a Robert Lombert, „sociaal-fantast", gearresteerd Mieke naar Indonesië wwm Schermen is 'n romantische sport DIE „GOEIE, OUWE TIJD kw 5 Leider derRobertistenwilde graag priester worden „Particulier Initiatief" failliet „Rapid II" in moeilijke positie gestrand Het werk in de haven (I) Vroeger waren stevige spieren, een stevige dronk en mannentaalvoldoende voor een bootwerker Vijf maagden op tournee voor Niwin met Netty Rosenfeld Brits Ambassadeur in Ben Haag terug HET SCHAAKPROBLEEM IS EEN STIEFKIND VAN CAISSA W> Ook Henk Viskil en Wim de Vries De kroegbaas was er goed mee i m Pi Wii i 'M Wé BS**"Mt 1 Inschrijving wedstrijd klein biljart 35/2 Liefde en eenzaamheid: Ad. v. d. Veen over Anna Blaman's boek Munitie-ontploffing in Turkije 60 doden Donderdag 3 Maart 1949 Naar het ANP meedeelt fa de 25-.iarige Robert Th. F. Lombert, chief-president" van de vereniging Particulier Initiatief tot het doen van charitatieve werken. (P.I.) door de rijksrecherche gearresteerd en opge sloten in het Huis van Bewaring te Rotterdam. Dc vereniging is onlangs failliet verklaard; er bestaat een nauw ver band tussen dit faillissement en de arrestatie van L. Reeds in zijn prille kinderjaren bleek de „chief-prcsidcnt" te be schikken. over een grote fantasie. Het clubje vriendjes, waarmede hij 11 jaar oud soldaatje speelde, wilde hij, gesteund door zijn vader, van wie hij zijn neiging tot ..soci aal werk" schijnt te hebben, maken tot een grote vereniging. Dat lukte toen niet. Eerst veel later, in 1943. kwam in 's Gravenhage een derge lijke jeugdvereniging tol stand. De leden heetten naar hun leider „Ro bertisten". „Vivat Robert" was hun strijdkreet. De familie van Robert speelde de eerste viool. Zij organi seerde, gesteund door de St. v'in- centius vereniging, enige St. Nico- laas- en Kerstvoorstellingen voor kinderen. Ook werden kinderen uit gezonden naar een jeugdkamp jn Helden-Panningen. De ware inten ties van de Jamxlie L. waren niet altijd te onderkennen en na aller hande strubbelingen werd de ver eniging in December 1944 ontbon den. In die tijd liep Robert in priester kleding rondt Hij had daarvoor toe stemming verkregen om aan de ar beidsinzet te ontkomen. Deze kle ding beviel hem echter zó goed, dat hij er na de bevrijding niet van kon scheiden. Hij besloot priester te worden, niet een „doodgewone"' doch een als Henri de Greeve. Toen een speciale opleiding daartoe niet bleek te bestaan, besloot hij een privé-opleiding te volgen. Hij ver huisde naar Helden-Panmngen. waar een geestelijke hem eenmaal per week les gaf. De burgemeester van dit Limburgse dorp beloofde hij en passant een kindertehuis, dat er nooit is gekomen.... Ondertussen hadden zijn fa milieleden hun „sociaal werk" niet gestaakt. Zij organiseerden verscheidene acties en verza melden aardewerk en dekens om onder oorlogsslachtoffers te verdelen. De politie onderzoekt thans, waar de ingezamelde goe deren zijn gebleven. Koninklijke goedkeuring De studie van Robert ging niet naar wens. Van1" kerkelijke zijde kreeg hij bevel de priesterkleding af te leggen. Hij kwam in contact met notaris Q. te Maastricht, die hij door zijn fantastische verhalen warm wist te maken voor zijn „so ciaal werk". Deze notaris was 'van oordeel, dat de sociale liefhebbe rijen van Robert en de zijnen moes- ften opgevangen worden, in een ver eniging, dio rechtspersoonlijkheid zou bezitten. In verrassend korte tijd kwam de Koninklijke goedkeu ring ai, Robert werd „chief-presi- dent" (voor het leven benoemd!) en kreeg dictatoriale bevoegdheden. Notaris-"Q. werd voorzitter, twee familieleden van Robert, zijn vader (van beroep kleermaker) en een broer waren resp. vice-voorzitter en penningmeester. Notaris B. uit Overschie functionneerde als secre taris. Alle bestuursleden moesten in handen van Robert een eed af leggen, dat zij nooit zouden spreker, over de punten, die in de bestuurs vergadering werden besproken. Een normale boekhouding werd er niet gevoerd, wel een z.g. „Amerikaan se", waarop alle contröle vrijwel onmogelijk was. Op 3(1 April 1948 ging in de Ko ninklijke Schouwburg te 's Graven hage de revue „Drie eeuwen". De familie L. en enkele kennissen wa ren de uitvoerenden. Genodigd was een aantal hoge militairen, want P. I. zou met deze revue langs de kazernes in Nederland trekken. Dit is nopit gebeurd, door het peil van de eerste voorstelling verloor de vereniging haar relaties in militaire kringen. Na afloop van de voorstel ling werd de „artisten" een tele gram bezorgd waarin .zij op hoog dravende wijze gefeliciteerd werden met hun „succes". Later is geble ken, dat zij dit telegram zelf hadden verstuurd.- Naar Curagao In Robert's brein was gndertus- sen weer een ander fantastisch plan gerijpt. Niet alleen Nederland, doch ook de overzeese gebiedsdelen hij dacht vooral aan Curacao moesten door P. L worden ^bewerkt. Verscheidene personen en instanties werden bezocht en door zijn grote overredingskracht en welbespraakt heid wist Robert weer invloedrijke personen voor zijn plannen, te win nen. Hij kreeg volgens het A.N.P, o.m. medewerking van het minis terie van Overzeese Gebiedsdelen, cn van dr Da Costa Gomez en de heer Eman, vertegenwoordigers van de Nederlandse Antillen bij de Ne derlandse regering. Curacaose stu denten-in Nederland werden warm gemaakt voor de plannen. Ook be werkte Robert r.k. geestelijken, die relaties hadden op Curacao. Alles scheen goed te gaan: notaris B- was er in geslaagd dokter Hoff mann uit Nijmegen voor de plan nen van P. I. te winnen. Deze arts verkocht Zijn praktijk, de familie L. de kleermakerij en enige andere personen, die al3 chauffeur of ad ministratieve krachten mee_ zouden gaan hun persoonlijke bezittingen. Ieder stortte een deel van zijn geld in een gemeenschappelijke pot als een renteloze lening; dil geld zou later worden* terugbetaald. Het is nooit gebeurd. Op 3 en 8 Mei ver trok men. per KLM naar Curacao. Notaris Q. was op het laatste mo ment verhinderd, omdat Gr een belastingschuld van 295.000 beslag op zijn vermogen w*as gelegd Enige dagen voor het vertrek stuurde het Centraal Archief en In- Het Noorse stoomschip „Rapid H", dat tijdens de storm der laatste da gen op de kust van Schiermonnikoog is gestrand, zit vrij hoog. Het lag in de bedoeling hedenmorgen te trachten het schip vlot te trekken met een sleepboot. Daar er geen onmiddellijk gevaar bestaat, zijn'de reddingboten „Johan de Wit" uit Schiermonnikoog cn „Insulinde" uit Oost Mahom naar hun stations teruggekeerd. UchtfnKenburcau inzake maatschap pelijk hulpbetoon een rapport over F. I. aan de secretarissen van ar menraden in Nederland, waarin contact en samenwerking met deze vereniging ten sterkste werden ont raden. De Nederlandse Bank 'kreeg argwaan en van kerkelijke zijde werd een waarschuwing gezonden naar de gouverneur van Curasao. Toen P. I. dan ook op Curasao aan kwam wachtte haar daar in plaats van juichend welkcungcroep, koele gereserveerdheid bij officiële in stanties. De Nederlandse Bank wei gerde meer geld over te maken dan 30.000. De ..chïef-president" ver trok weer naar Nederland om deze zaak te regelen, doch slaagde daarin niet. De procureur-generaal van politie op Coragao dwong toen het gezelschap rechtsomkeert te maken en begin Juni was men weer thuis. Op het vliegveld Schiphol werd notaris B. wegens malversaties in zijn eigen praktijk gearresteerd. Dokter Hoffmann en de anderen, die de voorspiegelingen van de „chief-president" en het bestuur hadden geloofd, gingen de ogen open. Dokter Hoffmann diende een aanklacht wegens oplichting m. De zaak kwam in handen van de rijks recherche en na een zeer langdurig onderzoek is men thans tot de ar restatie van de „chief-president" overgegaan. De politie heeft aanwijzingen, dat verscheidene bestuursleden van P. I. andere bedoelingen hadden dan alleen sociaal werk te verrichten op Cu rasao. De „chief-president" wordt beschouwd als de auctor-inteilec- tualis. Hij beweert thans dat dr Da Costa Gomez hem er in beeft laten lopen. Volgens 2ijn zeggen had deze hem steun, ook geldelijke toegezegd en hem voor dit werk geanimeerd. Dr. Da Costa Gomez heeft echter verklaard, dat hij de plannen van P. j. had willen steunen doch het bestuur der F. 1. er steeds voor ge waarschuwd heeft, dat het finan cieel op eigen benen moest kunnen staan. Open Brug Abonné C. J, P. schreef ons: „Enige tijd geleden heb ik er in. het „Dagboek van een Rotterdammer" de aandacht op gevestigd, dat met een enkeic uitzondering elke werkdag om streeks half zes 's middags de bruggen bij het Witte Huis worden geopend. De „Rotterdammer" volstond met dc opmer king, dat hier het getij en schippers- belangen mee gemoeid waren. Ik heb echter in de afgelopen drie weken conslateerd, dat het getij geen of zeer kleine rol speelt, daar het ongemak, zich byrta dagelijks herhaalde. Men kan zich voorstellen, dat het publiek graag om deze tijd van. de dag naar huis wil zonder vijê of tien minuten oponthoud voor een geopende brug, en dat cr dan, netjes uitgedrukt, flink wordt gemop perd Ook voor degenen, die op het Maasstation de trein moeten halen, is dit een ergernis, omdat men bij een ge opende brug moet omlopen, waarmede meestal -geen succes te behalen is, omdat deze bruggen dikwijls achter elkaar worden geopend. Is het voor de be trokken schippers zo bezwaarlijk om een half uurtje te "wachten, totdat de groot ste drukte voorbij is, of anders te zorgen dat zij vóór vijf uur de bruggen ge passeerd zijn? Na half zes wordt cr immers toch met meer gelost of ge laden? Het lossen van schepen met drijvende kranen„Gesjouwd" wordt er nu so min mogelijkDe machine doet, voor een goed deel, het werk 5? ALS je drie dagien op een kolenboot met briketten werkt, ben je j 7 een dronkelap en ben je je verstand en je \'rouw kwijt", zeiden de bootwerkers vroeger en zü typeerden daarmee precies de toestand in do Rotterdamse havens, zoals die aan het begin van deze eeuw was. nergens meer voor deugde, maar een-stel stevige-spieren had, werd bootwerker. Technische bekwaamheid werd- niet geëist, alleen hij, die goed kim vloeken en flink kon drinken.verwierf de roem een „harde" te zijn. Het was een ruw werk, ruwer dan welk ander werk ook, en wie het ruwst cn het hardst was, had hefc meeste werk en verdiende het meeste. tiever. Er waren al stoom- en water- drukkraantjes, maar de schepen zelf waren nog niet ingesteld op snel la den en lossen. Ze hadden in die tijd één laadboom, tegenover nu twee of drie. Aan de wal ging alles ep een rolwagen, waaraan drie mannen moesten trekken en duwen om over de beruchte Rotterdamse „kinder hoofdjes" te komen. En m de loodsen •was het nog harder sjouwen om. de pakken en kisten tot aan het dak op te stapelen. Alles moest van man tot man worden doorgegeven. Voor het graan had men nog een aparte stelling nodig aan boord van het zeeschip, want het werd eerst nog gewogen. Daarvoor waren dan de nu verdwenen groene, blauwe en gouden wegers, die met een reuzen grote weegschaal naast het ruim op de stelling stonden. Uit de schaal liep het graan dan weer in een zak, die door twee man. werd opgehou den, vervolgens naar de railing ge sleept en daar weer leeggestort op de „schuifplank" naar de lichter. In een volgend artikel zullen wij bezien welke gevolgen de mechani satie en de rationalisatie op het werk in onze havens hebben gehad. MEDEDELINGEN VAN „DE LINIE» In verband met onze opmerking in ons blad van 18 Februari ..Een „goe de" beurt van de Lime" deelt de re dactie van dit blad ons mede, dat de door ons gemaakte geste ook haar in stemming niet heeft. Wit nemen daar van gaarne nota. {Van onze verslaggever) EEN belangrijke vrouw zou dit bescheiden meisje zich zel£ niet durven noemen en wij willen dat evenmin beweren. Maar een feit is toch, dat Mieke van de radio een van de be kendste en populairste vrouwen van Nederland is. Al kennen de meesten van ons alleen baar stem, iedereen weet. dat Mieke het meisje van de Hersengymnastiek is. „Hoe is de stand Mieke?" werd al drie jaar geleden een gevleugeld woord in ons land. Miekes vertrouwde stem nu zal voor een maand ot wat uit de aether verdwijnen. Mieke gaat naar Indonesië, op tour nee voor de NIWIN. De Britse ambassadeur in Neder land sir Philip GichoUs is "Woensdag uit Londen naar Den Haag terugge keerd. Naar men aanneemt, heeft sir Phi lip Bevin, met wiehij enkele ont moetingen had, mededelingen ge daan over de plannen van de Ne derlandse regering inzake de ronde tafel-conferentie, die binnenkort in Den Haag zal worden gehouden. Het bezoek van de Britse ambas sadeur aan Londen werd officieel een vacantie genoemd. De statistici hebben vastgesteld, dat ongeveer SO'o der Nederlandse bevolking belangstelling heeft voor het schaakspel. Ëen zeer verheugend percentage, waar schijnlijk het hoogste in. Europa, wanneer wij Rusland uitzonderen, maar belang stelling is nog geen beoefening. Dezelfde statistici hebben nog niet uitgemaakt hoe groot het percentage is der beoefenaren van het schaakspel, dat interesse heeft voor het probleem. Afgaande op hetgeen de diverse schaaktijdschriften te zien geven, duizenden abonne's cn een broodmagere oplosserslijst van problemen, is dit percentage stellig niet zo verheugend groot. Hetgeen te betreuren is. Problemen zullen nooit de populariteit krijgen, die een modelpartij van Bot- winnik of dr. Euwe bij het grote ochaakspelende publiek weet op te wekken. Een probleem is een product van stille, moeizame strijd achter de studeertafel, een geduldwerk par excellence, waarbij intelligentie, kunstgevoel, humor en vele andere eigenschappen een rol spelen. Het houdt allereerst de componist maanden soms jaren» en dan de oplosser menig vruchteloos uur bezig. En het resultaat? Een klem diagram in een vergeten hock van de krant en daarna.»., de yergetellieid. Op verzoek van enige lezers willen -wij af en toe aan enige meesterwerkjes der probleemkunst ccn beschouwing wijden. Misschien krijgt onder de lezers van onze krant het stiefkind der schaakkunst, het schaakpiobleem, toch de nulde waardering, waarop het zo veeJ recht heeft Vandaag een probleem van een der grootste componisten, die de probleem- wereld heeft gekend: David Przepiorka. Of ze even tijd voor ons heeft? Natuurlijk. Maar hebben we een kwartier geduld? Ze moet nog een paar boodschappen doen, vóór de winkels dicht gaan. Ja, leuk, wij mogen best mee. Even Netty waar schuwen, die gaat ook mee: dat wil zoggen boodschappen doen, maar ook op tournee met de N.I.W.LN. Zo staan wij vijf minuten later met Mieke Metcher en Netty Rosen feld, de twee AVRO-omroepsters voor de toonbank bij de slager. Zij kopen wat varkens-pouiet en benen voor de soep. De beide meisjes zijn niet alleen collega's, maar ook vriendinnen. Zij' wonen samen in Hilversutn en hun „kippenhulshou- dentje", Zoals ze het noemen, ver zorgen ze zelf. Bij de kruidenier wordt suiker Ingeslagen en een koekje voor bij de thee. En dan gaan we al weer terug naar de studie. In de can tine heerst de gewone middagdrukte. Het wemelt er van muzikanten en technici en we zien weer vele bekende gezichten van radio-artisten, die met de lunch bezig zijn. Maar we vinden nog een leeg tafeltje en hier krijgen we bet nieuws precies te horen. ,,'t Is heus geen mop, maar op 1 April vertrekt ons vliegtuig"', vertelt Netty Rosenfeld. „We gaan met ons vieren, Mieke, de pianist Wim de Vries, de tenor Henk Vis kil en ik. Vier en een halve maand zullen we de Archipel doortrekken. Het schijnt In de bedoeling te lig gen, dat we vooral de buitenposten bezoeken". Wat het groepje er doer, gaat? De beide heren zullen natuurlijk musiceren. Mieke organiseert hoe kan het anders hersengym- nastiekwedstrijden; Netty Rosenfeld leidt het Radio-raadt-maar-raak spelletje en zingt Bedjes. Verder zullen ze om beurten de militairen vertellen van het omroepstors-vak en gaan ze gezellige lezingen hou den over het radiobedrijf in het al gemeen. En natuurlyk zal het vier tal ook voor de Indonesische radio optreden. Wat Mieke cn Netty betreft, tuin reis naar de tropen betekent geen afscheid van de Nederlandse radio. Daar zouden ze, zeggen ze allebei, eigenlijk nooit meer vandaan willen. Van de AVRO mochten ze nu vijf maanden op non-actief. Maar in September hopen ze weer terug te zijn en dan zuilen ze hun oude plaatsjes achter de microfoon weer gaan innemen. Als ze da vertelt, veert Mieke op. „Adieu", zegt ze. „Ik moet de „Skymasters" gaan aankondigen". En ze verdwijnt achter de dikke stalen deur van studio H. Ook Net ty Rosenfeld staat op. Haar dienst is beëindigd. Vandaag is het dus haar beurt om voor het eten te zorgen. Mieke Melcher en Netty Rosenfeld moesten eerst nog even boodschap pen doen. Bij de slager wordt het vlees „gekeurd". Het was de ty'd, waarin sommige bootwerkers 's morgens voor vijven al de kroegbaas uit zijn bed trom melden, omdat zij anders niet aan het werk konden gaan. Met een paar borrels achter hun kiezen stonden zij hun mannetje. Anderen namen de kruik met jenever mee van huis. zoals men tegenwoordig zijn fles met koffie of melk meeneemt. En tussen li"t werk door was er boe hard het ook ging altijd nog wei even tijd om bij de „kistjesman", die steeds rond de werkende mensen rondhing als een jakhals rond een groep verdwaalde legionnairs, een paar glaasjes te kopen. De arbeiders waren soms 36, soms 48 uur van huis, want niet altijd kwamen er bo ten binnen, dus men moest werken, zolang er te werken viel. Het was heel goed mogelijk, dat er in de ko mende veertien dagen niets te ver dienen zou zijn. Voor ieder goed waren er aparte bootwerkers. Er waren mensen, die alleen in de erts of alleen in de ko len werkten, anderen zaten alleen in het graan of in het stukgoed. Nie mand voelde er veel voor om iets anders te lossen en hij deed dat al leen als het niet anders meer kon. 's Morgens om vijf uur was het ver zamelen bij het huisje op de Boompjes, waar de binnenkomende schepen geregistreerd werden. Was er iéts te doen, dan gingen de boot werkers naar de stuwadoors om zich te laten werven voor bet lossings- werk. Dit ging zo door tot de Haven reserve werd opgericht, maar er moest eerst nog héél wat afgebeuld worden. Blauwe schenen Uit de eerste jaren van deze eeuw stammen nog de „mensen met de blauwe scheenbenen", de mannen, die in de erts werkten, 's Zomers ging dat wel, dan viel er nogal aar dig te werken met de erts, maar 's winters was het volkomen mis. Dan kwamen de ertsboten uit het Noorden met een lading, die tot één grote klomp bevroren was. Alles zat muurvast in de schepen. Al dat erts, waarbij soms blokken van 150 kilo, moest dan met de „piek" een soort houweel losgehakt worden. De bootwerkers hakten dan „koppen waarbij zij trachtten die „kop zo te hakken, dat het erts bij het instor ten grotendeels in de bak terecht kwam. Het hoefde dan met opnieuw opgeschept te worden. Dat loshakken was echter een uiterst gevaarlijk karweitje, wat nooit zonder ongelukken verliep. Niemand wist precies wanneer de kop" zou vallen. Gebroken of ge kneusde armen en benen waren DU dit werk niets bijzonders en altjjd Hep men er wel een paar kapotte schenen bij op. De beste remedie was dan om er met de tabakspruim over te wrijven, ,,'t Helpt best", zeiden ze allemaal en daarom deed iedereen het, maar blauwe schenen hield je er toch van over. Er werd in die tyd practiscn met machinaal gewerkt; er waren wel „winches", maar die konden, hooguit een vracht van zeven tot achthon derd kilo verwerken en daarmee was het uit. Met de schop Erts en kolen moesten met de schop in bakken worden geschept en kwamen dan via de „schuifplank in de lichter. En het lossen van het stukgoed? Ach, men zou kunnen zeggen, dat ging precies eender als nu, alleen minder snel cn wat pnun- .,w "rit Wit begint en geeft mat in vijf zet ten. De zwarte koning staat pat op al, de zwarte stukken staan ver en onwerk zaam uit de buurt. Het lukt kinder werk de zwarte koning in vijf zetten om hals te brengen, ja zeker zuilen er onder de lezers zijn, die vragen: „Duurt het wel vijf zetten? Gaat het niet snel ler?" Aan degenen, die beginnen met de gestelde opgave te onderschatten (de grootste fout. die een oplosser maken kan') zouden wij willen vragen: „Be dekt de thans volgende oplossing en gaat Uw gang met naar een snellere weg te zoeken". Als zy na een uurtje analyseren er zich van overtuigd hebben, dat ver- leidingszetten als 1. Ddl of 1. Db4 by de sterkste verdediging van zwart niet tot resultaten hebben geleid, althans niet in vijf zetten, dan kan het ge beuren, dat zij het probleem met an dere ogen gaan zien en zich afvragen (waarmede zij hadden moeten begin nen!): „Wat is de idee, die de compo nist ertoe heeft gebracht dit probleem te maken". De idee uit het probleem op te gra ven is bet vinden van de sleutel naar de oplossing. Hoe geraffineerder de componist deze idee weet te verber gen, hoe moeilijker de opgave wordt. Het uurtje analyseren heeft de ge duldige oplosser wei geleerd, dat Lg7 (na de zet c5—e4) een zeer belangrijke rol bij dc verdediging speelt. De idee van de componist is nu deze belang rijke loper blijvend te maskeren door pion e5 onbeweeglijk te maken, waarna Le7 via a3 op b2 mat geeft. Direct 1. Dd4-}-. exd4, 2. La3 faalt natuurlijk op 2...... d4d3. Om de idee te kunnen, verwezenlijken moet eerst veld d3 door een zwart stuk worden geblokkeerd. De oplossing is de volgende: 1. Dd6—b6(dreigt 2. Db2+ en 1e4? is niet mogelijk wegens 2. Lf6-r enz 1Le8bS 2. Db6gl, Lb3—d3 (de eerste etappe. Opgemerkt zij dat 2La4 om het dreigende Kc2 mat te verhinderen faalt wegens 3. Kd2-f, Kb2, 4. Dcl+. Kb3, 5. De3-f omdat pion e4 nog niet heeft gespeeld. Deze variant gaat thans met op omdat veld a4 nog vrij is voor de zwarte koning. 3. Dgl—d4+!I, e5Xd4 4. Leï—-a3 onverschillig 5. La3—b2 CHR. VLAGSMA Biljarten Zes en veertig spelers hebben inge schreven voor het kampioenschap van Nederland eerste klasse klein biljart, dat van 24 t/m 27 Maart in Haarlem gehouden zal worden. Daze 46 spelers zijn verdeeld m negen groepen om voorwedslrijden te spelen, die op 18 Maart beëindigd moeten zun en wel m: Haarlem. Amsterdam. Rotterdam den Haag (twee groepen). Apeldoorn. Eindhoven Oss en Maastricht „Romantiek cn sport samen zou Vier secondanten ziehier weer ander pareert de sloot, ziet zijn voor mij iets ideaals zijn," zei laatst de romantische overeenkomst met kans schoon en stoot terug. Zijn de- iemand. „Ik vind die sport van te genwoordig zo weinig romantisch en daardoor kom ik er niet toe iels te beginnen." „Probeer 't eens met schermen" rieden wij hem aan. In schermen ligt voldoende romantiek. Denk maar aan de oud." riddertour- nooien of beter nog aan het duel leren. Aap. schermen kun je je ro mantisch hart ophalen." Het is ons niet bekend of alle mensen, die te Rotterdam schermen 'n echt duel en één hoofdsecon- gen staat gebogen tegen 't lichaam dant zien nauwlettend toe of er van zijn tegenstander: 43. geen overtredingen begaan worden en of de treffer wel „echt" is. Wan neer er een partij getrokken wordt, begint die alleen na het „Allez" van de hoofdsecondant. Dan krui- Rotterdam telt op het ogenblik niet minder dan zes schenr,vereni gingen, dat zijn EMM, Cyrano, Thor, de politieschermveremging, de vereniging van dc studenten en dan zeker niet als de onbelangrijk ste de HBS-club van het St. Fran- ciscuscollege. Pientere jongens zit ten daarin. Eén van hen, Ton Rit- meyer, behaalde onlangs het kam- bijzonder romantisch, van inborst sen de degens elkaar en ment hoort pioenschap tweede klasse van Z.- w,,M m*4—+ ni- ih loHür nAff Hooiland De belangstelling voor het scher men is de laatste zeven jaar aan zienlijk toegenomen. De heer Van der voodt schat het zelfs *op onge veer twee honderd procent. Het ligt nu in de bedoeling" een cam- zijn maar dat cr in ieder geval nog slechts het klikken van staal tegen heel wat liefhebbers van deze staal. Nu en dan gaat het vergezeld sport zijn, dat weten we wel. Zij van een ujtroep van één der scher- krijgen les m het voeren van flo- mers die enthousiast wordt in het ret sabel ol degen m de scherm- vmlr van is strijd zaal van de heer Vandervoodt aan gevecht golft heen en weer het Haringvliet. Daar wordt nog over een mat van 12 meter lengte. menige party „getrokken' .-De neer in- cobGrmer is beter in de aan- - ------ Vandervoodt iS één van de wenige E™|er™ weer in rd^ '„ïrdedL- P=®no te voeren voor het schermen gediplomeerde schermleraren m _in<y Beiden zoeken naar een ope- De scholen komen daarvoor het ons land. In totaal bezit Nederland nir£' in de verdediging van hun te- meest in aanmerking en 't zou ons slechts 14 gediplomeerde leraren, gen|tander. Ook bij deze sport een ook niet verwonderen, wanneer de er komt echter nogal veel „beun- uiterst goecj berekend werk met de ze campagne veel succes had. Ro- hazerij" voor, omdat het geven van voeten De degens flitsen, plotse- mantiek en sport in één spel ver schermles met wettelijk geregeld is. Tot voor kort had ons land ook geen opleidïngsschooL -Tot dusver behaalden de meeste leraren hun diploma aan de beroemde scherm school te Parijs. Op de sportschool te Overveen worden thans echter ook opleidingscursussen gegeven voor schermleraar. Men schermt-met degen, sabel en floret, .waarbijhet laatste wa-. pen zowel door mannen als door vrouwen wordt gehanteerd. „En dan hang je een masker om je hoofd en dan maar steken", zei een nurks, die wel eens op de film iets van schermen gezien had. Mis! Hot wordt nooit een ordinaire slaan-, hak- cf steekpartij. Met de floret b.v. mogen de schermers alleen maar de romp boven de heupen ra ken. Met de sabel is ieder treffen boven de heupen, ook op hoofd en armen, een winstpunt, met de de gen is dat precies eender. Wie dan het eerst vijf punten heeft wint de ..pot". Een goed hanteren van het wapen brengt talrijke kleine truc jes mee, die voor het oog van de leek verborgen blijven, maar die een grondige studie vereisen. ling een uitval, vergeeft! De enigd, kan men nog meer eisen? Boekenweek De belangstelling voor Anna Bla man's Eenzaam Avontuur blijkt nog niet geluwd te zijn. De lunch room van de Bijenkorf, waar Adri- aan v. d. Veen Woensdagavond een causerie over dit werk hield, ge titeld „Liefde en eenzaamheid", was tot de laatste plaats bezet en drie honderd teleurgestelden moesten wachten lot de reprise van deze avond, die in uitzicht is gesteld. Van der Veen, die zich reeds eer der in zijn bespreking van het werk en bij de polemiek om het boek&i- tribunaal als een overtuigd pleitbe zorger van de schrijfster, heeft doen kennen, begon met de vraag te stellen, waarom E-A. zo gerede aanleiding verschaft tot parodie. Zo gaf de Kleine Krant van de Groene een imitatie van het boek onder het hoofd. Eenzaam Avond uur, door Anna Boeman; tot groot vermaak overigens van de schryf- ster zelf. Spr. schreef dit verschijn sel toe aan het extreme karakter van E.A.; het extreme zal in 't al gemeen vaak liggen op de grens lusen het extatische en het hyste rische, een grens, die al heel ge makkelijk verlegd kan worden. Bij zijn eerste kennismaking met Anna Biaman., vóór de oorlog, was hij onder de indruk gekomen van de hoge opvatting, die zij ten aan zien van het schrijverschap had: schrijven was ernst voor haar en middel tot zelfbevestiging. Zij zag 't ook als haar taak de lezer iets positiefs tet schenken. Zodra Anna Biaman met zichzelf tbt klaarheid wa'; gekomen, kon zij ook uit en voor zichzelf schrijven. Het onderwerp van E.A.- is: „eros", de alles verterende passie, maar ook: -en vele critici heb ben deze element* n over het hoofd gezien „de vrouw" en „de grote eenzaamheid" in dit leven. En in dien men een moraal zoekt in dit boek; 't heeft wel degelijk, deze po sitieve strekking, dat de liefde zich van 't louter erotische dient te be vrijden. De schrijver Kosta en de detective King richten zich aan bet slot uit hun crisis op, Alide echter gaat tenonder aan het degraderen de samenleven met de kapper Peps. De structuur van het werk is merkwaardig, vooral in de eenzij dige tekening van de mannelijke figuren, die slechts bestaan door een zeer hevige passie voor de vrouw; hun tegenspeelster en ook de meisjes van „Mon Repos" zijn daarentegen met een uiterst fijn gevoel voor nuances opgezet, Spr. weet dit aan. het feit, dat Anna Biaman als vrouw haar aandacht wel op die manier moest richten en ze slaagde erin aldus spr. een hoogst uniek beeld van „de vrouw" te geven in Alide, wier veelzijdig heid en mogelijkheden van alle zij den bezien zijn- Ook Alidc's binding aan de kap per Peps is voor wie Lawrence's Lady Chatterley's Lover kent, be grijpelijk cn even aanvaardbaar ai» haar geraffineerdheid, het plagen en kwetsen van diezelfde Peps, im mers een volstrekt vrouwelijke trek. De beschuldiging, dat de schrijfster zich hierbij aan enig sadisme zou hebben tebuiten ge gaan, achtte spr. ongegrond en hij prees ook zeer de beschrijving van de vier meisjes en King's hospita, die ongeveer de rol vervullen van het koor m een Grieks drama- En dan dc subtiele coguetterie, waar mee Alide de gevoelens van het meisje Berthe als het ware be speelt! Typisch is de compositie van het boek, de roman in de roman geen onbekende vorm overigens na Gide's Les Faux Monnayeurs die alleen ai door het prachtig slot aesthetiseh, geheel gerechtvaaraigo. is. Spreker uitte zijn bewondering voor de, uiterst gevarieerde wijze, waarop de schrijfster haar figuren benaderd heeft en hij wees op het ironische commentaar, die zij als schrijfster-toeschouwer soms op gebeurtenissen en situaties geeft. Sommigen hebben zich erover verwonderd, „dat Alide geen kind krijgt of heeft." Bij de alomvatten de crisis, waarin Alide geworpen is, was hier eenvoudig geen plaats voor, aldus spr-Dat al deze proble men bij het geruchtmakende boe- ken-tribunaal niet ter sprake zijn gekomen, beschouwde v. d. Veen als een bewijs, hoe lichtzinnig men daar tewerk is gegaan. Hij besloot met hulde te brengen aan de schrijfster voor haar boek, dat de lezer verrijkt en waarin de autrice het beste heeft gegeven, wat ia haar is. Na de pauze las Anna Bia man uit Eenzaam Avontuur voor. In een kleine ammunitiefabriek aan de Oostelijke kust van Turkije heeft zich een zware ontploffing voorgedaan. Tot dusverre heeft de ontploffing 60 doden geëist.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5