Productie van wollen stoffen neemt gestadig toe Koningin Nefertete Uitzicht op een redelijke oplossing ONZE TEXTIEL VOORZIENING (II) Proces van Krawtsjenko in kalmer vaarwater heöen.... Dê bioscoopmuziek: Snel en verstandig handelen is de eis Radio-programm a Engels parlementslid verwerpt ,lk verkoos de Vrijheid De weg door de Lage Vuursche - Op zoek naar Spelend kind overreden Rotterdams Toneel in 't weekend DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel s» Donderdag 3 Februari 1949 Wordt vermakelijkheids belasting verlaagd? De bioscoopmusici behoeven van avond niet „de Kraaienmars" tc bla zen. De theater-directies hebben van hun concerns bericht ontvangen, dat dc contracten van de musici ver lengd worden tot 24 Februari. Nadat aan het einde van de vorige week de kwestie van de bioscoopmuziek op dood spoor leek te zijn geraakt -> de uitslag van de behandeling in de Am sterdamse gemeenteraad scheen im mers allesbehalve hoopgevend is de kans om uit de impasse te raken thans weer groter. Men heeft in ieder geval weer drie weken gewonnen om de besprekin gen over deze ingewikkelde materie tot een goed einde te brengen en uit de toezegging van de bioscoopdirec ties, die zich tot contract-verlenging bereid hadden verklaard, mits er uit zicht was op een redelijke oplossing zou geconcludeerd mogen worden, dat een redelijke oplossing ook in derdaad op korte termijn bereikt wordt. Op korte termijn, want het gesol met dc bioscoopmuziek begint wrevel te wekken, en niet alleen bij de cnmiddellijk-betrokkenen zélf. Ketting-reactie Eén groep amusementsartisten is al het slachtoffer geworden van het traineren; het zijn de variétékunste naars. die sinds enige tijd niet meer optreden. Want terwijl de contracten der musici desnoods op betrekkelijk korte termijn gesloten en/of ver lengd kunnen worden, moeten de variété-artisten ook al met het oog op buitenlandse verbintenissen geruime tijd tevoren verzekerd kunnen zijn van. plaats, datum en duur van optreden. Men zou in dit verband kunnen op merken, dat de onzekerheden en dreigingen, die rond het bioscoopmu- ziek-problecm zweven, een soort ket ting-reactie ontketenen: geen mu ziek geen variété dus ook geen buitenlandse artlsten, waartegen Ne derlandse collega's uitgewisseld kun- kelyke procedure in de A'damse gemeenteraad interpreteert de N.TB als een verwerping van het uiterst ongunstige prae-advics van B, en W. Thans wordt er gedokterd aan een nieuwe regeling, die enerzijds aan vaardbaar is voor musici en biosco pen, anderzijds het K.B. omzeilt, dat immers gemeenten, die niet tot be lastingverhoging overgaan of deze handhaven, bedreigt met een korting op het (Rijks) gemeentefonds. Dat de andere steden, waarvoor het probleem geldt, de eventuele A'damse oplossing zullen overnemen wordt stilzwijgend aangenomen. In dien de2e oplossing wordt gevonden, zal zij naar het oordeel van. bioscoop bedrijf en N.T.B. moeten inhouden oen gedifferentieerd tarief, dat de bioscoop-met-muziek erkent als „ge mengd" bedrijf, „Levende" muziek 1 Een speciaal N.T.B.-argument voor de instandhouding van de tien minu ten muziek in de bioscoop is dat de orkesten voor tallozen het enige con tact met de lavende kunst betekenen. In 1947 bezejhten 80 miltioen Neder landers oen bioscoop! Hoewel velen en o.i. niet geheel ten onrechte het muzikale intermezzo in het thea ter strijdig achten met de sfeer van de filmvertoning, kan deze muziek voor menigeen een stimulans zijn om de kennismaking voort te zetten. En men vergele ook niet dat bijv. het R. Ph. O. voor een deel uit het bioscoop- strijkje is voortgekomen! De bioscoop-directies zien deze be langen wel in: één concern heeft reeds een artistieke adviseur aange steld voor samenstelling cn leiding van de orkesten. Wat de N.T.B. zo graag zou zien, is dat de overheid meer begrip zou tonen. Want de werkloosheid onder de nu "Hei, die vóór de oorlog door de nïv anisatie van de muziek '1931: geluidsfilm; en door conjunctuur ver schijnselen veroorzaakt werd. is thans na de na-oorlogse opleving weer eens zo groot: circa 15% der musici is zonder emplooi. Indien de overheid als grootste werkgeefster eens het voorbeeld gaf door bedrijfs- AduerCentie LAT. Wilt U vitamine C actief laten inwerken op de plaats, w a" het Besmettingsgevaar zeer groot is: de mondholte. Poets dan 's morgens en 's avonds met Heerlijk schuimend Fris van smaak Grote tube 65 cl. Let op de groene band met: VITAMINE C op doosje en tube Nederlandse tafeltennis- zege in Kopenhagen Het Nederlandse tafeïtennls-team heeft op weg naar Stockholm, waar aan dc wereldkampioenschappen aal worden deelgenomen, Kopenhagen aan gedaan om een landen wedstrijd tegen Denemarken te spelen. De wedstrijd welke door de Neder landse gezant te Kopenhagen, jhr. W. F. van Lennep, werd bijgewoond, ein digde In een 5—1 overwinning voor de Nederlanders. De gedetailleerde uitslagen luiden: Pelser slaat JuM 21—IS, 21B; Du Buy slaat Otte 21—8, 21—16; Van Ham verliest van Rur.ehel 10—21, 20—22; Du Buy slaat Juhl 21—14 21—12; Pel ser slaat Hunchel 20—21 21—15; Van Ham slaat Otte 21—17. 17—21, 21—12. Bij Koninklijk Besluit zyn be noemd tot leden van de Zuiderzeeraad dr. ir. W, B. KLaas, Chef van de afde- j ling stedebouw der Nederlandse Spoor- i wegen te Utrecht en de heren F. J, v. I d. Meehe en D. Tiggclaar beiden te I Utrecht. (Van een bijzondere medewerker) HET wordt een eentonig lied: de deviezen leveren de grootste moeilijkheden op bij een vlotte textieivoorziening. Wij spraken er al over in ons vorig artikel, toen we dat besloten met enkele opmerkingen over de situatie voor katoen en linnen. Met de wol is Het niet andws gesteld. Ook de wolindustrie wordt gehandi capt door de internationale betalingsmoeilijk heden, waardoor de grondstoffenvoorziening niet zo vlot verloopt als wel nodig is. Toch Steen des aanstoots De bron van. al deze ergernis en ellende is uiteraard de vermakelijk heidsbelasting, die tot 35% is ver hoogd, nadat aanvankelijke plannen om een percentage van 50% in te voeren, op sterke tegenstand gestuit waren. De aanleiding tot deze rigou reuze maatregel was duidelijk: de buitensporige inkomsten, die het amusementsbedrijf en de biosco pen niet in de laatste plaats tijdens de naoorlogs-hausse genoten, moes ten afgeroomd worden. Maar heeft men zich daarbij niet te zeer laten leiden door de schijn-situatie, die zich' toen voordeed in dit zo sterk aan fluctuaties onderhevige bedrijf? Temeer daar juist in de tijd, dat deze belastingverhoging van kracht-werd; de voorziening met gebruiksgoederen ruimer werd en een vorm van de pressie zich al aankondigde, zodat het publiek dc eerste versoberings- tendenzen begon te vertonen. Een versobering, die, in de eerste plaats tot uiting zou komen. in. bezuiniging op vermaak. De vermakelijkheidsbelasting is dus de steen des aanstoots, voor het bioscoopbedrijf ea voor de Ned. Toonkunstenaarsbond, één van. de belangrijkste vertegenwoordigers van de belangen der musici. Zij wensen verlaging van de "belas ting en indien wij het oor goed te luisteren hebben gelegd er bestaat redelijke kans op vervulling van die wens. In deze kringen wijst men ook op het belastingpeil in België, 12% voor bioscopen en slechts 6% voor levor.de kunst; is Benelux zo redeneert men geen. ongezochte aanleiding om onze belasting aan de Belgische aan te passen? De ogenschijnlijk weinig verkwik- Advertentie I.M. EEN RHENUS V NCN PBODUCT DONDERDAG 3 FEBRUARI 1949 Avondprogramma HILVERSUM I: 19.— Nieuws; 19.15 Ned. organisten spelen eigen werken; 19.30 Sleun wettig gezag; 19.35 Actueel geluid; 19.45 Reg. uitz.; 20.— Nieuws; 20.05 Prog, prol.; 20.15 Jubeldam; 21.30 FamUie-competitie; 22.Lond, Philh. orkest; 22.05 De vaart der volken; 22.25 Valerius Ned. Gedenckclanck; 22.45 Avondoverdenking; 23.Nieuws; 23.15 Sweelinekkwartel; 23.40 24.Gram. platen. HILVERSUM II; 19.— Radiostrip; 19.10 Avondschool; 1945 Vioolspel; 20.— Nieuws; 20,05 In. het radto-zoek- licht; 20.15 Radio philh. orkest; 20.35 Vertellingen In woord en muziek; 21.15 Hoorspel: 22.30 Gram. platen; 22,45 Het gevangeniswezen in nieuwe banen; 23.— Nieuws; 23.15 24.— Gram. pi. VRIJDAG 4 FEBRUARI 1949 HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram. platen; 7,45 Morgengebed; 8.— Nieuws; B.35 Gram. platen; 9.— Morgenconcert; 9,35 Schoolradio; 9.55 Schoolradio; 10.05 Gram. platen; 11.Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12Angelus; 12.03 Mez- zo-ropraan en piano: 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Prom. orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13. —Nieuws; 13.25 Prom. orkest; 13.50 Op de korrel; 14.— Dom- Bladkwartet; 14.40 Boston „Pops" ork.; 15.Kris-kras door de opera; 16.— Zonnebloem: 17.Na schooltijd; 17.15 Pianoduo; 17.45 Wat het buitenland leest; 18.— Metropnle-orkest; 18,30 Reg. uitzending. HILVERSUM II; 7.— Nieuws; 7.15 Fred Hartley: 8.— Nieuws; B.18; Ope ra-prog.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.— BBC eymph. orkest; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram. platen; 10— Morgen wijding: 10-20 Militair orkest; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Schubert-liede- rc»; U.05 Voordracht Rob üe Vries; 11.25 Jan Vogel en accordeon-orkest; 12Kwintetspelers; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Sport en prognose; 12.45 Bioscooporgel; 33.Nieuws; 33.15 Mededelingen; 13.20 Melodie en rhyth- me: 23.50 Liederen van Grieg; 14.— Kookkunst; 14.20 Requiem van Fauré; 15.— Modernste poëzie; 15.20 De dans in velerlei vorm; 16,Omroepkamer- erkest; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.— Orgelspel; 17.20 Wij en de mu ziek; 18Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Silvestri-kwartet, schone toekomstmuziek? nen worden. Rn ook geen o, zo wel- j concerten te arrangeren? Of is dit te komc buitenlandse deviezen, die lot 1 As-,-~ voor kort een aardig extra'tje vorm den op de Nederlandse betalingsba lans. AANGEZIEN in de sector van de meer grovere garens (strijkgarens) voldoende wordt geproduceerd om de niet bevre digde kamgaren-liefhebbers op te vangen, mag men bij een alge mene beschouwing van het vraag- sluk dit tekoit aan kamgaren stof- 99* Bij de voortgezette behandeling van de zaak van Krawtsjenko tegen „Les Lettres Fran^aises" traden Woensdag getuigen OP die van me- jiing zijn,, dat-hei boek „Ik verkoos de Vrijheid" niet is geschreven "door Krawtsjenko. De eerste was Arthur Kahn, een Amerikaan, die samen met Michael Sayers, „De grote samenzwering tegen de Sow- jet TJnie" heeft geschreven. Hij verklaarde, dat hij hier ge komen was om te getuigen, omdat hij van mening was, dat deze kwes tie ver uitgaat boven, een gewoon proces wegens laster. Toen Krawtsjenko's verdediger aan Kahn vroeg, of hij Sim Thomas de schrijver van de tegen Kraw tsjenko gerichte artikelen in Les Lettres Franqaises kende, ant woordde de Amerikaan: Ik heb zijn naam nog nooit ge hoord. De aanwezigen schoten in de lach. Krawtsjenko's advocaat vroeg Kahn of hij ooit in Rusland ge weest was. „Nee", antwoordde de getuige. Kahn zei, niet de enige te zijn, die geloofde, dat Krawtsjenko „Ik verkoos de Vrijheid" niet geschre ven had. Hij citeerde de Amerikaanse dagbladcommentator Leonard Ly ons, die verklaard had, dat een Amerikaanse auteur het boek ge schreven had. De laatste getuige, die Woensdag aan het woord was, was het Britse Labour-parlementslïd Zilliacus, Hij beschouwde het boek „Ik verkoos de Vrijheid" als „onderdeel van een campagne van schandelijke propa ganda om de volken geestelijk rijp te maken voor een derde wereld oorlog tegen onze vroegere bond genoot de Scwjet-Unie. Izard, de verdediger van Kraw tsjenko, vroeg Zilliacus: „Keurt u de verklaring van de kominform, dat Ernest Bevin een verrader is, goed?" Zilliacus antwoordde: „Ik be schouw de kominform zonder ge voelens van enthousiasme of ge noegen. Ik ben er absoluut-op tegen Bevin als verrader te bestempelen" Later verklaarde Zilliacus, dat het dertig jaar zou duren voordat de Sowjet-TJnie „zou komen tot" onze humane conceptie van respectering van minderheden en de rechten van het individu. De KNAC deelt mede. dat de Vuurse Steeg voor zover gelegen tussen de Socstdijkseiyeg en de Maaitensdijkse- iveg pracüsch onberijdbaar is. Het gedeelte tussen deze laatste weg en de Lage Vuursche ia door de eigenaar ver beterd, zodat dit kan worden bereden. Het slechte gedeelte kan worden, vermeden door uit de richting Soest- dijk en Bilthoven over de Maartens- dljkseweg tfaar de Lage Vuursche te rijden. Advertentie LM. Last van zenuwen! Mijnbardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. schetste men ons de situatie voor de wolindu strie over het algemeen niet als ongunstig. Wel baart de capaciteit van de kamgarenspinnerijen zorg, want het is juist deze, die nog niet in staat is voldoende kamgaren stoffen af te leveren. En het is juist dit product, dat bij het publiek in trek is vanwege de kwaliteit en de noodzaak het aantal beschikbare punten zo economisch mogelijk te besteden, hetgeen wil zeggen dat men een zo duurzaam mogelijke stof wil kopen. fen niet a! te zeer rekenen tot de f binnenlandse voorziening als voor de export. HET sprookje, dat 6070% van onze textielproductie wordt geëxporteerd, hoort in derdaad in het rijk der fabelen thuis. Dat de export in alle sec toren is gestegen, kan niet wor den ontkend, maar de voorzie ning van de burgerbevolking staat, zoals uit de enkele cijfers, die wij gaven, duidelijk blijkt, op het eerste plan. De uitvofer is in sommige productie-secto ren zelfs uiterst laag en over schrijdt in andere zeker niet het redelijk toelaatbare. Geëxporteerd werden de volgen de hoeveelheden, waaruit men zal zien, dat ondanks de sterk gestegen productie, de uitvoer in 194B slechts een geringe verhoging onderging ten opzichte van 1947. belastende factoren, die een op heffing van de distributie zouden bemoeilijken. De productie van kunstzijde is als normaal te beschouwen. Hoe wel in de oorlogsjaren 35 van de capaciteit in deze sector ver loren ging, heeft het herstel in zodanig tempo plaats gehad., dat dit verlies thans ruimschoots is ingehaald en de huidige capaciteit die van vóór de oorlog reeds heeft overschreden. Kunstzijden produc ten vormen zelfs één van de be langrijkste poster, van onze uit voer, zonder dat de binnenlandse markt er schade van ondervindt. GEZIEN het vorenstaande moeten we tot de conclu sie komen, dat de situatie zich over het algemeen gunstig ont wikkeld heeft. De productie van wollen stoffen neemt gestadig toe en nu moet wel worden toe gegeven, dat de export daarvan een deel opeist, maar dit deel is toch niet zó groot, dat de belan gen van de binnenlandse markt over het hoofd zouden zijn ge zien. Zelfs het leger en de bedrijven hebben van die meerdere productie in 1948 niet geprofiteerd, hetgeen in zeer belangrijke mate wel het geval is met de burgerbevolking. Als wij goed zijn ingelicht, bedraagt het aandeel, dat deze laatste kreeg toegewezen zelfs 80%, Op grond van -de ook in 1949 te verwachten hogere productie, mogen wij dan ook wel voorspellen, dat deze situa tie op zijn minst genomen besten digd blijft. Ten aanzien van de katoenen weef sels kunnen we eenzelfde optimis tisch geluid laten horen De produc tie hiervan is, in vergelijking met die van 1947, 121 1948 zeer belang rijk gestegen. Weliswaar werd een belangrijk deel van de grotere pro ductie bestemd voor export, maar het aandeel, dat de burgerbevol king er in genoot, bedroeg 40% en kwam daarmee boven het export aandeel uit. Nu kan men wel het standpunt verkondigen, dat de ex port nog een veer had moeten la ten, of althans niet boven het peil van 1347 had mogen uitkomen, de Regering staat voor de harde nood zaak te exporteren om de valuta m handen te krijgen, die als betaal middel kunnen dienen voor de aan koop van grondstoffen, die juist voor de textielindustrie in ons land onontbeerlijk zijn. Eenzelfde ver schijnsel doet zich bij de tricotage I voor, waarvan uit de vermeerderde 1 productie bijna tweemaal zoveel ter beschikking werd gesteld voor de - een avontuur van Peter Mnnnlk, door J. A Aces - No. 51 Zij zag hem met verachting aan en zei, haar sigaret op de houten vloer ver- trappehd: „Ik heb nu lang genoeg die waanzin aangehoord; het begint me te vervelen. Zegt D, wat U van mij wilt." „Dat wordt inderdaad tijd," zei Peter, „Ik zal U vertellen, waar U staat. En U kunt van mij aannemen, dat het mij ernst is. Toen wij U in Parijs zagen, maakte U de kapitale fout door U voor een Poolse uit te geven, Ik wist meteen, wat ik aan U had. Ik geef U een kans, en dat is de laatste, door te zeggen, waar heen Pablo vertrokken is. Wij kun nen hem dan misschien, nog redden. Doet U het niet, dan lever ik U aan de politie uit, die vanmorgen het bevel tot Uw arrestatie heeft- ge geven." Peter hoopte, dat de vrouw zijn. bluf niet zou doorzien, maar zij bleef hooghartig zwijgen, zodat hij zelfs een ogenblik begon te twij felen, of hij in dit geval niet teveel □p zijn intuïtie was afgegaan. Toen schudde hij zijn hoofd, streek met de hand door zijn verwardeharen en wendde zich ongeduldig tot Jacques. „Jacques," zei hij. „Binnen een kwartier moeten wjj weten, waar Pablo is. Hoe doen we dat?" Jacques grijnsde en zag zijn vrouw aan. ,,Een karweitje voor Renêe," zei hij. „Wat? Renée?" „En. of. Net iets voor haar, niet chérie?" Zij glimlachte alleen, Jacques stond op, liep naar de vrouw toe. ging met een snel gebaar na of haar badjas nog verborgen wapens hield en voordat iemand er erg in had, nam hij haar in een handige greep onder de armen en voerde haar weg, achter in het vertrek, waar Renée al een kleine deur voor hem openhield. Bill en Peter zagen elkaar onthutst aan, toen de deur gesloten werd en zij een ogenblik alleen waren. Jacques kwam vlug terug; hij ging naar de gramofoon en zette een plaat op. Terwijl de „Stars and Stripes" om hun oren daverde, zei hij met een zucht: „Dat is dat. Rence heeft dat meer gedaan. Zij leerde het in de oorlog op ver raders. Toen ik haar eenmaal bezig zag ben. ik verliefd op haar ga- worden." „J® zou het haar niet aanzien," zei Peter schuchter. „"Wat nu?" vroeg Bill, die even uit het veld geslagen was. „Jij kunt hier blijven om bepaal de geluiden te beluisteren," stelde Peter voor, „maar ik ga even naar het Spaanse consulaat voor een vi sum. Dan kan ik straks, als wij Pa blo's adres van Renée horen, met een de grons over." „Ik ga met je mee," riep Bill en hij stond op. „Dacht je, dat je alleen in Spanje kon?" Het was niet eenvoudig om zo snel een visum te krijgen. Het man netje achter het loket in het con sulaatgebouw zei, dat hij erover met Madrid moest telefoneren cn het kostte Bill al zijn overredings kracht en de belofte van een apé- ritif in Regina om de vriendschap te bezegelen, alvorens hij de amb tenaar kon vermurven het stempel in de passen te drukken. Toen dat eenmaal gebeurd was, snelden zij terug naar het schoenmakerswin keltje. „Heb je grenspapieren voor ae Oude Leeuw?" vroeg Peter nog. „Die zijn O.K. voor heel Europa, behalve Rusland en Italië," Jacques deed open op hun drin gend geroffel op de deur. Hij'keek bedroefd. „Wat? Lukt het niet?" „Ben bang van niet." Hij riep Renée. Zij kwam met blosjes op de wangen binnen, en pareltjes stonden op haar voorhoofd, „impossible." zuchtte zü. „Nee, ik kan er geen woord uitkrijgen. Zij scheldt me uit." „In het Duits?" „Ja, maar ze is taai; zo'n geval heb ik nog niet meegemaakt" „Kubelin weet zijn assistenten uit te kiezen," meende Peter. „Maar wat doen we nu met haar?" wilde Bill weten en hij voegde er wat bedremmeld aan toe: „Eigenlijk vind! ik het wei zie lig voor dat meisje." „Wat meisje!" riep Renée uit. „'t Is een canaille!" „Goed, dan nog, maar als ze niet praten wil, moeten we het er maar bij laten, vind je niet, Peter." Gouden jubileum J. P. Smit De heer J. P, Smit, vertegen- woordiger bij de N.V. van der Burg's Borstelfabrieken Rotterdam herdacht het feit dat hij 50 jaar geleden bij genoemde N.V. in dienst trad. In tegenwoordigheid van directie en personeel werd de jubilaris op hartelijke wijze gehuldigd. Namens de directie heeft de heer Th. J. v. d. Burg de jubilaris geluk gewenst en hem een cadeau onder couvert aangeboden. Namens het personeel werd de jubilaris gecomplimen teerd door een der procuratiehou ders die hem eveneons een cadeau onder couvert heeft overhandigd. Bevin verdedigt gebruik van Mauritius door KLM De Engelse minister van buiten landse zaken, Bevin, heeft Woens dag in het Lagerhuis het voorstel verworpen, volgens hetwelk hij de K.L.M. behoort te verbieden het eiland Mauritius te gebruiken, nu net overvliegen van India en Pa kistan op de Indonesië-route verbo den is. Engeland, zo zeide hij, is tegen unilaterale sancties. „De Ne derlandse regering heeft on» de verzekering gegeven, dat geen mili tair personeel. wapen3 of legergoe- deren door vliegtuigen op deze route zullen, worden vervoerd", al dus Bevin, Sir Thomas Moore (conservatief) vroeg of het geen vriendschappe lijke daad zou zijn de Nederlandse regering te helpen de terroristen in Indonesië te onderdrukken. Hierop gaf Bevin geen antwoord. Wollen stoffen 1.90» 2.200 katoenen weefsels 7.70D 13.000 tricotage 300 500 kunstzijden weefsels 600 800 wollen, dekens* 525 220 (*le halfjaar) In waarde bereikte de uitvoer van weefsels en gerede producten 291 millioen in 1948 tegen, 179 müJioen in 1947; van garens (hoofdzakelijk kunstzijde) 76 millioen in 1948 tegen 62 millioen in 1947. De productie van wollen en half wollen. dekens bedroeg in 1948 rond 2ÖO.OOO stuks per maand, waarvan slechts 10% werd geëxporteerd. Wij zouden er graag toe overgaan meer cijfers te publiceren, ware het niet, dat daarmede wellicht een on gunstige invloed zou kunnen wor den uitgeoefend op de lopende han delsbesprekingen, die ons land met het buitenland voert en waarvan de textïelvoorziening van Nederland voor een belangrijk deel afhangt Van de resultaten van deze bespre kingen kunnen we, hangende die besprekingen, nog niets meedelen. Doch ook zonder de exacte cijfers op tafel te leggen, menen wij het alge meen belang te dienen door er ge rechtvaardigd© conclusies uit te trekken. Daarover ln een slotartikel. Woensdagmiddag was in een straat te Amsterdam op het trot toir een aantal kinderen aan het touwtje springen. Een van hen, een 2X-jarig meisje, is daarbij gestrui keld en voorover op de rijweg ge vallen. Zij kwam onder een juist passerende vrachtauto cn werd op slag gedood. Nieuws uit randgemeenten Oversehie. In de Zestienhovense polder zijn twee zeldzame vogels geschoten. Zij waren ontsnapt uit de diergaarde. „Melodia" geeft 12 Februari een uitvoering in het Verenigingsge bouw. Op de Rijksweg is iemand aange houden, die in. het bezit was van de huid van een clandestien geslacht schaap. Het beest was in Pijnacker geslacht. Het gemeentebestuur heeft aan rijkswaterstaat meegedeeld, dat het wenselijk zou zijn, gootplanken aan te brengen op het viaduct op de Rijksweg. Van 1 Februari af zyn ter hulp secretarie. zonder tussenkomst van het raadhui* te Rotterdam, ver krijgbaar: bewijzen van inschrij ving van ongehuwd zijn. attestaties, arbeidskaarten, werkboekjes, enz. Het zal voor de heren Rosmalen en v. Klaveren, verbonden aan so ciale zaken onderafdeling Schie- broek. een prettige taak geweest zijn, toen zij Dinsdag 125 dekens aan behoefti gen in Oversehie kon den uitreiken. Deze dekens waren gekocht van de rente van een le gaat in 1920 voor dergelijke doel einden nagelaten door burgemees ter J. Bos Met deze verstrekking is ongetwijfeld voldaan aan de be doeling van de Icgateur. De herin nering aan deze nobele man blijft bewaard. Zaterdag heeft mej. G. M. v. Veen. hoofd der openbare bewaar school aan de Rotterdamse rijweg, afscheid genomen van ouders en kinderen. Zij vertrekt naar Am sterdam. Het personeel van de school bood een fraai boekwerk aan en namens de ouders en kinderen werd een ex-libris aangeboden, ont worpen en getekend-door de heer H Volbeda. Het echtpaar RodenburgZeeuw, Rotterdamse rijweg, zal op 17 Fe bruari 40 jaar getrouwd zijn. Bij het oversteken van de Rijks weg nabij de Hofweg kwam een auto in botsing met de melkwagen van J N. Beide voertuigen kregen schade. Zondagmorgen werd de wïelriid- ster mevr. M. v. d. B. uit de Wij- naendtslaan door een hond gebeten, waardoor zij van haar fiets viel en een been brak. Zii is overgebracht naar het St. Franciscusgasthuis. De Chr, Korfbalclub Oversehie speelt Zaterdag tegen Thor. Volkstoneel speelt Heyermans Het Nederlands Volkstoneel ar tistieke leiding Ben Groeneveld en Ferd Sterneberg, zal op Dinsdag 8 Februari in de Rotterdamsche Schouwburg de eerste opvoering voor Rotterdam geven van Her man Heyeimans' „Schakels" onder regie van. Hans van Meerten 2ullen optreden: Johan Flsensohn, Bab Wijsman, Ferd Sterneberg, Bob Goedhart, Nell Knoop, Jaap Hoogstra, Tine Medema, Marianne van Wave ren, Hans van Meerten, Marie Fa assen, Gerda Ruyters, Alex Faassen, Wim Kouwenhoven, Jan Hundling, Hans Culemar, en Taane Wierts, Zijn goed doel Eén Coca Cola, alstublieft, zei de kellner en juist wilde ik me ver diepen in een leerzaam artikel uit een weekblad, toen die heer naast me aan de leestafel zich tot mij wendde. Hij schoof me een krant toe en sprak: daar sta ik van te kijken, voer vijfhonderd millioen aan alcoholische verversingen wordt er in ons landje gebruikt, wat kan dat oplopen zo'n paar glaasjes met z'n allen. Ik las het bericht dat hij me aan wees. Inderdaad, het stond er. Een interessante berekening had iemand erbij gemaakt: vijf mil lioen was er nodig voor de restauratie van onze St. Laurens- kerk, waar die vandaan te halen? Wel, stond er, als we allemaal vier dagen ons borreltje laten staan is er al vijf milUoentjes uitgespaard. Ik sta er werkelijk van te kijken, zei de heer weer en hij nam een flinke teug van zijn glas oude kla re. Een aardig idee vind ik dat. ja dat moesten we maar eens doen: vier dagen op een droogje gaan zitten, sprak hij enthousiast, ik zou dat best voor onze St. Laurens over hebben, en U? Maar natuurlijk, zei ik zonder aarzelen, trouwens het zou me weinig moeite kosten, want ik ben een. 2eer matig gebruiker, geef mij maar een glas lekker koude fles- senmelk, dan kunt u m'n borreltje krijgen. Ik zei het natuurlijk bij wijze van spreken, maar die heer bestelde terstond een klare voor zichzelf en een glas melk voor mij. Ja, sprak hij nu zeer nadenkend, na de kop van zijn borrel te heb ben afgebeten, ik voel alles voor dat plan, ik denk er sterk over morgen al te beginnen, vier dagen zijn gauw genoeg om en je doet er een. goed werk mee, nietwaar. Enof, zei ik, ik ben uw man, geen druppel, vier dagen lang niet en misschien rog wel langer. Nou, viel de heer me snel in de rede, nou dat is nu weer-niet no dig, overdrijving schaadt in alles, ik vind vier dagen aardig, maar dan hebben we toch waarachtig wel esn versnapering verdiend, zou ik zeggen, ober breng mij eens een dubbele, het smaakt me van avond. Toen de bel voor hem stond nam hij een diepe teug, smakte met de tong en sprak heel ernstig: dat doen we dus, dat is dus afgespro ken en morgen te beginnen, niet waar. maar dan ook geen druppel, vier dagen en nachten, geen spat je om 20 te zeggen, tjonge, wat vind ïk dat een aardig plan, ik verheug me er al op, wil u wel ge loven, maar drinkt u uw melk toch eens op, dan nemen we voor afscheid nog een klein borreltje. Ik bedankte vriendelijk en joviaal maar die heer bestelde nog een dubbele en na de eerste bedacht zame teug begon hij weer: wil u wel geloven dat ik blij ben dat ik u ontmoet heb. alleen was ik mis schien niet zo gauw to' dit besluit gekomen, maar nu we het samen doen vind ik het aardig, heel aar dig zelfs, maar eerlijk meedoen, niet stiekem thuis een druppie proeven, da's flauw. Nee zeker niet, zei ik trouwhar tig, we moeten van mekaar opaan kunnen, anders komen we niet aan die vijf millioen en daar gaat het toch maar om, wat zegt Wacht eens, sprak de heer en. hy keek me waterig en innig aan: wat u zoeven zei, om er nog een dagje bij te doen, lijkt me toch 20 gek niet, we komen dan wel ver boven het afgesproken bedrag, maar dat dikke millioentje dat we overhou den hoeven we niet af te dragen voor de kerk, dat delen we samen, verdrimmeld, dat delen wjj samen, maar eerlijk, je weet het, geen vingerhoed, vijf dagen lang. Erewoord, zei ik, maar ik reken de vlug af, want aie heer bestelde er alweer eentje op de valreep DESIDERIUS. De voorstellingen van .Liefde in 1906" op Zaterdag en Zondag a skunnen wegens ongesteldheid van enkele spe lers niet door gaan. Rotterdams Toneel zal nu op 5 Februari m de Rotterdam se schouwburg spelen ..Jeanne van Lor raine" en op Zondag 6 Februari „Chris topher Btake". Mr. Sjollema onder scheiden Mr. H. J. Sjollema, voorzitter van de Alliance Francaise alhier, is onderscheiden met het ridder schap van het Legion d'Honneur. EHBO-wedstrijden Uitslag van de wedstrijd. door de kring Schiedam in het Verenigings gebouw te Oversehie gehouden; afd. senioren le pnjs- Schiedam, 2e prijs Rotterdam-Zuid. 3e prijs: Maasdijk cn 4e prijs: Vlaardingen. Afd, junioren; le prijs; Oversehie ivisselbeker van ..Het Rotterdamsch Parool''). 2e prijs: Vlaarchngen, 3e prijs: Rotterdam-Zuid cn 4 e prijs: j Schiedam. Benoeming De heer C. H. v. Essen, stations chef Ie klasse b te Rotterdam. D.P., eerder gestatienneerd te Feyenoorcl is met ingang van 1 April a.s. be noemd tot stationschef le klasse a te Rotterdam. Rechter Maasoever. De inslag- van de verloting van de hengelsportvereniging „De Snoek baars" is Maandag bekendgemaakt. Winnaar is do houder van lot no. 411. Advertentie Ï.M. Broches staakt niet Men maakt er ons op opmerk zaam, dat op de Broches-sigaret- tenfabriek te Amsterdam niet wordt gestaakt, zoals wij Woens dag in ons bericht „Sigaretten schaars" hebben meegedeeld. Proces Kravchenko tragi-comedie loereldhistorie? Uit üe inhoud noemen wij verder: Indrukken uit Hoorn. Komen de Communisten? Sjanghai wacht af. De exotische Mahdi v. d. Soedan. Somber Toneel. lna van der Beugel over: Faxijs nu. Losse nummers 23 ets veikrijg- baar in Kiosk en Boekhandel Minimum abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Administratie: Kei- zersmacht 604. Amsterdam-C 76. Nog enkele dagen blijft Rob bij zyn vrien den in Tanger achter om eens goed uit te rus ten. Maar dan besluit hij weer onder zeil te gaan. „En waarheen Is deze keer de reis?" vraagt majoor Ross ,.Jk denk, dat ik Amsterdam maar weer eens op zoek," zegt Rob; „ik ben nu al zo lang van huis weg." Hij neemt harte lijk afscheid van Willy, Marga, majoor Ross en "inspecteur Rogers en dan hijst hij het zeil van de „Vrijheid II", Spoedig is hij in volle zee, reis verloopt zonder hindernissen. Wanneer gelukkig als een zeeman maar zijn kan wan- -.pi cvtrj TJei is nrachtic weer en de avonds de zon ziet ondergaan op de neer hij op de thuisreis is..», samen met Skip, Het is prachtig weer en ae AUantlsche 0ceaaE> VOelt hy z{ch geiukkigi zo EINDE

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3