de zware elemen ten alle zijn ontstaan uit een cèmbi- natie van de eenvoudige waterstof atomen. Om dit raadsel tot een op lossing te brengen bestudeerd men thans de onderlinge verhouding der hoeveelheden van verschillende ele menten, die voorkomen op sterren van verschillende temperatuur, dichtheid en ouderdom. Deze verge lijking van de aandelen oie de di verse clcrfienten hebben in de tota le samenstelling van sterren van ver schillende ouderdom kan een beeld geven van het ontstaan en de groei der elementen. De aanwezigheid van bepaalde elementen op een ster kan men vaststellen door de ontleding van het van die ster afkomstige licht of, zoals het wetenschappelijk heet, door de microscopische analyse van het sterrenspeetrum. Dit probleem bleek echter niet. op te lossen, om dat met de kleinere telescopen geen voldoend groot spectrum kon worden verkregen. Echter, de lichtgevoeligheid van de nieuwe telescoop is zo groot, dat een vier maal zo uitgebreid spec trum alss voorheen, kan worden ver kregen. Daarmee hoopt men wèl in staat te zijn het geheim van het ontstaan der elementen te ont sluieren. ,Weg met de Zondagsrust' zeggen de Engelsen Veel Engelsen nemen blijkbaar geen genoegen meer met hun rus tige „Engelse Zondag". Men is vol gens de Daily Herald van plan om een grote nationale campagne Op touw te zetten om de bepalingen tot handhaving van de Zondags rust zo niet al te schaffen, dan toch aanzienlijk te beperken. Mr, Kenneth Day, een 37-jarige directeur van een amusements-be- drijf is de man,.die de knuppel in het hoenderhok gegooid heeft. Hij heeft aan alle collega's en iedereen die maar iets te maken heeft met amusement, uitnodigingen verzon den om deel te nemen aan een massa-bijeenkomst te Hastings in Januari. Hij is van plan om op deze bijeenkomst een verzoek schrift aan het parlement op te stellen, waarin gevraagd wordt om toestemming de bioscopen en schouwburgen 's Zondags te ope nen, Ook voor andere mogelijkhe den van. vermaak wil men toe stemming vragen. ROTTERDAM'S voormalige luchthaven „Waalhaven" zal andermaal van zich doen spreken. Niet als concurrente van „Schieveen" of „Ypenburg maar, zoals wü vernemen als toekomstig industrieterrein. Dö^ndien Ugt het in de bedoeling de coöperatieve Tuinbouwveiling der Zmd-Hollandse Eilanden In de gelegenheid te stellen een nieuw veiling-complex ic stichten aan de Zuid-Oostrand van het terrein. Besprekingen hierover zijn reeds in een vergevorderd stadium. Todt posthuum veroordeeld Wijlen dr. Todt. bouwer van de Sieg-- friedlinie en van de Duitse „Auto bahnen", is gisteren door een zuive- ringstribunaal te München posthuum gerangschikt onder de „actieve nazi's". Van zijn vermogen is 22.090 mark in be slag genomen. Het voormalig vliegveld met zijn 12 ha. oppervlak, herinnert thans in geen enkel opzicht meer aan de luchthaven van voor de oorlog' De ligging niet ver van en toch bui ten de stad en bovendien dicht bij een haven is zo gunstig, dat het voor de hand liggend is, dat dit terrein niet ianger dan nodig, braak blijft liggen- Van. de plannen voor de bebou wing met een aantal grote bedrijfs panden' zijn die van bovengenoem de Tuinbouwveiling thans het verst gevorderd. De ZHE, zoals deze vei- (Van onze speciale verslaggever) IN de afgelopen weken hebben Nederlandse chocoladefabrieken onder hoogspanning moeten werken om aan de vraag, die vooral in December uitermate groot Is, te kunnen voldoen. Daartoe verwerkten zg duizenden balen cacaobonen, een belangrijk kwantum van het toegemeten rantsoen, dat nog lang niet toereikend is om aan ieder de gevraagde hoeveelheid 'chocolade te kunnen leveren. Doch dit vraagstuk valt buiten het bestek van dit verbaal, dat wij zouden willen noemen: „De weg van cacaoboon tot chocoladeletter." Dit laatste, omdat wü bü het bezoek aan een der fabrieken, ondanks de bedrijvigheid die er heerste, zo duidelijk werden herinnerd aan die eerste week in de volgende maand, die'moeilik kan worden gedacht zonder letters, sigaren of beesten van chocola...... worden zij in een wijde, open bak gestort en afgekoeld Dan staat nog slechts één bewerking op het eerste deel van het programma: het bre ken tussen een reeks zware walsen, die de bonen onder hoge druk ver brijzelen. Door dit persen komt warmte vrij, die de cacaoboter doet smelten, waardoor tenslotte aan de achterzijde van de machine een stroperig-vloeïbare chocolade wordt opgevangen. Dit eindproduct kan dienen voor de vervaardiging van poeder en van bijvoorbeeld repen, letters en bon bons. Wil men poeder maken, dan is het noodzakelijk dat nog meer cacaoboter wordt uitgeperst. Door dit persen ontstaan koeken met een vetgehalte van 22 procent, die irv molens worden gewreven en gema len. Voor de bereiding van repen, letters en bonbons ondergaat de vloeibare chocolade nog enkele an dere bewerkingen. Zij wordt daar toe eerst gemengd met poedersui ker en zo nodig voor melkchoco- la met melkpoeder. Een speciaal geconstrueerde machine roert deze grondstoffen door elkaar, zó, dat na verloop van ongeveer een uur zich een soort „deeg" vormt, dat opnieuw tussen walsen wordt geleid, nadat nog een kleine hoeveelheid cacao boter aan het mengsel is toege voegd DU walsen kan men bij de bereiding van chocolade niet weg- Cacaobonen zü doen in de ver te denken aan amandelen zijn maar niet zo een-twec-drie geschikt voor de bereiding van chocolade Dat blijkt pas, als zij na een eerste, oppervlakkige keuring een „tocht" door de sorteermachine hebben ge maakt om te worden gezuiverd en gescheiden. Immers, deze machine de naam zegt het al slurpt de bonen op, borstelt ze schoon en -zui vert ze van afval en, met behulp van magneten, van stukjes ijzer, die in vrijwel iedere partij voorkomen. Na deze gronaige behandeling val len de bonen dan uiteindelijk ge scheiden van misvormde of te grote exemplaren, stof, afval en ijzerdeel tjes, in naast de machine geschoven bakken Op dit reinigingsproces volgt het roosteren in een ronde, metalen bol, die in een gasoven op de juiste temperatuur wordt gebracht en an derhalf uur lang ook wordt gehou den. Een uiterst precies werkje, dat oplettendheid vergt, omdat zelfs een geringe temperatuursverhoging de hele partij waardeloos kan ma ken. Blijkt uit steekproeven, dat de bonen voldoende gebrand zijn, dan TOEN de boot aan een van Spanje's ha vens aanlegde, kwam daar een nieuwe passagier aan boord; een oud man, gekleed in een pak van ouderwetse snit. Een neger jongetje volgde hem. Niet veel mensen had den erg in die twee, misschien alleen maar ik en de dame met wie ik mijn hut moest delen en met wie ik dus ook op dek vaak gesprekjes voerde om de verveling te ver drijven gedurende de tocht over een oceaan die alle dagen eender was en naar alle kan ten zelf zijn horizon schiep. „Wat een mooie oude man", zei mijn reisgenote. Hij had in derdaad een mooi gezicht, getooid met een buitengewoon weelderige witte baard. En hij bewoog zich heel behoedzaam alsof hij zijn oude broze lichaam wel moest ontzien. Toen hij langs ons kwam. knikte hij ons toe met een grootvaderlijke goedheid. En daarna daal de hij tastend behoedzaam, toch met grote waardigheid, de trap af naar zijn hut. Het negerjongetje, dat zijn koffer droeg, liep ge zichten te trekken om ons aan het lachen te krijgen. Misschien verveelde hij zich wel, in dienst bij zo'n oud man. Ik zei tegen mijn reisgenote: „Het lijkt de Heilige van Myra wel, met zijn knecht." Ze vroeg: „Wie was dat dan?" Ik antsvoordde: „Sinterklaas". Laat me niet vergeten te vertellen dat we inder daad even lachten, om het negerjongetje ple zier te doen. We hadden bovendien zo uit sluitend gelet op de nieuwe passagiers dat we niet gemerkt hadden wat cr terz elf dertij d achter onze rug gebeurde. Er werd een paard ingescheept, een prachtige schimmel, die in een krat aan een hijskraan in het ruim te recht kwam. Als we dat gezien hadden, zou onze speurtocht om ons vermoeden te beves tigen overbodig geweest zijn. Want wat deden we? Door nieuwsgierigheid gedreven verlieten we ónze dekstoelen en volgden we de oude man met zijn negerknecht. We zagen hen nog juist verdwijnen in de hut die voor hen gereserveerd was. En wat we vervolgens deden, eist wel een behoorlijke verklaring. Eerlijk gezegd hadden mijn. reisgenote en ik niet bijzonder veel contact met elkaar. Ik vond haar nogal op een afstand en daardoor hadden zich onze gesprekjes steeds alleen maar bepaald tot algemeenheden en rod delpraatjes over de medepassagiers. Wps ze nu maar iets vertrouwelijker tegen mf over zichzelf geworden, dan hadden'we als mens tegenover mens over de dingen kunnen pra ten die ons wérkelijk bezighielden. Maar nu, juist doordat we eikaars gezelschap niet zin vol en nuttig konden maken; vervielen we tot gemeenplaatsen, roddelpraatjes en...... kwajemeidenstreken. Want wat deden we toen? We leunden met het hoofd tegen de kajuitdeur, waarachter zich die vreemde pas sagiers bevonden en we luisterden het vol gende gesprek af:Vergeet niet, mijn jon gen, dat we incognito reizen. Neen, Sint. NT OEM me geen Sint, maar meneer. Ja, IN meneer. Trek geen gezichten, want al doe je dat achter mijn rug, ik weet het Maar meneer, wat mag ik dan eigenlek nog wel doen? Alles, mijn jongen, maar ze mo gen niet merken dat jij de bekende zwarte Piet bent, want dan weten ze ook wie ik ben. Waarom wEt u dat altijd geheimhouden, alleen,om geen dank voor uw goede gaven te hoeven ontvangen? Zo was het vroeger, maar nu wil ik dat omdat de mensen niet meer kinderlijk zijn, niet'meer in wonderen willen of kunnen geloven. Ze zouden niet eens meer in mjj geloven, al zou ik in levende lijve voor hen staan. Op ipijn verjaardag den ken ze ook nauwelijks meer aan mij, maar ze grijpen die dag-^jlleen aan om een feest te hebben, een fuif, precies zoals ze die hou den als ze zelf jarig 2ijn. De verjaardag van een Heilige wordt nog maar zelden met goede 'KwaBViBVBi«rama i 'OTrMïrMciirnvT jstïseir "iwr V5T HBrpar'ifïl7r KFflETTSt V A *777 smaak, met de juiste bedoeling gevierd. Want mijn verjaardag dient, dat weet je wel, om alle mensen nog eens onbevangen kinderen te doen zijn. Eén keer per jaar. Maar kunnen ze dat? Merk je daar veel van? Luister, zo is de wereldBoven hun hoofden klonk jazzmuziek en het driftige voetgeschuifel van dansende mensen. Zwarte Piet toonde niet veel gevoel voor wat de Sint had gezegd, en dat was verdrietig. Wij, die luistervinkje speelden, hoorden hem dansen en springen op de vrolijke rhythmische klanken die tot ons doordrongen. Maar door die muziek konden wij" nu tevens de conversatie niet meer volgen en we liepen naar boven. Die Sint is uit de tijd. zei ik. Mjjn reisgenote deed alsof ze die opmerking niet hoorde. Maar 's avonds, toen ik in mijn kooi lég en zij in Je hare boven me, zei ze plotseling: „Luister eens, je had vanmiddag ongelijk. Er zijn heus nog wel mensen die de Sint elk jaar zouden willen verwachten met dezelfde angstige vreugde in hun hart als toen ze kind waren." Haar stem had ernstig geklonken. Toen stak ik hel hoofd buiten mijn kooi en keek naar boven: „Hoor jij tot die mensen?" Ze zei alleen maar „Ik herinner me nog zoveel mooie ver rassingen uit mijn jeugd. Wat was ik op Sin terklaas-avond altijd een gelukkig kind. Maai nu ben ik geen kind meer en er is veel ver anderd." Ik vroeg zachtjes: „Wat dan?" Ze zei: „Ik heb zoveel mensen die me lief waren verleden, ik sta helemaal alleen op de wereld en zeker in Europa waar ik op nieuw beginnen moet." Ik wist in welke stad van Holland ze een nieuwe werkkring zou krijgen. „Waarom zeg je me zoiets nu pas," vroeg ik, „heel die lange reis heb je over je zelf gezwegen". Daarop zei ze: „Ik praat nooit over mezelf; alleen tegen de feestdagen kan ik dat weieens niet laten, dan word ik dus een beetje sentimenteel". „Dat-is niet senti menteel," zei ikDe volgende dag zocht ik een cadeautje dat ik oorspronkelijk voor een van mijn zusters had bestemd uit mijn koffer en bracht dat naar Sinterklaas. In Holland zou ik daar wel wat voor in de plaats kopen. Ik klopte op de deur van zijn kajuit en ging naar binnen. Hij zat aan zijn tafel en schreef namen in een groot boek. .Gisteren", begon ik, „heb ik al ontdékt wie u was; ik heb namelijk aan uw deur staan luisteren". Hij knikte wel willend, die goede Sint, terwijl hij een broos bezwerend gebaartje maakte in de richting van zwarte Piet die wou opspringen om de zak en de gard tevoorschijn te halen, „Het is natuurlijk niet netjes," zei de Sint, „maar nu wilt u dat natuurlijk goed maken." Graag," zei ik, „hier hebt u een naam en een adres en hier het cadeautje'dat ik er in uw naam be zorgd zou willen zien, kan dat?" „Natuurlijk, voor zulke werkjes kom ik toch juist," ant woordde hij en keek me dankbaar aan, „ik zal dat pakje door de schoorsteen laten vallen in de nacht van vier op vijf December". Zwarte Piet trok een lelijk gezicht tegen me en keek daarna steels naar zak en gard die in een hoek van de kajuit stonden. EN hier is dan wat er in die Hollandse stad gebeurde. Op de avond van vier December scheen de maan door de bomen. Het was stil buiten, daar iedereen binnen vol spanning wachtte op wat er wel door de schoorsteen zou komen rollen als verrassing van de Sint Maar op de daken was het lang niet zo stil. Daar klonk hoefgetrappel. Over de daken ga loppeerde een mooie schimmel met slanke poten en een sierlijk gebogen half. De Sint, nu niet meer in zijn pakje van ouderwetse snit, maar in vol ornaat, wit, rood en goud (dat zat natuurlijk eerst in die koffer) en met de bisschopstaf in zijn hand, 'zat op de rug van het wonderdier. Een. wonderdier, want zie, platte daken, schuine daken, niets vormde een belemmering, Het galoppeerde rustig en sier lijk over dakspitsen cn over de diepe ravijnen die door de dwarsstraten gevormd werden; het galoppeerde zoals je alleen maar zou den ken dat dat in sprookjes kan. Vóór de Sint hing over de rug van het wonderdier een soort dubbele fietstas, zoals die wel over bagage dragers liggen, een tas aan weerskanten bers tensvol met pakjes. Bij veel schoorstenen werd even. halt gehouden om er een pakje in te laten vallen. Denk niet dat dat nu in het vuur van haard of kachel terechtkwam, o neen, een Heilige weet zo'n fout wel te vermijden... En daar zag ik hem toen ook mfjn pakje in de betreffende schoorsteen werpen. Ik staarde zo nadrukkelijk omhoog dat de Sint dat voelde en naar beneden keek. Hij wuifde naar me en ik meende zelfs de glans van een glimlach te onderscheiden in het maanlicht. Als hij luid had kunnen roepen (maar daar is hij te oud voor, denk je in, hij is zowat veertienhonderd jaar), dan zou hij geroepen hebben: Je ziet, ik vind mijn mensen wel die nog wel eens graag kind willen zijn! Hij was dus weer vol vertrouwen in ons, mensen. Hij had zwarte Piet daarom'ook met zak en gard in het hotel gelaten. Ik wuifde enthousiast terug cn liep toen hard naar huis om te kijken of ik die avond ook nog bij de kinderen mocht behoren en een verrassing voor mijn kacheltje vinden. denken, omdat de kwaliteit stijgt, naarmate meer is gewalst- In een verwarmde bak, waarin een mechanisme een constante golf beweging opwekt, wordt de choco lade tenslotte gesmolten en uren lang geklopt, tot zü geschikt is om in de vormen te worden gegoten Deze vormen letters, repen cn bonbons! lopen over een band. die heen en weer beweegt, om door het schudden de lucht, die zich eventueel in de chocolade mocht bevinden, te doen verdwijnen. Bo vendien bereiken de artikelen over deze band nog de koelmachine, die het eindproduct op die temperatuur brengt, die verpakken en verzen den mogelijk maakt.... Philharmonisch Orkest Het is natuurlijk een loffelijk streven van een uitvoerend kunstenaar om nieuwe en minder bekende klassiek werken op het programma te plaatsen. Men moet het üus appreciëren, dat de pianist Jolian dc Molenaar gisteravond met het Philhatmonlsch Orkest twee composmes len gehore bracht die men zelden hoort. Maar met alle respect voor de goede bedoeling, was het resultaat nochtans minder bevredigend Want hei Concert-Rondo van Mozart heeft voor ons hedendaags muziekbesef zeer veel van zijn waarde verloren, cn zeker als het een zo bedenkelijke vertolking krijgt als thans het geval was De wijze waar op Molenaar dc solo-partij speelde vol deed aan de gestelde eisen en de ondui delijkheid van sommige snelle passages wil ik gaarne op rekening van de acoustick der kerk schrijven. Maar een boetende weergave werd het niet, mede door het feit, dat Jordans net tempo te langzaam nam, de solist daarente. het steeds wilde opdrijven, hetgeen be grijpelijk was. Doch daardoor bleven ongelijkheden niet uit. Bovendien werd .de klank door een allesbehalve voor beeldige zuiverheid bn de blazersgroe- pen ontsierd. Een musiceren van veel beter gehalte hoorde men in de Rapsodia Sulfonics voor piano en strijkorkest van Joaquin Turina. Ook over deze compositie kan ik moei. lijk enthousiast schrijven. Melodisch valt er wel een en ander te waarderen en de vakkennis waarmede ze geschreven is wil ik geenszins onderschatten. Doch boeiend kan ook deze muziek met ge noemd worden, vooral niet als men even te voren een zo klankweelderig stuk als Debussy's Prelude a TAprès-mldi d'un Faune heeft gehoord, een stuk waarin meer nog dan in de ongetwijfeld in lichte speelsheid uitgevoerde Symphonic in D. van Haydn, dirigent en orkest elkaar volkomen hadden gevonden Herman van Bom Muzikale staatshoofden geslaagd of niet Koning Frederik van Denemar ken, die een goed dirigent is, heeft met zijn eigen orkest vier werken uitgevoerd, waarvan grammofoon platen zijn opgenomen ten behoeve van een loterij ten bate van de in ternationale organisatie voor tu ber culoseb est rij ding. Adolf Hitler zou in zijn jonge jaren operazanger hebben willen worden. Winnifrcd Wagncr, de dochter van Richard Wagnef deed deze onthulling voor de instantie, waarbij zij in beroep'is gekomen tegen het in Juni 1947 tegen haar door een denazificatiehof uitge sproken vonnis (450 dagen .bijzon dere arbeid" en inbeslagneming van 60 van haar bezittingen. Ook deelde zij mee, dat haar zoons Wolfgang en Wicland Wagncr de leiding zullen hebben van de mu ziekfeesten te Bayreuth, dio we derom zullen plaats hebben. Léhar's nalatenschap Volgens Paul Burckhardt, de Zwit serse dirigent, die met de regeling der nalatenschap van Fratiz Léhar belast is, heeft de overleden Oosten rijkse componist ruim tweehonderd belangrijke muzikale stukken en talrijke onvoltooide composities nagelaten. Jing doorgaans wordt genoemd, is thans nog gevestigd in het grote complex aan de Persoonsdam- Reeds verscheidene malen is zij sinds haar oprichting in 1905 uitgebreid- Nu verdere vergroting aan de Persoons dam met mogelij"k is. heeft men naar andere terreinen hiervoor ge zocht. die men thans aan de Waal haven meent te hebben gevonden- Het architectenbureau irs- v. d- Steur, de Groot en Ruige heeft in opdracht van zijn principalen een ontwerp gemaakt voor het nieuwe complex aan de Waalhaven, dat be halve een koelhuis en voorlopige opslagplaats (neerzetruimte). een kantoorgebouw, drie woningen Voor het personeel en een cantine zal om vatten- Het gehele complex beslaat een oppervlakte van 2 ha- waarvan een derde deel blijft voor eventuele uitbreiding- Gunstige ontwikkeling Het veilingwezen heeft zich in de loop der jaren sterk ontwikkeld; steeds meer brachten de boeren hun waren naar de veiling, steeds meer gingen groot- on detailhandelaren cr toe over. hun inkopen te doen op de veiling- De veiling is onmisbaar geworden voor dc voorziening van onze dagelijkse behoeften, en. wat zeer belangrijk is, er zijn tendenzen die cr op wijzen, dat de veilingen ccn goede toekomst tegemoet gaan- Er dreigt in Nederland een over schot van boerenarbeiders- Ook o_p dc Zuid-Hollandse eilanden zijn dit jaar reeds gevallen van werkloos heid gemeld. Vele boeren emigreren naar vei re streken, waar méér ruimte is voor hen, maar cr is nog een andere mogelijkheid; uitbrei ding van dc tuinbouw en speciaal de fruitteelt, die" meer arbeid vragen maar ook meer geld opbrengen. Reeds dit jaar heeft men zich op de Eilanden cx'ra op dc fruitteelt toe- gelegd- Al zijn de resultaten hiervan nog niet direct merkbaar, zo ver wacht de directeur van dc ZHE. 1 dc heer Ho ge weg, binnen vijf jaar ccn verdubbeling van de fruitaan- voer. Meer export Tot dusver, aldus de heer Ho ge- weg. voerde Nederland veel Ame rikaans fruit in. maar met ingang van volgend jaar gaat men. meer ex porteren. De toevloed van fruit brengt echter speciale moeilijkheden met zich mee voor onze veiling- Wanneer over enkele jaren die gro te toeneming komt. moeten wij klaar staan, d.w-z- moeten wii haar kunnen opvangen op onze nieuwe veiling op Waalhaven, waar wij in. ieder geval een koelhuis moeten hebben. Nu rtioelon wij steeds „koe- Ion" bij Blaauwhoedenveem- In onze nieuwe ruimte blijven wij het fruit zelf sorteren cn voorzien terwille van de deviezen! van een bijzon dere verpakking- Heel belangrijk »s ook, dat do ZHE ccn fusie heeft aangegaan met dc „Vrije Aardbeien veiling Cliarlois" en de Coöperatieve Tuinbouwvei ling „Pernis"- Deze beide veilingen liggen In verband met de uitbrei dingsplannen van Rotterdam ongun stig cn worden nu met de ZHE in het gebouw aan de Waalhaven on dergebracht. Het nieuwe complex wordt 7800 m2 groot; het tegenwoordige aan de Persoonsdam meet 4500 m2. De coöperatie is van zins. de oude vei ling mettcrtiid op te heffen en do gebouwen te verkopen of te verbu ren. Er zouden plannen,zijn om do groentenmarkl aan hot Noordplein te verplaatsen naar een terrein bij de Gordelweg en in Rotterdam-Zuid een nieuw centrum te stichten- Mozart's Toverfluit-liuis' Ieder bezoeker van Salzburg en. van de Salzburger Festspiele zal 't kleine houten huisje op de Kapu- zinerberg kennen, waarin Mozart zILn „Zauberflöte" heeft gecompo neerd. Oorspronkelijk stond dit huisje in Wenen en pas in de twee de helft van dc vorige eeuw werd het door de goede zorgen van het Mozarteum naar Salzburg overge bracht. Nu is gebleken, dat het huisje, dal voor „alle Mozartlief- hebbers een kostbare reliquie is, door vocht en ouderdom aangetast is, zodat een grondige reparatie vereist schijnt. Er werd besloten, het „Zauberflöten-Hauschen" vol gend jaar geheel op te knappen en het tc verplaatsen naar de tuin van het Mozarteum, vlak bij het slot van Mirabell. KA HET ROOSTEREN vallen de bonen in een wijde bftJe om af te koelen, vóór zij tussen de eerste walsen zullen worden verbrijzeld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3