Spionne voor Schreieder Koningin Nefertete Nieuw orgel van Sint Laurens zal een monument worden Besselaar haalt herinneringen op uit jaren vóór de brand Bouw laat tien jaar op zich wachten Radio-programma Marktberichten „Maar nooit heb ik een opdracht uitgevoerd" Dronken chauffeurs voor de rechter mUMAWK -kï KIQOSTERBALSEÜ - Op zoek naar InheelEuropawerd gisteren gestart Positie van Westralia onveranderd heöen.... Smeterlin speelde werken van Chopin Overschies wijkleven DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Dinsdag 25 Januari 1949 3 A u fj OE het nieuwe orgel van de Grote Kerk er zal uitzien IJ De heer J. H. Besselaar Jt. moet eens glimlachen. „U bant er vroeg bij. Weet u dat het ttog U>el een jaar af toen zal duren, eer wij met de bouwkunnenbeginnen? In dV lijd keu veel ge beuren! „Maar u hebt er zich (och uieï een voorstelling van gevormd? Dat heer de heer Besselaar. natuurlijk, maar veel kan hij nog niet vertellen. Wel is hij druk bezig met een plan, maar dit draagt nog een voorlopig karakter. Wellicht heeft hij over een of twee maanden meer zekerheid. „Dit kan ik u wel zeggen: het orgel zal weer een groots monument wordendat minstens twee eeuwen moet kunnen trotseren. Het zal in grootheid, stijl en klankwaarde in overeenstemming moeten zijn met de herbouwde kerk. Het zal meer sprekende stemmen bevatten dan het oude orgel dit was het grootste kerkorgel van Nederland en het zal zeker vier klavieren tellen. vatidig, maar hoogstaand muzikaal genot ook voor hen, die niet ge wend waren, concerten by te nen. De Gecomyiiteerden hebben de heer Besselaar benoemd tot hoofd, organist van kerkelijk Rotterdam. Hit speelt nu eens in de Koningin- nekerk, dan eens in de Prinsekerk of elders. Hij controleert de orga nisten en adviseert de Gecommit teerden over de orgels. Een eigen orgel heeft hij niet meer. Niet meer? Nog niet! Als de Grote Kerk herbouwd wordt en waarom zou dat niet geluk ken?zal hü weer een eigen orgel krijgen- Htf is nog vol werklust en energie en htf spreekt vol goede moed over het plan,-om het orgel van de Prin sekerk uit te breiden, dat er'no dig een klavier bU moet heb ben. Ook dat zal doorgaan, zo dra de-geldmiddelen het toela ten- Met deze opgave is de heer Bes- seiaar aan het werk gegaan. Al weet een leek niet half wat ervoor komt kyken, eer zo'n plan gereed is; het is duidelijk: dat is niet ra een vloek en een zucht gebeurd. Het uitwendige van het orgel is al een probleem op zichzelf. Hoe zal dit moeten zijn als men er tn slaagt, de kerk in haar oorspron kelijke (laat-gothische) stijl te herbouwen? Het oude orgel was in barokstijl gebouwd en in de Sint Laurens verdroegen deze stijlen elkaar. Er zrl nu een stijl gevon den moeten worden, minder kost baar dan dit uitbundige barok met zijn vele versieringen, die niet detoneert. Vooral in de laatste jaren heeft de orgelbouw technisch grote vor deringen gemaakt. Het orgel in de Nieuwe Zuiderkerk, dat van 1915 dateert, is eigenlijk alweer ver ouderd, Het fs redelijk te verwach ten, dat fn de eerstvolgende jaren nieuwe ontdekkingen gedaan zul len worden. Dit maakt het aanbe velenswaardig, met het definitieve plan zo lang mogelijk te wachten. Tenslotte Is de dispositie een zeer teer punt. Dit spreekt wel het minst tot de verbeelding van wie niet met orgelbouw op de hoogte is, maar voor de orgelist is dit het be langrijkste. Welke stemmen moe ten erin komen en hoe moeten ze gerangschikt worden? Deze vraeen houden de heer Besselaar thans he rig. Een definitief antwoord erop kon hij ons nog niet geven. Slechts zes jaar Als vanzelf geraken wij in ge sprek over het oude orgel, dat de heer Besselaar van 1929 tot Pink steren 1940 bespeeld heeft. Ik werd destijds benoejnd zonder vergelijkend examen, zd vertelt hij. Mijn eerste werk was, na te gaan wat ik geërfd had. De conclusie van het rapport, waarin ik mijn bevindingen neerlegde, was, dat het gehele orgel gerestau reerd moest worden. Een van. de grootste pijpen van de Prestant 32 voet was zo verzakt, dat hij eens buna in het schip van de kerk is gevallen. -We hebben toen tot heel laat in de avond gewerkt om het euvel provisorisch te verhelpen. Gelukkig hebben de Gecommitteer den van de Hervormde Gemeente toen direct besloten, om fot r». L»n- ratie over te gaan. Vier jaar is eraan gewerkt, al leen in de zomermaanden. In 34 was het orgel weer in Voortreffe lijke staat. Zes jaar hebben we er van kunnen profiteren. Zes jaar... Er is niets meer van over. Ook de tinnen plaat, waarin de namen van de Gecommiteerden en die van de hoer Besselaar gegraveerd stonden en die als herinnering aan de grote re stauratie in het orgel was ,a.aJlfeT bracht, is bij de brand van 14 Mei 1940 verloren gegaan. Tal van concerten Hoe goed het orgel was na *34, hebben duizenden Rotterdammers vastgesteld op de vele concerten, die de heer Besselaar op zijn orgel heeft gegeven. Velen zullen zich nog herinneren, dat hij begonnen is met een serie van tien. avonden, waarop alle orgelwerken van Bach werden uitgevoerd. Later heeft hu op een reeks van zes avonden een selectie van deze werken gegeven e in een cyclus van drie concerten de grootste stukken van Bach ten gehore gebracht. De heer H. W. de Ronde, die des tijds leraar aan het Toonkunst Con servatorium was, heeft hem eens geadviseerd uitvoeringen' te geven van werken uit de Franse, Duitse. Italiaanse, Engelse en Russische or gelliteratuur van het begin tot de huidige. Hieraan heeft hij tal van concerten gewijd. Bijzonder geliefd waren zyn im provisatieavonden, uren van een- DINSDAG 25 JANUARI 1949 Avondprogramma HILVERSUM I; 19.— Nieuws: 19-15 Ray Ventura; 19.30 Dit is leven; 19.45 Reg. uiU.; 20.— Nieuws; 20.05 De ge wone man; 20JL2 Pelleas el Melisande*. 22.37 Stemt Monte Carlo; 22,45 Avond gebed; 23.Nieuws; 2315 24.— pia no, viool en cello. HILVERSUM II: 19— Radiostrip; 19.] 0 Ik zou 20 graag; 19 30 Viool en plana; 20Nieuws; 20 05 In het radio zoeklicht; 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein; 21.30 Allerlei; 21.35 Ais ik daar nog aan denk; 21.45 Buitenlands over zicht; 22.— Skymasters; 22.30 Zang en samenspel; 23.— Nieuws; 23.16 24.— Gram muziek. WOENSDAG 2S JANUARI JS49 HILVERSUM I; 7.— Nieuws; 7-15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Tedeum Lau- damua: 7.45 Een woord voor de dag; 8— Nieuws; 8.15 Stemt Monte Carlo; 8 30 Gram muz8.45 Pianospel; Q.— Bezoek bij zieken; 9.30 Symph mor genconcert; 10.30 Morgendienst; 11,— Charles Panzera; 11-15 Hoorspel: 12 Glaconda ensemble; 12 30 Land- en tuinbouw; 12 33 Trio Fantasia; 13.— Nieuws; 13,15 De vijf Zapakara's; 13 30 Pianospel; 13.45 J S Bach en zijn vier zonen; 14.15 Residentte-ork.; 14.40 Even onder ons: 15,— Vioolrecital; 15.30 Reginald Foort orgel; 15.45 En semble Lachman; 15.15 Voor onze Jon gens en meisjes: 17.30 Sweelinck kwar tet; IB.— Onze Neder], koren en korp sen: 18.30 Reg. uitz, HILVERSUM II- 7.— Nieuws; 7.15 Gr. ph; 8.— Nieuws; 8.17 Gr.pi.: 8 50 Voor de huisvrouw; 9— Hallé-orkest: 9 30 Waterstanden; 9.35 Kamermuziek; 10 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 1030 Als de stofzuiger zwijgt: 11 Kmdcren bulten schooltijd; 11.30 Pop. non-stop prog.; 12— Jan Vogel; 12 30 Land- en tuinbouw; 12 33 Voor bet platteland, 12 38 Kiiima Hawalians: 13.— Nieuws; 13.15 Kalender; 13,20 Ramblers; 13,50 Lucienne Delyle; 14.— Gesproken portretten; 1415 Jeugdeon- cert; 15— Hoorspel; 15.30 Regenboog; 16.Roodborstjes; 16.1S Het stond ln de krant; 16 45 Vragen staat vrij; 17.15 Orgelspel; 17.25 Pianoduo; 17.45 Keg. uitz.; ia— Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Prima ballerina; 18.30 dr. H. de Groot, astronoom. Post voor Overzee Indonesië, zeepost: ss Groote Beer, vertr, 2 Febr. van A'dam, aank. Sa- bang '23 Febr, Batavia 26 Febr.; ms, Willem .Buys, vertr. 6 Febr. van R'dam aank, Singapore 24 Febr.. Ba tavia 26 Febr luchtpost; nog onbe kend. West-In die: ms. Haarlem, vertr.- 3 Febr. van A'dam. aank. Willem stad 2$ Febr., Oranjestad 1 Maart (niet voor Suriname) luchtpost: 27 Jan. aank, Willemstad 28 Jan,. Pa ramaribo en Oranjestad 29 Jan. Afrika mail; Frans en Portugees Afrika ss Muiderkerk, vertr. 1 Febr, van A'dam, aank. Port Gentil 6 Mrt, Loanda en Lob do 12 Mrt, Ove rige streken: ms Salta, vertr. 25 Jan, van A'dam, 31 Jan. van Bordeaux aflevering post tot. 10 Mrt. Zuïd- Afrika: mail: 1 Febr. via Engeland. Luchtpost: 26 en 29 Jan, aank. Jo hannesburg 27 en 3D Jan. U.S.A. mail: ms. Crux, vertr, 28 Jan. van R'dam, aank, New York 6 Febr.; ss John B. Waterman vertr, 1 Febr, van R'dam. aank. New York 10 Febr. luchtpost: dagelijks, aank. dag na vertr. Zuid-Amerika. mail: ss Salland, vertr. 27 Jan. van A'dam, aank. Rio de Janeiro 14 Febr.. Montevideo 21 Febr., Buenos Aires 23 Febr, ss Al* deramin, vertr 4 Febr. van R'dam, aank. Montevideo en Buenos Aires onbekend. Ongelukkige reis van verplaatste personen Aan boord van het Braziliaanse stoomschip „Santarem", dat vorige week m aanvaring kwam op de Nieuwe Waterweg, bevindt zich een aantal Duitseverplaatste personen, die op weg zijn naar Zuid-Amerika. Het gaat hun op deze reis niet erg voorspoedig. Weken geleden kwa men zij te Antwerpen aan waar ze zich zouden inschepen aan boord van de „Santarem". Het schip had toen echter verschillende reparaties te ondergaan en bleef vier weken in de Sinjorenstad liggen. Al die tijd wachtten de emigranten op het vertrek. Eindelijk kwam het zover en de „Santarem" zette koers naar Rotterdam, kreeg daar een botsing en zal nu vermoedelijk drie maan den in het dok moeten. De mensen zitten in angst dat zij lang in Rot terdam moeten wachten, voor ze kunnt-n vertrekken. De firma Ker sten, Humk en. Co., de vertegen woordigers van de Lloyd Brazileiro, van welke maatschappij de „Santa rem" is, deelde ons echter mede. dat er zo spoedig mogelijk gezorgd zal worden voor een ander schip dat de met zoveel pech reizende emigran ten naar hun~nleuwe vaderland zal brengen. Veiling Barenirecht 24 Januari Peren Standaard 50—72; Peren huishoud 36—56; Appelen Standaard 5897; Appelen huishoud 4465; Andijvie 7280; Gele kool 8.10 11.20; Rode kool 8.1011.40: Groene kool 720; Boerenkool 1222; Was- peen 810—17.10; Uien 1.10—4,70; Prei 7—14; Witlof 29—54; Knolsel derij 5—13; Veldsla 32—116; Peter selie 3.40—7,90. PIJNACKER Veiling: Andijvie 0-74—0.95; Kro ten 0.06; spruiten 0.290,42; was- peen 0.08; witlof 0.18—0.26; uien 0,02 —0.03 per kg. Van het begin van de oortog tot de bevrijding toe onderhield de 35-jarige Nelly M. A. H, van Poel- voorde-Erkens uit Den.Haag innige relaties met tal van Duitse officie ren. Niet op grond van politieke ge zindheid. maar louter en alleen uit zucht de oorlog zo prettig en fees telijk mogelijk door te komen, ver keerde zij in deze ongunstige mi lieux en zo behoefde het geen ver wondering te wekken, dat zy met Kriminaldirektor Schreieder in contact kwam. Deze droeg haar in 1944 aanvan kelijk op onder Duitse officieren te spionneren, die van anti-partij ge zindheid verdacht werden. Hoewel verd. Maandagmiddag voor de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof verklaarde, dat ze aan deze op dracht nooit verdere uitvoering had gegeven, zond Schreieder haar ver volgens toch verscheidene malen naar België. Verbindingen tussen de illegale Witte Brigade aldaar en Nederlandse spionnage-centra had den zijn aandacht; Nelly v. P. moest daar meer gegevens over be machtigen. Ook wat deze spionnage betrof, zei verd. haar opdracht nimmer uitgevoerd te hebben. Wel moest zij toegeven T. H. M. baron van R., die met zijn vrouw bij haar thuis ondergedoken was, omdat hij als res. officier weigerde in Duitse krijgsgevangenschap te gaan, aan Schreieder verraden te hebben. Zy lokte baron van R. daartoe naar een restaurant in het Bezuidenhout, waar hy door de Duitsers werd gearresteerd. Verd, had dit naar haar zeggen gedaan uit medelijden met de echt genote van baron van. R„ die een slecht leven bij hem zou hebben. Daarentegen had zij hem bij een vorige gelegenheid voor arrestatie weten te behoederdoor hem tijdig te waarschuwen. Ook had zij aan een Duitse doua neinspecteur, met wie zij naar Bel gië reisde, - verteld, dat zekere Smits haar in een valutasmolckela- ry had willen betrekken. Deze Smits was haar man f 8000.- schul dig; Smits ere* enkele weken vastgehouden, een grote partij goe deren werd in beslag genomen en NelJy v. P. ontving na herhaald aandringen bij Schreieder f 4000.- als beloning oor de tip; „als ge deeltelijke volduenmg van S.' schuld", verklaarde zij voor het Hof. Mr. Donker vroeg zich in zijn requisitoir af, waarom een zakelijk en precies man als Schreieder een spionne, die steeds met lege han den terugkwam, op nieuwe onder nemingen uitgestuurd zou hebben. Hij gaf het Hof ter overweging zijn stelling, dat iemand, die een spionnage-opdracht aanvaardt en weliswaar niet hitvoert, toch als spion heeft gediend. Hij eiste acht jaar met aftrek. Zo wa she t voor 1940. Zo zal het niet meer worden. Af aar als de plannen doorgaan, zal het nieuwe orgel net als het oude een groots monument zijn, waar Rotterdam trots op kan zijn. Jldvertentie L !W. mae' be*lci|<j Uw Puren met het ideale wrijf yd middel, we'ks geneeskrachtige bestanddelen diep ln de weefsels dóórdringen Eveneen* bi, stramheid, spil en ischias wrijve men mei SSGEZ3H3E^a» Op het straflijstje van de Rotter damse Kantonrechter kwam vorige week weer een. groot aantal perso nen voor, die, terwijl ze te diep in het glaasje hadden gekeken, toch hun auto bestuurden, of per fiets naar huis gingen, en daardoor ge vaar voor hun medeweggebruikers opleverden. De Haagse groentehan delaar M. P. werd in December j.l. op de Kruiskade aangehouden, toen hy dronken in zyn auto zat. De auto werd indertijd m beslag geno men en de eigenaar ervan zag zich nu gestraft met 14 dagen hechtenis. F. W. J. H., een Rotterdamse café houder vond zijn eigen waren blijk baar zo goed, dat hy er te veel van gebruikte. Dat is tot daaraan, toe. Maar toen htj in dronken staat ach ter het stuur van 2ijn auto ging zitten, liep het mis, Hy werd door de politie aangehouden, raakte zijn auto kwijt, en werd nu door de Kantonrechter gestraft mei 34 da gen hechtenis, en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen" te be sturen gedurende een half jaar De zelfde straf voor een soortgelijke overtreding kregen de bouwkun dige K. S. D, en de grossier in ge distilleerd A. N., beiden uit Rotter dam. De twee dronken fietsers, die ge straft werden, waren de kellner W. J. van E. en de fabrieksarbeider F. S. Beiden kregen één maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en onder toez.chtstellmg van een consultatiebureau voor al coholisme. Een Rotterdams los arbeider, die in Maart van het vorig jaar m een krankzinnigengesticht te Eindhoven een revolver in zijn bez.t had, kreeg van de Kantonrechter drie dagen hechtenis. Deze revolver was van buiten het gebouiv door middel van een touw, dat de veroordeelde liet zakken, door een vriend aange geven. De kwartiermeester T. E. S., die bij zich thuis in een iornins een hoeveelheid ruwe opium had ver borgen, moet zeven dagen zitten. Tenslotte nog een bouwonderne- Massajubileum bij de RDM Ter gelegenheid van de herden king van het feit, dat in het afgelo pen jaar 52 empioyé's gedurende 25 jaren, alsmede 12 empioyé's ge durende 40 jaren bij De Rotterdam- sche Droogdok Mfl. werkzaam wa ren, werden zij Maandag in tegen woordigheid van hun familie door de Directie toegesproken en geluk gewenst, onder uitreiking van een souvenir. mer, C. G. P. geheten, die in een in aanbouw zijnd pand aan de Molen laan een opening in de vloer niet voldoende beschermd had, waar door een. arbe.der erdoor viel. en zo ernstig gewond werd, dat hy naar een ziekenhuis moest worden ge- brscht. De bouwondernemer die als hoofd van het bouwwerk hiervoor verantwoordelijk was. werd nu ver oordeeld tot 25 dagen hechtenis, subs, 100,boete. een avontuur vaa Peter Monnik, floor A. Apes - No. 44 Precies drie-en-tachtig secon den," zei Bill op zijn horloge kij kend. „Hoe weet je dat?" „Ik had myn stopwatch afgedrukt toen die adjudant achter de deur verdween. Niet kwaad, og geen an derhalve minuut. Voor de film zou het te vlug zijn gegaan." Het vijftal was nog fezeer'onder de indruk van het gebeurde om ai weer vrolijk te kunnen zijn, „Hè, hè," zuchtte Peter, zich uit rekkend. „Drukke dag geweest'". Tegelijk begonnen de meisje als een troep kwetterende spreeuwen te praten en was de spanning ge broken. Zo kwamen zy weer m Larres- sore, waar zy met gejuich en ..met verwijten over het lange uitblijven werden opgewacht. De voorzitter van de feestcommissie, beklom het podium, waar de fanfare troonde en hield een vlammende toespraak in Baskisch tot de menigte, die daarop Bill en Peter op de schouders nam en hen in triomf de grote dorpsher berg binnendroeg, Daar zaten zy, onder de lage zol dering van brum doorrookte eiken- balken, achter grote glazen Izarra, de zoete, kanarie-gele Baskische li keur, die Bill dronk met een ge zicht als gold het een glas lever traan. „Wij moeten hier snel weg," zei Bill. ,.Jij. die dat zegt! Dan moet je je wel heel beroerd voelen." „Niet ik. maar Pablo. Ik vrees het ergste voor hem. In de „Leren Em mer" kreeg je bijna ruzie met hem, omdat jij koppig bleef volhouden, dat het kamp te Souraïde wél be stond. Pablo Is juist benoemd tot inspecteur-generaal van de vluch telingenkampen. Hy weet er dus alles van, toch kent hy dit kamp niet. Hoe kan dat?" „Op de Préfecture in Baycnne kon. men het bestaan van Souraïde niet ontkennen. Administratief be staat het dus, alleen, in de praktijk wordt het op de een of andere wyze clandestien gehouden," meende Pe ter. „Daarvoor moet wél een zeer dringende reden zijn." „Juist, en als jy verstaan had, wat de commandant tegen die ont hutste schoenmaker zei, dan had je meer begrepen." „Ik kreeg het gevoel, dat de man opstond om de Hitler-groet te bren gen." „Ik ookT En toen viel de comman dant in het Spaans tegen hem uit Hij schold, dat hij zich moest be heersen en dat hij ogenblikkelijk: weer aan zijn werk moest gaan. Ik geloof, dat die commandant het in cident van een Hitler-groet voelde aankomen en daarom op het laatste ogenblik de situatie nog wilde redden." „Wat hem dan ook lukte. Die man heeft zijn hersenen wel bij elkaar." „Ik geloof, Peter, dat het een ge luk was, dat wij die meisjes bij ons hadden. Dat kamp was ons zo kwa lijk gezind, dat zij ons misschien wel hadden laten verdwijnen, als wij niet met zo'n groot gezelschap waren en zij niet wisten, aan wie allemaal onze excursie naar Sou raïde bekend was,'' ..Wp. kunnen niet zo onbeleefd zijn tegenover deze Baskcn, Bill, dbor hier te blijven praten. Kijk naar het dansen en drink je glas leeg. Daar wachten ze op." Zo kwam het, dat het al heel donker was. toen de Oude Leeuw, door de meisjes van. Larressore met guirlandes versierd, proestend weer op gang kwam voor de reis naar Hendaye. Hei -kostte BilL heel veel moeite om zich los te rukken van de Basken. die hem omhelsden, en nog meer om de Oude Leeuw op het rechte pad te houden, want Izarra drinkt men op de lange duur met ongestraft, „Zeg Bill," zei Peter,' toen Bill even wakker schrok, omdat de leeuw bijna een plataan was ingeklommen, „Wat jij nu weer?" bromde hy. t „Je had het straks over...." „Straks moet nog komen," zei Bill om te tonen, dat hij weer helder was. „Goed dan. Je zei voor Pablo te vrezen. Ben je bang. dat die troep van Fritz, eventueel met secreta resse, hem ervan af willen houden een inspectietocht te maken, waar bij hij dan ongetwijfeld in Souraïde terecht zou zijn gekomen?" Toenadering door Poesjenellen BENELUX ïs niet alleen maar tqlunie en coördinatie van econo mische en internationale politiek en meer van die serieuze, mate riele aangelegenheden, Ook aan de culturele einder opent de nieuwe gedachte perspectieven van toena dering, contact, uitwisseling en verbroedering. De afd. Rotterdam van bet comi té van Belgisch-Nederlands-Lu xemburgse samenwerking heeft ge toond ook'dit deel van haar pro gram met te verwaarlozen door het Antwerps Folklore klein toneel indrukwekkende naam voor de eeuwenoude poesjenellenkelder - uit de crypten van het Binnenhof, waar het de Haagse kunstmaand opluisterde, naar de wat nuchtere omgeving van het Doofstommen- instituut te noden. Wat de toenade ring en het contact betrof en daar is het by deze opzet tenslotte toch om begonnen die waren er al direct, toen een lid van de Van Campen-familie in onvervalst Sin- joors een toelichting gaf op de ko mende gebeurtenissen en de wens uitsprak, dat ,,'t jullie smaken moogt". En de gemoedelijkheid ging zelfs zo ver, dat in de pauze de halve zaal het toneel besteeg om zich de ingewikkelde kneepjes van de handpoppentechniek te laten uitleggen Het was dan ook een verrassing, dit „poesjesspel". Ook voor hen, die wel Nederlandse poppenspelen ge zien hebben. Alleen de „voorgevel" van het schouwburgje was al een staaltje van artistieke modelbouw, versierd met zinrijke spreuken als: „Soo als 't soms in de waereld gaat, speelt hier de ghek voor diplomaat". En al ging van de tekst door dia lect en aeoustische hindernissen wel veel verloren, men raakte met uitgekeken op de sprookjesachtige tot in details kunstige décors van de oude Kaasstraat, de kelder van „In den»welgezinden bij Mie van Bart", de burgemeesterskamer, de karos met schimmels, de papegaai en de werkelijk kostelijke, prachtig uitgedoste poppen. Dit poppenspel is eigenlijk een spel in een spel. Want Neus de Schavies (schoor steenveger), met onze Jan Klaassen te vergelijken, gaat met zijn boe zemvriend de Schele een poesje» nellenspel vertonen. Nar de Bult, een vreselijke drinkebroer, die zijn vrouwtje Belleken steeds afrost tot grote smart van zijn dochtertje doof Lieseken, wordt tot medewer king geprest om hem van zijn al coholisme af te helpen. In het tweede bedrijf presteert men het om in het minuscule „poesjesspelletje tot de tweede macht" drie taferelen te brengen met afschuwelijke duivels, gevech ten en andere gebeurtenissen tus sen allerbekoorlijkste décors. De vertoning viel buitengewoon in de smaak. Een nieuw bezoek van de Van Campen's zien we met be langstelling tegemoet. H. F. Reedijk Sterrit naar Monte Carlo Maandagavond is het vertreksein gegeven voor de 230 equipes, die deelnemen aan de eerste na-ooriog- se sterrit naar Monte Carlo. Van Stockholm en Oslo, van Glasgow en Monte Carlo, van Lissabon, Floren ce en Praag zijn de sportieve auto mobilisten gestart voor de ruim 3000 km. welke 2ij moeten afleggen, on onderbroken rijdende, om in de loop van Donderdag in de hoofdstad van het vorstendom Monaco te arri veren. Tussen de vele controle punten in er zijn er 43 in Europa op de diverse routes geplaatst dienen de deelnemers, en, ook de zeven, damesequipes, die op de in- schrijverslyst staan, een gemiddelde van 50 km per uur te bereiken, een niet zo gemakkelijke opgave, -want vergoeding van tijd voor reparaties, maaltijden en slaapuurtjes kent men. niet Komt men te laat aan een controle, dan mag men op een aan tal strafpunten. rekenen, welke stij- gen naarmate de automobilist gro tere vertraging heeft ondervonden. En indien men bedenkt, dat de wegen voor de meeste rijders vol komen onbekend zijn, dat de deel nemers drie donkere nachten heb ben te overwinnen cn daarbij voort snellen over eenzame wegen van diverse landen, dan is het duidelijk, dat er veel gevergd wordt van het uithoudingsvermogen, de wilskracht en de bestuurderscapaciteiten der inzittenden en men voorts stilzwij gend rekent op de betrouwbaarheid van het moderne verkeersmiddel, de personenautomobiel. Eenmaal te Monte Carlo wacht de deelnemers nog een kleine verrassing, een klas sementsproef in de bergen van de Cóte d'Azur, ten einde door een vernuftige combinatie van een snelheids- cn een betrouwbaar- heidsrit over 17 km tussen degenen, die Monte Carlo triomphantelyk met 0 strafpunten zyn binnengere den. een beslissing voor de pryzen te forceren. Luc van Dam wint van Finch (Croydon) Luc van Dam heeft gisteravond ln de Royal Albert Hall te Loöden in 10 ronden op punten gewonnen van de middengewicht Albert Finch uit Croydon. De Nederlandse mJddengewtcht-ka.ni- pioen behaalde een gemakkelijke zege over Finch die geen partij voor hem was In het begin werd de party ont sierd door te veel lijf-aan-iljf werk. maar nadat da scheidsrechter beide mannen bij de aanvang van de 5e ronde toegesproken had boksten ze meer op afstand. De Nederlandse kampioen verklaarde later dat hö vast ven p!an is zijn Ame rikaanse tournee door te zetten en dat een ontmoeting met Steve Belloise in Madison Square Garden inderdaad op het program staat. De positie van het noordelijk van de Waterweg gestrande Deense mo torschip Westralia is ln de loop van Maandag onveranderd gebleven. Het schip ligt vastgemaakt aan zware ankers om te voorkomen dat het tydens het lossen van de lading in dc richting van de kust zou schuiven. Het kusttankschip Oleum heeft Maandagmiddag de bunker olie van de Westralia overgenomen, waarmee het des avonds in Vlaar* dingen is gearriveerd. Intussen werkt het tij niet mee. De wind is naar het Zuid-Oosten gedraaid, waardoor de waterstand lager blijft dan normaal. Op 6 Juni (Pinkstermaandag) zal evt.rals het vorig jaar de Friese elf- stecfen-rifwleJtoclH plaats vinden. Deze za. In drie afdelingen gereden worden, voor amateurrenners, voor degenen, the vooi een vaardjgheiösdlploma in aan- meiktng komen en ln de derde klasse zijn dc toerislen ondergebracht De be- langrtelïing voor dit Friese wielereve- nement in vroegere jaren bekend ge worden o.icer de naam „De 8 van Bols- ward" was in 1948 zeer groot. Verdacht zaakje Wachtend op de tram, stond ik in een portiek te schuilen voor regen en wind. Zwaar leunend tegen de deur van het benedenhuis sufte ik geduldig. Opeens verloor mjjn rug alle steun doordat iemand, in het huis de deur opendeed. Ik sloeg achter over en smakte ruggelings de gang in. Er verschenen, sterren voor mijn ogen en het grommend geblaf van een grote hond, die zich vervaarlijk op me stortte, bezorgde mij enkele helse momenten. Neemt u me niet kwalijk, sprak een vriendelijke en bedeesde heer... hier, Hector, en hij ving de hond, die me juist de keel wilde doorhap pen... heeft u zich erg bezeerd, ik wou juist de hond uitlaten, ziet u wat afschuwelijk, dat u zo'n smak maakte. Ik krabbelde overeind cn stond zo verwezen te kjjken, dat de vrien delijke heer me verzocht even bin nen te komen. Een glaasje cognac voor de schrik zal u goed doen, sprak mijn gastheer, toen ik in een makkelijke stoel tegenover hem zat. WJ stelden ons aan elkander voor en dronken op de plotselinge ken nismaking. Het was een bizonder sterke en edele cognac en van één glaasje was ik al zo goed opge knapt dat ik met een paar vriende lijke woorden afscheid wilde nemen, want het was al tamelijk laat. O, maar blijft u nog een beetje, zei de gastvrije heer, ik vind het zo ge zellig zo'n onverwacht bezoek, ik mag u zeker nog wel een glaasje inschenken. Nou, wij klonken nog maar eens op de goede afloop van het incident, maar toen de heer mij voor de derde maal wilde inschen ken bedankte ik nadrukkelijk. Op zijn dringend verzoek bleef ik even wel nog wat babbelen. Zo onder het praten door vulde die gezellige heer met een achteloos gebaar en grote regelmaat zijn glaasje nog menig maal voor en tegen de griep, zei hij en plotseling, midden in een zin, liet hij de kin op de borst zak ken en sliep vredig in, Op de tenen wilde ik naar de gang sluipen en het gastvrfle huis veriaten, maar toen ik de kamer deur opendeed zat daar die vrese lijke hond my grommend op te wachten. Ik kwakte de deur dicht en zette me moedeloos maar weer tegenover de snurkende heer dc3 huizes. Ineens vond ik het zo'n lugubera situatie tn dat totaal vreemde hui9, waar ik zomaar binnen was kómen vallen, dat ik besloot, hoe dan ook, zo snel mogelijk naar bulten te zien te komen. Daar ik niet door die hond verslonden wenste tc worden bleef er niets anders voor me over dan te trachten een der ramen aan de straat op te schuiven. Het lukte terstond en verlicht liet ik me op het trottoir zakken. Net toen ik grond onder de voeten voelöA sprak een barse stem: ho eens even, wat moet dat betekenen. De agent greep me stevig bij de kraag. Goed volk zei ik schertsend, ik kon er niet anders uit, de hond zit in de gang en die meneer daar is met wakker te krijgen. Nou, dat had wat voeten in' de aarde voor die agent dat verdachte zaakje onderzocht had, en ik 'ver zeker u dat het pijnlijk is een uur lang onder de vreselijkste verden king te staan. Het moet dan ook wel heel bar weer wezen vdór ik nogeens in een portiek ga schuilen, leunend tegen een deur, DESIDERIUS Grenswijzigingen nog niet aan de orde Xe Londen tvoxtft vernomen, flat do zitting van de almogendheden commis sie voor de VBBistellIng van de grenzen van West»Duitsland, die gisteren te Parijs zou zijn gehouden, op voorstel van de V.S. is uitgesteld. De reden voor dit uitstel is nog ntct fiekend. derd zijn van een aantal orkestleden. De pianist Jan Smeterlin die voor de pauze solist v/as Jn het eerste piano concert van Chopin had zich echter beretd verklaard het programma aan te vullen meteen klein Chopm-recital. Dies werd het phnharmomecli publiek onverhoopt m de gelegenheid gesteld een Chopin-vertolker van uitzonderlijk hoge klasse te horen in nog een drietal pianowerken. n.l. de Fantasie in f. kt t. een Berceuse en het Scherzo In b. kl. t. Inderdaad een Chopm-vertolker van uitzonderlijk hoge klasse is Smeterlin. Zijn spel bezit Ccn rhythmische span ning een technische klaarheid en een warmte, die mede door een prachtig ruk gedifferentieerd toucher zijn inter pretatie van Chopin's compositie tot een groots en buitengemeen boeiend moment maken. Geen wonder dus, dat de toehoorders de kunstenaar telkens langdurig cn geestdriftig hebben loege- luicht. Een tweetal toegiften moest dan ook nog volgen. Twee noviteiten openden dit Maan- da ga vond concert. A1s eerste ging een ouverture van Henk Ba dings, Derc ouverture zo vermeldde de programma toelichting, is niet bedoeld als voor spel voor een bepaald drama, doch dankt haar ontstaan aan de lectuur va» een groot aantal drama's uit de we reldliteratuur. Erg verhelderend werkt deze verklaring met cn de compositie zeif verduidelijkt ook al geenszins ale inspiratie. Maar het zullen wellicht heldendrama's geweest rijn. Want het gaat er ln dit stuk meestal zeer krijgs haftig aan toe, getuige het vele koper- geschetter in een strak en stram rhylh- me, Esprit valt er niet in te bekennen, doch dit is waarschijnlijk het helden dom vreemd en het elegische karakter der thematische tegenstelling doet on danks alle harmonische geforceerdheid. gezwollen melodiek en dikke cn druk ke instrumentatie nogai sentimenteel aan. Mijn waardering voor Ba dings be paalde zich dan ook ditmaal weer uit sluitend tot zij» inderdaad gedegen vakmanschap. Van de Spaanse componist Joaquin Rodrigo kwamen twee Berceuses tot uitvoering. Korte stemmingsstukjes, ■weliswaar niet zeer opzienbarend doch - wel van een typische klanksfeer en een eenvoudige vriendelijk klinkende me lodiek. Het orkest heeft deze werken met veel entrain vertolkt Herman van Born. OVERSCHIE. Men koestert plan nen tot oprichting van een schiet vereniging. Voor belangstellenden is het adres: J. van Dijk, Dorps straat 80. Een veertigtal schoolkinderen van de Groen van Prinstererschool heeft een bezoek gebracht aan het ss. „Ternate". Het schip is onder deskundige leiding bezichtigd en daarna bleef men nog een. gezellig uurtje aan boord. Het gebrek aan sportterreinen is groot. Thans zoeken zestien elf tallen van voetbal- en korfbal clubs ln Overschie naar een oeten- veld. Dinsdag I Februari zal in. het Verenigingsgebouw een propagan- da-avond gehouden, worden door „Het Hoogeland", Stichting voor sociale heropvoeding en reclasse ring. 63, Een voor één dui ken ze in de put en het valt Rob best mee, zo diep onder water. De kikvorspakken zijn voor- zien vsn een zuurstof reservoir en op de helm zit een sterke electri- scïie lamp. De „zwem vliezen" aan de voeten stellen hen in staat snel vooruit te komen en de pakken zijn gemaakt van een stofT die weinig kon doorlaat, zodat ze 't nog niet zo erg onbe haaglijk vinden. Maar waar zwemmen ze heen? Het wemelt hier op deze kust van grotten en gangen, die alle met elkaar in verbinding staan en hoe zullen ze uit die doolhof komen? Rob heeft op het laatste moment nog een wa pen gegrepen; de sabel van de Ryffijn, die hij bewusteloos heeft geslagen. Dat kan te pas komen. En het wapen moet al gauwer dienst doen, dan hij heeft gedacht, want plotseling duiken in de stralen van hun „koplampen" ware monsters op. Het zijn grote sidderalen. Blijkbaar zijn ze op de indringers niet gesteld en. één der vissen valt Willy aar».

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3