Biomm-BmHim Koningin Nefertete Acht Sowjet onderdanen in geblokkeerd huis Nood in veertig landen Van propvolle uitstalkast tot decoratieve étalage heöen Uw rol was gevaarlijker dan die van een ronselaar" Amerikaanse militaire politie voor het hek laat niemand toe Boekhouder met f 1000 er van door Marshall-lening voor Nederland Amerikaanse kerken hielpen Radioprogramma - Op soek naar Oorlog bracht étalagekunst tot bloei Tegen Ernst Voorhoeve, 12 jaar geëist DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Donderdag 3 Maart 1949 3 Duister huis in verlichte straat De Amerikaanse militaire politie heeft Woensdagochtend het beleg geslagen om het huis waarin de Russische repatriëring-missie in Frankfort woont, nadat de acht le den van die missie geweigerd had den om te voldoen aan het bevel van de Amerikaanse militaire gou verneur, generaal Clay, de missie te sluiten en naar de Sowjet-zone terug te keren. De militaire politie arriveerde kort na achten, het tijdstip dat als limiet voor het vertrek van de Russen was vastgesteld. De militaire polltie-marmen wer den geposteerd voor het grote ijve ren hek dat de toegang afsluit tot de tuin van het gebouw van de missie. Kolonel Wood begaf zich het zwaar beschadigde huis binnen om te confereren met kolonel Vas- sily Argoenof, de leider van de 5owjet-missie. Dinsdag heeft generaal Clay aan bevolen de Sowjet-missie te blok keren en haar voedsel, brandstof, licht en andere faciliteiten te ont- reggen, „tot zij er- genoeg van heeft en naar huis wil". Na een kwartier binnen te zijn geweest, meldde Wood dat hij een aangenaam gesprek met Argoenof had gehad. Het standpunt der Rus sen bleef ongewijzigd zij blijven bevelen van hun superieuren af wacht én- De gasman komt Terwijl Wood binnen was, en de Amerikaanse militaire politie de wacht hield, arriveerden Duitse ar beiders, die er toe overgingen de leidingen voor electriciteit, gas en water af te snijden. „Wat wij hier doen" aldus kolo nel Wood „is niets anders dan wat we zouden doen in elk ander geval van personen, die rich zonder toe stemming in de Amerikaanse zone bevinden, en die weigeren heen te gaan,"' De wacht Van acht militaire po litic-mannen heeft opdracht om niemand binnen en niemand bui ten te laten. Op de vraag hoe lang de man nen der militaire politie rondom het gebouw zouden blijven, ant woordde Wood: „Dat weet ik niet. Onlangs heeft iemand me gevraagd hoe lang de luchtbrug zou duren". De Russen, die zoals gebruikelijk een flinke voorraad voedsel heb ben, begonnen zich op hun gemak op het beleg in te stellen. Toen Wood het gebouw verliet, vergezel den de klanken van een accordeon hem naar buiten. Men gelooft dat het gehele personeel van de missie, drie officieren en vier manschap pen plus Argoenof, zich binnen be vindt. Enige tijd nadat de militaire politie was gearriveerd, zijn Duitse werklieden begonnen buiten het Politie - radio - auto achterhaalt „vinder" Een Amsterdamse kunsthande laar kocht Dinsdagmiddag in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam bij een sigarenwinkelier cigaret- ten. Hij liet daar zijn portefeuille met 1.000 daarin, liggen doch be merkte dit pas toen hij weer in1 zijn zaak was. - Hij belde onmiddellijk de siga renwinkelier op, maar deze kon de portefeuille niet meer vinden en trok de conclusie, dat een bekende klant, die na de kunsthandelaar in de winkel was geweest, de porte feuille had meegenomen. De man was echter overhaast vertrokken. Het vermoeden bestond, dat hij met de trein de stad zou verlaten, hetgeen bij informatie bevestigd werd. De wachtcommandant van het politieposthuis Ferdinand Bolstraat werd ingeschakeld. Hij belde on middellijk de radio-autodiensi (88888) op. Kunsthandelaar en si garenwinkelier stapten in de po- fitie-auto en spoeden zich naar het Centraal Station. Inmiddels belde dé wachtcommandant de stations chef op, maar deze kon de trein, waarmede de „vinder" was ver trokken. niet meer achterhalen. De stationschef belde het Am- stelstation OP. waar men de trein vast hield. De radio-auto wag in middels ook gewaarschuwd en wij zigde zijn koers naar het Amstel- station. Hier lukte het inderdaad de 49-jarige boekhouder C. M. aan te houden. Hij had de 1.000 in zijn zak. hek van het gebouw do water- en gasleidingen uit te graven. Kaarslicht Woensdagavond bracht de bevel hebber der militaire Sowjet-mis sie in West-Duitsland kolonel Laza- ref, een bezoek aan de plaats van de „kleine blokkade" Hy vroeg ko- kolonel Wood of het mogelijk sou zijn water voor de acht in het ge bouw verblijvende Russen te ver strekken. Wood en Lazaref gingen beiden naar binnen doch kwamen enige minuten later weer naar bui ten. Kolonel Wood reide het verzoek van de hand te hebben gewezen, daar het leveren van water niet* overeenkomstig zyn instructies was, Toen hij in het gebouw was, zaten de acht Russen bij elkaar en zongen in het donker Russische volksliederen. Het huis van de Sowjet-missie stond als een donker eiland in de verlichte straat. Af en toe zag men het flikkeren van een kaars. Men scheen hiermee echter zuinig om te gaan, hetgeen een tegenstelling vormde met de felle verlichting op de voorafgaande avonden. De organisatie van de Marshall- steun heeft bekend gemaakt dat er een lening van 49.500.000 dollar aan Nederland is toegewezen. lening loopt via de export-im- pOi jank. De jaarlijkse rente bedraagt 2.5 procent en moet met ingang van 1952 halfjaarlijks VS&rden betaald. Met terugbetaling van de hoofdsom moet in 1956 worden begonnen. Geen hoekje van de teken-academie, maar het atelier voor etalage- ontwerpen van een groot magazijn. De Amerikaanse Protestantse Oosters-Orthodoxe kerken hebben in 1948 voor de derde achtereenvolgen de maal een recordprestatie geleverd op het gebied van overzeese hulp aan, en wederopbouw in, de vele uit geputte landen. In dat jaar werd n.l. voor meer dan 16.000.000 aan kapi taal en hulpgoederen gezonden als bijdrage tot het herstel van de phy- sieke en geestelijke structuur van menig land. Deze zendingen werden uitgevoerd door middel van de „Church World Service", de hulp organisatie van de Wereldraad van Kerken. Het totale bedrag voor 1948 overtrof dat van 194? met meer dan een milliDen dollar. Sinds 2946, toen Frits Blom, de masseur, die al vele Rotterdammers onder z'n handen neejt gehad kwam. mij vandaag nieuws brengen over Beb van Klave ren. Frits dieu precies zou kunnen vertellen hoe het komt, dat u ach ter uw adem bent als u echter een tram aan moet hollen en Beb nog met net grootste gemak vijftien ronden in de ring "kon staan, heeft een bnej gehad uit Australië. Om u maar in eens het belangrijkste te ver hellen: van Klaveren heeft er een dochter bij en zodra hij zich heeft aangepast aan de warmte, gaat hij weer... boksen. Tegenstander nog onbekend. DONDERDAG 3 MAART 1M9 Avondprogramma HILVERSUM I: 19 - nws 19.15 Nefl. organisten spelen eigen werken. IJ»-30 actueel geluld. 19.45 reg.uitz 20.-~ nws, 20.05 prog. prol. 20.15 Juheldarn, 21.30 familie competitie, 22.gr. pl., 22.06 de vaart der volken. 22.25 vier handig pianospel. 22,45 avondoverden- king, 23,— nws. 23.15 Sweellnckkwar- tet 23.45 24.Boston symph, ark. HILVERSUM II: 19.— Rsdlostrlp, 19.10 avondschool. 19.45 gr, pl.. 20.— nws. 20.05 In het radio-zoeklicht 20.15 Concertgebouworkest. 11.15 violoncel. 22,30 Pierre PaUa. 22.45 pfllers van Neerlands welvaart 23.nws. 23.15 24.— Paul Weston met zantfsolist. VRIJDAG 4 MAART HILVERSUM I: 7.— Nws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Charles Trenet; 7.45 Morgengebed; B.— Nws; 8.15 Gr.pl.; 9.SSchsische Staatskapelle; 9.35 Schoolradio- 9.55 Schoolradio; 10.05 Jongenssopranen zingen; 10.20 Gr.pl.; 11.— Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.— Angelus, pianorecital; 12.30 Land en. tuinbouw*. 12-33 Prom. orkest; 12.55 Zonnewijzer;' 13.Nws; 13.25 Prom. orkest; 13.50 Op de korrel; 14.— Ka mermuziek; 14.30 Gr.pl.; IS,— Gram. muz.; 16.— De Zonnebloem; 17.— Na schooltijd; 17.15 Blaasinstrument in Cle kamermuziek; 17.45 Wat het buitenland leest i 18.Amusementsorkest 18-30 Meg. uitz, HILVERSUM K: 7.— Nws; 7.15 The Masqueraders8.Nws; 8.18 Madame Butterfly; 8.50 Voor de vrouw. 9.— Buschkwartet9.30 Waterstanden; 9,35 Karl Kritz en ork.; 10.— Morgenwij ding; iq.20 Gr, pl.10.30 Voor de vrouw 10,45 Bas en piano; 11.— Voordracht; 11.20 Frans progr.12.Pierre Palla 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Sport: 1145 David Rose; 13-— Nws; 13.15 Me dedelingen-, 13.20 Avroleans; 13.50 Les compagnons de la chanson14.— Kook kunst; 14.20 Kamerork.16.Boeken schouw; 15,20 Kamerork,; 16.— OrgeL ■pél; 10.30 Tussen twaalf en zestien; 17.— Gr. pL; 17.20 Wij en de muziek: 10— Nws; IB.15 Felicitaties; 18.45 Sil- vestii-kwartet. Zo is Beb. Nog op 't hoogtepunt van z'n come-back laat hij Theo Huizenaar en Delannoit in de steek om in Australië weer de ring in te gaan. Naar de reden, waarom, hij hier een „vette beurs" heeft ver smaad, kunnen we wel gissen (z'n ribblessureh'mde waar heid heeft Beb meegenomen naar Sydney. Boksers en managers, dat is een er punt in de pugilistiek. U hebt het pas weer gezien aan Luc van Dam en v. d. Graaf, we hebben het gisteren t weer kunnen lezen van Joe Louis. Nog niet zo heel lang geleden kreeg ik een Amerikaans blad in handen, waarin Joe Louis stond afgebeeld met z'n machtige arm om Mike Jacobs „Oom Mike" zoals hij in Amerika genoemd wordt. Het onderschrift luidde: „Twee, die elkaar nooit in de steek zullen latenalles, wat Louis be zit, heeft hij aan ome Mike te dan ken Ome Mike kwam in moeilijkhe den door de millionnairs van Andy Niederreiter en Joe Louis verklaar de, dat hij er niet aan dacht om zijn „weldoener" in de steek te la ten. Én nu de plannen van Louis om zelf het wereldkampioenschap ir» het zwaar gewicht te gaan orga niseren, bekend zijn horen we ome Mike zeggen: „Nu kan ik wel op d3k gaan ritten Intussen heeft de abdicatie van Louis gewerkt als een atoombom. Jack Solomons gewiekste Engelse zakenman wil in Hyde Park de grootste bokswedstrijd organiseren die de wereld nog ooit heeft aan schouwd, Hij heeft plannen voor tribunes die 150.000 tot 200.000 toeschouwers kunnen bergen. En als candidaten voor de wereldtitel noemt Solomons de winnaar van Advertentie LM Last van zenuwen? Mijnhaidris Zenuwtabletten helpen U er overheen. het gevecht WoodcockMills de Amerikaan Lee Savold. Marcel Cerdan loopt ook al met plannen rond om het boksen er aan te geven. Hïj wil nog tegen Tony Zale uitkomen en zich daar na geheel aan de filmkunst wijden.^ Er gaan geruchten, over een film' met Adolphe Merjou in Italië. Livio Minelli die morgenavond in de Haagse dierentuin tegen Giel de -Rcode om de Europese weltertitel zal boksen zit tot grote gerustheid van promotor Wete- mans al vdlig en wel in een Haags hotel. Vanmorgen heeft hij in de sportschool van Wetemans een de monstratie gegeven voor de jour nalisten. Twee Nordahls voetballen al in Italië en ik heb hier een bericht uit Stockholm, dat ook de derde Knut voor een Italiaanse club gaat spelen. Juventus en La- zïo uit Rome hebben een bod op hem gedaan. Knut heeft er ook wel oren naar, maar dan niet voor September, omdat hij tot die tijd niet uit Zweden weg 'kan. - Kees Broekman is in Helsinki en heeft gisteren weer de 5000 meter gewonnen in de fraaie tijd van 8.34.7. Laitinen, de beroemde Finse hardrijder deed er vijftien secon den langer over. Peters-Pellenaers leiden Antwerpse Zesdaagse Woensdagmiddag heeft de Fransman Carrara de strijd gestaakt in de Ant werpse zesdaagse Zijn partner Gous- sot heeft een nieuw koppel gevormd met de Deen Nielsen, wiens ploegmaat Koblauch eveneens opgegeven had. Na de sprint van Woensdagavond tien uur zag het klassement er als VOiStt uil- 1, Peters—Fellenaers 146 pnt; 2. Van VlietMiddelkamp 101 pnt; 3 Strom— Arnold 47 pnt; 4. Schulte—Boeyen 26 pnt; 5 AdriaenssensBruyland 23 pnt: op een ronde; 6. LapebieGillen 107 pnt; 7. NaeyeDepauw 99 pnt; 8. GoussotNielsen 42 pnt; 9. de Backer ACOU 35 pnt. De overige koppels had den een achterstand van twee of meer ronden. de hulporganisatie werd opgericht, is voor ruim 40.000.000 aan geld en goederen overzee gezonden. Deze hulp, die bestond in voedsel, kle ding, medicamenten, religieuze lite ratuur, „prefabricated" kerken, en andere goederen, evenals fondsen voor kerkelijke instituten, predikan ten, studenten en vluchtelingen, ging naar meer dan 40 landen in Europa, Azië en. Afrika. Bovendien konden 1250 verplaatste personen in 1948 door bemiddeling van de Church World Service naar de Verenigde Staten komen, om zich opnieuw te vestigen, terwijl ongeveer 40 theo logische studenten in Amerika kon den gaan studeren. Er werd ook hulp verleend aan millioenen vluchtelin gen ïn alle delen van de wereld. Daaro.ider bevonden zich personen, die het slachtoffer waren van het conflict in Palestina, mensen uit Korea, India en Pakistan, China, en honderdduizenden andere daklozen en hulpbehoevenden in Europa, die niet worden aangeduid als verplaat ste personen. Warme kleding, melk poeder en ander voedsel evenals de zo nodige medicijnen werden ver deeld onder al deze vluchtelingen, ongeacht hun ras, godsdienst of po litieke overtuiging. Men heeft ge tracht hen te helpen, die de hulp het meest nodig hadden, terwijl daar naast het „Help Uzelf" zo veel mo gelijk werd aangemoedigd. Dit laat ste blijkt wel uit' de opleidingsplan nen in verscheidene plaatsen. In de DP-kampen bij voorbeeld werden aan velen allerlei dingen onderwezen, die hun later in staat zullen stellen zich aan. te passen, waar ze ook terecht komen. Dergelijke plannen zijn ook voor Pakistan uitgewerkt, waar dui zenden inwoners werkloos zijn als gevolg van de reusachtige volksver huizing van een jaar geleden, en in China, waar herstel van de landbouw van belang is in de overstroomde ge bieden. Een ander onderdeel van het her stelprogramma was de hulp bij de wederopbouw van de kerken, in het bijzonder in Duitsland, Oostenrijk en Japan. In de eerste twee steunden de plaatselijke gemeenschappen het herstel van hun kerken, vooral fi nancieel, terwijl in vele gevallen ge bruik kon worden gemaakt van puin en oude materialen. Zeven en zestig „prefabricated" kerkgebouwen, mis siescholen en predikantswoningen werden naar Japan verscheept. Reli gieuze literatuur, waaronder theolo gische bibliotheken voor predikanten en seminaria, psalmboeken voor de kerken in Japan en Okinawa en dui zenden andere boeken en tijdschrif ten werden verzonden. Voor de jeugd, tenslotte, deed de Church World Service eveneens veel; jeugd kampen werden geprotegeerd, ter wijl studenten geholpen werden met voedsel en kleding. Vier Nederlanders favoriet voor Ronde van Frankrijk In een interview met de nieuwe Nederlandse chef d'equlpe. de heer R. de Grood, met het sportdagblad l'Equipe deelt onze landgenoot mede, dat de Nederlandse renners, die ln aanmerking komen voor de Ronde van Frankrijk 1649 een goede training zul len hebben in de Ronde van Neder land de Benelux-ronde. 'Gevraagd of er al namen zijn te .noemen van hen, die in aanmerking komen voor de Ne derlandse ploeg, antwoordde de heer de Grood. dat hij grote verwachtingen heeft van Lambrichts. de Ruyter, Sijen en Janssen. i avontuur van Peter Monnik, door J. A. Ages - No. 73 „Ha!", riep Bill. „Duitsersl" en meteen trok Peter zijn revolver en loste drie schoten, snel achter el kaar op de Spaanse wachten, die aan de overzijde van de brug op het tumult waren komen toelopen. Het vuur werd onmiddellijk beant woord. Toen knalden de schoten van alle kanten. Peter lette nergens meer op; hij sprong op de baar en greep naar het hoofd van de Heilige Eatima. Hij hoorde een geschreeuw achter zich en hij voelde eensklaps een stekende pijn in zijn linker schouder. Maar hij Iiefc niet los; hij rukte en toen viel hij plotseling achterover; het hoofd was van. het beeld afgebroken en hij bleef het krampachtig vasthouden. Toen hij viel zag hij verwrongen gezichten naast zich, hij zag vuurstralen en hij hoorde schoten. Hij kwam op de grond, krabbelde overeind, dook on der iets door en vond zich één se conde bevrijd van grijpende armen, en in die seconde, juist voordat een kluwen van monniken zich op hem zou storten, sprong Peter resoluut over het lage stenen muurtje van de Internationale brug, in de Bidas- soa. Om drie uur in de nacht baadde de® „Cocq d'Or" nog in he licht; sedert de bevrijding had de levens lustige waard niet zulks goede za ken gedaan als in de-e nacht. Het was een va et vient van alle moge lijke en onmogelijke mensen: offi cieren, journalisten, douaniers, ge wone burgers, Basken. Fransen en Spanjaarden en allen, die kwamen, hadden dorst en sommigen zelfs honger. Het hele huishouden was gemobiliseerd; zelfs de drie doch ters van de waard, die in de stad werkten en rich niet gaarne in »jiet café vertoonden hielpen mee, lachend en met glinsterende ogen over alle complimenten in vele talen, die zij aanhoorden. 1 In één kamer heerste echter een weldadige rust; daar zaten enkele grote mannen van deze historie; de luchthartige Egyptische gezant uit San Sebastiaan. die in allerijl op het eerste telefoontje van de grens met een jas over zijn pyama hier heen was gekomen, de sergeant van de gendarmerie en de Spaanse commandant van de overkant. Zij spraken Spaans. „Gelukkig een ogenblik rust", zei de gezant. „Geduld, excellentie, het ergste moet nog komen. Wij hebben nu nog maar de plaatselijke autoriteiten gehad: straks arriveren de zware batterijen, let U maar eens op." „Gelukkig, dat er niet meer ge vochten kan worden," zei de com mandant. „Maar. mijn vriend, wie schoot toch het eerst op ons?" De sergeant lachte. „Die dwaas van een Hollander," zei hij. „Een van mijn mannen zag hem zijn revolver trekken en drie schoten in Uw richting lossen. Maar voordat wjj hem kondep grijpen was hij al verdwenen, even later zagen we hem aan dat beeld han gen en toen we bij hem kwamen en hem wilden pakken, kregen we het aan de stok met de monniken. En meneertje spreng rustig over de brug in het water." „Wonder, dat hij zijn nek niet heeft gebroken; 't is daar nog geen meter diep." „Hij had geluk, die knaap. Maar die Amerikaan ook. 3k heb in mijn leven niet zo'n vertoning meege maakt. Op de film krijg je het niet te zien. Die Yank met z'n tuba mid den in het strijdgewoel. En maar blazen. Niemand wist meer wat te doen. Wij sloegen op die monniken ,en de monniken op ons en toen die monniken op elkaar, toen de fak kels uitgingen en toen kwam U er nog bü met Uw mannetjes. Tjonge, tjonge, wat een avond."Vergenoegd wreef de sergeant zich in de han den, „Waar is die Amerikaan nu?", vroeg de gezant, terwijl hij aan zijn glas nipte. (Wordt vervolgd) doek" van een etalagekast omhoog kan gaan: reizen van de inkopers naar het buitenland, besprekingen tussen afdehngchefs, verkoopleider, ontwerper-tekenaar en etalagechef. Langzaam groeit zo'n etalage-compo sitie van vorm, kleur en licht. Alle details worden zorgvuldig tegen el kander afgewogen; de verlichting, die van veel belang is, op haar effec ten bestudeerd en dan eindelijk wordt het fiat gegeven en kan de etalage worden ingericht. Wanneer deze een afgesloten kast is, moeten de afmetingen worden aangepast aan het ontwerp, de wanden bekleed en gedecoreerd, alles zo als vooraf is overeengekomen: dan pas gaan de etaleurs aan het werk met het mate riaal, dat hun ter beschikking is ge steld. En wanneer dan „de kast hoog" gaat; de vakterm voor het gereedko men van de etalage, heeft het kij kend publiek er geen. idee van hoe veel mensen aan zo'n etalage hun fantasie, hun vakmanschap en kunst zin gegeven hebben." VERGEEFS hebben wij de halve stad afgelopen op zoek naar een bordje of kaartje in een winkeletalage, waarop wij zou den kunnen lezen: „Wat li in de etalage niet ziet, vraag dat binnen". Wel hebben wij hier en daar opgepropt volle etalages gezien, „catalogi in natura", maar nergens maakte een winkelier schriftelijk zijn excuus aan het publiek, dat hij niet alles in zijn uitstalkast kon étaleren. Die gewoonte van heel vroeger is blijk baar uitgestorven. Er is trouwens heel wat veranderd in de winkel-etalages gedurende de laatste vijftig jaar. Vroeger gooide de winkelier er gewoonlijk maar een beetje met de pet naar. De etalage was voor hem een ding. dat je moest vullen met je artikelen, hoe, dat was meestal een kwestie van, het etalage materiaal, dat de leveranciers (gros siers en fabrikanten)bij de artike len leverden. En het resultaat? Uit zonderingen daargelaten, doorgaans bedroevend, tenmmste, zo zien we het nu! Het lag niet aan gebrek aan goede wil bij de winkelier, maar meestal aan het ontbreken van smaak en talent om met eenvoudige middelen toch iets aardigs en attrac tiefs van zijn etalage te maken. Langzamerhand is daarin verande ring. verbetering gekomen. De win kelier kwam tot besef, dat etaleren niet ieders werk is, dat het een vak is, dat geleerd moet worden en waar bij een zekere aanleg en goede smaak onmisbaar zijn. Opleidingsinstituten voor etaleurs ontstonden, naar bui tenlandse voorbeelden. Maar daar mee was de ontwikkeling nog niet afgesloten. Etaleren werd een gecom pliceerde aangelegenheidswaaraan althans bij de grool-winkelbedrijven niet alleen etaleurs, maar ook ontwerper-tekenaars aan te pas kwa men en een staf van ander personeel. Etala ge-compositie Het te etaleren artikel werd onder geschikt gemaakt aan de compositie, het resultaat van fantasie, goede smaak en vakmanschap. Nog een stap verder werd gewaagd in de irreële wereld van het abstractie; de etalage compositie werd een uitbeelding va a een idee, een verhaaltje, een. sprook je. Het prijskaartje in de etalage, voor zover nog aanwezig, werd daar door een absurditeit. Is men met deze ontwikkeling het oorspronkelijke doel voorbijgescho ten (de etalage als voorportaal van de winkel), of is hier sprake van een onbewuste erkenning, dat de etalage overbodig is geworden, tenminste voorzover het de groot-winkelbedrij ven betreft? Hiervan schijnt de bouw zich te ontwikkelen in de richting van het open winkelfrant, een glaswand als enige scheiding tussen winkel en straat. Rotterdam zal ten aanzien, van de verwezenlijking van deze nieuwe ideeën (onlangs nog gepropageerd door prof. v. d. Broek), zeer waar schijnlijk de primeur hebben. Maar zover is het nog niet. De jonge etalage-kunst want daarvan mo gen wij in enkele gevallen wel spre ken heeft een grote hoogte bereikt en boeit in haar aspecten dikwijls meer dan onze moderne schilder kunst. Schaarsfeverschijnselen „ïn zekere zin is die snelle opbloei van de etalage-kunst een schaarste- verschijnsel geweest", zo vertelde ons de verkoopleider van een groot bedrijf. „Na de oorlog was er niet al leen gebrek aan goederen maar eveneens aan het courante etala ge-materiaal. Deze tekorten heb ben geleid tot het zoeken en vin; den van tot dusver ongebruikt materiaal zoals kippengaas en glaswol. In handen van knappe etaleurs, ware artisten in hun vak, werden hiermee dikwijls fantastische dingen bereikt. In de eerste jaren na de oorlog wa ren de etalages meer bestemd de be langstelling van het publiek gaande te houden, als wel het tot kopen te verlokken. Er was immers bijna niets te koop. No is de toestand gelukkig anders geworden. Er zijn weer heel wat ar tikelen te koop en kunnen de win kels ook meer goederen tonen in de etalages. De tijd van alleen maar „schone schijn" heeft afgedaan. Maar dit zal doorgaans niet leiden tot een terugkeer naar de vooroorlogse toe stand van onaesthetisch volgepropte etalages. Het decoratieve element kan nu niet meer uitgeschakeld wor den al zal het niet altijd gemakkelijk zyn, het practlsche met het decora tieve in de etalage te verenigen. Grote zaken, die meer dan één ar tikel verkopen, trachten dit doel om. te bereiken door het voeren van ac ties, waarbij een bepaald artikel op- bijzondere wijze onder dc aandacht van het publiek gebracht wordt. Er zit heel wat aan vast, voordat „het Gedwee laten deze dames zich'kle den voorde etalage Twee en twintig uur dertien Juffrouw Negenacht van de te lefoon, het meiske dat Vader Tijd van minuut tot minuut op de voet volgt en op elk ogenblik van de dag zowel als van de nacht om trent de stand der wijzers te con sulteren is; de goeden en de bozen gelijkelijk inlichtend op die cor recte, zij het wat passieloze toon van iemand die altijd voor ieder een klaar moet staan, deze juf frouw Negenacht moge thans van haar stille bewonderaar, die ik ben, vernemen, dat al deze regels ge schreven zijn om te trachten goed te maken wat ik in een ogenblik van zinneloos en driftig ongeduld tegen haar heb misdreven. Wel. dat is 20 in zijn werk ge gaan: Op een avond zat ik moeder ziel alleen in een der redactieloka len van dit blad. De muurklok was stil blijven staan en mijn horloge. ach. laten we daarover liever niet spreken het tikt ergens ver in Canada, verraden voor honderd Players, honderd maar. Zo zat ik daar, zonder tijd en eenzaam als *n krant-op-het-toilet- van-een-zom erhu!sje-in-de-wi titer. Mijn tijdsgevoel zei me dat het on geveer tien uur moest zijn, maar ik wilde het toch graag wat nauw keuriger weten omdat ik om elf uur een afspraak had. Toen trad ik met u in verbin ding, hooggeachte en bewonderde juffrouw Negenacht. Twee en twintig uur dertien zei u, maar, vergeef me dat ik het zeg, uw stem klonk wat vermoeid en ik wachtte tot u het nogeens zei. omdat ik niet goed verstaan had of u der tien of dertig aankondigde. Twee en twintig uur dertien, sprak u weer, ja nu verstond ik duidelijk dertien. Ik nam mij voor nog een half uurtje te arbeiden en tikte be dachtzaam verder aan mijn schep ping, Na een poosje raadpleegde ik u nog eens, want in de werk- trance vliedt de tijd verwonderlijk snel en in afspraken ben ik graag punctueel'. Twee en twintig uur dertien, vertelde u weer, maar nu, zo dacht ik, moest ik mij natuurlijk vergist hebben, dat moest nu wel dertig zijn. Ik liet het u nog driemaal zeggen, doch ik kon met de beste wil niets anders dan der tien verstaan. Merkwaardig, zei Ik tot me zelf, ik zou erop gezworen hebben dat het zeker wel tien minuten later was. Het werk wilde nu niet zo best meer vlotten en nadat ik nog een aantal zinnen moeizaam had bij een geknutseld, een karweitje dat zeker een kwartier had gekost, riep ik u nogeens te hulp, lieve, zeer gewaardeerde juffrouw Ne genacht. Het duurde nogal lang voor u antwoordde, maar daar was u dan weer en ik luisterde eerlijk, ongekunsteld en uiterst scherp. Twee en twintig uur dertien, klonk het duidelijk. Val dood, vloekte ik en ik wilde al driftig de hoorn op het toestel werpen, toen een allerlevendigste en ietwat spottende vrouwenstem vermaande: Ho,_ ho, meneer, niet 20 on aardig zijn tegen, de juffrouw van de plaat. Ze kan er niets aan doen, we zijn juist aan het zoeken naar het defect.... DESIDERIUS Woensdag *s voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem de zaak be gonnen tegen de 48-jarige beeld houwer Ernfet Voorhoeve, In de be zettingsjaren hoofd van de afdeling propaganda van het hoofdkwartier der X. S. B. en leider van de afde ling actieve propaganda van het departement tan volksvoorlichting. „Ik heb mijn krachten overschat en was te naïef" zo zcide Voorhoeve in zijn verdediging, „maar ik meende met de Duitse zaak ook dc Neder landse zaak te dienen". President: „Hoe kan iemand in Duitse wapenrok Nederlandse nationale gevoelens versterken?" Voorhoeve erkende, dat de voor stelling van zaken aangaande de .Roof van Suriname" overdreven was. Voorts betreurde hij uitdruk kingen als „De wurgende Klauw van het Jodendom". V. herinnerde er ln dit verband aan, dat hij in de strijd van de N. S. B. tegen de N. S. N. A. P., waarbij hij dubbel spel speelde, bil jetten „neder-Duits is weder-Duits" te Den Haag met de W. A. had af gerukt, hetgeen een conflict met de S.D. tot gevolg had. Verdachte zei- de pro-Duits uit inzicht, maar anti- Duits uit gevoel te zijn geweest. De raadsheer, jhr. mr. Moïlerus, maak te er verdachte op attent, dat hij Advertentie l.M. Was morgen Uw haar m®t het E'E N .v'i'n O'l' iV'.'F't D 0 C T zich achteraf op cardinale punten had vergist, maar dat het bijzonder hof talloze landwachters, S.S.'ens enz. had berecht, die er zich op be riepen door propaganda-acties te zijn misleid. Raadsheer jhr. Mollerus: „Uw enorme acties zijn gevoerd tot schade van vele mensen, die nu in de misère zijn en tot schade van Nederland. Uw vergissing la duizendvoudig verbreid. U" was geen politicus, maar tl meende alles beter te weten. De houding van het Nederlandse volk had u een waarschuwing moeten zijn". Nadat enkele gramofoonplaten waren gedraaid met de stem van Voorhoeve uit de tjjd dat hij nog optrad als propagandist voor de vijand, sprak de procureur-fiscaal, mr. Huber, het requisitoir uit. Voorhoeve doet zich thans voor als een rechtschapen man, die zich alleen maar heeft vergist, maar hij heeft zo veel on menswaardigs ge zegd en geschreven over het Joden dom, dat men thans in die recht schapenheid moeilik kan geloven, Wat zijn propagandistische actie betreft voor dienstneming bij da vijand was hij veel gevaarlijker dan. een ronselaar. Na acties In bepaal de steden meldden zich daar hon derden jonge mannen voor het Oost-front, hetgeen betekende: voordeel voor de vijand en morele depressie voor ons volk, dat kennis nam van deze aanmeldingen. De procureur-fiscaal eiste daar op een gevangenisstraf voor de duur van twaalf jaar. Voorhoeve hield tenslotte een uit voerige rede, waarin hij zeide tö betreuren, dat men hem in enkele opzichten verkeerd beoordeelt. „Ik moge gefaald hebben, maar ik geef u de verzekering, dat ik door niets anders werd gedreven, dan door hartstochtelijke liefde voor mgn vaderland'*. 24. Een paar weken later breekt de grote dag aan, waarop al len maanden lang hebben gewacht; de gi ro-raket zal voor het eerst het luchtruim kie zen. Het toestel ziet er maar vreemd uit met zijn enorme stalen bol, die de raket in een rechte baan moet hou den. Rob en Winter klimmen aan boord en wanneer zij de deur sluiten weten zij, dat zij voorlopig in letterlijke zin van de wereld zijn afgesloten. Hoe zal de tocht verlopen? Ze zit ten wel een beetje in spanning, maar ze zullen de handen wel te vol hebben om zich zor gen te maken. De kogel begint langzaam te draaien, wint geleidelijk aan snelheid en suist ten slotte met een reusachtige snelheid AM rond. Ddn klinken de eerste ontploffingen van de hulpraket, die het toestel zijn eerste snelheid moet geven. Deze hulpraket zal het aethermonster voortstuwen tot op 15.000 me- VinÊer op de seansleutel ter hoogte. Iedereen volgt met spanning de start; ook Butcher, die weer in zijn hoge toren zit, de koptelefoon over de oren en de

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3