Koningin Nefertete Italië maakt de beste films Het raadsel van de Kapo Alberto Cavalcanti: Met,,De zwarte tulp" heeft hij niets uitstaande Crisis in Engelse filmproductie Radio-programma Jaag die Rhéumatische pijnen uil Uw ledematen! Grote vrouw in 'n mannenmaatschappij „Punten-race" op Goudsesingel blijkt een succes te zijn Sadistisch intermezzo De Chileense dichteres Gabriela Mistral Heren leden nederlaag tegen Zweden Op zoek naar SCHRALE I'L'ID U r KL00STERBALSEH Pzrfüiececkéec Simon Goldberg speelde Mozart BE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Dinsdag 8 Februari 1949 De productie van de nieuwe Ne derlands- Engelse film „De zwarte tulp" heb ik niet op mij genomen en Ik ben zeer verbaasd dat mijn honorarium voor het vervaardigen van deze fikst zelfs" in de Neder landse blade-ft genoemd is, ver klaarde de Engelse filmregisseur cn producer (vooral van documen taires) Alberto Cavalcanti, die Za terdag voor een kort bezoek in ons land is aangekomen. Hij vertelde een en ander over zijn plannen en over zijn ideeën ten aanzien van de moderne film industrie. Binnenkort zal hier. zijn nieuw- ste film „For them, that trespass" vertoond worden; het verhaal is gebaseerd op de destijds veelbe sproken moord te Camden Town. De opnamen kostten heel wat hoofdbrekens, want vele scènes zijn op straat gefilmd en men had grote moeite hét verkeer in 'be dwang te houden. Over de Duitse filmindustrie zei Cavalcanti, dat deze „eerst zichzelf moet terugvinden". De producten, die hij tot dusverre had gezien, noemde hij te naïef. Maar al te zeer blijkt uit deze Duitse films hoe de regisseurs geremd zijn door het zoeken naar de juiste vorm. Bij de Franse films constateerde hij een merkbare achteruitgang ten opzichte van de vooroorlogse pro ductie. Cavalcanti schreef dit toe aan het feit, dat de bezetting ook in. Frankrijk haar sporen heeft achtergelaten. De Fransen, zo zei hij, hebben de realiteit niet onder ogen gezien. Na de bezetting brachten zij een serie films met onwaarschijnlijke liefde en droomkastelen. De wer kelijkheidszin was ver te zoeken en de films kregen alle Iets gekun stelds. Televisie geen ernstige concurrent De beste films maakt, naar het oordeel van de producer, Italië. De Italiaanse productie is n; „Rome, open stad" en „Vier stap pen in de wolken" op steeds hoger peil gekomen. Eén van de laatste Italiaanse films, „Fietsendieven' had op hem een bijzonder goede indruk gemaakt; hij noemde deze een product van „sterk dramatisch karakter" Wat de moderne film in het al gemeen betreft, Cavalcanti had opgemerkt, dat de „best sellers" onder de films altijd die zijn, waar van .het scenario aan dé hoogste eisen voldoet. Of in films „sterren" optreden, is niet heel belangrijk. Hij voegde hieraan -toe: het komt niet vaak voor, dat de eigenlijke sterren tevens goede acteurs zijn. Een slechte film zal nooit lopen, al spelen er de beste sterren in. De Engelse filmindustrie, zo ver telde Cavalcantf verder, maakt op liet ogenblik een crisis door. Er heerst grote-werkloosheid en de helft der studio's Is thans gesloten. De verspreiders krijgen te grote bedragen uit de productie en ook is de vermakelijkheidsbelasting veel te hoog voor de onafhankelij ke producers. Er bestaat -echter een goede kans, dat de Engelse filmindustrie een uitweg vindt uit de huidige impasse. Er is nl. een parlementaire commissie samengesteld, die de zaak in onderzoek heeft. Cavalcanti was niet pessimistisch gestemd over de concurrentie tus sen bioscoop en televisie. j De radio is in strijd met de alge- j mene verwachtingen ook nooit een ernstige concurrent geweest voor' de concertzalen. Ik geloof juist, dat de televisie het bioscoopbezoek In belangrijke mate zal stimuleren. Er wordt overalgeëxperimenteerd met televisie bij filmopnamen. Persoonlijk was Cavalcanti van mening, dat de „back projection" voorlopig een handiger hulpmiddel hij de filmopnamen zal bliiken dan televisie. Als opvolger van de heer N. woensdregt. die de Gemeentedienst met pensioen verlaten heeft, werd tot chef van het bureau Belasting op Ver makelijkheden ter gemeentesecretarie benoemd de heer J. A, Bongers. die met Ingang van 3 Februari is bevor derd tot hoofdcommies. Vice-consul U.S.A. Ingevolge koninklijke machti ging is de heer J. F. Christiano er kend en toegelaten op de voet van vreemdeling als vice-consul van de Verenigde Staten van Amerika te Rotterdam. Examens Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal exömen Nederlandse letteren J. W, G. Kievenaar te Rotterdam. Aan. de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagden voor het propaedeutisch examen de heer A. Moerman en mej. L. H. de Roo de la Faille, beiden te Rotterdam. Advertentie IM. DINSDAG 8 FEBRUARI HILVERSUM I: 19.00 Nieuws; 19.15 Liederen; 29.30 Dit is leven; 19.45 Beg., uitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man; 20.12 Cantate No. 57 van Bach; 20.40 Voordracht; 20,50 Omroep orkest 21.30 Operamuziek; 22.30 Gram platen; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws; 23.15-—24,00 Het blaasinstrument in. de kamermuziek. HILVERSUM II: 19.00 Radio-strip: 19.10 Ik zou zo graag; 19.30 Viool en plano- 20.00 Nieuws; 20.05 In het radïo- zoeklicht-. 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein; 21.30 Allerlei; 21.35 Cllnge Doa- renbos; 21.45 Buitenlands overzicht; 22.- Pierre Falla; 22.30 Amsterd. strijkkwar tet; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gr. pl, WOENSDAG 9 FEBRUARI 1949 HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Te deum lau- damus; 7.45 Een woord voor de dag; 8.Nieuws? 8.15 Busch strijkorkest: 8.50 Orgelspel: 9.— Bezoek bij zieken; 9.30 Concertgebouworkest; 10.30 Rubin- sbein; 11,15 Hoorspel; 12.Harmonie- muziek; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Septet Johnny' Kroon: 13.— Nieuws;- 13.15 Orgelspel; 13,45 Alma Musica: 14.15 Gram. platen; 14.40 Even onder ons; 15,—Soprpan bas-bariton, viool, clavecimbel: 35.35 Pianospel; 15.45 Cos- m o poli tan trio; 16.— Arbeid in vrije tijd; 16.15 Voor onze jongens on meis jes; 17.30 Sangh. en spel; 18.— Nedcrl, koren en korpsen; 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II; 7.— Nieuws; 7.1S Gram. platen; 8.— Nieuws; 818 Fred Hartley; 8,50 Voor de huisvrouw: 9.— Kamermuziek; 10.Morgenwijding; 1020 Onze keuken; 10.30 Als de stof zuiger zwijgt; ll.— Pop. non-stop prog. 12Vincentlno; 12.30 Land- en tuin bouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Kilima Hawaiians; 13.— Nieuws: 13.15 Kalender: 13,20 Metropole orkest; 14.— Gesproken portretten; 14,15 Jcugdcon- cert; 15.—.Hoorspel: 15.30 Regenboog; 30Roodborstjes: 36.15 Het stond in de krant: 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Ramblers; 17.45 Reg. ultz,; 18,— Nws; 18.15 Varia: 18.20 Gram. platen; 18.30 Verandering ln het Zuiden der Ver. Staten, Advertentie I.M, Dat kan! Met de eenvoudige bloedzui verende Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts. De zes mine rale zouten waaruit Kruschen bestaat, zijn een wondere stimulans voor de bloedzuiverende organen. Lever, nie ren en ingewanden hebben de opwek king nodig, die Kruschen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken het btoed gaat sneller stromen en voor komt zodoende dat schadelijke, pijn- verwekkende zuren zich gaan vast zetten in spieren cn gewrichten en voortdurende oorzaak worden van Uw ondragelijke pjjn. Niet zonder reden gebruiken millioerren mannen, en vrou wen oyer de hele wereld sinds jaar cn dag Kruschen. De heilzame ge volgen. worden alom erkend en er kan geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraag Kruschen bij Apotheker of Drogist. - Kees Timmer heeft iri^ppdracht van de Kunststichting der Gemeente Rotterdam een schilde^j vervaardigd, dat bestemd is voor de Leeszaal van de KuhstSiaarssocieteït in het Schielandhuis. Hierboven een foto van het schilderijeen circusstal voorstellend. De winkeliers van de winkelver eniging „Goudsesingel—Vondelweg" zijn tevreden over het resultaat van de drie „punten-races", die zij tot nu toe georganiseerd hebben. Het- blijkt, dathet kopend publiek het op prijs stelt gratis mee te mogen dingen in -een. wedstrijd, waarbij steeds betrekkelijk hoge prijzen kunnen, worden gewonnen en Waar bij resultaat voor de aanhouder on getwijfeld; verzekerd is. Zoals men weet begon de ver eniging vorige herfst haar actie, omdat zij meende, dat 'het winkel centrum rond de Goudsesingel niet dat aantal winkelende mensen trekt, waarop men recht meent te hebben. Daarom organiseerde men een pun- tenrace, waarbij iedere koper in een winkel aan de Goudsesingel of Vondel weg bij aankoop van een o£ ander "goed punten kreeg, die. vari eerden met de hoogte van het be stede bedreig. Sinds die tijd is er al weer veel veranderd. De koopkracht is aan zienlijk geslonken,-er is uitverkoop Door de Duitsers voor het alter natief gesteld: dienstnemen bij de S.S. of overbrenging naar een con centratiekamp, koos de 25-jarige Rotterdamse varensgezel Jan Brou wer het laatste. Na zijn ontslag uit 't kamp dook hij onder en in het bevrijdingsjaar nam hij dienst bij de Koninklijke Marine. Een braaf, ijverig matroos was hij en hü ver vulde zijn plichten stipt en tot grote tevredenheid van zijn supe rïeuren. Hij trouwde, werd vader van twee kinderen en niets scheen een veilige, goede toekomst in de weg te staan. Tot op een dag in December van het vorig jaar een vroegere mede gevangene hem in Rotterdam-Zuid herkende. Brouwer werd gearres teerd en Maandagmiddag ver scheen hij voor de Rotterdamse ka mer van het Haags Bijzonder Ge rechtshof. Daar kreeg men het raadsel op te lossen, hoe een politiek zuiver man, die 2ich vóór en na zijn. detentie in het Duitse kamp niet onder scheidde van de gemiddelde „goe de" Nederlander, zich tijdens het korte kamp-intermezzo in Sept. '43 hü was er maar zes weken ontpopte als een der meest ge vreesde Kapo's, als een knuppe laar, een sadist. Brouwer was be last met de zorg voor de was en 't toezicht op het waslokaal in het beruchte strafkamp Essen—Mühl- heim. Getuigenverklaringen wer den voorgelezen, die beschreven hoe B. de gevangenen zeer velen waren, ernstig ziek met ijskoude waterstralen bespoot; vaak werden daarbij ook hun enige kledingstuk ken doornat. Door de kampleiding was hij als Kapo uitgerust met een gummi knuppel en deze hanteerde hij veelvuldig. Hij ranselde en schopte er op los en vaak ook ging hij bij de uitgang van het waslokaal staan om de gevangenen, die hem één voor één moesten passeren slagen toe te dienen. Een pleuritislijder spoot hij met een heel fijn, maar krachtig waterstraaltje precies op de rugwervel; het slachtoffer ver klaarde: het was, alsof ik met klei ne vlijmscherpe messen gestoken werd.' Hij ranselde een doodzieke Pool, die ondanks hoge koorts toch naar 't. waslokaal moest, zó lang, dat dé2e bewusteloos neerviel. Enkele uren later overleed de Pool in de ziekenbarak. De Duitse kamplei ding keurde dit optreden niet af; zieke gevangenen was men liever kwijt- Verdachte ontkende vrijwel alles, ook jiet slaan met de gummi knuppel, hetgeen hij tijdens het yooronderzpek toegegeven had. Mr. Donker vond 't bewijsmate riaal overstelpend, Hü meende, dat de dood van de Fooi mede 't ge volg is geweest van de mishande ling en hoewel hij uit menselijke overwegingen gaarne een hogere straf had willen eisen, vroeg hij het maximum, dat voor deze categorie misdrijven gesteld is; 12 jaar zon der aftrek. De verdediger, 'mr. Haitong, drong op een "psychiatrisch onder zoek aan.'Mr. Donker vroeg ver. dachte of hij misschien in drift ge handeld had. Vcrd.: ja. ik ben al tijd nerveus. Schreieder's .spionne: zes jaar De 35-jarige Nelly M. A, H. v. Bel voord e-Erkens uit Den Haag werd tot 6 jaar veroordeeld. In de oorlog onderhield zij frequente en intieme betrekkingen niet Duitse officieren en ontving van Schreie- der verscheidene spionnage-op- drachten. Zij verried de onderge doken. T. H. M. baron v. R, aart de S.D., evenals een smokkelaar- zwarte handelaar, bij wie een gro te partij goederen Sri beslag werd genomen. Voor deze laatste tip ont ving zij 4000,— beloning. De eis was 8 jaar. geweest, maar ondanks dat is de actig een succes geworden. Slechts eenmaal heeft een inzender gepro beerd de prijzencommissis in het ootje te nemen. Op zijn formulier vulde hij een veel hoger aantal punioii in dan hij in werkelijkheid bezat. Bij de contró'e kwam dc 2aak echter uit cn de „listige" in zender greep naast de prijzen. Als verrassing voor de enthou siaste deelnemers aan de eerste ronde had het organist rend comité een feestavond in elkaar gezet, waaraan iedere deelnemer met zijn familie kon meedoen. Rond vïcv- honderd mensen hebben op dfc avond de zaaL gevuld. Veertig be zoekers waren bovendien "nog ?.o gelukkig winnaar te worden van een prijs van s^n loterij, die nie mand verwacht had. Aan de ingang waren nl. labels uitgereikt met op druk „puntcn-race aan dc achter zijde daarvan stond een nummer, waaraan niemand aandacht schonk tot opeens de loterij werd afge kondigd. Tafeltennistoiirnooi Aan zijn schets van leven en werken-, van de Chileense dichteres en Nobelprijswinnares 1945 Ga briels Mistral liet dr. G. J. Geers, lector in .de Spaanse taal- en let- terkunde aaii de universiteit te ■Groningen, Maandagavond op een bijeenkomst van het Nederlands- Spaans-Amerikaans genootschap enkele algemene opmerkingen over latijns Amerika voorafgaan. Hij haalde enkele passages aan uit. een nieuw."informatief boekje van de Amerikaan Lawrence S. Hawkins, waarin practische wen ken en waarschuwingen gegeven worden aan buitenlandse bezoekers Vooral de vrouwelijke toeristen wordt de grootst mogelijke reserve aangeraden, want: de 2uid-Ameri kaanse maatschappij is een man nenmaatschappij- Les te merk waardiger en. hier kon dr. Geers op zijn eigenlijke onderwerp over gaan. dat deze landen toch een •niet gering aantal dichteressen hadden en. hebben. In de nieuwere tijd is Gabriela Mistral ongetwijfeld de grootste onder hen. Lucia Godoy Azcayaga •werd in 1889 in Vicuna (Noord Chili) geboren. Haar pseudoniem Gabriela Mistral schijnt te duiden op haar verkondigende (Gabriele) Advertentie LM. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en stérkt de huid weefsels Nederlandse dames won nen van Noorwegen In de gisteren te Stockholm voort gezette wedstrijden om het wereld kampioenschap tafeltennis hebben de Nederlandse dames met 30 van Noorwegen gewonnen in de Cor- bülon Cup. Bij de heren (Swayth- ling Cup) leed Nederland een 50 nederlaag tegen Zweden, De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd tegen Noorwegen luidt; Cobi van Megen—Heirienreich 21— 14, 2117. Margo' van WijkLau- ritzen 21—13, 2111, Margo van Wijk en mevr. Mostert-De Zeeuw slaan Heidenreich en Lauritzen met 21—17,.21~1Ö Bij de heren luidden de détailuit slagen als volgt: FrederikssonDu Buy 19—21, 21—16, 21—19. Anders- son—Thien 2112, 21—9. Grive Pelser 21—14, 2114. Andersson Du Buy 15—21, 21—39, 22—20. Fre deriksson—Pelser 1621. 21—12, 21—9. In de finale om de Swaythling Cup werd Hongarije winnaar door een 54 overwinning op Tsjecho- slowakije. In de finale van de Corbillon Cup ontnam Amerika Engeland de be ker door een 3—1 zege. „ORPHEUS" KRIJGT EEN NIEUWE DIRECTEUR In de Maandagavond in de Rooms- KathoLieke Volksbond aan de Lange Haven te Schiedam gehouden jaar vergadering van de koninklijke mannenzangvereniging „Orpheus", is medegedeeld, dat Eduard Flipse, die tot dusverre optrad als dirigent van het koor, als zodanig, wegens zijn dnikke werkzaamheden elders, heeft bedankt. De heer Gijsbert Nieuwland, die ook de Koninklijke Militaire Kapel leidt, zal de nieuwe „Orpheus"-dirigent zijn. Als waar nemend dirigent treedt op de heer A. W. Sevenhuysen, die reeds ge ruime tijd de heer.Flipse verving. De band tussen Orpheus en de heer Flipse zal bij dit afscheid echter niet geheel worden verbroken, want wanneer de gelegenheid zich voor doet. zal de laatste nog -gaarne de dirigeerstok bij zfjn oud-Sc'hiedams koor ter hand nemen. Gabriela Mistral een avontuur vin Petei Mtmnlk, door I. A. Afes - No. Si „Maar monsieur Munnik, wat komt U dan hier doen?" Peter keek de ander lang aan en zei toen: „Dat U mij dit nog vraagt? U weet net zo goed als ik, dat er op het ogenblik hier, 'in San Sebas- tiaan, onderhandeld wordt over het beeld. Waarom tracht U my om de tuin te leiden? Waaromjuicht U niet, dat ik hier gekomen ben? Waarom staat U niet klaar met rid derorden en fanfares en waar blij ven de saluutschoten?" De Egyptenaar stond op. „Ik weet niet, wat ik van U den ken moet. Wat verlangt U van mij?" „Heol eenvoudig. Dat U aan de gezant vertelt niet op de voorstel len van de parlementairs van Ku- belin in te gaan, omdat wij ook zo wel Nefertete in handen 'zullen krijgen." Het was een schot in het duister, maar de secretaris bleef toch ver rast staan. „U bent niet dom," zei hij. „Blij, dat U daarachter bent ge komen. Vertelt U dat eens aan uw gezant."' „Kan ik U een paar minuten al leen laten?" vroeg de secretaris. „Gaat U Uw gang, ik Zit hier voortreffelijk," zei Peter, maar zo dra rijn gastheer, verdwenen was, stond bij op, liep op rijn tenen naar de deur. Met de hand nog op de knop verkende hij de hal, waar door hij kort geleden gekomen was, begeleid door het fleurige meisje. Recht tegenover hem was een deur met een zilveren klopper, die een lenige sfinx voorstelde. Aan Peter's rechterhand moesten nog twee ver trekken zijn; de deuren waren kléi ner, en zonder versieringen, zodat Feter aannam dat achter de zilve ren klopper de werkkamer van de gezant moest zijn en een van beide andere een wachtkamer. Als Peter's vermoedens juist waren zouden nu daar Frilz en Co. moeten .rijn. Er stond maar één auto buiten, de Franse Citroen. De gezant uit Pa rijs was hier niet, anders zou Peter zijn auto gezien hebben. Zijn Spaan se collega zou wel 'thuis kunnen zijn als hij zijn auto in de garage achter het huis had. Het was dus mogelijk, dat aanstonds in dit ge bouw een bespreking zou plaats hebben tussen de beide gezanten en de vertegenwoordigers van Ku- belin. Natuurlijk over de terug gave van Nefertete. Hoe langer Peter erover nadacht, des te waarschijnlijker kwam hem deze opzet voor. Peter draaide zich om en. zag. dat de secretaris de deur open hield om iemand door te laten. Als een wer velwind stormde een gemoedelijke, dikke bruin man naar binnen. „Zijne Excellentie, de agent," zei de secretaris plechtig. „Laat dat, Joesoef," zei de gezant met een luchtig gebaar, „Wie zou ik anders sijn, nietwaar doctor Munnik?" Hij lachte en gaf Peter een stevige hand, „Drommels nog aan toe, dat vind ik nu gezellig om U te ontmoeten. Ik heb me een kriek gelachen toen ik het verslag las over die tentoon stelling in Parijs. Wat een stomme lingen zijn we allemaal bij elkaar. Zo maar een, twee, hup. wèg Ne fertete. En wij maar boos zijn. Maar U had het gauw in dc gaten: mijn complimenten. U ként onze antiekeii. U wordt vast nog een groot man in dat gepietepeuter van die hiër'oglyphen. Maar U'zlct er nu al zo stoffig uit. Heeft Joesoef U niets te drinken gegeven?" „Hij was het van plan. maar zo ver rijn we nog niet gekomen." „Zijn de mannen, waarmee U op hot ogenblik spreekt, twee Duit sers, juist uit Frankrijk aangeko men? De een heet Fritz, maar hij zal zich wel onder een andere naam aan U hebben voorgesteld." De gezant zag rijn secretaris aan met opgetrokken wenkbrauwen. „Wat zeg je daarvan? 'Wat vind je, Joesoef? Moet ik daarop ant woorden?" „Vooruit dan maar. HoeU het weet is mij eera raadsel, want het zün twee mannen en ze zijn ook juist uit Hendaye gekomen, maar Duitsers, nee, dat niet. Egyptenaren ook nog niet helemaal, maar bijna." Peter zuchtte en hij moest wel heel bedroefd en vermoeid gekeken hebben, want de gezant rei plotse ling: „Maar wat is er, mijn waarde? Niet tevreden?" Post voor Overzee Indonesië. Zeepost; m.s. Kola Inten, vertrekt ll Febr. van Rotterdam, aan komst Batavia onbekend. Luchtpost; nog onbekend, West-indië, Zeepost: m.s. Pericles, vertrekt 11 Febr. van Amsterdam, aankomst Willemstad l Maart; m.s. Hustfa (.behalve Suriname),, vertrekt 18 Febr. van Amsterdam. aankomst Willemstad 15 Maart; Oranjestad 18 Maart; s.s. Stuyvesant, vertrekt 25 Fe bruari var. Amsterdam, aankomst Pa ramaribo 13 Maart. Luchtpost; 10 Fe bruari. aankomst Willemstad 11 Febr., Paramaribo en Oranjestad 12 Febr. Afrika. Mail; s.s. Amstelkerk. ver trekt 15 Febr. van Amsterdam, bezor ging tot 29 Maart. Zuld-Afrika.' Mail: 15 Febr, via En geland. Luchtpost: 9 cn 12 Febr..«aan komst Johannesburg 10 en 13 Febr. U.S.A.- Mail: m.s. Ida Bakker, ver trekt U Febr. van Rotterdam, aan komst New York 20 Febr.; s.s. Fair- land, vertrekt 15 Febr. van Rotter dam, aankomst New York 24 Febr, Luchtpost; dagelijks, aankomst New York dag na vertrek, Canada. Mail; s.s. Hedel. vertrekt 25 Febr. van Rotterdam, aankomst St. John N.B 28 Febr.; m.s, Ida Bakker, zie U.S.A. Zuid-Amcrlka. Mail: s.s. Delfland, vertrekt 10 Febr. van Amsterdam, aankomst Rio de Janeiro 4 Maart, Montevideo 14 Maart. 3uenos Aires 16 Maart: m.s. Aldabi" vertrekt 14 Fe bruari van Rotterdam, aankomst Rio je Janeiro, Montevideo en Buenos Aires onbekend. Luchtpost; 10 Febr. aankomst Rio de Janeiro. Montevideo en Buenos Aires onbekend. Australië. Mail; m.s. Troja, vertrekt 16 Februari van Rotterdam naar Ade laide^ Luchtpost; io en 12 Febr. naar DarWtn/Sydney. en onderwijzende arbeid (Mistral). Op'21-jarige-leeftijd ontving zij het onderwijzersdiploma en reeds .in 1914 zag zij de drie Sonnettos de la Muerte (Sonnetten van de dood) bekroond.' Haar werk vond zijn weg naar de boekwinkels en zij trad in levendi ge correspondentie en contact met gróte kunstenaars en intellectuelen. Onderwijlon wikkelde ze zich tot een figuur van gezag op onderwijs gebied. Reizen naar de V.S. en Europa, regeringsopdrachten en -vertegenwoordigingen. Maar ter wijl men haar in 't buitenland r en vooral de vrouwenbeweging eerde als hervormingsapostel, be wonderde Chili meer de dichteres in haar. Ze denkt en ziet in grote lijnen en haar werk is een monumentale gepassioneerde vertolking van de Z. Amerikaanse geest in zijn tota liteit van natuur, volk en taal. Als jong meisje al leefde ze in een wereld van absolute waarden, van te groot verlangen en te hevige en verheven liefde, die onvermij delijk: botsen zou met de realiteit. Ze heelt diep geleden onder een mislukte jeugdliefde; het prachtige gedicht Nocturne is een benauwen de wanhoopsklacht. Een grote me lancholie maakte zich van haar meester, maar haar gezonde consti tutie, hard werken cn de tijd, hiel pen haar over deze periode heen. Misschien ook was deze strijd ge volg van het onbewuste verzet te gen individuele liefde? "Want groot is Mistral bovenal in" haar poëzie, die zich tot de ver drukten, de primitieven, de zwak ken van haar land en heel Amerika richt. Daarin openbaart zich al het ware een geestelijk moederschap, vol deernis en alomvattende liefde. „Geen zorgen over vlees Zorgen ever vlees hebben de slagers, die lid zijn van de Nieuwe Vieescombi- natie Maandag van acht uur 's avonds tot drie uur 's morgens zeker niet ge kend. De N.V.c. gaf in Palace een feest, ter viering van het één-jarig bestaan en ter versteviging van de onderlinge ban den. Velé vooraanstaande artisten. deden hun best deze „avond" tot een succes te maken. Daan Hooykaas was er met een liedje en een praatje en onvde zaal te laten deinen op de wijze van zijn beroemde lied ,Jk heb maar vijE-vier- en-tachtig". Les deux Pico's, Scott en Black, De FJezki's. met verbluffende goocheltrucs, en nieuwe gezichten in Rotterdam: Gerard v. Krevelen met The Swinging Nightingales, wier gerou tineerde voordracht zeer ln de smaak vlei. Het optreden van de Watna's werd oak zeer gewaardeerd, maar het wordt nu werkelijk tijd, dat deze beren gaan beseffen, dat op de duur méér nodig is d3n een op zichzelf voortreffelijke Pee ling" voor het variété. Het is moeilijk, origineel te blijven, temeer omdat het publiek onberekenbaar is in zijn waar dering, maar ,,de T. T.-races" heeft iedereen nu wel zes maal gezien. Wan neer de Watna's hun humor wat meer inhoud geven en hun teksten, wat min der banaal worden, misschien leveren zli dan nog op. wat kort na de bevrij ding van hen verwacht werd. Advertentie I.M. Eerst afbraak dan nieuwbouw Dezer dagen is de firma Joh, Lekkerkerker begonnen met de sloop van het noodgebouw van V. en. D. aan de Binnenweg. Op deze plaats zal het warenhuiscomplcx van Ter Meulen, Warren en Van Vorst verrijzen. Met het graven van de bouwput hoopt men over 6 a 7 weken een aanvang te kunnen ma ken. Het bestuur varf de Rotterdamse Vrouwelijke Studenten Vereniging be slaat voor het jaar 1S49 uit dé dames: T. Faber. praeses; M. Kouwenaar, ab- actis'; M. Abbema. quacstrix. Ter gelegenheid van bet achtste lustrum komen, de Ieder vv j do Unie van Katholieke Studsnteovt.srviginRen in Nederland bijeen te Delft. Donder dag 17 Februari wojden sportwedstrij den gehouden cn gezellige bijeenkom sten, de beide volgende dagen zijn eer officieel. Diverse uitstapjes wor- jn gedaan en lezingen gehouden. Xondag. de laatste dag,is er een f eestvergader in ff. Advertentie LM, A en pi)Ftli)le tanden, dè&fvDor 15 Klooster k een heerlijk verasehtend middel, da: Uw huid VjK?'y srerjongfen weer praehliggsjlen glad maate, Q©k Öj vinden, blaren en e's wrijtroitWd BEsaBazEEaEEaa» BOUCLÉ LOPERS pracM kwaliteit 50 cm if 8.75 p'.'m'. 7Öcm f 12.25 p.m. BOUCLÉ TAPUT 1 ÖÓcmji 2.80 p.m. De commensaal! De dames die daar nu als 'ge zworen vijandinnen voor de rech ter staan, waren het,^'vroeger; zó eens met elkaar, dat '.menigeen, wel eens zeide: die Truida. en dié-Jan netje, nou, dat zyn vier handen op éen buik hoor. Zie nu hoe dat verkeren kon in slaande ruzie en geschimp, ver moedelijk voor het leven, want, ach, als de ene vriendin de andere tot voor de rechter heeft gesleept, is de kans van wederopbloexen der vriendschap niet groot meer en veeleer wordt de gezaaide haat een woekergewas in de tuin der ziel. Wel, uit de klaterende spraak en tegenspraak der dames valt dan te distilleren, dat Truida, een ge scheiden vrouw, toegevend aan de zucht tot gezelligheid, een com mensaal genomen had, -reen nette, rustige man, die huiselijk verkeer- Meid. had Truida tegen haar hartsvriendin Annetje gezegd, meid. ik ben toch zo blij dat ik die man in huis genomen heb en nog niet eens voor de centen, ofschoon ik die best gebruiken kan, maar ik heb nou tenminste weer iemand om voor te zorgen. Annetje had zichoprecht verheugd over Trui- da's voldoening en lange tijd was zij in volle vriendschap getuige ge weest van de prettige omgang van haar vriendin met de kostganger. De commensaal op zijn beurt, liet zich graag vertroetelen door Truida, zijn voedselmoeder, maar hij kon niet ontkennen, dat da wat jongere weduwe Annetje, die vrijwel dagelijks over de vloer kwam, rijn oog heel wat meer streelde dan de al tamelijk over jarige Truida. Ook was het ten slotte Annetje' niet ontgaan, dat de. commensaal haar vaak warme en allengs warmere blikken toewierp.. Dat liet haar hart niet onberoerd en op de dwaalwegen der liefde gerakend, begon Annetje de com mensaal aan te moedigen. Bijvoor beeld zo: Truida kookt wel lekker, hè, maar het vlees op de bonnen is nog niet veel, ik begrijp tenminste niet dat ze nooit eens een extra- stukje koopt, nou, mijn slager weet het al hoor, ikzit nooit zonder. En-, 's avonds mag ik graag een lekker glaasje schenken, die Truida altijd met haar thee. Of zo: Ik hoop maar dat ik geen gedwongen inwoning krijg, die achterkamer bijmij is groot ge noeg voor een. echtpaar, ik wou dat ik maar eens iemand wist die hem hebben wou, desnoods voor niks als 't een goeie bekende was. Wel de commensaal beet in Annetjes aas. Het was wel hard voor Truitje de man naar de over kant, te zien verkassen, vooral als je beste vriendin je dat gelapt heeft. Dood was de vriendschap, morsdood.. Dat werd al gauw vuil kijken naar mekaar en binnens monds verwensingen uiten, maar op een Woensdagmiddag barstte de bom der gramschap, dat was toen Annetje en de commensaal koerend naast elkander de straat- in kwamen. Truida stond net bót te kopen bij eén viskar en-in eenop welling, van heftige emotie pakte zij een glibberige vis en smeet hem Annetje in het gelaat, daarbij luid een reeks scheldwoorden uit stotend, waarvan: „gore kakma dam" en „stinkerd" de minst kwet sende kunnen word m genoemde Nee, dat.komt nooit meer goed - tussen die twee, want na het tien tje boete, deed Truida zo verachte lijk „pfff" tegen haar gewezen vriendin, onder het oog van de rechter nog wel, dat wjj voor ons alle hoop opgaven'. De commensaal kwam gauw be schermend bij Annetje staan 7— geen wonder zult u zeggen:, iedere dag een lékker stukje vlees en een fijn glaasje 's avonds'..,. Het goed samengestelde pro gramma, dat het Philharmonisch Orkest onder leiding van Hein Jor- dans gisteravond in de schouw burg ten gehore bracht, bevatte een concert voor dubbel-strijkorkest van de in 1905 geboren Engelse componist Michael Tippet. Het componeren voor strijkorkest is altijd een lastige bezigheid, om dat de klank van het strijkensem- ble iets eenzijdigs heeft en 't boei ende iuspiratieve moment geheel en al moet komen uit de wyze waarop de componist de melodiek en harmoniek hanteert, hetgeen Tippet in zijn concert op een stroe ve manier doet. Deze beide zo es sentiële compositorische eigen schappen blijken, bij hem weinig esprit^ en raffinement te bezitten, althans treden zij in deze compo sitie niet op de voorgrond. Melo dische en harmonische tegenstellin gen zijn er bovendien nauwelijks in aanwezig, de inhoud wettigt der halve niet de lengte en de gedron gen eenvormige polyphonic werkt dan ook spoedig vermoeiend. Het geslaagdste stuk uit dit driedelige werk acht ik bet Adagio, dat bij voorbeeld een fraaie melodische lijn voor vioolsolo bevat en ook een volle diepe, goed afgewogen klank heeft. Over het geheel genomen blijft echter dit concert stroef van inven tie. Veel waardering kan men in middels wel hebben voor het ge degen vakmanschap van de com ponist Men moet Jordans erkentelijk zijn voor het feit, dat hij dit werk een eerste uitvoering bezorgde en er een weergave van gaf die ten zeerste kon voldoen. De solist Simon Goldberg be haalde een ovationele bijval met Mozart's vioolconcert in A. Dit was alleszins begrijpelijk, want Gold berg is niet ofieen een meesterlijk instrumentalist, doch tevens een zeer groot kunstenaar. Ondubbel zinnig bleek dit weer uit de ver tolking waarin de enorme virtuosi teit geheel in dienst van het werk werd gesteld: gaaf, sprankelend van geest en vlekkeloos in violïs- tisch opzicht klonken de hoekdelen* diep doorvoeld en ïnnig-warm van toon het Adagio. Een Mozart-inlér- pretatie die tot de zeldzaamheden behoort. Het orkest, dat het concert had geopend met een klankvolle vertol king van Mozart's ouverture „Fi garo's Hochzeit" zorgde tevens voor een goed sluitende geacheveerde begeleiding. Goldberg liet de diri-. gent in het succes delen en schonk de toehoorders een toegift in de vorm van een deel uit een der solo sonates van Bach. Herman van. Born Van heden a£ verkopen tegen, toe- taling in Nederlands geld de K.N.A.C. en de A.N.W.B. benzine- en oliebonnpn aan automobilisten, die Oostenrijk voor zaken bezoeken, 4. "Wanneer Rob het vreemde eiland nadert» ziet hij tot zijn grote verbazing, dat er niet alleen een flinke ha- venstad is verrezen aan de kust,- doch dat cok een brede autoweg.naar boven slingert. Kijk. daar komt de loodsboot naar buiten. Maar wat een vreemd gebouwd scheepje is dat! Rob staat echter nog gekker te kijken, als de loods aan boord komt. „Wel kom, kapitein Rob," roept hij hem hartelijk toe; „professor Prudon I heeft, ons van uw komst verwittigd, U vindt misschien, dat ik er een binnenloopt, op radio-activiteit onderzoeken." schermd, maar verder is hij met de .Vrijheid beetje vreemd uitzie maar dat zal u straks Rob begrijpt er weinig van. Entin, Prudon n» gauw w0nt het ia immers een hou- aan land wel duidelijk worden. Ik ben geheel zal hem wel nader inlichten-. De loods zegt, gedemagnetiseerd en ik moet élk schip, dat- dat--Rob's kompassen moeten worden afge- ten schip.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3