m II DITTE, een mensenkind 29200 Koningin Nefertete Advocaat-fiscaal eist twintig jaar tegen Engelslioven Schiedam in Holland-België stemming De prijs van wittebrood Denemarken geeft Duivendrecht filmles Lutusca Cineac, Colosseum en Victoria Vertwijfelde liefde Arena Opdat recht geschiede C'apitol Intrigue Prinses De slang van Shanghai Marktberichten - Op zoek naar Modemegeneeskundezondertoepassing van electriciteit ondenkbaar Vooral bij operaties van belang Philharmonisch Orkest Deens schip gestrand SNEEUWVLOK VEROVERT FATALIË! heöen Volgende week meer KEELPIJN? DE AVONTUREN IAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Zaterdag 22 Januari 1949 3 BIJ wijze van uitsondering mag men de filmdistribuasiten ditmaal dankbaar zijn, dat een belangrijke film meer dan drie maanden na de Nederlandse pre mière onze stad bereikt. Want zo arge loos en posltlef-gnl en blij men vóór een zekere datum aan het einde van dc maand December kon zijn In z'n -waardering en bewondering voor d Deense film „Dltte, een mensenkind' (Pitte jnenne«kebarn), zo beschaamd, zo pessimistisch en geïrriteerd voelt men zich nu na* het zien van dezelfde film. En toch ls aan „lilttc" na de eerste ver minkingen door de centrale commissie voor de filmkeuring niets veranderd. »De sleutel tot dit raadsel vormt de ervaring op die zekere December-datum, de première-avond van de eerste Ne derlandse film-débócle „Niet tevergeefs" die als de tekenen niet bedriegen voorshands door enige reprises gevolgd, zal worden. Hoe ts het mogelijk zo vraagt men zich af dat eert even klein land als het onze, een land. dat artistiek stellig niet meer potentie bezit cn dat in het bijzonder, waar het de film betreft, evenveel of even weinig mogelijkheden biedt als Nederland, hoe is het mogeiyk, dat Denemarken in het kort gezegd wel film en. goede film kan maken en Nederland met? Het besef van deze treurige waarheid stemt allesbehalve prettig; toch moet men in het belang van een zuivere oor deelvelling de juiste verhouding onder 't oog durven zien cn dankbaar zijn, dat de twee films hier in deze volgorde ge komen zyn. Men kan de zaak met scherp genoeg stellen. Overigens, de ver- zetsfilni „Rode Aarde" had al een vin gerwijzing kunnen zijn. dat onze Noor derburen dc filmslag beter te pakken hebben dan ons Duivendrecht, dat nota bene op veel uitgebreider en realisti scher illegaliteits-mémoires kon steunen dan het door de bezetting minder ge- teisteide Denemarken. Vergelijkingen zou men tot in lengte van regels kunnen voortzetten. „Dltte". Intussen geen verzetsfiim, maar Vervaar digd naar het eerste deel van Martin Andersen Nexd's roman van het platte- landsproletarlaat, speelt zich zoals ook quite naar dit spel vervaardigde draagt „Niet tevergeefs" af op het boerenland, i duidelijk de sporen van het toneelstuk, Maar geen model-hofsteden met semi- j maar do verbeten strijd van de vader, antieke toonkamers en stainboekvee in aie tot elke prijs <ïe rehabilitatie van «aar de studioverf nog ruikende stallen; i zijn zoontje wil bereiken, wordt zcl sober ook geen Anton Coolen-achtige boeren- en geestig weergegeven, dat men De oorzaken van, alcoholisme zijn tal rijk en van zeer verschillende aard, on naspeurlijk vaak ook of verweven met ingewikkelde psychische problematiek, daarvan zijn de merkwaardigste voor beelden bekend. Zo kan het dus :elDze leven ann de zijde of eigen lijk in de schaduw van de gevierde radiozanger, voor wie zij haar caharet- carrfère opgaf en Jn toenemende mate zoekt zij voor haar opkomende jalouale en angst voor wat?) troost bij whiskey en bourbon. Maar is dat nu ook allemaal interes sant genoeg om er een hoogst drama tische film van te maken met een wan kelende Susan Hayward, glazige blik ken, hysterische ruzies en een brand (achteloos weggeworpen sigaret - k derledikant door vlammenzee omsin geld!, die alles weer in 't reine brengt? Gemengde berichten kunnen soms boei ende stof zHn, of ze zich ook altiid tot film lenen is een tweede. Dramatische momenten, die in bijv. Lost Weekend grote spanningen opwekten, ontbreken m deze film van Walter Wanger. Wat ervan overblijft is een kater, geen nadorst. Het meisje Ditte Tove Mtics), dat over haar broertjes en. zusje moet moederen. Het historische Engelse proces van de heer Arthur Winslow contra de Kroon om recht tc doen geschieden aan zijn zoon Ronnie, de jeugdige cadet, die we gens een vermeende diefstal van ae militaire academie verwijderd was. inspi reerde de auteur Terence Rattigan des tijds tot het toneelstuk „The Winsiow Boy". De film, die regisseur Anthonie As- karaktensLekon En toch, hoe tastbaar Is de sfeer van het buitenleven, hoe realistisch en tege lijk pafetisch waargenomen, gevoelig, haast met tederheid vastgelegd I Ditte, een symbool En dit is dan nog maar het „décor". Want „Ditte" heeft meer te zeggen. In de filmvorm zelfs meer nog dan het feitelijk gegeven. Haar levensgang, die met haast schoolse indeling in enkele perioden getekend wordt, is niet alleen die van het ongewenste kind, dat altijd het merkteken van haar onwettige af komst als een vloek meedraagt om ten slotte zelf het lot te ondergaan, dat haar in de wereld wierp. Veeleer wordt deze tendenz op de achtergrond gescho ven door de onopzettelijke karakteri sering van Dltte zelf; Ditte vuilpoes. Ditte piachtkmd, Ditte mensenkind, zegt 7jj als klein meisje en men zou er aan toe willen voegen; Ditte. symbool van zuiverheid, van werkelijke liefde, van opofferingsgezindheid, Ditte, symbool van sterke wil om een vreselijk zwaar leven te aanvaarden niet alleen, maar ook integraal te leven. De schaar erin... Dat aan de technische volmaaktheid van de film heus wel iets mankeert, dat sommige spelers hun relaties met het toneel niet verbloemen, dat enige te sterke sty leringen wat schrille effecten veroorzaken, vergeeft men 't regisseurs echtpaar Astnci en Bjarne Hénning— Jensen gaarne, want in de debutante Tove Maes koos het een Ditte, wier een voud! g-zulvere uitbeelding niet ontroe render had kunnen zyn. Ondanks het feit, dat een Nederlandse filmkeuring het nodig vond haar bios coop-schaapjes te beschermen door da schaar te zetten In de baad-scène, die nu In een waanzinnige snelheid afge daan wordt, hetgeen op z*n minst prik kelend werkt. Ook mocht het driejari ge broertje van Ditte niet op z'n ge makje gaan zitten. Zoiets doet men. niet In Nederland. One's dirty mindzou men baast zeggen, want men kan iets gaan denken van de mentaliteit van lieden, die In zoiets natuurlijks en normaals zoekep, wat zij in de ternauwernood bedekte show- en Hoilywood-attracties niet vin den. Een Amerikaans, aan lager wal ge raakt ex-oorlogsvlieger (George Raft, bekend uit „China Town"), weet door te dringen tot de topleiding van een zwartehandelaarsbende en leidt met zijn compagnon, een beeldschone juffrouw m nauwsluitende avondjurk, een weel derig leventje. Totdat een oude kennis van hem opduikt, een verslaggever, die een reportage wil maken van de schrille tegenstelling tussen de weelde van de Zwarte Pieten en de stervenshonger en ellende van dc grote massa. De repor ter opent de ex-piloot tenslotte de ogen maar eerst gebeuren er nog heel wat narigheden m de film, zoals moord aanslagen e.d. Als film-vondst is de opening van een volgestapeid pakhuis voor een, schare uitgehongerde Chinezen met „onaardig", maar met de harde werkelijkheid schijnt dit filmbeeld wel te spotten. Zo is er helaas meer in deze middelmatige film, dat door een typisch Hollywoodse bril bekeken is. Charlie Chan is de oude Charlie niet meer deze is dood maar Sydney Toler imiteert hem allerverdienstelijkst. Het is ongelooflijk, wat deze heer al niet vermoedt achter de bedoelingen van de gangsters, hij is de Amerikaanse Ome Keesje. (Mmder chauvinistische heden noemen Ome Keesje een Hollandse Charlie Chan). Natuurlijk is het raar, aat dut ontploffingen hem niet kunnen klein M iVten by nader onderzoek ueit men in deze film méér voorbeel den yan suirealisme aan. Voor betwe ters la deze füm echter niet geschikt; die luisteren ook niet naar Ome Keesje. Advertentie I. M. NIEUWS UIT DE RANDGEMEENTEN - Overschfe. op de Abraham van Stolkwog brandde een auto gedeeltelijk uit. De Oversehlese brandweer bluste het brandje. „Spel na Arbeid" voert op Zater dag 22 Januari in het Verenigingsge bouw ..Nicodenuis- en zijn knecht" op. Donderdag 27 Januari spreekt voor in het catechisatielokaal der N.H.-kerk de heer Lunshof. Een fabrieksarbeider, die koper stal van Zijn patroon aan de Overschle- seweg, is gegrepen. typisch Engelse pleidooi voor gerechtig heid en democratie geboeid volgt. Robert Donat speelt de beroemde ad- locaat Sir Robert Morton, de man, nre als ltd van liet Lagerhuis in een vurige rede van de premier eist. dat Honme Winslow voor de rechtbank gedaagd zal worden. Hij wijst erop. dat reeds xn de tweehonderdvijftig jaar oude Petition of Rights vastgesteld is. dat geen on derdaan van de koning veroordeeld fcnn worden zonder de gelegenheid te heb ben gekregen zich te verdedigen en zegt aat de zaak tegen de dertigjarige cadet een vuurproef is, waarbij bewezen moet worden dat de Engelse democratie nog leeft. Na twee jaar vechten voor het recht van de jongen wordt de volharding van de advocaat beloond; de premier stemt toe, de zaak komt voor de rechtbank en de onschuld van de jonge cadet wordt vastgesteld. Hij knapte het „vuile" werk van de S.D. op „Sciiön fsÉ es nicht" zei gister middag de gewezen Unterscharfuh- rer Hermann Engelshoven. SD-be- ambte_ te Rotterdam, op dc vraag hoe hij nu eigenlek dacht over het in koelen bloede doodschieten van arrestanten van de S.D. Mr. Brink, de president -van de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Ge rechtshof kreeg de man, die alle Advertentie LM. GKIEP-TIJI) COGNAC-TIJD Alle bekende I merken voorradig SCHIETBAANLAAN 44. IEL 34*5R VIERAMBACHISSIIL' 147, TTL 37507 RUSTHOFLAAN 36, - TEL 20534 Zelfs een 'paar flesjes bier, brengen wij graag bij U thuis. Het bestuur van SW wordt tureluurs. De hele dag staat de telefoon niet stil om kaarten voor SVVAJax. in Schiedam wordt ove,t niets anders meer gesproken. D'r heerst hier een soort HollandBelgië stemming. Over die honger naar plaatsen gesproken; het terrein van SW kan tien duizend bezoekers bergen en met steun van Hermes-banken en een tribune van steiger-materiaal heeft men de capaciteit uitgebreid tot 11.500. Maar hiermee is dan ook de onderste druppel uit de kan geperst. Tja, tvaar is het eind. Het stadion zou uitkomst kunnen bieden, maar dat mag niet van de KNVB. Bovendien is het de vraag of SW zelf zou willen. Dus: 11.500 en de rest naar het BroersvcstKoolas om te luisteren naar ons ooggetuige-verslag. De hele week heeft Schiedam nog i spanning geleefd of Künemann mee kan doen, maar dat schijnt nu wel zo goed als zeker. Dr. Koopman heeft hem van het abces aan z'n knie geopereerd, hij hinkt nog een klein, beetje, maar hij mag spelen en hij zal dat zo goed doen als we van hem gewend zijn. Bij SW—Ajax vergeleken ver schraalt alles, wat er morgen op de Rotterdamse velden geheurt. Feyenoord speelt met Jan Unssen in de plaats van v, d. Korput en. Nep- tunus meldt geen bijzonderheden, Xerxes gaat naar DOS, om in Utrecht de Schiedamse kat uit de boom te kijken en Sparta naar 't Gooi. Dit had nog een „big match" kunnen worden, maar dan had Spar ta de vorige week van Volewijckers moeten winnen, Nu lijkt het er op, alsof het Kasteel heeft berust in het noodlot van degradatiewedstrijden te moeten spelen. Let cp Brommer en Van Kempen Het debuut van Teun Brommer en Frits van Kempen als prof. is niet onverdienstelijk geweest. Met een wat ruimere geldmarkt zouden er voor deze twee Rotterdamse knapen perspectieven liggen m de interna tionale ring. Nu moeten we maar even afwachten, hoe zo het er af brengen in de Europese welterge- wichtcompetitie, waarvan in Ant werpen de eerste zitting heeft plaats gehad. Wunms, de kampioen van België, Harry Bos, Mombert hebben de eerste ronde overleefd. Brommer en Van Kempen komen op 1 Fe bruari aan de beurt. Er zitten nog een paar stevige knapen in, o.a. de Silva, die tegen Minelli onbeslist heeft gebokst. Liefhebbers naar het Rubenspaleis. Krïs-Krasser. Advertentie 1. 41, EXANENOPLEEDING Middenstandsdiploma - Handelskennis i.O. RESA - HILVERSUM Bekende Scbrifielüke Cursus vuile zaakjes voor de S.D. opknap te tijdens het verhoor zo ver. dat hij toegaf gehandeld te hebben in volkomen strijd met de menselijk heid. „Maar" zei Engelshoven - „ik kon niet anders". Het was een rumoerige zitting gistermiddag. Het begon tijdens het verhoor van de Sd'er Marius Ros- man, die onlangs tot levenslang is veroordeeld. Zijn verschijning wek te reeds beroering bij het publiek, een beroering, die nog groter werd loeti Rosman verklaarde, dat hij geen verklaringen wilde afleggen, omdat hij zozeer leed door zijn ge vangenschap. Later gaf hij toch toe en vertelde bijzonderheden over de executie van de illegale werker Van der Loo, welk feit ook in vorige zit tingen reeds behandeld was. Engelshoven had deze man, die reeds de vorige dag voor het vuur peloton gestaan had, cn te zwaar gewond was om overeind te staan, door het hart geschoten. „Bitte, ma* cben Sie es schnell" had het slacht offer nog gezegd. Koud en stram vertelde de verdachte thans alle biizon der heden, ook die over de moord op de illegale werker Breed- veld, die hij tijdens het transport van de SD-stelle naar het Haagse Veer, op bevel van zijn chefs met een nekschot van korte afsiana ,auf der Flucht erschossen had. Eng Ishoven vertelde dit alles op een manier alsof hpt om het slach ten van een kip of konijn ging, tot grote woede van het publiek, „Geert U hem aan ons, meneer de presi dent, dan zullen we hem uit elkaar trekken", riep men van de tribune. De verdachte ontkende, dat hij in de zaak van de gebroeders Eyken- broek op bevel van zijn chefs ge handeld zou hebben. Iets. waaraan de advocaat-fiscaal, mr. Van Doorn, weinig waarde hechtte. Uit ver schillende dragen is overduidelijk gebleken, dat Hoffman en Wolck een „voorbeeld" wilden stellen Mr, Van Doom achtte alle ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewe zen. Hij wilde er echter rekening mee houden, dat Engelshoven ge bruikt is voer het vuile werk, met zijn jeugdige leeftiid en het feit, dat hij terugkeerde van het Oostelijk front. De eis luidde twin tig jaar met aftrek. Het hof be paalde zijn uitspraak op 4 Februari. BARENDRECHT Peren standaard 5477; Huishoud 42-60; appelen standaard 541.01; huishoud 4872; andijvie 70—82; gele kool 7.8010.80; rode kool 8 40—12.70; groene kool 10—21; boe renkool 1018; waspeen 8 20—11.50; uien 1.204.10; prei 813; witlof 18—32; spruiten 3052; knolselderij 4-12r veldsla 1882; peterselie 540—7 80; selderij 4.20—8.20. VEILING BERK EL 21 JAN. Andijvie 57, Witlof 1823, spruiten 35—49. - een avontuur van Peter Munnik, door J. Al No. 43 Die man is toevallig een Duitser en soms kan ik mij niet bedwingen. Al is dit een goed mens, wij hebben toch voor de democratie gestreden tegen dat Bar baarse volk. Dat doet mij wel eens- vergeten, dat er ook andere dan Spaanse vluchtelingen in ons kamp zijn." Peter hoorde met verbazing deze ivoorden aan. Toen zag hij plotse ling om een hoek van een barak een man in uniform aankomen. Hij had haast en bewoog zich met een zichtbare opwinding in de richting van het groepje. Toen hij voor zijn commandant stond salueerde hij en sprak gejaagd in een rap_ Spaans. Peter ving de naam Caminard op en zag geschrokken Bill aan, die gespannen, maar met onbewogen gezicht toehoorde. De commandant wendde zich glimlachend naar Peter. „Wilt XT mij een ogenblik veront schuldigen. Er wacht iemand aan de telefoon op mij, Mijn adjudant zal zolang tot Uw dienst staan." Hij verwilderde zich met snelle, afgemeten passen, doch hij was nog niet eens om de hoek van oe barak verdwenen, toen Bill de adjudant, die stram naast hem stond,toesprak „Ach, mijn waarde, wilt U zo vriendelijk zyn even in de schoen- makersloods de speld te zoeken, die een van de meisjes verloren heeft. Wij zouden het juist doen, toen U aankwam en de commandant heeft liever niet, dat wij zonder geleide de gebouwen in gaan. Het is een zilveren speld met een groen steen tje. Doet U het even?" De Spanjaard zag Bill onderzoe kend en argwanend aan, maar ging toch. De deur had zich juist achter hem gesloten, toen Bill snel sprak; ,Weg, jongens, weg, direct! Ik hoor de, dat hy zei, dat Caminard razend was omdat hij zo lang aan het toe stel wachtte en dat hij de telefoon naast de haak gevonden had." „Dat klopt," zei Peter fier, „mijn werk." „Jongens en meisjes," fluisterde Bill, „eerst twintig lange passen op de tenen, dat het geen geren wordt dan zonder om te zien naar de auto,* maar vlak voor het hoofdgebouw weer op de tenen." Zo deden zij. De meisjes werkten met een ernst als leerden zij een nieuw spel. Ongestoord kwamen zij bij het gebouw, waarvoor de Oude Leeuw verveeld stond te wachten in de late zon. „Stop!*' commandeerde Bill zacht. „Vanwaar hij telefoneert kan hij niet dcor het raam zien. Maar zo gauw hy de motor hoort aanslaan legt hij natuurlijk de telefoon neer en springt naar het raam en kan ons eventueel met een revolver vast houden. Peter en ik duwen daarom voorzichtig de auto weg tot de vol gende barak, de meisjes lopen er op de tenen en gebukt heen." Zo gebeurde het Peter verwacht te elk ogenblik die adujdant achter zich en de auto voortduwend, zag hij met angstige ogen Daar het venster, waarachter de commandant in een verhit gesprek met monsieur Cami nard moest zijn. Maar het geluk was met de lucbthartigen en toen de Oude Leeuw, volgeladen met vro lijke meisjes en twee bevreesde mannen, tevreden bromde, voelde Peter zijn hart al weer iets lichter kloppen. Heel snel waren zij by de poort De schildwacht stapte naar voren en riep: „Halt!" Zijn geweer hield hij in aanslag. „Niemand mag dit kamp verlaten ronder toestemming van de com mandant. Waar is uw briefje?" „Hier," zei Bill en hy stapte de auto uit, mei zyn linkerhand in syn binnenzak tastend. Gefascineerd keek Peter naar de punt van de bayonet van de schildwacht. Toen gebeurde het. De wacht volgde de bewegingen van Bill's linkerhand en met de rechter gaf Bill hem plot seling een zo harde slag tegon zijn kaak, dat hij met een pijnlijk ge zicht de knokkels van zijn hand wreef en uitriep: „Dammit! Wat een. harde botten heeft die knaap!" De schildwacht was als een blok 'neen gezakt En meteen ging een sirene in het kamp. Bill raapte het geweer op, slingerde zich in de auto en wèg schoot de Oude Leeuw, machtig brullende. Zij heten een groot tumult achter, maar geen schot weerklonk, geen automotor werd aangeslagen. De ontdekking van de electri citeit heeft ons radio, telefoon, telegraaf en tal van andere ver nuftige vindingen gebracht, die het leven veraangenamen, maar ook Bet tempo van dat leven sterk opgevoerd hebben. Ik laat in het midden of we met dit versnelde tempo blij moeten «IJn of niet, of dus de ontdek king van de electriciteit uit sluitend tot ons voordeel is ge weest. Eén ding Is echter ze ker: de toepassing- van de elec triciteit in de geneeskunde heeft grote veranderingen in de medi sche wetenschap teweegge bracht, die heilzaam zijn voor da mensheid. Nu willen wij bet nog niet eens hebben over de röntgenstralen. Dit onderwerp is al eens eerder in deze rubriek besproken. Vandaag ver dienen nog modernere toepassin gen de aandacht. Een van de moeilijkheden bij operaties was altijd het feit. dat bloedingen, ontstaan <joor het door snijden van bloedvaten, het voor de chirurg vrijwel onmogelijk maak ten, zyn werk te overzien. De elec triciteit verschafte de oplossing: door middel van een metaaldraad, die onder stroom gezet wordt, kunnen de doorgesneden einden der bloedvaten verschroeid wor den. Er ontstaat een korst en de bloeding is gestelpt. Deze electriscbe draad kan ook gebruikt worden als mes Wanneer de draad op de huid wordt ge bracht, brandt de huid en het daaronder gelegen weefsel door. zonder dat het noodzakelijk is te drukken of te trekken, zoals bij een gewoon mes. Opereren met het ..electrische mes" is erg gemakke lijk en spaart het weefsel Bij verscheidene operaties moet vocht, dat zich ter plaatse ophoopt, onmiddellijk verwijderd worden. Daarvoor gebruikt men tegenwoor dig vernuftig geconstrueerde elec trische zuigpompjes. Ook de mo derne operatielampen verdienen vermelding, die zo geconstrueerd zijn, dat nergens op de operatieta fel schaduw valt. Een moderne ope ratie jg zonder toepassing van elec triciteit niet meer denkbaar. Ook bij het stellen van een diag- Het programma dat het Philharmo nisch Orkest gisteravond in de Komn- ginnekerk ten gehore bracht bestond uit orkestwerken die in dit sélzoen reeds op de Maandagavondconcerton tot uit voering waren gekomen. Geopend werd het concert met Kous- rel'k Smfonietta voor strijkorkest, die bij het wederhoren opnieuw sterk boei de door de esprit en vaart waarmede ze geschreven is. Tot slot ging de zesde symphonic van Bruckner, die weer een vertolking ge noot F1 ipse en de zijnen waardig. Wel iswaar had het Scherzo, hoe-wel con sciëntieus gespeeld, contrasterender kun nen. klinken, doch daartegenover stond een meeslepend musiceren in de hoek- delcn, een musiceren, dat uitmuntte in een telkens prachtig getroöen climax en anti-climax. In het Adagio werd de breed getrokken, diep doorvoelde melo- diek tot grote schoon held verheven, dank zij de warme stralende klank, die het orkest hierin by voortduring ont wikkelde. Joop KJeman was solist In het con cert voor cello en orkest van Lalo. In technisch opzicht maakte dit cellospel een uitstekende indruk. De toonvorming ls beschaafd cn zelfs warm, doch niet groot. De voordracht zou door een per soonlijker accent zeker nog aan waarde hebben gewonnen. Ai met al echter een vertolking waarin de voortreffelijke in strumentale eigenschappen van deze cellist niettemin geheel tot hun recht kwamen. Herman van Bom. Benoemiijg Nederlandse Economische Hogeschool Aan de Nederlandse economische Hogeschool te Rotterdam is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de accountancy de heer T. Ksuzèn- karrro, accountant te 's-Gravenhage en tot buitengewoon hoogleraar in de sociologie de heer mr. dr. F. L. Polak te 's-Gravenhage, adjunct-di recteur van het centraal planbureau. Ter gedeeltelilke vervanging van prof. dr. ir. J. Goudriaan, tijdens diens verbluf ra Zutd-Afrika is aan de heer A. D. van der Koogh te Noordwijk aan Zee. directeur van de N.V. Allan en Co. een opdracht ver strekt om onderwys te geven in de organisatie der onderneming. Het Deense dubbelschroef-motor- vraclitschip WestraHa, op weg van Baltimore en Antwerpen naar Bot terdam, is hedennacht, twee mijl ten Noorden van de Nieuwe Water weg, tussen Hoek van Holland en 's Graveirtande aan de grond gelo- pen, De sleepboten Ebra en Maas van l>, Smit en Co'b internationale sleepdienst zijn in de nabijheid om te trachten het 4566 ton bruto me tende schip vlot ts trekken. Advertentie l. M. nose bewijst de electriciteit goede diensten. Er zijn tientallen appara ten iö gebruik, waarvan ik noem; de van electrtsch licht voorziene oorspiegel en keelspiegel, de oog spiegel en de spleetlamp. Deze laat ste maakt het mogelijk de kleinste delen van het oog onder sterke ver groting waar te nemen. Dan zyn er de bronchoscopes daarnaast toestel len om door middel van spiegels en electnsch licht het strottenhoofd en de luchtpijpen van binnen te be kijken.» Een soortgelijk toestel ter bezichtiging van de slokdarm en de maag is de gastroscoop. Zeer inge wikkelde toestellen voor het onder zoek van de urineblaas en het in wendige van de meren zijn de cystos- copen De rectoscoop dient voor het onderzoek van de endeldarm. Tenslotte zijn er electrische appa raten. waarmee de hartfunetie nauwkeurig nagegaan kan worden. Ook m de behandeling van ver scheidene ziekten vindt de electri sche stroom veelvuldig toepassing Behalve van röntgenstralen wordt vaak gebruik gemaakt van de kunstmatige hoogtezon, een buis, gevuld met kwik, die onder stroom staat. Verder zijn er de lampen met infra-rode stralen, de toestellen voor de behandeling met ultrakorte golven en de diathermietoestellen, waardoor het mogelijk is ook de diepere lagen van het weefsel door middel van electrische stroom ie verwarmen Ook worden bepaalde soorten verlamming met stroom be handeld Uit deze korte opsomming moge blijken, dat wij de electrici teit in de moderne geneeskunde niet meer zouden kunnen missen. Tot het volgende spreekuur. Medicus Van. dit mooie boekje met omslag in drie kleuren is nog een beperkt aantal voorradig Een boeiend verhaal! Slechts 0.40 Verkrijgbaar bü de bezorgers en agenten van „HET ROT- TERDAMSCH PAROOL'' Doe mee! Geeft u mij een Niwin-lot, zei ik tegen de aardige verkoopster. Ter wijl ik een kwartje opzocht zag ik me al zitten in het KLM-vliegtuig voor een retourtje naar Indonesië, geen gek reisje «l vijf en twintig cent voor de gelukkige -winnaar van een der hoofdprijzen. Eén "lot maar, vroeg de juffrouw. Ik had de krant met do aanlok kelijke Niwin-advertentie in de hand en mijn oog viel juist op de fraaie nieuwe auto. Daarin zou het goed rjjden zijn, bedacht ik me, vooral na mijn Indonesische trip, als -k verwend zou zijn met snel heid en luxe in het vervoer. Geeft u me nog maar een lot, zei ik dus en zocht naar een tweede kwartje. Zo, sprak ik, hierop hoop ik de auto te winnen, waarom niet. ik heb net zoveel kans als ieder ander. Natuurlijk, lachte het aardige verkoopstertje optimistisch, maar, zei ze schalks, zou u het dan niet> hatelijk vinden als die drie beste melkkoeien bi| uw buurman in de tuin kwamen te grazen. Ik keek naar de advertentie en werd opeens zo enthousiast over die drie"beste zwartbonte runderen, dat ik terstond een derde lot be stelde. Ziezo, zei ik, eerst even naar Indonesië en terug cn dan met dn auto achter mijn vee aanrijden en heel deze welstand voor de somma van vijf en zeventig cent, als het tenminste een beetje mee wil lopen. Ja maar, zei het beve meisje weer, u kunt toch niet almaar ach ter uw vee aan blyven rijden met die pracht slee, u moet toch ook eens eten op z'n tijd en als u dan thuis komt. hebt u dan wel een eet kamer-ameublement naar uw zin. Nou, zei ik, veel bizonders is het niet, geef me nog maar gauw een lot da's waar, dat is ook een der pryzen. Alstublieft, zei het meisje, maar luistert - nou toch eens, na het eten wilt u toch zeker wel eens rus tig bij de haard gaan zitten en een beetje naai de radio luisteren. Ik keek weer in dc advertentie: inder daad. daar tond het: een haard en een radiotoestel en ik dacht aan mijn potkacheltje en hoe ik daarbij zittend alleen maar naar de gieren de wind in het pijpje kon luisteren. Top, zei ik, nog twee loten, een voor de haard en een voor de radio. Even aarzelde ik nog of ik een kwartje ziu vergokken om m het bezit te komen van die zestïg-deli- ge cassette tafelzilver, toen ik de juffrouw critisch naar mijn ietwat slobberig pakje zag kijken. Als ik u was zou ikïk voel waar u heen wilt, zei ik sneJ, inderdaad een nieuw costuum zou geen weelde zyn, vooruit geef me nog twee .loten, want in deze plunje kan ik straks niet in de nieuwe auto krui pen. Ik had nu al een aardig stapeltje loten, maar om mijn kansen te verdubbelen kocht ik er nog een even groot aantal bij. Net toen ik de deur uit stapte kruiste een zwarte kat mijn weg. Da's een veeg teken, dacht ik.nou ja, dan zullen het allemaal nieten zyn, in ieder geval komt de netto op brengst ten goede aan onze man nen overzee. Gokt u mep? DESIDERIUS, Maandag a.s. komt de witte bloem vrij, d.w.z. het wittebrood- bloem, waarvan tot dusverre de toewijzing voor de wittebroodberei ding aan de bakkers 25% bedroeg. Nu zou men kunnen denken: „Aha, het wittebrood komt geheel vrö, dus het verbruik van het wit tebrood zal toenemen, en doordat de winstmarge op wittebrood nogal hoog ligt, komt er voor de bakkers een gouden tijd!", maar men moet die gedachte dadglyk laten varen, want het wittebrood verbruik zal niet sterk toenemen, ten eerste doordat de praktijk heeft uitge maakt, dat als iets op de bon is, dan wordt het door het publiek ge nomen, en van iets, dat van de ban af is, stijgt het verbruik niet. Men neme byvoorbeeld de eieren: toen zrj nog op de bon waren, x'erbmzkte een stad als Rotterdam 1 millioen eieren per week, en nu zij van de bon af zijn, nog steeöa 1 millioen eieren per week! Er is zelfs een tendens waarneembaar, dat het verbruik bij vrije artikelen afneemt. Het anderhalve el nu, dat gemid deld per week per persoon wordt verbruikt ne*mt de plaats in van enkele sneden brood, en als men nu ontdekt, dat het broodverbruik se dert October 1948 met 20% ge daald is {dus: vöór het vrijkomen van het brood) dan behoeft men nu niet, plotseling of langzaam, een styging van het broodverbruik te veronderstellen. Een andere kwe'stie is die van de prfls. De prijs van het zogenaamde volksbrood ligt onder de kostprijs (ongeveer 1 cent). De prijs van het wittebrood ligt van 4 tot 8 cent hoger. In kleine kring overleggen de bakkers thans om die wittebrood- pryzen te herzien, want de bloem- prrjs voor het volksbrood zal onge twijfeld hoger worden, maar hoe veel hoger? En men kan ten op zichte van de wittebroodpryzen maar niet radicaal, of naar liefste wensen, gaan verlagen, omdat het landbouwegalisatiefonds er buiten gewoon op gesteld is, dat „wie wit tebrood eet, meebetaalt aan het volksbrood", dU3: hoe meer geld er uit het wittebrood komt, hoe beter het is, enz. Bij een eventuele prijsherziening liggen er dus heel wat voetangels en klemmen op de weg, die de grote en de minder-grote bakkers willen, gaan. Daarom dat zij de koppen bjj eikaar steken, en daarom ook, dat wij Dinsdag of Woensdag beter we ten waaraan wij, de verbruikers, toe zyn. Maar maatregelen in het nadeel van de verbruiker Zijn vast en zeker n i e t te venvachten. Dr. Kernkamp aanvaardt hoogleraarsambt Dr. J. H. Kernkamp zal Donder dag 3 Februari in een openbare se naatszitting m de aula der Ee. Hoge school te Rotterdam met eer* rede het ambt van gewoon hoog leraar in de Economische geschie denis aanvaarden. Examens Aan de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam slaagden voor het Can didas tsexamen in de economische wetenschappen: mej. M M, Vughter en de heer B Maan, beiden te Rot terdam. Advertentie l. M. Flink gorgelen mul Suoerol Eéniablett» opgaloU In een glai wafer doel wonderen.» 66. Het is Rob ge- jveest, die ergens een drukknop heeft gevon den, waar „Alarm" op stond en prompt van deze gelegenheid ge bruik heeft gemaakt om de verwarring in de tunnel nog op te voeren. Hij ziet Harries voor bij- rennen. Nu moet hij snel handelen, want het zal natuurlijk gauw ge noeg uitkomen, dat er niets aan de hand is en dan zullen ze met ver dubbelde ijver naar hem gaan zoeken. Voorzich tig sluipt hij de gang door, die naar de plaats leidt, waar de meisjes gevangen zitten. De Ryffijn bukt juist zijn hoofd om een sigaret aan te steken. Roken in de tunnel is verboden en. deze overtreding komt man duur te staan, want twee seconden later ligt hij buiten westen op de grond. Rob rukt de deur open en de meisjes slaken een kreet van verbazing. „Hallo, Marga! Dag Willy!" groet Rob kalm, „blij, jullie weer eens te zien. Zeg, we hebben geen tijd voor lange verhalen hoor. 't Zal nog een hele foer zijn om uit deze narigheid te ko men, Maar we laten Ohs niet vangen. Wat is dit feitelijk voor een hok, waar jdllie zitten?"

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3