Doorman's vloot gaat roemrijk ten onder in de Javazee 5Meester Zimmer in Lier weet wat een L Ais In Indonesië gestage strijd tegen analfabetisme 7 27 Februari 1942: Poging Japanse invasie van Java uit te stellen mislukt Volle kracht vooruit in het rookgordijn Wie aan de slag willen en kunnen gaan Delta-pompen naar Egypte Medische Zondagdienst Stem des Volks gaf een geslaagd Jubileumconcert Zuid-Amerika en zijn tegenstellingen Een groot zoon van de stad aan de Nethe Omstreeks 1956 kan iedere inwoner van de Archipel lezen en schrijven Onderwijs stelt vele problemen „Italië-prijs" ingesteld voor radio-werk Zaterdag 26 Februari 1949 MORGEN zal het precies zeven Jaar geleden rijn, dat Schout bil Nacht Karei Doorman met de geallieerde schepen, die onder rijn com mando, stonden een heldhaftige maar vergeefse poging deed de Japanse invasie op Java uit te stellen, totdat meer krachten ter verdediging be schikbaar zouden zijn. Aan deze poging; die in de geschiedenis bekend staat als de slag in.de Javazee, waren reeds diverse maritieme acties vooraf gegaan. Verschillende malen reeds hadden de gecombineerde, vloten, waarover admiraal CV'E. L, Helfrich het op perbevel voerde, contact met de vijand gemaakt. De schepelingen hadden reeds tal van.' verkennings tochten achter zich en nachten zon der slaap. Nog op 26 Februari had Doorman bericht ontvangen dat een vijandelijke strijdmacht in de Java zee was gesignaleerd en de ganse nacht had. hg er naar gezocht. De volgende morgen, langs de noord kust van Java stomend, zond hij Helfrich een telegram, waarin hij hem meldde, dat de uitputtings- grens van zijn bemanningen reeds lang was overschreden. Doorman was op weg naar Soerabaja. Maar nog voor zijn smaldeel die basis bereikte, kwam de tijding binnen dat veertig Japanse transportsche pen in aantocht waren, die geëscor teerd werden door twea of drie kruisers en enige jagers. Ondanks de toestand waarin hij verkeerde kreeg Doorman het bevel da vijand op te zoeken en aan te vallen, zon der zich om luchtaanvallen te be kommeren. Tegen vier uur stootte hij op een Japanse vloot, die onder me er a cht kruisers telde Om half vijf opende de vijand het vuur van grote afstand, hetgeen mogelijk was, doordat de Japanse schepen leder over tien kanonnen van 20 cm. beschikten, De gealli eerde-schepen hadden ieder slechts zes van dergelijke kanonnen, maar toch verliep de strijd aanvankelijk niet ongunstig. De eerste salvo's Van de Houston en de Exeter lagen al dadelijk dekkend. De zware Japanse oorlogsbodems richtten hun vuur op Doormans schip, maar het werd niet beantwoord. Karei Doorman; „Ik' val aan, volg mij", scherm in en da Eleetra werd nim mer meer gezien. Gelijke strijd Doorman gaf bevel over stuur boord naar de vijand toe te draaien. De afstand die de schepen scheidde werd daardoor verkleind tot onge veer achttien kilometer. Terwijl men op de nieuwe koera ging kwam heel de geallieerde linie in actie. De vijand was tweemaal zo sterk be wapend en men kreeg het heel zwaar te verduren.'De geallieerden hadden echter een betere bepant sering dan de Japanners en uit stekende kanonniers.'-De vijandelij ke zware kruisers brandden fel en begonnen zich terug te trekken. Een der lichte Japanse kruisers kreeg een voltreffer van de De Ruyter. De strijd ging gelijk op en het smaldeel van Doorman kwam zelfs iets in het voordeel. Zo bleef het tot vijf uur. Toen zond de Japanse admiraal ^plotseling acht zware jagers uit "het einde van zgn formatie op de geallieerden af voor een torpedo- aanval. Op hetzelfde ogenblik naderde voor de Japanse formatie uit een tweede groep vijandelijke schepen, aangevoerd door jagers. De Jupiter en de Eleptra, die zich aan het hoofd van de geallieerde linie bevonden, waren de enige be schikbare schepen om deze aanval te keren. Zij stormden met volle kracht vooruit het Japanse rook- Bij het Bureau Schiedam van het Gewestelijk Arbeidsbureau stonden op 23 Februari de volgende aangeboden en gevraagde arbeidskrachten genoteerd; AANGEBODEN ARBEIDSKRACHTEN Bouwbedrijven: Schilders, metselaars, vloerenleggcrs. Metaalbedrijven; Chauffeurs. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kantoor bedienden, incasseerder, expeditie- knechts. magazijnbedienden, kellners. leerling kok. musici, portiers, schoen makers. vertegenwoordiger, ongeschool de arbeiders, chem-, wasser, distüla- teurskneebt winkelbedienden, winkel bediende herenconlectfe. drogist, glas slijper, fotograaf. cartonnage werkers, bezorgers, kapper, verbandmeester, •Jeugd: Leerling timmerman (Nieuw bouw). chauffeur. magazijnbediende, jongste bediende. magazijn.rexpectietie- knecht. 1.3. banketbakker. 1.1. electri- ciën. Vrouwen: Leerling verkoopster, ste no-typiste (moderne talen), behan gersnaaister (thuiswerk), leerling naai sters. GEVRAAGDE ARBEIDSKRACHTEN Bouwbedrijven; Timmerlieden, mach. houtbewerker meubelmaker, kuiper, kistenmaker," meubelspuiter-afwerker, Metaalbedrijven: Bankwerkers, bui- •tenbankwerkers. electr. lasser (NVL). gereedschapmakers. gereedsctiapslij- pers, constr. monteurs, koperslagers, vormers, metaaldraaiers (geschoold en revolver)metaalfraisers. metaalscha- vers. metaalslijpers. plaatwerkers, echeepsbikkers, pre cïsiebank werkers, pupenmonteurs, scheepsijzerwerkers. smeden (grof cn kachel), sollicitanten voor omscholing voorsla anders, giete- rijsjouwers. bikkers, fabrieksarbeiders voor metaalindustrie, scheepstimmer lieden, scheepmakers, constructeurs staalbouw, rijwiellakkers en biezers. Alg. Bedrijven; Letterzetters, boek drukkers. drukkerij binder, fabrieksar beiders. aank. glas in loodzetter. aank. bedienden, drukkerij inkoper, wijnko- persknecht, kleermaker, brood- on banketbakker. broodbakker-bezorger, aank. etaleur, In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden. leeftijd 18-30 jaar. Jeugd: Bakker-bezorger, borstelma kers cartonn age werkers, drukkers, for- ceur. glas in loodzetter. glassnijders. granietwerkers kunststeen), kurken snijders, koperslagers. kopergieters, mach. bankwerkers, metaaldraaiers, loodgieters, .fitters, smid-bankwerkers, vormers, letterzetters, slagersjongen, halfwas-slager, mach. houtbewerkers, cantine hulpen, leerling meubelmakers, leerling scheepstimmerman, leerling opticien, magazün/bestfcljongen. leer ling 1. 2 kt. MTS. Vrouwen; Dagmeisjes, fabrieksmeis jes. verkoopster (kruidenierswaren), strijksters, wasserijmeisjes, vlaggen- naaisters- (geen thuiswerk). flinke werksters, leerling corsettennaaister. kapsters, ip?'sjes voor licht montage werk. jonf,*"* bedienden. bekwame verkoopster, leerltng verkoopster (17 jaar), bekwame hoofdjuffrouw voor fabriek. Exeter uitgeschakeld Van dat ogenblik af gingen de zaken steeds slechter. De Perth en. de Java moesten hun vuur verleg gen om met de toestormende Ja panse jagers af te rekenen en om kwart over vijf wist een der Japan se kruisers, die zich kreupel uit zijn linie terug trok met zijn laatste salvo de Exeter in het ketel- ruim .te treffen. De hoofd-leiding barstte opètt en deze Britse kruiser draaide hard naar bakboord uit", van de vijandelijke torpedoaanval af. Temidden van rook en granaat- inslagen draaide de Perth met'de Exeter mee om het gekwetste schip in een nevelgordijn te wikkelen. Ook de Witte de With, de Korte- nacr en de Britse jager Encounter snelden toe om bij het leggen van het rookgordijn te helpen en Door man op de De Ruyter kon niets an ders doen dan meedraaien en de ge vechtslinie verbreken. Op dat ogen blik trof een torpedo de Kortenaer midscheeps en de Nederlandse jager brak doormidden, terwgl een kolom van rook opsteeg. Twee Japanse jagers trof pal daarop hetzelfde lot.. Doorman was in de avond zonder bescherming van jagers, die alle olie waren gaan Iaden. Toen kwam hij in contact met een linie Japan se -kruisers. Er ontbrandde een ge vecht, waarin de Houston al dade lijk werd getroffen;- Terwijl de ge allieerde kruiserlinie afdraaide, vloog het achterste schip, de Java, plotseling in de lucht. Éven later gebeurde hetzelfde met Doorman's vlaggeschip de De Ruyter. Of zij getorpedeerd werden wat het waarschijnlijkste is of op mynen liepen, is niet met zekerheid be kend. De belde andere kruisers, al les wat er van de geallieerde vloot over was, draaiden af en bereikten in de morgen Tandjong Priok. En ver in het Zuiden, in de Indi sche Oceaan, werd de Langley, die met een kostbare lading vliegtuigen voor de verdediging van Java, op weg naar Tjilatjap was, door Ja panse vliegtuigen ontdekt en tot zinken gebracht..Java lag voor de Japanners open! w De slag'in de Javazee'heeft, on danks de tragische afloop, het be wijs geleverd, dat ons marineper soneel niet voor niets zulk een uit stekende roep in de wereld heeft. Onze vloot heeft Indië niet In de steek willen laten en het feit, dat Japan tegen Indonesië te vechten kreeg stuurde zijn plannen (eerst het onbeschermde Australië bezet-, ten, daar Indië dan als een rippe vrucht de Japanners in de schoot zou vallen)radicaal -in de war. Door het oponthoud van drie maan-, den kreeg Amerika de gelegenheid Australië te beschermen en zelf zjjn zeestrijdkrachten weer te herstellen van de slag, die huh bij Pearl Har-, bour was toegebracht. Zodoende kon zijn vloot na drie maanden de Ja panse verslaan. Dat was het keer-, punt in de oorlog. Practisch was toen het lot van Japan beslist. De Egyptische regering heeft het plan opgevat, om alle kleine dorpen in Egypte van een drinkwaterlei ding te voorzien. Zodoende wil men de hygiënische toestanden aanmer kelijk verbeteren om in de toekomst eventuele epidemieën te voorkomen. 'Daar deze dorpen - niet altijd een electrische-str oomvoorziening heb- ben, zullen de „Delta"-pompen door Dieselmotoren worden aangedreven. De pompen zullenhet water be trekken uit artesische putten en de bevolking aldus van zuiver water voorziijn. Het ligt in de bedoeling van de Egyptische regering, elk jaar in een andere sector, een ge lijk aantal stations in te richten. Het eerste project, waarvoor thans 150 „Delta"-pompen zjjn besteld, zal dan gedurende 5 achtereenvol gende jaren worden herhaald. Een soort 5 jarenplan dus. Daar dit project, ook al vanwege haar om vang, de belangstelling had van nagenoeg alle belangrijke pompen- fabrieken uit de gehele wereld, ia de concurrentie behoorlijk groot geweest. Bovendien werden door de' Egyptische regering hoge .eisen gesteld. Het stemt daarom tot vol doening te weten, dat uit 26 aan biedingen, die van de Nederlandse pompenfabriek „Delta" werd „uit verkoren". Van Zaterdagmiddag 3 uur tot Zon dagavond 12» uur wordt de medische dienst "waargenomen door dr. J. J. G, de Maeyer, Bjc.Laan 30, tel. 6BI63; dr. H. W. Gasteren van Csttenburch, B.KXaan 41, te], 69952; dr. W. A. de Ridder, Stad houderslaan 46, tel. 67590. Geopend is apotheek Evers. Lange Haven 81. Het gerechtshof te 's Graven- hage behandelde de zaak tegen J. A. M. J.f industrieel te Schiedam die bij het inspannen van 'n paard voor een tilbury zijn knecht een schop zou hebben gegeven, doch beweerde slechts de bedoeling fe hebben gehad het pahrd te raken. De Rotterdamsche rechtbank had hem 7 dagen, gevangenisstraf apge- legd. - Een nouveauté in een strafproce dure deed zich ter strafrechtzitting voor, h.l. gephotografeerde getui genverklaringen. De advocaat-ge neraal mr. Reitsmameende, dat aan 'n dergelijke bewijsbestrijding weinig tu aarde kan morden toege kend, ontbrekend aan gewone fo- tagraphieën alle leven; let-- anders waren de modernste toepassing der photografien.l. de kinematografi- sche reconstructie uan een jeit, b.v. by een ingewikkelde vechtpartij, teaarbij de dader eener gepleegde mishandeling zou moeten worden aangewezen.. Hij u order de bevesti ging vanhet vonnis. Hedenmorgen is een paard ge spannen voor een spoelingwagen in de Frankenstraat dood gevallen. Het beestis afgekeurd en in de -DiePioek begraven. De „Temps" vertelt, dat, naar gistermorgen door den minister van justitie Lebret in den Franschen ministerraad werd medegedeeld, het Hof van Cassatie heden reeds volgens de nieuwe wet een zitting zal houden van alle kamers in ver- eenigihg óver dé zaak Dreyfus. Blijkt dit inderdaad zoo te zijn, dan mag er zeker wel uit opgemaakt worden, dat men voornemens is ru ook spoed achter de zaak te zetten om Frankrijk zoo spoedig mogelijk van deze nachtmerrie te verlossen. Casino Coolsingel Rotterdam. Directie Soesman. Tele joon 1650. Zonder bluf algemeen en door el- ken bezoeker als ook buitenstaan ders wordt eerlijk erkend, dat de door mij aangekochte Royal Bio scope en de kolossale verscheiden heid van gekleurde levende beel den de beste machine is, die er tot heden bestaat. Elke avond ca. 22 levende beelden. (Adv.). Kampioen tafeltennissers demonsteerden Het was een goede gedachte van de Schiedam.se tafeltcnnisclub TCK (The Celluloid Killers) om enige prominente spelers uit te nodigen in onze stad een demonstratie te geven. In het' Verenigingslokaal hééft deze Woensdagavond plaats gehad en de organiserende vereni ging kan met grote tevredenheid op dit van grote propagandistische waarde zijnde sportgebeuren terug zien, Margot van Wijk, kampioene van Nederland, moest zowaar het onderspit delven in haar partij te gen Tineke MosterdDe Zeeuw, maar de meervoudige Nederlandse kampioen Cor de Bruy had geen moeite met de Schiedammer J._Q. de Ruiter, Ook de andere partijen genoten de volle aandacht-en droe gen er het hare toe bij, dat de de monstratie èn voor TCK èn voorde spelers een volledig succes is ge worden. Er is een tijd geweestdat de melkboer rs morgens door de straten kwam zijn komst luid aankondigend met hoorn of bel. Hoog op zijn wagen stonden de koperen kannen met hun glimmende buiken dan'parmantig te fonkelen in dc zon, als waren zij van echt goud... Vandaag aan de dag is dit alles niet meer. De wagen is een bakfiets geworden, de kannen werden melkbussen en de rest van de ruimte wordt opgevuld met fles sen, nolle en lege.'De zon is echter dezelfde gebleven en evenals vroe ger speelt zij met haar licht over dit melkboer-tafreeltje in het vroege voorjaar van 1949.; MERCURIUS HEEFT GOEDE PLANNEN Woensdagavond zijndc jonge bandels- en kantoorbedienden weer bij elkaar geweest, en zoals trou wens voorlopig iedere Woensdag het geval zal zijn. hebben ze de za ken besproken, die z© willen uit voeren. Allereerst gaan ze Zaterdagavond op visite bij hun Rotterdamse col lega's en wel in het gymnastiek lokaal van de Zwarte Paardenstraat 111. Een sport en spelavond wordt daar gehouden. Vertrek 6.45 tram halte. Aanvang half acht. Dan hopen ze op korte termijn een filmavond te organiseren en wat verder ligt er nog een weekend in 't verschiet. Met Pasen hopen ze nl. naar de Jeugdherberg Ockenburgh te Loosduinen te gaan, alwaar de groep gast is van de Haagse afde ling. Nog verder weg staat er een Pink sterkamp te Lunteren op het pro gramma en als hoogtepunt van dit jaar het Vacantiekamp op de Sche- lenberg te Lunteren in het Jeugd- gebouw van de Bond. Spaarboekjes zullen worden afgegeven, zodat we kelijks gespaard kan worden om de uitgaven ineens zo laag mogelijk te houden. Nadat al deze plannen bespro ken waren, werd het bekende vraag- en anttvoord-spel met succes toege past. Vier meisjes moesten het te gen vier jongens opnemen en na het stellen van 24 vragen kon de jury vaststellen dat de meisjes 7 pnt en de jongens 8)4 pnt hadden behaald. Nobel kamermuziekspel voor de V.U. Het Arbeiders-Zangkoor „De Stem des Volks" R.M., heeft gisteravond in de Xonünginnekerk zjjn 45-jarig bestaan, en- tevens het 35-jarb, jubileum van rijn dirigent. Hendrik Altink, herdacht met een uitvoering van Le Chant de la Cloche van Vincent d'Indy. Dat de keuze op dit werk was gevallen laat zich wel Ingrijpen. Deze partituur bevat weliswaar bladzijden die niet altijd even persoonlijk en belangrijk van inventie zijn.-Maar over het geheel ge nomen is het muziek die om haar warme melodiek en prachtige instrumentatie ook thans nog vele aantrekkelijkheden biedt. Bovendien krijgt het koor een niet eenvoudige, doch niettemin dank bare taak tc vervullen. - De jubilerende vereniging heeft met dc weergave ervan veel eer ingelegd. Er werd mét overgave gezongen en de kfankproductie gaf aanleiding tot veel waardering. Ze getuigde van een zorg vuldige voorbereiding en muntte vaak uit door goed getroffen dynamische sehakWngen, Wel kwam een enkele maal de intonatie in gedrang, waren er, wel eens ogenblikken waarin, de vrou wenstemmen' iets te "onbeheerst klonken. Al met al echter heeft het koor met deze uitvoerirg een prestatie -geleverd waarop het trots kan zijn. Veel bewon dering kan'men tevens hebben voor de wijze waarop de dirigent zijn discipelen door de dikwijls zeer moeilijke passages heenhielp. Hij bewees hiermede een be gaafd koorpaedagoog te zijn. Corry Bijster, sopraan, Mane .Naveu, alt, Han le Fèvre, tenor en Otto Cou perus, bariton, verleenden hun solisti sche medewerking, terwijl het Philhar- monisch Orkest voor een volgzame be geleiding zorgde. Het talrijke publiek heeft alle uit voerenden warme bijval geschonken. De. violist Simon Goldberg en de pianist Stefan Askenase speelden voor de leden der Volks-Univcrsitelt een drie tal sonates (resp. op. 12 In'.D gr., t., op. 96 in G gr. I. cn op, 47 in A gr. t., de 'z.g. Kreutzer-sonale] van Beethoven. Belde kunstenaars toonden zich mees terlijke kamermuziekspelers. In dit nobele ensemblespel werd de Indruk wekkende techniek geheel ondergeschikt aan het kunstwerk gemaakt, Eeh vol komen uitschakeling van elk virtuoos vertoon, een beheerste doch brandende' herscheppingsdrift, benevens een groot stijlbegrip, kenmerkten dit* meesterlijk musiceren. Herman van Bóm Schaakmatch door de aether Hollandradio P-T.T. en de Radio Corporation of America zullen het technische gedeelte verzorgen van een schaakwedstrijd tussen tien schakers van de Amsterdamse ef fectenbeurs en tien van de effecten beurs te New York; 'Deze wedstrijd zal, via de aether, Zaterdag 5 Maart worden gespeeld onder leiding van Hans Kmoch, die zich' in Amerika bevindt. Eenzelfde wedstrijd, verle den jaar, werd door de Amsterdam se beursmensen gewonnen met 5>5 4i/2. Het is een uitstekende gedachte geweest van de Zweeds-Nederland se "Vereniging in Rotterdam, mr. W. J. v. Balen uit te nodigen' tot het houden van een lezing over Zuid-Amerika. Mr. v. Balen is de kenner 'bij uitnemendheid van Zuid-Amerika, heeft verscheidene boeken geschreven over dit enor me gebied, dat een werelddeel op zichzelf Is, en binnenkort zal weer een boek van zijn hand verschij nen, Met fraaie lichtbeelden ver duidelijkte hij zijn uiteenzetting. Zelden hebben wij het fraaie landschap van Zuid-Amerika, dat met zijn tropische bossen, het enorme Andesgebergte, het woeste Patagonië en bovenal met zijn prachtige steden zo geheel anders is dan West-JEuropa, tijdens een lezing meer kunnen bewonderen dan Vrijdagavond in de Zweedse kerk aan de Parklaan. „Hebt ge de Zimmertoren reedsbezocht," vraagt men. U steevast, wanneer ge voor de eerste; maal ih Lier, vertoeft en niet zodra is van Uw onwetendheid blijk, gegeven, of er loopt al 'n Lierenaar met U mee naar het Wilsonpiein, waar in een ;oude middeleeuwse toren de schep pingen van de meester-horlogemaker Zimmer kunnen worden bewon derd. De man, "dié hierheen uniëk uurwerk in elkaar zette,'dat zijn weerga wel nergens zal vinden, kunt U vandaag, aan de dag ih Lier ook nog tegenkomen en als een plaatselijke bèroemdheid wordt hij dan aangewezen. Lier is trots op meester Zimmer en terecht. DIES NATADIS De Societas Studiosorum Refer- matorum, afd, Rotterdam, viert op Vrijdag II Maart haar 31ste dies natalis. Het bescheiden programma vermeldt een receptie in Galand- West van 3.30-5 uur, een vergade ring in dezelfde zaal 's avonds om 7 uur en een souper in de Rotonde' van het Beursgebouw, aanvang 12 uur. .- - In 't honderdste hedenkings- jaar van België's onafhanke lijkheid schonk de 42-jarige Lierse horlogermaker Lodewijk Zimmer, die ook zorgt voor de klokken van zijn Koning, zijn vaderstad een bijzonder uur werk dat behalve de tijd nog vele andere wetenswaardighe den op zijn wijzerplaten liet zien. Naast deze klok, waaraan vijf jaar was gewerkt, maakte meester Zimmer nog een astro nomische studio, die hetzelfde uurwërk als de Jubelklok tot mechanisme heeft. We zijn in-Lier geweest, en waren natuurlijk ook bij de Zimmertoren, Als ge bij de oude.gevangenispoort de hoek om gaat, ziet..ge al van verre, dat er iets bijzonders met de klok van de Zimmertoren aan de hand is. In het midden een grote wijzerplaat, die de officiële Bel gische tijd aangeeft en dan daarom heen nog een tiental wijzerplaten, waarop de wonderlijkste figuren vaak of reeksen cijfers te zien zijn, Een gids is hier onontbeerlijk en mankeert dan ook niet. In rad Vlaams vertelt hij van al die wij zers, tekens en getallen, wat zij te vertellen hebben. Hoe men er kan aflezen hoeveel onze tijdsbereke ning bij de zonnestand voor of achter is, in welke dierenriem we ons bevinden en in welk jaar van dc zonnecirkel. Na iedere 28 jaar komen de Zondagendata in dezelf de regel terug. Meester Zimmer's klok vertelt U dit'alles en ook nog, welke dag van de week het is, waar de zon op aarde schijnt, welke da tum, maand en jaargetijde het is cn hoe de maan 's avonds te zien zal zijn. Zo het u interesseert, kunt u de waterstand van de Nethe er te weten komen en over de maan nog iets vernemen betreffende zijn plaats in de maancirkel, die negen tien jaar duurt. Tijd en eeuwigheid in de toren In een van de torenkamers is de Astronomische Studio onderge bracht. De begrippen tijd en eeuwigheid gaan hier voor de be zoeker leven op talloze instrumen ten, klokken en cijferplaten. Te midden van vele klokken, die de precieze tijd in de verschillende werelddelen aangeven, komt ge er eerst te staan tegenover een schep ping van de Pranse revolutie, de decimale klok, die het uur in hon derd minuten deelt en per etmaal tien uren telt. De kLok was en is een curiositeit, want zelfs de revo- lutionnairen kwamen er nooit toe de klok in te voeren. De waterstan den in niet minder dan tien landen geeft de astrohomisch'é' studio ook aan en daarbij komt de bezoeker te weten, dat o.a. in Saigon {Indo- China) en Polynesia slechts één merkbaar getij per dag voorkomt door de invloed van twee oceanen. Vlug of langzaam, al naar de aard van hun grote broeders aan het firmament, draaien in de stu dio van meester Zimmer de pla neten rond een as. Op cijferborden worden ingewikkelde astrono mische berekeningen op voor de leek begrijpelijke wij zé aange geven, de aswenteling van zon. Mars, Jupiter, Saturnus en Ura nus kan men er aanschouwen en verder alle eigenaardige astrono mische verschijnselen. Boven in de zoldering kunt ge dan de sterren beelden van het Noordelijk Half rond nog waarnemen. We hebben niet verzuimd ook nog het uurwerk, dat hier zorgt voor de beweging, te gaan zien. Een zeer eenvoudig mechanisme is het, dat de kern van klok en studio vorm* en in totaal dertien wijzerplaten, vier automaten en de 57 in strumenten in de studio in be weging houdt. Iedere* zes se conden valt er een droge tik in de 'toren te horen het uur werk verschuift de wijzers. Een electrische klok verzekert de juistheid van het uur. Elke. minuut wordt het grote uur werk door deze klok gecontro leerd door middel van eïeetro- magneten, - De omgang der koningen 's Middags om twaalf uur is er steevast een groepje mensen bij de Zimmertoren te vinden, die met steeds weerkerende belangstelling de omgang der koningen en burge meesters sinds 1830 aanschouwt. Vier beelden aan de zijkant van de toren, die de levensphaseii van de mens verbeelden in de figuren van Bertha uit het boek van Tony. Bergmann, die zëlf als student de tweede figuur voorstelt, de kunst smid van Boeckel, ook een bekend Llerenaar uit het verleden en Mijnheer Firroen uit de werken van Felix Timmersmans, kon digen gezamenlijk het middaguur aan door het slaan van alle klok ken. Twee luiken openen zich'en dan wordt de buitenstaander ge confronteerd met de koningen van België en burgemeesters van Lier, wier portretten achter elkaar langs schuiven. Leopold III staart verla ten de ruimte in van achter de tra lies van een hek Het laatste koningsbeeld houdt nauw verband met de bestemming van de vijf Zimmer klokkendie na 1930 nog tot stand kwamen. De Lierenaar bestemde ze voor de staatshoofden en aanvoerders van de geallieerden, als president Roo sevelt, Churchill, Tsjang Kej Tsjek, Stalin en Koningin Wilhel,.- - Er kwam echter een kink in de ka bel; Koning Leopold van België bleef in ballingschap. Als' vurig koningsgezinde heeft meester Zim mer de dure eed gezworen, dat geen van zijn klokken de deur uit gaat voor zijn Koning in eer is hersteld. v Meester Zimmer is niet alleen een knap man, hij is ook eèn wijs' man. Enkele millioenen. francs kon hij ermee verdienen als hij ëcn van zijn klokken zou willen plaatsen op de wereldtentoonstelling in Chica go. Hij wees het aanbod van de hand.'Dat hij dit deed, bewijst weL* dat hij zich plaatst bij de :groten uit het verleden, die bij hun werk zich ook alleen gedrongen voelden, door hun liefde voor het valt. De uitwisseling zal vele stadge- noten'straks eens een kijkje in Lier doen nemen. Latenzij dan. niet verzuimen het levenswerk van meester Zimmer een bezoek te brengén. Ge zult er, evenmin als wij, spijt van hebben- „Dr, Butahuruf' op tournee (Bijzondere correspondentie) Wanneer'alies goed gaat, zullen er in 1956 gecn^ analfabeten in Indonesië meer zijn. Een tentoonstelling, die op het ogenblik door de archipel four neert. laat zien wat er wordt gedaan ter bestrijding van de „létterblind- heid". Maar vooral ook wat er nog ,w... wa „we e.wwww,, zal moeten w'orden^want-.-nog steeds is meer dan" dë 'helft der Indonesischebevolking metuirstaafte lezen en te schryven. -• ZONDAG VALT VOOR SCHIEDAM DE BESLISSING Het belooft Zondag op. het Bos- hoek-terrein weer spannend te worden. Om half drie 's middags treden de rood-witten voor hun laatste competitie-wedstrijd in het veld tegen Germinal. Beide elftal len hebben de puntjes hard nodig. De huidige 'stand in de laagste regionen van de vierde klasse van afdeling G is thans: Germinal 11 Uit 15, Terlaak 9 uit 15, Schie dam 9 uit 15, Spoor wijk 8 uit 14, zodat hieruit duidelijk blijkt welk een groof belang beide ver enigingen bjj een overwinning hebben. Daar er een 'Zondag niet veel sportevenementen plaats vin den, kunnen de sportliefhebbers op Boshoek weer. eens kennis maken met het lagere voetbal; Om half tien speelt Schiedam 2 tegen UrsUs 2 welke wedstrijd de beslissing voor de bovenste plaats zal brengen.- Voor ons, West-Europeanen, is het de gewoonste zaak ter wereld, dat iedereen kan lezen en schrijven. Een ongeletterde is in onze samen leving tiets ondenkbaars. Toch is dit niet zo vanzelfsprekend. Hoogstens de helft der wereldbevolking is al fa beet eri een recente schatting doet zien, dat Indonesië er nog slechter voorstaat. Het analfabetisme is een probleem dat niet alleen Indonesië aangaat. Juist door de oorlog werden de vol keren meer en meer opgenomen in het moderne wereldverkeer. Gelijke tred daarmee hield de groei van het nationaal bewustzijn, het besef dat voortaan over eigen aangelegen heden diende te worden beslist. Öm dicht bij huis te blijven: „Indo nesië omnoog stoten in de vaart der volkeren" vormt -tegenwoordig een geliefkoosde leuze, die aan deze wens uitdrukking geeft. Dd Unesco, de wetenschappelijke cn culturele organisatie van de Ver. Naties zag in, cat de verheffing der volken een zinledig begrip zou wor den als deze niet gepaard ging met een grootscheepse bestrijding van het analfabetisme. Het eerst nodige was een hervorming en uitbreiding van het onderwijs. Daardoor zou het kwaad in de wortel worden aange tast. Maar tevens zou aandacht moe ten worden besteed aan de vol wassen analfabeten. Niet gelijkvormig De tentoonstelling, die thans on der auspiciën van het departement van O. K, cn W, te Batavia door de archipel reist, geeft eon duidelijk beeld van. de situatie hier tc lande en hoe mén die denkt te verbeteren. Het vooroorlogse volksonderwijs voorzag in een cursus van drie jaar. Dit bleek echter volkomen ontoe reikend om iemand in die enkele jaren geestelijk en intellectueel uit te rusten voor een moderne maat schappij, De oude volksschool heeft nu plaats moeten maken voor de 6- jarige Indonesische school. In elk punt van het leerprogramma .is er rekening mee gehouden, dat hei gaat om de fundamentele ontwikkeling van iedere Indonesiër. Dat daarbij de cursussen niet gelijkvormig kun nen zijn,- spreekt vanzelf. Het onder wijs in de Bataklanden bijv. zal er anders uitzien dan dat op O. Java of Z. Borneo. Na afloop van dis zes jaar echter zullen alle Indonesische jongeren een gelijke ontwikkeling hebben ppgedaan. ïn tien jaar wil man de gehele jeugd binnen dc schoolmuren hebben. Geen gering plan het aantal schoolrijpe jongeren bedraagt onge veer tien millioen, dat is ongeveer gelijk aan de totale bevolking van Nederland. Momenteel volgen" twee millioen leerlingen het lager onder wijs, De leerkrachten zijn echter niet allen even bevoegd en het zal ook afhangen van het tempo, waar mee men onderwijzers opleidt, of het gestelde doel wordt bereikt. 24 millioen Het onderwijs aan volwassen an alfabeten zal uiteraard anders aan gepakt moeten worden. Om prac- tische redenen rfchi men zich tot Indonesiërs, die niet ouder zijn dan 40 jaar. Ook ondanks deze beper king is het aantal dergenen, die van „duisternis tot licht" moeten wor-' den gevoerd, al groot genoeg, nl. 24 millioen. Er wordt een 'uitgebreide organisatie, in het leven geroepen, die tot in do kleinste dessa. werk zaam kan zijn. ..Multifilm'"heëft eéii paar suggestieve filmpjes vervaar digd, die de ongeletterde Indonesiër opwekken aan de studie te gaan. De samenstelling van een popu lair leerboekje heeft nogal wat hoofdbrekens gekost. Men moest met verscheidene schijnbaar nietige zaken rekening houden.-Zo is bijv. de eenvoudige archipelbewoner in het algemeen gewend aan het wijde, onbelemmerde uitzicht ó'ycr nét Indonesische landschap én zijn oog zal zich niet makkelijk .aanpassen aan gedrukte letters. Daarom moest de tekst zo ruim en groot mogelijk worden gedrukt en toegelicht met illustraties van voorwerpen, die dé leerling vertrouwd zijn. Het boekje moet in drie maanden worden door- gewerkt. Het onderwijs staat onder leiding van mensen, die bereid 'zijn om hun „letterblinde" dorps- of wijkgenoten op weg te helpen. „Dr Butahuruf", heten deze leerkrachten in de wan deling. heigeen zoveel zeggen wil als „dokter tegen de rlettêrblind- hcid". Na deze eerste drie maanden, is de leerling er nog niet. Hij moet. de zaak bijhouden anders weet hij na korte tijd net zo veel als toen hij begon. nl. helemaal niets. De locale en algemene nazorg roept zo moge- lijk nog moer vraagstukken op dan de eerste „speT-periode. De belang- - stelling van een kustbewoner is nu cnvitnaal anders dan die van de landbouwer oS fabriekskoelie cn daarbij moest bij het schrijven van boekjes voor „meergevorderden" terdege rekening worden gehouden. De locale nazorg wordt mogelijk gemaakt door een aantal uiterst goedkope geschriften, die de lees routine vermeerderen. Ook hier zal ..Dr Butahuruf" een oógje' in het zeil houden cn leiding geven aan dc voortgezette lees- cn schrijfoefenin gen. Tenslotte komt in de vorm van algemene nazorg de kroon op bet werk. De leerling is nu toe non ■„vakliteratuur", die hem sociaal en cultureel vormen en hem geschikt maken voor vole, tot hu tóe onbe reikbare functies, waardoor hij zijn financiële positie aanzienlijk kan verbeteren. Wanneer alle beschikbare krach ten kunnen worden gemobiliseerd cn de gevolgde methode juist blijkt, dan zal omstreeks 1?5S het euvel van het analfabetisme overwonnen en het eerste punt van het Uncsco- programma, ..de doorbreking der- onwetendheid", voor Indonesië ver wezenlijkt zijn. Batavia. Februari 1949 Omroepvertegénwoordigers uit veertien landen, w.o. Nederland, zijn In Italië bijeen geweest om het instellen van een zgn. „Italië-prijs" te bespreken. Dit is een prijs die zal worden uitgeloofd om de beste schrijvers en componisten te stimu leren tot het scheppen van werken, die bjj uitstek voor microfoonbewer king geschikt z\jn. Ieder jaar zal een bedrag van 20.000 Zwitserse francs beschikbaar wórden gesteld. Op 5 September zal dc jury bijéén komen om de ingezonden werken, die n.himaal 30 en maximag.1 90 minuten moeten, resp. mogen du ren, te beoordelen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 7