Rotterdam werd verrast door stormvloed van de Maas m ÜP Nederland geteisterd door storm met orkaankracht HET ROTTEBDAMSCH PARCOL Formidabele reddingstocht van de „Brandaris" Poolse bemanning op nippertje aan wisse dood ontrukt KORREL Kaden, kelders en bouwputten ondergelopen Onze verliezen in Indonesië Het was in de Waalhaven 'n heksenketel Vier doden en voor vele duizenden guldens schade aangericht Ook elders veel slachtoffers Weerbericht Proces te Sofia gaat tweede phase in Dr. v. Mook in Engeland Dakloos door de storm ^Woensdag 2 Maart 1949 Red. en A dm. Lange H erven 141. Schiedam Tel 69300 Abann.prllsi per week 0.32 per kwartaal f 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool'* DE SCHIEDAMME1 Negende jaargang No. 51 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeuri B, de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Dinsdag na vier uur in de middag begon het water van de Maas onrust barend snel te stijgen. Het was tij en hoogwater zou er zijn om kwart over zes. Maar de Noord-westerstorm zwiepte nog extra watermassa's uit de Noordzee de rivier on. Met iedere minuut steeg het water cn nog voordat de hoogste waterstand bereikt was stroomde het over de laag gelegen, kade van de oude binnenstad, zette het kelders onder water, storte het zich kolkend en bruisend in bouwputten, sloeg straatgedeelten weg en richtte in enkele minuten schade aan voor duizenden guldens. Om kwart ove. vier liepen de bouwput van de Leuvesluis stortte, laaggelegen ioswalien aan Leuve- Alles wat het water op zijn weg haven, Gelderse en Spaanse kade tegen kwam, werd meegesleurd, reeds onder, De daar opgestapelde Om kwart over vijf was het ge goederen konden niet alle meer in beurd, was de bouwput tot aan de veiligheid gebracht worden, zo snel rand volgelopen. steeg het water. Zou de dam tussen Leuvehaven en de bouwput van de Leuvesluis het houden? Het water steeg aan de rand, sijpelde er door. In aller ijl begonnen arbeiders van het bouwwerk met het versterken van de dyk met zakken zand. De dam hield het, maar het water was de mens te slim af: het overspoelde de kade van de "Wijnhaven N.Z., ondermijnde het wegdek en voor dat men er op verdacht was, stort te het water ziel in een put achter de zandbergen, aan de Wijnhaven. Kleine visjes spartelden op de weg, werden weer opgenomen in de maalstroom van het water, dat over de kade heen ook het laagge legen gedeelte achter de nieuw bouw van de Incassobank onder water zette. Dp dam houdt het niet, werd er geschreeuwd in de gierende stormwind. Ja, het Water had een doorgang gevonden iets opzij van de dam langs de stalen dam wand, waar enige tijd geleden het water ook een doorbraak was gelukt. Als mieren bewogen zich de arbeiders achter de dam, die op de bedreigde plaats met man en macht versterkt werd. De dam hield het maar aan de zijde van. de Wijnhaven steeg het tot aan de kruin van het smalle dijkje dat hier de bouwput tegen hoogwater moest beschermen. Arbeiders ren den naar het bedreigde punt met spaden en zware zakken zand. Te laat. De mannen konden zich maar net op tijd in veiligheid brengen toen het dijkje plotseling bezweek en de geelbruine watermassa zich met donderend geraas in de diepe De xggering maakt bekend, dat tot haat- leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Kon. Marine: 25 Febr.: mar. G, F. Slpman, stbnr. 38024, Valburg (G.). 20 Febr,: Mar. M. K. Bens, stbnr. 41857, Kolk <N.-Br.); Mar. G. V, 3. Bosnia, stbnr. 48734. Am sterdam; Korp. D. C. van Delft, stbnr. 37B02, Rijnsburg (Z.-H-); Mar. W. van Duin, stbnr. 48694, Den Haag. 27 Febr.: Korp. K. Eksteen, stbnr. 29184, Arnhem; Korp. F. C. de Wit, stbnr. 29449, Zwijndrecbt. Kon. Landmacht: 10 Febr.: sold. A. J. van de Kop, legernr. 270103140, Wadenoyen <G.). 15 Febr.: sold. T. Claessens, legernr. 250814176, Kloosterzande <Z.). 18 Febr.: Serg. J. Avontuur, leger nr. 270630003, Amsterdam-N.; sold. H. J. H. van Dük, legernr. 280315670, Boxtel; sold. D. Scheer, legernr. 250216140, Amsterdam- W.; sold. A. A. Vonk, legernr. 261026164, Rotterdam. 21 Febr.: Sold. R. M. van der Ende, leger nr. 270121007. "s-Gravenhage; sold. B. van Gerwen, legernr. 251230136, Best (N.-Br.). 22 Febr.: Sold. K. Nicolai, legernr. 271210064, Aehtkarspelen (Fr,), 26 Febr.: Korp. G. van Gelderen, legernr. 250106163, 's-Grave- Iand. Kon. Ned.-Ind. Leger: 13 Febr.: Sold. Abdoel Bin Hamid, Indo nesië; sold. Moesad, Indonesië; sold. Batjo, Indonesië: sold. Len- gankwasirai, Indonesië; sold. 3. Loeroesmanat, Indonesië: sold. A. Pessireran, Indonesië; sold. L. Sahnsilawane, Indonesië; sold. E. Noach, Indonesië. 16 Febr.: sold. Diso, Indonesië; sold. S. Hatumena, Indonesië; sold. A. Koroh, Indonesië; sold. B. M, Tingen, Indonesië; sold. Parman, Indonesië. 17 Febr.: sold. E. Moesa, Indonesië; sold. Walu- kow. Indonesië. 13 Febr.: Ie Lt. inf. R, W. V. Rhemrev, Indone sië: korp. I. C. van Bilderbeek, Indonesië; sold. Aprï. Indonesië: sold. Lim Tong Soen, Indonesië; sold. Aris. Indonesië. 19 Febr.: sold. Moedj'iman, Indonesië; sold. I. S. Paser, Indonesië; sold. P. Runtulalo, Indonesië; sold. B. Sindim, Indonesië. 22 Febr.: korp. B. J. Jonker, stbnr. C2G31, 's-Gravenhage. Dezer dagen was juist het ijzer- vlechtwerk voor de sluis gereed gekomen. Maandag zo-a men beton gaan storten. Nu zal het weken duren voordat de put door een pumpboot is leeggezogen en dan is het nog de vraag of de damwand inmiddels niet bezwijken zal. Ook de bouwput van de Scheep makershaven en een gedeelte van de put voor vernieuwing van de kademuren langs de Boompjes zijn ondergelopen. Ook hier zal het werk grote vertraging ondervin den. De bouwputten, voor de aanleg van de kademuren in het Leuve- havenbekken konden voor over stroming gevrijwaard worden me de dank zij de inspanning van de arbeiders, De kade aan "Wijnhaven N.Z, is achter de in aanbouw zijnde panden aan de Blaak voor een groot gedeelte weggespoeld en verzakt. Op het Noordereiland zijn bijna alle kelders ondergelopen. In het souterrein van een woning aan het Prins Frederikpléln dreven de bedden door de kamers. Aan de Wijnhaven zijn de kelders van Koch Ha vela ar en Bos en Men- rens overstroomd waardoor scha de werd toegebracht. Aan de centrale verwarmingsin stallaties in de kelder van het Ha venziekenhuis aan de Oosterkade werd door het binnenstromende water het instrumentarium bescha digd. Ook aan de Oostmaaslaan cn Admiraliteitskade stroomden kel ders onder. Het verkeer ondervond veel hinder van het hoge water. Om half vijf gistermiddag reden op de Gelderse- en Spaanse kade auto's en trams, totdat om vijf uur de politie, die van radio-wagens ge bruik maakte, het verkeer moest omleggen over de Boompjes en Sehiedamsedijk. Maar om zes uur werd ook hier de toestand précair, toen bij de Leuvehavenbrug een ge deelte van de rijweg onderliep. Toen werd het veTkeer door de Maastun nel geleid. Om twintig over zes had het water zijn hoogste stand bereikt (2.85 N.A.P.) en kon het verkeer over de Boompjes worden vrijgegeven. Door de hoge waterstand werd het Maasstation enige uren geïso leerd. De reizigers moesten In- en uitstappen aan de Oostmaaslaan, waar in allerijl een houten nood brug werd geslagen. Het tram- en busver keer over de ondergelopen kaden moest tijdelijk worden omge legd over de Boompjes. De Rcdcrij- brug was vorige week afgesloten voor het tramverkeer in verband met de bouw van een nieuwe brug. De R. E. T. slaagde er in de boven leiding ter hoogte van de brug pro visorisch te herstellen, zodat de trams over dc Boompjes konden rijden. In de Waai haren heeft de gierende Noordwester het kostbare de magne tisering sstation van de Marinedat nog door de Duitsers werd gebouwd totaal verwoest. Een geweldige ravage van hout en electrische kabels bleef over. De loodsdienst voor de Nieuwe Waterweg, die Maandagnacht moest worden gestaakt, heeft nog steeds niet het werk kunnen her vatten, Vanmorgen stond er ®en stijve hries uit het noorden met jagende hagelbuien en een nog zeer wilde zee. De scheepvaart heeft van gistermorgen af volko men stil gelegen. Niet' alleen zeeschepen, maar ook lichters dreven hulpeloos rond. De gehele dag hebben de mensen van de sleepboten gesjouwd om de op drift geslagen vaartuigen op hun plaats te krijgen. Vooral voor de roeiers was het geen kleinigheid in de fielle storm op de meerpalen te klimmen om de trossen vast te ma ken. Deze potige knapen kunnen echter tegen een stootje en mede dank zft hun moedig optreden is het in de Waalhaven, waar de storm een ware heksenketel veroorzaakte, goed afgelopen. De vernieling- echter van het demagnetiseringsstation van de marine betekent een enorme •"Schaddpustr V N Deze installatie is een van de weinige dingen uit de Duitse erfe nis waarvoor we dankbaar waren. Zij deed immers dienst om de klei nere schepen, coasters en vissers vaartuigen te demagnetiseren of wel te beschermen tegen de ver raderlijke magnetische mijnen, die nog op vele plaatsen In zee voor komen. De storm, die gisteren boven West Europa woedde, cn soms tot orkaankracht aanwakkerde heeft, naar thans uit de binnen gekomen berichten valt te overzien in ons land vier mensenlevens geëist en voor duizenden guldens schade berokkend, Dank zü de paraatheid van de reddingboten en sleepboten 2$in ter zee geen dodelijke slacht offers te betreuren, hoewel het aantal schepen, dat in nood verkeerde zeer great was. Een van de door het stormgeweld gedode personen is de 46-jarige timmerman C. J. J. Hulskes te Culemborg, die door een wind vlaag van het ziekenhuis werd ge slagen. Hij vtel van 13 meter hoog te en werd op slag gedood. Door een soortgelijke oorzaak verloor een landbouwer In Heer Hugo- a a r d het leven. In Leeuwarden is een meisje overleden aan verwondingen ten gevolge van een neervallende boom, waaronder zij bedolven raakte. In Groningen, op het Win- scho ter diep verdronk een arbeider, ten gevolge van het zinken van een veerbootje waarmede hij de over zijde van het kanaal trachtte te oe- reiken. POOTJE BADEN! Zo hoog steeg het water in de omgeving van het Maasstation. dat verschillende delen van de stad blank kwamen te staan. Op de foto een ongevwon beeld van de Gelderse kade. Mannen met waterlaarzen wandelen door het binnenzeef je. Een wagen van lun stampvol met passagiersstaat tot de assen in de vloed. Kuïnes begaven het Naar Associated Press meldt, zijn ook veel doden gevallen in D u i t s- l a n d, waar als gevolg van de storm vele bouwvallen van gebom bardeerde huizen instortten. In Keulen waren er tien doden en tn Dusseldorp drie. Natuurlijk komen uit alle delen van ons land ontelbare mededelin gen binnen van omgewaaide schut tingen, ingedrukte spiegelruiten, afgeknapte bomen, en verbrijzelde dakpannen. Vermeldenswaard is echter wel dat alleen in het AsssrBos meer dun honderd bomen zijn ontworteld. In West Brabant moesten niet alleen landbouw-schuren het ontgelden, maar in Roosendaal woei het grootste deel weg van de daken van voor kort voltooide woningen. In de provincie Groningen zijn meer dan twintig boerderijen en schuren ingewaaid. Te Beverwijk is de schoor steen van de tapijtweverij Kinheim omgewaaid en de 60-meter hoge kerktoren van een R.K. kerk te Almelo bleef slechts behouden, doordat in de namiddag de storm in kracht afnam. De bewoners van vijftig huizen aan de voet van de kerk, kregen order ljun woningen te verlaten. Het veTkeer werd tijdelijk omge legd. Bij heftige windstoten zag men duidelijk hoe de toren onder de druk overhelde. Ook onweder Op Texel ging de storm ver gezeld van^ een onweder, dat een nieuwe boerderij, die eerst sedert een week werd bewoond, groten deels in de as legde. Het meubilair ging verloren, evenals vier paarden èn drie koeien die jammerlijk in de vlammen omkwamen. Door het opstuwende water be reikten vele rivieren zeer hoge standen. Op de peilschaal in de Lek nabij Schoonhoven noteerde men een vloedstand van 1.25 meter boven het gemiddelde peil. Het zeewater sloeg bij Vlis si n* gen over de boulevard. Dit is niet voorgekomen sinds mensenheuge nis. Het beukende water sloeg een gat van enkele meters breed en diep. Ook de Engelse kust heeft veel van het water geleden. Ver schillende vissersdorpen werden overstroomd Ter zee De meest dramatische tonelen speelden zich. zoals begrijpelijk af aan de kust. waar de mannen van de reddingboten cr zonder verpo zen op uit zijn g§weest om de be narde zeelieden in veiligheid te brengen. Voor Het uitvoerige verslag van de redding van de bemanning van de „Katowice" verwijzen wij naar elders op deze pagina. Het Zweedse atoomschip „C. A. Eanck" dat Dinsdagochtend is ge strand nabij Bloemendaal is hoger op het strand geslagen. De reddingboot „Dudok de Wit" heeft nog een der tien opvarenden van boord gehaald. Ook de reddingboten „Insulinde" te Oost Mahorn en de „Neeltje Jacoba" te IJraulden zijn de gehele dag in touw geweest om assistentie te verlenen. Toen de laatste van, zoals de kapitein het doemde, een van zijn gevaarlijkste tochten terug keerde sloeg, juist voor de pieren van IJmuiden de stuurman door een rukwind en een stortzee over boord. Hjj bleef drijvende door zijn zwemvest en werd na vele vergeef se pogingen weer door het schip opgenomen, Van alle takken van verkeer heeft de luchtvaart de minste stoor nis ondervonden van het slechte weer. Alle K. L. M.-diensten func- tionneerden normaal en konden zich vrij nauwkeurig houden aan de dienstregelingen. KOUDE NACHT Weersverwachting, geldig tot Donder dagavond. Verder afnemende en tijdelijk naar Noord- Oostelijke richtingen ruimende wind. Wis selende bewolking met voornamelijk in de kuststreken nog enkele verspreide buitjes. Koude nacht met bijna overal lich te en in het Zuid-Oosten van het land plaatselijk matige vorst- Morgenmiddag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. 3 Maart: 2on op 7 23, onder 18 22: maan op 8.34 onder 22.27 3 Maart, Hoog water te Hot ter dam: Ie ty 6.3D uur, 2e tij 19.07 uur. DIJKDOORBRAAK TE ROTTERDAM. De dijk, die de bouwput waarin de sluis wordt gebouwd afsluit van het Leuvehaven-bekken. heeft gis termiddag de druk van het ongewoon hoog stijgende water niet kunnen weerstaan en -is bezweken. Bet water stroomde woest de bouwput bin nen, brokken hout en ijzer met zich meevoerend. De gehele bevolking vau Ter schelling was Dinsdagmiddag uit gelopen om de binnenkomst gade te slaan van de „Brandaris", het kleine reddingbootje der N.Z.H.R. M., dat juist op wonderbaarlijke wijze op een kokende zee 26 Polen van de verdrinkingsdood had ge red. Vermoeid maar tevreden stapte kapitein Douwe Tot met zijn drie leden tellende bemanning vait boord. Uit het enthousiasme van de geredde Polen, die vol lof wa ren over de naar hun mening for midabele redding en de zeewaar digheid van de boot, bleek wel dat het hier een klassiek voorbeeld van hulpopzéë^betreft, een redding, zoals er nog weinige of geen zijn geweest. Uit de spaarzame mededelingen van schipper Tot, aangevuld door de kapitein van de „Katowice", kregen wij het volgende beeld van dit avontuur op zee: Geladen met ongelooide huiden was de 19 9a ton metende Poolse boot Maandag uit Antwerpen ver trokken op weg naar Gdynia. In de loop van de nacht deed de steeds toenemende Noord-Wester storm de vaart van het schip ge leidelijk van 9 tot 3 rrdjl dalen. Dinsdagmorgen kon de „Katowi ce", Hoen dwars van Terschelling liggende, het niet meer bolwerken tegen de huizenhoge golven. Lang zaam maar zeker dreef het schip af naar de gevaarlijke gronden voor Terschelling en om half negen zond de kapitein een S.O.S. uit. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen maakte zich direct gereed om hulp te gaan verlenen, maar intussen was ook het Deense s.s. „Karen Trffc" bij Texel in grote moeilijkheden geraakt. De „Brandaris" was reeds uit gevaren om te zoeken naar de schelpenzuiger „Trio" en had, om dat het slechts een Waddentochtje betrof, vier in plaats van zes man aan boord. De „Trio" ging echter voor anker en lag betrekkelijk vei lig. Zo werd de „Brandaris" met kleine bemanning met grote spoed naar de reeds voor de helft gezon ken „Katowice" gedirigeerd, ter wijl de „Holland" doorvoer naar de „Karen Toft". Van de „Katowice" was het ach terschip gezonken, terwijl het voorschip op de Biezen van de Westergronden was vastgelopen. Op dit voorschip stonden de 26 Polen angstig bijeen en zij vroegen zich af of de reddingboot nog op tijd zou komen. Al stond de voor plecht dan vrij stevig op de bank, de golven beukten met zo'n kracht op het wrak in, dat het er naar uitzag, alsof ook het laatste deel van het schip spoedig zou omslaan. Met een inderhaast provisorisch gerepareerde zender werden door de Polen steeds dringender nood seinen uitgezonden. Met topsnel heid zette de „Brandaris" daarop de hachelijke tocht, dwars over de gevaarlijke gronden heen, voort. Geen kwartier te vroeg bereikte de Brandaris" het wrak en hoe wel de kokende zee het bootje als een notedop heen en weer slinger de, wist Domve Tot in een tijds verloop van een goed half uur door een serie gewaagde manoeuvres alle 26 schipbreukelingen aan boord te nemen. Men mocht van geluk spreken, dat de „Katowlce" gedeeltelijk was gezonken, want daardoor was het dek vlak boven de golven komen te liggen. Dit stelde de Polen in staat van hun eigen schip een niet al te hoge sprong te wagen om aan boord te komen van de redding boot. Geen hunner liep daarbij enige verwonding op, het was eer der de „Brandaris" zelf, die zich telkens flink stootte tegen het wrak van de „Katowice". Wonder bo ven wonder liep zij- daarbij geen andere schade op, dan dat één anker werd afgescheurd. En dat de stuurman enkele dagen een souvenir aan deze tocht zal dragen in de vorm van een blauw oog. Zo werd de terugtocht naar Ter schelling aanvaard. Zonder- ver dere wederwaardigheden kwam de zwaar beladen reddingboot in de haven aan. De Polen wirden ondergebracht jn hotel Nap op "West-Terschelling. Een uur, nadat de „Brandaris" met de op het nippertje geredde 26 Polen was teruggekeerd, stapte de bemanning opnieuw aan boord en zagen de bewoners van het eiland de reddingboot ten tweeden male de hoge golven van de Noordzee doorklieven. Ditmaal was het doel de coaster ,JHast IV" uit Rotterdam, die door het lichtschip „Terschelhngerbank'' was gesigna leerd vier mijl ten Noord-Westen van zijn eigen positie. „Dit whip''bleek echter geen as sistentie van le „Brandaris" te be hoeven. Na de gehele nacht pogingen daartoe te hebben aangewend is de sleepboot „Oceaan" er hedenmorgen om acht uur In geslaagd de Rotter damse kustvaarder op sleeptouw te nemen. De schepen hebben koers gezet naar Terschelling. Er staat nog een hoge zee, de windkracht was 6 tot 7. Een Nederlandse kustvaarder, waarschijnlijk de 200 ton metende kustvaarder „Emergo" is vannacht op de Goodwin Sands ten Zuid- Westen van Ramsgate, zuidkust van Engeland gestrand. Een red dingboot is uitgevaren. Voor het gestrande schip bestaat geen on middellijk gevaar. Dinsdag is de eerste phase van het proces tegen de vijftien van hoogverraad beschuldigde Bul gaarse predikanten besloten met de verklaring van de laatste hun ner, de 73-jarige Alexander Zaha- rief. Onder tranen besloot hij zijn bekentenis en beloofde beterschap. Van deze vijftien predikanten heb ben er dertien volledige schuld bekend aan alle punten van de ten laste legging. Er Is vervolgens een begin ge maakt met het verhoren van de 77 getuigen décharge. Dr. van Mook is Dinsdagmiddag op het Londense vliegveld aangeko men. Tegenover journalisten ver klaarde hij, dat de toestand in Indo nesië op het ogenblik niet zeer dui delijk was. Zaterdag zal dr. van Mook naar New York vertrekken, na Donder dag een lezing in het koninklijk in stituut voor internationale zaken te Londen gehouden te hebben. HET op 18 December 3948 in Den Haag gehouden congres over vacantiespreiding heeft tot re sultaat gehad, dat er buitengewoon interessante gegevens zijn bekend geworden over de wijze, waarop de Nederlanders hun vacantie beste den. De hieruit door het congres getrokken conclusie is, dat wij in ons land met een goede besteding van de vacantie der honderddui zenden vastlopen en daardoor over enige jaren in de moeilijkste situa tie zullen, komen le verkeren, zodat reeds in dit jaar het een en ander zal moeten gebeuren. Inderdaad, zal moeten gebeuren, zij het dan op een vrijwillige basis en met de medewerking van ons allen, want dat wij na toe zijn aan een complete chaos op dit gebied met alle gevolgen van dien voor onze volkshuishouding, is zeker geen fictie. Volgens ruwe schatting werd in '48 tweehonderd millioen gulden aan vacantie uitgegeven (dit is 2 pqt. van de totale gezins uitgaven over een jaar); 25 mil lioen daarvan gingen naar het bui tenland en van de overige 175 mil lioen gingen er 80 (46 pet.) naar het verkeer, 60 millioen (34 pet.) naar het Horeca-bedrijl en 35 mil lioen (20 pet.) naar de andere diensten Deze fantastische bedragen zijn wel in staat,ons een denkbeeld te geven van. de mate waarop vacan tie, in vroeger jaren het privilege van slechts enkelen, tot gemeen goed van iedereen is geworden. Dat is op zichzelf verheugend. Wie zich een jaar lang ingespannen aan zijn arbeid heeft gewijd, heeft recht op een adempauze en er Is geen werk gever meer, die daar iets vreemds in ziet. In haar massaliteit krijgt de vacantie echter gevaarlijke kanten, omdat de vacantiegangers gebruik maken van de diensten van een aantal bedrijven. De hotels, pen sions, kampeercentra, e.d. zowel als de jeugdherbergen, de restau rants en de café's dienen als ver blijf- on pleisterplaatsen. Musea, natuurbaden, uitkijktorens leveren ontspa omngsdiensten. De diensten van deze bedrijven worden in dc vacantietijd op een enorme spits gedreven. Wat men „het hoogseizoen" noemt, is samen gedrongen in één of twee formida bel drukke weken -(eind Juli, begin Augustus) die, de grafieken tonen dit duidelijk, torenhoog uitsteken boven de andere weken, die tot het seizoen, behoren. Het kan bijna niet anders of een dergelijke toestand betekent ver Hazen voor onze volks huishouding, \vai$ hoe groter van een bedrijf het deel van de lasten, uitgaven, kosten is, dat elke week ai. maand van het jaar gelijk blijft (vaste lasten) en. dat dus niet min- der wordt als men het stil heeft, hoe groter de mogelijke winst bij spreiding van het seizoen. Er zal dus naar een moeten worden gestreefd ên die oplossing zullen wij allemaal kunnen medewerken. Talloze men sen kunnen van de gewoonte, om in Augustus vacantie te nemen, maar geen afstand doen. Het gevolg is een opeenhoping van mensen, in de va can tie-centra, die niemand zal kunnen bevredigen, omdat men el kaar letterlijk voor de voeten loopt. Wij zullen dus moeten leren onze vacantie van Mei tot Oetoher te verdelen. Een andere factor, die 'n woord je meespreekt, is de sehooL Men heeft berekend, dat 40 pet. van het totaal aantal gezinnen in ons land geen schoolgaande kinderen heeft.' Zestig procent is gedwongen de zo- mervacantie te laten samenvallen met de schoolvacanties. Een oplos sing hiervoor is nog met gevonden; wel is er een voorstel, waarmede voor lager, u.l.o., middelbaar en. nijverheidsonderwijs een spreiding van 8 Juni tot 8 September, dus 13. weken, zal worden bereikt. Wij schrijven thans Maart 1949.- Plannen voor de komende vacanties liggen reeds gereed of worden ge maakt. Welnu, het werk van het congres voor vacantiespreiding zal' niet vergeefs geweest zijn als thans iedereen met de daar opgedane er varingen rekening houdt. Alleen op deze wijze kan de spreiding be langrijke economische voordelen voor de volkshuishouding met zich meebrengen. En daarmede zijn niet alleen de bij de vacantie betrokken bedrijven gediend, maar ook de va_ canüeganger, die toch het liefst niet te duur wil uit zijn. Het Trans jordaanse Arabische le gioen heeft de garnizoenen aan de Israëlische grens versterkt als gevolg van een Israeliseh-Transjordaanse treffen aan de grens. Een Joodse verkenningsafdeling, waarmee het treffen voorviel, bewoog zich in de richting van de Rode Zee, aldus wordt verklaard. Dat mas me een schrik voor dé betooners uau het hoekpand Dier- gaardesingelBatauierensfraat, toen. Dinsdagmorgen de stormwind het dak van hun woningen opnam en tn- stukken en brokken op dc straat deed belanden. Op de foto geeft een pijl de richting aan v r het dak van het huis gevallen is. De zolderkamers zijn volkomen bewoonbaar.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1