HET ROTTERDAMSCH PAROOL Grotere garanties der V.S. aan de Atlantische verdragspartners? Kleine groep Joodse jongelui hield stand tegen tankaanvallen Wapenstilstand tussen Israel en Egypte vrijwel een feit Kardinaal Mindszenty pleit voor compromis Kerk-Staat KORREL „Militaire clausule" zou waarschijnlijk toch worden opgenomen De Koningin morgen naar Oostenrijk Prinses Willielniina zal Marijke verzorgen Weer 15 jaar voor de moord op „Moeke" Marsman Durban weer toneel van botsingen Weerbericht Uit Indonesië Goedkeuring van Cairo wordt nog afgewacht Heldenstrijd in de Negeb-woestijn Ook Israël had een luchtbrug Protestbijeenkomsten te Amsterdam en Rome tegen vonnis over de primaat Dr. Beel waarschijnlijk per „sleeper" naar Indonesië terug Drie Nederlanders bij Medan gedood Militair overzicht uit Indonesië Herstelpluet, gelokt in hinderlaag f25.000 is er uit Maandag 21 Fehruari 1949. Red. en Adm. Lcmge Hoeven 141, Schiedam Tel, 693QO Abonn.prlfsi per week ü.32 per kwartaal f 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door da Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jssrgang No. '43, 'Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgira 393544 Bankier; Amsterdamsche Bcmlt te Rotterdam Directeur: B. de Vrie3 Hoofdredacteur: Th. Ramaker Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, heeft Zaterdag onverwachts de ambassadeurs van Canada. Groot-Brittannië. Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg bijeengeroepen voor een bespreking over het Atlan tische pact. Volgens Ass. Press is er kans, dat er in het ontwerp verdrag een clausule wordt opgenomen voor mogelijke militaire actie door de Verenigde Staten. Acheson zou de ambassadeurs heb ben gezegd, dat de Europeanen door een dergelijke clausule een veel gro ter gevoel van veiligheid zouden krijgen. De commissie voor buiten landse aangelegenheden van de Amerikaanse Senaat'zou thans min der onwelwillend staan tegenover het opnemen van een zodanige clau sule in het verdrag dan aanvankelijk het geval was. daar Acheson erin geslaagd is, het wantrouwen van de Senaatscommissie tegen het voorge stelde pact. (omdat het inbreuk zou maken op het grondwettelijke recht van het Congres, oorlog te verkla ren,) weg te nemen. De vergadering van Zaterdag, die informeel was, zal deze week door andere bijeenkomsten warden ge volgd. Noorse toetreding lijkt zeker De Noorse socialistische party (re geringsparty) heeft haar regering Zaterdagavond toestemming gegeven om verder te gaan met de besprekin gen over het Atlantische Pact Met 330 tegee 35 stemmen aanvaardde de partyconventie na een bijeenkomst Van drie dagen een resolutie, waarin gezegd werd, dat Noorwegens beste kansen voor veiligheid in een samen gaan met de Westelijke mogendhe den lagen. Hierdoor is de laatste hinderpaal weggenomen voor een formele Noorse aanvaarding van een uitnodiging om zich bij het Atlan tische Pact aan te sluiten. In Deense bladen wordt teleurstel ling aan de dag gelegd over het feit, dat Noorwegen klaarblijkelijk van plan is, „zijn eigen weg te gaan", zoals men het in Kopenhagen noemt. De Deense pers drukt haar spijt uit over het feit, dat de kwestie van een Scandinavische alliantie van de baan schijnt te zijn, ondanks het feit dat de drie Scandinavische premiers nog Vrjjdag te Oslo een poging hadden gedaan tot het vormen van een ge coördineerde Noors-Zweeds-Deense verdedigingspolitiek. Het ligt in het voornemen van de Koningin morgen naar Oosten rijk te vertrekken am zich bij haar man en kinderen te voegen. Hare Majesteit zal prinses Margriet meenemen opdat ook deze met haar zusjes van de hoge lucht zal kunnen genieten. Tegen het einde van de week zal de koninklijke familie zich naar Zwitserland begeven, waar zij de gast zal zijn van de gemeente Zermatt. De duur van de afwezig heid van de Koningin zal geheel af hangen van de ontwikkeling van de politieke toestand. Tijdens, dc afwezigheid van de Ko ningin zal prinses Wilbuelmina de zórg voor haar jongste kleinkind te Soestdijk op zich nemen. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene hebben gisteravond in Imst in Tirol het traditionele im- ster „Schemenlaufen" (schimmen- lopen) bijgewoond. Dit schimmen- lopen, een. gemaskerde optocht, is het oudste vastenavondgebruik in het Alpengebied. De „Landeshaupt- mann" (voorzitter van het provin ciaal bestuur), leden van de „Lan- desregierung" (provinciaal)bestuur), de Franse hoge commissaris in Oos tenrijk, generaal Béthouart en vele buitenlandse gasten waren bij het feest aanwezig. Prins Bernhard en generaal Béthouart werden bij hun aankomst voor het gebouw van het ,districtsbestuur door de waarnemend '„Landeshauptmann" dr, Gamper na mens het „land" (provincie) begroet. Prins Bernhard. en de beide prinses jes toonden grote belangstelling voor het oudste vastenavondgebruik van het Alpenland. Zij klommen op een der wagens in de optocht en lieten zich. over de betekenis van het volksgebruik inlichten. Het Amsterdams gerechtshof heeft, gelijk aan het vonnis.van de rechtbank eri conform de eis van de procureur-generaal, Cees en Ja cob Hoogenboom en Leo van der Helm ieder tot vijftien jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest veroordeeld. Naar bekend werd de 61-jarige' „Moeke" Marsman op de morgen van 2 November 1948 gewurgd in haar woning in de Warmoesstraat aangetroffen. De gebr. Hoogenboom en Van der Helm waren beschul digd van deze moord. De drie veroordeelden, hebben acht dagen de tijd om van dit von nis in cassatie te gaan. Drie hor.derd negers hebben te Durban (Natal. Zuid-Afrika) een In dische autobus in brand gestoken nadat een negerin door deze bus was overreden en gedood. Een groot aan tal Indiërs werd gewond. Kort daar na werd uit een auto. waarin Indiërs waren gezeten, geschoten op een In heemse man. die hierdoor werd ge wond. De chauffeur van de Indische auto werd daarop uil 2ijn wagen ge lrokken en met een mes gestoken. De auto werd in brand gestoken. Het nieuws van de strijd verspreidde zich snel. hetgeen nieuwe botsingen tussen negers er. Indiërs tengevolge had. De treinramp in Frankrijk Aantal doden bedraagt minstens dertig Volger.s berichten van Zondag zijn er bij de treinbotsing die Vrij dagnacht op Je lijn Naocy-Dijon bij Port d'Atelier plaats had, dertig doden te betreuren. Andere berich ten maken melding van 42 doden. Over het aantal gewonden spreken de berichten elkaar eveneens tegen. AFP spreekt van 50 gewon den. van wie dertig ernstig, terwijl andere berichten van 150 gewon den gewag maken. Onder de slachtoffers zou zich een baby bevinden. De stoker van de expressetrein, die zwaar aan het hoofd gewond was, is na het ongeluk vijfhonderd nieter langs de baan gerend om een baanwachter te zeggen dat hij waarschuwingssignalen moest ont steken. Toen'hij zijn boodschap had overgebracht stierf hij. De politie schrijft het grote ai tal slachtoffers toe aan het feit dat dé expressetrein een groot aantal oude houten, wagons had,-nog da-, terend uit de eerste wereldoorlog. Drie van deze wagons werden ge heel vernield. De machinist van de expresse- trein is gearresteerd. Hij zou door twee onveilige signalen zijn gere den. IETS MEER WIND Weersverwachting, geldig tot '.Dins dagavond. - Tijdelijk Veel be wolking met voor namelijk in het noorden en midden van het land hier en daar enige lich te regen of motre gen. Meest matige, langs de kust vrij krachilgc wind tussen Zuid- West en Zuid. Morgen Overdag op de meeste plaat sen Iets minder zacht dan vandaag. 22 Februari: Zon op 7.42, onder 13.06; Maan op 5.23. onder 11.51. 22 Februari: Hoog water te R'dam •e t(| 12.07 uur. Televisie uit Eindhoven te Zwolle ontvangen Op de 80 meter hoge Zwolse „Pe perbus" neemt de heer B e k i u s, een Zwolse electrotechnicus, thans proeven met een televisie-apparaat. Men heeft ontdekt, dat de experi mentele televisie-uitzendingen van Philips te Eindhoven, die eigenlijk berekend zijn op ontvangst' binnen een straal van veertig kilometer, in een enkel geval ook op grotere af stand kunnen worden opgevangen. De ontvangst van de beelden te Zwolle (ICQ km: van Eindhoven) was weliswaar niet glssscherp, maar men kon onderscheiden wat de te levisiezender vertoonde. Terug van een patrouille- tocht De wapenstilstandsonderhandelingen tussen Israël en Egypte op het eiland Rhodos hebben na vijf weken resultaat opgeleverd.. De Israëlische delegatie," heeft de ontwerp-overeenkomst reeds aanvaard;- de Egyptische heeft haar goedkeuring afhankelijk gesteld van nadere instructie uit Cairo in verband met een verschil van mening over- de toekomstige status van ce stad Beërsjeba, de „hoofdstad van de Negeb-woesfijn", welk in Israëlische handen is. Een Egyptische koerier zou vandaag naar Cairo-vertrekken om- het ontwerp aan de regering aldaar voor te Ieggc^:jj Volgens Reuter zijn de voornaam ste punten uit het ontwerp de' vol gende De huidige frontlinies zullen worden bevroren", met uitzonde-' ring van enkele gebieden, zoals hei aan de Egyptische grens gelegen Auja, dat de zetel zal worden van een gemengde wapenatlïstandscom- missie en tot neutraal gebied zal worden verklaard. 2. De frontlinies zullen op be paalde plaatsen door smalle stroken „buffergebied" worden gescheiden, de2G gebieden zullen als „niemands land"' worden beschouwd, terwijl de Verenigde Naties hier géén zeggen schap over zullen hébben. 3. De gehele kuststrook langs Ga za zal in Egyptische handen blijven, met uitzondering van enige kleine gebieden, .waaronder het in, het Zui den gelegen Rafah. In dit gebied be vindt zich een sterk Egyptisch leger rondom Falloedjah een Egyptische „zak" in het middelste gedeelte van de Negeb-woestijn dat, onder toe zicht van de wapenstilstandscommis sie. intact zal blijven, totdat de wa penstilstand ten volle ten uitvoer is. gelegd. 4. Aan de Israëlische regering zal worden toegestaan haar troepen in het Oostelijke, tegenover Transjor- cianië gelegen gedeelte van de Ne geb-woestijn te houden, totdat over eenstemming is bereikt met koning Abdoellah. 5. Het garnizoen te Falloedjah, zal nadat de wapenstilstandsover eenkomst is getekend, in zijn geheel warden teruggetrokken, waarna de stad door de Israëlische autoriteiten zal worden overgenomen. De deskundige van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken voor Arabische aangelegenheden, Elias Sassoon, zal deze week naar Parijs vertrekken, om daar po litieke besprekingen met Arabische vertegenwoordigers te voeren, welke ten doel hebben de weg te banen voor een. definitieve vredesregeling tussen Israël enerzijds en de leden van de Arabische Liga anderzijds. (Speciale correspondentie) TEL AVIV, Februari 1949 KIJK", zegt mijn gids, „van daar is de ellende geko men". Hij-wijst naar een politie post, die ongeveer een kilometer van ons af op de weg naar de Arabische stad Beërsjeba ligt. „Nauwelijks hadden de Britten het station op 14 Mei overge dragen aan de Egyptenaren, of de aanvallen begonnen. En ze zijn er tenslotte in. geslaagd, onze nederzetting te verwoes ten, Maar wij zelf zijn er nog - en daar komt het op aan." man die het zegt, is de onge- kroonde koning van Negba, een kleine Joodse nederzetting fn de Negebwoestijn. Hij spreekt van „onze nederzetting" en dat klinkt üit zijn mond zeer merkwaardig, want hij is niet'alleen geen Jood. maar zelfs... Engelsman. Hy be-; kleedde een Hoge rang in het Britse leger, maar liever dan terug te ke ren naar zjjn geboorteland, wilde deze officier in Negba blijven om er de rest-van zijn leven te wonen en er mee te helpen aan het weTk. in een „kïbboetz", een van die klei ne nederzettingen, die evenzoveie getuigen zijn van het grootse expe riment dat de Joodse pioniers in Palestina verrichten. Waar -mi Négba ligt wat er althans nog van over is was elf jaar geleden noe dorre woestijn- grond. die in geen eeuwen eeri struikje of plantje had zien groeien. Maar in 1937 kwam er een klein aantal Joden en.' sloep" op deze plaats een tentenkamp op. ZIJ boor den water aan en bouwden hutten. Het water bevloeide de grond en na enkele jaren leverde Negba ge regeld de prachtigste oogsten aan fruit en groenten. Er verrees een schóól en een ziekenhuis, vriendelijk groen en bloemen riepen de vreem deling die het bezocht een welkom toe, en de driehonderd bewoners waren trots op hun kolonie. Geen arsenaal DE politiepost even buiten Negba werd verleden jaar, toen de Britten Palestina ontruimden, over gedragen aan de Egyptenaren. Hoe wel de Negebwoestijn volgens de Uno-beslissing van November 1947 aan de staat' Israel zou toebehoren, werd het recht van de Joden op dit. gebied hun betwist door de Arabie-r ren. Er waren al wel eens ongere geldheden voorgekomen met Pa lestijnse Arabieren. Daarom hadden de mensen van Negba ongeveer -driehonderd in aantal wapens. Geen arsenaal nog niet één ge weer oer man, een naar brenguns en een „piat".,met wat anti-tank granaten erin. Toen dan ook de Egyptenaren uit de politiepost met 2500 man, ge steund door tanks, aanvielen, zag het er sledit uit. Maar overste F.t de Britse officier, wist, hoe hij met een klein aantal mensen een goede verdediging moest opbouwen. Negba hield 'stand, van Mei {toen de aanvallen begonnen) *tot De cember, toen. het Israëlische leger de Negeb introk en de ingesloten kolonisten bevrijdde. De kranten hebben volgestaan over de „lucht brug" naar Berlijn, maar ook hier is al die maanden een luchtbrug instandgehouden door Israëlische vliegtuigen, die in Tel Aviv opste gen en voorraad brachten-naar de. geïsoleerde posities in de Negeb.' waar de; Joodse pioniers hun geïm proviseerde vliegvelden soms op I slechts enkele kilometers afstand van een vijandelijk kamp moesten aanleggen. De vliegtuigen landden dan ook alleen 's nachts. De Negebwoestijn kent vier en dertig van dez- „kibboetzim". In de loop va'n de oorlog die de Ara bische staten tegen Israel voerden, zyn er maar vier ontruimd of overweldigd door de Egyptische troepen, die er dan moestal een paar duizend man voor nodig had den om zich er meester van te maken. Ver in het Zuiden, slechts een kilometer of tien van de Egyp tische grens, ligt er een, die Nirim heet. Een stuk of veertig jongens en meisjes namen het drie jaar ge leden in bezit. In de zeven maan den dat het Egyptische leger in Israel vocht, is het er niet in ge slaagd, dit stel jonge mensen klein te krijgen, van wie de meesten nu nog geen vijf en twintig jaar oud zijn. V\7 AT ziet Israel toch in dit stuk woestijn? Verleden jaar vroe gen sommigen aan premier Ben Goerion, waarom hij aan de Negeb de voorkeur gaf boven het vrucht baarder Galileo. Hij antwoordde toen, dat in Jeruzalem en in de Negeb de grote strijd zou worden uitgevochten. En hij heeft gelijk gekregen. Te olie en het uranium en het ijzeroer dat de zuidelijke heuvels van e Negeb naar men beween bevatten hebben misschien wel meegeteld in de Israëlische as piraties op deze woestijn. Maar de voornaamste overweging is^ dat de Negeb, mits behoorlijk bevloeid en voor 'n gedeelte geïndustrialiseerd, binnen een jaar of tien een mil- lioen mensen zal kunnen onder houden. Dan éindelijk zal Palesti na weer de korenschuur kunnen worden die bet in de Oudheid ge weest ts, een rol die het alleen maar door permanente en grove veronachtzaming, heeft -moeten verliezen. Volgens Reuter heeft kardinaal Mindszenty uit dc gevangenis een brief gezonden aan alle Hongaarse rooms-katholieke bisschoppen, waarin hij er bij hen op aandringt, te trachten tot overeenstemming te komen met de regering, daar de huidige verhouding tussen kerk en staat „pijnJijk en gevaarlijk" zou zijn. De bisschoppen hebben zich Zaterdag in een besloten zitting over deze brief beraden, maar gingen uiteen zonder een beslissing te hebben genomen. In de brie? aan de bisschoppen zou de kardinaal hebben geschreven, dat hij ln het belang van een dergelijk compromis tussen kerk en staat zou arbeiden, indien hij onder hen was. Enkele bisschoppen waren van oor deel. dat zij niets kunr.cn doen zon der toestemming van het Va ticaar.. In regeringskringen wilde men al leen zeggen, dat men nog steeds het zelfde standpunt innam. De Hongaarse regering heeft Za terdag een „zwartboek" uitgegeven, dat 188 bladzijden omvat en een woordelijk verslap, van het proces- Mindszenty geeft. In de inleiding er van zijn de artikelen van de Weste lijke pers en het commentaar van radio-Vaticaan opgenomen. In Amsterdam had Zondag een protestbijeenkomst plaats van achttienduizend katholieke jongeren uit geheel Nederland, die demon streerden tegen de veroordeling van kardinaal Mindszenty. Deze bijeen komst, die in het RAl-gebouw. werd gehouden en waar mr. Jan Derks, hoofdredacteur, van „De Tijd", pa-ter Jelsma uit Den Haag en de heer Michel Debats, viee-voorzitter van de jongerenorganisatie van de KVP, het woord voerden, zond telegrammen aan de Paus en aan kardinaal De Jong. Ook te Rome werd gisteren nog een grote demonstratie gehouden te gen de veroordeling van de Hon gaarse primaat. Op het Sint Pieters plein waren naar schatting 250.000 mensen bijeengestroomd om een openluchtmis b(j te wonen, die geleid werd door mgr. Traglia, de bisschop van Rome. Paus Pius XII legde tij dens deze bijeenkomst zijn vijfde persoonlijke verklaring over de zaak-Mindszenty af., De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, drj L. 3: M. Beel, zal waarschijnlijk Dinsdag per „slee per" naar Indonesië vertrekken. Een „sleeper", is een KLM-Constel- lalion- met slaapaccornmodatie. voor zés ti en paSsdg i ers.'^Met"dit'xóorV speciaal uitgeruste .vliegtuigen heeft de KLM op 12 'Februari voor het eerst een proefvlucht naar Ba tavia gemaakt en gezien het uitste kende resultaat en het enthousias te commentaar van de passagiers is mén van plan, met ingang van 28 Februari een driemaal "weke lijkse dienst Amsterdam-Batavia v.v. uit te voeren, omdat thans vrij grote afstanden zonder tussenlan ding moeten worden gevlogen. Elke Maandag vertrekt dan een „sleeper" met slaapaccornmodatie voor 16 passagiers.' 's Woendags vertrekt dan een machine die van alle overtollige meubilair ontdaan is en uitsluitend post zal vervoe ren. Elke Vrijdag vertrekt een Constellation met past en 20 pas sagiers, zonder slaapaccornmodatie. De toestellen, vliegen via Khartoum en Mauritius. Zij zullen, twee dagen te Batavia blijven. Van de 17 Constellations die de KLM heeft, zijn er vier als „slee pers" ingericht. In de zijwanden bevinden zich boven de zitplaatsen negen bedden. De leuningen van de feauteuils kunnen worden neerge klapt en vier fauteuils vormen op die manier een comfortabel bed. De machine die Dinsdag ver trekt is de PH-TER (Roermond) onder gezagvoerder Vis. Drie Nederlandse planters zijn gedood en vier personen gewond bij een aanval door een gemasker de bende op de ondernemingen „Kloempang"en „Klambir Lima" van de maatschappij*®,Arendsburg" bij Medan. De gedoden zijn de hoofdadministrateur van „Arends burg", de heer J, F, de M eye re, de secretaris K. J. Fortanier en de administrateur van „Klam- bir Lima" C. H. OI d i n g s, wiens vrouw en drie employe's werden gewand. In Sumatra's Oostkust is men door deze overval in de nabij heid van Medan, nadat het in Deli op alle ondernemingen geruime tijd rustig was geweest, diep geschokt. Twee Tsjechische studenten te Praag opgehangen Twee Tsjechoslowaakse studenten, die beschuldigd werden van samen werking met de Amerikaanse con- tra-spionnage, zijn Zaterdagmorgen in de Pankrac-gevangenis te Praag opgehangen. Zij maakten deel uit van een in November gearresteerde groep, waarvan de andere leden had den kunnen ontkomen, zodat zij bij verstek werden veroordeeld. In een, overzicht yan.de militai re situatie in Indonesië, van mili taire zijde verstrekt, wordt gezegd; Wes t - Java.: Bij dé 'voortge zette patrouille-activiteit in het Bantamse is een der voornaamste bendeleiders, Djallani, gearres teerd. In de Negara Pasoendan worden-de zuiveringsacties der Ne derlandse troepen tegen nog rond zwervende gewapende' groepen, w.o. 'onderdelen der voormalige Silïwan'gi«divisie, met toenemend succes voortgezet. Verschillende officieren van deze divisie kwamen zich vrijwillig melden. 'M i d d e h J a v 'a De zuive ringsacties in het gebied tussen Djokja en Solo werden voortgezet. In hei gebied tussen Bandjamega ra en Magelang zijn de aanvanke lijk agressief optredende benden reeds verstrooid, thans is tegen de restanten eèn opruimings-actie in gezet. Tn het bërg-gebied ten zui-r den van Pemalang hebben' de daar samengedrongen benden aanzien lijke verliezen geleden. Oost-Ja va: In het gebied ten Zuiden van Modjokerto werden aan gewapende terreurgroepen zeer zware verliezen aan personeel en wapening toegebracht. De als gevolg van deze actie naar het Malangse 'uitgeweken groepjes hebben m dit gebied enige onrust veroorzaakt. In de Oosthoek wer den met succes terreurbenden op gerold. Onder de druk van de pa trouille-acties van Nederlandse zijde worcl' in het nieuw bezette gebied van Oost-Java het resteren de bendewezen steeds minder ac tief. Nog steeds richten deze ben den haar activiteit in hoofdzaak op economische objecten en op de bevolking. Sumatra: In het Noordelijke deel van de Negara Sumatera Ti- mur valt een opleving van de ber de-activiteit waar te nemen. In het overige gebied van Sumatra, in het bijzonder in Midden Sumatra, werden aan ce benden aanzienlijke verliezen toegebracht. 5 Burgers en 3 militairen gedood Van militaire .zijde wordt uit Ba tavia-medegedeeld, dat acht perso nen werden gedood 5 burgers en 3 militairen toen een herstclploeg van de waterleiding nabij Poe rwo- kerto in een hinderlaag viel. Oiider de gedode burgers is het hoofd van de waterleiding te Poerwokerto. Dienstplichtigen, bestemd voor marechaussee Een aantal dienstplichtigen van de lichting 1949-1, dat thans hier te lande voor eerste oefening in werke lijke' dienst is, 2al kunnen worden toegelaten tot een eerste vrijwillige verbintenis als beroepsmilitair met bestemming voor het wapen der ko ninklijke marechaussee, zo heeft de minister van oorlog bepaald.. Ook degenen die bestemd zijn voor uit zending haar Indonesië of voor op leiding tot enige rang of tot een bij zondere functie kunnen hiervoor in aanmerking komen, Op nummer 12696 van de staats, loterij is een prijs Van f 25.600 gevallen. WflÈ gewend is de markt op het V V. Noordplein te bezoeken en'in het bijzonder de traditionele streek markt, zal zich' moeilijk kunnen onttrekken aan 'n gevoel van wee moed om* wat op de oude Goudse- singel verloren ging. Want de her innering aan de Goudsesingel met zijn wemeling van gezellige kraampjes op Dinsdag en Zaterdag Iaat ons niet los; er hing daar een sfeer en er was daar een vertier, dat een volkomen eigen, karakter bezat,: e.en karakter, dat innig ver bonden was met de ruigte en rde intense bedrijvigheid van. de ha venstad. Zoals zoveel, waarvoor wij na het bombardement een noodoplos sing moesten vinden, werd de streekmarkt verplaatst 'naar de oorspronkelijke groentemarkt op het Noordplein, hetgeen wel geen ideale oplossing was,maar wij moesten het er mee doen. Een ron de markt mist nu eenmaal de aan trekkelijkheid van een zogenaamde straatmarkt, die door. het .langge rekte meer tot flaneren noodt. Die historische markt aan de Goudsesingel heeft zich altijd .in een zeer warme belangstelling mo gen verheugen, zowel van stadge noten als van provincialen. En te recht, ze werd beschouwd als de grootste streekmarkt van Europa. Ook ln de tegenwoordige tijd is het typerend, dat de mensen uit ,de provincie trouw naar het Noord- plein trekken, ofschoon de buiten gewoon druk bezochte markt aan rle Hillelaan er toch ook mag zijn. Tradities hebben een lang leven. Maar het Noordplein is altijd een noodoplossing gebleven en bij de afdeling Markten en Beurzen heeft men in al die jaren gespannen naar een verbetering in de bestaande toestand gezocht. Daarbij hiéld men voor ogen. dat een gelegen heid, zoals wij die aan de Goudse singel hebbemgekend de.beste op lossing zou zijn. Doch een terug keer haar die historische plek bleek op. practische gronden onuitvoer baar; de gedeeltelijke bebouwing met noodwinkeis stond de uitvoe ring in de weg en in het algemeen had men rekening te houden met het stadsplan. Het liefst bad men de voorkeur gegeven aan de ongeveer 50 meter brede kade vanaf .het Haagse Veer langs de Rotte, doch een minder aangenaam verschijnsel wasr het feit, dat deze kade op -twee plaat- sen wordt doorsneden door belang- rijke verkeerswegen. Thans bestaat een plan het Luna parkterrein bil', bet Hofplein als -'dê's^i^ekfhBi'ict të>be-. stemmen. Aan tut plap zal de Rot terdamse gemeenteraad echter, al vorens tot uitvópring kan worden overgegaan zijn goedkeuring moe ten hechten. Onder de marktkoop lieden zijn over dit plan de menin gen verdeeld. Zo schreef ons een bezorgde le zer, dat de bodem niet geschikt zou zijn, maar' ter bevoégder plaatse deelde men deze mening geenszins. Ook het Schuttersveld, zoals deze zelfde lezer suggereert, kan niet in aanmerking komen, omdat dit ter rein. te klein is en hiervoor boven dien andere plannen bestaan. Kort en goed komt het hierop neer, dat men het iedereen wel niet naar de zin zal kunnen maken. Tenslotte heeft het idee om dé- weekmarkt veer in het oude cen trum onder te brengen, zijn beko ring. Het Lunaparkterrein is voor treffelijk gelegen, met een goede aansluiting op spoor- en tramwe gen. Andere oplossingen liggen in de zwaar getroffen stad, waar nog zo onnoemelijk veel moet gebeuren en -waar alle reeds opgeworpen plannen aan een grote mate van beweeglijkheid laboreren, niet zo maar voor. het grijpen. En daarom, als wij allen van goeden wille zijn, zullen wij er het beste van moeten maken. J Komt.de streekmarkt éénmaal op het bedoelde terrein, dan zal men. het daar wel voorlopig móeten la ten. Te veel veranderen zou het be zoek ongunstig beïnvloeden. Nicaragua en Gosta Rica leggen geschil bij Costa Rica en Nicaragua zijn over eengekomen, een einde te maken aan het grensgeschil, dat sedert twee maanden tussen deze beide Midden- Amerikaanse landen bestaat en in het kader van het pact van Bogotè een vrendschapsverdrag te sluiten. Maandag zal dit verdrag door de pan-Amerlkaanse unie getekend worden. President Hertzog van Bolivia heeft de staat van beleg voor zijn land afgekondigd nadat Zondag een complot tegen de re gering was ontdekt. Het door-de g'azenr^ngen vallende op de hoge -tuL*tenen, muur van zonnelicht tovert.èen schimmenspel het Beursgebouw, in Botterdam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1