De „Westralia" wacht nog steeds op gunstige vloed Koningin Nefertete Naar gezamenlijke erkenning Reuzen onder de slepers meten hun krachten mei verraderlijke zandbank Koud karweitje A'/r W-gtAWIdëv De jeugd thuis, op school en in het derde milieu Vandaag heöen Verkouden - Grieperig DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Woensdag 26 Januari 194'.) C istcrmiddag is met hoog water eert hernieuwde poging gedaan om de bij Joek van Holland gestrande Deense koopvaarder „Westralia" vlot te nekken.. Vier sleepboten hebben uit alle macht liggen sjorren, met als ïesultaat, dat bet schip veertig meter in de richting van de zee schoot en toen muurvast bleef steken. De „Westralia" zit nu met zijn buik op de zandbank, voor en achterschip liggen vrij. Met het lossen ging men intussen verder. De tankboot „Oleum" heeft de 400 ton bunkerolie, die aan boord waren, meegenomen en gisteren was men ononderbroken bezig om met manden en zeilen tarwe te lossen. Tegen middernacht hoopte men 500 ton gelost te hebben, waardoor de kans op vlot komen bij een nieuwe vloed aanzienlijk zou worden vergroot. Wij laten hieronder het verslag volgen, dat één van onze redacteuren oan boord van de „Poolzee" maakte over de pogingen om de Westralia vlot te krijgen. Er hangt een venijnig koude mist over de kust, die alle zicht tot op een afstand van honderd meter on mogelijk maakt. Van het strand af is niets te zien van de „Westralia"; er is ook niets te horen. De Zuid-Zuid oosten wind neemt alle geluiden mee naar 2ee en met dc geluiden ook het water, want hoewel er reeds vloed loopt is de waterstand bijzon der laag. „Slechte wind om hem er af te trokken", zeggen de mensen, die het kunnen weten. We horen, dat de „Zwarte Zee" en de „Poolzee" onderweg zijn uit Maassluis om straks om kwart over twaalf als het water hoog is hun reuzenkrachten te meten met de zandbank, die de „Westralia" onwrikbaar vasthoudt. Half twaalf: Uiterst langzaam, steeds signalen gevend, koerst de „Poolzee" de Wa terweg uit. Het zicht is zeer slecht. Achter ons heel uit de verte door het gordijn van mist, horen wc de zware stem van de „Zwarte Zee". Zou die ook nog last hebben van de kustvaarder, die plotseling op nog geen honderd meter voor onze boeg uit de mist te voorschijn was geko men? Het schip stevende met flmke vaart recht op ons aan, maar het roer ging meteen om en de schepen passeerden elkaar, terwijl men boze blikken over en weer wierp. Twaalf uur: We zyn op zoek naar de „West ralia" en de sleepboten, die ergens in de mistbank tussen ons en de kust moeten zitten. Kapitein Engels laat loden. „Vier vaam" roept de boots man. Daarna: „Ruim vier vaam" en weer wat later: „Bijna vier vaam", zo blijft het steeds. Keer op keer loeit de fluit van de „Poolzee", maar de gezochten geven geen antwoord, uit de richting van de zee komt al leen dc bas van de „Zwarte Zee". De wind, die buitengaats sterker is, dan men verwacht zou hebben, neemt de geluiden mee, zodat de anderen ons •waarschijnlijk niet horen, „Daar is ie", zegt kapitein Engels plotseling en wijst ergens in de mist. We zoe ken in de grijze flarden, die over het water hangen, maar vinden niets. Ineens zijn er rookivolken aan de lucht, een zwarte rookbaan wordt door de wind in onze richting -ge voerd. De rompen van de Achilles" en de „Argus? duiken op. Ze malen op volle kracht en trekken als jonge wilde paarden aan een tros die zich in de mist verliest. Dc „Acliilles" hangt sterk over naar bakboord en blaast aan stuurboord grote witte stoomwolken^ uit. .Later zien we dat de tros vastzit aan dc „Maas" die al even bard treki. Zc zien, dat onze bootsman met het peillood bezig is tn schreeuwen ons door de scheeps roeper toe, dat cr voldoende water is. Wc zien nu ook de .Westralia"; maar onduidelijk. Soms verdwijnt het schip weer helemaal in de mist. Verbinding Kwart over twaalf: De „Poolzee" gaat voor anker. Van de „Zwarte Zee" horen we niets meer, radiografisch contact bestaat er niet, want onze marconist is ziek. We denken, dat de boot met over de banken heen kan. De „Walrus" een bergingsboot van Advertentie l. M. Er werü ons gevraagd „Heer" te wezen, Dan hebben vu niets meer te vrezen. Dit geldt in 't. verkeer. Doch men is waar luk „Heer", Als op je fles TIP VAN BOOTZ stiat te lezen. Inz hr C G te Iïalf-.vpg ontv 1 fl. TIP. Radio-programma WOENSDAG 26 JANUARI 1949 Avondprogramma HILVERSUM I: 19.— Nieuws: lfl.15 Prikkebeen; 19 30 Stemt Monte Carlo; 10.45 Engelse les; 20.— Nieuws; 20.C5 Prog. prol. 20.15 Omroepork. 21.15 Gads biümare; 21.35 Manmerskapel; 22.15 Orgelconcert; 22.45 Avandover- óenklng; 23— Nieuws; 23.15 Berl. Philh. ork.; 23.20 Gezins- en huwelijks- moei lykhedcn; 23.35—24— Trio Pas- quier. HILVERSUM JI; 13.— Volkswoning bouw; 19.15 Reg. uitz.; 10.30 Ontspan ning en ontsporing; 19.40 Jeugdmeuws: 19.45 Lezen m de bijbel; 20.— Nieuws 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Socia listisch Nieuws; 20.20 Concertgebouw orkest: 21.15 Hoorspel; 22 20 Jan Cordu- wener; 22.45 In de tuin der pofcztc; 23.~ Nieuws^ 23.15 Bruce Lowe; 23 35— 24.— Gr. pl. DONDERDAG 27 JANUARI 1949 HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Glasgow Or pheus Choir; 7.45 Morgengebed: 8 Nieuws; 8.15 Gr.pl.: 0.Voor de vrouw; 9.05 Grpl.; 9-40 Schoolradio; 10.— Gram, muz.; 10 15 Morgendienst; 10.45 The Gospel Singers; 11.— Zonne bloem: 11.40 Schoolradio; 12.Angelus; 12.03 Roberto en Zuid-Amerikaans ork.; 12 30 Land- en. tuinbouw; 12,33 Amuse- mentsork.; 12.45 Stemt Monte Carlo: 12.55 Zonneveer; 13,— Nieuws; 13.25 Zang met piano; 13.45 Roeromme; 14.— Promenade ork.; J.4.40 Even onder ons: 15.Violoncelrecital; 15.30 Concertge* bouwkwintet; 16.Bijbellezing: 18 45 Boston symph. ork.: 17.— Radio jeugd journaal; 17.30 Overzicht der vocale kwartetliteratuur; 18 Leger dos Heils- kwartier; 18.15 C.N.V.-kwartet; 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM H: 7.— Nieuws: 7.15 Gr. pt7,50 Dagopening; B.— Nieuw?; 815 Gram.muz; 8 55 Voor de vrouw; 9.— Pianospel; 9 30 Waterstanden: S.35 Gr. p!.; 10.— Morgenwijding: 10.15 Arbeidsvitaminen; 10 50 Voor de kleu ters; U,Orgelconcert: 11.45 Voor dracht; 12.Lyra trio: 12 30 Land- cn tuinbouw; 12 33 In 't Spionnetje; 12 38 Pianospel; 13 Nieuws; 13 15 Mcdede- .ingen; 13.20 Metropole-ork.; 14.— Wat is er over van de zo beroemde Hol landse molen; 14.20 Omroepkamerork.: 15.— Voor zieken on gezonden; 15. Assortiinento; 17.— Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 Model vliegtuigbouwers; 17.35 Johnny Meijer; 17.50 Reg. uitz.: 18.— Nieuws; 18,15 Sportpraatjc; 18.30 Maria Zamora. Van der Tak komt langszij Zeven minuten later vaart het scheepje weg met een kabel voor de „VVostra- lia"; enkele ogenblikken later is er vastgemaakt. De sterke stalen lijn gaat aan bakboordzijde het water iii en als de „Poolzee" begint te trekken hangt dc boot soms zo scheef, dat wij als landrotten, ons afvragen of het geen gevaar kan. Terwijl de kabel zibh spant varen we in de richting van een boei, „Er zit beweging in", zegt de stuurman. En inderdaad we mer ken, dat de boei steeds dichter bij komt, ook de bootsman be vestigt het, hij kan het merken met zijn 'peillood. „Bakboord stuurman", zegt kapitein Engels en langzaam zwenkt de „Pool zee" in de richting van de ande re sleepboten, die uit volle macht liggen te sjorren. Dan begint het verraderlijk spelle tje met de boei. Het schijnt, dat we nog steeds vorderen; we gaan de boei zelfs voorbij'. ».'t Gaat best", zegt iemand, „hij komt los". De kapitein werkt met do fluit en geeft opdracht om naar stuurboord te zwenken. En dan ineens merken we, dat we weer achter de boel geraken. We zijn de laatste vijf of tien minuten geen me ter meer opgeschoten, hebben alleen, met de „Westralia" als middelpunt een kwart cirkel gemaakt, waardoor het scheen of we de boei gepasseerd waren. Geen beweging meer Kwart voor één: De trossen staan strak, achter de kiel van de boten bruist het zeewa ter op, vermengd met zand. Nu we met meer opschieten, en net als een boos kind aan een lantaarnpaal staan te trekken of die met buigen wil, be gint ook de venijnig natte kou weer op ons in te werken. Op het natte dek verstijven de voeten en zelfs aan de windstille kant van de brug dringt de kou door de kleren heen. We staan te rillen in de mist en wij niet alleen! Kapitein Engels, die toch heus wel wat gewend is, rilt even hard. Ik zie dat zijn handen beven van de kou. Hij gaat de kajuit in en komt terug met een tweehahdbreedten dikke jas. „Zo kan ik cr beter tegen", zegt hij en laat dan de stuurman het roer weer omgooien naar bakboord. Jutteren is de enige kans om weer beweging te krijgen in de aan de zandbank vergroeide „Westralia". De andere boten zwenken mee naar links, later weer naar rechts. We blijven jutteren. maar schieten geen centimeter meer op, Ilalf twee: Uit de richting van de „Westralia" komt een bootje. Het b weer de „Walrus". „Ophouden met trekken, kapitein, voor anker gaan en wach ten tot vannacht" roept de schipper. „Wachten tot vannacht" betekent wachten op eerf nieuwe vloed, die waarschijnlijk gunstiger zal zijn voor het gestrande schip. Volgens de be rekeningen zou deze nieuwe vloed acht centimeter hoger moeten zijn dan de vloed, die we juist gehad heb ben en die men eigenlijk een „vloedje" zou kunnen noemen. Acht centimeter hoger wil in. de theorie zeggen: het gewicht van 140 ton in een schip. De „Westralia" zou hier door dus 140 ton lichter worden. Mis schien zullen die acht centimeter helpen. een bergingsvaartuig geladen, aan bakboord ligt de kustvaarder „Beta" tarwe te laden. Iedere keer twee gro te manden met ongeveer 200 kilo. Men wil trachten 500 ton tarwe te lossen voor middernacht. We horen nu, dat de „Zwarte Zee" ons in de steek moest laten omdat er elders werk wachtte. Waarschijnlijk had deze reus met zijn 4200 paarden toch weinig kunnen verrichten, want het water is veel te ondiep voor deze boot. Misschien zou zijzelf nog aan de grond zijn gelopen, hoewel het aan de mannen van onze zeeslepers wel vertrouwd is om door smalle geultjes te varen. Nog niet vlot Ook vannacht is men er niet In geslaagd, ondanks het iets gunsti ger tij, het motorschip Westralia van de zandbank te trekken. De Stelle idamse visserslieden gaan daaroM voort met het lossen van de lading graan. In de loop van Dinsdagmiddag zijn de bergings- Üchter Ibis en de Coaster Beta, heide geheel gevuld met het uit de Westralia afkomstige koren, in de Maashaven te Rotterdam aangeko men om te worden gelost. Dc kust vaarder Margaretha is daarop naar de stranöïngsplaats benoor den de pier vertrokken, om een verdere hoeveelheid graan over te nemen. Goedkoper vacantievreugd Enkele weken geleden zijn van wege de commissie Vacantie vreugd aan alle leerlingen van alle Rotterdamse scholen folders uitge reikt, waarin een overzicht werd gegeven van de verschillende door deze commissie georganiseerde zomerkampen. Voor het kamp Baarn werd als bijdrage voor een kampperiode van 9 dagen ge noemd een bedrag variërend van f 6.- tot f 24.-. De commissie heeft alsnog beslo ten deze bedragen zodanig te ver lagen, dat 2e komen te liggen tus sen f 3.- en f 13.-. De bepalingen dat de grootte van het gezin en het gezins-inkomen de factoren zijn, die bij het bereke nen van de bijdrage in acht worden genomen, en dat bij deelneming van meer dan een kind uit hetzelf de gezin het tarief lager wordt, blijven van kracht, Ouders, die in deze zeer aanzien lijke verlaging aanleiding mochten vinden hun kind (eren) alsnog aan te melden voor deelneming aan een der zomerkampen te Baarn, kun nen op Zaterdag 29 Januari en ver der telkens 14 dagen later van half 3 tot 4 uur terecht aan. een der onderstaande spaarbureaux: Bil- derdijkstraat 90. Bospolderplein 17, Hooidrift 72, Van Vlaoswijkstraat 2, le Pijnackerstraat 38, Couwael- straat 7, Ketenstraat 20, Oranje boomstraat 109, Stichtseplein I, Franken daal 138, Vorkstraat 5, Eri caplein 15 en Oostvoornsestraat 10. Kustvaarders komen overal, zelfs langszij een schip■dat op een zand bank is vastgelopen. Op de foto de kustvaarder Betaboord aan boord met het gestrande Deense motorschip Westralia voor het overnemen van een gedeelte van de ruim 7000 ton graan, die in de ruimen ligt opgetast. Het lossen gaatzoals dat heel vroeger ging, n.I. met manden en bakken. Veertig meter Twee uur (aan boord van de Westralia) We zijn veertig meter opgeschoten vanmorgen", zegt iemand. „Maar de helft ervan kun je gerust op reke ning zetten van de „Westralia" zelf, die zich hééft voortgetrokken aan de ankers. Bij de vorige vloed schoten we 17 meter op." De luiken van de boot liggen open en er wordt met de meeste spoed gelost. Aan stuurboord wordt de tarwe met een groot zeil in Chr. Gymnasiasten Bond De afdeling Rotterdam van de Chris ten Gymnasiasten Bond voerde Dins dagavond voor een volle Schouwburg zaal Shakespeare's blijspel „Het Spel der Vergtsslngen" op Zij had het zich dus niet gemakkelijk gemaakt maar alle spelers brachten het er behoorlijk af, al waren ze van het derde balcon af met altud even goed te verstaan Het eigen orkertie speelde vlotte wijsjes en ook het „CGB-koor" toonde zijn kun nen. Bob von Berg speelde het eerste deel van Grieg's pianoconcert. Tentoonstelling in Amsterdam Van 19 Augustus tot 18 Septem ber wordt in het R.A.I.-gebouw oen veelomvattende tentoonstelling „Jeugd van Nederland" gehouden, die eert indruk zai geven van het geen voor cn door de jeugd van de wieg tot aan de volwassenheid wordt gedaan. Zowel voor werk sters en werkers op het terrein der jeugdzorg, als voor ouders en de rijpere jeugd zelf, zai hier vóór het eerst in beeld, gebracht worden wat op het terrein van kmderhygiëne, kinderbescherming, onderwijs en jeugdvorming geschiedt. Zeer vele organisaties uit alie rangen en standen brengen te samen de?e tentoonstelling tot stand. Art sen, onderwijskrachten, maatschap pelijke werkers, jeugdleiders, juris ten, theologen en alle anderen, die met jeugdverzorging en opvoeding iets te maken hebben, vaardigen hun vertegenwoordigers af om het „draaiboek" van deze expositie te schrijven. Natuurlijk waren er tal van moeilijkheden, doch zij zijn alle opgelost. Paul Bromberg en zijn staf hebben een maquette ge maakt, die aan de gedachten vorm geeft. Het spreekt vanzelf, dat de in to taal vijf onderwerpen niet tot in details behandeld kunnen worden. Drie loodsen voor de H.A.L. in aanbouw Aan de Rijnhaven N.Z. is Dura's Aannemingsmij. bezig met de bouw van drie loodsen van 135 m. bij 27,5 meter voor de HA.L. De drie loodsen dragen de namen „San Francisco" „New-Orleans" en „Havana". Met de bouw van laatst genoemde loods was men giste ren 2over dat de firma J. Verha gen de laatste van de 23 enorme betonnen spanbalken op zijn plaats kon krijgen. De drie loodsen zullen, naar ge hoopt^ wordt, aan het einde van dit jaar in gebruik genomen kunnen worden. RECTIFICATIE De nieuwe verordening voor dc ge meente ziekenhuizen behelpt, dat be grafeniskosten nimmer ten iaste komen van deze ziekenhuizen, zulks in tegen spraak met ons bericht van Zaterdag, waarin dank zit een zetfout de letter „n" was weggevallen. Advertentie l M Wilt U vitamine C actief laten inwerken op de plaats, waar het besmettingsgevaar zeer groot is: de mondholte. Poets dan 's morgens en 's avonds met Heerlijk schuimend Fris van smaak Let op de groene band met: VITAMINE C op doosje en tube.' Op zoek naar V een avontuur van Peter Munnlk, door I. A. Age3 No, 45 „Jij vat het, broeder! Daérvoor ben ik bang..En als dit allemaal zo is, zullen ze hem, als hij lastig wordt, wel uit de wee ruimen. Maar wat doen ze in aat kamp? Wat is er met Souraïde?" „Tja," zei Peter, „morgen weten wij meer, als wij krijgsraad met Pablo hebben gehouden." „Hoe heet dat hotel ook weer, waar hij zit?" „Hotel Regina"# „Juist, maar wy gaan naar Hotel de la Gare." „■Waarom?" „Daar heb ik de kleine Jean heengestuurd. Ik wist geen naam van een hotel en zei hem daarom zijn intrek in Hotel de la C*ar6 te nemen, omdat er m elke Franse plaats, die aan een spoorlijn ligt wel een hotel van die naam is. „Ik ga slapen," zei Peter geeu wend. „Als we voor het hotel zyn, maak je me wel wakker." „O.K." zuchtte Bill, zijn ogen opensperrend om niet achter het stuur in te slapen. „Nog één ding," kwam van verre de stem van Peter. „Toen wij in die eerste barak stonden zag ik jou ver baasd kijken bij die toespraak tot de voorman, die zo gedwee in de houding stond. Wat was dat?" „Niels bijzonders. De commandant vroeg of hij redenen tot klagen over het eten had en zo cn zei toen plot seling aan het eind van zijn rede: „Antwoord niet, deze mannen ver staan geen Spaans, glimlach alleen tevreden en houd je rustig. Zeg geen woord. Pas op." Zoiets was het" „Gek," zei Peter en dat was zijn laatste woord. Zijn hoofd zakte op zij, tegen de schouder van Bill en hij snurkte. Bill gaf Peter een duw, zodat hij tegen het rechter portier aanviel, zag toe of hij bleef doorslapen en vlijde toen zijn eigen hoofd ter rechter rijde neer. Ook h ij snurkte. In zalige onwetendheid dat de Oude Leeuw hier op schootsafstand van het kamp van Souraïde geparkeerd stond. Souraïde ligt immers aan de weg van Larressore naar Hen day e. ZEVENDE HOOFDSTUK Waarin over Jacques Rêcarteen zijn vrouw Renéc verteld wordt Peter ontwaakte in een vredige wereld, de volgende ochtend. Hij was verstijfd in alle leden en zijn linkerbeen sliep. Hij masseerde het totdat er weer leven in kwam en stapte uit om zijn hoofd onder te dompelen in een beekje, dat hij vlakbij hoorde ruisen. Toen hij proestend overeind kwam, de natte, blonde haarslterten van zijn voor hoofd vegend, 2ag hij plotseling het kamp van Souraïde liggen. Hij liep naar de auto toe en porde Bill ruw uit zijn dromen. „Kijk eens achter je!" schreeuwde hij in het oor van zijn vriend. Bill deed het en in zijn wazige blik kwam allengs een uitdrukking van belangstelling. Hij gaapte met voile mond en zei: „Dat komt me bekend voor."' En toen hü zijn armen had uitgestiekt en zijn lichaam gerekt, tot er vele botten kraakten, voegde hij eraan toe: „Zijn wij daar niet eerder geweest?" Toen ging de sirene van het kamp „Ook dit geluid ken ik," zei Bill „Ook daar staan ze op," meende Peter. „Merkwaardig. hoe. ons lot met dat kamp verbonden is." Bill wist niet, hoe profetisch zyn woorden waren. Hij keek geeuwend op zijn horloge en merkte op, dat het nog „dierlijk vroeg" was. Toen stelde Peter voor dat zij maar zou den vertrekken. De trouwe leeuw was ditmaal niet gemakkelijk wakker te krijgen. Zelfs met de slinger kom Bill hem niet op gang brengen. Peter moest duwen en juist gaf hij- het hijgend op, toen het in dc leeuw rommelde en hfj zowaar aansloeg. „Accu leeg," bromde Bill, toen zij weer langs dc weg reden achter een tevreden brommende motor. „Je lampen brandden ook." „What the heil!" riep Bill uit. „Die heb ik dan de hele nacht laten branden," „Maar wat deed je hier in Sou raïde?" „Zomaar terecht gekomen. Ik dacht de wegwijzers naar Hendaye gevolgd te hebben." Geen mens zou de kilometers lan ge „wegen" die hiervoor nodig zou den zijn. met frisse aandacht kun nen bewandelen. Men heeft vast gehouden aan de grote lijn en de „gang"' doör de expositie tot een kilometer beperkt. Dit lijkt veel maar het zal de moeite waard zijn. De expos.tie zal een „verhaal ver tellen''. Het verhaal van de jeugd in en buiten het gezin. Men zal er een „echte" huiskamer kunnen zien, waar een kinderfeest gevierd wordt, men zal er kunnen kennis maken met de helpende handen, die worden uitgestoken naar ouders cn kinderen, wanneer zich sociale moeilijkheden voordoen. Jeugdor ganisaties zullen demonstreren, enz. Tevens zullen bijeenkomsten, worden gehouden, die gewijd zijn. aan deze tentoonstelling. Advertentie LM, de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam, schreef voor „Het parool" een aantal artikelen over het onderwerp „De Economische Politiek in de Naaste Toekomst". Van deze zeven artikelen ver scheen een overdruk in brochu re-vorm. Deze goedverzorgde brochure is h Onverkrijgbaar. U kunt bestellen per postwisset of per postgiro No. 280728 ten name van „Het Parool". N.Z. Voorburgwal 225. AmSterdam-C., onder vermelding BROCHURE PROF. BROUWERS. Voel me een „opgeklaard" wens. Weet u wat dat is? Een mens zon der problemen. Wat is het leven toch simpel. Nu weet ik, waarom SVV kampioen wordt. De Schie dammers hebben een sterrenwiche laar. Het klinkt misschien wat zon derling, schrijft de man, die mij dit geheim verklapt. Wel nee, hele maal niet. Als de SW-supporters 's Zon dags op 'weg gaan naar het terrein van hun favoriet, dan weten ze al bij voorbaat, dat SW zal tuinnen. Zondag was iedereen nog niet helemaal gerustgesteld, maar in heel Schiedam, van Rotterdam West tot Vlaardingen Oost ging het gerucht„Geen nood". De maan stond in de schorpioen en dat be tekent voor SVV winnen. Deze stimulans dringt ook door tot de spelers", aldus m'n zegsman, „en dat is een zeer grote factor in hun spel." Ai, ai.en Kris-Krasser, die nog wel in z'n onnozelheid dacht hier nu eens met een ongekunsteld fris ploegje te doen te hebben. Alle maal de schuld van die mysterieu ze krachten in de sport Apropos: kan die sterrenwiche laar van SVV mij ook vertellen waarom Wim Landman niet is uit genodigd opt aan de training van de Ncdlriands etftaïspelers mee te doen? En wat er nu eigenlijk pre cies tussen zit, dat geen Engelse trainer het hier meer kan uithou den. Aardstralen misschien Kris-Krasser. InvaÜditeitsrente De heer Va» P. wü weten hoe het met de verhoging van de Snvahditeits- rente staat. Volgens berichten in d« bladen zou die met ingang van 1 Oc tober 1948 zijn verhoogd. „Maar" zo schrijft hy ons ,,nu wordt mij sinds enige jaren wekeJyks een. bedrag uit gekeerd van f 3.60 aangezien ik voor 100 procent ben afgekeurd. Van die toegezegde verhoging mocht ik tot he den niets ontvangen. Nu 15 de vraag of het bericht van de verhoging juist is geweest. Zo ja. waarom wordt die verboging dan met gegeven?" (Het bericht over deze verhoging is Inderdaad juist. Het geldt alleen niet voor personen hoven 65 jaar. Indien u beneden 65 jaar bent kunt u rusUg af wachten want dan krijgt u de ver hoging met terugwerkende kracht tot 1 October 1948 uitbetaald. De admini stratie van de verhoging gaat niet snel cn daarin ligt de oorzaak van het uit blijven van de verhoging Red.) „Niet overdreven" Een andere abonné de heer K, heeft zich aan ons geërgerd in verband met een onderschrift onzerzijds by een in zending van een schrijvende lezer over .Verplicht verzekerd". Wy gaven als onze mer.ing te kennen, dat de schrij ver van dit stukje enigszins overdreven kon hebben. „Neen heren," zegt de heer K. „deze schrijver heeft niet overdreven. Integendeel, zijn opmerkin gen zijn volkomen juist. Ik wil U wel vertellen, dat lk mijnerzijds heel wat heb gedaan om de zaak. die ik op het oog had, ruchtbaar te maken. Hiervoor vroeg ik ook de hulp van de oehan- delende geneesheer in het ziekenhuis. Geen enkel resultaat mocht ik boeken, al mijn brieven bleven onbeantwoord. Er mankeert heus wel het een en ander aan." „Wel overdreven" Zusier Paula v. d. V. schrijft ons naar aanleiding van dezelfde kwestie het volgende: „Ik ben ze!f verpleegster ge weest en heb In twee verschillende zie kenhuizen gewerkt. In beide heb ik op vrouwen-, mannen- en kinderafdelin gen gewerkt, maar nergens is enig verschil in behandeling der patienLen geweest, Wu wisten zelfs niet o£ de patient Voor Invaliditeitswet, verplichte verzekering of eigen rekening kwam. Daarvoor hadden wij geen tijd om ons te bemoeien. De patient was ziek en moest voor alles geholpen worden. Ik hoop, dat U hiermee Uw klagende abonné wat nader kunt inlichten." Nieuw reglement voor Ronde van Nederland Ter goedkeuring bij de sportcom- missie van de Nederlandse Wiclren Unie is thans een nieuw reglement voor de ronde van. Nederland 1949 die, zoals reeds gemeld, van 6 tot 15 Mei a.s. over In totaal 2009 lt.m. verreden wordt. Bij het samenstel len van dit nieuwe regtement heeft de technische leiding niet alleen ge bruik kunnen maken van de erva ringen welke men verleden jaar heeft opgedaan, doch zij heeft zich bovendien van advies laten dienen door enige Franse en Zwitserse deskundigen. Het nieuwe reglement, dat veel uitvoeriger is dan dat van verleden jaar, ia zo geconstrueerd, dat onder meer dit jaar onmiddellijk afdoen de en correcte |naatrege]en kunnen wo-den genomen wanneer er zich, onverhoopt, opnieuw een incident zou voordoen als verleden jaar tij dens de etappe LeeuwardenEn schede, een. incident dat destijds tot gevolg had dat de oorspronkelijke winnaar, de Luxemburger Gold- achmidt, achteraf zijn overwinning moest afstaan aan de Belg Rogiers. Training van'spelers voor het Ned. elftal De volgende spelers zijn uitgeno digd om deel te nemen aan de cen trale training, welke in verband met de aanstaande wedstrijd tegen België (13 Maart te Amsterdam) op 1 Februari te Den Haag (VUC- terrein) aanvangt: Kraak (Stormvogels), Van Raaltc (Blauw Wit), Mörlng (Enschede), Everse (Neptunus), Van Bun (MV. V.), Schijvenaar (EDO), Albers (Vitesse), Van Schijndel (SVV), Stoffelen (Ajax), Terlouw (DCV), De Vroet (Feycnoord), Wimmers (Blauw Wit), KÖneman (SVV), Rij vers (NAC), Lenstra (Heerenveen), Wilkes (Xerxes), Clavan (ADO), Van der Tuyn (Hermes (DVS), Schaap (Gooi), Brandes (Feycn oord) en Van Djjlt (Ajax). Mooi pakje Een man gevoelt by tijd en wijle eveneens behoefte aan een nieuw pakje. Toen ïk lang genoeg krom gelegen had voor de punten en de contanten in het bomloze tijd perk leverden de kleermakers op jaarrekening, weet ge nog, broeders toen ik dan de 70 textiel-een- heden bij elkaar georganiseerd had en de bankbiljetten uitgezuinigd, stond niets me meer in de weg om een kledingmagazijn binnen te stappen als iemand die goed besla gen ten ys komt. Graag een driedelig costuum, donkerblauw, sprak ik koninklijk tot de bediende, die de volwaardige klant minzaam vragend begroette. Nou, veel keus was er niet in mijn maat, maar na enig zoeken vond ik toch een draaglijk pakje. Zo in de spiegel gezien, stond het me wel goed en ook de bediende was enthousiast over de snit en de pasvorm, maar dergelijke lieden zijn wel eens minder objectief in hun oordeel vanwege de procenten die ei geslaagde verkoop, van welk prul dan ook, hun ter aan moediging In de schoot werpt. Gezien de belangrijkheid van de aankoop éénmaal in de zoveel jaren kan men zich zo'n luxe im mers maar permitteren durfde ik eigenlijk niet te decideren zon der het 0 or dee1 van mijn vrouw te hebben gevraagd. Gelukkig kreeg ik gelegenheid haar op te bellen. Kom eens spoorslags naar zei ik opgewonden, ik heb een aar dig pakje gevonden, maar jij moet maar zeggen of we het zullen neraen. In afwachting van haar komst ging ïk in het splinternieuw een. beetje terzijde staan. De bediende had zich al tot een andere klant gewend en ik hoorde hem een juten zak van een pak luid prijzen. Al wacmende was ik al spoedig, naar gewoonte, aan het suffen ge slagen en zo stond ik daar maar onbeweeglijk te staren, toen het vaag totmij doordrong dat een dame mij met meer dan oorbare belangstelling opnam. Zo gaat het, dacht ik, de kleren maken de man, maar omdat Ik niet van vrouwen houd die op al te opzichtige wijze vreemde heren van hun interesse doen blijken, reageerde ik niet in het minst en bleef onbewogen het raam uit kijken. - Opeens voelde ik dat vrouw mens vlak aan mijn zijde en tot mijn verbazing en ergernis legde 2ij de hand op mijn schouder niet alleen, maar zij tilde ook mijn jasje onbeschaamd op en bevoelde de stof. Toen zjj me bij de revers vatte vond ik het welletjes en tamelijk uit de hoogte sprak ik, terwijl ik op het andere been ging staan: pardon dame, Ik wacht op mijn vrouw Gillend deinsde de vrouw achter uit. Knipperend met haar bijziende ogen hakkelde ze: 0....0.. jemig. Ik dacht dat het een pop was. DESIDERIUS. Advertentie l. M. DAMPO, is niet de goedkoopste, maar wel de béste verkoudheidszalf. Zuivert en verruimt de luchtwegen. Westerse Unie en Israel Mr. Stikker vanavond naar Londen Minister Stikker, zal vanavond per boot naar Londen vertrekken om deel te nemen aan de vUf-mo- gendhedenconferentie van de lan den dei Westerse Unie op Vrijdag en Zaterdag. De erkenning van Israel zal een der voornaamste punten van be spreking uitmaken. Er schijnt een neiging te bestaan onder dc vijf fretrokken ministers om tot deze erkenning eventueel gezamenlijk over tc gaan. Het Nederlandse standpunt in deze is, zo schijnt het, nog niet be paald, hoewel het waarschijnlijk Lijkt, dat Nederland zich zal aan sluiten bij elk voorstel, dat door de gezamenlijke overige leden der Westerse Unie zaL worden gedaan. Een van de moeilijkheden waar mee Nederland in deze te kampen heeft is het grote aantal Moham medanen in het Indonesische deel van het Nederlandse rijk. Waar schijnlijk zijn dezen geen voor standers van een erkenning van Israel, zolang de besprekingen tus sen Israel en de Arabische staten voortduren. De Engelse erkenning van Israel is, hoewel het Britse kabinet reeds daartoe besloten heeft, nog niet af gekondigd. Bevin, die vandaag in het Lager huis spreekt, zal waarschijnlijk de reden mededelen. Men neemt aan, dat de officiële bekendmaking wordt uitgesteld tot na het overleg in de Westeuropese Unie. In politieke kringen te Tel Aviv heerst enige argwaan tegenover de plotselinge koerswijziging van Engelands politiek. Men vreest, dat de Engelse erkenning wel eens „ge kocht" kon zijn met Amerikaanse concessies, die de Joodse territoria le aanspraken raken. Overigens meent men, dat wanneet Engeland Israel heeft erkend, Nederland, Australië en Scandinavië spoedig zullen volgen. Te Lake Success werd gisteren meegedeeld, dat Israel opnieuw een verzoek tot toelating als lid van de UNO zal indienen. Veemarkt Rotterdam Rotterdam 25 Januari. Totaal 2821 Vette koeien en ossen 300; Ge- bruiksvee 1018; Graskalveren 94; Nuchtere kalveren 534: Biggen 392; Veulens 6; Paarden 338; Schapen 49 Bokken en geiten 78; Varkens 12. Kalfkoeien 875-735-630; melk koeien 875-745-630; vare koeien 500- 400-350; vaarsen 600-425-325; pinken 425-300-225; Graskalveren 250-170- 300: biggen 73-60-45; hitten 600-500- 300; Paarden-werk 775-575-400; Paardcn-slacht 1.20-1-0.90 ct. per leg. Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets ruimer, handel traag, prijzen als vorige week. Vare koeien: aanvoer iets groter, handel slepend, prijzen constant. Vaarsen cn pinken: als vorige week, handel kalm, prijzen onver anderd. Graskalveren: aanvoer iets gro ter. handel redelijk, prijzen stabiel, Biggen: aanvoer iets ruimer, han del zeer stroef, prijzen iets stijver. Paarden: aanvoer iets korter, handel stroef, prijzen als vorigs week. Advertentie l. M. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Doet de jeuk bedaren en f I doodt de ziektekiemen. I zudat de huid zich kan I herstellen. 69. Door de electrische schokken, die van de sidderaal uitgaan, wordt Willy geheel verlamd. Gelukkig ziet Rob het en hij zwemt naar haar toe. De sabel komt goed te pas, want met een paar goed gemikte sla gen weet Rob Willy te bevrijden. Maar Willy beweegt zich niet meer, Ja, nu moet er toch gauw een eind komen aan dit avontuur. Ge lukkig deinzen de sid deralen af en Marga en Rob kunnen verder zwemmen. Rob trekt Willy mee en slaakt een een glibberige rots. Snel schroeft Rob Willy's zucht van verlichting, wanneer het water na helm af en spoedig komt het meisje by uit enkele honderden meters lichter wordt. Ze do verdoving Dat heelt een haartje gescheeld, dus versperd, stijgen naar de oppervlakte en „landen" op Willy,' zegt hy» „maar we hebben het ge- F haald." Ja, maar, hoe nu verder? Want de grot is hier afgesloten met een reusachtig

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3