Eerste contact met Zuid-Nederland was er rond 1600 wsmm SINGEL 209 KREUGER Bedrijf hield geen stand CHARLEY TOOROP EN CHAROT Y* FOTO PLATE GEZ. WILLEMS KAMP «C^Lr >9 Komt Direct FEBRUAfU WAAROM... Vrijdag 18 Februari 1949 5 Uit het verleden van Schiedam (XI) Tijkwerkers uit Turnhout emigreerden naar de venen van de Schie HET is de lezers natuurlijk bekend, dat in het kader van de Benelux momenteel betrekkingen - meest van culturele aard - worden aangeknoopt tussen het Belgische stadje Lier (de woon plaats van wijlen Felix Timmermans) en Schiedam. Minder bekend is-ongetwijfeld, dat in de zestiende eeuw'onze stad ook de invloed; maar dan in economische zin, heeft ondergaan' van een stad uit de zuidelijke Nederlanden, nl. Turnhout. W1^ de Prachtige plattegrond van Schiedam, in 1598 door Jaccmea dc v Gheyn vervaardigd, -wat nauwkeuriger bekijkt, zal ontdekken, dat bij de Raam enkele huisjes zijn aangeduid met „tfj ckwer ckershuis j es Tijk werkers zijn wevers van grove linnen stof, die voor het overtrekken van bedden-wordt gebruikt. Door degenen, ,'die dit beroep uitoefenden, wer den deze huisjes bewoond. Uit het feit, dat op de' kaart vgn de Gheyn bii geen enkel huis of reeks van huizen behalve natuurlijk bij de openbare gebouwen j?en dergelyke aanduiding staat, meen. ik te mogen opmaken, •dat men de huisjes van de tijkwerkers als iets bijzonders beschouwde en dat zij toen van vrij recente datum waren. de. erven 'zqjjdcn kopen, het recht zouden hebben de grond aan ande ren over. te dragen, mits de nieuwe eigenaars dan óók tot „betimmering" zoudenovergaan. Werpen wij thans een blik In de zgn. „gifteboeken", de registers van overdrachten, van onroerend goed. Op 2ö September 2597 werden daar in de Koopacten van. de erven in de Raam geboekt. Behalve de vast gestelde grootte van de huizen werd nog bepaald, dat „de coopers de cooppennlngen op renten sullen mo gen houden tegen den penning zes tien". Twaalf erven werden zo ver kocht resp, aan Ghysbrecht van der Loqck, Willem Meesz., Faes Meesz., T NDEKDAAD is dit laatste het -L gevat Tot in de negentiger jaren van de zestiende eeuw moeten wij de delen notulen van de vergadering van Schiedams stadsbestuur terug bladeren. eer wij daaromtrent iets vinden. Maar op 8 December 1594 'komt ter sprake een „verzoucte van de tyektwevers omme het erff ge- naempt den' Raem te coopen en de te betimmeren voor die van heure natte". Merkwaardig is dat hier het woord „natie" gebruikt wordt, maar' wanneer wij - bedenken dat in de Middeleeuwen het gebruikelijk, was, dat kooplieden uit een andere streek bij korter of langer -verblyf in een bepaalde stad de band met dé plaats van herkomst sterk bleven voelen en een tamelijk aaneengesloten groep vormden, die met „natie" werd aangeduid, is dit niet zo vreemd, In de vergadering van de vroedschapwerd aldus op het ver zoek van de tijkwerkers besloten, dat de burgemeesters werden ge machtigd om met vijf of zes andere regeringspersonen ,,'t voors2. érff te doen affpalen 'ende ten meesten oirbaar voordeel) van den stade te vercoopcn". énkele jaren later, 12 Februari 1597, kwam dc huis vesting van de tijkwerkers weer in behandeling. Op een verzoek van „Willem Meesz. Tijckwercker, omme het erff bij door) hem van den stade geeocht, leggende in den Raem te mogen betimmeren met een huijs breet XIII. roede voeten binnen de muijren, wesende een viercanthoich ende de zijdemuijren ten minsten XII1I voeten hoich" wordt gunstig beslist; tegelijk stond men het toe aan de eventuele andere tijkwerkers, die met hetzelfde verzoek zouden komen, echter enet deze voorwaar de, dat de:.bouw 1 Januari 1598 ge reed zou Urooeten zijn. Maar 25 Augustus ,U592 werd nog vastge steld, dat ^degenen, dié van de stad Wie aaii dé slag willen en kunnen gaan gende aangeboden en gevraagde beidskraefcten genoteerd: AANGEBODEN ARBEIOSKH ACHTEN Bonwbeflfcijvent Schilders, bouwvak- sjouwers, mandenmaker, betonijzer- Vlechter, vlóerenleggers. Metaalbedrijven: Chauffeurs. Alg. bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, incasseerder, expeditie- knechts, magazijnbedienden, kellners, leerling kok. musici, portiers, schoen makers. vertegenwoordiger, ongeschool de arbeiders, chem, wasser, distilla- teursknecht, winkelbedienden, winkel bediende herenconfectie drogist, glas- slijper, fotograaf, eartonnagewerkers, bezorgers. jeugd: Leerling timmerman (Nieuw bouw), chauffeur, magssijnbediende, jongste bediende. Vrouwen; Leerling verkoopster, ste no-typiste (moderne talen)! behangers- naaister (thuiswerk), leerling naaisters. GEVRAAGDE ARBEIDSKRACHTEN Afd. Bouwbedrijven; Timmerlieden, mach. houtbewerker. meubelmaker, kuiper, kistenmaker, meubelspuiter-af- werker. Metaalbedrijven: Bankwerkers bul- tehbankwerkers, elee. lassers (NVL), gereedschapmakers, gereedschspslqpers, constr. monteurs, koperslagers, vor mers, loodgieters, mctaaldraazers (ge schoold en revolver). metaalfralsars, metaalschavers, metaalslijpers Plaat werkers, scheepsbikkers, precïsieoanK- werkers, pljpenmonteurs schccpsijzer- werkers, smeden {grof en kachel) sol licitanten voor omscholing voorslaan- ders, gieterijsjouwers, bikkers, fabr.- arbciders voor metaalindustrie, scheeps timmerlieden, scheepmakers, construc teurs staalbouw. Alg. Bedrijven; Letterzetters, boek drukkers, drukker^binder, fabrieksar beiders. aank. glas in loocteetter. Bank bedienden. drukkerij inkoper, wynKO- persknecht, kleermaker, brood- en ban ketbakker, broodbakker-bezorger, aan kom. etaleur, In de Limburgse mijnen kunnen flin ke ongehuwde arbeiders geplaatst wor den, leeft. 18-30 jaar. Jeugd: Bakker-bezorger, borstelma kers. eartonnagewerkers. drukkers tor- ceur glas in loodzetter, glassnijders, granïetwerkers (kunststeen). kurken snijders, koperslagers, kopergieters, mach. bankwerkers, metaalaraaiers, loodgieters, fitters, smid-bankwerkers, vormers letterzetters, slagersjongen, halfwasslager, mach. houtbewerkers, cantine hulpen leerling meubelmaker, leerling scheepstimmerman, leerling op ticien, magazijn bestel.fongen. leerLng tekenaars ir 2 kl;'MTS. Vrouwen; "Dagmeisjes, fabrieKsmeis- jes. verkoopster (kruidenierswaren), strijksters wasscrljmeisjes. vlaggen - naaistergeen thuiswerk), flinke werk sters, leerling corsettennaaister, kap sters, meisjes voor licht montagewerk; jongste bedienden, bekwame verkoop ster, leerling verkoopster (11 jaar). DWS-dames gaan naar Olyinpïa in Den Haag Het darnesélftal van D. W. S.-. heeft nog slechts twee wedstrijden te spelen,, waarna vbör hen de competitie afge werkt is. Beidé ontmoetingen kunnen, én moeteh gewonnen worden, -willen de D. W.' S.-dames geheelveilig zijn. De strijd'- tegen hetHaagse Olympia betekent de zwaarste opgave, en zal de nodige spanning op kunnen leveren. Daar er in de laatste wedstrijden bui tengewoon goed gespeeld is, mogen wu de uitslag met optimisme tegemoet zien. De D. W. S.-heren, die nog maar slechts één wedstrijd te spelen hebben, zijn Zondag vrij. Het tweede en derde dames-elftal gsan bij resp. Dynamo-elftallen op bezoek. Worden dit twee overwinnin gen? De stand iftHet district le klasse dames is als volgt: Atnene A, H. C. Olympia Ef S. D. O. 12 6 5 9 5 1 1 16 38—14 1 17 32—12 3 11 26—24 4 12 27—24 G B 22—27 B 16-33 6 5 17—30 7 7 26—38 A. v. d. roest Clement Balthen Vérbeeck, Ghysbrecht van der Loock, Dirck Aryenss. van Tuijraout „alias Dirck Souwers", nogmaals Dirck Souwers, Faradaen Govcrtss., Jan. Jacobsz., Pieter. Claesz. van Arp, Erasmus de Ran, en Pieter Comeliss. .De Koopsom van het laatste erf „wesende in forme van een triangel ofte drie- houck" was 152,die van de an dere erven 192.Van de gelegen heid óm de erven wéér te verkopen werd al spoedig gebruik gemaakt: reeds 13 Juni' 1598 verkocht Dirck Souwers eefi van de erven aan een „bootsgesel", 10 October 1598 ver kocht Ealthen Verbeeek zijn erf aan Pieter Meesz. „metselaar": 7 November 1598 ging weer een ander erf in eigendom over aan Goossen Symonss, „olislager". Het wil my daarom voorkomen, dat niet óp alle- erven panden zijn ver rezen, waar .werkelijk de fijkwer- kersnering werd uitgeoefend, wat ook klopt met het feit, dat verschil lende tijkwerkers'later in Schiedam andere huizen in eigendom hadden. WANNEER wij nu onze aandacht vestigen op de personen,; die in Schiedam het tijkwerkersvak be oefenden, dan valt ons op dat reeds In de jaren 1587, 1588 en 1589 ver- scheidenen. - hunner hier in het huwelijk traden (helaas zijn de trouwboeken van 1590—1610 niet meer bewaard) en dat zU allen als „jongman van Tuijrnhout" werden ingeschreven; en wel in dat gedeelte van de trouwboeken, bestemd voor de Hervormden. Verscheidene' van die tij kwerkers zijn later kopers van erven in de Raam, maar er. worden ook anderen vermeid, die blijkbaar elders in' de stad hebben gewerkt of later naar een. andere plaats zijn vertrokken. Waaróm het juist de genoemde jaren zijn geweest, waarin zovele wevers en tijkwerkers speciaal uit Turnhout en omgeving naar- Schie dam. zijn gekomen, laat zich gemak kelijk raden; In 1585 viel Antwer pen, dat in, de zestiende eeuw zulk een ontzaglijk belangrijke rol had gespeeld, in handen van. Spanje. Dit was een feit van buitengewone betekenis voor de' Noordelijke Ne derlanden, die dan juist bezig zijn 2ich te consolideren tot de machtige Republiek, Stromen emi granten kwamen uit Brabant en Vlaanderen naar het Noorden, dat daardoor werkers en welvaart in grote omvang rijker werd. En 7.0 zyn wevers en tijkwerkers in mas sa's naar de Republiek gekomen. Speciaal Rotterdam eens is be rekend dat in het begin van de zeventiende eeuw een vijfde gedeel te van de bevolking aldaar uit de Zuidelijke Nederlanden afkomstig wast en Schiedam vormden, door niet na te speuren oorzaken overi gens. grote aantrekkingskracht voor de Turnhoutse tijkwerkers. Reeds meermalen heb ik in deze artikelenreeks ais bron gebruikt dc zo belangrijke reeks „certificatic- bcckcn", waarin verklaringen om trent alle mogelijke zaken voorko men. Ook ditmaal wil ik dit niet na laten. immers ever de tijkwerkers geven zij vele bijzonderheden. Reeds op 25 Juni 1585 blijkt een veertig jarige tijkwerker Maertcn Maes. af komstig van Turnhout, te Schiedam gewoond te hebben; hij legt dan een verklaring af in zake een Ioon- kwestic voor enkele andere tijkwer kers, die allen in Turnhout hebben gewoond. Buitengewoon aardig is een verklaring van 3 November 1586, waarbij twee „burgers ende schutters deser stede', de tijkwerker Ghys brecht van der Loock ons reeds bekend en drie „werckgesclien ende tijekwevers, wcrckcndc ten huize van genoemde Ghysbrecht" vertellen dat een zekere tijkwerkers- gczcl Hans var. Dcvcrr.e, geboortig van Turnhout, in Schiedam in be trekking bij van der Loock. waar hij ook zijn kosthuis had, in Rotterdam „zecckcre tijdinghe ghshoort ende vefnomen hadde, dat zijn vader met 2ijn zuster tot Turnhout (die wclcke aldaar woor.achtich waeren) van de haestige zieckte - door de pest) de zer wecrcit overleden waeren ook zijn moeder „lach cranck van dese zieckte"; dsarom wilde Hans van De- verne „eens naer Turnhout reysen om zijn voorsz. moeder aldaar te haclen ende herwaerts over te bren- ghen." Dit was nu ook gebeurd, maar er was kwestie ontstaan over het uit betalen van zijn loon tijdens zijn reis naar Turnhout en weer terug naar Schiedam. Uit deze verklaring komt duidelijk naar voren de nauwe ha- trekkingen, die er nog bestenden tussen de emigranten en dcger.cn. die in het geboorteland waren ach tergebleven. VERMELDENSWAARD is ook. dat op 7 Mei 1588 3althen Ver beeek (een van de kopers van eer. erf aan de Raam in 1597!), oud on geveer 43 jaren, verklaart dat „Pie ter Jan Smits van Teurenout ontrent vijff jaeren lang geduij rende binnen deser stede geresideért ende gewoont heeft om zijn* ambacht van tijek- wever te exerceren, ende dat hij hem selven geduerende dese tijt in alle zijnen handel ende wandel anders niet gedraagen heeft dan. een vroom jongman met eeren toestaet ende be- taempt". Vermoedelijk zal deze ge tuigenis nodig zijn geweest om de betrokkene bet Schiedamse burger recht te verlenen. In 1594 op 14 November wordt door de tijkwerkers Ghys brecht van der Loock en Cornelis Verhoeck een soortgelijke verklaring afgelegd ten behoeve van- hun collega Paradaen. Goverts, wiens naam wij reeds vermeldden, en die toen reeds elf jaren in Schiedam woonde. Ook vóór-de val van Antwerpen waren er dus reeds Turnhoutse tijkwerkers in Schiedam gekomen. Hierop wijst ook een certificatie van 1603,ySfóaaWit'ge zegd wordt dat een. tijkwerker ne gentien jaren geledenv-huis,;. erfden land in Turnhout had verhuurd. Dit bewfjst m.i. dat niet alle Uit Turn hout afkomstige tijkwerkers zeer schamele lieden waren. Dit geldt wel voor het merendeel, maar zeker niet voor allen. HOE is het hun nu verder in Schiedam vergaan? De meesten behoorden tot de zeer weinig kapi taalkrachtigen; slechts enkelen wis ten vooruit .te komen; dit laatste geldt speciaal voor leden van het ge slacht 1 Maes, die het'tamelijk ver brachten, maar meer door de bran- dersnèring die zij naast de tijkweve rij beoefenden, dan door het hand werk, dat zij in Turnhout hadden ge leerd. Tussen 1620 en 1630 vond ik drie faillissementen van. Schiedamse tijkwerkers, o,a. van Ghysbrecht van der Loock, die aan de Raam zyn be drijf had uitgeoefend. Dit klopt, ge heel .met de uiteenzettingen van prof. Sneller, dienaangaande gegeven in een zeer lezenswaardig artikel over de tijk weverij in de Maassteden, ge publiceerd in het Tijdschrift voor Geschiedenis (deze studie berust in de verzamelingen van het Schie damse archief), waarin de conclusie wordt getrokken, dat reeds vóór het midden van de zeventiende eeuw de tijkwerkers hun bedrijf zagen weg kwijnen. 5a«UA«dl }*XLAU>4A- CT.TCuS AD ADSAM RWJV* Weizmann beëdigd, als eerste president van Israel Chaim Weizmann is Donderdag te Jeruzalem beëdigd als eerste president van Israel. Bij het binnen treden van de te installeren presi dent in de vergaderzaal van het parlement werd óp de' Sjofar, de ramshoorn,geblazen. De voorzitter van het parlement, Joseph Spring- zak, zeide de eedsformule voor, welke door de president, met opge heven rechterarm, langzaam werd nagezegd. President Weizmann hield na het afleggen van de eed. met een door aandoening gebroken stem de vol gende korte toespraak; „Ik heb geleefd en gestreden voor de verlossing van het Joodse volk en voor zijn vestiging. Thans, nu deze staat werkelijkheid is gewor den en de door het volk van Israel gekozen afgevaardigden my de grote eer hebben bewezen van ver kiezing tot president, ben. ik .mij er van bewust, dat de mij opgelegde taak zwaar is. Ik zal alles doen wat in mjjn vermogen ligt om deze te vervullen." En dit is dan die prachtige platte grond van onze stad 20a is die cr in 259$ dus ongeveer 350 jaar ge- led«n uitzag. De heer Van der Poest Clementonze -gemeente archivaris, vertelt er hiernaast ma er van. Voorhoeve op 2 Maart voor zijn rechters Op 2 Maart komt Voorhoeve, vroeger leider van. het' Verdinaao, tijdens de bezettingsjaren eenbe kende-figuur in de' kringen van het z.g. departement van volksvoorlich ting en kunsten, voor het Bijzonder Hof, te Arnhem, Op .11 Maart zal voor dit Hof .voorts terecht staan Gerrit Klin kenberg,. voormalig burgemeester van' Putten, die zich schuldig maak te aan mishandeling en arrestaties van Joodse Nederlanders. Cochran wordt gezant der VS in Pakistan President 'Truman heeft Merle Cochran benoemd tot ambassadeur in Pakistan. In de bekendmaking wordt ge zegd, dat Cochran „met het oog op het criticke stadium van de situatie in -Indonesië zijn werk in. de Com missie der Verenigde Naties voot< Indonesië zal voortzetten". Zodra, de toestand in Indonesië .het toe? laat, zal Cochran naar Karatsji vertrekken. Een waarnemersvliëgtuigvan .deiSaïkancöróniisa©-'derlUNOas bij de 'Joegoslavische j. grensneerge; stort. De inzittenden, - een Ameri-: kaanse luitenant en een Brits kolo. nel, kwamen om. Stakersrelletjes in Amsterdam Donderdagavond omstreeks zes uur hebben zich in enkele Amster damse arbeidersbuurten moeilijkhe den voorgedaan tussen stakers uit de haven en de politie. Vrij grote groepen'stakers hadden zich verza meld om de werkwilligen op te van gen en „tc tracteren". Deze opzet is door het ingrijpen van de politie niet gelukt, maar had 'tot' gevolg, dat enkele rake klappen met de gummiknuppel moesten worden uit gedeeld. Ook de motorpolitie kwam er aan te pas, alsmede fcwee agen ten van de hondenbrigade. Aan de rijksuniversiteit- -te Lei den slaagden voor het. can.didaats-; examen geneeskunde de- heren J: W. Reicher en J. H. E, de Vries te Rotterdam. DE BREDE HTLLEDUK De heer S. de V. wonende aan de Brede Hilledijk, schrijft óns naar aanleiding van het bouwen van een nieuw brandweerhuisje aldaar het volgende'. .,Enige tijd geleden heeft er in de kranten een complimentje gestaan aan het adres van de plantsoen dienst over de verfraaiing van de stad. Inderdaad kan men op ver schillende plaatsen constateren, dat men er op uit is het stadsbeeld mooier-te maken, een uitzondering hierop is wel het geval met het ge deelte. Brede Hilledijk van de Hil- lelaan toi de Joubertstraat. Schijn baar is men van plan dit stuk win kelstraat voor winkeliers onbe woonbaar te maken. Reeds lange tijd staat er een transformatorhuis je dat.'het uitzicht belemmert en later werd er een marktmeesters huisje geplaatst terwijl er voldoen de ruimte is op de Hillelaan waar de markt wordt gehouden, Nu is men weer bezig met het bouwen van een brandweerhuisje juist tus sen bovengenoemde gebouwtjes in, hoewel het ergens anders even goed kan staan, b.v, tussen Joubertstraat en Cronj ést raat of ten westen van de Hillelaan. Dat wij nog wel eens een plant soen of grasperk krijgen zal wel tot de schone dromen behoren, maar laat men toch nïet alles op eeri hoop zetten en ons van de Rijnhaven af sluiten, want de verkoop aan d.e op varenden van de schepen die daar liggen, is voor ons winkeliers een gedeelte van ons bestaan. (De mogelijkheid is nog steeds niet uitgesloten dat ook schone dro men wel eens in vervulling gaan. De gemeentelijke dienst voor-stads- óntwikkeling deelde ons mede, dat dé bouw is stopgezet1 en dat naar een betere oplossing wordt gezocht. Red.) In de zaal van 't Venster De groep R. heeft een tentoonstel ling van werken van hedendaagse kunstenaars ingericht in de exposi tiezaal van de pas geopende bioscoop ,,'t Vensier". Aan deze tentoonstelling wordt een bijzonder cachet verleend door de vertegenwoordiging van Charley Toorop en Henk Chabot. Het belangrijke schilderij van Charley Toorop „Zittende vrouw voor puinhopen" weerspiegelt een tijdsperiode van spanning ert onrust, welke wij allen ondervonden en welke door de één sterker en dieper ondergaan is dan door de ander. Voor de kunstenares Charley Toorop moeten de bezettingsjaren, eeri ver schuiving. tengevolge hebben gehad, wat zich uitte in twee- doeken: het bovengenoemde en een ander, voor stellende een zittende clown even eens voor ruïnes. Dit laatste doek is jammer, genoeg niet op de tentoom stelling aanwezig. Voor velen is Charley Toorop. nog steeds de nieuw-zakelijke schilderes, die koel en onberoerd een gelaat peilt met haar critische zin voör ka rakteristiek. Waarbij zij dan haèr conclusies noteert in contrasterend coloriet. Zy werkt uit een diepere idee, welke, zij in zich omdraagt en na.lang overwegen,, gepaard gaande met een extatisch verlangen naar brede grote vormen, sober en monu mentaal voordraagt _en welke idee direct naar het essentiële tast. „De zittende vrouw" is stellig geen elegant salonportret, dat charmeert door kleur en schildersspel. Hier geen met zwier en virtuositeit uitge beelde schone wereld, eerder een reële visie op een mens, die het ge loof behield, terwijl de wereld brand de. Intense concentratie heeft dit doek doarhuiverd van verbetenheid, verbonden met een teder medeleven. Deze tederheid schuwt zij als over heersend element, maar doorweven met andere facetten van haar sterk talent kan een zuiver en oprecht kunstwerk ontstaan, dat onmiddel lijk boeit door totaliteit van verbeel ding en indringingsvermogen. Door trokken van een beklemmende sfeer, welke nog geaccentueerd wordt door het zwart van de kapotte huizen en het eigenaardige licht, dat zich uit de hemel verspreidt, kan men met recht deze creatie een hoogtepunt in haar werk noemen. Het landschap van Chabot ademt een drang naar aardse wijdheid, het land is vol doorgloeide kleurluister van ruige vérfmaterie, overkoepeld door stapelwolken, fijn genuanceerd van coloriet. een schilderij van on gemene rijkdom.' Twee kunstenaars die torenhoog boven de mede-exposantenfuitsteken door gezonde uiting en warsheid van maniërisme. Het beeldhouwwerk vsn F. Carasso, valt op door dramatisch gebaar, doorvoerd modelé en compo sitie. waardoor het brons-plastiek een beweeglijk' ornament werd, Vos- kuils systematische bedenksels bren gen aan de mensheid geen sensatie wat betreft kleur en schoonheid. 2Ü- fers degradeert zichzelf door een goedkopen uitstalling van zijn-werk dat slecht, van kleur en vertekening is evenals Braat, wiens bizarre gril men beter stilzwijgend-kan voorbij gaan. En zijn. dorre en nietszeggende terra-eotta's van Hub. van Lith, ge raffineerde. $jle. pentekeningen van Melle. Illustratieve spotprenten van Lex Metz 'complementeren deze groep van „vooruitholiende" kunste naars. De tentoonstelling is geen recht vaardiging Voor de drie eerstgenoem de kunstenaars,.daar hun harmonieus werk selecter gezelschap waardig is. FEESTMIDDAG LEERLINGEN Onder auspiciën van de gemeen telijke recreatie-commissie voor het lager nijverheidsonderwijs te Rotterdam wordt op Dinsdag 22 Februari in het Luxor-theater een feestmiddag gehouden vóór de leerlingen, van de lagere nijver heidsscholen. Het programma, hoofdzakelijk door leerlingen uitgevoerd, ver meldt o.m. zang, declamatie, tur nen, volksdansen, muziek en toneel. DE SPECIAALZAAK Voor 'n eoed SCHILDERIJ VAKKUNDIG TRIMMEN SN SCHEREN Het nieuwste op het gebied van Halsbanden, lilncn en tuijsen. naar KUNSTHANDEL HET 1a SCHiEBfiMSGHE HSNDENBA3HÜIS ARTISTIEK" A. M. JANSSEN aOOGSTBAA INLIJSTEN VAN TOTO'S PLATEN EN ETSEN GEPP. INSTRUCTEUR OVERTREKKEN Rotteraamsedijls zil Telefoon: 68617 van clubs, stoelen, divans, enz. enz. K. v. VUUREN MFITBELKEPARATIE heden in lló week klaar!! Ontwikkelen Afdrukken Vergroten Pasfoto's Reproducties MEUBELFABRIEK STOFFEERDERIJ GR. MARKT 21 t.o. Stadhuis SCHIEDAM. Tel. 67762 Hoogstraat 106 Telef. 66720 Dameslingerie Corsetten Bustehouders Banden Kousen BROERS VEST 75 VOOR ALLE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN HOOGSTRAAT 128 TEL. 68304 VOOR SPEELGOED BLOEMEN MASAZfJN Souvardia" F4CEBRS. KRABBENDAM TEL.66S57. OUDE GENEVER VISSER Co. LIKEUREN WIJNEN BIER. A. J. v. d. VEM ALS UEVER 0PBTLT GARAGE MULDER Telefoon 68470 BRILLEN direct uit voorraad leverbaar! REPARATIES binnen 24 uur gereed! D. DIJKSHOORN St. Li duinast r. 13B Telef. 67649 Ziekenfonds- leverancier Ook bij de Schiedamse winkeliers vindt U wat U nodig heeftl Dassen Handschoenen Overhemden BIJ smakelijk BROOD en - GEBAK Bakkerij GEER. Broersveld 15—17 Tel. 68231 Schiedam - Rotter data Bezorging door de gehele stad DE NOG LANGER PIJNLIJKE O VOETEN B. P.H.JANSE Pedicure - Sportmasseur Specialiteit in aangemeten steunzolen Hoogstr. 107 - Tel. 67813 Een AANWINST voor Uw boekenkast Dr. H. X van Mook Indonesië, Hederiand en dc Wereld Prijs t 5JS0 BOEKHANDEL VAN LEEUWEN Broersvest 44 Telef. 68152 W. SIERMAN med. gedipl. PEDICURE DB GEHELE DAG GEOPEND KOTTERDAMSEDUK 158a SPECIAAL ADRES VOOR P IJ N L IJ K E VOETEN

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5