Vecmv$in toch eleöant! P van onze De lange weg van kous naar kluis ós *U MSI8O0P Wat aan groeiend Rotterdam ten offer viel Prestwiek-onderzoek zal nog enige dagen duren Ha - Ha - Ha - Ha - Ha Protestvergadering ouden van dagen Rotterdam bij nacht De vorst van Annam had een krokodillen-brandkast Aard van het bezit veranderde in de loop der jaren Ka tendrech t verblijfplaats der rijken, Charlois 'n brok natuurschoon Havenplan verstoorde de landelijke rust in korte tijd Logboeken ontbreken ter zitting.. De Economische Politiek in lie naaste toekomst Vrijdag 14 Januari 1949 Het wordt tyd, dat we eens op zoek-gaan naar het amusementsle- ven van Rotterdam. Ik had daar al zulke machtige verhalen van ge hoord, dat ik mij; iedere avond als ik in m'n stulpje zat, maar een kleinsteeds mannetje tsond. Voor ons géén kopjethee, maar een whisky soda en de samba Een meneer met .zijn overhemd uit z'n pantalon en zijn pantalon in zijn schoenen was juist bezig een Russische hurkdans uit té voe ren, toen we binnentraden.. Enige fanatieke, bewonderaars van deze dans keken ons verwijtend aan, dat wij het waagden deze plechtige- ceremonie te verstoren. Een ge dienstige heer leidde ons op de tenen naar onze plaatsen. Na de Russische hurkdanser- kwam" er een soort'Mae West naar de microfoon „geheupwiegd". „Ha-ha-ha-ha-hagakte een iSupporter uit de zaal. Mae West keek zijn kant uit, glimlachte en knipoogde, toen gaf ze 'n teken aan de „vrolijke jongens van Cuba" en begon te zingen. Als groot bewon deraar van het Marshallplan zou ik toch niet kunnen zoggen wat ze zeng. Het klonk nogal hees, zou ik denken maar een van haar suppor ters, noemde het „sweU". De beto vering, die van Mae West uitging, scheen pas te wijken, toen de laat ste snik smeltend aan haar lippen was ontvloden. Daarna werd er geklapt of. de muren ervan moes ten scheuren en hoofde men typi sche Rotterdamse toejuichingen als: „Well done, Sally". Het was dus niet Mae West, „Wanneer?" A, v. d. W.. wiens zoon bü de 7 De cember Divisie dient, en reeds meer dan twee jaar in Indonesië verblijft, heeft aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen schriftelijk gevraagd hoe lang het nog duurde voor de jongens werden afgelost.. Hij Icreeg ten ant woord, dat men geen uitzondering kon maken, maar vond geen enkele aan duiding over hét tijdstip van terug keer. Hij schrijft ons nu: „Is er geen enkele instantie; die kan wagen, wanneer dé soldaten van de 7 December Divisie, die nu zo ongeveer al twee jaar in Indonesië hun dienst plicht vervullen, naar huis komen." Och ja, zo gaat het Een vrouwelijke abonné schrijft ons- naar aanleiding van het' artikeltje „Och ja, zo gaat het",dat. ookzij gebrek., heeft aan het aliemodigste'sefviesgoed. Ze kan de tafel-niet'fatsoenlijk dekken. ,,V?e hebben i- -2Ó:--schrijft Ze enkele kennissen, cüe geregeld bij ons eten, *k Bel altijd nog even op ot ze haar' boterhambordjes niet zal verge ten. We zijn heus niet te arm om ze te kopen. -Misschien is er nog een af andere fabrikant met verantwoorde lijkheidsgevoel. die dergelijke onmis bare dingen fabriceert. Gebrek aan grondstoffen is er .niet {getuige de .pul letjes). Mogelijk kan ook de overheid hier- ingrijpen." Kmderparasieteu Een. vrijgezel fabrieksarbeider be taalt met een blijmoedig gezicht zijn vrijgezellenbelasting want hij weet, dat het nodig is. „Maar zo schrijft hjj ons ik word wel eens opstandig wanneer iJc. hoor hoe er met de kinder bijslag wordt omgesprongen. Soms hoor ik in het schaftlokaal er over praten en dan is er b.v. één. die raet zijn vrouw dok is uitgeweest en er een hoop geld heeftdoorgedraaid» de ander heeft een nieuwe fiets gekocht van de kinderbijslag, de derde een radio enz. Vbigens mij is het verkeerd om. derge lijke mensen, geld in handen te geven, waarom geeft men ze geen klédlng- bonnen, dan zijn ze ook niet in de ver zoeking om te parasiteren op hun kin deren. De hond Voor de hond van mevrouw D.f een kleine gezellige, .xasloze familievriend, is geen. geld genoeg om de hondenbe lasting te betalen.over 1949. Zij.schreef ons: „Er wordt géwikt. en gewogen hem maar weg te- doen. Onv eerlijk të zijn is mijn zoontje er gisteren al mee naar de Oostervantstraat geweest, maar ze werden op Woensdag niet aangenomen. Ik was blij het beest terug te zien en had niet de moed. hem vandaag weg te sturen". Zij vraagt ons nu of er niets aan te doen is, 'dat de hondenbelasting te Rotterdam zo'hoog is en meent dat de gelukkige inwoners van Schiedam slechts eeri. rijksdaalder behoefden te betalen. (Inderdaad was. dit zo tot be gin 1948, maar .'-sindsdien' betalen de Schiedammers-e.vfen veëi.' Het is echter, met de hondenbelasting precies eender gesteld als mét'de aridèrë belastingen: men kan er -.weinig aan doen. Alleen als u het beest als waakhond gaat hou den. betaalt u 'een gulden, minder. Red.) Tijdens de- drukbezochte vergade ring, die de Algemene Bond van Opden van Dagen Donderdagmiddag in de Rivièrah'al hield, deelde de bondsvoorzitter, de heer A. Trouw borst, mee. dat het bestuur een brief aan de beide -Kamers zal richten, waarin het aandringt op een bijslag van 50% op de uitkering die de ouden van dagen volgens de nood wet-ouderdomsvoorziening ontvan gen. In dit schrijven wordt tevens uitgedrukt, dat het vertrouwen, door de ouden van dagen in de volksver tegenwoordiging gesteld, diep ge schokt is. In zijn toespraak richtte de heer Trouwborst zien scherp tegen de huidige en 'de'vorige regering, die volgens spreker nagelaten hebben maatregelen vpor de ouden van da gen te treffen. Een herhaling yan de toestand na de vorige oorlog wilde hij voor komen zien. Aan het slot. van zijn betoog ontkende de voorzitter met klem het feit'als zou da Rond een bepaalde politieke kleur vertonen. Het communistische kamerlid, de heer Hoogkarspel was aanwezig bij deze vergadering, die door de twee- de voorzitter,de' heer JB. van Beek geopend en. gesloten-werd; Hall Roach filmt alleen voor televisie De filmproducer Hall Roach heeft ..meegedeeld, dat zijn studio uitslui- tend voor de televisie ral gaan wer- Deze studio zal daardoor de perste grote fllmonderneming. te Hol lywood zijn, die zich bijuitsluiting ophét terrein van de televisie zal -begeven. maar Sally. Een van haar suppor ters een breed geschouderde Ame rikaanse varensman, riep: Hé Sally, what about a Hiïl- Eilly Toen Sally er in toestemde een Hilï-BiUy te zingen kende zijn enthousiasme geen - grenzen. Hij maakte aanstalten Sally te gaan omhelzen, doch de gérant maakte er bezwaar tegen en leidde de va- tsmomsesaammsmst^r^wmaaswÊBs^m rensman weer met zachte drang terug naar zijn stoel. Hü nam er cian maar genoegen mee v.andaar met de avonturen van een „ross eyed cowboy" mee te leven en hij „horsy, horsey", mee te wippen of hij echf op een paard zat, Toen Sally de avonturen vertolkte van een veekoopman in Chicago kwam de varensgezel naast z'n stoel van het lachen. Op de grond zong hij het refreintje mee, dat ik voor het gemak maar zo neerschrijf- Een-veekoopman uit Texas, whoopee Ging in Chicago aan de rol, whoopre Die veekoopman uit Texas, -whoopee Had in Chicago reuze lol. whoopee Hiermede "behoorde het eerste optreden van Sally tot het verle. den niettegenstaande de frenetieke pogingen van de varensman om haar tot een toegift te dwingen. Betoverende dans Toen stond een van de „vrolijke Cubanen" op, gaf een knipoogje naar de zaal en zei op de toon van Sesam-open-u: Ssamba..., Het v/as even goed een toverwoord, want plotseling was iedereen aan het dansen. Oftewel: dansen... Ik heb niets tegen de samba, maar onze tekenaar had er niet aan toe moeten geven. Hij is een ge schikte kerel, eerlijk, vriendschap pelijk, een jongeman met hogere idealen. Maar wij hebben allemaal- onze limiet en hij heeft de zijne. Hij was geen goed danseur en zé ker niet voor de Samba. Zijn dan sen leek te veel op het stoeien van een Newfoundlander. Er is heel wat voor nodig om een Rotterdammer van de wijs te brengen, maar de invasie van onze tekenaar op de dansvloer verwekte een sensatie» Samen met wat hij had genoemd „het geschikte meis je" leken zij wel een projectiel, dat ieder, die hem iri de weg kwam, wilde doorboren. De Amerikaanse varensman was zijn eerste slachtoffer. Ze grepen hem met. een van die verrassende bewegingen der samba en slinger den hem opzij. Daarna stootten z|j op een heer van middelbare leef tijd, die op een stoïcijnse manier heen en weer sprong. Onze man ■wierp hem een meter uit de baan en hij wist erger te voorkomen door „het geschikte meisje" één keer om haar eigen as te laten draaien. Terwijl hij excuses sta melde dreef Hij zijn partnerin naar. de verste hoek van de dansvloer, maar toen hij op een haar een ober met een vol blad 'had gemist en een andere (kaalhoofdige) meneer, die iets roods op dit hoofd had ge kregen naar aanleiding daarvan vertoond naar zijn (voor)hoofd wees achtte ik hét ogenblik geko men om eens ergens anders te gaan kijken, Rcterodamus L_T ET VERHAAL van bet gierige oude vrouwtje, dat haar bUeen- A gegaarde duitjes In een oude kous bewaarde, is bUna even oud als de hebzucht der mensen zelf. Of deze zonderlinge en in deze tijd van spaarbanken en bankkluizen bovendien zeer onhandige methode van sparen thans nog overal In zwang is, durven w0 niet beweren. Maar onder mensen, die dagelijks hard werken voor hun broodje, is de „oude kous" op lange winteravonden nog steeds bet uitgangs punt van menig kostelijk verhaal. waren uitgedacht. Het Egyptische slot is het voorbeeld geweest voor het moderne cylinderslot. Wel is de aard van het bezit in de loop der tijden veranderd. Het kostbaarste wat de oudste volke xen bezaten, waren hun gereed schappen en wapenen, die zij no dig hadden om in leven te blijven. Men kende toen nog geen ijzer en de messen, bijlen en pijlpunten waren van vuursteen, vermoedelijk afkomstig van meteoren. Gereed schappen om steen te bewerken bezat men, uiteraard ook niet en een maandenlang moeizaam wrij ven van twee stenen tegen elkaar was nodig, om aan een er van een scherpe snijrand te slijpen. Van zelfsprekend vertegenwoordigde zo'n bezit voor. de eigenaar een enorme waarde en- het is geen wonder, dat hét angstvallig be waakt' werd. De bergplaats was een gat in de grond, bedekt met een steen, aan de voet van een of andere eeuwenoude eikenstam.- De veiligheid berustte op het geheim, niet op de mechanische sterkte van dit soort brandkast. De no maden werden tot herdersvolk. Men kreeg vaste woonplaatsen en deed aan. .visserij en veeteelt De rijkdom werd geteld naar het. vee maar vee stop je niet in de grond. Voortdurend, waren wachters en herders nodig van een derge lijke levenswijze zijn in de Bijbel voorbeelden te over te vinden. Nog later ging men landbouw beoefe nen. Landbouwproducten werden opgeslagen in. schuren, die men j „afsloot" met een waszegel. Na tuurlijk was dit gemakkelijk te verbreken, maar het gold als het bewijs van eigendomsrecht. Des ondanks kende men reeds duizen den jaren vóór Christus sloten, die soms buitengewoon spitsvondig Herculanum en Pompeii* Langzamerhand ontstond de vraag haar een uniform, ruilmid del, dat gemakkelijk te vervoeren was, licht woog en niet aan bederf of slijtage onderhevig was. Zo ont stond het geld in munten en wel dra was goud het betalingsmiddel bij uitstek. Wanneer de „kóus" werd uitgevonden, kunnen wij he laas niet mededelen. De verklaring moet hebben gestaan op de papy rusrollen, die mét Pompeii 79 jaar n. Chr. door de lava verbrandden, In ieder geval ging de Vorst van Annam origineler te werk. Deze gebruikte kleine holle boomstam metjes, die hij met klinkende goud stukker. vulde. Achter in zijn tuin hield hü enkele krokodillen, spe ciaal geïmporteerd uit de Egyp tische Nijl. Hü liet de beesten een paar dagen vasten, totdat deze met wijd opengesperde kaken geeuw den van honger en. In deze openin gen wierp de vorst zijn „houten kousen", die naar het inwendige verhuisden en dat wegens bun ab solute onverteerbaarheid niet meer verlieten. Als h|j geld nodig had Advertentie 1. M rallen minder benauwd te maken, neen) dan het middel waarop nas ui er hl. telden va njeef n'nberoepls gedaan AKKER'» AM goed gekleed te gaan, is het heus geen vereiste slank te zijn. Belangrijker is om opzichtige stoffen te vermijden en - een goed patroon te kiezen, zoals bijv. van het hier afgebeelde model. Het smalle taillestuk, dat de geplooide gedeelten verbindt, maakt de figuur langer -én'slanker. Het patroon hiervan is aan ie voorbaan getekend, om u duideltfk te laten zien op welke hoogte het komt, maar het moet natuurlijk los geknipt worden. Het heeft bij het eerste model een knoopsluiting. Tegen de voor kanten zet u éen belegde van 4 cm. breed en brengt op de mid- dënvoorlijn knopen en knoopsgaten aan. Bij fijnere stoffen kunt u 'oéter, drukknoopjes nemen. We verbinden de voorbanen, na ze van figuurnaadjes voorzien te hebben, eerst met de geplooi de gedeelten en stikken dan pas het' taillestuk op, waarbij roe desgewenst een rugceintuurtje meèhaaien. De plooistukken warden op de schouder tót 7/% cm, ingerimpeld en driemaal doorgestikt met een'tussenruimte van'.8 mm. Het gestreepte ge deelte in de tussenzetbuan is het patroon voor het grondvormpje van japönstof of voering, dat we van binnen onder de bovenkant van het baantje naaien om het in vorm te houden. In de taille van de rugbaan wordt' het aangegeven gedeelte ■van de achternaad. tot 6 cm. ingerimpeld. De rugschouders even inhoudenDe mouwdelen verbinden, waarbij we het aangegeven gedeelte licht inrimpelen. Het onder schiet je van het split wordt gevoerd. De kop van de mouw wordt-door byscfiuiners (elk van 2 cm. stofverbruik, de laatste iets minder) ingenomen en met de binnennaad op het tekentje vallend ingezet. Bij het tweede model is het taillestuk aanéén geknipt (de overslag vervalt dus), en eerst met de plooistukjes en de tussen- 28 56 0.2 /O. 2/. 27 B.W. VS. 3b zetbaan verbonden om er dan de voorbanen op te stikken. We laten in de lin kerzijnaad tussen de teken tjes een split voor trek- of drukknoopsluiting open. Desgewenst zou u ook het taillestuk van andere stof kunnen maken. Bij een bouemuijdte van 112 cm. heeft u nodig voor het eerste model 4.20 m. zijde of soepele wollen stof van 90 breed, voor 't twee de 3.45 m. én 75 cm. andere stof. K\jkt u vóór het knip pen even of de lengte naar uw zin is? Dit model is ook zeer geschikt voor een avondjapon met lange rok, als u de zijlijnen van het patroon naar onder toe een 20 cm. langer maakt. ELLA BEZEMER. of zijn harem wilde uitbreiden, liet hij een krokodil slachten. Zodra ijzer en metaal meer be kend werden, begon men kistjes met sloten te maken. In de ruïnes van Pompeii en Herculaneum zijn zulke kistjes aangetroffen. De op gravingen toonden aan, hoe de be woners hadden getracht te ont vluchten met hun kostbaarheden op de rug. De zware last had hun gang zo vertraagd, dat zij werden achterhaald door de vreselijke na tuurramp. In de Middeleeuwen kende men reeds prachtige geld kisten, afgesloten met voor die tijd zeer gecompliceerde sloten en kun„ stig bewerkte sleutels, zoals men kanzien in het „Museum van Sloten eri Sleutels door de Eeu wen heen" bij Lips' Fabrieken, een verzameling van de heer Vincent Eras. De tijd van de geldwisse laars raakte voorbij cn de banken deden hun intrede De eerste geld kasten zagen het levenslicht. Vol doende bescherming tegen brand boden zij nog niet. Men vertrouwde blijkbaar meer op de „pompiers" met hun keten van lederen brand- emmertjes. Bovendien kon men het goud later weer in gesmolten vorm terugvinden! Eeuwige strijd De banken gingen kluizen In richten. Geen grote onhandelbare kasten meer, maar gepantserde en brandvrije ruimten. Ook de techniek der inbrekers schreed echter vooruit. Zij gebruikten geen zware voorwerpen, die veel lawaai veroorzaakten en tijd kostten, doch lichte en fijn geconstrueerde in. strumenten. Aanvankelijk waren het apparaten, waarmee het -slot werd opengestoken, daarna werd het snijdend gereedschap. Dé oxy- acetyleenbrander (waarin een mengsel van zuurstof en- acetyleen, gas verbrandt Dnder een tempera tuur, die hoger is dan het smelt punt van ijzer en staal) was een „uitkomst" voor de kluizenkrakers. De bezitters zaten echter ook niet stiil en kwamen met het smelt- proefstaal voor de dag, dat het te gen de snijbrander bleek uit te houden. Zo duurt de strijd tussen bezitter en inbreker met de grootst mogelijke vinnigheid voort en men kan zich afvragen, waarom de laatste de strijd niet opgeeft. Om dat vele mensen brandkasten van slechte makelij kopen, die soms wel brandvrij, maar niet inbraak- vrij zijn, aldus het orgaan van de Ned. Vereniging van Spaarbank- personeel. Een goede brandkast mag niet kunnen worden opengescheurd als een sardine-blikje. Het slot moet beschermd worden door een plaat smeltprDefmateriaal. Bovendien hoort op goede brandkasten en kluisdeuren een oijfercombinatie- slot, dat honderdmillioen verschil lende combinaties van vier cijfers toelaat. De brandkast moet be stand zijn tegen brand, óók wan neer ze wit-gloeiend in de bran dende puinhopen stort en óók wan neer ze onder het puin bedolven wordt. Een romp, bestaande uit één plaat, twaalfvoudig naar alle hoeken gebogen, blijkt volgens de gedane proefnemingen aan dexe eisen te voldoen. Een romp van losse platen, met behulp van hoek ijzers in elkaar geschroefd, loopt gevaar uit elkaar te scheuren. De technisch zuiverste sluiting Is een geslepen kegel in een geslepen kegelvormig gat. Op dit principe berust de allergrootste ronde kluis deur. Een deur met naar alle zij den straalsgewijze uitschietende sloten en een enorm kraanschar- nier met toedruk-mechanisme. Daar kan de „kous" niet meer te gen op! )E GROEI van Rotterdam-Zuid is onstuimig geweest. Als paddenstoe- ~.len zijn de pakhuizen, vemen, haveninstallaties en vooral de woon wijken, rechte rijen van eenvormige huizen, uit de grond verrezen. Da eenvoudige boer van nauwelijks een halve eeuw geleden, die op Feye-: noord of Katendrecht zijn stukje grond had en er. zijn koeien op liet gra zen, of de welgestelde koopman, die zijn buitenverblijf aan de Dordtse- straatweg had,.zou verbijsterd hebben gestaan. Moet men ér om. treu-- ren, dat de Rotterdammers zo wéinig piëteit hebben getoond voor een hoofdzakelijk eenvoudige doch landeJijk-schone. ervaring, dat de natuur het slachtoffer werd van een op zich zelf noodzakelijke stadsuitbreiding?' Och ja, .eensdeels wel, maar anderzijds moet men niet vergeten, dat ait uitgestrekte gebied, waar mi meer dan 200.000 mensen wonen, thans aan duizenden werk verschaft. v/eg lag het buitenverblijf „Jaca- tra" van de familie Reuchlin, een halve kilometer verder dat van fa milie Van Peski. Daar voorbij vond men het grote buiten „Lommer rijk", dat een statige indruk-maak- tc. Tenslotte kwam men bij de ko renmolen van de heer J. P. Engel, die thans van zijn wieken is ont daan. Aan de binnenzijde van de: Katendrechtse Zeedijk lag „Katen drecht" van de familie Mees en daarnaast „Lommeroord" van de familie Pincoffs inderdaad twee; bekende families in Rotterdam! Van dit alles is nu niets meer over. Vele grote buitenverblijven, in welker omgeving men heerlijk kon wandelen, alsmede een aantal verspreid liggende boerenwoningen, maakten plaats voor haven- en in dustrieterreinen, huizen, winkels, en bedrijven, waar nu velen wo nen en werken.; We laten het aan onze lezers over te beoordelen; welke toestand de meest gewenste ls, Het is de heer G. J. de Jongh' geweest, de directeur van Gemeen tewerken, die de stoot heeft gege ven tot deze ingrijpende verande ringen. In. 1895 kwamen Charlois en Katendrecht onder Rotterdams beheer en werden Maas- en Waal- haven gegraven. In totaal werden 700 huizen afgebroken en moesten 3500 bewoners van Katendrecht en. Charlois elders hun heil zoeken. In feite, bracht echter-de wet van 25 October .1873, die Charlois en. Katendrecht verenigde, en. die op 1 Januari 1874, nu 75 jaar geleden, van kracht werd, de doodsklok Wanneer men met het Heen-en- weer bootje, naar Katendrecht vaart, ziet men al van verre de massieve torens van. de Holland Amerika Lijn, waarvan het door het weer groen gekleurde koper zo vreemd kan schitteren in het zon licht, Deze torens vormen als het ware de toegangspoort tot Katen drecht, de havenwijk met haar enorme opslagplaatsen en arbei derswoningen. Het Katendrecht van vijftig, zes tig jaar en nog langer geleden, bood. een heel andere aanblik, maar men vergde niet,, dat de.lig ging ook geheel anders was. Wel was er ook sinds mensenheuge nis de veerboot, die de naam. zegt het - aanlegde aan de Veer- laam Dit veer was vóór de bouw der grote bruggen in 1878 uiter mate belangrijk. Practisch iedereen die van Holland .uit via Rotterdam naar het Zuiden naar Dordrecht of zelfs naar Antwerpen reisde, maakte er gebruik van. Niet ver van de aanlegplaats stonden drie grote- logementen: Het Wapen van Antwerpen. De Gouden Koetswa gen en Het Zwarte Paard. Wie zijn reis per postkoets over de Ouden- of Dordtsestraatweg, die Napoleon had laten aanleggen, des avonds niet meer kon voortzetten, bracht daar de nacht door. Ook mochten deze herbergen zich op zomer-Zon_ dagmiddagen verheugen in een druk bezoek. Vele Rotterdamse fa- Buitenverblijf op Oud-Katendrecht, dat slachtoffer werd van Rotter- dams erpansie-drift müies, gezeten op de terrassen, ge noten van het fraaie uitzicht op de rivier. Wie rijk was Het meest bekend was Katen drecht echter door de luxueuze buitenverblijven, die door vooraan staande. Rotterdammers langs de toenmalige Katendrechtse Zeedijk en de Dordtsestraatweg gebouwd waren. Aan genoemde Zeedijk recht tegenover de Dordtsestraat weg stond het grote herenhuis van mr. v. Osenbruggen, de kanton rechter van Ridderkerk; vrijwel aan het begin van de met mooi ge boomte beplante Dordtsestraat- Advertentie L M ontbraken eveneens slechts twee van de zeven waren op de zitting van gisteren aanwezig hetgeen dan ook de KLM-raadsman Came ron aanleiding gaf tot krachtige protesten. Het onderzoek naar de KLM-ramp op Prestwick is gisteren de vierde dag ingegaan en het ziet er naar uit dat vandaag, Maandag en Dins dag ook zitting gehouden zal moe ten worden want er waren gister morgen van de 79 getuigen nog maar 19 gehoord. De twintigste was grondingenieur J. de Jong, van de KLM, gestationneerd op Prestwick. Hij had de „Nijmegen" op een hoogte van ongeveer 50 meter zien naderen, terwijl de motoren op vol le toeren draaiden, zo vertelde hij, HU had het toestel in de wolken zien verdwijnen. Vijf minuten had den de lichten op de gebouwen even geflikkerd. Later, toen het toestel reeds was neergestort, had hij in de bakboordstuurstoel het half verkoolde lijk van gezagvoer der Parmentier aangetroffen. Hij kon hem identificeren aan de hand van een visitekaartje in een der Jas-1 gen boodschap van het vliegtuig zakken. - wes onleesbaar geweest. Om 23,36 Een tweede protest, dat Cameron later indiende, had betrekking op een document dat naar hij zei, had moeten worden voorgelegd aan de reeds eerder verhoorde 18-jarige getuige Simpson. Het was een weerbericht, door de meteoroloog aan d« contröletoren gezonden, en om 23.30 op de avond van de ramp door deze geparafeerd. Procureur Leslie bood daarna zijn veront schuldiging aan en zei, dat het do cument aan zijn aandacht ontsnapt was. Getuige Edwin Leek, lucht- verkeersambtenaar van het vlieg veld Prestwick, vertelde dat er om 23.33 een verduistering van alle lichten van het vliegveld was opge treden. Een direct daarna ontvan- Logboeken waren niet'te vinden, zodat de conversatiedie in de laat ste minuten voor de ramp tusBen het vliegtuig en Prestwick is ge voerd, niet te reconstrueren is. De logboeken van Prestwick, waarin had het vliegtuig een mededeling gedaan, omtrent het voorbijschieten van landingsbaan 32 en om 23,37 kwam de bewuste mededeling „Heb ben iets geraakt, trachten te. stij gen". Nadien is. er geen contact deze conversatie ook is opgetekend, meer met het vliegtuig geweest. over. beideoude dorpen aan' het luiden. Charlois had ccn veel eenvoud^» ger cachet dan Katendrecht. De oudste huizen staan rondom de St. Clemenskerk aan de Charloisse Kcrksingcl. Eens lag deze kerk ge heel achter het groen verscholen. Rondcm de hof lag eer. gracht, die gedempt is.. Een brok prachtig natuurschoon was de Oude Koedood. Het was een met wilgen omkranst boezem water. In oude geschriften lézen we: Heerlijker en leerzamer wan deling, was er in de omtrek van Rotterdam niet te vinden Loopende langs den Sluisjesdijk te Charlois, links omslaande langs het boezem water, den Robbenoord5chen Vliet en voorbij' den moeien Robbenoord- schen molen, en de schilderachtige plaatselijke verwijding van den Vliet, het „Gat zonder Geld" ge naamd, begon men al te genieten van de flora, van de heerlijkheden der natuur, totdat men den Ouden.., Koedood bereikte, die, omgeven door een prachtig moerasgebied, „Eldorado" was van de Rotterdam-? se botanici als ook van de jeugdige natuurliefhebbers. Mooier, interes santer streek, die verheffender na tuurgenot en beter gelegenheid voor natuurstudie bood; was' niet denkbaar". Maar niets heeft de groei van Rotterdam kunnen stuiten. Achter- af beschouwd, had men de grote havonuitbreidingen misschien beter tot stand kunnen brengen aan de Noordelijke oever, tussen Rotter- dam en Maassluis. Wellicht Was ook een grotere eenheid- ontstaan en had men de aanleg van kost- bare spoorwegverbindingen, de bouw van bruggen over en vaneen tunnel onder de rivier achterwege kunnen laten. Maar of Rotterdam daar „mooier" geworden zou zijn? Vermoedelijk past een Rotterdam mer niet in een stad met gebouwen, die wonderen van bouwkunst zijn, - met standbeelden en spuitfontei- nen! Advertentie L M. Onder deze titel schreef prof. G. Brouwers, hoogleraar' aalv de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, voor „Het Farooi". een zevental artikelen. Deze uiterst belang rijke artikelen werdén in een boekwerkje samengevat, dat 0.73 verkrijgbaar te; tl kunt bestellen, per postwissel 'of per postgiro No, 260728 ten name van „Het Parool". N.Z: Voorburg^ wal 225 Amsterdam-C., onder ver melding. BROCHURE PROF. BROUWERS

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3