Amerika vervolmaakt thans de V-wapens van Hitier Koningin Nefertete m n In het voetspoor van Jules Verne Nieuwe perspectieven van de moderne wetenschap 'IIEP WEET Radio-programma s* Nieuwbouw yoor N.V. emballagefabriek Laurens Bogtman solist in werken van Diepenbrock en Mahler Tijgerin van diergaarde Blijdorp krijgt binnenkort een echtgenoot Hij komt met het Lloyd schip Bantam Duitse ex-kroonprins Wilhelm onthult en voorspelt Bismarck en Hit Ier „één pot nat" Spotprijsjes wonderen Op zoek naar Asfaltering van de Middellandstraat Overschies Wijkleven WIMTERhandenen -voeten KL00STERBAISEN mjwx.vim.wjj.w Het getal zeven in de erfelijkheid DE AVONTUREN AN KAPITEIN ROE: Het geheim van de tunnel Dinsdag 11 Januari 1949 3 E theoretische mogelijk' heid om per projectiel de aarde te verlaten en. een reis naar andere planeten van ons zonnestelsel te ondernemen, vormde reeds lang een onder- werpdat de geesten van avon tuurlijke onderzoekers bezig hield. En niet alleen van hen Men zal zich de boeken herin neren van Jules Verne, waarin hij onder meer een reis naar de maan en een verblijf aldaar met litterair zienerssckap tot in details schilderde TIJDENS de tweede wereldoor log zijn de snelheden, waar mede vliegtuigen zich door het luchtruim bewegen, met sprongen gestegen. Hun maximum snelheid ligt nu in de buurt van de snelheid van het geluid, ruim 1000 kilome ter. Maar eerst de practischc toe passing van raketten, onder meer in de Duitse V-wapens heeft deze dermate opgevoerd, dat men zich een practische verwerkelijking van wat immer een droom was, kan voorstellen. Sedert de vervolmaking, die de raketwapens door Amerikaanse on derzoekers in de woestijn van New Mexico hebben ondergaan, behaal den zij snelheden van 6400 kilome ter per uur. De grootste hoogte, die zij bereikten, ligt volgens offi ciële cijfers van de Amerikaanse regering op 175 kilometer. De gissingen, die de korte mede deling van de Amerikaanse minis ter van Defensie, over een „aarde- satellietvoertuig" (het officiële document heet „Earth-satellite- vehiele-programmc") oproept, gaan voor wat de militaire doeleinden betreft, in de richting van een pro jectiel, dat voorzien is van een atoombom en radiografisch wordt gestuurd naar een. plaats, zo ver van de aarde gelegen, dat de aan trekkingskracht van onze planeet en die van de maan worden geneu traliseerd, zodat de raket op een vaste afstand van de aarde als een kunstmatige tweede maan zijn om loop om onze planeet begint. De afstand van de aarde tot de maan bedraagt gemiddeld 4Q0.00G kilometer en volgens berekeningen van astronomen zou het kunstma tige „aarde-satelliet-voertuig" tus sen acht- en negentiende van 'deze afstand moeten afleggen, dat wil zeggen ruim 300.000 kilometer. In geval an een oorlog zou het Amerikaanse militaire oppercom mando het projectiel door radio impulsen naar de aarde terugstu ren, waarhij het gericht zou wor den op' vijandelijke mrilttaire ob jecten. Een dergelijk bombarde ment, zou wat de uitwerking be treft. het best vergelijken kunnen worden met het ter aarde storten van een meteoor. WIE voor het eerst van deze plannen kennis neemt, is ge neigd te denken aan fantasterij. Men vergete echter niet, dat het Amerikaanse leger met radar, die evenals de raketvoorstuwing zijn grote practise'te ontwikkeling inde tweede wereldoorlog heeft beleefd, kans heeft gezien contact met de Advertentie l. Hï. dat de winter ln Ja nuari gewoonlijk eerst recht begint. Daarom een recept voor winterkost. De Heer P. J. Kers adviseert: GESTOOFDE DIEN Snipper 114 kg. uien (zeer grof), stoof deze gaar onder toevoeging van een flinke hand vol fijngesneden seldeiy- groen. wat boter en wat water. Boer er dan 243 eetl. tomatenketchup door en bind het geheel een weinig met wat maïzena. Breng de groente goed op smaak met wat zout en peper. Geef er gehakt en verse aardappelen by. Bak eens overgebleven aardappelen met flink wat zéér fijn gesnipperde ui, strooi er vervolgens wat aan stukjes gesneden rookvlees (even gebakken) over heen, een zeer gewaardeerd, broodbelegsel. FubL CenlT. Bur. v. d. Tuinb.veilingen DINSDAG II JANUARI Avondprogramma HILVERSUM X: 19.00 Nieuws; 19.15 Orgelconcert; 19,30 Dit Is leven; 19 45 Reg. uitz.; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man; 20.12 Radio Philh. orkest: 22.00 Hongaars strijkkwartet; 22 37 Ac tualiteiten: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 2315—24.00 Utr. Sted. orkest. HILVERSUM II: 19.00 Radiostrlo: 19.10 Mexicans; 19.15 Benamen in öe kamermuziek; 20 00 Nieuws; 20.05 Ra diozoeklicht; 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein: 21,30 Allerlei; 21.35 Clmge Doo- renbos; 21.45 Pierre PaJla; 22.15 Buiten- Jands overzicht; 22.30 Paul Hinden»th; 23 00 Nieuws; 23.15—24 00 Phdadelphia- orkeat. WOENSDAG 12 JANUARI 1919 HILVERSUM I; 7.— Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Queer.'s Hall Ork.; 7.45 Een woord voor de dag- 8. Nieuws; 8J5 Te deum laudamus;* 8 45 Aubade; S.Bezoek bij zieken; 9.30 Symph. concert 11.— Marion Anderson; 11.15 Hildebrand-miniaturen- 12.— Gr pl.; 12.15 De Vijf Zapakara's; 32 30 Land- en tuinbouw; 12.33 Vrij en blij; 13.— Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 13.45 Bach en zijn vier zonen; 14.15 Omroep a CapeHakoor: 14 40 Huishoudelijke voorlichting; 15.— Grpl.; 35.15 Radio Philh, ork; 16.15 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Zangrecita»; 18 Onze Nedcrl. koren, en korpsen; 18 30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7-— Nieuws; 7.15 Gr.pl8.Nieuws: 8.18 Michel Emer en ork.; 8"50 Voor de huisvrouw; 9. Curtis strijkkwartet; 9.30 Waterstan den; 9.35 Boston symph. ork10.— Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10 30 Als de stofzuiger zwijgt; 11. Pop. non stop-prog12.Jan Vogel: 12.30 Land- en tuinbouw; 12 33 Voor het platteland; 12 38 Küitna Hawaiian; 13,— Nieuws; 13,15 Kalender; 13.20 Jo- hann Strauss; 34.Gesproken portret ten; 14.15 Jeugdconcert: 15.Hoorspel; 15 30 Regenboog; 16 Roodborstjes; 16.15 Het stond in de krant: 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Ramblers- 17.45 Reg. uitz-: 18— Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Paul Robeson: 18.30 De ongeor ganiseerde arbeidersjeugd. (United Press). De minisr ter van defensie der Verenigde Staten, James Forrestal heeft ionthuld dat bij de gewapende macht der U.S.A. een program, bestaat betreffende een „aarde- satelJiet voertuig". De minister deed geen nadere mededelingen doch militaire schrijvers denhen hierbij aan de theoretische mo gelijkheid een raket af te vuren tot buiten de aantrekkings kracht der aarde. De raket, volgens deze theo rie, zou dan als een satelliet om de aarde cirkelen, totdat een radio-bevel het naar de aarde zou trekken om een vijandelijke installatie ie vernietigen. Naar verluidt werkten Duitse geleer» den aan het eind van de tweede wereldoorlog aan een lijk fantastisch wapen. ■rtge- maan te bereiken. Dit betekent, dat de besturing van een kunstmatige tweede maan binnen de huidige mogeliikheden ligt en dat het pro bleem slechts is de vervolmaking van de raketten om het projectiel voldoende ver van de aarde te ver wijderen. Men denkt in Amerikaanse we tenschappelijke kringen bij de ont wikkeling van dit project met aüeen aan militaire toepassingsmogelijk heden. Daar is bijvoorbeeld de te levisie. De televisiegolven hebben horizontaal slechts een geringe draagkracht en worden bovendien in hun gang belemmerd, indien tussen het punt van uitzending en Advertentie l. M. Doe steeds Radox in Uw was- en bad water. Radox ontwikkelt zuurstof Mil joenen microscopisch kleine luchtbellen dringen Uw ponen binnen en maken die vrij Uw huid kan dan weer ademen en alle ongerechtigheden die Uw teint aan tasten, knigen geen kans meer Radox f geeft U "n stralend Cp* uicerliik naar „buiten" en naar „binnen" 'n wel- dadige tinteling gave huid en 'n fraate tem. ontvangst bepaalde objecten zijn gelegen. Vert'caal is de draagwijd te dezer golven veel groter, zodat, wanneer een door de mens gecre- eerd hemelichaam de stralen naai de aarde zou kunnen terugzenden, met televisie een oppervlakte zou kunnen worden bestreken, die vele malen groter is dan thans het ge val is. Zover is het echter nog niet. In het rapport van Forrestal wordt iedere voorbarige illusie getemperd door de toevoeging, dat de studie voorlopig slechts van theoretische aard 2al zijn. Al Is de voorgenomen uitbrei ding van de N.V. Emballagefabriek en houthandel aan de Stadionweg dan niet zo bijzonder groot, belang rijk is ze wel en zeker voor het personeel. Hiervoor zal een schaft lokaal van 9 bij 9 meter worden gebouwd, voorzien van douches, gar derobe enz. Ongetwijfeld zal_ dit ten goede komen aan de arbeids vreugde in het bedrijf. Behalve met dit schaftlokaal wordt de fabriek uitgebreid met een ondeuk- en las-mrlcftting in loodsen van resp. 12 bij 9 en 9 by 9 meter. De lasïnnchtlng zal volgens de modernste ideeën worden uitge voerd o.m. met aparte boxen voor de lassers.De bouw van de loodsen is opgedragen aan Kamsteeg's aan- remers bedrijf te XJsselmonde, ter- w l de betonnen spanten voor de skiietbouw geleverd worden door Kamper'a betonindustrie. Het tournooi om het wereldkampioenschap Behalve Engetand hebben, ook Wales Schotland en Noord Ierland proviso- •ïsch. ingeschreven vcor het tournooi om het wereldkampioenschap waar- 'an de eindronden in 1950 te Rio de aneiro worden gespeeld In het emd van de week wordt de bevestiging van hun inschrijvingen verwacht. Indien de Sn tien inderdaad meedoen ral het aan tal deelnemende landen in totaal 30 bedragen. NIEUWS UIT RANDGEMEENTEN PEBNIS De laatste opbrengst van de Kleuterschool-actie bedroeg f 294,83. Er is nu ruim f 2.000,- bij een gebracht, De feestavond van de voetbal vereniging „Excelsior" zal gehou den worden op Donderdag 20 Jan. in de zaal van café van Luyk. Op gevoerd wordt het toneelstuk „Die rare mijnheer Paf'. Zaterdag heeft deze voetbalver eniging een 5-1 overwinning be haald op Rijnsburgse Boys. De voorhoede was zeer schotvaardig. Ondanks het slechte weer, was ei* veel publiek. Een indrukwekkende Philbarmo- msche avond. Indrukwekkend door de werken die tot uitvoering kwa men, indrukwekkend ook door de wijze waarop ze werden vertolkt. Gisteravond, in de Schouwburg dan, heeft men om te beginnen Alphons Diepenbïock in al zijn grootheid, in al zijn brandende liefde voor de stralende warmte der melo die, de meeslepende klank van het orkest, de diepe bewogenheid die de schone samenklank van tonen kan schenken, gehoord. Het was ditmaal de compositie „Lydische Nacht" op een gedicht van Balthazar Verhagen, voor declamatie, zang en orkest Diepenbrock gehoord in al zijn grootheid. Dat betekent dus, dat zijn partituur op volmaakte wijze tot verklanking kwam. En dit geschied de, dank zij de d iep-doorvoelde grootse weergave van de vocale par tij door de meesterzanger Laurens Bogtman, (hy bleek zich het werk zo eigen gemaakt te hebben dat hij zijn partij uit het hoofd voordroeg) en in niet mindere mate Eduard Flipse, wiens liefde en artistiek be grip voor de muziek van de grote componist tot een fraaie verklan king van de orkestpartij leidde. Dan ook waren er de Kindertoten- lieder van Mahler. Eén van de aan- MAAN HETPJ VOERTUIG AA^DE grijpendste partituren uit de litera tuur. Eén van die werken waarvan de schoonheid huiveringwekkend wordt, omdat ze tot klank geworden tragiek is verheven. Ook met de vertolking van dit werk heeft Bogtman diepe en on vergetelijke indrukken nagelaten, want de vocale middelen waarover deze zanger beschikt zijn al even. voornaam cn groots als de voor dracht. Een woord van warme waardering voor de fraaie wijze waarop Flipse en de zijnen ook deze partituur rea liseerden. is hier zeker op zyn plaats. Het concert werd geopend met de Sinfonietta voor strijkorkest van Albert Roussel. Een geserreerd sprankelend en fijnzinnig werkje, dat geen problemen stelt, maar dat tot luisteren dwingt door zijn esprit cn de vaart waarmede het geschre ven is. Het orkest kreeg hierin vol op gelegenheid een glansrijke klank te produceren. Een gespannen uitvoering van Strauss' symphonisch gedicht Tod und Verklarung dat, ondanks de ge spannen uitvoering toch moeilijk de voorafgaande werken kon evenaren besloot de avond. Herman van Bom. Niet minder dan o.a. bijna 10.000 ton palmolie en palmpitten van Belawan. 4 OOG ton copra van Makassar en 2 000 ton andere Indonesische producten, waaronder veel thee, komen deze week. aangevoerd door de „Weltevreden" en de „Bantam", beide 12 000 tons vracht- passagiersschepen van de Koninklijke Rotterdamschc Llovd. onze vaderlandse voorraden versterken De „Weltevre den". die Maandag binnenliep, bracht bovendien drie Soedan-schapen en een ram mee, die door de Ned Consul te Port-Said. Mr, C. Dijkstal, als geschenk voor de Rotterdamse Diergaarde „Blij dorp" werden meegegeven. Deze dieren, wegens hun uitzonder lijk brede staart, ook wel vet-staart- schapen genoemd, waren itt een apart voor hen gebouwd veTbUJf In het voor- Zo stelde een tekenaar zich voor, dat de baan zou zijn van het „aard- satelliet-voertvig", zoals dit beschreven wordt in het program van het Departement van Defensie van de V.S. Duidelijk is op deze tekening de gordel te zien, waarop de aantrekkingskracht van aarde noch maan in- vloed zou kunnen uitoefenen op het voertuig DE Duitse ex-kroonprins "Wilhelm heeft zich aan het schrijven gezet. Binnenkort zal er. waarschijnlijk in de Verenigde Staten, een. boek van zijn hand verschijnen, getiteld; „Von Bismarck bis Hitier". Het werk zou vele verrassende onthullingen bevatten en is niet zozeer bedoeld als historisch werk, dan wel als privé-studie van de twee mannen, die Duitsland groot maakten en naar de ondergang voerden. opstaan en het hele land zal aan eengesloten achter hem staan." Ook in zijn boek zinspeelt hij hierop. Het komt de Duitse ex-kroon prins echter wel wat ongelegen, dat juist voor het verschijnen van zijn boek een voor hem nu niet erg gunstige brief gevonden is, die hij in 1932 aan generaal Gröner ge schreven heeft naar aanleiding van diens verbod tegen het optreden van de S.A., Hitiers lijfwacht In deze brief uit hij zijn spijt over het verbod van de generaal, die zou meerwerken „om het prachtige mensenmateriaal, verenigd in S.A. en S.S., tot werkloosheid te doe men. Zij zouden een prachtige kern kunnen vormen voor het leger, dat te zijner tijd weer zal worden ge vormd." Daarom vond de prins het zeer „pijnlijk" de handtekening van de generaal onder deze verorde ning te zien. "Wij hebben later on dervonden welk soort „prachtig mensenmateriaal" in de S.A. en S.S, verenigd was. In het boek, dat als ondertitel draagt: „Herinneringen van een Prins Overpeinzingen van een man'" scheert de Duitse troonpre tendent Bismarck en Hitler over éénzelfde kam. Hy verklaart dat zijn vader, Wilhelm II groot gelijk had om met Bismarck te breken. Het was echter nog te laat, „want Bismarck had mijn vader reeds be smet met de gedachte aan een tota le verduitsmg van de wereld." Wilhelm verklaarde m een on derhoud met een Franse journalist, dat het boek in eerste versie gereed is. maar dat het op het ogenblik in handen is van een. professor in de geschiedenis van de universiteit te Tubingen, die het moet controleren op de historische feiten. Tweede Hitier? Tijdens dit onderhoud voorspelde de zoon van de laatste Duitse kei zer een tweede Hitler, die spoedig het gehele Duitse volk achter 'zich zou krijgen. „Indien de geallieer den." zo zei hij, „binnen vyf jaar het Duitse probleem niet hebben opgelost, zal er een nieuwe Hitier Maandagavond om half zes stond de eerste gegadigde reeds by de deur van. de spotkoopjeszaak op de getrouwd soldaat voor wie een Nieuwe Binnenweg: het was een wachtje kloppen niets vreeds be vatte. Om zes uur stonden zij er met hun drieën om twaalf uur van nacht: tien, onder wie twee dames. Sommigen werden, afgelost, de sol daat met. De nacht is als wacht- nacht meegevallen, want er was eua grappenmaker by het gezel schap. Om 10 uur heden begon Je langverwachte spotprijzen verkoop. De soldaat veroverde zijn vurig ver langde stofzuiger voor 1 cent, even later ging een radio voor nog geen gulden. Toen wij langs wandelden kwam net spotprijs nr. 100 de deur uit: „een agent, om de orde te be waren was met nodig. In de Ro- chussenstraat was men drie uur la ter begonnen met de nachtwaker en geboft dat men daar heeft: er was een vracht auto met een kacheltje er in en dat kacheltje had er bij allen de stemming ingehouden. Spotprijsjesdagen zijn altijd won derlijk - een avontuur van No. 34 „Sal niet gaan, as vre fare heb ik geen tijd meer ofer en als we an- kumme ook niet, dan moet de heie sjucht eraf en 'n nieuwe d'r op. Maar je sci tennet. dat Hollanders in 't buitenland elkander hellepe?" Peter keek in het listige gebruin de tronie van de man en zei toen; „Je krijgt sigaretten van me." „So maar voor niks en niemen dal?" „Ja." „Oké meester, dat is fideel, dan sal ik je ook maar niet verkope." Peter gaf plotseling een schreeuw en greep de kapitein bij zyn arm. „Sukkel," liep hij uit. „Dat ik daar nu pas aan denk. Hoe wist je. dat ik een Hollander ben, toen ik op de boot kwam. Ik zei niets en de auto heeft een Frans nummer. Hoe wist je dat, vrind?" De kapitein keek en ogenblik be dremmeld. haalde toen diep adem als besloot hij alles op te biechten, wat er te biechten was. ,.Ik had jullie sinjaalement. De gamm eiste ouwe Chrysler, Sie er loopt, met een rood, Frans nummer, dat ze hier aan buitenlanders geven, met een Hollander d'r in. 't Kon niet misse." „Wie zei je dat en waarom?" ..Foor vijf duizend franks kon ïk je ^verraje. D'r waren hier twee snyjers, sogezegd. in een Citroen die gaffe me dat, één duizend in t foorutt. assik derek scu opbelle, as d r die ouwe Chrysler met de boot zou worde overgezet. Ze ver telde me. dat ik je moest uithore. waar je heen gaat en laat jullie nu toffe jongens sijn. Maar ik gaan nu, atauus! Peter wilde de kapitein nog wat naroepen, maar hij was zo beduusd. Peter Mnnnlk, do ar J. A. Ages dat zijn stem hokte. Hij legde Bill uit, wat er gebeurd was, want het taaltje van de kapitein bad hij niet helemaal begrepen. „Dat zijn dus Fritz Co." be sloot hij. „Die wachten ons op." „Weet ik nog niet," meende Pe ter. „Dat hadden ze dan al eerder kunnen doen. Of ze hebben grote haast óf ze willen alleen, maar con troleren, waarheen Wé gaan. we zullen voorzichtiger moeten wer ken." Peter klom uit de auto, werkte zich tussen het dichte wagenpark heen naar de brug en hij was al halverwege het stalen laddertje, toen de barse stem van de kapitein hem tegenhield. „D'r uit jó," riep hij. „Ik sien dat talhout van 'n inspecteur an de overkant staan en ik wil geen boete hebben asser een passagier op de brug staat." „Ik kom je de sigaretten bren gen." riep Peter naar boven. „Gooi zc maar omhoog, meester! „Goed. Maar zeg eens, waarheen moest je opbellen?" „Naar Bayonne en naar Hendaye, maar schiet op nou!" „Wie in Bayonne?" „De Prefectuur, monsjeu Cami- nard." Peter merkte, dat de kapiein on geduldig werd. Hij gooide een pakje sigaretten omhoog en terwyl de an der het behendig opving, riep hij nog: „En Hendaye?" „Hotel Regina, vragen naar de secretaresse van generaal Pizarro. Genoeg?" „Nog één ding. Wat vertel je ze nu?" „Zeg 't maar!" „Dat We en route naar Pau zijn." „OJC, meester." De kapitein draaide zich meteen om en gaf een ruk aan de stoom fluit, Peter worstelde zich met een zorgelijk gezicht tussen de auto's door naar de Oude Leeuw. Bill zat niet meer achter het stuur; hij stond met de „geokerde juffer" te praten en het gesprek had reeds een opvallend hartelijke toon. „Wat doen we nu?" wilde hij weten. „Bayonne ligt op de weg naar Hendaye," zei Peter. Bayonne was voor de Oude Leeuw vier uur zwoegen tussen de eindeloze dennenbossen door. De lucht was als gebalsemd door de zon en de hars, die van iedere boom in kleine bloempotten gewonnen werd. Zij werden er slaperig van en in een doezelige stemming reden ze de hoofdstad van het Baskische land binnen. (Wordt vervolgd) Filmavond Protestantse drankbestrijders Al gedurende vele jaren organi seert het Centraal Comité voor Protestant Christelijke Drankbe strijding in Rotterdam filmverto ningen. Tot voor korte tyd kon men alleen stomme films draaien. Nu heeft men echter de beschikking gekregen over een geluidsfilm-pro jector, zodat er ook sprekende films vertoond kunnen worden. Maandag nam men het nieuwe toestel in gebruik met enkele film voorstellingen in het wijkgébouw in de Ochterveldstraat. 's Middags vertoonde men voor kinderen de film Nelly, met een voorprogram ma, dat bestond uit een natuur- filmpje, een tekenfilm, en e en avonturenfilm. De hoofdfilm Het grote offer, die men 's avonds voor de volwassenen draaide, was ken nelijk van een niet te recente da tum. Toch viel deze geschiedenis van een vrouw die eerst aan de drank is, maar later tot bezinning komt, by de drankbestrijders zeer in de smaak. Men zal in de loop van deze week ook nog voorstellingen geven in Kralïngen, Hillegersberg, Katen- drecht en Rotterdam-Zuid. schip ondergebracht, waar zij door <Je bootsman en de timmerman werden verzorgd. Op de deur van deze „luxe hut", zoals de bootsman het ruime hok noemde, stond: „Kraamkamer. Stilte a.U.b-1" daar één der schapen „elk ogenblik Kon bevallen", volgens haar verzorgers. Eén der dieren had onder weg van de timmerman geleerd ..een poot te geven" en toonde zich. trots op deze kennis. He ..Weltevreden", die In Indonesië, in verband met nog steeds onvoldoende diepgang in sommige havens, om te los sen en te iaden een kustreis van 33 000 K M. moest maken, waarmee drie maanden gemoeid waren (een normale ku sire is is ongeveer 7500 km. en duur de vroeger 3 4 wekenlj, bracht oo de thuisreis 92 Arabieren ow. 47 kleme Arab leitjes van Soerabaia naar Makal- lah. In de Golf van Aden Ook het m-s. „Bantam", een zus terschip van de „Weltevreden", dat Vrijdag a.s. aan de Uoydkade wordt verwacht, brengt een versterking van de levende have van Diergaar de „BUjdorp" mee. n.1. de. even eens door de bekende Ned. dieren- vanger Van Geuns. op Sumatra ge vangen echtgenoot-tijger van de tij gerin. die in Juli J4,, met de „Sa- latlga" van de Lloyd, naar Rot terdam reisde. In Marseille loste de ..Bantam" reeds IOC ton corosolie uit Colombo en thans zet het sehln 500 ton paraffine-was op de kade in Londen Wij vernemen, dat met de asfal tering van le en 2e Middelland straat en Graaf Florisstraaf behou dens goedkeuring door de gemeen teraad, zeer waarschijnlijk in April van dit jaar zal worden begonnen. Over ongeveer een maand ls de be noeming te verwachten tot Rijkshaven meester van het Noordzeekanaal van de heer G. A Man uit Heemstede, oud gezagvoerder van de Jbhan van Olden- barnevelt IfJt zal de plaats innemen van de heer J. Seyffert» die het vorige jaar overleed. Een woonschuit van de familie L. kwam in de Schiedamse Schie in aanvaring met een motorschuit uit Schiedam. Beide boten liepen averij op. Het echtpaar Vogelezang-v, d. Hoff, Oudendijkse Schiekade 97, zal-op 14 Januari veertig jaar ge trouwd zyn. De N.H.-Ï e u g dr a a d kwam in het Verenigingsgebouw ter vergadering bijeen. Een aardig toneelstukje „De jacht op de erfenis" werd opge voerd. Bij de Eotterdamsche Spaarbank te Overschie is in December inge legd f 64.107,79 en terugbetaald f 45.302,99. Op de hulpsecretarie zijn thans weer legalisaties mogelijk. Advertentie l M Geneesmiddel tegen huidaando eningen. Zuivert de poriën, doet de j'euk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. KOLEN-PERIKELEN Een kolenhandelaar schrijft ons: „De verhoging vr.. de kolenprijs op 3 Januari, dus midden in het stook- seizoen, kwam wel op een zeer on gelegen ogenblik. Immers, de helft van het aantal afnemers globaal geschat heeft de eerste drie mud van het 2e rantsoen nog niet ont vangen en komt nu met felle pro testen bij de kolenhandelaar. Het merendeel heeft de kolen- bonnen reeds in September van het vorig jaar bij de handelaar ingele verd, De aflever ingstijd voor de kolenhandel loopt jan September tot Mei. Dj ervaring heeft echter geleerd, dat de meeste afnemers de kolen pas wensen ie ontvangen wanneer de kachel gestookt moet worden. Advertentie f. M. In September ontston^ er enige vraag als MevoIg van de geruchten over een risverhoging van de kolen. Toen deze geruchten ver stomden, verflauwde de vraag weer even. snel. In de maand October toen het niet koud was, beschikte de handel over een zekere voor raad maar nog geen 10% van de klanten wenste de kolen te ontvan gen. Na de officiële bekendmaking van de rhoging van de kolenprijs bereikte da vraag echter plotseling een hoogtepunt De kolenhandel heeft getracht zoveel mogeljjK klanten te bedienen. Dikwijls werd met het dubbele aantal wagens ge reden maax dit heeft niet kunnen voorkomen dat thans nog tiendui zenden gezinnen niet geholpen zijn. Het pubhek verwijt nu de kolen handel het achterhouden van voor raden om van do verwachte prijs verhoging te kunnen, profiteren. Dit verwijt is niet gegrond. De kolen handel heeft geen belang bij voor- raadvorming: dan zou immers tij delijk het personeel werkeloos worden. Met het toepassen van een dergelijk middel om meer te ver dienen zou de kolenhandelaar bo vendien de good-will van zijn moeizaam gevórmde klantenkring kunnen verspelen. En dit verlies zou hij onder geen beding willen riskeren. Het publiek houdt thans ook te weinig rekening met het feit, dat de kolenhandel gebonden is aan de aanvoer uit de mijnen die op het ogenblik vrij slecht is. Men dient de fout niet bij de handel te zoeken maar bij de over heid, die haar ondeskundig beleid toonde, door midden in het stook- seizoen de kolenprijs te verhogen," „Eenvoudig verbluffend verbluffend eenvoudig" IU ET is een bekend verschijnsel. dat de smaak van de mens elke zeven jaar verandert. Ook de mens zich om de zeven jaar biolo gisch vernieuwt, waarbij dos alle moderne wetenschap erkent, dat de organen nïemv opgebouwd worden. Prof. Becher heeft er nu op gewe zen, dat gelijk met de biologische vernieuwing ook een geestelijk hoogtepunt bereikt wordt, als een voudig gevolg van de nauwe be trekkingen tussen lichaam en géést. De klassieke erf el jj kheids wet die regelmatig golvende lijn ziet wordt het menselijke bestaan als een re- nu aannemelijk. Bij de geboorte van de mens begint deze golvende lijn meteen hoogtepunt. De aanwezige krachten worden dan voor een groot deel verbruikt en pas langzamerhand gaat men naar een tweede hoogte punt. dat dan zo ongeveer bij het zevende levensjaar valt. Deze op en neergang herhaalt zich tot het het eind van het menselijke be staan. Tijdens een prestatiemini mum zal de mens niet dezelfde kracht kunnen ontplooien als tij dens een maximum, en juist dit is van groot belang voor de erfelijk heid. Het rhythme van deze opeen volgingen zal in de meeste geval len bij echtgenoten niet gelijk zijn. Daarom^ krijgt het kind in deze ge vallen óf de hoedanigheden van zijn vader, óf die van zjjn moeder mee. Men spreekt dan van vaders kinderen en moederskinderen. Brengt een vaderskind op een hoogtepunt van zijn bestaan zelf weer een kind voort, dan zet zich de erfelijkheidslijn voort en erft hot kleinkind heel vaak naast de hoedanigheden van zijn vader ook die van zyn grootvader. Deze ontwikkeling zet zich voort tot in het zevende geslacht Hetzelfde geldt natuurlijk voor de vrouwe lijke nakomelingen. De zevende afstammeling in zo'n erfeiijkheidslijn met uitsluitend hoogtepunten kan een genie zyn. Een sprekend voorbeeld hiervan was Goethe. Goethe was een moe derskind; van zijn vader heeft hij weinig of niets. Ook zijn zuster heeft heel weinig met hem ge meen, omdat het een vaderskind was. Met zijn moeder heeft hij zich echter altijd verbonden gevoeld. Dit genie had vijf mannelijke voor ouders en een vrouwelijke. Ookd't is van oelang Had hij uitsluitend voorouders van één geslacht gehad dan zou het genie niet zo univer seel hebben kunnen zijn. In zijn werken zyn zowtl de mannelijke als de vrouwelijke figuren ge slaagd, in tegenstelling tot bijvoor beeld Schiller, wiens voorouders uitsluitend mannen waren, en die vaak moeite met zijn vrouwelijke figuren had. Als andere voorbeel den van universele genieën gelden Shakespeare. Michelangelo, Leo nardo da Vinci. Bach en Beetho ven. Ook op het sterftecijfer heeft het getal zeven betrekking. Statistieken hebben uitgewezen, dat de sterfte enz. procentsgewijze het grootst is. op de leeftijden SVï, 10^, 17% jaar. Ontstaat een kind tijdens een dieptepunt bij beide echtgenoten, dan sterft de erfeiijkheidslijn inde meeste gevallen uit; omgekeerd zullen bij een kind dat de eigen schappen van de vader en moeder erft. deze eigenschappen elkaar be- stryd. De gevolgen zijn dan meer malen geestelijke misvormingen, zoals bij Schumann en Nietzsche het geval was. aldus de Weltwoche, waaraan wij deze studie ontlenen. Lid Provinciale Staten van Zuid-Holland Aangezien de heer L. Davidson te 's Gravenhage zijn benoeming tot lid van de provinciale staten van Zuid-Holland niet heeft aangeno men. is thans !n zijn plaats benoemd de heer F. C. Maliepaard te Rot terdam, 56. Wanneer de torpe dojager de „Carl Vin nen" op korte afstand is genaderd, horen de op varenden van het zeil schip opeens een dave rende slag: de onderzee boot heeft _c en torpeto afgevuurd nn het vrese lijke wapen heeft de torpedojager midscheeps getroffen. „Ziezo," gromt Larry, „die zijn we kwijt." En hij geeft be vel de oude koers te hernemen. Maar dan duiken opeens van alle kanten motor-torpedo- boten uit de duisternis op: met machincgewe- benauwd en onder de matrozen breekt een kapitein van de ,,Carl Vinnen" hebben plaats ren nemen zc de „Carl Vinnen" onder vuur paniekstemming uit. „Laat het schip maar drij- genomen. Een matroos sjouwt juist een paar en ook klinkt zo nu en dan het geluid van ven, jongens," zegt Rob, „en ga in de boten." kisten in de boot. Wat er in zit, kan Rob wel ontploffende dieptebommen. De bemanning Even later ziet hij, dat er reeds een sloep raden: dollars! van de „Carl Vinnen" krijgt het nu toch wel wordt gestreken, waarin Larry, Mona en de

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3