„Ontspanningsleven, film en rijpere jeugd" ff %êop 29200 Koningin Nefertete KLM-raadsman pleit scherp voor grondig onderzoek Possessed: pseudo-psychiatrie Minister Rutten opent tweedaags congres in Luxor „De jeugd verlangt hevige indrukken" Kleurringen om de maan gewoon verschijnsel NIEUWE NEDERLANDSE FILMS? „De zwarte tulp" en, wellicht „Sil de Strandjutter" De ramp met de Nijmegen Op zoek naar „Tabinta" maakt extra reis naar Batavia Victoria en Harmonie Menuhin verdediger van Furtwaengler Capitol De slavin van Haroea Lutusca Lollypopje werd groot Radio-programma De Radio-conferentie te Hilversum DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Zaterdag 15 Januari 1949 De Minister van O. K, en W„ prof. dr. F. J. Th. Rutten, heeft Vrijdagmiddag in het Luxortheater het tweedaags congres „Ontspanningsleven, film er rijpere jeugd" geopend. Indien lijn aanwezigheid beschouwd mocht worden als bewijs van belangstelling, die ook bij de overheid leeft voor het vraagstuk „jeugd en film", heeft dit congres reeds een suCccs van betekenis geboekt. Trouwens de minister behoefde rich volstrekt niet ab een uitsluitend officiële eend in de bijt te voelen; het streven van het instituut „Film en Jeugd" heeft hij van zeer nabij leren kennen: tot hij naar zijn huidige post werd geroepen, maakte hij er deel van uit. hij verdeelde in onafhankelijke en (doorgaans van grote Amerikaanse mpijen) afhankelijke. De importeur zoekt het beste te brengen, maar men. mag het hem niet kwalijk nemen, dat hij weigert risico te nemen met „goede- film" experimenten, die door het grote publiek niet geaccepteerd worden. Het scheppen van de jeugdfilm is de taak Van de overbad. Wil men succes krijgen, dan zal dit met een royaal ge baar en veel geld dienen te gebeuren. Ook bepleitte spr. de culturele beteke nis van de verfilming van klassieke toneelstukken. De heer J. A. Wiersma, filmredac teur, sprak over de verantwoordelijk heid van de filmcriticus. Vooral tegen over de lezers van zi|n blad en in het bijzonder tegenover de jeugd, op wier culturele vorming hij mede invloed zal kunnen hebben, heeft hij een niet te onderschatten verantwoordelijkheid. Slechts twee „adviseurs" kan men bij een deskundige en volstrekt ooafhan- kelijke filmcritiek erkennen: beroepseer en geweten. Voorlichting van de jeugd aldus de heer Wiersma zal vruchtbaar kunnen worden begonnen in de speciale jeugd-periodieken. Onder het zeer grote aantal aanwe zigen ongeveer vijfhonderd personen uit alle kringen van het maatschappe lijk leven, woonden deze middag bij - konden o.m. opgemerkt worden burg. Oud, weth, v. d. Vlerk en tal van autoriteiten. Ingeleid door de voorzitter, de heer J, Pront, opende de minister de lange rij van sprekers met een kort woord over de betekenis van dit nationale congres. In de laatste decennia aldus de minister zijn wij ons meer be wust geworden van de betekenis, die ontspanning heeft in het dagelijks leven van de mens. De ontwikkeling van het innerlijke leven van de jeugd voltrekt zich in heftiger vormen dan in het verleden en haar levensvisie ver schilt sterk van die der vorige gene ratie. Het verlangen om zelf het leven te grijpen en in hevige indrukken te beleven, schijnt versterkt te zijn. en aan die zucht komt de bioscoop tegemoet. Het is niet toevallig-, dat het merendeel der bioscoopbezoekers onder de 20 jaar is. Men zegt mij ook, dat jeugdige per sonen door de beeldroman, die een sur rogaatfilm is, veel sterker aangetrok ken worden dan door romans en dat een film 100 tot 200 maal zoveel be zoekers trekt als een roman lezers vindt. Als dat zo is, staan wij voor een maatschappelijk verschijnsel van zeer ingrijpende betekenis. Het is van belang dc invloeden op het denken en voelen van de jonge mensen, die in de achtereenvolgen de leeftijdsperioden variëren, na der te leren kennen. Enerzijds om te weten, welke maatregelen geno men dienen te worden ter bescher ming van de jeugd, anderzijds, en dit Is nog veel belangrijker, om te weten, waarin de goede mogelijk heden van de film gelegen zijn. Indien dit congres meer inzicht zal geven in de mogelijkheden om het betoverende Instrument, dat film Is, goed te benutten, zal het hoogst waardevolle arbeid verrichten. Vervreemding van dc werkelijkheid Het hoofdthema van het congres: het ontspanningsleven van de rijpere jeugd, werd door prof. dr. ML J. Langeveld aan. een inleidende beschouwing onder worpen. Spr. was van mening, dat de volwassenen de eigen waarde van het kinderleven moeten respecteren, om dat we anders onvolwaardige volwas senen krijgen. Het moderne gezinsleven in. het mo derne maatschappelijk bestel biedt het kind niet meer de traditionele besloten heid, die het gewend was. Personen en instanties, die vroeger geen verant woording droegen voor de jeugd en haar ontspanningsleven, zijn daarin thans betrokken. Op de duur zullen we niet naar repressie, maar naar positieve actie moeten streven, d,w,z. dat wij bepaalde, welomschreven ver langens zouden kunnen gaan uiten ten aanzien van uit het buitenland te ver werven. films. Een bekend verschijnsel van de moderne tijd is, dat de mens steeds meer in indirecte verhouding tot de fundamentele dingen van de wereld komt te staan. De hygiëne van het ontspanningsle ven, waar tegenover ook de overheid niet onverschillig kan staan, eist dat de jeugd door de film niet vervreemd wordt van de werkelijkheid. Filmexploitant en -importeur Vervolgens kwamen aan het woord twee figuren uit het filmbedrijf zelf, de heren M, P. Vermin, bioscoopdirecteur te Maastricht en voorzitter van de Ne derlandse Bioscoopbond, en H. S. Boek man, directeur van Filmtrust en film importeur en -verhuurder. De eerste meende, dat de bioscoopexploitanten hun functie niet slechts in negatieve zin - i.e. bescherming van de jeugd tegen verkeerde films door leeftijcfoklas- senindeliag mogen opvatten, Vele exploitanten zien hun taak hoger' dan buitenstaanders wel denken. Overheids- medewerking is nodig en nuttig, maar zij dient niet Sover te gaan, dat de ouders zich beknot voelen in hun ver antwoordelijkheidsgevoel t.o.v. de kin deren. De heer Boekman besprak de werk zaamheden van de filmimporteurs, die Gisteravond zjjn rondom de maan enige ^kleurenringen te zien ge weest, waarbij vooral de kleuren rood blauw en daartussen, geel dui delijk zichtbaar waren. Op straat trok dit verschijnsel veel belangstelling en velen meen den, dat zij iets bijzonders zaeen. Het K.N.M.I. in De Bilt deelt echter mede, dat het hier een verschijnsel betreft, dat zelfs heel vaak te zien is, ook overdag in het zonlicht. Het wordt veroorzaakt door reflexie van het licht in waterdruppeltjes of kleine Ijskegcltjes in de hogere wol kenlagen en. is een verschijnsel dat analoog is aan het optreden van een regenboog. Wel waren de kleu ren gisteravond buitengewoon hel der, maar dit is het gevolg van de verdelging van de waterdruppel]es of de kleine ijskegeltjes. De avondzittmg In de avondzitting, die in de aula van Boymans plaats vond, behandelde mevr, J. van Nispen—van Wely, vice- voorzitster van het Nederlands Pad- vindstersgilde de onderwerpen „Film en gezin" en „Film en jeugdbeweging". Zij oordeelde, dat ouders, opvoeders en jeugdleiders met de kinderen naar films f zelfs de slechte) dienen te gaan en hen na afloop op de goede en. kwade eigen schappen ervan te wijzen. Dr. J. W, Noteboom, burgemeester van Voorburg, bestuurslid van ver scheidene maatschappelijke organisaties, die ook namens de geref. kerken sprak, maakte onderscheid tussen „film" en „bioscoop". Zijn slotconclusie luidde, dat tweeërlei houding aanvaardbaar Is: hetzij een positieve: het publiek en spe ciaal de jeugd brengen tot hogere waar deringsmaatstaven. dan de huidige; het zij een negatieve: het zich onthouden van bioscoopbezoek en het ontraden ervan aan anderen, De film zou in han den dienen te komen van maatschappe lijke organisaties, wier streven in de eerste plaats gericht is op het dienen van de medemens en niet op bet ma ken van winst. Tenslotte voerde het woord mr. H, A. M, T. Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven, die de maatregelen be sprak, welke ui zijn gemeente en Til burg genomen zijn om het bioscoopbe zoek door kinderen aan banden te leg gen. Kinderen tot 14 jaar mogen zich een kwartier voor en na de voorstelling niet in dc buurt van bioscopen ophou den, waar films boven dc 14 jaar ge draaid worden. In Tilburg bestaat zelfs een legitimatieplicht tot 21 jaar. Tijdens de discussie, die evenals na de middagzitting gehouden werd, bracht men naar voren, d3t de hedendaagse jeugd niet zo gedegenereerd zou zijn als mr. Kolfschoten in zijn sombere citaat van dr. Perquin liet uitkomen. Niet zo somber Het congres is Zaterdagochtend in Luxor voortgezet* met een refe raat van. de heer D. van Staveren, oud-voorzitter van de rijkscom missie voor de filmkeuring, die sprak over kinderfilms. Spreker was eigenlijk de eerste, die opti mistische geluiden liet horen. Het is niet zo, aldus de heer Van Sta veren, dat de hele Nederlandse jeugd altijd in de bioscoop zit, zo als wel wordt voorgesteld. Uit een enquête, die men. onder 32.000 kin deren had ingesteld, bleek, dat slechts 7 pet. regelmatig de bio scoop bezocht, 45 pet. nooit en 48 pet. zelden. Er mag in Nederland dus niet van een noodtoestand ge sproken worden en zolang de over heid niet zorgt voor een behoor lijk paedagogisch verantwoord ver vangingsmiddel, mag naar zijn me ning niet tot een bioscoopverbod voor jeugdige personen worden be sloten. Het stond voor hem niet vast, dat de huidige jonge genera tie verdorvener was dan de vroe gere generaties. Hij bond het insti tuut Film en Jeugd op het hart, het jeugdfilmwerk naar het Engelse voorbeeld ter hand te nemen. Wei nig waarde hechtte spreker aan de ongeorganiseerde vertoning van af en toe een enkele jeugdfilm, zoals sommige theaters thans doen. Pas als er gewaarborgd goede jeugd ver toningen. zijn, kan de overheid gaan denken aan verbod van min der geschikte films. Hierna werd de Rankfilm „De rit op de locomotief" vertoond. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het raadhuis, waar het ont vangen is door het gemeentebe stuur. Mr, Oud hield een korte rede, die beantwoord werd door de voorzitter de heer J. Pront. Dutch Inter States film produc tion N.V., die als eerste product de verzetsfilm .Niet tevergeefs" uit bracht, zal dit jaar een Engelse en een Nederlandse film maken. De Engelse film wordt vervaardigd naar het bekende verhaal van Alexander Dumas „De zwarte tulp" De Britse toneelschrijver Peter Blackmore die o.a. „Miran da" schreef, bewerkte deze roman tot filmscenario. Dit costuumstak uit de tijd van Johan de Witt zal voor een groot deel in de natuurlijke entourage van slot Loevestein en het bijgele gen oude stadje Woudrichem wor den opgenomen. De naam Caval- canti wordt genoemd als mogelijke regisseur, maar deze kunstenaar pleegt niet minder dan ruim f 100.000 als honorarium te vra gen, hetgeen op een begroting van f 250.000 per film uiteraard wat hoog is. Mr. H. Keuls de productieleider van Dutch Inter States, die deze mededelingen deed, vertelde dat de studio in Duivendrecht, eigendom van de Nederlandse bioscoopbond, wordt verhuurd a f 2000 per dag. Wanneer men weet dat „Niet te vergeefs" \in twee maanden klaar kwam, dalrbij het salaris voor re gisseur Gréville van f 50.000 en nog duizend en een andere posten telt, krijgt men enig idee van de fian- ciële risico's van de Nederlandse filmproductie. Het is nog niet definitief bekend, welke Nederlandse film dit jaar geproduceerd zal worden. Men twijfelt tussen verscheidene mo gelijkheden en een van deze is „Sil de Strandjutter". Wat de toe komstige filmacteurs betreft, be staan er plannen om veel aandacht te wijden aan de krachten van het goede beschaafde cabaret, die zich veelal losser, luchtiger en natuur lijke bewegen dan onze eigen to neel acteurs. Over eigen regis seurs hebben we nog niet de be schikking, maar mr, Keuls hoopt dat Cruys Vcorbergh op dit terrein de man van de toekomst zou wor den. Al zijn de financiële problemen groot, de nationale filmproductie draait weer. De besprekingen, die thans tussen regering, bioscoop bond en producenten gevoerd wor den om een aanzienlijke verlaging van de vermakelijkheidsbelasting voor nationale films te bereiken, zijn daarom van groot belang. „Wanneer deze verlaging niet tot stand komt, aldus mr. Keuls, zul len we niet door kunnen gaanè,, ]P U N T E N V R IJ*^P U N T E N V R U N T E N V R IJ~P UHTENVR 1JT" PUNTENVRIJ' WAAR KUNT DAN NAAR BETER HEEN Het getuigenverhoor in het on dersoek naar de vliegramp te Prest- wick begon gisteren pas, nadat de heer Leslie, de vertegenwoordiger van de Kroon, een verklaring had afgelegd, waarin hjj erop wees, dat het hier een formeel onderzoek gold en geen partijdige zaak. Hij zinspeelde hiermee op de beschul digingen die in zijn richting zijn gedaan ter zake van partijdigheid in het onderzoek. Mr. Cameron, de raadsman van de KLM, reageerde op deze opmerkingen met de me dedeling, dat er geen beschuldigin gen tegen de heer Leslie zijn geuit, „maar ik heb alle reden om protest aan te tekenen tegen verzuimen om bepaalde documenten ter tafel te brengen, die van vitaal belang kun nen zijn. Ik wil alle documenten zien en laten onderzoeken, hoe lang dit ook moge duren", zo luidde mr. Cameron's betoog. De KLM-advo- caat zei verder: „Het is in mijn lan ge loopbaan nog niet voorgekomen dat wanneer er een getuige werd opgeroepen zoals hier de beer Snits laar, de opvolger van wijlen gezag voerder Parmentier, hem geen en kele vraag wordt gesteld door de heer Leslie of de heer Wilson, die het ministerie vertegenwoordigt, over de vraag of een verkeerd op een kaart aangegeven punt van in vloed heeft kunnen zijn op de ramp." Leslie antwoordde hierop dat hij met opzet deze vraag niet aan de heer Snitslaar had gesteld, maar dat hij met mr. Cameron was over eengekomen, een zekere kapitein Malouin op te roepen. Deze is een gewezen chef-vlieger op de Noord- atlantische luchtroute. De eerste getuige was gisteren de heer M. J. Quayle, beambte bij de luchtverkeerseontröle en belast met het behulpzaam zijn bij het landen van vliegtuigen. Hij hoorde de boodschappen die het vliegtuig kort voor de ramp uitzond, en waarvan de laatste passages luidden: „Ik denk iets te hebben geraakt". Daar na was de boodschap onduidelijk geworden. Vervolgens ving hij nog op: „ik heb brand aan. boord" of „ik sta in brand" of iets in deze trant, waarna nog het woord „stijgend" hoorbaar was. Kort daarna kwam de vraag „Heeft U enig idee. waar wij zijn?" Dit was, zo vertelde de ge tuige op een. vraag van mr. Leslie, een in zeer lichte mate opgewonden boodschap geweest. Ook een latere getuige, mr. Harris, had deze laatste boodschap gehoord. Er had „een ze kere mate van wanhoop" in, de stem gelegen, zo verklaarde hij. Toen men op Prestwick begreep, dat de „Nijmegen" in nood verkeer de, zijn andere vliegvelden gewaar schuwd, hun lichten aan te steken. Ook heeft Quayle aan een van zijn collega's gezegd, dat het treffen van opsporings- en reddingsmaatrege len noodzakelijk zou kunnen zijn Kort daarna had hij een boodschap gekregen van iemand uit Tarbolton, die zei, dat een vliegtuig dat uit de richting Prestwick kwam, was neer gestort bij Mauchlinc, 13 km ten Oosten van het vliegveld. Quayle had aangenomen dat zijn bovenbe doelde collega, de heer Leek, de politieposten, ziekenhuizen en brandweerstations in de omtrek zou waarschuwen, omdat zulks telefo nisch was afgesproken. Kruisverhoor Een kruisverhoor tussen mr. Ca meron en mr. Quayle ontspon 2ich over de vraag, waarom niet alle weerberichten die de dienst ter con trole van het landen van vliegtui gen gaf, aan het vliegtuig waren Advertentie 1, M. een avontuur van Peter Monnik, door J. A. Ages „Dacht je dat," zei Peter werk- No. 38 „Eh, natuurlijk niet, neemt U mij niet kwalijk. Maar U zult die toch aan mijn secretaresse hebben opge geven?" „Dat Is hier de gewoonte niet, heb ik gemerkt, monsieur Cami- nard, maar noteert U maar even: John Ferguson, neef van de Ame rikaanse gezant en mister Hooker uit Parijs." Zonder blikken of blozen schreef de ander de namen op. „Wellgrinnikte Bill, „ouwe Camïn*"je had je daar bijna weer lelijk .stgepraat, knaap. We zul len maar weggaan, anders moet me vrouw Caminard straks je hemdje uitwringen. Bye, bye!" En Bill liep op de deur toe, Maar de Fransman was hem nog voor. „Ik zal U even uitlaten," zei hij. „Hoeft niet," stelde Bill gerust. „Wij vinden de weg wel. Gaat U maar lekker uitrusten." „Geen sprake van," riep de ander uit. „U bent mijn gast en ik zal U tot de buitendeur begeleiden. "Wat zou U anders wel denken van de Franse hoffelijkheid?" En zo kreeg Bill geen kans om nog even het meisje in de ogen te zien, Peter knikte vriendelijk naar haar, maar zij bleef toornig en strak voor zich uit staren. Haar chef bracht de vrienden de trap af e? uam met geveinsde hartelijkheid afscheid toen zij buiten stonden. „Neem wat broom in als we de volgende keer komen!" riep Bill hem nog boos na. Toen ze alleen waren, zagen zij elkaar aan. „Niet zo best," rei Bill grimmig. „Dat zat ons niet glad, ouwe jon gen. Ik zal maar noteren, dat Peter Munnik ditmaal niet in vorm was." tuiglijk. „Zeg dan, wat we bereikt hebben. Zeker, die Caminard is fout, dat is duidelijk. Maar wat dan nog?" „Hij wilde niet, dat wij met dat meisje zouden praten. Daarom was hij zo beleefd, terwijl wij onbe schoft bleven, of liever: jij." „Met andere woorden, dat dossier was er niet." „Precies. Weet je wat wij nu moeten doen?" „In het dichtsbijzijnde café een glas cognac nemen om de laffe smaak van dat gesprek met mon sieur Caminard weg te spoelen," stelde Bill voor. „Dat kan wachten. Wij gaan te rug. Beter nog, jij gaat terug, ik wacht hier en jij brengt zonder dat iemand het merkt dat meisje even hier. Wij moeten haar alleen spre ken, al is het maar voor tien seconden." Daar had Bill oren naar. Hü wil de de trap al opvliegen, toen Peter hem nog een instructie naschreeuw de. „Denk erom. Kijk eerst voor zichtig bij het loket of Caminard in de buurt is. Hij mag er niets van merken!" „O.K." riep Bill en hij was al verdwenen. Terwijl Peter nog overwoog of hij niet beter zelf had kunnen gaan, kwamen zij al de trap af, Bill vro lijk schetterend en zij protesterend en lachend. „Gevaarlijke vriend heeft U," ver klaarde zij aan Peter*. „Gevaarlijk voor U?" „Nog niet," zei ze, Bill met een olijk lachje en een knipoog aan ziende. „Maar wat wilt U van me? U moet heel vlug zijn." „Die chef van U is een naar man," begon Peter. „Ontken het maar niet. Ik heb Uw gezicht gezien. U ver acht hem, zoals alleen maar een Franse vrouw kan verachten, niet waar? Vertelt U dan, heeft Cami nard niet terstond een gesprek met Souraide aangevraagd?" „Hoe weet U dat?" vroeg zij ver baasd. „Wij weten, alles," zei Bill fier. „Ook dat het dossier Souraïde niet bestaat" „Dat is zo, maar „Ik zal het U uitleggen. Er is iets -niet in de haak met Souraïde. Uw chef weet dat maar hij wil verhin deren. dat wij er onze neus in ste ken. Daarom belt hij naar het kamp om er iemand te instrueren, voor dat wij er komen, begrijpt U? Wat kunnen wij eraan doen?" „Heel eenvoudig," meende Bill. „Ons zusje hier houdt het gesprek op, totdat wij or zijn. Hoever is het er naar toe?" (Wordt vervolgd) doorgegeven. Quayle antwoordde, niet geweten te hebben dat er een verslechtering m het weer was op getreden en evenmin, dat de op merkingen die in het „code"-rapport voorkwamen, niet werden opgeno men in het uitgewerkte rapport over de weerstoestand. Een andere getuige, mr. Harris, ambtenaar van het Britse lucht vaartministerie, werd door mr. Ca meron onder vuur genomen omtrent de gegevens over de windrichting die aan het vliegtuig waren ver strekt. Volgens de windmeter in de verkeerstoren was deze West, mr Harris had echter in een boodschap om 23.37 aan het toestel meege deeld, dat de wind op de grond Zuid-West stond, met een snelheid van 15 mijl per uur. Cameron merk te op. dat hier dus van een verschil in richting van 38 graden sprake was. Over de activiteit var, de politie in de districten, van de ramp ver telde It Jarvis van de RAF enige bijzonderheden. Hij had als contro leur van het luchtverkeer, de poli tie te Ayr telefonisch gevraagd, welke maatregelen waren getroffen in verband met het uitzenden van een ambulance. (Het ongeluk was toen reeds gebeurd). De politie te Ayr antwoordde, dat er geen maat regelen waren genomen, daar de ramp in het politiedistrict van Prestwick was gebeurd. De politie te Prestwick op haar beurt bleek te vertrouwen op de politie te Ayr. De politie te Kilmarnock zei ten slotte, te zullen zien, wat er te doen stond. Nu de luchtverbinding met Indo nesië is uitgevallen zal het m.s. „Tabinta" op 31 Januari uit Am sterdam vertrekken voor een spe ciale reis naar Batavia, om zoveel mogelijk te voldoen aan de vraag naar mannelijke arbeidskrachten voor de opbouw on Java en Suma tra. Vijfhonderd mannelijke passa giers zullen de reis op dit schip maken. Om deze te bekorten, rijdt er op 7 Februari een speciale boot trein van Amsterdam naar Genua, waar de inscheping op S Februari zal beginnen. Vier maanden geëist wegens bigamie Tegen een hoefsmid uit Joure is voor de Leeuwarder rechtbank een gevangenisstraf geëist van vier maanden, wegens bigamie- De man die in 1930 getrouwd wa.-. ging tij dens de bezetting naar Duitsland en trouwde daar opnieuw. De recht bank beval echter aannnuding van deze zaak om te kunnen onderzoe ken of de eerste vrouw bij het aan gaan van het tweede huwelijk nog in leven was. Advertentie M. GED15T LIEERD - WIJN - BIER OUDE HOOFT beloven, iets anders geven zal de kenner geen vreugde geven Een geliefkoosd jachtterrein der hui dige (vooral Amerikaanse! filmmakers ia de psychiatrie, by voorkeur verpakt in een aantrekkelijk-populaire, maar toch erg serieus schonende uiteenzet- ting, die voor de leek het logisch ver band legt tussen de verwarrendste ver schijnselen. Tot welke uitwassen deze modegril kan leiden, ziet men deze week in Victoria (en Harmonie), waar Joan Crawford lijdende wordt bevonden aan schizophrenic en met „catatomsehe verstarring" en. „narco-synthese" wordt gewerkt, of het niets is. De argeloze toeschouwer wordt ver trouwd gemaakt met de zleleroerselen ener ongelukkige verpleegster, wier verspilde (en onbegrijpelijke} liefde voor een onder-de niaatse-, met m het rrunst imponerende, uiterst opper vlakkige man verkeert in een hysteri sche jaloezie, ccn betere zaak waardig. Daar ligt de fout al, bij de basis van het overigens niet onkundig opgebouw de verhaal en het is jammer, dat Joan Crawford hierin betrokken moet wor den; zij geeft een bewogen, bijna mee slepende creatie van de gekwelde vrouw. Haar bijzondere persoonlijkheid beft ..Possessed" (Verwoeste levens) boven het filmgrauw uit, en deze pres- Ychudï Menuhin, de beroemde Joodse violist, heeft Woensdag in Rome op vurige wijze het gedrag van de Duitse dirigent Wilhelm Furtwaengler verdedigd. De violisten Isaac Stern en Na than Milstein, de pianisten Arthur Rubinstein en Vladimir Horowitz, de zangeres Lily Pons en andere voor aanstaande Amerikaanse musici heb ben verklaard, dat zij zouden weige ren onder Furtwaengler op te tre den, als het sympbomsch orkest van Chicago hem als dirigent zou enga geren. Geruchten willen reeds, dat het orkest van plan zou zijn het con tract met de Duitse dirigent op te zeggen. De crltiek, die tegen Furtwaengler wordt ingebracht, noemt Menuhin onrechtvaardig en niet in overeen stemming met de feiten. Hij was van plan een telegram naar het orkest te sturen en zei in dit verband: ..Ik zal naar dezelfde wapenen moeten grij pen en me de vreugde van met 'tsym- phonisch orkest van Chicago samen te spelen moeten ontzeggen, tot deze zaak geregeld is". Dr. Hemz linger, de voormalige dirigent van het Berlijns philharmo- nisch orkest heelt de protesten, die geleid hebben tot het afzeggen van de gastdirectie van Furtwaengler te Chicago „ongerechtvaardigd" ge noemd. Dr. Heinz Unger heeft verder verklaard dat het een belediging was dat mensen die een uitgespro ken sympathie koesterden voor de Nazi's zoals de Wcense dirigent Von Karajan zonder moeilijkheden door de wereld konden trekken. Het geval Furtwaengler aldus Ungcr ligt heel anders. Unger deelde daaxop mede dat Furtwaengler aan een collega had verteld dat hij zich zo nauw met de Duitse muziek en het Duitse mu ziekleven verbonden gevoelde dat de gedachte, dat hij niet meer zou kunnen dirigeren hem on ver drage lijker was dan de consequenties uit de toenmalige omstandigheden te trekken. „Een zwakheid?" zei dr Unger „misschien maar zeker niet meer". tatie is te bewonderenswaardiger, daar nj aan haar medespelers Raymond Mas- sey en Van Heflin nauwelijks steun heeft. Die heeft ze wei aan de voor al m het begin zeer gevoelige came ra, terwijl m dere film ook verschei dene fraaie voorbeelden van bebch- lings- en ordeningstechniek te zien zijn. Maar het gekunstelde gegevcr. drukt zyn stempel op de film en daar ksn zelfs een goede regie niets aan ver anderen. Intrigerende koninklijke kamerheren leggen het aan met slavenhandelaars, die koene vuistgevechten leveren met rovers op fier dravende hengsten in het hete zand van de Soedan. Allemaal om die ene slavin van Haroea. koningin, van Khemmls. Khemmls bestaat slechts ln de fantasie van John Rawlins, cn zo is alles, wat ln deze technicolor over het linnen venster wervelt nogal fan tastisch. Maar al ligt dit er dik boven op. het boeit wel. cn het opvoeren van de spanning aan het slot van de film is een wel ntet origineel, maar toch sprekend voorbeeld van wat met goede montage bereikt kan worden. Overigens is het een vlot vertelde amusements film, waarin Maria Monter, Jon Hall, en Turbay Bey blijk geven zich in deze sfeer byzonder goed thms te voelen. Aon 7o'n film als nu ln Lutusca ver toond wordt, merken we opeens dat wij een stuk ouder zijn geworden, want Shirley Temple was ln onze verbeel ding nog altiid 's werelds kleinste lie veling met die blonde pljpekrullen cn dat lieve knikje in haar stem als zij zong „On the good ship Lollypop" en daar zien wij plotseling Lollypopje op een liefdadigheidsbazar schoenen ver kopen aan soldaten. Maar het vro lijke lachebekje is zij nog steeds en Kiss and teil dat eeist het lachsucces was van Broadway is voor haar geknipt om er als een robbedoes**doorheen te dartelen. Of zij nog altijd dat knikje in haar stem heeft weten wjj niet, want zij zingt niet ln deze film. ZATERDAG 15 JANUARI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws: 18.15 Promenade-orkest: 19.45 Reg. uitz.; 20.- Nieuws; 20 05 De gewone man; 20.12 Pianospel- 2020 Lichtbaken; 20.5O Cho pin; 21.00 Negen heit de klok; 21.45 W:e neemt de handschoen op; 22 00 Weekend-serenade; 22 30 Actualiteiten; 22 45 Avondgebed; 23.00 Nieuws: 23.25— 24 00 Gr .platen. HILVERSUM lï: 19.00 Artistieke staal kaart; 19 30 Bezoek hoofdorganisatie West-Hillwerk te Aalsmeer; 19.45 Le zing dra. Anne H. Mulder; 20.00 Nieuws 20 05 Dingen van de dag; 20.15 Omroep orkest- 21.00 Socialistisch commentaar: 2115 De bonte bal; 22 DO Stradiva-sex tet: 22 25 Hoorspel; 22 40 De jonge Flie refluiters: 23 00 Nieuws; 23 15 Sem Ntj- veen 2330—24.00 Gram.muzlek. ZONDAG 16 JANUARI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws: 8 15 Gr. muziek; 8.30 Morgenwijding; 9 30 Nws.; 9 45 Omroepkamerorkest; 10 25 Inleiding Hoogmis; 10 30 Hoogn-Js; 1200 Angelus; 12.03 Werken van Tsjechische compo nisten; 12,15 Apologie; 12.35 Michel Schwalbe. viool cn ïsja Rossican. piano; 12 40 Het Orkest zonder Naam; 12 55 Zonnewijzer; IS 00 Nieuws- 12.35 Het Orkest zonder Naam; 13.5Ü Buffalo Bill, de held van het Wilde Westen;; 14.05 Introduction et Allegro; 14 20 Yvon le Marc'Hadour; 14 35 Conccrtgebouwork,; 15 35 Elisabeth Schwarzkopf, sopraan: 15 45 Koorzang* 16.10 Repertago; 16 25 Vespers: 17.00 ÏKOR: 18.00 Jonger* *1- dlenst; 18 30 Reg tiltr 19-00 Het Nod. Hcrv. Kerkoor; 19.15 Kent gij uw bij bel: 19.30 Nieuws; 19.45 Jussi BJörhng: 19 50 In 't Boeckhuys; 20.05 Dc gewonp man; 20.12 Uit en thuis; 22 37 Actuali teiten; 22 45 Avondgebed; 23 00 Nieuws; 2315—24 00 Avondconcert HILVERSUM II: 800 Nieuws; 8.18 BBC Symphonie-orkest* 8 30 Voor de turn: a 40 Barcarole; 9 12 Sportmedede- hngen;- 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven: 10 DO Zondagshalfuur: 10 30 IKOR J145 Tussen kerk en wereld; 1200 I.es Gars de Paris* 12 i» De Zondagclub; 12 40 André de Raaff en Jacques Schut te: 13 00 Nieuws: 13 20 Zo geniet u méér van muziek* 14 30 Boekenhalfuur; 14.55 John Renova and hls music; 15.30 Even afrekenen, herenl 16 00 Filmpraatje; 16 15 The Skvmasters: 16 35 Sportrevue: 17 00 GesDrekkcn met luisteraars: 17.15 Een mooi kerklied flik 17.30 Ome Keesje: 17 50 Voetballen; 18.00 Nieuws en sportuitslagen; J815 Wlm Ibo's Ca baret „De Camera Obscura"; 19.00 Ra- diolvmpus* 19.30 Paul Godwin en Bene dict* Silberman: 20 00 Nieuws; 20 05 \V- nortagedicnst: 20.45 Vrouwenzand: 2137 Gramofoonmuziek* 21, 45 Fatsen en Fratsen; 2210 Het Omroeporkest; 23.00 Nieuws* 23.15—24 00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 17 JANUARI HILVERSUM 3. 7 00 Nieuws; 7.13 Ochtendgymnastiek* 7 30 Reveille: 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws: 8 15 Te deum laudamus; 8.45 Johan Strauss 9.15 Ochtendbezoek: 9.30 Het vraagstuk van de maatschappelijke or de* 10.00 Yehudi Menuhin. 10.30 Mor gendienst; 11.00 Boston Pops orkest; 1120 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Werken van moderne componis ten 12.00 Rie Grims-Strootman, alt en Jan van Weelden. orgel; 12.30 Land- cn Tuinbouw* 12,33 Metra poleorkest: 13 00 Nieuws; 13 35 Mandolinata: 13 45 Don Kozakkenkoor; 14 00 Schoolradio; 14.35 Hans Lachman, piano: 15.00 Vox Jubi laris; 15 20 Trio's uit alle landen: 16.00 Bijbellezing; 16 45 NCRV-koor; 17.00 Het kleuterklokje klingelt; 17.15 Ka merorkest; 17.45 Reg.ultz.: 18.00 Xamerl orkest; 18.15 Sporfcrubriek: 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Jean Vaissade en zijn orkest: 7,30 MU- löcker programma: 8,00 Nieuws; 8.15 Gr.muztek; 8 55 Van vrouw tot vrouw; 9 00 Gr.muriek: 3 30 Waterstanden; 9.39 Een dansliedje deint; 10.00 Morgenwij ding 10.15 Arbeidsvitaminen; 11.00 Op. de uitkijk; 11.15 orgelconcert door Pierre Palla: 12 00 Het Lyra Trio; 1230 Land- en Tuinbouw: 12 33, In *t spion netje* 1238 Gerard van Krevelen: 13 00 Nieuws; 13.15 Mededelingen; 13.20 The Skymaatera 13 50 Carlo Buti: 14.00 Wat gaat er om in de wereld- 14.15 Gr.muz.; tr, 00 Bcmbonnière; 10 03 Solistenconcert: 15.45 Muslealender; 17 30 Hoort zegt het voort; 17 45 The Andrew Sisters en An- dré Kostelonetz; 18.00 Nieuws; ia.15 Mededelingen; 18.20 Charles Trenel; 18 30 Radio Filmkrant. Advertentie l. M. Dit is het verhaal van een nachtwacht, Hij kampte met slaap elke wacht-nacht. Zijn vriend zei toen zacht: „Tip van Bootz cn je lacht, Om de slaap, want je hent dan vol aandacht." 'n TIP VAN BOOTZ Hulzen, ontv. 1 fl. TIP (Van een eigen verslaggever) In de K.R.O.-studio te Hilversum spraken wij gistermiddag de heer W. Vogt, die secretaris is van de internationale radioconfcrentic, welke deze week ln het K.R.O,-ge- bouw wordt gehouden. Voorzitter van de conferentie, waaraan de om roeporganisaties van België, Enge land, Frankrijk, Luxemburg en Ne derland deelnemen, is de heer J. B. Broeksz (V.A.R.A.). De heer Vogt deelde ons mede, dat hij van de bij eenkomsten speciaal in technisch opzicht resultaten verwacht, Het is niet eenvoudig, sprekers voor de West-Europcse programma's te vinden. Het moeten, mensen ziftn, die perfect dc vreemde taal spreken en bovendien genoeg gezag hebben om het betreffende onderwerp te be handelen. „Het belangrijkste van deze internationale besprekingen is wel, dat we veel van elkaar leren", zo zei dc heer Vogt. De vergadering van Donderdag werd goeddeels gewijd aan het uit wisselen van ervaringen, opgedaan bij het uitvoeren van het program ma „West-Europees commentaar". De volgende nieuwe regels wer den hiervoor vastgesteld: Indien de spreker dc andere talen dan die van hot eigen land voldoende mach tig is, spreekt hij ook zelf zjjn voor dracht uit in die vreemde taal. Deze wordt op de plaat vastgelegd cn naar het betreffende land gezonden. In andere gevallen zal een verta ling volden. Het te kiezen onder- wem zal van acri»-' aard bleven en op een voor de luisteraars be grijpelijke wijze worden behandeld. Dc nieuwe serie van deze voor drachten begint ln Maart 1949, waarbjj Nederland de rij opent. Besloten werd, een geheel nieuwe reeks uitzendingen te organiseren, die zal bestaan in een microfoon debat, waarbij in tenminste twee, maar in de meeste ""evallen in drie, der deelnemende landen sprekers voor de microfoon zullen komen, dio in de taal van het organiserende land over een actueel onderwerp het woord zullen voeren. Het eerste debat in deze geest zal gehouden worden in Frankrijk op 9 April a.s. tussen Frankrijk, België en Luxem burg. Nederland komt in Septem ber aan de beurt met België ata partner. 60. Wanneer Rob en kele dagen later in Gi braltar aankomt, treft hij daar inspecteur Ro gers. Hij vertelt hem snel, welk avontuur hij met de „Cart Vinnen" heeft beleefd, maar vraagt dan. bezorgd naar het lot van Marga en Willy. „We hebben nog geen berichten ontvan gen," antwoordt Rogers, ,,die Ryf fijnen storen zich nergens aan. En we kunnen er zo moeilijk komen." „Maar dan pro beer ik het met de Vrij heid II", zegt Rob, „ik ken de ingang tot de tunnel. Allicht vind ik ook de plaats waar de meisjes worden gevangen gehouden." Rogers neemt Rob mee naar een maquette en wijst hem een goede ankerplaats voor zijn schip. „Je moet wel goed uitkijken" waar schuwt hij, „want het wemelt op deze kusten van rotsen. Je zit zo ergens boven op." Maar Rob onderneemt het waagstuk: de volgende morgen zeilt hij uit cn wanneer hij ongeveer een uur buitengaats is ziet „Carl Vinnen" nog eens; het door een patrouilleboot rata* sleept. hij zowaar de zeilschip wordt Gibraltar ge-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3