Of- Koningin Nefertete De nieuwe tram-directeur over zijn bedrijf heöen.... m Radio-programma Oud man doodgereden door locomotief Een vreugdedans.... Op 1 Maart Zwaluwen tegen Rode Duivels Bob Bonte op jacht naar records Joe Louis in Juli weer in de ring? Sterke bezetting voor wedstrijden te Oslo Schulte-Boeyen thans op 4de plaats in Gent Stand van woningmarkt te Rotterdam Tragisch ongeval in ziekenhuis Muzikale aspecten der Barok - Op zoek naar Hardleerse koopman KONING LEAR VOOR DE RADIO DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Woensdag 16 Februari 1949' 3 Geen tegenstander van de trolley-bus IN principe sta Ik niet afwij zend tegenover de trolley-bus: het Is een vervoermiddel met zeer goede mogelijkheden." Dit verklaarde ir. Bogtstra, de nieuwe directeur van de R.E.T. tij dens eon onderhoud ter kennis making met vertegenwoordigers van de Rotterdamse pers. Wij herinneren onze lezers aan het feit, dat zijn voorganger, dr. ir. Nieuwenhuis, tegenstander was van de trolley-bus, haar in ieder geval niet geschikt achtte voor het massa vervoer in de grote stad. Tijdens de bezetting heeft het maar weinig gescheeld, of Rotter dam had zijn troiley-bus gekre gen. De N.S.B. „waarnemer" van ir. Nieuwenhuis bracht het even wel niet verder dan de palen voor de bovenleiding, die nog niet zo lang geleden x'erkocht werden aan de Noord-Zuid Hollandse tram. Ir, Bogtstra zeide zeer benieuwd te zijn naar de resultaten welke met de trolley-bus in Arnhem be reikt zouden worden. Arnhem is de tweede stad m Nederland, waar met trolley-bussen een proef wordt genomen. De stad Groningen heeft er reeds 22 jaar zeer gunstige erva ringen mee opgedaan. De bussen bleken weinig onderhoudskosten te vergen. Volgens de nieuwe tram-direc teur maken de trolley-bussen in Engeland en Amerika veel op gang. De trolley-bus heeft een zeer grote aanvangssnelheid en kan stoppen langs het troiltoir, doordat de beugel 3 a 4 meter naar links of rechts kan uitwij ken. Een nadeel van het stoppen langs het trottoir is echter, dat de trolley-bus daardoor het auto- en rijwielverkeer hindert. Daar-" om is de trolley-bus in zeer drukke straten minder gewenst. In Londen rijd* a ze hoofdzake lijk in de fc jitenwijken. Inmiddels betekent ir. Bogtstra's standpunt *en aanzien van de troliey-bus niet, dat deze laatste in de allernaaste toekomst in de Rot terdamse straten zal verschijnen. Wij kregen echter wel de indruk, dat de directeur, te zijner tijd, de mogelijkheid zal overwegen. Ver vanging van een motorbus-lijn door een trolley-bus-lijn zal ech ter eerst mogelijk zijn, wanneer de route van de lijn definitief ïs vast gesteld en bovendien rendabel is gebleken. We moeten maar afwachten, wat er bij de R.E.T. uit de „bus" komt! Dalende vervoerscijfers t Wethouder Van de Brule heeft an de gemeenteraad reeds medede lingen gedaan over de dalende- vervoerscijfers van de R.E.T. Ir. Bogtstra kon ons hierover gespecificeerde gegevens verstrek ken, waaruit echter blijkt, dat de R.E.T., vergeleken met de trambe drijven te Amsterdam en Den Haag, er heus nog niet zo slecht voorstaat. De R.E.T. vervoerde in 1948 zes millioen meer passagiers dan tn 1947. De Haagse tram boekte een stijging van 'n kleine millioen ten opzichte van 1947; te Amsterdam daarentegen was er 'n terugval van niet minder dan millioen. De vrij scherpe daling van de ver voerscijfers van de R.E.T. is in November 1948 plotseling ingetre den. Als oorzaken worden o.m. ge noemd, de verminderde koop kracht, de toenemende concurren tie van de fiets, het zachte winter weer en niet te vergeten de ver mindering van de distributie, die de tram voordien veel ritjes naar en van de distributiekantoren op leverde. In de maanden November en December van 1948 werden een miiuoen reizigers minder vervoerd ?n B7 I11 de2elh3e maanden van 1947. In Januari van dit jaar wer den 2elfs 1,3 millioen passagiers 1948 r vervoerd dan in Januari Dat deze cijfers niettemin niet zo ongunstig zijn als die b.v. van de Amsterdamse tram, verklaart ir. Bogtstra gedeeltelijk uit^het feit, dal Rotterdam geen eigenlijke binnenstad meer bezit, waardoor er meer getramd wordt. Bovendien is te Rotterdam het tramtarief la ger dan te Amsterdam en Den Haag. Naar het oordeel van de direc teur is het tram-publiek te Rotter dam meer gedisciplineerd dan dat te Haarlem, zijn vorige standplaats waar hij directeur was van de Noord-Zuid Hollandse tram. Ir. Bogtstra deelt niet de me ning van sommige pessimisten, die voorspellen, dat de vervoers cijfers van de R.E.T. zuilen dalen tot het peil van voor de oorlog. Lijn 11 vertoont zelfs nog een lichte stijging van het aantal passagiers; buslijnen B en F eveneens. Lijn 22 Is nog altijd de tram met de hoogste bezet ting. „Ik heb hier een buitengewoon mooi bedrijf aangetroffen," zo zei- de de heer Bogtstra, die in dit verband hulde bracht aan de per soon cn het werk van zijn voor ganger, dr. ir. Nieuwenhuis. Ongetwijfeld wacht de nieuwe directeur geen gemakkelijke taak maar wij mogen vertrouwen, dat het beleid van de R.E.T.ook bij hem in bekwame handen is. Advertentie LM. De Griep is alreeds bij de buren. Uit angst, dat ook bij 't moet bezuren. Neemt Paps. met een lach. ,,'n TIP VAN BOOT2" elke dag Van hem mag die angst jaren durenl •n TIP VAN BOOTZ Inz. de Hr. P. J. t. te Dorde cht on tv. 1 fl. TIP WOENSDAG IS FEBRUARI 1943 HILVERSUM I: 19.— Nws; IS 15 Prik- kebeen; 19.30 Act. geluid; 19.45 Eng. les: 20.Nws: 20.05 Frog. prol,; 20,15 Luis terspel: 21.Memders Boekei met kwartet; 21.15 God Blymare; 21.40 Tno Fantasia: 22.15 BBC symph- ork.; 23.— Nieuws; 23.15 Avondoverdenking; 23.30 24.— Pagamnikwartet. HILVERSUM II19.— Esperanto-lite- ra tuur; 19,15 Reg, uitz.;. 19.30 Voor de jeugd; 19.40 Jeugclme.uws; 19.45 Lezen m de bijbel; 20.Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Socialistisch nieuws; 20,20 Rigoletto; 21.30 Hoorspel; 22.10 Metropol® ork.; 22.45 Van boek tot boek; 23.— Nieuws; 2315 Hit-Kit; 23.45 24.De wals in het Oude Wenen. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1949 HILVERSUM I; 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Fntz Kreis- lcr; 7.45 Morgengebed; 8— Nieuws; 8.15 Gram. pi.; 9.~~ Voor de vrouw; 9 05 Gr. pl.; 9.40 Schoolradio; IQ.— Kamerork.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Westminster Central Hall Choir; 11.— Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12. Angelus; 12.03 Reger Bruckner cyclus; 12 30 Land- cn tuinbouw; 12.33 Amu- sementsorK,: 32 55 Zonnewijzer; 13.— Nieuws; 13.25 Amusementsork.; 13A5 Roeromme; 14.Metropole ork.; 14.30 Even onder ons: 15.— Kamerork.; 16. Bijbellezing; 15.40 Bachrmiztek; 17 Radio jeugdjournaal; 17.30 Overzicht der vocale kwartetliteratuur; 18.Le ger des Hetls; 1815 Land- en tuin bouw; 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM li: 7.— Nieuws; 7.15 Gram. muz.; 7 50 Dagopening; 8. Nieuws; 8.15 Gr. pl.: B.55 Voor de vrouw; 9.— Gram, muz,; 9.30 Water standen; 9.35 Gram. platen; 10Mor genwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.30 Kleutertje luister: 11.Gram. muziek; 11.45 Uit de wereldpers; 12.— Trio Jan Hofmeester; 12.30 Land- on tuinbouw; 12.33 In 't spionnetje; 12.33 Piano en orgel; 13.— Nieuws: 13.15 Mededelingen; 13.20 The Avroleans: 14.Van de hak op de tak; 14 20 So listenconcert; 15Voor zieken en ge zonden; 18.Van vier tot vijf; 17. Welkom vreemdeling: 17,20 Welk dier deze week; 17.30 Modelvliegtuigbou wers; 17 35 Ktlima's; 17.50 Heg. uitz.: 18.Nieuws; 18.15 Sportpraatie: 18 30 Songs of sorrow, hope and glory. Dinsdagavond omstreeks vijf utir ïs de 69-jarige W. F. Wildt van de Dorpsweg op de hock van Doklaan en Charioise hoofd door een trcln- locomotief van de N.S. overreden en vrijwel op slag gedood. De locomo tief was gekoppeld aan een trein met personeel van de RD.M. en kwam tut de richting Waalhaven. In de Doklaan reed de trein met 5 k 6 km. snelheid en werd bovendien voorafgegaan door een rangeerder rhet rode vlag. Desondanks is de oude man rechtstreeks onder de lo comotief gelopen, hoewel de machi nist signalen gaf. maakt Uw kind als U hem een boek van zijn vriendje Ketel binkie of het nieuwste boek van ..kapitein Rob" schenkt. Bewijst ons een kleine dienst en U heeft een van deze boeken in Uw bezit. In Uw kennissen- of familie kring is nog wel iemand, die ook abonne wil worden van „Het Rotterdamsch Parool". Stuur ens zijn adres en U ont vangt als drie weken abonne mentsgeld zijn voldaan, geheel gratis een Kelel- binkie-boek (Ba ron Adriaan cn Bobbelman naar Noord-Amerika - De strijd tegen tp i Knots en Knars iA f en de Indianen- i stam van Hakkie Bal) of naar Zj keu7,c één van dg A boeken van kapi- Vv /Bm' tein Rob. Qs/f. Naam van de nieuwe abonnê Adres Plaats betaling per week/kwartaal Aangebracht door abonné Adres Plaats Gewenst boek Deze bon ingevuld opzenden aan ae abonnementenafdeling van „HET ROTTERDAMSCH PA ROOL". Schiedamsesingel 42, Rotterdam. Omar le Noir, geen naam uit „duizend en een nacht", maar nu wel een nachtmerrie voor Giel de Roodedie nofabcne aan de vooravond van z'n titelgevecht met Minelli van de Franse neger een bokslesje kreegdat hem als een keisteen op de maag moet liggen. En terecht, want de Roode verloor niet door een ongelukje, dat de beste bokser kan overkomen nee, hij werd zuiver zichtbaar overklast en dat is voor een bokser, die candidaat kampioen" wordt genoemdgeen prettige gedachte. Onwillekeurig gaat men zich nu afvragen wat moet het, over een paar weken, tegen de Italiaan worden, als hij deze Omardie al tien of twaalf jaar geleden in Holland kwam boksen, niet overtuigend weel te sïaan - Commercieel bezien en „prize fighters" boksen toch immers niet alleen om de eer is de keus van deze-Omar wel een kapitale vergis sing geweest, want niemand heeft immers de Roode gedwongen om tegen hem te boksen? Men heeft waarschijnlijk gedacht de Scheve- nmger een zacht eitje voor te zet ten, dat hij nog even om voor de „big match" in vorm te komen, kon oppeuzelen en in plaats van dat zachte gekookte eitje was het een kalkel. Wij hebben allemaal de ze nuwachtigheid in de hoek van de Roode gezien, naarmate z'n kansen slechter kwamen te staan, groeide het aantal raadgevers, Keyl zat te tieren, Strang gooide een duit in 't zakje en tenslotte bemoeide Luc van Dam zich er ook nog mee. Maar het was alles boter aan de galg gesmeerd en geen Hagenaar die protesteerde toen de uitslag be kend werd gemaakt: de Roode ver liezer op punten. Wat Omar te zwaar was voor de Roode, was Chambraud te licht voor Luc van' Dam; de Fransman, wiens neus al niet bijster meer in, fatsoen was, toen hij de ring in stapte, ging er in de vijfde ronde uit met een neusbloeding waar de ringdokter op dat ogenblik geen raad mee wist; een opstoot van Van Dam die voor de „solar plexus" be doeld was geweest, belandde op Chambraud's reukorgaan en ver brijzelde het laatste stukje neus been dat hem nog restte. Maar goed els dat niet was gebeurd, was Chambraud misschien wel knock out gegaan, want deze Franse mid- delklasser was eerlijk gezegd geen partij voor Van Dam. Ik gun hem het succes van harte, maar ik ben benieuwd of deze overwinning veel indruk in Parijs zal maken. En op de Franse hoofdstad zijn tóch de blikken van van Dam gericht, nu de Amerikaanse plannen steeds meer in de mist komen te liggen. Engeland wankelt, want er is een bericht uit Hollywood gekomen, dat een ploeg Amerikaanse profs tenniswedstrijden wil gaan spelen in Wimbledon, het Engelse Mekka van de tennissers. Nog nooit heeft een prof hier een voet op de baan gezet. Zo'n heiligschennis, dat is 1 gewoon niet Engels meer, ook al zouden Bobby Riggs, Jack Kramer en Pancho Segura een enorm aan tal bezoekers trekken. Op Zaterdag 12 Maart wordt, waarschijnlijk in het Ajax-stadion, de voetbalstedenwedstrijd tussen Amsterdam en Brussel gespeeld. Op dezelfde dag zal het Rotter- dame. elftal dat van Antwerpen ontmoeten op het Spartaterrein. De traditie getrouw Op 1 Maart zal te Gent de tradi tionele wedstrijd tussen de Rode Dui vels en de Zwaluwen -worden gespeeld. Voor deze ontmoeting zullen de vol gende Nederlandse spelers -worden uit genodigd; Doel: de Munck (Sittardse Boys), achter; Möhring (Enschede) cn Albers (Vitesse), midden; van Schljnde) (SVV), Kroon {Feijenoord). en Wiituners (Blauwwit), voor: Xoneman (SVV, van Dyk (Ajax). Brandes (Feljenoord) Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Evers (Neptunusj, Remmers (SVV) en Schaap (Gooi). Toen de FINA (internationale zwerti- federaue) besloot om per 1 Januan 1949 afzonderlijke wereldrecords in te steüen voor de vlinderslag, betekende dit, dat er een streep werd gezet onder de tot dusver geldende schoolslag records zodat nu met een schone lel welke tn 2 afdelingen: orthodoxe schoolslag en vlmdersag werd ge splitst kon worden begonnen. Bob' Bonte gaat nu van deze gele genheid gebruik maken. Op 20 Februari zal hy in net Sportlondsenbad-West te Amsterdam tijdens een vierkamp tus- sens zijn vereniging Z.A R. de Dolfijn (Amsterdam), de Vest (Naardcn) „Haarlem" trachten do nieuwe wc- doxe schoolslag zo scherp mogelijk stellen. Hetzelfde zal hij op 27 Febx. met de 200 meter doen. Naar verluidt heeft Joe Louis een voorstel van vertegenwoordigers van Mike Jacobs aanvaard om zijn zwaar gewicht titel m Juni van dit Jaar in het Yankee stadion te New York te verdedigen. Louis zou 45 percent van de netto recette ontvangen en even eens 45 percent van de ftljr-, radio- en, televisierechten. Rijn tegenstander krijgt 15 percent. Aan de wereldkampioenschappen schaatsenrijden, welke Zaterdag 19 en Zondag 20 Februari te Oslo worden gehouden, zal worden deelgenomen door rijders uit Nederland. Noorwegen, Zweden, Hongarije, Groot Bnttanniè, Finland. Korea, Palen en de Ver. Sta ten, Hoewel de inschrijvingen pas Vrij dagavond sluiten en belangrijke teams als die van Noorwegen en Zweden nog niet zijn samengesteld zijn reeds vele namen van deelnemers bekend. Behalve de Nederlanders Kees Broekman, Jan Langedyk, Wim van der Voort en Anton Htnskes zullen uitko men: de Finnen Parkkmen, Laitmen. Lammio en-Salomaa. de Pool Kalbar- czyk. Voorflf Kilian. Faior, Merenyi en Lafeanyi uit Hongarije, de Britten Young en Dymock. uit de Ver. Staten Hcnry en Werket. De Engelsman Cxonsbey zal evenals te Da vos onder de kleuren van de International Ska ting Union starten. Na de sprints van Dinsdagavond negen uur luidde de stand in de zes daagse te Gent; 1. Bruneel—de Kuysscher 126 pnt., 2. Kiht—van Steenbergen 86 pnt. 3. Adriaenssens—Bryland 87 pnt. Op twee ronden: 4. Schulte Boeyen. 74 pnt. 5. Olivier—Buyl 76 pnt De overige koppels lagen op drie of meer ronden. Door ziekte viel de Fransman Car rara uit, onmiddellijk gevolgd door de Belg Grysole. De overgebeven ren ners van deze koppels Goussot en Rogiers vormden daarop een nieuwe combinatie, welke thans een achter stand heeft van II renden FINALE IJSHOCKEY Dinsdag zijn in Stockholm de wed strijden. begonnen tussen de finalisten voor het wereldkampioenschap Ijs hockey. Tsjechoslowakije won van Canada met 3—2 (0—0. 2—1. i—1); Zweden versloeg Oostenrijk 18—0 (5—0. 5—0. a0); Zwitserland versloeg de V.S. 5—4 (4—1, 0—3. 1—0). Tafeltennis uitslagen Uitslagen Tafeltennlswedstrfc'den ln de week van 7 t.m. 12 Februari 1949. Hoofdklasse: Wifra 1Batswingers 1 le Klasse A; I.R.D. 1—Victoria 1 O.T.P. 1—Wlfra 3 Xerxes 1Victoria 1 D.B.W. iEendracht 2 le Klasse B: Effect 1Xerxes 2 S.V.A. 1—U.S.V. 1 Feyenoord, 1—Rono 1 2e Klasse A: Hermandad 1O.T.P. 2 Xerxes 3—Feyenoord 2 2e Klasse B: Deetcs 1Rono 2 Wifra 5Carbon 1 I.IÏ.O. 2S.V.A, 2 Carbon 1—XR.O. 2 Rono 2Sorry 1 2e Klasse C; T.C.K. lErmezo 1 Eendracht 4Walenburg 1 B.T.T.C. 2—Sorry 2 5—5 3—7 3-7 5—5 4-6 3—1 2—8 Er kwamen in 1948 441 woningen bij Per 1 Januari 1948 bedroeg de woningvoorraad te Rotterdam 162.76Ö. Tot 31 December van dat jaar vermeerderde de voorraad door nieuwbouw met 579, door verbou wing en vorming reap, met 15 en 75 totaal 669. Er was een vermindering: door sloop ontruiming verbouwing en onttrekking van in. totaal 288 wo ningen zodat de netto vermeerde ring in 1948 van de woningvoor raad 441 bedroeg. Op 31 December van het vorig jaar waren 3223 woningen te Rot terdam in aanbouw, waarvan in op dracht van het rijk een, de gemeen te 1745. woningcorporaties 163 en particulieren 1314. Met eigen middelen werden 40 woningen gefinancierd, met woning- voorschot 1909, met finaneïerings- regeling 899 en met schaderegeling 375. De huurwaarde van de in aan bouw zijnde woningen Is voor 1558 stuks van f 250 tot f 350 en voor 1665 f 350 f 600. In deze huur- klassen werden ln 1948 resp. 433 en 125 woningen voltooid. In de run*tr klasse 600 en hoger werden in het afgelopen jaar 21 woningen af gebouwd. Meer samenwoningen Het aantal samenwoningen was oer 1 October 1948 27445. Dat aan tal nam tot 31 December 1948 toe tot 28023. Van het totaal aantal woningen per 1 Januari 1949 103201, wordt than17,2 9& voor samenwoning gebruikt. In de huurklasse van f 250 f 275, komen 3549 samenwoningen voor of 14,6 van het totaal. In de huurklasse beneden 130 was het aantal samenwoningen slechts 49. Met de staging van de huur waarde neemt ook het aantal sa menwoningen toe. Het hoogste per centage 34,6 hebben de wo ningen in de huurklasse van f 800 f 700. Verpleegster stond terecht Voor de Rotterdamse rechtbank stond Dinsdagmiddag terecht de 23- jar.ge gediplomeerde verpleegster C. M. H. van het St. Franciscus- gasthuis. Zij was werkzaam in de kinderafdeling van het ziekenhuis en verzorgde o.m. een baby van ne gen maanden, die lijdende was aan een zeer ernstige graad van bron- chiale ontsteking. Om de ademha ling van, het kindje te vergemakke lijken werd van een Croup-stomer gebruikgemaakt. .Op de ochtend van 8 November jl. schakelde mej. H. het electrische toestel in, zij ver zuimde echter de waterstand op 't peilglas af te lezen. Waarschijnlijk heeft ze de waterketel te hoog ge vuld. Toen zij zich even moest ver wijderen, spoot het kokende water door de tuit van de stomer op het kind. Het kreeg brandwonden aan gezicht, borst en arm; 's nachts is het overleden. Dr. M. Straub, anatoom-patho loog, verklaarde dat bij de sectie op het lijkje gebleken was, dat het luchtpijp-weefsel zo ernstig* door een ontsteking was aangetast, dat. de ziekte vrijwel zeker een dodelij ke afloop gehad zou hebben. Door de brandwonden, echter, die op zichzelf niet bijzonder ernstig wa ren en voor een gezond kind geen ongelukkige gevolgen behoefden te hebben, werd zoveel vocht aan de rest van het lichaam onttrokken, dat de dodelijke afloop waarschijn lijk is versneld. Mej. H. gaf toe onvoorzichtig en slordig gehandeld te hebben. De officier eiste 1 maand voorwaarde lijk, proeftijd 2 jaar. De verdediger wees erop, dat mej. H. uitstekend staat aangeschreven bij haar supe rieuren en collega's en dat 't bij zonder tragisch was, dat zij, dxe zeer consciëntieus en plichtsgetrouw haar werk doet. en uit roeping het verpleegstersberoep heeft gekozen, bij deze droevige gebeurtenis be trokken was. Hy meende dat niet was bewezen, dat mej. H. noncha lant heeft gehandeld en vroeg vrij spraak. In de zaal van de Kunstkring heef t gisteravond dr John Daniskas voor' de leden der Rotterdamse Kunst kring een lezing gehouden met als onderwerp Muzikale Aspecten der Barok. Nadat spreker er op had gewezen, dat het niet in de bedoeling lag een vergelijking te maken tussen de muziek en de beeldende kunsten, omdat dit toch slechts tot een spe culatieve constructie zou leiden, wenste hij bij de omlijning van deze periode een breed standpunt in te nemen en begrensde haar aldus van het midden der 16e eeuw, tot de eerste decennia der 18e eeuw. Voor de muziekgeschiedenis bete kent dit een der moeilijkste perio den, want de indeling van vakken en scholen bijvoorbeeld is hier veel gecompliceerder dan in het renais sancistische of klassieke tijdvak. Na verschillende conclusies te hebben getrokken, kwam de heer Daniskas tot de twee hoofd-aspec- ten der Barok, n,l. het monumen tale aspect enerzijds en bet espres- Eieve aspect anderzijds, resp. culmi nerende m de kunst van Handel en Bach. Als neven-aspect en dezer periode noemde spr. het beieven van vreug de aan de klank der strijkinstru menten enerzijds en. die van de or gelklank anderzijds. Na de pauze heeft Dr Daniskas 2ijn interessante lezing besloten met een muzikale illustratie van het be sprokene. Hij had hiervoor gekozen een gramophoon-opname van Monteverdi's „II combattimento di Tancredi e Clorinda. Herman van Born Ambtenaar-organist viert jubileum Donderdag 17 Februari hoopt de heer H. C. van Alphen, commies eerste klas op de gemeentesecretarie te Ridderkerk, de dag te herdenken waarop hij voor 3D jaar zijn werk aldaar begon. Ook in veremgbïgskringen is hy een gezien man. Hij doet \eel goed werk voor het Rode Kruis. Men. denke slechts aan het Prinses Margrietgebouw. De heer van Alphen was lange tijd bestuurslid der Vrijz. Herv. Kerk in Bolnes-Shkkervcer waar hy nog steeds organist is. Het is bijna onmogelijk ai zijn functies op te noemen, maar niet onvermeld mag blijven het vele werk dat hll gedaan heeft en nog doet voor muziek-, zang- en sportverenigingen. veen avontuur van Peter Monnik, door J. a. Ages No, 61 „Dit wordt nu jouw karwei. Ik heb er genoeg van; ik zal tvel met je meegaan, maar ik ben te fijn ge bouwd voor het ruwe werk, dat ons waarschijnlijk te wachten, staat. Jij hebt de hele ochtend gelanterfan- terd, het wordt tijd, dat je iets uit voert voor de goede zaak. 't Is dus heel eenvoudig: dat huis in en. zien of Pablo er is en of we hem eruit kunnen krygen. Dan direct terug naar Hendaye. Pablo kan niet zo maar de grens over; de Spanjaarden zullen, hem zeker niet vriendelijk nawuiven. Hem. moeten we dus er gens bij de Bidassoa afzetten en dan zwemt hij er wel over. Duidelijk?" „O.K. chief. Ik neem de leiding nu?" „Ja, ik zal alleen maar belangstel lend toezien en er voor zorgen, dat ik het eerst weer in de auto zit." „Let eens op, hoe old Bill dit zaakje opknapt! Alleen moet je me nog zeggen, waarom je er zo vreemd bijloopt." „Vandaag houd ik van vermom mingen," bromde Peter, die nog steeds een slecht humeur had. „Schiet nu maar op. Ik heb honger. We moeten het vlug doen; gewoon ruw'en plomp, zonder voorzorgen, want ik spuw langzamerhand van dit Indiaantje spelen." f Zij gingen naar het huis, waar voor de Citroen stond. Twee iioge en opengeslagen, deuren flankeerden de ingang. Er was een plaatsje, ge plaveid met ronde keien, waarop een kleine deur uitkwam. Oo«c die stond open cn daarachter gaapte een zwarte ruimte. Bill ging er 't eerst in cn bleef even staan om te wen nen aan de overgang van het felle zonlicht naar doze schemer. Zij merkten, dat zij in een portaal ston den, waarop een trap uitkwam. Het was er stil en niets verried, dat er iemand in dit gebouw was. Bill ging met lange, voorzichtige stappen voorwaarts. Toen zij bij de trap kwamen zagen zij, dat daaronder een soort portiersloge was. Bill zag juist nog, dat iemand hen door een klein ruitje gadesloeg. Hij gaf daar om onmiddellijk zijn voorzichtige houding op en liep kordaat naar de loge toe. Een lange man met uwarte laarzen en een rijbroek wachtte hem op, „Wat doet U hier?" vroeg hij met barse stem. Peter vond het gemak kelijk, dat hij deze taal niet ver stond; hij kon rustig blijven toezien, wat er gebeurde. „Ik kom hier voor die twee Duit sers." antwoordde Bill. „Duitsers? Wie bent U?" „Vrienden; breng ons er maar gauw heen." De man kwam uit zijn. wachthok en '•ei: „Gaat U maar mee" en hij keerde zich reeds de gang in, toen hij plotseling staan bleef en Bill vroeg hy en er klonk achterdocht scherp aanzag. „Het wachtwoord?" in zijn stem. „Hier!" zei Bill. Hij haalde zijn arm uit en sloeg de man op kundige wijze tegen zijn kaak. zodat hij met een kreun ineen zakte, ,,'t Lukt al tijd nog." mopperde Bili, zijn hand wrijvend. „Als die kaakbeenderen maar niet zo hard waren." „Hierover ben ik tevreden." prees Peter, die al in een betere stemming kwam. „Maar ruim dat even op. wil je?" Bill greep de bewusteloze wacht man in ?.iin sterke armen en sleurde hem zijn bok in. Ky betastte behen dig zijn zwarte kleren en haalde er weer een pistool uit. „Die is straks voor Pablo," zei hij en ging verder de gang in, op de voet gevolgd door Peter. Zij kwa men achter in het huls voor twee deuren te staan, één links, één rechts. Zij luisterden. Tn de kamer rechts hoorden rij een stoel over een houten vloer verschuiven, zware voetstappen kwamen naderbij, de deur vloog open en ea man liep de gang in. Bill sloeg 'weer, nu met de zware kant van het pistool, want in het duister kon hij niet zo goed met zijn blote vuist mikken. De slag kwam nog goed aan; ook deze man zakte in elkaar. Maar nu was er meteen lawaai in de kamer. Iemand sprong overeind, een stoel viel. Bill wipte vlug naar binnen en Peter kon nog juist om de hoek van de deur zien, dat een derde man ach teruit tuimelde. (Wordt vervolgd) De koopman F. v. d. H. van. de Vellevestsingel uit Schiedam, die reeds verscheidene malen in be schonken toestand achter het stuur van zyn auto zat, mocht een jaar lang geen motorrijtuig besturen. Hij trok er zich weinig van aan want in de Boxmeerstraat moesten twee agenten hem Dinsdagnacht weer aanhouden. De man is opge sloten in het bureau Sandeling- plein. Zijn auto is in beslag geno men. De rechter zal hem nu ver moedelijk nog strenger aanpakken. Advertentie LM. Hoe zit het toch met „Geleide of geen geleide economie"; „Noodzaak van concurrentie"; „Economische verhoudingen tussen België cn Nederland. Bestelt U dan het boekwerk je VRn Prof. G. Brouwers, hoogleraar aan de Neder landse Economische Hoge school te Rotterdam. Ai deze artikelen, zeven in totaal, verschenen in „Ket Parool" in de periode van 23 October tot 14 November 1948. De prijs bedraagt f 0.75. U kunt bestellen per post wissel of per postgiro No. 260728 ten name van „Het Parool", N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam«Cn onder vermelding brochure prof. brouwers Onderscheidingen Bij K. B. is toegekend de eremedaille verbanden aan de Orde van Oranje Nassau In zilver aan: H. Bode. hoofdbaas. F. Otto. onderbaas, W. Schippers, onderbaas en H. van Putten, wonende te Slikkerveer, ge meente Ridderkerk, onderbaas, allen by de N.V, scheepswerven „Piet Hem" te Bolnes, gemeente Ridderkerk. In brons aan C, Bijkerk, klinker, P. Bykerk, wonende te Slikkerveer, ge meente Ridderkerk, J. Leuvekamp, magazijnmeester, A. Sla, wonende te IJsselmonde, gemeente Rotterdam. D. Klootwijk en J. de Jong. wonende te Slikkerveer, gemeente Ridderkerk, allen werkzaam bij de N.V. scheepswerven. „Piet Hem" teBolnes, gemeente Rid derkerk. Jaantje, Jcom temg Och, men doet zijn best, men le vert goed werk, heeft hart voor de zaak en dat blijft dan de werkge ver niet verborgen, natuurlijk. Hij stopt van tijd tot tijd een paar lap jes meer in uw loonzakje en als ge dan zo ettelijke stappen vooruit ge zet hebt in de wereld, komt er op een dag een ondernemende vrouw- met-handen-aan-d'r-iijf de taak van uw zwoegende echtgenote ééa of tweemaal per week verlichten. Het had heel wat kracht gekost eer we Jaantje als werkster konden engageren en sinds zij haar talen ten aan onze boel wijdt is het zo proper in onze woning, dat wij haar vertrek als 'n ramp zouden voelen. Tamelijk verontrust door de be richten over stakende werksters, besloot ik alles in het werk te stel len om het Jaantje naar de zin te maken. Van de eerste kennisma king af hadden wij de vrouw wel iswaar hartelijk en zusterlijk beje gend, maar ik wilde er nog een schepje op leggen, teneinde haar rotsvast aan ons te binden en haar doof te maken voor de luider en luider klinkende stakingsroep. Gistermorgen deed ik haar per soonlijk open. Kijk eens aan, daar hebben we Jaantje, jubelde ik, wei, Jaantje, lekker geslapen en goed gerust.. 20, geef mij die mantel maar eens, die zal ik eens netjes orv een knaapje hangen en ga jij nu eerst eens even op je gemak in die luie stoel bij de kachel zitten, daa zal ik onderwijl een lekker bakkie vers gezette thee voor je inschen ken, daar zal je van bijkomen, want het is knap guur buiten en je hebt er al een flinke wandeling op zitten, hè Jaantje, wacht ik zal even een beschuitje voor je sme ren, wiL je er kaas. suiker of jam op, zo, eet maar lekker op, je hebt toch zeker wel ontbeten, anders zal ik gauw een paar eitjes voor je bakken, zo'n uitsmijtertje wil er wel in op de vroege morgen en vertel eens. Jaantje, hoe is het thuis, ja het valt tegenwoordig niet mee, hè, de eindjes aan elkaar te knopen met een weekgeld, al is het dan nog behoorlijk, ik weet het, ik weet het, schei maar uit, maar hoor eens. Jaantje, als je moeilijk- hedem hebt, als je vindt dat je eigenlijk te weinig verdient hier, zeg het dan ronduit hoor, dan kan ik zien wat ik voor je doen kan, ik zeg maar: goede arbeid moet goed betaald worden, wat jij, Jaantje, wil je misschien nog een kopje thee, geef maar hier, er is genoeg in de pot, wacht we hebben nog een. fijn snoepje in huis, je lust ze ker wel een paar borstplaatjes, zo, nu vindt je het verder wel hè, ik moet nu naar m'n werk, zie je, me- - vrouw zal zo wel naar beneden ko men, ze is gisteravond wat laat naar bed gegaan, begrijp je, maar ze zal direct wel komen, nou dan ga ik maar, dag Jaantje en als je nog ergens trek in hebt dan weet je waar het staat Wat heb jij in 's hemelsnaam vanmorgen in je hoofd gehaald, sprak mijn vrouw, toen ik argeloos fluitend en zielstevreden thuis kwam. Als 't een beetje wil zijn we Jaantje kwijt, de hele dag deed ze al zo wonderlijk en toen ik maar aan bleef houden wat ze toch had, kwam, tegen dat ze weg moest, het hoge woord eruit: ze zei dat ze het bij ons erg naar haar zin had en. nergens liever zou willen werken, maar als meneer nog eens zo eigen, aardig tegen haar zou doen als van morgen, dan zou ze zich gedwongen voelen op te zeggen, want ze was een door en door fatsoenlijke vrouw, als we dat maar wisten. DESIDERIUS Het is zo gemakkelijk en. gauw ge zegd: .Koning Lear werd gegeven voor de radio", maar er is een kapitaal stuk werk mee geleverd, waaraan een aan tal knappe koppen van de K. R. O. en het Amsterdams Toneel gezwoegd heelt om het tot een draaglijk, acceptabel geheel te krijgen; men kon cr Dinsdag avond zijn hoed voor afnemen. Koning Lear, een von Shakespeare'a moeilijkste koningsdrama's biedt de romantische, böna barokke, visie van een renaissancistisch genie op een ver haal uit de dagen dat Wales ten onder ging aan z'n heidensheid. De Je eeuwse koning Lear verdeelt met 2jjn njk onder zijn dochters, h|j .versmijt het aan wie heir, temend vleien. Even woest en redeloos verstoot hij prinses Corde lia. omdat zfj oprecht en strak Is. Daar na „is de beer los": allen woeden door elkaar heen en tegen elkaar; prinses Gonerll verdrijft Lear zoals Lea- Cor delia verstiet: ook Regau. de eede dochter, verstoot hem en Lear gaat dwalen met zijn nar. met kent en de zich waanzinnig-houdende Edgar van Gloster en Gloster zelf. „This play resembles a stormy night, a furious temi t of crime and mad ness" dit stuk is als eon storm by nacht, misdaad en waanzin gaan als furiën tekeer in de woorden, in de daden, in de harten en in de breinen van alle betrokkenen; het noodlot zelf slaat op hol, zoals het ras der Kelten ineenstortte met z'n dolzinnige harts tochten en z'n zielig bijgeloof"; dit schreef Coleridge reeds. Zoiets (verkort) ln een luisterspel duidelijk te maken Albert van Dal- sum e.s. hebben alles in hun stem ge legd om de luisteraars te overtuigen en te suggereren; de verbindende tekst van Defresne was onmisbaar, en de muziek (vooral de harp van Rosa Spier) deed het hare. Sorm werd het bedoelde effect volkomen bereikt: de woorden van de nar (Stemheun) zweepten, Lear al? wild dier, woedde, vloekte en klaagde, de geslepenheid der boze dochters men zat er by als in een schouwburg van hoge orde. Het hart der Grote Slechtheid en der Verdwazing werden opengesneden en ons geweten sidderde. Maar in de zwakke gedeelten miste men het visuele van het schouwburgtoneel, want Shakespeare die al onze zintuigen be speelt, kan het haast niet stelten bul ten ons. Wat het oog nu miste, had dat niet Jets meer kunnen worden overge nomen door het oor? Iets meer, want de muziek van Maurice van Yzer, da geluiden „als in stenen ruimten" en. „als op de woeste hei en in de mate loze zwerken". zy verrichtten waarlijk wonderen. Alle breideling verbraken zij. Hoe de waanzin van het heiden dom zichzelf ter helle 1 stortte zo tverd het. Wij wachten met smart op rede. reinheid, redding door zuiverheid en geweten, op erkenning van de goedheid van de erkenning van de banden des bloeds en op de plichten van mens tot mens en van allo mensen tot God. Wij wachten op Cordelia, volgende week, 22 Februari; op haar, die kwaad met goed vergeldt, al moet zij zelf toch ook nog sterven. Want het was een zware be proeving geconfronteerd te worden met zoveel ziekte des geestes. des harten, der rede en der ziel en dan te horen: „volgende week het slot". Dit moge erkend worden in grote dank baarheid voor het gebodene. Industrie die economisch verantwoord is De afdeling tuinbouw van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Co mité zal op Vrijdag 25 Februari Ir» Krasnapolsky te Amsterdam haar jaarlijkse algemene vergadering hou den, De agenda vermeldt o.m, een voor stel van het hoofdbestuur: „Het ves tigen van industrie in Nederland, welke economisch verantwoord is", en een rede door de heer W. M, Drlcssen, voorzitter van het bedrijfs- schap voor groenten en fruit Damkampioenschap van. Rotterdam Stand na de vijfde ronde: 1. Aarts, 5 gesp. 7 punten; 2. Stuurman, 5 gesp. 6 punten; 3. Ham, 5 gesp. 6 punten; 4. Kuspera, 5 gesp. 6 punten; 5. Van Zuylekom, 5 gesp. 5 punten; 6. Van Tol, 5 gesp. 4 pun ten: 7. Tromer, 5 gesp. 4 punten; 8. Van Prooyen, 5 gesp. 3 punten. 11. Met een ontzaglijke snelheid verheft de ra ket zich in de hemel ruimte. In 2 minuten en 15 seconden heeft de machine "de 300 kilome ter dikke dampkring reeds doorkliefd; de snelheid neemt steeds toe, naarmate de weer stand minder wordt en bedraagt ongeveer 8000 kilometer per uur, wan neer de blauwe kleur van de hemel geleidelijk in inktzwarte duisternis overgaat. Ver !n de diepte ligt de aarde en rondom hen staat Het heelal met duizenden fonkelende sterven Rustig geven Rob en Win ter hun bevindingen radiotelefonisch door naar Prudon, die hen trouwens op het televisie scherm precies volgt. Op 2000 kilometer hoog te rapporteert Rob: „Wij zien vóór ons aller- lei kleine wolkjes, die snel voorbij schieten. Ik heb er geen idee van, wat dat voor een verschijnsel is." Een paar honderd kilometer verder neemt Rob een grote opeenhoping van zulke wolkjes waar. „Daar wil ik wel meer van welen", zegt Prudon, maar enkele secon den later hoort hij. hoe Rob en Winter een. kreet van schrik slaken. Wat hebben zij gezien?

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3