Naar Curacao en het Caraïbische zeegebied Koningin Nefertete Guido Gezelle beheerste vijftien talen V-vrouw bleef ontkennen &i HM-5tMkkok£MteuwjwsM MAGGI* Maar hij herbezielde het Vlaams Zijn dood in 1899 Radio-programma Twintig- jaar voor Inselkommandant Prof. dr. Vening Meinesz gaat weer slingerproeven doen De West moet een weerdienst hebben VERMICELLI- SOEP - Op zoek naar Cracks plaatsen zich in de finale Adriaenssens-Bruyland leiden in Gent Kustvaarder „Maria" weer vlot ëaliiieeechlec Meer sfeer in uw huiskamer met eenvoudige middelen Post voor overzee DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Cr Dinsdag 15 Februari 1949 3 VIJFTIG Jaar gelegen stierf de grote Ylaamr-e dichter Guido Gezelle. Van hem zal men zeker niet kunnen zeggen, dat hU het gemakkelijk pehad heeTt In zijn leven. Als zoon van een tuinman werd hÖ In 1830 In Brugge geboren. Het gezin Gezelle verkeerde In een wekere welstand, zkcr wanneer men de meer dan slecht© economische toestanden In aan merking neemt, die In die Jaren ln Vlaanderen heersten. haast niet verenigbaar met de car rière van een beroemd en geëerd litterator, maar de tegenstand, die hij ohtmoette deed hem twijfelen aan zijn roeping, de Vlaamse taal te w Vader Ge2cllc was een levens lustig man, wiens hoofd vol wereld wijze spreuken zat, die de kleine Guido van hem leerde. Guido die lijn uitheemse naam te danken httd aan zijn peettante, een bloedver wante van de heer van zijn vader was vaak bij hem, wanneer hij aan, het werk was in de boomgaard. Zo leerde de jongen al heel vroeg het schone in de natuur kennen, dat la ter de grondtoon werd van zovele zijner gedichten. Hij was wat étil en schuchter en leed aan hoofdpijnen, maar kon temidden van zijn school makkers uitbarsten in een niet te beredeneren vrolijkheid. Al spoedig bleek, dat hij bijzonder goed kon leren en hij zou priester worden. Zijn vader zond hem naar hel col lege in Brugge. Door de mislukking van dc oogst twee maal achter el kaar. in 1845 en 1846. kon vader Ge zel le dc studie echter niet langer betalen. Gelukkig wist de overste van het seminarie in Roeselare een schikking te treffen: de jonge Ge zelle kon bij hem" zijn studies voort zetten, als hij het baantje van par iier van de school aannam. Portier en dichter Zo verliet de toekomstige priester op zestienjarige leeftijd het ouder lijk huis. Door zijn betrekking van portier, allesbehalve een sinecure, kwam hij buiten zijn eigen kringe tje. Hij sprak met voerlui, werklie den en boeren. Hij leerde de een voud van het dagelijks leven en de eenvoud van de taal. Zijn mede leerlingen, gemoedelijke Vlamingen, zagen niet laag op hem neer, in be gaafdheid stak htj boven de mees ten uit. Door de Engelse leerlingen leerde hij naast de klassieke talen voortreffelijk Engels spreken. Als volwassen man sprak hij vijftien ta len, o.a. het Fries. Zijn vrienden mochten hem graag om xijn een voud; hij maakte menig, gelegen heidsgedicht voor ben. Toch voelde hij zich ook reeds vroeg aangetrok ken tot de serieuze poëzie. Tussen zijn schoolwerk vond men zijn eer ste werkelijke gedicht, „De Mandel- beke", dat hij in 1848 schreef: Waerom. droeve Wilgenboom, staat gij op den Mandeistroom? Waerom laat ge Uw lange takken tot in 't koele water zakken? Het was oorzaak, dat hij werd toegelaten tot het groot-seminarie in Brugge. Leraar en dichter In 1854 werd hij tot priester ge wijd. Zijn eerste verzen waren ge schreven in deftig Nederlands, naar de trant van Bilderdijk, maar door een onafgebroken studie van het Vlaams verrijkte en verinnigde hij zijn taal. Het Vlaams gold in de „betere" kringen als iets minder waardigs en tegen deze opvatting kwam Guido Gezelle in het geweer. .Nadat hij drie jaar in. het klein seminarie te Roeselare, waar hij ook een deel van zijn studiejaren had doorgebracht, leraar in boekhouden cn natuurwetenschappen was ge weest, mocht hij les geven m de klassieke en moderne talen en in de poëzie. In deze speciale functie ontplooide hij zijn geniale gaven als leraar. Instinctief week hij af van de gebruikelijke onderwijsmethoden. Hij leerde de jongens het schone en levende van een taal, vooral van het Vlaams. Hij' schreef gedichtjes voor hen en wekte hen op, hetzelfde te doen door hem in de vacanties brieven-op-rijm te sturen. Tussen dc jonge leraar en zijn leerlingen ont stond een vriendschapsband, vol komen vreemd voor een opvoedings instituut. Tot rijn begaafdste leer lingen behoord© de later eveneens als dichxer bekend geworden Huge Verriest. Vele gedichtjes uit «Ge dichten, Gezangen en Gebeden" zijn de blijvende bewijzen van deze ge lukkige jaren. Zijn collega's waren jaloers op zijn populariteit en ver weten hem niet geheel ten on rechte dat hij onvoldoende reke ning hield met de reële eisen, die op een examen worden gesteld. In 1859 werd hem het onderwijs in de dichtkunst ontnomen. Het viel hem zeer zwaar, de oude, vertrouw de omgeving te verlaten, maar het jaar daarop vertrok hy naar Brugge, om leraar m de wijsbegeerte te wor den aan het Engelse seminarie voor missionarissen. De miskenning vin zijn idealen. zijn Gedichten, Ge zangen en Gebeden" vonden geen genade in de ogen van de critici- bracht hem zo'n zware slag toe, dat zijn diehtersstem twintig jaar lang met meer gehoord werd. Weliswaar is het prieterschap DÏNSDAfl- 15 FEBRUARI HILVER5UM I: 19.00 Nieuws; 19.15 fi Viool, contrabas en plano: 16.30 Dit is leven; 19.45 Heg. uttz.; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Koning Lear; 22.30 Proces Mlndszcnty; 22.4a Avondgebed 23.00 Nieuws; 23.15 Piano recital; 23,45—24.00 Col. Broadcasting coneertorkest met alt. HILVERSUM II; 19.00 Radlostrip; 19,10 Meiachrlno-orkest; 19.15 Franse les; 19.30 Pianospel; 20.00 Nieuws; 20.05 Ra dio-zoeklicht; 20.15 Bonte Ditisdag- avondtreirï; 21.20 Allerlei; 21 35 Brieven over hersengymnastiek- 21.45 Buitenl. overzicht; 22.00 Skymasters; 22 30 Zang en samenspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Re portage bokswedstrijd; 23,40—24.00 Gr. platen. WOENSDAG 16 FEBRUARI 1949 HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 nond- philh. orkest; 7.43 Een. woord voor de dag; 8.— Nieuws; 8.15 Te deum laudamus; 8.45 Viool; 9.Bezoek by zieken; 9,30 Rott Philh, orkest; 10.20 Violoncel en plano; 10 30 Morgendienst: 11.Hein- rlch Schluschnus; 11.15 Hoorspel; 12, Maaqueraders; 12.30 Land- en tuin bouw; 12.33 Albert Sandler 12.40 Bach- muziek; 13.— Nieuws; 13.15 Orgelcon cert; 1345 Johnny Kroon; 14.15 Alex Schellevis met koor; 14.40 Even onder ons; 15.— Jeugdconcert; 16.Post zegelverzamelaars: 16.35 Voor .onze Jongens cn meisjes; 17.30 From, ortï.; IB— Ned. koren en korpsen; 18.30 Reg. ULO!, HILVERSUM II: 7— Nieuws: 7.15 Frans prog.; 8— Nieuws; 8.18 New Mayfair ork.; 8 50 Voor de vrouw; 9,— Mozart concert: 10.— Morgenwijding: 10,20 Onze keuken; 10.30 Als de stof zuiger zwijgt: 11Kinderen buiten schooltijd; 1130 Pop. non stop prog.; 12.— Accorcteola; 32.30 Land- en tuin bouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Kilima Hawaiians; 13,Nieuws; 1315 Kalender; 13.20 Ramblers; 13.50 Vlooi met gitaar; 14.Gesproken portret ten; 14.15 Jeugdconcert; 15.— Hoorspel; 15.30 Regenboog; ifl.— Roodborstjes: 16-15 Het stond In de krant; lff.45 Vra gen staat vrij; 17.15 Morton Gould: 17.45 Reg, uitz.; 18— Nieuws: 18.15 Vana; 18 20 Monia Liter; 18,30 Veran dering in het Zuiden der Ver. Staten. een plaats te bezorgen naast de Franse. Toch heeft hij ook in deze jaren veel gedaan voor de verbrei ding van rijn taal. Nadat hij in 1885 onderpastoor van de St, Walburgis- parochie was geworden, richtte hij met een Engelsman het volkstijd schrift „Rond de Heerd" op. Niet tegenstaande zijn omvangrijke, pa rochiale arbeid, heeft hy kans ge zien, dit blad enkele jaren bijna ge heel alleen te leiden. Practisch aan gelegd was hy echter in het geheel niet en financieel kon hij zicb niet staande houden. Ziek en uitgeput verliet hij Brugge; door bemiddeling van een vriend kon hij onderpastoor worden in Kortrijk. Daar kreeg hij de rust, die nodig was om de dich tersdrang weer wakker te roepen. Reeds een jaar na zijn verplaatsing kon hij schrijven: „Ik voel als dat mijn tong herleeft en dat mijn tong weer blijdschap heeft". In 1881 Stichtte hy het blad voor taalonder zoek „Loquela". van jaar tot jaar werden zijn gedichten talrijker. Nog in 1881 verschenen drie maal „XXXIII Kleengedichtjes", in 1886 volgde de voortreffelijke vertaling van Longfellow's „Hiawatha", in 1888 een vergrote uitgave van „Kerkhofblommen" en in 1893 en 1897 twee grote verzamelingen: „Tijdkrans" cn „Rijmsnoer om en om het jaar". De maanden verliepen en werden jaren, die hy in diepe deemoed doorleefde, genietend van de natuur, meetreurena met de som berheid van de kille winter, tot de lente kwam. Het zijn de verzen van de man, die met meer zoekt, maar zijn weg: gevonden heeft: Kooger als mijn ogen dragen, De navond komt zo stil, Als ge naar het koren luis tert, Na j aars ver wen, Abeelenbomen. Doctor honoris causa In die jaren kwam ook de erken ning. Steeds meer stonden op, om naast hem te strijden voor een*eigen Vlaamse taal en cultuur. De stu dentenbeweging ontstond, nieuwe bladen verschenen, die om zijn me dewerking verzochten, nieuwe ge nootschappen werden opgericht, die hem vroegen lezingen te houden. In. 1896 werd hij doctor honoris causa aan de Leuvense universiteit. Enkele maanden voor zijn. dood in 1899 nog, werd hij overgeplaatst naar een En gels vrouwenklooster, wederom ln Brugge, het stadje waar hij ook ge boren werd. Voor zijn begrafenis bestond overweldigende belangstel ling. Vorige maand heeft prof. dr F. Bauer, hoogleraar in de Nederland se en algemene letterkunde te Gent, gastcolleges gehouden 'en. gesproken over „Guido Gezelle en de Dood", de betekenis schetsend van de dich ter voor de culturele verheffing van zyn. geliefd Vlaanderen. WWF&k" - Hoewel het pakhuis van de N.V. Blaauwhoedenveem-VriesseveerrVhan de Rijnhaven nog niet geheel gereed is, heeft men het toch reeds in ge bruik genomen. Het eerste zeerschip heeft ligplaats genomen aan de herstelde kade. Dank, dank, dank, vrienden voor alle bewijzen van meeleven met het wel en wee van ons Nederlands Elftal, welke ik reeds van u heb mogen ontvangen. Ik weet het wei: er zijn. belangrijker dingen aan de orde van de dag. ik ben te weinig sportmaniak om dat niet te erken nen. Maar ieder mens heelt het recht om de UNO en de Indonesi sche kwestie even te vergeten en aan Kris-Krasscr een briefje te schrijven, hoe hy vindt, dat wij straks onze Leeuwen tegen de Rode Duivels in het veld moeten bren gen, En nu is er wel eens iemand geweest die heeft geschreven: „Publiek, ik verwacht u." Ik weet niet, wat deze man op dat ogenblik heeft dwars gezeten, ik kan alleen maar zeggen dat ik het helemaal niet met hem eens ben. Niet alleen getuigen de opstellingen van een bepaalde voetbal-intelligentie maar ook de briefjes, welke ik er bij kreeg, zijn het lezen waard. Enfin, u hoort er nog wel meer van. Ik wilde alleen nog even de aandacht er op vestigen, dat de datum van 20 Februari waarop de inzending sluit, met rasse schreden naderbij komt. En daarom vrienden, die nog niet de pen ter hand hebben genomen: het wordt nu zo langza merhand tijd en denk er om: zo'n plaats voor Nederland-België dt Nederland-Frankrijk is ook niet te versmaden Dat in Amerika alles een beetje anders is dan ergens anders wisten we zo langzamerhand wel, maar zo'n stukje als ik in New York Times heb gelezen over het Wil helmus en "Willy Slijkhuis is toch wel weer de moeite waard, „Vier Zaterdagen achtereen heeft de kleine Willy Slijkhuis bitter ge leden door de afgrijselijke manier, waarop de Amerikaanse bands die athletiekwedstrijden op de over dekte sintelbanen (ik dacht dat deze van hout waren, K.-K.) ple gen op te luisteren, het volkslied Ook thans weer ontkende de 50-jarige Maria Doretta Val-Schaper voor de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof in het najaar van 1942 in Rotterdam Joodse Neder landers, hun helpers en illegalen verra den te hebben. 15 Juni van het vorig Jaar had zij reeds terechtgestaan, maar de zaak was aangehouden ora een getuige, de gedeti neerde ex-hoofdrechercheur van groep 10 D. J. Meertens te horen. Nadat haar echtgenoot wegens illegaal werk was gearresteerd, trad 2ij met Meertens in contact om zoals zij verklaarde haar man te redden. Welke voorwaar den daarbij gesteld zijn, v/erd niet ge heel duidelijk maar volgens een getuige had Meertens verd. gevraagd: wat kunt U daar tegenover stellen? Het verhoor der getuigen leverde niet veel meer op dan een reprise van de eerste behandeling, Allen wezen verd. aan. als de verraadster. Wanneer zij er gens ten tonele verscheen om hulp te vragen of aan te bieden voor onderdui kers, stond doorgaans de 5.D. één of twee dagen later voor de deur. Zij was het ook, die Saartje van Gigh, die door de S.D. gezocht werd, d.m.v. een adver tentie tot een ontmoeting trachtte te bewegen. De adv. fiscaal noemde verd. één van de beste V-vrouwen van groep 10; ver scheidene mensen zijn door haar ver raad gearresteerd en sommigen zijn niet uit het concentratiekamp teruggekeerd. Hij persisteerde bij de els; 15 jaar m.a. De Inselkommandant van Voome en Putten, de Duitse maj. E. E. Schermuly, werd veroordeeld tot 20 jaar. Hij oefen de een waar schrikbewind uit en was o,m. verantwoordelijk voor de executies zonder vorm van proces van zeven be woners van het eiland. De eis was even eens 20 jaar. van zijn land hebben mishandeld. Willy zei, dat het meestal klonk alsof ze „Yankee doodle, doodle" speelden. Ondanks deze aanslagen op zijn kunstgevoel, schrijft de N„ Y, Times en zijn nationale trots heeft Slijkhuis het er goed afgebracht. Maar er zijn grenzen. Als zyn volkslied goed gespeeld was, had Willy misschien alle wedstrijden gewonnen. Hij (Willy) vond dan ook dat er iets aan gedaan moest worden en hij heeft de juiste me lodie van „Wilhelm von Nassau' voorgefloten aan mr, Petrillo's Boys, in de hoop dat zij Zaterdag in Madison Square Garden de juis te toon zullen weten te treffen....'1 Kris Krasser dankt zijn collega van de N. Y. Times voor zijn me deleven met de ergernis van Willy Slijkhuis. Dat Willy beter zou heb ben gelopen zonder „Yankee doodle, doodle" vind ik erg vrien delijk opgemerkt maar waag ik toch te betwijfelen omdat volks liederen meestal aan het slot wor den gespeeld. Enne.... meneer Kris-Krasser van de „New York Times" wij zeggen altijd „Wilhel mus van Nassauwe" dat klinkt ons prettiger in de oren. Gisteravond is in de Rivièrahal een begin gemaakt met de boks kampioenschappen van Zuid-Hol land A-klasse. De uitslagen luiden: Halve finale vedergewicht: Van Dijk (R'dam) w.o.p. tegen Klem- heerenbrink (R'dam), Voorwinde (R'dam) w.o.p. tegen De Jonge (Den Haag). Kwart finale lichtge wicht: Snik (Leiden) w.o.p. tegen Schreutelkamp (R'dam), Kerk hoven (Vlissingen) w.o.p. tegen Christen (R'dam), Dekker (R'dam) wint met k.o. in de tweede ronde tegen Keiler (R'dam), 'Roclandse (Leiden) niet opgekomen tegen Roos (R'dam). Achtste finale wel- tergewicht: De Baan (R'dam w.o.p. tegen Wolters (Dan Haag), Van de Meer en (R'dam) wint in de twee de ronde door' interventie van de scheidsrechter tegen Van Voorst (Den Haag), Jansen (R'dam) w.o, p. na extra ronde tegen Schoema- ker (Den Haag), Kwart finale middengewicht: Nicolaas (Rijs wijk) verliest in de tweede ronde door k.o. van Hol (R'aam), Bouw huizen (Rijswijk) w.o.p. tegen G-ebuis (R'dam), Nieuwcasteele (R'dam) wint in de eerste ronde door interventie van de scheids rechter tegen J. Spangenberg (R'dam). De volgende week Maan dag de finales. Livo Minellï en GiJl de Roode schijnen nu toch werkelijk om het Europees welterkampioensehap te gaan boksen en wel op 4 Maart in de Haagse dierentuin. Behou dens toestemming van de E.E.U., waarop echter wel mag worden gerekend. De Haagse promotor heeft spe ciale voorzieningen getroffen die het mogelijk zullen maken dat meer dan tweeduizend personen deze wedstrijd kunnen bezoeken. JBa. nog 13 andere MACGP SOKPEN: opmfcAelijk goed! - een avontonr van Peter Monnik, floor J, a. Ages J No. 60 Zy maakte dan het gebaar naar de een of andere man binnen, dat hij eruit moest komen. In Spanje ziet men, zeker in de kleine steden, geen vrouwen in de café's. Vóór het mid dagmaal nemen hun mannen ergens een glaasje en wanneer het eten te lang op het vuur staat komen de vrouwen van Irun hun echtgenoten en zoons en vaders maar halen; doch binnenkomen, neen, dat doen zij niet licht. Peter zag terstond ook de Oude Leeuw staan, de enige auto op het plein en precies voor de deur van eeu café. zodat hij ook niet hoefde te zoeken naar Bill. Hij vond hem temidden van een schare opgewonden Spanjaarden. Hij stond achter de scbenkkast en hij sprak de mannen met luide stem toe. Toen. hij Peter zag binnenko men juichte hij: „Ha, die Peter, kom direct hier. Ik zal je voorstellen als mijn vriend, de big politico van Holland!" Peter was niet meer in een stem ming om mee te spelen met Bill's uitbundigheid en hij vroeg, kortaf: „Waar is onze vriend?" „Wie?" ,.Doe niet» co onnozel. Waar is Pablo?" Bill hield zijn glas hoog boven" zich en riep: ,,De hele stad afgezocht; geen spóór van hem." „Kom dan direct mee; we gaan hem halen." Bill hees zich over de schenkkast heen, baande zich eén weg door zijn schreeuwende nieuwe vrienden, en liep hijgend Peter achterna, die al weer buiten stond. „Wat ga je doen?" „Pablo halen!", zei Peter geër gerd. Bill merkte zijn stemming en. blijkbaar voelde hij zich schuldig, want zwijgend cn gedwee volgde hij Peter, die in de Oude Leeuw stapte. ^..Weet je waar hij is?", vroeg Bill, zijn vriend schuchter van terzijde aankijkend. „Sla de motor aan," bromde Pe ter, „en rijd net zolang door deze oven, tot je ergens een Citroen mot een Frans nummerbord ziet staan. Ga dan niet hard toeteren, maar zet jouw auto onopvallend in de buurt. Ik ga zolang slapen, je waarschuwt me wel, als we er zijn. Voor een goed begrip voor je luie hersens zij daarbij nog vermeld, dat het de auto van Fritz en Co is, die ik zoek. Tot straks!" Peter sloot zijn ogen en leunde achterover. Bill reed eerst de wei nige hoofdstraten door, werkte toen stelselmatig de zijstraten af en het duurde niet lang, of hij zag ergens bij een rij oude haveloze en grauwe huizen een Citroen staan met een Frans nummer. Hij stootte Peter aan en vroeg welk nummer het zijn moest. Slaperig noemde Peter hot er. Bill zette de Chrysler een meter of tien verder dan de Franse auto aan de kant van de weg. „Wat nu?", vroeg hij. „Heb je een werkpak of zoiets .in je auto, waarmee je reparaties doet?" „Een oude, vuile overall." „Prima," zei Peter. Hij nam het aan, trok zijn jasje uit en. wrong rich in het blauwe werkpak, dat vol met roest en olievlekken zat, nam een tang mee en ging naar de Ci troen toe, De portieren waren niet afgesloten, maar Fritz had blijkbaar het contactsleuteltje meegenomen. Toen lichtte Peter dc motorkap op en schroefde bougies uit het motos- blok. Daarna trok hij* nog enkele stroomleidingen stuk en ging vol daan terug naar de Chrysler, waar Bill hem met een verbaasd gezicht opwachtte. „Wat ben jij van plan?" „Wij moeten het erop wagen." zei Peter en hij haalde uit zijn jasje de twee wapens, waarvan hij het pistool aan Bill gaf. Zelf stak hij de revolver in de zak van het werk pak. „In dat huis zal Fritz wel ergens zijn. Voor een belangrijke zaak. want hy is met haast uit San Se- bastiaan vertrokken. Als Pablo in een val gelokt is, waar ik wel haast zeker-van ben, heb je een kans. dat hij hier zit. En levend nog, want aan een dode Pablo heeft niemand wat; alleen maar last. Zij zullen nog wel met hem onderhandelen, over wat dan ook." Peter zweeg even. „En toen?" drong Bill aan. (Wordt vervolgd) De slingerproeven, die prof. dr, ir. F. A, Vening Meinesz te Amersfoort, de bekende hoofddi recteur van het K.N.M.I. te De Bilt destijds tijdens zijn wereld reis met onderzeeër K 18 heeft genomen, vormen het begin van een onderzoek, dat bij lange na nog niet is afgesloten. Hij zelf heeft het, samen met de Ameri kanen, voortgezet in het Caraïbi sche zeegebied, Daarna zijn de Amerikanen er alleen mee *door- gegaan en vervolgens zijn ook de Engelsen begonnen, dergelijke proeven te doen. Maar het zal nog zeer geruime tijd duren eer deze belangrijke wetenschappelijke ex perimenten resultaten opleveren, waarop men voort kan bouwen. Vandaar dat prof. Vening Mei nesz, nu hem door de Koninklijke Nederlandse Marine opnieuw de gelegenheid wSrdt geboden inte ressante proefnemingen te doen, deze met beide handen heeft aan grepen? Donderdag a.s, vertrekt hij, samen met twee jongere me dewerkers, de heer H. J. A. Ves- seur van het K.N.M.I. en de heer G. J. Bruins uit Delft, per vliegtuig naar Curasao. Zaterdag a.s. hoopt het kleine gezelschap daar aan te komen en op 1 Maart zal het zich inschepen op Hr. M. O 24, die onder bevel staat van luitenant ter zee 1ste klasse Drijf hout van Hooff. De 7e Maart zal men in Paramaribo zijn en dan zal nader beslist worden of ook de heer Vening Meinesz met de 24 naar het vaderland zal terugkeren, dan wel dat alleen zijn assisten ten dit zullen doen en hijzelf per vliegtuig naar huis zal reizen, In zijn ruime werkkamer in het hoofdgebouw van het K.N.M.L hebben wij met prof. Vening Mei nesz een onderhoud gehad, waar in hij ons wal nader inlichtte over het doel van deze reis. De slingerproeven, zo vertelde hij, zijn de directe aanleiding en zij hebben uiteraard, na al mijn voorafgaand onderzoek, wel mijn heel warme belangstelling. Nu ik echter toch ga, maak ik meteen van de gelegenheid gebruik op Curasao besprekingen te voeren over de vorming van een meteo rologische dienst, die daar moet worden opgericht.' Deze dienst zal niet onder het K.N.M.I. komen te staan, maar men stelt toch wel erg prijs op ons advies en van zelfsprekend ook op onze steun. Ik heb over deze dienst geruime tijd terug ook al eens besprekin gen gevoerd, maar tot dusver is ei door diverse omstandigheden van de oprichting nog niets geko men, Toch is het dringend ge wenst, dat deze dienst zo spoedig mogelijk tot stand komt. De K. L. M. heeft namelijk reeds geruime tijd een uitgebreid net in de West in bedrijf gesteld. Ten behoeve van de veiligheid van het lucht verkeer heeft men dringend be hoefte aan betrouwbare weerrap- perten en meteorologische gege vens. Al is dan voor mij het zwaar tekracht-onderzoek nummer één, het zou verkeerd zijn te denken, dat die besprekingen over de me- IJshockey Tijdens de wedstrijden om het we reldkampioenschap üflhockey. welke momenteel worden gehouden in Stock holm heeft ln groep A Oostenrijk van Denemarkc gewonnen met 25—1 (8—0, 6—0, 11—1). Van deze groep komen Oostenrijk en Canada in de finale, die heden is begonnen- In groep B werd gespeeld TsJechoslo wak tje—Finland 19—2 (8—1, 3—1, 8—0). Tsjechoslowaklje plaatste zich in de fi nale. ?n groep C vonden plaats Zwitserland -Noorwegen 7—1 (4—1, 30, 0—D). en Ver Staten—België 12—0 <4-0, 5—0. 30). De Ver, Staten on Zwitserland plaatsten zich hierdoor eveneens voor de finales. Na de sprint van Maandagavond ne gen uur was de stand in de Gentse zes daagse: 1. Adriaenssens-Bruyland 43 pnt. Op een ronde: 2. Carrara— Goussot 188 pnt. 3. Ockers—Thvsscn 133 pnt. 4. Bruncel—de Kuysscher 104 pnt. 5. Klnt van Steenbergen 76 pnt. 6. Strom Arnold 57 pnt. 7 SchulteBocyen 43 pnt. Dc Groningse kustvaarder „Maria", die ruim 4Vj etmaal beoosten Den Burg hij Texel op een zandplaat vast heeft gezeten,'Is Maandagavond vlot gesleept, door de sleepboten .Noord Holland" en „Stortemelk", welke sinds Donderdag reeds' verscheidene pogingen hiertoe hadden gedaan. teorologische dienst in West-In dië van geringer betekenis zouden zijn. Prof. Vening Meinesz vertelde ons, dat h]j bij zijn nieuwe 0Et~ derzoekmgen onmiddellijk voort bouwt op de gegevens, die hij op zijn wereldreis met de K IB ver zamelde en op de resultaten van de Amerikaanse proefnemingen. Dat de2e onderzoekingen juist in het Caraïbische zeegebied worden verricht, is niet toevallig. Net pre cies als in Oost ïndië, waar ik mij de vorige maal bevond, heb ben we in West Indië te maken met een aardbevingscentrum, een vulcanische omgeving en een ge bied van gebergtevorming. Een dergelijke omgeving is ideaal om iets te weten te komen omtrent de vervormingen van onze aard korst. En dat is het van deze zw a artekrach tm etingen. Prof. Vening Meinesz vertelde voorts, dat hij van een duikboot gebruik maakte, om tijdens zijn. pioefnemmgen geheel vrij te zijn ♦van de schommelingen, die een schip aan de oppervlakte van de zee ondergaat. Op een diepte van ongeveer veertig meter kan men rustig werken, omdat het water daar rustig is. Het slinger toestel, waarmee de experimenten worden verricht is reeds per vliegtuig naar de West gezonden. Het is geen bijzonder groot apparaat en dat is maar goed ook, omdat men op een on derzeeër natuurlijk klein behuisd zal zijn Maar dat ben ik wel ge- nesz. Bovendien heb ik de O 24 Kiivnnrfm-fi oamaniAnn nnwi^n. al eens gezien en ik weet, dat Als Nauwelijks binnengekomen, wil den wij ons weer op de tenen uit het zaaltje verwijderen, want ach ter de groene tafel zat niet het ver trouwde driemanschap van de Po- litierechtspraak, maar de zo gehe ten volle Kamer was druk bezig automobilisten te berechten, die met alcohol in het bloed achter het stuur gezeten hadden en voor die onverantwoordelijke daad, naar het oordeel van het openbaar ministe rie, door de kantonrechter niet zwaar genoeg waren gestraft. Maar het pleidooi dat de raads man van een der overtreders juist had aapgevangen boeide ons zo, dat wjj bleven luisteren. En nu moet u zelf maar eens nagaan in welk een klein hoekje een ongeluk liggen kan. Mijnheer de president, aldus sprak de verdediger ongeveer, mijnheer de president het valt niet te loochenen, dat mijn cliënt op die Zaterdagavond enige drank tot zich had genomen. Maar dat was voor de man, die daar voor u zit een hoge uitzondering, want in de eer ste plaats houdt hij er helemaal niet van en m de tweede plaats kan. hij er niet tegen, zijn maag ver draagt slecht alcohol, dat is trou wens gebleken, hij is immers on passelijk geworden in de wagen en heeft hem bevuild volgens het pro cesverbaal. Het is jammer, dat de maag van mijn cliënt niet iets eerder nog ge protesteerd heeft, dan stond deze man hier nu waarschijnlijk niet te recht, want dan had hij opgelucht cn hersteld plaats kunnen nemen achter het stuur en er zou niets ge beurd zyn. Het is helaas anders ge lopen en een man die zelden of nooit een borrel drinkt' moet zich nu verantwoorden voor een daad die groter is dan de kleine K 18, waarmee ik destijds in zee ben gegaan. Ik zie er aan ook niets tegenop. Integendeel, ik verheug mij er op, want ik verwacht van deze reis belangrijke wetenschap pelijke resultaten. ProfDr. VENING MEINESZ bijzondere samenloop van omstan digheden, want wat was het geval, dia Zaterdagavond. "Wel, mijnheer dd" president, het is zo goed als ze ker, dat als de vrouw van mijn cliënt meegegaan was er niets ge beurd zou zyn, want zij had hem die paar borrels stellig afgeraden, maar plotseling was zij verhinderd mee te gaan en dat was de man zijn ongeluk. Mijnheer de president, deze man, die uit hooide van zijn beroep veel in café's moet komen, wordt altijd door zijn vrienden en kennissen ge plaagd om zijn eeuwige kopje kof fie dat hij temidden der borrelende disgenoten steevast zit te drinken, maar hij laat ze gewoon lachen, want hij weet dat hij niet tegen al cohol kan, maar leuk is het alles behalve voor hem en nu op die be wuste-Zaterdagavond heeft hij 2ich dan eens voor een keer laten over halen en een paar borrels meege dronken, maar dat kon alleen ge beuren doordat zijn vrouw er niet bij was, anders was het uitgesloten geweest dat die man een druppel gedronken had, want zijn vrouw, wetende dat haar man geen borrel lust en er bovendien niet tegen kan met zijn maag, zou het hem zo sterk hebben afgeraden, dat hij on- twijfeld naar haar geluisterd zou hebben en niet naar die vrienden, die hem altijd zo plaagden met zijn kopje koffie Tentoonstelling in de industrieschool Hetzijn zeker niet altijd dure meube len of kostbare kunstvoorwerpen, die een woonkamer gezellig maken. Zelfs met eenvoudige middelen kaa de huisvrouw sfeer bereiken ïn. haar woning. Hierop de aandacht vesti gen is het doel van een tentoonstel ling. welke van 21 tot en met 24 Februari in de industrieschool aan de Schietbaanstraat wordt gehouden en georganiseerd is door de Rotter damse Gemeenschap in samenwer king met de nijverheidsscholen in onze stad- Met opzet is de expositie beperkt gebleven tot het gebied voor de ver sieringskunst het stof-versie- ren van gebruiksvoorwerpen, wan den en kleding. Hiermee samenhan gend zullen demonstraties worden gegeven met weef toe steil en, van Egyptisch vlechtwerken en kant klossen. Ook een aantal kinderte keningen zal geëxposeerd worden. Meer ter opluistering is een hoekje van dc tentoonstelling ingericht met eenvoudige huïskamermeubelen. Lcerdams glaswerk en voorbeelden van pottenbakkerskunst De stof-vcrsicringen op de expo- Advertsntie LM. Nachten van lijden - jaren van leed - door Rheoriiatische pijnen. En dat, terwijl toch voor velen dc af doende remedie voor 't grijpen ligt; Krusehen Salts.' De meeste rheumaitschc aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar biengt dc bloedzuiverende Kruschen-lcuur uitkomst. De zes mine rale zouten, waaruit Krusehen is samen gesteld, hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dagelijkse dosis Krusehen spoort re aan tot krachtiger werking' onzui verheden in het bloed worden afge voerd in plaats van zich vast te zetten m spieren en gewrichten waar ze an- dcis oorzaak zouden worden van die ondraaglijke pijn. Volg het voorbeeld van dio talloze Eheumatluck-lyders ox'er de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopende pijn, Vraag Krusehen bij'Uw Apotheker of Drogist. sitie zijn grotendeels vervaardigd door leerlingen van de Rotterdamse industriescholen. De wethouder voor onderwijs, de beer A. J. van der Vlerk, zal de tentoonstelling Zaterdag,' 19 Febru ari openen. Na dc sluiting op 24 Fe bruari zal spoedig daarna begonnen worden met een verbouwing en mo dernisering van de industrieschool aan de Schietbaanstraat. Het gebouw is ook al meer dan een halve eeuw oud. Post voor de „Waterman" Dc opvarenden van de „Waterman", die Woensdag met troepen naar Indo nesië vertrekt, kunnen m Port Said post ontvangen, mits dezo niet later dan 1T Febr. ter post bezorgd wordt. Ook de opvarenden van dc „Johan. van Oldcnbarnevelt" die op thuisreis is, kunnen m Port Said post ontvangen. Hiervoor niet Jater dan 20 Febr. oosten. Indone-iJë. Zeepost: g.s. Waterman, verir. is Febr. van R'dam, aank. Sa- bang 8 Mrt., Batavia II Mrt„ m.s. Oranje, vertr. 26 Febr. van A'dam, aank, Batavia 17 Mrt. Luchtpost: lijn Amsterdam—Batavia. IV est-indië. Zeepost: m,s, Hestla, vertr, IB Febr. van A'dam, aank. Wil lemstad 15 Mrt., Oranjestad 18 Mrt, (dus niei voor Suriname); s.s, Stuyvesant, verir. 1 Mrt. von A'dam, aank. Willem stad 25 Mrt., Paramaribo 18 Mrt. Lucht post: 17 Febr., aank. Willemstad 18 Febr., Paramaribo en Oranjestad 18 Febr. Zulü-Afrika. Mali: 22 Febr. via Enge land. Luchtpost: 16-en 19 Febr.. aank. Johannesburg 17 en 20 Febr. Zuid-Amerika, Mail: m s. Entre RIob. Vertr. 21 Febr. van A'dam, aank. Bue nos Aires 17 Mrt.: s.s. Amstelland, vertr. 24 Febr. van A'dam, aank. Rio de Pa» nelro 1G Mrt., Montevideo 27 Mrt., Bue nos Aires 28 Mrt. Luchtpost: 17 Febr. van A'dam, sank. R. de J„ Montevideo en Buenos Aires 18 Febr. 18 Febr. via Parijs, aank. Buenos Aires 22 Febr. Australië. Mail: m.s. Tecja, vertrk. 15 Febr. van R'dam, naar Adelaide. 22 Febr. via Engeland. Luchtpost: onbe kend. 10. Dan nadert de dag, waarop Rob met de tweede piloot. Winter, zijn eerste grote vlucht zal maken, ver buiten de stratosfeer. Urenlang worden er conferenties gehouden in het hoofd kwartier van professor Prudon, waar vooral prof, Goldwyn waarde volle adviezen geeft; de moeilijkheden, die de pi loten kunnen ondervin den, worden uitvoerig besproken. Het eigenlij ke doel van deze proef tocht is gegevens te ver. zamelen over de snel heid, de temperaturen, de luchtdruk, enz. Iedereen is een beetje ner veus, wanneer de grote dag eindelijk aan breekt. Skip doet Rob uitgeleide, maar deze keer mag hij zelf niet mee. Er zijn echter op het eiland nog twee mannen druk bezig, die het krachtstation bevinden cn van daar do heel andere plannen hebben dan Prudon cn start observeren en voor zich zelf allerlei aön- Rob, Het zijn Butcher en zijn assistent, die tekeningen maken. Maar met welke bedoe- zich in een geheime ruimte op het dak van lingen?

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3