0 w* Koningin Nefertete D, De Nederlanden kon Alva niet onderwerpen Indonesië» een steunpunt in maritieme gordel Werk van landbouwer wordt niet altijd gewaardeerd Achttien December was een historische datum Radio-programma Albert Helman Rede van admiraal Helfrich Stichting havenbelangen herdacht derde lustrum Vlag aangeboden Landelijke ruiter staat op de bres voor belangen van de plattelander Flinke mensen kunnen goed werk doen -Op zoek naar - Vreemde veeziekté in AssendeJft ë&titiecechtec ISesemiies? 1948 Zo 26 SVi 27 D 28 W 22 29 D 23 30 V 24 Za 25 e tijd gaat snel Gebruik hem wel. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Woensdag 22 December 1948 MET hetzelfde afgrijzen en dezelfde verachting, waarmee w|j Hitier, de brallende Führer, beschouwden, zagen onze voorouders Alva aan. De achttiende December is een weinig bekende historische datum en toch vierde Nederland op die dag 375 jaar geleden een van zijn grootste triom fen; In de Nederlanden leed Alva, ondanks zün krijgskunde en ondanks zijn wreedheid en moordlust, zijn enige nederlaag op het slagveld. De geschictlboekcn hebben lange regelen gewijd aan zUn onvergelijkelijke trouw aan Koning Philips. Over een mogelijke Goddelijke straf maakte hij zich niet druk. Zijn meester had hem bevolen en diens opdracht had hü uit te voeren. Tegenwoordig noemt men zoiets het „Befehl-isf-befehl"- principe of kadavërdiscipllne. Welk een vernedering moet het voor deze man geweest zijn, te erkennen, dat hjj In zijn belangrijke opdracht niet geslaagd wast'Voor de man, die ledereen, behalve de koning en de hoge geestelijkheid, uit de hoogte behandelde en met jij en jou aansprak. T?an leur fin vün vpphf PTi I verzetten tegen de Spaanse terreur, üen leven van veen ten en bovenai de moord op vaft Eg- mond waren niet uit te wissen. Van Egmond, die een vroom ka- De 22ste Augustus 1567 hield hij met 8.000 man infanterie en 2.000 ruiters, allen soldaten gehard in de krijg, zijn plechtstatige intocht bin nen Brussel. Ferdinadn Alvarez de Toledo, zoals zijn volledige naam luidde, was als alle Spanjaarden dol op titels. Hij beweerde een telg te zijn van het Moorse koningshuis „de Toledo", weshalve hij in de Nederlanden al spoedig de bijnaam verwierf van „moor" of ..maraan Toen Ferdinand nauwelijks 3 jaar oud was, sneuvelde zijn vader in een zeeslag tegen de Moren. Van zijn grootvader kreeg de jongen een Spartaanse opvoeding; deze wilde van hem een dapper krijgs man en een uitnemend staatsman maken, die noch op het slagveld noch in de raadszalen zijn gelijke vond. Het eers'* is Alva meer ge worden dan hev laatste. Met voor- beeldeioze- dapperheid vocht hij tegen Fransen, Hongaren, Moren en Turken; hij nam deel aan de slag bij Pavia tegen de Turken en onderscheidde zich bii de belege ring van Marseille. Geen wonder, dat hij reeds op 26-jarige leeftijd generaal werd en op zijn 3 Os te jaar opperbevelhebber van het Keizer lijke leger. Hij mocht evenwel een goed soldaat zijn, als staatsman was hij stellig de mindere van zijn grote tegenstander Prins Willem van Oranje. De „Bloedraad" Met vrees werd Alva's komst, na de Beeldenstorm, afgewacht. Zij scheen aanvankelijk ongegrond, maar Prins Willem liet zich door Alva's veinzerij niet bedriegen en bleef buitenslands. Hij had goed gezien, want plotseling toonde Alva zijn ware aard door de Gra ven van Egmond en van Hoorne te arresteren en de „Raad van Be roerten" in het leven te roepen. Alva maakte zichzelf voorzitter van de Bloedraad, zoals deze rechtbank vanwege haar vérgaande wreedhe den al spoedig genoemd werd; 8.000 mensen, zowel bervromden als rooms-katholieken, werden ter dood. veroordeeld, de goederen van Prins Willem verbeurd verklaard. Hoe weinig tactisch Alva naast zijn strategische talenten was, bleek wel toen hij in Antwerpen tot vermeerdering van eigen eer van het ijzer der bij Jemmïngen buitgemaakte kanonnen een stand beeld liet gieten. Deze daad moest voor alle Nederlanders een slag in het gezicht zijn en het bewijs, hoe weinig Alva zich om hen bekom merde. Dc ontevredenheid steeg, ook bij de rooms-katholieken, die niet wilden dulden, dat Juan de Vargaz, een Portugees, die in eigen land reeds ter dood veroordeeld was, de gunsteling van de eerste dienaar des Konings was. De rijke 'Koopmansteden protesteerden tegen de nieuwe zware belastingen; de tiende, twintigste en honderdste penning, die Alva's berooide schat kist weer moesten vullen. Welis waar bleek de landvoogd tot ver mindering van de lasten bereid, maar de gruwelen, gepleegd ïn de steden, die het waagden zich te Advertentie 1. M. WOENSDAG n DECEMBER 1948 Avondprogramma HILVERSUM I: 19.— Lezing A. de Bruin; 19.15 SUvestri-kwartet; 18.30 Voor de jeugd; 19.40 Jeugdnieuws; 19,45 Lezen In de Byöei 20.— Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Socia listisch nieuws; 20.20 Opera-progr.; 21.15 Hoorspel; 22.15 Viool en piano; 22.45 Van boek tot boek; 23.Nieuws; 23.15 Hit-kit; 23.45 24 Gram. pla ten. HILVERSUM II: 19.— Nieuws; 19-45 Reg. uite.; 19.30 Actueel geluid; 19-40 Ned. emigranten in Canada; 20.— Nieuws; 20 05 Frog, prol.; 20.15 Kerst oratorium; 21.— Zendingswerk onder de Ntassers; 21.25 Georg KuhlenSeampff; 21.40 Kerstoratorium: 22 20 Busch- stnjkorkest- 22.45 Avondoverdenking; 23.— Nieuws: 23.15 Srtjkkwartet; 23 20 Gezins- en huweltjksmoellijkiieden; 23.35 24.Boyd Heel strijkorkest. DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 HILVERSUM I: 7NieUWS; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram. mu ziek; 7.50 Dagopening; 8.Nieuws: 8.15 Gram. platen; 8.55 Voor de vrouw; Claude Debnisy; 9 30 Gr=m. pla- Vierhandig planoppel; 11.35 Columbia's broadcasting symphome; 11.45 Kerstver, haal' 12.— Vera Lynn; 12.30 Land- er tuigbouw; 12.33 In 't spionnetje: 12.58 De'Speeldoos; 13.— Nieuws*. 13.15 Me dedelingen- 13.20 Skymasters; 13.50 Ma- rek Weber; 14.— Strafgevangenis tc Leeuwarden; 14.20 Sollstcnconcert: 15. Voor zieken en. gezonden; 16Van vier tot vijl1; 17.Hoorspel; 17,20 Welk dier oeze week; 17.30 Tips voor model vliegtuigbouwers- 17.35 Les Gars de Paris; 1Ü.— Nieuws; 18.15 Sportpraatj»; 18.30 Seg, uitzending. HILVERSUM II; 7.— Nieuws; 7.15 Cchtendconcert; 7.45 Morgengebed; 8. Nieuws; 8.15 Gram. platen; 9.Voor de vrouw; 9,05 Bekende tenoren; 9.30 Waterstanden; 8 35 Calvet-kwartet; 10.— TVanda Laridowska, clavecunbel; 10,15 Morgendienst; 10.45 Kwartet in D; 13 JEonnebioem; 11.4D Werken van Corelü «n, Bach; 12Angelus: 12.03 Piano spel: 12,30 Land- cn tuinbouw; 32 33 Amusementsorkest: 12 55 Zonnewijzer? 83.Nieuws; 13.25 Lichte orkestwer ken; 13.45 Hórs d'oeuvre; 14.Metro- tole orkest: 14.40 Voor de vrouw; 15. Orgelspel; 15.30 Omroeporkest; IS.— Adventsdienst; 17.— Radio jeugdjour naal; 17.30 Alex Schellevis met koor; 17.50 Reg. uitz.; 18.— Hamburgs philh. erfceüt* 1B.15 Land- en tuinbouw: 18.30 Pianoduo; 18.45 pientere pfekeraars. tholiek was en vanwege zijn dap perheid, evenals Van Hoorne, rid der in dc Orde van het Gulden Vlies, mocht slechts voor een rechtbank worden gedaagd, die uitsluitend bestond uit Vliesridders en nimmer voor de Raad van Be roerten. Er waren vele katholie ken, die meenden dat men met zachtheid meer bereikt had en de aanzienlijken onder hen wisten te' bewerkstelligen, dat in 1572 Medi na. Celi naar de Nederlanden kwam om Alva te vervangen. De laatste wilde echter vóór zijn vertrek Den Br iel heroveren; het lukte niet en Alva vroeg toen, wetende dat hij de kamp definitief verloren had ontslag .Hij kreeg het en zo glo rieus als zes jaar geleden zijn entróe in Brussel geweest was, zo in stilte verliet hij op de achttien de December 1573 Amsterdam, om via Napels naar Spanje te gaan, waar hij weinig vriendelijk ont vangen werd. Britse conferentie van groentekwekers E. H. Gardener, viee-voorzitter van de nationale boerenbond, heeft Zaterdag het plan geopperd in Groot-Brittannië een conferentie bijeen te roepen van vertegenwoor digers van. Europese landen, die zich toeleggen op het kweken van groenten, opdat Groot-Brittannië hen er van op dc hoogte kan stel len, dat het land niet langer een stortplaats van overschotten wil zijn. De betrokken landen zijn Nederland, België, Frankrijk en Denemarken. Advertentie l. M. en vele andere publicisten van naam, als Bertus Aafjes, Ina van der Beugel, Charles Boost, Henrlëtte Bosrfians, S. Carmiggelt, Albert van Dalsum, Maurits Dekker, Anton van Duinkerken, Ben van Eysselsteljn, L. J- Jordaan, Erich K&stner, Top Naefl, Pastoor Nolet, H. M. van Randwijk en ds Wesseldijk werkten mede aan het Kerstnummer van Een extra mooi nummer, in twee kleuren uitgevoerd en in ver grote omvang. Toch is de los nummerprijs slechts 23 cents. Vandaag al bij kiosk en boekhandelaar verkrijgbaar. Doelstelling en taakomschrijving der Koninklijke Marine waren vóór de oorlog onjuist geformuleerd, ook Indien wérd uitgegaan van de handhaving der neutraliteit van Nederland als een primaire taak, aldus concludeerde it. admiraal C. E. I.. Helfrich in zijn uitvoerige rede, die hij Maandagavond onder de titel „De Koninklijke Marine in de Westelijke Unie" in een door „Onze Vloot" belegde bijeenkomst in de Blauwe Zaal van de Beurs gehouden heeft, Dc conceptie was te regionaal en te continentaal gesteld. De financiële basis was te smal. De anti-militaire geest, de nationale ontwapeningsgedachte, overschatting van de Volkenbond, In een met talrijke autoriteiten gevulde burgerzaal herdacht de Stichting Havenbelangen, dat zij op 21 December 1033, thans vijftien jaar geleden, werd opgericht. Burgemeester Oud was de eerste spreker, die het met palmen en va rens „beplante" podium betrad. Hij had geen ogenblik geaarzeld de fraaie burgerzaal beschikbaar te stellen aan de thans vijftienjari ge. In de voorbije jaren is op over duidelijke wijze gebleken, van welk een belang een goed geleide propa ganda voor de havenstad Rotter dam is. Dit bleek vooral kort na de be vrijding. In 1945 heerste in het buitenland de mening, dat Rotter dam als haven zo grondig door de Duitsers vernield werd, dat men deze eertijds zo belangrijke haven volkomen kon afschrijven. De Stichting Havenbelangen heeft er al spoedig voor gezorgd, dat in de ze gedachtengang verandering kwam. Mr. Jacq Dutilh, oud-voorzitter der Stichting, vond „Havenbelan gen", dat hij mede had helpen op richten, een goed voorbeeld van particulier initiatief. Met een lichte weemoed dacht hij terug aan de eerste jaren na de oprichting, toen wijlen burgemeester Drooglever- Fortuyn en andere enthousiastelin gen als De Beaufort, Bacxx en Wil lebeek le Mair hun beste krachten wijdden aan de jonggeborene. De heer Dutilh meende dat de Stich ting Havenbelangen met een vol komen eigen karakter en particu liere zelfstandigheid een eigen vlag behoorde te hebben. Daarom boden de oud-leden van het dagelijks be stuur. de heren Dutilh, C. J. B. Doude van. Troostwijk en P. W. "WiUebeek le Mair een eigen vlag aan; groen-wit-groen met in de Het embleem in de nieuwe vlag, dte vanmiddag i» de burgerzaal van het raadhuis ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de stichting HavenbelangenRot terdam aan het bestuur werd aan geboden, brede witte baan een cirkel *en het embleem: Sterker door Strijd. Na mr. Du tilh spraken nog de tegenwoordige voorzitter van de Stichting, mr. A. C. W. Heerman, en dr. W. F. Lich- tenauer, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland. De laatste spreker zette het ver schil uiteen, dat bestaat tussen de beide steden Amsterdam en Rotter dam en meende, dat men in Rot terdam met een niet al te grote zelfgenoegzaamheid moest terug zien op het succesvolle verleden, want de moeilijkheden waarvoor onze havenstad in de naaste toe komst komt te staan, zulen nog vele zijn. onbekendheid met erx een valse ideologie ten opzichte van de overzeese gebiedsdelen, verhinder den de groei der zeemacht. Hierin is na de oorlog verbetering geko men ten aanzien van de algemene doelstelling en taakomschrijving, het loslaten van het beginsel der neutraliteit, en ten dele doordat velen zich beter bewust zijn van de noodzaak, ons aandeel te leveren aan de United-Nations organisatie en aan de West-Europese Unie an nex Noord-Atlantisch Pact. Voor velen, aldus de admiraal is de West-Europese Unie uitsluitend een continentaal gericht verbond, waarmede de zee en de zeemacht geen bemoeienis hebben." Deze con ceptie is fout. De aanvoer over zee is onmisbaar, de zee- en luchtver- bindingen, dus koopvaardij ei luchtvaart, moeten beschermd blij* ven worden. De zee is onbegrensd, en alle wereldzeeën blijven een overwegende rol spelen. In de toe komstige Nederlands-Indonesische Unie is de defensie een gemeen schappelijk belang. Op de K.M. rust de plicht, dit belang ten aan zien van de zeemacht te behartigen. Opbouw van een federale marine zal jaren duren. Mobiliteit der strijdkrachten, vooral van zee- en luchtmacht, is primaire eis. Zij ver groot het oorlogspotentieel in zeer belangrijke mate, ook na een even tuele bezetting van het eigen grondgebied, omdat zij de krijgs macht in staat stelt elders de strijd voort te zetten, hetgeen ook een politiek belang is. In strijd "hiermede is het onnodig investeren van gelden „In de grond", met name door een vergro ting en uitbreiding van de haven van Den Helder. Indonesië is een eilandenrijk, los van het Aziatisch continent (aldus constateerde admiraal Helfrich). Het kan door legers niet overlopen worden. Het ligt op de scheiding van In dische- en Stille Oceaan en tussen Zuid-Oost Azië en Australië en is in alle opzichten aangewezen om een uitermate belangrijk steunpunt te worden in een maritieme gordel, een bolwerk tegen communistische expansie over Azië, en een natuur lijke bescherming van Australië. Wat West-Europa kan worden in het Westen, kan Indië worden in het Oosten. Een krachtige maritieme steun van Nederland is hierbij onont beerlijk. "Wie „West-Europese Unie en Noord-Atlantisch Pact" zegt, móet ook „Unie of Pact voor het Verre Oosten" zeggen. Het een is niet van het ander te scheiden. Tezamen vormen zij het „Democratisch Pact." In dit Pact, aldus besloot de ad miraal, kén en móet de Konink lijke Marine de plaats krijgen, wel ke zij uit maritiem-strategïsch oog punt en op grond van haar bewe zen capaciteiten verdient, in het waarachtig belang van alle bevol kingsgroepen, geen enkele uitge zonderd, van ons wereldrijk èn van de wereldvrede. Hebben wij reed, eerier de plaats, die de landelijke rrnteiopj land inneemt belicht, thans willen wij hem plaatsen op de drempel d samenleving met zijn vele vraagstukken en problemen. a®*<T'',ee, roepen worden om de landbouwende sector van het b!,^=Ie.v?° erd banen te lelden cn zijn aandacht hierop concenfreren. Eenmaal mgeburgerd in het agrarische leven, is het zeer nuttig de dingen in grots zien en zich ook op andere terreinen meer te ontwikkelen Wij zullen o in dit artnkel bepalen tot datgene, wat in de maatschappij dei directe langstelling van onze ruiterschare opeist. Wat van hem «rdt gevinngo, zal ongetwijfeld veelomvattend zyn en de hoogste eisen stellen aan zicht en verstand. opvoedt tot flinke mensen, van zulk een grote betekems voor de boerenstand. Er moeten méér flinke en gezag hebbende mensen komen uit de ge lederen van Het platteland. De lan delijke ruitersport weet het platte land aanzien te geven en zelfs de stedeling, die de boer dikwijls als zijn mindere heeft beschouwd, spreekt nu met bewondering en respect over het jonge geslacht plattelanders, dat. gezeten op de rug van zijn trouwe metgezel, net agrarische land de plaats tracht te geven, die het in onze samenleving verdient. Onze boerenbevolking zal zich nauw aaneen moeten sluiten en vertrouwen kunnen hebben in de leiding, van de afdeling tot de top- organisatïe toe en dat kan, als de bestuursfuncties maar door perso nen, die voor 100% voor hun taak berekend zijn, worden bezet. Om dit te verwezenlijken, zal er contact moeten bestaan tussen het landelijk ruïterwezen enerzijds en de onderscheidene landbouw jon gerenorganisaties en -maatschap- pijen anderzijds. Hier ligt naar on ze mening nog een enigermate braak terrein, dat node geculti veerd dient te worden voor het welzijn van onze agrarische ge meenschap. Het is ons opgevallen, dat me nige landbouwer vaak denkt, dat het alleen goed te maken Is met het verrietsten van noeste arbeiu op de akker, waaraan hg roet hart en. ziel verknocht is. Hoewel wjj dit zéér waarderen, zal men naast de materiële welzijnsverzorging van het bedrijf ook oog moeten hebben en tijd moeten vinden voor de be hartiging van het algemeen en het gezamenlijk boerenbelang. We zul len niet de vinger op alle wonden die er bestonden en nog be staan leggen, maar de geschie denis heeft geleerd, dat men de rol, die de landman in onze gemeen schap vervult, niet altijd naar waarde en billijkheid heeft weten te beoordelen. De bestaanszeker heid van de boer heeft dan ook dik wijls aan een zijden draadje gehan gen. De boer was iemand, die men wel met een kluitje in het riet kon sturen, zo beschouwde men zijn plaats in de maatschappij vaak. De opvattingen dienaangaande mogen in de loop der jaren enigszins ge wijzigd zijn, of men het werk thans het recht doet wedervaren, waarop het aanspraak mag maken, menen wij te mogen betwijfelen. Dwaze gedachten Onze plattelandsgemeenschap stond destijds en in zekere zin nog vrij machteloos tegenover bovenstaande opvattingen, daar men geen mensen had die voor de belangen van. ons platteland op de bres stonden. Er was dus practisch gesproken niemand, die deze dwaze gedachten de bodem wist in te slaan. Langzaam maar zeker, heb ben echter enkele mensen-met-ge- zag de maatschappelijke ladder be klommen en gepleit voor de boe- renbelangen. By die enkelen bevon den zich représentanten der lande lijke ruiterwereld. De opleiding tot landelijke ruiter biedt met betrekking tot deze ma terie vek voordelen. Het is natuur lijk niet mogelijk, dat een ieder tot in de hoogste regionen door dringt, doch ook de naar verhou ding lagere trappen moeten op een goede bezetting aanspraak kunnen maken. GEMEENSCHAPSZIN Dit Is tenslotte even belangrijk. De landelijke ruiter heeft door zijn mooie en bovenal zinrijke sport, geleerd zich opofferingen te ge troosten en hindernissen te over winnen. Hij heeft gemeenschapszin leren begrijpen en waarderen en zich weten te onderwerpen aan het gezag, een voorwaarde om zelf lei ding te geven. Onze samenleving en niet in de laatste plaats onze boerengemeen schap, pleegt aan deze eigenschap pen nog wel eens mank te gaan. Daarom achten wij de landelijke ruitersport die de plattelandsjeugd - een avontuur van Peter Monnik, dooi* J. A. Ages No. 23 „Nee," zei Peter. „Ik sou een Duitse, maar dat vindt "mis schien niet prettig." Zij stond nu vlak voor Peter en hij merkte hoe lang zij was. Zij kon hem bijna recht in de ogen zien en hij 2ag, dat haar wenkbrau wen glinsterden van vet. „Ik ben geboren in Polen," sprak zij langzaam, haast aarzelehd. „Aha," zei Peter geestdriftig en hij zag haar zo minzaam aan, dat Bill, die zich opvallend kalm op de achtergrond had gehouden, er on rustig van werd. „Przepiorka przmys', dwe bila ksfa," zei Peter en hij lachte haar liefderijk toe. „Ach," zuchtte zij. „Toe, laat U dat, het maakt mij zó bedroefd. Al ■iie herinneringen. Zij reikte de mannen een melan choliek handje ten afscheid en zweefde naar de deur. Bill, die vreesde, dat zyn laatste kans verloren ging, snelde echter achter haar aan en riep: „Kan ik U ergens been brengen?1' Zij wendde zich naar hem; „Dank U, monsieur." Toen zij reeds de hand op de deurknop had, zei Peter nog: „Doet U de groeten aan de heer Kubelin." Ze keerde zich sneller om dan paste in het rhythme van haar sier lijke bewegingen. „Hoe bedoelt U?" Peter schrok nu van haar ogen en haastte zich zyn woorden, toe te lichten. „Als U hem mocht ontmoeten, Je kunt nooit weten." Zonder een woord verder te spreken, verliet zü het hotel. „Idioot!" schold Bill, toen de dent in het slot viel. „Idioot. Je ge draagt je als een boer." „Net so slim zeker; deze zus was geen Poolse. Zij komt uit het kamp van de vijand." „Wat nu weer?" „Heb je verstaan, wat ik in het Pools zei?" „Ik niet." „Ook zij niet. Ik sprak de tover formule: Przepiorka, dat is dc naam van een Pooh schaker; Przmysl, dat is een Poolse stad en „dwe bila kafa" zijn de enige Tsjechische woorden, die ik ken. en die beteke nen: twee koppen koffie." Peter gaf Bill een tik tegen zijn onderkaak. „Kijk niet zo stom, doe je mond dicht, onnozele* Yank." Bill vloekte; luid en uit de «rond van zijn hart. „Wat nu?" vroeg hij. „Naar Hendraye, zo vlug moge lijk. Maar nu ik hier toch ben, zal ik mii eerst nog even verkleden. Haal de grootste koffer, big Bill!" Zg reden over Tours aan de Loire en Poitiers. Peter berekende, dat zij onmogelijk voor donker in Hen- daye konden zijn, maar Bill poch te, dat de Oude Leeuw wel groter kluiven tussen zijn klauwen gezien had. Hij meende ook iets goed te moeten maken en het was dan ook met een grimmige vastberadenheid, dat hij in een rommelig dorpje de handrem aantrok en de Oude Leeuw knarsetandend tot staan bracht voor een bakkerijtje. Peter zag hem aan en trok een lange, vragende rimpel boven zijn neus. „Hier zijn we op 't spoor," zei Bill ernstig en hij stapte uit. Peter keek hem na, totdat hij in de bak kerij verdwenen was. Het duurde lang, voordat hij zich weer ver toonde, uitgeleide gedaan door de gehele bakkersfamilio. Daar ston den zij, lachend en schertsend cn Bill schudde alle handen en sloeg met zijn harde knuisten de bakker on zyn schouders, zodat het tengere Fransmannotje er telkens van in eenkromp. Opgewonden kwam Bill terug naar de auto. „Zij weten niets," zei hij. „Nie mand, geen vreemde auto of wat ook hebben zij gezien, maar 't zijn vreselijk aardfige mensen. Die bak ker heeft nog een achterneef, wiens grootvader in 1840 naar Boston emi greerde. Als we terugkomen ben ik uitgenodigd bij de bakker een gans met kastanjes tc komen eten. Jij mag ook mee." (Woidt "v -rvoigd) Bij de koeien van de veehouder Kers sens te Assendelft is een ge heimzinnige ziekte geconstateerd. Vier koeien zijn daaraan gestorven, een vijfde zal wellicht niet in leven kunnen worden gehouden. De vee- artsenijkundige dienst te Utrecht, de provinciale gezondheidsdienst voor dieren te Alkmaar, een aan tal biologen en veeartsen interes seren zich voor deze merkwaardige veeziekte. Men meent de oorzaak te moeten zoeken in een vergiftiging, die op de hersens werkt en het belang rijkste ziekteverschijnsel dolheid tot gevolg heeft. Een monster blauwmaanzaad, waarmee de die ren o.m. werden gevoed, wordt in Utrecht onderzocht. Aardbeiendag te Leiden De reeks tuinbouw-voorlichtings- dagen in 1949 zal worden geopend met een „aardbeiendag", speciaal gewijd aan de aardbeienteelt onder glas, op Donderdag 13 Januari in de stadsgehoorzaal te Leiden. Op deze dag, die is georganiseerd door het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in samenwerking met de rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst, zullen enige tuinbouwdes- kundigen het woord voeren. De heer ir. G. W. van der Helm, rykstuinbonwconsulent te Amstel veen, zal een causerie houden over de teelt in de verschillende centra van ons land. Vervolgens zal mej. ir. H. G. Kronenberg, onderzoekster by het instituut voor veredeling van tuin- bouwgewassen te Wageningen, spreken over selectie- en ziektebe strijding by de aardbeienteelt. De lieer F. de Jong, exporteur van groente en fruit te Roelof- arendsveen, houdt een beschouwing over de export, sortering en ver pakking van aardbeien. Na de pauze zal de heer J. A Stender, assistent op het laborato rium voor tuinbouwplantenteelt te Wageningen, een lezing houden over het forceren van aardbeien. Als laatste spreker treedt op de heer ir. J. D. Gerritsen, rijkstuin- bomvconsulent te Geldermalsen, die tot onderwerp heeft gekozen de productie van aardbeien In binnen- en buitenland. De heer A, W. van de Plassche, directeur van de tuinbouw, zal ten slotte de op deze dag behandelde stof samenvatten en de Engeland wil méér kaas uit Nederland De Britse minister van levens middelenvoorziening, heeft Zater dag gezegd, dat de Britse kaasaan kopen in 1949 ten opzichte van het lopende jaar iets groter zuilen zijn- De meeste kaas zal gekocht wor den in de Dominions of de Ver enigde Staten. Dit jaar heeft Groot Brïttannië 165.000 ton gekocht, waarvan 6.000 ton uit Nederland kwam. Tijdens een bespreking over de toekomstige aankooppolitiek wees hij er op, dat Groot-Brittannië zou trachten meer Nederlandse kaas te kopen, Hü voegde hieraan ech ter toe, dat biervooer met Neder land nog geen contract is aange gaan. Een mooie serie Voor het goede begrip van de zaak tegen deze mollige beklaagde noemen wij haar Mina dient men enige maanden in de tijd te rug te reizen en in gedachte af te stappen in de laatste helft van Augustus. Op een dier zeer warme hondsdagen vond het. misdrijf plaats over hetwelk Mina thans aan de tand gevoeld wordt. Toen de bewoners van het huis, waarvan Mina de eerste verdieping bewoonde, voor hun open ramen uitbliezen, van de hitte des daags kon men die avond uit vele ka mers zachte radiomuziek an de aether terug horen keren. Zo gaat dat nu eenmaal op een warme avond in een straat met vele open ramen en Mina, schoon gekweld door een hevige hoofdpijn, berust te dan ook in de hinder, die dat mengsel van geluiden haar bezorg de. Uitpuffend van de benauwenis, die een grote warmte in het bizon der de zwaarlijvïgen berokkent, zat de vrouw, een zakdoek met ver koelende odeklonie op het voor hoofd, adem te scheppen voor het open raam en het was dus geen wonder, dat zij al terstondzeer ge prikkeld werd, toen de luitjes van het benedenhuis opeens hun radio keihard lieten spelen. Een zingende juffrouw met een gillende sopraan priemde vlijmscherpe- klanken in Mina's beurse hoofd. Ver uit 't raam hangend, tracht te Mina de zangeres te overschreeu wen en in haar roep was een drin gend verzoek vervat aan het adres van de benedenburen of 2e dat kelere ding niet een beetje zachter konden zetten Nu was het al niet al te dik aan lassen Mina en haar buurtjes. Die mensen zo bleek hier wel zeer duidelijk leefden reeds lang op gespannen voet en dan is het ook niet te verwonde ren dat men zich daar in het bene denhuis geen steek aantrok van Mina's liefdeloos verzoek. De radio bleef luid schetteren. Meer en meer wond Mina zich op en tenslotte daalde de vrouw doldriftig de trap af, ging naar buiten, plantte de handen in de zij en pal voor het open raam van de benedenburen opende zij een snel vuur van scheldwoorden en bele digende uitdrukkingen. Wij zijn hier wel het een cn an der op dit gebied gewend en kijken van een fors en kwetsend woord niet meer zo gauw op, maar een roffel van verwensingen als deze hoorden wij nimmer. Zelfs her haald op de zachte, fijnzinnige toon van de rechter, is er een niets ontziende vernietigingsdrift in te beluisteren. Het zou aardig zijn al die termen hier eens netjes op een rijtje af te drukken, opdat u eens zou kunnen zien hoe vindingrijk een mens in opgezweepte toestand in de haattaal kan zijn, maar wij moeten daar beslist van afzien, om. redenen van welvoeglijkheid. Nu, de rechter vond het van die buren ook geen manier, zo'n radio gerucht te maken en een berisping voor deze mensen zeker op zijn plaats, maar Mina was ook erg hui ten haar boekje gegaan: tien gul den moest dat kosten. U had beter het raam dicht kunnen doen, sprak de rechter. Zeker met die hitte, zei Mina en zij pufte of het nog Augustus was. Gaston Reiff, Olympisch kam pioen op de 5000 m„ heeft de Ame rikaanse uitnodiging om deze win ter aan de indoorwedstrijden in de Ver. Staten deel te nemen aanga sluiten. nomen. w 5 12 19 6 13 20 7 14 21 I 15 2 9 16 3 10 17 4 11 18 De stip op de kalender nadert 31 December, de daf dat de gezellige oudejaarskrant van Het Rotterdamsch Parool zal verschijnen. Wacht niet tot het laatst met bet opgeven van Uw Nieuwjaarswens. Ue ruimte is beperkt. 44. Ondertussen heb ben Willy en. Marga de reis naar het Ryfgeberg- te aanvaard. Ze be schikken over goede kaarten en Rob heeft zo ongeveer aangegeven, waar zich de ingang van de tunnel zou moeten bevinden. Inspecteur Rogers heeft voor ec-n goede gids, een betrouw bare Arabier, gezorgd De meisjes maken de reis op kamelen. Ze moeten eerst wel een beetje wennen aan dat .geschommel, maar dat duurt niet lang. De gids kijkt steeds scherp uit, het geweer gereed om te schieten, wan neer er onraad mocht opdagen. Woest en ver laten is het landschap en de zon blakert de berghellingen ongenadig. Vier dagen duurt de een foto,heeft gemaakt, bestudeert: „dat berg- reis, maar dan naderen ze volgens de kaarten massief moet de tunnelgang omsluiten. Nu toch hun doel. „Kijk", zegt Marga, die nog voorzichtig verder." eens de tekening van Harries, waarvan Rob

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3