r» Rotterdam is een pracht-stad om te leven en te werken Vaak krijgen „de zenuwen" de schuld Misschien heeft West-Europa nog in '49 een parlement Vrijdag 17 December 1948 BURGEMEESTER OUD: Eerste burger van de Maasstad sprak' in de plaats van dr. Drees Radio-programma Daar zit meer in dan mén denkt Grepen uit de Spaanse litteratuur Nieuwe AVRO-kalender „Ontspanningsleven, film. en rijpere jeugd" Rijbewijzen voor doven aanbevolen „Weer even thnis" Cabaret „De Inktvis" O orlogsslachtof f er s krijgen Kerstgave Huiseigenaren wensen 25% huurverhoging Thee reeds vrij naar de detaillist Miep durft Geslaagd Operaeoncert Pinda's uit Suriname üotitiececUiec Parijse studiecommissie aanvaardt het plan Joe Walcott: uitdager no. één Inzicht en verantwoordelijk heid aankweken bij de jeugd. Dat is de taak, die de Rotter damse" wethouder van onder wijs, de heer De Vlerk, zich stelt als organisator van de serie lezingen door vooraanstaande personen uit het politieke leven en het bedrijfsleven. Gistermid dag om half drie zou Neder lands minister-president Willem Drees deze serie openen met een lezing over Indonesië. Minister Drees was eahter ver hinderd, een enigszins teleurstel lend begin voor dit goede werk. Maar er was reeds inzicht, want, toen de heer De Vlerk na zijn in leiding over het doel van de lezin gen vertelde, dat dr. Drees door zijn drukke werkzaamheden in ver band met de Indonesische kwestie onmogelijk in staat was de lezing te houden, verried de grote stilte in de volle zaal hoezeer de jonge ren zich bewust zijn van de grote gebeurtenissen, die zich in dit tijd vak voltrekken. Zij morden niet hoeveïen waren er niet, die had den gehoopt dc minister-president nu eens in levende lijve voor zich. te zien maar hadden begrip voor het feit, dat de werkzaamheden die verricht moesten worden zwaarder wogen dan de lezing. Nu dr. Drees niet sprak werden dc lezingen opgeschoven, zodat de aanwezigen mr. Oud op het podium van de Rotterdamse Schouwburg zagen verschijnen. Rotterdams eer ste burger had slechts we Enig tijd gehad om zich op zijn lezing over „Problemen van de grote stad" voor te bereiden, maar het is deze spreker toevertrouwd om uit het hoofd en onvoorbereid te spreken. „Over een paar jaar", aldus de burgemeester, „worden jullie lid van de grote vereniging, aie de Ne derlandse staat is. Thans zijn jullie natuurlijk wel lid, maar je hebt r.og geen stemrecht en deze lezin gen dragen cr toe bij om je de be tekenis van het volledige burger schap duidelijk te maken". Spreker behandelde enkele problemen, die in het dagelijkse politieke leven voorkomen. Daar was bijvoorbeeld: Vrijheid „Ja," zei mr. Oud, „maar in ge bondenheid," Vrijheid is het hoog ste goed van de mensheid- Vrijheid in ongebondenheid is de ware vrij heid niet Het gevolg daarvan is, dat er eerst een chaos en dan sla vernij van komt. Wij moeten goed begrijpen, dat vrijheid 'meebrengt: gebondenheid. Gemeenschap Het voorbeeld van Garry Davis als eerste wereldburger is beslist "nog zo kwaad niet. Wij moeten op den duur naar een wereldgemeenschap, maar we zijn daar nog ver af. Wij moeten over de gedachte heen om mensen uit een andere ge meenschap als vijanden te be schouwen. Orde en gezag Wil er orde komen, dan moet er gezag zijn. Dat is niet zo heel ge makkelijk. Het gezag is er om de VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 Avondprogramma HILVERSUM I: ig.— Denk om de bocht: 19,15 Accorcieola; 19.30 Neder land en zijn gewesten: 19.50 Tien voor acht; 20.— Nieuws; 20.05 Sopraan en plano; 20,30 Midden in de ivereid; 20.55 Zo Juist verschenen; 21,— Men vraagt; 21.30 Chopinmuziek; 22.— Buiten lands weekoverzicht; 22.15 Swing and sweet; 22.40 Vandaag: 22.45 AvoncJwij- dlng; 23.Nieuws; 23.15 Biljarten: 23.20 24.— Symph. concert. HILVERSUM II; 19.Nieuws; 19.15 Reg. liitz. 19.30 Actueel geluid; 1D.45 CNV-kwartier; 20.Nieuws; 20.05 Prag proL; 20.10 Omroeporkest; 20-.45 Spel ih verzen 21.30 Sweelinckkwar- tet; 22.— De nieuwe kerkorde van de Ned. Herv. Kerk; 22,30 Divertimento; 22,45 Avondoverdenking; 23.Nieuws; 23.15 24.— Engelse orkestwerken, ZATERDAG 18 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Joe Loss; 8.00 Nieuws; 8.18 Gr. platen: 9.30 Mozart- 'concert; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Ra ti iofeu 111 eton; 10.35 Voor de arbeiders; 11.00 P.S.; 11.35 Viool en piano; 12.00 Operette-klanken; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Operetteklanken; 13.00 Heg, uitz.: 13.30 Jan Vogel'. 14.00 Drie jaar samen werking ln de Oranjeeirkeï; 14.15 Or gelspel; 14.30 Band of the royal Horse Guardst 15.00 Gronings prpgr.; 15.25 Omroenkamerorkest; 16.00 Zo tegen vieren; 16.15 Sportpraatje; 17.00 Nieuws van de platenmarkt; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Ge mengd omroep a capellakoor; 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws: 7.15 Masqueraders; 7.30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws: 8.15 Gram platen: 9.00 Voor de vrouw 9.05 Mor genconcert: 9.30 Waterstanden: 9.35 Gr. platen; 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Debroy Somer3 band; 11.00 Zonnebloem 11,45 Schoolradio: 12.15 Gr.platen; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Klaas, van Seeck: 12.55 Zonnewijzer;. 13.00 Nieuws; 13 25 Duetten-prouamma; 13.50 Film en to neel: 14-10 Ray Ellington-kwartet; 14.20 Engelse les; 14.40 Tenor en orgel; 15,10 Naar het wonderland der muziek: 15.SO The naugty nineties; 15.50 Menings peiling in do K.V.F.; 18.00 Harmonie St Cecilia; I6J50 De schoonheid van hét Gregoriaans; 17 00 De Wigwam; 18.00 Kareol-septet; 18.30 Journalistiek week overzicht: 18.45 Wie weet hoe deza plaat beet? orde te handhaven, maar dat wil niet zeggen, aat alle gezag goed ge zag is, We hebben dat tijdens de bezetting ondervonden. Er is gezag, dat alleen zichzelf zoekt. Een ander voorbeeld daarvan vinden we bij Philips de Tweede en diens afzwe ring omdat hij trachtte een een heidsstaat jte vormen, hoewel daar geen voorwaarden voor aanwezig waren. „De opvoeding van het staatsbe grip", zo besloot burgemeester Oud het-eerste deel van zijn rede, „be gint onderaan. We moeten eerst le ren een goed lid te zijn van een kleine vereniging, later kunnen we het dan zijn van een grote." In het kader van zijn eigenlijke onderwerp besprak mr. Oudi de opkomst, de bloei en de tegensla gen van de internationale haven stad Rotterdam. „Het eerste cn grootste probleem', aldus spreker, „is de wederopbouw van stad èn haven. Rotterdam is een pracht stad om in te leven en .in te wer ken. Het is mogelijk, dat volgend jaar reeds de laatste hand aan het herstel van "de havens gelegd wordt. Na de woningbouw behandeld te hebben wees burgemeester Oud op de noodzakelijkheid van industria lisatie van Rotterdam. We moeten zorgen, dat Rotterdam minder af hankelijk wordt van het buiten land en we kunnen dit alleen doen door te werken. Spreker wees op de noodzaak van hard werden, maar wilde dit toch gebonden, zien aan de ontspanning. Ook de ge dachte van de jvijkvorming vond een plaats in de lezing. Mr. Oud besloot zijn rede met de volgende woorden; „Jullie zullen dc wereldgemeenschap waarschijn lijk" niet meer meemaken, maar wij moeten dat doel toch voor ogen houden. Nu vraag ik van jullie: zet je schouders er onder, want hut moet van jullie komen. Gaat aan het werk en houdt voor ogen, dat gene wat je bereiken wilt. De grote slaatsman Thnrbeeke heeft gezegd; „Het ideaal heeft niemand in de hand, maar waarheen gaat hü, die het niet in het oog houdt." ,,'t Zijn meest zenuwen", is in de volksmond het oordeel over tal van ziekten. Deze uitspraak bevat meer waarheid dan men zou denken. Inderdaad oefenen bepaalde zenuwen op tal van ziekten invloed uit, al is öie meer indirect dan direct. Deze ontdekking heeft aanleiding ge geven tot verschillende nieuwe operaties. Wij kennen twee soorten zenu wen; die onder leiding staan van. net centrale zenuwstelsel (herse nen en ruggemerg) en zenuwen, die daar onafhankelijk van zijn: die van het autonome zenuwstelsel. Deze laatste spelen bij verscheidene ziekten, van de ingewanden en de bloedvaten een grote rol. De ont dekking hiervan leidde tot de ge dachte om door het beïnvloeden van deze zenuwen de zieKie te ge nezen of te verminderen. Een maagzweer bijvoorbeeld, ont staat hoofdzakelijk door te grote productie van maagzuur. Lijders aan maagzweren, die last hebben van maagzuur, proberen dit te be strijden met poeders. Het is echter gebleken, dat deze poeders de pro ductie van maagzuur juist prikke len! Rust en streng dieet waren tot dusver de voorschriften voor maag patiënten. Pas als deze niet hielpen, •werd tot operatie overgegaan. Nu is een maagoperatie niet eenvoudig «n niet zonder gevaar, dus zon men op een middel om overmatige pro ductie van maagzuur op andere wijze tegen te gaan. Deze produc tie, ook dié van soortgelijke sappen, staan onder controle van een auto nome zenuw. Door deze zenuw door te snijden, beperkt men de produc tie van maagzuur aanzienlijk en het zweertje kan genezen. Deze me thode wordt in het bijzonder in Amerika en in. Scandinavië, veel vuldig toegepast. Het staat nog niet vast, of de operatie afdoende en ongevaarlijk is. Ook bö tb.e. Patiënten, die lijden aan een ziek te der bloedvaten, krijgen aan de benen hevige pijnen, die ondraag lijk kunnen worden. In een verder stadium kunnen weefsels afsterven en grote wonden ontstaan. De ziek te wordt veroorzaakt door krampen in de bloedvaten,-tengevolge waar van dé bloedverzorgïng in het been in het gedrang komt Ook de bloedvaten worden door autonome zenuwen gecontroleerd. Naarmate de zenuw meer geprik keld wordt, trekt het bloedvat zich meer samen. Als de fatale zenuw- doorgesneden wordt, houden de krampen in de bloedvaten op en de ziekte kan genezen.. Niet alleen de autonome zenu wen, ook die Van het centrale ze nuwstelsel kunnen doorgesneden worden met het doel, een ziekte ten goede te beïnvloeden. Bij een geval van longtubereulose is het dikwijls noodzakelijk, dat een long rust wordt gegund. Dit kan bereikt worden door de ademhalingsbewe- gingen aan dén kant stop te zetten. Het is bekend, dat ook, het midden rif bij de ademhaling een functie vervult. Als de zenuw, die het mid denrif dirigeert, doorgesneden, wordt, wordt aan een kant de ademhaling stilgezet. Deze operatie is vroeger vaak verricht. Zenuwoperatïes worden toege- Voor het Nederlands-Spaans- Amerikaans genootschap te Rotter dam hield mevr. dr. W- Jonxis Henkemans in een der zalen van de Nederlandse Economische ho geschool een lezing; „grepen, uit de Spaanse litteratuur", De spreekster behandelde ach tereenvolgens een werk of schrij ver uit iedere eeuw vanaf de twaalfde eeuw en gaf van elk een kort vertaald fragment: een soort vogelvlucht door de eeuwen heen dus. "Die een inzicht gaf in de schrijftrant en geestesstromingen van de behandelde tijdperken. Mevr. Jonxis begon met het eerste Spaanse heldendicht, De Cid, cn voerde haar hoorders via de schelmenromans, de verfijning van de IBe en 19e eeuw naar het tijd perk van moderne opleving, dat in 1898 werd ingezet. De kalender, die de AVRO dit jaar heeft uitgegeven staat in het teken van het vijf en twintigjarig bestaan dezer vereniging. Zoveel weken als het jaar telt, zoveel foto's uit het radiobedrijf van vroeger en nu zijn in het kalender blok opgeno men. De verzorging met keurig ge kleurde platen is als van ouds; een mooi stuk werk van de drukkerij Joh, Enschede en Zonen te Haar lem. past bij ziekten, die hevige pijnen veroorzaken. Er is een beruchte ziekte, die met vreselijke pijn in het gezicht gepaard gaat, In zo'n geval wordt een zenuwbnop van de ge- voelswortels van de schuldige ze nuw uitgesneden om de pijn tc stillen. Deze operaties kunnen genezing niet bespoedigen; 1 werken zij kalmerend. Het is zeer waarschijnlijk dat er in de toekomst nog - verscheidene waardevolle operaties aan het ze nuwstelsel ontdekt zullen worden. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS Het instituut Film en Jeugd, dat het onderzoek haar de invloed van de film op de jeugd wil bevorderen en streeft naar groter zorg voor de jeugd met betrekking tot filmver toningen, houdt op 14 en 15 Janua ri in het Luxortheater een natio naal conbres „Ontspanningsleven, film en rijpere jeugd." Op dit con gres zullen korte inleidingen wor den gehouden door gezaghebbende vertegenwoordigers van de film, het onderwijs, de kerken, de over heid en figuren uit het maatschap pelijk werk, het gezinsleven „het derde milieu". Aan deze dis cussie-onderwerpen gaat een inlei ding vooraf over het thema „Ont spanningsleven, film en rijpere jeugd". Aan het slotvan het congres verwacht men een aantal conclu sies te kunnen trekken en wegen vast te stellen, die alle betrokke nen op dit punt hebben in te slaan. Gedurende het congres zal de heer Van Staveren,- oud-voorzitter van de Commissie centrale filmkeuring met illustraties van enkele films bet onderwerp „Kinderfilms"1 inlei den. Het secretariaat van het Insti tuut is gevestigd: Stadhotiderslaan 146, Den Haag. tel. 552311. De KNAC heeft zich tot de Commis saris der Koningin in Zutd-HcIIand ge wend om hem in overweging te geven ta bevorderen dat aan doven onder zekere omstandigheden en zeker aan doven voorzien van een gehoorapparaat, op de gebruikelijke wijze ccn rijbewijs wordt uitgereikt. 'Advertentie 1. flf. „Weer even thuis," dat gevoel zullen de Fernïsse jongens, die in de Oost hun soldatenplicht vervul len, stellig krijgen bij het zien van de film, die deze'titel draagt. Veel moeite heeft „Het Thuisfront van Pernis" besteed aan de vervaardi ging van deze film. Speciaal dc heer en mevrouw Hordijk, de heren G. v. Viege Sr. en Cor v. Viege, die de opnemingen maakten, en de heer P. Struyk, die aparte muzi kale opnemingen verzorgde, hebben zich hierbij verdienstelijk gemaakt. Enige tijd geleden konden de Per- nissers zien, hoe „hun" militairen leefden onder de tropenzon, thans kunnen zij zichzelf zien tijdens hun dagelijkse bezigheden. Woensdag avond draaide de „première", he denavond zowel als Zaterdagavond wordt de film tweemaal vertoond en Maandagavond éénmaal. Dan gaat ze naar Indonesië. Er werd soms hartelijk gelachen, "Woensdagavond, om de populaire figuren, die op het doek versche nen. Bij de jongens in Indonesië zullen ook herinneringen worden wakker geroepen: eveneens grap pige, maar vanzelfsprekend ook ontroerende bij het zien van zoveel vertrouwde gezichten en zoveel overbekende tafereeltjes, .Boven dien zal een eigenlijk niet te defi niëren gevoel van verwondering zich van hen meester maken. Ver wondering, dat in Per nis alles bij het ude gebleven is, alsof zij niet vertrokken waren, alsof zij niet duizenden mijlen van hun geboor tegrond verwijderd waren. De Per- nisser stoomboot, het Harmonie corps, een wegwijzer, die vertelt hoe weinig kilometers het maar is naar Rotterdam of de Vondelingen plaat; een spannende wedstrijd van de voetbalclub. Juist door deze sug gestieve beelden, die willen zeg gen, hoe sterk de band is tussen hen, die ver weg zijn en hen, die thuisbleven, heeft de film ontzag lijk veel waarde. Dat zy ook een aansporing zijn moge voor andere „thuisfronten" het goede voor beeld van Pernis te volgen! Actoerlentie I. M. NiOlr CUSTARD-MAÏZENA Oorlogsvloot der USSR Volgens „Marinkalendem". het officieuze Zweedse vloolblad, dat vaak de zienswijze van de Zweedse admiraliteit weergeeft, aldus Reu ter, bouwt de Sowjet-Unie oorlogs schepen van. 45,000 ton en ook on derzeeboten, die uitgerust zijn met het schnoerkelapparaat, de nieuwe Nederlandse vinding, die onderzee boten langer verblijf onder water mogelijk maakt. Volgens het blad hebben de nieuwe oorlogsschepen 40,6 centimeter kanonnen als voor naamste bewapening. „Deze plannen worden, in de diepste geheimhou ding gehuld, doch een der nieuwe schepen is thans bijna voltooid", al dus het blad, dat verder nog mee deelt," dat de Sowjet-Unie veel on derzeeboten van het Duitse type bouwt met een snelheid onder wa ter van 25 knopen. BOULEVARD IN OPBOUWOp de Coolsingel naast Atlanta torent een zeven verdiepingen tellend betonskelet omhoog, een gebouwdat oorspronkelijk de Amsterdamsche Bank zou. worden, doch waarvan thans de bestemming nog niet zeker is. Hier bouwt men... en wordt weer afgebroken. Slopers verbrijzelen met springstof een gedeelte van de voorzijde om de gevel passend te maken in de door de gemeente voorgeschreven rooilijn Is ér een. "dokter in- de zaal? vroeg Han Hoekstra gisteravond bet publiek in St. Clemens Rotter dam-Zuid. Dat was één van zijn zweverige, naïeve mopjes, een vraag zonder reden of gevolg, want geen van de Inktvissen, wier dromerige Inleider hij was, had een poliep ver stuikt of behoefte een inkttrans- fusie en ook verwekte zijn verzoek niet de gebruikelijke beroering in de zaal, daar niemand wist, wie de conferencier bedoelde. Het publiek nl. was louter me disch, doktoren van de Linker Maasoever, die het Amsterdamse journalisten-cabaret uitgenodigd hadden met zijn nieuwe repertoire, waar ook wel een paar van de oude giansnummers (o.a Krach durch Freud, In Pyama, Monsieur Mau rice). in prijkten. Zoals in een toekomstig nieuw programma ook zeker hoogtepunten van de nieuwe productie herhaald zullen worden, want die zijn er stel lig. -Annie Schmidt, die een voor naam deel van de teksten verzorg de, creëerde zo'n, climax gemakke lijk mei haar liédjes ,.De Hoekse- ma's" en met „Moe liedje", waarin ze bladert in het boek der mense lijke evolutie en mediteert over de tijd, „toen we nog zaten in bomen, waar we nooit uit hadden moeten komen". In deze liedjes bewees zij, die in deze kolommen wel als Eve lien van vrouw tot vrouw spreekt, ook over een universeel causeerta- lent te beschikken. Aan het slot kreeg zij een tuil se ringen, maar Jeanne Roos, die men behalve bij ,,De Inktvis" ook in het Kurhauseabaret van Cor Ruys heeft kunneu zien, had ze óók wel ver diend. Zij heeft van het troepje de meeste voordracht en stem, wisselt ook gemakkelijker van toonaard. Wim Bijmoer is een vlotte zanger acteur cn Letje van der Horst gaf in „Variété" een aardige parodie van de acrobaten-assitentè. "Wat we een beetje misten in de voorstelling, was een klein vuur werkje, een enkel kolderstukje in een verrassende enscenering, een aardige onderbreking in de serie liedjes en sketches, waar dit caba ret thans nog uitsluitend op drijft. Iets meer pit en actie en de wat matte toom die soms wel doorklonk, zou weg zijn. Met de gezonde basis, waarop dit cabaret staat, lukt dat zeker weL Het succes was nu al groot. Cursus voor jeugdleiders De raad voor de lichamelijke op voeding heeft in het begin van 1948 een cursus georganiseerd, welke ten doel heeft de jeugdleiders der Rotterdamse verenigingen meer in zicht te geven ih de taak, die de zen op zich hebben genomen. Het ligt in de bedoeling op acht Don derdagavonden (van 13 Januari tot 3 Maart '49) wederom een cursus voor jeugdleiders te houden, waar voor men zich tot'25 December kan opgeven aan bureau VBS, Raad huis, kamer 212. Was de vorige cursus vooral theoretisch, nu is het zwaartepunt meer naar de praktijk verlegd. Evenals het vorige jaar heelt ook thans de ntinistfet* vin binnenlandse zaken zijn goedkeuring verleend om aan oorlogsslachtoffers een- Ker?tgave te verstrekken. De oorlogsslachtoffers, waaronder ook de évacué s die een uit kering voor levensonderhoud ontvangen krachtens de regeling van April 1945 begrepen worden, ontvangen dan in de weck van 19 t.m. 25 December 194B. boven de normale uitkering een toe lage van 25 pet. Deze Kerstgave be draagt tenminste 2.50 en ten hoogste 15-Dit uitkeringsbedrag mag niet worden berekend boven vergoedingen van fondspremiën en eventueel brand- stoffenbijslag. noch van bedragen die boven de normale uitkering krachtens de regeling van 12 April 3945 als toe slagen worden verleend. Geëvacueerden, die ln gezinsverband bij derden zijn ingekwartierd en een uitkering ontvangen krachtens het in de regeling van 12 April 1045 onder sub a 56 vastgestelde, ontvangen 25 pet. van het aan de kwartiernemer toekomende bedrag. Evacuê'6 die volgens het ge stelde onder a 6, de niet in gezins verband levende personen zal een Kerstgave worden gegeven, gelijk aan een week zakgeld. Voor alleenstaanden bedraagt dit t 5 voor een echtpaar f 7.25, voor een echt paar met 1 t.m. 3 kinderen 12 en voor echtparen met 4 of meer kinderen t 15. Seeds eerder had de minister van binnenlandse zaken zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel tot verhoging van de uitkeringen aan oorlogsslacht offers en évacué's, in, verband met de door de maatregel van de regering ont stane verhoging van de kosten voor levensonderhoud. Dc bond van huis- cn gronde! gennren heef. gisteren in 's-Wer.ogenbosch een piolestvergadering gehouden De voor zitter. dc heer S. Mook uit Rotterdam, deelde mee. dat de bond bl.i dc rege ring had gepleit voor een huurverho ging ven 25 Een andere spreker, de heer A. van Restorer. u;t Den Haag. noemde het spreken cn schrijven wver huurverhoging misleidend, omdat men eigenlijk beoogt een huurbelasting waarvan men fatsoenshalve een klein deel aan dc huiseigenaren wil geven. Naar het ANP verneemt, mogen dc theepakkers met ingang van Maandag a.s. thee aan de detail handel leveren, zonder dat hiervoor toewijzingen hoeven te worden in geleverd. Het ia nog niet officieel bekend, of dan ook voor dc consu ment de thee vrij van distributie zal komen. De prijzen zijn voorals nog niet gewijzigd. Advertentie l. M. nu weer witlof op tafel zetten. Man on kroost zullen nJet meer praten van: hittcrlof. Dc Heer P. J. Kers heeft ccn fijn recept voor de Zondag: WITLOF MET PIKANTE BOU1LLONSAUS Snijd 2 kg, schoongemaakte witlof aan zeer smalle reepjes, kook deze in weinig water gaar en laat goed uitlekken. Vang het groentevoeht op en vul dit aan met waiter tot Va liter. Breng aan de kook met 25 gr. boter, bind het tot een sausje ett breng op smaak met zout, nootmus kaat, Bocparon.a cn 2 ectl. tomaten ketchup. Laat de groente hier even ln nastovcn. De bittere smaak van witlof verdwijnt, als U onder aan het stronkje het merg uit pit. Maak eens witlofsoep van melk, boter cn bloem of snbd de rauwe witlof aan zeer dunne reepjes cn maak dit aan met wat slasaus. Voor toetje geeft Miep weer, Een lekkere halve peer. Het is-wel Jammer,'dat er voor het Rotterdams Opera Koor onder leiding van Nico Ringels .zo weinig gelegenheid bestaat zich in de opera te doen horen, zich derhalve moet tevreden stellen,met bet geven van concerten met piano begeleiding, hetgeen natuurlijk alles behalve ideaal kan worden genoemd- Laat men echter dit artistiek bezwaar huiten beschouwing 'en beoordeelt men alleen de vocale resultaten, dan kan dit in zeer waarderende zin geschieden. Want in gedeelten uit opera's o.a. van Wagner, Verdi, Saint-Saëns en; Gounod viel de genuanceerde klank., de uitste kende intonatie zeer te loven. De sopraan Mariaa, Mart deed zich in enige aria's kennen als een zangeres van klasse. Haar stem bezit veel karakter, en boeit uitermate. Zij hoede zich echter voor een te sterk vibrato. Henk Noort wist weer met zijn stralende vo cale kwaliteiten zijp naam als opera zanger hoog te houden. Een verrassing werd het eerste cp- t dr eenanved treden van de bariton Theo van Ger- ven. Zijn stem bezit alle eigenschappen om hem een belangrijke plaats op het gebied der opera te doen innemen. Zij is groot van omvang, klinkt warm en is zeer buigzaam. Als deze jonge zanger iets meer aandacht aan de intonatie schenkt er waren soms ogenblikken waarin hij tegen de toon zong wacht hem ongetwijfeld een grote toekomst. De begeleidingen waren bij Cor van der Hulst—Ringers. Adrl Sloot maker en Nico Ringels ln goede handen. Een goed bezette zaal heeft alle uit4 voeringen telkens geestdriftig toege juicht. PHILHARMONICI AAN HET WOORD De Vereniging tot Instandhouding van het RoUerdamseh Pbilharmonisch Or kest verbond aan haar jaarlijkse leden vergadering een concert natuurlijk ge geven door leden van het orkest. Een uitgebreid programma, dat na de pauze werken van de Sara sate, Gras, Roussel en Tansman bevatte kreeg, het spreekt bijna vanzelf een aantrekkelijke uitvoering. Want de harpiste Margot Broeders, de fluitist Willem Clemens en de violist Cor de la Beyo (aan de vleugel volgzaam begeleid door Dr- J. Huibregtsen) zijn uitmuntende instru mentalisten en het Philharmonisch Sex tet bleek een uitstekend ingespeeld ho mogeen klinkend ensemble te zijn. Flipse leidde de werken op de hem eigen vlotte wijze met een enkel woord in. De leden die de grote zaal der Rotter- damsche Kunstkring bijna geheel vul den wisten, getuige het hartelijke ap plaus, deze avond naar waarde te schatten. Herman van Bom Advertentie r. M. METAALPOETSWATTEN poetst alle metalen SPIEGELBLANK Pinda's, apenootjes of wel „cause mangelen", voor de oorlog een goedkope en voedzame lekkernij, zijn thans eindelijk weer te koop. Te Amsterdam werd dezer dagen een partij van 15000 kg. aangevoerd uit Suriname. Het zijn pinda's, die door bemiddeling van het „Withel- minafonds" zyn ingevoerd. Een half pond kost een gulden, waarvan 35 cent ten goede komt aan genoemd fonds voor de TBC-bestrijding in Suriname en voor de bouw van een ziekenhuis, waaraan grote behoefte 13. De pakjes noten worden verkocht aan een speciale stand.in de levens, middelenaf deling van de „Bijen korf, De verkoopsters, die nu de vele gegadigden bedienen, zouden vandaag vervangen worden door drie Surinaamse meisjes in de kle derdracht van haar land. Binnenkort komen ook gepelde pinda's in de normale handel en, di'e uit Indonesië 2ijn aangevoerd. Voor 25 40 cent per ons zullen zij in de winkels' verkrijgbaar zijn. Verwacht wordt, dat tussen De cember cn April van het volgend jaar ook pinda's uit Ceylon geïm porteerd kunnen worden. Twee duizend postambtenaren in de Russische sector van Berlijn zijn ontslagen omdat zij hebben ge weigerd trouw te beloven aan de communistische gemeenteraad. Broodje-rós De minnenijd heeft door de eeuwen heen al menig man (en vrouw), tot daden geprikkeld, die de wet verboden heeft, op straffe van boete of opsluiting in de cel. Dat deze Gerrit zich vergrepen heeft aan Louis en nu hier bij me neertje moet komen, ter verant woording, is eigenlijk helemaal dé schuld van Corrie, zijn meisje. Zij wist tenslotte dat haar Gerrit aan de jaloerse kant was en het geeft trouwens geen pas met een andere jongen, al is het aan een vriend van haar broer, stiekem naar de bioscoop te gaan en Gerrit door de telefoon wijs te maken dat ze naar een verjaardag van een tante moest. Zulke jokkentjes wil len wel eens slagen en dan voor eeuwig in de vergetelheid verloren gaan, maar soms komen ze uit en dan zijn de gevolgen vaak niet te overzien. Op de Kruiskade loopt men niet in een zak en toen Corrie opgewekt aan de zijde van die vreemde jon geman naar de bios stapte, had een. vriend van Gerrit het stel tot zija verwondering zien passeren. Later op de avond ontmoette hij Gerrit in een café. Gerrit, jongen, had hij gezegd, ik vind jou een veel te fij ne knul om je door dat loedertje van een Corrie voor de gek tc laten houden, ze is helemaal niet naar d'r tante, zoals je zegt, ik heb 'r vanavond met een. vent de bioscoop in zien tipjJelen. De mannen dronken een gias (Gerrit verscheidene van verdriet) en tegen de tijd dat de bioscopen, uitkomen gingen zij naar het thea ter waar Corrie ontrouw zat te zijn. Zij stelden zich bij de uitgang op en jawel, daar kwam het leugena- resje al spoedig aan de arm. var» haar kavalïer naar buiten. Gerrit wilde onmiddellijk op dé twee af, maar zijn vriend, vrezend voor een scène, hield hem tegen. Zij volgden het paar. dat zich best scheen te amuseren, op de voet en toen het een broadjeswinkel inging bleven zij buiten voor het raam toekijken. Corrie had niet het minste vermoe den dat haar Gerrit zo dicht in de buurt was en koketteerde er lustig op los. Op een gegeven ogenblik werd het Gerrit ineens te machtig, dat was toen die vent Corrie van zijn broodje-ras liet happen. Trillend van woede en ergernis stapte hij de winkel binnen en juist toen Louis in een grote zure bom wilde hap pen, zwaaide Gerrits vuist in de richting van zijn mond. Het was 'n ferme dreun, die klap, De bom schoot in de mond van het slacht offer als een brood in de oven. Er volgden nog vele opdoffers en. ten slotte moest er voor Louis een taxi besteld worden, omdat de toege takelde man nauwelijks uit zijn sterk gezwollen ogen kon zien. De rechter kon wel meevoelen, met Gerrit, maar zijn optreden toch. allerminst goedkeuren, En, is het tussen u én uw meisje weer in orde gekomen, vroeg hij gelukkig, "'ant wij wa ren er allemaal erg benieuwd naar. Ja, zei Gerrit verlegen, en hij maakte tegen de vijf en twintig gulden boete, geen .enkel bezwaar. Advertentie'l. M. Ms gij ermee opstaat of ermea naar bed. gaat Rheumatischc pijnen, knagend en slo pend voor en na. ondermijnen lang zaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat Js. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende wer king van Kruschen op Uw bloedzuive rende organen zal U «en openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrek kelijk kort zij het regelmatig ge bruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme cn.. vrU van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker .of Drogist. Fubl, Centr. Bur. v. d. Tuinb,veilingen. Dc afgevaardigden van Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg hebben gisteren te Fa- rijs hun goedkeuring gehecht aan een plan tot vorming van oen Euro pees ministerkabinct cn ecu raadge vend parlement. De Belgische afge vaardigde, die aan dc besprekingen over een West-Europcse Unie te ParUs heeft deelgenomen, achtte het mogelijk, dat dit kabinet cn parle ment van West-Europa, zomer 1W9 gevormd zou worden. De Belgische afgevaardigde zei voorts, dat het plan een compromis was tussen Britse en. Frans-Belgi sche voorstellen voor een West- Europese constitutie. Het plan zal op een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de vijf landen van het Pact van Brussel, die waarschijnlijk in het begin van het volgend jaar in Londen of Luxemburg zal wor den gehouden ter definitieve goed keuring worden voorgelegd. Naar men meent te welen be oogt het plan de oprichting van een West-Europees parlement, dat besluiten zal nemen met een meerderheid van twee derden en bevoegd is alle Europese vraag stukken te bespreken met uit zondering van die betreffende de militaire verdediging. Deze 'zouden aan de algemene staf zijn voorbehouden in het kader van het geprojecteerde Atlan tische Pact. De leden van het West-Europese parlement, zo meent men. te weten, zouden door de deelnemende rege ringen worden benoemd. De Britse plannen voor een West-Europese constitutie zouden gaan in de rich ting van een Europese raad met na tionale delegaties, niet beperkt tot ministers en door regeringen geko zen functionarissen. Frankrijk stelde een assemblée voor met door de na tionale parlementen benoemde afge vaardigden. De commissie voor Europese een heid zal in het begin van het nieu we jaar weer bijeenkomen om'haar rapport op te stellen voor de con sultatieve raad van de landen van. bet Pact van Brussel. Zoals 'men het in Londen be grijpt zou het voornaamste uitvoe rende lichaam voor de Europese eenheid een ministerraad zijn,: be noemd door de regeringen en ge machtigd om een gemeenschappe lijke politiek te-bespreken. De 'ge- dachtc van een „Europees parle ment" wordt niet realistisch geacht in de betekenis van een gekozen parlement met bevoegdheden, groter dan die van. de regeringen van sou- vereine lederx-staten. Indien eon tweede Europees lichaam wordt ge vormd, verwacht men,, dat het ccn zuiver beraadslagend, consultatief, niet-uitvoerend en niet-consütue- rend lichaam zal zijn, dat beperkt ls in bevoegdheid door de.reeds ge noemde raad. Volgens de laatste in lichtingen te Londen is er nog geen definitief besluit genomen t.a.v. het tijdstip van de vorming van een van deze twee lichamen. Joe Louis 5a accoord' gegaan met do organisatie van een vcor-tournool waar van de winnaar bcm zou mogen uit dagen voor oen match om de titel. Hij noemde zes namen: Lee Savold, Billy Conn. Gus Lcancvjtsch, Bruce Woodcock, Ezzard Charles en „Jersey"' Joe Wnlcott. Naar de mening van da wereldkampioen behoorden er eigen lijk slechts vier deelnemers te zijn aan dit tournooi, en hij dacht er dan ook over Lesnc vltscli cn Woodcock van het lijstje te schrappen. Intussen verklaarde Joe Walcott dat hij nog altijd uitdager nummer één ia. „Ik zie het zo dat ik eenmaal van Louis heb gewonnen en eenmaal ver- loien, en dus nog eens een worp naar dc titel mag doen," zei '.Walcott. „En als Iemand denkt dat hU meer recht heelt op een tltelmatch dan ik. dan ben ik dadelijk voor hem te spreken.*" Biljarten Hoofdklasse kampioen schap 4-7/2 begonnen In het Kurhaus te Scheveningen begon gistermiddag het tournooi om het eerste hoofdklasse kam pioenschap van Nederland groot biljart anker kader 47/2, het nieu we speelsoort.dat in de .plaats ge komen is van het roemruchte 45/2 en daarvan verschilt door het ont breken van het vrije middenvak. Het klassement na de le dag luidt: 1. v. dl Pol 2. Metz 3. ;v; viiet 4.' de Leeuw 5de Ru yter 5. Sweering 7. Tecgclaer 8. Jacobs 2 176 25.80 2 77 16.66 1 131 26.18 1 142 16.26 1 89 13.76 1 95 13.52 0 102 22.00 0 67 10.57

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3