5. Koningin Nefertete Luxor wordt voor 8 weken een ijspaleis Él 3 „Ice Follies 1949" van Arm and Perren 23d Vroom Dreesmann Radioprogramma Broekman eerste in Helsinki Schulte-Boeyen winnen Antwerpse zesdaagse Belg Schotte beste renprestatie '48 Ierse kunstenaars in de Kunstkring „Onder de Pannen" met de CJMV - Op zoek naar Hotitiecuhtec F. v. Z, Dekens DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: .Vrijdag 4 Maart 1949 Nadat deze winter slechts pover Ijsvermaak heeft geboden, zal het in de prille lente naar wij ver nemen in Rotterdam drie weken lang vriezen. Een kunstmatig- ver wekte Thlalf zal vanaf Vrijdag 25 Maart in het Luxortheater regeren ten bate van een internationale ijsrevue van de Zwitser Arrnand Perren, met ruim veertig schaats- kimstenaars van Amerikaanse, En gelse, Franse en Zwitserse afkomst, die de Nederlandse première van „Ice Follies 1949" brengen. Reeds in het vorig najaar zou deze troep in Nederland opgetreden zijn de onderhandelingen waren reeds bijna afgesloten maar ten behoeve van een Nederlandse ijs- revue, die het inmiddels niet heeft kunnen bolwerken, bleef de grens voorlopig voor de buitenlanders gesloten. Thans echter is het thea terbureau Certü er in geslaagd deze ijs-show uit Denemarken hier te introduceren. Voor Rotterdam, waar het meer dan tien jaar gele den is, dat een dergelijke groots opgezette show te zien was, belooft het een interessant schouwspel te worden, temeer daar in de revue o.a. twee wereld-beroepskampioe nen kunstrijden: Melita Brunner en Obve Robinson optreden, even als Elvire Collin en Fernand Lee mans, die in Washington het we reldkampioenschap rolschaatsen 1948 wonnen. Devine en King, de muzikale clowns, ziet men na hun evoluties in het internationale variété van December terug, nu op de schaats en behalve een aantal komische, acrobatische en muzika le nummers vermeldt het program ma ijsballetten en -fantasieën op muziek van Tchaikowsky, Brahms, Beethoven, Chopin, Mendelsohn en zelfs op het Warsaw-concerto van AddinselCsic). De begeleiding wordt verzorgd door een Neder lands orkest en de voorstelling wordt gepresenteerd door een Ne derlandse conferencier. iDe apparatuur voor de ijsvloer Advertentie I.M. Vraagt U zich dat ook vaak af? Maar weet U dan ■niet dat wii het U gemakkelijker maken door goede, degelijke artikelen te brengen voor prijzen... die ook te bejalen zijn. groot stuk Originele karnemelkzeep heerlijk schuimend VRIJDAG 4 MAART Avondprogramma HILVERSUM I; 19-— NWSi 19.13 Klankbeeld voor de Jeugd: 19-30 De drie landen.; 19.46 Franse lyriek van troubadours.: 20.NWSj 20.05 De ge wone manr 20.20 Mlssa da requiem; 22.— Het pontificaat van Z.H. Paus Pius XIL 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed23.— Nws23.15 Europese Biljart-kampioenschappen; 23.25—24.— Operettemuziek. HILVERSUM II: 19.— Denk om de bocht; 19-15 Reg. uitz.; 19.30 Nederl.en zijn gewesten; 19.60 Tien voor acht: 20.— Nwb; 20.05 Vierhandig pianospel; 20.30 De wereld in onze huiskamers: 20.55 Zo luist verschenen21.— Men vraagt; 21.30 Hoorspel; 22.— Bultenl. weekoverzicht; 22.15 Swing and sweet; 22 40 Vandaag; 22.45 Avondwydmg 23— Nws; 23.15 In huwelijk en. gezin; 23.30—24.— Russische balletmuziek. PAROOL ZATERDAG 5 MAART 1949 HILVERSUM I: 7.— nws; 7.15 och tendgymnastiek; 7.30 Maria ter ere; 7.45 morgengebed; 8.— nws; 8.15 gr, pL 9. voor de vrouw; 9.05 Bruno Walter; 10.— voor de kleuters; 10.16 gr pl.: 11.-- Zonnebloem; 11.45 schoolradio; 12.15 Metropole ark. 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 Metropole ork.; 12 55 Zonnewijzer 13.— reg. uitz.; 13.30 Amusementsorkest 13.50 film en toneel; 14.10 Roy Hogers; 14.20 Engels les; 14.40 BBC symph. orkest; 15.10 naar het wonderland der muziek; 15 30 zangvereniging; 18.—cul- tuurdxenst K.A.B.; 16.10 gr. pl.; 16.30 de schoonheid van het Gregoriaans; li. De Wigwam: 18.— accordeonmuzlek; 18,15 journaliböek weekoverzicht; 18 30 reg. uitz. w HILVERSUM H. 7.— nvrs: 7.15 gr. pl.; 8,— nws- 8.18 Ambrose; 9.— Ame rikaans pop. concert; 10.morgenwij ding; 10.20 radiofeuilleton; 10 35 voor de arbeiders; 11.35 moderne pianomu ziek- 12.— Accordeola; 12.30 land- en tuinbouw; 12 33 de kleine man; 13 nws; 13.20 kalender; 13.20 Rfcmbkrs; 13.50 Charles Trenet- 14.— Neder! Lied; K-ZO New Mayfair-ork 14.30 ma- rimerskapel; 15,— uit Achterhoek: 13.25 omroepkam'erorkest; 16.10 komt u bin nen- 16.25 Andre Kostclanetz: 1645 sportpraatje; 17.— schlfvenschouw; 17 30 om en nabij de twintig: 18.— nws; 18.15 pop. liedjes en melodietjes. wordt door de revue zelf meege bracht. Op het toneel van Luxor wordt een buizenstelsel aangelegd, waardoor continu een calcium- chloride oplossing wordt gepompt. Tussen en op deze buizen wordt om het vriesproces te versnellen men heeft maar twee dagen tijd van voorbereiding 3.000 kilo fijn gestampt ijs gestrooid en op deze onderlaag zal men de ijsvloer spuiten. Buiten het theater worden vier grote koelmachines opgesteld, die het buizenstelsel voeden. Deze machines zijn afkomstig uit Egyp te, waar ze tijdens de Noord-Afri kaanse campagne dienst deden in koelhuizen voor de ravitaillering van de geallieerde legers. Drie van de vier nummers heeft Kees Broekman tijdens de tweedaagse internationale-wedstrijden te Helsinki gewonnen een zeldzaam feit dat wel heel duidelijk aangeeft hoe sterk onze landgenoot op het ogenblik rijdt. Won hij op de eerste dag de 5QÖ0 meter. Donderdag voegde hij er over winningen op de 1500 en de 1Q.0Ö0 meter aan toe. De 1500 meter legde hij af In 2 min. 24.5 sec., voor de Noor Konsnjo, die er 0.1 sec. langer over deed. Met weer een tiende seconde verschil werd Laltinen (Finland) derde. Op de 10.000 meter werd Broekman eerste In 17 min. 35,4 sec., gevolgd door Laitlnen met 17 min. 42.4 sec., een Fins record, aangezien in Finland nog nooit een dergelijke tijd op de 10.800 meter werd gemaakt. Het eindresultaat werd; 1. Broek man drie afstanden gewonnen totaal punten 199.057 2. Laltinen 200.403. 3. Johansen 202.747. 4. Konsmo 203.160, 5. Farkkinen 204.607. Advertentie I.M. De Zesdaagse van Antwerpen is ge wonnen door het Nederlandse koppel S chultcBo e yen fc In het laatste uur van de Zesdaagse toen Schulte—Boeyen met een ronde voorsprong op kop lagen en Peter#— Pellenaaxs en Naye-—Depauw op de tweede en derde plaats werden nog 17 sprints gereden De eindstand luidt; 1. SchulteBoeyen 43 punten. Op een ronde achterstand: 2. Peters Bellenaars 176 punten; 3. Naye—De- Pauw 119 punten: 4. Adriaans ens Bruyland 32 punten. Op twee ronden achterstand: 5. van Vliet—Middelkamp 123 punten; Ö.Thys- senOckers llfl punten; 7. Strom Arnold 107 punten; 8. Buyl—Depre- domme 10 punten. De andere koppels waren 3 tot 5 ronden achter. In 145 uur waren, afgelegd 3213.7 km. De Trophée Edmond Gentll voor de beste wielerprestatle in 1948 Is toege kend aan de Belgische wielrenner Brik Schotte. BIRD'S EYE WINTERZON „Gesprekken met Kris Krasserzou ik het vandaag willen noemen. Het begon al vroeg met een vraag van een abonné, wanneer de uitslag van het voetbalplebisciet in de krant komt. Morgenavond, waarde vriend. Natuurlijk zou ik u er al wat meer van kunnen vertellen en m'n vingers jeuken ook om het te doenmaar jan onze Jan zit nog met een hoofd als een tomaat te turven en de jury moet de prijswinnaars nog uit de bus halen, dusNog een n acht je slapen. Luc van Dam is in één nacht beroemd geworden," juichte z'n vrouw door de telefoon. „De Pa- rij se kranten raakten niet uitge praat en als ze niets meer wisten, verzonnen ze het maar zelf." Heeft Cerdan het gezien?" „Nee. Marcel was met vacantie. Longman weL" „Wie is Longman?" „Z'n vaderlijke vriend, die zijn zaken behartigt, sinds het met Lucien Roupp niet meer botert." {Alweer een bokser die ruize heeft met z'n manager). Tot slot vertelde Suzie van Dam nog, dat zij met diverse aanbiedin gen na3r de Nassau Dillenburg straat zijn teruggekeerd. Wat zegt Daddy Longlegs ervan, dat Marcel over een poosje alleen nog maar filmster wil zijn?" „Niets," zei Suzie. „Boksers zeg gen zo iets wel eens meer. Een verontruste vriend van K-K., met sterk ontwikkelde sym pathieën voor het Oosten, heeft mij gevraagd, hoe het met Henny Möhring is. Ik weet van heer v. d. Slik, de pa van de zwaluwen, dat Henny Woensdagochtend in gezel schap van heer Herberts en Albers per auto naar Enschedé is terugge gaan en dat de Antwerpse dokter bij het afscheid tegen hem gezegd heeft; „Allee manneke, gij trapt Zondag wel weer tegen de bal, zulle. „Ik laat dit natuurlijk voor ver antwoording van. de Belgische aesculaap. Het lijkt mij een tikje te optimistisch voor een patiënt, die angina heeft gehad met een koorts als een paard. Zelfs voor Henny Möhring, Wie komt er op de spilplaats, als Möhring niet meedoet?" Kroon," zei ik zo langs m'n neus weg, maar dat moet u niet verder vertellen. Staat zo chauvi nistisch." „Zeg Kris," werd ik even daarna Hier .te lande weten wij over het algemeen te weinig van de Ierse schilderkunst om ons een goede mening en een goed inzicht te kunnen vormen. Het Rotterdamse publiek kan nu in de Kunstkring kennis maken met een verzameling schilderijen, tekeningen en gouaches vanJ Ierse kunstenaaxs(essen) en daardoor meer begrip krijgen van dat, wat Erin pp het gebied der schilderkunst presteert Het is een kaleidoscopisch beeld, dat zich voor het oog ontrolt en dat varieert van. bezadigd impres- sionnisme en academische aandacht tot surrealisme. Men speurt ech ter tevergeefs naar een schilders- kracht, die gemoed en oog boeit door sprankelende originaliteit en penseelvoering. Nergens een zich verliezen in. spontaan, scheppen. Een compleet beeld van de Ierse beeldende kunst geeft deze tentoon stelling niet; beeldhouwwerk en werken van enkele prominente schilders ontbreken. Bij gebrek aan beter zijn ook hier de meest uit eenlopende richtingen aanwezig, welke door het vasteland gedic teerd worden. Vooral uit Frankrijk kwam veel. Al deze invloeden zijn evenwel niet voldoende verwerkt om van een eigen inheemse stijl te kunnen spreken. Aan de andere kant doen de Ierse kunstenaars hard hun best om bij te blijven_ met de moderne uitingen en tegelijkertijd toch hun. eigen visie in vorm i en kleur te openbaren. George Campbell b.v. streeft met zijn landschappen naar een vastberaden opbouw van volle kleur en lijn, om daarmee een sug gestieve verbeelding te bereiken. Turloc Connaly blijft niet achter. Zijn sombere, verlaten landschap pen in sober coïoriet sluiten aan bij O'Neills doeken. De beweeglijke, met pure kleur werkende, Anthony Green, de decoratieve Jack Halow met zijn zwakke, maar sympathieke, „Jockeys", Nevill Johnson., die her inneringen aan Fleininger oproept, de surrealist Colin Middleton, wiens „La belle Suzan na" char meert door sterke kleurpiekken zij allen trachten een eigen visie te verwezenlijken. Verder vindt men vriendelijke schilderijen van Kathleen Fox, van Fergus O'Ryan een sfeeruitbeelding van nevelig zonlicht en van. Lean O'Sullivan een vlot geschilderde vrouwenbeel- tenis. „Last but not least" in dit tal rijke gezelschap is daar Anne Yeats met ia primaire kleuren geaquarelleerde deocratieve voor stellingen, waarbij het interieur een mooie stof en kleur oplevert. Natuurlijk zal er enthousiast ge werkt en geëxperimenteerd wor den, maar deze tentoonstelling geeft de indruk, dat het er in Ier land vrij tam toegaat. Het is een aangename kennismaking, die de Ieren ons bereid hebben. Maar wij hopen de volgende keer een ste viger handdruk te krijgen en zul len denken, dat deze tentoonstelling slechts een preluderen was. driftig opgebeld door een Spartaan. „Sta ik me bij de B.V.I. om een rijvergunning voor 13 Maart. Voor me staat een „bink" met.... hou je vast vijf Marathons in z'n boek. Vraag ik hem; „In welke club speelt u, als ik niet onbeschei den ben,...?" zegt die spekkoper: „Ik heb wel eens in het achtste B.M.T. gespeeld, maar dat doe ik allang niet meer." „Hoe' komt u aan aan vijf Mara thons voor Holland—België" „Zal ik u verteilen," zegt de link- michel. „Het nichtje van de zuster van m'n tante's vriendin is naaister bij Firn Muller,vat je 'm Hoe vind jij dat nou Kris? Is het niet om uit je vel te springen.,., „Zou ik niet doen." zei ik, „je springt er wel uit, maar hoe kom je d'r weer in en bovendien: als het nichtje van de zuster van jouw tan te's vriendin nou eens de borstrokken verstelde van die mijnheer.Ik weet nou niet meer, waar ik me aan te houden heb, klaagt een meneer uit Schiedam. „In de ene krant lees ik over Van Sehijndel; als ras-echte voetballer past hij zich wel op die plaats aan" en een andere krant, die ik toevallig ook lees schrijft: „Daar het geen rasvoetballer is, zal hij zich nooit op die plaats aanpassen," Wat moet een gewoon mens als ik daar nou van denken Weet u meneer, wat de Fransen zeggen? „Le Journal, c'est un m'sieu" (de krant is een meneer) en die twee meneren behoeven het toch niet noodzakelijk met elkaar eens te zijn. De voorzitter van Coal heeft me gevraagd of ik 'n vriendelijk woord je wilde doen voor de wedstrijd van Zondag tegen Fortuna, te meer waar Coal, dat eerlang haar een ander ter rein zal moeten verhuizen, omdat op de plaats van het Coal-terrein cn het oude Feyenoord-terrein een nieuwe tramremise moet verrijzen, wel wat kasgeld kan gebruiken. Dus Zuider lingen, jullie weten waar je Zondag welkom bent en hetzelfde geldt ook voor Musschen—Laakkwartier, ook al heeft Dirk Nijs me niet opgebeld. En net ben ik aan het eind van m'n latijn gekomen of daar word ik door meneer van Keeven. van Xerxes opgebeld om mij er aan te herinne ren dat er Maandagavond wat gezel ligs te doen is in Palace in verband met het 45-jarig bestaan en in dat zelfde Palace, vertelt Joop van Kem pen, gaan de Spartanen op 7 April feestvieren met de revue van Toon Hermans: „Zeg.hée!" Dat de woningnood behalve ern stige conflicten ook wel eens grap pige situaties met zich mee kan brengen, liet de toneelgroep van de C.J-m.V. Prinsenstraat" Donderdag avond zien in het toneelstuk Sous le toit, dat ze in Paiace opvoerde. In dit stuk, waarvan de Hollandse titel „Onder de Pannen" luidt, heeft een jong Frans architect een plan ont worpen om het woningtekort gro tendeels op te heffen. Voor de uit voering van dat plan is echter geld nodig, waaraan zijn oom hem wel zou kunnen helpen. Deze wordt daartoe met zijn vrouw enige tijd te logeren gevraagd in het kleine huis, waarin de architect xnet enkele an deren een onderkomen heeft gevon den. Hoewel vooral Tante aanvanke lijk helemaal niet te spreken is over de kamer onder de pannen, waarin ze moet logeren, komt de zaak toch, zij het na vele strubbelingen, tot een goed eind. Hoewel de C.J.M-V.-toneelgroep door ziekte van enkele leden enige wijzigingen in de rolverdeling had moeten aanbrengen, werd het een goede opvoering. Onder leiding van Henk van der Giessen brachten de spelers „Onder de Pannen" met de nodige vaart voor het voetlicht, er het talrijke publiek amuseerde zich kostelijk. Als bijzondere attractie werd er in de pauze een verloting gehouden met mooie en ook lekkere prijzen. De baten van neze verloting komen ten goede aan het te bouwen, nieuwe verenigingsgebouw, waarvoor echter de vergunning nog op zich laat wachten. Het vroegere gebouw van deze oudste C.J.M.V.-groep is in de oorlog vernield. Ook hier heerst dus woningnood. De avond werd door de alg. secr,, de heer L. Brantenaar, geopend en gesloten. Advertentie 1M. Jeugdvoetbal Nederland België te Haarlem De voetbalwedstrijd tussen de jeugd- ploegen van Nederland en België zal op Zondagmorgen, 13 Maart, de dag waarop In het Olympisch stadion Nederland—Belgizal worden gespeeld m Haarlem worden gehouden. Engeland eert Goethe Dertien vooraanstaande figuren, onder wie George Bernard Shaw en de Britse dichter T. S. Eliot hebben steun bepleit aan een ver eniging, die is opgericht om het tweede eeuwfeest van de geboor tedag van Goethe te herdenken met een Engels Goethe-festival. In een brief aan de Times schrij ven zij, dat „op het ogenblik van internationale onzekerheid het feit, dat Goethe de gedachte van de mens als vrije persoonlijkheid wist te verzoenen met de gedachte van de mens als wereldburger, van bijzonder belang is." In een hoofd artikel schrijft de Times over de betekenis van deze herdenking, dat „Goethe in deze tijd herdacht dient te worden als geleerde, bestuurder en profeet, niet minder dan als dichter, roman- en toneelschrij ver". - een avontuur van Peter Munnlk, floor jr. A. Ages - No, 74 ..Die Is, zoals hij het zei, „z'n stukje doorbellen" naar z'n kran ten. Ik ben zojuist nog gaan kijken, of hij niet dood bloedde met dat losse verband om zijn arm. Maar hij stond in het Amerikaans zo te schreeuwen door de telefoon, dat ik maar gauw ben weggelopen." ..Hoeveel kerels waren het wel?", wilde de gezant nu weten. De commandant zag de sergeant aan. „Wij hebben er twaalf te pakken gekregen, die over de brug wilden en U sergeant?" De Fransman krabde zich achter het oor en zei met een verlegen ge zicht: „Wij hebben helaas niet zo'n suc ces gehad. Niet meer dan acht en als we die vijf gewonden, die og de brug zijn blijven liggen, erbij lellen zijn het er dus vijfentwintig in totaal. Volgens de papieren wa ren het er drie en zestig. Als we aannemen, dat er een stuk of tien, die later ook over de brug wipten, in Spanje ontkomen zijn, dan moe ten we er in ons gebied nog een dertig zien op te vangen." .En Herr Kubelin, waarover doc tor Munnik to vervuld was, toen hij bij mij in San Sebastiaan kwam?"' „Niets van gehoord, excellentie, die zal wel voortvluchtig zijn; de chefs zijn meestal het eerst uit het eedrang." De gezant schudde zijn hoofd en dronk het glas leeg. ..Dat zulke dingen mogelijk zijn. hè. Drie en zestig nazi's uit Duits land naar Zuid-Frankrijk gsmok- keld om dar in processie over de grens te trekken." „Ja en met een beeld, dat vol met documenten, waardepapieren en kostbaarheden gestopt was. Met de kop van Nefertete erop!" De gezant grinnikte. „Om dat uit te zoeken wordt een aardig karwei," zei hy. ,,'t Is precies op de Internationale brug gebeurd, niet? Zullen de Fransen of de Spanjaarden het nu mogen confis queren! Eens wedden, comman dant?" Maar toen de Spanjaai"d_ zijn mond opende kwam Peter'binnen. De drie mannen sprongen op. „Is het gelukt?", vroeg de gezant gespannen. Peter knikte en zette het beeld van Nefertete voorzichtig op de ronde tafel. Toen deed hij een stap achteruit en bekeek de beeltenis van de Egyptische vostiru ..Fantastisch, niet," zei hij zacht. De gezant boog zich over het beeld heen. ,,'t Ziet er goed uit," prees hij. ,Hoe heeft U het gedaan?" „*t Was heel eenvoudig," zei Pe ter. Ze hadden het met een laagje was ingesmeerd en daarover weer poeder gestrooid, zodat onze Hei lige Fatima een geblanket gezicht had. Die was heeft het beeld ook nog beschermd, toen bet die paar seconden onder water is geweest. Ik kon niet anders; ik vreesde, dat het in het strijdgewoel verloren zou gaan." „Dat U het toch nog herkende in die vermomming is mi) een raad sel. doctor." zei de agent. „Altijd, 'excellentie; al was die laag een centimeter dik geweest. En vergeet U ook niet," voegde bij er glim'achend aan toe, ..dat er tus sen Nefertete en mij een zeer bij zondere genegenheid bestaat, Zij zou mij onder iedere omstandigheid wel een teken gegeven hebben." „De goden waren stellig mèt U, deze nacht, De deur werd opengeworpen en Bill stormde naar binnen met schitterende ogen. Hij schreeuwde tegen de mannen: „Het grootste complot van deze eeuw! Door Uw eigen verslaggever ontmaskerd.. „Zo, heb je dat geschreven," zei Peter. „En of," riep Bill weer. „Dat zal myn haas een paar slordeige dol lars kosten. En nu ga ik meteen naar Biarritz." „Blanche slaapt nog...." „Zullen we nog eens zien. Maar Peter, eerst zullen wij die onkos- tennota van mij nog moeten af sluiten. Thee voor iedereen, man nen?" „Koffie voor mij." zei Peter. EINDE. Opvoering „Onze stad" voor de V. U. 'Een stuk zonder intrige, opge voerd zonder decors, op een vrij wel leeg toneel, stelt hoge eisen aan de toeschouwers zowel als aan de spelers. Heel veel laat Thornton Wilder, schrijver van het welbekende „Met de hakken over de sloot" in zijn Our Town (Onze Stad) aan de fan tasie van de toeschouwer over, als hij de „toneelmeester gemoedelijk bespiegelend" laat vertellen van 't eenvoudige leven van mensen in een klein, onaanzienlijk stadje, vertellen van geboren worden, naar school gaan, verliefd raken, trou wen en vroeger of later sterven. De dramatiek dezer essentiële menselijke zaken heeft de toe schouwer zelf „op te brengen", want in de simpele scènes waarin dit leven van alle dag wordt gerea liseerd is zij niet te vinden. De bedoeling van de auteur is de heerlijkheid van het gewone leven te bezingen, de heerlijkheid, slechts begrepen door heiligen en dichters en. helaas zo slecht ver staan door de meeste mensen, inber slag genomen als zij zijn door schijnbaar belangrijke zaken, die het geluk en de vreugde in de weg staan, Het komt er nu maar opaan of Wilder deze bedoeling in zijn stuk heeft gerealiseerd. Ik meen het te mogen betwijfelen. Het verhaal van de toneelmeester is wel vaak van een dichterlijke wijsgerigheid, maar men gaat*niet naar de schouwburg om een min of meer goed verhaal te horen vertellen en de scènes die het vertelde moesten illustreren, waren, hoe voortreffelijk ook gere gisseerd (Paul Steenbergen) en ge speeld door de leden van de Haagse Comedie, op een enkele uitzonde ring na (de begrafenis en de ge storvenen, op stoelen gezeten) niet voldoende sterk om de vereiste sfeer te suggereren. Theo ürenkel heeft zich prij zenswaardig van zijn taak gekwe ten (hij was de toneelmeester) en verder hebben zich vooral onder scheiden; Fie Carelsen, Coba Kel- ling, Caro van Eyck, Bob van Leer- sum, Lou Steenbergen en Henk van Buren, Voor de aanvang der vertoning heeft de criticus W. A. Wagener een Interessante inleiding tot het stuk gehouden, daarbij zeer gehin derd door een vrij groot aantal zich ergerlijk misdragende VU-leden. D. Roodenburg Vermaat Vier prijso vertredingen Een caféhouder te Gouda kreeg 200.boete te betalen wegens het verkopen van glaasjes jenever en Hesjes coca-cola voor 35 cent en 250.boete kreeg een "Rotter dams grossier terzake van het te duur verkopen van verloflikeur, blikken spinazie en gedroogde prui men. Een fabriek van melkproducten te Rotterdam werd beboet met 500 wegens te duur verkochte gesteriliseerde melk. Voor het ver kopen van steelpannen tegen te hoge prijs werd een Rotterdams fabrikant een boete opgelegd van f 500.—, Biljarten Europese titel 71/2 10 Maart te Parijs Op 10 Klaart zal to Parijs het Euro- pees kampioenschap 71/2 aanvangen, waarvoor niet minder dan tien spe lers zi)n ingeschreven. Behalve de titelhouder onze landgenoot van de Pol nemen deel do Nederlanders Metz. verder de Belgen Vingerhoed! en van Hassel, de Fransen Chassereau en Galmiche de Spanjaard Domingo de Oostenrijker Kochiao, de Tsjech Franci en de Zwitser Nussberger. Wij wisten, dat er een grote behoefte was aan goede overhemden. Wij wisten ook, dat f. 5.97 een ongekend lage prijs was. Maar die enorme toeloop op onze laatste aanbieding hadden wij niet verwacht. Hemel en aarde hebben wij bewogen en het is nu eindelijk gelukt Nog één keer konden wij de fabrikant bewegen zo'n partij overhemden voor deze lage prijs te leveren en dat niet alléén de helft van deze hemden bestaat uit grote maten. Morgen is het de dag voor de grote mannen, nu zijn zij ook aan de beurt! Effen hemden met vaste boord in grijs, bleu en beige .MATHENESSERLAAN (DUKZICHÏ) Jokkebrok Wie iemand iets op de "mouw wil spelden moet tenminste met een leugentje aankomen dat niet onr> middellijk controleerbaar is. Zie nu eens deze juffrouw Ger- da, die er eens fijn een conducteur dacht tussen te nemen. Ja, ja dan moet je .net bij zo'n levenswijze en nuchtere conducteur van de tram komen, die vliegt er zo maar in als je hem iets onmogelijks wil wijs maken. Kijk eens hier: de Oostzeedijk is geen achterstraatje, hij mag er wezen als grote en brede verkeers weg, maar wie er de tram wil pakken heeft geen keus; dat moet lijn I zijn, want een andere rijdt er niet. Was me daar die olijke Gerda op lijn. 1 gestapt, halte Voorschoterlaan. Even voor het Oostplein komt de conducteur met gevelde kaartjeskist naar de juf frouw toe en zegt; wat 2al 't we zen? Nee, wacht maar even, zegt Gerda, ik ga er zo uit, ik ben in de verkeerde tram gestapt, ik moet op de Goudse Singel zijn. Ja, ja, was die conducteur achterlijk! Kijk eens dame, zei die conduc teur met een ijzige logica; op de hele Oostzeedijk rijdt maar een tram, onze eigen lijn 1, dus hoe ken u nou in de verkeerde tram gestapt zijn, dat moet u me nou eens vertellen. Daar stond Gerda blozend en hakkelend eerst, maar toen ineens brutaal wordend, toen ze merkte dat de conducteur de lachers op zijn hand kreeg. Ben u soms ook in de verkeerde tram gestapt, dan ken u uw geld terug krijgen, sprak hij plagerig tot een andere passa gier en daar wordt me die Gerda opeens zo woedend over, dafc ze, inplaats van rustig haar duppie te betalen en kalm uittestappen, het op een schelden gaat zetten. Het kan gewoon niet in de krant wat die betrapte jokkebrok alle maal uitkraamde tegen die aardige conducteur, maar als u nieuws gierig bent willen wij het wel een beetje uitleggen. Nou, die Gerda wenste de con ducteur een paar gemene, slepende ziekten toe, die liefst op het zelfde moment moesten uitbreken én; nou ja, uitslover en stinkerd zei ze ook, maar dat klonk nog lief ver geleken by de rest. Tot besluit had de dame de con ducteur in het gelaat trachten te spuwen bij het verlaten van* de wagen. De rechter vond het bar onaar dig van Gerda en hoogst ongepast. Voor deze keer dan maar tien gul den, zei hij, maar zoiets moet niet meer gebeuren, hoe haalt u het in uw hoofd. Laat-ïe z'n soort voor de gek houden, sprak Gerda, de De heer N. Vos, candidaat te Rotterdam voor de N.H. kerk, is be roepen naar Ransdoxp-en-ScheUing- woude. Ds. J. J. Poot te Bameveld heeft het beroep aangenomen naar S neeslijkheid van haar gebrek aan Ridderkerk, humor duidelijk demonstrerend. Gewond bij brandje in fabriek In een fabriek aan de Vijverhof straat ontstond Donderdagmiddag brand doordat een der arbeiders een fles spiritus van een werkbank stiet. De vloeistof stroomde over een fles met gasoline en daarna over een eïectrisch kacheltje. Door de uitschietende vlam kreeg G. O, uit de Snellemanstraat brandwon den aan hoofd en handen en ook mej. E. V, Th, uit de Gouverne- straat werd aan het gelaat gewond. Beiden zijn behandeld in het Eudo- kiaziekenhuis. De brandweer heeft het vuur geblust. Advertentie I.M. ZUiVER Koning Lear vrije voorstelling Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft Woensdag 18 Maart de eerste openbare voorstelling in Botterdam, van .Koning Lear" van William, Shakespeare. De regie is van A De- fresae, Albert van Dalsrnn vervult de hoofdrol en ontwierp de decors. Verder werken mee: Loudi Nijhoff, Elise Hoomans, Jenny van MaerJant, Frits van Dijk, Louis van Gasteren, Jchan Fiolet, Johan Schmitz, Jacques Snoek, Jo Sternheim, Edwin Thomas, Kees van Iersel, Robert de Vries, Wim Vesseur, Cor Heystee en Jan Vreeken. De muziek werd gecomponeerd Maurice van IJzer, de cosfuums zijn onworpen door Marie Sternheim. De voorstelling in de Rotterdamse Schouwburg begint i.v.ra. de lange duur (ca. 4 u.) om half acht. Een partij echte, gega randeerd zuiver wollen gaan morgen tn de verkoop Grote verscheidenheid van dessins en kleuren ZIET DE ETALAGES! WALENBURGERWEG (WinWitad bmooO ^BEIJERLANDSELAAN "72-78 Weinig kans op berging van de Katowice De „Brandaris" van de N. Z, H. R. M. heeft Donderdag morgen een vergeefse tocht gemaakt naar het wrak van de „Katowice". Er stond een zware zee en toen de redding boot bij het wrak kwam waren de brug en de sloep reeds wegge slagen. et was onmogelijk aan boord te komen. De kans, dat de kapitein zijn scheepspapieren en het journaal nog zal kunnen be machtigen is uitermate gering. Bij hoog water komt het voorschip ge heel onder water. De directeur van de Noord- Zuidhollandse reddingmaatschap- py, de heer Th. de Booy en de heer Doeksen achten de kans op berging van het voorschip vrijwel Uitgesloten. Eén luik zit nog vast, de anderen zijn weggeslagen. Het voorschip zakt langzaam weg. In de buurt van de plek, waar de Noorse boot „Rapid 2" op het strand van Schiermonnikoog liep, zijn enkele sleepboten aanwezig. Men verwacht op het eiland ech ter, dat de Noor alleen bij een. krachtige Noordwestenwind kan worden losgetrokken, omdat dan het water weer een grotere hoog- tte bereikt. ïn het Sted. Museum te Amster dam worden twee nieuwe tentoon stellingen geopend, die tot 28 Maart duren: een van het Zwitserse boek, en een van de U.S.A.-reclame, een collectie van het Museum of Modem Art In New York. 25. Naarmate de gi ro-raket hoger komt lijkt het voor de twee bestuurders of de we reld, ver beneden hen, kleiner en kleiner wordt. Dat is ook zo, want zij verwijderen zich met een steeds toenemende snelheid van de aarde. Toch is de snelheid niet zo groot als die van ge wone rakketten, maar de bestuurbaarheid is veel beter, dankt zij het feit dat de giro- coop van de bol er voor zorgt, dat de as van de raket zich richt op de draai-richting van de aarde. Van aethermonsters bemerken zij deze keer niets, maar wel passeren zij enkele keer zwermen meteoren; de brokken metaal kletteren ge vaarlijk hard op de bol, maar die is er ge- treffelijk. Op het eiland volgen Prudon en lukkïg op berekend. De raket stijgt tot 30.000 zijn assistenten de vlucht van de raket op het meter. Dan schakelt Rob de radiografische televisiescherm en hij is nu ook in staat van besturing in en deze werkt eveneens voor- de aarde de raket te besturen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3