Onderwijzers er nog niet zó slecht aan toe, meent minister Koningin Nefertete ujamoBEHa Westland zet z'n beste beentje voor Studenten in de economie hadden Benelux-dag Drukte op de Wilton-werf Woensdag 8 December 1948 De begroting van 0. K, en W. Er wordt gestreefd naar beperking van de leerstof Radio-programma Rotterdamsche Kunstkring floreert Grote expositie in Januari Achterstand dient ingehaald Boksen Eddie Thomas daagt MInelli uit Holland-België op 7 Mei te Utrecht Arie van Vliet no. 1 te Casablanca Veemarkt Rotterdam - Op zoek naar P^tiiietechtev Vrolijke Schuttertjes en de goede Sint Leger des Heils vestigt nachtverblijf aan Schiedamsesingel DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB; Het geheim van de tunnel ae«b In zijn antwoord op opmerkin gen van de Tweede Kamer ovet de begroting van het ministerie van onderwijs, kunsten en we tenschappen, stelt de minister vast het oneens te zijn, met die leden van de Kamer, die menen, dat de bezoldigingspolitiek van onderwijzers een vaste koers mist. Hij zegt hieromtrent: De 2% „vacantle"-toeslag heeft de toenmalige regering in f947 slechts toegekend aan die groepen van rijkspersoneel, die financieel In de moeilijkste om standigheden verkeerden. Aan gezien de onderwijzers in 1946 een extra maand salaris was toegekend, terwijl voor hen in 1947 een salarisregellng is tot stand gekomen, welke een grote verbetering inhield, zijn de onderwijzers voor de „va- can.tle"-toeslag niet in aanmer king gebracht. Er is geen grond voor de in het Voorlopig Verslag geuite vrees, dat de storende ongelijkheid, die in het verleden heeft bestaan, weer zal worden ingevoerd en dat het in 1947 bereikte resultaat voor een be langrijk deel zal worden teniet ge daan De minister opent zyn memorie met in te stemmen met de hulde, die vele Kamerleden hebben ge bracht aan zijn ambtsvoorganger, dr. Gielen. Ten aanzien van het onderwijs stelt hij vervolgens vast,''dat naar zijn mendis? dient te worden over wogen of de invloed van ouders op de scholen wellicht kan worden ver sterkt. De omvangrijkheid van de onder- wijsstof, die in vele gevallen zelfs overladen genoemd dient te wor den, vormt een punt van ernstige overweging voor de minister. In sa menwerking met inspectie en leer krachten streeft hij naar beperking van de stof. Ook het euvel van het grote aan tal leerlingen, dat jaarlijks op school blyft zitten, is voor de mi nister aanleiding middelen te over wegen om dit onheil te beteugelen. Het zitten-blijven heeft van sociaal 3tandpunt gezien slechts nadelen, daar het slechts nega tief selecteert Het zegt wel, waarvoor het kind niet ge schikt is, maar blijft het ant woord schuldig op de vraag waar het wel voor deugt. Zeer klemmend is het tekort aan onderwijzers en aan schoolruimte. Wat het eerste betreft, deelt mi nister Rutten mede, dat terwijl in 1947-slechts 20 schoten gereed kwa men, er in 1948 is begonnen met de bouw van 120 scholen, die uiter lijk in het begin van 1949 gereed zullen zyn, en voorts zijn 50 Finse houten scholen ter beschikking ge komen. Hier staat echter tegen over, dat de thans bestaande be hoefte moet worden geraamd op 800 scholen. Deze behoefte zou ech ter alleen reeds niet gedekt kunnen worden uit hoofde van het gebrek aan leerkrachten en leermateriaal. SGhattïng zullen in de jaren 1949, 1950 en 1951 respectievelijk 1450, 1700 en 1800 leerlingen van de kweekscholen en deelnemers aan het staatsonderwijzersexamen de lagere akte behalen. Deze getallen Advertentie l, M. Toen 7 December de Sint zat te rusten. Zei Piet: „Ik zou er een lusten". Ze dranken TIP en veel. Sint werd sentimenteel En zet: „Ben blij dat kinderen 't met lusten". f£r, F. v. A. te A'dam ontv. 1 fl. TIP. WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 HILVERSUM I: 19.— Onze hulp aan Oostenrijk; 19.15 Silvestrt-kwartet; 19 30 Voor de jeugd; 19.40 Jeugdnieuws; 19.45 Lezen in de bijbel?; 20.— Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Socialistisch nieuws; 20 20 Opera's van Verdi; 21. Maiando: 21.35 Hoorspel; 22,15 Paul Godwm-trio: 22.45 Van boek tot boek; 23.— Nieuws: 23.15 Hit-kit; 23.45—24.— Orgelspel HILVERSUM II: 19.— Nieuws; 19.15 Heg. uitz,; 19.30 Actueel geluid: 29 45 Engelse les; 20.— Nieuws; 20.05 Prog. prol.: 20.15 Radio phllh. ark.; 21.05 Hildebrand miniaturen; 21.30 Radio pblth. ork.; 22.05 Alex Schellevis met koor; 22.25 Avondmeïodieen; 22.45 Avondoverdenking: 23.— Nieuws. 2315 SweeUnck-kwartet; 23 50 24— Bas- baritoh Peter Dawson met orkest DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 HILVERSUM I; 7..*. Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Balalaika mu ziek; 7.50 Dagopening: 8-— Nieuws; 8.15 Gram. mua8 55 Voor de vrouw; Rimsky Korsakof: 9.30 Gram. pi-; 10.Morgenwijding: 10.15 Pierre Paha; 10.5D Voor de kleuters: 11.Sympb. ork.; li,15 Pianospel; 1145 Nobel <*n zün naïatenschap; 12.— Bandi Balogh; 12.30 Weerpraatje; 12,33 In 't spionne tje; 12 33 Hollandse liedjes; 13.— Nws; 13.15 Mededelingen; 13 20 Metropol* ork.; 13.50 Raie da Costa, piano; 14.-— Indische legende; 14.20 Kamerorkest; is.— Voor zieken en gezonden; 16.— Van vier tot vy£; 17.— Hoorspel voor de Jeugd; 17 20 Welk dier deze week?: 17.30 Modelvliegtuigbouwers; 17.35 Ro mancers; IB.— Nieuws; 18.15 Sport- praatje; 18,30 Reg. uitz Hilversum n: 7.— Nieuws; 715 Gram. platen; 7.45 Morgengebed; 8, Nieuws; 8.15 Gram. platen fl.OO Voor de vrouw; 9.05 Balkan- en Kaukasus- nuiziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Kin derkoor; 9.45 Schoolradio: 10.Orgel spel; 10.15 Morgendienst; 10.45 Amster dams vocaal ensemble; 11,Zonne bloem; 11.40 Schoolradio; 12.Ange- 12 03 Pianoduo; 12.30 Weerover- i2-33 WaIsen van Jchann Strauss; iz.55 Zonnewijzer; 13.— Nieuws; 13.25 Ait en piano; 13,45 Hors d'oeuvre; 14.— Detcr Nobino'a radio-ork.; 14.30 La uravjata; 14.40 Voor de vrouw; 15.— Alma Musica; 15 25 Gram. muziek; 15.30 Amsterdams Vocaal ensemble; 16.— Bij bellezing; 16.45 BBC Schots ork.; 17.— Radio jeugdjournaal; 17,30 Pianoreci tal17,50 Reg. ultz.; 18.— Sans Souci: 18.15 Land- en tuinbouw; 1B.30 Sans Souci; 18,45 Pientere piekeraars, z?jn hoger dan de z.g. jaarlijkse „slijtage" van het onderwijzers- corps, zodat in de genoemde jaren een klein overschot zal'worden ge kweekt om het in 1952 en volgende jaren benodigd groter aantal onder wijzers althans gedeeltelik te kun nen opvangen. Voor verplichte invoering van het onderwijs fn de muziek acht de minister het tijdstip nog niet gekomen. In vele scholen is thans, zij het nog op bescheiden wijze, het onderwijs in dat nïet-verpliehte vak ter hand genomen met financiële steun van de overheid. Bondig samengevat zegt de minister omtrent een aantal Bndere punten zijn departement betreffende het volgende. De Technische Hogeschool te Delft zal worden uitgebreid lol een caoacifeit van omstreeks 3500 studenten Er wor den plannen uitgewerkt om nieuwe gebouwen hiervoor te doen verrijzen De geringe animo van studenten voor het ambt van leraar heeft de aan dacht van de minister. De betrokken faculteiten is in deze om advies ge vraagd De minister beraamt hoe, meer dan gebracht met musea Binnenkort zal de Kamer een wetsont werp bereiken over de bescherming van de titel van architect Voor een analoge regeling voor toon kunstenaars worden plannen uitge werkt. Gezien het culturele belang, dat de Ne derlandse Opera vertegenwoordigt zal de minister aiies doen wat binnen het raam van het mogelijke ligt, om de directie van deze opera te helpen een sluitende exploitatierekening te verkrijgen De voorbereidingen voor een nieuwe radiowet vorderen gestadig. Een uit- Boekhouder van meineed verdacht De boekhouder J. J. T., die van meineed werd beschuldigd, had zich Dinsdagmorgen voor de Rotterdam se rechtbank te verantwoorden. Na de dood van zijn vrouw in 1947 had hij ontkend, geld te hebben geleend van zijn schoonvader en had deze verklaring onder ede bevestigd op 2 April van dit jaar. De officier van justitie, die ge heel vertrouwde op de mededelin gen van de familieleden van ver dachte, beschouwde deze meineed als een 2eer ernstig feit en eiste een jaar gevangenisstraf. Uit spraak over veertien dagen. spraak over het radlobestel wil de minister opschorten tot deze wet zal kunnen worden fngediend. Nog steeds wordt op grote schaal clan destien, zonder betaling van luister bijdragen, naar de radio geluisterd. Controle-ambtenaren hebben reeds tienduizenden clandestiene luisteraar» achterhaald. De minister heeft begin November het overleg met zijn ambtgenoot van Jus titie inzake het in de troonrede aan gekondigde wetsontwerp ten aanzien van het tuchtrecht in het perswezen beëindigd, de indie ning kan op korte termijn worden tegemoet gezien, Aan het jaarverslag van de Rotter damsche Kunstkrfng, dat ditmaal loopt van 1 Januari 194? tot 31 Augustus 1948, ontlenen wij het volgende: ,Jlr kart weer gesproken worden van een bloeiend verenigingsleven. Het bestuur houdt, misschien wel meer dan in vroeger Jaren het geval was, bij voortduring de oorspronkelijke opzet en doelstelling der vereniging voor ogen: zoveel mogelijk de ontwik keling van de hedendaagse kunstuitin gen te belichten en te brengen wat het in eigen kring cultureel verantwoord acht. Dat de zienswijze van het bestuur bi] een deel van het Rotterdams kunst minnend publiek steun vindt, bltjkt wel een geleidelijke toeneming van het maantal en een groeiende belang stelling voor de verschillende kunstma nifestaties Het ledental is in de verslagperiode gestegen tot 1333 per 1 September 1948. Ook al Is deze vooruitgang verheugend, geheel bevredigend is zij voor een stad als Rotterdam nog niet. Niettemin maakte de hier gesigna leerde groei het mogelijk kwaliteit en kwantiteit der kunstprogramma's uit te breiden. Een enquête onder leden om extra toneel- en muziekseries in te leggen had tot resultaat, dat het bestuur er toe overging een extra-serie van vier toneelvoorstellingen in de Rotterdamse Schouwburg te organiseren en een spe ciale reeks van vijf muziekuitvoeringen in eigen zaal in te lassen. Het bezoek aan deze uitvoeringen bleek in de prac- P1k echter niet evenredig te zijn aan de uitslag van het vermelde referendum, hetgeen niet wegneemt, dat het bestuur, zij het op bescheidener schaal op de 'ngeslagen weg meent te moeten voort gaan." In de vergadering van 22 Maart I94T ..crd besloten tot wijziging van het verenigingsjaar, zodat dit jaarverslag over een langere periode dan een jaar loopt. Het verenigingsjaar loopt thans van 1 September tot 31 Augustus. Het bestuur was tijdens de verslagperiode ais volgt samengesteld: J. Drost voor zitter; S M, Stork van Vloten secreta resse; Mr. T, Leopold penningmeester; Mevr A. Heynsius-Viruly; mevr N. Muntz-Von Bledermann; mevr. I. S. Reuder-Vies; Dr. A. J. Stakenburg en C. L, W. Wirtz. De Westlandse tuinders zullen in Januari san liefst zo veel mo gelijk mensen laten zien wat zij kunnen. Van 19 tot 22 Januari wordt in Naaldwijk een tentoon stelling gehouden, die een beeld zal geven van wat er in het be langrijkste tuinbouwgebied van Nederland wordt gepresteerd in het telen van groenten, fruit en bloemen. Alle aanverwante be drijfstakken en ook handel en verkeer zullen een deel van de expositieruimte vullen. Het wordt een belangrijke en aantrekkelijke tentoonstelling, daar in het verwarmde veilingsgebouw in Naaldwijk-Honselersdijk. Op een oppervlakte van 1500 m- zul len ruim honderd stands ingericht worden, die met elkaar de bezoe kers een vrij volledig overzicht ge ven van de huidige stand van de tuinbouw. Natuurlijk zullen de beste producten te kijk worden ge steld. Bovendien zal men er een indruk kunnen opdoen van de technische vooruitgang in het tuin bouwbedrijf. Weliswaar is Nederland in dit op2icht bij het buitenland ten ach ter maar het zal blijken, dat dit niet ligt aan de tuinders want zij zullen laten zien, hoe het moet worden: een kunstmatige zon in de kassen, die de tulpen en de druiven en wat er zo meer geteeld wordt, sneller doet groeien, de eleetrische verwarming en de ver warmingsketels" uit Engeland, pas geïmporteerd, de mechanisatie, die steeds verder voortschrijdt, voort schrijden moet wil het Westland op de wereldmarkt een woordje mee blijven spreken. Voor lëken zal de weelde aan bloemen en fruit de grootste trek pleister zijn; voor ingewijden zal de expositie van grote waarde zijn, o.m. om de stands van de nèvenbe- drijven, die ook zullen tonen, waartoe zij thans weer in staat zijn: de vervaardigers van kunst mest in geconcentreerde vorm, van effectieve bestrijdingsmiddelen, bouwers van kassen, verder kolen mijnen, betonfabrieken, ook hypo theekbanken voorlichtingsdienst enz, Kortom: tuinbouw, industrie, techniek en handel dienen hand in hand te gaan, wil de Nederlandse tuinbouw in binnen- en buitenland aan bod blijven en daarvan zal de tentoonstelling Wehaté getuigenis afleggen. Ook de K.L.M. zal vertegenwoor digd zijn want zij speelt een grote rol in dit bedrijf. Zij immers brengt productiegebied en afzetgebied dichter bij elkaar, wat vooral voor producten als groente, bloemen en fruit, die een beperkte houdbaar heid hebben, van groot belang is. Het Westland, dat in 1947 een totale omzet boekte van 56 mil- lioen gulden, doet zijn uiterste best, de achterstand in te halen en bij bevolking en overheid de belang stelling te wekken, die het ver dient. Deze tentoonstelling zal daar zeker in ruime mate toe bijdragen. Etldle Thomas, de welterkamptoen van Walea, die Maandagavond won van Giel de Roode, heeft een uitdaging gericht tot de Italiaan Minelli, die tegen de Roode moet "boksen om het vacante kampioenschap van Europa weïtergewicht. Zijn manager wflst er op dat Thomas thans van de Roode, Henry Hall en Ernie Roderick gewon nen heeft, wat hem, naar hij meent, recht geeft op een titelmstch tegen Minelli, Hierbij zU opgemerkt dat de Roode en Minelli beiden als candidaten voor de Europese tltei zijn aangewezen, en dat Thomas Maandag hoven de wel- ter-grens bokste. Hij woog 67i/, kg, dat is bijna een kilo boven het maxi mum. Het ls dus zeer de vraag af de Europese boksbond op grond van deze wedstrijd zonder meer de Roode door Thomas zal vervangen. Naar de Sportkroniek verneemt heeft het Bondsbestuur in zijn ver gadering van 27 Nov. j.L op advies van de commissie voor de Zater dagmiddagvoetbal besloten de jaarlijkse wedstrijd tassen de Za terdagelftallen van Nederland en België te doen plaats hebben op Zaterdag 7 Mei 1949 ts Utrecht. Van Vliet heelt het sprintnummer op de baan van Casablanca gewonnen voor Geraröfn en Scherens. In een snelheidswedstrijd, tussen amateurs en professionals klopte Senfftleben de Italiaanse wereldkampioen en Olym pisch kampioen Ghella cn de jonge Fransman Beyaert. Het touraooi om het Europese kam pioenschap driebanden, dat van 27 t/ro 3D Januari te Lausanne zou worden gehouden zal geen dcyirgang kunnen vinden, aangezien geen enkele Zwit serse biljartclub bereid blijkt te zijn de organisatie van een dergeujk tour- nool op zich te nemen. De Oost-Indonesische tentoon stelling wordt verlengd tot 10 Januari 1948; de avondopenstelling vervalt. Ook is de tentoonstelling met nog een zaal uitgebreid. DE Vereniging voor Studiebelangen aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam heeft gisteren een Bene- luxdag georganiseerd, waarop in echte Benelux-geest gesproken is. De sprekers van twee partijen - Luxemburg was niet vertegen woordigd - vertelden elkaar tegen alle regels in, flink de waarheid en het gevolg was, dat iedereen begreep, dat er nog veel gedaan moest worden en dat niemand boos werd. Totaal 3471. Vette koeien en ossen 550; gebruikt- vee 954; graskalveren 219; nuchtere kalveren. 21?; biggen 758; veulens 12; paarden 388; schapen en lammeren 187; bokken cn geiten 122; varkens 64. Kalfkoeien 822 - 725 - 625; melkkoe ien 840 - 740 - 625; vare koeien 500 - 400 - 350; vaarzen SOO - 425 - 325; pin ken 425 - 300 - 225; graskalveren 220 - 160 - 110; biggen 65 - 50 40; hitten 550 - 450 - 300; werkpaarden 750 - 550 - 400; sUchtpaarden. 1.20 - 1.— - 0 90 per kg. Kalfkoeien: aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prlj2en staande. Vare koeien: aanvoer als vorige week, handel kaun, prijzen onveran derd. Vaarzen en pinken: aanvoer Iets klei ner, handel matig, prijzen als vorige w-k. Graskalvercnaanvoer iets groter, handel traag, prijzen van vorige week nv*t moeite te handhaven. Paarden: aanvoer groter, handel zeer traag, prijzen van vorige week met moeite te handhaven. Biggen: aanvoer ruimer, handel le vendig, prijzen iets hoger. Mr. J. M, van der Poel, directeur van de Rijksbelasting-academie en directeur der Rijksbelastingen voor Zuid-Holland, die in de douane- raad zitting heeft en zelf voorzitter is van één der 53 commissies, die door het plan voor de economische samenwerking tussen de drie lan den in het leven zijn geroepen, vertelde als ambtenaar en techni cus bijzonderheden over de voor geschiedenis en de tegenwoordige stand van zaken van de Benelux. Hij sprak in de plaats van de se cretaris-generaal van de douane unie, mr. dr. Jaspar, die de avond tevoren een telefoontje had gege ven, dat hij" verhinderd was om. te komen. De talrijke Toehoorders kregen dus een verhandeling, die voor de vuist weg gegeven v/erd, Spreker vertelde, dat hij eerst niet veel ge lood had in het slagen van de over eenkomst. Hij had dan ook op ze kere voorwaarden zitting genomen in de douane-raad, maar thans is hij zoals hij zelf in een debat met prof. C, W, de Vries verklaar de gewonnen voor de Benelux. Mr. Van der Poel schetste de moei lijkheden, waarmede de technici, die het accoord uitwerken dikwijls te kampen hebben. Er zijn zoveel hoofden als zoveel zinnen. De poli tici vertellen, dat een bepaald iets moet komen, noemen er nog een datum bij, en laten de reet aan de technici over, die dan alle moeilijk heden maar uit de weg moeten rui men. En zij worden uit de weg ge ruimd, dat blijkt uit de resultaten. In 1947 kwam de douane-unie tot 9 DECEMBER. Een sering vormt reeds in de zomer de bloem knoppen, waaruit ze het volgend jaar paaC bloeien. By een loiüte se ring zijn deze knoppen lichtgroen. Bij een rode of paarse sering zijn die knoppendie zich aan de uit einden der twijgen bevinden, rood achtig of donkerpaars gekleurd. Daardoor kan men reeds in de win ter het onderscheid in kleur con stateren. Zonder bloeiknoppen gaan de aangeplante seringstruiken het eerste jaar dus niet bloeien. Dit geldt eveneens voor de Japanse kers, voor de Sier appel of Malus, voor de .Gouden Regen en nog di verse andere bloeiheesiers. Wil men reeds het eerste jaar een goe de bloei Itebben, dan is het raad zaam deze heesters zo vroeg moge lijk te planten. Indien men exem plaren kan krijgen, die een flinke kluit of potkluit bezittendan is dit voor de bloei nog beter. Nieuwe washingtonkraan geplaatst De werf Wllton-FUenoord heeft over de hoeveelheid werk, dat thans onderhanden is niet te kla gen. Verschillende schepen, zowel nieuwbouw als* reparatie, moeten op korte termijn gereed komen, waat veel haast vergt en natuur lijk even zo vele zorgen met zich brengt. We lezen in het Wilton-Fijenoord nieuws o.a. dat op het motorschip Dalerdijk de vroeger Damster- dijk van de Holland Amerika lijn de schoorsteen is geplaatst. Wat betekent dat de voltooiing van het zeer omvangrijke herstel van de oorlogsschade aan dit schip aan staande is. Het ligt in de bedoeling nog in December met de Dalerdijk te gaan proefvaren. Zaterdagmiddag om half een zal een avontuur van Peter Munnlk, «foor j. A. Ages - riep Peter, „dat is No. 12 „Wat betekende die rel, die U maakte, met een diplomaat of 7.0 iets? Ik kwam als altijd te laat voor de opening, maar nog net op tijd voor Uw explosie. Wie was dat gepolijste heerschap, met wie U wilde vechten?" „Doctor Joseph Andreas Kubelin, groot nazi-agent vóór en in de oor log en ook nu nog zeer gevaarlijk." „Geen gezant of wat dan ook, van Spanje?" „Neen." „Weet U dat zeker?" „Zo zeker, professor." zei Peter en hij zag de geleerde ondeugend aan, „als Uw baard géén siatiebaard is." En meteen gaf Peter een ferme ruk aan de baard. „AuJ",_ riep de professor oa hij kneep één ong dicht. „Ik geloof U. mijn vriend." zei hij DERDE HOOFDSTUK. Waarin wy kennismaken met Bilt Hooker uit Boston, U.S.A. Peter ontwaakte de volgende och tend uit een benauwde droom, die hem onder een lawine van brok stukken zuilen en stenen hoofden bedolf. Voorzichtig opende hij één oog. zoals hij altijd deed bij het wakker vorden met een aplezie- rige herinnering. Hij zag niets, maar voelde wel een zware druk op zijn hoofd. In een paniek rukte hij zich overeind en meteen trof een zacht projectie] hem; toen hij zich vrijmaakte uit een berg van kus sens, weerklonk een schaterende lach; „Zo, oude idioot, eindelijk bezwe ken onder mijn bombardement? Good morning, sir!" „Heilige Isis, Bill Hoeker!" „Here is your tea, sir", sprak Bill en hy zette een blad voor Peter neer, met thee, croissants, boter en marmelade en een ei. „Good old Bill", murmelde Pe ter. dankbaar zijn vriend aanziend. Bill, de Parijse correspondent van United Press, Bill, Amerikaanser dan de Roosevelts en de Trumans, de Marshalls en de Byrnes'es teza men. Hij ontmoette Peter voor het eerst in Cairo, waar de Amsterdam mer een korte studietijd doorbracht voor zijn doctoraalexamen en de Bostonner als jongste op het bu reau van United Press werkte. In Shepheard Hotel kregen zij moei lijkheden. over het gebruik van thee, dat Bil! verdedigde tegenover de liefde voor het kopje koffie, welke Peter bezielde. Dit conflict eindigde in een fikse vechtpartij te midden van geërgerde kolonels, po litici en millionnairsdochters, op dezelfde plaats waar de vriendschap van Bill en Peter begon. Bill, die zijn liefde trouw bleef, had nu ook thee in plaats van kof fie op Peters ontbijttafel binnenge bracht. „Zo, oude jongen," riep bij, toen hij Peters misprijzende blik naar de dampende theepat opving. „Jê bent de Parijse held van deze dag. Zie je foto's in de kranten!" En Bill hield een stapel couranten voor de ogen van zijn vriend. „Luis ter naar de koppen: „Hollands Egyptoloog ontdekt diefstal van Nefertete!'* „Dat is in „Combat" en hier, in de „Intran": „Beeldenstormer Peter Munnik verbrijzelt Napoleon en Nefertete", „En wil je het blad van De Gaulle nog horen, de „Paris Presse": „Onstuimige Hollander ontmas kert complot tegen" Franse eer. Doch bezoedelt de nagedachtenis van de grote keizer". Peter peuzelde onverstoorbaar zijn eitje op, en. keek toen met af grijzen naar de thee: Drink je dat nog altijd?" „Wat?" vroeg Bill, van zijn kran ten opziend. „Dat gedroogde gras. Staat er niets in over de heren dieven?" Bill kwam overeind en nam het ontbljtblad voor Peter weg. „Je krijgt geen slok en geen hap meer, als je me niet gauw vertelt, wat er nog niet in de couranten ?taat," (Wordt vervolgd) het motorschip Baud voor de KPM bestemd te water gaan. Op een andere KPM boot, de Camphuys, wordt alles op haren en snaren gezet om de proeftochten medio Januari mogelijk te maken. In het bouwdok groeit intussen de grote romp van de Blitar, na de Garoet het tweede schip voor de Kon. Rotterdamsche Lloyd, over welk bouwobject wij uitvoerig heb ben geschreven. In Januari zal de Blitar uit het bouwdok moeten verdwijnen om plaats te maken voor de 12000 ton metende motor tanker Mitre, bestemd voor de N.V. Petroleum Mij. La Corona te 's Gravenhage. Op de helling 6 zal eveneens in Januari de Kiel wor den gelegd van het motorschip Dïemerdijk van de Holland Ame- rikalijrt. Een nieuwe kraan Als aanpassing van het nieuw- bomvbedrijf aan de toepassing van het electrisch lassen in uitgebrei dere omvang heeft de aankoop in Amerika van een tweede z.g. Was hington kraan noodzakelijk ge maakt. Dit soort kranen heeft een hijsvermogen, dat een veelvoud is van dat der bestaande helling- kranen. De nieuwe kraan wordt thans opgericht en zal spoedig in staat zijn haar aandeel te leveren in het overbrengen van de zware secties, die te voren in de werk plaats door de lassers in elkaar zijn gezet. Verder zijn het inrich ten van een onderzeebootloods en een lashal in volle gang, terwijl met spoed wordt gewerkt aan het grote droogdok 4, dat in de oorlog ernstig werd beschadigd en dat na herstel weer in staat zal zijn vrij wel alle schepen ter wereld op te nemen. stand. Zij is snel In elkaar getim merd en spreker gaf toe, dat er ar tikelen in zijn, die niet juist zijn. Maar de unie is er en die artikelen worden later wel weer veranderd. De grootste moeilijkheden lagen volgens hem in het vinden van een overeenkomst van de directe- en de omzetbelastingen. Mr. Van der Poel wijdde nog even enkele woorden aan de be zwaren, die tegen het Benelux-plan rij'zen bij sommige groepen van de bevolking. In België beweert men, dat de groter wordende werkloos heid te wijten is aan de Benelux. De Nederlanders klagen dat de prij zen er hoger door worden. Maar volgens spr. zou de werkloosheid in België en de stijging van de prij zen in Nederland nog groter zijn als de Benelux er niet was. Voordelen heeft men al gemerkt bij het en- bloc onderhandelen met het buiten land. Wat er nog nodig is, dat is tijd, geld en een Benelux-geest. In de middaguren spraken prof. dr. P. Kuin en prof. R van de Putte uit Leuven. De eerste be handelde de economische problemen van de overgangstijd, waaruit bleek, dat ons voorzienings-niveau dat van België benadert Er is nog steeds een economische spanning tussen de twee landen, maar die zal lang zamerhand verdwijnen. Het bleek ook, dat de vestigingswetten in België lang zo ver niet gaan als in ons land. Men wil daar bovendien een enigszins andere richting uit. Spreker vond dit echter helemaal geen onoverkomelijk bezwaar, want zodoende zou men in staat zijn de twee systemen goed met elkaar te vergelijken en uiteindelijk toch het geschiktste kiezen. De Benelux moet worden doorgezet. Internationaal gezien is het een der weinige lichtpunten in dit don kere tijdsbestek, men kan boven dien niet meer terug, want de ogen van de gehele wereld zijn op dit experiment gericht. Zonder kwade bijbedoelingen en met oprechte spijt was de Belgi sche professor in het kader van zijn rede eerst genoodzaakt een balans op te maken hoe Nederland en hoe België er op het ogenblik voor stond. Het werd een vergelijk, dat nog maar al te dikwijls in ons na deel uitviel. In België is het evenwicht in de betalingsbalans met het bui tenland dit jaar vrijwel be reikt. Er bestaat ook vrijwel geen gebrek meer pan dollars. Onder algemeen gelach vertel de prof. Van de Putte, dat Bel gië eigenlijk helemaal geen Amerikaanse 'eningen meer nodig had, maar die alleen nam voor de goede verstandhouding. Wat betreft de prijzen is Neder land in het voordeel. In België ste gen de prijzen in verhouding met het tijdvak 19361938 met 300 in Nederland met 100 Maar we mogen ons daarom niet teveel ver heugen, want de prijzen waren vóór de oorlog bij ons aanzienlijk hoger en zo komt men thans tot een prijsverschil van ongeveer twintig procent ten nadele van België. Aan het eind van de rede van prof. Van de Putte ontstond een professoraal debat over de voor- en nadelen van een volledige inwisselbaarheid van de twee munten. Kampïo en enleed Van een gezellig familieleven zal nu wel niet veel meer komen, nu deze Leen. zijn a.s. schoonvader een dusdanige rammeling heeft gege ven, dat de man een week lang geen arbeid heeft kunnen verrich ten. Van hun dorp zijn de heren al lebei naar de Noordsingel geko men, maar een kind kan zien dat er van verzoening nog geen spra ke is: zij negeren elkander volko men. en trekken een gericht of ze elkaar wei rauw lusten. Wel, die zaak zat 20: Leen had al een jaar verkering met Lies en de vader van Lies, die daar nu zo- grimmig zit te kijken en daar kun je donder op zeggen nooit een voet bij zijn getrouwde doch ter in huis zal zetten, als ze ten minste ooit trouwt met deze Leen; deze nu zo woedende vader kon bet in het begin wel vinden met zijn aanstaande schoonzoon. Beide mannen waren lid van de kegel club EVA (EEN VRIJE AVOND) en Leen z'n a.s. schoonpapa toe hoorde tot de sieraden van de ver eniging. Zonder die meester in het werpen met de houten bal zouden er heel wat minder prijzen in de vitrine van Eva uitgestald zijn, dat wist die alle-negen pikeur zelf ook deksels goed en het was de trots van zijn leven. Nu leek het wel of Leen, sedert hij verkering had met Lies en dus veel aan huis kwam bij de kam pioen der kampioenen, ineens de kegelgeest gekregen had. Gewoon als kruk begonnen, waren plotse ling de negens niet van de lucht en zo duurde het niet lang of op een avond gaf Leen zijn a.s. schoonva der een geduchte afstraffing op de baan. Hij won. met ik weet niet hoeveel punten. Dat kon schoonva der niet best verkroppen, maar hij liet het niet erg merken, wacht maar, hij zou die snotjongen, wel krijgen een volgende keer. Een paar weken later moest de man het voor de tweede maal afleggen te gen de jongen en dat schokte hem zo, dat hij die avond enkele liters bier meer dan gewoonlijk dronk en zijn a.s. schoonzoon speideprikken begon te geven, de jongen kleine rend zo veel hij kon. Sindsdien was de verhouding tussen de mannen sterk afgekoeld, zozeer zelfs, dat Leen niet meer bij Lies thuis mocht komen. Toen de kampioen voor de derde maal Hink verloor van de coming man, was hy zo overstuur, dat hij het on middellijk weer op een drinken 1 zette, 's Avonds laat, buiten geko men. liep hij zijn rivaal scheldend voorbij en toen deze een scherp woord terug gaf, wond de tanende kegeltitaan zich zo op, dat hij de jongeman een vuistslag tegen het hoofd toediende. Dat was het sein voor een ge vecht, zoals er sedert heuglijke tij den niet een geleverd was. De schoonvader wist zich niet meer te herinneren, dat hij het eerst ge slagen had. Dat kan. voorkomen bij drankmisbruik, zeide de rechter, maar er waren getuigen die hef gezien diadden. Het was daaroir dat de straf niet hoger hoefde te zijn dan vijfentwintig gulden. Een jammerlijk familie-incident noemde de rechter het; treffen, maar enfin, dachten wij, de kegel club EVA zal bloeien en groeien met krachten als die twee mannen hier. De vereniging „De Vrolijke Schutter tjes" had kosten noch moeite gespaarc. om voor de kinderen een groot Sinter klaasfeest te organiseren. De moeite is echter beloond, want toen na de verto ning van een film de goede bisschop binnenkwam was liet gejuich niet van de lucht. Sint-Nicolaas cn zjjn knecht zorgden met ruime hand voor versns- lenngcn: de kinderen beneden vijf jaar regen een extra stuk speelgoed- In voormalig kantoor van distributiedienst Het gebrek aan Leger des Heils- tehuizen in Rotterdam is zo groot, dat het Leger niet wil wachten tot het eerste niemve gebouw aan de Witte de Withstraat klaar is. Zo spoedig mogelijk wil het tot uitbrei ding overgaan en in het voormalige distributiekantoor aan de Schiedam sesingel heeft de legerleiding een pand gevonden, dat uitstekend kan' dienen als nachtverblijf. In samemverking met gemeente en sociale zaken wordt het interieur van het gebouw in record tempo veranderd cn voor zijn nieuwe be stemming geschikt gemaakt. De aannemersfirma J. J. L. Monster cn J. C. v. Schijndel heeft de uitvoering van het werk in handen en hoopt binnen tien dagen klaar te zijn. Het gebouw zal hoofdzakelijk be stemd zijn voor nachtverblijf, waar de mensen ook warm eten kunnen gebruiken. Voor hen, die echter ook overdag geen dak boven hun hoofd hebben, wil kapt. v. Loon en zijn vrouw, die uit Leerdam komen en de beheerders van het huis worden, echter wel eens een uitzondering maken. Het aparte dagverblijf voor de vrouwen er> de conversatiezaal voor mannen met radiol wijzen daar wel op. De uren, waarop het huis open zal zijn. zyn nog niet nauw keurig vastgesteld. In totaal worden zeven slaapzalen gebouwd, voor 50 a 60 mensen, 35 mannen en 25 vrouwen. Er is voor voldoende licht en ruimte gezorgd en voor goede wasgelegenheden. Tevens krijgt het gebouw een desin fectie-inrichting en indien nodig staat ook de installatie der G.G. en G.D, aan de Baan, aan de overzijde van de Schiedamsesingel, ter be schikking. Met nadruk vestigt het Leger des Heils er de aandacht op, dat het succes, dat het geboekt beeft door de hand te leggen op dit voormalige distributiebureau waarover het zich uiteraard oprecht verheugt geen verandering brengt in zijn we- deropbouwpianncn. Het gebouw aan de Schiedamsesingel zal niet langer dan nodig is als nachtverblijf die nen; de ruimte is tenslotte tamelijk beperkt, vergeleken bij de vóóroor logse „Boschhoek", al is zij in do huidige omstandigheden een belang rijke aanwinst. De bouw van de ba rakken op het Noordcreiland moet In ieder geval doorgang vinden. 29. Een kort, maar he vig gevecht volgt. De machinist geeft zich niet onmfddellyk gewonnen en verzet zich. Boven dien heeft hij nog steeds die revolver in zijn hand geklemd. Maar met een rechtse hoek weet Bob hem ten slotte buiten gevecht te Stellen. En nu wég! Want de atmos feer wordt zo langza merhand verstikkend, omdat de kraan nog al tijd open staat. Als ze aan dek niets in de ga ten hebben gehad, zal Rob wel kans zien een sloep te strijken en uit de machinekamer. En de pech blijft hem het land te bereiken. Diep haalt hij aan dek achtervolgen, want daar nadert ook snel de adem: dat doet je heerlijk, die frisse lucht! motorbarkas van Harries. Die is natuurlijk Maar kijk, wat komt er een walm uit de gealarmeerd door die ellendige gasroxnmel. luchtkokers. O, dat is natuurlijk die damp Wat moet Rob doen? Als hy nu in een sloep springt en wegroeit, zullen ze hem zo te pakken hebben. Maar aan boord blijven is' óók niet geraden..,.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3