ff 1 r Koningin Nefertete 1 RTM richt open brief aan burgemeesters Nederlandse sleepboten als t redders in de nood \bV 3 Ook zij wil wel met bussen rijden als zou blijken dat dit beter is Goed nieuws voor de particuliere bouwers Radio-programma HET SPEL OF DE KNIKKERS, 'N OUD THEMA Ei Kris Kras door sport en spel VAN JAN VAN EYCK TOT RUBENS EXAMENOPLEIDING RESA - HILVERSUM Kaïser-auto's komen! Op zoek naar Passagiersschip op sleeptouw genomen Het veelgelezen weekblad lij NEDERLAND psoUtie eecfofee Veemarkt Rotterdam ;Vi December a 94a Zo m D W 29 D 30 V 3ij Za e tijd gaat snel Gebruik hem wel. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROBHet geheim van de tunnel ■Woensdag 29 December 1948 Gedocumenteerd verweer De Rottcrdamsche Tramweg Maatschappij heeft in een. open brief aan de Eilandengemeen- schap Voornc en Putten en Rozenburg: enkele onjuïsthe- len rechtgezet, die op de on- angs te Brielle gehouden ver gadering over het vervoer- vraagstuk op de eilanden uit gesproken zijn. Zoals bekend heben de autobus ondernemers van de eilanden, die buiten de R.T.M. exploiteren, op deze vergadering een plan wereld kundig gemaakt om in het hele ge bied het personenvervoer per bus te verrichten. Zij hebben daartoe concessie aangevraagd en tegen deze poging om- het tegenwoordige vervoerapparaat te verdringen stelt de R.T.M. zich in een gedocumen teerd stuk teweer. In dit stuk verklaart de R.T.M. dat zij bereid en in staat is om elk vervoer in haar gebied met autobussen te verrichten, in dien dit zou blijken de beste wijze van vervoer te zijn. In verband daarmee heeft de R.T.M. alle autobusconcessies in haar vervoergebied aange vraagd opdat zij, waar dit mo gelijk of noodzakelijk is, aan vullend vervoer met autobus sen kan verrichten. De omvang van het vrachtver voer werd door de woordvoerders op de vergadering in Brielle onbe tekenend geacht. De R.TJVL merkt op, dat zij in de laatste 12 maanden 51 millioen kg. goederen heeft ver voerd en 100 millioen kg. suiker bieten en pulp (dus niet een mil liard kg., zoals ons eerst van de zijde van de R.T.M. meegedeeld werd. Red- H.R.P.). De opbrengst van dit vrachtvervoer bedroeg bij na een millioen gulden. Geen verlies De mededeling dat de tram met verlies werkt is onjuist. Belang rijke bedragen voor de kosten van herstel van oorlogsschade, vernieu wing en uitbreiding van materieel konden uit de expioitatiqoverschot- ten bestreden worden. De frequentie ligt tussen de 1 en 2 uur en is dezelfde, welke de nieuwe maatschappij zich voorstelt. Het comfort is in de meeste rijtui gen verbeterd. De aansluiting op de veerdiensten zijn uiteraard goed, daar de2e door haar zelf geëxploi teerd worden. Het vervoergebied van de R.T.M. is met geen ander in Nederland te vergelijken. Tal van factoren scheppen extra moeilijkheden, die daar niet voorkomen. Nooit heeft de R.T.M. beweerd, dat zy niet in staat zou zijn, trams door autobussen te vervangen. De promotors van de nieuwe maatschappij hebben meegedeeld, dat hun tarieven nagenoeg gelijk Wij vernemen, dat een aanvul lende regeling op de „Rijks-fman- ciermgsregeling Woningbouw 1949'' van kracht geworden is en waarbij rekening wordt gehouden met het risico van gedurende de bouw ge stegen kosten van materiaal, lonen enz. Verwacht mag worden en het is ons reeds gebleken uit enkele in formaties dat deze aanvulling van de reeds bestaande regeling, stimulerend 2al werken op de bouw activiteit van particuliere bouwers en woningbouwverenigingen, die volgens bovenstaande regeling wil len bouwen. Advertentie l. M. Men bood en men speelde. Doubleerde, krakeelde. Maar 'nooit werd er feller gestreden. 'n TIP VAN BOOTZ tr.z. hr. J. d. J. te A'dam ontv. 1 fl. TIP. WOENSDAG 29 DECEMBER A vondprog ramma HILVERSUM J: 19.00 Socialisatie; 13.18 Pianoduo- 19.30 Speurtocht naar achtergronden van ons leven; 19,40 Jeugdnieuws; 19.45 Lezen in de biibel: 20.00 Nieuws; 20.05 Toespraak Wim Ver hagen; 20.15 Soeiahstiscu nieuws; 20.20 Gr.platen; 20.45 Familieportret, hoor spel; 21.45 Kwartet Sem Nijvcen; 22.00 Pianovoordraoht; 22 45 In de tuin der poezie; 23.00 Nieuws; 23.15 Bruce Lowe 35—24 00 Xavier Cugat en orkest, HILVERSUM 31: 19.00 Nieuws: 19.15 Reg, uitzending; 19.30 Is vliegen veilig?; 20.00 Nieuws; 20.05 Frog, prol.; 20.15 Radio philh. orkest; 21 20 Ons Christe- Uik geloof; 21.45 Pianomuziek; 22.00 Tijd voor 'n bakkie: 22 30 Lond. strijk orkest met fluit; 22.45 Avondoverden- 23.00 Nieuws; 23-15 Claveeimbel; «20 Geztns- en huwelijksmoeilijkhe den; 23.45—24,00 Phüadelphia-kamer- «hijkorkest. DONDERDAG 30 DECEMBER Hilversum Ir ?.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7 30 Edmundo Ros en orkest; 7.50 Dagopening: 8 00 Nws,; 8.15 Gram, muziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.0O Saksense Staatakapei: 9.30 Gr. pi.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Skjrmasters: 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgelcon cert; 11.45 Mieke Melcher; 12 00 Tom «rich; 12.30 Land- en tuinbouw; 12 33 Ia 't spionne tje; 12.38 ïYobhchcn Schweizer 13.00 Nieuws; 1315 Medede lingen: 13.20 Oude tableaux; 13 50 King Cole trio; 14.00 Hoe brengen wy de laatste dagen, van het jaar door; 14.20 Solistenconcert" 15.00 Voor zieken en gezonden; ie 00* Assort! men to; 17.00 Ka- leldoscoop; 17.20 Welk dier deze week: 17.30 Modelvliegtuigbouwers; 17.35 John ny Meijer; 18 00 Nieuws; 1815 Sport- praatje: 18 30 Reg. uitzending. HILVERSUM Iï: 7.00 Nieuws; 7.15 Werken van Bach en Handel; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr. platen; 9-00 Voor de vrouw; 9.05 Dini OUvieri en orkest 9.30 Waterstanden-. 925 Gr. Platen; 10.00 Concert Royal; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Temple Church Choir: 11.00 Zonnebloem; 11.40 Victor kamer orkest; 12.00 Angelus: 12 03 Sopraan en Piano; 12.30 Land- en tuinbouw; 12 33 Metropole-orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.25 Metropole-orkest; 1345 Hors d'Oeuvre; 14 00 Ómroepork.; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Pianorecital; 15.30 Sweelmck-kwartet; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Hoorn met de Saksische Staatskapel; 17,00. Radio jeugdjournaal: IL30 Saus Souci; 17.50 Reg. uitzending; 18.00 Schoolzangwedstrijden: 18,15 CJi. V.-k war tier; 16,30 Anton en Paramount orkest; 18,45 Voor pientere piekeraars. zouden z^n met de bestaande tram tarieven. Als dit -waar zou zijn, j^4U5, krief, zou dit inhouden dat de nieuwe maatschappij gaat rijden voor tarieven, die ver bene den die van alle andere autobus- maatschappijen in Nederland gele gen zijn. Zq hebben betoogd, dat er naar schatting 65 autobussen nodig zou den zijn voor het hele gebied. Nu zijn er voor de secundaire diensten al 50. Men zou dus met ca. 15 auto bussen alle hoofdlijnen moeten gaan bedienen! Van een rijtijdsbesparing kan geen sprake zijn. Een vergelijking met andere gebieden wijst dit uit. Het materiaal daartoe is in de brief vervat. Zaterdagmorgen in Oud-Delf shaven, de pui krijgt een flinke beurt TJf et is lange tijd stil geweest over x de vraag, of we nu eindelijk eens tot beroepsvoetbal moeten over gaan, of dat we de amateurssta- tus tot in lengte van dagen moeten handhaven. Maar twee publicaties plaatsen dit „brandende probleem' weer onder de schijnwerpers. Daar is in de eerste plaats een artikel van Looman in Elsevier, die waarschuwt tegen „vercommerciali sering van de voetbalsport" en min of meer als antwoord hierop een oudejaarsbeschouwing van de hoofd redacteur van de „Sportkroniek", welk orgaan min of meer be schouwd wordt als spreekbuis van de KNVB, waarmee ik geenszins wil zeggen, dat bedoeld artikel is geïn spireerd door de KNVB. Looman ziet het geld als het kwaad, dat de voetbalsport, de amateurvoetbalsport weltev erstaan, steeds meer bedreigt en Moorman zegt: „kom kom, zo erg is het niet." De heer Looman kijkt alleen maar naar de grote verenigingen, die in de loop der jaren financieel afhan kelijk zijn. geworden van de toe schouwers en vergeet, dat er hon derden, duizenden clubs in Neder land spelen, die het zonder inkom sten van het publiek moeten stellen en zich uit eigen middelen bedrui pen. Het gevaar, schrijft Moorman, dreigt minder van de zijde der ver enigingen, dan van het publiek. De -lublieke belangstelling voor voet- >al, moet binnen de perken worden gehouden en de combinatie voetbal en geld moet worden tegengegaan. Een edel streven, verzucht Kris- Krasser, die nu pas behaaglijk warm is geworden van de kou, die hij Zondag in het Feyenoord-stadion heeft doorstaan en zich thans met de vraag pijnigt, wie daarvan de schuld is geweest: het publiek of de KN.V.B. die deze wedstrijd coüte que coüte door heeft laten gaan. En waarom? Het doel van deze wed strijd was toch om nieuw bloed te ontdekken voor het Nederlands elf tal en dat doet men. toch bij voor keur niet op ccn ijs-Zondag....? Nee, het spijt Kris-Krasser, dat hij het met de redenering van de heer Moorman niet eens kan zyn. Men moet wel dege lijk een scheiding maken tussen de clubs, die duizenden toeschou wers trekken en de tien duizend kleintjes, die voor eigen genoegen spelen. Of denkt de heer Moorman, dat in de landen, waar wel prof voetbal is toegestaan, deze kleintjes niet bestaan? Deze scheiding trekt de KNVB trouwens zelf ook, want waarom anders beijvert hij zich zo voor spelverbetering? Wie liefheb bert in de voetbalsport heeft 't vol ste recht dit te doe op de manier, dié hem zint en geen KNVB, die zich mag aanmatigen, hierop critiek uit te oefenen. Als het publiek het niet meer mooi vindt, moet het maar thuis blijven. De KNVB moet dan durven zeggen: „publiek, ik veracht u." Maar.... het publiek wordt niet veracht. Elke eerste klasser doet zijn best zo veel mogelijk publiek te trekken en is dat alleen maar uit onbaatzuchtigheid, uit liefde voor de sport? Dat geloofden we nog wel, in de jaren, dat de voetbalsport hier te lande nog in de luiermand lag, maar nu zijn we zo naief niet meer. En wat is er op tegen, dat een club probeert zoveel mogelijk dubbeltjes en kwartjes in de la van de pen ningmeester te krijgen? Een eerste klasser leeft op een hoge stand, In het Stadion, waarvan „Feijenoord" toch de meeste aandelen bezit, wor den 's zomers niet voor niets speed way-wedstrijden gehouden, waarbij geld en moraal die door de heer Moorman zo gaarne gescheiden wor den gehouden allerminst vijandig tegenover elkaar staan. is na de voetbalmaatschappij iets scheef gegroeid, dat kan nie mand, die nuchter en reeel de zaken bekijkt, meer ontkennen. En het ge baar, wadrmee de heer Moorman dit „iets" wil wegcijferen, is naar mijn smaak niet bijster geslaagd. Wil men onaangename dingen niet zien, doe dan als de struisvogels en niet ais de vos, die de passie preekt. Ik heb eens door een voorzitter van een grote vereniging, een man die met beide benen midden in de Werkelijkheid Staat, horen verkondi gen, dat de amateurstatus, die door de KNVB zo krampachtig wordt verdedigd, in feite een, overblijfsel is van het liberalisme. Onze sociale structuur heeft grote veranderingen doorgemaakt, de tijd, dat een werk gever als een absolute vorst over zyn discipelen kon regeren, behoort tot het verleden. Wie de rechten van de werknemer aantast, heeft 't dade lijk aan de stok met de vakvereni gingen, die deze rechten beseher men. Het is misschien wat ver gezocht, dat de voetballers een vakvereni ging moeten oprichten, maar dat er wel eens gemopperd wordt, als zjj met eigen ogen zien, dat er duizen den in de clubkas en in de kas van de K.N.V.B. vloeien, waarvan zij niets mogen hebben, op straffe van „ontslag", met geen enkele kans om nog ergens in Nederland hun voet balbenen te mogen aanbieden, dat is toch geen wonder. Nee, de „vercommercialisering" in de voetbalsport is veel groter dan de heer Moorman in zijn bly-einde Oudejaars-beschouwing bagatelli seert. En de tijd is niet meer zo ver af, dat men zal moeten kiezen of delen. KRIS-KRASSER. Excellente tekeningen ALS gevolg van het Belgisch- Nederlands cultureel accoord ïS in Boymans een zeldzame tentoon stelling tot stand gekomen, mede door de grote medewerking van de heer Langui te Brussel, die 'een be langrijke verzameling tekeningen van ongemene rijkdom uit vele lan den had weten bijeen te brengen.; wjj noemen bladen uit het bezit van Koningin Juliana, de Koning van Engeland, de Hertog van De vonshire ca uit vele collecties en musea, zoals hot Louvre, het Victo ria and Albertmuseum, de Alber- tina te Wenen, e.d. Men kan op deze tentoonstelling de stijlontwikkeling der rake Zuid- Nederlandse tekenkunst van de 15de en 16de naar de 17de eeuw volgen. Het* verschil tussen een portret door Jan van Eyck en een portret van Hélène Fourmenf°door Rubens is overbrugd door vele kunstenaars door Rogier van der Weyden (de naar ruimte strevende), Jeroen Bosch (de scherpe alies-ziener) en de „breed-gulle" Pieter Brueghel. De twee tekeningen van. Jan van Eyck, voorstellende Lodewijk van Savoye en Jan III van Brabant, zijn ook aanwezig. Huiveringwekkend is een schone zilverstifttekening van een zittend meisje door Gerard David, waaruit de toegewijde aandacht van een meester spreekt. Bizar en uit voort durend nieuwe bronnen puttend, scheppend met een onnavolgbare fantasie en tevens de werkelijkheid eerbiedigend heeft de grote Jeroen Bosch zijn werk geschapen, Pieter Brueghel is rijk vertegenwoordigd met allegorische voorstellingen en studies naar het leven, maar vooral met een visionnaïr landschap, dat naast werk van Hercules Seghers kan worden gelegd. Dan is er ook nog Brueghel's prachtige Zomer te bewonderen: de Advertentie l. M. Hoofdakie - Fr., D. en Eng L.O. Beken-oq Schriftelijke Cursus monumentaliteit boezemt ontzag In voor Js kunstenaars meesterschap, Anth. van Dijk, de gunsteling van de groten van de toentertijdae aar de, de charmeur, is hier de grote tekenaar, de scherpe waarnemer en de geniale schepper van portretten die getuigen van frisheid en van kracht eigenschappen, die aan zijn schilderijen zo vaak ontbreken. Rubens is er ook met verbluffend- knappe studies en ook met stille, zuivere portretten (o.m. de beide prinsen van Mantua), met voorstu dies, enz.; telkens heeft men met een meesterwerk te doen. Er is teveel, om alles verder nog met name te noemen; mogen wij volstaan met nog een Hond te ver melden door Jan Fijt. Deze buitengemeen-mooie exposi tie duurt tot 1 Februari. Half Januari kan in de Kaiser- Fraserfabrïek aan de Sluisjesdijk te Charlols de productie van KaJser- auto's van het moedi '49 beginnen, imposante wagens die wel meer dan 6000 gulden zullen kosten. Maar it zijn dan ook van alle nieuws op auto-gebied voorzien. Als alles goed gaat, brengt dit nieuwe bedrijf het tot een dagpro ductie van 20 auto's, hetgeen aan 500 man brood zal verschaffen. Het proefmodel heeft gisteren de fabriek verlaten. Vliegveld moet wijken voor kathedraal Het gevaar, dat dc kathedraal van Chartres lang heeft be dreigd, is afgewendEr heeft in Frankrijk? grote ongerustheid geheerst over de beroemde ka thedraal, die op slechts 580 me ter afstand van een vliegveld ligt. Het laat zich denken wat het Tot van de kathedraal zou zijn, wanneer in geval van oor log dit vliegveld gebombardeerd zóu worden. Thans heeft men besloten het vliegveld te ver plaatsen. No. 26 „Komaan dan," riep Bill. „Wijs ons onze kamer." De man ging hun voor met zijn lantaarn. Zij klommen een wrakke trap op en kwamen op het portaal van de eerste verdieping tot staan voor een grote glazen kooi. ligt ze," fluisterde de man en hij tikte op het matglazen loket, dat in de kooi was aangebracht Men zag, dat achter de gordijntjes ran de glazen wanden een petro leumlamp werd aangestoken. Na enige tijd schoof het loket met een klap omhoog. ,„Wat moet dat?J" bulderde de vrouw, van wie nog weinig zicht baar was onder de vettige, met pa; piertjes opgedraaide pruik. Maar de gehele kolossale massa onder dat hoofd kwam langzaam in beweging en het glazen schot dreunde, toen de vrouw adem haalde om te vra gen; „Andréééwie zijn dat?" De man schoof achteruit, de lan taarn bevend in zijn hand en hij zei zacht: „Twee vreemdelingen. Zij willen hier slapen." „Impossible, idiot." riep de vrouw en zij smeet het loket dicht. De drie mannen wachtten een ogenblik, luisterend; zij hoorden zwaar gekraak van het vermoeide bed. dat het enorme lichaam weer te dragen kreeg. Toen tikte Peter hard tegen het loket en voordat hij spreken zou schreeuwde Bill reeds: „Wij blijven, hier ioch. Als 't niet anders kan, slepen we je eruit en gaan wy in dat bed liggen!" Weer rommelde het machtig in is Jteoi. Kat loket vloog open en nu zagen zU ook de toegeknepen oogjes in Set glïmmenae vette ge- zient van de vrouw. een avontuur van Peter Monnik, door J. A. Apes „Kan niet, alles is volt" bul derde 2 ij, „Nietwaar," riep Bill en hij sloeg met zijn vuist tegen de wand. De vrouw aarzelde en juist loen. zei Peter, zyn hoofd dicht by het loket brengend: „Ik geef duizend francs meer dan zij, die TJ omge kocht hebben." Zij keek Peter lang aan en hij slaagde er zelfs in haar minzaam toe te lachen. „Accoord," zei ze nu zachter. „Geef hier je geld!" Peter haalde twee biljetten van duizend francs en twee van hon derd uit zyn portefeuille* en reikte haar deze door het loket toe. „Voilé," zei hij, „Morgen twee honderd meer als 't een kamer is met schoon linnen en zonder Iw- „Kamer negen. André. en zeg, dat de heren zich nergens mee be moeien," riep de vrouw en smeet het loket toe. De man grijnsde cn gaf Peter zyn lantaarn. ..Even vasthouden," ge bood hij. Toon wreef hij zich ver genoegd in de handen cn nam de Jamp weer over. „Zie zo." zei hij verheugd, „dat doet me weer goed. Nu naar kamer zeven." „Negen," verbeterde Peter. ..Nee, zij weet het nooit. Ze ver geet. dat in negen het spek hangt en de aardappelen onder het bed liggen. In elf zitten die twee man nen en in vijf die.gaat U tócb maar slapen." „Nou wie dan?" drong Peter aan, terwijl zij over de duistere gang voorts tommeïden. „Zeg ik lekker niet. Zo iets moois!" De knecht trok zyn gezicht in een duivelsgrimas en kirde: „Ha,- ha, U moest het weten!" „En die twee mannen van elf heb ben haar omgekocht?" „Sstt," fluisterde André en ver schrikt zag hij rond. Zij stonden tussen, de kamers vijf en zeven. „Zyn er geen even nummers?" vroeg Peter zacht, langs de blinde muur aan zijn rechterhand ziende. „Nee." zei de man. „Nog niet." Hij draaide met een grote sleutel het verroeste slot knersend om en ging zijn gasten voor, de zwarte ruimte in. Hij ontstak een petro leumlamp, maakte een zotte buiging en sprak: „Maakt U het zich ge rieflijk, mijne heren." Toen verdween hij grinniken Peter cn Bill zagen elkaar aan, Vrijwel geheel gekleed nog hesen zij zich op de siaapstellage, niet vermoedend, dat de nacht nog lang voor hen zou zijn. Peter was nauwelijks in het peil loze duister van de slaap verdwe nen, toen hij met een schok over eind veerde. (Wordt vervolgd) Het 700 ton metende Panamese turbo-electrische schip Tampa op weg van New York naar Haifa j.? Zaterdag even* westelijk van het eiland Kreta in de Middellandse Zee door het slechte weer in nood geraakt. Er bevinden zich 500 pas sagiers aan boord. Door de hoge zee sloeg het roer weg en kwam het schip*in een hachelijke positie te verkeren. Het Engelse stoomschip Gueda was spoedig in de nabijheid doch kon wegens de woeste zee geen verbinding met de Tampa tot stand brengen. Later wordt gemeld, dat de Ne derlandse sleepboot Humber, die op dc reis van. Batavia naar Maassluis 25 dezer van Port Said vertrok b|l de Tampa ïs aangekomen. Naar bij de rederij L. Smit en Co. Interna tionale Sleepdienst ingekomen te legrammen melden, zijn de man schappen van de Humber er in ge slaagd een sleeptros op de Tampa uit te brengen. De sleepboot is thans met het ontredderde schip achter zich op weg naar ds Souda- baai op het eiland Kreta. De Ganges In actfe Maandag geraakte ter hoogte van Vigo aan de Spaanse kust een vis sersvaartuig in de storm en werd zodanig beschadigd, dat het zonk Twee en veertig opvarenden wis ten. zich voorlopig in veiligheid te brengen op de kleine Goeira-rots op 25 mijl van de haven van Vigo gelegen. Twaalf schepen van de kustwacht voeren uit en probeer den vergeefs de totaal verkleumde vissers boeien toe te werpen. In de haven van Vigo lag ook de Nederlandse sleepboot Ganges, die aldaar was binnengekomen voor het herstel van een lek gewor- Tegen winkelsluiting om zeven uur In ons bericht van Maandagavond over „De klant is koning, maar....", komt een onjuistheid voor, toe te schrijven aan een misverstand. Het tweede voorontwerp-wet winkelslui ting, dat thans is ingediend, beoogt een winkelsluiting om zeven uur en niet om zes uur, (zoals foutief gemeld), behalve op Donderdag, waarvoor een sluiting op 9 of 10 uur wordt voorge steld. Ter compensatie voor deze ver late winkelsluiting op Donderdag, zou den de winkels dan op Dinsdagmiddag geiloten worden. Zoals wi] reeds schreven, strijdt de vakbond jviercuxius". voor winkel sluiting om zes uur op alle werkdagen en bovendien voor één. vrije rttiddag in de week. Dit zou men wettelijk ge regeld willen hebben. De vrije middag zou echter niet algemeen dietien te zyn, daar dan het winkelpersoneel geen gelegenheid krijgt, inkopen te doen. Wenselijker zou het zijn, deze vrije middag groepsgewijs in te voeren. Zo als thans reeds de kruideniersbedrij- von op Woensdagmiddag sluiten, zouden dan bijv. de textielzaken dit op een andere middag kunnen doen. Een cn ander in overleg met plaatselijke over heid Vijftienhonderd invaliden in de RivièraHal Drie duizend mensen een prettig Kerstfeest te bezorgen valt niet mee, en zeker niet als hiervan de helft invaliden zijn. Vervoerspro blemen, een te kleine zaal en een kleine kas, zijn wel de grootste moeilijkheden, die men hierbij kan ondervinden. Maar de Algemene Nederlandse Invaliden Bond, voor hei eerst na de fusie van X October met de Algemene Bond voor Li chamelijk Gebrekkigen in een der gelijke grote vergadering bijeen, bracht het toch tot een goed resul taat. Artisten., particuliere autobe zitters, autobusondememingen en de directie van Diergaarde Bij dorp, verleenden welwillend hun belangeloze medewerking, terwijl diverse firma's voor tractaties zorgden. Behalve deze drie duizend inva liden waren een aantal oorlogs weesjes op het feest in. de Eivièra hal uitgenodigd. Allen genoten van het gebodene. Voor de verzorging vara de patiënten ondervond men wederom grote steun van Het Rode Kruis en zusters van het Zuider en Bergwegziekenhuis. Voorzitter Graghten kon in zijn openings woord diverse officiële personen welkom heten. Niet alle genodig den kon men tegelijk in de Eiviè rahal bergen, zodat zowel Dinsdag als Woensdag de zaal m gebruik was van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond. De Koning weer in goede vorm De Diemer IJsclub heeft rilt jaar de primeur van de nationale hardrijwed- stnjden op de schaats en Dinsdagmor gen gleden de eerste rijders over het spiegelgladde ijs van de Diemcr ijGbaan Het was vrijwel windstil en van de 26 deelnemers bleven er drie onder de 50 seconden op de 500 meter. De Koning bewees ook dit jaar tot Nederlanos beste korte afstandrijders te behoren. Zonder veel moeite won hjj de 500 me ter in de fraaie tijd van 48 seconden. De uitslag van de 500 meter luidt; 1. de Koning. Purmerend 48 sec., 2. Buyers, Amsterdam 49 sec, 3. Van der Hoorn 49,9 sec. Ds. A. Sirag uit RotterdamHil- legersberg heeft voor het beroep naar Numansdorp bedankt. den lepelbaggermolen, waarmee de sleepboot van Rotterdam naar Split onderweg ïs. De Ganges voer uit en met haar moderne reddings middelen gelukte bet haar een lijn verbinding met de rots, waarop de vissers dicht op elkaar bijeen zaten, tot stand te brengen. Langs de lijn werden toen voedsel en kleren naar de schipbreukelingen ge bracht. Men is er nog niet in ge slaagd de vissers te redden. De Bosphonls Vlot De met sinaasappelen geladen Noorse vrachtboot Bosphorus, die vorige week op de Haisboro Sands strandde, is vanmorgen door de sleepboten, Witte Zee, Schelde en Blankenburg van L. Smit en Co., de Holland en de Oceaan van Doeksen en de Engelse sleepboot Superman vlotgetrokken. De Su perman sleept de vrij zwaar be schadigde Noorse boot nu naar Huil, terwijl de Nederlandse sleep boten na het volbrengen van deze keurige berging naar de thuisha vens ziin vertrokken. Verscheidene langs de strandingsplaats varende schepen hebben van het ongeluk van de Bosphorus geprofiteerd doordat de zeelui kans zagen kisten met sinaasappelen die overboord wgren gezet, op te pikken en alduc rie Kerstmaaltijd aan fe vullen met wat sappig fruit. Advertentie l. M. heeft oak deze week weer een aantrekkelijke inhoud. O.a.: De school der toekomst Een stad met oude mensen 190S... Aardbeving verwoest Messina Negerballet In Parijs Mode zonder dogiua's. Losse nummers 23 ets verkrijg baar in kiosk en boekhandel. Minimura-abonnementsprf 2,50 per kwartaal Administratie: Keizersgracht 604:. A'dam-C, Totale aanvoer 2015 waarvan Vet te koeien en ossen 250; Gebruiks- vee 675; Graskalveren 64; Nuchte re kalveren 26.j, Biggen 25o, ui- lcns 8; Paarden 209; Schapen 217; Bokken en geiten 62; Varkens 44. Prijzen: Kalfkoeien 845, 730, 630; Melkkoeien 845, 740, 625; Vare koeien 500, 40o. 350; Vaarzen 600, 425, 325; Pinken 425, 30U, 225; Gras kalveren 220. 161), 100; Biggen 70, a0, 40; Hitten 600, 500, jüU; Werkpaar den 800, 000, 400; oiachtpaarden 1.10 1,0.85 per kg. Aanvoer, handel en prijzen: Katt en melkkoeien: iets korterkalm, de beste iets sty ver in prijs, verder on veranderd; Vare koeien: iets korter, flauw, prijshoudend; Vaarzen en pinken: als vorige week, stroef, als vorige week; Graskalvcren: iets korter, traag, onveranderd; Biggen- aanmerkelijk kleiner, stug, als vorige week; Paarden: iets kleiner, redelijk, iets hoger. Mijn tc min Het is zeker niet af te keuren in dien men partij trekt voor de zwakken. Maar hier, bij de zaak van 3 et je tegen Lena, zou een on partijdig mens zich kunnen afvra gen wie van de twee tot de zwak ken gerekend moet worden: de grote poes (van Lena) of de kleine hond (van Eetje). Wij voor ons zouden in een gevecht zeker liever met de kleine hond te doen hebben dan met de grote tijgerkat, maar Lena dat kan men wel horen aan haar verklaringen is een andere mening toegedaan. Met een van hernieuwde veront waardiging trillende stem doet zij de rechter het verhaal van het ge vecht tussen dat gemene rothondje van Betje en haar snoes van een poes. Dat krengetje van een keffertje kon geen poes in de hele buurt met rust laten, zei Lena, iedereen in de straat wist dat en ze hadden alle maal een hekel aan dat mormel van een hond. Op een middag toen Lena toevallig aan de deur kwam om appelen te kopen zag ze hoe haar poes opgejaagd werd door dat hondje van Betje, Het arme beest vluchtte in een portiek en daar werd het door de hond zo in het nauw gedreven, dat Lena de tra nen in de ogen sprongen. Ik dacht niet anders of dat gemene hondje zou mijn lieve kat de strot afbijten, sprak Lena, hij hapte al naar d'r, edelachtbare. Zie nu wat Lena deed. Zij snelde haar huis in en kwam spoedig terug met een bezem. Daarmee ving zij aan de hond tegen de poten te du wen en te vegen. Toen dat niet hielp en de vechtersbaas maar grommend en happend poes bleef bedreigen, had Lena de bezem om gekeerd en met de steel flinke meppen uitgedeeld in de richting van het hondje. Jankend was de belager op de vlucht geslagen. Opeens verscheen Betje aan de deur van haar woning. Zij riep haar hondje, keek vernietigend naar Lena, maar zei slechts: U moest u schamen zo'n beestje te slaan, hij doet niks, hij wil alleen maar spelen. Spelen, gilde Lena, nog overstuur van de doorgestane emotie, spélen, dat kreng wou m'n poes de strot afbijten, dat weet jij ook best, vui le stinkerd, dat hondje van jou is net zo gemeen als jy, soort zoekt soort, zeg ik maar, je ken 3m beter wat meer eten geven, dan hoeft-ie de hele buurt niet af te schooieren naar een happie, het is een vuile dief dat rothondje van jou en net zo'n stinkerd als jij ben, stinkerd! Betje hoefde dat niet te nemen, en niet om dat gemene porren met die bezem, maar om die smerige woorden heeft ze Lena voor het gerecht gesleept, ziet U. De vijf gulden boete doen Lena's toorn nog even hoog oplaaien; Ik waarschuw je. zegt ze drei gend tegen Betje onder het weg gaan, als dat hondje van jou nog één keer poes aanvalt sla ik 'm de hersens in. Zeg maar niets terug, sust de deurwaarder, als Betje hem pas seert. Ikke niet, zegt Betje verachtelijk, mijn te min Advertentie l. M. Ruwe huid, Schral RUROL verzacht en e lippen, geneestl S 12 19 26 6 13 ZO 27 w 7 14 21 28 l 8 15 22 z 9 IS 23 3 10 17 24 4 11 IS 25 Parool zal vrrscftljncn. Wacht nl*t tot het laatst met het opgeven van Uw Nieuwjaarswens ne ruimte 1* beperkt. 46. Nieuwsgierige blik ken volgen de meisjes, wanneer ze dwsrs door het dorp naar de burcht worden geleid, want de Arabieren zijn niet ge wend aan Westers ge klede vrouwen. En de2e twee zien er al heel ei genaardig uit in hun ogen. Wanneer ze bij het paleis zijn gekomen, waar de sheik, Abd-el- Rocca, zetelt, meldt de wacht telefonisch zijn vangst. „Zo, zo," zegt de sheik, „twee vrouwen? Twee jónge vrouwen? Hm... Ja, onmiddellijk voorgeleiden." „Wat secretaresse. De sheik werkt voor Harries en kunnen die meisjes hier zoeken?" vraagt zijn via hem heeft zijn stam moderne wapens en dochter Suleïka. Het meisje heeft een Wester- zijn paleis een complete telefooninrichting se opvoeding genoten en helpt haar vader als gekregen, „Dat weet ik ook niet," zegt de sheik, „maar het komt mij vreerad voor, dat ze zo maar voor hun plezier deze richting uit zyn gekomen"

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3