De voetballers worden aan grote gevaren bloot gesteld De 'mulzenvanger van Pierepit HET TRAGISCHE RAADSEL B Zaterdag 8 Januari 1949 Krachtige uitspraak vereist van het bondsbestuur HANDWERK D" Doorlopend Parool-kruiswoordraadsel PAROOL-KALENDER Les Ballets de Paris in ons land DE KINDERKRANT" Detaillistenlijst Regenliedje drafje terug 't is waar dat het regent, 't is Drankbestrijdersmanifest DE RADIO-PROGRAMMA'S door Dr. M. v. Blankenstem 3EZEEEHB De stad is nog vol van geruchten, geruchten over voetballers, die: tegen beloften van geld (In cén geval hoorden we zelfs het fantastische bedrag noemen van twintig duizend gruldenj zouden zftn overgehaald om voor een andere club tc gaan spelen. Er wordt gepraat, gelachen, gespot en al deze geruchten doen de voetbalsport, die In ons land immers nog altUd als sport wordt bedreven, ontzaglijk veel kwaad, zetten clubbestuurders, waarvan wij de zekerheid hebben, dat zij integer zUn, in een verdacht licht, Hoe komen deze geruchten in de wereld Is dit alleen maar kwaadspreke rij, een publiek verzinsel om een be paalde club in een verkeerd daglicht te stellen? Wordt hier bewust de spot gedreven met iets, dat door al len, die de voetbalsport 'n goed hart toedragen, als iets onwaardigs van de hand moest worden gewe zen Wij willen hierop geen antwoord geven en zeker nie£ voordat de K.N.V.B., die al deze gevallen ern stig onderzookt, een reden heeft ge vonden om de een of andere voet baller aan z'n jasje te trekken. Aan de andere kant doet het spreek woord opgeld: "Waar rook is, is een begin van brand...! Dit vuurtje m de kiem te smo ren, dat is het motief, waardoor we ons gedreven voelen om deze iegc- I len aan de openbaarheid prijs te geven en waarvan wij vurig ho pen, dat zij te bestemder plaatse, dat is bij de K.N.V.B., een ernstig gehoor zullen vinden. Want het past deze instelling niet om zich, zoals zij al eerder heeft gedaan, te hullen in een waas van geheimzin nigheid, om straks met uitspraken te komen van: „nou ja, zo'n vaart loopt dat allemaal niet" en „wc moeten wel eens wat door de vin gers zien...," En als men dan tot de pnnnïmie mocht komen, dat hier historisch een toestand is gegroeid, waartegen men onmachtig is nog langer op te treden, laat men dan duidelijk en eerlijk voor de waar heid durven uitkomen. tieen struisvogelpolitiek In dit verband denken we nog even aan de Oudejaarsoverpeïnzing van de heer Moorman, de hoofd redacteur van de „Sportkroniek", die er ons inziens verkeerd mee heeft gedaan bepaalde toestanden, die in de bovenste laag van het Ne derlandse voetbal zijn gegroeid, te bagatelliseren. Want daarmee heeft hij practisch een vrijbrief gegeven aan hen, die er geen bezwaar tegen zien om het met het amateurisme niet al te nauw te nemen. En dan denken we niet in de eerste plaats aan de clubbestuurders, maar aan de supporters. De supporters vormen dikwijls het moeilijkste deel van het club lichaam. De supporters zijn ener zijds onontbeerlijk, want ziji steu nen en voeden de club met sap- t pen, die nodig zijn om tot groei en bloei te komen, anderzijds kunnen zij in tijden van tegenspoed, een ge vaar zijn. Bijvoorbeeld: de club gaat slecht, degradatiegevaar komt dichterbij, week in, week uit gaan er doornen door de ziel der suppor ters, die hun genegenheid aan die club hebben verpand. Wij kunnen ons voorstellen, dat er dan een Maecenas bij is, die denkt: „Sap- perdekriek, als wij die-of-die spe ler eens konden krijgen, dan waren we het volgend seizoen uit de brand."* De betrokken speler, een eenvoudige jongen, krijgt een tele foontje of een bezoek en de af spraak komt voor elkaar, of niet \'Oor elkaar. En nu de merkwaardigheid! Noch de supporter, noch de speler behoe ven we hiervoor aan de schand paal te nagelen. Want de supporter doet dit niet uit slechtheid, we zou den zeggen: integendeel. Hij offert iets uit z'n eigen portefeuille of sa men. met anderen om zijn club te redden, om zichzelf weer het ple zier te verschaffen zijn club te zien winnen, om het gedaalde pres tige terug te krijgen. En de speler....! In het geval, dat hij voor de verleiding bezwijkt, weet hij, dat hij iets doet, wat te gen de reglementen van de K.N.V.B indruist. Maar begaat hij daarmee een slechte daad? De kern van deze dingen ligt veel dieper. Ik denk in dit verband aan de woor den van een in de sport vergrijsde officia], een man, die talloze uren van z'n leven heeft opgeofferd om de belangen van king Soccer be langeloos te dienen. „Toen ik in 1937 voor het eerst in het Feyenoord-stadion die dui zenden mensen zag, was m'n eerste gedacht: hoe houd ik de jongens stil....!" Het grote probleem Advertentie l. M. GEDISTILLEERD - WIJN BiER Hoe houd ik de jongens stil. Toen al, elf jaar geleden. En te recht. Want onder de jongens, die daar voor duizenden en duizenden mensen voetbalden, waren er, die moesten rondkomen van een steun uitkering. Zij mochten alleen maar ruiken aan de vleespotten, ervan eten was verboden. Dat wil zeggen: officieel, in het openbaar. Maar wie zal het die jongen, die kassamag neet, kwalijk ilemen om dan maar in het verborgene te proberen een stukje vlees te bemachtigen....? En welke map, die het voor het uit delen had, zal men aan de verach ting mogen prijs geven omdat hij iets gedaan heeft, dat toch in we zen zo door en door menselijk te noemen is....? En toch: als men de hand op het wetboek legt van de K.N.V.B., moet hier een oordeel worden uitgesproken, of anders worden die wetten tot een farce, waarvoor ernstige en eerlijke men sen zich dienen te schamen, Wij willen nog verder gaan. Een eenvoudige jongen, die in 't dage lijks leven timmerman is of metse laar of een kleine kantoorbediende, wordt op grond van zijn capacitei ten als voetballer in het Nederlands elftal gekozen. Diezelfde jongen, die verwijderen. normaal z'n stad of z'n dorp niet uitkomt, gaat plotseling buiten landse reizen maken, komt in weel derige hotels, wordt op z'n schou ders geklopt door mensen-met-in vloed in de maatschappij. Hoe kan deze jongen nog dezelfde zijn als hij in z'n eigen milieu terugkeert, als bij daags daarop weer stenen moet sjouwen naar een bouwwerk of nagels moet klinken in. een schip. De begeerte heeft hen aange raakt cn als nu de een of ander naar zo'n jongen toekomt en hem, onder belofte van geld of een be tere betrekking, een plaats in een andere club aanbiedt, wie durft dan naar zo'n jongen de eerste steen te gooien....? De K.N.V.B. doet cr niet aan mee. Wij zijn er deze zomer, in Londen, zelf ge tuige van geweest, dat de spelers van het Nederlands elftal, die daar nog enige dagen konden blijven, geheel afhankelijk waren van de of ficials. Aan wie de schutö, dat ons voet bal het voetbal van de eerste klassers een publieke vermake lijkheid is geworden, waarvan de fiscus meent in bijzondere gevallen zelfs 35 belasting te kunnen hef fen? De schuld ligt niet alleen bij de clubs en de spelers, maar de schuld als men daarvan spreken wil ligt bij ons allemaal. Geld en sport zijn door elkaar gestrengeld en nie mand weet meer de knoop te ont warren. Er zal een zwaard aan te pas moeten komen om de knoop door te slaan; durft de K.N.V.B. dit zwaard te hanteren. Er staat weer een jaarvergade ring voor de deur. Nog enkele we ken en de bestuurders uit het ge hele land zullen weer bij elkaar ko men. Wij zouden ons deerlijk ver gissen als er op deze vergadering niet een hartig twocrdja over zou worden gesproken, al was het al leen maar uit Rotterdam. Er is nog iets, dat de aandacht heeft van de K.N.V.B. Relletjes van het puliek, molestatie van spelers of de scheidsrechter, zijn bijna aan de orde van de dag. En wat vele sportmensen ergert: het gebruik van sterke drank op de tribunes, tijdens de wedstrijd. Steeds meer ziet men tijdens een wedstrijd mensen jene ver drinken of reeds in half be- schonken toestand op het terrein komen. Van de O.VB. is aan de clubbesturen een circulaire uitge gaan om hiertegen ten strengste op te treden en mensen, die onder invloed verkeren van sterke drank, onverbiddelijk van het terrein te TT" Ar KRIS-KR ASSER SCHIETSAANLAAN 44. .TEL; -34955 VIERAMBACHTSSJR. 147, TEL 37507. RUSTHORAAN 36, TEL. 205 34.' Zelfs een paar flesjes bier "brengen wfj binnen een uur bij U thuis. Beste allemaal, Dit zjjn Mï laatste oplossingen' van de puzjflès 1948. Jullie hebt in net afgelopen jaar veel genoegen beleefd met het oplossen van. de raadsels. Japie vond het erg pret tig jullie dit genoegen te schenken en mooie prijzen toe te kennen. In de nieuwe Paroolkalender staan weer heel wat leuke raadsels en ZÜJ1 ®r ^eer tal van aardige prtfzen. Doeje best dus allemaal t En hier zyn de uitslagen. De uit komst van het raadsel voor de kin deren van 6—10 jaar was: moor. Prijswinnaars: R. Valk, Buffel- straat 141, Kraling se Veer; Janes sen, van Harenstraat B, Rotterdam. De jongens en meisjes van 11 15 j'aar kregen tot taak de rgm- woorden van het gedichtje „De Gieter" in te vullen, 't Was niet zo er? moeilijk, zodat het jullie niet zal verwonderen als Ik zeg, dat vrijwel alle inzendingen goed wa ren. Prijswinnaars: Meta van Leenen, Maas damsedy k A130, Maasdam; Corrie de Vries, Bakkerstr. 28a, Rotterdam. De boeken wor den toegezonden. Tot de eerste Oplossing in het Nieuwe Jaar. JAPIE. ÊL Deze week weer eens een doorlo pend kruiswoord raadsel. waarvan de omschrijvin gen. onderstaand, volgen. s Horizontaal: 1, UIT*-gegeven "op maken; Bolster. 2 Bijwoord; Ie dere; Munt (Fr.); Pïaats in Gelder land. 3. Fijnma ken; Maatje; Op gegeven werk. 4. Hersenschim; En andere (alk.): Bundel. 5. Zeep water; Arabische bevelhebber; Me taal; Zangnoot. 6. Rondrijden; Die rengeluid; Zoog dier 7 Metaal houdende delf stof; En dergelij ke (afk.); Afri kaans dier; Wa ter in Friesland. 8, Vogelwoning; Deel van. het jaari Gevangenis. 9. Niet smal; Hert; Soort pak huis. 10. Onder deel van een fo totoestel; Zich. mot luide stem laten horen: Zangnoot. 11. Meisjesnaam; Be voeling; Muze van het minne dicht, 12. Zang stem: Egaal; Ge was. 13. Afvoer pijp; Bloelwijze; Dunne - plank: Dwarsmast. 14. Aanval; Orgaan in de bulk. 15. Rivier (Spaans); Nederlandse Spoorwe- een paard: Plaats in Drente. 6, Tel gen (afk.); Onbebouwd stuk grond; woord; Kim; Zoogdier; Zangnoot; ®er (Frans); Eetgerei; In- A-u.b.; Water bh Amsterdam, t. On- wvlau. 17. En andere (afk,); Jaloers aanzienlijk; Luizenei; Naam van een zün op; Pond. Sterling (afk.), groot Amerikaans meer; En dergelijke (afk.). 8. Schitterend; Plaats in Gel- Verticaal; 1 Zich ergens in schikken; derland; Namelijk (afk.); Maat; Frans Kwajongen; Jongensnaam. 2. Muze van lidwoord. 0. Tot nut; Waterkant Dans- net minnedicht; Spreken; Leer der orkest; Met name (afk 10. Lidwoord: denfcwetten. 3. Deel van een mast. Slee; Ontkenning; Voegwoord: Deel zeepwater; Wandversiering; Soort van een wet. 11. Familielid; Vette bouwland; Kever; Onzes Inziens (afk.); vloeistof; Schelpdier; Eenmaal. 12. Kenteken voor Fnese auto's. 4. Ivoor; Zwarte, kleverige stof; Bosgod; Zang inwoner van Iran; Proef; Voedsel tot noot; Familielid, Reeks, zien nemen; Frans lidwoord, 5 Grond- Van deze puzzle worden geen oplos- aoort; Grondstof voor brood- Gang van singen ingewacht. Iff handwerk", zegt de verkoper. In de manier waarop hij het zegt, ligt al iets van bizondere waardering. Hij wil zeggen: wat ik u nu ga verkopen is. niet een massa-artikel, is niet van de lopende band afkomstig, maar komt uit de handen van een vakman.Er, is de zorg aan be steed, die. in vroeger eeuwen door de'meesters van het gilde aan elk afgeleverd voorwerp werd gege ven. Dat komt tegenwoordig za zelden voor. Men .zet ol zegt het er nu apart-bij: handwerk. Levendig herinner ik mij nog de les in Natuurlijke Historie op het oude gymnasiumaan de Cooi- slngel, waarin onze geestdriftige leraar de lof zong van de mense lijke hand. Hij wist ons, twaalf jarigen, in bewondering te bren gen voor dit gevoelige, welhaast volmaakte Instrument, dat ons in tweevoud ter beschikking staat. Beter dan welke vernuftige ma chinerie ook, functionneert de hand. De duim in zijn opponeer- baarheid maakt de vaste greep mogelijk, De smering is vol-auto- matisch zolang er leven is. Zelfs beschadigingen worden „vanzelf" hersteld. Waar vindt men de weerga van onze hand* En wat doen wij ermee? Wat komt er uit onze handen? AN er van onze prestaties, mze leveranties aan de sa menleving, het doei er niet toe op welke plaats wij arbeiden, of hoe onze arbeid heet kan er van gezegd worden, met dat vleugje respect: „dit Is hand werk"? Of stellen wij ons tevreden met het onmiddellijk, maar ook kortstondig succes van het .han digheidje". dat ae toewijding, de zorg en de verantwoordelijkheid overslaat? De Bijbel zegt ons dat wij men sen, Gods handwerk zijn. „Hij laat niet varen het werk zijner han den." Hij heeft ons geschapen en houdt ons in zijn hand. Een mens is pas gelukkig als hij dat goed weet. Dan ziet hij zichzelf en de ander ook in de juiste verhou ding, Dan verstaat hij hst, met hart en hand, instrument te mo gen zijn van zlfn Schepper. Dan ook verstaan wij de positieve in houd van het woord uit Prediker 9 10 „alles wat uw hand vindt om te doen, doe dat naar uw ver mogen." Voor een land, een stad, een mens in wederopbouw een onmis. bare aanwijzing. OBERMAN Roland Petit, die met zijn Ballets de Paris een aantal voorstellingen in ons land zal geven, had aanvan kelijk de leiding van „Les Ballets des Chsmps Elysees". Zijn nieuwe troep bestaat nu een jaar. Van het ogenblik af dat dit ge zelschap voor het voetlicht kwam was het succes verzekerd en de groep verwekte een sensatie Parijs. Petit vertelde, dat hij voor stellingen geeft in het „Theatre Mexigny", welke schouwburg hij met Jean Louis Barrault deelt. Hij beschikt bovendien over een eigen studio in Montmartre, waar hij ongestoord kan rëpeteren. De voorstellingen, welke hij hier komt geven, geschieden met de oorspron kelijke Parijse décorsen in de ori ginele Parijse montering. Voor Petit is het ideaal van een ballet een opvoering, die een klas sieke vorm heeft en waarin toch de gevoelens der vertolkers vol doende tot uitdrukking komen. Een ballet, aldus Petit, moet ge schreven zijn voor de artisten en niet ter ere van de choreograaf. Dezer dagen heeft Petit met een gedeelte van zijn ensemble voor de televisie der B.B.C, gedanst en deze uitvoering is door niet minder dan 250.000 toeschouwers gevolgd. "pR waren te veel muizen in de haastig aanhollen en riep: Bur- zolang, tot de laatste muis van stad Piereuit. Bii mii zitten nemeester. er is een nieuwe mui- Pieren: stad Pierepit. Bij mij zitten gemeester, er is een nieuwe mui- er honderd in het dressoir, zei zenvanger. een mevrouw. En bij ons zitten De burgemeester haastte zich ze in de bedden, zei een andere naar buiten en daar midden op mevrouw. Hele nesten vol jonge het marktplein stond een won muizen in de bedden. Dat kon zo derljjk voertuig. Door tabakBdetóillisten In te leveren bonnen op Maandag io Jan. 1943 01, 02 Ta Dak, 04 Div. (2 rts). H 68 (1 rts). Afgifte coup. C 1023, 1024. In een woning te Amsterdam viel een brandend petroleumstel om. De 69-jarige bewoonster, een gepen- sionneerde onderwijzeres hooft bij de pogingen de ontstane brand te blussen, zo ernstige brandwonden opgelopen aan armen en gezicht, dat zij is overleden. niet langer doorgaan, De burge meester liet een bevel afkondi gen, dat iedereen een poes moest houden. Goed, iedereen schafte zich een kat aan. Maar na een poosje hadden die katten zich al lemaal tegengegeten aan muizen. Ze lustten geen muizen meer, en zo was het nog even erg als te voren. Pierepit in de val zat. Toen zei de luidspreker: En nu mijn honderd gulden. De burgemeester holde naar de femeentefcas, maar het laatste nefje van honderd gulden was door de muizen opgevreten, Denk er om, zei de luidspreker, fk neem de kinderen mee. Het was een muizenval, groot, als een huis, een muizenval op wielen. De burgemeester keek er een beetje wantrouwend naar. Waar is de muizenvanger zelf? vroeg hy. Hier Edelachtbare, zei een stem. Daar zat, boven op de mui zenval. een man met oen luid spreker. Ik zal alle muizen van- Weet je wat, zei de burgemees- gen. zei hy. Maar ik moet hon- ter. Ik heb eens een verhaal ge- derd gulden hebben. En denk er - lezen van een rattenvanger van om. burgemeester, als ik ze niet opgelucht. De muizen vanger riep Hameln. Die had een fluitje krijg, dan neem ik de kindexen n06 boor ae luidspreker: Dank waarmee hij alle ratten meelokte, van de hele stad ook mee, precies JE wel, en reea weg met zyn wa- Zou er niet nog zo'n man be- zoals de rattenvanger van ©n vol muizen. En nooit is er in staan, maar dan voor muizen? Hameln heeft gedaan. Pierepit meer een muizenplaag We zullen eens een advertentie wGi w;« e-, ?eker kriisr iii ie geweeEt' zetten, En er kwam een adver- honderd gulden, riep de barge- t? m in Nieuw Pierepits meester. Vooruit maar, steek Dagblad: Gevraagd MUIZENVANGER net zoiets als de RATTEN VANGER van HAMELN. Toen nam de burgemeester zijn hoed en begon op straat te col lecteren. Gauw, gauw, riep hij tegen de mensen, anders worden de kinderen meegenomen. Iedereen stopte geld in de hoed en al gauw was de honderd gul den by elkaar. Hè, hè, zei de burgemeester maar van wal. De markt stond al vol met nieuwsgierige mensen, die dach- LI ET regent «an. tik en het ten dat er nu een meeslepend regent van tak wijsje uit de luidspreker zou Cn liet repent van tikke'etak op L-rimq„ ty,uur at- lkTiraun aan harco het Er kwam maar één brief op, komen, maar er kwam een barse van een man met een fluitje, die stem, aie zei: Allemaal van het zei dat hy net zo knap was als de marktplein af, anders komen de rattenvanger van Hameln. muizen niet. De man werd op, het stadhuis ontboden en wilde wel meteen ^POEN het plein leeg was, zei beginnen. Daar stond hij op de 1 de luidspreker heel zacht en stoep met zijn fluitje er. de hele vriendelijk: Lieve muizen van bevolking van Pierepit stond te Pierepit. Jullie moeten vreselijk we worden zo nat en we hebben wachten op het wonder. Zachtjes oppassen, want dit is een mui- geen plu begon hij het wijsje te fluiten zenvnl. Dit is een gemene grote' en we hebben geeneens een van: In een groen, groen knol- muizenval. Kom er niet te dicht lenknollenland. bij. Maar er gebeurde -niets. Er Nu moet je weten, dat muizen kwam geen muis. Er kwamen heel erg nieuwsgierig zijn. En er 7 nr)p alleen een paar kippen, maar kwamen er al gauw een paar J. uur vtugaoor ae regen, daar was geen plaag van, dus dat aanlopen om te kijken wat dat '°°P vlug, loop vlug hoefde niet. toch voor een raar groot ding cn kom aan weer gauw op een was, dat daar stond te praten T")E muizenvanger met 2ijn fluit voor muizen. kreeg een kleur van schaam- Lieve muizen, zei de stem te. Ik begrijp het niet, thuis ging weer. Ga niet het trapje op. Ga het nog zo goed, zii hij. Toen niet het deurtje door. Het is ge sloop hy stiekem weg en de men- vaarlijk! sen joelden hem achterna: Jy Maar de muizen waren zo be- bent een muizenvanger van niks. nieuwd, dat ze het trapje opgin- Dit was dus ook alweer een mis- gen en het deurtje door. En lukkina en de muizen bleven steeds kwamen er meer muizen maar krioelen in alle huizen, in en. steeds meer en de stem ging alle bedden en in alle potten en maar door met waarschuwen en pannen. O, o. waf een ellende. eindelijk was het hele marktplein Maar een paar dagen later vol muizen, die elkaar veraron- kwam de bode van het stadhuis gen om naar binnen te gaan. Net en het stroomt in de stad en het spet en het spat O, moeder, wat worden we naff O, moeder, o, vader wat moeten TOe TIM? een regenjas an O, moederuiaÉ moeten we dan? waar dat het giet, maar jongens, dat hindert toch nietl Het regent van tik en hei regent van tak het regent van tikkeletafc op het dak, en we gaan door de stad en we worden wel nat maar TOE NOU, wat hindert dat Het drankgebruik stijgt. Het aan tal verkeersongevallen door de drank neemt toe. De alcoholfabriea- ge gaat omhoog, maar evenzeer het aantal gevallen dat de consultatie bureau* tegen het alcoholisme te behandelen krijgen. De borrel heeft nieuw aanzien gekregen en dreigt een belemmerende factor bu de we deropbouw te worden", aldus bet Centraal comité voor Prot. Chr. drankbestrijding. „De actieve kernen der drankbe strijders zijn er dood verontrust cn zij waarlijk niet alleen", vervolgt het manifest. Bovenstaand comité belagt in de tweede week van .Januari vijf film avonden, nï. 10 Jan. Wijkgebouw O chtervelt straat; 11 Jan. Wijkge- bouw Atjehstraat 63; 12 Jan. Hulp kerk Oude Raadhuislaan.; 13 Jan. Kralingse Veer en 14 Januari Ma- ranathazaal Zuidpolderstraat. ZATERDAG. 8 JANUARI HILVERSUM I: 19 oo Apostolische taak van do ontwikkelde katholiek; 19.26 Septet Johnny Ombach; 19 45 Reg. uitz.; 2D,00 Nieuws; 20.05 Gewpne man; 2012 Plano; 20.20 Lichtbaken: 20 50 Plaat uit vele duizenden: 21.00 Negen heit de klok; Zl 45 WLe neemt de handschoen op: 22 00 Weekend se renade- 22 3D Actualiteiten; 22 45 Avond gebed; 23.00 Nieuws: 23 25 Rothstrijk- kwartet. HILVERSUM 21," 19 00 Artistieke staal kaart- 10 30 Een dag In Oxford: 19 50 Lezing door Dra Mulder; 20.00 Nieuws; 20 (15 Dingen van de dag; 20.15 Prome nadeorkest' 21 CO Socialistisch commen taar 2L15 De Winkel van Sink el; 22.00 Vmdobona schrammeln; 22,15 De mens en zijn liefhebberijen; 22.40 Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Biljarten; 23.25 Klei ne man je hebt een drukke week ge had. ZONDAG 9 JANUARI HILVERSUM I: 800 Nieuws; 815 Vi oolspel: 8 25 Hoogmis; 9 30 Nieuws; 9.45 Omroeporkest: 10 00 Kerkdienst 1130 Na de kerkdienst 1215 Apologie; 12 35 Pianospel. 12 40 Orkest zonder naam: 12.35 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws; 13 25 Orkest zonder naam; 13 50 Buffalo Bill; TT IT China komen berichten van Pogingen tot het sluiten van een politieke overeenkomst, die een einde zou moeten maken aan de bur geroorlog. Totnogtoe komen zij van J één kant. De zynen zouden Tsjiang lijk. dat deze hem nu afgedwongen dering der steden met' alles wat de zegevierende legers der Kaï Sjek zover gekregen hebben dat is. Zyn aanzien heeft ontzaglijk ge- daarbij in China placht te behoren. x.« -i-1- jeden. Dat weegt in China nog zwaarder dan in Europa. De macht 1—T ET is tegenwoordig wel lang van een openbare mening die zich -1- niet helemaal meer zo. maar schijnbaar met kan doen gelden, is men krijgt de indruk, dat de strijd er opmerkelijk groot. Zeker is, dat om Peking van geen van. beide kan- hy vooruitstrevende Chinezen, die ten met zoveel grimmigheid of ener- hij te voren weggehouden had uit gie gevoerd wordt als men uit de be- beslissende posities of zelfs had ver- richten zou kunnen opmaken, Nog volgd, uitgezonden heeft als zijn vre- verwerpen de „communisten" de desafgezanten. Kon hij niet anders aanbieding van onderhandelingen, of is dit een van ztjn slimmigheden? Het is mogelijk dat zij dit' ernstig hij zich publiekelijk bereid verklaard af te treden. Nu weten wij nog niet wat deze verklaring waard van een openbare mening die zich is. Het is goede toon voor een Chi nees machthebber van tyd tot tyd zyn aanstaand verdwijnen aan te kondigen. Dit geschiedt vooral als de betrokkene verantwoordelijk is voor de een of andeer ernstige tegen slag. Het is zeker niet ernstig ge meend, als hij zijn verklaring ge paard Iaat gaan met betuigingen van zelfverguizing. Dan weet men met een conventionele stap te doen te hebben, waarvan niets gemeend is. Een goed voorbeeld heeft TSjiang zelf tegen het einde van 1936 daar van gegeven toen hen door Tsjiang Sjue-liang in een valstrik gelokt en gevangen gehouden was. Breed weidde hij uit over zijn onwaardig heid en onbekwaamheid. Daaruit echter viel op te maken dat het ge sloten accoord geen aftreden van de De druk is zeer groot.. Grote ste den, bedreigd maar nog niet verlo ren, dringen bij hem, en ook bij de „communisten" aan op een verge lijk. Het ware inderdaad een ramp voor de menselijke cultuur, wanneer een waarlijk heerlijke stad als„Pe king, verwoest zou worden op de menen en de strijd tot het bittere zelfde wijze, als in de geschiedenis einde willen uitvechten. Zeer denk- van de Chinese burgeroorlogen, zo- baar is echter ook, dat dit reeds een veel oude en prachtige steden tem vorm van onderhandelen is, en dat onder zyn gegaan. Zou het steden- de „communisten" zich duur willen maarschftiir'^öhJ;kiri:_TTÖr;«;r;i«^ complex van Sjanghai, met zijn vele maken. Zij kunnen zich dat veroor- SS. rt-ir"5.ebraclit. Hei zouvoor mülioenen en zijn heirscharen 'van loven. leweeslLÏÏSS.S.StSjffJ?- Aï vluchtelingen het tafereel van een In China is nu eenmaal «11m «n- „bevrij ders" uit. Eens, toen Mau Tse-toeng nog met een keurtroep van geestver- wanten streed-, was dit anders. Maar sedertdien zijn zijn legers aange groeid tot millioenen soldaten, op de manier waarop de versterkingen In China steeds toegestroomd zijn naar de aanvoerder die het voor de wind ging, die posities, tot provincies toe. te vergeven had. Dat was geen kwes tie van soldaten die overliepen maar van hun generaals, die hun volgzame en. haveloze troepen meebraehten. Zo is het thans weer. Men leest het zelfs^uit de oorlogsberichten van de „communisten". Zij spreken over in het land is, weet te consolideren. Dit zijn omstandigheden, waarop de kominform op de duur geen macht kan krijgen. Wat de Chinese boer van de „communisten" denkt, wij weten het reeds, zoals gezegd, uit de vluchtende massaas. Tsjechoslowa- kije was voor de kominform een iets eenvoudiger probleem. Om het even, of er een vergelijk komt of niet, voor lange jaren zal China gebukt gaan onder de nieuwe ontwrichting, die de ogmars der noorderlingen gevoegd .heeft bij de oude ontwrichting, welke ten dele door de Japanse invasie en ten dele door het wanbeheer onder Tsjiang is veroorzaakt. Dit ziet er somber genoeg uit. Maar het Chinese volk operaties van het leger van generaal bevat, naast de elementen, die de oor» X en van generaal Z., cn dan zijn zaak zijn van zijn zo tragisch heden, dit de gewone beroepssoldaten, wier bestaan heel vaak slingert tussen banditisme en veel daarop gelijkende militaire dienst. HET leger van Mau Tse-toeng heeft nu, zeker voor het over- ook de voortreffelijke krachten, die zijn groot verleden verklaren. Het volk heeft, in. zijn zelfgenoegzaam heid, in zijn vermogen lyden te dra gen, een taaie veerkracht, die het over de vreselijkste inzinkingen 4 - been. helpt. Het is lijdzaam, maar grote deel, een samenstelling gekre- verre van willoos. Machtig is zijn gen die de opperbevelhebber weinig liefde voor zijn land. De Japanners geweest L.LT J2L ViUVUWUI1sEn iaiereei van een in umna is nu eenraaai anes an- gcu uw ub upperDevemeooer weinig neme voor zijn iana. JJe Japanners ontboezëmiT»*^ wf rif™ worsteling worden, dan zou dit een ders dan wij het ons hier voorstellen, zekerheid voor een stabiele toekomst hebben het ervaren. Geen offer is i-j.K' _°s niet zo neei lang der bloedigste episoden kunnen Wij hebben in beschouwingen van biedt. De toekomst ia nleehts nr> riaarvnrtr ta rwsar Rn AoavKn Nog niet zo heel lang geleden heeft Tsjiang Kai Sjek nog weer eens van aftreden gesproken. Het was in het Chinese parlement, naar aanleiding van worden, die de mensheid heeft ge kend. Er Is echter nog geen reden zich daarvoor reeds al te beducht te oorlogen tussen de eigenlijke legers weinig gevochten. Het waren wed strijden in het manoeuvreren, Hun vreselijk karakter kregen deze oor- Nederlandse „kenners" gelezen hoe natuurlijk het was dat de troepen, uit de boerenbevolking gerecruteerd, overliepen naar de communisten, die de voorvechters van de kleine boer waren. 1 De juistheid van dit inzicht wordt biedt. De toekomst is slechts op te bouwen als in China alle integere en daarvoor te zwaar. En daarbij is ook weer het algemeen gevoelen vooruitstrevende elementen, de han- de openbare mening, zouden wij zeg- jaardag Met trimfJ1 veJ" maken. Vroeger werd er in burger lazen wij, sprak hijïr van daS tijd nnrlnPpn t,,RSPn ^Pn1ilVö 1ooorc voorbij was. Men. heeft er echter, zoals te verwachten was, nooit meer WV3n tt Dar.' logen eerst door de teistering, waar- ontzaglijke menigten van het platte- 1 - Wm nJeuw= aan de „strijdende" legers de bevol- land op drift zijn, zoals in vroegere verklaring van Tsjiang waard king onderwierpen, bij het leegroven grote burgeroorlogen, met wat zy is. net is deze keer zeer wel moge- en -moorden der dorpen, bij de plun- mee kunnen nemen vluchtend vóór den ineenslaan voor de samenwer king, die Tsjiang, in zijn dorst naar autoritaire macht, nooit heeft ge wild. De partij, die, zoals thans met die van Mau het geval is. het meeste reeds geïllustreerd door het feit, dat van het militaire stuifzand in China -J-*.»*, ««.- w op zijn kant krijgt, moet daaraan te gronde gaan als zij haar voordelen niet, onafhankelijk van dit gespuis en in overleg met alles wat er goed gen van deze menigte een mys tieke kracht die het euvel van cor ruptie, onderdrukking, uitzuiging wel nooit heeft kunnen overwinnen, maar die toch de duurzaamheid van het kwade voorkomt. Een opsomming van al deze facto ren maakt het duidelijk, dat ten aan zien van China voorspellingen zelfs nog onzekerder zijn dan elders, 14 05 Ncderl. kamerkoor- 14 35 Concert-' gebouworkest; 15.38 Middenstand en Benelux; 15.45 Cantate 124; 16.10 Voetbalreportage; 16-25 Vespers; 17.00 IKOR: 18.30 Reg, uitz.; 19.00 Jeugd dienst-kerkkoor; 19.15 Kent gij uw bij bel- 19,30 Nieuws; 10,46 Gr.pfaten; 19,50 In 't Bocckhuys; 20.05 De gewone man; 2012 Uit en thuis 22 37 Actualiteiten; 22 45 Avondgebed; 23 00 Nieuws; 23.16— 24 00 Brahms in de kamermuziek. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 918 Gr. pliten; 8 30 Voor hat platteland; 8 40 Intermezzo 9,12 Sportmededelmgen; 3.15 Men vraagt: 9.46 Geesteiök-,leven; 10.00 Meester-trlo; 10 30' Briefgeheim; 10.50 De jonge Flierefluiters- 11.15 Tri angel; 12.00 Musicarda; 12.30 Zondag- club; 12.40 Speeldoos; 13 M Nieuws; 13.15 Mededelingen; 13.20 Melodie en rhythmc; 13.50 Even afrekenen, heren; 14 00 Pianospel: 14.05 - Boekenhalfü #r; 14.30 Delfts meisjeskoor: 14,50 Skytnas- ters; 1B.15 Filmpraatje," 15.30 Radio PhiL orkest; 16 30 Sportrevue; 17.00 Meisjes koor; 17.20 Gultaarspel; 17.30Ome Keesje: 17 50 SpoMf 18 00 Nieuws; 18.15 Boekbespreking 18.30 Ontmoetingen; lfi.oi) 1KOR; 19.30 Bijbelver tellingen; 20.00 Nieuws: 20 05 Re port age dienst; 20.16 Walztime: 20.45 Hersengymnastiek: 21.15 Romancers: 22.00 Hoorspel; 23,00 Nieuws: 23 15—24 00 Gr,platen. MAANDAG 10 JANUARI HILVERSUM I: 7 00 Nieuws; 7.18 Och tendgymnastiek; 7X0 Pianospel; 7.45 Een woord voor de dag; 6 00 Nieuws; 0,15 Te deum Jaudamus; 8 45 Gr.platen; 9 15 Op bezoek bjj de zieken; 9 30 Gr. platen; 10 00 Morgendienst; 11 00 Phlla- helphlakamexstrJjkorkest; 11.20 Van oude cn nieuwe schrijvers; 11 40 Cello recital: 12 00 Gr.platen; 1215 Melachn- no Strings; 12 30 Land- en, tuinbouw! 12 03 AJex Schelle vis met koos; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolins taf. 14.00 Schoolradio; 14 35 Kamerorkest; 15,3ff Amsterdams trim 16,00 Bijbellezlng;- 16 45 Gr platen, 17.00 Voor de kleuters; 17.15 NBC. syniph.orkest; 17.45 Heg.' uitz.; 18 00 Planoduo: 18.15 Sport; 18X0 Reg. uitzending. **■- HILVERSUM H: 7.00 .Nieuws;i7,15 Gr: platen; 8 00 Nieuws; 8TB Gr.platen; 0,00 Gr.muziek; B 30 J Waterstand en; 9X5 Symph. orkest; 10.00 Morgenwijding: 10 20 Lcndens Palladium orkest; 10.3D Voor de vrouw; 10,45 Regenboog; 11.20 Liederenrecital; 1140 Voordracht: 12 OD Accordeola; 12 30 Land- en tuinbouw; 12 33 Voor het platteland; 12 3B Gr.pla ten: 13 00 Nieuws; 13.15 Kalender." 13.20 Metropoleorkest: 14 00 Jonge Nederf. kunstenaars: 14 30 Dieren en ziekten bij de mens: 14 45 Dido en Aeneas; 15.45 Hoorspel; 16 50 Gr.platen; 17,00 Jan Corduwener: 18 00 Nieuws; 1819 Varia; 18X0 Orgelspel; 18.45 Parlementair overzicht. Advertentie L M. ■I Het jaar ie voorbij eer we 't weten, Zo sta je op en je moet weer gaan eten. Maar wat U ook doet, Doe dat altijd heel goed. Wil dus nimmer een BOOTZ TIP vergeten. Inz. hr S. te Heemslede ontv. 1 fl. TtP.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5