ff Tweede Kamer spreekt zich uit over buitenlandse zaken In deze GMIEMtijd Koningin Nefertete Motie van afkeuring over arrestatie van kardinaal Mindszenty Radio-programma GREEP Plan voor een tunnel onder het IJ Saxofonist Sigurd Rascher komt uit Amerika voor „een uur muziek" Uemdcmq,.... Op zoek naar Cigaretten schaars Kamer in beraad over bedrijfspensioen fondsen Reimann drie maanden gevangenisstraf Veemarkt Rotterdam heöen Dierenverzorging Iaat vaak veel te wensen over DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Woensdag 2 Februari 1949 Herhaalde malen bnoest bet debat in de Tweede Kamer over de be groting van het departement van buitenlandse zaken worden uitgesteld, omdat minister Stikker te zeer door andere zaken In beslag werd genomen. Aanvankelijk had hl] een groot aandeel in het overleg met de leiders van de Republiek en sedert de actie in de Veiligheidsraad vergden de internationale contacten zoveel van ztfn tijd, dat de Kamer-discussie over het buitenlandse beleid er door in het nauw kwam. Dinsdagavond echter heeft de Tweede Kamer met de behandeling een aanvang kunnen maken. Op verzoek van de voorzitter van de Kamer, mr. Kortenhorst werden daarbU de buitenlandse aspecten van de Indonesische kwestie niet besproken. Dit zal geschieden als de begroting van overzeese ge biedsdelen aan de orde komt. De minister van buitenlandse zaken zal daarbij tegenwoordig zijn. De heer Burger (Arb.) zette uiteen, waarom Nederland na de oorlog niet dezelfde neutraliteits politiek kan voeren als voor de oorlog. Fascistische of communisti sche bedreiging zijn een gevaar voor de democratische beschaving De Westelijke Unie moet niet al leen over militaire, maar ook over economische, sociale en culturele samenhang beschikken en in het Atlantische Pact zal het niet anders zijn. Hxj verklaarde verheugd te zijn over het standpunt der regering in zake democratisering der buiten landse diensten, Dat in internatio naal verband, de financiële proble men uitsluitend van militaire zijde worden benaderd vond spr. niet ge heel juist. Van harte sloot hij zich aan bij de minister, waar deze zegt het niet nuttig te achten te streven naar een U-N.O, zonder de Sowjet- Ume. De heer Ruygers (Arb.) pleitte voor benoeming van sociale atta- ché's in de landen der Westelijke Unie. Hy wilde voorts verbetering der voorlichting in het buitenland. Hij informeerde hoe het staat met de grenscorrecties. In verband met de arrestatie van kardinaal Minds zenty verklaarde de heer Ruygers nog, dat Europese eenheid en sa menwerking geboden is. omdat we geconfronteerd staan tegen een systeem, dat niet anders is dan de demon van de afgrond. De heer Schmal (C.H.) be pleitte vergroting van het werk tempo van het departement. In verband met het Verdrag van Brussel zeide spr., dat zijn fractie meent, dat openbare zaken open baar behandeld moeten worden.Een privé overleg, waarvan in de stuk ken sprake is, lacht hem niet toe. Naar sprekers mening moet men in de Veiligheidsraad meer een poli tiek instrument zien dan een rechts instelling, Een politiek instrument voor ben, die beter de hand in eigen boezem konden steken. Spr. betoogde, dat we de weg van het federalisme op moeten. Er op wij zende, dat in Spanje aan protestan ten moeilijkheden in de weg wor den gelegd hoopte hij, dat de christelijke tolerantie zich ook daar meer en meer baan zal breken. De katholieken kunnen zich ervan overtuigd houden, dat sprekers ge loofsgenoten met afgrijzen en weer zin zien wat er in Hongarije ge schiedt ten aanzien van de hoogste Roomse kerkelijke autoriteit. De heer Serrarens (K-V.P.) betoogde,, dat het bewustzijn van een internationale moraal moet groeien. Tussen het aannemen van consenties over de rechten van de mens en tegen rassenmoord in de practijk is nog al verschil. Het ge~ val-kardinaal Mindszenty staat niet alleen. De heer Serrarens diende hierna de volgende mede door de heren Van der Goes van Naters (Arb.), Tilanus (C.H Korthals (V.V.D-), Advertentie LM. Er was eens 'n voorname Kalief, uit - Bagdad, Die dronk Tip van Boots en Vrouwlief, die zag dat. Sedertdien drinkt ook zij Daags haar TIP. gelijk hu. Zonder aan mannie te vragen: „Zeg, mag dat"ï 'n TIP VAN BOOTZ Inz. hr L Li., Den Haag, on tv. 1 fl. TIP. WOENSDAG 2 FEBRUARI 1919 Avondprogramma HILVERSUM I; 19.-- Nieuws: 19.15 Frikkebeen; 19 30 Actueel geluid; 1945 Engelse les; 20.— Nieuws: 2D.05 Prog. prol.; 20.15 Alex Scheilevis met koor; 20.45 Hoorspel; 21.30 Trio Fantasia; 22.— Concertgebouw orkest; 22 25 Kari Sehmitt-Walter; 22.45 Avondovsrden- kmg; 23.— Nieuws; 23.15 In eirababs bone sonantibus; 23.20 Gezins- en hu- weUjks-moeiUjkheden;23.35—24.Gr. platen. HILVERSUM II: 19— Wat is chris- teiyke politiek; 19.15 Reg. uitz. 19,30 Voor de Jeugd; 19 40 Jeugdmeuws; 10.45 Lezen in de bijbel; 20.— Nieuws; 10.05 Dingen van de dag; 20.15 Socia listisch nieuws; 20.20 Omroeporkest; 21.20 Lucifer; 22.15 Pianospel; 22 45 Van boek tot boek; 23.Nieuws; 2315 De Hit-Kit 23.45 24.— Gram. platen; DONDERDAG 3 FEBRUARI 1949 HILVERSUM I; 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Pianospel; 7 45 Morgengebed; 8,Nieuws; 8,15 Gram. platen; 9.— Voor de vrouw; fi.05 Gram. platen; 9.40 Schoolradio; 10.— Altviool; 1015 Morgendienst; 10.45 La Maitrise de la Frimatiale de Lyon; 11— Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12. —Angelus; 12 03 Pianorecital; 12 30 Land- en tuinbouw; 12.33 Amusements orkest; 12.55 Zrnnewyzer; 13,—Nieuws; 1325 Gram. platen: 13 45 Roeromme; 14.— Ensemble Lachman; 14.30 Duitse opera te Berlin; 14.40 Even onder ons; 15.Omroeporkest; 16.— Bijbel lezing; 16.45 Arthur Schnabel; 17.— Radio jeugdjournaal; 17.30 Overzicht der vocale kwartetliteratupr, 18.— Le ger des Hells kwartier; 18.15 Land- en tuinbouw; 18.30 Reg. Uitz. HILVERSUM H: 7— Nieuws; 7.25 Gram. muziek; 7.50 Dagopening; 8,— Nieuws- 8.15 Gram. platen- 8 55 Voor de vrouw. 9— Arthur Rubinstein; 9,30 Waterstanden; 9.33 Gram. platen; 10,— Morgenwijding; 10.15 A-beidsvitaminen; 1050 Voor de kleuters: 11.— Opera's van Von Gluck; 1145 Uit de wereld pers; 12— Lyra-tno; 1230 Land- cn tuinbouw; 12.33 In 't spionnetje; 12 38 Orgelspel; 13— Nieuws; 13.15 Medede lingen; 13.20 Metropole-orkest; 14 Ned. fabrikaat; 14 20 Solistenconcert; 15.— Voor zieken en gezonden: 16.— Van vier tot vijf; 17.Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week; 1730 Vlieg tuigbouwers; 17.35 Gram. platen; 17 50 Keg. uitz.; 18.— Nieuws: 18.15 Spart- praatje; ia.3Q Romancers. mej. Klompé (K.V.P.) en de heer Ruygers (Arb.) ondertekende motie in: „De Kamer, kennis genomen heb bende van dg onderdrukking der vrijheid van godsdienst en der vrij heid \'an geweten in verschillende Jan den en de vervolging van hen. die met bereid zyn de stem van het geweten te doen zwichten voor be dreiging met geweld, ziet in de arrestatie van kardinaal Mmdsren- ty een nieuw en treffend bewijs van deze politiek van onderdruk king, protesteert tegen deze arresta tie on tegen Iedere aanslag op de vrijheid van geweten, welke in flagrante strijd ia met de kortelings door de Verenigde Naties geprocla meerde rechten van de mens". De heer Serrarens klaagde ver der over de slechte salariëring tier lagere functies op het departement en vroeg betere bezetting van de buitenlandse dienst. Tenslotte klaagde hy over de voorlichting in Amerika. De heer W e 11 e r (K.V.P.) vroeg aandacht voor de huisvesting der diplomatieke ambtenaren in het buitenland. Ten aanzien van de lei— Advertentie LM. Sanapirin verkort dc ziekte dagen. Tabletten 40 en 73 ct. ding van buitenlandse zaken ver keert men nog te veel in de sfeer van voor 1914, ht-tgeen niet past bij de hemdsmouwendiplomatie van na 1945- Naar zijn oordeel'heeft een soepele, dynamische politiek ontbroken. Hij vroeg zich af of coördinatie in Zuid-Oost-Azïë niet belangrijker is dan het West-Euro- pese Blok. Overleg met de Kamer te ver vangen door overleg met enige Ka merleden achtte de heer Ger- brand y (A.R.) onjuist. Hij be toogde, dat er moet zijn eenheid van beleid in het departement cn in liet kabinet. Tegen half een brak de heer Gerbrandy zijn rede af. De vergadering is daarna ge schorst tot hedenmiddag één uur. De plannen voor een tunnel on der het IJ in Amsterdam nemen steeds vster vormen aan. Mr. J. v. d. Vwlde, de Amster- damse wethouder voor Openbare Werken, d*~3lde Dinsdagavond in een raadszitting mee, dat er thans drie projecten klaar liggen, B. en W. stellen zich voor, dat het eer ste ontwerp wordt uitgevoerd. Zij achten het echter met verantwoord met de uitvoering van dit plan te beginnen dan op het tijdstip waar op het vast staat, dat het plan zon der stagnatie kan worden uitge voerd. Totalisator onder leiding van oud-minister Deckers Qud-mmïster mr. dr. L, H. Deckers heeft zich bereid verklaard bet voor zitterschap op zich te nemen van de stichting voor de totalisator In Neder land. De oprichting van daze stichting kan thans spoedig tegemoet worden gezien. Ook met de nieuwe top-organlsatle voor het draf- en renwezeh zijn goede vorderingen gemaakt Reeds staat vast. dat het voorzitterschap zal worden bekleed door de heer J. H. W Pas man le Wassenaar een ln de wereld van de paardensport zeer geziene per soonlijkheid. Schoolconcert in Schiedam Binnenkort bestaat de organisa tie „een uur muziek" opgericht on der leiding van F. Aufrecht twaalf en een half jaar. Deze instelling, die bij honder den middelbare scholen haar be faamde „uren muziek" invoerde, wordt nu omgezet in een stichting met een bestuur en een raad van advies waarin bekende figuren uit muziek- en onderwijskringen o.a. Eduard van Beinum, Bruno Wal ter cn Rudolf Mengelberg zitting hebben. Aan tienduizenden kinderen van middelbare scholen en nu ook van het uitgebreid lager onderwijs werd reeds een duidelijk begrip bijge bracht van goede muziek. Velen van hen weten thans onderscheid te maken tussen goede en slechte waardevolle en minderwaardige muziek. Bij deze school concerten is steeds in de allereerste plaats de grootste zorg besteed aan de posi tief muzikale waarden. Inmiddels werd ook op doelbewuste wijze dc strijd aangebonden met de slechte amusementsmuziek, die uiteraard smaak bederft en zo'n sterke aantrekkingskracht op de jonge mens uitoefent en in niet weinig gevallen hem zelfs, voor edeler klanken toegankelijk maakte. Nadat in een lange reeks van concerten alle mogelijke, instru menten, ook antieke, zoals clavè- cimbel, viola d'amore en viola da gamba behandeld zijn is het nu de beurt aan de saxopnoon. Men wil de jeugd, die dit instrument slechts kent van de jazzband de eigen schoonheid van de saxophone m 1841 uitgevonden door Adolpne Sax demonstreren. Alleen bij deze reeks concerten reeds zijn 10Ö middelbare en ULO- scholen betrokken cn zij zal juist daardoor van bijzondere betekenis zijn, omdat hier de tegenstelling goed-slecht wel op zeer sprekende wijze tot uitdrukking komt. Immers, de internationale be kende saxophonist Sigurd, Rascher heeft zich bereid verklaard spe ciaal voor deze tournee van „een uur muziek" uit New York over te komen. Naast klassieke werken zal hij ook aan hem opgedragen com posities van prominente heden daagse componisten spelen. In Schiedam geeft hij op 24 Februari een concert in de KHBS Overschie- sestraat, des middags om 3 uur. Nederlander in België verdronken De Nederlandse schipper Theo Brans (21 jaar) uit Rossom, van. het binnenschip „De Meeuw", be vond zich in oen roeiboot op de Maas te Luik. Hij wilde zich aan de boeg van een drijvend schip vast klampen, maar verloor het even wicht en verdronk. Het stoffelijk overschot werd nog niet opgehaald. Zuid-Afrikaanse studenten bezoeken Rotterdam Op uitnodiging van het Neder lands bureau voor buitenlandse sludentenbetrekkingen zal een aan tal Zuid-Afrikaanse studenten van 410 Februari een bezoek aan ons land brengen. De gasten worden Vrijdag, 4 Fe bruari te Rotterdam verwacht, waar zij stad en haven zullen be kijken. Na een reis langs verschei dene steden in Nederland zullen de studenten wederom via Rotterdam uit ons land vertrekken. Dtnsdcg is de reserve-schroef van de Willem Ruys op de schroefas ge zetnadat gebleken teas, dat geen verdere schade aan het voortstuwings- mechamsme was toegebracht. Het optakelen van het 22.000 kg. wegen de bronzen gevaarte is een secuur werk,' dat met de grootste omzichtig heid dient te geschieden! TEDERE ochtend, als ik op de redactie kom, vraag ik heel ori gineel aan het lieve kind dat de post verzorgt: „Hoe is de stand, Mieke?" En. de grijns op m'n ge zicht hangt af van de hoogte van de stapel brieven, die op mijn vraag: „Hoe wilt u het Nederlands elftal?" zijn binnengekomen. Heel leerzaam en heel interessant is het commentaar dat velen er bijgeven. Ik denk bijvoorbeeld aan meneer W. uit de Rïederlaan, die schrijft: „Een zo sterk mogelijk Nederlands elftal samenstellen met slechts en kele prominente en vele gelijk waardige spelers, voorwaar geen gemakkelijke opgaaf. Nemen we bijv. Lenstra, Wilkes en Kraak als vaste kern, dan zou men uit de beschikbare spelers met deze drie mensen wel vier elftallen op kun nen stellen, die gelijkwaardig zijn". En wat deze meneer schrijft over zijn idee om aan het begin van het seizoen een elftal met reserves samen, te stellen en dit gedurende het hele seizoen minstens éénmaal per maand tegen een willekeurige eerste klasser te laten spelen, is helemaal niet dom bedacht, maar... practisch moeilijk uitvoerbaar. VA/"AT mijn vriend de astroloog v voorstelt, namelijk om alleen die spelers or te stellen, die om zo te zeggen met een liefhebbend oogje door Mars of Venus worden bekeken, lijkt mij ook een beetje te omslachtig. „Denk er om," waarschuwt hij, „de beste voetbal ler kan ook eenmaal z'n slechte dag hebben en deze is langs astro logische weg te berekenen." Ik ge loof het graag en spreek het ook niet tegen, maar dat risico moeten we mijns bedunkens maar aan vaarden. In de „Daily Express" heb ik een leuke tekening gezien over het succes van Yeovil. Wat de oesters v/aren voor Colchester, de „giant- küler" van het vorig jaar, is advo caat voor de mannen van Yeovil. Na het succes tegen Sunderland heeft heel Yeovil op z'n kop ge staan. Tot diep in de nacht hebben de YeovjJlers feest gevierd, met de burgemeester erbij. Honderden gelukstelegrammen zijn binnenge komen. Midden onder het feest pakte een boer de microfoon en zei: „We hebben een reuzen elftal, ze hebben 'n reuzen wedstrijd ge- Adverientie LM. staat Gij èlkaogenblik aan besmetting bloot. Heem daarom elke avond een AKKERFJE een avontuur van Peter Munnlfc, floor J. A. Ages - seph Andreas Kubelin te vertellen. No. 50. „Maakt U die leur open, ogen blikkelijk!" Peter zag haar lachend aan. „Ik heb die sleutel niet." „Wie dan wel?" Bill begon te grinniken en sloeg plotseling over in een schaterende lach. „Ja, wie zou de sleutel heb ben?" kermde hij, tranen uit zyn ogen vegend. „Die heeft vast Peter weer verstopt, de olijkerd. Altijd vol met grapjes. Maar we zullen hem gauw zoeken hoor, Lieselotje." En op handen cn voeten begon hij door het vertrekje te kruipen. Re- née stond op en zei: „Kom, a laten wij er een gramofoonplaat bij op zetten." Peter, die de vrouw bij dc deur geen ogenblik met zijn ogen verliet, vreesde dat zij zou exploderen en in een aanval van razernij haar re volver op allen zou leegschieten. Tot zijn verbazing merkte hij even wel, dat deze situatie haar volko men uit haar evenwicht bracht. Er kwam een uitdrukking van ver dwazing in haar ogen en toen zij Bill's grimassen op de grond begon te volgen, stond Peter vlug op en nam het wapen af, voordat zU het besefte. Toen herstelde zij zich plotseling en zij stampvoette van razernij. „Als U mij er niet uit laat ga ik schreeuwen!" Bill draaide zich im en ging er bij zitten. Hij rag haar aan en moe digde haar aan: „Laten wij dat eens horen!" Maar Peter wilde het eerste suc ces zo snel mogelijk consolideren en zei: „Dat zou ik maar niet doen. Als de politie in deze zaak betrokken wordt, zie ik mij genoodzaakt haar Uw betrekkingen met Doctor Jo- Dan bent U er helemaal bij. Nu heeft U nog een kans." Zij zag hem onverschillig, maar toch onderzoekend aan en hij ver volgde: „Sedert Uw vertrek uit Pa rijs met generaal Fizarro bent U waarschijnlijk niet helemaal meer op de hoogte gebleven van de vor deringen van de Franse politie. Ik zal U die ook niet vertellen, maar U kunt er wel van overtuigd zyn, dat Uw spel uit is. Dit kan een ge vangenisstraf worden voor heel lange duur cn ik verzeker U. dat de vrouwengevangenissen in Frankrijk nu niet zo gezellig zijn. Daarom is het geen praatje van mij, maar U künt ons helpen, en dat zou U wel eens tot voordeel kunnen blijken te zijn. Wat denkt U daarvan?" Zij ging op de leuning van de stoel zitten, die Bill juist verlaten had. Uit de zak van haar jas nam rij een pakje sigaretten en stak er eer. op. Door de rook, die zij uit blies, zag zij Peter aan. „Ik heb langzamerhand de overtuiging met krankzinnigen te doen te hebben," sprak zij langzaam. „Goed," viel Peter in, „Dan zal ik practisch blijven. Waar is generaal Pizarro?" „Waarom zou ik U dat vertellen? Zelfs wanneer ik het wist vou ik er niet aan denken U hierover in te lichten." „U weet, dat de generaal in eon val gelokt is. U hebt daaraan mee gewerkt. Als wij over enkele weken horen, dat hij gefusilleerd is of wat dan ook. dant bent U daarvoor aan sprakelijk. Er is nog een kans om hem te redden als vertelt, waar en met wie hij een afspraak in Irun heeft, En niet alleen dat; ik wil ook weten, wat hij oor U doet in Spanje. Wat heeft U hem wijs gemaakt?" „Ik spreek niet meer met U," zei zij koel, de as van haar sigaret tikkend. Peter zag Bill aan en trok zijn wenkbrauwen op. Bill dacht met lang na en zei: ..Third degree, het cmge wat er op zit." .'Ken jij zo'n paar foefjes?" vroeg Peter. ..En of' Een stuk of wat. Een lu cifer onder de zoetzooï afstrijken. Trouwens met die voetzool kan je heel wat doen. Daarvoor s.yn wel zeventien kunstjes." „Ik ben niet geschikt voor dat vak bekende Peter. „Tk ook niet, maar dit object in teresseert mij toch wel," meende Bill, de vrouw van hoofd tot voeten langzaam opnemend. (Wordt vervolgd) speeld en daarom geef ik aan elke speler vijf pond". Gejuich, applaus,maar Alec Stock, de aanvoerder, had nog niet te veel Yeovil-advocaat gedronken en zei dat dat nie* mocht van de F.A. De gulle gever mocht het wel in de clubkas deponeren "D 1EN TERLOUW is Zaterdag geopereerd, xn het Diacones- senhuis. Hij heeft m de wedstrijd tegen RCK van een van z'n eigen spelers een trap tegen z'n been ge kregen, waardoor een bloeduitstor ting is ontstaan. Maar geen zorg, dat Terlouw tegen Belgis niet van de partij kan zyn, want volgens Capelse waarnemers voelt hij zich fit en zit hij als het ware te pope len om weer in training te gaan, Zodoende heeft de Ned. elftalclub het gisteravond zonder Terlouw moeten doen. Er waren op deze eerste traimngsavond nog meer zieken: Boeljon. en Herberts. Karei Lotsy was er wel en Ratje Verlegh heeft een donder-speech gehouden. Hardheid van lichaam, hardheid van geest, opbouw van het stop pers pxlsysteem en goede kame raadschap hebben we nodig, zei Ratje. Aan Kaufman nu de taak om dit er in te krijgen. Kees Kievit heeft voor de twee de keer xn een week het Neder' lands record 100 „meter rugslag verbeterd. Gisteravond in de Re gentes, Den. Haag, legde hij deze afstand af in 1 min. 8.8, waarmee hy de 1.9 uit Eind hoven met 0.2 sec. verbeterde. Voorts heeft Dicky van Ekns (1.15.2) dc 100 meter rugslag gewonnen (Ria v. d. Horst tweede met 1.16.6), Bob Bonte de 200 m. schoolslag (2.45), Tonny Hom de 200 meter school slag dames (3,00.8), Wittermans de 100 m. borstcrawl heren (1.02.3) en Irma Schumacher de 100 m. borstcrawl dames (1.08.3). Brommer en Van Kempen zyn gisteravond allebei uit de interna tionale Welter-competitie in Ant werpen gewipt. Teun door de Fransman Bechard en Frits door Leys. Beiden verlo ren op punten. KUIS-KRASSER Gevolg van staking te Amsterdam Op drie sigarettenfabrieken te Amsterdam de Turmac, British Broches-fabriek is het werk stilgelegd als gevolg van een staking van een gedeelte van het personeel. Deze fabrieken voorzien in een groot gedeelte van de bin nenlandse behoefte, die thans door öe staking niet meer ge dekt kan worden. In verscheidene steden is liet merendeel van de tabakswinkels reeds door de voorraad heen. Wan neer de staking nog langer duurt zal het publiek aangewezen zijn op shag en rooktabak. Hiervan is voorlopig nog voldoende voorraad. De vraag naar shag is evenwel reeds groter geworden door de verhoging van de sigarettenpnjs. Een voortzetting van de staking te Amsterdam zou bovendien tot ge volg kunnen hebben, dat de vraag naar shag en rooktabak het aan bod wel eens zou kunnen overtref fen, zodat de tabaks-distributie vast zou lopen. De Volkslierstel- sigaretten worden over 't algemeen slecht verkocht als gevolg van de hoge prys. De detailhandel zou het toejuichen wanneer de toeslag thans f l.- werd afgeschaft of verminderd. heeft tweede over het wetsontwerp Houdende Wet telijke Regeling betreffende Verplichte Deelneming in een Bediijfspensloen- fonds voortgezet. De heer Hoogearspel (CPN) had verschillende bezwaren en rtieende. dat de beste oplossing zou zijn als de minister het ontwerp introk. Spr. in formeerde naar de pensioenrechten bij werkloosheid en staking. De heer Kikkert (C.H.) vroeg hoe de komende ouderdoms-vaorzie- mng er zal uitzien. De heer D r o e s e n IKVP) meende, dat vele kleine zelfstandigen straks de premie niet of moeilyk zul len kunnen betalen. Voor de minst- draagkrachtigen in de landbouw moe ten daarom, bijzondere maatregelen werden getroffen. Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen zou de beste op- loismg zgn. De minister van sociale zaken, de heer J o e k e s. betoogde, dat er be hoefte aan een. wettelijke regeling is. Het denkbeeld van de heer Hoog earspel is om financiële redenen met te verwezenlijken. Ten aanzien van de rechten van hen die een bedrijf ver laten. zeide de minister, dat deze zaak nader geregeld moet worden. De ver zekeringskamer zal In verband met deze wet moeten worden, uitgebreid. De wet op het levensverzekenngsbe- drijf, 70 deelde spr. nog mede. is niet van toepassing op de bedrijfspensioen fondsen, tenzij het fonds mogelijkheid biedt overeenkomsten van levensver zekering te sluiten voor personen die niet m het bedrijf als werknemer werkzaam zijn. De algehele sociale verzekering is thans in voorbereiding, cijfers kon spr, niet geven. Aanvanke lijk was de regering van mening, dat ook zelfstandigen er m moeten worden betrekken, maar een beslissing ts nog niet genomen. Heden kwamen de replieken aan de orde. Max Reimann, de leider van de communisten in West-Duilsland. is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hy zal naar verluidt tegen het vonnis in -hoger beroep gaan. Reimann is beschuldigd van be dreiging jegens personen die het Britse militaire bestuur steunen. ROTTERDAM, 1 Februari. Totale aanvoer 3038, waarvan: vet te koeien en ossen 275, gebruiks- vee 960, graskalveren 140, nuchte re kalveren 781, biggen 435, veu lens 9, paarden 279, schapen en lammeren 70, bokken en geiten 63, varkens 26. Prijzen: kalfkoeien 875, 735, 630, melkkoeien 875, 745, 630, vare koeien 490, 390, 300, vaarzen 590, 420, 320, pinken 420, 290, 220, gras kalveren 250, 170, 100, biggen 70, 60, 40, hitten 6C0, 500, 300 (paar den (werk) 775, 575, 400; paarden (slacht) 1.30, 1.10, 1.— p. kg. Aan veer, handel en prijzen: kalf- en melkkoeien als vorige week, zeer lui, vooral met hoger in prijs; vare koeien onveranderd, traag, niet geheel prijshoudend, vaarzen en pinken iets kleiner, stroef, iets teruglopende prijzen; graskalveren groter, zeer lui, onveranderd; big gen iets ruimer, traag, niet geheel prijshoudend; paarden iets kleiner, kalm, slachtpaarden iets hoger, werkpaarden en hitten onveran derd. ,Ik laat, ik geef* Helemaal geen Kenan's Simons Hasselaar waren deze getrouwde vrouwen, achter wie ik plaats nam m de tram. Gewone middelsoort huisvrouwen van middenstanders, van jaren op weg naar de veertig en met veeleer zorgzame dan heers zuchtige trekken, maar ei lieve! hoe werd hun gebabbel my een open baring. Dacht gij, mannen van Rotter dam, werkelijk dat ge het thuis voor het zeggen had, dat ge met mannelijk ovêrwicht en inzicht de zaken van het gezin regelde en de leiding vast in de hand had. Ach, mannen wat een dwaling, wat een overschatting van uw rol binnens huis Ik zelf wil u mijn mening niet opdringen, luister slechts naar het gesprek van die twee eerbare en zorgzame huisvrouwen daar voor mij in de tram, ik heb het voor u genoteerd, lees het en oordeel, zoals ik geoordeeld heb en voel u, zoals ik mij gevoeld heb, want denic vooral niet dat bij u en mij thuis de zaken anders staan. Nou, ik met die punten de stad in om een pyama voor m'n man te kopen, een flanellen, want ik laat hem altijd flanellen dragen. Laat jij 'm flanellen dragen, nou ik ben er maar mee opgehou den, hoor, laatst zegt-ie op een ochtend, kijk eens wat er nou ge beurd is, nou die hele pyama uit gescheurd meid, de lappen hingen er bij, hij legt altijd zo te draaien in bed hè, nou ik denk: daar begin ik niet meer an en nou geef ik hem geen pyama's meer, ik kan de pun ten wel beter gebruiken Gelijk heb je, nou, ik kon nog een mooie krijgen, dus die laat ik hem dan maar dragen, och die man is zo weinig sleets, maar eten riat-ie doet, mens daar is gewoon geen bij halen an. Ik geef hem altijd tien boterhammen mee naar kantoor, de meeste met suiker laat ik hem eten en dan geef ik hem natuurlijk ook een paar met kaas als de bon pas uit is, maar vlees geef ik hem nooit op het brood, daar kan je met aan beginnen, meid, met die paar ons. Nee, mijn mag. is niet zo'n grote eter, tenminste brood niet, gelukkig maar, want er is niets waar ik zo'n hekel aan heb als bo terhammen klaar maken, ik geef hem er altijd maar vier mee en dan laat ik hem meestal hagelslag eten of dan soms een sneetje kaas, maar 's avonds geef ik hem zoveel aard appelen als hij lust, dan laat ik hem maar eten, ik begrijp niet waar die zin in heeft, ik neem er hoogstens maar drie en dan nog kleintjes Nou, ik laat de mijne niet zo veel aardappels eten hoor, krijgen ze een aardappeibuikje van, ik geef hem niet te veel vet ook, want aan dikke mannen heb ik een hekel, nee ik laat hem niet boven de 70 kilo uitkomen, mannen worden ge lijk zo oud als ze dik worden, wat zeg jij Mannen van Rotterdam, ik moest er uit, maar misschien is het geno teerde al voldoende om u een idee te geven hoe dicht bij het roer uw gade gezeten is m de huwelijks- boot. Laten we ons toch voortaan niets verbeelden DESIDERIUS VEILING BERKEL, 1 Februari Witlof 24, spruiten 2739, uien 608.80, preil f 7 p. kg; veldsla f 35 per 100 kg. „Dierenwet" wordt aangevuld He Ncderlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren verricht reeds jaren haar nuttig werk. Men kan het betreuren, dat het bestaan van een dergelijke vereniging nood zakelijk is, maar nog byna dagelyks krijgt men de gelegenheid, zich te ergeren aan het gedrag van sommi ge mensen ten opzichte van hun huisdieren. Vaak is het meer hun onwetendheid of onverschilligheid dan een opzettelijke poging, de die ren te pijnigen. Daarom is het ook doorgaans moeilijk, overtredingen van de „dierenwet" vast te stellen. Deze wet voorziet slechts in enkele gevallen, b.v. „het kwellen en pijni gen van dieren tydens het vervoer". Om beter vat te krijgen op de wer- kelyke overtreders zal deze wet worden uitgebreid. In een grote stad als Rotterdam is de behandeling van de diei vaak slechter dan in kleine gemeenten. Mensen, die in de buurt van de pluimveemarkt wonen, klagen vaak over dc manier, waarop handelaren cn particulieren, die de kippen, ko nijnen of honden kopen, da dieren vervoeren. De Rotterdamse afdeling van de Vereniging tot bescherming van die ren tracht hierin verbetering te bren gen. Sinds korte tyd bestaat een pro- paganda-cemmissie, die de Rotter dammers méér wil leren over die renbescherming. In samenwerking met de dienst Markten cn Beurzen zyn op bedoelde markt borden opge hangen: Pluimvee niet aan hals of poten dragen, konijnen niet aan de oren optillen! Van veel belang is vanzelfspre kend, dat de surveillerende priitic- a^entcn weten, wat in dit opzicht wel en niet toelaatbaar is. Dc propagan- da-commissie heeft voor 1200 van heit een dierenfilm gedraaid, die ook san schoolkinderen vertoond u. Sommige toestanden op de pluim veemarkt gtiuigen van de onver schilligheid van enkele handelaren. Vaak gebruiken zij kratten met een te grote ruimte tussen de latten, zo dat b.v. kippen hun kop buiten de krat kunnen steken. Wanneer dan b.v. bij vervoer per trein de ene krat ruw op de ander gestapeld wordt, wordt het op zijn zachtst uit gedrukt een pijnlijke geschiedenis voor zo'n dier. Hot excuus van de eigenaren is meestal, dat zij geen. hout kunnen krygen. Eveneens we gens materiaalgebrek is de keuring van wagens, waarmee het vee ver voerd "-ordt, niet meer verplicht ge steld. de toekomst zal evenwel strenger toezicht worden gehouden, dan tot dusver. Advertentie LM, Hoe zit het toch met „Geleide of geen gelelde economie": „Noodzaak van concurrentie"; „Economische verhoudingen tussen België cn Nederland. Bestelt U dan het boek werkje van Prof. G. Bron- wei o, hoogleraar aan de Ne derlandse Economische Ho geschool te Rotterdam. Al deze artikelen, zeven in totaal, verschenen in „Het Parool" in de periode van 23 October tot 14 November 1C48. De prijs bedraagt f 0.75. U kunt bestellen per post wissel of per postgiro No. 260728 ten name van „Het Parool". N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam-C., onder vermelding BROCHURE PROF. BROUWERS 75. Zonder verder op onthoud bereiken Rob, Willy en Marga ten slotte Tanger en ver. baasd staan de inwoners van de stad te kijken, wanneer de „Bullbiter" door de straten rijdt. Maar daar trekken ze zich niets van aan. Ma joor Ross en inspecteur Rogers ontvangen hen hartelijk en nog diezelf de avond hebben ze een lang gesprek, „We mo gen aannemen," zegt Ross, wanneer Rob ver slag heeft uitgebracht van zijn avonturen, „dat de tunnel geheel is vernield en dat'Harries met zijn mannen is omgekomen. Dat is dan het einde van deze avonturier." „Wat heeft die man er toch mee voor gehad?" vraagt Willy nieuwsgierig, „dat heb ik nooit begrepen." Ross zwijgt even. Dan zegt hij: „Je vraagt misschien meer dan ik weet, Willy, maar Harries dat weet je was een Duitser, Hij was met zijn duikboot bemanning al vroeg in de oorlog verdwenen met een speciale opdracht. Ik weet het niet, maar zeer vermoedelijk zou deze tunnel dienst moeten doen in een volgende oorlpg. Maar laten we over dat onderwerp maar zwijgen." De volgende dag gaat Rob op zoek naar de „Vryheid II". Gelukkig, het schip ligt nog altijd op dezelfde plek voor anker!"

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3