Koningin Nefertete Buitenlands Vooroordeel inzake Indonesië Verenigde Naties maken de balans op van twaalf weken vergaderen Nieuwe bouworders van de K.P.M. aanstaande heöen Dr. J. H. van Roven geeft zijn mening Onze bet-bet-bet-overgrootmoeder en haar dienstboden Evelien spreekt. VAN VROUW TOT VROUW Tien millioen woorden brachten de wereld geen opluchting Radio-programma Motorschip Baud bij Wilton te water Kantonrechter legde flinke straffen op Ifóór er "zon jrai/w waas over üw ieiel rail,.. - Op zoek naar Werf politieagent hielp arbeiders naar de S.D. Acht jaar geëist Raad van Toezicht op 't Historisch Museum Twee voordrachten DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Dinsdag 14 December 1948 Dr. J. H, van RoUen, waarnemend hoofd der Nederlandse delegatie ln d© algemene vergadering der Verenigde Naties, heeft in een onderhoud met de correspondent van het AJV.P. zUn indrukken. Over het verloop van d«e derde assembly weergegeven. HIJ heeft er daarbij nadruk op gelegd, dat men de werkzaamheden van de UNO op langere termijn en tegen de ach tergrond van de bestaande verdeeldheid ln de wereld moet bezien, HU hectt er voorts op gewezen, dat de stemming der grote meerderheid der delegaties Inzake het Indonesische vraagstuk voor Nederland ongunstiger Is dan men zich in bet algemeen ln Nederland zelf voorstelt. Wat betreft Indonesië werd de volgende vraag gesteld. „De Indonesische kwestie is in de ze assembly slechts in zeer algemene termen aangeroerd, Heeft het sle pen der onderhandelingen de mening der verschillende delegaties beïn vloed? Welke indruk heeft het zo juist verschenen vierde interim rapport hier gemaakt?" „Het feit dat de onderhandelingen, eerst door minister Stikker en later door de grote delegatie, plaats von den juist gedurende deze assembly heeft zonder enige twijfel een zeer grote Invloed ten goede gehad, in zoverre, dat men algemeen de in druk kreeg, dat nu ernstige pogin gen worden gedaan om langs de weg van vreedzaam overleg tot een oplossing te komen. Zoals men weet is het bereiken van een onmiddellij ke oplossing het doel, dat door de overgrote meerderheid der leden der V.N. wordt voorgestaan. Waren niet juist de onderhandelingen aan de gang geweest, dan zouden waar schijnlijk moer harde woorden aan het adres van Nederland gevallen zijn. Wanneer nu daarentegen toe spelingen van onaangename aard werden gemaakt, dan kon daartegen over steeds gewezen worden op de ernst van de pogingen, die nu aan de gang waren. De stemming in de Ver, Naties in het algemeen en in de Vei ligheidsraad in het bijzonder is je gens Nederland ongunstiger dan men zich in het algemeen in Nederland voorstelt. Men. ontmoet juist op het gebied van onze verhoudingen met Indonesië veel wanbegrip en veel onwil om tot beter begrip te komen. Helaas stuit men Ook op veel twijfel aan de zuiverheid en oprechtheid van onze motieven, Er is zowel twij fel aan de oprechtheid van onze be doelingen om aan de Ver*. Staten van Indonesië volledige vrijheid en on afhankelijkheid te geven, als twijfel aan de oprechtheid van onze laatste pogingen om door onderhandelingen tot een oplossing te komen. Ik ge loof, dat de^e ongunstige stemming zien vaak ook afspiegelt in de bui tenlandse pers. Wij moeten natuurlijk blijven, wer ken aan het verbeteren van onze voorlichting en trachten zoveel mo gelijk in gesprekken met delegaties en journalisten ons standpunt beter begrip te doen vinden. Toch mag men zich, wanneer men volkomen eerlijk tegenover de zaak staat, niet ontveinzen, dat men zelfa met de beste voorlichting en meest actieve propaganda voor een vrijwel onbe gonnen taak staat, ge2len de omvang van het diepgewortelde vooroordeel en wanbegrip". Beplanting binnenstad wordt voortgezet Ter opvrolijking van de mis troostig kafb vlakten in de binnen stad heeft de gemeentelijke plant soendienst vorig jaar enkele hon derden boompjes geplant langs Binnenweg, Schiedamsesingel, Blaak en andere straten. Dezer da gen is men begonnen de boombe planting aan te vullen met hees ters. 25 DECEMBER. De Kersappel is een zeer fraaie bloeiheester. Men kent deze ook als de Malus of Ster appel, die in April en Mei prijkt met ontelbare roserode of witte bloesems. Bovendien ontwikkelen zich uit de bloesems nog .de beken de gele of rode kersappeltjes, die in de keuken ïcimnett worden ge bruikt. e Malus verlangt een plek in de vatte zon en kan een hoogte van twee of vijf meter bereiken. Mooie soorten zijnde rose Schei- deckeri". de wijnrode Eleyide witte Baccataen de rose-witte „Floribunda". Met grote trots en voldoening bekijken deze vier bakkers uit Londen hun meesterstuk, een enorme taart, die aan prinses Elisabeth werd aangeboden ter gelegenheid van dc doop van de jongste Engelse prins. Als ik 's morgens opsta, zo schrijft een mevrouw uit Rotterdam aaü haar vriendin, dan komt een galan te coeffeerder drie uur lang zijn kunst met de krultang aan mijn hoofd exerceren, zonder enige mar- telizatie mij aan te doen. Zij schreef dat in 1750 en gaat dan verder met haar verhaal. In het kapsel komt een molentje te prijken, dat echt draait en ver der honderden krullen-en strikken en veren. Dan ging zij zich kleden in een zeer gedecolleteerde japon; een schrijver uit die tjjd klaagde erover dat vroeger de vrouwen zedig gekleed waren, vroeger, zegt hij; „wierd niets anders dan de tronie blootgesteld aan ft stout ge zicht der mannen," maar hij vindt de dames van 1750 maar wuft met hun zondige witte zijden kousen en schoenen met ,.hoge hielen". Als mevrouw in volle parade gekleed De derde zitting van de Alge mene Vergadering van de UNO, die dit weekend tot April werd verdaagd, heeft de wereld een schok gegeven maar geen werkelijk geneesmiddel voor haar kwalen. Zij heeft de diplomatieke koorts, veroorzaakt door drie van de meest brandende internationale kwesties Palestina, Berlijn en Grieken land wat doen afnemenmaar geen oplossing gevonden. De balans van hetgeen de staats lieden van 58 landen ten aanzien van de voornaamste moeilijkheden van de mensheid na twaalf weken Sommige meisjes vinden het nood zakelijk om de Japanse methode van zelfverdedigiyig, het zogenaam de Judo, te leren. Het kan wel eens nuttig zijn om al te vrijpostige jon gemannen van t lijf te houden, al hoewel... DINSDAG 14 DECEMBER Avondprogramma HILVERSUM II: 10— Kobus Kwint; IS.10 BerU philh. ork,; 19.15 Vergeelde partituren van Musica Antlqua; 13.45 Heg. ultz.; 20.Nws: 20.05 Echo van de dag; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.3D Allerlei; 21.35 Ik zou zo graag; 22.15 Buitenlands overzicht: 22.30 Ba- namen in de kamermuziek: 23Nws: 23.15—24.Nieuwe opnamen van oude werken. HILVERSUM II: IS Nws: 19.15 Zang en orgel: 19.30 Dit is leven; 19 45 Zang en orgel (vervolg)- 20.Nws; 20.05 De gewone man; 20.12 Carmen; 22.35 West-Euro pees commentaar; 22 45 Avondgebed; 23.— NWS; 2315- 24.— Utrechts Stedellik Orkest. WOENSDAG 15 DECEMBER Öchtendp rorramma HILVERSUM I: 7.— Nws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gr. pl.; 8.Nws: 8.18 Vera Lynn: 8 50 Voor de vrouw; 9.— Kamermuziek; 10.— Morgenwijding; 10 20 Onze keuken; 10 30 Als de stof zuiger zwijgt; II.Pop, non stop progr. 12.— Accordeola; 12.30 Weerpraatje: 12 33 Voor het platteland: 12 38 Killma Hawaiians; 13.Nws; 13.15 Kalender: 13.20 Promenadeorkest; 14.— Gesproken portretten; 14.15 Jeugdeoncert; 15.— Hoorspel; 15 30 Regenboog; 16.— Rood borstjes: 16.15 Het stond in de krant; l6,4fl Vragen staat %'rh': 17.1S Thanoduo; 17.35 Morton Gould: 18.— Nws; 18.15 Vana; 18.20 Berl. opera-ork.; 18.30 Heg. uitzending. HILVERSUM II: 7.— Nws: 7.15 Ie deum laudamus; 7.43 Een woord voor de dag: 8.— Nws; 8.15 Gr. pl.; 9.— Oeh- tendbeznek; 9.30 Waterstanden: 9 35 Symph. concert; 10.30 Morgendienst; 11.— Gr. pl.; 11.15 Hoorspel! 11.50 En semble Donauklaiiken: 12.30 Weerover- zlcht; 12,33 Adventsstonde; 13.— Nws: 13.1S Ensemble Lachman.' 13.45 St. Ste- phan Domkoor: 14.— Kopenhaaga ra- dlö-ork.; 14.30 WJnteranoet Van heesters en van de druif; 15.— Concertgebouw- kwintet: 15.30 Albert Sandler en or kest; 15,40 De Varianten: 16.15 Voor onze jongens en meisjes: 17.30 Piano muziek; 17.45 Reg. uitz.: 18— Onze Ned. koren en korpsen; 18.39 Leopold Sto- kowskl. praten hebben gedaan, ziet er uit als volgt: 1. Zij hebben bemiddelings- of wa- penstilstandsacties ondernomen om een einde te maken aan de geschillen tussen de Joden en Ara bieren in Palestina; tussen Rus land, de Verenigde Stëten, En geland en Frankrijk te Eerlijn; tussen de Grieken, de Joegosla- ven, de Bulgaren en de Albane zen op de Balkan en tussen India en Pakistan in Kasjmir. 2. Zij hebben de grote mogendhe den opgedragen te blijven stre ven naar internationale controle op de atoomenergie en de Bewa pening. 3. Zij hebben Genocide de mis daad van het uitroeien van be volkingsgroepen op grond van. ras of godsdienst buiten de wet gesteld. Herhaaldelijk is de Assemblée vastgelopen in een moeras van on vruchtbaar gepraat. Dit gebeurde vooral als de vast aaneengesloten kleine groep van zes landen, die door Rusland wor den geleid, in een duel gewikkeld werd met de grote mogendheden van het Westen. De Algemene Vergadering open de zijn vergaderingen in September met een agenda van 75 punten, Op ongeveer 50 punten van secundair belang kv/am men tot overeenstem ming. Van de grote problemen ble ven de meeste op de agenda om op 1 April in New York opnieuw aan de orde te komen. De voornaamste hiervan zijn: De toekomst van de voormalige Italiaanse koloniën. De status van Franco-Span je, •waarmede geen enkel lid van de UNO wordt geacht diplomatieke betrekkingen te onderhouden. Een ontwerp-conventie inzake vrijheid van voorlichting. Het rapport van de veiligheids raad. De klacht van India tegen Zuid- Afrika inzake rassendiscriminatie. De achtergrond van bijna elk be langrijk: punt, is het tegenstrijdige standpunt van de Oostelijke en Westelijke landengroepen geweest. Het hoogtepunt van de crisis in de betrekkingen tussen Oost er West was de twist in en om Ber lijn, welke tot uiting kwam'in de verscherpte en verbitterde toon van vele debatten. Ten slotte een paar cijfers over de Parijse dagen van de UNO. Er werden meer dan tien milli oén woorden gesproken, (De venij nige zijn niet geteld.) Het aantal documenten bedroeg 150.000, het aantal bladzijden daar in honderd millioen. De totale kos ten van de zitting waren: 2.300.000 dollar. Op 71 dagen werden zittin gen gehouden. Aan de zittingen werd in totaal 1800 uur besteed, tegen 1200 verleden jaar. Er wa ren 58 naties vertegenwoordigd, met 275 gedelegeerden en 138 plaatsvervangers. De delegaties en secretariaten waren vijfduizend personen sterk. Er waren meer dan 1700 journalisten die ongeveer 1800 kranten, agentschappen, radio-sta- tions en periodieken vertegenwoor digden. En er werkten 60 tolken die 18.000,uur in touw waren. Filmvoorstelling op Charlois Het Comité „Culturele Samenwerking Charlois" geeft Woensdagavond in het Charloisse Volkshuis aan de Kat en- drechtsc Lagedljk 450 een filmvoorstel ling over de Nederlandse trawl- on haringvisserij. De avond Is georgani seerd door het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, De entreeprijs is der tig cent. is, gaat zij in haar zijkamer zitten voor het raam en kijkt welke koet sen er aan de deur stilstaan. De bezoeksters komen niet binnen maar doen een visitekaartje in de bus. En. zij op haar beurt heeft een klein drukpersje, waarop zij kaart jes drukt, die zij dan in haar calèche gaat afgeven bij deftige families. Daarmee gaat de middag heen, 's avonds gaat 2ij met „mijn heer" naar het salet, een soort so ciëteit waar een partijtje wordt ge omberd en waar de vrouwen het moois van eikaars toiletten afkij ken en daarna heeft zij thuis een klein eenvoudig soupertje met: Een Hamburger osserib van één en dertig pond, een ham, een kalfs kop, varkenscoteletten, een ge stoofde kabeljauw. Dit alles be sproeid met de nodige wijn, waar na zij uitgeput van de vermoeie nissen naar bed gaat, om de vol gende morgen weer vroeg op te staan voor de „galante coeffeer der". En als we dan een plaatje zien van een keuken uit die tijd, goeie help!, wat moeten de dienstboden dan toen geslaafd hebben. Een keuken zonder waterleiding, elec- triciteit en gas, somber, in het sousterrain van het grote heren huis, met kleine glas-in-lood- raampjes. Een open keukenvuur met een koperen ketel erboven, een spit. waaraan gevogelte en enorme stukken vlees worden geroosterd, daarnaast een reusachtig kolenfor- nuis. De meid stond om vijf uur op in het ijskoude ongerieflijke huis, waar zij vaak ook in de keuken in een bedstee sliep en dan was het waterpompen en vuur aanmaken en sloven de ganse lieve dag, tot 's avonds laat na dat „kleine sou pertje". En dan verdiende zij dertig gulden per jaar. En als we dan denker aan de was uit die tijd. aan het strijken van alle linnen goed en alle witte mutsen en kra gen en onderrokken, dan kunnen wc ons niet meer voorstellen hoe zo'n huishouden liep. Een dienstbodenprobleem fcr stond toen nog niet, tenminste niet voor de mevrouwen, maar waar schijnlijk was.bet hele leven voor de dienstbode wel een probleem, hoewel ze er niet- over zou denken, het als zodanig te beschouwen, ze wist niet beter of het hoorde zo. We mogen dan wel eens moppe ren over onze tijd, over onze moei lijke problemen in en om het huis houden, over het slaven van een huisvrouw, maar zou U willen ruilen: a. met de mevrouw met het mo lentje in heur haar en haar druk persje?; b- met de dienstbode bij het spit in de donkere keuken? Het is mode om boos te worden als iemand het woord „vooruit gang" uitspreekt. Ach, een enkel keertje is het nog wel eens op z'n plaats. De Kobinson-schoenfabriek heeft een luchtvaart-kalender 1949 uitgegeven, die gewijd is aan de eerste Oceaanvlueht. Aan de voor zijde der bladen vindt men platen, niet betrekking tot het moderne luchtverkeer, op de achterzijde het spannende verhaal van de .Jocbt van Lindbergh over de Oceaan, De vlotte stapelloop van do „Baud", een motorschip met een laadvermogen vaa 4050" ton en accommodatie voor 85 bntpassa- giers en een groot aantal dek passagiers, die Zaterdagmiddag onder grote belangstelling op de Werf van Wilton—Fyenoord ge schiedde, was weer een stapje verder in de ten uitvoerlegging van het enorme scheepsbouw- programma, dat de KPM in nau we samenwerking met de over heid in en na de oorlog heeft opgesteld. Ia zijn toespraak tot de directie van Wilton—Fyenoord heeft jonk heer Bakker, directeur van de KPM, er op gewezen, dat dit scheepsbotiw- programma in totaal 42 eenheden omvat cn een waarde vertegenwoor digt van 80 millioen gulden en dat van deze schepen, in Rotterdam en omgeving zijn of worden gebouwd. Vijftien schepen doen reeds dienst in Indonesië en volgend jaar zal dit met nog elf vaartuigen het geval zijn. Hoewel de KPHJ-vloot met de ze aanwinsten weer behoorlijk op peil komt, acht men een nog verder gaande uitbreiding toch noodzakelijk. De Indische direc tie van de KPM heeft namelijk de raad van Bestuur voorgesteld nog meer schepen te laten bou wen, welk voorstel, naar jonk- Prof. dr. B. S. ten Berge neemt afscheid Voor prof, dr. Ten Berge, be noemd tot hoogleraar in de gynae cologie en obstetrie aan de rijksuni versiteit te Groningen, zal op Don derdag 16 December van 3 tot 5 uur namiddag een afscheidsreceptie gegeven worden in het gemeente ziekenhuis aan de Chrispljnlaan. Zowel, voor het personeel van de ziekenhuizen, als voor alle belang stellenden uit andere kringen, zal dan gelegenheid z^n om van de heengaande medicus afscheid te ne men. Stichting ,Havenhelangen' krijgt eigen Vlag Op 21 December bestaat de stich ting „Havenbelangen" 15 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum hebben de oud-leden van het da gelijks bestuur van de stichting, de heren mr. Jacq. Dutilh, C. J. B. Doude van Troostwijk cn B. P. Willeb eek le Mair, het initiatief genomen tijdens een op 21 Decem ber te houden bijeenkomst in de burgerzaal, de stichting een spe ciaal voor haar ontworpen vlag aan te bieden. De plechtigheid zal gevolgd worden door een korte causerie over Rotterdam door dr. W. F. Lichtonauer. beer Bakker zelde, alle kans heeft goedgekeurd U worden. Ook het motorschip Baud ia als zovele KPM-schepen genoemd naar een overleden gouverneur-generaal, Ir. van West, directeur van W.-F„ vestigde er echter de aandacht op, dat deze naam nog een aparte bete kenis heeft voor de werf. Jean Cre- tlen Baud, die leefde van 1739 tot 285Ö was een merkwaardig Veelzijdig mens, een krachtige persoonlijkheid en een man vol durf en initiatief. Kij was een van de weinigen van die lijd, die in het stoomschip toekomst zag. Samen met Röntgen zette hij zijn ideeën om in een daad. richtte de Nederlandsche Stoombootreederij op en had tevens een. belangrijk aan deel in de stichting van de scheeps werf Fyenoord, welke jaren later met die van Wilton fuseerde. Door dit moedig initiatief was Baud meer dan een eeuw geleden de grondleg ger van een belangrijks tak van nij verheid. Ir, van West deelde nog mede. dat men verwachtte de „Baud" in Maart of April te kunnen opleveren en bood tenslotte mevr, E. I. Quarles van Ufford—Harte een zilveren fruit schaal aan als dank voor haar mede werking bij de tewaterlating. Van de vijf dronken chauffeurs, die voor de Rotterdamse kanton rechter verschenen, raakten er twee hun rijbewijs en twee hun auto kwijt. De autohandelaar G. L. uit Barendrecht kwam er wel het slechtste af. HU had op 10 Novem ber 's avonds om tien uur met zijn auto in de Maastunnel gereden, terwijl hij onder invloed van de alcohol was. L. was al eens eerder gestraft voor een dergelijk feit. Daarom was de straf nu des te zwaarder. Hy raakt zijn rijbe wijs kwijt voor een jaar, zijn auto is verbeurd verklaard en hij kreeg nog een maand hechtenis op de koop toe. Ook J. A. van A., een vertegen woordiger uit Alkemade, raakte zijn auto kwijt, maar hij behield zijn rijbewijs en kreeg slechts veer tien dagen hechtenis. Twee anders chauffeurs, de een was de Rotterdammer H. van S. en de ander J. M. uit 's-Gravendeel, zijn veroordeeld tot veertien dagen hechtenis, de vijfde kreeg veertien dagen hechtenis en raakte zijn rijbewijs kwijt voor de duur van 3 maanden. De consumptie-Usbereider P. B. van P., wonende te Rotterdam kroeg een geldboete van 250 gul den of vijftig dagen hechtenis met een proeftijd van twee jaar, omdat hij ijs voor de verkoop ,in voorraad had, dat niet aan de eisen van de warenwet voldeed. Voor een der gelijk geval kreeg P. V., een chef broodbakker, een geldboete van f 150.—. De koopman in tweedehands- goederen A. N. kreeg tenslotte een boete van 28 gulden, omdat hij niet directe aantekening, heeft ge- Het Kerstboompje van verleden jaar was er niet zo een met van die withouten platvoeten. Dc had er een gekocht met wortels en al. Tijdens de, week van huiselijke diensten stónd het, schitterend ver sierd, in een pot met aarde gewoon door te leven en toen vrijwel alle andere boompjes na het feest to taal ontluisterd en afgedankt op de stoepen lagen om door dc vuilnis man meegenomen te worden, had het onzs een mooi plaatsje in de tuin gekregen, waar het gezond mee stond te wiegen in de wind. Als het nu een jaar lang lekker heeft staan groeien, zei ik tegen de kinderen, dan zetten we het de volgende Kerstdagen weer in de pot en dan mogen jullie het weer zo mooi maken als je maar wilt. Nou, dat was een lumineus idee van die geschikte paps, vonden ze allemaal. Betrekkelijk gauw al was de boom natuurlijk geheel ujt de belangstelling verdwenen en het ganse warme jaargetij was hij niet meer dan een heester onder de heesters. Pas dezer dagen begon men zich zijn exclusieve bestem ming te herinneren. Kijk eens paps. zei mijn dochter van zeven en zij wees op onze oude vriend: hij is al een heel stuk gro ter dan verleden jaar. Ja, zei ik, hij is flink gegroeid. Waarvan - groeit~ie eigenlijk, vroeg het kind, bomen eten toch niet, hoe kunnen ze dan groot wor den? Nou, 6f ze eten zei ik, ze eten met hun wortels, die hebben ik weet niet hoeveel mondjes en daar eten en drinken 2e mee, diep in de grond. O, zei m'n dochter. Je zult het volgende week wel zien, doceerde ik verder, als we hem uit de grond halen en in de pot zetten. Dan moet je maar eens goed naar zijn. wortels kijken, hele dunne en fijne zijn er bij. Breken die dan niet als je hem uit de grond trekt, vroeg het kind bezorgd, en doet dat dan geen pijn. Ja, de kleinste zullen wel afbre ken, zei ik, erg pijn zal het niet doen, denk ik, een beetje wel, waarschijnlijk. Mijn dochte** zweeg langdurig en scheen diep na te denken. Kunnen we hem niet hier in de tuin versieren, zei ze einde lijk, dat is toch ook. mooi en dan kunnen de kaarsjes ook wel aan als 't niet te hard waait, hè mag het? Waarom eigenlijk, vroeg'ik. Nou, hoor, ik wil niet dat je hem uit de grond trekt, ik ben toch kabouterl Of ik dan nu alweer vergeten was dat zij twee weken geleden geïnstalleerd was tot ka bouter bij de padvinderij, ik had toch zelf gehoord dat ze beloofd had een goede kabouter te zün en een kabouter, dat stond immers in de wet, was goed voor planten en dieren. Als U dus met de Kerstdagen er gens een versierde kerstboom in. een tuintje ziet brands dan weet houden, in zijn opkope reregister j u dat de wil van een principiële van alle door hem gekochte artike- kabouter geëerbiedigd is. len. I DESIDERIUS. Aduerfeniie I. M. jnoei ge dcRadox-zuurstof behandeling toe- passen. Regelmatig 'n beetje Radox m Uw -waswater - dat is alles! Radox ontwikkelt zuurstof! Millioenen microscopisch kleine bellen, banen sich een weg door de huid- poricn. Die worden dan gezuiverd van vet tigheid en onreinheden eit...~Uw huid kan weer ademen. Dan C«a puistjes en vetwormpjesmeer of vlekkerigheid, die oud rniekt vóór Uw tijd «#r 'n gave huid tn 't> fraaie temt. een avontuur van Peter Munnlk, floor J. A. Ages de praat, als wij naar boven gaan. Michel blijft maar in de boom en als er iets mis gaat daarbinnen hij kan dat gemakkelijk zien dan klimt bij omlaag en waarschuwt de politie. En jij, Jean Pierre." zei hij en legde de hand op de sluiks ha ren van de" peuter, die met de trou we ogen van een Jonge hond naar hem keek, „Jean Pierre, jij gaat naar de auto en blijft die bewaken." Jean Pierre keek teleurgesteld, „Mag ik het niet zien. mag ik niet meedoen?" stamelde hij. „Jongen, jouw taak is een van de belangrijkste. Van de auto hangt alles af. Wij moeten er ieder ogen blik op kunnen vertrouwen De Oude Leeuw is onze aanval en onze verdediging en van jouw waak. zaamheid hangt bet af of hij op het kritieke moment voor ons gereed is." Dat was een taal, die Jean Pierre verstond. Er flitète een glinstering in zijn ogen en hij zei: „Ik zal de Oude Leeuw verdedigen, monsieur!" Bill liep al naar de poort van het huis. Peter volgde tilings en strui kelend over zijn afzakkende pyama. broek, riep hij: „Idioot, wacht even." Bill keerde zich om en trok een wenkbrauw op. „Idioot, wij kunnen er zo niet binnen gaan! Jij kent Kubclin niet; als wij geen wapens hebben, is het een gevaarlijke expeditie naar zijn hoofdkwartier." „Ik heb m'n handen," zei BUI. Maar jij bent van een ander kaliber. Kom mee." Bill ging terug naar de Oude Leeuw. Jean Pierre zat met een verbeten gezicht achter het stuur en No. 16 De mannen wachtten gespannen, want de ernst van' het spel van de jongens bad iets fascinerends. Ergens van achter het hek klonk een klagende oehoe- geschreeuw van een nachtuil. „Er is iets niet in orde," zei Pe ter en hij wees op de twee jongens, die besluiteloos en als verslagen in hu<n hoek bij het hek stonden „Dit is toch te dwaas," riep Bill uit. „Waar wachten we op? We weten nu waar Kubeïin zijn kwar tier heeft...." „Of had," vulde Peter aan. „Goed, maar we gaan naar bin." nen." De mannen stapten uit en liepen naar het hek. Jean sloop naar hen toe. Hij legde zijn vinger op zijn mond en kneep één oog in het sproetige gezicht toe, „Sstt, sstt," fluisterde hij, „stil toch. er is onraad." „Waar is Michel?" vroeg Peter. „Sstt, daar in de boom." Opkijkend zagen zij het ernstige bleke gezicht van Michel tussen de bladeren. Met moeite maakt hij een arm om een van de takken lös, legde ook een vinger tegen de lip pen en wees toen naar het hoge huis, dat deels achter dc eik 6Chuii ging. ,,'t Is de kamer op de tweede étage, aan de straat," lichtte Jean toe. Bill werd ongeduldig „Nu is het genoeg. Ga mee!'* Peter keek nog eens peinzend omhoog naar de boom. Hij keerde zich toen naar de jongens. „Jean," zei hij. „jij gaat mag naar binnen. Jij houdt de concierge aan toen Bill het portier oponde zag hij naast de jongen een. stuk motaal liggen. Het was de crick van de auto. „Zo jongen, jij hebt je zwaar be wapend," lachte Bill. „Maar ik zal je wapen toch even moeten lenen. Je krijgt het zo terug." En zij gingen 'weer. „Amateur," bromde Peter. „Wat?" „Verschrikkelijke amateurs zijn we. Voor het huis der schrikken lo pen ze en schreeuwen ze om de hele buurt bij elkaar te krijgen en daar gaan ze nu: Bill Hooker, slecht jour. nalist, eigenaar van de Oude Leeuw; Peter Munnlk, zonder noo- mens\vaard beroep, in pyama, op pantoffels gewapend met een auto- crick en drie Parijse gamins als ver. sterking." (Wordt vervolgd) Rott. Reddingsbrigade In de gemeenteraadszitting van 16 December zal een voorstel van B. en W. behandeld worden tot het verlenen, van een subsidie aan de Rotterdamse Reddingsbrigade. Sinds haar oprichting heeft de brigade het geheel zonder over heidssubsidie moeten stellen. De wijkraad, te Hoek van Holland heeft zich enige tijd met de2e kwestie bezig gehouden met boven genoemd resultaat. CONTACT-AVOND C ADI-CLUB Zaterdagavond werd in de Cadi- club opnieuw een contactavond ge houden voor militairen cn burgers, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer E. H. Ouwehand, begroette de aanwe zigen on zette het doel van deze bijeenkomst uiteen. Vervolgens leidde hij de kluchtspelers van de heer Slem Nieuwenhuizen in, wier devies is ,,De grote kunst wprdt niet betracht, wijmaken, dat u scha terlach". Gedurende het spel wa ren de lachsalvo's niet van de lucht en uit het enorme applaus, dat volgde op de geestige afscheids woorden van de heer "Duwehand, uitspraak, bleek, dat dc spelers hun devies De Duitse werkster Gertud: A M. bewaarheid hadden. Heimberg uit Hnag, düe in 3041 Enigszins als een anticlimax kwam na een uitgebreid gei ivf'iwer- hoor en een scherpe «mflfcvmginK door dc president cn het fel requisi toir van de advöcaat-flscaal fle te gen de 47-Jarlge Sehledaxnse politie- agent Corns, van Houwellngen: 8 jaar. Hij Blond Maandagmiddag voor ie Rotterdamse kamer van het Haar.* Bij/onder Gerechtshof terecht, en de tenlastcleggme vermeldde, dat hij werkzaam bij de werf poli tic van Wil len Fyenoord te Schiedam verschil- .ende arbeiders, die Duits-vijandige handelingen hadden gepleegd, aan de S,D. on andere Duitse instanties had overgeleverd. Een aantal van. hen heeft geruime tijd ln een concentratiekamp gezeten en enigen zijn niet uit gevan genschap teruggekeerd. Zo vertelde de eerste getuige, electro-monteur J. van Tilborg, dut zijn zoon in Januari 1942 op de wer." door verdachte gearresteerd was, om dat hij een horloge^ van een Duitser gestolen had. Hij wist te ontsnappen, maar van H. liet de zaak niet rusten. Hij verrichtte in liet huis van da ge tuige een huiszoeking, vond eer» houder met scherpe patronen en toen de'zoon tcch later thuis kwam, werd hij ge arresteerd, Ook getuige werd gear resteerd cn had 9IZ maand gezeten; zón zc*mi was nooit meer teruggekeerd. Een andere arbeider, die eveneens illegaal werk deed en een paar klei nigheden van de Knegsroannt „ge organiseerd" had. werd eveneens bij de S D. aangegeven Van H. vertelde dc S.D. bh deze gelegenheid zelfs, dat getuige ook een revolver had gestolen. Toen getuig© na 14'X maand gevangen te hebben gezeten, zijn ontslag nam bh Wilton, had veidachte hen. tijdens een twist gedreigd andermaal door <ie S D. te Ipten weghalen Ook had verdachte zekere Rietveld, die deel uitmaakte van dc ..Geuzon"- groep in de fobrieksbua aan de S.D. aangewezen. Rietveld is ln gevangen- eennp omgekomen. Getuigen a decharge verleiden, dat ..ui H, hen had gesauveerd bij razzia's, munitie had geleverd voor K.P. acties gewaarschuwd voor van de de Duitsers dreigende gevaren. Verdachte \erdedlgde riln houding door te tvtjzen op het feit, dat hij als politieman verplicht v/aa werk te ma ken. von diefstallen en andere op de werf gepleegd© vergrijpen en voorts, dat hij cfö bevolen van ztjn superiemen had uit lo voeren. ïn ziln requisitoir noemfle mr, Hon ker verdachte „een jachthond van de Duitsers, aan wiens handen hloefl kleeft". zekere de Groot aan de Haagse S.D. verraden had. tengevolge waarvan deze in Du:tse gevangenschap or1 het jeven is gekomen, werd tot 5 jafcr veroor deeld, De eis luidde 10 jaar. Voor de commissie van toezicht op het „Historisch Museum van Rotter dam" is tn de gemeenteraadszitting van 29 April j.l, besloten het aantal ieden uit de gemeenteraad en uit de burgerij voor beide categorieën van drie op vier te brongen. Recda in dezelfde vergade ring konden alle vier leden uit de ge meenteraad worden benoemd, maar wat betreft de leden uit de burgerij was slechts de benoeming van een drietal voorbereid: de heren prof. Z. W. Snel ler. prof. dr. H. w. Lambcrs en mej. W. H. A. Crol. Het werd gewenst geacht, dst gelijk tijdig werd voorzien ln de benoeming van het vierde lid uit de burgerij en m dc vacature, ontstaan door het ver trek van prol. Sneller naar Amsterdam en het leek B. tn w. rationeel diens opvolger nnn dc N.E.H. voor de open gevallen plaats aan te bevelen. B. en w. geven thans de Raad in overweging in de vacature-Sneller te voorzien door benoeming van zijn op volger prof. dr. J. H. Kernkamp cn voorts als vierde lid uit de burgerij to benoemen mr, F. van Rossem, directeur Van de N.V. Scheepshypotheekbank, dte destijds reeds deel uitmaakte van de commissi e-Sneller, OOK DEN HAAG BOUWT MONTAGEWONINGEN Te 's Gravenhagc la opgericht de N.V. „Hawoma", een wonngbotiw- mtaasehappc, waarvan het aande lenkapitaal van eon miliocn voor 90% in handen is van de gemeente De „Hawoma" zal zich gaan toeleg gen op systeembouw, in het bijzon der korrelbetonbouw. oor bot rijk is Den Haag voor 1949 oen bouwvolume van. 3400 wonin gen toegewezen, waarvan 500 in montagebouw. - In do hoofdklasse tafeltennis heeft Wifra rnet 73 gewonnen van Rapid, In de overgangs klasse speelde Wifra 2 tegen Bad- swingers en won met 82, 34. Alleen een wachts- man bevindt zich aan dek en die komt ver schrikt toegesneld, wan neer hij opeens iemand over de railing ziet leu nen, die wel een beetje op... Rob lijkt. Maar wanneer hij de pop vast grijpt, springt Rob hem meteen op de rug. Bin. hen enkele minuten is de wacht onschadelijk gemaakt en dan laat Rob rich mét de pop! snel in de motorbarkas glijden, die langszij ligt. Even later stapt Mona, nu in kimono gekleed, de hut van Harries binnen, die samen met Larry zit te pokeren. Larry zal straks Rob met de barkas „weg brengen11 en ze moeten de tijd doden. „Hé", zegt Mona, ben jij hier, Larry? En ik hoor de motorbarkas net vertrekken!" Harries en Lar ry springen overeind. Is die ellendeling van een Rob er dan toch in geslaagd te ontsnappen? Zo rennen naar buiten en ja, daar horen ie ook de motor ronken: Rob is er vandoor ge gaan

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3