Opheffing der distributie dit jaar mogelijk HET ROTTERDAMSCH PAROOL is Proces Krawtsjenko ontaardde bijna in algemene vechtpartij Brengt u mij vijf en twintig pond verse New Yorkse sneeuw" ONZE TEXTIEL VOORZIENING (1) r Getuige; Ellende groter dan volgens „Ik verkoos de Vrijheid" isSRÉMS Kinderen die altijd honger hebben Onze verliezen in Indonesië 1948 was het jaar van de vreemde luchtladingen Woensdag 2 Februari 1949 Red en Adm- Lange Haven UI, Schiedam Tel 6P30D Abonn.prljs. per week f 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers f 0,09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" :de s CE iemmm m Negende jaargang, No, 21 Uitgave N.V, De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankier: Arosterdanasche Baak te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker (Van een bijzondere medewerker) ~JT\ E uitverkoop van textiel is achter de rug. -^Hoe het publiek er op heeft gereageerd, zullen we pas over enkele maanden, wanneer de cmzetstatistieken zijn vastgesteld, precies weten, maar nu reeds durven wij te voorspellen, dat de animo om te kopen, minder groot is ge weest dan het vorige jaar. Deze voorspelling is niet moeilijk te doen, omdat het geld de mensen niet op de rug groeit, het levensonderhoud sinds Augustus 1948 .weer is gestegen - de prijsindex voor kleding onderging eveneens weer een stij ging - als gevolg van de gehele oE gedeeltelijke opheffing der regeringssubsidies op belangrijke levensmiddelen, en mede omdat de productie van diverse andere artikelen ruimer is geyvor- den, waardoor men ook aan de behoefte aan die goederen meer kon toegeven. De behoefte aan textiel is eveneens meer en meer bevredigd, al is dit over de gehele linie uiteraard nog niet het geval. Toch mag daarom wel de vraag worden gesteld of het ogenblik niet is gekomen, waarop de textieldistributie kan worden opgeheven. 1 N het orgaan van de Hoofdgroep 1 Industrie is door een deskundi ge berekend, dat het punten ver bruik per jaar van thans op pun ten verkrijgbare textielgoederen per gezin van vier personen, voor normale vervanging, vóór de oor log op 436 moet worden gesteld tegen op het ogenblik op 400, zodat we een huidig niveau krijgen van 92% ten opzichte van vóór de oor log. Na een ingewikkelde bereke ning veroorzaakt door de vele verschillende aspecten van de tex tiel voorziening (dienst- en werk kleding, uitzetten voor huwelijks paren, speciale vergunningen) komt de schrijver tot de conclusie* dat het niveau van de voorziening met kleding en huishoudelijk lin nengoed per hoofd der bevolking thans kan ivorden gesteld op 85% van het vooroorlogse peil, en het irveau van de totale textiel voor ziening (textielgoederen voor wo ninginrichting daarbij dus inbegre pen) op rond 88%. Dit laatste percentage is belang rijk hoger dan de 66%, waartoe de secretaris van het Rijksbureau voor Textiel op het textielhandelscon gres in November j.l. te Amster dam concludeerde. De Vakgroep Katoen-, Kunstzijde- en Linnen industrie berekent niettemin, door een schatting vanuit de productie kant, zelfs een nog hoger percen tage dan 88. \\7IJ hebben op grond hiervan zelf ons oor te luisteren ge legd in bevoegde kringen. Daar bij is voor ons wel komen vast te staan, dat het productie cijfer voor tesctieljn het alge meen gestegenls tot 112. in ver gelijking met vóór de oorlog, en de grote toeneming in 1048 heeft plaats gehad <in 1947 be droeg dit indexcijfer slechts 87). Intussen staat eveneens vast, dat de kledingbehoefte nog niet geheel kan worden gedekt, omdat de pro ductie in verschillende sectoren niet hoog genoeg is, ondanks de stijging van het jaargemiddelde sinds 1847. Het algemene productie-indexcijfer voor kleding kwam nog niet boven de 81 uit. Voor enkele afzonderlijke sectoren zijn er wel gunstiger cijfers, die ver boven de 100 uitkomen, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat onze bevolking sinds 1938 be langrijk is toegenomen. Desondanks kan thans op enke le uitzonderingen na, zoals linnen goed zeer beslist aan de eerst noodzakelijke behoeften worden voldaan. Een en ander blijkt onder meer uit de kieskeurigheid, die het publiek al weer toont Terwijl men nauwe lijks een goed jaar geleden kocht wat men krijgen kon en de prijsver schillen vrijwel geen rol speelden, keurt de koper thans, zoals van ouds, de kwaliteit en let hij wel degelijk op de prijs. Wij hebben ook zonder de cij fers, die we hierboven weerga ven, gegronde redenen, te veron derstellen dat de textielvoorzie- ning niet ver meer af gelegen is van het verzadigingsniveau, het geen wil zeggen, dat in grote lij nen de productie op korte ter mijn kan worden aangepast aan dc eerste behoeften; cn dan is het ogenblik aangebroken voor de li quidatie van. het puntenstelsel. Dat verzadigingsniveau ligt niet ver meer en daarom durven wij er met klem bij de Overheid op aan te dringen de distributie dit jaar op te heffen. Vrees is een slechte raadgeefster en gezien de ervaringen, die zijn op gedaan met de opheffing van de dis tributie van rijwielbanden, melk, eieren, versnaperingen, jenever, waar de Overheid in elk dezer gevallen steeds weer aarzelde om de grote stap te wagen uit vrees voor een mislukking, daar is het succes duide lijk gebleken en de vrees ongegrond, Indien we ons zetten tot een glo bale beschouwing van de textïel- voorziening, moeten we onderscheid maken tussen katoen en linnen, wol en kunstzijde. MANK zij de Marshall-hulp staan we er met voorziening van ruwe katoen niet slecht voor. Over het algemeen kan van een niet onbe vredigende situatie worden gespro ken. De moeilijkheid ligt dan ook niet zozeer in de aanvoer van deze grondstof ais wel in de spincapaci- teit. die rondweg gezegd pover is. We komen er niet me* op te mer ken, dat dit vóór de oorlog ook al het geval was. omdat Nederland toen de beschikking had over geïmporteerde garens uit Engeland en België. Daarop kan Nederland thans niet meer m die mate rekenen. De oorlog beroofde ons bovendien van 8% van de spin capaciteit als gevolg van ver nietiging of beschadiging der ma chines en de onvermijdelijke slijtage, waartegenover geen vervanging of reparatie stond. Hoewel de genoemde 8% verlies inmiddels is ingelopen, betekent dit met, dat we boven de, ook vóór de oorlog al te geringe capaciteit zijn gestegen. Daar komt bij. dat de voor oorlogse import bij lange na nog niet is benaderd, als gevolg weer van de viezen- en aankoopmoeilijkheden. Zo kan Engeland bijvoorbeeld zijn ka toenen garens praetisch gesproken niet missen, daar het uit financiële overwegingen liever een politiek van uitvoer van gerede producten be lijdt. Ook de invoer uit België loopt niet vlot als gevolg van de zwarig heden, die dc deviezen opleveren. Stoomschip Schieciijk gereed Het stoomschip Schicdyk, dat door de Engelse werf Harland en Wolff voor rekening van de Hol- Iand-Amerikalyn js gebouwd, is Dmsdag van Belfasl vertrokken voor het houden van een proeftocht op de Ierse *Zee. Wanneer deze reis naar wena verloopt, zal de laatste aanwinst van de Rotterdamse koop vaardijvloot op 19 Februari m de Maasstad arriveren. merkwaardig transport in de Rotterdamsp haven, een vijf tons- walkraavi hangend in de takels van een drijvende bok. Noorwegen beantwoordt Russische nota 'Atlantische 'oriëntering vanzelfsprekend Noorwegen heeft een antwoord verzonden op de Russische nota, waarin om verduidelijking van het Noorse standpunt ten aanzien van een Noord Atlantisch pact werd verzocht. In de nota wordt gezegd, dat het een „natuurlijke zaak is voor Noorwegen als zeevarende mo gendheid. die aan de Atlantische Oceaan ligt*' de voorwaarden te onderzoeken tot een mogelijke deelneming aan een Atlantisch pact. Noorwegen had gehoopt, dat de UNO sterk gevoeg zou zijn om vrede en veiligheid te verzekeren. Deze hoop was echter niet vervuld. Noorwegen moet daarom naar re gionale beveiliging uitzien in het kader der' UNO. De Noorse regering zal nooit een overeenkomst sluiten volgens wel ke zij verplicht zal worden mili taire bases open te stellen voor buitenlandse strijdkrachten, zolang Noorwegen niet aangevallen wordt of blootgesteld aan bedreiging met' een aanval. Weerbericht RUSTIG HELDER WEER Weersverwachting, gelfllg tot Donaer- dagavond. Weinig bewolking, droog weer, zwakke wind. In dc nacht en vroege ochtend lichte en voora! in het Zuid oosten van het land op vele plaatsen mati ge vorst, In de namid dag temperatuur Iets hoven het vriespunt. 3 Fcbr.: Zon op 8.18: onder 17 31; Maan op 10.17, onder 53,27. 3 Febr.Hoog water te Rotterdam: le tij 7 40 uur. 2e tij 20.12 uur. Waarnemingen, hedenmorgen te Rot terdam: luchtdruk 1043 3 m. bar: wind OUO. 2, temp. ~2,0i max 3 4 gister middag 5 40 uur: min. 2 0 hedenmor gen 8.40 uur; weersgesteldheid: licht be wolkt. Dinsdag tijdens de vijfde zittingsdag van het Krawtsjenko- proces in het paleis van justitie in de Franse hoofdstad, brak bijna een gevecht uit in de rechtszaal tussen Victor Kraw tsjenko en de communistische redacteur van „Les Lettres Franqaises", André Wurmser, toen beiden het niet eens waren over de ondervraging van een getuige. Krawtsjenko, die zich vreselijk nijdig maakte sprong plot seling op in de richting van Wurmser, doch een suppoost trok hem aan de slippen van zijn jas terug op zijn plaats. De bedachtzame rechter Durkheim hgjn,erd§fr.gm plaatste een agent tussen beide mannen, Daarna ging het proces verder. Dadelijk na dc opening der zit ting zet ingenieur Kysilo het getui genis, dat hij Maandag was begon nen, voort. „Na het vonnis, waar over ik het gisteren had", zo ver klaart hij, „werd ik in een lokaal van 12 bij 18 meter gebracht, waar in ten tijde van de tsaar 24 gevan genen. werden opgesloten, maar ik kwam er als de 136ste. Tijdens de drie maanden, die ilc in die gevan genis doorbracht, heb ik gezien hoe vrouwen en kinderen op afschuwe lijke wy'ze werden mishandeld." De getuige heeft het daarop over het transport, waarmede hij samen met zijn medegevangenen werd ver voerd. In groepen van 30 40 wer den zy in wagons gestopt. Voor en achter op de trein waren mitrail leurs ongesteld. Kysilo geeft vervolgens een aan grijpende schildering van het kamp in de Noordelijke Oeral, waar hij, nauwelijks gekleed en de voeten met lappen omwonden, in barre koucle werd geïnterneerd. Hij moest de gehele dag berken hakken. Het was onmogelijk de geëiste hoeveel heden hout te leveren cn „om ons te straffen", zo zegt hjj,- „vermin derde men onze voedselrantsoenen". Ten slotte, zo voegt getuige er aan toe, vernam ik dat mijn proces herzien zou worden. Na in Rusland te zijn teruggekeerd, werd ik door een rechter van onderzoek bevrijd. Toen ik hem vroeg, waarom ik achttien maanden verbannen was geweest, antwoordde hij mij: „Dien vergist zich soms. Dat behoort tot- het verleden. Dien doet beter te vergeten". „Ik ben gelukkig", verklaart ge tuige. „dit alles in Frankrijk voor een vrije rechtbank te zeggen, op dat allen d„ waarheid omtrent de kampen zullen vernemen". Kysilo spreekt vervolgens over SEDERT HET BELEG VAN PEIPING begon in het midden van Decem ber, waren de strate?i va-re deze Chinese stad gevuld met da troepen van generaal Foe Tsjo Yi. Zij bewogen zich voort met behulp van kamelen, trucks, karren of te voet. Hier ziet men enkele met kamelen uitgeruste soldaten in Hatamenstraat, dichtbij het nieuwe vliegveld buiten het vroegere gezanten-kwartier. Naar men weet hebben deze troepen in middels voor de communistische belegeraars gecapituleerd. het „Stachanovisme" en over de toepassing hiervan door politieke commissarissen, die niets van tech niek afweten. Zij eisten een over dreven rendement van machines, die, daar zij overbelast waren, uit vielen. De ingenieurs werden dan in de gevangenis geworpen, beschul digd van Trotslcisme. Het is de waarheid „Iïrawtsjenko's boek," zegt hij, „stemt met de waarheid overeen. Maar het is onvolledig, omdat het gans Rusland niet omvat. Wy zou den iemand moeten hebben, die al les zou kunnen beschrijven, wat zich ginds afspeelt". Kysilo krijgt vervolgens de ge wone vragen van de verdediging te beantwoorden. Men vraagt hem in welke omstandigheden hij naar Duitsland is weggevoerd, hoe hij er gekomen is en wat hij er doet. Wurmser, de redacteur van de pro-communistische „Lettres Fran- gaiscs", weidt uitvoerig uit over al les wat de getuige ttidens de Duit se bezetting heeft gezien. Kraw tsjenko springt op en roept uit; „Gij zijt de verrader en niet hij" Hij neemt zulk een dreigende hou ding aan, dat de voorzitter een agent opdracht geeft plaats te ne men tussen de bank van de civiele partij en die van de verdediging. Is liet waar, zo vraagt mr. Nord- mann, de verdediger van het Fran se blad, aan Kysilo. dat het Rus sische volk sedert 25 jaar onder terreur leeft? ,.Ja" antwoordt deze vastberaden. Opnieuw breekt een heftige scheldpartij los tussen Krawtsjenko en de verdediging. Nieuwe qeftriqen De volgende getuige is Iwan Krewsoen, een Oekrainse landbou wer, die nagenoeg hetzelfda ver< haalt als de vorige getuige. Ook hij werd tot deportatie veroordeeld en maakte een lijdensweg door van de Oekraine naar Wladiwostok. Gedu rende tien jaar werkte hij aan de ontginning van het arctisch oer woud om er de stad Magadan te bouwen. Omdat de getuige te zeer uit weidt, verzoekt de voorzitter hem korter te zijn. Dat kan ilc niet, ant woordt hij. want dan zou men my niet begrijpen. Mr. Nordmann merkt op spotten de toon op: ..Hij heeft zyn les uit het hoofd geleerd." Mr. Hciszemann, de raadsman van Krawtsjenko, antwoordt kalm: „Gij* hebt geen bewijzen en neemt daarom uw toevlucht tot beledigin gen," By dc heropening van de zitting in de middaguren verschijnt de Oekrainse journalist Silenko ln de getuigenbank. ,,Ik was in 1940," zo zegt hij, „redactiesecretaris van het By* de illegale overschrijding van de Belgisch-Franse grens is de Nederlander J. R gewond doordat de politie op hem schoot. Het Bijzonder Gerechtshof in 's Hertogenbosch is opgeheven. Prins Bernhard is m zijn particu liere „Dakota" op het vliegveld Nori- holt bij Londen aangekomen. In cén der drie Hollandia-fabricken in Amsterdam, waai staking is, is Dms dag het werk weer begonnen Een Nederlandse bloembollenham delaar is in Frankrijk veroordeeld tot een schadeloosstelling van 20 millioen francs wegens het clandestien ihvoeren van bloembollen. blad „Eleetrische Energie". De hoofdredacteur zond my naar werk plaatsen om daar twee of drie na men van arbeiders op te tekenen. Later dwong hij mij artikelen te schrijven, -die ik met de naam dezer werklieden ondertekende en waarin ik het heerlijke leven in de Sowjet- Unie prees." Na de strenge straffen te hebben opgesomd, die de arbeiders wegens te laatkomen in de fabrieken oplie pen, verhaalt Silenko, dat hij in 1&40 dienst deed ln het rode leger. Getuige verklaarde nog steeds „het Duitse en het Sow.jet-fascisme" te willen bestrijden. „Ik ben bereid voor myn volk, dat ik hartstochte lijk liefheb,-de dood -in -te-gaan, want het „Politbureau" ia het Rus sische volk niet." Een bejaarde vrouw, mevr. Ke- reoènova, die van afkomst Fran- gaise is en van 1901 tot 1946 in Rusland woonde, beschrijft haar le ven ohJt het tsarenregiem en la ter onder het Sowjetbewlnd. Twee van haar zonen zijn in het Sow jet leger gesneuveld. „Ik kan Krawtsjenko slechts pryzen, omdat hij de moed heeft gehad de ver schrikkelijke Sowjet-democratie te ontvluchten", aldus zegt zij. De boe ren, met wie zy als vroedvrouw irt betrekking kwam, waren volgens haar nooit gelukkig onder het tsa renregiem, ..maar zij zijn het thans nog veel minder". Terwijl 'zij naar het publiek wflst, roept getuige uit: „Ik zeg tot al mijn kinderen, tot alle Fransen: wat men u van het ijzeren gordyn vertelt is waarheid". Zij zei, dat het boek van Kraw tsjenko niet alleen waar is, maar dat de schryver zelfs niet ver ge noeg gaat met zijn openbaringen over het „vreselijke regime" in de Sowjet-Unis. Merle Cochran terug naar Indonesië Het Amerikaanse lid van de UNO-commissie vóór Indonesië, de heer Merle Cochran, zal naar Aneta verneemt binnenkort naar Indonesië terugkeren. Honderdduizend sarongs en éen millioen meter textiel zijn door het Departement van éco nomische Zaken te Batavia ter beschikking gesteld van het. Ne derlandse Rode Kruisj afdeling Indonesië, voor de nieuw ont sloten gebieden. Ook werden lO.OJO blikken groentpn en een part'? gedroog de aardappelen gezonden. Dat lijken grote partijen, maar in deze gebieden wonen 25 mil- iioere zielen. Als men aanneemt dat 20 pet. van deze mensen kleding nodig heeft (het aantal is veel hoger!) dan krijgen 100.000 personen een sarong en de 4 900.000 an deren ontvangen ieder één snip- perils meer dan 20 cm. Als onder 20 pet. van deze mensen ('t aantal hongerenden ïs veel hoger') de proenten ver deeld worden, dan omvangt ieder 1/500 blik. Ge luk kip beschikt het Rode Kruis o ver grote voorraden, Nederlands vliegtuig beschoten hoven Tirana? Piloot z-egt, dat het niet ivoor is Associated Press meldt, dat tij dens het opstijgen een K.L.M.-toe- stel met deskundigen van het In ternationale Hof van Justitie aan boord, dat vertrok van het vlas veld bij Tirana (Albanië) met scherp uit een luchtdoelgeschut werd geschoten. Het vliegtuig werd niet geraakt. De deskundigen wa ren naar Albanië geweest om een onderzoek in te stellen naar het Korfoe-incident. Het schieten zou 2ijn bedoeld als „vaardigheids- prnef". (Het Korfoe-incident ontstond, toen de Albaniërs mijnen legden in de straat van Korfoe, waardoor twee Britse torpedo-jagers veron gelukten. Red.) De delegatie van het Internatio nale Hof had alle mogeLijke facili teiten verkregen voor hun onder zoek, maar A.P. meldt dat er tij dens het onderzoek een onaange name stemming heerste. Bii hun landing .op Schiphol verklaarden echter zowel de piloot R. v. d. Krouwe 1 als dr. Gar- b i e r C o i g n e t, lid van de dele gatie, dat er niets van waar was dat het vliegtuig zou zijn bescho ten. Zij zelden, dat alïe berichten daaromtrent onjuist waren. De delegatie heeft alle mogelijke me dewerking van de Albaanse auto riteiten gehad. maar voor de ernstige gevallen van ondervoeding, voor de t.b.c. patiënten en bovenal voor de kinderen heeft hef mrlk. nodig. Die melk verwacht het uit Ne derland. We weten uit eigen ervaring wat het is om honger te hebben. En als we dan bedenken dat er in Midden Java, in Bantam, in Assahan en in Tapanuli vele honderden jongens en meisjes zijn die zich niet kunnen herin neren dat ze ooit genoeg gegeten hebben en die nu niet anders dan melk kunnen verdragen. Het gironummer van 't hoofd best unr van het Nederlandse Rode Kruis is 8540. U kunt uw bijdrage k zenden door op een briefkaart een zegelbedrag tot één gulden te plakken. De PTT betaalt het bedrag boven de porto dan aan het Nederlandse Rode Kruis terug, wanneer op het adres vermeld is: Rode Kruis hulp in Indonesië. Dc regering maakt bekend, a at tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd. Gesneuveld 28 December: Sold. H, Kennedy, uit Bovenkerk. Gesneuveld 9 Januari: Sold. L. van Meer, uit Steenbergen. (N.-Br.) Overleden tengevolge van oor logsverwondingen op 19 Januari: Sold. E, K. Fateman, uit Drie bergen. Gesneuveld 20 Januari: Sold. L. M. van den Boom, uit Boekei (N-Br.). Korp, W. F. Penning de. Vries uit Nijmegen. Gesneuveld 24 Januari: 2e 1L S. Amels, uit Zeist. Gesneuveld 25 Januari: Sold. W. Sclimitz, uit Arnhem. Westen weet officieel nog nergens van Stalins verklaring geen aanleiding tot stappen Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medege deeld. dat zijn adviseur voor Sovv- jet Russische aangelegenbeden, Charles Bohlen, en sir Oliver Franks, de ambassadeur van Grcot- Brittanmê. vastgesteld hebben, dat de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannjé do verklaringen van maar-* schalk Stahn niet in overweging moeten nemen wanneer die verkla ringen niet m officiële vorm wor den overgelegd. Van bevoegde zijde fe Parijs wordt gemeld, dat de ambassadeur van Groot-Brit tanmë te Parijs Dinsdagnamiddag ontvangen is door de Franse minister van buitenland se zaken, met wie hij een onder houd had „over de internationale toestand in verband met de jongste Soivjet-Russische initiatieven Amerikaanse politie doet zonderlinge vondst Gordijnen waren al dertig jaar gesloten In de Amerikaanse stad Ne wark heeft de politie zich toegang verschaft lot een .huis. wjiar sinds 1918 geen bezoekers zijn toegela ten en de gordijnen al die jaren gesloten werden gehouden. Het huis van drie verdiepingen was van onder tot boven volgepakt niet dozen, koffers, beelden, enor- me vazen,'beeldje*? en kleding uit voorbye tijden. Kris kras tussen waardevolle antiquiteiten lagen stoffige stapels brieven, verlopen cheques, waarvan de oudste 1890 gedateerd was, en vergeelde cou ranten. Beneden vond men Hoso K. Dïffany, de ongeveer 85-jarige blinde echtgenote van de bewo ner van dit pand, gekleed in een stijl begin 1900 dood in een keu kenstoel zitten. In de badkamer beven lag het lichaam van de „kluizenaar", eveneens 85 jaar oud, gehuld in een versleten bad mantel op de vloer uitgestrekt. Naar schatting zijn beiden drie weken gelehen gestorven, vermoe delijk een natuurlijke dood. De in het luns gevonden anti quiteiten cn kunstschatten verte genwoordigen een waarde van on geveer 200.000 dollar. De politie vermoedt, dat het echtpaar nog grote sommen gelds verborgen heeft. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden neeft de benoe ming van Maurice J. Tobin tot minister van Arbeid bekrach tigd. Tobin was sinds Augustus 1948 waarnemend minister. 99 verscheidene zich hadden F)E man. die destijds waaraan het eerste mandje to- passagiers maten per vliegtuig liet geergerd. vervoeren, was een pio- Een speciale vermelding nier. Maar hij, die thans gaat naar de man in Dai- 5 ton tomaten door de las, eveneens in Texas, die lucht doet verzenden, is tegen het eind van 3948, op het ogenblik nog toen het oosten van Ame- nog geboren voor het vertrek. Met het volgon- Üe leeuw was bestemd voor een politicus te Sy- de toestel vertrokken racuse (staat New York) slechts „een klant". En doet hij zo iets elke dag: een goede klant. Maar de tomaten zelf zijn al lang als luchtvracht geen be zienswaardigheid mqer. In Amerika worden alle mo gelijke artikelen, dieren en dingen, per vliegtuig verzonden en er moet al heel wat gebeuren, willen de mensen van de grond dienst er speciaal naar komen kijken. Maar toch wordt het jaar 1948 het „jaar van de vreemde ladingen" ge noemd. Joe Bolan, chef van de vrachtdienst van de American Airlines, kan daarover meepraten.' Hij heeft wormen, kreeften (levende), slangen, een den, tijgers, beren en chimpansees op zyn lijs ten "taan, en nog veel meer. F) AAR is het geval van een mijnheer uit Me xico City, die een pape gaai stuurde naar iemand in San Antonio in Texas. De geadresseerde had de grootste moeite om het beest door de Amerikaan se douane te krijgen van wege de meer dan barre taal, die het uitsloeg en rika werd geteisterd door zware sneeuwstormen. „25 pond vers-gevallen New Yorkse sneeuw" bestelde. Hij kreeg zijn sneeuw, die de reis maakte in de ijs kast van de vliegmachine. moeder en kroost welge moed naar Tulsa, doch op de kist, waarin het gezin huisde, had een onbeken de de woorden „Deze hond is in verwachting" doorgehaald en er „Sorjy, te laat" van gemaakt. Joe Bolan maakte mel ding van verscheidene „vliegende arken". Een ervan arriveerde op een En dan was cr de Kamer van Koophandel van Oregon, die 30 kilo aarde liet sturen naar het stadion van de stad Dalla, waar een voetbalteam uit Oregon een wedstrijd moest spelen. „Op eigen grond moet het goed gaan." zeiden de enthou siaste heren van de Kamer van Koophandel, maar de Oregonners kre gen er desondanks be hoorlijk van langs. Een heer in Los Ange los zond een hond naar zijn zuster in Tulsa. De hond verwachtte jongen en daarom had de eige naar op de kist geschre ven: „Grote haast. Deze hond is in verwachting". De jongen werden echter herfstnacht in Buffalo, met aan boord een com plete menagerie bestaan de uit een krat met kui kens, twee apen, drie prijskalkoenen van ruim 20 kilo elk, 5 kisten met ch i nchill a's zilver ka t- ten, beroemd om hun bont), uiterst zwijgzame kanaries, een stokdoof jong hondje, drie mooie oudere bonden (Airdalcs) en twee kratten met dui ven van een zeer speci aal soort. Een tweede vliegende ark verliet verleden jaar Boston met aan boord een leeuw, een wolfshond, twee katten, 11000 kui kens en tenslotte in dode staat, alhoewel pas, 6 ton verse vis. die gewed had, dat hij er mee zou gaati parade ren voor het stadhuis. Hjj won zijn weddenschap en zond de leeuw terug aan de fokkerij te Boston, waar het dier vandaan kwam. Een dame uit het mid den-Westen werd op een dag verblijd met twes forse geiten, die haar per vliegtuig werden toege zonden vanuit Los Ange los, Deze dame had in een interview met een kran tenman verteld, dat zij haar tuberculose met suc ces bestreed door het drinken van geitenmelk en de_ man jn Los Ange los wilde „een litertje" bijdragen. A NDERE „ongewone 1 1 ladingen" uit het aan tekenboekje van Joe Bo lan: menselijke ogen, bloed, allerlei soorten se rum, ijzeren longen, ra- dio-actieve isotopen, sta gen goud, polsstokken (die naar de Olympische Spelen in Engeland moes» ten) en nog veel meer. Bolan en zijn mensen verbazen zich haast ner gens meer over. „Alleen als iemand me komt ver tellen. dat we het mon ster van Loehness aan boord krijgen, komen we misschien wel even kij ken".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1