Vijf kunstenaars bijeen Koningin Nefertete m Concertgebouworkest speelde onder Rafaël Kubelik In het Bouwcentrum kon men de koks op de vingers kijken ZEEZXEEHB Twee brochures van „Havenbelangen" Erwtensoep eten bij Thomsen en een feestavond Drie nieuwe Lloyd-schepen in één week In Kunstkring - Op zoek mar miiitectckUt Veemarkt Rotterdam Schneyders Nederlands kampioen Bantam MENTHO-REX Verdiende te weinig DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Woensdag 19 Januari 1949 3 Centrum-café geopend Y\7AAROM zijn onze grote, veel- v bezochte musea niet op het idee gekomen annex hun exposi tie-zalen een café-restaurant te openen? Tentoonstellingen zien Is Immers doorgaans een tamelijk vermoeiende bezigheid en als de bezoeker zijn rondgang langs de kunstwerken heeft gemaakt, ver langt hij naar een verfrissing en een ogenblikje rust. Het Bouwcentrum aan de Dier gaard csingel, dat onlangs werd geopend, komt aan die verlangens tegemoet. In de bouw is een café restaurant opgenomen en vormt hiervan een integrerend onder deel. Met het front aan de oostzijde van het gebouw iS' het café, „Centrum-café" genoemd zo wel van binnen als van buiten voor de bezoekers .van het Bouw centrum en passanten te berekien. Een glazen, schuine wand scheidt het café-restaurant van de tentoonstellingsruirate (zie de foto).'Boven het café is de keu ken. Ongehinderd door., een glazen wand kan men van de galerij van het Bouwcentrum af de. koks zo gezegd op de vingers.-kijken. Die keuken is van de laatste snufjes voorzien; de installatie, naar ont werp van ir. Pautsman, bevat. o,m. een heetwaterboiler, die di- reet water van 100° C. levert; warmtekasten, waarin het afge wassen vaatwerk nat wordt gezet en door. de hitte droogt ('n ideaal voor elke huisvrouw). Een kiep- bare braadslee levert de biefstuk jes a la minute. De keükeninstal- ïatie is berekend op de bereiding van 2000 maaltijden, een groot aantal, maar de verwachting is Aan of in welke 18e eenws gebouw te Rotterdam deze gevelsteen vóór 1040 was te zien, is^ons niet .be kend; m ieder geval dient Tuj 7iu rtls ic anv er siering in het café-res taurant van het Bouwcentrum, On der de afbeelding van; de ambachts man staat het jaartal 1758 en het oud-Nederlandse spreekwoord: „een ieder moet hem, met syn am bacht moeyen". ook, dat in het Bouwcentrum be langrijke congressen zullen wor den gehouden. Smaakvolle eenvoud Het café-restaurant, met plaats voor circa 150 gasten, maakt een prettige indruk. Men heeft het in terieur in lichte tinten gehouden met vermijding van ieder vals ef fect. De rieten stoelen, naar ont werp van ii;. Boks, zijn eenvoudig maar sierlijk; -géén ^ondoelmatige pronkstukken. - Opmerkelijk is de schuine, gla zen wand, waardoor, de café-be zoeker overdag in het Bouwcen trum kan kijken. - In een der wanden zijn twee Advertentie I. I \L Van Noord tot Zuid, in alle kringen, Hoort men. de lof van T I- P beringen. Zelfs in Sneek en Maastricht Werkt men aan een •gedicht. Om Bootz 'n Hesje af te dwingen. Inz. Hr N. v. B., Utrecht, ontv. 1 £1. TIP Radio-programma WOENSDAG 19 JANUARI Avondprogramma HILVERSUM I; 19.00 Nieuws: 19.15 Prikkebcen; 19.30 Het actueel geluid; 18.45 'Engelse les voor gevorderden; 2D.00 Nieuws: 20.05 Programma-proloog; 20.15 Radio Fhilharmomsch orkest^ 21.15 Marcus, Petrus' tolk op zendingstour- née; 21,40 Busch-strijkorkest; 22.15 An- 22.43 Avondoverdenking; 23.00Nieuws; 23,25 Berlijns Opera-orkest; 23.35—24.00 Pro Arte-kwartet. HILVERSUM li: 19-QD Feiten, nuchter en niet nuchter; 19.15 Regeringsuitzen ding; 19.30 „Jonge schouders onder een £:oot werk" III); 18.40, Nieuws; 19.45 ezen in de Bijbel; 20.00 Nieuws; 20.01 Dingen van de dag; 20.15 Socialistisch nieuws 20.20 Omroeporkest; 21.00 Geor ge en Margaret: 22.15 Metropole-orkest; 22.45 Van boek tot boek; 23.00 Nieuws; 23.15 De Hit-Kit. 23.45—24.00 Rustige avondklanken. - DONDERDAG 20 JANUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Dol Dauber en Lajos Xiss; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws: 8.1H Pluk de dag;. 9.00 Voor de - 9-05 Koorzang; 0,40 Schoolradio; tn'Sc instrumentaal kwartet van Parijs; Morgendienst; 10.45 Gr .mu ziek; 11.DO De Zonnebloem; 11.40 School ÏSmmj"0. Angelus 12.03 Pianorecital; 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw: 12.33 Amusementsorkest: 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws; 13.25 Gedeelten uit Opera's van'Mozart; 12.45 ..Roerom- me' 14,00 André KostcianeW; 14.30 Sidney Torch, orgel; 14.40 Even onder ons; 15.00 Rale da Cnsta, piano- 15.15 Omroeporkest; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gulomar Novaeg 17.00 Het Radio Jeugd journaal; 17.30 Cyclus; 18,00 Leger des Hellskwartier; 18.15 Land- en tuinbouw- 18.30 Programma voor de Nederlandse strijdkrachten. HILVERSUM II. 700 Nieuws 7.15 Tony Murena en zijn ensemble; 7.50 Dagope ning: 8.00 Nieuws: 8.15 Ochtendvaria; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Prelu- des van Claude Debussy (I); 9.30 Wa terstanden; 8.35 Een lied °aat de wereld rond; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Ar beidsvitaminen; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Radio Syraphonle Orkest; 11.45 De invloed van het Westen op de Batakse samenleving; 12.00 Ensemble' Jo Bos: 12.30 Mededelingen tib.v; land- en tuin bouw; 12.33 In t spionnetje: 12.38 San- dor Vidak, .blano: 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen;. 18.20 Bergafwaarts; 13.50 Jnhn Me. Cormack zingt; 14.00 Herin neringen aan PaulKruger; 14.20 Solls- tenconcert; 15.00 Vóór zieken 'en gezon den; 16.00 Var. der' tot vijf; 17.00 Ka» leidoscoopt 17.20-Welk dier deze weck?; 17.30 Tips voor modelvliegtuigbouwers; 17.35 Twee balladen van Carl Loewe; 17.50 RegeringBultzenfllng; 18.D0 Nieuws 18.15 Sportpraatje; 18.30 Sidney Torch, antieke gevelstenen aangebracht, waaarvah u één hiernaast vindt afgebeeld. Het andere exemplaar is een geschenk van de gemeente Nijmegen aan het Bouwcentrum. Het is een steen afkomstig van een' oud poortje, dat tijdens de oorlog te Nijmegen werd vernield, vermoedelijk werd dit poortje aan de een of andere instelling ge schonken door Petro Versleghen in het jaar 1729, tenminste naam en datum zijn in de steen gebei teld. Aardige oude dingen cn daar naast het allernieuwste snufje; een glazen trap van restaurant r.aar keuken en waarvoor het ma teriaal nog uit Frankrijk onder weg is. De directeur van de N.V.', die het Centrum-café exploiteert, de heer Van de Pavert heeft nog Slechts één, wens: dat er dit voor jaar een begin gemaakt kan wor den mei de aanleg van. de grote tuin aan de oostzijde van het Bouwcentrum. Deze zou zich uit- Kijkje in het interieur van het café-restaurant van het Bouwcentrum. strekken tot aan Lutusca en ge- £>oqj* schuine glazen, wand links heeft men uitzicht op de tentoon- deeltelijk plantsoen worden. In de stellingsruimteOp de achtergrond twee antieke gevelstenen in de wand. tuin zou bovendien een jongens- Bouwcentrum komen in de vorm van een houten gebouwtje met speelplaats, waar de kinderen uit dc buurt het materiaal voor een batiw-spel zouden kunnen vinden. Tevens bestaan er plannen, om de tuin voor een gedeelte te gebrui ken als dependance van de „Pri- mavera", die in Maart in Dièr- gaarde-Elijdorp wordt gehouden. Over de aanleg en meer nog over het onderhoud van de tuin, schijnt tot dusver echter nog geen overeenstemming te zijn bereikt tussen de hierbij betrokken in stanties,. De Stichting „Havenbelangen" Rotterdam heeft een tweetal bro chures, typografisch bijzonder goed verzorgd en met teksten in de Nederlandse, Engelse, Franse en Duitse taal, het licht doen zien. Mr. A. C. W. Beerman, voorzitter van de Stichting, schreef een inleiding en zegt daarin oum. dat het topjaar 1938 het goederenverkeer van 42 millioen ton van, Rotterdam groter ■was dan van welke andere. Europe se haven ook. Rotterdam is de grootste continentale haven gewor den. Zelfs wereldoorlog no. 2 kon geen afbreuk doen aan de service en faciliteiten, die de haven bieden kan aan het wereldhandels- en goederenverkeer, dat in gestadig groeiende omvang zijn weg naar Rotterdam hervonden heeft. In woord en beeld, beknopt, doch zeer overzichtelijk, licht één der bro chures de lezer in over deze facili teiten en service, waarvan buiten landse reders en verschepers profi teren kunnen. Het andere geschrift verstrekt uitvoerig cijfermateriaal omtrent de havens en hun capaci teit en. uitrusting. Hengstenkeuring Te Barendrecht 2al op Donder dag' 24 Februari een hengstenkeu- nng warden gehouden door de vereniging tot bevordering van de landbouwtuigpaardenfokkerij in Nederland en het Noord-Neder lands warmbloed paardenstam boek. Gekeurd zullen worden tot dekkins bestemde hengsten, wel ke in de stamboeken dezer stam- boekverenïgingen zijn ingeschre ven. „Rotterdam" Havenverg tien jaar Tien jaar geleden werd door de Stichting Havenbelangen het ini tiatief genomen tot oprichting van de Havenvereniging „Rotterdam", die allen in de haven werkzaam, van hoog tot laag, als persoon zou omvatten. In de oprichtingsverga dering sprak onze burgemeester P. J. Oud, die steeds een actief lid is gebleven. De vereniging heeft nu ongeveer 4:000 leden uit alle ge ledingen van de haven. Het jubileum wordt getrierd met een „democratische" maaltijd., in het hart van de haven, op Woens dag 26 Januari. In de cantine van Thomsen's Havenbedrijf aan de Lekhaven^al een ouderwetse erw tensoep worden opgediend, die on getwijfeld iedereen zal smaken! De minister van Verkeer, de heer J. C. "W". Spitsen, de heer en mevr. Oud, de heer en mevr. Ooijevaar en de heer W. Rehbock (voorzitter van de Amsterdamse Zustervereni ging) zullen mede aanzitten. 's Avonds vindt in de Stads schouwburg een lekenopvoering plaats, waarvan de' gegevens zijn Dochteronderneming van Van Ommeren te Antwerpen De firma Fhs. Van Ommeren (Antwerpen), N/V., Antwerpen, schijnt een nieuwe, dochteronderne ming opgericht te hebben: de firma „Retrama" (R.T.M.), afkorting van „Réception", „Transport", „Manu- tention"; aldus meldt het dagblad Scheepvaart. Het doel 'van deze maatschappii,xpu.dus....zijn de be treffende werkzaamheden voortaan zelf in'handen te nemen, en niet meer over te laten aan een der be staande Antwerpse naties. Zoals bekend heeft dit streven 'der firma Van Ommeren in Antwerpse ha- venkringen de laatste tijd nogal wat stof doen opwaaien. In sommi- ee Antwerpse kringen wordt de R.T.M. reeds betiteld als: Rotter damse TransportrMaaischappijI De wederopbouw van de in dc oorlog deerlijk gehavende vloot van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd nadert zijn, althans voorlopi ge, voltooiing. Sinds 1945 werden met gerégelde tussenpozen nieuwe aanwinsten te water gelaten of In de vaart gebracht. Indachtig het bekende spreek woord: „Driemaal is scheepsrecht", gaat de Lloyd nu echter het laatste drietal, van- elk ruim 12.000 ton. min of meer gezamenlijk „vieren", In het tijdsbestek van één week, tussen 15 en 22 Februari a.s., zul len n.I. twee nieuwe schepen te water worden gelaten en het derde zal dan reeds zijn technische proef tocht maken. In het bouwdok. van Wilton- Fyenoord, .waar hét motorschip „Blitar" in aanbouw is, zal 15 Febr. het. water worden toegelaten; vier dagen later, op .19 Febr. wordt de „Langkoeas", in aanbouw by de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr., te water gelaten; en tenslotte zal de „Mataram", eveneens op laatstgenoemde werf gebouwd, op 22 Febr. vandaar zijn., technische proeftochtbeginnen. Over een klein half jaar zullen dan na de oorlog, behalve .bet vlagge- schip „Willem Ruys", niet minder dan 20 schepen, met in totaal onge veer 235.000 ton draagvermogen, aan de vloot van de Rotterdamsche Lloyd zijn toegevoegd. Hierbij zijn inbegrepen enkele in Amerika ge kochte Victory-schepen én drie van de Regering gehuurde Liberty's. Hoezeer dergelijke abnormale om standigheden echter het evenwicht in de vloot verstoren, bewijzen de leeftijden, die de verschillende schepen nu hebben: 18 schepen be neden vijf jaar; vijf tussen 5 en 10 jaar (waaronder de weinig duur zame Liberty's); vier tussen 10 en 20 jaar en zes boven de 20 jaar. ontleend aan de werkelijkheid (een binnenkomend zeeschip) en ook de „acteurs" mensen van de praktijk zijn (een oud-kapitein, een zee- loods, een havenloods, een ambte naar, een waterklerk, de rivierpo litie, de Kon. Marine, een passa- giere, gasten in een havencafé en een orkestje van de Onderzee dienst. .Lekenspel is geen amateur-toneel, er wordt geen toneel gespeeld. Het eigen werk wordt door eigen mensen, hopelijk op onderhouden de en. bevattelijke wijze ten tonele gebracht De film, die de leden als jubi leumgeschenk het bestuur aanbie den, is gedeeltelijk gereed en het eerste gedeelte hiervan zal worden, vertoond. Op Donderdag 27 Jan. wordt de ledenavond herhaald in Rotterdam Zuid en wel in Gebouw „Spes". Een groot dirigent, de 34-jarige Ra fael Kubeük, zoon van de Tsjechische meestervioiist Jan Kubelik. Groot, om dat in hem het muzlkaal-intclleetucle een brandende rr.usiceerdrift en 'een grote uitbeeldingskracht tot volmaakte eenheid zjjn gekomen; groot ook, om dat hij een orkest van een meesterlijk gehalte als het Concertgebouworkest met enige repetities weet ie maken tot een apparaat, dat geheel en al door hem beheerst wordt, tot een ensemble waarin elke speler tot het uiterste ge spannen is en volkomen reageert op iedere intentie, doch waarin tevens bij voortduring een vrij musiceren geheel mogelijk blijft. Daarom dan ook, hoorde men een vertolking van de eerste symphonie van Brahms, waarmede gisteravond het concert der sociëteit ..Harmonie" in de Schouwburg werd besloten, zó géspan nen in rhytmisch en dynamisch opzicht, een vertolking z6 gloedvol van uitbeel ding. zó brandend in dc klank gezet, dat men haar waarde, slechts met ad jectieven als groots. Indrukwekkend, volmaakt kan omschrijven. .Ditzelfde kan ook van de uitvoering van Taras Bulba een rhapsodie voor orkest van Leos Janacek. landgenoot van Kubelik worden gezegd. ,,Taras Bulba" is een verklaring van Gogol's historisch verhaal, waarin de kozokkenhoofdman van di« naam zijn zoon- neerschiet omdat dear om een liefde naar dc vijand overloopt. Zijn tweede zoon ziet hij (Taras' heeft zich vermomd en tussen de mensenmassa gewaagd) doodmartelen. Ten slotte sneuvelt hij zelf in de strijd voor zijn volk. Deze grote tragiek heeft Janacek in 2ijn Rhapsodie uitgebeeld oo een bijna huiveringwekkende wijze. Zeker. de?e muziek heeft iets primitiefs en compo sitorisch beschouwd zQn er wel enige Uitbreiding havenstaking te Amsterdam Dinsdag hebben zich opnieuw ruim 150 arbeiders van de samen werkende havenbedrijven te Am sterdam bij de stakers gevoegd. Het aantal stakers breidt zich steeds uit met groepen havenarbeiders, die met enig werk gereed komen en naar de objecten worden gediri geerd, waar begin vorige week ca. zestig vaste arbeiders van het Ara- -sterciamse Havenbedrijf het werk hebben neergelegd. Dat werk wordt besmet geacht. Ongeveer 750 van de 4.000 arbeiders zijn op het ogen blik in staking. De Kunstkring heeft de goede ge dachte tot uitvoering gebracht om weer eens een aan. Rotterdamse kunstenaars gewijde tentoonstelling in te richten. "Vijf kunstenaars zijn er vertegenwoordigd. De centrale figuur is Com. van Leeuwen, wiens werk begeleid wordt door het kun nen van zijn mede-exposanten. Men heeft thans recht gedaan aan de lyrische schilder Van Leeuwen door hem. de beschikking te geven over een gróte zaal, waar zijn werk, geaccentueerd door het knappe beeldhouwwerk van Cor van Kra lingen. tot z'n-recht komt. Deze schil der, die '&a"n' de buitenrand van Rot terdam zijn woon heeft, geeft vorm aan zijn verbeeldingsleven dat hem obsedeert en dat uiting vindt in vreemde landschappen, tragische bijbelse voorstellingen en een enkel stilleven. Hij is wars van intellec tuele vormproblemen of felle, hoge accenten. Zijn intuïtie en een zuiver gevoel voor harmonie en kleur wijzen hem de weg voor het schilderen van een wereld, waaruit een sterk sentiment spreekt. Dit bezonken expressionisme is mild en toch krachtig; het heeft door zijn melodieuze gestemdheid en gebonden coloriet een geheel eigen karakter gekregen. Het on derwerp „Clown" fascineert, even zo het bijbelse tafereel, dat bij dc laatste werken een grote plaats in- Loting voor wereldtitel tafeltennis Voor de wereldkampioenschappen tafeltennis die van 4 tot en met 10 Februari te Stockholm worden gehou den, zijn de Nederlandse teams als volgt ingedeeld: De damesploeg In groep A met: Hon- .garije. Tsjeehosiowakije. Verenigde Staten, Schotland. Egypte, .Noorwegen. Denemarken en Zuid-Slavlë. Het heren team in groep B met; Tsjechoslotvakije, Engeland. Oostenrijk, Zweden, Brazi lië Zwitserland, Denemarken,'Italië en Schotland. Bij K.B. is benoemd tot lid en voorzitter van de Raad van Be roep voor de perszuivering jhr. mr. G, W. van Vierssen Trip, oud-vice president van de arron dissementsrechtbank fe Rotterdam. s— een avontuur van Peter Munnik, floor I. A. Ages No. 49 In Larres'sóre wachtte de eerste tegenslag. Het dorpje was in feest gewaad. Kleurige slingers, dwars over de straten gespannen, verbon den de gevels van de huisjes en van verre weerklonk reeds het koper van de fanfare op het raadhuis plein. De Basken zijn vrolijk; zij houden van dans en van muziek. Elke dag is er wel feest in het een of ander dorpje. Uit alle gehuchten van de omtrek stroomt men er dan samen óm er de fandango te dan sen op de schrille tonen van de pij-' pers en om de plaatselijke kampioe nen van het kaatsspel te zien, wan neer zij op de stenen fronton met verhitte hoofden hun locale eer willen hooghouden. Toen Bill en Peter dichterbij de fronton kwa men zagen zij; dat juist twee pas toors de strijd hadden.aangebonden. Zij sloegen ongehoord' hard met de vlakke hand het harde leren bal letje tegen de muur en wanneer één lopen moest op de bal nam hij zijn soutane samen om sneller té kun nen zijn. Bill was terstond gefascineerd door het spel en toen bovendien nog een lange slinger Baskische meisjes de weg versperde en de Oude. Leeuw omsingelde zei Péter plechtig; .Vaarwel, Souraïde." „Hédaar, maagden van Larres- sore," riep Bill luid, terwijl hij in de auto ging .staan. „Zegt, wat ge van me wilt. Ik.ben Uw dienaarl" „Hoei, hoeeeeiiiü", juichten de meisjes. En Bill's stem daverde over de muziek'heen: „De United States of America groeten het .dappere volk van da Basken!" Meteen werd de auto bestormd. De pastoors staakten hun strijd en zagen lachtend toe hoe de meisjes zich in de auto néstelden en de mannen het Amerikaanse volkslied zongen, dat de fanfare spontaan had ingezet. Peter kreeg een hak tegen zijn mond, een ander been schopte de wekker van het instrumenten bord en daarop werd hij weggedrukt door twee meisjes. Ook Bill was behangen met Baskische schonen. Toen kreeg Peter een ingeving; hij worstelde zich zover omhoog, totdat hij zijn gezicht vry had en riep toen zo luid hü kon: ..Wie rijdt er mee een ererönde!" Het gedrang in en om de auto werd nog groter, het gejuich uit bundiger. „Vijf tegelijk," schreeuwde Peter. „Straks halen wij een nieuwe la ding!" Zo lukte het, de Oude Leeuw weer op gang te krijgen, geduwd door de hele mannelijke bevolking van'Larressore, Bill was in de ze vende hemel met de meisjes om hem heen. Hij zong uit volle borst en zij waren alweer buiten het dorpje, op. de landweg, toen hij Pe ter hoorde zeggen: „Nog acht kilometer, Bill, dan zijn we er." „Waar?" „In Souraïde". „Ben je krankzinnig?" „Die vraag heb ik vandaag meer gehoord en ik begin er langzamer hand in te geloven." „Zingen!", riepen de meisjes. „Wat nu?" vroeg Bill, zich met moeite uit een omhelzing losma kend. „Ik ga liever met deze meisjes het kamp binnen, dan er te laat te komen." „O.K.", zei Bill en hij drukte het gaspedaal in. Toen zij het kamp dichtbij za gen liggen hadden rij juist voor het vijftal het lied „Ik heb mijn wa genvolgeladen, vol met. op Franse tekst gezet en zij studeer den het ijverig in, toen zij voor de poort kwamen. Een schildwacht hield hen tegen. Hij sprak Frans en vroeg: „Wat komt U bier doen." „Onderhoud met dc comman dant!", zei Bill bars. „Ik weet niet of dat gaat, maar rijdt U maar door. Ik zie U wel, als U terug komt" Het was een klein kamp, waar zij binnenreden, omheind met prikkel draad. Ongeveer twintig barakken stonden gegroepeerd om een plein, waarin een hoge vlaggemast gezel was. (Wordt vervolgd) neemt, De aquarel „Religieus ge beuren" geeft door' het gebonden doffe kleurengamma en bewerking van stof een idee van Chinese schil dering. De laatste werken zijn. een grote vooruitgang. Een meer be heersen van onderwerp en techniek blijkt vooral in het prachtige doek „Het licht". De jongere Daniël Dikkenboer experimenteert rustig door. Bij dit w.crk is afwachten de boodschap totdat het experimentele verwerkt is en plaats heeft gemaakt voor rij pee werk. Het meest overtuigend is het zittend naakt. Een antipode van Daniël Dikkenboer: is de jonge'Flip Kouwen, welke."dê.. groeiende stad Rotterdam een warm hart toedraagt. Dit getuigen de verschillende stadsgezichten'van'de' in aanbouw zijnde objecten, waaraan, hij met de pen, krijt eii waterverf sfeer geeft. De boekbindkunst van Henny Berkemeier is van beschaafd allooi. bedenkingen; het is muziek waarin zelfs gemeenplaatsen aanwijsbaar zijn. rnaar groot, fel en overrompelend van aliitre is ze. En zó luisterde men dan volkomen geboeid naar dit driedelige werk waar toe ook de reproductie in belangrijke mate bijdroeg, want' deze was al even fascinerend. Het concert werd geopend met een uitvoering van Mozart's Jupiter-Sym- phonle die. hoe gaaf en fraai ook van klank en stijl, echter nifct het hoogte punt van het meesterlijke, meeslepende musiceren werd. dat men in de .beidïe eerstgenoemde werken hoorde. Langdurige, geestdriftige toejuichin gen bleven begrijpelijkerwijze niet uit. Terecht liet Kubelik bet orkest telkens ruimschoots in de bijval delen. HERMAN VAN BORN Totale aanvoer 2331; vette koeien en ossen 200; gebruiksvee 776; gras kalveren 79; nuchtere kalveren 347; biggen 322;; veulens 10; paarden 380 schapen en lammeren 69; bokken en geiten 117; varkens 31. De prijzen waren als volgt: kalfkoeién 875.735.—, 630. melkkoeien 875.745.B30, vare. koeien 500.400.350.—; vaarzen 600.—. 425.—, 325.pin ken 425.—. 300.—. 225.—; gras kalveren 250—170.—100.—; big gen 70.55.—, 45.hitten 600.—, 500.— 300.—; paarden werk 775.—. 575.—. 475.—; idem slacht 1.20. 1.—, 0.90, alles per k.g. Kalf- en melkkoeien: aanvoer korter, handel zeer kalm, eerste kwaliteit iets stijver in prijs, verder onveranderd. Vare koeien: aanvoer iets kleiner, handel lui, prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvuer ma tig. handei stil, prijzen onveranderd Graskalveren: aanvoer als vorige week, handel traag, prijshoudend. Biggen: aanvoer korter, handel lui. prijzen van vorige week konden zich goed handhaven. Paarden: grote aanvoer, handel zeer kalm. terwijl prijzen voor slacht- en werkpaarden iets,hoger. Hitten onveranderd. Achterkamer uitgebrand aan de Ruilstraat Door vonken van gloeiende ko len uit een brandende kachel is vanmorgen omstreeks half vier een uitslaande brand ontstaan in de achterkamer van het winkel huis van de Wildt's lederhandel aan de Ruilstraat 52, Personeel van autospuit 7, blus te het vuur in twintig minuten tijd5. De kamer is geheel uitge brand. Er was een door verzeke ring gedekte schade van f 2000. Een KKKV in wording Enkele kleurknanariekwekers hier ter stede hebben het initiatief ge nomen tot de oprichting van een eerste Rotterdamse kleurkanarie kwekersvereniging, De oprich tingsvergadering is Zaterdag 22 'Januari a.s.. 's middags om half vijf 'in de bovenzaal van cafe Kleyburg StieltjespJein hoek Stieltjesstraat. Iedere kleurkana- riekweker of belangstellende i: welkom en. Dat vrouwen als deze Bertha, rijk met kinderen gözegend en van een formidabele taille-wijdte, streekjes over zich kunnen hebben als het treiterigste kwajemeidje. komt men nergens zo goed te we ten als hier bij de politierechter. Popularr-wetenschappelyk ge sproken kan men zeggen: dikkerds zijn doorgaans gemoedelijke lob besachtige lieden het venijn schuilt.bij de broodrnageren. Pas op voor deze regel, hier is.de uitzon dering: Bertha, een New Found- landerachtige dame en wat zij min der weegt dan 90 kilogrammen moogt ge wat ons aangaat als extra rantsoen voor uw broodbelegging gebruiken, maar veel kan het niet wezen, al is het wel moeilijk te schatten zo met de blik alleen en. zonder een lichte tast. Neem ech ter gerust van ons aandat déze vrouw zich de moeite kan sparen deel te nemen aan de run. op punt loze uitverkoopjurken - nee, die maten zijn er zeker niet bij. 26 zwaar en toch zó ongemoede lijk, wént hoor nu wat er gaande is met dit vrouwmens. Buurvrouw Agatha heeft het zojuist .uitvoerig verteld. Zij woont op de zelfde trap, weet u, zij is een eenzame vrconv en haar vreugdeloos leven wordt een beetje opgevrolijkt door tal van kleine vogels, die in kooitjes haar kamer bevolken en enig ver tier brengen in Agatha's eenzelvig bestaan. «•- Nu is Bertha de bezitster van een kat, een groot roodharig beest, dat bij voorkeur in de buurt van Aga tha's kamer loopt te sluipen. Een schat van een dier, zegt Bertha een roof beest zegt Agatha, dat het op mijn vogeltjes voorzien heeft. Het is na eenmaal zo: wie vogels hééft moet van katten niet' veel hebben, maar Agatha zweert"plech tig dat rij de poes nimmer een haar gekrenkt heeft en dat het vuige laster is wat Eertha beweert, n.l., dat rij. Agatha, die kat herhaalde lijk 'geschopt en geslagen zou heb ben. iedere keer als Eet dier zich in de buurt van de volière-kamer bevond. Op een middag was poes weer eens angstig en een beetje ontdaan bij Bertha binnen gekomen en on middellijk concludeerde de dikke vrouw dat bet arme dier zeker weer een opduvel van dat gekke vogeltjesmens gehad had. Snuivend van woede was ze de kamer uitge- stoven om met de buurvrouw af te rekenen. Agatha stond echter be neden bij de deur rustig met een leverancier te praten en van die gelegenheid maakte Bertha gebruik om de kamer van-buurvrouw te be treden en als de wind alle deurtjes van de kooien,open te rukken, zo dat de vogels .weldra door de ka mer vlogen. Toen Agatha even later ontdaan haar ongenoegen uitsprak over de ze laffe daad, zeide Bertha op be ledigende toon, dat die stinkerd met baar stinkvogels'''nu voortaan, maar van poes ai te blijven had an ders zouden er -nog veel' erger din gen gebeuren. - De rechter vond, dat Bertha „ziph. wel bijzonder misdragen had, maar met het oog op haar talrijk kroost wilde hij de boete niet 't< ruïneus voor het gezin maken en- met vijf tien gulden, genoegen nemen. Giel de Roode teint van Fransman le Mentec In de vrijwel geheel gevulde grote zaal van de Dierentuin te 's Graven- hage heeft Theo Nolten Dinsdagavond zijn titel van bantam kampioen verlo ren aan de Amsterdammer Hairneg Schneyders, die een verdiende pnnten- zege over 15 ronden behaalde. Het waa een wedatrljd met lange periodes van sparren en nauwlettend observeren over en weer, onderbroken door korte, heftige duels van dichtbij, waarbij harde slagen vielen. De uitslag: Schneyders winnaar op punten werd met applaus ontvangen! In de eerste drie ronden deden de twee het kalm.aan. In de vierde ronde begon Nol ten een heftig offensief en werkte Schneyders tegen de touwen, waar deze, in dubbele dekking, de storm doorstond. In de vijfde ronde zag men eveneens verwoede slagemvis- selingen op korte afstand. Daarna kwam Schneyders langzaam aan in de meerderheid, alhoewel Nolten hem vaak opving met linkse stopstotsn tegen het gezicht. In de 15e ronde zette Nol ten, die wist dat hij achter stond, er nog even aües op, maar het was ver geefs, Schneyders gaf heftig partij en won tenslotte met een ruime punten- voorsprong. De partij tussen Gleï de Roode en de Breton Pierre le Mentec werd een prachtige demonstratie van aggressief, snel. accuraat en effectief boksen aan de kant van dc Hagenaar, en een ver bazingwekkend vertoon van wilskracht en uithoudingsvermogen aan de zijde van de Fransman. Na de tien de ronde, waarin het tempo iets ver slapte doordat belden vermoeid raakten werd De Roode terecht op punten overwinnaar verklaard. Maar even te recht bracht het publiek dc moedige Fransman een ovatie toeo hy de ring verliet. De derde beroepspartij, tussen Jan Oudshoorn,. 62(5» kg (Den Haag) en Walter Kraus, 61',fe kg (Amsterdam) nam een ontijdig einde doordat Ouds hoorn aan het einde van de tweede ronde ai duikend uitgleed en zijn knie zodanig bezeerde dat hij. na de minuut rust, de strijd niet kon hervatten. Kraus, won deze partij dus door tech nische K.O. Op het program stonden verder nog j twee amateurspartijen Hiervan waren de uitslagen: Weltergewicht, Schoenmaker (Den Haag) w.o.p. van Offenbeek (A'dam). F. Writers (Den Haag) bokst onbeslist tegen Brochard (Den Haag). Advertentie I. M. Voorkom GRIEP In elk neusgat een vleugje VERKOUDHHDSZALF helpt V van utv kou aft Tommy Sneddon: „Lenstra, Wilkes, Rijvers prima spelers" Tommy Sneddon, die ais trainer van de K.N.VB. een proefcontract had van drie maanden cn onlangs naar Engeland terugkeerde, verklaarde aan een En gels journalist, dat hij Nederland had verlaten omdat het hem onmogelijk was- gebleken, van zijn salaris nog Iets over te houden. „Ik betaalde een derde aan inkom sten-belasting en mijn reiskosten wa ren steeds hoger dan mUn vergoeding er voor. Wanneer ik ten slotte toch nog wat geld naar Engeland stuurde, was het mij onsnogciyk do eindjes aan elkaar te knopen," Sneddon vertelde verder, dat hij geen bevrediging in zijn werk had kunnen vinden. Bljtia dagelijks zat hij vier a vijf uur in de trein op weg naar ver schillende plaatsen in Nederland, waar hij dan een af twee spelers onderhan den kreeg. Wat het spelpeil m Nederland be treft, was Sneddon van mening dat er zeer zeker vele spelers met talent wa ren, maar dat het veak voorkwam dat spelers een sterke afkeer loonden voor conditie-training, een onderdeel dat zll juist zo nodig hebben Abe Lenstra, Wilkes en Rijvers noem de Sneddon prima voetballers, maar het plan waarop het Nederlands elftal staat, kómt niet boven dat van een Engelse derde divisie club uit. Dit jaar EngelandItalië op voetbalveld Op 39 November van dit jaar zal Engeland een Interlandwedstrijd spelen tegen Italië. De wedstrijd zai worden gespeeld op het terrein van dc Lon- dense eerste divisie club Tottenham Hotspur, Om de wereldtitels wielrennen ,De definitieve agenda van de wereld- kampiopnschappen wielrennen, welks van IS to: en met 28.Augustus te Ko penhagen worden gehouden, is thans als volgt samengesteld: Zaterdag .20 Aug.: wereldkampioenschap amateurs op de weg over 193.6 km. (22 ronden). Zondag 21 Aug •wereldkampioenschap pen op de weg professionals over 290 4 km (33 ronden) Maandag 22 Aug.: 1/8 finales wereldkampioenschap achtervol ging amateurs Dinsdag 23 Aug.: kwart finales achtervolging professionals .en halve finales achtervolging amateurs. Woensdag 24 Aug.; halve, finales cn fi nalt - achtervolging, professionals en fi nales achtervolging amateurs. Donder dag 25 Aug, vrij. Vrijdag 26 Aug.; se ries en achtste finales wereldkampioen schap sprint amateurs en professionals. Zaterdag 27 Aug.: finale wereldkam pioenschap stayers over 100 km. Zondag 28 Aug.: halve finales en finales sprint voor amateurg en professionals. Faillissement geëindigd Door het verbindend wórden der enige uitdelingslijst is het faillisse ment geëindigd van H. B. van. Berkel gewoond hebbende te Rot terdam Anna Paulonastraat 54b curator mr. H.' H. Nauto, Wijnha ven 11. Advertentls I. M. Hoe zit het toch met „Geleide of geen geleide economie"; „Noodzaak van concurrentie"; „Economische verhoudingen tussen België en Nederland- Bestelt U dan het boek werkje van Prof. G. Brou wers, hoogleraar aan de Ne derlandse Economische Ho geschool te Rotterdam. Al deze artikelen, zeven in totaal, verschenen ïn „Het Parool" in de periode van 23 October tót 14 November 194S. De prijs bedraagt f 0.75., U kunt bestellen per post wissel of per postgiro No. 260728 ten name van „Het Parool", N.Z. "Voorburgwal 225, Amsterdam-C., onder vermelding BROOHURE PROF. BROUWERS 63. Rob moet snel han delen, want de onder zeeboot zit hem op de hielen. Hij springt bo venop de golfbreker en breekt ,de roeiriemen, die hij heeft meegeno men. Dan slaat hij die stukken hout muurvast tussen de electromotor, die de golfbreker moe ten ophijsen. Voorlopig zullen die motoren wel niet meer draaien en dat is ook juist zij» be doeling. Dan springt hü naar beneden, rukt de klep van zijn pet; maakt gaiiw handen en gezicht vuil en neemt een van de duikbootbemanning. Ja, dat geeft alles trekt er zich niet veel van aan. Het/voor» stapel buizen op zijn schouder. Ziezo, nu ziet niets; de golfbreker zit muurvast en de boot naamste is. dat de arbeiders hem blijkbaar hij er uit als de arbeiders, die. hier aan het kan niet doorvaren. Is dat niet de stem van indringer herkennen J -iverk zijn. Ha, nu hoort hij ook het geschreeuw Harries, die bevelen rondschreeuwt? Rob 11131 als ee.n ™drmger herkennen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3