Hollanders op het ijs zijn dndere mensen m VOOR DE KLEINE MEID Tegen volksvijand nr. één: de tuberculose ÜIM SCHAATSENRIJDEN ZIT ONS IN HET BLOED Jong en oud op de baan DAG VAN GOEDE VOORNEMENS Troosten wij ons met de gedachtedat het streven reeds schoon is? Evelien spreekt. VAN VROUW TOT VROUW •GW'T^oor^poecltg Ineke moest naar O au de lapptókat op OudsyaaA Massaal onderzoek zeer gewenst Brissie werd toch een groot pitcher «SS Y Vrijdag 31 December 1948 Welk een genat op die ijzers te drijven! 't Ruim te doorkruisen in gonzende vlucht! Bagen op 't palmend kristal te beschrijven - - Zacht gedodeind, als gewiegd op de lucht. NIET de voetbal, maar de schaats is het symbool van onze nationale sport. Want duizenden, die nog nooit tegen een bal hebben getrapt, stonden wel op de schaats en bedreven deze. sport dus actief, wat toch ook het doel is van de sport. Dat sport ook amusement kan zijn, sensatie of - variété, is weer 'n hoofdstuk apart. Bij. schaatsen-denken we niet in de eerste plaats aan k ij k e n, maar aan doen, self doen. En een iegelijk doet het naar Sijn geaardheid. Als de vorst een paar dagen aan houdt begint de jeugd zenuwachtig te worden. Roestige - schaatsen, waarvan zij durft zweren, dat ze het vorige jaar dik onder het vet zijn weggezet, worden critisch bekeken en de schaatsenslijper die in maanden niets te doen heeft ge kregen, wordt plotseling overstelpt met werk. Zo is het ieder jaar opnieuw en zo zal het altijd wel blijven. Een lonkje by het zwenken, een druk je der hand 't Geeft al van zijn toov'ren bewijs: Mooi Machte ld je.' zwoert gij ook neen! op het land. Straks zucht gij toch ja! op 't ijs. De onderen, die die kitteling van het bloed niet meer zo voe len. beginnen met te mopperen over de kou, zeggen, dat bet voor hun part warm water kan gaan regenen, maar als bet ijs er eenmaal is. kunnen zy toch niet het verlangen weerstaan om bet nog eens te proberen. Iemand beeft eens gezegd, dat het schaatsen ons in het bloed zit en of dat nu aUeen maar komt, omd>t wij jn een water- land zijn geboren of dat we naar andere etemmen des bloeds moeten gaan speuren, laat ik nu maar fc bet midden. Misschien is het wel onbewust een tegenwicht van. onze spreek woordelijke degelijkheid. De Hol lander is in hst dagelijks leven niet bepaald een waaghals. Hjj is erg op zijn. rust en zijn fatsoen gesteld, maar zie hem eens, als hij de schaat sen heeft ondergebondenEen leraar, door "u bewonderd om z'n correct uiterlijk, een procuratiehou der, door u ten voorbeeld gesteld oin z'n deftige bedaardheid, zij zijn plotseling andere mensen geworden als zij daar over de ijsvlakte zwie ren Pilati schrijft al !n z'rt „Lettres sur la Hollande" (1778): „Langzame, stevige', onbuigzame schepselen ge durende de overige ,tijd van het jaar, worden zij plotseling bedrijvig, beweeglijk en ylug, zodra de grach ten bevroren zijn. Men ziet dan ben, die op de schoonste dagen van de zomer zich ternauwernood bewe gen. lopen, springen, ia zelfs dan sen op de grachten. Er zijn lieden, die van de ene stad naar de andere rijden en zelfs van provincie naar provincie, ja dit zijn dezelfde men sen. die gedurende bet overige ge deelte van het Jaar een half uur aan - de oever vair de rivier zullen zit ten met,.tie PÜP in de mond om te wachten op deschuit, die vandaar moet vertrekken, liever dan, al is 't maar één stap, deze tegemoet te gaan." Amor op *t ijs DAT "de kleine Amor geen slechte schaats rijdt behoef ik u ter nauwernood te vertellen. Meid geen heeft zijn levensgezellin op het ijs gevonden en kwam het -niet tot een huwelijk, dsn. bewaren velen toch de herinnering aan amoureuze i|s- perikelen.-De meisjes zien er aan ook zo verleidelijk uit,: met da fris se blos op "d'r wangen en ••In" baar flatteuze scbaatstoiletj es. Dat Was al zo-in vroeger dagen: KEES BROEKMAN toekomstige were Idkampioen Nu weet ik wel, dat de meisjes van tegenwoordig niet meer zo zuchterig zijn en vrijpostige jonge lieden inplaats van over „mooi Machteldje" spreken van een lief grietje, maar al draagt het moderne schaafsmeiske ook een pantalon (desnoods van haar broer) en ben je onder de jeugdige ysridders niet meer Ln tel, als je niet een paar No ren onder hebt (die zo mieters hard man, om maar enkele schilders te noemen, die menigmaal het ijsver maak op het linnen vastlegden voor het nageslacht. Niet alleen herinnering WAAK de Uspret ophield ver maak te zjjn begon de sport en dan denkt Iedereen tn de eerste plaats aan die reus op de schaats, die drie maal we reldkampioen op de schaats werd en twee maal op de fiets; Jaap Eden. De Scandinavïers waren toen ook al geduchte mannel jes putters, maar Jaap Eden reed ze allemaal van de h.unr een Frederibsen, een Pe tersen en een Halvorsen. Biet was een grote tijd voor Neder land, waaraan de ouderen nog w-el eens met heimwee terug denken. Maar ai te sentimenteel, behoeft men toch niet te worden, want we hebben later in Coen de Koning, ir. van der Scheer, Siem Heiden-,om maar enkelen te noemen, ook waar dige representanten gevonden en onze rijders, die dit jaar ons land vertegenwoordigden op de Olympi sche Spelen te St. Moritz, de Euro pese kampioenschappen te Hamar en de wereldkampioenschappen te Helsinki, nl. Broekman, Langedljk, Huïskens. van der Voort en Coen de Koning hebben in het afgelopen jaar wel duidelijk aangetoond, dot ons landje ook onder de gróten van de wereld nog een ernstig woordje meespreekt. Vooral in Kees Broek man, die in Helsinki bijna wereld kampioen werd. hebben we een rij der, van wie we nog veel mogen verwachten. JAAP EDEN de grootste aller tyden Ik zou de ijssport oneer aandoen, als ik neg niet enkele woorden wydde aan een van haar grootste evenementen: de Friese elfsteden tocht. Men moet zelf bijna slachtof fer zijn geweest van de „elf steden- koorts"' om te beseffen, wat duizen den, overal uit het land vandaan, naar Leeuwarden lokt voor de zwaarste tocht van hun leven. Ner gens ter wereld vindt u een schaat- senwedstrijd, die ook maar een ver gelijking kan doorstaan rnet deze tocht langs de elf Friese steden en aan het einde van deze moordende tocht over 200 kilometer wacht geen grote geldprijs, doch alleen maar een medaille en het eenvoudige Elfsteden kruisje. Hier zou de vreemdeling, die ons in het dage lijks leven een tram ziet nemen om van het ene stadsdeel in het andere te komen en ons daarbij liever dood vechten dan dit stukje van een paar kilometer te gaan lopen, weer zoals de goede Pilati in uiterste verba zing de wenkbrauwen kunnen fron sen. Doch laat het hem een troost zijn, dat wij het zelf ook niet snap pen Bart in 't Hout rijden), de minnegod (die schavuit) in zijn zieltje verheugd, vliegt ook nog stilletjes mee met de (moderne) troep. Als ik oude folianten zit door te bladeren en afbeeldingen zie van zo'n ouderwetse ijskermis, dan kan ik het wel eens betreuren niet in die tyd te hebben, geleefd. Dan ston den. er wafelkramen en mallemolens op het ijs, schrijft Looman in zijn boek van de schaats.-Er waren goo chelaars en kunstenmakers. Men zag de vioolspeler op schaatsen om ringd door-een groep dansers. De kwakzalver .liet zich. in zijn slee door zijn. knecht voortduwen. Bij de koek-en-zoopjes werd op trompet ten geblazen evenals voor het Jan Klaassenspel. Er werden, katten ge knuppeld een wreedaardig spel honden op ootedoppen gezet, die dan om het hardst moesten lopen. De koekhakblokken en. de oliebol- lenkramen werden van.de markt naar het ijs versleept. Grote tenten werden er opgeslagen als op een kermisplein. In de ene danste Sche le Jaap op een koord, in de andere schonk men dampende koffie, de derde was een „Scete Inval". Er werden hardrijderijen op schaatsen gehouden en wedstrijden met arre steden en ijsschuit jes. Doe even uw ogen dicht en pro beer met nriij te genieten van dit echt Hollands tafereeltje of nee, doe ze maar open en ga te gast by een Hendrik Avercamp, Aert van der Neer, Adriaen van Ostade, Wouwex- JJEEFT uw kleine meid nog niet tl zcfn-aardig luifelhoedje? Dan wordt het toch tijd, dat u er een maakt Veel stof kost het niet en het is'.eén dankbaar werkje voor de lan ge avonduren. Het patroon is gege ven voor meisjes van een jaar of twee, maar door er wat bredere na den aan te knippen kunt u het ge makkelijk vergroten. Het bestaat uit twee zijkantjes, 'n tussenreep, waar van u desgewenst boven- en. achter stuk apart kunt knippen en een randje van dubbele stof. Wij rijgen het bolletje eerst even in elkaar om het te passen. Zo nodig leggen we in de zijstukjes als aangegeven een paar plooitjes. Voor de rand neemt u de stof schuin. Een inlegsel van tinnen bevestigen we met flanelsteek aan de bin nenrand, waarna we de randen met de goede kanten op elkaar leg- gen en de buitenkant dichtstreken. Daarna omdraaien en doorstik ken. (Stiklijnen 1 cm van elkaar). We leggen de rand met de boven kant op de goede kant van de bol en stikken hejn vast. Daarna slaan we de rand naar buiten en stikken de buitenkant van de bol door. De voering volgens het zelfde patroon, maar iets minder ruim, zomen we in het hoedje. Het bandje onder de kin is 2 cm breed van dub bele stof. 17 werkt het hoedje af met een bandje of strikje, of met koord of rozetjes. Bij Jn bredere rand is het toei aardig de binnenkant van afstekende stof te nemen. Y Zonder randje is het een lief kapje dat u mooi kunt. gameren met een randje bont of met een siersteekje langs de nadert en een leuk motiefje op de zijstukjes. Het borduurwerk brengt u aan, «oordat de voering erin genaaid wordt. De jenge dame zal vast met haar nieuwe hoed in haar schik zijn! ELLA BEZEMER O Op het machtige schilderij van Breughel, waarop de volkstelling «er- beeld u?crdt cisoj zij plaats greep in een gemoedelijk Vlaams dorpje, ontbreken ook de schaatsenrijders niet. HT ENSLOTTE zijn we allemaal 1 een beetje opgelucht, Niet" zo zeer omdat het jaar voorbij is, dan wel omdat de maand December voorbij is. Och, natuurlijk, het is voor de kinderen een heerlijke maand, een stoomboot en marsepein en kaars jes en hulst en-als een bekroning nog de appelbollen en de fluitende boten. Maar voor grote mensen is De- cember alleen maar leuk als alles heel erg koek en ei is, in de we reld, in de maatschappij, in het ge zin. Nu en dat is het niet En juist deze maand duwt ons zo nadruk kelijk onder de neus, dat het niet koek en ei is. Vandaar al die ge mengde gevoelens. En dan om een beetje practtsch te worden: O, wat een ellendig dure maand voor de huisvrouw!,En wat een drukte, al die feestdagen en wat een geharrewar van.hoe we die dagen zullen doorbrengen en bij wie. Goed, het is voorbij en op de laatste dag komen onherroepe lijk de goede voornemens. Daar komen we niet- onderuit, die horen bij Oudejaar als een zwerm' mug gen bij een zomeravond. Allereerst de voornemens van Vroeger Opstaan. 't Moet allemaal niet meer zo ge haast, 's morgens. Niet meer zo op het nippertje. Een half uur vroeger op, dan op j e gemak aankleden, en op je gemak theezetten en ontbijt klaar maken en dan als een „huis moeder uit een b.oek" aan de ont bijttafel zitten met een' glimlach van feestelijke rust. Zo hoort het. De kinderen moeten de hele dag die rust nog navoelen en je man oök- Jawel, neè, maar heus, zo zul len we het voortaan doen. En dan die ochtendgymnastiek, waar nooooooóit iets van komt. Dat kan niet in dat halve uur. Dus nóg een half uur vroeger op. Want' je voelt je zo heerlijk na ochtend gymnastiek, dan zal die glim lach aan het ontbijt nog veel fees telijker zijn. En dan moet. eigenlijk de hele dagindeling veranderen. Veel meer schematisch, worden. We zullen een, echt schema uitwerken voor iedere dag van de week. En ons daar strikt aan houden. Je .zult eens zien wat een verschil dat maakt. We hóuden uren over. Alles loopt dan veel geregelder. Dat Schema moet er zeker, komen. Ett de tijd, die we overhouden, gaan we Benutten. JA ZEKER, We ga deren en misschien wel weer les nemen. We gaan lezen. We gaan een heel lijstje maken van dingen die we beslist moeten le zen. En. we zullen niet meer sloffen met brievenschrijven. Meteen in Januari al zullen we onze hele brievenschuld afdoen. En dan gaan we heus meer sociaal, worden. Meer voor de gemeenschap doen. Ook daar moet eens een lijstje van worden aangelegd, hoe dat. het bes te kan. En dan de financiën. Het kan toch allemaal veel zuiniger. Of niet?. Och, we moeten ook dat kasbóekje beter bijhouden. Direct Maandag beginnen en iedere cent opschrijven, nok het dubbeltje voor de orgelman. We zullen de Jansen's eens meer vragen. En we 2ullen dat meisje-hoe-heet-ze-ook-weer eens mee naar de bioscoop nemen, de ziel. En dan gaan we.,„.en dan gaan we.... Niks. \A7ant op 3 Januari zijn we nog v v ziek van 't vele eten. en. we staan humeurig een half uur te laat óp. En omdat het dan ineens zo druk 3s hebben we geen tijd om een schema te maken voor wat dan ook. En er komen zoveel dingen, v/aar je niet op hebt. gerekend dat er ook de zesde en de zevende Januari niets van komt, En dan is het niet meer nodig; de Goede Voornemens zijn afge sleten, 't is weer gewoon en alle dag en vooruit maar weer in 't gareel. Tragisch hè? Eigenlijk wel, hè? Advertentie 1. Af. HÖVI Of VU LPENHOVDW. v a .v standing WHUMlSe VlAPtHKHiMR INDUSTRIE •HWI'tGBAVENHAft ■\\TIE huilt er nou op Oudejaars- avond? Dan moeten toch alle kinderen gelukkig zijn, want het is een gezellige avond met olie bollen! Toch was er op oude jaarsavond een meisje dat ver schrikkelijk huilde. Het was Ineke. Ineke was erg stout geweest. Ze was met haar sleetje op het ijs gegaan, helemaal alleen, ter wijl moeder nog zo gezegd had dat het niet mocht. Toen was ze alle mogelijke kleine slootjes op- gegleden, net zolang tot ze aan een slootje kwam waar het ijs erg zwak was. Ze was er doorge zakt; gelukkig was het daar niet diep. Maar doornat en huilend was Ineke thuisgekomen. En nu was moeder boos. Ineke was in bed gestopt en mocht er niet meer uitkomen. Alle kinderen mochten 's avonds opblijven tot 12 uur, behalve zij. En daar lag ze ih haar bedje en huilde en. huilde. En het zou zo gezellig worden beneden. Om 8 uur hoorde ze tante Mies komen, die bracht de appelbollen mee en ze hoorde de jongens lachen en zingen en ze hoorde haar zusje Lineke op de piano spelen en daar lag zij bo ven in bet koude kamertje ia het grote bed en zij mocht helemaal niet beneden komen. Ze huilde zo. dat het laken helemaal nat werd van de tranen. En toen viel ze in slaap. Geluk kig maar, dan kon ze alles ver geten. OPEENS waa er licht in de kamer en Ineke werd wakker. En wie stond daar bij haar bed je? Dat was tante Mies. Tante Mies knipoogde tegen Ineke en zei: Wat hebben we nu? Is Ineke ziek? Ineke begon meteen weer te huilen. Ik ben door het ijs gezakt, jam merde ze. En alles was nat en mijn winterjasje is bedorven. En nou mag ik niet opblijven. Maar hoe kwam je op het ijs, Ineke zei tante Mies, Beu je met de jongens meegegaan? Of met Vader? Nee. helemaal alleen, zei Ineke, 'met de slee. Oei, zei tante Mies, dat ïs ook wel vreselijk gevaarlijk. Stel je eens voor dat je midden op de grote singel door het ijs was ge zakt, dan was Ineke nou ver dronken. En wat zou het dan een verschrikkelijke oudejaarsavond geweest zijn voor vader en moe der, kun je je dat voorstellen? Ja, Ineke had er nog niet over nagedacht maar ze kon best be grijpen dat dat heel erg geweest zou zijn. Nou dan, zei tante Mies, ik be grijp best dat moeder erg boos is en dat ze gezegd heeft dat je in bed moet blijven, want het is ook wel heel erg, Ineke vond dat nu ook weL DE KINDERKRANT. riIT is het verhaal van een JS - lapjeskat van een lapjeskat Catootje, een katdie het vresetijk akelig had: ztf was uerdtoaald en zielig en nat en had zo'n pijn aan haar pootje. Ze zat op het dak van een wild vreemd huis tn een van die wildvreemde straten ze dacht aan haar eigen plaatsje thuis aan een schoteltje melk, aan een lekkere muts, en voelde zich triest en verlaten. 't Is Oudejaar, zei Poet Cato Nu zijn ze aan 't ganzeborden. Nu eten ze oliebollen en zo, ze luisteren naar de radio, en ik zit hier nat te worden. Ik ben zo benieuwd wat iedereen doet Zouden ze naar.mij vragen? En vinden ze 't zonder me. nét - zo goed en kunnen ze met een genist gemoed zingen van Uren én Dagen? J~\ IE arme Cato op Oudejaar U maar stil eens, stii eens, wat hoorde ze daar poe-oe-oe-aes poes poes poe-oe-oe-aes poes poes toen: Hoes hoes hoes wat holde die poes wat holde die poes Catootje! Miauw! Miauw! - dag baas, dag vrouw! Ik heb toch zo'n pijn aan mijn ppatje!- 't Was oudejaar en 't was twaalf uur ze zaten genoeglijk binnen, 't was buiten donker en koud en guur maar poes Catootje zat bij het vuur te pruttelen en te spinnen. T1 OEN heeft Catootje «an de vrouw een lap om haar pootje gekregen. De vrouw zei: 't was hier maar saai zonder jou,.. De lapjespoes zei enkel: Miauw dat is: Veel heil en veel zegen. "AT AAR, ze! tante Mies, wat zou ATA je er van zeggen als je nu deze ochtendjas eens aantrok. Die van mij, weer je wel; hij is een beetje te groot maar hij 2al lekker warm 'zitten. En dan gaan we samen naar beneden, het is nu half twaalf. En dan doen we net of het zo hoort, je zult zien dat .moeder niets durft te zeggen. En dan krijg je oliebollen en ook een klein beetje warme punch. En om 12 uur mag je naar de radio luisteren net als wii alle rnaar en de boten horen fluiten. Ineke .was het bed-al uitgespron gen en had de kimono vam tante Mies 'al aan. En foen .gingen ze de trap af en kwamen in ae lekkere warme kamer waar-het licht was en ge zellig en waar de radio allemaal- aardige wijsjes speelde. Ze keek een beetje schichtig naar moeder, maar moeder begon te lachen en zei: Daar is dat stou te kind van me. Kóm eens hier, dan mag je een grote oliebol uit zoeken, zo eentje met uitsteek sels. En weet je wat zo leuk was? Toen de klok twaalf uur sloeg, was haar zusje Lineke in slaap gevallen en werd ook van al dat lawaai niet meer wakker. Maar- Ineke was fris-en uitgeslapen. Gelukkig Nieuwjaar, nep ze. - En iedereen zei het haar na. Vijf jaren oorlog hebben aan de volksgezondheid In Neder land geen goed gedaan. Zo is het aanta.' tuberculoselijders onrustbarend toegenomen. Weliswaar Is het gelukt het sterftecijfer te drukken, maar hét aantal zieken wordt ook thans nog steeds groter. Van daar dat de medische wereld zich ernstig bezighoudt met de vraag hoe de gevaarlijke ziek te krachtig en doeltreffend be- Btredcn moet worden. Op een vergadering van de Ne derlandse Vereniging voor Sociale Geneeskunde, begin December ge houden, hebben twee deskundigen over de t.b.c.-bstrijding gesproken, Dr. v. d. Bergh, leider van het Am sterdamse consultatiebureau heeft verteld, hoe in Scandinavië de strijd tegen de tuberkelbacil ter hand genomen wordt. Het is bekend, dat men zich door inenting tegen verscheidene be smettelijke ziekten kan bescher men. Meestal gebeurt dat door in spuiting met dode bacteriën, waar door in het lichaam een soort te gengif ontstaat, dat voor een be paalde tijd de besmetting van de gevaccineerde persoon tegenhoudt. Bij t.b.c. echter hadden dergelijke proeven geen resultaat Later is gebleken, dat toedie ning van een kleine hoeveelheid levende t.b.c. bacteriën veel mensen voor besmetting met tb.c. heeft kunnen behoeden. Voor de oorlog is deze methode in Europa niet te best gelukt en dus niet populair geworden. Tijdens de oorlogsjaren heeft men In de Scan dinavische landen de zaak nog eens ter hand genomen'en nu waren'de resultaten aanzienlijk gunstiger. Men is begonnen deze bestrijdings wijze op grote schaal toe te passen en men boekte succes. Thans zijn in Denemarken al bijna honderd duizend personen op deze wijze ge vrijwaard voor besmetting. Aangemoedigd door dit succes is Dr. v. d. Bergh in ons land met deze inenting begonnen. Voorlopig bepaalt hij zich tot 'personen, die onmiddellijk gevaar lopen, doordat in hun naaste omgeving een geval van open t.b.c. voorkomt. Ook zijn resultaten waren zeer hoopvol en het ls begrijpelijk, dat men in me dische kringen, overweegt om dit bestrijdingsmiddel op groter schaal toe te passen. Een moeilijkheid is, dat de persoon, die ingeënt moet worden, enkele weken voor en na de behandeling beslist niet met t.b.c. lijders in aanraking mag komen. Hij moet dus het millieu, waar een t.b.c. lijder vertoeft onder alle omstandigheden mijden. Dit is echter een kwestie, die in de prac- tijk opgelost zou kunnen worden, Allen op de fofo De bestrijding van tuberculose kan alleen doelmatig zijn, als alle ziektegevallen bekend zijn- Het., is gebleken, .dat tal van. mensen be- wëten. Alleen een massaal onder zoek van de gehele bevolking waar borgt een afdoende beteugeling van de gevreesde ziekte. Over dit massa-onderzoek sprak dr. "Van "Vliet, leider van het dis trictsconsultatiebureau te Gronin gen. Hij zette uiteen, hoe dit mas sa-onderzoek in de practijk inge steld zou moeten worden. Er zou den auto's door de straten moeten rijden, voorzien van een röntgen- apparaat cn bemand met een team, dat uit getraind geneeskundig.per soneel bestaat. Iedereen zou voor het röntgenapparaat moeten komen om een schermbeeldfoto te laten vervaardigen. Later zouden de al dus verkregen foto's op het labora torium nauwkeurig bekeken wor den en op deze wijze kunnen twij felgevallen aan het licht komen, die op hét consultatiebureau een grondig onderzoek zouden kunftën óndergaan. rV'" '^v; Het is te begrijpen, dat niet een massa-onderzoek vande gehele Nederlandse bevolking grote som men gemoeid zijn. Bovendien zou den vrij zeker de sanatoria uitge breid moeten worden, want met het ontdekken van de ziekté alleen is men er niet: ook de mogelijkheid tot genezing moet aanwezig zijn. Dit zijn echter kosten, die vóór de baat uitgaan, want een zieke, die zich niet van, zijn ziekte bewust is, kan een groot aantal anderen besmetten. Als het massale' onder zoek waar intussen in enkele districten in Nederland al mee be gonnen is inderdaad algemeen toegepast zou worden, zou men de volledige medewerking der gehele bevolking niet kunnen ontberen. Tot het volgende spreekuur!. MEDICPS Het gebeurde tij dens de opmars van de Amerikanen te gen de Duitsers in Italiëdat zij ergens in de Apennijnen op heftige tegenstand stuitten. Een groep je infanteristen, on der leiding van kor poraal Leiand Vic tor Brisse Jr. werd op verkenning uit gestuurd. „We hebben nooit geweten wat er ge beurd is," vertelt Brissie. „We hadden de stellige ouerttti- ging, dat de Duit sers ons niet kon den zien en toch kregen we van alles naar ons hoofd ge slingerd. De bom, die ons trof, doodde op slag elf man. Ik was 't dichtby toen het projectiel explo deerde, maar ik had t gelukt dat ik m'n portie tn m'n be nen kreeg. Zes uur heb ife daar gelegen en toen ze me eindelijk gevonden hadden keek een dokter be denkelijk naar m'n been. „Doe," zei ik tegen hemf „ik ben te oud om nog aan sprookjes te ge loven. Vertel me maar precies maar het op staat enals m'n been er af moet, doe het dan!" „We zullen nogeven de Rönt gen-foto afwachten," zei de dokter, maar ondertussen udsi Brissie, al, dat het spierstelsel niet veel zaaks meer was. Brissie, eens invalide bungelde, ziek ont 't hart. Maar zij zagen niet het licht in üe ogen v'dn Brissie, die vastberaden... plooi,..bij z'n mond en daardoor stonden zij als, aan dë grond genageld, - toen Brissie een jaar later zonder kruk ken de pitch opwandelde. We schrijven nu 1948 en wie het niet weet, zou nooitgelovendat die reus van een kerel, die voor geen baseballspeler in Amerika Het been werd niet afgezet en in onderdoet, drie jaargeleden als-tri, de zomer Van 1945 zag men Brissie tvrak uit de oorlog terug is géko- in Philadelphia, in Shibe Park,.een men. Hij is inmiddels getrouwd, jongeman in een battle dress op heeft een dochtertje, Vicky en is «rukken, omringd door baseball- gelukkig. spelers, die hem vroegen naar z'n „Hij is een groot „pitcher"," zegt decoraties. Maar Brissie bracht het z'n coach. „Even goéd als Rrhie gesprekop baseball en dat maakte Waddell." Y'j :j, de, anderen,, als zij naar z'n.linker-- L „Beier dan Waddell'zégt smet zijh zonder dat zij het.zelf been keken, dat et zo hulpeloos bij Brissie en iedereen lacht

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4