1 êl Het grootste gebouw van Europa in.... Rotterdam! Koningin Nefertete Groothandelsgebouw; een hoeksteen van de nieuwe stad Geschenk van Koningin aan Rotterdam Een verlichte Kerstboom 'bij de Laurens SVV in de rol van Benjamin Ontmoeting Roozeriburg-Ghestem meer dan kamp om wereldtitel Strijd tussen systemen m.s. Kertosono op een bank gelopen Foor opvarenden bestaat geen gevaar Op soek naar heöen Woningbouwin October Kerstsfeer in de Middelland-buurt DE AVONTUREN VAN KAPITEIN rob.' Het geheim van de tunnel W Zaterdag 18 December 1048 Advertentie I. M. f/ en KerstcBueaullct Een „echt Kerstcadeau' i» Dagravit meL Het Is meer da» 'o vriendelijke attentie Het kostelijk geschenk dat me» elk kind moet geven: ee» slevig beendergesteJ, gezonde sterke tanden D, phosphor VITAMINE D/KAIK.7ABLETTSN OACRA H V. OIEMEN MEER dan 3000 heipalen zullen straks het enorme grogt- h an delsgebouw torsen, waarvan de fundering thans in uitvoering is aan de Stationsweg, ter hoogte van het Spoorweg postkantoor, Dit gebouw, naar ontwerp van de architecten Van Tijen en Maaskant - de maquette is hierboven afgebeeld - wordt het grootste (als eenheicfc), niet alleen van Nederland maar van heel Europa! Om U een indruk te geven van de enorme inhoud: zes maal die van het Robaverbankgebouw e de Coolsingel; het gebouw beslaat een oppervlakte (220 meter lang, 80 meter diep), even groot als die van Bouwcentrum, G.ÉlB.-gebouw, Robaver en de nieuwe panden van Twentsebank en Ned. Handelmij aan de Blaak, tezamen. Het „Witte Huls" aan de Wijnhaven, eens de wolkenkrabber van Rotterdam, is daarbij vergeleken het witte kubus je, rechts op de foto. Van circa 35 meter hoogte, in de door plantsoentjes omgeven dak- cantines voor het peirsoneel van het gebouw, zal men kunnen neerkij ken rp de verkeersdrukte in. de diepte, op het Stationsplein en de 100 nteter brede Stationsboulevard, die dus nog 1 meter breder wordt dan de beroemde Champs Elysées te Parijs. Ongeveer 150 groothandels-be drijven zullen zich mettertijd in het gebouw vestigen met bun show rooms, magazijnen en kantoren en het dagelijks met 2.000 mensen be volken. Bij dit aantal Is inbegrepen het personeel van een winkelgalerij aan de straat, van een groot café- restaurant, cafetaria, postkantoor, bloemen-, sigaren- en kappers zaken, een reisbureau, medische dienst, vergader- en expositieruim ten, ja, noemt U maar op. Vijf ingangen telt het gebouw, waaronder de monumentale hoofd ingang met enorme hal (service centrum), aan de zijde van het Stationsplein. Snelle, geheel automatische lif ten brengen zo nodig met een Decembermaand tijd van de feesten, tijd van de huise lijke beslotenheid, die zo hartver warmend kan zijn, dat een mens de herinnering eraan meedraagt uit zijn prille Jaren tot zijn ver eenzamend eind als een kostbaar kleinood. En toch durf Je er nu nauwelijks over te schrijven. Want er zijn er teveel, die de vreugde van de donkerste maand die van binnenuit zo licht kan wezen niet meer kunnen vinden. Voor wie de Intieme beslotenheid ver werd tot ondraaglijk opgesloten- zijn, tot opééngepakt samenhok" ken, dat alle eigen huiselijkheid fnuikt, dat om z'n onvrijheid naar buiten drijft, de straat op, de kroeg in,,.. Liever naar welke, gelegenheid ook, van nog zo voos amusement, dan blijven in wat de carlcatuur werd van het meest eigene, dat er zelfs nog, als een aanfluiting, dezelfde naam mee durft te dragen: „thuis". Hoe kun je nu met iemand, die geen thuis meer heeft, spreken over wal hij zal aantrekken ap het komend feest? Wat helpt het of je een adres hebt waar de post bode en de politie je vinden kan, als je eigenlijk in je hart een d-p, een displaced person, een ont heemde bent? En dan staat je hoofa niet naar feestvieren en heb je wel aan iets anders dan een feestkleed te denken. Sommigen menen*een oplossing te vinden: zi] doen hun werk onverschillig af, verkleden zich en zoeken ver getelheid. Maar het kleed dat zij aandoen is geen feestkleed, het is hoogstens een pretpak. En de na smaak proeft bitter. Toch durf ik nog iets te zeggen over een komend feest, waarvoor het de moeite waard is een pas send gewaad aan»te trekken. Juist aan de ontheemden en ontriefden, aan de eenzamen en de zieken, aan hen, die er niet meer uit kun nen komen, die gebonden zitten, is er een uitnodiging verzonden om zich gereed te maken, voor het feest Niet van vergetelheid, niet van een korte roes, maar het feest van en met Hem, die u nooit ver gat, Dit is de enige reden, waarom er juist in onze tijd van veel Inner lijke nood, adventsverwachtlng kan zijn. Zodat velen, juist nu, kunnen instemmen met het ad- ven talie d:- „MI]n hart zal 't feestkleed dragen van altijd jeugdig groen, en van Gods lof gewagen zoveel mijn lied kan. doen." OBERMAN snelheid van 2 meter per seconde de bezoekers in een ommezien tje op elke gewenste étage. Autowegen door het gebouw Vrachtauto's kunnen dit mam- moeth-zeboüw aan dc noordzijde binnenrijden, via zes meter bre de aanvoerstruten door de kel der, over dc begane grond en de eerste étage. De goederen worden via liften met laadvloeren op de verdiepingen gebracht en afge haald. Doordat deze laadvloeren op de auto's passeh, worden de goederen veelal zonder overladen door het gehele land getranspor teerd. Aan de westkant verlaten de auto's het gebouw, voor een deel via een afglooien.de serpentineweg en een viaduct over de rijweg (links op de foto). Deze expeditiestraten van Ame rikaanse allure zijn berekend op een topverkeer van 4.000 auto's per dag. Aangenomen wordt, dat 700 ton goederen per dag verwerkt kan ..worden; de inhoud van twee flinke "goederentreinen! Als er nu eens brand zou uitbre ken in een dergelijk gebouw? Geen nood; het geheel is verdeeld net als op elk modern schip door een aantal brandmuren, die tot het dak zijn doorgetrokken, terwijl de vloeren van beton zijn. Leidingen voor gas, electriciteit etc, lopen door elk der vijf trappenhuizen, zodat alle „inwonende" bedrijven apart kunnen wprden aangesloten. Het is nog niet te zeggen wan neer het gebouw gereed zei zijn. Aannemingsmij, J. P. van Eesteren is thans nog bezig met de funde ring, waarvoor elke d_ag niet min der dan. 100 m3 beton gestort wordt- voldoende voor een gebouw van behoorlijke afmetingen. Bij ingebruikneming zal er on getwijfeld heel wat woonruimte in de stad vrij komen, die nu nood gedwongen door de giossiersfir- ma's-gegadigden wordt bezet. Al leen om deze reden reeds, zou men wensen, dat de datum van vol tooiing in een niet al te verre toe komst ligt! Industrie-stichting Een ander groot gebouw, voor collectieve huisvesting van klein- industrieën, is thans aan de Goud- sesingel tot de eerste étage gevor derd. Het is het tweede gebouw van de „Indnstriestichting Rotterdam" en overtreft in afmetingen aanzienlijk dat van het reeds voltooide pand aan de Oostzeedijk. Het omvat ,maar' een zesde deel van het Groothandelsgebouw, maar toch is het nog een zeer groot gebouw, dat aan circa 70 Heine industrie-be drijven, verdeeld over vier étages, onderdak zal geven. Bovendien is,er een dakverdie ping met acht woningen voor chefs van bedrijven, portiers enz. en cantine-ruimten. De expeditie is hier eenvoudig maar doeltreffend geregeld door middel van een in gang aan de westzijde en gelegen heid voor laden en lossen op de binnenplaats, waar tevens de gro te service-garage is. De animo voor hulsvesting in dit moderne pand is buitengewoon groot, wat niet verwonderlijk is, aangezien thans nog vele kleine be drijven dikwijls bedroevend slecht gehuisvest zijn op zolders en in kelders van woningen. Binnenkort zal het bestuur van de Stichting besluiten, welke be drijven straks in het gebouw een ruimte #zullen kunnen huren.'' Dit zal niet vóór Januari 1950 zijn, maar thans moet reeds bij de inde ling van de totaal-ruimte, reke ning gehouden worden met de wensen van dc adspirant-huurders. Gebleken is, dat in het pand aan de Oostzeedijk, de ruimte per be drijf, in vele gevallen wel wat krap is (gemiddeld 110 m.2), zodat deze in het gebouw aan de Goudsesingel gemiddeld wat groter zal worden. Collectieve bouw voor de groot handel, voor de klein-industrie; straks ook voor de winkeliers. Het is de nood der tijden, die ons schijnt te dwingen de oplossing van het we deropbouw-probleem te zöe- ken in de collectieve- of combina- tiebouw. Moge spoedig de tijd aan breken, dat ook de particuliere bouwer aan. bod zal kunnen komen. Want wat zou een stadscentrum zijn, gevuld mat een klein aantal reusachtige gebouwen?! Als antwoord op een schrijven van Gecommitteerden van dc Ned. Herv. Ge meente te Rotterdam-Centrum, gericht tot H.IvL de-Koningin, heeft Hare Majes teit aan Rotterdam als kerstgeschenk gezonden een grote kerstboom van veer tien meter hoogte, uit haar domeinen by Het Loo, met de bestemming deze kerst boom te plaatsen nabij de ruïne der Grote Kerk, m het hart van onze .stad. De boom. die Donderdag is gekapt, werd Vrijdag naar Rotterdam vervoerd. De afdeling Plantsoenen van Gemeente werken zal de boom plaatsen, en het Energiebedrijf zal de verlichting aan brengen. Dit zinvolle geschenk aan onze zo zwaar beproefde stad zal ongetwijfeld door iedere Rotterdammer op hoge prflB worden gesteld. De feoom zal midden m de stad staan als een bewtis van harte lijk medeleven onzer Koningin met de wederopbouw van Rotterdam en daar door een aanmoediging voor alle Rotter dammers zfcn. In de Kerstweek en op de "beide Kerstdagen zal de boom ver licht zijn. „Le plfts fort a gagné". De sterkste speler heeft gewonnen. In allerlei mo gelijke, variaties is dit herhaald. Geen sterveling kan er aan. twijfelen, dat de spelen, die px het thans 14 dagen geleden beemdlgde tournooi om de hoogste dam titel het sterkste spel vertoonde, die ge durende drie achtereenvolgende weken constant en practisch foutloos speelde, die geen inzinking heeft gehad en van het begin af aan resoluut iedere aanval geniaal afsloeg, de eerste plaats bezette en daarmede beslag legde op de Wereld titel. By het naspelen en bestuderen van de door Roozenbutg gespeelde partijen komt men onwillekeurig onder de in druk van de zekerheid waarmede de /jongste deelnemer van het meester-tour- nooi heeft gespeeld. Zija styl uit zijn kwajongensjaren heeft hij geperfeetlon- neerd. Dat hy dit grondig heeft gedaan, blykt overduidelijk uit zijn formidabele score en voor de kenners ook niet in de laatste plaats uit de wijze, waarop Roo- zenburg zyn partijen tot winst weet te toveren. Dc moderne methode Toveren. Ja, want op de tot op heden vertoonde geraffineerdste wijze, weet de nieuwe wereldkampioen zich. kansen tc scheppen, kansen en mogelijkheden, die tot nu toe geheel onbekend waren en grootmeesters als Keiler en Ghestem voor onoplosbare problemen hebben ge steld. Enkele jaren geleden veroorzaak ten enige jonge spelers een revolutie In de damwereld door piet succes nieuwe opvattingen omtrent spelmethodes te de monstreren. Algemeen werd dit bekend als het Jtoozenburg-systeem, voorname lijk omdat hy de grootste trlomphen hiermede behaalde. In de loop der laat ste zes jaren zyn evenwel enkele haken en ogen door de ijverige analysatoren ontdekt, met het gevolg, dat hier en daar enige twijfel rees over de deugde lijkheid van het aanvals-systeem. De jeugd zette evenwel door. De strijd tegen de ..klassieke school" versaagde geen ogenblik, zonder dat het tot een beslis sing kwam. De aanhangers van het „klassieke zagen hun papieren stijgen en vonden dit eigenlijk vanzelfsprekend, want zou daar nu een groepje kwajon gens de eeuwenoude damtheorie maar zonder pardon diskwalificeren? Een botsing Men moet eigenlijk Schiedammer zijn of Schiedams e sympathieën hebben om aan tc voelen, wat er op 't ogenblik in de harten van onze naaste buren omgaat. En omdat een goede buur nog altijd beter is dan 'n verre vriend, verzoek ik u alle maal, vrienden van koning Soccer, onze Schiedamse Benjamin morgen in gedachten op zijn moeilijke reis naar Amsterdam te vergezellen- Want, laten we er maar geen doekjes om winden, dit wordt een zware tocht voor SVV. Om als jong broekje in de eerste klasse op het ribfluweel te tronen, boven oude en beproefde veteranen, daarvoor komt meer kijken dan alleen maar een goed partijtje voetbal. Nu komt de zwaarste tijd voor SW, want suc ces is heerlijk, maar het kan op de schouders van hen, die het nog niet gewend Zijn, als een loden last'.doorlopen tadden en yier vertegemvoor- riltfprc m nor tnilmnr.1 harinon Rnmron. drukken. Morgen zal blijken of de Schiedammers ae weelde kunnen dragen. Xerxes dat door z'n Wilkes- malaise van het! eerste -plan is ge drongen zou een Heine struike ling van de Schiedammers niet on welgevallig zijn. Dit mag zonder boze jalouzïe worden geconsta teerd. Zelf krijgen de blauw witten aan het Paadje van Duizend Tre den ADO thuis en zoals zij de vo rige week zonder Faas van Sparta konden winnen*, zo achten wij hen ook in slaat om de Hagenaars in bedwang te houden. A propos: wie vroeg naar de grens van Rotterdam en Overschie gaat, kan even aan lopen bij VOC, dat vanaf 12 uur in actie te zien is aan de Oude Klei weg. Geen grote kanonnen ■Voor de rest is er niet zoveel om ons over op te winden. Noch bij NeptunusD¥S, noch bij Kermes —EDO staan grote belangen op 't spel en als VSV morgen weer wint, van HBS op Houtrust, komt er een straatlengte verschil tussen Feyen- oord en EDO enerzijds en de Velze- naren anderzijds. Feyenoord gaat naar DHC en al zijn de Delftenaren niet bar op dreef in dit seizoen, toch moeten de Rotterdammers er maar niet te licht over denken. Sparta trekt naar IJmuiden en ge zien gde moeite, die Ajax nog on langs gehad heeft om de mannen van Piet Kraak op de knieën te dwingen, stellen we ons van dit uit stapje weinig voor. Des te groter de vreugde als het Sparta nu eens werkelijk zou lukken om het nood lot van degradatiewedstrijden, dat steeds dichterbij komt, nog af te wenden. Vecht er voor, rood-witten, het is de moeite waard! Kris-Krasser. Het grote tournooi met de beste dam mers ter wereld kwam. Niet. alleen be streden de deelnemers onderling elkaar, neen. het werd een. botsing tussfn twee systemen. De „klassieke" school met ais voornaamste exponenten Ghestem, de wereldtitelhouder, en Keiler, waarscbün- lijk de beste theoreticus aller tyden, vatte de strijd op tegen die „jonge broekjes", die de moderne leerschool digers in het tournooi hadden: Roozen- burg, Verpoest, v. d. Staay en Laros, drie Hollanders en een Belg derhalve. Het eindresultaat is verbluffend ge weest: de voornaamste uitdrager van de moderne speelwijze. Hoozenburg. eindig de met met minder dan 9 punten voor sprong op Keiler en 11 op Ghestem als eerste. Tijdens het tournooi bleek, dat zyn» studies hem hadden geleerd, dat hier en daar zhn spel-systeera voor ver beteringen vatbaar waren; hij heeft zijn romantische speelwijze niet alleen bijge slepen. doch zelfs gepolijst en tegen deze neo-romantische stijl vond niemand in dit tournooi het juiste iegenwapen. S.S.S. verloor! Populair zou men kynnen zeggen, dat net verschil tussen de neo-romantische speeLwyze en het klassieke is het spe- Advertentie I, M. NOG VÓ6R DE KER8T- dagen een lUst voor Uw fat», plaat of schilderijen Het motorschip „Kertosono" vau de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd is nabij Pangkal Pinang op een bank gelopen. Uit Batavia zün sleepboten vertrokken om te pogen het schip vlot tc brengen. Er zijn geen ongelukken gemeld en voor de opvarenden bestaat geen gevaar. De Kertosono, die 8.000 ton meet, was uit Nederland onderweg naar Batavia. Advertentie I. M. s - een avontuur van Peter Mtnmlk, door J. A. Ages No. 20 „Nee. Toen ik die kaart in mijn handen kreeg, zei ik: „Bill, jongen, dat gaat naar Spanje toe". Ik heb Jean met de rang van eerste lui tenant als commandant van onze verspieders met honderd dollar naar Henclaye vooruitgezonden. Hij maakt er kwartier voor ons en ver kent de strategische posities rond om de Internationale brug." „Je bent waanzinnig. Hoe oud denk je dat die luitenant-comman dant van je wel is?" „Jean? Een kleine zestien of een grote veertien jaar. Op die leeftijd hadden mijn voorouders al de to mahawk geslingerd en_j>calpen aan hun riemen hangen." Peter zuchtte en op dat ogenblik ging de telefoon. „Bayonne pour monsieur", kwam de patron vertellen. Bill sprak lange tijd met de Pré- fee ture en zijn gezicht stond in een groot vraagtp^n, toen hij weer bij Peter ging „Laxla, .idfone" en Souraïde, zei hij langzaam. „Wat is daarmee?" „Daar zijn toevallig drie kampen van Spaanse vluchtelingen, de drie enige in bet Basklsche land. Daar zitten de onrustige zielen, die de wijk naar Frankrijk namen tijdens de Spaanse burgeroorlog." „Die dachten er met gejuich ont vangen te worden maar ze kwamen, achter prikkeldraad te ritten. Hoe lang al?" Peter luisterde nauwelijks meer naar zijn vriend. „Merkwaardig," mompelde hij. „Heel toevallig. Kubelin als Spaans diplomaat. Een kaart van de Spaan se grens en aantekeningen over Spaanse kampen op Frans gebied." „We gaan er heen," riep Bill uit, en hij sloeg zo hard op het tafeltje dat de patron kwam aansloffen, „Monsieur?" vroeg hü. „De rekening, mijn waarde waard," zei Bill en hij stond op. „Betaal jij maar Peter. Ik zab de Leeuw vriendelijk toespreken, want het wordt een hele reis voor de oude lieer." Peter had moeite om Bill te over tuigen. dat hü bezwaarlijk in pyama naar de Spaanse grens kon gaan en tenslotte reed de Ameri kaan mopperend naar de Place de l'Odéon. Hij stopte v niet voor het hotel maar om de hoek en. verbood Peter uit de auto te komen Zelf zou hij Peters bagage uit de kamer halen. Onderweg is een bos of in een rustig weitje moest hij zich dan maar verkleden. „Je kunt de Franse politie niet vertrouwen," zette hij uiteen, „Zij is in staat om jou te arresteren op grond van mijn perscampagne te gen je/' Bill korf niet vermoeden hoe ver standig het wel was om z.ijn vriend in de auto achter te houden. Al leen. de politie wachtte hem niet in het hotel. Wel iemand an ders. En opgewonden Bill bracht er verslag over uit. „Boy, boyl", riep hfj_ met een stralend gezicht, toen hü met Pe ters koffers naar de grommende auto kwam, „Was dat even iets, wat daar op jou wachtte!" Peter boog zich over het raampje en zei dreigends „Vertel op. Wie heb je ontmoet?" Bill strekte de armen in een ge baar van machteloosheid uit naar de grauwe Parijse lucht en zei: „Een vrouw!" En nog eens. met een snik in zijn stem: „Een. vrouw! In Boston zouden wij zeggen: „Boy, she is an eyeful!" En ze vraagt naar jou, Peter, Ze zit op je te wachten op een gammele keukenstoel in het wachthokje van het wankelste hotel in de hele we reld, zij zit daar en wachtop jou.' Peter kom eruit en stel mij aan haar voor." „Wie is rij-" „De onbekende. Madame Vigny hield mij or de trap tegen en vroeg mij waar je was. Zij hoorde mij uit de verte, dat goddelijke schepsel en ik moest mij aan de leuning vast houden. Ik heb haar toen verteld, dat ik het niet wist. waar jij je zondig leven sleet (Wordt vervolgd) Woningbouw in het klein Het allermooiste huwelijksge schenk dat er in deze tijd te be denken is kreeg zeker de heer G, uit het nabije Westen toen hij trouwde. Zijn Vader timmerde na melijk op de zolder van het huis voor het jonge paar een stel ka mers, dat voor geen enkele étage woning behoeft onder te dom. Alle gemakken van een mode-n. huis zijn er aanwezig: electrisch licht, eep gasstel en een aanrecht met stromend water. En als men nu in de gezelige huiskamer zit, kan men zichnauwelijks voorsteilen dat daar vroeger de kolen lagen. Drie maanden lang besteedde de heer G. al zijn vrije avonden aan dit werk, en zelfs zijn vacantie offerde hij ervoor op. Zou je zo'n Vader niet in ere houden? Het Suezkanaal voor twee dagen dicht Het verkeer door het Suezkanaal is vandaag en Zondag voor onge veer dertig uur gesloten voor het verrichten van herstelwerkzaam heden aan de EI Fexdanbrug, waar over het verkeer loopt van de Egypte-Palestina spoorlijn. Tot 22 December wordt een opstoppin verwacht aan by de zijden van het •kanaal, daar de uren van toegang reeds thans zijn beperkt en non- stopverkeer niet is toegestaan. len met een aanvallende spil (zonder de verdediging te verwaarlozen) en het spelen met een stopper-spil. In dit tour nooi verloor het S.S.S. gedecideerd (als ik nu maar geen pennestryd krijg met ir. A. v. Emmenes) en voorlopig zege vierde het aanvals-systeem, het spelen op terreinwinst. Ik zei „voorlopig". Want een de finitieve beslissing zal eerst later vallen, mogelijk reeds binnen een jaar. Voorbereidingen worden n.l. getroffen voor een match om de hoogste damtitel tussen de ex-titel houder Ghestem. op dit ogenblik waarschijnlijk nog de sterkste ver tegenwoordiger in het klassieke genre, en de huidige titelhouder, m.i. op 't ogenblik ,ÏIe joneur le plus complet". Als zodanig Is hil de op volger van de grote Springer, die Jarenlang met ere dé wereldtitel droeg. Bi] een match Ghestem—Roozenburg zouden we de grote botsing tussen de twee systemen, neo-romantiseh en klas siek, uitgevoerd door hun beste „ambas sadeurs" te zien krygen en het resultaat daarvan zal dan beslissend zyn voor de verdere ontwikkeling van het spel op de 100 velden. J. STEVOL Bijeenkomst voor de vrede in New York De arbeidersklasse in de Sow jet- Unie werkt voortdurend aan de ont wikkeling van de goede betrekkin gen met andere landen, schreef de Russische ambassadeur in de Ver enigde Staten, Pamouchkme, m een verklaring, die in New York werd voorgelezen tijdens een ..Bijeen komst voor de vrede". Verdere spre kers waren Henry Wallace, die de Amerikaanse pacifisten vroeg een. einde te doen maken aan de koude oorlog en de rode deken van Can terbury, Hewlet Johnson, die een loyale samenwerking tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet Unie be pleitte. Engelands verdediging niet in orde De prestaties van de Britse verde diging bleken bij dc gTOte. manoeu vres, die vorige week tusse;. de Azo- ren en de Engelse Zuidkust gehou den werden, beneden alle verwach tingen te blijven. Het grootste deel van dc bommenwerpers kon niet op stijgen door motorpech of een sto ring in de Radar-apparatuur. Tegen duikboten bleek de vloot uitermate slecht beschermd te zyn. De Engelse pers oefent naar aan leiding hiervan scherpe critick uit op de regering. De Daily Telegraph noemt het aantal eenheden, dat de RAF in de strijd kon werpen niet voldoende, en wijst op de ernstige onbekwaamheid van het technische personeel. De News Chronicle ver- wyt het Ministerie van Luchtvaart niet in staat te zijn goede soldaten en vliegers te vormen. De woord voerder van de RAF, Luchtmaar- schalk Sir Philip Joubert. schrijft in Flight over de onvoldoende sala riëring van het personeel, waardoor technisch ontwikkelde jongelui de voorkeur aan een burgerbestaan ge ven. Expositie van tropische vissen, schelpen enz. De Rotterdamse Gemeenschap houdt binnenkort met medewer king van de vereniging Aqua Ter ra Zuid en de Ned. Jeugdbond van Natuurstudie een tentoonstelling van tropische vissen, schelpen fos sielen enz. in de grote zaak van de Rott. Gemeenschap, Mathenesser- laan 408. De tentoonstelling is samenge steld door de heer J, J. Gelder man en zal te bezichtigen zijn van Vrij dag 24 December (opening n.m. 8 uur) tot Donderdag 30 December. De openingsuren zijn op werkdagen van 2-5 uur en des avonds van 7-10 uur. Beide Kerstdagen van 2-5 uur. 1 Sommetje» Ik kan best begrijpen dat veel dames bij winderig weer hoofd doeken dragen: makkelijk voor hét haar en meestal staan ze aardig. AI jaren dragen dames, geloof ik, hoofddoeken, in allerlei kleuren en in sterk verschillende dessins, maar de laatste tijd schijnt er met die dessins iets bijzonders aan de hand te zijm Er is blijkbaar een mode kunstenaar opgestaan, die zijn in spiratie put uit de dingen waar zijn oog toevallig op valt. Ziet hij een envelop voor zich liggen op tafel, op het ogenblik dat hij zich zet voor weer eens een fijn ont werp) e, nóu, dan schept hij een pa troon van louter geadresseerde briefomslagen. Nee, dat is geen grapje, die sjaals worden tegenwoordig gedra gen, ik heb ze zelf gezien. Maar die juffrouw, achter wie ik gisteren, in de tram kwam te zitten, droeg een hoofddoek met een nog won derlijker dessin. Deze sjaal was kriskras bedrukt met sommetjes: optelsommen en aftreksommen, met hier en daar een bloemetje er tussen, waarschijnlijk om het ge heel niet al te erg op een klpdje van de bcekhoudafdeling te laten, lüken. Zodra ik plaats genomen haa achter dat orasomde hpofd kreeg ik tot myn grote verbazing accoun tant-neigingen; een niet te bedwin gen lust kwam in mij op de uit komsten van die optellingen en af trekkingen te controleren. Vlak voor mijn neus waren twee getal len van zes cijfers opgeteld, Het sommetje was in een oogwenk na gezien. want het was precies hori zontaal afgedrukt en dus makke lijk te lezen. In de uitkomst kon ik geen fout ontdekken. Iets moeitij- ker werd het toen. ik eens wilde nagaan of die aftreksom rechts wei klopte. Vrijwel verticaal stond hij op de hoofddoek, zodat i*het hoofd tamelijk scheef moest houden bij het nacijferen. Ik kwam tot een andere uitkortfst dan die op de doek, masr daar ik nooit bijzonder sterk in rekenen was, kon dat best, zo dacht ik, aan mij liggen. IJverig begon ik dus opnieuw te tellen, maar nu klopte het weer niet. Ik kon me niet voorstellen wat de ontwerper bezield zou hebben, opzettelijk fouten m zijn sommen te maken, zodat ik maar voor de derde maal begon. Net toen ik hal verwege was stond de juffrouw op voor een óude dame die binnen kwam. Ik vloog eveneens overeind en trachtte mij achter het meisje te wurmen om 't accountants werk voort te kunnen zetten, maar ik was daar nog niet in geslaagd toen ze eruit moest. Dan in 's hemelsnaam maar mee de straat op, dacht ik, werkelijk bezeten vap rekenwoede. Nou, ik liep nog even vlak achter haar aan, het hoofd helemaal scheef naar echts, maar ze had "n nogal veer krachtige stap, zodat de cijfers me voor de ogen dansten. Net wilde ik het meisje op de rug tikken en vriendelijk verzoe ken heel even stil te staan, toen ze omkeek en iets zo onvriendelijks tegen me zei, dat ik maar gauw retireerde. Maar ik heb er nog geen rust van dat ik niet weet, wie er nu fout geteld heeft, die zonderlin ge modekunstenaar of DESIDERIUS Blijkens een publicatie van het Centraal'Bureau voor de Statistiek is in Rotterdam in October van dit jaar met de bouw van elf woningen een aanvang gqmaakt; 32 Werden er voltooid, terwijl er 2993 in uit voering zijn. Voor de provincie Zuid-Holland met uitzondering van Rotterdam en Den Haag bedragen deze cijfers respectievelijk 425, 342 en 4585, Den Haag vertoont het volgende beeld: 29, 3, 1967. piüIZENDEN lamp- jes, opgehangen tussen het geurende groen van kerstbomen Aan de étalages is extra zorg besteed en slingers gloeiden J?0,™4™ - - r ietonfe elke avond een fiets en aan, klokgelui ktonk ■uit dc luidsprekers, toen Vrijdagmiddag 'n winkelweek werd ge opend, georganiseerd door een 90-tal winke liers van Middel land- plein, le en 2e Middel- 20 andere mooie prij zen verloot onder het publiek, dat gratis lootjes kan bekomen in. de toinfcels aart bo vengenoemde straten. De verloting wordt ge houden op het Middel landplein onder een acht meter hoge kerst boom en by een gezel lig muziekje. De stem mige Ttfrhchting, die met eiger^ middelen ('n kerrms-krachtmo- tor) wordt verzorgd, zal tot en met de Kerst dagen te bewonderen zijn als „Het Kerst sprookje" van de Mid- dellandbuurt. 38. Rob ïs doodmoe, wanneer hij in Tanger voet aan wal zet. En nu snel naar het bureau varr majoor Ross. Maar opeens hoort hij een he vig geblaf achter zich. Dat moet Skip zijn! Ja, het is zijn hond, achter in de kleine sportwagen, waarin Marga en Wil ly rondrijden. „Rob!" schreeuwt Willy opge wonden; „ben jij het werkelijk?" De meisjes hadden het ergste al ge vreesd Ze brengen Rob snel naar majoor Ross, die direct de film laat ontwikkelen. „Er zitten twee plaatjes op, die ik niet heb ge maakt," zegt Rob. Dat klopt, en één foto heeft Mona. waarschijnlijk genomen; het stelt nl. Harries zelf voor. Rogers bekijkt het plaatje stapel oude Duitse oorJegstydschrmco uit. Dan nauwkeurig en mompelt: „Waar heb ik dat roept hij opeens: „Komen jullie 's kijken; ik gezicht toch méér gezien?" Dan krijgt hij een heb iets aardigs gevonden!" idee, hij loopt naar een kast en haalt er een

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3