SD-agenten voor het Bijzonder Gerechtshof te Rotterdam P. J. VENEMANS Y*nrrmmn DRIE MAASSTEDEN Berechting van onmenselijke daden, gepleegd in de herfst van 1944 Moorden in koelen bloede Inundatie in de duinen van Rockanje Vervolging overwogen wegens CPN-geschrift STADSHISTORIE IN STEEN Impressies van het Binnenhof Soerakarta bezet? CvGD vertoeft nog te Kalioerang Kerk en gemeente in één betekenis DE DRIE MAASSTEDEN WIE - WAT - WAAR 1949 'soón SCHIEDAM ROTTERDAM Banketbakkerij „HET WESTEN" een pakje IMPORT C1GARETTEN DULLAARD'S KERSTKRANSEN a f 3.- p. pond ONZE WAGEN fTAAN ALTIJP \00k UKLAAR BOEKHANDEL J, S. VAN LEEUWEN Qeachte Clientele W. van Noortwijk&Zoon Schiedamse Melkhandelaren PLAATST EEN KOERIERSTER Dinsdag 21 December 1948 In het rechtsgebouw aan de Noordsingcl is Maandag de Rot terdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof onder presidium van mr. Noyon begonnen met de behandeling van £aken, die niet meer onder dc bijzondere Nederlandse rechts pleging vallen, maar geschikt moeten worden onder oorlogsmis drijven en overtredingen van het internationale recht. Hiervoor gelden andere maatsta ven, zoals ook de advocaat-fiscaal ïnr. Van Voorst tot Voorst liet uit komen in zijn requisitoir tegen de twee eerste Duitsers, die terecht stonden. Zowel Paul Burghoff, de éne verdachte, als Bernard Heinrich Siebers. de andere verdachte waren in dienst geweest van de Sïcherheits "Dienst te Rotterdam, Beiden had den, naast andere vergrijpen, deel uitgemaakt van de executie-pelo tons van de SD, die na September 1944 zander enige vorm van proces hun afstotend en gruwelijk werk in Botterdam verrichtten. Gewoonte getrouw beriepen bel den zich op overmacht, in esss, op bevelen van hogerhand. De Krimi- nal Obersekretar Burghoff ver klaarde: ,Jb heb nooit enige reden gehad, meneer de president, om de juistheid van de bevelen van mijn chefs en van de Befeblshaber der Bicherheltsdicnst in twijfel te trek ken. Ik vond ze hard, maar niet on rechtvaardig." Wolk aan rt woord Voor belde verdachten trachtte hun vroegere chef, de leider van de S.D., H. J. Wolk de kastanjes uit het vuur le halen. Hij, Wölk. stelde zich persoonlijk verantwoordelijk voor alles wat zijn ondergeschikten, had den gedaan. Het Hof moest geen straf opleggen aan de verdachten, maar aan hem. Waarop de president hem ten bescheid gaf, dat dit een. zaak was, die alleen het Hof aan ging. Toch kwam Wölk later weer met hetzelfde. Nu betrof het de wandaden van. deSS-Oberscharfuh- rer Siebers. Wölk kon zich nu niet verantwoordelijk stellen voor alles wat Siebers gedaan had, omdat deze handelde op bevelen van anderen, maar hij wilde zich. verantwoorde lijk zien voor de geest, waarmee Siebers bezield was, toen hfj de da den volvoerde. Eerst was Burghof f voor het Hof verschenen. Hy had zoals wij i-eeds meldden deel uitgemaakt van een vuurpeleton, dat als repre saille voor een. overval op het bu reau van de S.D. negen Nederlan ders had gefusilleerd. Burghoff ont kende dit niet. maar beriep zich op zijn chefs. Verder heeft hij de hand gehad in de executie van W. Bulk. W. Faasen en. A. Struik, die in de avond van de 14e September 1944 in - de tuin van de SD-stelle zijn ver moord. All? drie de mannen, zijn zo als later bleek, afschuwelijk mishan deld. V De SD-beulen moeten ze naar de tuin gesleept hebben om hen daar het genadeschot te geven. Maar noch Burghoff, noch de anderen, die als getuigen wor- i den opgeroepen kunnen zich ook maar iets herinneren van de deerlijke mishandelingen, die de slachtoffers hebben ondervon den. Het derde feit, dat tegen Burghoff in rekening is gebracht betrof het fusilleren vavt de illegale werker J. J. M. van der Loo uit Geleen. Deze man was als door een wonder de dag tevoren aan de dood ontsnapt toen hij met twee andere illegale wer kers, K. Malen a en M. de Rëgt. op de schietbaan te Kralingen werd gefu silleerd. Ky is toen naar het Zuider ziekenhuis vervoerd, maar een agent van de Rotterdamse politie waar schuwde de SD. Onder leiding van Burghoff heeft men de gewonde man. die niet meer lopen kon, naai de schietbaan gebracht en in liggen de houding doodgeschoten. Siebers, die 's middags voorkwam, had ook deel uitgemaakt van het vuurpeleton. dat de drie bovenge noemde illegale werkers op de schietbaan had neergeschoten. Hij ontkende dit niet, maar beriep zich op bevel van hogerhand. Hetzelfde deed hij toen men hem verweet, dat hij tijdens de razzia's de Nederlandse res.-luitenant F. A. F. Boot. van ach ter had neergeschoten. Hij wist niet wat Boot misdaan had. brabbelde iets van provocatie en noemde zich zelf laf toen hij vertelde, dat hij zijn slachtoffer van achter had neerge schoten. Het drama te Schiedam Bij het derde geval kon hij zich echter niet beroepen op bevelen van zijn chefs. Samen met Hoffman, Kees Bitter en Van Engelshaven had hij twee Schiedamse jongens uit hun ouderlijk huis gehaald op de Rotter- damsedijk. Even later waren de SD- ers met dc jongens naar hun huis terug gegaan om brood en dekens te halen, HoFfman had hun moeder naar de bovenste verdieping gejaagd en toen ze weer teruggingen naar de auto, die beneden wachtte, hadden Sie bers cn Van Engelshoven dc twee niets vermoedende jongens pardoes neergeschoten. Eén van hen, wie. is niet komen vast te slaan, had zich nog eens omgedraaid, om de ene jongen, die nog leefde door het hoofd te schieten. Toen waren ze te ruggegaan naar Rotterdam, waar Hoffman zich in de handen wreef en zei: ,.Zo. nu zullen de jongens in Schiedam zich wel gaan melden. We hebben een goed voorbeeld gesteld." Siebers beweerde nu, dat de jon gens trachtten te vluchten, maar een. buurvrouw, die van nabij had toe gekeken en. het hele drama gezien had, vertelde het Hof. dat zij hier niets van gemerkt had, Ook de la tere reconstructie van het geval wees op geen enkele poging tot vluchten van de jongens. De advocaat-fiscaal laakte in een zeer scherp requisitoir het optreden van de SD-mannen, die deden ais- of zij hier het recht hadden, maar volkenrechtelijk hier helemaal niet thuis hoorden. Hij eiste wegens oor logsmisdrijven en misdrijven tegen dc mensheid tegen Burghoff een ge vangenisstraf van vijftien jaar met aftrek en tegen Siebers twintig jaar met aftrek. Voor de aanleg van een natuurreservaat Waar eens de golfbal rolde, mid den in de duinen van Rockanje, wordt nu een instructief plantsoen aangelegd. Er zyn maar weinig van dergelijke oorden in Nederland, De bekendste zijn Thysse's Hof in Bloemendaal en de Groningse^ Hor tus in Haren, De heer C. Sipkes, rentmeester van de grondgebieden van het „Administratiefonds Rot terdam" te Oostvoorne, had ons uitgenodigd een kijkje te komen nemen. Sedert een week is men met de uitvoering van het werk bezig. De firma E. J. Hogervorst en Zn. te Sassenheim verricht het grondwerk; het Administratiefonds zelf zal voor de beplanting zorgen. Een zandzuiger zuigt het water uit de grond en spuit het via een pijp leiding op het land, waar eens een golf-links lag, die door.,ce Duit sers op de bekende „grondige" wij ze werd afgegraven. Door het weg zuigen van het water zakt tegelij kertijd de grond in. Het is een merkwaardig gezicht, de aarde plotseling te zien scheuren en lang zaam te zien verzinken in het wa ter. De zuiger werkt buitengewoon snel. Per dag verwerkt ze meer dan 300 Ma grond en in vier weken hoopt men één hectare onder water gezet te hebben. In April zal het „plantsoen" geheel klaar zijn, in dien althans de vorst niet als spel breker optreedt! De plas wordt vier meter diep en aan beide verhoogdé oevers worden planten gezet, tere en min der tere, zeldzame en minder zeld zame. Veel kleine planten kunnen in de duinen niet in leven blijven, doordat bijv. bomen en struiken al het water verbruiken'. Vooral deze plantjes komen langs de kunstma tige plas te groeien en ook duin planten die men in Nederland niet kent. Een gedeelte van het terrein verdt afgeschermd en zal slechts toegankelijk zijn voor hen, die m het bezit zijn van een vergunning. Men hoopt watervogels in de plas te lokken, o.a. komt er een eenden kooi. De heer J. P. Strijbos,^«na tuurkenner bij uitnemendheid, ver leent aan dit alles zijn medewer king. Men zal streven naar een fraai geheel, dat toch niet al te zeer af steekt tegen het omringende duin landschap. Er was enige fantasie voor nodig, om zich op de koude winterdag dat wij de reis naar deze plek waag den. voor te stellen dat op diezelf de plaats eens orchideeën en mei doorns zullen bloeien. Maar wij hebben vertrouwen in het „Admi nistratiefonds Rotterdam", dat in deze niet gemakkelijke tijden blijk geeft, oog te hebben voor de be langen van zijn mooie landschap! Naar de officier van justitie te Amsterdam mededeelt, overweegt hij het instellen van een vervol ging tegen de verspreiders van in de hoofdstad in beslag genomen pamfletten. In deze pamfletten wordt gesproken van „het totali taire regiem Drees—Stikker" en wordt geprotesteerd tegen_ de Ne derlandse militaire actie in Indo nesië. De ondertekening luidde: C.P.N. (de Waarheid). Een snieedyreren wierookvat, da terend van omstreeks 1450. was een van de belangrijkste vondsten, die men bij de opgravingen heeft gc- r daan. /N het jaar ons Heer MCCCC en LXXXIX op Sinte Va- Ipttlijnsdach werd dootphcscoetcn Wijbrant Jacobs van Amstelda. Bit voor die sic I" zo staat op de oudste grafsteen geschreven, die in de kerk werd gevonden. Een her innering aan een niet-Schiedammer dus ait de vroeoste historie van de St. Janskerk, die uit deze tijd ook nog bfeefc te ver herpen een wie rookvaatje uit het midden van de vijftiende eeuw. Verder is onder de muur. die de. scheiding vormt tus sen de kerk en het voormalig ka pelletje later Waag 'n vondst gedaan, die destijds 'nog wel even reden tot discussie heeft pegeven. Hier werd een zerk ontdekt van rood ^zandsteenversierd met geo metrische kruisen. In de leveusbesekryvinpen van Liduina, de maagd van Schiedam, wier stoffelijk overschot in de kerk werd bijgezetstaat beschreven, dat zij was gelegd in een kist, die was afgedekt met een rode, met kruisen versierde steen. Van deze steen is in de grafkelder niets te ruggevonden, zodat men sterke vermoedens heeftdat de gevon den steen, oorspronkelijk in de grafkelder heefi gelegen. Hoe deze dan verdwaald zou moeten zijn on der de Zuid-Westmuur, zal wel al tijd een raadsel blijven. 3 De vondst van de oorspronkelij ke grafkelder van Liduina zal uit historisch oogpunt bezien, zeker d e vondst van deze restauratie zijn. Een historische dwalingdie de ka pel aan het Oude Kerkhof steeds als zodanig had aangewezen, kon aan de hand van. dc ontdekte kel der afdoende worden weerlegd. Onderzoek van de beenderen, aie ter plaatse werden gevonden, zal wellicht kunnen uitmaken of zich hierbij nog skeletresten van Lidui na bevinden. Een RAF-vliegtuig met zeven man aan boord is vanmorgen vroeg in een veengebied in Cheshire (N.W. Engeland) in vlammen neer gestort. TIJDENS de verklaring van de voorzitter van de raad van ministers dr. W. Drees, waren aao de regeringstafel in de Tweede Ka nier veertien ministers gezeten. De banken der afgevaardigden waren nagenoeg alle bezet. De gereser veerde tribune, de loges en de pu blieke tribune waren geheel gevuld. Toen de minister-president met de voorlezing der verklaring begon, viel er stilte in dc zaal, met grote aandacht werden zijn '.voorden ge volgd. Met rustigs stem. nu cn dan vrij snol, las dr Drees de regerings verklaring voor. Toen hij geëindigd had, werd cr van de publieke tribune ge roepen „weg mot de koloniale oorlog, wij willen vrede." De tribune werd daarop ont ruimd. Op hot Binnenhof was het heel wat drukker dan op andere dagen. Vele mensen hadden er zich verza meld, om de aankomst van Minis ters en Kamerleden gade te slaan. Minister Joekes arriveerde als eerste, gevolgd door dc minister president. Degenen, die geen plaalsje op de publieke tribune hadden kunnen bemachtigen, waren buiten toch in staat naar de regeringsverklaring te luisteren via de in sommige van de wachtende auto's aanwezige radio's. Het officiële Nederlandse communi qué van heden geeft slechts summiere details over de Nederlandse vorderin gen. doch uit gewoonlijk betrouwbare nlet-officiële bron verneemt Reuter, dat zowel op Java als op Sumatra snelle vorderingen worden gemaakt Niet-bevestigde berichten melden, dat Nederlandse gemechaniseerde brigades vanuit Semarang, Soerakarta (Solo), de tweede stad der republiek, hebben be zet cn zich hebben verenigd met de luchtlandingstroepen Ir* Djogja, In Tjepoe. het oliecentrum in Oost- Jai-a, dat gisteren volgens dezelfde bronnen door de mariniers werd |-e- zet. stond minstens put in brand. Het Franse ministerie van Bultenl. Zaken heeft meegedeeld, dat eoooo Belgische arbeiders, die dagelijks de grens passeren om in Frankrijk te wer ken. ai?e verdiensten naar België mo gen meenemen. De arbeiders, gingen de vorige week in staking, toen meege deeld werd. dat zij efechts de helft van hun lonen uit Frankrijk mochten mee nemen. Advertentie I. M. MIEP GELOOFT, dat men niet be vreesd moet zijn. met het op tafel brengen van nieu we gerechten. Z\) heeft aan de Heer P. J. Kers ge vraagd om nog ecu recept voor prei. Hier is het: HINDOE PREI Snjjd 2 dikke bossen prei aan stukjes (als andijvie], smoor deze zachtjes In 20 gr. boter cn 50 gr. vet licht bruin en gaar. Bak 250 gr. bloedworst (bonvrjj). aan kleine dobbelsteentjes gesneden in. weinig vet mooi bruin. Roer prei, ge bakken worst, wat kerrie, eventueel wat sambal en een weinig slasaus tuch tig door elkaar. Geeft er droge rijst of gort btj. Kook eens een dikke melksaus, goed op smaak met zout, peper, nootmuskaat cn soeparoma. Roer er wat aan zeer fijne reepjes gesneden garo prei door en laat dit koud en stijf worden. Maak er croquetten van en bak ze mooi bruin in wat vet. Zeer zeker smaakt na dit gerecht, Een halve appel lang niet slecht. Publ. Centr, Bur. v. d. Tuinb.veillngen.. Strijdkrachten-programma organiseert Kerst-stonde in Utrechtse Domkerk Evenals het vorige jaar organi seert het radioprogramma voor de Nederlandse Strijdkrachten een Kers tbü eenkomst voor familie leden van onze strijdkrachten in Indonesië en wel op Vrijdag 24 De cember te 13 uur in de Domkerk te Utrecht. Het woord zal worden gevoerd door mevrouw C. C. BaayLam- bermont, pater L. A. M. Goossens en ds. J. C. Koningsberger. Me dewerking verlenen Roosje Dries- scn, voordracht, Roos Boelsma, zang en Stoffel van Viegen, orgel. Een kinderkoor, samengesteld uit kinderen, waarvan vader of broer zich bij de troepen overzee bevindt, zal onder leiding van mevrouw Aleida FeïthGoetfsch kerstliede ren zingen. Deze Kest-bijeenkomst zal door het Strijdkrachtenprogramma via de F.C.J. zender van 13-1514.00 uur Ned. tijd worden uitgezonden naar Indonesië en zal aldaar wor den heruitgezonden van. 20.15— 21.00 uur Java-tijd. te Batavia heeft nog geen officieel contact kunnen krijgen met de te Kalioerang vertoevende leden der commissie. (Merle Cochran, het Amerikaanse lid, is in Batavia). Intussen is de heer De Ranitz, die gisteren naar Djogja is gegaan om de commissieleden in de gele genheid te stellen, per vliegtuig naar Batavia terug te keren, nog niet te Batavia teruggekeerd. LAAT KERST KONIJN VAK KUNDIG SLACHTEN De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren schrijft ons: Nu met het oog op de komende feestdagen vele konijnen en pluim vee geslacht zullen .worden, verzoe ken wij u dit op humane wijze te doen geschieden. In vele gevallen, heeft door onkunde ernstige mis handeling plaats. Het ophangen van dieren is absoluut verboden en strafbaar. Wtf geven daarom in overweging: laat uw konijnen of pluimvee slach ten by een poelier; ook aan het abattoir kunnen konijnen .geslacht worden van 7.30 uur v.m. tot 5 uur n.m. U heeft dan de zekerheid, dat de dieren snel en op clemente wyze gedood worden. ENGELAND WINT „TEST MATCH" TEGEN ZUID-AFRIKA De eerste toets wedstrijd tussen Zuid-Afrika en Engeland werd door Engeland gewonnen met twee wickets, 2»id-Afrika .behaalde in tweede 219 terwiji Engeland na de de eerste innings 161 runs en in de eerste innings van 253 in de tweede innings 123 voor acht scoorde. PUNTENZEGE VAN LUC VAN DAM OP DOBIASCH Luc van Dam. de Nederlandse kampioen middengewicht, behaal de Maandagavond in de Dierentuin te Den Haag een ruime puntenover- winning op de Fransman Dobiasch. Het gevecht duurde 10 ronden. De overwinning is geen moment twij felachtig geweest, doch onze kam pioen gaf toch een minder over heer zend e demonstratie, dan enkele weken geleden toen Barfhelemy zijn apponent was. In verband met dc viering van het 75-jarig bestaan der wereldpostvereni ging in 1049 zal ook In ons land in dat jaar dc uitgifte worden bevorderd van een of meer bijzondere postzegels met toeslag. HET is morgen een historische dag voor Schiedam. Morgen avond heropent de Grote Kerk haar deuren en er zal vreugde zijn ïn ieders hart.'Velen, zeer veien, Jong en oud, rijk en arm, zullen morgen voor de eerste maal het vernieuwde interieur binnengaan en hun schreden zetten in de even grote als grootse ruimte, welke eerst nu weer na vele eeuwen tot haar volledig recht is gekomen en waarin orgeltonen een juichend „Halleluja" zullen inzetten als op rechte, Godvruchtige dank voor het schone geschenk, dat onze stad hier opnieuw wordt aange boden als een kostbare erfenis van een groot verleden. Onze ge dachten" zullen ;dwalen- door die inmense, stemmingsvolle ruimte en zich vastzetten in het vele, dat het menselijke oog bekoort, met geen ander doel dan stil te staan bij het machtige, waarachtige eeuwigheidsbesef, dat in en door dit Godshuis zijn wortel vond in het Geloof. Wij zullen met onze gedachten zijn bij de bouwmees ters van dit bedehuls; bij de eer sten, die nimmer de uiteindelijke vorm hunner schepping mochten aanschouwen en bij de laatsten, die laat, maar gelukkig toph niet tè laat, de kroon zetten op het werk en ons nageslacht hebben overgedragen een kostelijk bewijs van groot verantwoordelijkheids besef en onverwoestbaar Gods vertrouwen. „Wie nu onze gerestaureerde kerk binnenkomt, moet zeggen: Hier is een kathedraal van onge woon plechtige schoonheid, die reeds tDt aanbidding en lofverhel- iing roept door de harmonie van lijnen, door de serene eenvoud en weidse blik. Deze kerk is een juweel van bouwkunst, die als ender het stof bedolven, nu te voorschijn is gehaald en in al zijn sierlijkheid schittert en zijn kost baarheid uitstraalt" ^schreef ds. De Bel in .Hét feestnummer van de Schiedamse Zondagsbode deze week. En terecht. GESLACHTEN.zijn gekomen en gegaan en elk van hen zag op naar de zware kerkmuren met hun spits oprijzende raambogen, van waaruit het zachte kaarslicht vaag naar buiten drong. De eeuwen door galmde hoog daar boven de torenklok en haar bron zen stem riep als het ware de mens ter kerke. Daarbuiten werd geschiedenis geschreven en het kon niet anders of ook binnen zou dit haar weerklank vinden. Ook door en in de kerk gingen stor men, orkanen zelfs en als wij daar dan morgenavond zitten, zullen onze blikken dwalen langs de wanden, waar lege beeldennissen, afgekapte wijwaterbakjes en wa penloze grafzerken meer zeggen dan woorden. En mét ans zullen daar velen zijn, wier voorvaderen in het verre verleden gedwongen of vrij willig dit bedehuis de rug toekeer den. Maar de scheidingslijn zal nu niet zo diep meer gaan als in het verleden. Gezamenlijk zullen allen aanwezig zijn om te danken voor dit grote goed, dat niet alleen de Hervormde gemeente, ntet alleen Schiedam, maar de gehele ge meenschap terug geschonken wordt. Niet uitsluitend als Gods huis zonder meer, maar ook wij zien hel niet anders als een teken van groeiend gemeen schapsbesef. Moge de Grote Kerk ln haar verjongde, in haar nieuwe oude kleed in beiderlei opzicht een zegenrijke oogst afwerpen voor Schiedam. HEDEN VERSCHENEN: M. G. SIGAL De handige encyelopaedie in zakformaat. Gebonden f 2.9» SCHIEDAM - VLAARDINGEN - MAASSLUIS Dit is een nieuw deeltje in de bekende „HEEMSCHUT" serie, waarin op buitengewoon boeiende wijze deze ste den behandeld worden. Rijk geïllustreerd. 196 Pagina's. Prijs gebonden 3.90. 'fi00AJS1R>' Diploma Aalsmeer Bloemschikken en -binden 194S. v,h.H0QFDSTEÊG HOOOSTR.17S TEL.67017 MEENT 112 TEL.21902 leveren wij Bezorging door de gehele stad Firma GEBH. KRABBENDAM LKerkstraat 5. Telefoon 6S657 Geef hem of haar SIGARENHANDEL ROTTERDAMSEDIJK 272, Levert U zonder inlevering. Wilt U iets weten over de Historie van Oud Schiedam en zijn Grote Kerk, bestel dan nog heden het aardige boekje uit de Heemschut Serie: Huiskamer bL eiken Slaapkamer m. f deure- kast. Kaptafel alles eigen ontwerp. HEDEN VERTOTAPIJT, terra 10» cJH. breed. KEUKENLOPER 50 cJVL breed Slaapkame rkleed jes. gebakken met roomboter en amandelen. Gevraagd op fabriekskantoor te Schiedam TULBANDEN. KERSTKLOKKEN en TAARTEN, Kaneelkransjes. Vanillekransjes en Spritskransjes. voor lichte kantoorwerkzaamheden. Br. met uitv, ïnl. onder No, 1599 bur, v. d. bl. ZEER GROOT is onze sortering koekjes. SNEEUWPOPPEN en POLONAISE KLOKKEN gevuld met slagroom of crème (naar keuze). Grote Markt 21 t.o. Stadhuis Telefoon 67762 Schiedam Ook onze SLAGROOM en gesorteerde GEBAKJES zijn «onder inlevering verkrijgbaar. BROERSVEST 44 TEL. 68152 Mede met het oog op ons personeel rekening houdend met'alle gezindten o.a. cliënten, is er besloten om le Kerstdag en Nieuwjaarsdag onze. zaken GESLOTEN TE HOUDEN en ook langs de straat geen melk af te leveren. Men neme dus steeds Vrijdags voor 3 dagen. ZIE ONZE ETALAGES! ST. LIDUINASTRAAT 49 TELEFOON 65586 Bekroond te 's-Gravenhage. Belt U even op en wfj bezorgen het U thuis! voor Wie ruilt in prima staat tUn.de schaatslaarzen. (bruin) Btaat 37 vpor maat 33 of 39, ev. te koop. Te bevr. Kooy- Coan, N. Haven 145. GARAGE MULDER Telefoon 68470 BROERSVEST 6 Telefoon 68205

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4