Hoogste woongebouw in Nederland eind Augustus in gebruik Tsjang en Mao Tze Tung Het probleem van de giffen Bevers in een stadstuintje in Vreewijk Het vormt 'n begin van het centrum van Rotterdam-Zuid Bouw, van boven naar beneden Voorkom GRIEP MENTHO-RE X Radioprogramma Biergaardé-Blijdorp en Spido verfilmd «ws Philharmonisch Orkest speelde, twee noviteiten De gaande en de komende man in het Hemelse Rijk Iets nieuws voor Rotterdam Luchtverbïndmg met Batavia hersteld jDe St. Laurensherk zal herrijzen! Maandag 31 Januari 1949 5 «V LS 'n moderne wachttoren Is daar aan de ingang van de Maastunnel- Ex. traverse, aan het Zuidplein, in twee jaar tjjds een flatgebouw ver rezen dat met zijn 15 etages de omgeving beheerst. De Rotterdammers, die Jn Zuid wonen, het wel eens gesmade stadsdeel, hunnen terecht trots zijn op dit hoogste gebouw in Nederland, dat tevens het begin Is van een centrum, dat „Zuid" reeds te lang heeft moeten missen. leg- en hangkast, een douche-cel, W.C. en keukentje met warmwater- geyser. De vuilnis kan de huisvrouw kwijt in de stortkoker. Op elke galerij is een brandslang, wat wel noodzakelijk is voor een dergelijk hoog gebouw. De twee liften in het centrale trap penhuis zijn zodanig van construc tie.' dat ze ook door kinderen zonder gevaar bediend kunnen worden. Onder de 13 woonlagen z(jn twee étages voor speciale doeleinden: een verdieping met voor iedere bewoner een hokje met wasbak (warm stro mend water) cn een droogcel, waar in de was door middel van spiraal- verwarming in een uurtje droogt. Dus geen onaesthetisch gewapper meer van wasgoed aan een lijntje op het balcont Op de beganegxond-verdieping zijn berghokken voor fietsen e.d. Centrale hal en tuin Het flatgebouw telt 132 woningen van een tot drie kamers. Over een woningblok met drie a vier woonla gen verdeeld, zou dit aantal geen verdere betekenis hebben, dan dat er weer idem zoveel woningen aan onze schaarse woningvoorraad wor den toegevoegd. Maar stapel ze op elkaar, in dit geval tot 15 verdiepin gen hoog en het w.ordt een uitzon derlijk geval, dat de aandacht trekt, zelfs in een forsgebouwde stad als Rotterdam. Ir. W. van Tijen heeft bij het ma ken van zijn ontwerp voor dit ge bouw rekening moeten houden met tal van omstandigheden, die zich nu eenmaal.niet voordoen bij de norma le woningbouw. Gezien het resultaat, js de archi tect in zijn opzet geslaagd, al zijn er nog wensen en idealen onvervuld gebleven als gevolg van de in. deze tijd enorm hoge bouwkosten. Het maakt een ongewone Indruk, de'metselaars op de steiger, ter hoogte van de le étage van het flat- gebouw, bezig te zien met metselen, i ponderen met die op borden naast.de terwijl hoog boven hun hoofd, tot tien huistelefoon-toestellen, op een flat behorende winkelgalerij. De tuin van 1100 M2 heeft ccn overdekte speelplaats, plasvtfver en zandbak, een aardig zitje voor de ouderen en een reeks van bloementuintjes. De heer T. C. Bos. tekenaar op het bureau yan de architect, die 20 vriendelijk was ons rond te leiden in het gebouw, heeft 1% jaar gewerkt aan de plan-tekeningen. Hij had er graag nog enige gemaakt; b.v. voor een gemeenschappelijke bibliotheek en leeskamer, een ontspanningszaal e.d., die de band tussen de béwoners nog meer zouden' kunnen versterken. Maar ja, bouwen, in deze tijd is een duur ding en wij mogen ai hoogst voldaan zijn met het resultaat van. jarenlange arbeid, dat ons daar aan het Zuidplein is voorgezet. De hoofdingang met draaideur en de hoge. centrale hal zijn aan de zij de van het Zuidplein. In de hal hangt een bord met de namen van de bewoners, waarachter nummers staan vermeld, die corres- aan het dak, de muren reeds gereed zü". Maar de manier van bouwen, van boven naar beneden is niet van Amerikaanse origine, zoals ons eni ge tijd geleden werd meegedeeld. De heer D. Oosthoek van de Holl. Beton Mij., die de bouw uitvoert, is zélf op het idee gekomen en voor zo ver hem bekend, is het de eerste maalj dat deze manier van bouwen in Nederland is toegepast. Een stalen steiger, ter hoogte van vier étages (de bovenste) werd op uitstekende balken geplaatst. De metselaars begonnen met hun werk aan de 15e étage en zakten telkens een verdieping lager. Na voltooiing van de muur van de bovenste vier étages, werd het steigerwerk in zijn geheel met behulp van een lier naar de volgende (dus lager gelegen) vier étages verplaatst, wederom op uit stekende balken, totdat dezer dagen de begane grond werd bereikt. De voordelen van deze methode zijn: meer-ruimte voor de arbeiders op de steiger, daar deze lichter van constructie is; er is veel minder kostbaar steigerwerk nodig en het werk gaat aanmerkelijk sneller. Bij elkaar heeft dit „foefje" een. bespa ring van vele duizenden guldens op geleverd. Legertje arbeiders De metselaars thebben nu reeds bijna,gedaan eh. zij worden gevolgd door een legertje van timmerlui, stu kadoors glazenmakers, monteurs etc., die aan de voltooiing werken, welke met Augustus van dit jaar tegemoet gezien kan worden. Al zijn de 132 woningen niet groot er zal animo genoeg voor zijn onder de kinderloze echtparen en kleine gezinnen, die thans nog bij anderen moeten inwonen. Op de 15e etage. 44 meter boven de begane grond, zijn 14 vrijgezellen- flatjes. bestaande uit een portaaltje met W.C., wasbak en diepe hang kast, een zitkamer van ruim drie bij vier meter cn een. groot balcon met een magnifiek uitzicht op stad en ri vier. Er is centrale verwarming, (de radiatoren zijn aan de muur opge hangen, zodat de stofzuiger er onder kan komen). Voorts is er aansluiting voor stadstelefoon en radio-distribu tie. Naar verluidt, zouden deze een- mansflatjes aan zusters van 't Zui derziekenhuis worden toegewezen. Langs de flats is een brede galerij (aan Oostzijde), met toegang tot de twee personenliften en naar twee dakterrassen via een ijzeren wentel trap, waarvan de spil 12 meter boven het dak uitsteekt en dienst doet als vlaggemast en als centrale antenne voor alle 132 woningen van het ge bouw. Onder de dakwo'onlaag zijn 12 étages met 4B twee-kamer en 72 drie-kamerwoningen, bestaande uit ruime woonkamer met ingebouwde boekenkast en buffetkast (hoe prac- tischl) een slaapkamer met een grote Aduertentie I.M. In elk neusgat een vleugje VERKOUDHEIDSZALF helpt V van utc kou af! Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de leeslamp; 19.30 Actueel ge luld; 19.45 Reg. uitz.; 20.QO Nieuws; 20.05 Wie In Januari geboren is: 21.00 Radio Phllh. orkest: 21.45 Toespraak freule Wttewaal van Stoetwegen; 22,00 Nederl. liederen- 22.20 Klankbeeld over urinses Beatrix; 22.40 Romancers; 23.00 Nieuws: 23.15—24.00 Nederland in lied en dsns. HILVERSUM II: 19,00 Inleiding tot muziekbegrip- 19.15 Alexander Brai- lowski- 19.30 Bijnamen in de kamermu ziek. Verder nationaal programma. DINSDAG 1 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Chopin; 7.45 Morgengebed- 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Ochtendeoncert; 10,00 Voor de kleuters; 10.15 Kamermu ziek. 10.40 Schoolradio: 11.00 Gr.platen; 11.30-Als de ziele luistert: 11.40 Tsje chisch Dhiih.orkest; 12.00 Angelus: 12.03 .Vioolrecital; -12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Gr. platen: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.25 Kareol septet; 13-45 De ontwikkeling van het pianokwartet; 14.30 Onder Ons; 15.00 Schoolradio; 1S.30 Ghplaten. 16.00 Zonnebloem; 16.30 Zie- kenlof; 17.09 Na schooltijd: 17.15 Piano duo; 17,30.Lang zullen ze leven; 17.45 Reg.- uitz.. .lfl.0o Bariton en plano; 18.20 Sport; 18.30 Heg, uitzend:ng- HILVEKSUM II: 7.00 Nieuwe; 7.15 Gr. muziek;7,50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.platen; 8.55 Voor de vrouw; 9,- Gram.muziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Aubade; 10.00 Morgenwijding 10.15 Ar beidsvitaminen: 10.50 Voor de kleuters; U.00 Yehudi Menuhin en Wanda Lan- dowska clavecinibel; 11.30 De wekker; 12.00 The sputh-Sea Hawailans; 12,30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor ons Platteland; 12.40 Gerard van Krevelen; 13.00 Nieuws- 13.15 Mededelingen; 13.20 Avrolcans; 13.50 Gr.platen- 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Kamerorkest; 16.15 The Glasgow Orpheus Choir; 16.25 Van Pales.trip a tot Pijper; 16.40 De schoolbel; 17.00 Kinderkoor; 17.30 John Renova; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich: 18.30 Zevenburgen. rijtje in de hal. Het 2al er 's mor gens wel een gedrang zijn van le veranciers, die komen informeren wat mevrouw die en die, van de zo veelste étage nodig heeft! Het wordt de bewoners gemakke lijk gemaakt: links geeft de hal toe gang tot een levensmiddelenwinkel, rechts tot het café-restaurant, dat vermoedelijk, met het oog op de aard van 'de flatbewoners, wel een cafetaria zal worden. Iedere flat heeft haar eigen voor deur, waarachter men zich als recht geaard Hollander, veilig kan afzon deren van de buitenwereld. Dat laat ste gebeurt wel eens te veel in de grote stad; het ontbreekt vaak aan gemeenschapszin. Welnu, het flatgebouw zal deze kunnen ontwikkelen door haar ge meenschappelijke dakterrassen er centrale ommuurde tuin, tussen de garage (voor 15 auto's) en de bij de Ontspaimingsverenigin; voor losse havenarbeiders In kringen van de losse haven arbeiders, behorende tot de zgn. „Havenarbeidsreserve", werd reeds sinds lange tijd behoefte gevoeld aan een vereniging, die voor hen hetzelfde zou betekenen als de per soneelsvereniging voor de arbeiders in een bedrijf. Dezer dagen heeft dit geleid tot de oprichting van de 'havinarb.vërenigirig „Ontspan ning .en ontwikkeling" (HAVOO), welke beoogt de 4500 havenarbei ders en hun gezinnen de begeerde ontspanning te bezorgen. Het ini tiatief hiervoor fs uitgegaan van de arbeiders 2elf. buiten de vakvereni gingen om. Een dergelijke ontspan ningsvereniging, geheel bestaand uit losse arbeiders, is hoogstwaar schijnlijk een unicum in den lande. Advertentie I.M. i fogal helpt enel leeen I rHeom»U*U, «pit. liekitr, frlsp, Iioftfd- en «oow- I pijn eft. Togsl los!t»rln«- ZUUr Op en Is riet sch*- del ijk voor ms»f of h*rt j Neem no# heden proef. I Bü Apoth.«nDrof. tö-S, Het tekort aan propagandama teriaal bfj de V.V.V. was aanlei ding voor de directie van Dier gaarde Blijdorp een film te laten vervaardigen, die aan buitenstaan ders een indruk moest geven, van wat Blijdorp zo al biedt. Gedu rende de zomermaanden is de heer K. van der "Knoop uit Den Briel in de tuin aan het filmen gesla gen en het resultaat vertoonde hij Vrijdagavond, in. de Rivièrahal. Behalve dé employe's van. de dier gaarde had men ook een aantal onderwijsmensen uitgenodigd, de- j ze première bij te wonen. In on derwijskringen toont tnco name lijk grote belangstelling voor deze film, zodat men voor de Ne derlandse Ondcrwijsfilm cm aan tal copieën heeft laten maken. Bijna alle dieren passeren de revue in „Een dagje in Diergaar de Blijdorp". Toch is het geen prentenboek met dierenafbeeldin- gen geworden. De camera is uiterst beweeglijk, waardoor men werkelijk het idee krijgt, een wandeling door de tuin te maken. De opnamen zijn in de meeste ge vallen buitengewoon fraai. Te recht oogstte de heer Van der Knoop een hartelijk applaus Op deze avond wepd eveneens een film vertoond die door de heer Van der Knoop in opdracht van de Spido is vervaardigd. In tegenstelling tot de Blij dorpfilm is dit product een nogal monotone opeenvolging geworden van op zichzelf vaak schitterende ri vier opnamen. Geen 200, maar 20001 Ins óns bericht over de kiellegging van het tankschip Mitra bij WiltonFyen- oord in ons blad van Zaterdag staat vermeld, dat de lassers reeds onderde len van het te bouwen schip tot een gezamenlijk gewicht van 200 ton in elkaar hadden gezet. De lezer zal be grepen hebben, dat hier een nul was weggevallen en dat dus het totale ge~ widht' 2000 ton' 'b'eSraajjf! Dit kleine Rotterdammertje heeft schijnbaar nog niet veel nog voor het hoogste woongebouw in Nederland, maar dat komt nog wel.. Tot de. niet alledaagse ziekten behoren de vergiftigingen. In. de meeste gevallen is vergiftiging te wijten aan onachtzaamheid, maar in enkele gevallen is er ook mis daad in het spel of een poging tot zelfmoord. Meestal komt het ver gif het lichaam binnen door de ademhalingsorganen of via slok darm en maag. Ook kunnen vele vergiften door middel van een in spuiting toegediend zijn. Verscheidene giftige gassen zijn zo gevaarlijk, doordat zij geen of haast geen reuk bezitten. Als eer ste moeten we het koolgas noe men. Het is algemeen bekend, dat een ongelukkige, die bij een slech te kadi el .zit, het uitstromende koolgas in de meeste gevallen niet ruikt en zodoende gauw een ko len vergiftiging kan krijgen. Wan neer zij gevonden worden, zijn zij diep bewusteloos en soms zelfs schijndood. De dokter heeft dan de grootste moeite nodig om de patiënt weer in 't leven te krijgen. Ook vergiftiging met lichtgas is een-koolgasvergiftiging. De -meeste gasfabrieken voegen bij het licht- Het programma, dat op het Philhar monisch Zondagmiddagconcert in d.e Schouwburg onder Flipse werd uitge voerd bevatte twee noviteiten. Geopend werd met Pizetti's Introduzicme AU' ..Agamennone" di Eschilo voor orkest en koor. Dit in 1930 gecomponeerde werk. bedoeld sis inleidende muziek bij Agamemnon van Aeschylus, is onge twijfeld een boeiende geconcipieerde compositie, fraai van klank, evenwich tig van conceptie, en persoonlllk van intentie Het karakter fs zoals alle mu ziek van deze componist, contemplatief, hetgeen dit kiassiek-dramatische gege ven een bijzondere bekoring verleent. Het koor, grotendeels vocaliserend, vormt een prachtige eenheid met bet uitbeeldende instrumentale klankbeeld. De -treffende metodiek geeft dit opus een voorname allure. Een. werk van geheel andere geaard heid bleek Alexandre Tansman's zesde Symphonic met koor te zijn. De dedi catie luidt: La mém ore de ceux qui sont tombés pour La France". Deze in 1944 voltooide compositie. China verwisselt van dictator. Generalissimo Tsjang Kai Sjek, die zich de redder van China waande en nog waant, is afgetreden. Het Chinese volk zal waarschijnlijk niet erg treuren om zijn heengaan. De generalissimo was niet erg geliefd; hij heeft zich om populariteit nimmer bekommerd. Tsjang had slechts één ideaal: de unificatie van China te verwezenlijken en te bestendigen. Dat hij daarbij andere noodzakelijke zaken verwaarloosde of zelfs tegenwerkte, mag men heni niet kwalijk nemen. Hij zag slechts zijn eigen grote doel, waarin hij volkomen geslaagd zou zijn, indien hij niet steeds een starre onbuigzame houding had aangenomen tegenover anders denkenden. Tsjang Kai Sjek was de man, die in China de eenheid tot stand bracht, maar die geen kans zag die eenheid te bewaren omdat hy het sociale element, in de binnenlandse politiek volkomen onderschatte. Onder leiding van generaal Tsjang Kai Sjek breidde de Kwomintang in 1926 haar macht uit van, de uiterste Zuidelijke provincies tot aan de Gro te Chinese Muur en later ook tot Mandsjoerije. Deze laatste uitbrei ding was de oorzaak, dat Japan een reden tot oorlog zocht, waardoor in 1936 het ChineesJapanse conflict ontstond, dat juist tegen de bedoe ling van de Japanners in sterk bij droeg tot het versterken van het na tionale gevoel in China. De grote kracht, die Tsjang in die tijd toonde, wekt des te meer bewondering als men weet hoe groot de corruptie was in de Chinese regeringskringen, hoe slecht de verbindingswegen ach ter het front, hoe ongedisciplineerd het leger én hoe groot het - wanbe grip bij'bet volk zelf. Tsjang .heeft steeds getoond'een grote, persoonlijke, moed te bezitten. Talloos. zijn de aanslagen op zijn: le ven, steeds was 't.geluk met hem en kwam hij er levend door. Eenmaal zelfs werd hij ontvoerd door. een voorstander van een. forsere politiek tegenover Japan. Tsjang' dacht toen dat zijn laatste .uur geslagen was. Hij kwam echter vrij, maar verloor zijn kunstgebit.' Het verdient echter Aan beveling nooit te vergeten, dat Tsjang dit moeilijke leven heeft ge kozen boven de luxe en." het gemak, dat hij zich kon veroorloven door zijn relaties met de rijkste families van China. Thans ^aat hij heen, mo gelijk is hij spoedig voor velen een vergeten man. Want in zijn plaats is er een nieu we ster aan de hemel van het He melse Rijk verschenen. Mao Tze Tung, de eenvoudige boerenzoon, die als kind nog van huis wegtrok om" in zijn eigen, levensonderhoud te voorzien. Hij is een „self made" man van het oude soort, die reeds vroeg r in aanraking kwam met het Marxisme. Hij organiseerde vakver enigingen, kwam in de gevangenis, kwam er weer uit en klom op tot leidér van de communistische partij in China. Reeds voor de oorlog ver wierf hij zich een grote naam door de grote uittocht die hij organiseer de uit het door Tsjang beheerste ge bied naar een provincie, waarin hij zijn Marxistische doelstellingen dacht te kunnen verwerkelijken. Deze .tocht is dikwijls vergeleken met de omzwervingen van het Jood se volk door de woestijn. Mao Tze Tung ging les halen, in Moskou, tegelijkertijd met Alimin, die onlangs door de republikeinse troepen bij de communistische revo lutie is doodgeschoten, en met de Italiadn Toglaatti; die er in;die tijd ook vertoefde. - Ondanks die lessen heeft Mao Tze Tung zich een minder trouwe volgeling Van de internatio nale en- van Moskou getoond dan de 'twee anderen hoewel hij waarschijn lijk nooit zover zal gaan als Tito. Hij" -lééft nog steeds op een zeer sobere-w^jze; kleed zich zoals de Chi nese boeren gekleed gaan in een grof linnen werkpak en ontzegt zich alle comfort. Zijn programma is -gelyk aan dat Van alle communistische par tijen'maar deze niéuwe dictator van China is zich goed bewust dat. het niet- direct doorgevoerd kan worden. Hij verklaarde nog niet lang gele den. aan een Franse journalist die hem in zijn hoofdkwartier bezocht dat de Chinesi communistische par ty de bedoeling had tot een commu nistische maatschappij te komen via een burgerlijke en een. socialistische maatschappij. waarvoor Tansman, zelf (3e tekst schreef is dus gecomponeerd te£ nagedachtenis aan hen die voor Frankrijk vielen. Het is moeilijk de waarde van zo'n werk objectief te bepalen. Een feit is, .dat muziek cn tekst eerder dramatisch dan tragisch geaccentueerd zijn. Reeds het eerste deel. dat uitsluitend voor bla zers is geschreven, bewijst dit door bij voorbeeld het romantisch karakter van de felle, scherpe gecompliceerde har moniek, die echter in de andere delen soms wel aan kracht inboet. Vooral het tweede deel voor strijkorkest met strijkkwartet geschreven, valt min of meer buiten liet klankbeeld. Over het geheel genomen bevat Tansmans Sym* nhonie echter veel boelende momenten. De dramatische stemming komt in het laatste gedeelte waarin ook het koor optreedt, tot een.goed getroffen climax en anti-climax. Aantrekkelijk in ook de open. doorzichtige instrumentatie, die veel persoonlijks bevat. Al met al mo ge het dus een werk ziin. dat cornposi- tair beschouwd niet aLtijd evenwichtig is. kwaliteiten heeft het zeer zeker en de moeite van het horen is het onge twijfeld ten volle wanrd. Het publiek- toonde zich met deze eersle uitvoering zeer ingenomen on de componist die in de-zaal aanwezig was Werd dan ook langdurig toegejuicht. Terecht betrok hij dirigent, orkest en het Philharmonisch koor in de bi/val. want de gespannen vertolking, droeg evenals trouwens die van Pizetti's werk, alle kentekenen van een zorgvuldige voorbereiding. Na de pauze was de violist Willem Noske solist in de Symphonic Espagno- ie van Lalo. Hij speelde het werk, uit stekend door het orkest begeleid, met een prachtige, gave techniek, warme toon en grote muzikale spanning. Een fraaie prestatie die de kunstenaar een groot succes bezorgde. Met de drie bekende orkeststukken uit „La damnation de Faust" van Ber lioz werd het concert besloten. Herman van Born. Geslaagde Trekkersavond De afdeling Rotterdam van. de Neder landse Trekkcrsbond hield Zaterdag In „Ons Huls" een propaganda-avond, die geheel verzorgd werd door eigen leden. Het was een lust om de jongelui, na- tuurlilk in short en kampeerhlouse, hun liedjes op een ongedwongen wijzete zien brengen en naar de volksdans, declamatie en schetsjes te kijken. En kele toespraakjes gaven ccn nog betere kijk op het leven en streven van de N.T.B. Veie belangstellenden, die door hun vrienden of vriendinnen uitgeno digd waren ..Eens te komen kijken" zullen na afloop hun ouders overge haald hebben om zich te mogen aan melden. In een dergelijke sfeer, als het „echt" is nog verhoogd door net kam» cn de vreemde omgeving, je va- cantie te mogen doorbrengen is ook wel erg .aanlokkelijk. NIEUWS UIT RANDGEMEENTEN Ook voor Overschiese schoolkinderen bestaat gelegenheid deel te nemen aan de jeugdkampen, van. „vacantieklnacr- vreugd". Op bepaalde dagen kan men daartoe spaargelden storten. Mej; S. Huvers, onderwijzeres, verstrekt nadere inlichtingen. In het College van notabelen In dc Ned, Herv. kerk zijn gekozen de heren P. van Dijk Jr. en L. van Ouwerkerk. Herkozen is de heer W. van Leeuwen. In de Dorpsstraat op dc Rotterdamse Rijweg zijn twee zware trailers op el kaar gebotet. Van een der wagens brak een as; het verkeer ondervond onge veer twintig minuten vertraging. De manncnzangvereniglng „Schie's Mannenkoor" geeft 3 Februari een uit voering in het Verenigingsgebouw. De Chr. Ontspanningsvereniging The Jeep voert „Van de regen in de drup" ten tonele. „De Schierulters" hielden in het Ver enigingsgebouw hun jaarlijkse feestelij ke bl1 eenkomst. De heer De Kroes die zo welwillend ccn oefenterrein beschik baar gesteld had, kreeg een reusachtige taart. De heren Plaats, instructeur en Van Schooten, regisseur van het toneel stuk „Het begon in een gracht dat zo'n succes had, werden gehuldigd. gas eon of andere sterke reukstof om ongelukken zoveel mogelijk te voorkomen. Toch valt ook dit nog tegen; als iemand in een ruim te vertoeft, waar lichtgas uit stroomt, dan kan hij liet ook niet ruiken. In de koude tijd van het jaar gebeuren, er nok nog veel on gelukken. doordat onverstandige chauffeurs om de garage te ver warmen, in de gesloten ruimte de motor iaten lopen. De gasvergiftiging-patiënten worden gauw duizelig, krijgen hoofdpijn, worden misselijk en worden binnen enkele minuten bewusteloos. Het gezicht is dan helrood. Ook koolzuur in gistkel- ders kan tot zware vergiftiging leiden. Door 'gebrek aan zuurstof in deze kelders komt het tot ont wikkeling. Het gevaarlijkste gas is onge twijfeld het "blauwzuurgas. Wan neer dit gas wordt ingeademd, sterft het slachtoffer onmiddellijk. Ook blauwzuur als poeder, het cyaankali, werkt in hoge concen tratie direct dodelijk. Over gif tige oorlogsgassen willen wij het •verder niet hebben. Talrijke vergiften bereiken ons via de maag. Tot de meest voor komende ongevallen behoren ver giftigingen met slaapmiddelen. Verscheidene van deze middelen staan als pijnstillend bekend. Er zijn nu veel mensen, die dc dosis, door de dokter voorgeschreven, te laag achten, omdat zij menen, dat de dokter het geld voor de zieken fondsen wil besparen. Wanneer de hoeveelheid slerk wordt over schreden, wordt de patiënt gauw slaperig en 2éer vlug bewuste loos. Hij sterft in volkomen on macht. By alle vergiften, die men door de mond krijgt, is het de taak van dc eerste liulp deze zo gauw mo gelijk cr weer uit te krijgen. Men probeert braken op te wekken. Het is van groot belang na te gaari welk vergif gebruikt is. Het getal van vergiftigingen is even groot als de moderne scheikunde uit gebreid is. Daarbij komen nog vergiftigingen door planten en dierlijke vergiften. De kennis van al deze ziekte-toestanden is in dc toxicologie te vinden. Tot het volgende spreekuur! Medicus. Rijksbeurzen voor muziekstudenten On- of minvermogende Jongelieden van Nederlandse nationaliteit,die bij zondere muzikale aanleg bezitten en de de muziek als vak. willen beoefenen, kunnen ook dit Jaar weer solliciteren naar de rijksbeurzen voor muziekstu die. Ook zullen één of meer beurzen beschikbaar worden gesteld om hen. die daartoe financieel niet bij machte zijn, in de gelegenheid te stellen een hier te lande met succes volbrachte mu- ziek-vakstudle in het buitenland on der leiding van een kunstenaar van internationale betekenis af te sluiten. Verzegelde verzoekschriften voor de ze beurzen kunnen voor 1 Maart wor den ingezonden aan de minister van O., K. cn W-, Prinsessegracht 21, Den Haag. Niemand zal er iets vreemds in zien, wanneer een Rotterdams burger in zijn tuin een paar konijnenhokken heeft staan, waarin hü zijn a.s. Kerstboutjes vet mest. En zeker niet na de afgelopen oorlogsjaren. Maar een beverkolonie in een stads tuintje is geen alledaags ver- schjjnseL Dat merkte de heer Volbeda. uit het Heggepad, toen hy in Augustus van het vorig jaar de bokken voor zijn bevers had gebouwd. Want toen de dieren eenmaal geïnstalleerd waren, kwam de hele buurt kijken. De beverteelt, voor de oorlog vooral belangrijk in Duitsland, is de laatste jaren in Nederland sterk toegenomen. Er zijn hier nu al farms met meer dan vijftig dieren. Zo ver is de heer Vctbeda nog niet, hij is ook pas enkele maanden aan de gang, maar het ligt toch wol in zijn bedoeling binnen enkele ja ren een kolonie van een vijf en twintigtal paren op te fokken. In Augustus kocht hij. na een. grondige bestudering van de bevers en her haalde bezoeken aan bestaande farms, zijn eerste ouderpaar, en twee weken geleóen is dit be ver ge zin uitgebreid met vier jongen. Verreweg het kostbaarste bij het houden van een beverkolonie is de bouw. van. de hokken. DieKmoeten van beton worden opgetrokken, want hout zou binnen een mini mum van tijd zijn doorgeknaagd. Bovendien moeten de dieren een vijvertje tot hun beschikking heb ben, want zc brengen een groot ge deelte van de dag in het water door. Ze kunnen wel een kwartier lang onder water blijven, en gaan dan. dikwijls plat op de bodem liggen. Ook alle voedsel slepen ze het wa ter in. Dit voedsel bezorgt de be- verfokker 'overigens weinig hoofd brekens. De dieren eten hetzelfde als ccn konijn en zijn met weinig tevreden. De heer Volbeda ziet wel een be staan in het beverfokken. Hij re kende ons voor, dat een 'paar per jaar gemiddeld tien jongen kan krijgen. Voor de oorlog bedroeg dc opbrengst van een bevervel onge veer 50.En wanneer men dan zo'n 25 paren heeft Wie deze moerasbever of Nutria, zoals hij ook wel genoemd wordt, voor hel eerst ziet, vraagt zich af, waarom hét bont zo gezocht is. Want mooi Is het dier allerminst. Rug en borst zijn bedekt met lange piekharen. Deze worden echter by de bewerking van het huidje machi naal verwijderd, waarna de onder- va cht, die wel heel mooi is, over blijft. Bijten kunnen re! We vroegen de heer Voibeda of hij niet bang was voor diefstal; zo'n fokpaar is immers op het ogenblik wel een vierhonderd gulden waard, en de hokken zijn niet op slot. Het antwoord was echter: „Ik kan de bevers "overdag gerust oppakken, maar ik zou het in het donker wel uit mijn hoofd laten. Want als zo'n beestje je vinger tc pakken heeft, gaat-ie cr af ook!" Zwijntjesjagers. Ketel geëxplodeerd te Amsterdam Zondagmorgen is op de eerste etage van een pand te Amsterdam, behorende aan een melkfabriek, een ketel van de pastcuriseerappara- tuur geëxplodeerd. Een deel van dc voorgevel ter grootte van 4 bij 5 meter en het plafond werden weggeslagen, ter wijl het dak werd ontzet, ROTTERDAMS ZEEHOSPITIUM We ontvingen dezer dagen öe jaarverslagen over 1946 en 1047 van het Rotterdams zeehospitium te Katwijk aan Zee. Daaruit bJjjkt dat men in de jaren na de oorlog niet heeft stilgezeten. Het was dui delijk geworden dat het hoofd gebouw dat na 40 jaren niet meer aan de eisen des tyds voldeed gron dig gerestaureerd moest worden Bovendien waren, enkele bijgebou wen door oorlogshandelingen zwaar beschadigd. Van Mei 1946 af heeft men aan dc uitvoering van alle plannen gewerkt en.nog altjjd is men niet .klaar. Het zal door deze uitbreiding in de toekomst moge lijk worden een 'groter aantal pa tiënten 'op te nemen. In. 1946 wer den 372 patiënten verpleegd. of in dit geval .beverjagers" zijn dus gewaarschuwd. Of de heer Volbeda zyn kolonie verder in de tüin achter het huis zal uitbreiden, is nog de vraag. De tuin dorp tuinen zijn wel groot, maar 25 hokken kunnen er toch onmoge lijk eer. plaats vinden. En spoedige uitbreiding is noodzakelijk, want de vier jongen, die nu twee weken oud zijn. moeten over vier weken van de moeder vandaan. Bovendien ko men er ook al heel gauw enkele fokparen bij. die de heer Volbeda door aankoop hoopt te krijgen. Hier bij is uitkijken nog de boodschap, want er worden veel waardeloze bevers uit Duitsland gesmokkeld, de z.g. kaffïebevers. Alle bonafide fokkers zijn echter lid van de Vereniging van Nutria- fokkers, die ook adviezen bij hei kopen geeft. Hij die dus een bont manteltje wil gaan fokken.' kan_ zich het best eerst tot deze vereniging wenden. Over bevermantels gespro ken, zo'n ding kost op het ogenbiik een vijfduizend gulden. We zijn benieuwd naar de ver dere ontwikkeling van de bever- farm op Tuindorp. De heer Volbeda legt zich met harten ziel op het fok ken toe. Het verbaasde ons. niets van zijn moeder te horen, dat hij ais klein kind al altijd goed met dieren kon opschieten. Behalve be vers heeft hij nu ook-konijnen, en varkens. Maar die lopen niet in de achtertuin, maar op een stuk land even buiten Rotterdam. Franekerbehouden te Batavia geland De KLM-Constellation „Frane ker" is Zondag om twee uur Ne^ derlandse tijd tc Batavia geland. De „Franeker", onder gezagvoer der De Haas, is Zaterdag; van het vliegveld Mauritius gestart en heeft een rechtstreekse vlucht van 16 uren gemaakt. Na aankomst van de „Franeker" op het vliegveld Kemajoran bij Ba tavia verklaarde de heer de Haas, de gezagvoerder van het toestel, dat de vlucht uitstekend geslaagd was. Gezagvoerder de Haas heeft op de vliegvelden van Khartoem, Reu nion en Mauritius veel medewer king ondervonden. De heer de Haas was van oordeel, dat de door hem gevolgde route zeer goed vliegbaar was. Naar zijn mening 20u deze week begonnen kunnen worden, met driemaal per week regelmatige vluchten uit te voeren. Voorlopig zou echter alleen post vervoerd kunnen .wordt l Vermoedelijk zal het toestel mor gen langs de-elfde route de terug reis aanvaarden. Vader en Moeder Bever met enkele jongen. De jonge bevers scharrelen, al direct na dc geboorte, da or het hok en zwemmen dan al als de beste. Hopelijk zal Zaterdag 29 Janu ari 1949 in de geschiedenis van de Grote of St. Laurenskerk in Rotterdam een historische datum worden, zoals ook de dagen van 1249 dat waren, toen de kerk na jaren van arbeid voltooid was, cn zoals ook helaas 14 Mei 1Ö40 dat was, toen een cultuur van zeven eeuwen werd vernietigd. Aan de vooravond van deze dag dan, waarop de actie voor de her rijzenis van dc kerk werd ingezet, zond de N.C.R.V. een hoorspel uit, geschreven door Kees Borstlap en gewijd aan deze herrijzenis. Het „toekomstbeeld", van de grootva der, die in 1995 met zijn kleinzoon midden in de binnenstad met haar moderne snelverkeer een rustig plekje bij de kerk uitzoekt, om te vertellen van oude tijden, hoe het daarna gegaan is en hoe de kerk herbouwd is, was een aardig idee om onopzettelijk, schijnbaar terloops, -reclame te maken voor de wederopbouw van het kerkgebouw. De bevolking heeft anderhalf millioen gulden geschonken van de vijf millioen, die nodig waren om de kerk binnen vijf jaar onder de kap te brengen. Ieder gaf wat hij geven kon. zelfs van buiten Rotterdam, zowel van oud-Rotter dammers als niet-Rotterdammers, bleven giften binnenstromen. De kerk is bijna precies zoals zij vroe ger was. Een grote, koele ruimte, waar men graag vertoeft, omdat het rumoer van de grote stad er niet doordringt, dezelfde hoge zui len, het orgel, het koperen hek, de blauwe zerken, waaronder de zee helden Kortenaer, Witte de With, v. Brake! en De Liefde hun laat ste rustplaats hebben gevonden. Dat het zo worden zal! De radio is een machtig middel tot verbrei ding van wat leeft onder het volk. Waarover wellicht velen nooit hebben nagedacht of waarvan zij nooit de tragiek hebben begrepen, dat is nu aan allen helder en on opgesmukt verteld, niet met bei geweeklaag van hem, die treurt om het verleden, maar die woet wat hjj presteren kan en die we.ït, wat h^j van zijn medemens ve;> wachten kan. De waarde van h"i offer Ugt in de gewilligheid, waar mee het wordt gebracht HBS-vereniging vierde le lustrum De Rotterdamse Christelijke HBS-Vereniging had voor de vie ring van haar eerste lustrum. Vrij dagavond in Luxor, het toneelspel „Lentewolken" als hoofdpunt op haar programma gezet. Men heeft hiermee een goede keus gedaan. Het stuk leent zich "Uitermate voor opvoering door scholieren; de spe lers kunnen zó uit hun dagelijkse leven (de school) in het stuk stap pen, wat kennelijk de bedoeling is geweest van de auteur, Herman Roelvink, die het voor de Deïftso studenten schreef. Omstreeks 1910 vochten de.meis jes voor een plaats in de studen tenmaatschappij. Het is Do, die als eerste praeses wordt gekozen, op de voet gevolgd d»or Phil. Nie mand weet, dat dit vroeger haar beste vriend is geweest en haae onverschillige houding is onbegrij pelijk voor de andere studenten. Natuurlijk komt alles uit. Een mis verstand blijkt de oorzaak te zijn. van de kloof tussen Do en Phü. Als zij eikaars fouten eens goed verteld hebben, is het feit, dat Do gezakt is, terwijl ze tot een der eersten gerekend wera, van weinig betekenis meer. Zoals het woord „Lente" in de titel reeds doet ver moeden zit het geheel vol van. school-verliefdheid]es, alle met be trekking tot het „hoofdpaar". Het CGB-orkest voerde verdien stelijk een viertal werkjes uit, .waaronder „Auf einem perzischen. Markt" van ICetelby. Dir. dr. Kruyswijk overhandigde aan elk bestuurslid, een lint met penning, als teken van hun „jeug dige waardigheid". Voorzitter K. Okkcrse dankte voor dit cadeau, dat hij als een geschenk aan de ge hele vereniging beschouwde. Tyri one Power en ega hadden autobotsing Tyrone Power en Linda Chris tian zijn op hun huwelijksreis met hun auto ten Noorden van Roms .met een tegenligger in.botsLng ge komen. Geen van beiden werd ge wond, de auto slechts licht bescha digd, de tegenligger vernield.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5