„Souvereiniteit is geen doel op zich zelf" A Koningin Nefertete D, Malta kreeg het in de oorlog zwaar te verduren RepubliekvraagtW ashington om steunverlening Afwachtende houding niet langer verantwoord" heöen 3 Minister Sassen verklaarde: Dr. Drees zei: Soemitro: Er zal een nieuwe republikeinse regering te Boekit Tinggi komen - Op zoek naar - IndonesiërNederlaiid één Koningin ücig'iEiEseriaiiisfealenderj^ Besestssises? 194s Zo 26 M 27 D 21 28 W 22 29 D 23 30 311 V 24 Za 25 'e tijd gaat snel Gebruik hem wel DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Set geheim van de tunnel Dinsdag 21 December 1948 Vervolg Kamerdebatten De heer Van ier Goes van Na- ters (PvdA) «preekt zijn verbonden heid uit met de constructieve elemen ten in de Republiek. Het is twee jaar geleden dat t-Ing- gadjati tot stand Js gekomen. Drie maal ls overeenstemming bereikt en drie maal Is zij te niet gedaan Op die weg kan niet worden voortgegaan. Door het optreden der Republiek i* onderhandelen niet meer mogelijk:. De onrust in het door Nederland ge controleerde gebied ls naar sprekers inzicht het gewilde gevolg van de actie van een groep In de Republiek. De on rust en onveiligheid heeft men met een politiek doe) gewild en bevorderd. Dit mag naar zijn mening niet te rugslaan op de heer Hatta. Het oor deel der onderhandelaars over de heer Hatta is onverdeeld gunstig. Spreker acht voor 's JandB belangen schadelijk het artikel, dat prof. Romme heden (Maandag, Red.) in de „VolkBkrant" heeft gepubliceerd. Hij betreurt het, dat knappe staatslieden met verantwoordelijk heid vaak als schrijvers hun ver antwoordelijkheid niet zien. (De heer Van der Goes van Naters doelt hiermede op het scherpe oordeel, dat prof. Romme in dit artikel geeft op de persoon van Mohammed Hatta, Hij'' wijst er op. dat Woensdag de kwestie In de veiligheidsraad komt. dus in de internationale sfeer. Kan ver wacht worden, dat er eindelijk eens voldoende maatregelen worden genomen met het oog op de publiciteit. Komt er een witboek met alle gegevens om trent de bestandsschendingen? Arbitrage is niet mogelijk, omdat er geen rechtsgeschillen zijn. doch poli tieke machts- en beleidsverschillen. Da zaak zou zich kunnen lenen voor be middeling van enkele hoogstaande per-, sonen. De heer v. d. Goes v, Naters hoopt, dat daarvan In de toekomst ge bruik gemaakt zal worden. Spr. betoogt, dat de oplossing niet gevonden zal kunnen worden op de wijze als do heer Dc Groot wil. Het is daarom maar beter niet over zijn motie te praten. Hij la van oordeel, dat een duidelijk politiek program nodig ls. zoals dat in de verklaring voorkomt. De republiek mag niet worden uitgeschakeld als bakermat van hec nationalistisch streven in Indonesië. De constructieve republikeinen moeten zo spoedig mogelijk wor den Ingeschakeld. Het militair gezag, dat zal optreden in de plaatsen die nu bezet zijn, moét naar sprekers mening zo kort mogelijk duren. Voorts moeten als derde macht de federalisten worden ingeschakeld. Enige leden van sprekers tractie vre zen. dat de huidige politiek de moge lijkheid om tussen Nederland en het Indonesische volk hartelijke en duur zame betrekkingen te vestigen vermin dert: dat het communisme versterkt wordt en Nederlands positie in de we reld verzwakt. Zijn fractie zal opbouwend cri- tisch toezien hoe dc regering uit het conflict komt. Moge net construc tief zijn met medewerking van alle constructieve elementen. De heer Vonk (VVD) merkt op. ifat uit de verklaring der regering duidelijk is geworden, dat het besluit eerst ge nomen Is nadat alle andere middelen beproefd waren. Velen in den lande zouden een dergelijk besluit veel eer der hebben willen nemen, maar door dat het eerst nu genomen is, is het standpunt des te sterker. Door het be sluit der regering wordt een plicht ver vuld, nu alle andere middelen falen. Met de regering betreurt spreker, dat levens in de waagschaal gesteld moeten worden, maar het is zijns inziens ver antwoord. Ondermeer uit hoofde van de over weging dat hierdoor het Koninklijk woord van 7 December 1942 kan wor den ingelost. De heer Tilanus (CK) geeft te kennen, dat hij het met de regering be treurt dat tot deze stap moest worden Hij acht het een eer van het» kabinet en van de minister-president, dat het besluit eenstemmig is genomen. Hij is van oordeel, dat men eensgezind ach ter de regering moet gaan staan. Met de regering betreurt hij het, dat men senlevens zullen worden gevraagd, maar de militairen zullen de motleven van het besluit ten volle verstaan. De Christelijke Historische Unie beschouwt het besluit der regering als het enig mogelijke besluit en zg steunt de regering ten volle in haar eerlijk streven recht te doen aan het vrijheldfibegerende Indonesi sche volk. De heer W e 11 e r (KVP) zegt niet te begrijpen, dat de regering zich 20 lang heeft moeten beraden, daar zij zelf te kennen geeft, dat er geen kans was. Alleen al de overwegingen van hu maniteit en naastenliefde hadden het noodzakelijk moeten maken een einde te maken aan de terreur en de mens onterende toestanden op Java, Reeds twee jaar lang heeft hij gezegd, wat hij nu leest ln de rede van dr. BeeL Spreker zegt de vaste overtuiging te hebben, dat het volk van Nederland het besluit zal zien in het enige licht waar in het kan en moet worden gezien, na melijk het brengen van uitkomst aan talloze onschuldige slachtoffers. Het ontslagnemer, van de mi nisteries van Oost-Indonesié en West-Java moet men naar zijn me ning niet te ernstig nemen; er staan handerden gereed om hen te ver vangen. Er is beweerd, dat de Marshallhulp zou worden ingetrokken, als we niet de Radio-programma DINSDAG 21 DECEMBER Avondprogramma HILVERSUM r. Kobus Kwint; 19.10 Paul Robeson: 19.13 Voor de padvin ders; 19.45 Reg. uitz.; 20.00 Nieuws; 20 05 Echo van de dag; 2015 Bonte Dlnsdagavondtreln; 21.30 Allerlei; 21.35 Ik zou zo graag; 22 15 Buiten!, over zicht; 22 30 Viool en piano; 23 00 Nws 23 15—24.00 Philadelphia symph. orkest. HILVERSUM 11: 19 00 Nieuws; 1915 Orgelbespeling; 19.30 Dit is leven; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Jeanne D'Arc; 22 37 Actualiteiten: 22.45 Avondgebed; 23 00 Nieuws; 23 15—24 00 Amerikaanse svmphonleorkesten. WOENSDAG 22 DECEMBER 1918 HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7 20 Gram. platen; 8.Nieuws; 8.18 Operette-selecties; 8 50 Voor de vrouw; 9.Gram. muziek; 10.Morgenwijding; 10 20 Onze keu ken; 10 30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.Pop. non stop progr.; 12Ram blers; 12 30 Land- en tuinbouw; 12 33 Voor het platteland; 12 38 Kiïima Ha- waiians; 13.— Nieuws; 1315 Kalender; 13.20 Metropole orkest: 14.— Gespro ken portretten; 14.15 Jeugdconcert; 15.Hoorspel; 15 30 Regenboog: 1G. Roodborstjes; 1615 Het stond lm de krant; 18.45 Vragen staat vrij; 17,15 Accordeola; 17.40 plano-duo-, 18.— Nieuws; 1815 Varia; 18 20 Gram. pla ten; 18.30 Reg, uitzending. HILVERSUM U: 7.— Nieuws; 7.15 Te deum laudamus; 7.45 Een woord voor de dag: 8.Nieuws; 8.15 Gram. platen; 9.Bezoek bij zieken. 9.30 Wa terstanden; 9.35 Beethoven-concert; 10 30 Morgendienst; 11.Lond. symph. orkest; 11.15 Hildebrand-miniaturen; 11.55 Pianorecital; 12 30 Land- en tuinbouw; 12 33 Kerstwij dingsdlenst; 13.Nieuws; 13.15 promenade orkest; 14- Orgelconcert; 14.25 Canzonetta- sextet; 15.— Jeugdcancerten; 16.— Postzegelverzamelaars; 16.15 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Gino Bordin; 17.45 Reg. tlltz.; 18.Onze Ned. koren en korpsen; 18.30 Orkest van de Scala te Milaan; 18.45 Con cert gebouw-koperkwartet. Amerikaanse pas zouden willen mar cheren, zegt de heer Weiter, maar hij verklaart niet te kunnen geloven, dat Amerika een economische ineenstorting zou willen veroorzaken alleen omdat Nederland in eigen zaak eigen oordeel volgde en barmhartigheid betoonde aan een volk, waarmede het drie eeuwen Is verbonden. Hij brengt hulde aan de nagedach tenis van hen, die vielen en spreekt zijn mededogen uit met de nagelaten betrekkingen, Spreker meent, dat een nieuwe rich ting in de regeringspolltiek is Ingesla gen. Het is hem een voorrecht daarbij de regering te steunen. De heer Zandt ISG) legt een ver klaring af. waarin hij de hoop uit spreekt, dat de actie snel en met goed resultaat zal verlopen. De heer Schouten (AR) wenst zich niet m beschouwingen te begeven over het regerings-beleld der laatste Jaren of laatste maanden. Hij wil nu geen historisch exposé geven, daaraan heeft hU op het ogenblik geen be hoefte. De besluiten der regering hebben de volle instemming der AR-fractle. Het geheel harer besluiten was nood zakelijk met het oog op het volbren gen van onze gezagstaak en het doen var> hetgeen onze verantwoordelijkheid vraagt. De heer Schouten verwacht, dat de regering doet wat zfj belooft, totdat het doel der actie reëel ls bereikt. Hij hoopt, dat weldra moge wegval- ,en voor de velen de onvrijheid. Ten slotte gedenkt bij de gevallenen, die hun leven hebben Ingezet voor wat waarachtig gezag en vrijheid is. Aan de regering wenst hij de wijs heid en kracht toe om haar zware taak ln volharding te volbrengen. De minister van overzeese gebieds delen, de heer Sassen, verklaart bij de beantwoording der sprekers, dat de regering erkentelijk is voor de Uitin gen van vertrouwen welke zij heeft ver nomen op haar beslissing, die zij een stemmig moest nemen, omdat nog slechts dit ultimum remedhim kon wor den aangewend, gelijk in de verklaring der regering ls te kennen gegeven. Uit de verklaring releveert hij de punten, welke aanleiding moesten wor den tot het nemen ener beslissing. De regering heeft niet gehandeld dan zonder duidelijk te maken, dat het doel der actie slechts zou mog< de weg te openen voor het verw< ken der rechtsorde, waartoe plechl besloten. Daartoe ls niet gaan dan nadat duidelijk was gewor den, dat overleg niet meer mogelijk was. Er is stelselmatig materiaal verza meld met de bedoeling het te publice ren. Een deel ls al gepubliceerd. Spreker heeft onder meer voor zich een decreet van de republi keinse minister van defensie met betrekking tot weerstand, opstand, De souvereiniteit ln overgangstijd be sprekend, verklaart de minister het met de heer Romme eens te zijn. Deze souvereiniteit is geen doel in zich. De heer van der Goes van Naters had gevraagd of de laatste brief, welke do beer Cochran aan de republikeinse regering had overhandigd niet zeer stroef was. De minister verklaart, dat de bedoeling was tot uiting te bren gen dat de toestand uiterst ernstig was. Er hadden zich ook feiten voor gedaan, welke de ernst der situatie onderstreepten. Sinds 27 October nam het aantal incidenten toe van 196 per week tot resp, 232, 238, 307 en 326 cn ver der waren cr de grote troepencon centraties van 100 000 man. Het was nuttig en nodig de brief op te stellen zoals is geschied. 'Naar het oordeel der regering kon beëindiging van het bestand zonder termijn geschieden. Terecht is naar sprekers oordeel ge steld, dat arbitrage hier niet in aan merking kon komen. Bij bemiddeling zou oen dezelfde moeilijkheden optre den als bij de bestandsnakomlng, meent hij De hoge vertegenwoordiger heeft te kennen gegeven, dat gestreefd moet worden naar 7.0 snel mogelijk inscha kelen van het normaal bestuur. Dit naar aanleiding van de vraag bet militair gezag zo kort mogelijk te doen duren. De regering streeft er ernstig naar niet In conflict te komen met mede werking van alle constructieve krach ten, zoals er Dok in de republiek vele zijn. Aan de hand van publicaties in „De Waarheid" en „The Daily Worker" stelt de minister de vraag of de heer de Groot vtjJ in zijn oordeel ls. Wat de heer de Groot heeft opgemerkt over bombardementen wordt niet gedekt door de feiten, zoals de regering die kent. De heer Haken (CPN) interrumpeert en merkt op. dat buitenlandse verslag gevers geweerd worden. De minister geeft te kennen, dat ln minder ernstige omstandigheden in Oost-Europese ïanden verslaggevers ook Reen toegang hebben. Hij merkt verder op. dat generaal Spoor geen opdracht zal krijgen en ook niet zou aanvaarden om imperia lisme en kolonialisme in Indonesië te herstellen De minister uit zijn deernis met de slachtoffers, waarbu hij met slechts denkt aan dc Nederlandse soldaten, maar evenzeer aan die van het KNIL en de vloot, waaronder zich. vele Indo- nesiers bevinden. z Er wordt niet gerepliceerd. De motie - de Groot wordt verwor- penmet 80 tegen 8 stemmen. Voor steirde de CPN. Tegen middernacht werd de verga dering verdaagd tot hedenmiddag een uur. Maltaeen eiland gelegen kal- Malthezers geen dak meer boven verwegen de Middellandse Zee, is in de eerste jaren van de oorlog wel licht het zwaarst gebombardeerde object geweest. Duitse en Italiaan se bommenwerpers en jagers de den dag en nacht verwoede pogin gen deze Britse sleutelpositie van een uitzonderlijke t strategische waarde door vernietigende aanval len tot overgave te dwingen. De Malthezers hebben in een ware hel geleefd, maar volgehouden tot het bittere eind. Alleen al de ha ven van Vcletta kreeg meer dan 3.350 luchtaanvallen te doorstaan Veertienduizend ton bommen roer den boven het havengebied mige worpen, waarvan 6700 ton in de maand April 1942. toen de aanval len 1 zt felst waren, Dat de mate riële schade bijzonder zwaar was laat zich denken. Drie kwart ge deelte van de woonhuisruïmte werd vernieldwaardoor 34.000 hun hoofd hadden. Aan het eind van de zwaarste maand waren 70 kerken, 55 scholen, 8 ziekenhuizen en 10 theaters in een ruïne her schapen. Dank zij het feit, dat de bevolking in diep in de rotsen uit gehouwen ruimten kon wegschui len, bleef het aantal door lucht aanvallen gedode burgers tot 1468 beperkteen cijfer dat ongetwij feld vele malen hoger geweest zou zijn, indien deze absoluut bomvrije schuilkelders ontbroken hadden. Nog in de oorlog, toen de fron ten zodanig verschoven waren, dat Ma2ta geen doelwit van bommen werpers meer Jeon 2tjn, werd met 't herstel van de enorme verwoestin gen begonnen. Engeland, dat wel het een en ander aan de Malthe zers te danken heeft en allicht ook dit belangrijk strategisch punt in stand wil houden, heeft niet min der dan 30 millioen pond voor de wederopbouw beschikbaar gesteld, een bedrag, dat de Malthezers zelf natuurlijk nooit hadden kunnen opbrengen. De wederopbouw, ge baseerd op nauwkeurig uitgewerk te plannen, is thans in volle gang. De foto geeft een blik op een hoofdstraat in La Valetta (op de achtergrond de Flonanakerk) waar arbeiders bezig zijn met de bouw van woonhuizen. Zij gebrui ken hiervoor een licht gekleurde steensoort, die in onuitputtelijke hoeveelheden uit in de buurt ge legen steengroeven kan worden ge haald. Dit steen heeft bijzondere eigenschappen. Wanneer het name lijk vers uit de groeve komt, is het zacht en kan net als hout niet een zaag worden bewerkt. Na enkele maanden aan de buitenlucht bloot gesteld te zijn geweest wordt het steen zo hard, dat het het sterkste bouwmateriaal vormt, dat men rich denken kan De hanöelsverteBenwoordlger van de Indonesische republiek in Wash ington, Soemitro, heeft gisteren een formeel beroep gedaan op de Ver. Staten om de Indonesische republiek politieke en economischesteun te verlenen. Soemitro verzocht de Ver. Staten tevens ernstig in overweging te nemen om de Marshall-hulp aan Nederland te.staken, als gevolg van de Nederlandse politionele actie op Java en Sumatra. Soemitro, die de rang van minis ter heeft, had een bespreking met de Amerikaanse plaatsvervangen de minister van buitenlandse zaken Robert Lovett» en deelde na afloop aan de pers mede, dat er een nieu we republikeinse regering zou wor den gevormd te Boekit Tmggi (Fort de Koek op Sumatra) en aat zij zich vandaar naar elders zou verplaatsen ais die stad zou wor den ingenomen door de Nederlan ders. „In laatste instantie vormen wij een regering in ballingschap", zei Soemitro. In dit ve-band meldt A.F.P. uit New Delhi, dat Pandit Nehroe, de premier van India, zich gaarne ac- coord zou verklaren met het voor stel, een uitgeweken republikeinse regering te New Delhi gastvrijheid te verlenen. De republikeinse diplomatieke vertegenwoordiger In India, Soedarsono, zou waar schijnlijk met enkele uit Indonesië ontsnapte republikeinse leiders de kern van deze nieuwe regering vormen. In zijn persconferentie te Wash ington zei Soemitro verder, dat de republiek is voorbereid op een langdurige guerilla. Hij kondigde series tegei aanvallen uit de bergen op de Nederlanders aan en zei nog, dat als de Nederlandse actie in In donesië niet spoedig tot staan zou worden gebracht, het gevaar van het communisme in Indonesië zeer zou toenemen. Toen een Russische journalist Soemitro daarop vroeg of de republikeinen steun van communistische zijde zouden afwij zen, weigerde hij te antwoorden, Lovett had, zo deelde Soemitro mede, zijn leedwezen en bezorgd heid over het gebeurde in Indone sië uitgesproken. Toen Soemitro met Lovett in gesprek was, wacht te buiten de Australische gezant Norman Makin om met de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken de Indonesische kwes tie te bespreken. De republikeinse regering heeft ook de Arabische Liga verzocht tussenbeide te komen in het huidige conflict met de Nederlanders in In donesië. Dit werd bekend gemaakt door Mohammed Al Rashldi, republikeins vertegenwoordiger in Cairo, De Sow jet-Unie heeft twee derde van de boete, die Finland dit land was ver schuldigd wegens te late levering van herstel beta) mgsgoederen kwijtgeschol den. De Sow jet-regering heeft zich hiertoe bereid verklaard hjdens de besprekingen, die te Moskou zijn ge voerd over een nieuw handelsverdrag tussen de beide landen. Vervolg regeringsverklaring De slotsom is echter geweest, dat alsnog aan de Republiek gelegen heid moest worden gegeven door een haar bindende verklaring na dere opheldering te verschaffen. De daarvoor gestelde termijn is door een samenloop van omstan digheden korter geweest dan de regering gewenst had, maar prac- tisch heeft dit geen betekenis ge had, omdat de Republiek toch op het punt stond zichzelf in de on mogelijkheid te brengen bindende beslissingen te nemen. Terwijl vice-president Hatta ziek was, tverd aangekondigd, dat president Soekarno en enige ministers Djogja gingen verlaten. Verlen ging van de termijn is ook niet ge vraagd. Onder deze omstandigheden ach- te de regering het niet verantwoord nog langer een afwachtende hou ding aan te nemen. Zij kon daarom tot haar leedwezen ook niet ingaan op de aandrang, uitgeoefend door het lid vaa de commissie van goe de diensten, de heer Cochran, om alsnog officiële besprekingen ten overstaan van de commissie te gaan voeren. Wat de infiltraties en bestandsschen dingen betreft, stonden wij voor een toestand, ondanks grote verschillen ver gelijkbaar met die, waarin de Griekse regering staat tegenover de rebellen, die. wanneer tegen hen wordt opgetre den. kunnen uatwjjken over de grenzen van andere landen, vanwaar zij ook tel kens versterking, wapens en munitie kunnen ontvangen. Zo ontvingen de re publikeinse troepen in de nief-republi- keinse gebieden aanmoediging, verster king en bewapening uit Djogja, waar tegen wü niet konden optreden zolang wij ons door het bestand gebonden achtten. Nu noch op een beëindiging van deze terreur, noch op een snel tot stand te brengen definitieve overeenkomst uit zicht bestond, heeft de regering, zoals bekend is. zich verplicht geacht het waardeloos geworden bestand ook harer zijds te beëindigen en op te treden met de middeler, waarover 213 beschikt. Geen andere ketize Zil Is zich ten volle bewust van de ernst der genomen beslissing, maar meent, dat geen keuze meer overoleef, tenzij Nederland Indo nesië eenvoudig aan zichzelf over liet en er van afzag de voorwaar den te helpen scheppen voor een ontwikkeling ln vrijheid., met waar borgen voor recht, orde en veilig heid. Ging Nederiand hiertoe over, dan zou spoedig over geheel Indo nesië een chaotische toestand te verwachten zijn, die op de duur vermoedelijk op een dictatuur zou uitlopen. De regering streeft geen ander poll- een avontuur van Peter Munnik, door 3, A. Ages No. 21 Ik dacht, dat jij wel haast zou hebben, om in Hen- daye te komen. Ik zou je naar de trein kunnen brengen en als je er prijs op stelt, later na komen. Ik zou dan jouw zaken hier kunnen regelen „Je gedachten z.ijn nogal verward, vriend," zei Peter, zich moeizaam uit de Oude Leeuw hijsend. „Je bent bezorgd voor de gevaren, die mij dreigen, je wilt, dat ik dia vrouw aan jou voorstel en je wilt mu naar de trein brengen. AI te veel bereidwilligheid van mister Hooker. Maar ik zal aan deel van je verlangens tegemoet komen. Peter bleef plotseling stilstaan en zag Bill achterdochtig aan. „Onder één. voorwaarde!" „Goed, goed." „Je zweert me, dat daarbinnen niet de keurtroepen van Monsieur le Commissaire op mij wachten. Ik ken jou, vriend. Je deinst er niet voor terug om mij m de Bastille op te laten sluiten als er nog een glas in de fles is cn jij mij dat niet gunt." „Kom nu maar mee." sprak Bill en haastig trok hij Peter aan zijn cnouw het hotelletje binnen. Hij zag haar in de kleine wacht kamer en hij kon zich terstond Bills verrukking mdenken. Deze donkere vrouw was het type, dat hij zich als jongeling had voorgesteld van Cleo patra, zoals zij de Romeinse keizer moest hebben aangezien, toen zij uit een kostbaar tapijt aan zijn voe ten gerold werd! Hij ging naar haar toe en zei: „Goeden morgen, madame." Zij reikte hem haar hand toe met een gebaar als stond zij Peter toe die te kussen. Maar deze ceremonie had niet tot zijn opvoeding behoord en hij begon meteen met de zaken. „Mjjnheer Hooker hier liep toe vallig tegen mij aan, toen hij de straat op stormde om mijn broer te zoeken. U zoudt hem willen spre ken. heb ik begrepen?" Zij trok haar sierlijk gepenseelde wenkbrauwen op. „Uw broer?" Haar ogen gleden langs Peter ep bleven rusten op zyn groene pyama- benen. Hij maakte een luchtig gebaar. „Ik woon hier in de buurt, weet U en Augustus moet zijn wande lingetje hebben in de tuinen van iiet Luxembourg." „Augustus?" „Och, U kent hem niet? De mooi- st$, flinkste en lenigste poedel van Parijs. Iedereen kent hem hier. Weet U, wie zijn grootste vriend is, na mij dan?" Zij glimlachte. „Wie dan?" „De suikerbakker op de hoek en de vuilnisman. Hij mag altijd de eerste keus uit de vetste emmers hebben. Wilt U hera eens zien, de rakker?" „Neen, dank U. Ik ben hier niet gekomen om kennis te maken met honden, maar met Uw broer, zoals zegt." „O, die Peter, is ook net zo'n dolle hond, en speels nog als een puppy. Nu dartelt Ipj weer achter mijnheer Kubelin aan. Kent U hem? Mijnheer Kiibelm, bedoel ik. Dat moet een enorme schurk zijn, die Egyptische dames ontvoert en kleine jongens laat slaan. Maar broeder Peter zit nu als een bloedhond op zijn spoor," Peter lette scherp op haar. maar haar gezicht vergled geen emotie. Hij meende alleen to merken, dat haar ogen nog donk er,der werden, toen hij de naam Kubelin had ge noemd, .,En waar is uw broer nu?" vroeg zy achteloos. „U zult snel moeten zijn om hem nog in te halen voor de Zwitserse grens." „Hij is er zeker van. dat mijnheer Kubelin met zjjn Egyptische de wijk heeft genomen naar Zwitser land." Plotseling maakte hfj 'n beweging van schrik. „Hemeltje," riep hij uit. „Ik vertel U misschien te veel. En ik weet niet eens, wie U bent." Zij stond op en Peter zag waar derend toe hoe gracieus die bewe ging van baar opstaan was. „Ach, laat ik U niet langer ophou den van uw "ochtendwandeling, monsieur." sprak zij. „Uw Frans is voor een vreemde linge voortreffelijk," zei Peter met een buiginkje van erkenning, „Een :k dan geen Frangaise, mon sieur?"' vroeg zij met een verleide lijk lachje. (Wordt vervolgd) hek doel na dati de verwezenlijking van de beginselen, die waren neergelegd m de overeenkomst met de Republiek en met andere deelstaten, tot welker vei- wezenlijking de Grondwet thans de mogelijkheid opent. Zij wil zo snel mo gelijk een rechtstoestand doen. Ingaan, die een eigen Indonesische bewindvoe ring inleidt. zy is er zich van bewust hoeveel waardevolle krachten er aan de zijde der Republiek te vinden 2(3 n, wier medewerking voor Indonesië dringend noodzakelijk is, en hoo tragisch 'tinede daarom ls, dat'de vredelievende oplos sing. die zij en wij nastreefden, niet is bereikt en dat thans de tegenstellingen weer zijn verscherpt. Strijd was onder alle omstandigheden te verwachten, want wanneer overeenstemming met de republikeinse regering bereikt was. dan zou bijna zeker een deel van het repu blikeinse leger samen met extremis tische groepen in opstand zijn geko men. Nu de overeenstemming niet is verkregen, doordat reeds tevoren de oppositie zich sterk heeft doen gelden, en uiterlijk de strijd zich moest richten tegen de republikeinse regering, kan de nawerking daarvan zonder twijfel, ern stiger zijn. Wij hopen niettemin, dat spoedig de werkelijk constructieve krach ten hun medewerking aan de op bouw van een vrij Indonesië op federatieve grondslag zullen willen verlenen, en dat dc uitschakeling van de overheersing dergenen, die tot nog toe elke oplossing verhin derd hebben, aan die opbouw ten goede moge komen. Wij betreuren diep, dat weer mensenlevens in de waagschaal worden gesteld, en wij geven er ons rekenschap van, wat wij op nieuw vragen van onze jonge mannen, die reeds zo lang in Indo- nesie op post hebben gestaan. Zij zullen eenter ongetwijfeld de mo tieven voor het genomen besluit verstaan. Goede resultaten Voorzover wij op het ogenblik kunnen beoordelen, hebben de resultaten van wat ondernomen werd tot nog toe aan de hoogste verwachtingen volCaan. De wijze waarop recda dc eerste dag met een uiteraard beperkt aantal parachu tisten en luchtlandingstroepen Djogja werd genomen, waarbij de opperbevel hebber van het republikeinse teger ge vangen is genomen, terwijl ook de pre sident. de vice-president en vele andere autoriteiten onder bewaking zijn gesteld, getuigt van het inzicht, het beleid en de stoutmoedigheid, waarmede leiding en troepen hun taak vervullen. Het zal daaruit ook duidelijk zyn geworden hoezeer er naar wordt gestreefd met 20 klein mogelijke offers beslissende re sultaten te verkrijgen. Het Nederlandse volk kan intus sen niet verwachten, dat de nood zakelijkheid van de stap, waartoe na lange overweging en veel inner lijke strijd bij velen van ons is overgegaan, internationaal dadelijk algemeen zal worden begrepen, hoewel de regering de overtuiging heeft, dat haar constructieve po gingen van de laatste maanden om tot overeenstemming te komen betere waardering zuilen doen ont staan. Hat Indonesische vraaac*uk, dat reeds jaren een zo grote druk op ons volksleven heeft gelegd, zal ons thans mogelijk voor nieuwe grote moeilijkhe den plaatsen. Wij zullen die het best het hoofd kunnen bieden, indien wij in onze houding te genover Indonesië tonen, dat het ons volle ernst blijft met de wil recht te doen aan het vrij- heidsstreven der Indonesische volkeren. TEL. 26579 Advertentie LM. Wij etaleren van haar een pracht gekleurds repro. 80X55 cM. 15,- Fa. A. BERG, Oude Binnenweg 144 Zie de etalage t PAFIERNOOD! Levering geschiedt na binnenkomst. Voorrang: Ministeriele, Provinciate en Gemeentelijke Instanties, Onderwijsinstellingen, Scheepvaart- en Verzekerlngmaatschappljen, Banken. Hotels, Handelskantoren enz. Uit de gehele ontwikkeling van zaken blijkt aan Nederland se kant het eerlijke streven om de vrijheid van Indonesië langs verantwoorde wegen van rechtsorde op te bouwen, tot de uiteindelijke figuur: dc souve- reine Verenigde Staten van In donesië in gelijkwaardig deel- nootschap met het Koninkrijk. Juist om die vrijheid voor Indonesië te waarborgen moet de Nederlandse regering thans handelen gelijk zij doet. TUIN KALENDER 22 DECEMBER. Wanneer de bloeiende planten op uw venster bank alle eenzelfde kleur hebben, kunnen ze ondanks hun rijke bloei toch een eentonige indruk geven- Kies daarom ook bloemen, met kleuren, die een contrast opleve ren. Plaats naast een roodblaeiende eens een witte of naast een blauwe een gele, enz. Reeds door het aan brengen van een paar kleurcon trasten kan in een uitgebreide plantencollectic een fraaier effect worden bereikt. Alleen thuis Het verlanglijstje, dat Karei en Tine mij op m'n verzoek gezonden hadden vermeldde ma. (rood on derstreept): compleet Sinterklaas- costuum. Nou, goed, dacht ik, als ze dat i het liefst hebben, zal ik er een zien op te scharrelen, tenslotte zijn ze maar ééns twaalf en een half jaar getrouwd bij de zilveren bruiloft zullen ze wel andere wen sen kenbaar maken. Al spoedig had ik een dragelijk Klazenpakje op de kop getikt: zo vlak na 5 December is er gewoon lijk nogal aanbod in die zaken. Gisteren kwam ik er zielsgelukkig mee thuis. Daar de kleintjes toch, al naar bed waren en_mijn vrouw uit bleek te zijn, had ik een goede gelegenheid de spullen eens aan te passen. Zorgvuldig stak ik me in het bisschoppelijk gewaad cn ik be gon er zo'n schik in te krijgen toen ik me in de spiegel bekeek, dat ik ook de baard aandeed en de mijter opzette. Al spoedig was ik hele maal in de rol verdiept. Ik bewoog mli zeer waardig en sprak een denkbeeldige kinderschare toe. Hoe meer ik me in de spiegel bekeek, hoe meer respect ik voor mezelf begon te krijgen. Zonde, dacht ik, dat ik dat pakje niet een paar weken eerder in huis had, dan was het feest stellig niet zo in het water gevallen als met die gehuurde stommeling. Ik kreeg het wel een beetje benauwd door die warme baard en zo, maar ik besloot toch alles aan te houden tot mijn vrouw thuis kwam, alleen al om het gekke gezicht dat zij trekken zou als ze me zo aantrof. In de totale vermomming ging ik rustig een sigaretje zitten ro ken en de krant lezen, maar ik zat nog maar net toen er gebeld werd. Hemel, daar is ze al, -dacht ik, ze ker de sleutel vergeten. Plechtig schreed ik naar de voordeur en bij het opendoen zorgde ik ervoor dat ik zoveel mogelijk achter de deur kwam te staan om de verrassing groter te maken. Langzaam draai de ik de deur, maar toen hij al lang helemaal open was trad er nog steeds niemand binnen. Voorzich tig keek ik om het hoekje het was de klasse-onderwijzeres van miïn dochter. Bescheiden maar streng stond zij op de stoep en pas toen ik zenuw achtig mijn baard afrukte, voldeed zij aarzelend aan mijn verzoek bin nen te komen. Ten zeerste benard ging ik haar voor naar de kamer, onzinnige excuses mompelende. Nee, laat u maar, zei juf, toen ik voorstelde me even toonbaar te gaan maken, ik heb niet veel tijd. Nou, het waren weer de beken de klachten over het zevenjarige kind' pienter genoeg, 0 ja, maar woelig om wanhopig van te wor den en veel te speels leidde de aandacht van de andere kinderen voortdurend af met grapjes en ver kleedpartijen en zo Ik beloofde plechtig dat kind wat meer ernst bij te brengen en knikte er zo gedecideerd met het hoofa bij, dat ik er tot mijn ontzetting de mijter van voelde wiebelen DESIDERIHS. Examens Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Ne derlands recht. mej. A. Kooyman te Rotterdam Tot doctor ln dc geneeskunde pro moveerde op proefschrift getiteld „An introduction to clinical orbitonometry" de heer A. C. Copper, geboren te Rot terdam en wonende te Leiden. 5 12 19 m 8 13 20 7 14 1 8 15 2 S 16 3 10 17 4 11 18 Dc stip op de kalender nadert 31 December, de dag dat dc gezellige OiideJaarsXrant van Het Rotterdamsch Parool zal verschijnen. Wacht niet tot het laatst met het opgeven van Uw Nieuwjaarswens. De ruimte is beperkt. 40. Enkele dagen la ter arriveert te Cadiz een lange, roodharige Ier. Zijn naam is O'Kel ly; van beroep boots man. De politie onder zoekt zijn papieren en die blijken prima in or de. O'Kelly wil monste ren op de „Carl Vin nen"; hij kent die grote zeilschepen door en door, want twintig jaar lang heeft hij op windjam mers gevaren. Larry is wat in zijn schik met zo'n kundige bootsman en neemt hem direct in dienst. Wanneer O'Kelly het kantoor verlaat, grinnikt hij in zichzelf. Die stomme Larry Want natuurlijk is O'Kelly niemand andere dan kapitein Rob, Majoor Ross en inspecteur Rogers hebben er wel voor gezorgd, dat de vaart het schip uit, geëscorteerd door de bootsman van de „Carl Vinnen" goed is v?r- „Astra". Harries en Larry moesten eens we- 4 momd. Drie dagen daarna, wanneer de be- ten, dat zich aan boord alweer een spion? manning van de „Carl Vinnen" compleet is, bevindt,,.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3