ALASKA Kerstmis valt aan de Zuidpool midden in de zomer een paradijs aan de Noordpool Uw kerstboom LAND VOL WILD EN GOUD D1 25 December 1633 op Nova Zembla Om twee weken te pronken twaalf jaar lang met zorg gekweekt Kaarsen [Vrijdag 24 December 1948 7 HOOG ïn de top van Noord-Amerika ligt een land met tegenstellingen, haast even groot als het grondgebied, dat 1.518.000 vier kante kilometer beslaat. Alaska, waar het des winters soms 61 graden vriest, vertoont in de somermaanden een flora, 20 rijk, dat zij niet voor de tropen onderdoet. Het leven in de steden blijft 5ij dit contrast niet achter: In Nome, de stad in de toendra's van het Westen, stappen de vrouwen in rijbroek en laarzen door de straten, terwijl in het Oostelijk gelegen Fair banks Amerikaanse meisjes met een. filmster- make up in de nachfclub zitten. Over schier /eindeloze steppen verplaatst men zich met pri mitieve honder.sleden, doch tegelijkertijd is het binnenlands luchtvaartverkeer drukker dan in welk land ook. Zelfs de bevolking vormt een conglomeraat van tegendelen: avonturiers en conventionele typen - goudzoekers. Eskimo's en Indianen IEP in de reusachtige wouden van Alaska leeft het wild: grote en kleine diersoorten, wier pels waarde heeft voor. de mens, dié er op Jaagt met vallen en vuurwapenen. Dit houdt in, dat de woudlopers er legio zijn. Het is ech ter behalve uit winstbejag vooral uit zucht tot avontuur, dat deze lie den er op uit trekken, want meer dan waar ook, moet dejager in Alaska gevaren duchten en vaak is '1 gebeurd, dat 'n Trapper, ernstig gewond, van alles en ieder verla ten, diep in de ijshel van de win-.- terse wildernis een vreselijke hon gerdood stierf. Toch is dit verra derlijk gebied in Amerika's uiter ste Noorden voor de echte jager een waar paradijs, want ontelbaar zijn er de zwarte en bruine beren, de wolven, vossen, elanden, ren dieren, berggeiten en -schapen, de stekelvarkens en de konijnen, wel ke laatste zo veelvuldig zijn verte genwoordigd, dat men dehuppe lende beestjes met steenworpen kan doden. Allerlei vogels bevolken de toen dra's' en de bossen, en de rivieren wemalen van vissen. Terecht noem den ontdekkingsreizigers Alaska dan ook een paradijs, en zelfs de aard van flora en fauna is hierme de in overeenstemming, want men vindt in heel dit onmetelijk land geen giftige planten of dieren, men kent er geen slangen, wier beet dodelijk ij en zelfs brengen de milllaenen muskieten, die het leven er in de zomermaanden hinderlijk maken, geen besmettelijke ziekten over. Een goed land T-T ET is een goed land, Alaska, en A -1- goed zijn ook zijn mensen, die. een merkwaardige tevredenheid aan de dag leggen bij alle moei lijkheden van het wonderlijk kli maat en het harde bestaan, dat de mens er leidt. Tevredenheid is voor vele bewoners van aska de hoog ste vorm van geluk en de- Europe aan, die er slechts enkele seizoenen verblijft, begrijpt, dat niemand het in Alaska zonder deze speciale levensopvatting uit zou houden, want vooral de winter kan er ver schrikkelijk zijn. Soms woeden dagenlang zulke sterke sneeuwstor men, dat een gezonde woudloper er niet bij op de been kan blijven en in December is het 's middags om 4 uur al donker. Dan huilen op de vlakten buiten de huizen van Nome en andere plaatsen de wolven, die in grote kudden hongerig rond zwerven en de sr. eeuw, die meestal uit scherpe ijskristallen bestaat, striemt, duidelijk hoorbaar, de muren. Maanden achtereen is dan alle leven als verstorven, want de winter'duurt van Octobertot Mei, maar dan, als de eerste wilde een den uit het Zuiden aankomen, en de mannen met hun. schxootbuksen deze lenteboden bij dozijnen uit de lucht paffen, nadert mèt de tente een weergaloos schoon getij, rlog even, en het donderend dreunen van brekend ijs, dat zich o~er heel Alaska iaat horen, waarschuwt de bewoners, dat het paradijs weer openbloeit. Het breken van het ijs, de break up, zoals men 't ginds noemt, gaat gepaard met grote feesten en weddenschappen, onvermijdelijk, omdat de bewoners van Alaska ge- boren, gokkers zijn, die geen kans voorbij laten gaan om ergens iets op te „zetten". Daarom heeft de „Nenana Ice Pool" elk jaar weer een enorm suc ces, want deze loterij biedt ieder de kans, voor een geringe inzet grote bedragen te winnen, mits men het tijdstip waarop het ijs volledig „los" komt, tevoren op uur •en mi nuut nauwkeurig weet te raden. Natuurlijk hebben zich op dit ge bied specialisten .gevormd, doch ook de minder deskundigen wagen graag een kans, en nooit worden de ijsperichten, die over heel het land regelmatig en in grote oplaag worden verspreid, zo nauwgezet bijgehouden, als wanneer de Ice Pool draait. Tijdens het ijscarnaval, het hoogtepunt van &et wintersei zoen in de Amerikaans georiën teerde stad Fairbanks, worden dui zenden en nog eens duizenden loten verkocht cn aller aandacht is in het voorjaar met spanning ge richt op de break up. Over schier eindeloze steppen ver plaatst men zich met primitieve hondensledendoch tegelijkertijd is het binnenlands luchtvaartverkeer drukker dan in toelk land ook. Goud T7 AIRBANKS, de stad bij Alas ka's grootste vliegveld, is mo dern cn zoals gezegd door en door Amerikaans. Men heeft er alles wat het leven comfortabel kan maken en zelfs floreert er sinds lang een nachtclub, waar het even mondain toegaat als in soortgelijke gelegenheden van New York. In de warenhuizen verdringen zich Eski mo's. blanken cn Indianen, want ook de inheemse volken leven niet meer geheei als vroeger. De Eski mo's, het moedigste slag mensen van Alaska, die door hun vele ge neraties oude geslacht instinctief weten, waar met hc* meeste succes gejaagd kan worden, kopen tegen woordig weliswaar ook koffie, SS'bll&rdaïna'S'Suwaa" Bi' winterfeesten die met veel ammo en entourage in Fairbanks hun vet en traan, en elk Eskimoge- morden gevierd, ontbreken natuurlijk ae vnneemse rassen met en aai zin verbruikt per week gemiddeld de Eskimo-vrouwen acte de presence weten te geven toont bovenstdan- nog 20 liter olie! Zij volgen in hun levenshouding nog vele oude ge bruiken, evenals de Indianen die in Alaska beter behandeld dan elders in Amerika nog altijd bij hun doden een kano met peddels plaatsen, opdat de overledenen „De Grote Stroom Generzijds" kunnen oversteken. Er is een tijd geweest, dat de moderne techniek zich zelfs liet gelden in dit oude gebruik, want tal van Indianen plaatsten op de graven van hun doden bij de kano een buitenboordmotor, doch aangezien dit zeer kostbaar werd en de motoren door het klimaat ge teisterd,-spoedig in waardeloos oud roest veranderden, is men er toe overgegaan, het oude volksgeloof maar weer met gewone peddels te dienen, terwijl de motoren door de levenden voor nuttiger doeleinden worden gebruikt Indianen leven overal in het land verspreid, soms nog in tradi tioneel stamverband, maar ook dikwijls in afzondering', wat in de steden veelal het geval .il; want"' juist daar is de bevolking zeer bont. Allerlei nationaliteiten wor den er gevonden, vooral bnder de grondleggers der steden, de goud zoekers, die na jaren zwoegen en ontbering, nog steeds niet rijk ge worden zijn en zich daarom maar troosten met het drijven van een min of yieer kwijnende, nering, ofwel een café houden, terwijl ze nog altijd dromen van de grote schat, die zij eens dachten te vin- de foto duidelijk. den ia het veelbelovende ^Alaska. Duizenden moedige mannen zijn destijds, door de goldrush aange trokken, over Canada's westgrens het land binnengestroomd, en nog steeds treft men hier en daar goud zoekers aan, die in het gesteente wroeten en met primitieve „sluice- baxes" trachten uit het gruis enig Door techniek verdrongen Meestal' zijn de eenzame diggers echter verdrongen door vennoot schappen, die van het goudzoekea industrieën hebben gemaakt, welke mét grote winsten werken want de reusachtige „dredges", die hier de boxes hebben vervangen maken het Wassen van hét gesteente lonend. Een dredge levert in. een enkel uur .evenveel goud op als een ;box in een heel jaar en de geld waarde van de productie verhoudt zich hierbij van box tot dredge als 50 tot 70.000 dollar! Wat de onder nemingen, die zich met het winnen van goud bezighouden, voor bergen, werk hebben te verzetten, om tot" een bedrag als hier genoemd te komen, laat zich gemakkelijk be grijpen als men weet, dat goud houdend gesteente vaak zeer diep ligt en dc bodem van Alaska tot een diepte van 100 meter- steenhard, bevroren pleegt te zijn! Eeh en an der heeft dan ook wel geleid tot de wetenschap, dat rijk worden door goudzoeken een ;topie is, die voor de enkeling alleen maar bij zuiver toeval is weggelegd. Landbouw maakt goede kans Men heeft zich in Alaska, dat nog tal van toekomstmogelijkheden biedt, daarom behalve op- de nog altijd zeer florerende pelsjagerij op andere gebieden geworpen en vooral bergbouw en techniek staan hierbij in het brandpunt der be langstelling. Ook schijnt er, vol gens deskundigen een goede kans te zijn weggelegd voor land- en .tuinbouw en reeds heeft men be langrijke resultaten geboekt met producten als rogge, haver, gerst, aardappelen, wortelen, uien, spina zie, sla en verschillende koolsoor ten. De kwaliteit van hetgeen in Alaska wordt verbouwd, bewijst aan deskundigen, dat men er uit stekende akkergrond aantreft en dit heeft insiders ei toe gebracht te beweren, dat het land voor niet minder dan '10 tot. 18 mjllioen mensen voedsel'zou kunnen op brengen! Het is mede in dit verband be grijpelijk,, dat Amerika steeds-meer belangstelling toont voor dit won derlijk en uitgestrekt gebied langs de Noordelijke Poolcirkel, A P expedities naar de Noord- 1 en Zuidpoolgebieden is Kerst mis zelden onopgemerkt voorbij gegaan. De gedachten- dér mannen toefden' op die hoogtijdagen zeer in het bijzonder bij' het verre va derland, bij huis en achtergelaten familie en vrienden. Als vanzelf we^ de situatie van het ogenblik vergeleken met het normale leven, dat zij uit onweerstaanbare drang naar avontuur verlieten en vooral wanneer de omstandigheden in 'de verlaten, barre Poolstreken moei lijk waren, knaagde het heimwee. Op enkele der bekendste expe dities was de voornaamste oorzaak der moeilijkheden rond Kerstmis met een enkel woord aan te geven: voedselgebrek. Dit. gold in het bijzonder expedities in het "Zuid poolgebied, omdat Kerstmis in. Antarcis midden in de Zuide lijke zomer valt, het seizoen waar in uitsluitend de exploratietochten met behulp van sleden gemaakt korden worden! Op deze tochten der pioniers is in erge mate hon ger geleden en Kerstmis was dan vaak een lichtpunt, omdat die dag van de magere rantsoenen werd afgeweken en de mannen voor één keer weer eens hun bekomst mochten eten. Welgedaan Op Scott's eerste Zuidpoolexpe ditie (1901'04) maakte hij met Shackleton en dr. Wilson een sle- detocht zo ver mogelijk naar het Zuiden, gedurende welke zij chro nisch gebrek aan voedsel hadden. Ma af Kerstmis werd de „red-let- ter"-day. De morgen was a2 feestelijk in gezet met een heerlijk ontbijt beschuit en gebakken zeehonden lever met ham. Voor de lunch kreeg ieder nogmaals één hele be schuit en een volle lepel jam, een ongekende luxe. Tot half negen 's avqnds marcheerden zeweer door en daarna begon de eigenlij ke Kerstviering, waarover Scott in 2'n dagboek met vreugde uitweidt. „Toen maakten wij ons klaar voor het souper, ons niet bekom merend om de gevolgen, .na ons eerst extra te hebben gewassen .en opgedoft voor de Kerst. Ruikend naar zeep zaten we om de kook pot,/terwijl er een dubbele portie van alles in de borrelende inhoud werd gekwakt. De krachtige soep was zo dik, dat een lepel er ge makkelijk rechtop in bleef staan en nog 'siste de Primus door, om-' dat daarna onze chocolade aan de kook werd gebracht. Intussen had ik Shackleton in zijn spullen zien rondscharrelen waar hij nu een reserve-sok .«uit te voorschijn to verde. Weggestopt in de teen van de sok bevond zich een rond voor werp, ongeveer ter grootte van een cricketbal, hetwelk toen het was opgediept een nobele plumpudding bleek te zijn. Nog een duik in zijn wonderzak en daar kwam een ver fomfaaid stukje kunst-hulst te voorschijn. In de cacao geplaatst was onze plumpudding al' gauw stomend heet cn daar stond hij dan op het deksel van de-kookpot, be- jffi.ijsjjia kroonddoor zijn versiering. Deze ene keer verdeelden wij o"ns eten nf m''"eens-zonder „om-.te' staan". Ik Met Kerstmis ij het dag en nacht donker in het Noordpoolgebied; aan «M* d "ij "hebten™ eên ïevoel dc Zuidpool gaat da-Ti de zon niet onderDeze fraaie luchtfoto van het vsn "welbehagen zoals we 'dagen en indrakuaekkende „Alpenlandschap" aan de Zuidpool is van Byr&'s laat- dagen niet gehad hebben; wij zul- ste expeditie. len goed slapen vannacht, geen Op Kerstmis stil weer met bctrocken lugt, ende niet •sora- ders kout. Verleden nagt-zijn drie of vier verschyden reysen beeren voor ons tent geweest, die so haest wij de schietgaten opende, met de muyl erin qua- men te snuyven; daarop wij schotendoch door 't bassen van de honden te ruphiuaerts ghe- freden zijnde, maeckten onse- kere schoot. Vermits den danc- ker ende ongelijckheydt van de sneeu, vonden wij niet geraet- saem buyten te attenteren. Tot ons Kersmis koekten den ham een heenen hutspot, nuttigden daer benevens een back heete wijn, gevende yder man 7 duym tobacS met een schoone p\fp. (Uit het journaal van-een overwintering van zeven matrozen in de Maurits'- Baai 1633/4). aanhalen, van de neer zij zouden zien hoe vrolijk wij waren en getuige waren van. ans welbehagen en onze opgewekt heid. Thuis kan het hun nauwe lijks beter gaan. Men leze slechts het menu van heden: 1. Ossestaartsoep, 2. Vispasteitjes met aardappelen en gesmolten boter, 3. Rendiergebrasd met doperw tjes, tuinboontjes, aardappelen met bosbessen op sap, 4. Moerbeien met slagroom 5. Gebak en. marsepein. En bij dit alles het in ons we relddeel zo beroemde Bockbier. Is dat de juiste manier om. te eten voor mensen, die zich moeten har den .tegen de verschrikkingen van de Poolnacht?" Inderdaad loopt iemand, ook op veel normalere „breedtegraden" toevend, het water in de smond, wanneer hij kennis neemt van bo venstaand Lucullus-maaï, Het blijft echter de grote uitzondering, een dergelijke Poolmaaltijd. Op Nova Zembla rP IJDENS de beroemde over- I wintering op Nova Zembla door Willem Barents, Heemskerk en de 2ijnen in het „behouden Huis" werd, naar .men uit de dag boekaantekeningen van Gerrit 'de Veer moetopmaken, geen bijzon dere aandacht aan Kerstmis be steed. Toch waren aller gedachten ook toen natuurlijk op eten ge richt, 2oals uit een bepaalde op merking blijkt. De Veer schrijft als volgt: - „den 25.Deccmber op Karsdagh", was 't kwaad weer met een If.W. Wind cn hoewel het zeer kwaad weer was, zo hoorden wij even wel da vossc". over ons huis lo pen, hetwelk sommige zeiden dat een kwaad teken was. en als men daarover dispuut had, waarom dat het een kwaad teken was.- Zo werd er geantwoord, omdat men ze niet in de pot of aan het spit mocht steken, want dat had dan een goed teken geweest." Men ziet, dat de Hollanders in de moeilijke omstandigheden hun gevoel voor humor nog niet ver loren haddon. Daar staat htf dan te pronken. Uw kerstboom, versierd met kleurige klokken en zilveren slingers. Als het avondeten is gedaan en ieder zich op zijn lievelingsplaatsje in de huiskamer heeft genesteld, steekt ge de kaarsjes aan. Wat een wonder van licht! Iemand vertelt een ver haal, er wordt gezongen of misschien is de verrukking van het zo maar stilletjes kijken U alleen al voldoende. De kerstdagen gaan voorbij, wel licht laat gc do boom tot Drie Koningen staan, maar langer dan twee weken houdt ge hem toch niet in huis. Ontluisterd en een beetje ver fomfaaid staat het ding dan bij de vuilnisemmer op de man van de gemeente®reiniging te wachten. En geen die er aan denkt, dat de boom voor die enkele vreugde-dagen door de kweker twaalf jaar is ver troeteld. JAWEL, de kerstboom waarop ge vlak voor de feestdagen het oog liet vallen omdat hij zo mooi van lengte was bijna anderhalve meter is precies twaalf jaar lang met alle mogelijke zorg omringd. In het zaaibed groeide hij bet eerste jaar van een nietig zaadje uit tot een onooglijk stengeltje met hier en daar een groen sprietje. Het tweede jaar bracht hij door op een ander bed, waar wat meer ruimte was voor zijn. wortels- Tot zijn vijfde jaar werd het boompje zo elke herfst verplant. Intussen was hij naar een kerstboomkweker verhuisd, die hem het zesde jaar met zijn leeftijdsgenoten eindelijk een definitieve plaats op zijn uitge strekte terreinen gaf. Na nog drie jaar was hij al vijftig centimeter hoog. maar de kweker vond dat hij voorlopig maar moest blijven staan. Andere boompjes van zijn jaren werden wel uitgegraven toen het tegen Kerstmis liep. Want al zijn de meeste kerstbomen, die op de markt worden gebracht, min stens één meter lang, er zyn toch ook veel mensen die liever een kleine kerstboom hebben. De tijd ging voort, de oorlog liep ten einde maar nog zou uw boom drie jaar moeten groeien voor hij werd uit gegraven. Dat gebeurde begin van deze maand. Per vrachtauto werd hij met andere bomen naar de laadplaats van de kwekerij ge bracht, waar sorteerders de dui zenden sparren'tot hoge hopen op- tastten. En ten slotte bracht een vrachtauto hem naar de markt koopman, die de boom voor een rijksdaalder aan u overdroeg. Een half miJlioen bomen Eén van de oudste kerstboom kwekerijen van ons land en zeker de grootste ligt aan de rijksweg AmsterdamAmersfoort ter hoog te van restaurant „De Witte Ber gen" bfj Laren. „Wij maken de bo men kant en klaar voor de ver koop," vertelde de kweker ons. Behalve hier in Laren kweken xve ook in Baam, Eemnes en Amers foort. "Verder kopen we ze op in tal van andere plaatsen over het hele land, Wij verhandelen ongeveer een vijfde deel van de half millioen kerstsparren, die elke December maand op de markt komen. Onze aanplantingen omvatten on geveer drie kwart millioen bomen in alle stadia van groei. Het aantal dat er jaarlijks af gaat wordt na tuurlijk weer bij geplant. Méér soms, want het gebruik van de kerstboom neemt nog steeds toe. Dat is begonnen na de vorige we reldoorlog en sindsdien niet opge- In het diepst van het woud, fetntd- den van de blanke sn^r?uy, rijzen statig en donker de naaldbomen op. houden. De meeste mensen kopen een boom van één a anderhalve meter, die een rijksdaalder kost. We verkopen onze bomen door het hele land behalve in Brabant. Het is typisch dat in het uiterste Wes ten in het algemeen een grotere boom wordt gevraagd. In plaatsen alö" Wassenaar, Den Haag, Haarlem en Bloemendaal willen de mensen vaak bomen van twee meter en langer. Aan de Bijenkorf in Rot terdam verkochten we er verleden week één van negen meter. Echte handel is ons "werk eigenlijk niet meer want de prijzen zijn vastge steld. Eerlijk gezegd heeft dat ook zijn voordelen,want de detaillist die zijn klantjes kent loopt nu wei nig risico. Er is immers geen prij- zenconcurrentie! Een markt-artlkcl Een kerstboom is echt een arti kel voor de markt. Ruim zestig dromen, geen buikriem." Nansen at er goed van IN vrijwel alle reisbeschrijvingen en dagboekaantekeningen der Poolonderzoekers komen soortge lijke beschrijvingen voor. Uitvoe rige verhalen over de maaltijden en menu's van die dag, waaruit blijkt, hoe belangrijk het probleem voedsel wordt voor mensen, die er steeds tekort aan hebben en hoe ten slotte alle gedachten onbe dwingbaar gaan draaien om het eten. Poolreizigers als Amundsen en Nansen, die. hun tochten model or ganiseerden waren er echter wat de voeding van hun expeditieleden betreft, minder benauwd aan toe en op hunne ondernemingen was de Kerstmaaltijd niet zozeer de enige kans om eindelijk en voor een keer weer eens genoeg te krij gen, maar een verfijnd of extra overvloedig diner, zoals bij moe der de vrouw. Zo maakt Nansen it* zijn dagboek over de beroemde tocht met de „Fram", waarbij het hem in 1895 gelukt is tot bijna 86 graden N.B. door te dringen, eigenlijk excuses wanneer hij het Kerstdiner beschrijft, door hem en zijn tochtgenoten in 'de eeuwige Poolnacht van hun eerste winter, gesavoureerd. Wij lezen daarover het volgende: „Thuis zullen ze thans veel aan ons denken en vele medelijdende zuchten aan ons wijden om alle ontberingen, die wij in deze kou de, troosteloze ijsomgeving moeten J doorstaan. Ik vrees echter dat hun Primitieve voorstelling van net leven van Barentz in de Decejnber- mededogen snel zou bekoelen wan- maand op Nova Zembla (rechts de ton, die als badkuip diende) procent gaat dan ook naar markt kooplieden. In Amsterdam bijvoor beeld koopt welhaast iedereen zijn boom op de Singel en èr is daar geen bloemist die er een behoor lijke omzet mee kan behal en- Nee, de kerstboom is geen dou- glasspar maar een Picea excelsa. Wij zeggen gewoon kerstspar. De oorlog heeft ons veel schade berokkend omdat wij niet die zorg aan de bomen konden besteden, die ze behoefden. Pas in 1952 zal de kerstbomenkwekerij weer op volle toeren draaien. Vroeger ex porteerden we veel naar Engeland. Maar een jaar of vijftien geleden zetten ze ons daar met hun „Buy British" de voet dwars. Begrijpe- Btj tientallen worden de kerstbo men in het bos op grote wagens ge laden lijk was dat overigens wel. Er is nr wel sprake van uitvoernaar Amerika en Frankrijk maar.'sekac is dat niet. België kweekt zelf ge noeg bomen. Wel bestaat er een. goede kans dat dit jaar bij onze Zuiderburen en ook in Frankrijk. Kerstmis wordt gevierd mét' Ne derlandse hulst- Daarvan is de prijs vrij, en er is dit jaar zoveel van dat goedje, dat de handel heel la biel is. Vorig jaar kostte een kilo vijf tot zes gulden, nu van zestig cent tot een gulden. Er zijn ook. in ons vak heel wat moeilijkheden, maar toch mogen we niet klagen. Het bedrj^ rendeert en een goede kerstboom is altijd een gewild ar tikel. grotendeels gemaakt van afvalstoffen Als straks de blanke t aarsjes- in Uw Kerstboom hun levendlicht doen schijnen en de hoeken van Uw kamer schier verdwijnen in een ge heimzinnige schemer zult U moeilijk kunnen denken, dat diezelfde kaars jes grotendeels worden gemaakt vanafvalstoffen. Het zijn de de structiebedrijven waar voor con sumptie afgekeurd vee wordt „ver werkt" die veel van de grondstof fen voor de stearine leveren. Aan de IJsseldijk in Gouda staat een enorm modern fabriekscomplex, de Koninklijke Stearine Kaarsenfa briek „Gouda", waar vrijwel alle in Nederland gebruikte Kerstboom kaarsjes en dat zijn er op het ogenblik lang niet zoveel als in nor male tijden! worden gemaakt. Daarheen vervoeren de Nederlandse destructiebedrijven vrijwel alle vet ten, die zij winnen uit afgekeurd vlees. Ook grote hoeveelheden been- dervet ontvangt de „Kaarsenfa briek", zoals de Gouwenaars kort weg zeggen. Uit dezs vetten, ver mengd met palmolie, toveren de kaarsenmakers uw lichtende kerst boomversiering. Maar voor bet zover is moeten de venen nog heel»vat bewerkingen on dergaan, Eerst worden zij gesmolten, en als de Kaarsenfabriek, .met dit werkje bezig is weel heel 'Gouda dal. want..,De Kaarsenfabriek stinkt, wij krijgen regen" zeggen de Gouwe naars dan. omdat de fabriek ten Zuid westen van de stad staat.' Hoe jnccr stank, des te meer staat de .wind in het Zuid-Westen, 'des te meer dreigt er regen. Is het vet gesmolten dan wordt het gezuiverd en gesplitst in glycerine en vetzuren. Deze vetzuren distilleert men; daarna gaan zij in enorme per sen. waar ze worden gesplitst in vloei baar cn vast vet En dit laatste-is dan eindelijk stearine, waarvan onze kerst kaarsjes worden geperst. Welke soorten kaarsen de Kaatsen-, fabriek maakt? Wel, aüe soorten; van dc „gewone" witte tot Sn diverse kleu ren gedraaide en de statige Oud-Hol landse of Gotische kaarsen, „U schrijft nu wel, dat de Kaarsen fabriek kerstkaarsjes maakt, maar ik lieb zc nog nergens kunnen kopen'.', zult U misschien opmerken. Wij en ook de directie van de Kaarsenfabriek begrijpen deze opmerking Want dg productie is nog steeds veel te gering. Oorzaken? Er la te weinig palmolie, er komen nog steeds te weinig vetten naar de fabriek. Dit laatste kan znls- sctuen verklaard worden ,uit de om standigheid, dat er lang niet zoveel vee wordt geslacht als in vooroorlogse jaren. Er worden dus verhoudingsge wijs niet zoveel dieren afgekeurd en vernietigd, en zeker ia er veel minder beenderafval. Export is er betrekkelijk weinig, vrijwel alles wat de Kaarsen fabriek produceert wordt in het bin nenland „geconsumeerd". Deze geringe aanvoer vanvetten "ia ook oorzaak, dat er in de Kaarsenfa briek „slechts" rond 250 arbeiders wer ken, waar anders wel het dubbele aan tal zijn brood verdient

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 7