HET ROTTERDAMSCH PAROOL Berlijnse verkiezingen hadden een ordelijk verloop Spoed-missie van Hatta zonder succes Onderwijzers eisen een redelijke positie Complot van spoorwegdieven ontmaskerd Federalisten willen weten wat Nederland gaat doen Waarschijnlijk zes doden bij brand in Deventer Communisten lijden zware nederlaag en noemen uitslag vervalst Ook universiteit te Berlijn „gesplitst" Scherpe Westerse nota over Berlijn Vlucht in paniek uit Nanking Zesduizend Chinese soldaten gedood Troepentransportscliip explodeerde DE CIJFERS Grote overwinning voor Berlijnse socialisten Thee gaat van de bon Datum kan nog niet worden vastgesteld Voorstel tot beperking veto-recht aanvaard Nederlandse ministers huiswaarts om kabinet in te lichten Ernstig motorongeluk op Afsluitdijk Groeiende onrust op West Java In enkele maanden voor duizenden/ aan textiel gestolen In Utrecht richtten zij zich tot regering met een verzoek om recht „Wij willen onze plaats weten!" Sinterklaas beledigd Slechte dag voor de luchtvaart Vier ongelukkenéén in de luchtbrug Sjarifoeddin thans in gevangenis te Djokja Loonbijslag voor het rijkspersoneel Gaat UNO-Assemblée 11 Dec. uiteen? Aardbeving teistert Calif ornië Aanklacht van Kupers tegen De Waarheid Er zijn twee zwaar gewonden Weerbericht Maandag 6 December 1948 Bed. «n Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn.prijsi per wreek 0.32 per kwartaal 4,10, L.jse nummers 0.0? Opgericht door de Stichting „Hei Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang. No. 285 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 396644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur» B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Twaalf uur lang zijn de ingezetenen van de Amerikaanse, Britse en Franse zones van Berlijn Zondag in staat geweest in strikt geheime verkiezingen hun politieke mening te uiten. Zij hebben dat in zeer groten getale gedaan. De oproep voor de verkiezingen heeft gehoor gevonden bij ruim 1.370.000 van de 1.5SO.OOO of 87 procent der ingezetenen van de Wes telijke sectoren van de voormalige Duitse hoofdstad. De Berlijnse 140 jaar oude universiteit is thans ook „ge* splitst". In het Katser-Wilhelm- instituut, in de Amerikaanse sector van de stad, is officieel de „Vrije Universiteitgeopend in verband met „de Sowjet-con- trole op de oude universiteit", die in de Russische sector ligt. Eind van, Bramuglia's interventie? De drie Westelijke grote mogend heden hebben in een gemeenschap pelijke verklaring de Sowjet-Ume er van beschuldigd een feitelijke verdeling van Berlijn tot stand te brengen en het invoeren van een enkele munt „uiterst moeilijk" te maken. In de verklaring wortten bijzon derheden. gegeven over de maatre gelen. die sedert Juni öocr de Sow- jet-autoriteiten te Beriija werden genomen, „met voorbijziei yan de door de voorzitter van ie Veilig heidsraad uitgesproken vens, dat alle stappen zouden wordsn verme den, weike zouden leiden tot een complicatie van de Berlijrse crisis". Reuters diplomatieke torrespon dent seint uit Farfcs, dat men de verldaring beschouwt als je „doods klok" voor de hoop, dat ten oplos sing gevonden zou kunnen worden op de basis der v orstellen van Bra- rnuglia, de voorzitter van de Veilig heidsraad. Louise Schroder van plan af te treden Mevrouw Louise Schroder, de 61-jarige waaamemende burge meester van Berlijn, neeft het voornemen tot aftreden te kennen gegeven. Waarschijnlijk zal zij worden opgevolgd door prof. Ernst Reuter, evenals zij lid der sociaal, democratische partij. Zijn verkie zing tot burgemeester in 1945 werd getroffen door het veto der Rus sen. Zegevierende generaal" bleef in gebreke De regeringsautoriteiten te Nan king hebben instructies gegeven ter beteugeling van de ongeorganiseer de vlucht van duizenden op het centraal station aldaar, Het sta- tionsperson.ee! stond de laatste da gen vaak machteloos tegenover de hj'sterische menigte. De Chinese pers deelt mede, dat do regering generaal Wei Li- Hoeang, nationalistisch opperbevel hebber ln Marufsjoerije, gearres teerd heeft. Generaal Wel werd Woensdag m Kanton gearresteerd op last van Tajang Kai-Sjek. Er zai een onder zoek ingesteld worden naar zijn fa len om de orders van Nanking uit te voeren. Generaal Wei, die in de oorlog ln Birma gestreden heeft, stond vroe ger bekend als de „altijd zegevie renden generaal". Tijdens de evacuatie der Chinese regeringstroepen uit de havenstad Tslngtou ten Noorden van Nanking ïs een Chinees koopvaardijschip de lucht in gevlogen. De 6000 perso nen, die zich aan boord bevonden voor het merendeel soldaten werden gedood. Officieel werd later meegedeeld, dat de ketels van het schip waren gebarsten, waardoor de munitie was ontploft en iedereen, die zich aan boord bevond, werd gedood Deze ramp is de grootste maritieme catastrofe in de geschiedenis. Het aantal slachtoffers viermaal zo groot als bij de catastrofe van de Titanic in 1912, die met 1513 men sen aan boord in de golven ver dween. In de monding van de Jang Tse Kiang by Sjanghai is eveneens een schip met vluchtelingen geëxplo deerd en gezonken- Direct rukte een vloot sloepen uit, die vele dren kelingen redde. Het schip bood slechts plaats aan 2000 passagiers, maar voor het vertrek werd het schip door vluchtelingen bestormd, zodat er geen contröle op de plaats- kaarten kon worden uitgeoefend. Het i3 dus onbekend, hoeveel op varenden va- "**t schip zijn ver dronken. Aan de vooravond van de ver kiezingen hadden de drie grote partUen die aan de stembusstrijd deelnamen, zich in een gemeen schappelijk manifest gewend tot de ingezetenen van Berlijn om te stemmen voor „voor vrijheid en tegen het communisme". In dit licht gezien luiden de eerste com mentaren, dat de communisten hoewel zij niet aan de verkiezingen hebben deelgenomen een zware morele nederlaag hebben geleden. De Russen hadden niet alleen in hun sector, waar 900.000 Ber- lijners wonen, de verkiezingen verboden, maar bovendien had den zij hun aanhangers in de Westelijke sectoren opdracht ge geven zich van stemming te ont houden. Met opzet hadden de Sowjet autoriteiten deze Zondag in hun zone als een dag aangemerkt, waarop het werk op normale wijze moest worden voortgezet. De omstandigheden waaronder de verkiezingen plaats vonden waren allerminst aanlokkelijk. Er hing over de zwaar gehaven de stad een mist, die tegen het middaguur weliswaar iets lichter werd, maar die later weer zoveel zwaar dei werd, dat de luchtbrug tijdelijk moest worden stopgezet. De eersten, die iiun stem uit brachten, waren de 10.000 man politie, die na h t vervullen van hun burgerplicht overgingen tot het betrekken van de ordedienst bij de 1600 stemlokalen. Slechts in en kele gevallen hebben zij behoeven op te treden. De geallieerde solda ten die voor alle eventualiteiten in hun kazernes waren geconsigneerd hebben in het geheel niet behoeven in te grijpen. In het geheel werden in de drie sectoren 69 personen ge arresteerd wegens pogingen de verkiezing_n in de war te sturen. Enige keren ging de politie tot arrestatie o-'er, omdat commu nisten trachtten te weten te komen, wie aar> hun oproep om aan de verkiezingen niet deel te nemen, geen gehoor gaven, met de bedoeling tot represailles over te gaan. Een vrij scherp incident deed zich voor in een treinstel van de door de Russen gecontroleerde „Hochbahn". Deze trein loopt voor een deel door de Westelijke secto ren. Om passagiers te verhinderen aan de verkiezingen deel te ne men reed de trein enkele haltes voorbij. Inzittenden, die de opzet bemerkten, trokken aan de nood rem en brachten zodoende de trein tot stilstand. Er ontstond een vechtpartij tussen het pu bliek en communistisch trein personeel, waarbij de laatsten het onderspit moesten delven. De communistische pers en radio noemt de verkiezingen een „groot scheeps bedrog". Zij beweren, dat er „terreur-maatregelen" zouden zijn genomen tegen hen die niet wilden stemmen en dat de uitsla gen „vervalst" zijn. Het Franse persbureau AFP geeft als volgt de volledige uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen voor de drie Westelijke sectoren van Ber lin: Britse sector: sociaal-democraten 248 321, christen-democraten 82.964, liberaal-democraten 73 181. Amerikaanse sector: sociaal- de mocraten 389.460. Christen-democra ten 127.611, liberaal-democraten 98.852. Franse sector: sociaal-democraten 188.119, christen-democraten 45.225, liberaal-democraten 28 903. Over het al of niet vrijkomen van de thee doen d® laatste tijd te genstrijdige berichten de ronde. Verschillende data, waarop de thee van de bon zou gaan, zijn reeds genoemd, maar zij werden van of ficiële zijde weer tegengesproken. Uit betrouwbare bron vernemen wü thans, dat het in ieder geval vaststaat, dat, de theedistributie spoedig zal worden beëindigd. Dit zal waarschijnlijk zijn in Januari, maar een en ander is nog afhanke lijk van de ontwikkeling van de thee-positie in' Indonesië. In De cember zal in Batavia een grote thee veiling worden gehouden. Het resultaat hiervan zal vdor ons land mede van invloed zijn bij het vast stellen van de datum waarop de theedistributie haar einde vindt. Wij vernemen voorts, dat in de koffie-rantsoenering geen wijzigin gen te verwachten zijn. De kleine politieke commissie van de UNO heeft met 33 tegen 6 stem men, bij vier onthoudingen, een re solutie van Engeland, Frankrijk, de V.S. en China aangenomen, waarin beperking van het vetorecht in de Veiligheidsraad wordt voorgesteld. In de resolutie worden meer dan dertig onderwerpen genoemd die als procedurekwestie dienen te wor den aangemerkt en waarop het veto niet van toepassing zou dienen te zijn. In de resolutie wordt de per manente leden, van de Veilig heidsraad verzocht waar doen lijk te overleggen voordat er een belangrijke stemming plaats heeft en het veto alleen te gebruiken als er geen eens gezindheid heerst en de kwes tie van vitaal belang wordt ge acht. Een Sowjet-reaolutle in algemene bewoordingen, waarin eveneens op overleg wordt aangedrongen, maar de nadruk wordt gelegd op het feit, dat het principe van eensgezindheid „een hoogst belangrijke voorwaar de" is, werd alleen door de zes Sla vische landen gesteund. De nu ingetreden koude heeft de Berlijners naar middelen doen zoe ken hun spaarzame kolenrantsoe- nen enigszins aan te vullen. Eén van de meest begeerde en omstre den plekken Is de gasfabriek, die met zijn cokes-stortplaatsen het middelpunt wordt van speurende en grabbelende vrouwen. De be langstelling is zo groot, dat de autoriteiten wekelijks slechts een beperkt aantal zoekers tot de ter reinen toelaten, Een bepaald deel van hun „productie" moeten zij aan de ziekenhuizen en andere openbare instellingen afstaan. „Natuurlijk, er is altijd nog een kans op overeenstemming", aldus beantwoordde de leider van de Nederlandse ministeriële delegatie mr. Sassen de vragen waarmede de journalisten hem en zijn collega's bestormden, toen zij Zondagmorgen op het punt stonden per K.L.M.-toesteJ „Franeker" naar Nederland terug te keren. Uiermede kwam een eind aan een verblijf van acht dagen ln Indonesië van de ministers Sassen en Stikker en de heet Neher, met het doel met de republiek tot overeenstemming te komen. Zij zullen in Den Haag rapport uit brengen. Daar zal van afhangen of de be sprekingen worden hervat. Zaterdagmorgen, heeft ter hoogte van het monument op de Afsluit- dyk een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Uit de richting Friesland kwam een luxe wagen en uit de tegenovergestelde richting een vrachtauto. Daarachter volgde een motorrijder. Juist op het moment, dat beide wagens elkaar wilden pas seren, haalde de motorrijder de vrachtauto ln. Een botsing tussen de luxe-wagen en het motorrijtuig was niet te vermyden. De 38-jarige motorrijder T. Smit, kampcomman dant te Medembiik, werd op slag gedood. De duopassagier werd zwaar gewond. De luxe-auto kwam door de botsing aan de anderzijde van de djjk terecht- Een der inzit tenden kreeg lichte verwondingen. De dienst voor Legercontacten meldt ln een overzicht van de si tuatie in West-Java, een stijgend aantal ordeverstoringen in de afge- lonen vreek in het gebied ten Wes ten van Buitenzorg en ten Zuiden van Soekanegara. Er zou ln dit ge- bied een grote republikeinse actie worden voorbereid die begin Januari 1949 moet beginnen. Het overzicht zegt verder, dat ia het regentschap Tasikmalaja de terreur onrustbarende afmetingen heeft aangenomen. Van Nederland se militaire 20de zijn maatregelen genomen om hieraan een eind te maken. Ook in de streken rondom Bandoeng en in het Garoetse wor den toenemende ordeverstoringen gemeld. Volgens het overzicht is ln geheel West-Java waar te ne men dat 'de benden zich van het Oosten naar het Westen verplaatsen, terwyl de druk op de Indonesische bestuursambte naren geleidelijk toeneemt. By de propaganda wordt er van republikeinse zijde de nadruk op ge legd, dat Indonesische bestuursamb tenaren niet mogen samenwerken met de gezagdragers der deelsta ten, doch zich moeten richten naar het republikeinse gezag. Met ingang van l December is het hoofd van de legerfilmdienst, de kapitein in buitengewone dienst H Alsem van zijn functie ontheven en eervol uit de militaire dienst ont slagen. Duizenden Nederlandse onderwijzers hebben Zaterdagmiddag in Utrecht, op uitnodiging van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (A.N.O.F.), besloten de regering nogmaals nut klem te verzoeken de positie van de onder wijzer in het ambtenarencorps te bepalen. Immers, hoewel reeds in 1946 door de salaris-commissie Wesselings in overleg met regeringsvertegenwoordigers was bereikt, dat de wijzigingen in de ambtenaarssalarissen gelijktijdig cn even redig voor de onderwijzers zoudcu gelden, blijkt de regering een dergelijke, billijke regeling niet fn praktijk te willen brengen. Enkele verbeteringen voor de Rijksambtenaren zijn niet van toepassing verklaard op de onderwijzers Om nu deze teleurstellende gang van zaken te bespreken, bad bet A.N.O.F.- bestuur de Nederlandse onderwijzers in Utrecht uitgenodigd en zo» groot was de belangstelling, dat niet alleen de grote zaal van Tsvoli, doch ook de foyer en de schouwburgzalen in allerijl moesten worden gehuurd om allen de redevoeringen te kunnen laten horen, die twee bestuursleden hielden om de situatie te verduidelijken. Als eerste spreker schilderde de heer D, P. Bot hof uit Den Haag het werk van de commissIe-Wesselings, dat een basis schiep waarop verder kon worden ge werkt. Het ging bij deze besprekingen, die de commissie voerde met een drie tal regeringsvertegenwoordigers, om de vaststelling van de positie van de on derwijzer in het ambtenarencorps. Een overeenkomst werd bereikt in die zin. dat wijzigingen in ambtenarensalarissen gelijktijdig cn evenredig voor die der onderwijzers zouden gelden. Wat wij au eisen, merkte de heer Bothof op, is het behoud van onze positie. Wij voelen ons bedreigd, nu de regering ons weer in de steek laat. Wij eisen handhaving van onze toege zegde plaats in het ambtenarencorps. Die plaats is ons beloofd, ook al heeft de minister van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer en op audië'ities ont kend dat een dergelijke belofte is ge geven. Laten wij een ogenb.tk aanne men, dat de minister gelijk heeft, dan is het niettemin toch billiik een gelijke behandeling te eisen voor ambtenaren en onderwijzers. Wij kunnen uit zelf respect niet* aanvaarden, dat wij bij andere ambtenaren worden terugge steld! Na deze toespraak, die herhaaldelijk een daverend applaus uitlokte, noemde de heer A, C. Zevenbergen, vice-voor- zitter van de A.N.O.P, de punten, waarop de rechten van de onderwijzers worden miskend. Deze bezwaren, die opgenomen zijn ln een motie, die de vergadering tenslotte met algemene stemmen goedkeurde, gelden de grati- ficatiebesluiten van 1947 en 1948, waar bij 2% verhoging wordt toegekend aan de lagere ambtenaren, het gratificatie- bcsluit bij jubilea en de 5% verhoging van de salarissen boven de 3000 gul den, die voor ambtenaren in ontwerp is. Ia de motie dringen de onderwijzers er bij de regering met de meeste klem" op aan, dat deze-besluiten en deze ver hoging ook voor de onderwijzers van toepassing zullen worden verklaard en dat voortaan de maatregelen, die wijzi gingen brengen in dc financiële positie van de ambtenaren, gelijktijdig en even redig voor de onderwijzers zullen gel den. Samenwerking tussen de rijks politie, de politie te Amsterdam en de spoorwegrecherche van de N.SL, heeft een eind gemaakt aan de werkzaamheden van een bende spoorwegdieven, die voor duizen den guldens textiel uit goederen treinen heeft gestolen. Reeds maanden lang waren dief stallen uit de goederentreinen, die 's nachts van Twente naar Am sterdam rijden, geconstateerd. Deze treinen bevatten soms dertig tot vijftig pakken textiel, welke teza men een waarde van tienduizenden guldens vertegenwoordigen. In het begin van dit jaar vond de politie enkele van deze- vermiste pakken langs de spoorbaan nabij de zogenaamde Rietlanden eea groot spoorwegemplacement voor goederentreinen nabij Amsterdam. Dit wees erop dat een bende dit terrein voor zijn operaties had g< kozen. Een uitgebreid onderzoek bracht aan het licht dat de dieven zeer geraffineerd te werk gingen. Een of meer leden van de bende sprongen reeds in Amersfoort of Hilversum, waar de treinen korte tijd opgehou den worden, op de wagons, daar zij zoals later bleek beschikten over sleutels die op de deuren pasten, lukte het hun in dt wagons door te dringen. Terwijl de trein naar de hoofd stad reed hadden zij de tijd bij het licht van een zaklantaarn uit te zoeken wat van hun gading was. Nabij Diemen verlaten de goede rentreinen het hoofdspoor om via een kleine helling de Rietlanden op te rijden. Op deze helling vermin dert de trein de snelheid aanmer kelijk en hiervan maakten de die ven gebruik de goederen uit de wagons te gooien en zelf eveneens eruit te springen. Samen met daar opgestelde handlangers werden dan snel de pakketten verzameld en vervoerd. Weken lang heeft de politie ter plaatse in een hinderlaag gelegen doch dit leverde aanvankelijk gèen succes op, tot dezer dagen twee politiemannen, die een hond bij zich hadden, een -viertal mannen opmerkten, die daar niets te maken hadden. Bij de poging deze man- Baldadigheid hij intocht in Winterswijk Toen Sint Nieolaas Zaterdag in een open landauer zijn triomftocht door Winterswijk maakte, werd de kindervriend van een bouwwerk af door een der daar aan het werk zijnde arbeiders met zand gegooid. Sint Nieolaas stelde de politic telefonisch met deze baldadig heid in kennis, waarna onder leiding van een inspecteur on middellijk een onderzoek werd ingesteld. Nadat een der arbei ders als verdachte naar het po litiebureau was overgebracht, legde hij' een bekentenis af. De politie maakte proces-verbaal tegen hem op. nen aan te houden wist één te ont snappen, doch de andere drie kon den worden gearresteerd. Een van deze wierp op het ogenblik dat de politie hem greep een klein voorwerp in het gras, dat later door de hond werd teruggevonden en een sleutel bleek zijn. zoals die gebruikt worden bij de spoorwegen om de gesloten goederenwagons te openen. Uit het verhoor bleek, dat de politie een goede slag had geslagen, die nog beter verd, toen men er in slaagde de volgende morgen een man met een bakfiets aan te hou den, kennelijk er op uit de buit af te halen. De politie is er van overtuigd een einde te hebben gemaakt aan de activiteit van een bende, die De laatste uren van het verblijf te Batavia waren voor de delegatie zeer bewogen. Toen het afscheids diner reeds vaststond en het be sluit om Zondagmorgen de terug reis te aanvaarden was gevallen, verschenen plotseling te Batavia de republikeinse premier Mohamed Hatta, en de heren Roem, Natsir en Darmatesiawan. Zij reisden van Djokja naar Batavia per vliegtuig van de Commissie van Goede Dien sten en waren in gezelschap van het Amerikaanse lid van de C.v. G-D., de heer Merle Cochran. Ter toelichting van hun komst naar Batavia deelde de delegatie op het vliegveld mede: Wij doen een nieuwe poging om een oplossing van de oude moeilijkheid te vinden, waar over beide partijen anderhalf jaar geleden gestruikeld zijn, dezelfde moeilijkheid, die En geland en India vlot geregeld hebben. Om zes uur ln de middag vond een in allerijl gearrangeerde ont moeting plaats tussen de heren Sassen, Stikker en Hatta. Het af scheidsdiner dat op zeven uur was bepaald ving daarop overeenkom stig het programma op de vastge stelde tijdstip aan. Dat was de eer ste aanwijzing, dat de missie van Hatta als mislukt moest worden beschouwd. Mohammed Natsir bevestig de dit, toen hij op het vliegveld Kemajoran, vanwaar de repu blikeinen. na de nacht te Ea- tavia te hebben doorgebracht de terugreis naar Djokja aan vaarden, verklaarde: „Wij zijn nog niet over het dode punt heen." Correspondenten melden, dat twee vertegenwoordigers van de federale deelstaten, die deelnamen aan de afscheidsmaaltijd van de ministriële delegatie, na afloop daarvan een privé onderhoud heb ben gehad met de republikeinse missie. Het zijn de heren Anak Agoeng, de 'premier van .de staat Oost Indonesië en Adii Poeradi- redja. Zij behoren beiden tot de groep, die van mening is, dat een Indonesische federatie niet zal kunnen tot stand komen, zonder medewerking van de republiek. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht in Europa heeft Zondagmorgen medegedeeld, dat te Fassberg een Amerikaanse C-54 van de luchtbrug is neerge stort. De drie leden van de beman ning kwamen om het ïeven. Door dit ongeval is het aantal Amerikanen, dat door ongevallen bij de luchtbrug de dood gevonden heeft, tot zestien gestegen. De Britten hebben er tot nu toe zes mensen door verloren. Een Dakota van de Tsjechoslo- waakse luchtvaartmaatschappij, komende uit Amsterdam, heeft Zondagmiddag op het vliegveld Ruzyne bij Praag in de dichte mist een harde landing gemaakt. De propellers en het onderstel werden vernield. Geen der passagiers, on der wie twee Nederlanders, werd gewond. Een vliegtuig van de „Central Air Transport Corporation" is bij een vliegveld te Sjanghai neerge stort en verbrand. Twaalf inzitten den kwamen om het leven. Het ongeluk is te wijten aan slecht zicht, Enkele honderden kilometers ten Zuid-Westen van het Johnson- eiland in de Stille Oceaan moest een transportvliegtuig van het type C 54 boven zee dalen. Het aantal personen, dat zich aan boord be vond is nog niet bekend, maxi maal kunnen het er dertig zijn. Schepen en vliegtuigen hebben tot dusverre geen spoor van het vlieg tuig kunnen vinden. Antara meldt, dat Sjarifoeddin, Hardjono en Soeripno, drie der lei ders van de communistische op stand, Zaterdagmiddag per trein te Djokja zijn aangekomen en daar onmiddellijk werden overgebracht naar de gevangenis. Op het station Toegoe te Djokja had zich een me nigte verzameld, doch er deden zich geen incidenten voor. Sjarifoeddin las in de trein Sha kespeare. Sinds het verlies van zy'n Sowjet"-staat te Madioen en reeds heel wat diefstallen op haar zyn vlucht door het platteland van geweten heeft. Java is hij magerder geworden. De niet-republlkcinsc Indonesische leiders (federalisten) hebben een boodschap aan de Nederlandse re gering gezonden, waarin zjj te ken nen geven, dat zij geraadspleegd wensen to ivorden, nl vorens Neder land enige actie onderneemt tot het vormen van een interim-regering waarin de Republiek geen zitting zou hebben. Tegelijk met dit bericht, dat mel ding maakt van de eerste federa listische reactie op het bereiken van het dode punt in de onderhan delingen tussen Nederland en de Republiek, meldt Aneta uit Djogja- karta, dat president Soekamo van de Republiek een bezoek zal bren gen aan India. De vertrekdatum is nog niet bekend. Hoewel India's premier Pandit Nehroe reeds indertijd Soekamo uitnodigde voor een bezoek om de banden tussen de Republiek en. In- Dezer ringen ïs het Koninklijk Be sluit te verwachten, waarbij de toe kenning van de tijdelijke loonbeslag aan rijkspersoneel zal worden ge regeld en waarin ook bepalingen ten aanzien van de loontoelage zul len worden opgenomen. De in rilt besluit vervatte bepalingen zullen dia te versterken, neemt men aan dat Saekarno's besluit om de reis op dit tijdstip te maken, beïnvloed is door het vastlopen van de onder handelingen met Nederland. Soe kamo zal, zo meldt Reuter, waar- schynlyk ook andere Aziatische landen, bezoeken om steun te krij gen voor de Republiek in haar ver houding tegenover Nederland. De procedurecommissie van de Algemene "Vergadering der UNO heeft geadviseerd, dat de Algeme- Vergadering opnieuw in New York bijeen te doen komen om het tijdens de Paryse zitting niet vol tooide werk te beëindigen. Verschillende gedelegeerden ga ven de voorkeur aan een eind Ja nuari of midden Februari te hou den bijeenkomst. De commissie adviseerde dat de Assemblée aan staande Zaterdag 11 December uiteengaat. Vandaag^ behandelt de voltallige Assemblee deze advie zen. Engeland heeft laten weten zich tegen verdaging te zullen uitspre ken en te zullen adviseren dat de Assemblée in Parijs het werk af maakt. Een heviee aardbeving heeft Za terdagmiddag de kust van Callfor- nlë geteisterd. Het centrum lag bü de Mexicaanse kust. De op het eiland Maria Madre gevestigde strafkolonie werd vrijwel geheel vernietigd. Men vreest, dat zich on der de puinhe/en vele doden bevin den. Schepen van de Mexicaanse vloot zijn. uitgevaren om de honderden veroordeelden en de inwoners van *t eiland weg te voeren. Een eskader van de luchtmacht is met medicij nen naar Maria Madre onderweg. De Heer E Kupers. voorzitter van het N V V., heeft tegen ..De Waarheid" een. aanklacht ingediend bij de officier van Justitie te Amsterdam, wegens beledi ging, zowel hem als het N.V.V. aange daan. „De Waarheid" heeft in het verslag van de Techtszaak tegen H. J. Wouden berg onder grote koppen het bericht gebracht: „Kupers leverde de carto theek en de mlllJoeneri van het N.V.V. uit". In zijn aanklacht verklaart de heer Kupers daardoor ernstig m eer en goe de naam te zijn aangetast» Nederlandse doden uit S.U.-zone huiswaarts De stoffelijke overschotten van 400 Fransen en Nederlanders, die tijdens de oorlog omkwamen ln het thans door de Russen bezette deel van Duitsland, kwamen Zaterdag in de Westelijke zone aan. Zy zullen naar Nederland en Frankrijk gebracht worden en daar opnieuwe worden begraven. Hedenmorgen ln dc vroegte heeft in Deventer een felle uitslaande brand gewoed, die vermoedelijk zes slachtoffers heeft geeist. Reeds één dode is geborgen, terwyl twee per sonen werden gewond. Een volwas sene en vier kinderen worden nog vermist. Om ongeveer kwart voor zes werd brand gemeld in de zeer nauwe As- seistraat boven de slagerij van S. van Krefeld, Op de eerste verdie ping woonde de reiziger B. de Lan- tïflnrt parallel lonen mot Ulo van K. die entee tegéj m« Kmtoen in tie iomrste hlisIaETpeellne- in h-t hws had' Vermoedelijk hebben deze ;iiSn Slfr B S °P -ldorvord.op.ng goalapen. Juist toen de brandweer arriveer de, viel de logé Lodeweges van een hoogte van tien meter naar beneden. De man brak door de val beide be nen. Men zag daarop een vrouw op de gevellijst, die in haar val van de dakgoot uit nog juist kon worden opgevangen in een sprïngzeil. Deze vrouw bleek de echtgenote van De Lange te zijn. Zij stootte in het zeil op de trottoirband en brak het rech terheupbeen. De brandweer slaagde Helim Zaki Pasja, de politiecom missaris van Caïro, is Zaterdag tij dens relletjes gedood. Hij werd'ge- troffpn door een handgranaat, die geworpen was door betogende stu denten. De demonstratie richtte zich tegen „het verlies van de Soe dan" en eiste het aftreden van de regering. erin met de mechanische ladder een vierjarig meisje te bereiken, dat in de dakgoot lag. Intussen had de brandweer met veel materiaal de felle brand aange tast, De zolderverdieping brandde geheel uit en van de eerste verdie ping werd de achterzijde door het vuur verwoest. Daar vond men bij de nablussing hot lijk van een vol wassene, dat men tot dusverre niet heeft kunnen identificeren. Toen. het dag werd begon men ver der te zoeken naar de slachtoffers, aangezien nog een vohvassene en vier kinderen die in huis zouden hebben verbleven, worden vermist Men is thans bezig tussen de smeu lende resten naar de lichamen der vermisten te zoeken. VRIJ ZACHT Weersverwachting, gel dig: tot Dinsdagavond. "Veranderlijke bewol king met hier en daar tijdelijk regen. Matige, nu en dan krachtige wind tossen Zuid-Oost en Zuid-West- Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur. 7 December: Zon op 8.33, onder 16.29- Maan op 13.22, onder 23.17.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1