In Schiedam hangen de vlaggen uit Het lukte de Spartanen niet om voorde grote verrassing te zorgen Eerst de spelers, dan de techniek en ten slotte pas het systeem Jan Post en Toon Hoorman spaarden voor 'n „grote" bal S.T.V. Slijkhuis wint de „Hunter mile" Max Boas organiseerde voor S.V.V. eerste internationale wedstrijd de Arsenal en 'Chelsea scoren vijf maal Dat is het recept van Kees van Dijke om een kampioenscocktail te brouwen j]@(o)&(è\. Spelen brachten half millioen op 4 X Maandag 7 Februari 1949" Dit Is het kranige eljtal van SW, dat in écn ruk van eerste klasser kampioen ii'erd. Staande: Kees van D(ikc (teainer). Corveleyn, Op schoor en Steenbergen. Midden: u. iUeertryïc, van Schijndel en van Kan: voor: van Lifh, Goossens. Könemnnn, de Bruin en Schrumpjf. Willy Siykhuis heeft Zaterdagavond de Amerikaanse athleet John Twomey op zijn gemak verslagen met een voor sprong van 8 meter. Hij won de beroem de „Hunter Mile" in de tijd van 4 mi nuten 12.4 seconde. Verleden week werd de Nederlander op de MiJJorose mile tweede achter Don Gehrmann (Wiscon sin). Zaterdagavond startte Slijkhuis als tweede van vijf deelnemers. Hij verge noegde zich met deze olaats tot op één na de laatste der elf ronden. Toen pas seerde hij Neil Pratt (Syracuse), die als vierde eindigde. Slijkhuis is de eerste buitenlander die de Hunter mile gewonnen heeft. De Zweedse athletiekster Erik Ahldcn heeft de Belgische Olympische kampioen Gaston Bei Cf te Boston in een wedstrijd over twee mijl verslagen. De tijd van A hide n was 8 minuten 55,5 seconden. Heiff, die van het begin af aan ds lei- ding had gehad sloeg alle aanvallen van de Zweed af. maar toen hij vlak bij de i finish was wist Ahlden hem toch nog I te passeren. (Van onze sportredacteur) Het is zover. In Schiedam hangen de vlaggen uit. S.V.V. is kampioen. Terwijl de Spartanen bedrukt hun kleedkamer opzochten maar niet zonder hun tegen standers sportief de hand te hebben gedrukt werden de rood-wit-groenen in triomf op de schouders van hun supporters weggedragen. Onder de misprijzende blikken van de Spartasup- poosten, die vergeefs hadden geprobeerd zich van hun opdracht: „geen publiek op het veld" te kwijten. Zelfs Steenbergen moest het zich laten welgevallen. Met 'n pijnlijke trek op z'n gezicht. De Schiedammer hunkerde naar een rustig plekje in de kleedkamer. Hij heeft het gepresteerd om met een negenoog ia z'n nek een zware wedstrijd uit te spelen. Af en toe als een Spartaan met hem in omhelzing ■was.geweest zagen we hem dansen van de pijn. Een dappere kerel, die Steenbergen. Geen wonder, dat S.V.V. met zulke voetballers kampioen is geworden. JfU de spanning veeg is, kunnen de Schiedammers zich misschien al niet meer voorstellen, <3at zÜ zó tegen deze wedstrijd hebben opgezien. Als t^gen een berg. Zij wisten, dat Sparta z'n uiterste best zou doen om vinnig te.*ug te slaan, niet alleen uit sportieve overwegingen, maar uit simpel lijfsbehoud. De verrassende overwinning op Haarlem had alles wat de rood-witte kleu ren lief is een hart onder de riem gestoken. De vlam sloeg over op niet- Spartanen en zo was er Woensdag in Rotterdam geen kaartje meer voor de wedstrijd te krijgen. En zo zagen we sinds lange tijd weer eens een uitver kocht KasteeL Maar, zo vragen we ons af, is het de „big match" geworden, die duizenden ervan hadden verwacht Er zijn ongetwijfeld spannende momenten geweest en met wat meer toegeeflijkheid van Vrouwe Fortuna had de uitslag anders kunnen zijn. SW is onbetwistbaar de sterkste in het veld geweest, n_et een prachtig beheerste tech niek, maar de Schiedammers we- ten veel te goed, dat er nog iets anders bfj moet komen om zo'n wedstrijd waarin aan beide kanten de zenuwen parten spelen, te win nen. Welnu, dat kleine beetje, dat Sparta nodig heeft gehad, was er niet voor de rood-witten. Want anders had er in de eerste tien minuten, toen de Schïedamse ach terhoede onzeker z'n weg zocht in de bruine turfmolm voor de mas cotte van Opschoor, een doelpunt moeten vallen. Wij laten nog bui ten beschouwing, dat het been van Sjoerd Weber verkeerd bestuurd werd om Sparta de leiding te be zorgen, maar het schot van den Boer tegen de paal, uit een vrije schop even buiten het strafschop gebied, Was toch niet anders te kwalificeren dan pech. Het ant woord hierop was een bliksemsnel le ren van Schrumpf, een voorzet naar Konemann en de tengere Schiedammer scoorde het eerste van.z'n drie doelpunten, Zo'n wisselvallig verloop van het spel is met het pure verstand niet te verklaren. Natuurlijk: SW ging zich, met de steun van een doelpunt in de rug, steeds beter ontplooien. Mach tig stond daar Van Schijndel in het middenveld. Iets nerveuzer, iets minder lakoniek dan gewoonlijk, vandaar dat hij nu, wat we zelden van hem zien,meerdere malen scheidsrechter Heeneman voor free-kick liet fluiten. Maar die foutjes zijn hem graag vergeven. Het ltek wel of hij ten aanschou wen van Karei Lotsy, Boeljon, Trie beis en wie er verder van de KNVB nog meer aanwezig waren, een de monstratie wilde geven van de triomf van de aanvallende spil. Bij elke aanval was hij van de partij, maar bij elke tegenaanval van Sparta ook. Met een teruggetrok ken kanthalf kreeg men af en toe De twee Londense clubs Arsenal en Chelsea boekten In de Engelse league belde grote overwinningen. Sunderland, verlangens «je slechte indruk van de wedstrijd tegen Yeovil Town teniet te doen, trad vol zelfvertrouwen binnen de krijtlijnen, maar het was Arsenal, dat in deze Wedstrijd de weg naar het doel vijf maal wist te vinden- Zelfs eert pe nalty, door mldvoor xurntnill genomen, werd door Arsenal's invallerdoelmau Platt, gekeerd. De vijf doelpunten van Chelsea kwa men, nadat Preston North End mot 20 had voorgestaan. De nederlaag is ern stig voor "preston, dat thans onder aan de ranglijst "bengelt, pe leiders, Ports mouth, toonden ook Zaterdag hun grootse vorm. Van Manchester City werd met 3—1 gewonnen. New Castle, hun meest gevaarlijke concurrent, won even eens en Derby County maakte van de gelegenheid, dat Manchester United een cupwedstrijd moest spelen, gebruik door de derde plaats te bezetten. Eerste divisie: ArsenalSunderland 50; Birmingham city—Burnley 0—-0; Chelsea—Preston Natfc End 5—3Derby County—Wolverhampton Wanderers 3—2; Liverpool—Ever ton 0—0: New Castle United—Charlton Athletic 2—0; Ports mouth—Manchester city 3—1. •Voor de vierde tonde van de Engelse voethalcup werden enkele wedstrijden overgespeeld. De.uitslagen luidden: Blackpool—Stoke city 0—1; Hudaera- üiel-d Town—Newport County 1—3; Brad ford—Manchester United l—l na ver lenging. ZWITSERLAND VERSLAAT VER- STATEN Zondag- werd te Bazel een Ijs* hoekey-wedstrijd gespeeld tussen Zwitserland en de Ver. Staten, wel ke met 5—2 door Zwitserland werd gewonnen. de indruk -alsof Steenbergen stop- perde, maar dan op eens zag men Coxveleyn ver met de bal naar voren gaan, zoals wij Anoul zagen doen in de wedstrijd tegen de Bel gen, in November van het vorig jaar. Maarmet al hun technische overmacht hadden de Schiedam mers Sparta nog niet uitgescha keld. Wilde tonelen hebben zich nog in de eerste helft voor de Schiedamse doelmond afgespeeld. Wij denken bijvoorbeeld aan dat moment, toen Schenk de bal had afgekaapt van Meerwijk en deze midden in een kluit Spartanen en SVV'ers liet ploffen. Als een jong leur. zo liep den Boer met de dan sende bal op het hoofd. Opschoor was al gepasseerd, maar toch kwam nog ergens een SW-been vandaan om het doel te bescher men, Wij denken ook aan de (tweede) vrije trap van den Boer, weer voor een overtreding van Van Schijndel en het pandemo nium, dat volgde toen de van de lat terugkaatsende bal door Ver beek werd ingekopt. Heel Sparta juichte, maar scheidsrechter Hee neman wees naar de turfmolm. „Daar, gebaarde hij, stond Ver beek buitenspel. Zulke situaties zijn niet meer langs de normale weg te berede neren. Wel de mistrap van Wenne- ker, die Sparta op z'n tweede te- genpunt kwam te staan. Want de bal ging bliksemsnel van Kone mann naar Schrumpf, van deze naar Ar ie de Bruyn, die maar met z'n hoofd behoefde te knikken. (0-2). Matte tweede helft Zo emotioneel als het voor de rust was geweest, zo'n tam partij tje voetbal werd het in de tweede helft. Het leek wel alsof Sparta zich door het technisch gave spel van SW liet murw spelen, in plaats van alles op alles te zetten bleef de verdediging te veel terug, de halfünie, de backs. Jos Cohen kwam zelfs van de tribune om de spelers op het verkeerde van deze taktiek te wijzen, 'maar toen was het eigenlijk al te laat. Want na 25 minuten kwam door een listig sa menspelletje tussen van Lith en Konemann door laatstgenoemde het derde doelpunt en niet lang daar na wandelde de middenvoor van de Schiedammers op z'n eentje door de Spartaanse verdediging om het vierde doelpunt te scoren. Weliswaar deed v. d. Linden nog een wanhopige poging om de bal te achterhalen, maar het resultaat was, dat hij met bal en al in het net rolde. Met een 4-0 voorsprong zat SVV op fluweel en we zagen in onze verbeelding de wedstrijd reeds als oen nachtkaars uitgaan, toen er een minuut of tien voor het eind plotseling nog een opflikkering kwam. Öenningshof, die zo lang als hij voor Sparta speelt, het doel van de tegenstander nog niet heeft kunnen vinden, haalde daar plot seling bij een scrimmage met een omhalende beweging, z'n eerste doelpunt binnen en binnen drie minuten had Sjoerd Weber de stand op 2-4 gebracht. Er schemer de nog een flauwe hoop, dat alsnog een wonder zou kunnen gebeuren, maar zó vond Vrouwe Fortuna het weer welletjes. Zij had andere besognes aan het hoofd. probeerden te vinden, zet hij„ik zeg toch lekker Wij kennen Kees van was, met Duitsers en Dijke langer dan vandaag, bommen en vliegtuigen. Wij zien hem nog voor Twee jaar Laakkwartier: niksEn zo is het nu Feyenoord voetballenmet zeven elftallen kampioen eigenlijk weer, z'n zwierige zwarte haren en het tweede ongeslagen, z'n stevige robuuste Vervolgens naar Vloer de meesten heb ik zelf destijds opgekweektEn al zeg ik het zelf: ik heb v.. er plezier van. Konemann Kees van Dijke i$ twee en Van Schijndel zitten in jaar bij SVV. Het ene jaar de NedjEÏ/taiclub in Den body, waar iedere tegen- dingen: VFC kampioen en liggen de Schiedammers Haag en Meerwijk, Steen stander respect voor had. van de derde naar de tegen de eerste klasse aan bergen en Goassens wor- Kees wa$ aan de „over- tweede klasOorlog af ge- te boksen, het andere jaar den 's Woensdagsavonds kant" een populaire fi guur. Populair en robuust is Van Dijke nog altijd. Al leen aan z'n haren kun je zien, dat hij een dagje ouder geworden is, het geen overigens geen in vloed heeft op z'n enthou siasme. Wij zijn niet altijd even dol op trainers en we heb ben wel eens de indruk, dat er tegenwoordig te veel waarde wordt ge hecht aan modebegrippen als conditie-training mental-trainingma gisch vierkant", dat voet ballers van alles toordt bijgebracht behalve voet ballen. Want om te voet ballen heb je toch eigen lijk alleen maar een voet bal nodig en de rest komt vanzelf. Primair is voor ons nog altijd't plezier en secundo: het succes. Maarvoor Kees van Dijke maken we graag een uitzondering. Het moet voor een club een plezier zijn om hem als trainer te hebbenloans hij zorgt voor allebei: voor het plezier en het succes. Wij weten niet hoe hij het voor elkaar speelt, wan al praat je nu twee dagen met Van Dyke, dat geheim verklapthö je ook niet, een feit is dat hij het doet. De bewijzen zijn er. Practisch vanaf de dag, dat hij z'n bondsdi- in het Stadion door Kauf- mann getraind, tegelijk met Jan Ever se, Bertus de Harder, Alberts, Hoek, Steenbergen, om er maar een paar te noemen. Ja, dis Kees op z'n praatstoel zit, dan ben je de eerste twee uur niet weg. Want hij heeft zoveel te vertellen, over de ver eniging van voetbaloefen- meesters, waarvan Kees vice-voorzitter is, over het orgaan „de Oefenmeester" dat hij redigeertover Lunteren, waar de afgelo pen zomer een kamp is geweest voor bondstrai- ners, over de lessen, die hij geeftkortom over al les en nog wat, dat maar op de voetbalwereld be trekking heeftEn Kees loeet rake dingen te zeg gen. Bijvoorbeeld over de systeem-itis, die vele voetbalwedstrijden onge nietbaar maakt. „Eerst de spelers," zegt Kees, dan de techniek en ten slotte pas het systeem. In vele clubs beginnen ze met het systeemEn hoe vindt tt dit? Waarom is het Ne derlands elftal het SSS gaan spelen? Omdat het in Huddersfleld met 8—2 verloorOmdat het Hol landse systeem niet deug de. De dood moet een oor zaak hebben, maar de diagnose moet zuiver ge steld worden. De Holland se spelers waren niet te gen de Engelsen opgewas sen. Had Engeland het Hollandse systeem en - - Holland het Engelse sy- eïi als je nu aan Kees steem gespeeld, dan toas mnn*. ~v"1 eveneens een grote neder laag voor ons het resul taat geweest ploma haalde, is hij doen- de clubs met z'n toverstaf l°Pen Neptunus...! komen zij er In en steve- aan te raken. Wie herinnert zich niet regelrecht door naar Een paar aardige voor- het daverend begin van het kampioenschap, beelden. SVV was z'n eer- enige seizo'enen geleden, En- als je nu aan ste protégé en in de vijf toen Neptunus de ene vraagt: vertel me nov jaar, dat hij de Schiedam- wedstrijd na de andere {?cns> hoe heb je dat klaar mers gecoacht heeft, is het won, tot de vorstperiode gespeeld? Ben jij eev eerste ieder jaar kam- kwam en het om redenen, ■wonderman'? Weet y pioen geweest. En het die wij hier liever onbe- wat Kees dan antwoordt: vierde was het eerste elf- sproken laten, a/gelopen „De wonder-mannetje* tal var. een tweede klas- was met het succes. Er komen uit het buitenland ser, dat promoveerde naar was grote deining in den Die behoeven maar bij de reserve 2e klasse B. lande. De voetbalprofesso- een vereniging aan te Die periode dateert van ren bestudeerden Neptu- kloppen, tegen hun petje '35 tot '40. Toen ging hij ruts, spraken gewichtig te tikken en hun bedje is naar Feyenoord, hielp z'n over stopperspil en anti- gespreid. Ik maar ik oude club tegen het kam- stopperspil en Kees zat iii niet alleen, tsij Hollandse dat isij het over het hoofd, pioenschap aan en vertrok een hoekje te grinniken, trainers allemaal, wij ziénQuien sabe (wié naar Den Haag, omdat het Tegen journalisten, die moeten er voor vechten, weet) zeggen de Span- hem hier te rommelig het naadje van de kous Neem de jongens Van SVV jaar den. Kris Krasser. En zo baant Van Dijke net grote passen door de ordblemen, die ons alle maal interesseren, maar tegelijkertijd legt hy een slim rookgordijn over wat ons het meest interesseert: het succes van SVV. Of ligt dit zo voor de hand WJ IJ zyn een avondje op visile geweest in De Gorzen bij de familie Hofman in de Willem Brouwerstraat. We bewaren er de beste her inneringen aan, want de kleine, kwieke secretaris-penningmeester van SVV de club, waarover in deze dagen niet alleen aan de oevers van de Nieuwe Maas. maar door geheel voetbalminncnd Nederland met diep respect en eerlijke bewondering wordt gesproken is een prettig gast heer en een gezellige causeur. Zeg Hofman en ge denkt onmiddellijk aan mevrouw Hofman. Ook wij (sinds deze avond) en wanneer we dit praatje beginnen met htilde te brengen aan een voortreffelijke gastheer, dan releveren we met evenveel waardering de vriendelijkheid en de hulp vaardigheid van diens echtgenote, die geloven wij ook zo'n beetje de rol van privé-secretaresse vervult, de rechterhand van haar man, de secretaris-penningmeester van ons Schiedamse SW. hart heeft verpand, zou vooral op dit zo feestelijk ogenblik veel zijn te vertellen, maar dat gaat nu eenmaal niet. Beperken wij ons daarom tot enige gebeurtenissen uit het verre verleden. HlE heer Hofman behoort tot 91*—'die mensen, die niet gaarne aan de weg timmeren of zich graag om hun verdiensten geprezen zien. Integendeel, hij behoort juist tot hen, die zonder veel ophef bergen werk verzetten en, in stilte hun weg gaan. Zijn goed humeur en gulle lach hebben hem nooit in dc steek gelaten, Waar en onder wel ke omstandigheden men hem ook heeft ontmoet, de heer Hofman blijft optimist," zo schreef de „Schiedamse Courant" van 26 Sept. 1932 toen de secretaris-penning meester jubileerde, omdat hij 25 jaar lid van S.V.V. was, waarvan 24 jaar lid van het bestuur. Wij schrijx-en nu 1949, zeventien jaar latei-. Dat betekent dus, dat de heer Hofman meer dan veertig jaar zijn veel tijd en moeite vragende func tie heeft vervuld. Wilt u een ster ker bewijs voor de liefde en dc ijver, waarmede deze man zich van zijn veelomvattende taak kwijt, alsmede voor het vertrouwen en de waardering, die de S.V.V.-ers voor het werk van deze functio naris hebben? Na al de jaren van opofferende en ingespannen arbeid is dan ein delijk ook voor deze geboren opti mist een droombeeld werkelijkheid geworden: S.V.V. is kampioen der eerste klasse. Dit kampioenschap dan, deze ongetwijfeld unieke prestatie in de geschiedenis van ons Schiedamse sportleven, was aanleiding voor ons bezoek aan het huis in de Wil lem Brouwerstraat. Wij praatten over S.V.V., over de dagen in 1904, toen de club werd opgericht, over de moeilijkheden, die daarop volg den, de ups en downs in latere jaren en over de pech en het nood lot, die deze sportgemeenschap van De Gorzen in de laatste jaren achtervolgden en treiterden om plotseling in het laatste seizoen op de vlucht te slaan voorieen over weldigend enthousiasme en een onverzettelijke, zeldzaam een drachtige wilskracht, gepaard gaande aan een technische en tac tische vaardigheid, die vriend en vijand versteld hebben doen staan. Daardoor en -daardoor alleen be reikte S.V.V. de ereplaats en geeft deze haar het recht om straks met nog vijf andere candidates in het' strijdperk te treden met als inzet de hoogste voetbaleer van Neder land: het nationale kampioenschap. Wij babbeldén .dan over de his torie van de club en terwijl wij praatten stapelde de heer Hofman, op de tafel voor ons êen hoeveel heid documei.ten, jaarverslagen, notulen, clubbladen en wat dies meer zij, waarover boekdelen zou den zijn te schrijven, maar die in het bestek van een algemeen kran tenartikel alleen deze waarde heb ben, dat zij op overtuigende wijze aantonen, dat S.V.V. een sportge meenschap is, die voor ons land en voor Schiedam in het bijzonder van zeer grote betekenis is. Over de groei en de bloei van de club, waaraan heel De Gorzen het Schulte-Boeyen winter kampioen 'Zondag werd in hetSportpaleis te Brussel de laatste koppel wedstrijd ge houden welke meetelt voor het officieu ze winterkampioenschap. Tal van sterke koppels waren present en de Australiörs Strom en Arnold behaalden een fraaie zege. Zij legden in 3 uren 141 km 940 af. wat een nieuw baanrecord betekende. Het Nederlandse paar SchulteBoeyen moest zich met de tweede plaats verge noegen, wat echter voldoende was om eerste te worden in het eindklassement voor alle wedstrijden zodat de titel hun ten deel Is gevallen. Val van vijf meter zonder gevol gen Vrijdagmiddag is de Ha-jarige Henk v, d. Sman uit de Paradijslaan, Uit het raam van de eerste verdieping aan de achterzijde van de woning gevallen. Het kind was in een onbewaakt ogenblik op de leuning van ccn stoel gèklomttoen. Vermoedelijk heeft het toen de knop van het raam gepakt en het raam open geschoven. Na een val van vijf' meter kwam het op vier waslijnen, terecht, die de schok zodanig braken, dat men in het .Bergwegziekenhuis geen letsel kf n constateren. Ieder een dubbeltje "LT ET was acht Mei 1904. Lente en een stralende Zondag. Er trilde iets in de atmosfeer, dat tot nieuw leven wekte zo lezen we in het gedenkboekje, dat ter gele genheid van het zilveren jubileum van S.V.V. werd uitgegeven. Tus sen het jonge groen langs de boor den van de Nieuwe Maas „schooi erde" een troepje jongens rond, dat zich, om eens lekker uit te rusten, uitstrekte in het geurende gras langs de berm van de Hoge Dijk. En daar het hing zo in de lucht kwamen Jan Post en Toon Huurman met hot plan op de prop pen om een voetbalclub op te rich ten, een club met een „grote" bal- Ze hadden al zo lang gespeeld met een klein gummiballetje en ook wel met een papieren bal, dat nu.— Het plan viel in goede aarde, het werd uitgewerkt, ieder liet zijn mening horen en spoedig waren de vrienden i'* druk in gesprek, dat ze de vogels niet meer hoorden fluiten en ook1 geen oog meer had den voor het gezellig kabbelende water in de Maas. Notulen zijn van deze eerste vergadering in de bui tenlucht niet gehouden, maar wel weten we, dat besloten werd eerst te gaan sparen voor een grote bal. Jan Post vormde in zijn eentje het hele bestuur en bekleedde dus alle functies van voorzitter tot vice- commissaris-van-materiaal-in-de- dop. Natuurlijk was hij ook pen ningmeester en op diezelfde Zon dagmiddag nog lieten dr gebroeders Hoorman, Jan Vlug, Nico in 't Hol, de gebroeders Bras, alsmede Jan Post zelf, ieder een dubbeltje in zijn portemonnaie ver dwijnen. Zo werd op acht Mei 1904 onder de naam Excelsior het tegenwoor dige S.V.V. opgericht. De club zou van zich doen - spreken! Dc grote bal kwam er. Met welk een tederheid is deze behandeld. Met welk een. weemoed zijn de eer- ste schrammen er in ge constateerd. Spoedig slo- - ten meer jongelui zich aan en zo werd Excelsior opgericht. De eerste tijd werden uitsluitend vriendschappelijke wed strijden gespeeld, voor namelijk tegen Fortuna uit Vlaardinffen, tegen welke club de eerste me daille werd gewonnen. Na een twee-jarig bestaar. ging Excelsior, nu onder de naam Voorwaarts, in de tweede klasse van dc Rotterdamse Voetbalbond spelen. Voor de belang rijkste gebeurtenissen sindsdien, verwijzen wij naar het overzicht „in jaartallen" elders op deze pagina. Max Boas ER is neg één verhaal, dat we jn deze kolom men nog gaarne willen afdrukken. Het betref', de eerste internationale wed strijd, die S.V.V. in 1911 tegen de Mosely-Friends uit Birmingham speelde. De orga nisatie van deze wedstrijd heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De destijds bekende scheidsrechter Max Boas, een wat men noemt handige kerel, kwam als reizi ger ook veel ir. Schiedam. Behalve reiziger was hij ook medewerker aan. een sportblad en als zodanig had hij veel. relaties. Hij -was het, die Jan Fost er toe wist overste halen in Schiedam een internatio nale wedstrijd te organiseren. Boas zou het zaakje wel in orde maken. Hij correspondeerde en telefoneer de Jan Post' betaalde alles! en de Mosely-Frïends zouden over komen. Mogen we er tegen spelen? vroeg Jan Post voor alle securiteit. Zijn die lui wel aangesloten bij de Engelse Voetbalbond? Nee, maar dat komt wel in orde suste Boas. Hij zou nog wel eens gaan praten met Hylkema, de toenmalige secretaris van deN.V.B, Het resultaat was echter, dat de N.V.B. de wedstrijd verbood en Jan Post mocht opnieuw drie gul den betalen voor telefoonkosten. De enige oplossing was, dat de Mosely-Friends zich aansloten bij de Engelse Voetbalbond, hetgeen na heel wat geharrewar tenslotte ook gebeurde. Boas had zich voor deze wedstrijd inderdaad erg inge spannen. Veie avonden offerde hi.i op om de S.V.V.-ers enige Engelse liedjes te leren, waarmee de Britten bij hun aankomst verwelkomd zou den moeten worden. Voor Schie dam was de wedstrijd een gebeur tenis van de eerste orde en toen de dag dan ook was aangebroken en de Engelse gasten per salonboot van Rotterdam aan het Hoofd arri veerden, stond het er zwart van de mensen. Boas was er natuurlijk ook. Hij had een tas bij zich met ansichtkaarten en postzegels om aan de Engelsen te verkopen. Zaken zijn nu eenmaal zaken. "De wedstrijd zelf werd voor de Schie dammers een groot succes. Ze wonnen met 1-0. Laten we het hierbij laten. Ge brek aan plaatsruimte belet ons om nog meer van dergelijke episo den uit de historie van ons in feeststemming verkerend S.V.V. aan de vergetelheid -te ontrukken. De glorie van de mijlpaal, die thans Is bereikt, vraagt bovendien de eerste aandacht.-uaarover elders in deze kolommen meer. in jaartallen 1904 8 MeiS.V.V. wordt onder de naam „Excelsior" opge richt. Initiatiefnemers zijn de'beren J. Post en Ant. Hoorman en nog op dezelfde dag melden zich als leden Adr, Hoorman, J. Vlug, N. in 't Hol en de gebr. Bras. 1906 S.V.V. wordt onder de naam „Voorwaarts" in de tweede klasse van de Rotterdamse* Voet balbond opgenomen. 1909 Voorwaarts is kampioen van de tweede klasse R.V.B, en promoveert naar de eerste klasse van die Bond. 191Ö Kampioen van de eerste klasse en promotie naar de derde klasse van de Nederlandse Voet balbond, Naamsverandering is noodzakelijk ert zo wordt Voor waarts „S.V.V." 1911 De'eerste internationale wedstrijd tegen de Mosely-Friends uit Birmingham. 1913 S.V.V. wordt kampioen, van de derde klasse en promoveert naar dc tweede klasse. Ter ere van dit feit organiseert S.V.V. voor de eerste maal in Schiedam een pro- paganda-wedstrijd tussen twee eersteklassers. Hij wordt gespeeld op 3 Augustus en wel tussen H.F.C. en U.V.V. Een maand later wordt een eigen clubgebouw met veel feestvertoon officieel ingewijd. 1914 Op de twee Paasdagen speelt S.V.V. uitstekend geslaagde propagandawedstrijden tegen de Engelse clubs Walthampston A.F.C. en Hull Old Boys A.F.C. In hetzelf de jaar (op 31 Mei) wordt op luis terrijke wijze het tienjarig bestaan gevierd. 1917 De N.V.B, besluit om de bovenste clubs van de tweede klas se te verenigen in een eerste klasse B, waardoor S.V.V. in de zg. „mar garine-afdeling" komt en da A- Itlasse al spoedig ,-,roomboter- afdeling" wordt genoemd. 1919 -De N.V.B. neemt nu het besluit om de B-klasse als over gangsklasse tussen eerste en twee de klasse te beschouwen en dus wordt S.V.V. „overgangsklasser". 1923 Weer een nieüwe com petitie-indeling, waardoor in het Westen van het land twee gelijk waardige eerste-klasse-afdelingen. van tien clubs komen. Zes clubs A.S.C., D.H.C., Hilversum, Spar taan, Zandvoort en S.V.V. moe ten strijden om twee plaatsen in de eerste klasse. Na zeer harde en spannende wedstrijden promoveren A.S.C. en S.V.V. naar de eerste klasse. Met Pasen van dat jaar wordt een toer gemaakt naar het Rijnland. In Aken wordt met 1-0 van V.F.B.O.S; gewonnen. In het zelfde jaar speelt S.V.V. in Schie dam. togen de Union Düsseldorff. De burgemeester van Schiedam, wijlen de heer A, J. Gijzen, ver richt de aftrap. 1934 De weg terug. S.V.V. degradeert naar,de tweede klasse. 1929 S.V.V. bestaat een kwart eeuw. Feest. De junior- en- athle- tiekafdelingen worden opgericht. 1932 „De Rood-Groene Revue" wordt geboren met als leden van de redactie de heren D. K. Vos, J. C. Bronnemah en J. Baris met als toegevoegd door het bestuur de heren C. Maltha en 0. Korpel. 1933 S.V.V. .2 promoveert naar de reserveeerste klasse ivan de K.N.V.B. 1934 S.V.V. dertig jaar. .Feest avonden in Musis Sacrum. 1936 De veteranen gaan op 12 April een dag „op stap")1 en spelen in België een wedstrijd tegen de oudjes van de Racing Club Mechelen. Het derde elftal promoveert naar de reserve twee de klasse en het vierde naar de reserve derde klasse van de K.N. V.B. Op acht November wordt het terreinvraagstuk opgelost. Officieel worden de twee by-terreinen in gebruik genomen. 1937 De pech begint. S.V.V. kampioen van de tweede klasse A. In de promotiewedstrijden moet de eer echter aan R.F.C. worden ge laten. 1939 Weer kampioen, maar ook nu geen promotie. S.V.V. moet het voor de derde maal nog eens proberen. 1947 Driemaal is bij S.V.V. geen scheepsrecht. Weer kampioen, van de tweede klasse, maar na bijna dramatische wedstrijden gaat ook deze kans verloren. 1948 Eureka! Kampioen van de tweede klasse en nu ook.,..*., promotie. 1949 Alle pech en noodlot van de laatste jaren op de vlucht ge- stagen. KAMPIOEN VAN DE EERSTE KLASSE. En nu? Vooruit jongens, het kan! Het organisatie-comité van. de te Lon den gehouden Olympische Spelen zal binnenkort een officiële verklaring pu bliceren, waarin het bedrag wordt ge noemd. dat door de Spelen afgelopen zomer werd opgebracht. Hoewel dit ba tty saldo nog niet bekend is, neemt men in welingelichte kringen aan, dat dit om en nabij de 50.000 pond sterling zal be dragen. tiet is nog niet zeker wat er met het geld zal gebeuren. Er zijn twee mogelijk heden: teh eerste., dat het zal worden verdeeld onder de 17 bonden, waarvan de takken van sport de onderdelen der Spelen vormden. Ten tweede, dat het geld ten goede zal komen aan het Britse Olympische comité teneinde een fonds ta stichten, waaruit de training voor ko mende Olympiades kan worden gefinan cierd. „Hier" gebaart scheidsrechter Heeneman en Steenbergen en Cor veleyn zeggen het hem na, ,j>tojid Verbeek buiten spel.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4