MEI©S&' [f C SEUH3HH13 Ik lees het liefst r Koningin Nelertete Het evenwicht keert terug KsUd lOvcvdKLeAi^ Boekenweek 1949 Boekenweek, waarom? c^VOOR ELfe BOE^ Roofoverval op hoofdpostkantoor heeft nog 'n staartje Radio-programma Een van de vijf Nederlanders leest 's avonds een boek Welke boeken het meest geliefd? Si Woodcock zal misschien Europese titel afstaan - Op soek naar heöen.... Cor de Groot speelde Beethoven Veemarkt Rotterdam PADIO-REPARATIEDIENSTCOUZy DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Vvoensdag 23 Februari 1949 3 De veertiende boekenweek staat voflr de deur. In het gehele land zal van 26 Februari tot 5 Maart de schijnwerper gericht worden op het boek, met het geschenk, met prijs vragen, lezingen en andere festivi teiten en ook onze stad zal een weliswaar bescheiden woordje meespreken in de huldiging van het boek. Waarom een boekenweek? zullen sommigen, vragen. Er worden toch ook geen brood- of melk weken ge organiseerd' De vergelijking lijkt prozaïsch, maar voor de trouwe, se rieuze lezers {en kopers) is het boek spijs en drank en de ware liefheb bers schrikken een beetje van de tara-tam, die om en r mei het boek in deze e dagen gemaakt wordt. Drukte en vertoon vinden ze niet vere- nigbaar met de edele passie voor het boek. Het gaat er natuur lijk om zoveel moge lijk boeken en lang niet de beste in die week te verkopen. Toch niet, antwoordt hun de boekverkoper, op Uw belangstelling, getrouwe bibliofie len, stellen we even zeer prijs als op die der potentiële boe kenvrienden. Al te weinigen immers kennen in onze druk ke wereld het intieme genoegen van de om- gang met boeken. In deze weken Willen wij het boek voorstel- len aan het publiek in de hoop dat deze ken- k? nismaking voor zeer •- velen het begin zal zijn van een voort- i durende vriendschap, i 1 Uitgevers i voorzichtiger j De vooruitzichten zijn wat dit betreft - ongetwijfeld gunsti- i ger dan het vorig - jaar. De boekverko- i per kan zijn klanten - met open vizier tegemoet treden. Dc planken liggen niet langer meer zo vol met onverkoopbare voorra den als in de afgelopen jaren 't ge val was. Ook dc bockhandel herstelt zich van de naoorlogse hausse en lang zamerhand keert het evenwicht te rug. Tcrwyl het vorig jaar nog een stijging vertoonde in het aantal uit gaven, blijkt uit de voerjaarsaanbte- dingen 1949 een grotere voorzichtig heid bij de uitgevers: minder uit gaven, meer selectie. Maar ondertussen zijn de klappen al gevallen, kraken sommige boe- kenzolders onder de last van never- lellers ,en hebben enkele uitgevers het bijltje er al bij neer moeten •eggen. Het publiek dat op andere kunst gebieden maar al te vaak een ramp zalig gemis aan belangstelling ver- Loont. treft hier geen blaam. Niet hij het publick zit de fout, 'o verzekerde ons een boekverkoper maar bij de productie. Wel keert men langzamerhand tot de vooroorlogse toestand terug en het zijn wederom de bekende grote uitgevers, 'die weer leiding gaan ge ven, maar coördinatie van de uit- gave-plannen zpu veel ongelukken hebben kunnen voorkomen. In de oorlog is reeds in die richting ge- vyerkt, want men voorzag al enigs zins de zondvloedachtige productie, die na de bevrijding op de lezer zou worden losgelaten. Van die coördi natie in Amerika wordt deze reeds geruime tijd met succes toe gepast is niets gekomen. Met het gevolg, dat bijv. in het najaar van '47 in anderhalve maand tijds de boekhandelaar achtereenvolgens door vijf uitgeversverblijd werd met 'n muziekgeschiedenis; een bij komstige teleurstelling was, dat juist de laatste van dc vijf aanbie dingen de meest bruikbare bleek. Kooplust handhaaft zich Toch heeft men de coördinatie-ge dachte nog met geheel laten varen; althans niet in kringen van de boekhandel; nog steeds is het be drag dat het Nederlandse publiek jaarlijks aan het boek uitgeeft, een grote onbekende. Tot samenwer king aan een systeem, dat althans enigermate de schommelingen tus senvraag en aanbod, zou opvangen, schijnen de uitgevers niet bereid. Zij voelen er niet voor zich in hun boekje te laten kijken; dan ver dwijnt het verrassings-element, zeg- "26 FEBR.-5 MAART 1949 gen zij; het overrompelings-elc- ment, zegt de boekhandel. En de overeenkomsten, die sommige uitge vers onderling sluiten, zijn meestal slechts incidenteel; een samenwer king ad hoe, bij voorkeur bij de uit gave van grote werken of series. De kooplust van het publiek, die voor andere levensbehoeften een duidelijke daling is gaan vertonen, handhaaft zich ondertussen bij het boek op uitstekende wijze; ook qualitatief en de belangstelling is uitgebreider en serieuzer dan ooit te voren. De boekenweek in Rotterdam Het programma van de boe kenweek in Rotterdam vermeldt behalve het geschenk: 1een prijsvraag, die tot the ma heeft het boek van blijvende waarde onder de aandacht te brengeff. Voor de oplossers een aantal goede boeken, formulie ren by de boekverkoper; 2. een causerie: De wereld ge zkn door het oog van een mei kever, door God/ried Bomans Vrijdagavond 25 Februari in de toinfcet pon. Voorhoeve en Die trich; 3. kennismaking met de schrijfster Jo Boer in dezelfde winkel Maandagmiddag 28 Fe bruari; 's avonds spreekt zij over haar werk; 4. eveneens by V. en D. een lezing van A. Teenstra op Woensdagavond 2 Maart: Op jacht achter de horizon, de ge schiedenis van de Nederlandse scheéfivaart; 5. idem op Vrijdagavond 4 Maart: mevr. A. RomeinVer schoor overhet karakter van de historische roman, vroeger en nu, niet een exposé «au haar roman Vaderland in de verte"; 6. een opvoering van enige sprookjes uit de moderne litte ratuur door het marionetten theater van Feike Boschma op Dinsdag 1 Maart in de Blauwe Zaal (8 uur). Inleider Han Hoekstra, organisatie Afd. Rot terdam van de Nederlandse Boekverkopersbond; 7. een lezing van Adriaan v. d. Veen in dc lunchroom van de Bijenkorf op Woensdagavond 2 Maart over Anna BlamanLief de en Eenzaamheid; na de pauze leest de schrijfster voor uit eigen werk. In een etalage wor den zes boeken in taferelen uit gebeeld. naar een ontwerp van mr. Overboscïi en mevr. Tine RijkVoor het publiek is hier aan een prijsvraag verbonden. Om de wereldtitel cadre 47/2 Bij de Nederlandse Biljartbond zij" tot oog toe de volgende inschrijvingen binnengekomen voor het wereldkam pioenschap 47/2. dat op 31 Maart, 1, 2 en 3 April a.s-. in Krasnapolsky te Am sterdam wordt gespeeld. Nederland: Piet van de Pol {Rotterdam). Kees de Ruyter (Waalwijk) en H. Metz (Den Haag); België: Van Hassel en. Ga briels; Frankrijk: Galmiche e» Chas- Zowel uit Spanje als uit Zuid-Ame- rilca is tot heden nog niets vernomen, maar de mogelijkheid is alsnog open gelaten, dat deze landen toch nog zul len kunnen inschrijven. Een beslissing over het definitie! team deelnemers zal waarschijnlijk pas begin Maart ge nomen worden. Buit van de portier door „vrienden" opgemaakt Advertentie I.M. Onlangs werd ik gevraagd te dineren. Ook moesten wli „borrels" proberen, De een smaakte zoet En de ander ook goed Maar de „TIP blijf ik toen prefereren 1 'n TIP VAN BOOTZ Inz. hr L v d L te Lelden ontv. 1 fl. TIP WOENSDAG 23 FEBRUARI 1319 Avondprogramma HILVERSUM I: 19.— aws; 19-15 Prik- kebeen; 19.30 actueel geluid: 10.43 En gelse les 20.— nws 20,05 prog. prol.; 20.15 Concertgebouwork,; 21.20 God blijmare; 21.45 Concertgebouwork.; 22.25 Sopraan: 22.45 Avondoverden- king; 23Nieuws; 23.15 Berl. philh. ork.; 23.20 Gezins- en huwelijksmoei lijkheden: 23.35—24.— Viool en piano. HILVERSUM II; 19.— Volkswoning bouw; 19.15 Reg. uitz.; 19.30 Zo zingen wij onze jeugdliederen; 19.40 Jeugd- meuws; 19.45 Lezen in de bijbel; 20 Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; HOJS Socialistisch nieuws; 20.20 Operette muziek; 21.15 Hoorspel: 22.30 Piano- duo; 23.— Nieuws; 23.13 Bruce Lowe; 23.3524.Artie Shaw met orkest. DONDERDAG 24 FEBRUARI 1&49 HILVERSUM I; 7.Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Lond. philh. ork.; 7.4S Morgengebed; S.Nieuws; 8.15 Gr.p].; 9.Voor de vrouw; 9.05 Gr.pL; 9.4o Schoolradio; 10.Fluit en piano; 10,15 Morgendienst; 10.45 Mcin- dert Boekei met kwartet; 11.Zonne bloem; 11.40 Schoolradio; 12.Ange lus; 32.03 Sopraan en piano; 12.30 Land- en tuinbouw: 12.33 BostonProm. ork.; 12.55 Zonnewijzer; 13.NiemVs; 13.25 Boston Prom. ork.; 13.45 Roerom- mc; 14.— Prom. ork.; 14.40 Even on derons; 15.— Pianospel; 15.15 Kamer- ork.; 15.— Bijbellezing; 16.45 Radio Bach-ork.; 17.— Radio jeugdjournaal; 17.30 Overzicht der vocale kwartetlit teratuur; 18.— Leger des Heilskwar- tier;. 18.15 CN V-kwartier; 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II; 7.— Nieuws; 7.15 Fred Hartley: 7.50 Dagopening; 8.— Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 8.55 Voor de vrouw; 9.Curtis strijkkwartet; 9.-0 Waterstanden; 9-35 Gr.pL; 10.Mor genwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Kleutertje luister; 11.— Orgel concert; 11.45 Zijn de Middenstanders kettinggangers; 12.— Zweeds gram.; 12,30 Land- en tuinbouw; 12.33 In 't Spionnetje; 12.38 Le piano roman- tique; 13.Nieuws; 13.15 Mededelin gen; 13.20 Skymasters; 13.50 Orgel en piano: 14Manetie Serlé; 14.35 So listenconcert; 35.— Voor zieken en gezonden; IS.Assortimento; 17. Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze weck; 17.30 Vliegtuïgmodelbouwers; 17.35 Johnny Meijer; 17.50 Reg. uitz.; 18.Nieuws; 18,15 Sportpraatje; 18.30 Tom Erich, Op 24 Augustus 1946 werd, zoals velen zich nog zullen herinneren, de geruchtmakende „roofoverval" op het Hoofdpostkantoor aan de Cool- singcl gepleegd. Uit dc kluis ver dween 'n bedrag van 243.GÜ0.— Dc Rotterdamse recherche arres teerde talrijke: verdachten, o.w. de toen 42-jarige portier bij de PTT, Barend M. Toen de zaak voor het gerecht kwam, bekende de portier slechts op het laatste ogenblik, dat hij deel had uitgemaakt van het complot, dat de overval op touw gezet had. B. M. ging voor jaar de gevangenis in. Van het geroofde geld kwam lang niet alles terecht. De politie had zo'n vermoedëb, dat de portier, wanneer hij uit de gevangenis werd ontsla gen, voortaan' een „bruin" leven zou gaan leiden van zijn aandeel in de buit, dat ergens verstopt moest zijn. Dat het nu anders uitkomt is de „schuld" van de politie. Deze is er nl. achter gekomen, dat Barend M. zijn aandeel van ruim. 26000.— aan de 41-jarige café houder P. P. van V. in bewaring had gegeven. De kastelein voelde zich tijdens het grote onderzoek van de .politie toch niet erg op zijn ge mak, Hij gaf het geld daarom liever in bewaring aan de 45-jarige ver zekeringsagent P. L. M. Met deze maakte hij de afspraak, dat hu' er zo nu en dan wel wat van zou komen halen, tenv|jl de kaste lein wel eens 'n bedragje mocht „lenen", als hy maar zorgde, het ontbrekende bedrflg weer aan te vullen. Terwijl Barend M. de dagen aftelde in zün cel, hebben de ver zekeringsagent en de kastelein dc 26000.er samen bijna schoon doorgelapt.. Voor de ex-postportier, wiens straf er bijna opzit, zal er straks niets anders overblijven, dan te trachten maar weer met handen arbeid aan de kost te komen. Zijn ontrouwe vrienden P. en M. zijn In middels gearresteerd en in het huis van bewaring opgesloten. Dat is écn troost voor Barend! Europees kampioenschap drie banden De tien deelnemers san het Euro pees biljartkampioenschap 3-banden. dat hedon begint en tot en met 27 Februari te Angoulfime in Z. W,- Frankrijk zat worden gespeeld, zijn; Spanje; Domingo en Ventura; Neder land: Broekhuizen en Wevers; België; Vingerhoed! en Dessari; Frankrjjk; Lagachc, Rousse en Lacroix: Tsjecho- Slowakij e; Francl. Prof. G. Brouwers, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam, schreef voor „Het Parool" een aantal artikelen over het onderwerp „De Economische Politiek in de Naaste Toekomst". Van deze zeven artikelen ver scheen een overdruk in brochu re -vorm, Deze goedverzorgde brochure is f 0.75 verkrijgbaar. U kunt bestellen per postwissel of pei postgiro Nq. 260728 ten name van „Het Parool" N.Z. Voorburgwal 225. Amsterdam-C., onder vermelding BROCHURE PROF. BROUWERS. m Mi m v vm J b mm at f J EEST U vaak, af en toe of j y Ls «ooit een boek?" luidde de eerste vraag, die de enquêteurs van het Nederlands Instituut voor de Publieke opinie het publiek in de loop van deze maand stelde. Man nen en vrouwen uit alle delen van het land en. fin de juiste propor ties) behorend tot alle volksgroe pen antwoorden tezamen: 24% nooit 43% af en toe 33% vaak Gevraagd naar hun liefste vrije- tijd-passering antwoordt: 24% „Ik lees het liefst een boek" Mannen en vrouwen, jongeren en ouderen, stedelingen en dorpsbewo ners geven deze antwoorden in bijna dezelfde verhoudingen. Maar de ont wikkeling maakt een groot verschil: Advertentie LM. t ->4 V OO/? ®0JRS w X w <y"§f nrl j5 Lagere school 24 M.U.L.O., U.L.O., vakscholen e.d. 43 Middelbaar onderwijs 46 Universiteit 54 Toen het NIPO precies eer> jaar geleden, informeerde wat alle onder-, vraagden de vorige avond gedaan' hadden in hun vrije tijd, bleek dat 18% van het publiek had zitten lezen. Op een winteravond houdt dus, kan men hieruit concluderen, ongeveer een vijfde van het Nederlandse pu bliek (boven de 23 jaar) zich met een boek bezig. Wat voor boek? Met welke boeken houdt men zich het liefste bezig? Toen het NIPO bijna anderhalf jaar geleden naging of men (op het moment van de en quête) een. boek onder handen had of niet, bleek dat 37% van het pu bliek met een boek bezig was. 26% was een roman aan 't lezen. Romans zijn dus verreweg de meest gelezen boekon. Het mooiste boek Drie boeken staan ver bovenaan de lange lijst der antwoorden. Alle drie heel dikke werken, waar men niet een twee drie door heen is. nl.: 4% De Gulbransentrilogie 3%% „Hollands Glorie" van Jan de Hartog. 2% „Gejaagd door de wind" van Margaret Mitchell. A. J. Cronin's „Dc Citadel" kreeg 2% der stemmen, „De Klop op dc Deur" van Ina Boudier-Bakker en A. M. de Jong's „Merijntje Gijzen"- serie ieder bijna 2%, Daarna volgen, alle met meer dan 1% der stemmen: Bartje, van Anne de Vries, Rebecca, van Daphne du Maurïer, De Goede Aarde, van Pearl S. Buck, Dr, Vlimmen, van Mr. Roothaert, Sil de Strandjutter, van Cor Bruyn, Ik verkoos de vrijheid, van Krav- chenko. Samen kregen de twaalf boeken, De E(uropean) B(oxing) U(nion) heeft de Britse Boksbond doen we ten dat voor 18 Maart a.s. de con tracten getekend moeten zijn voor een wedstrijd om het Europese zwaargewicht kampioenschap tus sen de houder, de Brit Woodcock, en de Zweed Tandbcrg, Deze wed strijd moet uiterlijk 29 April plaats hebben. Woodcock vertrekt binnenkort naar Z. Afrika. Daarna zal hij zijn Britse titel op 2 Juni in Londen te gen Freddie Mills verdedigen. In verband hiermede heeft zijn manager verklaard dat Woodcock afstand zal doen van zijn Europese titel indien de EBU, haar beslissing handhaaft, aangezien hij niet vol doende gelegenheid heeft om, na zijn match in Z.-Afrika, weer in Europa te acclimatiseren en te trai nen voor dc match tegen Tandberg. een avontuur van Peter Miinnlh, door 3. A. Arcs No. 67 „Zullen we dadelijk zien, gene raal. Ho.ud je pistolen maar klaar, in elke hand één, volgens het re cept." Pablo stond met grote ogen van verbaring voor zich uit te kijken. toen Bill de auto van de weg af draaide en de oprijlaan naar het kamp insloeg. Peter was stil. Hij had opgemerkt, dat er niemand in het schildwachthuisje stond en ook verder was er geen levend wezen tussen de barakken of rondom het plein te zien. ,.Ik vertrouw het niet erg," zei Bill, onder de poort doorrijdend. Hij remde voor het hoofdgebouw, doch zette de motor niet af. „Ik blijf hier bij de Leeuw," zei hij. „dan dek ik jullie aftocht. Ga je maar eens gezellig voorstellen, generaal!" Pablo stapte uit en gevolgd door Peter ging hij het gebouw binnen. Zij klopten aan de werkkamer van de commandant. Er was niemand. En het zag er ook diet naar uit, dat hier nog gewerkt werd. Een. ogen blik stonden de mannen zwijgend rond te kijken toen ging Pablo de aangrenzende kamer binnen en Pe ter trok de laden van het bureau open. „Niemand," zei Pablo, die al weer terug kwam. „Niets," zei Peter. „Geen papier, geen potlood, niets, zelfs geen pu naise." Verbijsterd gingen zij naar bui ten. De auto was er ook al niet meer maar terwijl z\j met de ogen het terrein afzochten, kwam Bill aanrijden, om een hoek van een ba- r3k- - - -L'. „Ze zijn er met meer! riep hy yït. „Misschien op karwei ergens in het land."' „Ik denk bet niet," meende Peter. „De kamer van de commandant is verlaten, ontruimd, alles is er weg genomen." „Wat nu?", vroeg Bill. „Laten wij eerst die barakken nog eens doorgaan; wellicht vinden wo er nog iets. Maar pas op booby traps. Je kunt nooit weten." „O.K.." riep Bill uit. „Laat Pablo dan maar voorgaan; hij kent dat vak." Zo gingen zij door de barak ken heen; niet één sloegen zy over. Zij zochten onder de britsen, in hoeken, in kasten, doch er was vrij wel geen spoor van menselijke be woning te vinden. Alleen in de ba rak, waar Peter en Bill tegenover de schoenmaker hadden gestaan, vonden zij op de vloer wat stukjes garen en pluizen, draden en knip sels en zwarte stof. „Hier zal een kleermaker ge werkt hebben," meende Peter. „Uniformstof?" Fablo die al een tijd zwijgend was rondgegaan, wendde rich nu tot de twee vrienden en bij zei: „Ik begrijp er niets van. Of jullie houden mij voor de gek, óf...." „Ja, wat?", wilde Bill weten. Pablo, gisteren, vrijwel op dezelf de tijd als nu, misschien een uurtje later, zijn wij hier geweest en toen was dit een compleet kamp. Ik denk1 wel, dat er hier vijftig man waren, niet. Peter?" „Veel meer!" „Fablo, voor hoeveel man zou dit kamp gebouwd zijn? Jij weet er toch zoveel van?" „Voor twee honderdman!" „Zoveel waren er gisteren zeker niet. Hoog uit honderd." „Goed, maar waar zijn ze?" „Weet je wat we doen?"', 2ei Pe ter plotseling, met een slim gericht, „Als de generaal eens de Préfecture in Bayonne opbelde en de*heer Ca« minard om opheldering vroeg?" „Primal Pablo, opbellen!" Zij gingen terug naar de k&mer van de commandant en Pablo nam de telefoon van de haak. Hij luister de en schudde aan. het toestel. „Dood!", zei Ijij toen. „Er is geen verbinding meer," Hij zag'de man nen aan. „Nu weet ik het wel," zei Peter. „Na ons vertrek van gisteren zijn ze in allerijl vertrokken, het hele kamp." „O, ja?", hoonde Bill. „Je vergeet, dat vanmorgen vroeg de sirene ging, voor het reveil, denk ik." „Goed, dan rijn ze vanmorgen vertrokken." „Met omfloerste trommels. Maar waar vinden we ze?" Wordt vervolgd) die hierboven vermeld zijn onge veer een kwart van alle stemmen. De overblijvende drie kwart noemt samen honderden verschil lende boeken. Veel genoemde schrij vers zijn A. M. de Jong (met andere werken dan Merijntje Gijzen), A, den Doolaard. Erich Maria Remar que, Piet Bakker _{Ciskc de Rat), Axel Munthe, mevr. Szckcly-Lulofs, Felix Timmermans, Aart van der Leeuw, "Arthur van Schendel, An- toon Coolen, Jules Verne, Sigrid Undset, Sinclair Lewis, Willem van Iependaal en Louis Bromfield. In de lange antwoordlijsten zoekt men tevergeefs naar auteurs als Vestdijk, Slauerhoff of Bordewijk. 26 FEBR, - 5 MAART 1949 Vraagt naar het geschenk! O, o, wat zijn sommige mensen toch. .altijd prikkelbaar. Daar heeft iemand iets geschreven over een verloren zoon, of daar zijn er dadelijk, die als een egel de pennen opzetten en brommen: „Wat teruggekeerd Zo'n simpel zinnetje, waarin de auteur alleen maar een impressie van het ogenblik uit z'n vulpen Het druppelenwordt dadelijk in een frame vervat van: „Pro of anti. Ik hoor het al in m'n oren: ,jZ,eg eens Kris Krasser, ben je nu pro-Ncptunus en anti-Spartanou Ik ben niet pro-Neptunus en an ti-Sparta, ik ben niet pro-Sparta en anti-Neptuhus, ik ben alleen maar Kris-Krasser, die het beste voor heeft met alle Rotterdamse clubs. Gesteld dat Lanciv eens die trouble had gehad, r Sparta en zijn club in de moen. riagen, die ze nu doormaakt, in tic kou liet staan, hoe zouden de moppe raars dan luidkeels hun veront waardiging uitroepen. En terecht, je gaat voor een club iets voelen of je bent geen sportman. Dat heeft met chauvinisme niets te maken. Toen onze man, die schreef over „de verloren zoon", daar Zondag middag het enthousiasme mee maakte van de mensen, die dezelf de angst hadden voor Neptunus als de Sparta-supporters voor hun club kwam hij daarvan een beetje onder de indruk. Toegegeven: hij had het niet moeten doen. Hij had z'n nuchtere verstand moeten gebruiken en bij het neerschrijven van „de verloren zoon" moeten denken aan de Spar tanen die hieraan aanstoot zouden kunnen nemen. Hij heeft het niet gedaan. Hij is niet akelig nuchter, koud-neutraal gebleven, en ik hoop van harte dat hij het ook niet zal doen als straks Sparta z'n volle sympathie nodig zou hebben. En'wat die „verloren zoon" betreft: laten we maar aan nemen dat hij even is terug ge keerd om te helpen. Wat hij daar na gaat doen is een zaak die onze man en ook Kris Krasser niet aan gaat. En wie nu nog durft te mom pelen dat ik anti-Sparta ben krijgt het ongenadig met mii aan de stok, Zoals de jongens zich de laatste weken hebben geweerd, daarvoor heb ik de grootste bewondering en ik ben er absoluut van overtuigd dat in wat voor* moeilijkheden Sparta ook nog zou komen (wat ik niet hoop) zij de gezonde kracht zullen vinden om hun grote traditie waar in een brok Rotterdamse geschie denis zit, voort te zetten. Een. lakoniek bericht van het ANP „in verband met lopende ge ruchten, als zou de licensie van Luc van Dam ingetrokken zijn, kan gemeld worden, dat 2ulks niet het geval is. Blijkens een officiële mededeling van de Ned. Boksbond komt Luc v. Dam, zoals reeds eerder werd be richt, op 28 Februari te Parijs uit tegen de Franse Pool Lucien Krawczyk". Kris Krasser heeft er naar geïn formeerd of dit bericht betekent, dat de zaak met de Graaf in der minne geschikt is en hij heeft van de zijde x'an de bond hierop 'n be vestigend antwoord ontvangen. Luc van Dam was evenwel minder scheutig met deze bevestiging, maardaarop kom ik nog nader terug. Er gaan voorts weer geruch ten over een wedstrijd tussen Van Dam en Cerdan. Het Franse sport blad „Equipe" wist reeds de datum: 15 April, Palais des Sports, Parijs. Voor de wedstrijd tegen de Zwa luwen op 1 Maart te Gent is de B- ploeg van de Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Vaes; achter: Saeren en Ncuris; midden: v. d. Auwera, Elienne Chaves en Ees; voor: Van Reniers, Verbruggen, Gitiau, Freddy Chaves en Appel- thans. Het zware geschut brengen de Belgen die dag in het veld tegen een Londense combinatie. Doel: Meert; achter Aemoudts en Vail- lant; midden Coppens, Carré, Hen riet; voor de Waele, Govard, Mer man 5, de Aerdt en Thirifays. In Odense, waar gisteravond dc Nederlandse zwemsters aan de starL kwamen, heeft Dicky van Ekris de honderd meter rugslag ge wonnen in 1 min. 16-1 sec. Op dc 200 m. schoolslag heeft Tonny Hom water binnen gekregen. Wegens kramp moest zij na 75 meter' op geven. Op de 100 m. crawl werd Marie Louise Vaessen tweede in 1 min. 8.2- achter Grete Anderson (1 min. 5.4). Morgen komen onze meisjes voor de laatste keer aan de start, in Svendborg. Nieuwe Afrikaanse keert 8 dividend uit In de Dinsdagmiddag gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Nieuwe Afri kaanse Handelsvennootschap ,N.V. werden de jaarstukken goedgekeurd cn het dividend voor de gewone aan delen vastgesteld op 8. pet. en voor de preferente aandelen op 9 pet. Tot commissaris werd herbenoemd mr H. C. Hintzen, terwijl de heer C. II. den Hertog tot commissaris werd benoemd. Advertentie Z.M. C'-P-'E'N S El FJsk?:M A L AI S, 46 v.R'DAM' - :Iv^^GEN5TR1 115 DEM 'HA'/AG.:. Een wijze In haar wijs beleid schenkt de na tuur aan mannen van kolossale lichaamsbouw en enorme spierkracht gemeenlijk een zachtzinnige en fleg matieke aard; tot het geluk van. vele ondermaatse opgewonden standjes, kleine bijtertjes en keffertjes, queru- lanterïge zenuwpezen en dergelijke lieden, die zich in het maatschappe lijk verkeer gedragen als knetteren de lichte motorfietsjes temidden van logge trucks. Neem nu die reus van een zware kerel, die daar gisteren op het mid- denbaicon van lijn 1 stond als de toren van de St. Laurens tussen noodwinkeltjes. Zo moet Dorus Rij kers gestaan hebben op het dek van de kleine reddingsboot temidden der woedende baren. Woelige mannetjes en vrouwtjes kolkten om de reus heen by het inklimmen en uitstap pen, maar deze meerpaal van een man liet ze rustig om zich heen dar telen als een evenwichtig onderwij zer zijn joelende bengels in het speelkwartier. Staande in een hoekje, had ik veel deugd aan de immense gemoedelijk heid van die stevige knaap. Bij al het geduw, het dringen en het trap pen op zijn tenen behield de man de kalme en vriendelijke blik der wij zen; van degenen die het jachtig gedoe der stervelingen ietwat mee warig en licht verwonderd en ver maakt gadeslaan, in het gedurige be sef dat aller tocht het zelfde en enige einddoel heeft en dat het haast betrachten op deze eendere reis van een hoenderachtige onwaardigheid is en wars van elke zin. Maar maakte dal schriele, nerveu ze en agressieve mannetje, daar vlak achter de reus het niet wat te bont bij het naderen van de volgende hal te? Dat kereltje begon me daar op eens te dringen niet alleen, maar eigenhandig te duwen tegen de brede rug voor hem, gewoon te peunen in de lendenen van die goede Goliath, weliswaar een reeks geagiteerde „pardons" uitstotend, maar toch ve nijnig roffelend met de magere knokkels op die reuzenrug. Dit, vond ik, was de gemoedelijk heid tarten, als daar ongelukken van kwamen was het waarachtig eigen schuld. Nog stond de reus onbeweeg" hjk, en verried zijn wijze blik geen enkele irritatie, maar wie laat zich op heden aanvallen zonder tegen offensief? Ja, daar had je het al, dat vreesde ik allang: er kwam bewe ging in het grote lichaam, langzaam en dreigend draaide de man zich om. keek het kloppende specht-ventje een beetje spottend, maar innig goe dig aan en sprak: flink zo, ik had net jeuk op die plek. DESIDERIUS. Flipse on de zijnen hebben op het Maandagavondconcert een program ma ten gehore gebracht, dat als pro totype gold van de programma's zo als die voor de Scandinavische con certreis tijn samengesteld. Om te beginnen zal telkens van een hedendaags componist uit het land waar geconcerteerd wordt een werk tot uitvoering komen, zodat we dus de gelegenheid kregen kennis te maken met het Forspil til „Niels Ebbesen" van de in 1897 geboren Zweedse componist Knudage Riisi ger. Deze muziek, bedoeld bü het to neelspel van de schrijver en ver zetsstrijder Kaj Munk, laat echter in het geheel geen hedendaagse gelui den horen. De programmatoelich ting vermeldt, dat Riisiger zijn mu zikale opleiding in Frankrijk, o.a. bij Albert Rousse!, genoot. Dit zou men geenszins bij bet horen van zijn muziek vermoeden, want de har- Totaal 3127; Vette koeien en os sen 230; Gebruiksvee 1031; Gras kalveren 103; Nuchtere kalveren 753; Biggen 420; Veulens 17; Paar den 333; Schapen 66; Bokken 130; Varkens 44. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien 870,730,625, Melkkoeien 870,—, 730,—, 625,—; Vare koeien 490,390,300,—; Vaar sen 600,450,350, Pinken ƒ450,—, 375,—, 275,—; Graskalveren 270,170,100; Biggen 70,60,40,Hitten 600,—. 500,—, 300,—; Faardcn- werk 800,600,425,Paar- don-slacht 1,40, 1,20 1,10. Kalf- en melkkoeien: Aanvoer iets ruimer, handel traag, prijzen al3 vorige week. Vare koeien: aanvoer iets groter, handel stroef, prijzen vooral niet hoger. Vaarsen en pinkenaanvoer klein, handel kalm, iets hoger in prijs. Graskalvcrenaanvoer iets rui mer, handel matig, beste iets stijver in prijs, verder onveranderd. Biggen: aanvoer iets groter, han del zeer lui, prijzen van vorige week met moeite te handhaven. Paarden: aanvoer iets ruimer, handel als vorige week, handel ta melijk, prijzen slacht- en werkpaar den iets hoger, hitten onveranderd. VEILING BERKEL Sla le soort 17,2021,60, sla 2e soort 11,80—14,20; Rode kool 12,10; Kaskomkommers 1,60 p. stuk; "Wit lof 20—23; Spruiten 24—30; Was- peen 6—S; Slangevellen 1,04—1,26 p. kg. Advertentie LM repareert s»ol en vakKundig alle fabrikaten radiotoestellen le Mlddetlandstraat 73 - Rotterdam - TeJ, monische inventies zijn wel heel po vertjes en de melodiek eenvoudig een pastiche. Bovendien is de in strumentatie eenzelvig en draagt een kinderlijk uitbundig karakter. Als deze muziek dan ook represen tatief moet worden geacht voor de hedendaagse Zweedse muziekprodue- tie, dan zullen de Zweedse concert bezoekers wel heel erg vreemd op zien als zij de uitingen onzer heden daagse toonkunst vernemen. Want het ligt in de bedoeling op elk con cert een tweetal Nederlandse wer ken te spelen, zodat dan o.a, ook de meesterlijk geconcipieerde, doch zeer gecompliceerd klinkende zes symphonische epigrammen van Willem Pijper uitgevoerd worden. Muzikaal psychologisch beschouwd betekent deze compositie, dit bleek wel zeer evident, ten opzichte van Riisiger's muzikale inventies een af stand van meer dan een eeuw. Tussen deze beide werken in heeft Flipse terecht het prachtige weel derig klinkende stuk „Zomernacht" uit Marsyas van Diepenbrock ge plaatst. Het stelt tevens concert* meester Salvatore Tomasso in de gelegenheid de innig klinkende vioolsolo welluidend en warm van toon voor le dragen. Het orkest produceerde in deze drie werken een minutieus afge werkte, warme klank. Cor de Groot was solist in het derde pianoconcert van Beethoven. Zijn interpretatie van dit werk was in een woord meesterlijk van allure. Men bewonderde er niet alleen de verbluffende pianistiek in. doch in niet mindere mate de wijze waarop het ccht-Beethovoniaanse karakter volkomen gerealiseerd werd. Een grootse prestatie, die begrijpelijker wijze een enthousiaste, langdurige bijval verwierf. Terecht liet de kun stenaar het orkest in het succes de len, want Flipse zorgde voor een volgzame cn klankvolle begeleiding. Het concert werd besloten met de symphonie van Franck, die in af wisseling mot Brahm's tweede sym- phonie de Scandinavische concerten zal besluiten. Herman, van Bom. Ere-doctoraat voor Thomas Mann De philosophtsche faculteit van de universiteit te Lund (Zweden) heeft voorgesteld Thomas Mann tot doctor honoris causa te benoemen. De doctorsbul zal hem overhandigd worden, als hij in het voorjaar be halve andere Europese universitei ten ook die van Uppsala Stock holm en. Lund komt bezoeken. „Dante Aligheiri" Corinna van Schendel spreekt Vrijdagavond 25 Februari in de kleine zaal van de Rotterdamse Kunstkring, Witte de Withstraat, voor de Nederlands-Italiaanse ver eniging „Dante Allghieri" over: Un grande scrittore di Trieste; Ita- lo Zwcvo. 17. Aan. boord van. het tankschip wordt de spi on in een hut opgeslo ten die hij niet mag verlaten. Overigens ge niet hij een goede be handeling. De patrijs poort mag open blijven en zijn bezittingen wor den hem niet afgeno men. Overdag zit bij doorgaans te lezen. Maar drie nachten na het ver trek staat hij voorzich tig op, opent de patrijs poort en neemt zijn vul pen, waarin een minïa- tuur-radiozendertje is gebouwd. Een tijdlang staat hij roerloos naar buiten te staren. Dan geeft hij snel achter verbinding staat, zendt lichtstralen uit, die elkaar een reeks -morseseinen. Dan wacht hij de spion met behulp van zijn met zeer spe~ enkele minuten, maar het signaal wordt spoe- ciale glazen voorziene bril gemakkelijk kan dig beantwoord. Het schip, waarmee hij in opvangen. Dat schip is het tot jacht omge bouwde motorschip „Walrus", dat al enkels dagen, in de buurt koerst.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3