Weinig ontevredenen op de „Volendam" Sterke opvoering van een sterk speelstuk Balans van de Boekenweek 't Begon met bellen blazen Een vreugdedans DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: 9 Maandag 7 Maart 1949 S Emigrant kwam, zag en... keerde terug !n de nacht van Zaterdag op Zondag liep het emigranterochlp „Volendam" .an de Holland—Amerika-Lijn de Schiehaven binnen na een rei» naar Australië en terug van bijna drie maanden. Over de heenreis van het schip is in ons land nog al enige „deining" geweest» Daarom hebben wK bij aan komst ons licht eens opgestoken bij kapitein C. A. Klein. „Sterk overdreven" vVij troffen de kapitein nog op de oi'ujf, bezig met het vastleggen van het schip. Een karweitje, dat nogal wat voeten in de aarde had. De Volendam was n.l. om ongeveer twee uur de haven ingedraaid en hierbij door de lage waterstand op circa tien meter van de wal, in aanraking met de bodem gekomen. Om drie uur had men door „hieu wen" het schip tegen de wal aan gekregen en konden de wachten den op de kade en vooral de be manning van het schip de loop plank betreden. Het leek er op, of kapitein Klein's goede humeur ge stoord was door de ontevreden pas sagiers, die geklaagd zouden heb ben over de behandeling, het eten, de passageprys en wat al niet meer. Uw verslaggever kon ten minste (met gemengde gevoelens) onmiddellijk weer de brug aïklau- teren en beneden maar weer gaan wachten. Gelukkig duurde het niet lang. Het overbekende „fecsfcje-bij- thuiskomst" in de kapiteinshut had de tegenwind geheel doen draaien, wij werden vriendelijk ontvangen en al spoedig bleek dat de kapitein zijn preekten in eigen huis, in dit geval op eigen brug" bedreigd had gevoeld en waren niet de „ontevre den passagiers", de oorzaak van de „barse loon". Hierover liet de heer Klein een zeer optimistisch geluid horen. „Alles is gtheel volgens de ver wachtingen verlopen," zei kapitein Klein. „De geruchten die in Holland de ronde hebben gedaan, zijn sterk overdreven. Natuurlijk bevinden zich onder een gezelschap van vijftienhonderd passagiers enkele mopperaars. Het water van Aden was inderdaad slecht, maar dit ge beurt wel meer. Wij waren hierop voorbereid, zodat de ziekte-geval len tot een minimum beperkt ble ven. Wij hebben hangmatten over de dekken gespannen, om de ergste warmte tegen ■'e gaan. Na afloop kwamen diverse groepen mij per soonlijk bedanken voor de goede behandeling en zorgen. De aardig ste momenten van de reis waren wel bij het passeren van de Wil lem Ruys, tussen Aden en Perim. Ook de Kota Inten passeerden we ergens op de Oceaan. Nee, ik kan over de reis en de passagiers niet ontevreden zijn. Mocht er zich nog' eens een dergelijke tocht voordoen, dan pakken 'vjj allen de zaken weer op dezelfde manier aan! Wat betreft de paesageprijs kan ik kort zijn: Daar heb ik niets mee uit staande. Dit is een regeringszaak, die reeds onder de loupe is geno men." Zoals men weet, moest voor de overtocht f 1300 betaald worden, In vergelijking met buitenlandse maatschappijen Is dit inderdaad een vrij hoge vergoeding. De re gering heeft het schip gecharterd. Er was voor de terugreis geen mo gelijkheid om vracht of passagiers mee te nemen. Dit zijn o.m. de re denen. Velen zullen zich echter af vragen: Gaan da belangen van de emigrant hier niet ver boven uit? Hopelijk komt hierop binnenkort nog een bevredigend antwoord. Oh, die woningnood En passant vernamen wij van de kapitein, dat een der emigranten die de reis mee had gemaakt, zich nog aan boord bevond. Inderdaad vonden wij de heer Prins uit Velp na wat zoeken over de reusachtige dekken in een kleine hut. Deze had enige dagen in Australië vertoefd, was zo geschrokken van de wo ningnood dat hij direct besloot weer naar de Volendam terug te gaan. Het gelukte hem aan te mon steren, zodat zijn vrouw hem Zon dagmorgen al weer in Holland kon begroeten. Het vreemde van het geval is echter, dat de indrukken Klaverj asconcours „Kettïngboys" iVilhelminafonds ontvangt 1200 gulden In Café Van der Spek aan de Oostzeedijk werden Zaterdagavond de prijzen uitgereikt aan de win naars van het Klavcrjasconcours, dat door de „Kettïngboys" was uitgeschreven. Dit concours is een groot succes geworden, niet alleen voor de klaverjassport, maar ook voor de kankerbestrijding, want het batig saldo van het tournooi. ongeveer 1200 gulden, komt ten goede aan het Wilhelminafonds. De Voorzitter van de Ketting boys, de heer M. J. de Raadt, die de prijzen uitreikte, heette in het bijzonder welkom dr. D. den Hoedt en zuster G. Voïgt als vertegen woordigers van de medische we reld. ïn zijn. toespraak dankte hij allen, die het concours hadden doen slagen, o.a. de spelleider, de heer De Graaf. 93 Verenigingen met 852 personen hebben aan het tournooi deelgenomen. De eerste prijs werd behaald door de klaver jassers van de firma Liehtermoet, die onder de schuilnaam D.D.C. speelden. Deze vereniging kreeg een prachtige beker, en bovendien de Paroolplaquette voor de Rotter damse vereniging met het hoogste aantal punten, n.l, 12894. De prijs winnaars van de andere trapheeën met het door hen behaalde aantal punten zijn: 2. Koos Vr. 12518; 3. Versnel Vr. 12418; 4. Aarts Vr. 12382 5. Mascotte, 12318; 6. Pre toria, 12376; 7. Jansen's Vr. 12276; 8. D.V.O., 12271; 9. V.O.G., 12226; 10. T.O.P., 12198; 11. Rookens' Vr. 11979; 12. Noorder Eiland, 11947. De ere-prijs, geschonken door „De Vier Boeren" uit Nieuwerkerk a.d. IJssel ging naar de Kettïng boys zelf. D- Den Hoedt dankte de klaverjassers voor het prachti ge bedrag, dat zé voor de kanker bestrijding bij elkaar hadden we ten te brengen. Een grote verras sing vormde een cadeau onder cou vert, dat door de voorzitter van D.D.C. (GJUZ.) voor het goede doel werd overhandigd. Na de prijsuitreiking, waarbij velen hét woord voerden, bleef men nog ge ruime tijd gezellig bij elkaar. die hij van Australië heeft gekre gen, uitstekend waren. Er zijn mo gelijkheden in overvloed, Hollan ders zijn. er zeer gezien en etens waren, waar het ons hier nog aan ontbreekt 2ijn volop te krijgen. De heer Prins was echter van mening, dat het nog wel drie jaar zou du ren, alvorens zijn gezin weer één zou kunnen worden. De verdien sten zijn normaal, maar men moet over goede relaties kunnen be schikken om vooruit te komen, hoe men ook door overheidsinstanties wordt geholpen. Hij moest drie kwartier reizen om van zijn ka mertje van tien gulden per week op zijn werk to komen. De heer Prins ziet vooral voor boeren en bouwvakarbeiders (die we helaas in eigen land te hard nodig heb ben) een uitstekende toekomst. Hij adviseert gehuwden, echter vooral geen enkel risico te nemen. Overi gens kan men de heer Prins geen gedesillusionneerde emigrant noe men, Met nieuwe moed gaat hij thans weer beginnen geld voor een overtocht voor het gehele gezin bij elkaar te sparen en relaties te scheppen om zijn zinnen op een eigen pluimveefokkerij toch te kunnen doorvoeren. Abonnementsconcerten van het R. Ph. O. Eet Eotterdamsch Phflharmoniseh Or kest kondigt een serie van zes abonne mentsconcerten aan op Vrijdagavonden 6, 13, 20 en 27 Mei en 10 en 17 Juni a.s. Dirigent Is Eduard Fllpse, gastdirlgent Paul van Kampen. Men krijgt werker van Bach, Mozart, Eeehoven, Bruckner, Mahler. Sibelius, MouBBOrgEky, Ravel en Nederlandse componisten te horen. De namen der solisten worden in April be kend gemaakt. Rijnvaart LOBITH, gepasseerd 5 Maart met be stemming naar Rotterdam; l'Essor Pro et Contra, Groningen 6, Sumatra Sal- vator, Bastiaan Willem. Johanna, Ha- sard, Adstad, Italia. Victoria, Express 52. Atla. Damco 135, Dameo 115, Ver- bnno, Pruis Berruhaxd, AletBchhorn. Lion. S B. 277, Phenix 14, Gamma. Mi chael, Transport 78, Addio, Coram. Belgie: Elise, Hayanne, Helvetis Ca- dam 66. VigLlia, Delta, Yvonne, Express 26» Edelweiss 25. Anmartho, Mon Blanc 35. Henrika, Charlevllle, Condorcet, Duitsland: Ema (K.J. Zwartsluis; Marijke. Heerenveen: Linguenda, Zwammerüam: *t Is niet anders. Wildervank: Anna, Amsterdam; Johanna, Kerkwijk. Wijkdienst 23, WUma. Dordrecht: Wuta. Zuilen: Titia. Nijmegen: Amice. Maassluis: Pittni. Ti el; SI Theresia. Groningen; Geertije. Doesburg: Wiljaco. Lobith: Lama, Rotterdam: Kanaalvaart 21. Gura, Meekar 10, Johanna, Stroomvaart 5, Ar nold. Jo Willem. Constance, Energie, wuta, Anna Maria. Gamma indas, België: Odillia, Navexmotor 7, Sani 1. Rob. Nici. Arlette, Rene, Martha Dan- gez, Fmviaie 8 Duitsland; Gutty, Morea, Longa, Rheinfelden, Tromp, Dick, Seam S, Do- ris, Naphte 7, Mathee. Agom 6. Com- minus, Wolga, Egon, Grimgerüe. Pa- doue, Ebon Haezer. Petronella, AlCedo, St. Christophe, Spes Mea, Cornells Prins, Cito 2, Adrisnus, S.H.V. 74. Ar- bon, 's-Hertogenbosch 1. Anjo, Joannes, Catharina, Kanaalvaart 4, Mathejo, Ma ria, Sophia 3, St. Antonius, Trio, Mari- nus, Dirk, Risico, Nelly, Frans, Curie, Mevo, Fldessa, Bernina, Allegro Sterre der Zee, Yvonne. Gerard, Johanna, Tri- beta, Gerda Louise, Elisabeth, Berma. Basel: Styntje, Reynolds. Eduard Jan, Esso Holland 2, Esperance, Veronica, Aare. Duitsland: Al ja, Tecarli, Ratti, Desl- dero, Jafrieto, Allegonda. Anna, Gerjo, Hendrma, 7 Gebroeders Pefra, Stuar, Willem Frederik 2, Maria Judith 2. At las, Damco 71, Pierre, Viatrix, Petrus Jan. Res Nova, Res Nova 2. Roek, Mar guerite, Spes, Jacoba, Roelof, Vertcou- fti&K Première van Montserrat Voot de derde maal in drie maanden is Zondag brand uitgebroken 1». een papieropslagplaats in de Katendrechtsestraat. Het blussingswerk werd ten zeerste belemmerd door de enorme rook. Enquete bij de jeugd De boekenweek 1949 is heel bevredi gend verlopen, aldus kunnen we het oordeel samenvatten van de boekver kopers, die wij vroegen naar hun be vindingen in de afgelopen zeven dagen. Velen waren zeer tevreden over de resultaten, enkelen minder, vooral in het begin van de vorige week, toen het onvriendelijke weer de mensen bin nenhield; de toeloop van de mm of meer toevallige* kopers, die in de boe kenweek in opvallend grote getale de winkels betreden, was toen maar be scheiden. Maar door de bank heen is er veel en_ goed gekocht; sommige win kels raakten vóór het einde al door de voorraad. Geschenken heen en alge meen luidde de opinie dat de boeken week 1949 minstens even sterk de kooplust heeft gestimuleerd als die van het vorig jaar. De belangstelling voor het boek was over vele gebieden verspreid; van een bijzondere voorkeur voor specialiteiten- die trouwens voor deze boekenweek ook nagenoeg niet waren verschenen bleek weinig. De étalage-prijsvraag, die tot thema had een boek van blijvende waarde on der de aandacht te brengen men moest schrijversnamen en titels invul len en van tenminste zes étalages de Eerste Duitse Rijnaak in Nederland Voor het eerst na de oorlog is een Duitse Rijnaak op weg naar Rotter dam, in Lobith gearriveerd. Het Ib do „Hugo Stinnes". nr 12 van 1497 ton. Het vertrekt Maandagmorgen tussen negen en tien uur van Lobith. Aan boord is 1197 ton cokes, die te Rotter dam wordt overgeladen in een zeeschip. Op 22 Maart zal het telefoonverkeer in VUssuigen en dat van en naar Vlis- singen met de districten Breda, Den Haag en Rotterdam worden geautomati seerd. best-ingerichte aanwijzen heeft niet veel belangstelling getrokken. Meer is te verwachten van de enquête die Voorhoeve &c Dietrich heeft inge steld naar de voorkeur van de jeugd voor litteratuur; aan 6000leerlingen van middelbare scholen zyn formulieren verstrekt, waarin gevraagd wordt welke soort lectuur het meeat gewaardeerd wordt en welk speciaal boek daarbij het meest in de smaak viel. Over onge veer drie weken hopen we de uitslag van deze enquête, die interessant kan worden, te publiceren. De litteraire avonden zijn goed be zocht geweest. Aantrekkelijk was ook de voorstelling door Feike Boschma's sprookjes in de Blauwe zaal, die o a. marionettentheater van Nederlandse door burgemeester en mevr. Oud Is bij gewoond. Twee Nederlanders gaan wereldrecords vestigen Tijdens zwemwedstrijden te Eindhoven zwom Geert Jan van Rooy (Aegir) de 100 m. vlinder slag in 1 min. 14.3 sec. De sport- eommlssie van de K.N.Z.B. vindt deze tijd niet scherp genoeg om «hem als wereldrecord aan te vra gen. Tijdens de wedstrijden, welke 19 Maart in het Oostelijk zwembad te Rotterdam zullen worden geor ganiseerd, zal Van Rooy nogmaals op deze afstand starten. Indien zijn tijd dan beter is, zal door de K.N.Z.B. ongetwijfeld erkenning als wereld-record worden aange vraagd. Op Woensdag 9 Maart zal de R.D.Z.-zwemster Nel Garritsen het Oostelijk zwembad te Rotter dam een poging ondernemen om op de 100 m. vlinderslag haar naam als eerste op de wereld-recor dl ijst te plaatsen. FEUILLETON Door M, Pardee ONTMOETEN ELKAAR PARIJS ALS GEWOONLIJK ZA TERDAG STOP...." las Jill op- nieuw. „Ik begrijp er niets van!" ,Als je 't zo leest, niet, Jill," zei haar moeder, „maar ik geloof dat ik weet wat vader eigenlijk be doelt. Vader heeft de een of an dere opdracht gekregen, en hij denkt dat ik hem daarbij wel kan ver gezellen. En nu wil hij dat ik hem in Parijs ontmoet. .Parijs als ge woonlijk zal dan wel dat hotelletje moeten zijn. waar we altijd loge ren." „Maar mams, 't is morgen al Za terdag! Je kunt morgen niet weg gaan, Je zou alles bederven!" jam merde Bobin. „Ik weet 't. jongen, en ik vind *t erg naar om je teleur te stellen, maar wat moet ik doen? Ik vind *t ook niet leuk om vader teleur te stellen." „Stuur vader dan een telegram dat je later komt. Hij stuurt ook al tijd alles in de war!" zei Robin boos. Mevrouw de Salïs kreeg een lichte kleur en zei streng: „Zo mag je niet over vader spreken, Robin. Je denkt er blijkbaar helemaal niet aan dat ik vader in geen maanden gezien heb en 't erg prettig_ zou vinden om met hem op reis te aajfou, dat had hij je toch wel bijtijds kunnen laten wetenl Al tijd als we een plannetje maken, loopt de boel in 't honderd!" sput terde Robin tegen. „Beste jongen, dat is niet aar dig." zei z'n moeder vastberaden. „Je weet nu eenmaal dat vader z'n werk zo is, dat hij nooit plan nen kén maken. In de Secret Service moet je een opdracht die je krijgt, zonder meer onmiddellijk uitvoeren." Toen zag ze dat Ro bins lippen trilden en ze legde haar hand op z'jrt schouder. .Zeg, jdhgen," zei ze. „Had je je zó op de tenniswedstrijden ver heugd?" Robin schudde haar hand van zich af en liep naar het raam. waar hij met hangende schouders naar buiten ging ky^en. „We hadden 't vast gewonnen." mopperde hij, ,sn ik kan niet in zien waarom je nou juist mórgen weg moet. Als je ziek was of zo had je ook niet kunnen gaan. Waarom kun ie vader geen tele gram sturen?" „Ja, waarom eigenlijk niet, mams?" vond ook Jill, „zeg hem dan dat je Dinsdag komt." „Dat is 't nu juist, Jill. Ik weet niet hoé ik hem dat zou kunnen berichten." „Waarom niet?" vroeg Robin. Zifn moeder gaf hem *t telegram. „Waar vandaan werd 't verzon den?" vroeg ze Robin keek verbaasd. „Ik kan de naam niet lezen," zei hij som ber. ,,'t Zijn allemaal z's en s'en!" ,Jk dénk dat 't ergens varruit Polen komt, maar zeker weet ik 't niet, en ik elk geval geeft vader de naam van zijn hotel niet op. Als hij tenminste in een hotel logeert, en dat is erg onwaarschijnlijk." „Bon! C'est formidable! C'est tout a. fait vader!" merkte Klets op. Nadat hij eenmaal had vastge steld dat er niemand dood of ern stig ziek was, ging hij rustig ver der met z'n ontbijt. „Spreek Engels alsjeblieft, of ik vermoord je!" fluisterde de mee dogenloze Jill, maar hardop zei ze: „Waarom telegrafeer je hem niet naar 't Métropclitain Hotel, mams? Dan krijgt hij 't toch ook!" „Ja, misschien kan ik dat wel doen," zei haar moeder aarzelend. „Nauurlijk kan dat," zei Robin, die bij de gedachte alleen al hele maal opvrolijkte. ..Je hoeft alleen maar te zeggen: .Heb hier belang rijke afspraken morgen en Maan dag. kom Dinsdag bij je." „Ik ben bang, dat 't toch niet zo heel erg eenvoudig is. Robin." „Waarom dan niet?" „Vader zegt: ,Sst! Stil! Komende veertien dagen.' Dat betekent dat hij in geen geval telegram of brief kan vertellen waar hij heen gaat, en ik denk niet dat hij in Partis moet zijn. Waarschijnlijk wil bjj me daar alleen maar ontmoeten. Als ik dus morgen niet bij hem ben, zodat hij me kan meenemen, kan ik waarschijnlijk helemaal niet meer mee. Ik ben heus bang, dat er verder niets aan te doen is." Mevrouw de Salis was een wei nig bleek geworden. Peinzend keek ze naar buiten. Jill staarde haar een ogenblik aan. Toen nam ze Robin apart. „Wees toch niet zo'n zelfzuchtig monster, Robin." fluisterde ze. „Zie je dan niet dat mams gewoonweg niets liever zou doen dan gezellig samen met vader op reis gaan? Ze is alleen veel te lief om 't_ te zeg gen. Tenslotte heeft ze hier drie maanden heus niet zo veel dave rends beleefd, met Klets en Made moiselle als enige_ afleiding! En de rest van de tijd is ze toch steeds weer by" ons!" „Je moest heus maar op reis fsan, mams." zei ze hardop. „Ro* in en ik kunnen in plaats van aan de tennismatches meedoen aan de wedstrijd om de maandelijkse golf- medaille." „En hoe zit 't dan met Billy? Ik dacht dat jij met hem samen zou spelen, Jill?" (Wordt vervolgd) Emanuel Robles, een Algerijn van Spaansen bloede, schrijver van twee romans, heeft met zijn eerste dra matische werk, het toneelspel Mont serrat, grote verwachtingen gewekt, want deze eersteling getuigt reeds duidelijk van zijn vermogen tot het scheppen van een sterk speelstuk. Zaterdag gaf Rotterdams Toneel er de stedelijke première van en het succes was niet twijfelachtig. Met langdurig en ovationeel applaus aan het slot gaf men zijn. waardering voor stuk en spelers te kennen, vol komen terecht, want het sterke werk werd uitstekend gespeeld. Het conflict dat Robles stelt is een elementair conflict: een man wordt voor de keus gesteld de verblijf plaats te verraden van een vrij heidsstrijder, van wie hij heil ver wacht voor duizenden onderdrukten, of. door zijn zwijgen de onmiddel lijke dood van zes onschuldige gij zelaars op zijn geweten te hebben, De Spaanse luitenant Montserrat helpt Simon Bolivar, gevangen ge nomen na de nederlaag tegen de Venezuela bezettende Spanjaarden, ontvluchten. Montserrat, wiens ge weten in opstand komt tegen de verschrikkelijke terreur zijner land genoten, die de Venezolanen op beestachtige wijze vermoorden en uitplunderen, verwacht van de dap pere verzetsstrijder Bolivar de Uit eindelijke bevrijding der arme Ve nezolanen en zijn geweten gebiedt hem de man te sparen. Voor zijn verraad door de sadistische kolonel Izquierdo ter verantwoording geroe pen, weigert Montserrat de schuil plaats van Simon Bolivar te noemen. Dan laat de kolonel zes willekeurige burgers op straat arresteren en in het lokaal van de wachtcommandant als gijzelaars opsluiten, samen met Montserrat. Zij krijgen een uur om van Montserrat de verblijfplaats van Bolïvar te weten te komen. Slagen 2dj daarin niet, dan zullen zij onmid dellijk doodgeschoten worden. Mont serrat blij ft zwijgen: hij stelt het geluk van duizenden boven het of feren van zes onschuldige mensen en zijn eigen, leven. De innerlijke strijd van Montser rat, die hij moet voeren om niet te zwichten voor de wanhopige smeek beden der gijzelaars, met wier le ven de wrede kolonel een sadistisch spel speelt, vormen dramatische momenten, zo sterk, dat men Voor melodramatische gevaren zou kun nen vrezen. Maar de voortreffelijke regie van Paul Storm (tevens ver taler van het stuk) gaf de „draak" geen ogenblik de kans de kop op te steken, geen geringe prestatie bij een stuk als dit, dat sterk spel eist. maar waarbij de hoeveelheid „van ka toen" die men „hem" geven zal, nauwkeurig afgemeten dient te zijn, wil men ongelukken voorkomen. De bewondering voor het spel gaat in de eerste plaats uit naar Ri chard Flink, die de wrede kolonel Izquierdo, duivels en onverzadigbaar rancuneus wegens hem vroeger aan gedane martelingen, zo prachtig be heerst en dreigend uitbeeldde, dat het een indrukwekkende creatie werd. Hulde ook voor de vaak ontroe rende Montserrat van Joan Bem- meJts. Eli Blom, Steye 'van Branden berg en Frans Vorstman waren ver vaarlijke en meedogenloze Spaanse bloedhonden, v. Brandenberg vooral: goede rollen, fors gespeeld. Ook de pater van Frans v. d. Lingen vond ik uitstekend. En dan waren daar die zes arme gijzelaars, twee vrouwen en vier mannen. Ach die beklagenswaardige Moeder, die weduwe op wie twee kleintjes tevergeefs zouden wach tenStine Lerou speelde haar rol ontroerend en. prachtig, Zeer goed was ook Elisabeth Versluys als het trotse en sterke Indiaanse meisje, dat de dood verkoos boven schoffe ring door de cynische kolonel. Daar was verder die arme pottenbakker, vader van vijf kinderen, die het maar niet geloven kon dat hij on schuldig zou moeten sterven. Ad Noyons maakte er een prachtig type van, geheimzinnig cn meelijwek kend. En die rijke koopman, ach pas een jaar getrouwd met zijn mooie vrouw. Al zijn schatten zou hij willen geven in ruil voor zijn leven, maar onverbiddelijk wordt ook hij door de beulen neergeknald. Louis de Bree speelde hem heel knap met die mengeling van verdo vende verslagenheid en nimmer af latende koopmansinstincten, En de Toneelspeler, ijdel en be mind acteur, die zo indrukwekkend de rol van martelaar kon spelen, maar nu voor de werkelijkheid ge plaatst, een huilerige angst tentoon Borghs 1-ste lustrum Vier afdelingen telt de personeelsver eniging „Borgh" van de n.v. etoomwas- serij van dezelfde naam, die dezer da gen op vijl jaar van allerlei activiteit kan terugzien* een schaak-, hockey-, bibliotheek- en toneelclub; de artistieke sectie is 'n kostbaar bezit van zo'n per soneelsorganisatie, want op hoogtijda gen in 't bedröfsgezelligheidsleven is het toneel de voornaamste bron van ontspanning en vermaak. Zo'n hoogtij dag werd Zaterdagavond In Palace ge vierd; gespeeld werd de klucht in vier bedrijven door Dirk Janse „De Kwatta- soldaatjes" onder regie van Bob Gee- rards do acteurs en.actrices zagen hun pad reeds enigszins geeffend door de uitgebreide huldiging vooraf, die er bij de volle zaal een feestelijke stemming had ingebracht. De vier afdelingen van de F.V. brachten het bestuur en ook de ere-presidonte mevr. de wed. J. M. G. C. Borgb—Franx een bloemenhulde, nadat de voorzitter de heer P. Blanker het openingswoord had gesproken. De heren B. Geerards en F. P. Borgrh voerden 't woord en namens do direc tie bood de heer P. Borgh oen geschenk aan onder couvert. Op een vergevorderd uur begaf men zich ten dansvloer: een echt ,,bal des blanchlsseuses" (et blancbisseurs) dus. zoals wij dat deze week in geetyleerdo vorm bij de Ballets des Champs Elsy- sées hopen terug te zien. spreidt, Tenslotte echter toch waar digheid acterend bij zijn gang naar het executie-peloton. De uit beelding die Adolf Rij kens van hem gaf was zeer treffend, vooral daar, waar hij door de kolonel gedwongen wordt zijn oude rol vlak voor de terechtstelling nog eens te spelen. Het zesde slachtoffer, de jonge Venezolaan Ricardo, Is de enige die begrijpt voor welk verheven doel hij sterven zak Waardig en sterk ge draagt hij rich en zo speelde Jan Velzeboer hem: een opmerkelijke prestatie. Ir A. Viergever had voor het spel een mooi en heel suggestief decor ontworpen voorstellende een lokaal van de wachtcommandant. Bijzon dere vermelding verdient het fraaie „ijzeren" hek in dat lokaal, voor het ontwerp zowel als voor de wijze waarop het was uitgevoerd op het eigen atelier onder leiding van Giel de Mey. Zoals ik al zei: het succes was ondubbelzinnig en een schat van bloemen vertolkte aan het slot veler hulde. D. ROODENBURG VERMAAT Rotterdam Aan Zee Ernst nevens Luin De Rotterdammers, die in de zomer maanden ill Hoek van Holland kam peren, en zijn verenigd in de Vereniging van Kampeerders „Rotterdam Aan Zee", kwamen Zaterdagavond in Odeon by el kaar op een contactavond, waar een vrolijk cabaret-programma werd uitge voerd. De voorzitter, de heer C. Weyta. opende de avond, en heette in het bij zonder welkom de heren Kieviet en Hazelzet als vertegenwoordigers van de wjjkraad van Hoek van Holland, en de afgevaardigden uit Hoek van Holland. Vlaardingen, Schiedam. Delft, Den Haag en Dordrecht De heer Weyts bracht naar voren dat de toestand er voor de kampeerders In Hoek van Holland niet gemakkelijker op wordt door de strenge eisen die er aan het nieuwe kampterrein, dat men dit jaar provisorisch in gebruik hoopt te nemen, worden gesteld. De vereniging hoopt vurig, dat men deze eisen alsnog zal verminderen, De belangen van onge veer 20Ofl Rotterdamse kampeerders staan hier op het spel. De revue, die men vervolgens opvoerde, droeg tot titel: Mens duif toch te lachen. Nu. de stampvolle zaal van Odeon durfde het; daar zorgden de optredende artlsten wel voor. Jan Brouwer, Cora Marti, Ro bert Richard, Les Deux Chénes, de Violetty's en Leen van Dijk met zyn orkest wisten de stemming er In te brengen en te houden. Een verrassing vormde het optreden van Conchlto, dc Voor de benoeming van een directeur bekende goochelaar. Nadat men na af- aan de aan d« Ramlehweg, zlja loop van het programma nog geruime op de aanbeveling geplaatst de herent tijd gezellig gedanst had. ging men J. C. Deermg te Voorburg; dra J. Wi- tiaar huis met de afscheidsgroet: „Tot chers te Leiden en ar W. J. Prua-- ziens aan het strand van De Hoekl" Horome van Reine te Zaandam. maakt Uw kind als, TI hem tffi boek van zijn vriendje Ketel binkie of het nieuwste boek van „kapitein Rob" schenkt. Bewijst ons een kleine dienst en U heeft één van deze boeken in Uw be zit. In Uw kennissen- of familie kring is nog wel iemand, die ook abonné wil worden van „Het Rolterdamsch Parool". Stuurt ons zijn adres en U ont vangt, als drie weken abonne mentsgeld zijn voldaan, geheel gratis een Ketel- blnkïe-boek (Ba ron Adriaan en Bobbelman naar Noord-Amerika - De strijd tegen Knots en. Knars en de Indianen stam van Hak- kie Bal) of naar keuze één van de boeken van kapitein Rob, Naam van de nieuwe abonné Adres Plaats betaling per week/kwartaal Aangebracht door abonné Adres Plaats Gewenst boek Deze bon ingevuld opzenden aan de abonnementenafdeling van „HET ROTTERDAMSCH PA ROOL", Sehiedamsesïngel 42, Rotterdam, T7"OOR kinderen van om- V streeks tien j aar vindt u hier een prettig pyama-mo- dcliefje. In één stoj uitge voerd, vraagt het 3AO m. stof van 80 breed, met donkere broek, zoals van de jongen 1.65 m. lichte en 1.75 m. don kere stof. We stikken in de jongens- broek de beennaden dicht, dan de -middennaad, waarbij we tussen de pijltjes een split open Icten. Aan de linker kant hiervan vouwen we het aangeknipte gedeelte nnar bïnnenj toaar we het vast- stikken, rechts naaien we er een beleg je van dezelfde vorm tegen. Bij de meisjes broek vervallen die aange knipte gedeelten en wordt de gehele middennaad dichtge- stikt. Van onderen langs -de pijpen stikken we op de ver keerde kant een 4 a 5 cm. brede band aandie we daar na op de goede kant vouwen en vaststikken. De bovenkant van de broek werken we met band of schuifzoom af, waardoor we elastiek halen. Het jasje is voor jongens en meisjes hetzelfde op de slwitinp na, die voor jongens naar rechts, voor meisjes naar links is. Het heeft geen kraag maar aangeknipte revers. Desgewenst kunt u het met een schouderpas makendan knipt u het patroon langs de ingetekende lijn daor. De zakjes worden opgestikt en het beleg wordt tegen de voorkanten genaaid. De halsopening werken we van binnen met een. schuin biesje af. De onderkant van de mouwen behandelen we net eender als die van de pijpen. De mouw wordt naad op naad vallend ingezet. Neemt u een ceintuurtjedan zet u de knopen iets dichter öv elkaar ELLA BEZEMER PVAMA (O JAAR a 3.iHDV/v3a ai uj 27. Rob draait zich verschrikt om, wanneer Skip opeens, woedend blaffend, overeinc springt. Maar op 't zelf de ogenblik verspreid zich een fijne gaswolk door de kamer en ogen blikkelijk verliest Rob het bewustzijn. Butchei want hij is het, die zich zo heeft vermomd neemt de papieren weg, waarop Rob zijn gegevens heeft ingevuld en eopieert ze snei met behulp van een fotoco- pietoestel dat hij heeft meegebracht. Den legt hij de papieren weer zorgvuldig neer als hij ze heeft gevonden en sluipt dan weer voorzichtig de kamer uit. Zijn opdrachtgevers kunnen, tevreden, zijn. Voor de wflifmH* tweede maal is Butcher Rob te vlug af geweest en hij hoeft Riet bevreesd te zijn, dat zijn spion- nagewerk uit zal komen want de eerste keer heeft voldoende bewezen, dat het gas, dat hij gebruikt, een absolute geheugenstoornis ver oorzaakt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5