jt Koningin Nefertete LONDEN-ROME zonder overstappen KmzmHD Kanaaltunneleen symbool van de West-Euro^rse samenwerking Trein van morgen, comfortabel en snel Radio-programma P.T.T. op weg naar algeheel herstel In verscheidene steden op Java ging het leven normaal voort Goede verwachtingen voor rijstoogst Op zoek naar Radiomeldingen over gladde wegen KNAC richt verzoek tot Aanvoer van katoen is verzekerd Basis voor opheffing der textieldistributie is niet hecht PAR0LA INST. Roozenburg: Ik heb maar één lichaam Dames-hockey tournooi ten einde P&tttiececHtec KUNST UIT HET VERRE OOSTEN Bali spant de kroon DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Woensdag 5 Januari 1949 STEL U VOOR, dat het Kanaalliumelplan verwezenlijkt zoo zÜn, dat üt trein U bovendien voeren kon door een nieuwe tunnel dwars door de Mont Blanc direct naar Italië. TJ zou dan zonder overstappen van Londen naar Rome kunnen sporen in de trans continentale trein van morgen, met nieuw ontworpen wagons over koepeld door glas en waarin men zou zitten of wandelen kan als toefde men in de Social Hall van de „Willem Kuys". Voortsnellend met een vaart van 150 k.m. zou de tocht ruim een halve etmaal vergen Hoe aantrekkelijk moet het zijn in zulke „sightseeing cars" dwars door Europa te glijden en te genieten van net steeds wisselend' landschap dat het een kleine moeite is een der gelijke tunnel onder water te zetten, zodat de Angelsaksische vrees mis schien altijd meer uit een soort con servatisme dan uit reele gevaren is voortgesproten. Wy fantaseren nog even verder en volgen u op de reis. Eerst door het schilderachtige Zuid Engeland om dan bij het naderen van de krijtrot sen van de Britse kust een geweldi ge duik te nemen van vijftig kilo meter lengte onder het Engelse Ka- Strategisch belang De Kanaaltunnel Is onder de hui dige omstandigheden in de eerste nlaats van groot strategisch bela"^ voor de Westeuropese Unie. Wel toekomstbeeld de Kanaaltunnel, dan openen zich wijde perspectieven. Daarbij moet dan de aandacht ge vestigd worden op een ander plan det men in Frankrijk zal gaan uit voeren: het boren van een tunnel door de Mont Blane. Dit betekent een belangrijke verbetering voor het spoorwegverkeer tussen Frankrijk en Italië. Wanneer Kanaaltunnel en j Mont Blanctunnel beide gereed zijn j zal de afstand tussen Londen en Ro- I me per spoor ongeveer 1700 k.m. be- dragen, welk traject in ruim een halve etmaal afgelegd kan worden. Deze verbinding zal van vergaande invloed zijn op het toeristische ver keer, waarvan vooral Engeland, Zwitserland en Italië zullen profi teren. Technische uitvoering Tenslotte nog iets over de tech nische uitvoering van het project Het tunnelplan, dat in 1875 tot een begin van uitvoering kwam, behels de in de eerste plaats de aanleg van een hulptunnel met een middellijn i van drie m. Deze moest dienen voor naai. Bij "Calais ziet u de hemel zyn de tunnelingangen bjj een even- j materiaalaanvoer en ventilatie bij weer, het Noord-Franse land, de 1 'uele vijandelijke aanval kwets- het boren van de beide daarboven, lichtstad Parijs. Dan gaat de tocht bare punten, doch de moderne ca- j naast elkaar gelegen spoorwegtun- door prachtig heuvelland, door de j mouflagetechniek schept ongetwlj- i nels, elk met een diameter van zes Franse Jura, waarna men rustig ge- i feld ook hier zeer vergaande mo- I meter en bestemd voor enkel spoor, nieten kan van het schone Alpen- i gelijkheden tot bescherming. Kort voor de tweede wereldoorlog gebergte en van een tweede sensatie Dan is er de economische be- j schatte rnen de duur van dit werk op deze wonderlijke tocht, een da- tekenis. Hoe belangrijk i5 het niet. ?P zes jaar en de kosten op at) nul- verende ren dwars door het hoogste 'nterieur van de Train of to-morrow", het modernste materieel, waar mee de Amerikaanse spoorwegen zijn uitgerust Europese bergmassief, de Mont Blanc Uit het donker in het tinte lende licht! Ge zijt in het zonnige Italië en via Tunjn, Genua en Li- vomo voert de trein u naar uw be stemming: het aloude Rome! Hier geen aankomst, moe stoffig en ver reist. zoals na een internationale spoorreis van thans, maar nog even monter en fris als bij het vertrek na een. verblijf in uiterst comfortabele ruimten, voorzien van een volmaakt ventilatie- en verwarmingssysteem. Fantasie? Inderdaad, maar geen fantastery. Het zijn plannen, die wel degel';k voor uitvoering vatbaar zijn en ..an welker verwezenlijking de et '"ste hand wordt gelegd. De nauwere samenwerking tussen de West-Ewopcse mogendheden, zo wel militair als economisch heeft hot aloude plan van een tunnel onder het Kanaal weer voor het voetlicht tunnel S HET-^KANML gebracht. By de Franse volksver tegenwoordiging is-het voorstel in gediend om tezamen met Engeland het Kanaal-tunnel-project oit te voeren; Typisch is,-dat, gelijk zo dik wijls in dB geschiedenis der Kanaal tunnelplannen, het initiatief weder om. van Franse zijde komt en met van het zich graag door water geïso leerd ziende Engeland."Wat die En gelse aarzeling omtrent een vaste- landverbinding met het Continent betreft, kan men zich afvragen wat de invloed, van de tunnel geweest zou zijn op de gang van zaken tij dens de tweede wereldoorlog. Ener zijds is het denkbaar dat een derge lijke verbinding in Mei 1940 aan. het verloop van de krijgsgebeurtenissen oen voor Duitsland minder gunstige wending had kunnen geven. Ander zijds dat Hitler's eerste werk zou zijn geweest door middel van sterke luchtlandingstroepen de ingangen van de Kanaaltunnel zowel aan En gelse als aan Franse zijde in bezit te nemen, met voor Engeland ern stige gevolgen. Hier staat tegenover. Advertentie l. M. Is 't Oude Jaar net weggedoken. Het Nieuwe Jaar weerom aangebroken. Dan wensen w'elkaar Gelukkig Nieuwjaar. En klinken met TIP! Afgesproken? Inz. hr G. P. M. Ie Eemnes ontv. 1 £1 TIP wanneer temen en "auto's ronder j lioen pond sterling. De tunnel zou ooonthoud van Engeland naar j een totale lengte krijgen, van 50 k.m., Frankrijk en omgekeerd kunnen i waarvan er 35 onder de zee liggen, rüöen. waardoor de tijdrovende en Het diepste punt kwam daarbij 90 m. duurdere Kanaalovertocht, hetzij onder friet wateroppervlak. By de per boot, hetzij per vliegtuig, ver- j huidige stand van de tunnelbouw- meden kan worden. Bijzonder on- u-«. n._v* -u-"" WOENSDAG 5 JANUARI Avondprogramma HILVERSUM I: 10._ Nieuws; 19.15 Frikkebeen; 19.30 Actueel geluld; 19.45 Engelse les voor gevorderden: 20- Nieuws; 20.15 Vrij en blij; 20,45 Hoor spel Ferdinand HuJjck: 21.30 Radio philh. ork.; 22.45 Avondoverdenking: 23.— Nieuws; 23.15 William Kap eh: 23.20 Gezlns- en huweJijksmaehijfche. den: 2325 Londens philh. orkest. HILVERSUM li! 19.— Grepen uit mijn Esperanto correspondentie; 19,45 Heg. uitz.; 13,30 Voor de jeugd; 1940 Jeugdnleuws; 19 45 Lezen in de bijbel, 20.Nieuws; 20,05 Dingen van de dag; 20.20 Omroeporkest; 21.30 Hoorspel De geest van de ouwe; 22.30 Alfredo Cam- poli; 23.— Nieuws; 23.15 De hit-kit; 23.45 Rustige avondklanken. DONDERDAG 6 JANUARI HILVERSUM I: 7 00 Nieuws; 745 Gymnastiek; 7.3D Feest van H. Drieko ningen; 7 45 Morgengebed: 8.0G Nieuws; 8.15 Gr.platen: 8 25 Inleiding Hoogmis 8 30 Hoogmis; 9.45 F.O.K. Symph. ork,; 10 00 Claudio Arrau; 10.15 Morgendienst 10,45 Zangkoor Ora et Labora; 11.00 Zonnebloem; 11.40 Virgil Fox. orgel; 12.00 Angelus- 12.03 Pianorecital; 12.30 Landbouwmededellngen 12.33 Lunch concert: 12.55 Zonnewijzer: 13 00 llwa.. 13 25 Lunchconcert; 33.45 Voor de vrouw. 14 00 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest; 14 3a Boston Pops orkest; 14,40 Even onder ons; 15.- Paul Robeson: 15.15 Kamerorkest; 16,00 Bijhellezing 16.45 Maurice Marechal; 17.00 Radio Jeugdjournaal; 17.30 Over zicht der vocale kwartet litteratuur; 18.00 Leger des Heils; 18.15 Land- en Tuinbouw; 19,30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Luchtige klanken: 7.50 Dagopening; 8,15 Ochtendvaria; 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw; fl.QO Orkest van de Duitse opera; 9.30 Waterstanden; 9 35 Een lied gaat rond de wereld; 10.00 Morgenwijding; 1015 Arbeidsvitaminen; 10,50 Kleutertje luister: 11.00 Gram.mu- ziek; 11.45 Gezinsleven bij de Bataks: 12,00 Bloemenprogramma; 1230 Mede delingen ten behoeve van de landbouw; 12.33 In het spionnetje; 12 38 Pierre Pal- !a; IS 00 Nieuws; 13.15 Mededelingen: 13.20 John Renova; 13.50 Rlna Ketty 14.00 Wij zijn niet voor het geluk; 14.20 Solisten-concert; 15.00 Voor zieken cn gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Kaleidoseooo: 17.20 Welk dier deze week?; 17.30 Tips voor modelvliegtuig bouwers; 37.35 Viptor Silvester; 17.50 Reg. uitzending; 18.00 Nieuws; 18.25 Sport; 18.30 Skymasters. gunstige weersomstandigheden, die het Kanaalverkeer nog al eens be lemmeren. spelen dan geen rol meer. Mede verdient aandacht geschon ken te worden aan het belang van een Kanaaltunnel voor het Euro pese spoorwegverkeer. Vaak ver keert men in de m°nmg da» "t inter nationale treinverkeer zo'n beetje over zijn hoogtepunt heen is en op de duur grotendeels het veld zal moeten ruimen voor het luchtver keer, Dit staat echter nog geens zins vast en valt speciaal voor de dichtbevolkte Westeuropese landen zeer te betwijfelen. Bij een vergelij king tussen deze twee verkeers middelen in de toekomst, moet men wat het materieel betreft niet het huidige rijtuigpark voor het inter nationale spoorwegverkeer In be schouwen nemen. Dit is voor een be langrijk deel verouderd. Het comfort dat de treinreiziger in de toekomst geboden wordt, blijkt uit de meest moderne trein waarover de Verenig de Staten thans beschikken, de „Train of To-morrow". Heeds het uiterlijk van de tot deze trein be horende rytuigen wijkt geheel af van hetgeen wij gewend zijn. Elke wagon beschikt over een glazen koe pel, van waaruit men naar alle zij den een onbelemmerd uitzicht heeft. Dit uitzicht wordt nimmer gestoord door rook of stoom, aangezien voor de trein een dieselelectrische loco motief loopt. De stoelui zyn van het verstelbare type dat we in moderne vliegtuigen, aantreffen cn daarnaast geven losse fautc.'ils de mogelijkheid om groepjes te vormen en in elke gewenste richting van het uitzicht te genieten. In het slaapr». tuig zyn de bedden aangebracht in cn langsrida ting en. vindt men wastafels, kap tafels en ander toebehoren vrn de modernste soort. Ook het restauratie rijtuig heeft een glazen koepel cn het dineren daarin tydens een ri door een maanlicht overgoten berg landschap móet een onvergetelijke gewaarwording zyn. Concurrent van het vliegtuig Gaat men er nu vah uit dat met dergebjk comfortabel materieel in de toekomst ook de verbinding tus sen de voornaamste Europese steden onderhouden zal worden en dat wel met snelheden van 150 k.m. per uur of meer, dan komt de concurrentie met het vliegtuig wel in een enigs zins ander licht te staan. Immers deze treinen zullen het hart van de grote steden direct verbinden, ter wijl men voor het gebruik maken van een vliegtuig veelal aanzienlijke afstanden naar en van de'vliegvel den zal moeten blijven afleggen. Verder zal dit spoorwegverkeer bij na niet beïnvloed worden door het weer en kan men met behulp van moderne seinstelsels snelheden van 150 k.m. per uur onder welhaast alle weersomstandigheden volhouden. Bovendien zal de reisprijs^ per trein wel immer veel lager blijven dan die per vliegtuig en doet het reizen met de treinen van morgen in com fort zeker niet onder voor dat per vliegtuig, eerder is het tegendeel het gevü. Betrekken we nu in dit spoorweg- techniek is het wellicht uitvoerbaar een spoorweg- en een autotunnel te bouwen elk met een zodanige dia meter dat tweerichtingverkeer mo gelijk is. De tunnels onder de Mersey van Liverpool naar Birkenhead zijn daarvan een voorbeeld. Komt de Kanaaltunnel thans in derdaad tot stand dar kan deze ge zien worden als een symbool van de Westeuropese samenwerking en als een factor van grote invloed op de verkeersontwikkeling in ons wereld deel. In één jaar 38.000 nieuwe telef o onaansluitin gen Dat de P.T.T. in 1948 be.-ingrijk is gevorderd op de weg naar algeheel herstel blijkt wel uit de mededelin gen die de heer T van 1. i- gen. directeur-generaal van de P.T.T. deed tijdens zim Nieuwjaars rede. Hij vertelde o.m., dat in het afgelopen jaar niet minder dan 33.000 nieuwe telefoonaansluitingen zijn gemaakt Eind 1947 stonden" er 62.000 mensen op de wachtlijst voor een aansluiting, etnu 1948 nog 62.000. De heer Van Houwelmgen deelde verder mee, dat zeventien nieuwe telefooncentrales in dienst gesteld konden worden, terwijl vier centra les, die in de oorlog ernstig bescha digd waren, zijn hersteld. Een en twintig centrales ondergingen een uitbreiding met 16.000 nummers Er is een Koninklijk Besluit m bewerking, waardoor het aantal tariefzones voor inter communale gesprekken inge krompen zal worden van vijf op drie. De gesprekken zullen dan niet meer per drie minuten worden berek :nd, maar per mi nuut, per hal* s minuut en mis schien zelfs per tien seconden. Sprekend over de posterijen zei de heer Van Houwelingen. dat de leuze ,.'s Avonds gepost, 's morgens tesvsld" weer in ere is hersteld, dat zelfs met enige beperkingen, een nieu ve leuze kan worden aange heven: ,,'s Morgens vroeg gepost, 's middags besteld." Advertentie l. M. plalc. h «strijd I GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMAlitK ENZ. Een speciale correspondent van Aneta, die een rondreis maakt door het Noordelijke deel van Oos>Java, meldt, dat de streek tussen. Demak en Rambang ongeschonden js. De steden Koedoes, Pati, Djoeana en Rembang zyn vol leven, de pasars zijn druk bezocht en. op de velden wordt gewerkt het leven is er normaal voortgegaan. Te Blora daarentegen zyn de meeste grote gebouwen opgeblazen. De wegen in deze streek zijn over het algemeen goed berijdbaar, met slechts enkele vernielde bruggen en de onderne mingen in het binnenland z£n in tact. De voedselvoorziening baart ook hier echter zorgen. Zowel m als rond de steden zijn de rrjstvoorra- den weggehaald. De textielpositie is, door ruilhandel roet de federale gebieden, gunstiger. Het bestuurs apparaat komt langzaam op gang. In Koedoes bleef vrijwel iedereen op zijn post, met inbegrip van de regent. In Pati is 60% der be stuursambtenaren aanwezig, terwijl in Koedoes het gehele politic-appa raat zich heeft gemeld, met de hoogste leiding' in Pati. Uit het meest Westelijke deel van Java meldde een correspondent van Aneta. die het Bar.tamse ge bied bezocht, dat de Nederlandse militairen bh Kopo op het vliegveld Gorda drie republikeinse tweedek kers hebben aangetroffen. Te Rang- kasbitoeng vonden de spoorwegen 11 locomotieven, 150 goederenwa gons en 40 personenrijtuigen. Het baanvak was op verscheidene plaat sen opgebroken. De electricïteits* voorziening van Serang vindt voort gang, doch is soms aan storingen onderhevig. De opmars der Nederlandse troe pen werd de eerste dag enige tud vertraagd doordat 'een grote brug over de Tjimantjeuri was vernield en daar een Bailybrug van bijna 40 ro. lengte moest worden geslagen. Een gemotoriseerde eenheid en een afdeling infanterie slaagden er ech- VREDESTEÏN-KALENDER Ook in het nieuwe jaar ontvangen we nog kalenders. Zo kwam er een van de Vredesteinfabrieken. Op" elk van de twaalf bladen staan behalv» de eigenlijke maanddagen twee to to's: een grote kunstfoto, die door het goede papier waarop zij is ai- gedrukt, mooi tot zyn racht komt, en een kleinere afbeelding uit het Vredesteinbedrijf. Op het schutblad staan_ de drie fabrieken van Vre- desteih in Loosduincn, Doetinchem en Enschede afgebeeld De violist Herman Salomon, die een combinatie gevormd heeft roet de Australische pianiste Elsie Hall, geeft in Januari-Februari, concer ten in Zwitserland, Italië en En geland, Daarna maken zij een tour- née van een half jaar in Noord en Zuid-Afrika, waar zij ook Ne derlandse werken zullen spelen o.a. van Henkemans, Van Lier, Flothuis en Lex van Delden, ter in, over de restanten van de ver melde brug de overkant te berei ken. De kampongs langs de negen maken een verlaten indruk, doch in de velden z'et men veel jongens, die karbouwen hoetien. Serang zelf maakt een slordige indruk. De bevolking lijdt aan vele tropenziekten en de medische dienst van het Rode Kruis heeft voor maanden de handen vol werk. De eerste dag behandelde het Rode Kruis 500 patiënten tegen framboe- sia en schurft. In Serang worden dagelijks 800 porties eten uitge deeld. De bevolking var, de Ban- tamse streken, die de correspon dent bezocht, maakt, voorzover zij zich iaat zien, geen bijzonder on dervoede indruk. De oogstverwachtingen voor de belangrijkste rij stst reken zijn hoog. Kei vértrouwen in het republikein se geld, en in het bijzonder in het Bantamse noodgeld, verdwijnt snel. Aan Bantams noodgeld is naar schatting f 80 millioen uitgegeven, deels met gouddekking, n.l. goud, afkomstig uit de Bantamse goud mijnen bij Tjilotok. Vlak voor de Nederlandse actie kostte een liter rijst in Bantam 100 roepiah. Thans is voor geld vrijwel niets te koop, aangezien alles geschiedt door mid del van ruilhandel. Met jngang van 1 Januari is l-.et wederzijds giroverkeer tussen Neder land en Luxemburg hervat met inacht neming van de geldende deviezenbepa. lingen. 's— - een avontuur van Peter Monnik, door J, A. Agea S No. 30 „Die met het houten been o£ de vrouw in de glazen kooi?" „Geen van beiden gezien. Alleen twee mannen, één met een Duits accent, die deze zaak drijven." Bill siste door zijn tanden. „Zal ik je nu eens een geheim vertellen?" zei hij tegen Peter. „Nou?"< „Weet je wie in kamer elf zitten? Onze vrienden uit Parijs, Frltz en z'n makker. Je kunt hem de revol ver teruggeven, die je van hem ge leend heb." Peter verslikte zich bijna, toen hij sprak: „Hoe...., hoe weet jij dat?" „Toen ik in die kamer verzeilde, riep iemand uit het donker: „niet schieten, Fritz"; en die stem. her kende ik. Daarom hed ik zo'n haast eruit te komen, En die Frltz schoot tóch." „Heilige Osiris!" riep Peter uit. „Wat nu?" „Pablo, die zün bed weer bad op gezocht zei nu opgewekt: „Moet er gevochten worden, jongens?" „Nog niet, Pablo," zei Bill. „Ik donk eerder, dat wij jou moeten bewaken. Ik begin lont te ruiken. De hele boel in dit hol is omge kocht, anders zou er wel geprotes teerd zijn tegen dat schieten. En wfe betaalde voor de rust van die vette eend in de kooi? Wie, myne heren?. „Kom, kom, je staat niet in de Senaat en ook niet in de telefoon cel VEn je persbureautje." ..Zeg het dan!" drong Bill aan. „Laten wij het od Fritz en Co., Aktiengesellschaft. houden, anders kan ik het terrein niet meer over zien." „O.K.," zei Bill en hij zag weer de donkere gang in. „Fritz en Co., voor de eenvoudige zielen. Ze z-ijn hier toch bij de hand. Tenminste, één Fritz is er en hun manieren ïijn van één familie." „Maar zij konden met weten, dat wij hier zouden logeren in de Suite Royale." „Eh, wat zeg je?" klonk het sla perig uit het bed, „Rustig maar, generaal, wij be schikken even over je lot." Pablo kneep zijn kleine ogen re soluut dicht en Bill ging verden „Er broeit iets om Pablo, begin ik. te geloven, zeker nu er een schone aan zijn zyde vertoeft, 't was merk waardig hoe er in Madrid even voor jen offensief altijd een stuk of wat vrouwen om hem heen dartelden." „En dan nog die Fritz een paar kamers verder. Die hebben natuur lijk voor herbergiers gespeeld en 3e feeks in haar duiventil een paar duizenojes gegeven als ze zich over al buiten wilde houden," meende Peter. „Maar Pablo, wat moeten z.e in lemelsnaam roet Pabto?" Peter keek naar het gevaarte, dat lacht snurkte. „Wie is hij?" „Pablo?" lachte Bill. „Een van de vurigste generaals uit de Spaanse burgeroorlog; rechterhand van Mia- ja, de verdediger van Madrid. Pa- blo Pizarro, zo heet hij niet, maar hij was langzamerhand zijn echte naam vergeten en Pizarro. de con quistador van het Incarijk, had grote indruk op hem gemaakt, toen hij nog een peuter was en daarom heet hij nu Pablo. Verder 5a hij net zoveel Spanjaard als jij.* „Maar wat doet hij nu? Het hano* werk van houwdegen Is oo 't ogen blik niet in trek/' „Ik weet het met. Hij doet altijd iets verbodens, hij zal nu wel com mandant van een smokkelbende zijn. Maar wat doen we met hem?" „Wij zouden hem het bevel kun nen geven over onze stoottroep om kamer elf uit ie roken Ik voal er alles voor." zei Bill „Ik niets. Schieten in dit donkere hol kan ondanks onze veldsterkte een hachelijk avontuur worden Weet je wat we moesten doen?" „Nou?" „Slapen gaan. Over een paar uur is het al weer licht en als het spel om Pablo gaat, zal de hele familie by hat ochtendgloren nog wel com pleet aan het ontbyt zijn. Maar wat doen we met Pablo?" Bill lachte „Die kan best op zich zelf passen. Nu slaapt hij. omdat wij de wacht lopen. Maar zo gauw wij weg zyn, zal niemand hem meer kunnen verrassen. Ik ken hem. Ik heb hem meegemaakt. Drie minuten diepe slaap, zoals nu, is vo1 doende. (Wordt vervolgd) radio-instanties De K.N.A.C. schrijft: Het wordt door vele weggebruikers als een leemte gevoeld, dat de overigens zeer nuttige waarschuwingen voor gladde wegen uitsluitend tijdens de radio-uitzendingen van nieuwsbe richten worden gedaan. Nu steeds meer automobilis over een. radiotoestel in de auto be schikken, zou het wenselijk zijn am tussen de gewone programma's door de binnengekomen waarschu wingen terstond te melden en deze niet tc bewaren tot dc eerstvolgen de nieuwsuitzending. De aanvoer van katoen is voorlopig verzekerd heeft het Rijksbureau voor Textiel meegedeeld. De ruwe katoen wordt geheel met Marshall-dollars be taald. ÏVas deze Amerikaanse econo mische hulp er niet gekomen, dan had Nederland vrijwel geheel geen katoen meer kunnen kopen, omdat voor deze invoer geen enkele vrije dollar meer ter beschikking stond. Deze mededelingen die wel sterk aantonen hoe belangrijk dc Marshall hulp voor ons land is ontlenen wy aart eon rede, die de heer H. van Heek, voorzitter van de Ovcrijselse Kamer van Koophandel, in Herige.n heeft gehouden. Export is voor de textielindustrie noodzakelyk. zei dc heer Van Heek verder Daardoor, cn omdat de arbeid* productiviteit nog niet het vooroorlogs'- peil heeft bereikt, kon het binnenland nog riet voldoende van textiel worden De basis voor een opheffing der textieldistributie is nog niet v hecht als wy gaarne zouden wen sen. zei de heer Van Heek, doch het voorzieningsniveau ligt momen teel dichter by de koopkrachtgrene dar. wij zouden denken. Spreker vroeg zich dan ook aC g« daehtig aan dc lessen, die een te lanp handhaven van dc distributie bij andere eerste levensbehoeften leerden o" het niet beter ts knellende banden iet« te vroeg dan te laai los tc maken Ha' schaadt het picstige van de cvoiheid echter de feiten aan te jopen, zet bij Advertentie I M MIDDENSTANDSDIPLOMA BOEKU0VDEX - Schrift, privé- opleiding door leraren M.O. Zeer moderns cursussen met buitenge wone service. Ook: TALEN - M.8.A. - H.B-S M.U.L.O. Erkend door Inspectie schrlf tel onderwijs Er Is nog weinig positiefs te zeg gen over wedstrijddata en over mïjti plannen, voor dit jaar, verzekerde Piet Roozenburg, de wereldkam pioen dammen, ons tijdens een on derhoud. „Zoals u weet speel ik waarschijn lijk in Februari enkele partijen tegen da ex-wereldkampioen Raichen- bach. Verder is het genootschap Damas doende in Nederland een in ternationaal toumooi te organise ren. Er is sprake van dat daaraan behalve een. Zwitser, een Belg en een Fransman ook een Canadees, een Chinees en nog enkele anderen zullea deelnemen. Als dit tournooi doorgaat, zal het omstreeks Pasen, of Pinksteren gehouden worden, Voorts ligt een tweekamp met Ghestem om de wereldtitel in de lijn der verwachtingen, gedeeltelijk in Nederland, gedeeltelijk in Frank rijk te spelen. En dan heb ik nog een tournee in gedachten, te maken door Frankrijk en Zwitserland, Maar daarvan staat nog niets vast, want de grote moeilijkheid is: xk heb maar één lichaam, en daar heb ik rekening mee te houden". Zo be sloot Piet Roozenburg. Tot slot vaa het toumooi werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld waarbij het Nederlandse dames B elf tal uitkwam tegen een combinatie, waarin acht dames van Gloucester, dat the tournooi gewonnen had, waren op genomen. Bij de rust stond Nederland a! met 0—1 achter, weik doelpunt gescoord was door mej. Eyre, die na de rust het tweede doelpunt maakte. Mej. Arkel nam de derde gaal voor haar rekening, zodat het einde kwam. roet een 30 nederlaag voor Nederland. De En gelse overwinning zou nog groter ge weest zyn. had de Nederlandse ach terhoede met zulk bri.lant spel ver toond. De eindstand van het gehele tournooi was: Gloucester 5 Devon 5 Somerset 5 Dorset 5 Hereford 5 Wiltshire 5 Cornwall 5 Ncderl. B elital 5 Guernsey 5 Scottish Wanderers 5 4 1 0 25- 4 10 25— 5 12— 1 12— 9 12—10 B—12 12—13 6—13 4—22 5—30 Overwerk bankpersoneel Bij beschikking van de minister van sociale zaken is aan bankdirecties ver gunning verleend om haar personeel in de periode vsn 3 tot en met 29 Januari (dus niet 9 Januari, zoals eerder ge meld is) overwerk te doen verrichten. In totaal mag niet meer dan 55 uur per week gewerkt worden, Betaling van dit overwerk, moet ge schieden volgens de richtlijnen betref fende loonregeling in het bankbedrijf. SCHAKEN Maandagavond kwamen in de winterwedstrijd van de N.R.S.V. de navolgende partijen tot een beslis sing: Schoenmakers-De Groot 1-0; ds. Samsom-Schoenmakers 0-1; Bouwman-De Groot 1-0; Van der Harst-Van Welzenes 0-1; Braat- Van Draanen 0-1; Velthoen-Van der Linden 1-0; "Witkamp-Den Arend 1-0; Zalsman-dr. Bergsma 0-1. Deze Willem is zeeman. Zijn ver grijp is al van oude datum, maar wat wilt u: zeelieden zijn niet op iedere dag van de week bij de rechter te ontbieden, zoiets moet waargenomen worden in de korte periode dat de varensgast aan de wal vertoeft, tussen twee reizen in. Nu hebben zij Willem te grazen: op zijn zeebenen staat hij voor het hekje en erg gemoedelijk beant woordt hij de vragen die de rech ter hem al even rustig stelt. Ja, dat was een vervelende geschiedenis, Willem geeft het grif toe. Kijk, aan al die anonieme waarschuwingen van zogenaamde goedgezinde bu ren: bnefjes als: weet je wel, Wil lem, dat je vrouw, als jij op zee zit, geregeld bezoek krijgt van een heer met een aktetas en een auto -aan al zulke gemene stokerijen had Willem zich nooit gestoord, 't Is toch nog al logisch dat er wel eens gebeld wordt door heren met akte tassen: verzekeringsagenten en col porteurs en van zulke mensen lo pen er genoeg op straat, nietwaar en Willem wist wat hij aan Saar had, zij was altijd een tof wijf voor hem geweest en dat was ze nog, want Willem is allang weer met Saar verzoend en er moet heel wat gebeuren voor Iemand die goeie verhouding nog eens in de war zal kunnen sturen. Wél, het was dan zo gegaan op die avond bij WïUems onverwachte thuiskomst. Saar had uitgerekend dat haar man 's Zaterdags binnen kon zijn, maar Vrijdagsmiddags kwam Willem al opgewekt de straat inlopen, maar toen hij voor zyn woning een auto aantrof schoot hem opeens dat stookbriefje weer te binnenzou het dan voor de dtoch waar zijn, dacht Willem met ontzetting. Hij loerde eens in de auto jawel, daar lag op de achterbank 'n lichtgele akte tas. Driftig stak hij de sleutel in het slotIn zijn eigen makke lijke stoel zat een heerachtig per soon een sigaret te roken en aan zijn horlogeketting te draaien Saar was niet m de kamer en dat vond Willem zo vreemd, dat hij er een niet meer te beheersen woede-bui van kreeg. Hij stoof op de vreem deling af, stortte zich op de zitten de man, diende hem eerst een serie opdoffers toe en sleepte hem ver volgens de straat op, de beer met kracht tegen de auto aankwakkend. Saar, zijn vrouw, zou het zelfde lot ondergaan hebben als zij Wil lem met in allerijl duidelijk had kunnen maken dat de toegetakelde heer slechts een ietwat hardnekki ge inspecteur van een levensverze kering was. Willem had later nog getracht zijn spijt te betuigen en het met de inspecteur op een accoordje te gooien, maar deze voelde zich der mate gekrenkt en gekraakt, dat hij de zaak voor het gerecht bracht, met verzaking van het mooie postje dat hij wellicht had kunnen afslui ten. Jammer, vond Willem, die zich nu een beetje geneerde om het ge val en geen enkel bezwaar maakte tegen ae vijf en twintig gulden boete die de rechter hem oplegde. De lustrumtentoonstelling „Oost- Indonesië" vertoont vele aspecten. Zij geeft een overzicht van de agra rische gebieden, van de visserij, de culturele centra en de religie in ons Verre Oosten, waarbij alles met prachtig fotomateriaal wordt toe gelicht De reeks van gebruiksvoorwer pen, aardewerk, zielebeeldjes en vooral de Soembanese sierdoeken met het bekende „handafweermo- tief", wat op Nieuw Guinea veel is toegepast, geeft een rijk gescha keerd beeld van wat men daar op het gebied der kunstnijverheid presteert. Wat echter een gang naar het museum van Land en Volkenkunde vooral de moeite waard maakt, is de Balinese kunst, die er geëxposeerd is. Zelden krijgt men zo'n collectie zuiver Balinees werk bijeen te zien. Men betreedt een wereld, waarin volksmytholo gie, religieuze teksten, huiselijk en landelijk leven en de natuur een grote rol spelen. Het is aan. de Westerse kunste naar Walter Spies te danken, dat door zijn persoonlijke invloed een ommekeer in cte Balinese stijl werd bewerkstelligd. De bereisde Spies, met zijn grote kennis van de idea len der moderne kunst, bracht de Balinese kunstenaar, die vastge groeid was in zyn dogma's, tot nieuwe opvattingen. Deze werden tot een voedingsbodem, waaruit de nieuwe richting is geboren en waarvan wy thans de resultaten kunnen bewonderen in de moderne Balinese kunst met zijn langgerek te vormen, expressieve gebaren en sterke Jijtivoering. Eon landschapskunst in de zin van het landschap om zichzelf al leen is de Balinees vreemd. Steeds komen mens cn dier hun taak en handelingen in de natuur vervul len. Het dagelijks leven is een voortdurende bron om de ,-cunst op dit wonderschone eiland te voeden. Men ervaart dit aan schilderingen als „Baden in de rivier'' of „Bali nees dorpsleven". Het doffe, goud bruine kleurgamma, welke het laatste doek doorgloeit, geeft een suggestie van tropische sfeer en van een bevreemdend primitief leven, waarvan wij, Noorderlingen, slechts een flauw vermoeden heb ben. Realisme in de houding en <3e typering' van mens, dier en na tuur, maar met de decoratieve in slag en zin voor ornamentiek, de Oosterling eigen, geeft de Balinees nochtans gestalte aan zijn verbeel ding cn wordt het „vliedende leven" ideoplastisch een geordende wereld van vorm, lijn en kleur met een schat van schoonheid. Zijn. voorliefde voor detaillering uit hij o.a. in boom en bladergroei, want niets is onbelangrijk voor hem. Demonen Het Goden- en den.onenrijk van de Hindoes en de Wajang gaven aanleiding tot een uitbeelding van bovenaards leven. De strijd tussen Koembakarna en het apenleger van Hanoenan ui* het Sanskritepos Ramayana is' verschillende malen uitgebeeld. Het exemplaar, dat op deze tentoonstelling hangt, is door suggestieve kleur en visionaire kracht aan uitbeelding angstwek kend van aanblik. Andere schilderingen met hun kleurschakeringen hebben een boeiend leven en zijn door hun. lijnenspel zo indrukwekkend, dat men zich moeilijk aan hun kracht kan onttrekken. Het beeldhouw werk is subliem van techniek en uitvoering. Ook aan deze tak van beeldende kunst is een frisse kracht en hernieuwd zien te be speuren. De bokjes van de kunste naar I Taman. zijn van 'n fijne ex pressie. En dan het mooie, hurken de, mannetje, het gelaat bedek kend met zijn handen! Het getuigt van inleven in het onderwerp en kunstenaarschap. Deze bijzondere expositie is nog een week geopend. Advertentie t. M. KOORTSPOEDERS Prijs p«r poeder 7'/2 c®"* 51. Overhaast vertrek ken de Astra" en de „Carl Vinnen", natuur lijk zonder dat de dou ane de schepen heeft uitgeklaard. Maar de havenmeester waar schuwt onmiddellijk de politie, die direct de achtervolging inzet een snelle, goed bewa pende motorboot, die de op hun motor varende zeilschepen spoedig in haalt. Nieuwsgierig ziet Rob toe, wat Harries en Larry nu zullen doen. Hij weet niet, Wat zich in de kajuit van de „Astra" heeft afgespeeld ziet hij opeens, dat enkele matrozen bezig zyn en waarom Harries zo onvoorzichtig is ge- een modem snelvuurkanon omhoog te draaien, weest hals over kop te vertrekken. Maar dan Drommels, en op het voorschip staat ook lucht doelgeschut opgesteld. En de manier, waarop de matrozen de stukken bedienen wijst er wel op, dat het goed getrainde militairen zynl

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3