Tweede Kamer begint debat Overzeese Gebiedsdelen HET ROTTERDAMSCH PARCDL Vijf ministers achter de regeringstafel Amerika nodigt de partners uit voor bespreking Spaak gelooft niet in een derde wereldoorlog Ik kan hier over Stalin zeggen wat ik wil" Gesneuveld in Indonesië Weerbericht S.A.S.-vliegtuig in zee gestort? Ook paarden lijden aan griep Paul Hoffman geeft wijze raad Havenstaking dnurt voort Atlantisch verdrag Neutraliteit geniet bij de Noren nog weinig crediet Mr. Sassen beantwoordt vragen over de zaak Bondowoso „Europa moet zich Krawtsjenko geniet de vrijheid: Debat tussen schrijver en Russische getuige verenigen Amerika heft de vinger op „Turmac" werkt weer Russische voorstellen aan Veiligheidsraad Transjordanië bereid tot onderhandelen Woensdag 9 Februari 1949 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prljs: per week 0.32 per kwartaal 4.10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang. No. 33 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiers Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vries Hoofdredacteur: Th, Ramaker Met de aanvaarding ronder hoofdelijke stemming van de motie-Serrarens over de arrestatie van kardinaal Mindszenty en de motie-Van der Goes van Naters over het federalisme, heeft de Tweede Kamer gistermiddag een eind gemaakt aan haar beraadslagingen over de begroting van buitenlandse raken. Deze werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met de aantekening dat de communisten geacht wilden worden te heb ben tegengestemd, hetgeen uiteraard ook betrekking had op de beide genoemde moties. Toen daarna eindelijk de tijd gekomen was om de begroting van Overzeese Gebiedsdelen aan te snijden, zaten er vijf ministers achter de regeringstafel, te weten de heren Drees, Van Schaik, Stikker, Sassen en Götzen. De heer Serrarens (KVP>, de behandeling der Indonesische kwes tie in de Veiligheidsraad besprekend, zeide verontrust te zijn door de ge dachte, dat reeds hij voorbaat was uitgemaakt, dat Nederland ongelijk had. De souvereimleit van Neder land eist het recht op zelf te beslis sen. Van Frankrijl en Engeland, die vprleden jaar erkend hebben, dat de competentie van de raad dubieus was, had spr. steun verwacht. De heer Van de Wetering <CH) sprak in ongeveer gelijke geest en drong aan op een duidelijk gedo cumenteerd Witboek, omdat in Ame rika geen begrip van de toestand be staat. De heer De Graaf (KVP) be pleitte de noodzakelijkheid van een heid in de deelstaten ten aanzien van de kwestie der godsdienstvrijheid. Tegen de regeling der vergoeding voor oorlogsslachtoffers had hij be zwaren. Spreker hoopte, dat de reconstruc tie van het koninkrijk spoedig tot stand moge komen, maar ook met de regeling der rechtspositie der werk nemers moet spoed betracht worden. Het is naar zijn oordeel noodzakelijk, dat het gehele Nederlandse volk me dewerkt aón het opbouwen der Unie. „Te traag" De heer Schermerhorn (Arb.) was van oordeel, dat de ge beurtenissen zo snel verlopen, dat de voorlichting het tempo met kan bij houden. Meer en meer dringt het. besef door, dat wij wel eens te Jaat zijn met handelen. Er is een geeste lijke traagheid in vele groepen van ons volk. Met het nationale probleem van Indonesië is men zijns inziens sterk achteruitgegaan, twee militaire acties hebben die achteruitgang niet kunnen voorkomen. Een uitvoerige, beschouwing Wijdde spr. aan de ver houding EuropaAziëAmerika, als achtergrond waartegen men de ver houding Oost en West moet zien. Po- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in "Indonesië zyn ge rapporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld 6 Febr. 1949: tijd. serg. mar. O.V.W. K.V. W. Schnitzler, stbnr. 16135, afkom stig uit Probollngo, Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 3 Jan. 1949: serg. W. Bjjlsma. legernr. 260215065, afkomstig uit Drachten (gem Smallingerland); sold, B. Kamp huis, legernr. 261219060, afkom stig uit Groningen. Gesneuveld 25 Jan. 1949: sold. J. Hoekstra, legernr. 250814043, afkomstig uit Botterdam. Gesneuveld 29 Jan. 1949: sold. A. Hmzinga, legernr. 250506061, afkomstig uit Middelstum (Gro ningen). Gesneuveld 30 Jan. 1949: le 2t. H. J. van den Berg, legernr. 191102005, afkomstig uit Zwolle. Gesneuveld 31 Jan. 1949: sold. J. Matze, lggernr. 250607829, af komstig uit 's Gravenhage. Gesneuveld 1 Febr. 1949: sold. J. van den Nosterum. legernr. 260423241, afkomstig uit Boxtel. Gesneuveld 3 Febr. 1949: sold. G. A. van Leeuwen, legernr. 290409003, afkomstig uit 's Gra venhage, Koninklijk Ned. Ind. leger: Gesneuveld 17 Jan. 1949: Man. sold. 2e kl. N, E. Ka eng, stbnr. 42110, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 18 Jan. 1949; Jav. sold. 2e kl. genie Dikoen, stbnr. 16260/a, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 19 Jan. 1949: Man. sold. 2e kL Moepakra, stbnr. 38095 afkomstig uit Indonesië; Man. 8 serg. cav. P. Maren tek, stbnr. 20191, afkomstig uit Indonesië; Jav. sold. Ie kl. Poengoet, stbnr. 35953, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 20 Jan 1949; Soend mil. sold. 2e kl. infie Oedin, stbnr, 19175/a, afkomstig uit In donesië; mil. sold. Aai, stbnr. 15938/a afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 21 Jan. 1949; Man. korp. Onsu, stbnr. 34406, afkom stig uit Indonesië: Jav. sold. 2e kl. Inf. Gimin, stbnr. K 11465974, afkomstig uit Indonesië; Man. sold. 2e kl, inf. A. Rolos, stbnr. 33777, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 22 Jan. 1949' Man sold. 2e kl. inf. N. Mingkaw. stbnr. K 34623200, afkomstig uit Indonesië. BUIEN Weersverwachting, geldig van. Woens dagavond tot Donderdagavond. Enkele regen- of hagelbuien, afge- wlsscld door op- Waringen Aan- i vankeiyk langs r '?V de kust nng bk' stormachtige en in 't binnenland krachtige of har- de Westelijke t -wind. Lafer ge- S leideltik afne mend, iets kou der overdag, 70 Febr.: Hoog water te Rotterdam: le tfj 1.41 uur, 2e tij 14.19 uur, iitiek gesproken moet Amerika aan sturen op een verhouding Azië AmerikaEuropa. Er is geen inter nationale politiek meer mogelijk bui ten Amerika om. De Amerikaanse belangen zijn nu eenmaa] onze belangen. In wezen willen Amerika en Nederland in Indonesië hetzelfde: de vestiging van de souvereme repu bliek der Verenigde Staten van In donesië. Het eindpunt is z.i. nu wel zichtbaar: een Indonesische staat on der Indonesisch bestuur, waarin Ne derlanders een arbeidsveld kunnen vinden. Het is noodzakelijk, dat er in Indonesië echte Nederlanders komen, die keihard kunnen opkomen voor de Nederlandse belangen. Spreker en zijn politieke vrienden willen gaarne werken voor de band tussen Neder land en Indonesië, waarvan het Huis van Oranje het symbool zou kunnen zijn. Gelooft dr. Beel, zo vroeg hij, dat hij het nu alleen wel af kan? Z.i is het bewijs daarvoor niet geleverd en hij zou gaarne het standpunt der re gering vernemen. In de West wenst men alleen uitschakeling van de be voogding door Den Haag. Spr. bepleit te verder een goede personeelsvoor ziening in Suriname en Curasao. Z.i. kunnen departementsambtenaren voor bijvoorbeeld vijf jaar derwaarts worden gezonden. Kan dat niet, dan moet men maar niet verder praten over een koninkrijk, meende hij. Het planbureau voor het welvaartsfonds voor Suriname dient gerealiseerd te worden. De heer Meijerink (AR) was van oordeel, dat verschillende instel lingen op het gebied van opvoeding, ziekenverpleging enz. aan particulie re organisaties moeten worden over gedragen. Hij wees, evenals de heer Van de Wetering op de ongerustheid in kringen van Indonesische ambte naren en gepensioneerden. Achter-,, Stallige salarissen moeten z.i. geheel worden uitbetaald. Voorts vroeg hij aandacht voor de positie van en ver goeding aan zelfstandigen. In de avondvergadering zijn rede vervol gend besprak de heer Meyerïnk na der de positie der Indische Nederlan ders. Over het welvaartsplan voor Suriname vroeg hij tenslotte nadere inlichtingen. „Te hoog" Na de oud-minister van koloniën, de heer De Graaff, te hebben her dacht, zeide de heer Weiter geen bezwaar te hebben tegen uitzending van Kamerleden naar Indonesië, maar wel had hij er bezwaar tegen, dat de regering zich tot individuele leden richtte: deze handelwijze is principieel fout. Jegens de weduwen en wezen van hen die in de Indone sische illegale strijd gevallen zyn, is een ereschuld te voldoen. Het gehe le betoog van de heer Schermerhorn verliest zich naar zyu inzicht in de ijle hoogten van een politieke stra tosfeer. Het buitenlandse beleid der regering ad er~z.i. op gericht moe ten zijn de Nederlandse politiek in het verleden te verdedigen. Ons bui tenlandse beleid is niet bezield ge in, eest door het geloof in onze eigen zaak. De voorlichtingsdienst heeft z i. niet mogen doen wat tij wilde doen. Deze dienst is daardoor waardeloos geweest, de schuld daarvan lag m Den Haag, bij buitenlandse zaken en bij 't kabmet-Beel. De heer Cochran heeft partij gekozen voor de Repu bliek. terwijl hij onpartijdig moest zyn. Zo heeft hij de communistische zaak bevorderd. Spreker vroeg o a, of de regering inlichtingen heeft ge vraagd te Washington over de Ame rikaanse cmtracten, welke in Djogja zijn gevonden. Ten aanzien van de beslissing van de Veiligheidsraad be toogde hij. dat het recht aan Neder landse zijde is. Waarom vroeg hij spreekt de regering zich piet uit over de resolutie van de Veiligheids raad? De heer Van der Goes van Naters (Arb.) besprak om. de kwestie van het vasthouden der re publikeinse leiders op Bangka. Voorts wees hij op de verklaring van een ambtenaar van het Netherlands Information Bureau, die zeide, dat volgens de Nederlandse regering de republiek niet meer bestaat. Deze en andere verschijnselen hebben het buitenland onnodig geprikkeld. „Tc laaf" Spreker merkte op, dat de militai re actie in Indonesië niet werd ge volgd door een politieke actie in de wereld. Men had bijvoorbeeld onmid dellijk met Pandit Nehroe moeten gaan praten. De resolutie van de Veiligheidsraad mogen wij zijns in ziens niet naast ons neerleggen; ze moet worden uitgevoerd, voorzover dit practised niet onmogelijk blijkt. En wanneer dit onmogelijk is, moe ten we aantonen waarom dit zo is en er iets beters voor in de plaats stel len. Wij willen thans geen motie in dienen, zeide spreker, maar wy staan erop, dat de republikeinse prominen ten volledig worden vrijgelaten, zo spoedig mogelijk. De heer Goedhart (Arb.) vroeg een duidelijke verklaring over het geen men voornemens is te doen met betrekking tot de vrijlating van de republikeinse leiders. Voorts vroeg hij hoe men ever de status van de republiek denkt Een accoord met de republikeinen is z.t. bij voorbaat on mogelijk, zolang dezen niet geheel vrij zyn en een duidelijk omschreven positie innemen. Spreker klaagde over de moeilijkheden, aan. de bona fide vakverenigingen in de weg ge legd. Met lof sprak hij over de ge dragingen en prestaties onzer solda ten in Indonesië, maar hij zeide daar in niet te kunnen betrekken de mili taire veiligheidsdienst, die soms op zeer onverantwoordelijke wijze tegen. Indonesische gevangenen optreedt. De heer De Groot (CPN) maak te enkele kanttekeningen op de re solutie van de Veiligheidsraad. De uitbreiding van de bevoegdheden der Commissie van Goede Diensten be tekent een grotere macht en invloed van Amerika. Volgens de heer De Kort (KVP) kan immigratie in Suriname de wel vaart wel aanmerkelijk verbeteren, maar zonder dat kan er zi, nog veel gebeuren. De arbeidsprestatie kan verhoogd worden door sociale poli tiek en zorg voor de volksgezond heid. De heer Oud (VVD) sprak als zijn oordeel uit, dat de heer Scher merhorn over onze. souvereinïteit en verantwoordelijkheid te lichtvaardig denkt. De resolutie van de Veilig heidsraad noemde spreker een on recht, ons aangedaan en hij hoopte, dat de regering nog eens duidelijk zal verklaren voet by stuk te houden na hetgeen dr. Van Roj^en hierover al gezegd heeft W^t zij als on aan- Europa, onmiddellijk xapet .ppbou- vaardbaar heeft verklaard moet zy pm wp? in rip „HET VEEM MET DE BALCONS", Het pand van Blaauu) hoeden tieem Vriesseveem aan de Rijnhaven nadert zijn voltooiing. Vier balcons bo ven elkaar zijn zodanig gebouwddat een hijskraan zonder kans op bot singen. de goederen op elke gewenste verdieping kan neerzetten of weg halen. als zodanig blijven beschouwen. Om elf uur werd de vergadering ver daagd tot vanmiddag één uur. Een „Viking;" van de S.A.S., de Scandinavische Luchtvaartmaat schappij, heeft vanavond vergeefs gepoogd een „blinde" landing té maken op het Kopenhaagse vlieg veld Kasfcrtip. Het toestel is daarna als vermist opgegeven. Men vreest, dat het tussen Denemarken en Zweden in zee is gestort. Het vlieg tuig had drie en twintig passagiers, allen Spanjaarden, aan boord, als mede een bemanning van vier of vijf koppen, "^et vliegveld Kastrup heeft vanavond om 8 uur voor het laatst contact met het vliegtuig gehad. De machine was Maandag met Deense passagiers uit Kopenhagen vertrokken en keerde nu terug met 23 Spanjaarden, die in het kader van een toeristen-uitwisselingsre geling naar Denemarken kwamen. De griepepidemie, die sedert enkele dagen in de Oostenrijkse hoofdstad woedt, tast niet tV-en de mensen, doch ook de diere aan. De wedrennen op de ren baan van Krieau moesten to or den afgelast omdat 120 paarden ziek waren. Europa moet zich herzien Raul Hoffman, de administrateur van het Marshall-pJan heeft in een gemeenschappelijke vergadering van de Commissies voor Buiten landse Zaken uit Senaat en Huis van Afgevaardigden, gepleit voor de verstrekking van nieuwe toe wijzingen tot een totaalbedrag van 5.4 milliard dollar. Hoffman verklaarde daarbij dat den zich een weg in de wereld te banen op de manier als het dat tot dusver heeft gedaan. Hy verklaar de, dat de periode die thans voor de boeg ligt beslissende zal zijn en somde een uit zes punten be staand programma van aanpassin gen op, waartoe Europa over dient te gaan. Het moet op doeltreffen der wijze de inflatie bestrijden en zijn belastingstelsel perfectionneren Het moet zijn arbo idsprodu cti vï teit vergroten, zijn prijzen verlagen en zijn verkooptechniek verbeteren. Het moet zich meer moeite geven by het zoeken i.-ar nieuwe bron nen van bevoorrading voor die goe deren, die het zich niet kan permit teren in de dollargebïeden te kopen en zich meer inspannen voor de ontwikkeling van de inter-Euxope- se handel. Tenslotte moet het de import beperken van die artikelen, die^niet van vitaal belang zijn. „Willem Ruys" weer naar Indonesië Uitgerust met een nieuwe schroef en bovendien volgens de regelen van de scheepskunst „geknipt en geschoren" is de „Willem Ruys" Dinsdagmiddag onder commando van kapitein C, H, Vellenga van de Lloydkade naar Batavia vertrok ken. Bij de 917 passagiers, van wie er 140 in Southampton embarke- ren, zijn ruim 250 kinderen en on geveer 200 dames, o.a. mevr. L Zwageryoung, echtgenote van de resident van Batavia, die in het kader der gezinshereniging naar Indonesië vertrekken Ook 56 „vrouwen in uniform" leden van het V.H.K, en Marva's zijn aan boord. Voor het Rode Kruis in Indonesië neemt het schip een partij meaica- menten mee. E.V.C. stuurt brief naar werkgevers De stakende Amsterdamse ha venarbeiders hebben zonder schrif telijke stemming besloten het ad vies van de stakmgsleiding en de aal gemene bedrijf sbond transport (EVC), „doorzetten", op te volgen. Dinsdagmorgen had de algemene bedrijfsbond transport (EVC) in Bellevue een vergadering belegd, waar' de landelijk voorzitter, de heer D. Klemsma, meedeelde, dat stakingsleichng en bestuur van de ABT, gezien de uitslag van de stemming op de vorige vergadering (met 1042 voor en 589 tegen was toen besloten door te staken) en het feit, dat een aantal vaste arbei ders zich bij de stakers had aan gesloten, besloten heeft het parool „doorzetten" te geven. Voorts zeide de heer Kleinsma, dat een schrij ven aan de directies van de SHB en de scheepvaartmaatschappijen zal uitgaan, waarin de eisen voor loonsverhoging, nachttoeslag en ploegsterkte zullen zijn vervat. Er zal van deze directies de schrifte lijke garantie worden gevraagd: de besprekingen over deze punten met de EVC bedrijfsbond of met com-, missies uit de stakers, te openen, zodra het werk wordt hervat. Tussen de Amerikaanse bespre kingen met Noorwegen door heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de ambassa deurs der landen, die over een Noordatlantisch verdedigtngsver- drag onderhandelen, voor een be spreking uitgenodigd. Het ministerie heeft bekend ge maakt, dat de bespreking met deze ambassadeurs (van Canada, Enge land, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg) gisteravond gehou den zou worden. Over het doel van deze bijeenkomst is niets medege deeld, doch men gelooft, dat minis ter Acheson de kwesties wil be spreken, die zyn Noorse ambtsge noot Halvard Lange eergisteren naar voren heeft gebracht. Naar verluidt heeft de Noorse delegatie het ministerie gevraagd, welke bescherming Noorwegen Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid D e G r o o t (C P.N.) betreffende het ge- vangenentransport ln goederenwagens uit Bondowoso (Oost-Java) heeft de heer Sassen, minister van Overzeese Gebiedsdelen het volgende medegedeeld- Bij schrijven van 10 April 3.1. deelde mijn ambtsvoorganger mede. dat ter zake van het gevangenentransport uit Bondowoso op 23 November 1947. waar bij 46 arrestanten zyn omgekomen, een 14-tal personen naar de krijgsraad werd verwezen, wegens gezamenlijke deelne ming aan het delict „dood door schuld". In deze strafzaak ts op 3 Augustus j 1. in eerste instantie uitspraak gedaan door de krijgsraad bij de zeemacht in Oost-Indïë, te Soerabaja, waarbij ser geant-majoor A. D. Jippes werd veroor deeld tot een maand gevangenisstraf, terwijl de overige dertien beklaagden werden vrijgesproken. Van dit vonnis ging de fiscaal by die krijgsraad m ho ger beroep bij het Hoog Militair Ge rechtshof te Batavia. Dat beroep werd ten aanzien van een drietal personen, de korporaals Men sink, Schiyper en Donze, wederom ingetrokken, aangezien het ontbreken van enige schuld hunnerzijds aan het omkomen der arrestanten was komen vast te staan. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft inmiddels op 20 November j.l. JU deze strafzaak in hoogste instantie sententie gewezen. Hierbij werd het vrijsprekend vonnis van do krijgsraad bevestigd ten aanzien vaü 3 beklaagden, ni. sergennt- majoor Var Lier. korporaal Var. Amers foort en marinier 1ste klasse Van Esch. De overige 8 personen werden veroor deeld tot gevangenisstraffen, variërende van 2 tot 8 maanden. Afschriften van de desbetreffende 14 vonnissen zyn nedergelegd ter griffie, ter inzage van de leden. Voorts werd van de regering van In donesië bericht ontvangen, dat aan de nabestaanden van 43 van de 46 slacht offers schadeloosstellingen zijn uitge keerd tot een totaalbedrag van 1 19.174,40. De nabestaanden van de overige slacht offers konden nog met worden bereikt. Bij deze schadeloosstelling is uitge gaan van de gedachte om diegenen onder de nabestaanden, die voor hun levensonderhoud van de overledenen af hankelijk waren, een zodanige hulp te verlenen, dat hun een redelijk bestaan, in overeenstemming met het sociale milieu, waarin zij gewend zyn te leven, wordt verzekerd, voor de landbouwers- knngen. waartoe de2e personen groten deels behoren, werd de aankoop van een stuk sawahgrond hiertoe 't beste middel geacht. eventueel zou kunnen verwachten. O.a. zou dr. Lange het State De partment precies gevraagd heb ben op welke voorwaarden de Ame rikaanse regering een Scandinavi sche alliantie tussen Noorwegen, Zweden en Denemarken eventueel zou ondersteunen. Noorse autoriteiten verklaarden echter met klem, dat dit niet bete kent, dat dr. Lange er naar streeft, het denkbeeld van een „neutrale" Scandinavische alliantie te doen herleven. De Noren, zo verklaarde men, zijn tot de conclusie gekomen dat neutraliteit een droom is en voor een eventueel Scandinavisch mili tair verdrag niet kan dienen. 99 Toen Krawtsjenko gisteren op de achtste zitting: van zijn proces op schertsende wijze op Stalin zinspeelde, sprong een Russische getuige over eind en schreeuwde: „Spreek niet op zo'n manier over tnijn geliefde lei der." De getuige Nicolas Kolybalov, een 45-Jarige arbeider, die by het Russische ministerie van oorlog werkt, is uit de Sowjel-Unie naar Parijs gekomen ooi tegen Krawtsjenko te getuigen. De auteur antwoordde lachend: ..Hier kan ik net zo veel over Stalin zeggen als ik wil. In Frankrijk ben ik vry." De verhitte woordenwisseling tussen de twee vond in het Rus sisch plaats en de toehoorders barstten in lachen uit, toer de tolk het gesprokene in het Frans ver taalde. Kolybalov verklaarde, dat hij in 1904 in Molotofstad geboren was. In een rede in het Russisch, die dertig minuten duurde, verklaarde de getuige, dat Krawtsjenko „niet intellieent genoeg was om de be langrijke posten te bekleden' waarover hij in zijn boek schrijft. Hij zei voor het eerst van Krawtsjenko gehoord te hebben, toen hij als lid van een inspectie brigade van het ministerie van oorlog naar Permoloask ging om een onderzoek in te stellon,naar de daling van de productie in een buizen fabriek. Kolybalov verklaarde, dat het achteruitlopen van de productie toegeschreven werd aan Krawt sjenko en dat deze terecht ge staan had en veroordeeld werd tot twee jaar dwangarbeid, dat was, volgens zjjn zeggen in 1939. Hij deelde voorts mee, dat het vonnis later verminderd werd tot een jaar. Daarna vertelde hij, dat hij Krawtsjenko de volgende maal in Washington ontmoette als lid x'an dezelfde aankoopcommissie, waar uit Krawtsjenko in 1944 ontslag nam. Hij zei, dat de leden van de commissie allen verbaasd waren over de beweringen, die Krawt sjenko toen lanceerde over de pos ten, die hij in de Sowjet-Unie be kleedde. Krawtsjenko sprong overeind en viel dit getuigenis aan. „Fe de zuivering in Rusland," aldus de auteur, „toen 100.000 specialisten uit de Russische in dustrie gezet werden, werden zij vervangen door lieden als Koly balov". Hij zei spottend dat Koly balov „nooit in enige industrie had gewerkt. Hij was alleen voorzitter van de vakbond". „Dat is een leugen," riep de ge tuige uit. Krawtsjenko zei de inspectiebri gade te kennen. Zij deed niets nut tigs en hield alleen maar goede vakbondsred e voer i ngen. Terwijl Krawtsjenko voor een verslaggever het nut van de briga des die naar de Russische fabrie ken gezonden werden, uiteenzette, maakte hij in het Russisch een be ledigende opmerking over de wijze waarop zij Stalin steunden. Kolybalov werd wit van woede en beval Krawtsjenko „niet op die manier over zijn geliefde leider te spreken." Toen de verdediger Joe Nord- man, de president van het Hof ver zocht er op toe te zien, dat Krawt sjenko „de getuige niet beledigde" antwoordde deze: „Ik geef toe, dat meneer Krawtsjenko temperament vol is, maar hij heeft de getuige niet beledigd". Tijdens een lunch, die hem door de buitenlandse persvereniging: tc Brussel werd aangeboden, heeft de Belgische eerste-minïster en minister van buitenlandse zaken, Spaak, gistermiddag verklaard, niet In een nieuwe oorlog te gelo ven. „Een land, dat een derde wereldoorlog had willen ontkete nen1", aldus de premier, „zou hier toe zeker reeds in de afgelopen maanden aanleiding gevonden kunnen hebben. Het f®itr dat men de verschillende crises, die zich hebben afgetekend, heeft kunnen doorstaan, ïs er het overtuigende bewijs voor, dat geen enkele rege ring een oorlog wenst". Na verklaard te hebben, dat vier jaar na de Duitse capitulatie evenwel nog steeds de vrede niet is gevestigd, sprak Spaak zyn twijfel uil over de juistheid van de tot nu toe gevolgde politiek der open diplomatie. „Ik geloof piet" aldus het Belgische staats hoofd, „dat wij tot een betere ver standhouding kunnen komen door sensationele interviews met staats hoofden en geloof, dat er onder de huidige omstandigheden geen betere methode is om de vrede tot stand te brengen dan de door de vroegere diplomatie gevoerde politiek der discretie weer in acht te nemen". Sprekend over een ontmoeting tussen Stalin en andere regerings leiders, legde Spaak er de nadruk op, dat deze alleen maar zin heeft, indien van tevoren vaststaat, dat zij succes zal hebben. Een misluk king zou beide partijen nog maar verder van elkaar verwijderen. Spaak wees op de noodzaak van Duitse binnenschepen naar Rotterdam In de komende veertien dagen zullen vijf Duitse binnenvaart schepen een begin maken met het vervoer van 7500 ton Duitse ex port-steenkool uit het Ruhrgebied naar Rotterdam, aldus wordt van officiële geallieerde zijde bekend gemaakt. Daarmede zullen voor de eerste maal na de oorlog Duitse schepen wederom het buitenlandse deel van de Nederrijn bevaren. een reorganisatie en een aaneen sluiting der Europese landen. „Wanneer deze vereniging met tot stand komt" zo zegt hij, ,,zal Eu ropa onherroepelijk te gronde gaan". De oprichting van de Euro pese raad noemde Spaak een ex periment. Indien dit experiment echter slaagt dan zal het tot een buitengewoon belangrijke ont wikkeling leiden. Met betrekking tot de Verenigde Staten van Eu ropa zei de premier, dat, om het algemeen belang te dienen een ieder iets van zyn ideeen en be langen zal moeten prijs geven. De Benelux noemde Spaak een eer ste stap op de weg naar een Ver enigd Europa. „Ondanks de tijdelijke moeilijk heden", zo riep hij uit, „zal de Be nelux tot stand komen. Indien zelfs Belgie en Nederland niet tot een accoord kunnen komen, dan zou het dwaas zijn de pogingen voort te zetten om Europa te ver enigen". Zuiderzeewerken Het onderhouden gedurende 1949 van de wegen en bruggen in een gedeelte van de Noordoostpolder en het leveren van directie-behoef ten is door de dienst der Zuider- zee-werken gegund aan aannemers bedrijf E. Blok te Rotterdam voor f 197.000. Eerst Moerdijkkanaal, dan Benelux De Antwerpse Scheepvaartver eniging heeft de Belgische premier en minister van Buitenlandse Za ken, Spaak, een telegram gezon den, waarin zij er op aandringt, nog vóór het sluiten van een defi nitieve economische unie tussen Nederland, België en Luxemburg, het vraagstuk van de Schelde-Rijn- verblndlng op te lossen, Nadat de scheepvaartvereniging de teleurstelling heeft uitgespro ken, die m havenkringen heerst over het steeds weer uitstellen van dit probleem, spreekt zij de ver wachting uit, dat de Belgische re gering de Schelde-Rïjn verbinding „die een levensbelang voor de ha ven van Antwerpen betekent", op de eerstvolgende Benelux-conferen- tie te berde zal brengen. In verb nd met de nadering van de tijdslimiet van 15 Febr. vermeld m de recente resolutie van de Vei ligheidsraad (indien voor 15 Febr. geen overeenstemming zou zijn be reikt over het vormen van een in- terimregering op 15 Maart a.s. zou de commissie van de VJST. hierover moeten rapporteren aan de Veilig heidsraad er. aanbevelingen doen voor het bereiken van een oplos sing) verklaarden Amerikaanse regeringsfunctionarissen Dinsdag tegenover de diplomatieke corres pondent van Aneta, dat zij hoopten dat deze overeenstemming tijdig zou worden bereikt. Zij wezen er op, dat een Nederlandse weigering cm mede te werken aan de uitvoe ring van de resolutie waarschijn lijk verdere ongunstige ontwikke ling van de Amerikaanse en inter nationale politieke opinie tot ge volg zou hebben met de daaruit voortvloeiende versterkte druk op de V.N. Terwijl zij verklaarden geenszins te twijfelen aan de ernst van de Nederlandse regering bij het stre ven naar vervulling van het aan gekondigde voornemen om Indo nesië het volgend jaar volledige onaafhankelijkheid te geven, zeiden deze Amerikaanse functionarissen, dat de Nederlandse regering ver moedelijk met meer en meer moei lijkheden te kampen zou krijgen indien zij er de voorkeur aan zou geven een eigen plan uit te voeren, dat onverenigbaar zou zijn met de formule van de Veiligheidsraad. De Turmac sigaretteniabriek te Amsterdam, die Maandag 31 Janu ari als gevolg der staking van een deel van het 110 man tellende per soneel door de directie zelf werd gesloten, werkt thans weer. De di rectie heeft 35 stakers ontslagen. Tarieven gaan niet omhoog zegt de R.T.M. De N.V. vervoermaatschappij „De Eilanden" i.o. heeft uitvoerig com mentaar geleverd op de open brief van de N.V. Rotterdamsche Tram weg-maatschappij te Rotterdam aan de eilandengemeenschap Voor- ne en Putten en Rozenburg, Zij is het met de inhoud van deze brief niet eens en zegt in haar schrijven D.m., dat door de R.T.M. bij het directoraat-generaal voor de prij zen een aanvrage is ingediend tot verhoging van het tarief tot 10 cent aanslag en 3YZ cent per km. De directie van de R.T.M. deelt ons evenwel mede, dat deze laatste be wering beslist onjuist is. Zy komen op het schrijven terug, Staking in de Italiaanse provincie Ancona In de Italiaanse stad Ancona zijn tien personen gewond door het vuur, dat uit pantserwagens van de politie geopend werd op demonstranten op de eerste dag van een algemene staking in de pro vincie van deze naam. Tekenen van onrust onder de arbei ders doen zich voor Ln vier provincies. In Ancona zou de toestand „gespannen" zyn. De staking in Ancona Is begonnen uit loyaliteit met de vijftienduizend werk lozen, die Maandag uit de dorpen m de provincie een. „hongermars" naar de stad ondernomen hebben. De Sovjetunie heeft aan,de Vei ligheidsraad voorgesteld de com missie voor de atoomenergie op te dragen niet later dan 1 Juni 1949 twee ontwerp-conventiea op te stel len, één ter verbieding van het atoomwapen en één voor de con trole van de atoomenergie. Beiden moeten tegelijkertijd van kracht worden. Zy heeft voorts voorgesteld in het kader van de Veiligheidsraad een Internationale organisatie in ta stellen ter contröle van ontwape ning en atoomwapens en de vyf permanente leden van de raad te instrueren niet later dan 31 Maart 1949 gegevens te verstrekken om trent alle strijdmachten, inlichtin gen. omtrent atoomwapens inbegre pen. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin verklaarde, dat al deze verlangens van de Sow jetunie reeds lang in vroegere zit tingen door de raad waren verwor pen. De Engelsman Cadogan zeide de toenemende gewoonte te betreu ren verworpen voorstellen op te ra kelen. Transjordanië heeft .de uitnodiging van dr. Ralph Bunche om deel te ne men aan de vredesonderhandelingen met de Israëlische vertegenwoordigers op Rhortos aanvaard, zo is offlceel op Rho- dos medegedeeld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1