5SSSI Op de hoek van Kipstraat en Halve Maansteeg Sijmen moet betalen aan de „Puntegaalstraat" Rotterdams vacantieoord in Doornse bossen Westelijk hockey-elftal gaf 't Noorden een lesje Belastingburcht in 1950 voltooid Net iets te ver over de schreef Vier bazars brachten 'n halve ton op Loodgieterinnen en bedienaressen ter begrafenis Alle posities veroverd, op drie na Parlement van Israel in Jeruzalem bijeen Geerten Gossaert als Rotterdams „bezit" Het OVB vergaderde Eigew veerboot voor RDM-personeel Snelle overtocht voor de „Westerlingen" Maandag 14 Februari 1949 5 ZOALS de. Rotterdammer nu. .spreekt; van „De Baan", wanneer hij het gebouw van de G.G. G.D. bedoelt, zal hij hét straks .hebben over „de Punte- gaaJstraat''. ..Het enige gebouw; aan deze.straat, parallel roet de Parksluiz'en; is immers het kolossale Centraal "Belastingge-: bouw!.'-.; Puntegaalstraat zal synoniem worden met „belastingen". Dichterzangers —r conferenciers, zullen slechts die straat behoe ven te noemen en hun Rotter dams "publiek; zal begrijpend grijnzen.. Die enigszins bedenkelijke populariteit moet de Puntegaal straat nu nog verwervenwant het Bèlastinggebouw is nog niet voltooid. Datzal wel, voorjaar of zomer1950 worden. Bij stukjes en beetjes verhuist de Belastingdienst naar zijn nieuwe veste en telkens wanneer de belas tingen 'woningen, soms halve 'blok-: ken, ontruimen, zeggen de Rotter dammers: goed zo! Aan. de Puntegaalstraat daar heb je het al werken op het ogenblik ongeveer .700 man perso neel van de belastingdienst (straks circa 2000); maar nu reeds vol-, doende om de beide draaideuren van de hoofdingang overdag in be weging te houden. De Rotterdamse belastingbetalers hebben zich door het opschrift „Nieuwe Rotterdamse C.V.", op een groot bord aan de voorgevel, niet laten misleiden, Kort geleden wel een paan vreemdelingen" uit de provincie, die het opschrift van verre lazen en al weer rechtsom keert wilden maken. Het bord fs nu weggehaald maar gebleven is het in steen gehakte Rijkswapen, hoog aan; de gevel van de voor bouw. Rechts en links hiervan ko men de wapens: van de provincie Zuid-Holland en van de stad Rot terdam, De Rotterdamse beeldhou wer Van der Plasishiervan de ontwerper. Hij. legt.'feitelijk de laVtste hand aan het exterieur van het gebouw» dat omen nabij 35 millioen gulden moet hebben ge kost,.-■ In 1939, dus al weer tien jaar ge leden, werd de eerste paal gesla gen door aannemersmij. Voormolen C.V.: Tegen het einde van de oorlog kwam het gebouw uitwendig klaar. Donkere dagen Nog- voor het door: de Belasting dienst in'gébruik genomen werd,, heeft, het gebouw reeds geschiedenis gemaakt; de Duitsers misbruikten het als kazerne en bouwden op het dak een bunker,' die nu handig is verbouwd ..tot fundament, voor de hoge vlaggemast. Duizenden Rotterdamse mannen werden na de razzia's van Novem ber '44 in het gebouw bijeengedre ven, een onzekere bestemming te gemoet. Datzal nooit vergeten worden..» Na de bevrijding trokken er Ca nadese troepen in, gevolgd door de Repatriëringsdienst. Opnieuw wer den duizenden landgenoten in het gebouw opgevangen en. onderge bracht, maar nu om terug te keren bij hun familie na een dikwijls ja renlange Duitse slavernij oft gevan genschap. Tot einde 1945 bleef het gebouw „leeg staan en het maakte reeds voor zijn voltooiing een indruk van verwaarlozing, alsof het uitgewoond was; Maar voor het jaar om was, begon de aannemingsmij. Nieuwe De kantonrechter te Rotterdam vond hetheel erg dat de buffet juffrouw M. E. S. op 27 December voor de vierde maal dronken op straat werd aangetroffen en hij veroordeelde haar tot een hechtenis- straf van twee weken. Daarna gaat de vrouw, die kennelijk niet leren wil om fatsoenlijk té zgro voor zes maanden naar een Rijkswerk inrichting. Een landarbeider uit Barendrecht kreeg vijf maal een week hechte nis, omdat hij vijfmaal in drie maanden tijd dronken over de open bare weg gezwabberd had, Niet iedereen mag zomaar konij nenholen uitgraven, en dé bewoners van de holen vangen en doden, dus veroordeelde de Kantonrechter 3. de M. en J. de M.r'die zich hieraan hadden schuldig gemaakt tot twee weken voorwaardelijk en een boete van S 50 v Een bakker, een 3lager en een fabrikant hadden werknemers lan-. ger laten werken dan de Arbeids inspectie goedvond. Zjj kregen resp. zeven dagen - en 25, zeven dagen en 20, vier maal een week en 40, De hechtenisstraffen echter voorwaardelijk. Een broodbezorger, die een kwartier voor tijd vers brood had afgeleverd, moést 15 betalen pn als het nog eens gebeurt moet ook hij een week hechtenis uitzitten. Papendrecht krijgt startbanen De N.V. Fokker- reviseert in'-de Aviolanda-fabreken bjj Papen drecht-op-het ogenblik. Warvard- vliègtuigen.'. Na de revisie worden de toestellen ;per vrachtautonaar Schiphol veryoerd om van dit vliegveld *de proefvluchten te ma ken;. Dit Werd als een bezwaar ge voeld. en/jmen besloot een startbaan op:,-enkélë weilanden, dicht bij de fabriek te'Papendrecht, aan te leg gen, zodat de vliegtuigen na revisie direct kunnen wegvliegen. Het wachten is thans op een vergun ning. Rotterdamse C.V. aan haar opgaaf, het reusachtige gebouw met zijn 12000 m2 vloeroppervlak van binr nen af te werken. Het duurde tot begin 1947, voordat enige afdelin gen van de. Belastingdienst zich provisorisch konden inrichten in een vleugel van de benedenverdie ping. Thans, twee jaar later, is het interieur tot de 4e étage voltooid en zyn er o.m. de ontvanger, de zegel-, ldon-,: inkomsten- ën ac cijnsbelasting gehuisveste Honderde ms zWart marmer wer den verwerkt, en duizenden m2 te gels. Achttien stiicadoors Hebben nóg: tof 1950 werk voor het stuca- doren van de immense oppervlakte -van muren, plafonds en: pilaren, welke laatste in de centrale hal zo dik zjjn als-in een kerk. Veertien-liften Niet minder dan 14 liften, pater nosters, .'boeken- :en personenliften worden aangebracht.De centrale .verwarmingsinstallatie met haar vijf grote ketels maakte, de indruk van een fabriek. Met 120 arbeiders wordt nü hard gewerkt aan de voltooiing van de overige étages, in totaal zeven. Op de vijfde étage wordt een grote canfine ingericht voor personeel en publiek. De cantine is omgeven door .een balcon, dat een interessant uitzicht geeft op stad en haven, Achter het gebouw zijn nu nog een conciërgewoning, een grote auto-garage, een rijwielstalling en een transformatorhuls in aanbouw, die door een siermuur zullen wor den omgeven. Maar vóórdat dit. alles gereed zal zijn, heeft de Rotterdammer de weg reeds gevonden na ar. de „Pun tegaalstraat", zal hij er met min. of meer bezwaard gemoed binnen gaan en aan de portier in diens zwartm arm eren hokje vragen, waar hij moet zijn voor- het onvrijwillig afstaan van een deel van zijn zuur of zoet verdiende centjes'. „Soms komen de „klanten" heel opgewekt binnen," vertelde de portier, „Hoe dat zo?", vroegen /wij ongelovig. Juist kwam er n dik ke vrouw binnen,, één en al; glimlach. Ze keek aarzelend rond, ontdekte toen de portier en stak hem gul 'n paar papier tjes toe. „Loket elE. mevrouw, linksaf in-'t midden!" Loket elf, knoop het cijfer in uw oren lezer en laat Uw voor oordeel tegen' hst gekkennum mer-varen het is.ihët -loket voor terugbetaling van teyeel betaal- de bëlastifigl:' 'Sober, maar indrukwekkend is het interieur van het Centrale Belasting gebouw aan de Puntegaalstraat Slechts enkele minuten buiten Doorn, doch midden in' de bossen ligt „Oud Sitio", dat gehuurd is door de „Stichting Ontspanning Volksgezondheid" en waar het zie kenhuispersoneel van. .de gemeente Rotterdam een week extra- vacantïe zal kunnen doorbrengen. Ook zij, die wrkzaam zijn bij de GG en GD, in de inrichting „Maasoord" en in de zwembaden, komen hiervoor in .aanmerking. Dat aan dez? huur het een en ander:is voorafgegaan, weet ieder een, die enkele maanden geleden een bezoek heeft gebracht aan één van de vier bazars, gehouden ia de Rotterdamse ziekenhuizen- en op Katendrecht. Door het Beheersin stituut had de Gemeente de be schikking gekregen over „Strype- monde" bij Oostvoorne voor het genoemde personeel, dat een onbe zorgde vacantie vèr van de grote stad broodnodig heeft, Na een jaar eisten de oorspronkelijke bezitters „Strypemonde" echter terug en men moest uitzien naar een ander vacantiè-verblijf. De inmiddels op gerichte Stichting wilde een grote verloting op touw zetten, maar kreeg de. vereiste vergunning niet. Daarna kwam iemand op het idee van': een "bazar. De bazars zijn een groot succes geworden, bijna f 50.000 was de bruto-opbrengst. Van het. bedrag, dat de Stichting, tenslotte overhield, kon ,Oud-Sitio' Het staat er met de zwakke sekse heel anders voor dan 50 jaar ge leden: de mannen zijn bezig hnn bevoorrechte positie van kostwinner en hoofd des gezins te verliezen, vooral aan de verre overkant. In Amerika verdienen op het ogenblik meer dan zeven millioen gehuwde vrouwen de kost (óf: me de de kost) voor haar gezin; dat is 10 maal zoveel vrouwen als in IS00; In "datzelfde jaar 1900 waren 15 van de 100 werkende vrouwen ge huwd, tegenwoordig is 40 onge huwd, 15 gescheiden en 45 gehuwd! Waarom en waarmee? Waarom verdienen zoveel vrou wen iets (of: veel).bij?; omdat het meet, heeft 73 geantwoord, an ders knopen wij de eindjes niet aan elkaar. „Omdat wij het leuk en ge zellig. vinden", antwoordde de 22 andere procenten, ,,hoe onafhanke lijker iemand zich kan 'bewegen, des te beter!" Merendeels gaan in Amerika vrouwen buitenshuis werken, als de kinderen wat groter worden, want- slechts 9 der werkende vrouwen blijkt kleine babies te hebben; nu is-dat te verklaren uit het-gebrek aan behoorlijke betaal bare huishulp, -kindercrèches en oppashulp. Van de' II ongehuwde vrouwen zijn in Amerika 6 aan het.werk ge gaan, van de 35 gehuwde vrouwen 7. Van de weduwen of gescheiden vrouwen werkt er 1 op de 3. Waai' zitten ze en wat voeren ze uit? Als men 'n groepje, van 18 vrou- Stichting 500 en 1000" Een klein jaar geleden werd in Amsterdam opgericht de „Stich ting 500 en 1000", die wil opko men voor de belangen van bezit ters van oude bankbiljetten van f 5DQ en 1 1090/ die zich door de maatregelen van de minister be nadeeld voelen. Gedurende de oorlog liet de bezetter biljetten van f 500 en f 1000 inleveren, en vele Nederlanders hebben ze toen te 1 goedertrouw achtergehouden. Na de bevrijding kregen ze aan vankelijk- niets uitbetaald voor de toen waardeloze biljetten: Later kon men het geld wel vergoed krijgen, als men aantoonde, dat men het op rechtmatige wijze in zijn bezit had gekregen. De „Stichting 500 en 1000" voert aan. dat de Nederlandse Bank oop haar bankbiljetten de belofte heeft afgedrukt, tezullen betalën, welke belofte de Neder landse Staat in'geen geval mag opzij zetten. De Stichting heeft contact opgenomen met het minis terie van Financiën en hoopt te' zullen bereiken, dat' de genoemde bankbiljetten alsnog vergoed rul len worden. Het secretariaat is ge vestigd: Nicolaas Maesstraat 46, Amstexdam-Z, wen uitkiest, kan men ervan op san, dat er 3 huishoudelijk bezig zijn, 8 op kantoor zitten, 7 in een fabriek. Grepen... De Amerikaanse vrouw is vrij wel tot in alle bedrijven doorge drongen, 'op drie na! Maar ook die laatste 3 posten vallen haar en haar werk (verdien-)woede ten offer, het zijn de functies van treinmachi nist, scheepsstoker en brand we er- „man". Verder vindt men de vrouw overal. Op het toneel verdringen er 8.000 elkaar, op de dansvloer 10.000, i nde huizenbouwerij. 500 (in 1876 nog maar 1bij. de grafische en de schilderkunstige vakken 21.000, bij de schrijverij 4.000, in de hoek zaken 50.000, in de luchtvaart 50, als predikante 3.000, als sociaal werkster 48.000. Zelfs tot het bedienaressenschap ter begrafenis is de Amerikaanse vrouw doorgedrongen: heb zijn er al 1000 die voor „kraai" spelen; 96.000 dames zitten in de muziek, 200 in de stucadoorsvakken, 300 in de scheepsbouw. Maar- in de schoonheidssalons zitten er 250.000. Dat is 33 maal zo veel als in 1900, Dé man wordt uit dat bedrijf totaal verdrongen, en uit dat bedrijf alleen? Dit weekeinde zijn de laatste voor bereidingen getroffen voor de eerste bijeenkomst van een. Joods parlement sedert tweeduizend jaar, Heden kwam namelijk te Jeruzalem, het Is raëlisch parlement bijeen. Alle hotels in de stad zijn volgeboekt. Onder de gasten bevonden zich leden van het corps diplomatique, Zionistische functionarissen on overlevende leden van 't eerste Zionistencongres, dat in 1897 gehouden werd te Bazel in Zwit serland. na vergeefse pogingen elders voor lange tijd gehuurd worden. Het is grotendeels gemoderniseerd. Op de benedenverdieping vindt men de eetkamer en de convërsa- tiezaal, op de beide andere etages de slaapkamers. Wanneer men hierbij het „koetshuis" betrekt, eens een garage, is er' slaapplaats voor 40 a 45 personen. De toekom stige vacantiegangers hebben zelf' hard meegewerkt aan de verfraai ing van het interieur, hetgeen uiter aard een aanzienlijke besparing van kosten gaf. Buiten hen. kunnen ook andere gezelschappen er logeren, zodat Oud-Sitio niet slechts in het druk ke seizoen bewoond zal zijn. Hét beheer van 'n dergelijk huis vraagt veel geld en iedere gast zal een na tuurlijk niet hoog, pensiongeld moe ten betalen. Hoewel mej. de Roode, aan wie de leiding in dit tehuis is toever trouwd, pas over enkele weken haar eerste gasten verwacht, is het vacantieoord reeds Zaterdag offi cieel geopend. De heer A. H. v. Velzen bracht dank aan het gemeentebestuur en aan de directies van de ziekenhui zen voor de grote medewerking. De inrichting van het tehuis liet niets te wensen, over, het was nu nog zaak een gezellige, persoonlijke sfeer te scheppen. Wanneer zij, die in de toekomst hier hun vacantïe komen doorbrengen, een gedeelte van het tehuis- adopteerden,'om aan hun „eigen" deel speciale aandacht te besteden? -- v Wethouder A. Hoogeweg, de bur gemeester van Doorn, J. H. Baron van Naagell, dr, P. H. Kramer, dr. Dammers en de heer Albert, voor zitter van de personeelsvereniging van het Bergwegziekenhuis, prezen succesievelijk het comité, dat de bazars in elkaar gezet bad, om zijn wilskracht, waarvan hier de resul taten te zien waren. De heer van Velzen, de - voorzitter van dat co mité, mocht een electrische klok en enkele gezelschapsspelen in ont vangst nemen. TWEE dingen vielen deze weck bijna samen; het jolig-bedoald geding over een boek van een Rotterdamse die of nog in de opgang van haar talent of reeds over haar hógtepunt heen is (dat-zal de verre toekomst, moeten beslissen)-en de stille verjaardag van een Rotterdammer, die, maar één bundei verzen heeft geschreven en. zich met die bundel een. zeer voorname plaats-vooraan heeft veroverd temidden, van.hen, die geacht kunnen worden leiding te hebben gegeven bij de vorming van de generaties van dichters van na 1920: Anna Blaman en Geerten Gossaert hoe ver staan die twee Rotterdamse figuren van elkaar af! Zaterdag -jï. beeft prof. dr W, A. P. Smit enkele kolommen gewijd aan het belang van Geerten Gossaert als dich ter; mogen er thans enkele bijzonderhe den aan worden toegevoegd, die Gos saert meer laten, zien als een specifiek Rotterdams bezit;'Als ooit om de naam Gossaert een runloer was Verrezen, als thans om de naam Blaman, dan zou Geerten Gossaert in staat zijn geweest ons land voorgoed de rug toe te wenden: hij was van een te degelijke, ingetogen, patricische Rotterdamse kom-al, dan dat hij ooit zijn naam tot solets ZOU hebben geleend. In oliën en vetten Herinneren' de ouderen onder bns.zlch: öe typisch-ouderwetse zaak-van Gerret- en Rutteman in Oliën en Vetten, op auteur is van enige betekenis, dan is het ook waar. dat zijn talent tijdens öe mobilisatiejaren in. het garnizoen van de vesting Gorinchem zijn vuur ontstak aan de van hand tot hand rond- gereikte verzen van Geerten Gossaert, door Zier Gerretson van huis meegeno men, Die verzen waren met ganzepen- kculletters „getrokken" op veilen oud- Hollands geschept papiër, ten einde „uiterlijk en innerlijk" waardig te doen samengaan. Dié verzen warén dus wars van alles Wat modern leek.... en hun werking bleek, wonderlijk-genoeg, mo derniserend te zjjn! Parnassus en Olympus Een nieuwe- dichter van die kracht en in die dagen (dfc tijden waren zeer donker, toen): het was een heel bezit. Dus was men begerig naar anecdoten, die de roem van het vesuviaanse talent nog vergrootten. Grif werd aangenomen, dat Geerten Gossaert. na zijn elndexa- •aders Oliën- en Vetten kantoor de hoek van de nauwe, omhooglopende was beland, maar dat hij daar niet Halve Maansteeg en de Kipstraat? Dat _,Hd schreef de facturen uit was ..de zaak" van de oude heer Gerret- son uit de Avenue Concordia,- liet def tige ehristclljk-hfttorisch Kamerlid en Gemeenteraadslid, in wiens huls de toon altijd hoogbeschaafd werd gehouden en waar -gelovige humaniteit werd gehul digd- ..De oude mevrouw" was een voor haar dagen „gestudeerde vrouw" zij bezat een graad in de Nederlandse Let teren en de twee zoonswerden zo goed opgevoed als in Botterdam moge lijk was; dat wil /dus" zeggen, dat de oudste naar het Erasmiaans Gymnasium ging, waar door coryfeeën, zoals de dichter Leopold, de Erasmiaanse geest in toepassing werd gebracht en aan de jeugd meegegeven als iets 'orunlsbaar- kostbaars. Gerretson behoorde tot hen. die Leopold begrepen en vereerden, en die dus ook aan- en overnamen de idee, dat men, staande midden in het Rotterdamse zaken- en handelsleven toch een kunstenaar kan zijn. maar dat dat oningewljden niets aangaat. Broederlijke bewondering De oude Erasmus, de Geerten Geer- tens, heeft wel degelijk ook magiër wil len zijn; talloos waren de magieën toen hij geboren werd; en toen hü stierf had hij aangetoond, dat het Humanisme on misbaar is in de wereld als magische kracht. Latere geslachten hebben tel kens opnieuw, gezocht naar het woord, om de gedachten van Erasmus nieuw leven in te blazen. Van hui3 uit ethisch- orlhodox heeft Geerten Gossaert naar het magische woord gezocht, die'„het Beste van Vroeger" als een spiegel zou voorhouden aan het Verwaarloosde van de nieuwe eeuw. Hij schreef, ineens, klassiek-dreunende, slepende, jubelende en biddende verzen, als uit de dagen toen ons volk nog om vrijheid, zede lijke deugden en zelfstandigheid moest worstelen.- In 1915 bracht zijn broer, 2ier Gerretson, die verzen mee onder diëtist en, o.m. het Gorcumsc garnizoen wérd er door van bewondering en weer klank vervuld. En nu wij toch aan het „onthullen" zijn: de magische wonder- werking van Geerten Gossaer.ls woord bezielde op haar/beurt weer eén huis vriend van Zier Gerretson. en deze, ook een Rotterdamse jongen, begon op zijn beurt in alle stilte verder tc ploeteren aan de verschillende nieuwe magieën, buiten welke een stuwende letterkunde nu eenmaal niet kan. Men vindt der gelijke bijzonderheden niet zo gauw in officiële letterkundéboeken en daarom juist zijn zij voor belangstellenden wei eens aardig. Dus: als hot waar is, dat Jan Willem de Boer een Rotterdams Provinciale Uniedag van C.H.U. De CHU houdt op Woensdag 2 Maart in de zaal van de Haagse Dierentuin een provinciale Uniedag voor Zuid- Holland. Ds. Jac. Poort, predikant te 's-Gravënhage zal de bijeenkomst ope nen. Verder heeft men keus uit een aantal excursies naar de belangrijkste bezienswaardigheden van Den Haag- Van half drie tot vijf uur zijn er sectievergaderingen en van haïf acht tot tien uur een avondvergadering. -De voorzitter der CHU, de lieer II. W, Tilanus en de Haagse, predikant ds. H- J. Grocnewegen zuilen 's avonds het woord voeren. Een gemengd koor samengesteld uit de Hervormde koren van Rotterdam. Den Haag en Katwijk zullen eveneens medewerking verle nen. Zestienhonderd personen kunnen aan deze Uniedag deelnemen. het Oud-Nederlands met grote ganze- pen.-krulletters en de klanten van de deftige oudé zaak waren daarover ont hutst. ,Acn UHoochmogende. gelecvert veele Olyen enüe Vetten van superieu ren Aert tot het doen Aanleggen van UwerlicFde Couleuren", enz., enz. neen, dit wilde er hij de liberalistische geWverdieners van 1905 IS 15 niet in. Dies 2eide de jonge dichter van de Ex perimenten (ook al zo'n bescheiden ti tel) het „breukig ambt ter Olyen ende Vetten een tecderlijck gesnokt vaer- wel!" en trok naar verre landen. Zijn voetzool sleet op buitenlands asfalt, hij verwerkte grote zielsconflicten, worstel de met zijn Gad u vindt hét alles te rug in de terecht beroemd geworden verzen. Toen Geerten Gossaert secreta ris van Colijn was geworden, werd hij politicus, realist on man van studie. Van zeer nabij heeft schrijver dezes medegemaakt, hoe reeds in 191B Gerret son het was. die de zogenaamde revolu tie van Troelstr'a deed helpen misluk ken, ornaat het. beter was d£t zij mis lukte; Troelstra keilde Rotterdam niet. Geerten Gossaert nog welt er school dus toch een realist in hem, een realis tisch politicus. Dit artikel wordt te lang. Toch was het prettig, om de samen hang van allerlei ogenschijnlijk los van. elkaar staande dingen eens te combine ren. omdat,zij voor ingewijden wel de gelijk gecombineerd geweest zijn. En wie het niet weet. komt er nooit ach ter, omdat Gossaert bij alles de ingeto gen Erasmiaan is gebleven, die niet van drukte, reclame en claque houdt; even min als de gelovige dichter Willem dé Mérodc met wlc hjj in Den Haag sa menwoonde. Daarom ook. toen zijn houding i.z. Oosterse problemen duidelijk werd, menigeen zich afvroeg: „Hé. is dat nu de dichter der Experimenten"? Neen: de professor van de Utrechtse Indo lo gische Faculteit Is de laot-ontwaakte Rotterdamse grote zakenman, die zich in zjjn jeugd enkele jaren op een „zij spoor" heeft laten dringen door de uit barsting van een fabelachtig kunste naarsschap. En tussen de harde profes sor Gerretson en deErasmiaanse dich ter Geerten Gossaert staat nog een over gangsfiguur in.die,twintig jaar gele den. bedroefd tot .een interviewer zeide: „Nederland is veel te goed door de Eerste Wereldoorlog heengekomen, het zou voor liet Nederlandse volkskarakter opvoedend zijn, als de golven van een oorlog eens werkelijk over Nederland heensloegen!" Die golven zijn ln de Tweede Wereld oorlog over ons heengeslagen, maar of Wij ér de baat bij hebben gehad, prof. dr Gerretson op doelde? de onsterfelijke Geerten Gossaert in hem schudt waarschijnlijk het wijze hoofd en ZeTwintig Jaar geleden was Geerten Gossaert voor een „Doorbraak Thans is de 65-jarige professor dr Carel Gerretson het niet meer. Maar Rotterdam rekent hern tot zyn grote Stads-zcnen, orh de Krahngse Experimenten, oro zijn politieke invloed, en zijn speciale studies. Heftige debatten met E.V.C. Zondagochtend hielden de Rotterdam se havenarbeiders, die georganiseerd zijn in het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties, een apenbare ver gadering te Odeon teneinde het urgen tieprogramma van het O.V.B. te bespre ken. De heer J. Bcstzrian, secretaris van de bedrijfsorganisatie „Verkeer" bracht verscheidene grieven van de Rotterdam se havenarbeiders naar voren. Men wil o.a. invoering van de M-urige werkweek als overgangsmaatregel naar de 40-uri- ge werkweek, een minimum weekloon van 55.voor vaste arbeiders en een garantieloon bij werkloosheid van. ƒ31,50 per week voor losse arbeiders van de Haven Arbeids Reserve. Ook over het vervoer van en naar het werk waren er nogal wat klachten. Het betoog -dat een Amsterdamse ha venarbeider vervolgens hield, kwam neer op de vraag: „Waarom staan de Rotterdammers niet achter de stakende Amsterdamse havenarbeiders door ook het werk neer te leggen?" De heer A. v. d. Berg zette daarop het standpunt van het O.V.B. ten opzichte van de staking uiteen. Het O.V.B. sympathiseert wel roet de Amsterdamse stakers, maar ver wijt hen, niet vooraf overleg met het O.V.B, gepleegd te hebben. Voorlopig staakt Rotterdam niet. Wel kondigde de heer. V. c. Berg aan, dat er contact ge zocht zal worden met Amsterdam. Hoe wel dit dus wijst op een toenadering van de E.V.C. en het O.VJ., was hier van bij de aanwezigen niet veel te be merken. Verscheidene personen leverden tijdens de rede van de heer v. d. Berg hettig commentaar, en ook nadat do vergadering door de voorzitter gesloten was. werd er nog geruime U)d op hoger toon gediscussieerd. Verbod communistische partij gevraagd Een bijzondere commissie van de sy node der Ned. Herv. Kerk in Zuid Afrika hééft üe andere kerken in de Zuidafrikaanse Unie uitgenodigd geza menlijk de regering te verzoeken de communistische partij te verbieden cn aan communisten de toegang tot de Unie te ontzeggen. Nederlandse Raad der Europese Beweging In de onlangs door oud-minister P. A. Kcrstens te 's-Gravcnhage geïnstalleer de Nederlandse Raad der Europese Be weging hebben de volgende Rotterdam mers zitting genomen: dr. J. Ph. Backx, H. A. Crommclin, mr. L. A. Donker, mr H. C. Hintzen, D. H; Hueting, dr. W. F. Lichtenauer, mr. J. A. L. M. Loetf. drs! E. Dopes Cardoso, mr. R. Mees, W. H. de Monchy, mr. P. J. Oud. ir. A.. Plate, J. L. M. de Poorter en P. J, Spooren- berg. Als voorzitter van deze Raad werd benoemd de heer P. A. Kerstens, en als •vifce-voorzittsrs prof, dr. H Brugmans, prof. mr. R. Kranenburg cn mr. J. Mey- nen, Het secretariaat Is gevestigd. Lan ge Voorhout 58 A, to Den Haag. De Zondagmiddag te Groningen ge speelde districtswedstrijd hockey tussen Noord en "West werd met B—0 'door de westelijke ploeg gewonnen. De stand was mej rust 10. Het- Noorden heeft kennis .gemaakt met het sterkste hockey, dat in ons land gespeeld wordt. Het westelijk elftal, dat practïseh vergeleken kan worden met het nationale team (8 van de" opgestelde spelers waren ook bij' de Olympische Spelen te Londen van de partij) had natUuriflk geen moeite, met het Noorden,, ■dat -door allerlei omstandigheden, ook nog verzwakt moest uitkomen.- - -Alleen doordat de nationale voorhoede ih de le helft te veel combineerde, waardoor de noordelijke verdediging met Boctma cn 's Jacob aan het hoofd nog veel aanvallen konden onderbreken, kon uiteindelijk een nederlaag met dub bele cijfers worden voorkomen. Voor de rust bleef het dan ook slechts bij éen doelpunt gescoord door Kruize uit een strafcomer van Dik Esser, Na de hervatting kregen de' Weste lijken de smaak te pakken, het spel werd flink open gehouden, en voorat door Kruize, die zijn tegenstanders naar zich. toe trok en daardoor zijn mede spelers herhaaldelijk vrij speelde, kwa men er kansen, die speciaal midvoor Bromberg gretig accepteerde, Hij scoor de liefst 4 X terwijl Kruize zelf 3 doel punten voor zijn rekening ham, het laatste kwam van de stick van. Boerstra, 'die de enige fout van de noordelijke doelman Boerma afstrafte. De westelijke doelman Richter heeft nagenoeg niet. in actie behoeven te komen, zo groot was het overwicht van de westelijke ploeg. Kruize en Bromberg waren de uitblin kers. De beide nieuwe halfs Van Rossum en Rudi Esser waren niet van de kracht van Langhout en Tiel. De wedstrijd Oost—Zuid eindigde met. een 5—2 zege voor Zuid. Robbie Vlig', staande onder (ie ïriel van de Dock Yard VII, hakt de klinkdrgad door. D OBBIE VLIG, de tienjarige Jl zoon van hoofdingenieur E Vlig van de Rotterdainsche Droog dok Maatschappijheeft Zaterdag middag in de bouwloods voor ort- derzeeboten de voor eigen rekening gebouwde veerboot Dock Yard VII te water gelalen. De jonge naam gever stond nu eens niet op het ge bruikelijke voor dé steven gebouw de platvorm, maar wasfgezeten op een stapeltje plankjes onder het schip lussen de Jctm- cn de kiel- blokken. Toen hij om klokslag titer op het sein van zijn vader met een bijltje de klinkdraad in tweeën sloeg, schoof dc brede, zwarte romp van de Dock Yard VII boven zijn hoofd voorbij! De veerboot gleed vlot de poort van de loods uit en toen zij een maal rustig op de rivier dobberde, waren de toeschouwers, voorname lijk bestaande uit personeelleden uit 7iet „dorp"y in staat het ietwat ongewoon uiterlijk van deze laatste aanwinst van de RDM eens nadir te bekijken, Een ongetuone verschijning is deze hooggebouwde veerboot zeker! Van voren gezien gelijkt 2tj enigs zins op hst type schepen, waarmee op de grote Amerikaanse meren ge varen wordt. De brug is namelijk ver naar voren gebomod met vlak erachter een schoorsteen in de be kende kleuren van de RDM. Be halve een stuurrad in het stuur huis, zijn ook op beide brugvlcu- gels stuurwielen geplaatst, zodat de kapitein ook, wanneer hij aan de buitenkant van de brug staat het dubbelroer kan bedienen. De Doek Yard VII is namelijk een dubbel- schroafmotorschip voorzien van- twee roeren. Langs een trap, die rechtstreeks van debrug naar de' voorplecht leidt kan de dekknecht zich Imiten de passagiersverblijven óm naar een ruimte begeven voor het bedienen van een byzonder loopplank-mechanisme. In beide zijden van het schip zijn vier schot ten gemonteerd, die mechanisch omlaag kunnen worden gelaten en dan loopbruggen vorm. Dit systeem werkt snel en veilig, aangezien de passagiers niet eerder hel schip kunnen verlaten of betreden, dan nadat 'de kleppen geheel zijn neer gelaten. De Dock Yard VII, die 32 nieter lang en 8 meter breed is, kan op haar ruime dekken I860 pas sagiers vervoeren. Er zijn een zeer groot aantal zitplaatsen, terwijl de verblijven zowel op hoofddek als op bovendek geheel door wanden met grote ramen zijn afgesloten. Wanneer over enkele weken, tuelüchf reeds aan het eind van de ze maand, de Dock Yard VII in ■dienst wordt gesteld, zullen de hon derden personeelleden nan tie RDM die in het Wcsfen nan Rotterdam wonen, sneien comfortabel naar en van htm werk kunnen worden- ge bracht. De veerboot liep pehecl.aj- pc&ouu'd van stapel cn had des noods direct kunnen gaan varen, doch het wachten is nog op het ge reed komen van dc speciale aanleg steigers zowel aan Schiemond als aan de werf. Een 75 meter lange en van een verschansing voorziene ponton, die op een helling van de RDM werd gebouwd, is ffCTcecf en zal -binnenkort naar de Schiemond worden gesleept en daar in een in de kademuur gebouwde inham worden vastgemaaktDc aanlcp- steigcr op de Linker-Maasoevcr Jigrt vlak ten Zuiden van het RDM-ter- rein. .Een aan te léggen weg van enkele, honderden meters lengte zal van de aanlegsteiger direct naar de jabriekspoort leiden. Volgende weck ZaterddQ zal op dc werf van de RDM wederom eeri stapelloop plaats vinden, een van een. meer officieel karakter. Dan zal namelijk een uoor Franse reke ning te bouwen wijntankschip, dat de toepasselijke naam van Bacchus ontvangt, aan zijn element worden toevertrouwd. Indra Kamadjojo De Indische dans leeft in een wereld van legendenbij de gratie ervan, zon men wel kunnen zeg- gjen oeroude verhalen van goden, helden en draken, van brave armen en ij dele tijken. Die schat van legenden en. daarop geïnspireerde dansen brachten de Hindoe's bij hun invasie van Sumatra, Java en Bali mee en in nauwelijks gewij zigde vorm werden zij het (nóg levend), cultuurbezit van deze lan den. Er is echter ook een- andere legende, minder oud, maar r.aar het schijnt even onvergankelijk en die wil, dat deze kunst voor ons Wes terlingen zo moeilijk toegangeiyk en men bedoelt daar uiteraard mee: to begrijpen is. Was het deze legende, die al de dansliefhebbers parten heeft ge speeld, die Zondagmiddag verzuimd hebben Ind.ra. Kamadjojo 'te' zien. in een programma van Javaanse en Balinese dansen? Ons Hui? was maar "zeer matig bezet endat ia heel jammer. Want hier kreeg men nu eens gelegenheid niet alleen, een. aantal prachtig uitgevoerde en werkelijk niet zo „onbegrijpelijke" dansen te zien, maar Kamadjojo verstaat tevens de zeldzame kunst deze dansen met 'n enkel woord volkomen duidelijk te maken en dat op een manier, die niet de geringst© afbreuk doet aan de artistieke zijde van het programma. Eerder het tegendeel. Na elke dans herhaalde hij, als het ware reciterend, da voornaamste van de doorgaans zéér gestyleerde bewegingen, de.symbo lische handhoudlngpn (moedrah's) van -de streng traditionele, onper soonlijke Javaanse hofdansen en van de meer vrije, Jevendigere Balinese. Van de laatste trof ons zeer de Tari Manuk, do dans van de prins, die. in het nauw gedreven, door zijn. achtervolgers, door de goden in een vogel wordt veranderd (de mens, die boven zichzelf uitstijgt). De dansen werden uitgevoerd, in schit terende costuums, cUe op zichzelf reeds prachtige stalen van Indone sische kunstnijverheid zjjn, en op gramofoonplaten was de authen tieke gamelan- en krontjongbegc- Iciding vastgelegd. Het is zeer te hopen, dat deze danser spoedig nog eens in onze stad terug komt; met wat meer propaganda, wat minder schuchter* held is al hccL veel gewonnen! H. P. REEDIJK CJ .M.V.-Bondsöag in Lisse Bondsdag op tweede Paasdag ln het boUcnplaatsjc Lisse, Men re kent op een dcclncmcTstal van 2500. Er is reeds een dagindeling gemaaJct- Eerst zal ds. H. J. van Hcerdm de jongelui toespreken daarna fs, er een. koffiemaaltijd.De toneelgroep van dc federatie van dc Rotterdamse CJMV zal het historische stuk;„De heks van Over Halland" opvoeren. Na dc slui ting Is or een. wandeltocht 'door de bloeiende bollenvelden, Dc rcgellngs- cammissie verzoekt om zo spoedig mo gelijke aanmelding. Toegangsbewijzen, pn progrnnima's kunnen voor Rotter damse CJMV-rars besteld worden A negentig cent tot)1 do heer M. Timmer, St. Agathastraat 11 Rotterdam-Noord.' door storting op giro-Tekening 177758. Tevens is er van 12—13 Mnart iu Boskoop een Provinciale Bondsdag. Dc door de RDM voor eigen rekening peóouiode ueerbooi Dock Yard VII glijdt door de poort van de bouwloods de rivier op.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5