HET KOTTERDAMSCH PAROOL Atlantisch Pact wordt thans aan betrokken landen voorgelegd I Thans bijtijds maatregelen tegen werkloosheid Vier hoofdbeklaagden tot levenslang veroordeeld KORREL Massale diefstal van oud oorlogsmateriaal Aanval op één: Aanval op allen Accoord over uitnodiging aan Italië, Denemarken, Portugal, IJsland VEILIGHEIDSRAAD: NIEUW UITSTEL Wie won de Ronde van Nederland? KLM en SAS gaan op Parij's „in pool" vliegen In Bizonië stijgt werkloosheid Frankrijk accoord met Bao Dai Snelle berechting van overtreders der arbeidswet Mr Joekes installeert commissie-Van Rhijn „Les uit het verleden spoort ons aan" Bezoldigingsregeling voor ambtenaren Proces te Sofia ten einde Italiaanse brandweermannen gebelgd over een populair liedje Onze verliezen in Indonesië Bende van dertien man ingerekend Floribunda Weerbericht Woensdag 9 Maart 1949 Kad. aa Adm. Lange Haven 141. Schiedam Tel, 69300 Abonn.prils, per week 0.32 per kwartaal 6,10, losse nnmmere 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 57. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 3tinkler: Amsterdamsche Bank té Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th, Ramaker De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten, de bespreking van de In donesische kwestie tot Donderdag uit te stellen. Dit Is gebeurd op ver zoek van de Franse delegatie, Frank rijk heeft namelijk een nieuwe afge vaardigde In de Raad, Jean Chauvel die pas Maandag te New Vork is aangekomen en eerst enig oriënterend overleg met zijn collega's in de Raad wil plegen. Uit Batavia meldt Ass. Press, dat de UNO-commissie voor Indonesië Donderdag met de republikeinse lei ders op Banka zal confereren. Het bezoek vindt plaats op uitnodiging van Mohammed Rum, voorzitter van de republikeinse delegatie. Dit zal de vierde ontmoeting zijn tussen de UNO-commissie en de republi keinen sinds 19 December 1948. Men heeft te Washington besloten de ontwerptekst van hei Atlantisch verdrag onmiddellijk aan de regeringen van de VJIngeTand Canada Frankryk en de Beneluxfcnden voor te leggen. De uiteindelijke tekst Si pas vastgesteld kunnen worden, wanneer de zeven regeringen hun goed keuring aan t ontwerp hebben gehecht, naar Engeland de mogendheden van t gemenebest en Amerika de mogendheden van 't te Rio de Janeiro gesloten verdrag op de boogie moeten stellen, kan publicatie vau d! ont werptekst met voor het begin van dc volgende week verwacht worden. Volgens Reuter behelst het ont werp een inleiding en 11 artikelen van de volgende inhoud: 1. Erkenning van het beginsel van een vreedzame regeling van in ternationale geschillen. 2. De ondertekenaars zijn ver plicht samen te werken op econo misch. politiek cn militair gebied. 3. en 4. Algemeen beginsel, dat de ondertekenaars elkaar sullen bij staan en tezamen rullen overleggen, 5. _De ondertekenaars worden on bewimpeld verplicht een aanval op één als een aanval op allen te be schouwen en onmiddelliik tot actie over te gaan. apart of collectief, voor het bandhaven of Krt herstel van de veiligheid. 6. Nauwkeurige omschrijving van betoeen met gewapende aanval be doeld wordt en de geografische grenzen, waarbinnen de in artikel 5 bedoelde verplichting van kracht is. 7. Verhouding tussen Atlantische Unie en de TT'TO, Erkenning van het uiteindelijk gezag van de Vei ligheidsraad voor het bewaren van de vrede in de wereld. 8. Het verdrag doet geen afbreuk aan bestaan dp internationale ver plichtingen. die de ondertekenaars reeds op zich hebben genomen. 9. De organisatie voor het In practiik brengen der verdragsbe palingen. 10 en 11. De gebruikelijke eind- clausules over mogelijke andere ondertekenaars, de duur van het verdrag en dc ratificatie. Hét ontwerp werd gisteren goed gekeurd door de ambassadeurs der zes Europese landen, die aan de be sprekingen deelnemen, en Canada, tijdens een conferentie met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Acheson, De acht onderhandelende landen zouden het erover eens zijn gewor den. zo meldt Reuter verder uit Washington, dat Italië. Denemar ken, Portugal Pïi IJsland zonder uitstel in de alliantie opgenomen dienen te worden. Tn het pact zal een clausule op genomen worden volgens welke de ondertekenaars^ ieder ander land kunnen uitnodigen indien het geo grafisch in een positie ligt waar door het pact door toetreding ver sterkt zou kunnen worden. Men neemt te Washington als vaststaand aan, dat het ver drag voor 20 jaar zal gelden. Voorlopig zou het verdrag voor tien jaar geldig zijn. waarna de deelnemende partijen zich zul len beraden over verlenging met nog tien jaar. Textiel binnenkort vrij in Engeland Het Britse Kabinet heeft naar Reu ter meldt besloten binnen ..een week of twee" de textieldistributie op te heffen. Men verwacht, dat Harold Wilson, minister van hsndel. binnen kort een verklaring zal afleggen. Omrijden met een nasleep Geheel nieuw klassement zal worden opgemaakt De eerste Ronde van Nederland, die in 1948 werd gereden, heeft een wonderlijke nasleep gehad. De Lu xemburger Goldschmidt won, naar men zich herinnert, deze ronde, waarbij echter met het incident in de' tweede etappe GroningenEn schede, het vele kilometers omrij den van een kleine groep vluchte lingen, in zoverre rekening was ge houden, dat dit zestal, te weten Montouri (Italië), Goldschmidt (Lu xemburg), Tarchini en Weiïenmann (Zwitserland) en de beide Neder landers Vooren en Hopstaken, een bepaalde tijdsvergoeding te Ensche de had ontvangen. Want van. uitlo pers waren zij, door het omrij-inei- dent en buiten hun schuld, staart- lopers geworden en dat achtte de wedstrijdleiding onjuist. De Nederlandse Wielren Unie paste evenwel de reglementen van de U.C.I. toe, welke zeggen, dat nimmer vergoeding van tijd kan worden toegekend aan renners, die zelf verkeerd rijden of door andere instanties, wie dan ook, op een ver' keerde weg worden gezonden. Maar Goldschmidt nam geen ge noegen met het besluit van de N.W.U. en zodoende werd na geza menlijk overleg besloten de zaak aan het bestuur van de Union Cy- cliste Internationalle voor te leg gen. Dit bestuur heeft, gehoord vertegenwoordigers van Nederland, België en Luxemburg thans beslo ten, dat het resultaat van de twee de etappe Groningen—Enschede volledig vervalt, terwijl een nieuw algemeen klassement dient te wor den opgemaakt, waarbij alle tijden van die tweede étappe buiten be schouwing worden gelaten. Alle partijen hebben zich bij deze uitspraak neergelegd. Over enkele dagen hoopt men nu de nieuwe be rekeningen, welke niet zo eenvou dig zijn „gereed te hebben en de definitieve uitslag van de eerste Konde van Nederland bekend t« maken. x 'Air France stopt luchtlijn naar Schiphol Naar het ANP verneemt zal de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" met ingang van Za terdag aanstaande haar lQn Am sterdamParijs stopzetten. Nadat de KX.M. en de SAS (de Scandinavische luchtvaartmij.) eni ge tijd geleden besloten samen te werken op de Scandinavische Jij- nen gaan deze beide maatschappijen thans met ingang van 3 April over tot verdere samenwerking op de lijn Stockholm-Amaterdaxn-Parijs. Deze lijn zal eveneens „in pool" worden gevlogen. Men heeft de Air France ge vraagd of van haar zijde bezwaar bestond tegen deze KLM-SAS-com- binatie. De Air France deelde hier op mede hiertegen geen enkel be zwaar te hebben. De Amerikaanse senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen heeft informeel het Noord-Atlan tische ontwerppact goedgekeurd. Cónnally, de voorzitter, deelde me de, dat de leden-staten het verdrag over ongeveer veertien dagen zou den tekenen. De Deense minister van buiten landse zaken, Gustav Ras mussen, zou Woensdag per vlieg tuig naar Washington gaan, om be sprekingen te voeren over deel neming van Denemarken aan de onderhandelingen over het Atlan tisch verdrag. In zijn half-maandelijks rapport aan Washington vertelt generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, dat het aantal werklozen in Bizonië de millioen heeft gepasseerd. Op 15 Febr, bedroeg dit aantal 1.019.000 het hoogste cijfer sedert öe be zetting van Duitsland begon. Het betekent een toeneming van 77.000 sedert 1 Januari. De toenemenden werkloosheid is te wijten aan een scherpe vermin dering van de constructie-arbeid, welke veroorzaakt wordt door geld gebrek, etroom-gebrek in Zuiri- Duïtsland, weigering van de con sumenten om tegen de huidige hoge prijzen te kopen en het teruglopen van de tewerkstelling in de land bouw. Het aantal werklozen in Bizo nië bedraagt bijna acht procent van het aantal loon- en salaristrekkers in dit gebied. In 1933 bedroeg het percentage 24. President Auriol van Frankrijk heeft gisteren met ex-keizer Bao D a i van Indo-China een over eenkomst ondertekend over de toekomstige betrekkingen tussen Frankrijk en Vietnam. Vietnam wordt in het kader van de Franse Unie onafhankelijk en op admini stratief gebied autonoom. Het kan buitenlandse diplomatieke verte genwoordigers toelaten en zelf di plomatieke vertegenwoordigers ac crediteren bij sommige landen, mits de president van de Franse Unie dit goedkeurt. Vietnam zal een nationaal leger hebben met Franse instructeurs. In oorlogstijd zal de gemeenschappelijke staf on der Frans bevel staan. Vietnam zal Frankrijk militaire bases afstaan. Vietnam zou bestaan uit de drie provincies Annam, Tonkin Cochin-China. De minister van Sociale Zaken heeft aan de Stichting van de Arbeid een voorontwerp van wet tot wijzi ging van de Arbeidswet gezonden. Bij het toezicht op dc naleving van de Arbeidswet 11319 werd verschillen de malen geconstateerd, dat met het overtreden van een of meer bepalin gen dier wet werd voortgegaan, on danks het feit, dat reeds herhaalde malen tegen dezelfde overtreder pro ces-verbaal werd opgemaakt. Dit is een bedenkelijk ver schijnsel. aldus de minister in zijn toelichting. De bepalingen van de Arbeidswet toch zijn van zo groot belang voor de arbei ders. dat herhaalde overtreding voor hen op de duur ernstige schade kan betekenen. De minister heeft daarom gemeend een voorstel te moeten doen tot het opnemen van een soort parate execu tie in de Arbeidswet van 1919, het recht nl. om, desnoods met behulp van de sterke arm, arbeid te beletten, die volgens de arbeidswet verboden Donderdagmorgen half twaalf zal burgemeester Oud de bloementen toonstelling Floribunda in diergaarde Blijdorp openen. De Rivièrahal die Zaterdagavond nog voor een ander doel in gebruik teas, is in enkele dagen tijds omgetoverd in een spraokjestuin. Een weelde van bloemen en heesters siert de hal en de nevengebouwen. Er zal nog de gehele nacht doorgewerkt moeten worden om alles op tijd gereed te krijgen, maar het laat zich aanzien, dat men hierin zal slagen. De lezer treft in dit blad een bijlage aan, die geheel aan deze tentoonstelling is gewijd De minister van sociale zaken, mr Joekes. heeft gisteren de commissie geïnstalleerd, die moet onderzoeken, op welke manier het hoofd kan worden geboden aan massa-werkloosheid bij eventuele wisselingen in de conjunctuur en hoe de bestaande werkgelegenheid kan woviIen gehandhaafd, resp. uit- gemeid. Oec® commissie staat on der voorzitterschap van mr dr A. A. van R h ij n, secretaris-generaal van het ministerie van sociale za- In ons bericht over de nieuwe bezol- dlglngsregeUng voor rijksambtenaren, dat wU Maandag publiceerden, is een fout geslopen. Er stond in: „Wordt het besluit eenmaal afgekondigd, dan zal het echter' met terugwerkende kracht tot l Januari 1949 worden uitgevoerd". Deze laatste datum moet zijn: 1 J anu- ari 1948. J"ÏE aanleg van het grote eollee- snedenDonderdag *-* feurriooZ. drnars door de stad. trams in de richtina ouden de teurriool, dwars door de stad, trams in de richting van het Wes- maakt het telkens nodig tramlijnen ten reeds met nieuw spoor rijden om te leggen. Om de rioolverhin- en Vrijdag in de richting Hofplein, ding van Kruiskade (ter hoogte Van het noodgebouw van Metro van Metropolevia Kruisstraat pole zal aan de oostzijde ongeveer met een bocht naar hef Hofplein 10 meter gesloopt moeten worden, tot stand te kunnen brengen, moe- op de plaats waar het collecteur ten de tramsporen in Kruisstraat riool wordt, aangelegd. Waar het en Kruiskade andermaal omgelegd riool de Kruiskade oversteekt, zal worden. een noodbrug worden geslagen Door de aanleg uau een tram- voor het rijverkeer. baan dwars over het terrein van Waarschuwingsborden sullen ge- de Oude Diergaarde, van Kruis- plaatst worden op de plaats waar straat naar Kruiskade, wordt de de trambaan thans schuin op scherpe bocht by Metropole af ge- Kruiskade uitkomt. Het Gerechtshof van Sofia heeft vonden aan verraad, omdat hij ge- gisteren vier van de vijftien predi- kanten, die terecht hebben gestaan, tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld en elf anderen tot gevan genisstraffen variërend van zes maanden tot vijftien jaar wegens spionnage, verraad en onwettige valuta-transacties. Alle beklaagden en de opperste aanklager van de staat. Dmiiter Ge- orgie v, verklaarden dat zij „tevre den" waren met de vonnissen cn straffen, die daardoor onmiddellijk van kracht werden. Twee beklaagden, die tot zes maanden veroordeeld zijn, werden dadelijk na de slotzitting op vrije voeten gesteld. De rechtbank wij zigde hun straffen in drie jaar voorwaardelijk. Zyapkof, de 48-jarige congrega- tionalist, de eveneens 48-jarige Iwa- nof (Methodist), de 49-jarige Nau- ma (Baptist) en de 46~jarige Tsjer- nef de vier hoofdbeklaagden, werden schuldig bevonden aan het werker^ voor buitenlandse inlich tingendiensten en veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, in be slagneming van eigendommen, een millioen leva boete 8a 9 duizend gulden) en verlies van de burger rechten gedurende het leven. Zyapkof, de hoofdbeklaagde, die in zijn laatste verklaring van Za terdag uitriep dat hij geen „marte laar van de godsdienst" maar „held van het vaderlandse front" wilde zijn, werd bovendien schuldig be- heime inlichtingen had onthüld toen hij in 1946 deel uitmaakte van de Bulgaarse vredesdelegatie te Parijs. Hoewel in ernstige gevallen hierop de doodstraf staat, kreeg Zy apkof levenslang wegens zijn „ern stige bekentenis" en het door hem betoonde berouw. (Levenslang komt in Bulgarije doorgaans neer op vijftien jaar). Alle aanwezigen in de rechtzaal waren, opgestaan, toen rechter Und- jiev in zeer snel tempo de vonnis sen voorlas, terwijl het blitzlicht der officiële fotografen en camera mensen hoogopflakkcrde. Met uitzondering van het korte bevestigende antwoord op de vra gen der rechters, of zij „bevre digd" waren door de vonnissen, sprak geen der verdachten eon woord. Zyapkof maakte daarop een uitzondering. Met trillende stem verklaarde hij: „met al mijn kracht zal ik een nieuw leven opbouwen, opdat ik mijn bijdrage kan leveren aan het nieuwe Bulgarije". Er is al geklaagd hij de onder-secretaris van Er is in Italië grote de mutsen de uni- zeide dat het lied bele- verontwaardiging over form die tot 1908 alge- digend en onjuist is. De een liedje waarin de meen door de Italiaanse twintig brandweerman draak wordt gestoken brandweerlieden ge- nen van Viggiu dragen met de brandweer van bruikt werd. Volgens geen fantasie-uniformen het Noord-Italiaanse het lied zat het de meer, maar de khaki dorp Viggiu. Het liedje brandweerlieden van uniform die in de ge heet „I pompier! di Vig- Viggiu dwars dat er hele republiek gebruikt giu" (de brandweer- geen brand was waarbij wordt, mannen van Viggiu) en zii met hun nieuwe uni- heeft sedert het enkele formen konden pron- maanden geleden werd ken. Om zulk een kans premier Aïcide de Gas- uitgegeven, grote popu- te farceren staken zij peri, doch zonder sue- lariteit verworven. Op zelf Viggiu in brand ces. Ook heeft de bond het ogenblik verstrijkt en ontdekten dan dat er een proces tegen Fran- geen radio-program of geen water was. In. hun ga aanhangig ge- men hoort van de wanhoop probeerden zij maakt, doch de compo- brandbestrijders van toen de brand te blus- niet ontkent dit. Viggiu die zich piekfijn sen met benzine in- Franga zelf deed de uitdossen om indruk te dien we tenminste bet gehele zaak met een maken op de plaatse- lied mogen geloven. lach af en zei dat hij liike schonen. zelfs van plan is om Het lied, dat geschre- Professor Enrico Mas- het ook in Frankrijk ven is door Armando socco, een woordvoer- uit te geven. Franga, een bekende der van de Nationale Intussen heeft een Ita- Napolitaanse componist Bond van brandweer- liaanse filmproducent van populaire muziek, Heden, heeft gedreigd, reeds aangekondigd dat vertelt dat de brand- dat indien de Italiaanse hij bezig is rondom het weermannen van Vig- regering het liedje niet lied een film te maken, giu graag super-luxe verbiedt, de bond een De titel van de film zal uniformen dragen met algemene staking zal zijn: „I pompieri di blauw en rood geveder- afkondigen. Massocco Viggiu". Engeland moderniseert onderzeewapen Engeland werkt aan een nieuw onderzee wapen, waarover Dug dale, secretaris van de Britse admiraliteit, gisteren in het Lager huis enige mededelingen heeft ge daan. Het gaat hier om moderne onderzeeboten, die tot vijf weken onder water zouden kunnen blijven en een snelheid van 20 knopen zouden kunnen bereiken. Ook wor den de proeven genomen met on derzeeërs die veel dieper duiken dan gewoonlijk het geval is. Dug- dale waarschuwde echter dat ook andere landen wel met evenveel succes aan soortgelijke experimen ten bezig konden zijn. Vermist Deens vliegtuig na weken gevonden Gistermiddag hebben duikers hei verongelukte Deense Viking-vliegtuig dat enige weken geleden kort voor dc landing in Kopenhagen s»oor!oos ver dween, nabil Tinhetten in de Sont aangetroffen op een diente van onge veer 15 meter. Zi.1 constateerden dat het vliegtuig vrijwel geheel onbescha digd was De verongelukte passagiers bevinden zich vermoedelijk nog In het toestel. Wegens het invallen van de duister nis moest men verdere onderzoekingen tot vanmorgen uitstellen. Frans kapitein in de gevangenis Kapitein René Azcma, een van de twee Franse officieren die de geruchtmakende verklaring van dc communiatenleider Thorez ervan werden verdacht, sp'otmage te hebben bedreven, is cr tijdens de zitting van een militair gerechtshof te Parijs van beschuldigd, geheimen betreffende dc landsverdediging te hebben onthuld. Kap. Azema, die instructeur is aan een parachutie- tenschoo], is in afwachting van zijn berechting in een Parijse militaire gevangenis opgesloten. ken. Ondervoorzitter is prof dr Tinbergen, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rot terdam. In zijn installatfe-reden zei minis ter Joekes dat onze samenleving de schrijnende gevolgen van dc werkloosheid voor het eerst in dc dertiger jaren heeft ondervonden Nederland, dat in het topjaar 400 000 werklor.cn kende had toen niet bet inzicht, de middelen en de wettelijke bevoegdheden cm de werkloosheid doeltreffend ie be strijden. Üok internationaal was men er niet op ingesteld. Deze ics uit het verleden spoort ons thans aan om tijdig maatregelen te be- :amen. Icntec* waar aan onze ge staag yoeiende bevolking jaarlijks oC.000 werkkrachten worden toege voegd De minister wees op het voortreffelijke studiemateriaal dat reeds is geleverd door het Centraal Planbureau, dat onder leiding van prof Tinbergen werkte en de door mr Van Rhijn ingestelde studie commissie. De thans geïnstalleerde com missie zal geregeld contact houden met het bedrijfsleven: de Stichting van de Arbeid heeft een delegatie van 7 per sonen (3 werkgevers. 3 werk nemers en de gedelegeerde) aangewezen voor overleg. Mr Van Rhijn, 's ministers rode beantwoordend, zei. dat er voor Nederland nog lichtpunten zijn: het percentage van de werkloosheid steekt hier gunstig af bij de andere landen, voor een deel is het boven dien nog seizoen-Werkloosheid, voorts verdwijnt de scanning op de arbeidsmarkt, waardoor ook de „zwarte lonen" verdwijnen, on ver der is het relatief lage prijspeil con gunstige factor. Spreker wees nog on de toego- nomen wetenschappelijk»» kennis van d© economische verhoudingen (o.a. dank zij Kovnes cn Bevcridgc) en zag als eerste noodzakelijkheid een ontwerp noodwet wcrkloos- heids-bestrijding om dc regering volmacht te geven, maatregelen te nemen, die in een tijd van massa werkloosheid nodig zullen zijn. HET is onlangs gebeurd op een internationale tentoonstelling, waar ook Nederlandse bedrijven waren vertegenwoordigd, dat een buitenlandse bezoeker aan een standhouder geen Nederlander vroeg waar hij „de Nederland se stand" kon aantreffen. Hij kreeg ten antwoord: „aan het an dere eind der zaal, waar al die schotjes staan!" Dat W3S typerend, want „de Ne derlandse stand" bestond inder daad in tegenstelling met die van andere landen met uit één overzichtelijk geheel, waarin de deelnemers broederlijk waren ver enigd, maar uit een afdeling die men nauwgezet voor iedere fabri kant afzonderlijk in hokjes had verdeeld. Dit voorval kwam ons in ge dachten, toen wij kennis namen van het feit, dat de uitwisseling van jonge boeren met collega's uit andere landen op grond van die zelfde schotjesgeest in moeilijkhe den dreigt te geraken. Dit zit na melijk zo; In het afgelopen jaar is door bemiddeling van de Stichting voor de Landbouw, de georganiseerde landbouw dus, waarin alle stands organisaties, zowel de Christelijke en de Katholieke als de neutrale landbouwersorganisaties, met in begrip van die van de* werkne mers, zijn vertegenwoordigd, aan een 80-tal jongeren de gele genheid geboden voor een periode van enkele maanden te werken op landbouwbedrijven in Frankrijk, waar tegenover een even groot aantal Franse jongeren op be drijven in Nederland gastvrijheid genoot. Dit systeem is zeer toe te juichen ter bevordering van de vakbekwaamheid. Maar wat ge beurt er nu voor* 1949? Terwijl de Nederlanders zich bij monde van dc Stichting voor de Landbouw het vorige jaar op het In ternationaal Congres van Land bouwproducenten min of meer op de borst hebben geslagen door te betogen hoe goed want cen traal die uitwisseling in Neder land wel geregeld is, komt er eni ge tijd geleden een mededeling van ae Nederlandse katholieke geestelijkheid, dat het uit moet zijn met die centralisatie, omdat niet voldoende vaststaat, dat de katholieke jongeren %vel in goed gezelschap goed katholiek geraken in den vreemde. Het gevolg hiervan is geweest, dat die uitwisseling van boeren- jongeren thans in handen is ge legd van drie organisaties, te weten: het Koninklijk Ned. Land- bouw Comité voor de „neutralen", de Chr. Boeren- en Tuindersbond voor de christelijk met-katholie ken en de Katb. Ned. Boeren- en Tuindersbond voor de katholieken. De commissie voor de uitwisseling van landbouwjongeren van de Stichting voor dc Landbouw, waar in de werkzaamheden voor die uitwisseling het vorige jaar waren gecoördineerd, zit er werkeloos bij. En toch kunnen wij maar niet in zien, dat in die commissie, waar in. alle geloofsovertuigingen waren vertegenwoordigd, de geestelijke belangen van de jongeren van élke confessie niet veilig waren. Daar de uitwisseling dit jaar niet alleen met Frankrijk zal plaats hebben, maar oolc met En geland, Ierland, Denemarken en Zwitserland, zal het buitenland straks weer te zien krijgen hoe voor één uitwisseling drie soort gelijke Nederlandse instanties elk afzónderlijk organiserende cn ad ministrerende, er aan te pas ko men, Di't is een schotjes-politiek, die ncuwelijks de Hollandse nuchter heid verdraagt. De Eerste Kamer heeft gisteren da begroting van Algemene Zaken en Mn Landbouw. Visserij en Voedseï- 'oorziening zonder Hoofdelijke stem ming aanvoard. Prinses Wilhelmlna heett gister middag de kunsttentoonstellingen van dc Ver. van beeldende kunstenaars La ren-Bi arlcum bezocht. De economische com missie van de economische en sociale raad der UNO heeft besloten dc republieken Indone sië en Korea aan te bevelen als ieden van tfe raad Een Tsjechoslowaakse handelsde legatie komt naar Nederland om te onderhandelen over een. nieuw han delsverdrag De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: - Koninklijke Landmacht: 25 Febr.: kapt. H. Klooster, legernr. 171220006, Groningen. Van de navolgende personen, die reeds sinds 24 Jan. 1940 als vermist zijn opgegeven wordt thans gemeld dat zij gesneuveld zijn: korp. G. van Aggclen, le gernr. 270223050, Wageningen; korp. M. H. Gcerling, legernr, 260908013, Hardinxveld; 2e lt, J. W. Karsscn, legernr. 210308006, "s-Gravenhage: korp. J. T. Keizer, legernr. 190404000, Laren (N.H.V, serg.-majoor P. Minneboo, legernr. 130619001, Amsterdam-W.; korp, J. Pronk, legernr. 271103288, 's-Graven- hage. Sedert genuine tijd wordt een ge deelte van het terrein van het ha venbedrijf Vlaardingcn-Oost te Vlaardingen gebruikt voor opslag plaats van z,g. landingsmatten. Deze matten die als bctongaas in de han del zijn, lagen daar opgestapeld op oen plaats, welke vrij gemakkelijk van de weg af te bereiken is Enkele weken geleden kwam de Vlaarding- se recherche er achter, dat veel rol len van dit betongaas in het afge lopen jaar ontvreemd waren. Later bleek, dat bijna 400 dezer maitcn. die een waarde vertegenwoordigen van 100.per stuk, waren ver dwenen. Uit het onderzoek bleek, dat ruim een jaar geleden de 52-jarige H. V. uit Vlaardingen twee van deze rol len gaas ontvreemdde en die door de chauffeur B, W. B. uit Vlaardin gen liet vervoeren. Deze chauffeur kwam op het idee, deze gemakkelijk te stelen rollen gaas zelf aan de man te brengen. Hij ging op zoek naar vervoerders cn andere medewerkers en wist in Rotterdam achtereenvol gens vier expediteurs te vinden, die bereid waren tegen een behoorlijke vergoeding hun medewerking te verlenen. Bij vrachten van vijf tot vijftien stuks verdwenen in de tweede helft van 1948 dc rollen gaas, die hoofdzakelijk in Rotterdam wer den verkocht voor een prijs varië rend van 60.tot 85.per rol. Deze diefstallen geschiedden steeds des avonds of des nachts. Als verdacht van diefstallen in vereniging werden, behalve ge noemde chauffeur, die als de leider van het complot fungeerde, niet minder dan twaalf man gearres teerd, o.w. acht Rotterdammers en een koopman uit Schiedam. Zij wer den voor de officier van justitie te Rotterdam geleid. Bovendien werd tegen zeven anderen proces-verbaal opgemaakt wegens heling. In dit nummer van onze krant zal de lezer een bijlage aantreffen gewijd aan de „Floribunda". Deze grote bloemententoonstelling, die van 1020 Maart tz Rotterdam zal worden gebonden, in de Riuièrahal uan diergaarde Blijdorp, belooft 'n grootse demonstratie te worden van Nederlandse kwekerskunst. De organisatie was in handen uan de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde en de directie van dier gaarde Blijdorp. OOSTELIJKE WIND Weersverwachting, geldig tot Donder dagavond. Matige, af cn toe %'rij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. In het algemeen meer bewolking dan van daag maar overwe gend droog weer. Vannacht meest lichte vorst cu morgenmid dag temperatuur enkele graden boven bel vriespunt. 10 Maait Zon op 7.07, ouder 18.35; maan op 1217, onder 5,28. 10 Maart: Hoog water te Botterdam: le tij 12,26 u.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1