iSBPl Koningin Nefertete Van een wrak tot moderne koopvaarder heöen 3 Je Dalerdijk, de vro ege re Dams terdijk door Wilton-Fyenoord voltooid Radio-programma Lord Pakenham gast van Nederland Kiellegging op werf Wilton-Fyenoord Voor 'n grote stomer van de „Lijn" fd jTr MSBl W - Op zoek naar Nederland verliest 5 wereldrecords Derde nederlaag voor onze hockey-dames Jan de Bruin en Job Roos naar Curacao? Philharmoniseh Jaarverslag DE NOODZAAK VAN CONCURRENTIE De KNMV huldigde haar kampioenen DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Dinsdag .4 Januari 1949 in SN goede twee Jaar geleden brachten sleepboten een twee tal totaal verroeste en zwaar be schadigde schepen de Rotterdamse haven binnen. Het waren de Dam- 3terdijk en Drechtdyk van de Hol- land-Amerikalyn, die tijdens de be zetting naar Duitsland waren ge bracht en, zoals vrijwel alle schepen in Duits bezit, een prooi waren'ge worden van de R.A.F.-vIiegers. Experts constateerden al gauw, dat er aan cle Drechtdijk niets meer viel te doen en dit schip verdween dan ook naar Belgische slopers. Van de Darasterdijk bleek echter de romp in een nog zodanig goede con ditie te verkeren, dat reparatie mo gelijk werd geacht. Onder reparatie moest evenwel worden verstaan het geheel opnieuw houwen van het overgrote deel van het schip. Slechts het achterschip had zijn oorspronkelijk uiterlijk nog enigs zins weten te handhaven, -maar de dGlvhuizenópbouw In de midscheeps, de machinekamer en het voorschip waren door bomt refters totaal ver nield en uitgebrand. Aan de werf Wilton-Fyenoord te Schiedam, waar de Damsterdgk in de jaren 1929 en 1930 was gebouwd, werd deze omvangrijke restauratie opgedragen. Om te kunnen bouwcu moest men medio 1947 beginnen met slopen en wel zó grondig, dat practisch de romp overbleef. Ook cle motoren waren niet meer te ge bruiken en zelfs moesten de funda ties van de machinekamer worden verwijderd. Hoewel het natuurlijk een gemak was, dat men over de bouwtekeningen beschikte, moesten de mensen van de tekenkamer niet temin heer wat werk verzetten om het oorspronkelijk ontwerp aan te passen aan een geheel vernieuwde en moderne opbouw. Herstel geslaagd Wilton-Fyenoord heeft aan de verwachtingen, dio de eige naren omtrent de hopeloos be schadigde Damsterdyk nog durfden koesteren, volkomen weten te voldoen. Men is er na. moeizame arbeid wellicht moclIJJker dan het bouwen van een geheel nlemv schip! in geslaagd het wrak van de Uamsterdijk om te toveren in een moderne koopvaarder, die behalve dan in de vorm van de romp, vrijwel in niets meer her- -iinert aan het vroegere schip, zelfs niet in de naam, want die werd veranderd in Dalerdijk. Zo modern als de gestroomlijnde opbouw is geworden, zo gerieflijk en voornaam Is het aan de nieuw ste eisen aangepaste interieur voor passagiers en bemanning ingericht, In één-, twee- en driepersoonshut- ten kunnen 46 passagiers worden ondergebracht. De reizigers hebben voorts de beschikking over een eet zaal, een lounge en, een rookzaal, ruimten van opmerkelijk grote, af metingen. Een bijzonder aardig ef fect werd berelkf. &oq,r zowel de,eet zaal als dé lounge door wanden van zeer dik g.„; b-t erachter lig gende trappenhuis te scheiden. Zeer fraai is aan de bovenzijde de afslui- :ing van het trappenhuis in de vorm van een indirect verlichte scesehelp van zeer 'grote afmetin gen, een voortreffelijk stuk meubel- makerswerk! De wenteltrap in het Adue-rtentte I. M, MIEP ZUCHT: de feestdagen gaven heel wat drukte. Er is veel werk liltjvcn liggen. Een gemak kelijk potje komt baar nu van pas. Je Heer P. J. Kers geeft het: IAVOYEKOOLSOEP (Voll. maal). Snijd 1 'kleine savoyekool aan grove. tukken en' kook deze gaar in 1 1/2 liter water, schep de stukken kool er uit en hak ze zéér fijn. Laat 200 gr. gehakt aan balletjes in 1 31ter water 10 min, zachtjes koken, vopg dit bij het groen- e-kookvocht met de fijn gehakte kool. Eoer 1/2 1. melk met 100 gr. bloem klontvrU aan, voeg dit bij de soep, laat zachtjes kaken (5 min.) Breng op smaak met zout, peper.en enige bouil lonblokjes, Roer bij het opdienen kluit je boter en wat gehakte peterselie door. Coed warm opdienen. Wikkel eens wat gehaktrolletjes in gare savoyekoolbla deren. haal ze even door de bloem en. bak ze In wat boter o£ vet goud-bruin. Laat ze in wat bouil lon nastoven. Fubl. Centr. Bur. v. d. Tuinb.veilingen DINSDAG 4 JANUARI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws; 19.13 Internationale Chansons; ia.30 Dit is le ven; 19.45 Heg. uitz.; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er het zijn« van; 20.12 Rotterdams Philh. ork. en koor Excelsior 22.20 Pianorecital; 22.37 Actu aliteiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws.; 23.15 Residentie orkest, HILVERSUM H: 19.00Met de Een dracht op avontuur 29,10 New Light Symph. orkest; 19.15 Vlotter Frans le ren spreken; 29.30 Berïijns Staatsopera orkest; 19.35 Zang en samenspel; 20.00 Nieuws; 20.05 In het radio .zoeklicht; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.30 Allerlei; 21.35 Brieven over berscr.gym- Allerleï; 21.35 Brieven over hersengym nastiek; 21.45 Skymasters; 22.15 Buiten lands overzicht; 22.30. Ik zou zo graag; 23.00 Nieuws 23.15 Roth strijkkwartet. WOENSDAG 5 JANUARI HILVERSUM I: 7.00 NicUWS 7.15 Gymn.; 7.30 Boston Pops orkest; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws;.8.15 Te Deum laudamus; 8.45 Gram. muziek; 0.00 Ochtendbezoek; 9,30 Symph lïior- genconeert: 10,30 Morgendienst; 11.00 Alexander Kipnis; 11.15 Hildebrand mi- nituren: 11.40 Favorieten; 12.30 Méde delingen ten behoeve van de .landbouw; 12.33 Pittsburg Symph.ork-.; 13.00 Nws.; 13.15 Orgelconcert; 13.45 Bach en ziin 4 zonen; 14.15 Cincinnati Symph. orkest; 14.40 Even onder ons; 15.nn Om en om 1530 Sweelinck kwartet; 18.00 Voor on ze jeugdige postzegelverzamelaars; 18.15 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Busch strijkorkest: 18,00 Onze Neder] koren en korpsen; 18.30 Heg. uitz. HILVERSUM Ifl /.OO Nieiiwc; 7.15 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuws, weer: 8.13 Monla Liter en zijn orkest; 8,50 Voor de. huisvrouw; 9.00 Munche- ner PMlh.. orkest; 9.3Ü Waterstanden; 9,35 Pian.» on viool: 30.00 Morgenwij ding; 10.20 Onze keukin; 10.39 Als de stofzu'ger zwijgt; lvtO Kinderen buiten schooltijd: 11.30 Paruiair non stop pro gramme; 12 -O Lunchconcert; 12.30-Me- dedeiirgen ten behoeve van de land bouw; 12.23 Kilima Hawatlans: 13.00 Nieuws: 13.15 Kalender: 13.20 Mctropole orkest; 14.00 Gcsnroken portretten: 14.15 Jcugdconcert" 15.00 Hoorspel Kermis der IJdelheid; 15.30 Regenboog; 16-08 Zeven maal zeven Is.-.. 17.15 Folitie- koren: 17.45 Heg. uitz.; 18.00 Nieuws: 18.15 Varia; 10.20 Richard Taubcr; ,18.30 De georganiseerde arbeidersjeugd, trappenhuis Is zwevend gecon strueerd, doordat zij .slechts steunt op In de wand gelaste stalen pijpen Op de brug, tvaar kapitein Tho mas Stuut de scepter zwaait, staan de modernste navlgatie-Instrumen- ten opgesteld als bijv. eBn gyro- kompas en een radarinstallatie Op proeftocht Vandaag Is de Dalerdijk voor een tweedaagse proeftocht van de werf naar de. Noordzee vertrokken. Dan zullen o.m. de twee nieuwe uit Zwitserland afkomstige- Sulzermo- toren van 4200 a.p.k. aan de tand worden gevoeld. Tegen het eind van deze maand vertrekt hét schip Voor een rondreis naar New York. Dan volgt de maidentrip naar de. Paci- flckust in de z.g. D-dlenst, waar voor het schip is bestemd. Lord Pakenham, de Engelse mi nister van burgerluchtvaart, is on langs door de Nederlandse regering voor een kort bezoek aan ons land uitgenodigd. Hedenmorgen is hij in ons land j gekomen, om Donderdag T Januari terug le keren. Door de Nederlandse regering is een programma opgesteld aan de 1 hand waarvan lord.Pakenham in- zicht kan krijgen; in de Nederlandse j burgerluchtvaart. J Gezondheid van Britse koning is geheel bevredigend Volgens een Maandag uitgegeven medisch bulletin gaat de toestand van koning George, van Engeland steeds vooruit. Zijn algemene ge zondheidstoestand is „geheel bevre digend". De lijst van deelnemers aan het Europees Kampioenschap 47/2, dat van 8 t/m 9 Januari a.s. in het Sche-r ven.in.gse Kurhaus gehouden wordt, is definitief als. volgt samengesteld; Nederland: P. J, v, d. Pol, H. Metz en C. deRuyter: België'. C. van Has- sel en I?, Gabriels; Frankrijk: J. Galmiche en R. Dufetelle; Zwitser land: C. Nussberger. De zeer ruime rooksalon van het motorschip Dalerdijk, uitgevoerd in de kleuren greme en donkerbruin. Maandagmiddag drie uur is op helling zee van de werf Wilton-Fyenoord te Schiedam op enigszins plechtige wQze een begin gemaakt met de bouw van een vracht- en pas- sagiersstoomscbip, dat als het programma volgens plan verloopt in liet vroege voor jaar van 1950 onder de naam Diemerdijk als eigendom van de Holland Amerïkaliitt van Rotterdam op de Facifickart zal gaan varen. Twee torenhoge scheepsbouw- kranen, broederlijk naast elkaar staand, legden elk een ongeveer acht meter lange kielplaat 'op de hellingblokken neer. Arbeiders zorgden ervoor, dat de dikke stalen plakken netjes tegen elkaar leun den, een trapje werd er tegenaan gezet en daarlangs klom de heer Bos, hoofdinspecteur van dé Hol land Amerikalijn, omhoog om gp- wapend met een 'lasstaaf het staal met de electrische vlamboog aan een te voegen. Daarna sloeg de heer Bos driemaal met een door een groen-witgroen lint omwon den hamer op het staal, waarmee de plechtigheid van de kiellegging, die door een kleine groep genodig den was bijgewoond, was verricht. De Diemerdijk, die voorlopig nog als bouwnummer 723 op de helling "WÜ raken niet uitgepraat over Fanny BI ankersKoen. Elk jaar houdt de Associated Press In Amerika een enquête, waarin gevraagd wordt wie naar de mening van diverse kranten op eea bepaald terrein als no. 1 gold. Voor de sport viel de keuze op Fanny BlankereKoen. Als de wouw (met hoofdletters) van het jaar viel de keus op Margaret Chase, die het op eigen kracht tof i senator had gebracht. Loretta XoRhg^ werd .fiXmkonipgin, de schoonheidsprijs ging naar Beatrice Bella Shopp, mevr. Roosevelt kreeg wederoni .de eretitel voor haar werk in dienst ,yan_ het algemeen belang, maar.dat heeft eigenlijk niets meer met de sport uitstaande. Er is pugilistisch nogal wat nieuws onder de zon. Daar is 'in de eerste plaats het bericht, dat Job Roos Giel. de Roode heeft uitgedaagd voor het weltergewichtkampioenschap van Nederland. De cautie is al bij de Nederlandse boksbond gestort. Voorts zal Teun Brommer in het amateurprogramma van 13 Januari in Odepn zijn eerste wedstrijd als prof boksen tegen de Amsterdamse weiter Leo Foppes. Het ANP weet te berichten, dat Luc van Dam, op 18 Februari in de Madison Car'den zijn Amerikaanse debuut zal. maken, tegen Tony Zale, Jake Lamotta of. Steve Belloise. Wint Van Dam, zo vervolgt het bericht, dan kan hij op ten minste nog drie wedstrijden re kenen in Amerika. .Tegelijkertijd, komt er een bericht van Associated Press, dat Tony Zale, die al 34 jaar is, zich uit de bokssport gaat. terug trekken. Eest dus: Lamotta of Bel loise. Helemaal duidelijk hoe het nu moet gaan met de voorwedstrijd om het Europese welterkampioensehap, tussen Giei de Roode en de Italiaan Minelli, die oorspronkelijk in Den Haag zou plaats vinden, is het ons nog niet, na wat \ve er nu weer over ie horen kregen. Een Frans sportblad heeft De Roode ervan beschuldigd, dat hij de Italiaan wil ontlopen, doch de waarheid is, dat de Italianen dit gevecht in Italië, willen, zonder met positieve voorstellen te komen. En daar voelt Giel niets voor. Ontwerper van de BM Op Oudejaarsdag is op '56-jarige leeftijd te Bergum (Fr.) overleden de heer Bulthuis, in watersportkrin gen bekend geworden als de ontwer per van 'dé grote en de kleine BM, alsmede van de Bulthuisjol. Voor zijn grote verdiensten is hij in wa tersportkringen vaak gehuldigd, maar de kroon op alles werd gezet, toen officieel zijn verdiensten wer den erkend en hem bij K.B. van 29 Nov. '47 de gouden eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau werd verleend. Fine heeft de tienkamp gewonnen in New York, 2. Najdorf, 3. en 4. Eu we en Pilnick, 5 en 6 Kramez en Horowitz, 7. en 8. Bis quire en Kashdan, 9 Denker, IQ Steiner. Marie Louise Vaessen, Dicky van Ekris en Tony Hom zullen toch naar Denemarken gaan!' op uitnodiging van de zwemclub Triton in Kopen hagen, Nel van Vliet was ook ge vraagd, maar zij gaat niet, Zij is wel al weer in training.' staat, zal een bijzonder mooie koopvaarder worden. Haar uiterlijk wordt zeer modern door gestroom lijnde dekhuizen met brug in de midscheeps waarschijnlijk van aluminium te vervaardigen een aan de" voorzijde iets naar achteren hellende en aan. de bovenzijde af geronde schoorsteen, een hellende plaatsteven, een voorschip met bak en een kruiserhek. Een bijzonder heid is, dat de Holland Amerüka- lijn van cle voor dit type schepen gebruikelijke voorstuwing door motoren is afgestapt en de Diemer dijk laat uitrusten met een stoom turbine van 8500 a.p.k. gekoppeld aan een enkele schroef, waarmee een snelheid van ongeveer 16 knoop kan worden behaald. De af metingen zjjn: lengte 144.88 m., breedte 21,03 m., holte 12.80 m., diepgang 8.85 m., laadvermogen 10.200 tons (van 1016 k.g.) en wa terverplaatsing 18.000 kub. meier. Enkele ruimen zullen worden inge richt voor 'het vervoer van gekoel de lading, terwijl er een gerieflijke accommodatie zal rijn, voor 43 pas sagiers. Het op de Diemerdijk volgende bouwnuinmêr 724 is bestemd voor een tankboot van Van Ommeren, nummer 725 zal een voor de Ko ninklijke Marine bestemde onder zeebootjager dragen, terwijl num mer 726 zal worden geplaatst op de kielplaat van het stoomschip Din- teldijk, een tweede door de H.A.L. bij Wilton besteld vaartuig. De Dinfeldijk, die in de ioop van 1951 zal worden opgeleverd, wordt een zusterschip van de Diemerdijk, echter met dit verschil, dat geen koelruimen worden ingebouwd. Kiellegging van de Diemerdijk. De heer Bos van de Holland-Amerika lijn last twee kielplaten aaneen Advertentie l M i avontuur van Peter Monnik, door J. A. Ages - No. 29 Op, die vraag kwam geen ant woord meer, want Peter sloop naar kamer drie, langs dé muur, geruis loos, bevreesd om de verandering van. rijn positie aan te geven. Hij schoof Pablo's karher in.: „Hallo, ben je daar weer," be groette de'zonderlinge man in het bed hem. „Acht en dertig millime ter Smith en Wesson, nielx" „Acht en. dertig wat?" „Ik hooide je knallen en ik weet, waarmee de brave burger schiet. Maar' ga zitten.' en vertel eens wat grappigs." Peter zag met verbazing op de glimmende schedel van de man neer. „Bill, laten wij eindelijk nuchter warden," zei hij toen. „Er zijn zo veel stukken geschut in dit huis, dat wij de positie eens moeten bepalen. Maar houd de deur open, dat wij niet overvallen worden. Wie schoot het eerst?" „Wanneer?" „We beginnen bij het begin" „Ik, generalissimus Pablo Pizar- rol" „Waarom?" „Omdat iemand binnen wilde ko men."- „Schiet U dan?" „Altijd als ze niet kloppen. Een heer klopt en wie niet klopt is geen heer en ik ontvang alleen maar heren." „Juist," zei Peter. ..Wie schoot toen. Bill, in kamer elf?" „Weet ik niet. Hij richtte te hoog. Maar 'wat gebeurde zojuist in onze kamer?" „Een schone'vrouw haalde onze lamD weg." „Wat!" riep Pablo en bij worstel de zyn zwaar lichaam moeizaam Uit de dekens. „Eugenic toch niet?" „Zo," zei BUI met strenge stem. „Pablo, wat hoor ik daar? Wie is Eugenie?" Pablo keek bedremmeld. „Mijn zuster," aarzelde hij. „Pablo! Denk" er om! Wie is Eugenie?" „Mijn secretaresse." „Dat klinkt beter. Waar. is ze?" „De dikke man zag Bill schichtig aan. „Hier in het hotel." „Kamer?" Maar Pablo ontvluchtte het kruis verhoor. Hij snelde op zijn vlezige korte beentjes in zijn lang wit slaap- hemd de gang in, nog altijd met een pistool in de hand. „Pas op!" riep Peter en hij haast te zich achter de ander aan. Hij z£g, dat Pablo voor nummer vijf bleef staan, luisterend aan de deur. Hij legde zijn vrije hand op de deur knop en ging voorzichtig naar bin nen. Het viel Peter op hoe lenig sa geruisloos deze zware man zich bewoog. Ook Bill- was in de gang gekomen en getweëen wachtten rij op de dingen, die gebeuren zou den. Maar nu zweeg Pablo's ge schut. Hij kwam weer even zacht buiten, een bréde grijns over zijn kogelrond gezicht „Als een roos," fluisterde hij. „Slaapt zy?" „Als eén roos en wat voor een rcos. Kom mee." Hij trok de ande ren zijn kamer in. .,'t Kan Eugenie dus niet geweest zijn." BiÜ zag Peter aan. „Ik bén daar zo zeker nog niet I van." zei hij. „Pablo kennend is hij altïid omringd door een harem van j Mata Hari's-nnvampyrs. Tientallen I geheimen zün aldus verloren ge- 1 gaan nietwaar Fablissimo?" Pablo glimlachte verlegen. „Bill overdrijft altijd," zei hij zacht „Wie is Eugenie?" „Ach, amico Bill. Ik heb haar be loofd haar te helpen iets over de grens te brengen." „Naar Spanje?" „Si, si." „En wat is dat ietsje dan?" „Een pakje met eten voor haar arme moeder." ..Geloof je dat?" „Waarom niet," zei Pablo met een machteloos gebaarl „Zij is zo jong." „En ook wel.aangenaam voor Pablo's oog?" „Ook dat." „Ik begrijp het al," zuchtte BilL ,,'t Is weer zover." ..Maar wie zijn die kerels van ka mer elf?" „Nooit van gehoord. Toen wy hier kwamen, zei de waard...." (Wordt vervolgd) Zwemmen Door het besluit van dé F.I.N.A. per 1 Januari 1949 zestien afstan den van de löst van wereldrecords af .te voeren, heeft Nederland vijf records, twee bjj de heren en drie bij de dames verloren. De laatste recordhouders op zestien-afstan den waren; Heren: -/' 300 Yards borst crawl: Jack Medica (V.S.) met 3 min. 4.4 sec. 300 M. borstcrawl Alex Jany (Frank rijk) 3 mill. 21 sec. 1000 Yards borstcrawl: Jack Medica (V.S.) 11 min. 37.4 sec. 1000 M. borstcrawl: Amano (Japan) 12 min. 83.8 sec. 150 Yards mgsïag: Adolf Klefcr (V.S.) 1 min. 30.4 sec. 400 M. rugslag: Alan Stack (V.S.) 5 min. 3.9 sec. - De 400 M. en 500 M. schoolslag stan den beide officieel nog op naam van de Duitser Heina resp, met 5 min. 43.8 sec. en 7 min. 33 sec., doch werden door Bob Bonte in October van het vo rig jaar verbeterd en op 5 min. 40.2 sec. en 7 njin. 10.6 sec. gebracht. Deze re cords van Bonte zijn echter nog niet door de FINA erkend. Dames: 300 Yards borstcrawl; RagnhUd Hveger (Denemarken) 3 min. 25.6 sec. 300 M. borstcrawl: RagnhUd Hveger 3 min. 42.5 sec. 1000 Yards borstcrawl: RagnhUd Hve- ger, 12 min. 36 sec. 1000 M, borstcrawl: RagnhUd Hveger, 13 min. 54,4 sec. 150 Yards ragslag: Cor Klnt (Ne derland) 1 min. 42,1 sec. 40D M. rugsiag: Ragnhild Hveger. 5 min. 38.2 sec. 400 Meter schoolslag: Nel van Vliet (Ned.) 5 min. 58.6 sec. 500 Meter schoolslag Nel van Vliet, 7 min. 41 ecg. Bob Bonte, de enige Nederlandse zwemmer die wereldrecords in zijn be zit had, is hierdoor dus weer van de lijst verdwenen, terwij] Nel van Vliet twee en Cor Kint een record kwijt raakten. Wanneer wij een overwicht samenstel len van de dames wereldrecords zien wij dat tot 1 Januari Denemarken met 16 records de eerste plaats innam, ge volgd door Nederland met 13. Op de derde plaats volgden de Verenigde Sta ten met 2 records, waarna geenenkel ander land meer op de lijst voorkwam. Door de aangebrachte wijzigingen, is het verschil tussen Denemarken en Nederland gereduceerd tot i. Dene- jnarken heeft nu 11 wereldrecords, ter wijl Nederland er nog 10 overhoudt. De twee records van de Verenigde Staten zijn intact gebleven. Het Nederlandse dames hockeyteam heeft tijdens het tournool te Westan Super Mare haar derde achtereenvol gende nederlaag geleden. Maandag werd met 3I van Devon verloren. Hoewel de Nederlandse achterhoede een prachtige wedstrijd speelde en de gehele ploeg een superieure stick-tech niek demonstreerde, bleek de Neder landse voorhoede niet opgewassen te gen de Engelse verdediging. Bij de rust was de stand reeds 2—0 voor Devon. Na de rust was het spoedig 30, maar toen kon Loes Ruslns met een prachtig schot de eer redden. Voor Devon scoorde Windsor, Berrl- nan en Stlncheombe. De overige resultaten var. de wedstrij den van Maandag luiden; Guersr.ey- Comwall 0—3. Somerset—Hereford G—0. Gloucester—Scottish Wanderers 8—0. WiltshireDorset 03. Van een Rotterdamse dokter, die enige fijd geleden naar Curasao is vertrokken, kreeg de heer Huize naar het verzoek om Jan de Bruin en Job Róos naar Curasao te laten komen om daar enige wedstrijden te boksen. Er wordt thans onder handeld over de voorwaarden. In z'n laatste wedstrijden tegen Marchand heeft de Bruin in de vijfde ronde een vinger uit bet lid geslagen. Drie weken heeft hij in een gipsverband gelopen, maar het laat zich nu wel aanzien, dat hij binnen enkele dagen de training kan hervatten. Om de West-Europabeker De uitslagen'van de wedstrijden, tot nu toe gespeeld, voor de West- Europabeker Zuiden: Den Haag—Amsterdam 125; LuikAntwerpen 10—9; Den Haag —Brussel 7—2; Luik—Parijs 65; Antwerpen—Parijs 35; Til burg- Parijs 2—2; Den Haag—Parijs 33; Amsterdam—Parijs 24; Tilburg— Brussel 27j Luik—Tilburg 94. De stand'in deze competitie luidt: Luik 3 3 0 Parijs 5 2 2 Den Kaag 3 2 1 Brussel 2 1 0 Tilburg 3 0 1 Antwerpen 2 0 0 Amsterdam 2 0 0 25—18 19—16 22—10 9— 9 8—18 12—15 7—16 Nederlandse schermster naar Parijs Aan de internationale wedstrijden cp floret voor dames individueel om de Camille Pré vost-beker, die op 36 Ja nuari te Parijs zullen worden gehouden, zal de Nederlandse schermster Annie Secrève uit Den Haag deelnemen. Competitie voor de titei in vedergewichtklasse Voor de Nederlandse vederge- wichttitel zal een competitie wor den ingesteld, waaraan naar alle waarschijnlijkheid zullen deelne men: Remie, Kraus, Theo Nolten, Schneider en Maas, de Rotterdamse amateur-kampioen, die kort gele den een licentie als prof heeft aan gevraagd. Dat de' Vereniging tot Instand houding van het Rotterdamsch Philharmoniseh Orkest belangrijk werk voar het orkest verricht, blijkt weer uit het thans versche nen Jaarverslag 1947-1948. Om te beginnen wordt melding gemaakt van de aanschaffing van een aantal nieuwe instrumenten, o.a. twee ventieltrombones, een contrafagot en een fluit. De ver eniging, kreeg tevens de niéuw ge bouwde concertnis in het Colos seum-Theater in eigendomdie dringend nodig was voor de verbe tering der aeouatiek. Om het concertpubliek in nau wer contact met het orkest te bren gen, werd aan het einde van het seizoen een enquête gehouden met de bedoeling de méning te leren kennen ten opzichte van bépa; 1de werken. Financiële steun werd voorts verleend bij de verbetering van het podium en de plaatsing van geluidsschermen in de Koninginne- kerk. Op 1 September 1948 telde de vereniging 62 leden-begunstigers, 412 leden en 373 donateurs. Een gedetailleerde rekening over het verenigingsjaar is aan het ein de van het verslag toegevoegd. Zes jaar voor W. N. A. Kröller De 57-jarige W. N. A. Kröller, enig firmant van W. N. A. Kröller's stuwadoorsmaalschappij en direc teur van de N,V; Schulte en Bruns Tiransportmaatschappij is door de Rotterdamse Kamer van het Haag se bijzondere gerechtshof veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij werd ervan beschul digd in genoemde functies carga doorswerkzaamheden te hebben verricht ten behoeve van de Duit sers en van Nat. Soc. doelstellin gen- Voorts had hij de bouw van Hansaschepen op Nederlandse wer ven bevorderd en voor Duitse on dernemingen bestemde Nederland se effecten tot éen bedrag van on geveer twee milliosn gulden heb ben aangekocht. Hij was ook op richter van de Nederlandse Oostre derij en van d-e Nederlandse Oost- birmenvaartrederïj (dochteronder nemingen van de Nederlandse Oostcompagnie) en bekleedde lei dende functie in dé N.S.B. De eis luidde negen jaar. De houders van een radio-tdestel en zij, die aangesloten zijn op een radio-distributienet, die in het bezit zijn van een luistervergunning met serieletter G„ moeten deze vergun ning van 515 Januari omwisselen bij een postinrichting (geen-agent schap). Advertentie t. M. Over dit uiterst actuele en be langrijke onderwerp o.a. schreef prof. G. Brouwers, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam in „Het Parool". Dit was een van de zeven artikelen van de serie: De Economische Politiek, in de naaste toekomst. Deze artikelen reeks is thans samengevat In een boekwerkje. De pr(Js bedraagt 0.75. U:kunt bestellen p'er postwissel of per postgiro No. 260728 ten name van ,Het P ar ooi", N.ZVoorb ur gwal 225, Amsterdam-C., onder vermelding: BROCHURE PROF. BROUWERS. Gevoelig speechje Zodra het vaststond, dat tante Dora en oom Gerard op oudejaars avond onze gasten zouden zijn, be gon ik te knutselen' aan een gevoe lig speechje, want een plechtigheid, hoe huiselijk ook, heeft voor oom niet de minste waarde voor het ge moed als zij niet opgeluisterd wordt door een minutenlange rede, waarin de ernst van het ogenblik nadrukkelijk naar voren wordt ge bracht. Ik vermoed, dat hij deze gesteld heid heeft overgehouden uit 2ijn vroegere werkzaamheid als ambte naar van de burgerlijke stand, in welke functie hij ontelbare kers verse echtparen dierbaar,, en wijs gerig heeft toegesproken bij de aanvang van de moeilijke reis. Omdat ik vreesde in ernst en ge degenheid te kort te schieten als ik mijn speech in het laatste kwartier van het jaar voor de vuist weg zou afsteken, behaaglyk van zoete spijs en drank als men omtrent die tijd pleegt te zijn, had ik de rede netjes op enige vellen papier getypt, de regels een beetje wijd uit elkander, zodat de reeksen degelijke en iet wat zwaarwichtige woorden in elke graad van genoeglijkheid duidelijk te lezen zouden zijn. Nou, de avond verliep bijzonder geanimeerd en gezellig, maar toen het eenmaal halftwaalf geweest was begon ik enigermate aan plan kenkoorts té lijden. Het valt niet mee, zo omtrent kwart voor twaal ven tegen het glas te tikken, op te staan, de keel te schrapen en. dan minuten lang de eigen stem sonoor te horen klinken, terwfjl de uwen en uw gasten, zoëven nog vrolijke en levendige lieden, met verstarde gelaten naar u opzien, bezorgd als of er een buil op uw hoofd aan het zwellen was. Even voor het moment dat ik ge kozen had om op te treden, begal ik mij naar het toilet om, ter kal mering, mijn handen eens fris le wassen in het fonteintje. Nu had den we al een tijdje vermeden de knip op „bezet" te schuiven, omdat er aan h,et mekaniek wat haperde en het de grootste moeite kostte het ding uit die stand weer op „vrij" te.krijgen, maar in miin ner vositeit vergat ik het en sloot de deur af. Was ik nu maar kalm gebleven, dan zou ik wellicht nooit in die af- schtn - 'ke situatie geraakt zijn, waam krachtig en paniekerig rukken u<»n de schuif mij bracht. Er was nu namelijk helemaal geen beweging meer in te krijgen. Niet voordat ik vijf minuten lang het uiterste geprobeerd had, ging ik tot alarm maken over. Dat was op het ogenblik dat de boten begonnen te fluiten. Ach, de mensen op de gang wa ren nog machtelozer dan de. gevan gene. Probeer het nog eens uit alle macht,riepen ze. Jaja, probeer maar eens ijzer met handen te bre ken. Hoe moet dat nu met de speech, jammerde mijn vrouw. Ik heb hem in m'n zak, kreét ik terug, komen jullie allemaal maar in de gang staan, dan moet het 20 maar. Even later begon ik in 's he melsnaam maar te oreren. Harder, riep iemand; we ver staan de helft niet.' Zenuwachtig stond ik onder het speechen aan de knop van de schuif te morrelen. Opeens schoof bij open; zomaar, haast van zelf. Toen sloeg de radiotwaalf uur en zijn we maar gaan omhelzen.'en zoenen en wensen, zoals dat gaat. DESIDERIUS (Van onze Motorsportmedewerker) Uit alle windstreken van ons land waren Zondag j.l. de motorrij ders naar „De Oude Veiling" te Aalsmeer getrokken, teneinde ge tuige te zijn vande huldiging van de K.N.M.V. kampioenen 1948. Uit de massale opkömst bleek wel, dat men grote waardering had voor de grootse prestaties door de motorkampioenen in 1948 geleverd, - De eerste burger van Aalsmeer, burgemeester Peereboom Voller, gaf uiting aan z'n vreugde, dat een dergelijke, belangrijke gebeurtenis in zijn gemeente gehouden werd. Alvorens tot huldiging der kam pioenen werd overgegaan, genoot Aalsmeer de première van de K.N. M.V.-geluidsfilm „Motorrevue 1948". Er kan niet anders gezegd worden, dat deze film op een bui tengewoon geslaagde wijze de be langrijkste motorspo.rtevenementen in 1948 op het witte doek brengt. Met een daverend applaus hebben de honderden bezoekers hun in stemming betuigd met deze zeer geslaagde première. Na de filmvertoning werden de verschillende kampioenen op een kernachtige wijze toegesproken door dhr. Bruinsma, voorzitter van de K.N.M.V, Sportcommissie. Als Neerlands beste motorwedstrijd rijder in 1948'werd gehuldigd Ben Jansma uit Hengelo, aan wie de Hans de Beaufort-beker werd uit gereikt. Als terreinkampioenen werden gehuldigd: 125 cc. Dick Renooij; 250 cc. Jan v. Lent; 350 cc. A. Hei- da en 500 cc. Ben Jansma. Tot kampioenen op de weg wer den uitgeroepen: 125 cc. Dick Re nooij; 250 cc. Lo Simons; 350 cc. Ben Maltha; 500 cc. Piet Knijnen- burg. De renner Ben Maltha uit Rot terdam, die te kennen had gege ven niet meer in wedstrijden uit te zullen komen, kreeg een daverende ovatie voor zijn buitengewoon, sportief gedrag, gedurende z'n sue- cesvolle reimersloopbaan. Tot Speedway-kampioen 1948 werd uitgeroepen Henk Steeman, die in 1948 zo goed als onverslaan-, baar was. Kampioen, betrouwbaarheidsrit- ten tot 125 cc., werd de Hengeloër Ben Jansma. In de zware klasse werd in deze rubriek tot kampioen, gepromo-- veerd Jaap Roest. Als Militair kampioen 1948 werd aangewezen sergeant M. v. Roo- zenberg. _i|m| Het C3ub-kampioensehap""'j948 bleek gewonnen te zijn door de U.P.M.C. te Utrecht, terwijl de merken-teamprijs in de wacht werd gesleept door het B.V.A.- team met de rijders Knijnenburg, Roest en Pelikaan. De Schoonheidsprijs 1948 werd gewonnen door de Juniontjder - Aad Maessen uit Etten. Advertentie Z. Af. 50. Enkele uren later ontvangt Ross ccn uit voerig telegram van Rob: uit Zwaden. HU Iaat het' direct aar. Rogers lezer en beiden zijn niet wei nig ontsteld, wanneer! zii vernemen, dat Marga ei Villy zijn gearres- h id. Enfin, voorlopig kunnen ze weinig uit richten. „Maar nu moe ten we toch voorkomen dat Harries die lui in Zweden v oplicht met' zij n valse bankbiIj et- ten", zegt Ross. Nog die zelfde avond worden lange telegrammen met Zweden gewisseld en dat heeft tot gevolg, dat de vertegenwoordi gers van de staalfabriek, die de volgende morgen aan boord van. de „Astra" komen om af te rekenen, op hun hoede-zijn! Nauwkeu- rig bekijken zij de bankbiljetten, waarmee Harries hen betaalt'en één hunner zegt op eens: „Dit biljet is vals." Op hetzelfde ogen blik hoort hij een meisjesstem, die zegt: „Maar dit is niet vals, sit!" De man kijkt op en ziet -Mona voor zich staan, een revolver in de hand. De twee Zweden zijn ongewapend en kunnen zich niet verzetten. Werkloos moeter zij aanzien, dat de Astra" en dé „Carl Vin- nen" de haven" verlaten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3